3 Życzenia pobożne i takie tam tzw. sofizmaty

I jak, filmy zamieszczone w poprzednim artykule spodobały się? Mam nadzieję że tak, a jeśli nie, no to trudno, bo ja je lubię, dlatego je zamieściłem. 🙂 Pokazują one mój stosunek do „nauki”, jako takiej… a zwłaszcza do jej niektórych „dogmatów” i „autorytetów” je głoszących… Powinienem chyba najpierw zacząć od jakiegoś rodzaju wytłumaczenia, o co mi w sumie chodzi, bo z biegiem czasu, to co tu będzie pisane, może w pierwszej chwili wyglądać na trochę jakby nieporządek… taki Chaos, jak ten do którego odwoływałem się pisząc pierwszy artykuł rok temu… Pierwsza istota, istota wszechrzeczy… Chaos, nieporządek, nieuporządkowanie, czyli niby brak logiki… a może jednak stan, w którym to my obserwatorzy nie umiemy dostrzec i zrozumieć bardziej złożonego porządku, bo nasze zmysły i instrumenty poznawcze i pomiarowe, zwyczajnie nie obejmują swoim zakresem, czułością itp. całości obserwowanego zagadnienia? Może to stąd to wrażenie, iluzja, maja, że wszystko to, co dostrzegamy wokół nas, to czysty bezsens? (Po resztę wyjaśnień, proszę zerkać na stronę „Co i dlaczego”, zaraz obok strony „Początek”). Jakiś czas temu postanowiłem, że podzielę się z tymi wszystkimi, którzy tu dotrą, tym co od pewnego czasu gromadziłem, bo uważam, że ludzie czasem potrzebują czegoś więcej, niż kanapka z salcesonem, ogórkiem i kilkoma setkami wódki. Mam ciągle przynajmniej nadzieję, że tak jest… Pewno tkwię w mylnym błędzie, ale takie mam wyobrażanie o otaczającej mnie rzeczywistości… Anglicy nazywają taki sposób rozumowania „wishful thinking”, czyli myślenie życzeniowe. Tu jest wytłumaczenie tego, czym to jest, najpierw w oryginale w j. angielskim:

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=wishful+thinking
Basically daydreaming. Wishing or imagining something would happen that isn’t exactly realistic. Example of wishful thinking : „He said he didn’t ever want to be with me, but I know he will change his mind and come running back.”

http://www.thefreedictionary.com/wishful+thinking
wishful thinking n.
1. Thinking in which what one wishes were the case is believed to be real or likely to become real.
2. The erroneous belief that one’s wishes are in accordance with reality „alias” wishful thinker
3. Interpretation of facts, actions, words, etc., as one would like them to be rather than as they really are.

Thesaurus Words Synonyms
wishful thinking – the illusion that what you wish for is actually true
fancy, phantasy, illusion, fantasysomething many people believe that is false; „they have the illusion that I am very wealthy”

…..

A teraz wytłumaczenie tego po polsku:

https://www.diki.pl/slownik-angielskiego/?q=wishful+thinking
rzeczownik
pobożne życzenie

http://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blenie_%C5%BCyczeniowe
Myślenie życzeniowe (ang.wishful thinking) – sposób rozumowania i podejmowania decyzji opierający się o wizję „optymistycznego scenariusza” w miejsce odwoływania się do dowodów i racjonalności. Może być także jednym z objawów psychozy reaktywnej, nerwicy, a nawet schizofrenii. Przed wojną Melchior Wańkowicz ukuł termin chciejstwo. Standardowe przykłady myślenia życzeniowego:

Sofizmat

Będąc błędem poznawczym oraz złym sposobem podejmowania decyzji, myślenie życzeniowe może być ponadto specyficznym sofizmatem, ponieważ zakładamy, że coś jest prawdą (fałszem) tylko dlatego, że sobie tego życzymy. Ma on formę: Chciałbym, aby P było prawdą (fałszem), zatem P jest prawdą (fałszem). Podstawą myślenia życzeniowego jest odwoływanie się do emocji, jest to również rodzaj tzw. fałszywego tropu. Często na myśleniu życzeniowym odnoszącym się do możliwości człowieka bazuje pseudonauka. Pokrewne do powyższego sofizmatu są Dowód negatywny oraz Argumentum ad ignorantiamNie zostało udowodnione, że to fałsz, zatem musi być prawdą, i vice versa. Np. wierzący w istnienie UFO może akceptować fakt, że większość zdjęć jest fałszywa, ale twierdzić, że te, które nie zostały zdemaskowane, są oryginalne.

…..

Wystarczy, tyle „teorii”, bo już i tak widać, że nie jest to ani miła, ani przyjemna sprawa, z która ktoś normalny chciałby mieć styczność. A jednak… jak zaraz udowodnię, to dziwne i niepożądane Coś otacza nas wszystkich, Coś jak niewidzialne powietrze, czy też Coś co przelatuje przez nas i wszystko inne, jak równie niewidzialne, ale „teoretycznie udowodnione” neutrina, czy eter, czy inne wszechogarniające Coś zwał, jak zwał… Nie sposób od tego Coś uciec, nawet tu… Skoro i tak ucieczka skazana jest na porażkę, to trzeba się odwrócić twarzą do nadlatującego tego Czegoś i spojrzeć temu Czemuś w hm… te tego Czegoś twarz? Ale jak można spojrzeć w twarz niewidzialnego? Ano trzeba umieć poznać to po pozorach i objawach… jak te, które opublikuje jutro, jak trochę ochłonę, po tym co właśnie przeczytałem, bo bardzo ale to bardzo życzyłbym sobie nigdy więcej nie musieć pisać o czymś podobnym… – (życzenie pobożne) Jak już widać, będę podpierał się cytatami i definicjami, także w różnych językach, bo nie chcę być przez nikogo opacznie, czy też źle zrozumiany. Próbuję zrozumieć moją rzeczywistość, dlatego poszukuję prawdy, a nie jej przeciwieństwa i propagandy, dlatego też znając życie, tego i owego pewno to co mam do napisania i pokazania, może nieco zaboleć…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.