46 „Tak każe Bóg, Bóg tak chce…”, więc wszystko zamieńmy w pustynię. Tradycja zniszczenia 01

https://i0.wp.com/ocdn.eu/images/pulscms/ZDU7MDMsMmU0LDAsMSwx/1b45e3ac8aee783d287143839664a264.jpg

Miałem o tym napisać później, ale samo życie zmusza mnie do rozpoczęcia nowego wątku. Od razu ostrzegam, że miło nie będzie… bo w oparciu o liczne dowody, które do tej pory zebrałem i które tu po kolei przedstawię, twierdzę że to co dzieje się wokół nas, to jest ciągła napaść jednej zbrodniczej tradycji, która jest opętana jakąś „szatańską” rządzą zniszczenia wszystkiego, na wszystko co nie jest nią samą. Żeby napisać zresztą całą prawdę, tradycja ta od samego swego początku, dzieli się samodzielnie na coraz to swe nowsze odłamy, które mają to do siebie, że wzajemnie napadały i ciągle napadają na siebie, niszcząc przy tej okazji, co tylko im się uda. Nie ma to znaczenia, czy jest to jedna czy druga jej nowsza odnoga, czy odmiana, bo wszystkie odgałęzienia opierają się na jednym i tym samym pniu, wyrastającym z tych samych korzeni, którymi są „objawione” jakoś komuś rasistowskie „mądrości” tej tradycji, zapisane na dodatek w bardzo wątpliwych źródłach…

Na początek zajmę się najnowszymi przypadkami, by stopniowo przejść coraz głębiej i głębiej, do samych korzeni, do samego jądra ciemności, po to żeby pokazać, że jaki syn, taki ojciec, jaki ojciec, taki dziadek, pradziadek, prapra… itd i że niedaleko pada jabłko od jabłoni… Jestem wyczulony na bezsensowne barbarzyństwo i niszczenie starszych tradycji lub pozostałości po nich, bo to co teraz dzieje się w Iraku, czy Syrii itp, było i ciągle jest uskuteczniane już wielokrotnie od bardzo dawna, przez bezmyślnych wyznawców ciągle jednej i tej samej rasistowskiej tradycji, wywodzącej się swoimi płytkimi i niepewnymi korzeniami z jałowych piasków pustyni tzw. Bliskiego Wschodu… Zacznijmy więc tam, gdzie to całe szaleństwo jakoś się zaczęło…

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/dzihadysci-z-panstwa-islamskiego-zniszczyli-starozytne-miasto-nimrud/xc9esg

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) pokazali nagranie wideo z niszczenia w Iraku pozostałości po starożytnym mieście asyryjskim Nimrud. Na nagraniu dżihadyści przy pomocy młotów pneumatycznych, spychacza i materiałów wybuchowych niszczą stanowisko archeologiczne Nimrud na północy kraju, w miejscu jednej ze stolic imperium asyryjskiego.

Starożytne miasto założone zostało w XIII wieku p.n.e. na wschodnim brzegu rzeki Tygrys. Pobliski Mosul jest kontrolowany przez Państwo Islamskie od czerwca 2014 roku.

Wiele najsłynniejszych dzieł sztuki z Nimrudu przeniesiono do muzeów w Bagdadzie i za granicę. Archeolodzy porównują próbę zniszczenia Nimrudu do wysadzenia w 2001 roku przez afgańskich talibów wykutych w skałach nad Bamjanem olbrzymich posągów Buddy z VI w.

BBC przypomina, że Państwo Islamskie handluje dziełami sztuki, a handel ten jest jednym z głównych źródeł przychodów tej organizacji terrorystycznej. UNESCO nazwało w marcu niszczenie Nimrudu zbrodnią wojenną.

~apostata : To wszystko przez podziały religijne i robienie religią wody z mózgu To jest efekt religii i tym jest religia, ogłupiaczem. Ludzie nie mogą żyć bez podziałów.

~antyklerykał : śmiech i żenada, reżim watykański „państwa chrześcijańskiego NATO” od lat bombarduje miasta iraku, libi, syri, na ukrainie, afganistanie , itd. !!!!!!!!!!!

~neutronówka na ich łepetynki : Tam od tysięcy i setek lat były wojny a jednak te zabytki były szanowane także ISLAM ich nie tykał a mogli łatwo zniszczyć jakby chcieli 1000 razy szczególnie iż należały jednak do innych kultur i religii !. Świadczy to iż te zdegenerowane psychopatyczne małpy dzisiaj w klapkach są cofnięte umysłowo nawet w stosunku do swoich własnych przodków o 3 tysiące lat …

~s do ~neutronówka na ich łepetynki: chrześcijańskie małpy zniszczyły prawie całą kulturę i zabytki Ameryki Południowej, Północnej, części Afryki i Azji. Trzeba wirusa który wybije całe to religijne badziewie.

~Emigrant do ~neutronówka na ich łepetynki: Świat jest pełen debili niestety. Zabytki choćby i nam wrogiej kultury należy szanować. Tak nawiasem pisząc żołnierze Napoleona strzelali sobie dla rozrywki do egipskich sfinksów.

Zula Danziger do ~Emigrant: W ile sfinksów trafili?

~ciekawskii do ~neutronówka na ich łepetynki: Czy to samo mówisz o katolikach którzy w swej historii zniszczyli szereg zabytków i dzieł sztuki innych kultur?

~Ela do ~neutronówka na ich łepetynki: Co tu można komentować? To takie chodzące bezmózgi i niszczą wszystko na swojej drodze a po nich tylko popiół!

~Grzegorz do ~neutronówka na ich łepetynki: Tak właśnie jest to nie są muzułmanie i z islamem nie mają nic wspólnego to są zwykli, pospolici bandyci …ktoś płaci tym bandytom by robili czarny PR muzułmanom.

~szakal2015 do ~neutronówka na ich łepetynki: Bo to nie islam tylko fanatyczny podobnie jak Krzyżacy w imię religii wymordowali Prusów. Hitlerowcy też mieli napisane GUUT MIT UNS. sam Islam nie jest fanatyczny tylko ludzie. Saladyn po zdobyciu Jerozolimy pozwolił opuścić ją Chrześcijanom, niektórym pozwolił zostać. Muhammed Zdobywca uczynił podobnie w stosunku co do Konstantynopola, ba pozwolił zostać patriarchacie Sulejman Wspaniały o którym jest serial był tolerancyjny dla innych religii

~. do ~szakal2015: https://www.youtube.com/watch?v=t_Qpy0mXg8Y

~Lesio : Islamiści jak Czekiści Lenina a potem Stalina-jak swołocz i banda prymitywów to wszystko zrównają z ziemia za wyjątkiem wychodka gdzie ida sr.ć, bo to akurat jest im potrzebne. szkoda komentarza dalszego na taka dzicz, a to wszystko przez religie , przypominam, ze katoliby zachowują się podobnie tylko, że nie maja co niszczyć, bo 25 lat polskiej doopokracji już zniszczyło co miało zniszczyć , a pełne sa jedynie kościoły i kiesy czarnej mafii

~Z : to całkiem jak w Polsce 1000 lat temu watykańskie klechy zniszczyły ślady polskiej kultury !

zero.bog : Zna ktoś miejsce w Europie gdzie można podziwiać Świątynię Pogańską w całej okazałości? Niezniszczoną i dobrze utrzymaną? ile znacie kościołów i kaplic zbudowanych na ruinach Świątyń pogańskich?

~Poganin : Katolicy robili to samo ze świątyniami Świętowita…

Aderjan : Chcę przypomnieć że w Polsce zniszczono bezpowrotnie całe wieki tradycji i wierzeń naszych przodków. Tylko że naszych nikt wcześniej nie udokumentował. Nie wiemy prawie nic o kulturze która była na tych ziemiach przed inwazją z bliskiego wschodu.

~ola : To miasto powstało ok 13 w.pne. Czcili fałszywe bóstwa.Uważają że robią porządki usuwając je.

~Asia : głupcy

~Po co do ~Asia: Czyli zakładasz, że człowiek jest głupi – bo każda kultura starała się zwalczyć inne kultury. Dlaczego przetrwały świątynie innych bogów ? Bo dzisiaj ich wartość zdewaluowano ale oni tego nie rozumieją, myślą dokładnie tak samo jak my myślimy o nich. Gwarantuję Ci, że wpuszczenie Europejczyków do miejsc związanych z ideologią muzułmańską skończyło by się tak samo, chyba że ktoś inteligentny zapanował by nad tłumem, pytanie po co miałby to robić. Wchodząc do dowolnego miejsca historycznego w Polsce znajdziesz w nim bohomazy i efekty działania wandali, oni robią to samo tylko skala inna bo w tym rejonie nikt ich nie kontroluje bo trwa wojna. Naziści byli jednymi z bardziej wyrafinowanych agresorów i w zdecydowanej większości stanowili dobrze wyedukowaną elitę, a jednak efekty ich działań są widoczne wszędzie.

zero.bog : Chrześcijanie zrównali z ziemią: Hamburg, Drezno, Berlin, Warszawę, Piotrogród, Monte Casino, Verdun, Wołgograd, Tokio, trochę Londynu, Bagdad, zrabowali zabytki Mezopotamii z Iraku i …………………………………………………………. lista nie ma końca. Chrześcijanie!!!!! Czyli Katolicy, Ewangelicy, Anglikanie, Luteranie i licho wie jacy jeszcze!

~Hubert : Jeżeli wymieniasz psychopatyczne małpy na Bliskim Wschodzie pomyśl wsród jakich ty małp żyjesz. Polacy to najbardziej tępa, nawiedzona i opóżniona nacja we wspołczesnym świecie. Od 25 lat niszczą tylko pomniki i zmieniają ulice i zastepują je rzymo- katolickimi, prawicowymi i zbrodniczymi postaciami , którymi mozna tylko gardzić. Oprócz burzenia pomnikow i niekończących sie wojen w sprawie przerywania ciąży czyli zamachach, na prywatność i prawo człowieka do dysponowania wlasnym ciałem– ta polska, średniowieczna zaraza nie nadaje sie do niczego.To jedyny kraj, który neguje podstawowe prawa czlowieka, w którym plemniki, jaja i zarodki są ważniejsze od żywych, narodzonych ludzi– absolutnie nie pasujący ani do Europy ani do współczesnych czasów. Odmożdżone , tchórzliwe pachołk i manekiny terrorystycznego Watykanu i chciwych, zamordystycznych księży. Będę walczyl z tym ciemnym, reakcyjnym bandyckim pseudonarodem do końca swoich dni. Za największe zagrożenie dla wolności i niepodległości czlowieka uważam wyznaniową, katolicką Polskę !

c t p(2) : Barbarzyństwo na historii ludzkości…

~olek : Przecież to sa po…ani ludzie… ! .co oni robią..?! Niszcza najdawniejsze zabytki na ziemi!

~polo do ~olek: Oni nie znaja pojecia zabytek! Dla nich te zabytki to dziela balwochwalcow i beda niszczyc poki KTOS ich nie skasuje!!

~olek do ~polo: straszna ciemnota….barbarzynska

~polo do ~olek: To jest fanatyzm w dziewiczej postaci .tego normalny czlowiek nie jest w stanie ani pojac ani ogarnac,

~klo : Taki los czeka europejskie zabytki jak pozwolimy islamsekj zarazie sie rozprzestrzenic.To prawdziwe oblicze islamu ,krwawej prymitywnej religi wojny i zniszczenia iroiczne zwanej „religia pokoju”.

~bogdan do K.(36): Jak dotychczas największe zbrodnie popełniły państwa totalitarne takie jak Związek Sowiecki i hitlerowskie Niemcy w których panowała ideologia ateistyczna. Więc w twoim rozumowaniu tkwi zasadniczy błąd!

~i5i5i5 do ~bogdan: Gott mit uns to ateizm? Hitler był katolikiem. Stalin w seminarium to ateista? Himmler wyznawał jakiś porąbany okultyzm, Hitler wierzył we wróżki, gdzie tu racjonalizm i ateizm?

~Mariusz Szewczyk : większych barbarzyńców od Niemców to nie było. Najpierw z premedytacją bombardowali Warszawę, a po skończonym powstaniu budynek po budynku palili, wysadzali i niszczyli całe miasto, oczywiście wcześniej co tylko można było ukraść to ukradli.

~PuszkinParówkin do Mariusz Szewczyk: Brawo! Pokazałeś, że uważałeś na historii. Szkoda, że piszesz nie na temat…

~milos : Ot bydło. Niemcy mordowali masami ludność, ale na ogół szanowali zabytki kultury światowej.

~N do ~milos: Chwała nazistom niemieckim!

~Lukas : Właśnie przeczytałem http://wpolityce.pl , i chciałbym publicznie zapytać wszystkie wojujące feministki co zamierzają zrobić z takimi praktykami ??! Czy też po raz kolejny okaże się , że te panie są mocne w gębie ale tylko w Polsce !

~AA : Zaraza nie patrzy na nic, tylko idzie jak tornado i niszczy wszystko co nieislamskie, a allah im w tym błogosławi. Koran podaje „macie w proroku mahomecie piękny wzór”. I nie ma się co dziwić jeśli naśladują bandytę, zabójcę i pedofila. Dziwię się tylko, że jest takie oburzenie. Jeszcze trochę i to samo będzie w Europie, bo czy Zachód chce czy nie, jak poczują się silniejsi będą wykonywać polecenia allaha. A multi kulti polega na dostosowaniu naszej kultury do obcej, bo w drugą stronę to nie działa.

~DES : Bydło. Ale żaden cywilizowany kraj nie zareaguje prawidłowo, bo za tydzień cena ropy skoczy do 200$ za baryłkę a za trzy miesiące skończą się rezerwy- to Arabia Saudyjska eksportuje nienawiść poza swoje granice żeby ludzie nie zobaczyli tam różnic i nie starli panujących szejków w powierzchni ziemi.

~ceramik : Jedni arabowie z PI niszczą zabytki, inni arabowie z israela niszczą zabytkowe i bardzo potrzebne rzymskie studnie odbudowane przez nas Polaków dla Palestyny. Za nasze dutki. Czyli Arab, to Arab.

zero.bog : Amerykańską bazę wojskową w Iraku zlokalizowano na miejscu głównych wykopalisk archeologicznych. Naukowcy lamentowali i „płakali” a na „E-baju” artefakty były sprzedawana „na wagę”!

todomnie : Żołnierze międzynarodowej koalicji w Iraku dokonali nieodwracalnych zniszczeń w pozostałościach starożytnego Babilonu – piszą w nowym raporcie eksperci ONZ.
Ciężki sprzęt rozjeżdżający święte ścieżki, buldożery ścinające szczyty wzgórz i kopiące rowy na terenie jednego z siedmiu cudów świata – z opublikowanego w czwartek w Paryżu raportu wyłania się ponury obraz działań żołnierzy koalicji. Raport sporządzono w oparciu o inspekcje UNESCO w latach 2008-09, a także opracowania przygotowane przez poszczególne kraje.

todomnie do todomnie: Żołnierze międzynarodowej koalicji w Iraku dokonali nieodwracalnych zniszczeń w pozostałościach starożytnego Babilonu – piszą w nowym raporcie eksperci ONZ. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,6810569,UNESCO__Zolnierze_zniszczyli_Babilon.html

~Enmerkar : Mają piękne wzorce. To samo robiły wojska NATO w czasie okupacji Iraku (stanowisko z którego pochodziła Brama Isztar z Babilonu). Nimrud to przy tym pestka. Ale za to amerykański pułkownik John Coleman, odpowiedzialny za tę zbrodnię. był łaskaw powiedzieć, że jest gotów za to przeprosić.

~trak : W sumie to się ciesze iż mogłem pozwiedzać tamte zabytki przed agresją usa na ten kraj. Żałuje tylko iż moje dzieci już nic tam nie zobaczą.

~itd……. : Za każdy zniszczony zabytek zrównać 4 meczety na terenie ue , do kompletu deportować do rodzimych stron 100 dzieci mieszkających na terenie ue muzułmanów a rodzicom zakazać opuszczania granic. To nie jest nawoływanie do niepokojów społecznych ale po nie długim czasie zapanuje spokój tu a tam nikt nie odważy się niszczyć dziedzictwa ludzkości. Póki co to ue i nato są tyle warte co Liga Narodów przed II w.ś. i tak też nas poważa przeciwnik. Pominę fakt że wszystkiemu winne są USA bo jak trzymał to za mordę Asad, Kaddafi oraz Husajn to był spokój .

~aya do ~itd…….: Ty niczego nie rozumiesz, czlowieku. Oni niszcza swoja WLASNA historie ! To nie sa normalni muzulmanie, ktorzy dbaja o swoja kulture i historie, to sa chorzy psychole. Kazdy normalny muzulmanin ma dosc wojny, dosc tych morderstw na wlasnym narodzie, oni cierpia, nie chca miec z nimi kompletnie nic do czynienia, maja dosc tych chorych debili. To jest ogromna roznica, ktrej Polacy nie widza, bo nie chca widziec. Dla Was kazdy muzulmanin to islamista- swiadczy to jedynie o braku inteligencji i zdrowego umyslu.

~Jurek : Jak mowie ze „brudas to mlotek” to chca mnie zamknac!!Nasze dzieci czy tez wnuki o pozostalosciach architektury beda sie uczyc z nagran zrobionych przez ostatnich turystow!! Islamisci to motloch ,smiecie do skasowania!!Coz mnisi idacy za Cortezem tez palili wszystko co wiazalo sie z ich religia!!”Slusznosc wiary jest po naszej stronie” ale czy napewno?Jaka wiara takie i czyny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~PL : Pozwalajmy na budowę meczetów i nasze wnuki bedą oglądać burzenie Wawelu, ołtarza Wita Stwosza, zamków na szlaku Orlich Gniazd, palenie dzieł Matejki, księgozbiorów Biblioteki Narodowej ,

~Andrzej : Zabytki niszczą, ale za to dobrali sobie dobrego kompana do towarzystwa. Mam tu na myśli Putina i jego dostawy broni do Iraku. Dla mnie państwo islamskie został wyżej od Rosji w temacie zacofania a teraz to już idą ręka w rękę.

~henio do ~Andrzej: No po twoim poście widzę, że kompletnie już się pogubiłeś. Irak to ci OK, a IS to ci fu! Proponuję powrót do TVN i tv trwam. Prawda cię wyzwoli…. albo dobije.

~BooBoo : Zachód już od dawna nie ma jaj – liczy się tylko biznes. Sami się wykastrowali i zajmują się moralizowaniem, gejami i sprowadzaniem GMO do UE z ukochanego i umiłowanego USA.
Otoczyć to niby państwo islamskie i dać 24h na poddanie się. Jeśli nie poddadzą się wybij wszystkich do nogi. Zemsta u koczowników z bliskiego wschodu jest we krwi (pejsaci, islamiści) i nic nie pomoże pozostawienie ich przy życiu. Oczywiście problemem jest humanitaryzm i inne lewackie hasła. Ciekawe, czy zachód czekałby na reakcję, gdyby zaatakowano zabytki kultury pejsatych? Zobaczcie na reakcję zachodu po atakach we Francji. Nawet w Belgii dzielnice pejsate i ich geszefty wojsko pilnuje!

~unijny duren : ktos za to placi – zniszcza wszystkie zabytki( jeszcze tylko jedna wojna ) spala wszystkie ksiazki, powiesza przedwojennych nauczycieli i dostaniemy rozpiske z nowa historia i nowymi bohaterami – wszystkie nazwiska beda sie konczyc na -stain.

8 thoughts on “46 „Tak każe Bóg, Bóg tak chce…”, więc wszystko zamieńmy w pustynię. Tradycja zniszczenia 01

 1. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Starozytnej-Palmirze-zagrazaja-dzihadysci-IS,wid,17539372,wiadomosc.html

  Starożytnej Palmirze na skraju Pustyni Syryjskiej, wpisanej na listę dziedzictwa kultury UNESCO, zagrażają dżihadyści Państwa Islamskiego (IS) – poinformował w czwartek Rami Abdel Rahman z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.
  (…)
  – Jeśli IS wejdzie do Palmiry, będzie to oznaczało jej zniszczenie, będzie to katastrofa międzynarodowa i powtórka barbarzyństwa i dziczy, jaką pokazali w Kalchu (stolica imperium asyryjskiego z XIII w. p.n.e., obecnie stanowisko archeologiczne Nimrud w prowincji Niniwa na północy Iraku) i Hatrze (al-Hadr) oraz Mosulu – ostrzegł Karim, wspominając los starożytnych miejsc zniszczonych w ostatnich miesiącach przez dżihadystów.
  (…)
  Rozpowszechniane miesiąc temu w sieciach społecznościowych inne wideo pokazywało dżihadystów z IS niszczących buldożerami i materiałami wybuchowymi stanowisko archeologiczne Nimrud.

  W samej Syrii dżihadyści zniszczyli dwa wspaniałe asyryjskie lwy w mieście Ar-Rakka na północnym brzegu Eufratu. IS, które w Ar-Rakce założyło swoją stolicę, dokonało zniszczeń w pobliskich miejscach: starożytnym semickim Mari (obecnie stanowisko archeologiczne Tall Hariri), które kwitło w latach 2900-1759 p.n.e., Dura Europos, Apamei nad Orontesem – głównym ośrodku wojskowym Seleucydów (stanowisko archeologiczne Afamija) i Tell Hammam al-Turkman nad Balichem, lewostronnym dopływem Eufratu.
  (…)

  ~dfd 11 minut temu
  Mam nadzieję, że barbarzyńcy nie wejdą do miasta – powiedział dyrektor Departamentu Starożytności i Muzeów Syryjskich Maamun Abdul Karim. Przecież to przyjhaciele zachodu co uzbraja by walczyli z Asadem

  Polubienie


  • Słynne pozostałości antycznego miasta w Syrii (PAP/EPA / Youssef Badawi)

   ~nasz 13 godzin i 25 minut temu
   Dzicz islamska wszystko zniszczy! Tylko potrafią mordować i niszczyć!

   ~fackt 12 godzin i 16 minut temu
   taki zakres myślenia kozoje**ców

   ~caritas 10 godzin i 5 minut temu
   sa na etapie kiedy chrzescijanie palili swiete gaje, niszczyli posagi np. swarozyca czy palili biblioteki starozytnej grecji.

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Syryjskie-Obserwatorium-Panstwo-Islamskie-zajelo-czesc-Palmiry,wid,17544211,wiadomosc.html

   Dżihadyści z Państwa Islamskiego przejęli kontrolę nad rejonami na północy Palmiry, strategicznego miasta w Syrii, gdzie znajdują się także słynne pozostałości antycznego miasta. Informację o postępach IS podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

   Państwo Islamskie „przejęło kontrolę nad znaczną częścią północnej Palmiry, trwają intensywne starcia” – poinformował szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman.

   Ofensywę na Palmirę IS rozpoczęło w środę, a w ciągu kolejnych dwóch dni przybliżyło się znacznie do miasta. W trakcie ofensywy dżihadyści przeprowadzili egzekucje co najmniej 49 cywilów.

   Palmira, leżąca 240 km na północny wschód od Damaszku, słynie z imponujących ruin miasta, będącego niegdyś jednym z ważniejszych centrów antycznego świata. W niepowtarzalną całość splotły się w Palmirze inspiracje ze Wschodu i Zachodu – perskie i grecko-rzymskie. Sławą cieszą się zwłaszcza palmireńskie rzymskie portyki kolumnowe i charakterystyczne wieże grobowe.

   W ostatnich miesiącach dżihadyści, zajmując kolejne tereny w Iraku i Syrii, celowo niszczyli znajdujące się tam cenne starożytne zabytki i stanowiska archeologiczne.

   ~Maciek 5 godzin i 8 minut temu
   Tym razem władze Stanów Zjednoczonych nie wyraziły „głębokie zaniepokojenie” wszystko idzie pomyślnie, dżihadyści nadal będą kupować broń i o to chodzi nie tak jak w Egipcie.

   ~Igor Wojtczak 11 godzin i 9 minut temu
   Niech cały świat i UNESCO podziękuję za to Barakowi Obamie. Za arabska wiosnę i uchodźców z Afryki także.

   ~caritas 10 godzin i 6 minut temu
   kiedy dzihadysci mordowali paryskich karykaturzystow zjednoczeni katolicy udzielili im poparcia slowami „nalezy szanowac kazda religie i jej zasady”. Pomijam, zecieszyli sie katolicy z kazdej smioerci dziennikarza tej gazety. Muzulmanie czuli katolickie poparcie w tamtym wypadku, ktore bylo morderstwem wiec dlaczego nie moga oczekiwac teraz takiego samego? Przeciez robia to w imie tej samej religii.

   ~szukacz 9 godzin i 18 minut temu
   Islamiści postępują z zabytkami kultury tak jak konkwistadorzy z pamiątkami Indian w Ameryce południowej i innych regionach. Wszelkie skrajności czy to religijne czy kulturowe sa niebezpieczne dla dóbr materialnych i ludności. Wykorzystują niewiedzę wyznawców niszczą i przywłaszczają wszystko co jest inne lub ma wartość. Podobnie postępują putinowscy nosiciele wyższej kultury radzieckiej we wschodniej Ukrainie tyle ze mniej sie o tym mówi.

   ~JACK 5 godzin i 43 minut temu
   GDYBY AMERYKANIE NIE SLUCHALI SAUDÓW KTORYM NA REKE JEST OSŁABIENIE SYRII I IRANOU TO PO DZIKICH TALIBANACH JUZ DAWNO SLUCH BY ZAGINĄŁ! TRZEBA POMÓC ASADOWI A NIE MU PRZESZKADZAC W ROZPRAWIENIU SIE Z DZIKUSAMI!!! A MDERYKA JAK ZWYKLE POMAGA TYM, KTORYM NIE POWINNA,..TAK JUZ MAJA, DLA WLASNYCH INTERESÓW NAWET POMOGA DIABŁU.. NIC TEGO NIE ZMIENI!

   ~lobos 6 godzin i 21 minut temu
   Ostatnio bojownicy z IS strzelali do syryjskich czołgów z najnowszych amerykańskich wyrzutni PPK TOW. Kto im je dał i kto przeszkolił? Teraz larum, że napadają i niszczą wszystko w koło. Amerykańska polityka polega na tym by siać chaos. Dają broń wszystkim bandytom, potem oni robią wojnę – mordują i niszczą a wspaniała Ameryka daje pożyczkę na odbudowę. Po zniszczeniu kraju rządzą proamerykańskie marionetki potem za grosze sprzedają swoje majątki narodowe i bogactwa mineralne by spłacić lichwiarskie odsetki i uzyskaną pożyczkę.

   ~s. 55 minut temu
   Żeby nie było wątpliwości. Nieszczęście Iraku, Syrii i Libii, a w konsekwencji powstanie tam Państwa Islamskiego, to skutek interwencji NATO z naszym, polskim, udziałem. Teraz za późno lać krokodyle łzy. Za głupotę się płaci.

   ~Admirał 8 godzin i 4 minuty temu
   islamiści powinni zniszczyć wszystkie zabytki i pozostawić tylko swoje które zniszczą inni barbarzyńcy i będzie kwita i tyle …. po co lokalesom pieniądze turystów skoro maja piasek 🙂

   ~mmostroda@gmail. com 8 godzin i 29 minut temu
   jak dalej sie pozwoli kur………om islamskim niszczyc ! to sie zabiora za Sfinksa ! i Piramidy Faraonow ! a na koncu wieze EIFLA w Paryzu !

   Polubienie

  • http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Dzihadysci-zabili-400-osob-w-Palmirze-Wsrod-ofiar-glownie-kobiety-i-dzieci,wid,17564464,wiadomosc.html?ticaid=114ec0&_ticrsn=3

   Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zabili co najmniej 400 osób w zajętej w ubiegłym tygodniu Palmirze, w środkowej Syrii. Większość ofiar to kobiety i dzieci – podała w niedzielę państwowa telewizja syryjska.

   Telewizja powołuje się na mieszkańców miasta.

   Opozycyjni działacze informowali w mediach społecznościowych o setkach ciał leżących na ulicach po zajęciu miasta przez IS. Według tych aktywistów najpewniej chodziło o zwolenników rządu prezydenta Baszara el-Asada.

   Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Palmirą w ubiegłym tygodniu, zaledwie kilka dni po zajęciu miasta Ramadi w Iraku.

   Palmira słynie m.in. z kolumnowych portyków i rzeźby sepulkralnej, a na liście UNESCO figuruje od 1980 roku. W 2013 roku została wciągnięta na listę zabytków zagrożonych, na której w Syrii jest m.in. Aleppo, Bosra, Damaszek i starożytne miasta na północy.

   A…… 1 godzinę i 57 minut temu
   Brawo dla USA i ich sojuszników co pomagają niszczyć Assada. To oni de facto przyczynili się do tej rzezi

   ~ewu 1 godzinę i 59 minut temu
   Kiedy ta zmatolona Unia Ewropejska się obudzi???

   ~Artpół godziny temu
   Dlaczego ma sie obudzic? Przeciez unia jest wasalem ussa i oni wlasnie wspieraja tych rzeznikow, wiec to ty sie obudz i poznaj prawde.

   ~mnm 37 minut temu
   A po co będzie się budzić? Jak się obudzi to nie będzie komu sprzedawać broni. Jak nie będzie komu sprzedawać broni to nie będzie miejsc pracy właśnie w tej Unii i wtedy mogą być tutaj problemy. Krótko mówiąc Unia nie żadnego interesu, żeby z tym skończyć.

   ~Andrzej 34 minut temu
   Nie obudzi się … Dostaniesz wezwanie do wojska, by bronić Rzymu! Już wkrótce.

   ~karolc2 32 minut temu
   Prawdą jest, że my tu w Europie zachowujemy się jakbyśmy byli oderwani od rzeczywistości. Wiadomo jak zachowywał się Świat w czasie II wojny gdy informatorzy (Jan Karski) dostarczali zachodowi i USA depesze o totalnej zagładzie Żydów i Polaków prosząc o pomoc Wołanie o pomoc spotkało się z niedowierzaniem i totalną obojętnością. My tu w Europie zachowujemy się podobnie … nie chcemy się mieszać. Na szczęście historia ma wiele dowodów, że gdy wróg przekroczy czerwoną, krytyczną barierę nagle odstawiamy na bok wszystkie moralne bełkoty i zamieniamy się w bezlitosne bestie. Ci muzułmanie są naiwni myśląc że nie działamy bo się boimy. Nie działamy bo wyznajemy inne wartości. Jestem na 1000% pewien że my biali jesteśmy takim uśpionym lwem. Jak się w końcu obudzimy to rozpier….my to całe towarzystwo w pył !!!

   ~zbulwersowany 1 godzinę i 57 minut temu
   UE to polityczni hipokryci. Mówią o nieporównywalnie mniejszej ilości utonięć na M. Śródziemnym, a tylko ‚gadają’ o tym ,że w Syrii źle się dzieje, nie działając nic, żeby powstrzymać siłą (bo tak tylko się da), zwierzęce i barbarzyńskie państwo islamskie

   ~Q 1 godzinę i 57 minut temu
   Najpierw islamiści wymordują ludność, a część ucieknie do Europy gdzie między nimi przeniknie wielu fanatyków, zrównają z ziemią zabytki, będą handlować ropą naftową gromadząc środki finansowe, będą indoktrynować młodych ze świata zachodu celem pozyskania ludzi i dopiero kiedy jawnie zaatakują kontynent Europejski to EU się obudzi żeby zgnieść tego coraz silniejszego robala isalmskiego!!!!!! Czy nie można było zniszczyć ich juz wcześniej tylko wciąż świat cacka się z tymi mordercami kręcą na boku z nimi interesy????

   ~bolo 1 godzinę i 46 minut temu
   nie ma takiego panstwa jak panstwo islamskie ,takie panstwo nie ma terytorium i nie istnieje .istenieja natomiast bandyci uzbrojeni po uszy przez jankiestwo ludu samowybranego dazace do zniszczenia Syrii ,przy pomocy ktorego te wojne sie prowadzi.

   Polubienie

  • http://turystyka.wp.pl/gid,17786005,kat,1036543,title,Syria-skarby-kultury-zniszczone-przez-ISIS,galeria.html

   Morderstwo wybitnego archeologa w Palmyrze

   Dżihadyści z Państwa Islamskiego zamordowali jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmyrze; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta – poinformowały media. Zabicie 81-letniego Chaleda al-Asaada, który zajmował się zabytkami Palmyry przez ponad 50 lat, to najnowszy akt terroru ISIS, które opanowało po jednej trzeciej terytorium Iraku i Syrii.

   Według syryjskiej agencji prasowej SANA i Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii, al-Asaad, którego wcześniej IS przetrzymywało około miesiąca, został stracony we wtorek na placu przed miejskim muzeum, a egzekucji przyglądało się wielu ludzi. Według dyrektora generalnego departamentu antyków i muzeów Syrii Mamuna Abdulkarima zamordowany był jednym z pionierów syryjskiej archeologii w XX wieku, a ISIS próbowało wydobyć od niego informacje na temat niektórych bogactw muzealnych, które ukryto przez dżihadystami. Dokładna liczba zniszczonych i rozkradzionych zabytków kultury w Syrii, niektóre z nich mają nawet kilka tysięcy lat, nie jest znana. Trwające wciąż działania wojenne uniemożliwiają dokładną inwentaryzację. Niestety nadal, niemalże każdego dnia, jakieś mniej lub bardziej znane, ale wartościowe miejsce, budowla czy przedmiot narażone są na zagładę. Poznajcie wyjątkowe zabytki kultury, które zostały zburzone lub częściowo zniszczone w ciągu ostatnich lat.


   Lew z Al-Lat, Palmyra, Syria

   Zniszczone skarby Syrii – Palmyra

   Pierwsze wzmianki o Palmyrze, położonej w północnej części Pustyni Syryjskiej, ok. 215 km na północny wschód od Damaszku, pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Wpisana na listę UNESCO stanowi jeden z najważniejszych na świecie kompleksów wykopalisk. W maju 2015 roku bojownicy ISIS zajęli Palmyrę i zniszczyli słynnego Lwa z Al-lat oraz inne cenne rzeźby. Na początku lipca Państwo Islamskie zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.


   Aleppo, Syria

   Zniszczone skarby Syrii – Aleppo

   Dla wielu ekspertów najpoważniejsza katastrofa miała miejsce w największym syryjskim mieście – Aleppo. Leży ono na krańcu Pustyni Syryjskiej, w połowie drogi między Eufratem a wybrzeżem Morza Śródziemnego. To jedno z najdłużej nieprzerwanie zamieszkałych miast Bliskiego Wschodu, położone niegdyś na szlaku handlowym z Europy do Indii. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z ok. 1800 r. p.n.e., a pierwszą tam umiejscowioną osadę datuje się na 5 tys. lat p.n.e. Jego zabytki są bezcenne. W 2012 r. zniszczony został Wielki Meczet Umajjadów, a w 2013 r. zburzony jego 45-metrowy minaret wybudowany w 1090 r. Pochodząca z XIII w. świątynia (pierwotnie z 715 r., dwukrotnie burzona) kryła grób św. Zachariasza, ojca Jana Chrzciciela. Zniszczony i spalony został także m.in. XVII-wieczny suk Al-Madina, będący największym w historii zadaszonym targowiskiem na świecie, biblioteka z tysiącami rzadkich manuskryptów czy średniowieczna cytadela, wzniesiona na wzgórzu, które do celów obronnych wykorzystywane było już 3 tys. lat przed Chrystusem. Podczas walk trwających na terenie Aleppo, w latach 2012-14, poważenie zniszczona lub zburzona została większość zabudowań Starego Miasta. W ich murach, m.in. w budynku rady miasta, historycznym hotelu Carlton czy pałacu sprawiedliwości, swoje siedziby mieli żołnierze Assada. W pierwszej połowie 2015 r. miasto ponownie zostało poważnie zniszczone. Zginęły setki osób, ucierpiało wiele zabudowań. Bomby podkładano w meczetach, na placach, w parkach. W lipcu br. podłożono ładunki wybuchowe w cytadeli, co spowodowało kolejne poważne zniszczenia tego obiektu.

   ~GallAntonin (15:57)
   Katolicy robili to samo ze starożytnością u zarania swoich dziejów. Niszczyli przeszłość, jak np. tabliczki Sumerów, bo świat zaczął się wg baptystów, Żydów coś około 4000 lat temu, a właściwie, to narodzenie Chrystusa wg wielu, to narodziny prawdziwego, a nie dzikiego świata. Wszystkie wcześniejsze cywilizacje, a w raz z nimi wiary miały ulec zapomnieniu.

   ~Ja (15:30)
   Fanatyzm religijny idzie zawsze w parze z okrucieństwem i głupotą. Wielu ludzi „rajcuje” to , co robią bandyci z państwa, które powstało w chorych umysłach. Świat chyli się ku upadkowi, jeśli ludzie , którzy głoszą jedyne niepodważalne prawdy, muszą zniszczyć wszelkie ślady przeszłości i boją się wielkości tych, których już nie ma.

   ~alex (15:22)
   Nie jest to wcale dziwne. Wahabizm to czysty szariat, w którym za odstępstwo od wiary i herezję stosowana jest tylko jedna kara – publiczne ścięcie. Wahabizm zaś jest szerzony przez starych kumpli US-raela, czyli saudyjską rodzinę królewską – Saudów. To ich tajne służby stoją za sukcesami Kalifatu, zwanego IS. Zaś tzw. koalicja bombarduje ich tak, żeby broń Boże nie zrobić im krzywdy.

   Polubienie

   • http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Dzihadysci-zamordowali-w-Palmyrze-czolowego-archeologa,wid,17785586,wiadomosc.html

    Dżihadyści zamordowali w Palmyrze czołowego archeologa

    Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zamordowali jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w syryjskiej Palmyrze; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta – poinformowały media.

    Zabicie 81-letniego Chaleda al-Asaada, który zajmował się zabytkami Palmyry ponad 50 lat, to najnowszy akt terroru IS, które opanowało po jednej trzeciej terytorium Iraku i Syrii.

    Według syryjskiej agencji prasowej SANA i mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka al-Asaad, którego wcześniej IS przetrzymywało około miesiąca, został stracony we wtorek na placu przed miejskim muzeum, a egzekucji przyglądało się wielu ludzi.

    Według dyrektora generalnego departamentu antyków i muzeów Syrii Mamuna Abdulkarima zamordowany był jednym z pionierów syryjskiej archeologii w XX wieku, a IS próbowało wydobyć od niego informacje na temat niektórych bogactw muzealnych, które ukryto przez dżihadystami.

    Na początku lipca IS zamieściło nagranie wideo przedstawiające egzekucję 25 syryjskich żołnierzy, których rozstrzeliwują w amfiteatrze w Palmyrze młodzi chłopcy. Pokazano też kilkudziesięciu mężczyzn oraz kilkoro dzieci siedzących na stopniach rzymskiego amfiteatru i przyglądających się egzekucji.

    Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka IS zaminowało ostatnio Palmyrę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

    ~PLATON 7 godzin i 35 minut temu
    Zabytki Palmyry odkrywał profesor Michałowski, który spędził tam kilka lat z grupa polskich archeologów

    neos 7 godzin i 19 minut temu
    Jest zadziwiające, że świat zachodni, który w sprawach np. Rosji reaguje na każde drobiazgi (czasem wręcz pierdółki), w obliczu takiego bestialstwa ogranicza się jedynie do informowania i relacjonowania w stylu sensacji.

    ~aja74 7 godzin i 2 minuty temu
    Czy to tylko ja mam takie wrazenie ze nikomu nei zalezy na tym by zniszczyc ISIS? W koncu jak inaczej maja zarabiac na handlu bronia?

    ~N 6 godzin i 43 minut temu
    To jest symboliczne przeslanie tej kultury, ktora maja nas wzbogacic gdy juz ich przyjmiemy za rada europejskich politykow

    ~BOBA_C_POCTOBA 6 godzin i 31 minut temu
    I jak wam teraz, PT państwo żurnaliści nazywających ten dziwny twór „państwem islamskim”, a pospolitych bandziorów „bojownikami”? Czy to poprawność polityczna, pospolite lenistwo |(gogle translator) czy może brodaci już Was przekabacili?

    Polubienie

  • http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Dzihadysci-zburzyli-starozytna-swiatynie-w-Syrii,wid,17794330,wiadomosc.html

   Dżihadyści zburzyli starożytną świątynię w Syrii

   Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zburzyli w niedzielę starożytną świątynię Szamin-Baala (boga nieba) w syryjskiej Palmyrze – poinformował dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamun Abdulkarim.
   (…)

   ~Anowi 13 godzin i 18 minut temu
   A świat na to patrzy i nic nie robi ??!!

   ~Jan 13 godzin i 9 minut temu
   Następna bedzie bazylika św Piotra i bedzie nic sie nie stało Isis nic sie nie stało

   ~karol 1 godzinę i 15 minut temu
   o co ten szum ? rozwalili ruiny bo mogłyby komuś krzywdę zrobić . Po prostu rozdrobnili kamienie i będą drogi naprawiać ,potrzebowali tłucznia na podkład na autostrady

   Polubienie


 2. Jedna z bram prowadzących do Niniwy; zdjęcie archiwalne – 2008 r. (Wikimedia Commons / JoAnn S. Makinano, U.S. Air Force)

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Irak-Panstwo-Islamskie-zniszczylo-starozytne-mury-Niniwy,wid,17219186,wiadomosc.html

  Dżihadyśći z Państwa Islamskiego zburzyli znaczną część murów starożytnego miasta Niniwy, stolicy Asyrii (dzisiejszy Irak) – podaje serwis IraqiNews.com, powołując się na kurdyjskie źródła. To nie pierwszy raz, gdy z Iraku lub Syrii napływają doniesienia o niszczeniu zabytków przez islamistów.

  By zniszczyć zabytkowe mury, islamiści użyli materiałów wybuchowych – powiedział IraqiNews.com przedstawiciel Demokratycznej Partii Kurdystanu. W podobny sposób, za pomocą ładunków wybuchowych, w 2001 r. afgańscy talibowie zniszczyli słynne, mające 1500 lat posągi Buddy.

  Niniwa była jedną ze stolic Asyrii, starożytnego państwa na północy Mezopotamii. Obecnie to stanowisko archeologiczne, które znajduje się w północnej części Iraku, niedaleko Mosulu. Tereny te stały się miejscem ofensywy Państwa Islamskiego, które ogłosiło na nich, a także kontrolowanych przez islamistów obszarach Syrii, powstanie kalifatu. Samozwańczym kalifem został Abu Bakr Al-Baghdadi.

  W samym Mosulu Państwo Islamskie wyburzyło w zeszłym roku m.in. grobowiec proroka Jonasz.
  Także w Syrii – jak informowało we wrześniu ubiegłego roku Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka – islamiści mieli zniszczyli kilkadziesiąt miejsc kultu religijnego, grobowców i meczetów sufickich oraz szyickich.

  ~hjvjkhj 22 godzin i 56 minut temu
  niszczą słowiańską kulturę i ślady historii ludzkości, to w na ziemiach iranu i iraku wszystko się zaczęło. amerykanie robili to samo , w pierwszej kolejności bombardowali w iraku muzea i ślady historii człowieka. nie bez powodu. Tam zaczęła się historia człowieka i blisko nam do niej. nam słowianom. zpaytajcie irakijczyka o polskę. wiedzę bardzo dużo. szanują nas. wiecie dlaczego? bo ziemie słowian sięgały aż po ich kraj. i żyli w zgodzie. zawsze. ktoś nas skłócił. kto?

  ~JKP 23 godzin i 43 minut temu
  Czy potrafią coś oprócz mordowania, niszczenia i mnożenia się? Za to potraktować wszystkich z tego pseudopaństwa islamskiego tak jak traktuje się szkodniki i wytępić. Mogę zaakceptować nawet opryski, to jest ludzkie robactwo.

  ~B 21 godzin i 9 minut temu
  tak, potrafią żerować na debilach poprawności politycznej UE i żyć na koszt podatników pobierając zasiłki socjalne na płodzone jak króliki dzieci

  ~Jazz 21 godzin i 16 minut temu
  Przecież ludzie którzy tym państwem islamskim zarządzają są znani, dysponują ogromnymi funduszami i mają konta w zachodnich bankach. Kupują bardzo duże ilości broni i amunicji, i muszą dokonywać wiele poważnych operacji finansowych, wywiady różnych państw mają o nich informacje, wiadomo kto, komu, co sprzedaje. No to o co tak naprawdę chodzi ? Może interesy są tak duże że państwo islamskie ma istnieć.

  ~telewidz 23 godzin i 55 minut temu
  Brakuje Prezydenta Husajna.Pracowałem przed laty z Polską firmą w Iraku.To był piękny,bezpieczny kraj.Ale Ci „od poprawności politycznej” stróże świata, doprowadzili do katastrofy.Podobnie w Libii,Egipcie.

  ~krak 12 godzin i 12 minut temu
  Jacy terroryści – „Nie były pierwsze – saudyjscy duchowni i władcy od lat wojują z zabytkami, których do niedawna pełno było w mieście, gdzie pielgrzymują miliony muzułmanów. Buldożery rozjechały już m.in. grób matki Mahometa Aminy, w miejscu domu jego żony Chadidży stoi toaleta, a dom Abu Bakra, towarzysza Mahometa i pierwszego kalifa, zastąpił hotel Hilton. Według szacunków waszyngtońskiego Gulf Institute zniszczono już w ten sposób 95 proc. zabytków. Dziś przyszła kolej na dom, w którym miał urodzić się i mieszkać sam Mahomet. Jak podaje „Independent”, powstanie tam ogromny – pięciokrotnie większy od poprzedniego – pałac króla Abdullaha. Monarcha będzie się w nim zatrzymywał w czasie wizyt w Mekce. We wrześniu dziennik alarmował, że są nawet plany zniszczenia grobu Mahometa w Medynie… Saudowie wojują z zabytkami i grobami, bo to wyznawcy wahabizmu – ultrakonserwatywnej wersji islamu, zgodnie z którą zakazane są wszelkie nowinki, czyli odstępstwa od fundamentalnych zasad z początków tej religii. Szczególnie surowo zabrania się czczenia jakiegoś obiektu czy osoby. Uchodzi to za najcięższy grzech szirku – czyli „dodawania Bogu wspólników”. To dlatego grób Mahometa zawsze był solą w oku saudyjskich duchownych. A w miejscu narodzin Proroka wisi tabliczka z napisem: „Zabrania się modlitwy czy proszenia o błogosławieństwo”.

  Polubienie

 3. ~allah : jak odkryli to szybko to spalic bo to do niczego i nikomu sie nie przyda

  ~bsq uk : Spalic te kartki tak jak IS pali i niszczy koscioly. Nowa wyprawa krzyzowa by sie przydala

  http://wiadomosci.onet.pl/wielka-brytania-i-irlandia/w-brytania-jedne-z-najstarszych-fragmentow-koranu-odkryto-w-birmingham/0gvn9s

  W. Brytania: jedne z najstarszych fragmentów Koranu odkryto w Birmingham

  Manuskrypt, który okazał się jednym z najstarszych fragmentów Koranu na świecie, odkryto na uniwersytecie w Birmingham – podał portal BBC News. Według naukowców rękopis mógł powstać zaledwie niecałe dwie dekady po śmierci proroka Mahometa w 632 r. n.e.

  Odnalezione fragmenty Koranu przeleżały nierozpoznane w uniwersyteckiej bibliotece prawie 100 lat. Znajdowały się wśród innych książek i dokumentów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Są one częścią kolekcji Mingana, która zawiera ponad 3 tys. dokumentów zebranych w tej części świata w latach 20. XX wieku przez Alfonsa Mingana, asyryjskiego teologa, historyka i orientalistę urodzonego niedaleko Mosulu w dzisiejszym Iraku.

  Wyniki przeprowadzonego datowania izotopowego okazały się zaskakujące.

  Badanie wykazało z prawdopodobieństwem ponad 95 proc. że fragmenty, napisane na owczej lub koziej skórze, pochodzą z VI-VII wieku. – Mogłyby nas przenieść w czasy zaledwie kilka lat po powstaniu islamu – powiedział badacz chrześcijaństwa i islamu na uniwersytecie w Birmingham, prof. David Thomas.

  Według tradycji muzułmańskiej w latach 610-632 prorok Mahomet otrzymał swoje objawienia, na podstawie których powstał Koran. Jak mówi prof. Thomas, wiek odnalezionych rękopisów wskazuje, że całkiem prawdopodobne jest, iż osoba, która je spisała, żyła w czasach Mahometa, mogła słyszeć jego nauki, czy nawet znać go osobiście.

  Datowanie promieniotwórcze nie pozwala na określenie dokładnej daty, a jedynie możliwego przedziału czasowego. Znane są inne rękopisy z podobnego okresu, co sprawia, że niemożliwe jest jednoznaczne określenie, który jest najstarszy. Niemniej, najpóźniejsza możliwa data powstania manuskryptów odkrytych w Birmingham to 645 rok n.e., co plasuje je wśród najstarszych fragmentów świętej księgi islamu. Znalezisko ma co najmniej 1370 lat.

  Zdaniem prof. Thomasa odnalezione fragmenty powstały niespełna dwie dekady po śmierci Mahometa. Zostały napisane w formie, w jakiej Koran wygląda dzisiaj, potwierdzając opinie, że tekst świętej księgi w bardzo małym stopniu lub nawet w ogóle nie uległ zmianie – mówi naukowiec. Przypomina, że początkowo fragmenty Koranu były spisywane na pergaminie, kamieniu, liściach palmowych czy wielbłądzich łopatkach. Ostateczna wersja, zebrana w formie księgi, została ukończona około 650 roku.

  Manuskrypt z Birmingham jest „ekscytującym odkryciem”, które zachwyci muzułmanów – mówi ekspert zajmujący się manuskryptami dr Muhammad Isa Waley z British Library. Wyjaśnia, że odnalezione fragmenty napisane są piękną i zaskakująco czytelną wersją pisma z Hidżazu, wczesnej formy pisemnej języka arabskiego. Prawie na pewno pochodzą z okresu pierwszych trzech kalifów, którzy byli przywódcami społeczności muzułmańskiej w latach 632-656.

  Szefowa działu zbiorów specjalnych na uniwersytecie w Birmingham Susan Worrall powiedziała, że naukowcy „w najśmielszych snach” nie oczekiwali, że znalezisko będzie tak stare. Wiadomość o znalezieniu jednego z najstarszych na świecie fragmentów Koranu jest niezwykle ekscytująca – dodała.

  Społeczność muzułmańska w Birmingham wyraziła radość z powodu odkrycia. „Kiedy zobaczyłem te strony, byłem bardzo poruszony. Z emocji miałem łzy w oczach. Jestem pewny, że ludzie z całej Wielkiej Brytanii przyjadą do Birmingham, by obejrzeć te strony” – powiedział zwierzchnik głównego meczetu w Birmingham Muhammad Afzal.

  Władze uniwersytetu zapowiedziały, że odnalezione fragmenty zostaną zaprezentowane publiczne. Prof. Thomas uważa, że znalezisko uzmysłowi mieszkańcom Birmingham, że posiadają „skarb, który nie ma sobie równych”

  ~Karol z Torunia : Islam to patologia. Krwawa sekta wyznawców szatana.

  ~Kiki do ~Karol z Torunia: Dokładnie. Tak samo jak Katolicy i okupanci z Watykanu!

  ~Gość : Niezależnie od wieku, bełkot pozostaje bełkotem a nawoływanie do mordowania niewiernych jest zachęcaniem do czynów karalnych. Islam powinien zostać zakazany w Europie.

  obywatel(5) : Koran ksiega spisana przez Mahometa na podstawie Biblii. Niestety te fragmenty, ktore Mahometowi nie pasowaly pominal. Najbardziej niebezpieczna religia, ktorej oszustwo widoczne jest w dzialaniach panstwa Islamskiego. Pismo swiete mowi po owocach czynow ich poznacie. W imie tych idei zawartch w Koranie gina na calym bliskim wschodzie setki ludzi kazdego dnia. Nie nikt nie zwodzi, ze ta religia, to cos dobrego i ze wszyscy wierzymy w jakiegos boga. Ten bog to Allah opisany w Koranie zadny krwi niewiernych, gloryfikujacy mezczyzn nad kobietami, ktore istnieja tylko ku uciesze swoich mezczyzn. To religia gwaltu i mordu. Mozemy dokladnie jej sie przyjzec nawet w Europie . Francja juz jest kalifatem. Teraz kolej na Wielka Brytanie, ktora juz nie bedzie wielka. To straszne, co mozna zrobic w imie poprawnosci politycznej.

  ~Antymus : Tak, cześć niech będzie mohametowi – pedofilowi i rzeźnikowi…

  ~Hitler wróć : Islam jest zagrożeniem dla porządku i spokoju w europie jak kiedyś kościół katolicki. Ta społeczność, żeruje tylko na dobroci zamożnych Państw. Gdyby zabrano socjal nie mieli by nic oprócz swoich zafajdanych śmierdzących gaci.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.