41 Bajka o zniesieniu cenzury, czyli następna prawda objawiona łatwowiernym

https://i0.wp.com/i.wp.pl/a/f/jpeg/34882/fotolia_cenzura_600.jpeg

Hehehe… no nieźle! To naprawdę niezłe, więc jednocześnie głośno, doniośle i dosadnie, obśmiałem się setnie w sednie mojego szpetnego jestestwa. Zdecydowałem się zrobić to wewnętrznie i sam siebie ocenzurowałem, żeby swym gromkim śmiechem nie zbudzić czegoś złego, jeszcze bardziej szpetnego, jeszcze bardziej gorszego ode mnie, bo kto tam wie, kto mnie tam dzisiaj podgląda i co mi sprawdza? Usłużni, nie krępujcie się sami bardziej, mimo że jesteście już tak skrępowani, że jesteście jednym wielkim chodzącym i oddychającym węzłem gordyjskim, nie czujcie się tak! Poczujcie się wyprostowani, jak rozplątany sznurek do snopowiązałki! Żadnych supełków, tylko czysta zdrowa juta. Pnijcie w górę się, no chociaż spróbujcie… albo może jednak nie, może jednak poleżcie jak leżycie, bo jak zaczniecie się wspinać, to jak powój, czy trujący bluszcz w ich oplatającej naturze, zadusicie zapędami swymi istoty, po karkach których popełzlibyście ku światłu. Wasza karma to leżeć i gnić rozsupłani nisko na ziemi.

Dawno temu, będąc uczniem szkoły średniej, miałem jeden raz przyjemność być wezwany przed oblicze Pana Cenzora, którego lokalna siedziba mieściła się w pewnym wojewódzkim mieście, a dokładnie wielkim szarym kwadratowym budynku PKP, gdzie musiałem się tłumaczyć z projektu plakatu teatralnego, wykonanego w technice tzw. kolażu. Nie pamiętam tytułu przedstawienia, ale zupełnie nieświadomie umieściłem tam jako kurtynę, rozdartą gazetę. Okazało się, że użyłem chyba Trybuny Ludu, więc sami rozumiecie… Najzabawniejsze z tego wszystkiego było to, że wtedy dotarło do mnie namacalnie, w jakim „wolnym” świecie wtedy żyłem. Że też im wszystkim chciało się zajmować takimi pierdołami, jak projekt jakiegoś plakatu o rozmiarach A4. Ciekawe czy nauczyciele mieli taki obowiązek i musieli donosić do cenzury wszystkie projekty itp, czy to jeden z nich ot tak zwyczajnie sam z siebie, dla spokojności serca lub z jego dobroci, był doniósł gdzie i co trzeba? Jaja jak berety i wspaniałe nieświadome czasy!

Ale ale, a co by było, jak by ze mnie chcieli zrobić jakiegoś wywrotowca czy innego męczennika, bo jednak celowo rozdarłem tę ich przewodnią gazetę? Tak mi się teraz jeszcze przypomniało, jaki strach był wtedy z pójściem do kibla, jak papieru toaletowego zabrakło. Przecież z każdego z nich mógł znienacka wychylić się jakiś niezadowolony cenzor, bo kto tam wtedy patrzył, jakiej  podartej używa do podtarcie swojego tyłka… Ważne było to, żeby papier był mietki… Brrr…

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,IPN-Zlikwidowanie-cenzury-to-symboliczny-moment,wid,17441438,wiadomosc.html?ticaid=114ab3

Zlikwidowanie cenzury to symboliczny moment – uważa prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński. 11 kwietnia 1990 roku, Sejm uchwalił ustawę, która likwidowała Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk czyli cenzurę. Była to jedna z najważniejszych instytucji w w PRL-u, która działała od 1946 roku i kontrolowała praktycznie wszystkie informacje przeznaczone do rozpowszechnienia. Nawet ogłoszenia, zawiadomienia, nekrologi i plakaty. Podlegały jej także zakłady poligraficzne i kserograficzne czy wytwarzające stemple.

Prezes IPN Łukasz Kamiński przypomina, że zlikwidowanie cenzury miało przełomowe znaczenie dla odradzającej się Polski i jest ważnym symbolem odzyskiwania przez nią wolności. Cenzura, podkreśla doktor Kamiński, była jednym z ważnych filarów, na których opierała się komunistyczna dyktatura, ponieważ propaganda i cały obraz jaki przedstawiano społeczeństwu musiał być spójny. Do realizacji tego celu nie wystarczały odgórne instrukcje i wyznaczanie zadań dla poszczególnych mediów – musiał istnieć, z punktu widzenia władz PRL, urząd pilnujący, czy te zalecenia są realizowane.

Dyrektor Bura Edukacji IPN, doktor Andrzej Zawistowski podkreśla, że cenzura nie dość, że blokowała informacje dotyczące sytuacji bieżącej, ale też dbała, by „odpowiednio” mówiono o ważnych wydarzeniach z przeszłości. Jako przykład, doktor Zawistowski podaje kwestię zbrodni katyńskiej. Dyrektor przypomina, że o tym wydarzeniu mówiono już oficjalnie w latach 70 i 80 ubiegłego wieku, ale tylko pod warunkiem, że datą zamordowania polskich jeńców był 1941 rok, a sprawcami mordu byli Niemcy.
(…)

~pe em 5 godzin i 36 minut temu
I nastepna

~Ealdon 1 godzinę i 11 minut temu
Dla ścisłości, zlikwidowano nie cenzurę ale Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.

~SAM 2 godziny i 22 minut temu
Cenzurę ” niby ” znieśli , ale propagandę nie . Artykuły są jednostronne tylko . Nie ma innego punktu widzenia . Typowy przykład to ” afera kelnerów ” . Nikt tez nie pokazuje reakcje Sikorskiego i Tuska po tragedii Smoleńskiej . Oni sie śmiali jak na weselu a nie na pogrzebie . Bezczelność , niewychowanie , pustota charakterów . Nikt , nic złego o polskim rządzie nie napisał , a pracujemy za 8zl na godz a nie 8,5Euro jak Niemcy ….Caly panstwowy majątek roztrwonili bez pójścia do wiezienia . Prokuratura działa w imieniu rzadu , albo zatuszowują sprawe , albo sie przeterminuje . Po co oficjalna cenzura , jak jest nieoficjalna

~obnizka 1 godzinę i 47 minut temu
To za PRL-u byla cenzura?A w jakim panstwie mozna podskawiwac i mowic zle o wladzy?Wskazcie taki kraj!A teraz co nie ma?Teraz co jest? Co teraz powiecie,ze jest wolnosc slowa!!!!!!!?

~gosc 1 godzinę i 40 minut temu
dzis cenzura ma inne imię,ale jest dużo silniejsza,nic nie wolno dla przecietnego kowalskiego,moga tylko ci co maja imunitet.Nasz kraj jest osaczony przez ludzi bogatych i kretaczy.Dokumenty sadowe po 1o,15latach są niszczone,po co one panstwu potrzebne,radary na drogach,komornicy wbrew obywatelowi,caly cas przepychanka z urzedasami,czekac zostalo az rusek,lub korea to posprzata.

~sklave 5 godzin i 15 minut temu
Cenzura nie została zlikwidowana tylko dziś nazywa się moderator, administrator, manager etc. etc. Dziś kto nie tańczy tak jak mu grają jest wyrzucony na margines. Większość działań obecnej ekipy skierowana jest nie na zrobienie czegoś konstruktywnego, dla dobra kraju, a wyłącznie na testowanie granic bezkrytycznej głupoty narodu i jego podatności na rzeczywistość kreowaną i wysypującą się z potężnego młyna propagandy… Więcej na sklave.polityka

~matel 2 godziny i 44 minut temu
zgadzam się z tym , również WP stosuje cenzurę manipulując wpisami i ich kolejnością

~matel 2 godziny i 44 minut temu
manipulacja wpisami i ich kolejnością w WP czym jest ??????????

~ela 1 godzinę i 17 minut temu
mialam to samo napisac cenzura moim zdaniem jest wieksza niz za PRL postuje na kilku forach i czesto naprawde czesto moje posty nie przechodza mimo ze nie uzywam wulgaryzmow a to co wyprawia sie w telewizorni to juz wola o pomste do nieba

~mario 2 godziny i 20 minut temu
takiej cenzury jaka jest teraz ,nawet PRL nie pamięta!!!!

zielony_tt 3 godziny i 9 minut temu
Tak,tak,rzeczywiście GUKPPiW zlikwidowano.A telewizyjni dziennikarze nadal jak za Urbana.

~pic na wodę 2 godziny i 10 minut temu
A co , sam byś się cenzurował jakby ci za wciskanie kitu publice płacili bajońskie sumy ?

~! 2 godziny i 12 minut temu
Taaaa….cenzurę zastąpiła autocenzura, co jest gorszą zarazą od wszystkich cenzur razem wziętych! (Inteligentny i mądry z cenzurą sobie poradzi, z autocenzurą już nie!)

~felek56 26 minut temu
ale sobie jaja robicie ,teraz cenzura jest znacznie większa niż za komuny i naród przestał myśleć przez odpowiednią edukacje ,nawet kagańce są niepotrzebne bo większość ogłupiała i stała się niewolnikami we własnym kraju

~genek 30 minut temu
…i wprowadzono nową, lepszą, mainstreamową. Kto nie za lgbt,PO, brakiem norm (abrocja, in vitro, doswiadczenia na genomie ludzkim), dawaniem kasy w każdym miejscu dla vipów i bezmyślnym unoszeniem się z falą – temu fora ze dwora!

~Rafał 1 godzinę i 21 minut temu
Spóźniliście się z tym żartem, Prima Aprilis już był.

1 thought on “41 Bajka o zniesieniu cenzury, czyli następna prawda objawiona łatwowiernym

 1. ~dorożyński 3 godziny i 55 minut temu
  Skąd tyle hejtu? …….a z tv i innych szczujni w których brylują kuczńscy, scheinfeldy, lisy, żakowskie, niesiołowskie, czy święciccy.

  ~aw 21 godzin i 12 minut temu
  daj se spokoj redaktorku zbadaj zycie tego pana solidnie jesli sie uda i wtedy napisz co o nim myslisz i kim naprawde byl!!

  ~Marcin 21 godzin temu
  Widać, iż posiadanie własnego zdania niezgodnego z oficjalną poprawnością polityczną to tzw. „hejt”. Więc może potrzeba ustawy i sankcji karnej za takie postępowania. Mandaty i kary za wszystko. Oto polska wolność i demokracja.

  ~Rozum 20 godzin i 54 minut temu
  Może to nie negatywne komentarze, a po prostu prawdziwe! Dość fałszowania rzeczywistości tylko dlatego, że ktoś ma kasę! Oczywiście, żal człowieka, ale, ale mówmy prawdę, a nie kłamstwa jak rosjanie!

  ~stark 20 godzin i 49 minut temu
  Wielki polski patriota który płacił podatki za granicą:-(

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Fala-negatywnych-komentarzy-po-smierci-Jana-Kulczyka-Skad-bierze-sie-hejt-w-internecie,wid,17739608,wiadomosc.html

  Fala negatywnych komentarzy po śmierci Jana Kulczyka. Skąd bierze się hejt w internecie?

  W nocy z wtorku na środę zmarł jeden z najbogatszych Polaków, Jan Kluczyk. Robert Zieliński, dziennikarz śledczy TVN 24, napisał na Twitterze: „odszedł jedyny Polak, który prowadził globalne biznesy. I jestem pewien, że w Moskwie strzeliły korki od szampanów”.

  Korki strzeliły nie tylko w Moskwie. Po śmierci biznesmena pojawiła się lawina negatywnych komentarzy, z których „typowy paser”, „oligarcha”, „cwaniaczek” i „moczymorda” to jedne z łagodniejszych. Zamieszczane są także bardziej rozbudowane wpisy, jak choćby ironiczne „święty Jan od autostrad”, „złodzieje teraz na piedestały…przecież to bandyta”, czy „człowiek, który pierwszego miliona nie ukradł, jedynie dostał od taty – oficera służb specjalnych PRL”.
  (…)

  ~Tomek 21 godzin temu
  Autor tego artykułu jest wyjątkowo nierzetelny, albo wręcz nieuczciwy. Nie można pod kategorię hejtu podciągać tak różnych zjawisk, jak zwykłe chamstwo (np. okrutne wpisy po śmierci samobójców) i trzeźwą ocenę działalność Kulczyka, inną niż oficjalnie obowiązująca. Życiorys pana Kulczyka, oceniany przez kogoś, kto nie uległ zaczadzeniu medialnym panegiryzmem, ani przez kogoś, kto nie był przez niego wspierany finansowo, nie jest życiorysem, który zasługuje na tyle dobrych opinii. Przeciwnie. Kariera tego człowieka odzwierciedla niemal wszystkie patologie rodzącej się III RP. Przecież on bogacił się głównie na „pośrednictwie”: kupnie za bezcen (kto mógł sobie na to pozwolić?) państwowych dóbr i i odsprzedaży ich potem, często po kilku zaledwie tygodniach za krocie. Nie mówiąc już o niedawnych aferach (Ciech), w których nazwisko Kulczyka przewija się nagminnie wyjątkowo tajemniczych początkach tego biznesu (rok 1981). Za wieloma opiniami, które autor artykułu wrzuca do wora pt. hejt, stoją zwykłe głosy oburzenia na niesprawiedliwość działania tego państwa, które pozwoliło się wzbogacić cwaniakom, a miliony puściło z torbami!

  ~nana20 godzin temu
  Super komentarze- są jeszcze mądrzy Polacy co widzą złodziei niby biznesmenów.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ~p.pol19 godzin temu
  Tomek 10000% racji Fantastyczny komentarz .Brawo.

  ~abc18 godzin temu
  Komentarz lepszy od artykulu. Brawo!

  ~Artur18 godzin temu
  Tomek, dziękuję. Tak powinno się demaskować techniki psychomanipulacyjne stosowane przez nieuczciwych dziennikarzy. Brawo.

  ~apt17 godzin temu
  Dokładnie, Kulczyk okazał się być pośrednikiem w wyprzedaży państwowego majątku i na tym się dorobił. Bardzo negatywna postać a w mediach robią z niego filantropa i mecenasa sztuki

  ~janek4 godziny temu
  Pan Prezydent Komorowski powinien przeczytać ten komentarz, w końcu pozna przyczynę swojej przegranej. Treść komentarza

  ~Owszem, swoboda ocen 3 godziny i 32 minut temu
  Masz rację, podobnie przy ocenach innych osób czy instytucji. Np. „nie wypada” napisać, że np. J.Piłsudski, wg. mnie – najważniejszy z 3 ojców odrodzenia II Rzeczypospolitej – nie był super wodzem, a przeciętnym dowódcą, ale bez Niego nie byłoby odrodzenia RP. Czy można pisać o (wg. mnie) aktorskich sztuczkach JP2 i jego parciu na zaplanowaną świętość (całowanie ziemi, tysiące świętych i błogosławionych, masowe tzw. pielgrzymki, nieudana długość pontyfikatu itp.) lub wątpić w jakość Jego sztuki ? Prywatnie cenię więcej Marszałka, niż JP2 – nie za „aktorstwo”, tylko za „słaby” wzrok, „święty” nie widział(?) zboczeń w Kościele czy nie chciał ich rozgłaszać? W internecie musi być swoboda wypowiedzi, ale tępione chamstwo i kłamstwa – a karane jawne przestępstwa. Ktoś może ocenić, ze Pani X. jest brzydka , ale zarzut, ze jest oszustką musi udowodnić, bo zostanie ukarany.

  ~leń 3 godziny i 25 minut temu
  Największymi hejterami są ci, którzy nazywaja innych nienawistnikami, jak autor artykułu i tzw. naukowcy. Żalosne to, tak jak prawdziwe są utyskiwania wszystkich osobników z listy płac Kulczyka. Kreatury te płaczą z powodu utraty przyszłych dochodów, a nie z powodu smierci człowieka. Kulczyk był taki sam jek ci politycy. Im większy cwaniak tym wyżej we wladzy (poczytaj taśmy kelenerów), zero kreatywnosci, zero innowacyjnosci, zero autorskich pomysłów, same zera.

  ~sss 2 godziny i 35 minut temu
  W Bydgoszczy przez aferę z ciechem zaorano prężnie działająca firmę Zachem i 1500 ludzi poszło na bruk aby Pan ŚP Kulczyk mógł zrobić dobry biznes

  ~emeryt2 36 minut temu
  wielu ludziom nigdy nie przyszłoby do głowy by robić podobne „interesy”, są zbyt szlachetnie myślący, a do tego by zbierać drobne trzeba nie jeden raz nisko się pochylić.

  ~emeryt14 godzin temu
  Najprosciej można by rzec ,wszyscy albo b.duża część Polakow miała podobną szansę . Problem w tym że wielu nie potrafiło tego wykorzystać a On potrafił. Znałem faceta który w latach 80-siątych pod zamkiem w Lublinie sprzedawał mąkę kasze i inne produkty żywnościowe a po paru latach miał kilka sklepow , byłychgeesowskich,w kilku wioskach. Na dłuższą metę był to błąd, ze względu na odległości, ale można było cos zrobić……

  ~andyfelek 21 godzin i 7 minut temu
  Pan Kulczyk miał tyle wspólnego z patriotyzmem co muł z koniem wyścigowym!

  ~wanda 20 godzin i 53 minut temu
  Jakieś zdziwienie, że tyle negatywnych komentarzy? Wystarczyło, żeby media podały informację o jego śmierci, zamiast robić z niego świętego. Nie można wejść na żadną stronę, bo na każdej mnóstwo artykułów na ten temat. A w kontekście choćby taśm wyłania się obraz wcale nie takiego kryształowego człowieka, jakim go pokazują media. Dla mnie to obraz cwaniaka, który miał wszędzie wpływy i dzięki nim powielał swój majątek.

  ~PAN Polak 21 godzin i 2 minuty temu
  Człowiek który robił biznes na sprzedaży Polskich państwowych firm prywatnym zwykle zagranicznym instytucjom ! Czyli sprzedał Polskę z politykami do spółki !!!

  ~ya 21 godzin i 6 minut temu
  Powiedzmy sobie szczerze – te interesy które miał zapewnione dzięki poparciu pewnych środowisk równie udanie zrobiłby każdy przedszkolak

  ~1-999 19 godzin i 45 minut temu
  Problem w tym,że to „pewne środowisko” miało poparcie w wyborach milionów gamoni z wypranymi przez komunę głowami. Bez ich poparcia nie wrócili by do władzy post PZPRowcy z Kwaśniewskim na czele. Ci sami gamonie dziś klaszczą PiS-owi i pazernym klechom. Za chwilę zamiast sprawiedliwości będą mieli feudalizm.

  ~dax 21 godzin i 5 minut temu
  Hejt po kulczyku nie jest spowodowany zazdrością jest spowodowane tym że Pan Kulczyk dorobił się na ziemi polskiej i kosztem ziemi polskiej a w zamian pokazał Polaką figę z makiem. Filatrop hahahahha tanie autostrady hahahha. Więc po śmierci dostaje to za co zasłużył.

  ~Hania 17 godzin i 3 minuty temu
  A ty nie kupujesz chińskich butów, nie jezdzisz na paliwie z Rosji i nie jeszcze tureckiego kebaba i nie farbujesz sobie czupryny barwnikiem z Indii? W takim razie wysysasz ostanie soki z biednych Polaków którzy nie mają na chleb i jeszcze się śmiejesz im w twarz. Mam nadzieje ze dopadnie cie to co Kulczyka, tylko 2x szybciej.

  ~jolka 16 godzin i 12 minut temu
  Ale on to wszystko kupuje dzieki m.innymi Lewandowskiemu, Balcerowiczowi ,Kulczykowi. ON nie ma wyboru…. bo Polska nie ma swojego przemysłu, nie ma nawet swoich barwników, do wlosów. A Kulczyk miał wybór……. ale firmy rejestrował w rajach podatkowych, chociaz to na Polsce i Polakach zbił majatek!

  ~adam 21 godzin i 3 minuty temu
  Na pewno jest to też reakcja na gloryfikację zmarłego. Przodują w tym, wiadomo,Polsat i TVN. Szkoda go jak każdego kto odszedł. Ale dobro kraju i rodaków to on na pewno miał głęboko w d… Budowanie mu pomników raczej śmieszy.

  ~ada 20 godzin i 3 minuty temu
  Podobnie jak budowanie pomnikow Wojtyle czy L.Kaczynskiemu, ktorzy dali Polsce niewiele lub NIC !!

  ~artur 21 godzin i 1 minutę temu
  Ale tylko glupcy wierzą w obraz stworzony przez TVN o cudownosci tego pana przekręty układy dziwne powiązania wyprzedaż polskiego majątku okraszone zwrotem medalu.To ze nie był na wizji chamem i oblesiem nie znaczy ze róbmy z niego swietego aaaa może to odbił się obiad u Sowy

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.