51 O ekonomii słów kilka

Najpierw słodkie co nieco o tzw. wolnym rynku:

https://i0.wp.com/i.wp.pl/a//f/pjpeg/87303/280969i2.jpg

http://finanse.wp.pl/kat,1033705,title,Rolnicy-beda-mogli-sprzedawac-przetwory-na-preferencyjnych-warunkach,wid,17460219,wiadomosc.html?ticaid=114b41&_ticrsn=5

Ustawa o sprzedaży bezpośredniej czeka na podpis prezydenta. Ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Senat przyjął ją w czwartek bez poprawek. Nowe przepisy mają umożliwić rolnikom produkcję i sprzedaż przetworzonych produktów rolnych takich jak pieczywo, wędliny, dżemy czy kompoty produkowane w niewielkich ilościach i pochodzące w własnej hodowli.
(…)
Ustawa przewiduje, że sprzedaż do wartości 150 tysięcy euro, czyli do około 50 tysięcy złotych miesięcznie będzie opodatkowana ryczałtem w wysokości 2 procent, a rolnik lub członek jego rodziny będzie musiał prowadzić ewidencję sprzedaży w dowolnej formie, np. zapisując ją w zeszycie. Senatorowie opozycji zgłosili do ustawy 4 poprawki. W głosowaniu przeszedł jednak wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Reprezentujący PiS Jerzy Chróścikowski wyjaśnił, że on i jego koledzy chcieli przywrócenia pierwotnej wersji ustawy w której zapisana była kwota wolna od podatku w wysokości 7 tysięcy złotych. Dodał, że poprawka podnosiła ją do 30 tysięcy złotych. Zdaniem Chróścikowskiego, opodatkowanie sprzedaży bezpośredniej może spowodować, że rolnicy w obawie przed urzędem skarbowym zrezygnują przetwarzania produktów rolnych. Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą, sprzedaż bezpośrednia będzie mogła być prowadzona wyłącznie w miejscu wyprodukowania produktu lub na targowiskach.

~M 29 minut temu
„150 tysięcy euro, czyli do około 50 tysięcy złotych” Czyżbym przegapił umocnienie się złotówki?

~praca 1 godzinę i 6 minut temu
Najpierw dostaną pieniądze z Unii na uprawy a potem będą je przetwarzać i sprzedawać niemal bez podatku. Super! Dostaną kasę na to żeby jeszcze zarabiać! I nie odprowadzać podatków, nie płacić zusu. Przy dochodach do 50.000 miesięcznie???? Nawet jeśli tylko połowę z tego wyciągnie…. A inni zażynają się, żeby te wszystkie daniny opłacić i skądś wziąć kredyt na rozwój firmy a nie bezzwrotną dopłatę z Unii. Kogo ten kraj chce tak wspomagać? Kogoś kto nie dorzuca się do podatków i do emerytur?

~sprzeciw (16:57)
To jest sprzeczne z konstytucją. Nie można dawać preferencji producentowi dżemu, a okładać zusami, dochodami i vatami producenta garnków glinianych, obrusów, koszyków wiklinowych i klapek domowych.

~zz (14:28)
KRUS 200 zł -NA 3 MIESIĄCE O ILE DOBRZE PAMIĘTAM, PRODUKTY WARTE 50 TYSIĘCY ZŁ MIESIĘCZNIE. ALE TO JEST CIĄGLE ZA MAŁO, NIC TYLKO STRAJKOWAĆ!!!!

~pytajnik (11:06)
No popatrzcie Państwo ! Lpiej późno niż wcale. Ale niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego na taką ustawę rolnik musiał czekać przez 25 lat ? Czyżby koleżkowie mafii rządzącej mieli firmy pośredniczące w handlu żywnością ?

~woj (16:28)
a innych obywateli i przedsiębiorców będzie się obdzierało ze skóry w postaci różnych podatków Toksyczny kraj trzeba wyjeżdżać

A teraz z drugiej beczki, czyli o „zwalczaniu” bezrobocia:

http://funduszeue.wp.pl/informacje/2-miliardy-euro-dla-mlodych-unia-walczy-z-polskim-bezrobociem_a114?utm_source=WP_SG&utm_medium=WP_SG_modul2&utm_content=promo&utm_campaign=wp_support

Bezrobocie wśród osób młodych to jeden z najpoważniejszych problemów w Polsce. I choć w ciągu ostatniego roku liczba bezrobotnych Polaków poniżej 25 roku życia zmniejszyła się aż o 100 tysięcy, to wciąż sytuacja na tym rynku pracy wygląda nie najlepiej. Z danych Eurostatu wynika, że obecnie bez pracy jest 21,1 proc. młodych Polaków. Niestety, trudność w znalezieniu zajęcia, to zła wróżba na całe życie.
(…)

Gość 17 kwietnia 2015 15:46:23
kasa pójdzie na głupkowate szkolenia unijne na których zyskają tylko firmy consultingowe.

Facet 17 kwietnia 2015 15:04:00
2 mld euro? Oj, ile to stołków można namnożyć, ile wydziałów, ile agencji…:-)

No jak? 17 kwietnia 2015 16:37:12
Przecież ta cała piep… Unia produkuje u nas bezrobocie!!! Jak można tek kłamać???

universum 17 kwietnia 2015 17:46:08
wystarczy obnizyc zus

nn 17 kwietnia 2015 18:59:32
Masz rację. Wolałabym zarobić 500 zł „na swoim” niż być bezrobotną. Rząd niestety woli nas jako bezrobotnych zmuszając do płacenia zusu niezależnie od tego ile zarobimy. Nie ma jak zarobic pare groszy bo jeszcze na zus dołoże i bede 500 do tyłu.

Gość 2015-04-17 20:41
Z mojej wypłaty jakieś 45% idzie na PAŃSTWOWE podatki. Do tego, w każdych zakupach 23% VAT do Skarbu PAŃSTWA, a w niektórych (np. paliwo) jeszcze akcyza. CO MI ZA TO DAJE PAŃSTWO? Opiekę zdrowotną? Ośmiogodzinny dzień pracy? Pewność emerytury? przyjaznego urzędnika? pomocnego policjanta? Wszystkie te rzeczy znajdują się w solidnych systemach państw zachodnich. W postpeerelowskim grajdołku, gdzie (w przeciwieństwie do Niemiec, Słowacji, Czech i Węgier) nikt nie rozliczył komuny i komunistów mam nieprzyjazne państwo, uwłaszczonych towarzyszy, nadmierne opodatkowanie, zero samodzielnej polityki zagranicznej

…..

Czy i wy myślicie, że to jest właśnie przykład tzw. kiełbasy wyborczej, czy to jednak idzie nowe? Znów?!!

1 thought on “51 O ekonomii słów kilka

 1. Nie popieram alkoholizmu, ale zdrowy rozsądek…

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/dziennik-gazeta-prawna-wodka-moze-kosztowac-nawet-32-zl/kje9jv

  Butelka najtańszego piwa za cztery złote, a najtańszej 40-procentowej wódki za 32 zł? To wkrótce może być prawdą. Polska, jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, popiera propozycje UE i chce wprowadzenia minimalnej ceny alkoholu.
  (…)

  ~as : Tylko, ze obecnie cena piwa w Polsce jest wyższa niz w niemczech. Panowie rządzący moze jednak chwilę pomyślicie o kosztach życia w Polsce zanim coś zrobicie. Bo ceny żywnosci w Niemczech są takie same jak w Poslce a zarabiaja 4 razy tyle. W Finlandii ceny są dwa razy wyższe ale zarabiają też 4 razy tyle czyli w stosunku do pensji żywnosć u nich jest 2 razy tańsza.
  Ja rozumiem rożne rzeczy ale moze trochę policzcie bo zanczymay być najdroższym krajem europy.

  ~Przekora do korab1: Wiesz dlaczego oni PERMANENTNIE podnoszą wszelkie opłaty i wymyślają nowe? Bo to jedyna ich UMIEJĘTNOŚĆ i pomysł na „rządzenie”, przypomnijmy: – podnoszenie podatków! – nakładanie nowych podatków! – zadłużanie kraju! – nacjonalizacja pieniędzy obywateli z OFE! – podnoszenie stawek mandatów i innych opłat stanowiących UKRYTE podatki! – dodruk pustaków! Czekamy na podatek katastralny! Dziękujemy serwerom, książeczką i wyborcom PO za takie „rządy”!-)

  ~korab1 : Bardzo mądra i rozsądna decyzja. Al Capone jak tylko się o tym dowie, zmartwychwstanie i zorganizuje w Europie taki gang, iż wyczyny bohaterów z serialu „Rodzina Soprano” okażą się harcerską majówką :)))

  ~makal : Ciekawe czy od razu pomyśleli o szarej strefie i mafiach alkoholowych ….. To paranoja każde dziecko wie że im więcej podatków i zakazów to ludzie będą omijać to szerokim łukiem !!!! Tym bardziej jak ma się sąsiadów Białoruś, Rosję, Ukrainę !!!!!!

  ~kefir : Kolejnym krokiem będzie walka z bimbrownictwem, później podniesienie podatków na zatrudnienie kolejnych darmozjadów w policji, dla ścigania owych przestępstw bimbrowniczych. Rządzący to albo cwaniaki, albo głupki, zwykle jest trochę takich i trochę takich.

  ~kazek : Mieszkam na ścianie wschodniej palę papierosy po 5zł za paczkę wódka 0,75l kosztuje 15zł. dobrej jakości szmuglerzy już zacierają ręce.Gdyby głupota mogła latać (naszemu nie-rządowi) nie potrzebne były by samoloty.

  ~Ozy do ~moher: Tak jest! Idę do piwnicy, wyciągam zapomniany już prawie sprzęt, robię przegląd techniczny, usuwam ewentualne drobne usterki, kupuję cukier i drożdże, robię „bitwę pod grunwaldem: 1.4.10) i do dzieła.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.