26 Pobudzanie bodźcem

Jak to w wp, na pierwszej stronie pojawił się tytuł, coś o rozsierdzeniu ludzi, po czym szybko znikł. Ciekawe dlaczego? Ja cały czas zastanawiam się o co piszącym takie artykuły i ich mocodawcom bardziej chodzi, o nachalną anty-polską/anty-słowiańską propagandę i promocję zbrodniarzy, czy o jakieś schizofreniczne próby zmycia z siebie chorego poczucia winy, za to co przodkowie takich postępowych jednostek, tak niedawno robili nie-im. Nie umiem powiedzieć, co wg. mnie przeważa w tym tragicznym zachowaniu… Myślę, że i oni też sami nie wiedzą, zwyczajnie reagują tak, jak noga martwej żaby rażona prądem – podrygują, jak ich ktoś z góry pobudzi…

http://sjp.pl/pobudzanie
pobudzać
1. wywoływać reakcję na coś, powodować nasilenie jakichś czynności, stanów uczuciowych i ich przejawów; rozbudzać, podniecać;
2. zachęcać, skłaniać do czegoś; nakłaniać

http://sjp.pl/stymulacja
stymulacja
1. zachęcanie do jakiejś aktywności; bodziec, podnieta, pobudka;
2. w biologii: pobudzanie organizmu (np. jego narządów, tkanek) przez bodźce, np. chemiczne, fizyczne; stymulowanie

http://film.wp.pl/id,149964,title,Ida-z-wlasnym-znaczkiem-pocztowym,wid,149964,wiadomosc.html#opinie
(…)
Przypomnijmy, że „Ida” zdobyła Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. To pierwszy taki sukces w historii polskiego kina. W dramacie grają Agata Kulesza oraz Agata Trzebuchowska. To kameralna, czarno-biała opowieść o nowicjuszce, która dowiaduje się, że jest Żydówką, a jej ciotka to stalinowska prokurator.
(…)

~ququrvy 2015-04-02 (16:04)
bristigerowa na znaczku,ale jaja czekamy bermana na banknocie

~Oto 2015-04-02 (18:55)
Gloryfikacja kłamstwa – szkoda, że George Orwell nie żyje, on by wam dał bobu, za te czarowanie rzeczywistości.

~nick 2015-04-02 (15:56)
To żydowskie Berki urządzali innym żydowskim Berkom holokaust. A po 1945 roku te Berki urządzali holokaust nam POLAKOM. IDA TO NASTĘPNE ŻYDOWSKIE KŁAMSTWO I OBRZUCANIE POLAKÓW BŁOTEM.

~realista 2015-04-02 (14:22)
HISTERIA I EKSTAZA WOKÓŁ TEGO FILMU JEST OBŁUDNA FILM JEST NUDNY BOHATERKA PRAWA REKA BERMANA I BIERUTA BEZWZGLEDNIE PODŁA WZBUDZANIE LITOSCI WOBEC TAKIEJ OSOBY TO SKRAJNA PODŁOSC

~przykre 2015-04-02 (15:29)
Do młodych Polaków: Czy zapytałeś już swoich rodziców /dziadków ,czy oni też mordowali Żydów urządzając im holocaust??? /bo „Ida” taki przekaz zawiera/

~Grenadier 2015-04-02 (16:27)
Ja już filmów o polskich antysemitach się naoglądałem. Teraz, zobaczyłbym film stworzony przez dobrego reżysera (może pani Holland, może pan Pasikowski?) prawdziwy film o Judenratach a może o Rumkowskim, albo Salomonie Morelu albo choćby o odemanach, którzy najpierw własnymi rączkami (prawie bez pomocy Niemców) zapakowali żydowskie getta do wagonów jadących do krematorów, nim ostatnimi odjechali samo. Może jakiś przepiękny film o Stefanie Michniku albo Józku Światło? Czekamy, panowie artyści na tę „prawdę czasu, prawdę ekranu”!

~malabiala 2015-04-02 (17:33)
Czy będą też znaczki z Hitlerem, Stalinem i całą zgrają ich psów, czy poprzestaną na wolińskiej? Czy symbolika czasów stalinowskich, do których zaliczam wolińską, nie jest przypadkiem zakazana?

~Kowalski 2015-04-02 (15:19)
Bardzo się cieszę że jest taki znaczek. Bardzo się cieszę że rozsierdzi to tych wszystkich prostaków narodowców kiboli i innych ograniczników………… 🙂

~Ariass 2015-04-02 (16:02)
Ty właśnie jesteś typowym prostaczkiem który łyka antypolską propagandę i do tego się cieszy niech nagrają filmy o żydowskich zbrodniach.

~nick 2015-04-02 (16:04)
żyd kowalski bardzo się cieszy a to może zawszony żydzie to twój dziadek w mundurze SS albo Wermachtu czynił ten holokaust twoim zawszonym z tyfusem braciom.To amerykańscy żydzi nie chcieli wpuścić do Stanów europejskich żydów którzy uciekli przed żydowskimi szmalcownikami w czasie II wojny światowej. Choćbyście nakręcili miliony ID to i tak nie wybielicie się i nie oczyścicie sumień wy rasiści, faszyści, homofoby i antysemici żydowscy

…..

A teraz o co tak naprawdę chodzi:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Julia_Brystiger
Julia Brystiger z domu Prajs, znana także jako Brystygier, Brystyger, Bristiger(owa), Brüstiger, Briestiger, ps. Luna, Krwawa Luna, Daria, Ksenia, Maria, ps. literacki Julia Prajs (ur. 25 listopada 1902 w Stryju, zm. 9 października[a] 1975 w Warszawie) – dr filozofii, członek PPR i PZPR, funkcjonariuszka aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, dyrektor departamentu V i III MBP, redaktor w Państwowym Instytucie Wydawniczym[1].

Życiorys
Była córką żydowskiego aptekarza. (…) Od 1927 działała w Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom (MOPR) i w komórce techniki partyjnej Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy (KPZU). Po zwolnieniu jej w 1929 z pracy z powodów politycznych utrzymywała się z udzielania korepetycji we Lwowie. Od kwietnia 1931 była wydawcą i redaktorem legalnego tygodnika komunistycznego „Przegląd Współczesny”. Od połowy tego roku zasiadała w egzekutywie Komitetu Obwodowego MOPR. Od 1931 działała w Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy. W październiku 1931 została skazana na 2 tygodnie więzienia za działalność komunistyczną. Od 1932 była funkcjonariuszem partyjnym (tzw. funkiem – etatowym działaczem partii) pełniąc kolejno funkcje sekretarza propagandy i agitacji Komitetu Obwodowego KPZU we Lwowie, Przemyślu, Drohobyczu i od września 1932 ponownie we Lwowie. Za działalność w zdelegalizowanych strukturach komunistycznych w październiku 1932 została ponownie aresztowana i skazana na rok więzienia. Po zwolnieniu została członkiem egzekutywy KC MOPR. Obsługiwała obwody wołyński i stanisławowski tej organizacji. Pod koniec 1934 została na krótko zawieszona w prawach członka partii. Po złożeniu samokrytyki latem 1935 objęła funkcję sekretarza Komitetu Okręgowego KPZU Stryj-Sambor. Od 1935 zajmowała się problematyką chłopską i rolną w Centralnej Redakcji KPZU we Lwowie.

W 1936 została sekretarzem Komitetu Centralnego MOPR Zachodniej Ukrainy. Organizowała prokomunistyczny Kongres Pracowników Kultury we Lwowie w maju 1936. W kwietniu 1937 została kolejny raz aresztowana i skazana na 2 lata więzienia. W czasie odbywania kary była starostą komuny więziennej (grupy więźniów odbywających wyroki za działalność komunistyczną).

Kolaboracja pod okupacją sowiecką (1939–1945)
Po zajęciu Ziem Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej przez Armię Czerwoną przyjęła obywatelstwo sowieckie i pracowała w Radzie Związków Zawodowych we Lwowie oraz była sekretarzem Komitetu Obwodowego MOPR. W 1940 została „członkiem wszechzwiązkowym” KC MOPR. W tym czasie współpracowała – razem z grupą innych kolaborantów – z radzieckim wydawnictwem w języku polskim „Nowe Widnokręgi” we Lwowie. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej zbiegła do Charkowa, a następnie do Samarkandy. W latach 1943–1944 w Zarządzie Głównym Związku Patriotów Polskich w Związku Radzieckim.

W Polsce Ludowej
W październiku 1944 została przyjęta do PPR. Zasiadała w Krajowej Radzie Narodowej z nominacji ZG ZPP. Od grudnia 1944 pracowała w Resorcie Bezpieczeństwa Publicznego na stanowiskach kierownika sekcji, kierownika wydziału, od 1945 p.o., a następnie dyrektorka Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Zajmowała się głównie sprawami kadrowymi (kluczowymi w systemie komunistycznym).

Charakterystyczny jest typ instrukcji wydawany przez nią funkcjonariuszom na odprawach: W istocie cała polska inteligencja jest przeciwna systemowi komunistycznemu i właściwie nie ma szans na jej reedukację. Pozostaje więc jej zlikwidowanie. Ponieważ jednak nie można zrobić błędu, jaki uczyniono w Rosji po rewolucji w 1917, eksterminując inteligencję i w ten sposób opóźniając rozwój gospodarczy kraju, należy wytworzyć taki system nacisków i terroru, aby przedstawiciele inteligencji nie ważyli się być czynni politycznie[2].

Więzieniem, w którym pracowała Brystiger było praskie „Toledo”[3]. Nadzorowała ona pierwszy etap śledztwa: osobiście katowała zatrzymanych, miała własne wyrafinowane metody znęcania się nad nimi (np. biła pejczem mężczyzn po genitaliach i przycinała je szufladą). Ofiarą takich tortur padł m.in. szef propagandy PSL na województwo olsztyńskie Szafarzyński, który wkrótce po sesji przesłuchań zmarł z ogólnego wycieńczenia. Jeden z uwięzionych tak ją wspomina: zbrodnicze monstrum przewyższające okrucieństwem niemieckie dozorczynie z obozów koncentracyjnych. Żołnierz AK i były więzień polityczny Anna Rószkiewicz-Litwinowiczowa tak wspomina Brystigerową w swojej książce Trudne decyzje: „Julia Brystygierowa słynęła z sadystycznych tortur zadawanych młodym więźniom, była zdaje się zboczona na punkcie seksualnym i tu miała pole do popisu”[4].

Była delegatem na I zjazd PPR (1945), II Zjazd PPR (1948) i Kongres Zjednoczeniowy PZPR, na którym została wybrana do Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej (w jej skład wchodziła do marca 1954).

Zajmowała się partiami, organizacjami i ugrupowaniami religijnymi. Brała czynny udział w wypowiedzianej przez komunistów wojnie z Kościołem katolickim i Świadkami Jehowy.

W 1957 w związku z procesami byłych funkcjonariuszy UB planowano pociągnąć ją do odpowiedzialności karnej.

Ostatnie lataOdeszła z resortu bezpieczeństwa 16 listopada 1956. Próbowała później swoich sił jako pisarka, wydała m.in. powieść Krzywe litery. Pracowała w PIW jako redaktor. Poznała s. Marię Gołębiewską, a przez nią – środowisko skupione wokół Zakładu dla niewidomych w Laskach. Gościła tam wielokrotnie, spotykając się z tamtejszymi duszpasterzami. W trakcie tych pobytów była inwigilowana przez SB.

Zmarła w Warszawie jako głęboko wierząca katoliczka[5]. Była odznaczona m.in. Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Jest pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera D33, rząd 2, grób 12).

…..

Jednym słowem typowa „Polka”, czyli wzór cnót do naśladowania… pytanie dla kogo…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.