116 Przyszło lato 2015! Noc Kupały, Kupałnocka, Sobótka, Wianki… przesilenie letnie… czy tzw. Noc Świętojańska lub tzw. św. Jan?

No i znów przyszło lato!

Zawsze mnie wkurzało, że przesilenie letnie jest wtedy, kiedy dnia już przestało przybywać, a wkrótce zacznie ubywać… Takie pomieszanie radości i smutku… Coś jest w tym psychicznie pokręconego, że najcieplejszy czas, staje się coraz krótszy, zamiast wydłużać się i wydłużać… Najpierw są to niezauważalne części sekundy, potem sekunda, potem dwie, trzy… i nagle robi się z tej jednej sekundy jedna godzina, potem dwie… Zawsze czułem się w tej chwili, jakby oszukany przez Przyrodę, no bo jakże to tak?!! Kupałnocko, dlaczego nie trwasz przez choćby tydzień lub dwa? Ech… Nic to, bo ani Wisły nie zawrócę kijem, ani Nocy Kupały, Kupałnocki, Sobótki, Wianków itp. nie rozciągnę tak, jak bym chciał. Palmy ogniska, czcijmy Nasza Prastarą Słowiańską Tradycję, tak jak umiemy i możemy! Niestety, ja w tym roku mam tu na okrągło od kilku dni deszcz z wiatrem… brrr…

Mam nadzieję, że Wy mieliście bardziej przyjazny czas. Ja mogę sobie niestety tylko poszperać w sieci i zobaczyć, jak to z tym słowiańskim zwyczajem jest. Jest on świętowany, odradza się w coraz większej ilości miejsc, czy smutnie samotnie dogorywa, zawłaszczony przez podstępnych wyznawców pustyni i wyparty przez narzucony siłą Nam Słowianom, jakiś okaleczony zwyczaj, nazwany Nocą Świętojańską, czy św. Janem, od tzw. Jana Chrzciciela, co to też w wodzie chadzał..?

Zobaczcie sami, jak to z tym jest. Ja napisze tylko tyle, że specjalnie przyglądałem się przez dwa dni „wolnej prasie”, w której nie znalazłem ani razu stwierdzenia, że przyszło lato, albo że nadchodzi Noc Kupały, albo Sobótka, albo Wianki, albo tzw. św. Jan, czy tzw. Noc Świętojańska… Może coś przeoczyłem, ale jakoś tak umknęło mi to… a czekałem i sprawdzałem… Zamiast tego, w różnych lokalnych mediach można o tym wydarzeniu poczytać do woli… Znak czasów?

SŁOWIANKI I SŁOWIANIE, ŻYCZĘ NAM WSZYSTKIM PRZEPIĘKNEGO LATA 2015 I WIELU CUDOWNYCH CHWIL PRZY OGNISKACH, NAD WODĄ, W LESIE, NA POLU, W GÓRACH… WSZĘDZIE BLISKO NASZYCH PRZODKÓW!
SŁAWA NASZEJ WSPANIAŁEJ SŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI!!!


Kupala Night Midsummer Night in Limerick 2015″

Najpierw trochę wiadomości, o co z tą Nocą Kupały, Kupałnocką, Sobótką, Wiankami itd. chodzi, a potem gdzie można było ją obchodzić i jak. Celowo wybrałem tylko niektóre z wyników wyszukiwania, bo było ich sporo…

http://www.kalendarzswiat.pl/noc_swietojanska

Geneza Nocy Świętojańskiej
Wigilia św. Jana to święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię Świętego Jana Chrzciciela. Data obchodów wyznaczona przez Kościół nieprzypadkowo zbiega się z datą słowiańskich obchodów sobótki (nocy Kupały, kupalnocki) związanych z letnim przesileniem Słońca. Najkrótsza noc przypada zazwyczaj z 21 na 22 czerwca i właśnie w czasie wtedy odbywały się główne obrzędy związane z obchodami tego święta.

Obrzędy sobótek w tradycji słowiańskiej

W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, ale również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. Zwyczaje i obrzędy kultywowane w Noc Kupalną miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska wokół których tańczono przy wtórze muzyki. Stare gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię i inne), by zapewnić płodność oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.

Wianki

Noc Świętojańska (Noc Kupały) odgrywała również rolę podobną do współczesnych Walentynek (14 lutego). W noc świętojańską młode dziewczęta (panny) plotły wianki z kwiatów i ziół, a następnie rzucały je do wody (rzeki, jeziora). Chłopcy usiłowali je wyłowić. Dziewczęta wróżyły o zamążpójściu na podstawie tego, czyj wianek kto złowił, czyj utonął, czyj najdalej popłynął. Pozwalano również młodym parom na samotne spacery po lesie w poszukiwaniu kwiatu paproci, którego odnalezienie wróżyło szczęście.

Opracowane na podstawie:

http://www.polskatimes.pl/artykul/3906055,noc-kupaly-noc-swietojanska-sobotka-skad-sie-wziely-wianki-i-jak-wygladalo-swieto-dawnych-slowian,id,t.html

Noc Kupały, noc świętojańska, sobótka. Skąd się wzięły Wianki i jak wyglądało święto dawnych Słowian

WIANKI 2015 | Noc Kupały czy noc świętojańska? Te dwie tradycje splotły się ze sobą nierozerwalnie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie,by świętować przez kilka dni. A jest co – 21 czerwca mamy najdłuższy dzień roku.

Magiczne święto żywiołów czy po prostu dobry sposób na oryginalne spędzenie najkrótszej nocy w roku? Noc Kupały, czyli rodzima wersja walentynek, zyskuje coraz więcej zwolenników: w samych tylko stołecznych obchodach kupalnocki co roku bierze udział około 100 tys. osób. Podobne imprezy organizowane są jednak nie tylko w Warszawie – puszczanie wianków nad Wisłą stało się jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń także dla mieszkańców Krakowa, Gdańska czy Torunia.

Choć obchody nocy świętojańskiej przeżywają renesans popularności dopiero od niedawna, warto pamiętać, że korzenie tego święta sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że już w X/XI w. zwyczaj był tak mocno zakorzeniony na Słowiańszczyźnie, że chrystianizujący te tereny misjonarze podjęli próbę zasymilowania go z obrzędowością chrześcijańską poprzez powiązanie dokonywanych tej nocy rytualnych kąpieli z ewangelicznym chrztem z wody udzielanym przez Jana Chrzciciela.

WIERZĄ W STARYCH BOGÓW I NATURĘ. KIM SĄ WSPÓŁCZEŚNI POGANIE?

Misja chrystianizacji kupalnocki nigdy nie zakończyła się pełnym powodzeniem, o czym świadczy choćby jedna z wielu nazw tego tajemniczego święta – sobótka. Termin został ukuty prawdopodobnie przez przedstawicieli Kościoła, którzy nazywali go właśnie małym sabatem, czyli… nocnym mikrospędem okolicznych demonów i czarownic, który – jak nietrudno się domyślić – miał być ucieleśnieniem wszelkiego grzechu, jaki tylko można sobie wyobrazić. Choć nasze wyobrażenie o tym, co przed wiekami działo się podczas obchodów kupalnocki, pewnie niewiele odbiega od tego, co mogło świtać w głowach świątobliwych misjonarzy, kodeks etyczny dawnych Słowian był bardziej restrykcyjny, niż może nam się wydawać. Bo chociaż dopuszczano związki przedmałżeńskie, miłosne igraszki były obwarowane wieloma restrykcjami obyczajowymi. Zasady zmieniały się dopiero po zawarciu związku małżeńskiego: od tego momentu obie strony były zobligowane do zachowania wierności. Nietrudno się jednak domyślić, że ten odgórny nakaz siłą rzeczy mniej dotyczył panów niż pań. Wentylem dla dość surowych norm była jednak noc sobótkowa. Podczas wesołej zabawy wokół ognisk oraz wspólnych poszukiwań kwiatu paproci dochodziło do swobodnego kojarzenia się par. Istnieje podejrzenie, że przesąd o tym, że to bociany przynoszą dzieci, związany jest właśnie z… efektami kupalnocki. To przecież wczesną wiosną, czyli mniej więcej dziewięć miesięcy po owej szalonej nocy, rodziło się najwięcej dzieci. Dokładnie w tym samym czasie, kiedy z zagranicznych wojaży powracały do kraju stęsknione bociany.
(…)

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/noc-kupaly-w-poznaniu-zamiast-lampionow-pojawia-sie-wianki,2329904,artgal,t,id,tm.html

W tym roku Noc Kupały w Poznaniu będzie świętowana skromnie, ale za to pomysłowo. Zamiast lampionów pojawią się świętojańskie wianki… na pomnikach.

Wianki ozdobią głowy sześciu najbardziej charakterystycznych postaci na pomnikach m.in. Starego Marycha, Karola Marcinkowskiego i Fryderyka Chopina – zapowiada Miłka Wojtkowiak z Fundacji Wielkopolska Brand, która jest pomysłodawcą akcji.

Dostaną je także poznańskie koziołki na placu Kolegiackim, Bamberka i Cyryl Ratajski na placu Andersa. – Wianki na męskich głowach? Czemu nie, ale to nie gender – żartuje Miłka Wojtkowiak. – Chcemy po prostu przypomnieć stare zwyczaje i ożywić tradycje nocy świętojańskiej.
(…)

poznanianka (gość)
Bardzo dobrze,że w tym roku władze Poznania oszczędzają nam tej wątpliwej radości z puszczania lampionów. Mamy piękne słowiańskie tradycje, które bezmózgowcy zamieniają na badziewne chińskie śmieci, a jeszcze bardziej nierozgarnięci cieszą się takim bzdurami. Z wpisów wynika, że takich nie brakuje. Pamiętam organizowane „Noce poznańskich wianków”, które rzeczywiście nawiązywały do naszych rodzimych tradycji i łączono je z dobrymi imprezami nad Maltą. Czas do tego powrócić i porzucić zalewające nas chińskie barachło. Pozdrawiam

http://www.faktyostrowieckie.pl/artykul/3899979,noc-swietojanska-pod-gwiazdami-zabawa-w-ostrowieckim-parku,id,t.html?cookie=1#utm_medium=alz&utm_source=polskatimes.pl&utm_campaign=artykul

Magdalena Jankowska 15 czerwca 2015 Fakty Ostrowieckie / Wydanie nr 9 – 15 czerwca 2015

W sobotę zabrzmi folk i bałkańskie rytmy. Będzie tradycyjne puszczanie wianków na wodę Noc Kupały – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, 21-22 czerwca. Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie. Noc sobótkowa była również nocą łączenia się w pary. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską. Stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też Nocą Świętojańską, posiadająca wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego, obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.
(…)

http://d.polskatimes.pl/k/r/1/8d/e7/55843a9260ea5_p.jpg?1434810130
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/3906871,noc-swietojanska-na-pomorzu-2015-co-bedzie-sie-dzialo-sprawdz-lista-imprez,id,t.html?cookie=1

Noc kupały, noc świętojańska, sobótka, wigilia św. Jana Chrzciciela czy letnie przesilenie – niezależnie od nazwy początek lata jest okazją do organizacji mnóstwa imprez i świętowania na różne sposoby.
(…)

http://www.jomsborg-vineta.com/content/view/77/
20 -21 czerwca Noc Świętojańska

Najkrótsza noc w roku, Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian, będzie niezapomniana każdego kto przybędzie w tym czasie do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodniami, teatr ognia, grupy muzyki dawnej, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, degustacja słowiańskich potraw, zabawy i gry historyczne

http://www.kupalnocka.cba.pl/index.php/pl/

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Kupalnocka” to festiwal, który jest wpisany w kalendarz wydarzeń kulturalnych Mazowsza jako barwne spotkania artystów i publiczności poświęcone poznawaniu i promocji folkloru. Występy zespołów krajowych i zagranicznych – nawet z najdalszych zakątków świata, sprzyjają wymianie kulturalnej oraz przełamywaniu barier etnicznych. Niosą radość i stwarzają doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości, wymiany doświadczeń.

W obecnych czasach, kiedy świat dąży do unifikacji i z żalem obserwujemy zanik tradycji, będącej najcenniejszym dziedzictwem narodów, nie sposób przecenić wagi naszego Festiwalu.

W ciągu XX lat trwania Festiwalu gościliśmy zespoły z 37 państw świata. W ramach Festiwalu odbywa się corocznie około 30 koncertów. Uczestniczy w nich blisko 50 tys. widzów.

XXIV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbędą się w terminie: 26 – 28 czerwca 2015.

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/11034040_1080518265303115_649341071290328546_n.jpg?oh=09f36ae96acc66d64e9453c2495ceac4&oe=563125C7

https://www.facebook.com/events/777612988986413/

Zapraszamy na Ognisko Kupały !
W sobotę, 20 czerwca / Wiatrakowa Klub / Zaczynamy od 20:00
!! WSTĘP DARMOWY !!

Noc Kupały (zwana też nocą Kupalną, kupalnocką, Noc Świętojańska) – słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku.

Tego wieczoru, spotkamy się przy obrzędowym ognisku, śpiewać, grać a także dobra zabawa w doborowym towarzystwie , a to wszystko do białego rana zgodnie ze staropolską tradycją Słowian.

Dawniej obchody kupalnocki rozpoczynały się od rytualnego skrzesania ognia z drewna jesionu i brzozy, po uprzednim wygaszeniu wszelkich palenisk w całej wsi. W obranym miejscu wbijano w ziemię brzozowy kołek, po czym zakładano nań jesionową piastę, koło ze szprychami owiniętymi słomą. Następnie obracano koło tak szybko, że w wyniku tarcia zaczynało się ono palić. Wtedy je zdejmowano i płonące toczono do przygotowanych nieopodal stosów, dzięki czemu szybko zajmowały się ogniem. Szeregi stosów układanych zazwyczaj na wzgórzach płonęły owej nocy niemalże w całej Europie.

http://www.eska.pl/news/noc_swietojanska_2015_-noc_kupaly_sobotka-_kiedy_i_jak_sie_ja_obchodzi_video/100665

Noc świętojańska, czyli inaczej Noc Kupały, Sobótka czy popularne ostatnio Wianki, to święto wywodzące się jeszcze z okresu pogaństwa. Kiedy obchodzimy Noc świętojańską? W przesilenie letnie – 20 czerwca. To właśnie wtedy w Polsce organizowane są imprezy plenerowe zwane Wiankami!

Wianki 2015 – pod tą nazwą w najbliższy weekend odbędzie się w Polsce wiele imprez plenerowych. Przypomnijmy, że są to koncerty organizowane dla uczczenia Nocy świętojańskiej znanej też pod nazwami Sobótka, Noc Kupały. Kiedy obchodzi się Noc świętojańską? To święto związane z dniem przesilenia letniego, czyli tą datą, kiedy przypada najdłuższy dzień i zarazem najkrótsza noc w roku. Jego korzenie sięgają jeszcze czasów pogańskich. Tradycyjnie, w najdłuższym dniu w roku, w dniu przesilenia letniego, czyli w nocy z 20 na 21 czerwca organizuje się imprezy, które mają podtrzymać dawną tradycję Sobótki. Wszystkim tym, którzy jeszcze zastanawiają się nad tym, jak obchodzi się Noc świętojańską, postanowiliśmy przypomnieć kilka dawnych zwyczajów. Otóż Sobótka to przede wszystkim:

– tańce przy ognisku
– puszczanie wianków na wodzie
– skakanie przez ognisko
– pierwsza w roku kąpiel w rzece/ jeziorze

>>>Wianki nad Wisłą 2015 w Warszawie: gdzie, kiedy i kto wystąpi? Zobacz cały line-up Wianków 2015 w Warszawie<<<<

Tyle tradycji. A jak wyglądają obchody Nocy świętojańskiej w dzisiejszych czasach? Tak jak wspomnieliśmy już na początku – to przede wszystkim imprezy plenerowe, które od kilku lat organizowane są pod nazwą Wianki. Te najbardziej znane odbywają się w Krakowie (Wianki w Krakowie) i w Warszawie (Wianki nad Wisłą). Jeżeli jednak nie możecie udać się na oficjalne imprezy, to zachęcamy Was do świętowania w węższym gronie. Przecież nie ma nic lepszego niż siedzenie przy ognisku z grupą bliskich znajomych! A jeszcze lepiej, gdy w tle leci muzyka 😉

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/11168432_849118598501633_398316209997494329_n.jpg?oh=6d5fd2f70a7fafb8974f2f36af2b8170&oe=55E7950D

Sobótka w Muzeum Wsi Podlaskiej 2015

http://www.ciechanowonline.pl/news/view/7648

Kupalnocka 2015

XXIV Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne KUPALNOCKA

27 czerwca (sobota), godz. 17.00 – 24.00

godz. 17.00 – wernisaż malarstwa artystów polsko-greckich „Interpretacje X4”, spotkanie organizatorów festiwalu oraz artystów z władzami powiatu i miasta w Galerii im. Bolesła wa Biegasa PCKiSz.
godz. 18.00 – korowód zespołów ulicami miasta na Błonia Zamkowe w Ciechanowie (wyjście z PCKiSz).
18.00 – korowód zespołów ulicami miasta na zamkowe błonia (wyjście spod PCKISZ)
19.00 – Koncert Galowy z udziałem zespołów: LZA Ciechanów i Mały Ciechanów, Likio Elinidon z Grecji, Artistic and Cultural Association Pljevija z Czarnogóry i The Folk Music and Dance Group Gaja z Litwy.

Koncert poprowadzi Tomasz Bednarek.

http://historykon.pl/wedlug-tradycji-slowianskiej-dzisiaj-obchodzona-jest-noc-kupaly-zwana-tez-noca-kupalna-kupalnocka-kupala/

https://wiaraprzyrodzona.wordpress.com/2015/06/20/noc-kupaly-20-22-czerwca-sloncakres/

http://www.rodzimawiara.org.pl/obrzedowosc/kupala.html

http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/skad-sie-wziela-nazwa-noc-kupaly,3424159,art,t,id,tm.html

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3480921,noc-swietojanska-za-nami-bylo-super-choc-do-lowienia-wiankow-chetnych-brakowalo,id,t.html?cookie=1

http://www.dabrowatar.pl/noc-kupaly-u-wojow-pod-wiezyca/

http://www.slawno.pl/499-4a265c5619f98-481-p_58.htm

http://mirzec.pl/index.php?mact=News,cntnt01,detail,0&cntnt01articleid=936&cntnt01returnid=16

Popłynęły wianki
26.06.2013 | Napisał: Admin | Kategoria: Kultura

W świętojański wieczór, 23 czerwca, nad Iłżanką w Osinach Mokrej Niwie zapłonęło ognisko. Zgromadziło się wokół niego wielu mieszkańców wsi, którzy śpiewali, tańczyli, puszczali wianki i oglądali niezwykłe przedstawienie zagrane przez rodziców dla dzieci.
(…)


http://lukow24.pl/informacje/lokalne/15433/noc_kupaly_zaproszenie/

Noc Kupały (ZAPROSZENIE)
Łukowski Ośrodek Kultury zaprasza na Noc Kupały – widowisko plenerowe w parku miejskim. Początek zabawy w niedzielę 23 czerwca o godz. 20.15.

http://kielpiniec.pl/uncategorized/kupalnocka-bialobrzegi-nad-bugiem-2013/

http://pzeri-sok.pl/index.php?module=wiadomo%C5%9Bci&func=display&sid=345

http://www.wiescisokolowskie.pl/kupalnocka-2014-w-bialobrzegach,0y4J6x5RffK8PW7YPp3dv1Rct54O9EA2Zs8gWAG4k1mwC0171L.html

http://www.pkps.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=266:wstep&catid=34&Itemid=155

http://thepolandtimes.com/sobotka-noc-kupaly-piekne-slowianskie-swieto-milosci/

http://www.folkmetal.pl/black-metal-w-noc-kupaly-relacja/

http://www.expressilustrowany.pl/artykul/3480663,noc-swietojanska-w-botaniku,id,t.html?cookie=1

http://www.twoje-sudety.pl/?action=kalendarium&rk=2005&mc=6&id=416

http://www.mmbydgoszcz.pl/artykul/noc-kupaly-2013-w-bydgoszczy-zdjecia,2763236,art,t,id,tm.html

http://adziekan69.blogspot.co.uk/2014/06/swieto-sowian-dzien-kupay.html

http://www.rppp.pl/articles.php?article_id=286

http://altao.pl/artykuly/kultywowanie-slowianskiej-tradycji-na-polskiej-wsi.htm


http://www.wszczecinie.pl/noc_kupaly,id-14944.html
http://www.wszczecinie.pl/relacje_i_fotorelacje,noc_kupaly_lampiony_kontra_sredniowiecze,id-21949.html

Noc Kupały: lampiony kontra średniowiecze

Prawie 3000 osób zadeklarowało świętowanie Nocy Kupały przez puszczanie lampionów szczęścia. Ci, którzy nie zamierzają wypuszczać światełek w niebo, mogą wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich przenieść się do średniowiecza.

Rzucanie wianków, skoki przez ognisko i poszukiwania magicznej – która tylko tej nocy zakwita – paproci. Noc Kupały (inaczej zwana nocą świętojańską) sprzyjała łączeniu się w pary i wyznawaniu sobie miłości. Dziś raczej dziewczęta nie rzucają wianków na wodę, a chłopcy nie walczą, by je wyłowić. Ognisko już nie oczyszcza, a wianki nie decydują o stanie cywilnym dziewcząt. I chociaż ludowe wierzenia odchodzą w zapomnienie, wciąż świętujemy tę naszą słowiańską noc miłości.
(…)

Lechita 17.06.2013 r. 20:55:35
Na ziemiach polskich to święto nazywa się Sobótka! A nie żadna wschodnia KUPA…ła!

Twój nick tymczasowy 17.06.2013 r. 21:45:38
nie slyszalas o takiej nazwie jak kupalnocka ? pochodzacego od Kupały -słowiańskiego bożka płodności …noc kupały obchodzilo sie wlasnie w najkrotszą noc w roku … ja pamiętam od zawsze tą nazwę

Lechita 17.06.2013 r. 22:51:34
Jest to nazwa wschodnia, tak jak sam Kupała.
W na terenach Polski nazywa się to Sobótka, Wianki, Mała Nocel, Jarnocka, Palinocka oraz jedyne zbliżone, na wschodnim Mazowszu Kopielnocka.
Dbajmy o rodzime nazewnictwo i tradycje, bo niczego mu nie brakuje i jest równie piękne, jeśli nawet nie bardziej.

Twój nick tymczasowy 17.06.2013 r. 23:18:50
„Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.” by Wiki

Lechita 17.06.2013 r. 23:46:23
Wikipedia to bardzo kiepskie źródło wiedzy w tym temacie. Wysoce zideologizowane panslawistycznym bełkotem.
Tak jak pisałem, na Mazowszu Kopielnocka, Wianki podobnie na Podlasiu. Kupała to wschodnie zapożyczenie, ponieważ Kupała to u nich po inkulturacji św. Iwan, czyli nasz św. Jan. Stąd nazwa „noc świętojańska”.

• Andrzej Kempiński: Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich. Warszawa: Iskry, 2001, s. 245. ISBN 83-207-1629-2.
• 2,0 2,1 Jerzy Strzelczyk: Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian. Poznań: Rebis, 2007, s. 104. ISBN 978-83-7301-973-7.

„Sprawdziłem obydwie pozycje, jedna i druga twierdzi, że nazwę Kupała należy ograniczyć do Słowian wschodnich (jest tam natomiast poświadczona już w XIII wieku), Słowianie południowi mieli krijec / kries. U nas pojawia się dopiero w XVII wieku, raczej przejęte z Ukrainy lub Białorusi niż na gruncie miejscowym.” XVII wiek to już silna ekspansja na wschód.

3 thoughts on “116 Przyszło lato 2015! Noc Kupały, Kupałnocka, Sobótka, Wianki… przesilenie letnie… czy tzw. Noc Świętojańska lub tzw. św. Jan?

  1. Ja byłem w tym roku na obrzędzie na którym było ponad 50 osób. Rekordowo w stosunku do roku poprzedniego. Zjechali się przedstawiciele różnych miast całej Polski.

    Widać wyraźny postęp i powrót ludzi do wierzeń przodków.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.