42 Pieniądz to Bóg, a jednak!

https://i0.wp.com/p8.biztok.pl/2480c126f4fd51523aafc77d30317a98.jpg

Pustynna tradycja zakłamania, schizofrenii, zaprzeczenia i wyparcia itp, tym razem w wydaniu krześcijańskiem, ale i nie tylko. Tutaj jako mój dodatek do dyskusji, podaję odnośnik na przypowieść o małżeństwie Ananiasza i Safiry, co to posłuchali nawoływań „pierwszych i dobrych krześcijan” i sprzedali cały ich majątek, a następnie podarowali go im, tyle tylko że nie oddali całej swojej kasy, więc ich tzw. Duch Święty, zwyczajnie był i zabił! Wychodzi na to, że lepiej nie słuchać tego, co głoszą krześcijanie, bo wtedy dłużej się pożyje! Przy okazji, na tej stronie podobają mi się bardzo, te nienachalne i niezmanipulowane reklamy anty-semickiej armii, broniącej niewinnych i dobrych anty-semitów, przed winnymi i złymi semickimi terrorystami… https://www.biblegateway.com/passage/?search=Dzieje+Apostolskie+5&version=SZ-PL

http://www.biztok.pl/wywiady/ks-jacek-stryczek-jezus-nie-byl-socjalista-chrzescijanin-powinien-byc-bogaty_a19500

„Bogacenie się to przygotowanie do pełnienia odpowiednich ról w Królestwie Niebieskim” – mówi w wywiadzie dla Biztok.pl ksiądz Jacek „Wiosna” Stryczek, duszpasterz ludzi biznesu i organizator akcji „Szlachetna paczka”. Jego zdaniem chrześcijanie nie powinni się pieniędzy bać, tylko efektywnie wykorzystywać. Bo takie jest nauczanie Ewangelii.

Jan Bolanowski, Biztok.pl: Zacznę od nieco przewrotnego pytania. Czy chrześcijanin może być bogaty?

Ks. Jacek „Wiosna” Stryczek: Nawet powinien. Jest taka przypowieść o talentach (talent to 34 kilogramy złota), w której ten, który otrzymał ich pięć, po uzyskaniu 100 proc. zwrotu z inwestycji, słyszy: „w drobnej rzeczy byłeś wielki, to cię nad wielkimi postawię”. Przesłanie tego jest takie, że skoro poradziłeś sobie z zarządzeniem pieniędzmi i związanymi z tym pokusami, to teraz możesz zarządzać w Kościele.

Ale w Piśmie Świętym jest też inna znana przypowieść, z której wynika, że łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu dostać się do Nieba.

Przypowieść o uchu igielnym traktuje o tym, że pieniądze stanowią olbrzymią pokusę, by budować swoją tożsamość nie przez to kim się jest, ale przez to co się posiada. Wielu ludzi bogatych ulega tej pokusie. Korzystają z pieniędzy jako wartości zastępczej samych siebie. Dzięki pieniądzom mogą drugich ludzi traktować z góry, lub jak w innym miejscu mówi Pismo, mogą „jeść, pić i używać”. Tylko że z punktu widzenia Ewangelii taka próba jest potrzebna, bo ten kto ją przejdzie, będzie sobie lepiej radził w życiu.

Czyli bogacenie się jako droga wypełniania Ewangelii?

Tak. Bogacenie się jako przygotowanie do pełnienia odpowiednich roli w Królestwie Niebieskim. To ma potwierdzenie choćby w Listach św. Pawła, który mówi, że biskup powinien być mężem jednej żony, mieć dom, dorobić się. Właśnie tak interpretowali to pierwsi chrześcijanie.

Ale czy nie jest trochę tak, że Kościół nie nadążył za zmianami gospodarczymi, które dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat? Wciąż na mszy św. usłyszymy wezwanie do modlitwy za rolników, ale już nie za biznesmenów, pracowników korporacji czy drobnych przedsiębiorców.

U mnie na mszy by pan usłyszał. Ale rzeczywiście jest w tym trochę prawdy, choć nie chciałbym się w nurt krytyki Kościoła wpisywać. Istnieje pewien rozdźwięk między tym, czym ludzie żyją, a tym co się w kościołach do niedawna mówiło. Ale zmiany są, tylko umysł ludzki, jak wynika z badań psychologii poznawczej, jest w stanie jednorazowo przyswoić tylko 3 proc. nowych informacji. Dlatego jak pytam ludzi po mszy o czym było kazanie, to nie mówią zwykle o tym, co usłyszeli, tylko to co wiedzieli przed przyjściem do kościoła. To samo jest z księżmi – często powtarzają to, co kiedyś już usłyszeli. I stąd się biorą ci rolnicy, choć w Polsce jest ich coraz mniej.Ja podczas mszy regularnie pytam ludzi, kto chce zostać milionerem. Prowadziłem też rekolekcję dla biznesmenów. A w wielkim poście będę prowadził po raz pierwszy rekolekcje dla urzędników. Tak, więc to moje narzekanie na brak etosu urzędniczego znalazło też wymiar duszpasterski.

Może i wielu ludzi w kościele chce zostać milionerami, ale dość powszechne jest w Polsce przekonanie, które sformułował m.in. Michaił Gorbaczow, że Jezus był pierwszym socjalistą. Zgadza się ksiądz z tym stwierdzeniem?

Absolutnie nie. My żyjemy w chorym, postpeerelowskim kraju, w którym połączyła się mentalność katolicka z Marksizmem. Jezus kochał ubogich, a Marks nienawidził bogatych i z tych dwóch rzeczy stworzono jedną doktrynę. Coś na kształt teologii wyzwolenia. To jest chore. Powiem za to, że z dużą satysfakcją przyglądam się, jak na moje poglądy reagują różne partie polityczne w naszym kraju. Kiedy uczestniczyłem w programie „Młodzież kontra” okazało się, że każda młodzieżówka partyjna – SLD, Ruch Palikota, PO i PiS  – chciała, bym do nich przystąpił. Doświadczyłem wtedy, że moje poglądy na poziomie metapolitycznym są uniwersalne i każdy odnajduje w nich to, co jest mu bliskie. To jest właśnie poziom Ewangelii, która jest głębsza niż systemy polityczne i gospodarcze.
(…)

zagoniony 25 grudnia 2014 11:33:49
Czyli miałem rację Pieniądz to Bóg.

spoglądający z boku 25 grudnia 2014 12:00:22
„Rozdaj wszystko co masz biednym i pójdź za mną” (oczywiście parafrazując) to rzeczywiście nawoływanie do bycia bogatym. Pokrętna logika…

eloek 25 grudnia 2014 10:29:45
Ciekaewe bo papież.o bogaceniu ma inne zdanie.. Rozumiem ze to interpretacja własna 🙂

Gość 2014-12-25 11:54
Co za przewrotna religia.

ebu 25 grudnia 2014 10:22:41
podoba mi się kościelne słowo „ubogacić’ znaczy że my zubożejemy a oni się wzbogacą

fil 2014-12-25 14:54
duszpasterz ludzi biznesu, trochę to brzmi śmiesznie, czytając ewangelie można odnieść wrażenie, że judasz był takim biznesowym apostołem, żle to się dla niego skończyło – zawisł na stryczku.

Gość 2014-12-25 12:56
Co on pitoli nie czytał w swojej księdze : nie możecie być sługami Boga i mamony bo jednego będziecie kocham a drugiego nienawidzić. Kolejny gupi ksiądz

xc 25 grudnia 2014 13:32:28
Tak. Bogacenie się jako przygotowanie do pełnienia odpowiednich roli w Królestwie Niebieskim. To ma potwierdzenie choćby w Listach św. Pawła, który mówi, że biskup powinien być mężem jednej żony, mieć dom, dorobić się. Właśnie tak interpretowali to pierwsi chrześcijanie. – HA HA HA. Czy książ udaje ignoranta, czy jest nim na prawdę? Polecam list to Tymoteusza 3. Może sobie ksiądz przypomni, o czym pisał św. Paweł zanim zacznie ksiądz bzdury opowiadać. Biskup miał być głową swojej rodziny, ale nie ma tam nic, że miał robić kasę. Co więcej, miał być niechciwy na grosz! Księdzu się w głowie poprzewracało chyba.

*Enlil* 2014-12-25 13:41
Proszę księdza – Jezus nie był socjalistą ale synem cieśli Józefa kapitalisty. a że boso chodził to dlatego że Cesarz i kapłani ściągali podatki od biednego ludu.Tak jak dziś Urząd Skarbowy i inne instytucje.I tyle w temacie.

rtr 2015-01-07 17:39
Czyli cała ta religia wykluła się młodzieńczego buntu Jezusa – syna kapitalisty Józefa?

Marcin Luter 2014-12-25 15:04
Niezła herezja jak na katolickiego księdza. Ksiądz ludzi biznesu czyli wyzyskiwaczy. Proponuję ojcze przenieść się do kościoła ewangelicko-augsburskiego bo takie poglądy nie pasują do katolicyzmu. Czyżby szlachetna paczka to mydlenie oczu zwykłym ludziom/pracownikom najemnym ? Takie okruchy z Pańskiego czyli Przedsiębiorców stołu dla swoich niewolników za 1500 zł ?

pajace na sznurkach 2014-12-25 11:57
Niektórzy księża zeszli do poziomu: każdemu powiedzą to, co chce usłyszeć. bogatym, że pójdą do nieba, biednym że w Niebie będą dopiero szczęśliwi, a gejom że Bóg nikogo nie odtrąca. i oczywiście za Bóg zapłać…..

antyX 25 grudnia 2014 14:22:04
Czarni nawet nie znaja Ewangelii… Albo inaczej: znaja, ale wciskaja swoim ubogim w rozum parafianom banialuki, ktore gwarantuja czarnym dostatnie zycie doczesne. Zal, ze Polacy ciagle sa tacy glupi, ze sponsoruja te Czarna Mafie. Czy kiedys skonczy sie to szalenstwo?

Antichrist 2014-12-25 12:32
Każdy człowiek powinien żyć godnie miec dach nad głową i nie martwić się , że mu nie starczy do ostatniego ,a nie jak niektórzy biede trzaskają , że żal patrzeć jak po smietnikach resztki wygrzebuja i mieszkaja w jakiś ruderach i marzną zimą ,a chrzescijaństwo to MAfia , ktora nawet za pochówek człowieka bierze pieniądze swoich parafian , katolikow co cale zycie na tace lozyli tym zlodziejoma to jeszcze za pochowek biora SKANDAL !

riko 25 grudnia 2014 15:49:36
Może mamy tak bogate państwo że obdarowuje kler budynkami,gruntami itd.tylko dlaczego nie płacą podatków od gruntów budynków działalności gospodarczej itd.Wiara to nie kościół który jest instytucją do czerpania zysków i wzbogacania krętaczy wykorzystywania naiwniaków ,jak to powiedział inny krętacz religia opium dla mas.

gościna 2014-12-31 05:36
może by ten debil ksiądz został opiekunem tych co chodzą po śmietnikach!!!!! co on dla nich robi???????? ja im gotuję makaron i stawiam tak gdzie chodzą gdyby tak każdy 2., 3. 4. 5. mieszkaniec tak robił!!!!!!!!!

Gość 25 grudnia 2014 12:04:22
pięć razy robiłam szlachetną paczkę i nigdy więcej. Na początku były to osoby potrzebujące ale potem wymagania były gigantyczne. Zbieraliśmy się z rodziną i znajomymi i dawaliśmy po 3 kartony jedzenia, nową kurtkę dla dziecka. Po czym dzwonił do nas niezadowolony wolontariusz, że rodzina była bardzo rozczarowana bo przykładowo prosiła jeszcze o wózek dla dziecka i nie o jedną kurtkę tylko o nowe kurtki dla wszystkich dzieci a my daliśmy tylko jedną. Powiem tylko tyle, mi nikt takich prezentów nie robi, a cała rodzina ciężko pracuję. Zraziłam się bardzo do pomagania

Obserwator 2014-12-25 13:58
No i po „Szlachetnej paczce”! Po tym artykule szlachetny książę straci dużo sympatyków tej idei tak jak to dzieje się z Owsiakiem i jego szlachetną małą orkiestrą świątecznej pomocy sobie.

gość 2014-12-31 05:37
bardzo trafna uwaga!!!!!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.