27 Nie tylko językowa HeMI/SeMI prawda, czyli co taka pół czystość?

No to zaczęło się na dobre i obdzieranie ze skóry czas zacząć. Na pierwszy ogień nie pójdzie jednak Marsjasz, co to ładniej na aulosie (rodzaj fletu) grał, od samego Apolla, ale niewinnie wyglądające słowo, rzekomo tzw. greckie, czyli HeMi, co tłumaczone jest jako PóŁ, PoŁoWa itp. Proszę przyjrzeć się najpierw źródłosłowom i wywodzeniom słownikowym, bo potem będzie trochę niewygodnych pytań i tak już tu pozostanie, czyli najpierw źródła i dowody, a potem obdzieranie ze skóry, jak w zawodach między satyrem a bogiem.

http://www.etymonline.com/index.php?term=hemi-
hemi- word-forming element meaning „half,” from Greek hemi- „half,” from PIE root *semi-, which is the source of Sanskrit sami, Latin semi- (see semi-), Old High German sami- „half,” and Old English sam-, denoting a partial or imperfect condition (see sandblind).

http://www.etymonline.com/index.php?term=semi-&allowed_in_frame=0
semi- before vowels sem-, word-forming element meaning „half, part, partly; partial, imperfect; twice,” from Latin semi- „half,” from PIE *semi- „half” (cognates: Sanskrit sami „half,” Greek hemi- „half,” Old English sam-, Gothic sami- „half”). Old English cognate sam- was used in such compounds as samhal „poor health,” literally „half-whole;” samsoden „half-cooked,” figuratively „stupid” (compare half-baked); samcucu „half-dead,” literally „half-alive;” and the last survivor of the group, sandblind „dim-sighted” (q.v.). Common in Latin (as in semi-gravis „half-drunk,” semi-hora „half hour,” semi-mortuus „half-dead,” semi-nudus „half-naked,” semi-vir „half-man, hermaphrodite”). The Latin-derived form in English has been active in forming native words since 15c.

http://www.finedictionary.com/Hemi-.html
Hemi-
Etymology
Webster’s Revised Unabridged Dictionary
Gr. „hmi-. See Semi-

Definitions:
1.
Webster’s Revised Unabridged Dictionary
Hemi- A prefix signifying half.

2.
Century Dictionary and Cyclopedia
n hemi- Half: a prefix used in many compound words derived from the Greek. It is cognate with Latin semi-, and equivalent to French demi-.

Typos (*)
gemi-, yemi-, jemi-, nemi-, bemi-, hwmi-, hsmi-, hdmi-, hrmi-, heni-, heji-, heki-, hemu-, hemj-, hemk-, hemo-

http://www.memidex.com/hemi-#etymology
hemi-
affix | prefix
Etymology: prefix meaning „half”, from Greek hemi- „half”, from Proto-Indo-European base…

http://en.wiktionary.org/wiki/hemi-
hemi-
Etymology
From Ancient Greek prefix ἡμι- (hēmi-, half), from ἥμισυς (hḗmisus, half)

http://en.wiktionary.org/wiki/%E1%BC%A5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%85%CF%82#Ancient_Greek
ἥμισυς
Ancient Greek
Etymology
From Proto-Indo-European *semi-. Cognates include Sanskrit समि (sami), Latin sēmis, and Old High German sami-.
Pronunciation
(5th BC Attic): IPA: /hɛ͜ɛ́misys/
(1st BC Egyptian): IPA: /héːmisys/
(4th AD Koine): IPA: /ímisys/
(10th AD Byzantine): IPA: /ímisys/
(15th AD Constantinopolitan): IPA: /ímisis/

Inflection
First and third declension of ἥμῐσυς, ἡμῐ́σειᾰ, ἥμῐσυ
Number Singular Dual Plural
Case \ Gender
Masculine Feminine Neuter Masculine Feminine Neuter Masculine Feminine Neuter
Nominative ἥμῐσυς ἡμῐ́σειᾰ ἥμῐσυ ἡμῐ́σεε ἡμῐσείᾱ ἡμῐ́σεε ἡμῐ́σεις ἡμῐ́σειαι ἥμῐσεᾰ
Genitive ἡμῐ́σεος ἡμῐσείᾱς ἡμῐ́σεος ἡμῐσέοιν ἡμῐσείαιν ἡμῐσέοιν ἡμῐσέων ἡμῐσειῶν ἡμῐσέων
Dative ἡμῐ́σει ἡμῐσείᾳ ἡμῐ́σει ἡμῐσέοιν ἡμῐσείαιν ἡμῐσέοιν ἡμῐ́σεσι(ν) ἡμῐσείαις ἡμῐ́σεσι(ν)
Accusative ἥμῐσυν ἡμῐ́σειᾰν ἥμῐσυ ἡμῐ́σεε ἡμῐσείᾱ ἡμῐ́σεε ἡμῐ́σεις ἡμῐσείᾱς ἥμῐσεᾰ
Vocative ἥμῐσυ ἡμῐ́σειᾰ ἥμῐσυ ἡμῐ́σεε ἡμῐσείᾱ ἡμῐ́σεε ἡμῐ́σεις ἡμῐ́σειαι ἥμῐσεᾰ
Contracted forms abound for this word, including: ἡμῐ́σους and ἡμῐ́σεως (m, s, gen.) and ἡμῐ́ση (n, pl, nom. & acc.).

This is one of the three adjectives in -ύς, -εῖα, -ύ, along with θῆλυς (thêlus) and πρέσβυς (présbus), to have a recessive accent.

Tutaj mamy słownik z wyrazami angielskimi zaczynającymi się na hemi:
https://books.google.co.uk/books?id=zoY_AAAAMAAJ&pg=PT287&lpg=PT287&dq=hemi+etymology&source=bl&ots=yJAn5GWTpp&sig=VM4lPRsWMqR6k5l4_ELT15cgvf4&hl=en&sa=X&ei=3d0eVZCIDcaYgwS5tYL4Bw&ved=0CFkQ6AEwCQ#v=onepage&q=hemi%20etymology&f=false
English Etymology (Google eBook) George William Lemon G. Robinson, 1783

Teraz czas na niewygodne pytania i stwierdzenia.

1.
Od razu widać, że to tzw. greckie słowo pochodzi od rdzenia *semi- z odtworzonego tzw. PIE. Jak widać w j. łacińskim (tzw. centum/kentum) zachowała się pierwotna głoska/dźwięk zapisywany przez znak „S”, podobnie jak w innym języku tzw. centum/kentum, czyli w tzw. j. gotyckim/germańskim, jak i w  sanskrycie, który jest językiem tzw. satem. Jedynym wytłumaczeniem rdzenia tzw. greckiego, jest jego ZNIEKSZTAŁCENIE, w stosunku do innych języków, w tym co najważniejsze języka tzw. PIE!

2.
Zgodnie z przedstawionymi dowodami można stwierdzić co następuje:
tzw. PIE dźwięk zapisywana jako „S” przeszedł w dźwięk zapisywany jako tzw. greckie(mykeńskie/ahaiskie/jońskie itd.) „H”, co jest zgodne z zasadą tzw. rough breathing, gdzie dźwięk „S” przeszedł w niewymawiane „H”.

http://en.wikipedia.org/wiki/Laryngeal_theory
(…)
Examples

Root *sed

Thus the root *sed– „to sit (down)” (roots are traditionally cited in the e-grade, if they have one) has three different shapes: *sed-, *sod-, and *sd-. This kind of patterning is found throughout the PIE root inventory and is transparent:

  • „sed”-: (vedic), **sed-: in Latin sedeō „am sitting”, Old English sittan „to sit” < *set-ja– (with umlaut) < *sed-; Greek hédrā „seat, chair” < *sed– (Greek systemically turns word-initial prevocalic s to h, i.e. rough breathing).

http://en.wikipedia.org/wiki/Rough_breathing

(Dodatkowo istniało jeszcze coś takiego jak: smooth breathing, o czy też będzie niezadługo)

http://en.wikipedia.org/wiki/Smooth_breathing)

3.
Teraz „niewłaściwe” pytanie:

Zgodnie z powyższymi dowodami, jaka głoska/dźwięk  w takim razie był pierwszy, czy ten niewymawiany a zapisywany jako tzw. greckie „H”, czy też dźwięk wcześniejszy, zapisywany jako tzw. PIE „S”? Odpowiedź jest prosta i oczywista, bo tym dźwiękiem był dźwięk tzw. PIE, zapisywany jako „S”, czyli w przypadku tzw. greckiego słowa HeMi, nastąpiło zniekształcenie, czyli „hentumizacja”. Proszę to zapamiętać, bo jeszcze wielokrotnie będziemy do tego wracali, ponieważ jest to pierwszy dowód, na to, że tzw. hentumizacja, czyli rodzaj catemizacji/kentumizacji, (będzie o tym więcej niedługo) nastąpiła w wyniku późniejszego zniekształcenia pierwotnego stanu rdzenia, w tym wypadku było to tak: *SeMi->Hemi.

Uwaga. Nie jest to dowód na to, że rdzenie tzw. satem były pierwsze przed rdzeniami tzw. centum/kentum itp, bo tak nie musiało być, gdyż twierdzę, że wszystkie typy rdzenie występowały w języku nazwijmy go Pra, czy też Proto Słowiańskim, czyli PS (do wyjaśnienia tej nazwy jeszcze wkrótce wrócimy), który udowodnię, że był/jest tożsamy z tzw. PIE i za taki będzie tu uważany.

Dopisek.
Jak się nad tym wszystkim pomyśli i posprawdza to i owo, to wychodzi na to, że wszystko jest ze sobą połączone, tak więc w następnych odcinkach obedrzemy ze skóry i rozbierzemy na części pierwsze, wymienione już tzw. greckie wyrazy jak: θῆλυς (thêlus) i πρέσβυς (présbus), których znaczenie można sobie samemu znaleźć, choćby i w anty-słowiańskiej wiki. Potem zrobimy to z następnymi i następnymi, bo bardzo lubimy tu pokazywać z całą mocą, całe to zakłamanie, także nauki zwanej językoznawstwem (oficjalnym/germańskim), która to nauka z oczywistych przyczyn (o których też będzie tu niebawem), od dobrze ponad 150 lat robi wszystko, żeby ukryć i zniekształcić prawdziwe pochodzenie słów i ich źródłosłów, a my tu bardzo tego nie lubimy! Oj dobierzemy się różnym takim do skórki, oj dobierzemy się i żadnego zmiłuj się nie będzie, ani żadnej litości… Jak wojna to wojna!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.