241 Tzw. „polskie obozy koncentracyjne” w niemieckim podręczniku, czyli „murzyńskość” Radosława Sikorskiego i jemu podobnych… „Polakóf”


Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz (fot. PAP / Owen Humphreys)

~kmja 2014-01-07 (01:39)
Nie ma Państwa to i się nie boją – bo co my możemy – Donek sie obrazi? – no przecież nie

~georg 2014-04-22 (11:48)
Kiedy w końcu ktoś z polskiego jakiegoś ministerstwa poda do sądu wydawcę takiego sformułowania, kiedy zarząda odpowiedniego odszkodowania? Jeśli dalej ministerstwo podległe temu pacanowi Sikorskiemu będzie wysyłać łkajace noty to za kilka lat będą tylko polskie obozy śmierci i to Polacy będą tymi be, no chyba, że tym potomkom wermachtu i im poplecznikom o to chodzi.

~legzzz 2014-01-04 (10:08)
Można z tym walczyć, a można i zacząć używać określeń w stylu: amerykańskie zamachy terrorystyczne z 11 września (na terenie Stanów Zjednoczonych). brytyjskie zamachy terrorystyczne w metrze (nie pamiętam daty :() i tym podobne. Ciekaw jestem, czy takie stwierdzenie pojawi się w niemieckim podręczniku?

~jimmyvan 2014-01-03 (19:43)
zakładam, że „historycy” piszący to dzieło błąd specjalnie zrobili, heh.. a ciekawe co by się stało jakby u nas w podręczniku było napisane, że hitler jest rasistą i zbrodniarzem. oh wait przecież jest

http://historia.wp.pl/wid,16143132,wiadomosc.html

„Polskie obozy koncentracyjne” w niemieckim podręczniku

WP.PL | dodane 2013-12-02 (10:30) | 30 opinii

Po interwencji polskiego MSZ niemiecka Federalna Centrala Kształcenia Politycznego przeprosiła za użycie w podręczniku sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, zmieniła tekst na swojej stronie internetowej i obiecała wycofać cały nakład z dystrybucji. Blogerzy zainteresowani tematem ujawniają, że publikacja wydana w nakładzie 800 tys. egzemplarzy nadal jest w obiegu i jest dostępna w szkolnych bibliotekach.

„Wraz ze zbliżającym się frontem, zaczął się dla więźniów polskich obozów koncentracyjnych tragiczny rozdział, tak zwane marsze śmierci. To ‚przeniesienie’ kosztowało wielu życie.” To zdanie znalazło się w broszurze służącej jako podręcznik do „kształcenia politycznego”, skierowany do niemieckich gimnazjalistów (zobacz wersję elektroniczną). Jej wydawcą jest Bundeszentrale für politische Bildung – Federalna Centrala Kształcenia Politycznego. Publikacja nosi tytuł „Żydowskie życie w Niemczech”, ukazała się w 2010 roku. Na użycie stwierdzenia, że Żydzi umierali w „polskich obozach koncentracyjnych”, zwrócił uwagę europoseł Ryszard Czarnecki. W lutym 2012 roku opublikował notatkę na ten temat na swoim blogu.

Czarnecki poinformował o sprawie polską ambasadę w Berlinie. W rozmowie z Wirtualną Polską europoseł zaznacza, że nie dostał żadnej odpowiedzi, ani od ambasadora, ani z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Nie tylko ja zostałem tak potraktowany – wyjaśnia.

Reakcja ministerstwa musiała być jednak błyskawiczna. Jak twierdzi Czarnecki, jeszcze tego samego dnia zmieniono feralne zdanie w internetowej wersji publikacji. Możemy w niej teraz przeczytać, że obozy koncentracyjne nie były „polskie”, ale „niemieckie w okupowanej Polsce”. Potwierdza to również MSZ. – Cały nakład broszury „Żydowskie życie w Niemczech” został natychmiast wycofany z obiegu – wyjaśnia biuro rzecznika MSZ.

– Przewodniczący Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego T. Kruger, w odpowiedzi na protest Ambasady RP przeprosił za nierzetelne i nieprawdziwe sformułowanie. Zapewnił też, że broszura została całkowicie wycofana z dystrybucji. Strona niemiecka spełniła więc wszystkie nasze postulaty. T. Kruger podkreślił także, że wkrótce ukaże się nowa, skorygowana wersja tej publikacji – zapewnia MSZ.

Niespełniona obietnica?

Problem w tym, że „Żydowskie życie w Niemczech” zostało wydrukowane w 800 tys. egzemplarzy i nadal jest w użyciu. Blogerzy zainteresowani sprawą znaleźli ją w szkolnych bibliotekach i opublikowali zeskanowane strony w internecie (zobacz opis i zeskanowaną broszurę).


Fragment publikacji „Jüdisches Leben in Deutschland” przed wprowadzeniem zmian (fot. WP.PL)

„Polskie obozy koncentracyjne” to nie jedyne kontrowersyjne sformułowanie z broszury. Magdalena Ziętek w artykule opublikowanym na stronie Polishclub.org zwraca uwagę, że w podręczniku można przeczytać m.in., że „także w krajach jak Polska, gdzie panował tradycyjny antysemityzm, znaleźli się ludzie, którzy ukrywali Żydów, jak donosi o tym literatura wspomnieniowa”. W tym fragmencie Polskę przeciwstawiono krajom, których mieszkańcy ryzykowali życie, aby ratować Żydów. Można odnieść wrażenie, że nad Wisłą były to tylko pojedyncze przypadki. Zaznaczono także, że w 1943 roku polski ruch oporu nie udzielił żadnej pomocy powstańcom z warszawskiego getta. Po reakcji MSZ, również ten fragment został częściowo przeredagowany.

Szybka zmiana treści świadczy o tym, że niemiecka instytucja jednoznacznie uznała kontrowersyjne sformułowania za błąd. Można zastanawiać się, na ile termin „polskie obozy koncentracyjne” jest używany w podobnych publikacjach świadomie. Jej autorem nie jest osoba przypadkowa, ale historyk zajmujący się m.in. relacjami niemiecko-żydowskimi i historią Śląska – prof. Arno Herzig z uniwersytetu w Hamburgu.

Przeciw polskim obozom

Podręcznik nie jest odosobnionym przypadkiem pisania w Niemczech o „polskich obozach koncentracyjnych”. W Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się proces w sprawie użycia tego wyrażenia przez niemiecki dziennik „Die Welt” (przeczytaj więcej o procesie). O naruszenie dóbr osobistych oskarżył firmę Axel Springer AG, wydawcę „Die Welt” Zbigniew Osewski ze Świnoujścia. Domaga się od pozwanego wpłacenia 500 tys. zł na cel społeczny.

W 2012 roku MSZ interweniował do tej pory co najmniej 43 razy w sprawie używania w mediach zwrotu „polskie obozy” – tyle wpisów na temat interwencji można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa (zobacz listę interwencji) w dziale projektu „Przeciw ‚polskim obozom'”. W notkach brakuje jednak wzmianki o działaniach podjętych w sprawie publikacji „Żydowskie życie w Niemczech”. Polska dyplomacja realizuje projekt reagowania na „polskie obozy” od 2004 roku. W 2011 roku interweniowano 73, a w 2010 roku 103 razy.

Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska

~zighajl 2013-12-07 (17:20)
Już niedługo będzie że Hitler był Polakiem eh?

~dr 2013-12-11 (19:06)
@zighajl ^ żydzi wszystko zrobią, żeby utrzymywać ten pseudo antysemityzm. Bo tylko dzięki niemu żyją.

~jak 2015-01-28 (14:42)
polacy byli gorsi od faszystow ! byli tez i dobrzy polacy ktorzy brali zloto i brylanty a potem poprostu zamordowali takiego Zyda, pisac dalej o dobrych polakach ?

~zydPOL 2014-01-25 (22:51)
ej polaczki $ jak polskie obozy koncetracyjne to BE ale jak polskie fabryki opel w gliwicach i polskie F16 to ok…

~fruu 2014-01-04 (10:12)
Spokojnie. Jeszcze trochę i wasze dzieci dowiedzą się, że 1 września’ 39 Polska rozpętała II wojnę światową, napadając na Niemcy. To polityka historyczna, coś co w Polsce nie istnieje.

~oiu 2014-
@fruu ^ Jak to? To nie Franek Dolas te wojne rozpetal?

~L44rs 2014-01-04 (20:57)
Jeszcze okaże sie ,że Hitler był Polakiemi to Polska rozpoczęła II Wojne Światową

~jumper 2014-01-07 (15:01)
@L44rs ^ Jeszcze za twojego życia się to zacznie „okazywać”

~Zocha Kulebiakowa 2014-01-07 (14:49)
szwabskie celowe działanie na zasadach ” a może się uda”

~Gidu 2014-01-07 (20:26)
DO REDAKTORA a co wspólnego ze sformułowaniem „polskie obozy koncentracyjne” ma zeskanowany i podkreślony na czerwono fragment tekstu? Przecież to sformułowanie w tym tekscie nie występuje? Ba .. ten fragment tekstu mówi o pomocy udzielonym żydom przez Polaków oraz inne narody. Rozumiem że większość czytelników nie zrozumie tego tekstu (bo po niemiecku), ale to nie powód aby umieszczać jakieś bzdury. Kompromitacja

~Gienio 2014-01-08 (10:45)
@Gidu ^ A o tekście mówiącym o tradycyjnym antysemityzmie panującym w Polsce już nie doczytałeś. Podobnie jak niniejszego artykułu do końca.

~Salimenkow. 2014-01-08 (08:48)
To znaczy że Polska nie ma racji i brak jej dowodów na jednoznaczne i stanowcze wystąpienie przeciw tym pomówieniom.

~Kacper 2014-01-07 (17:41)
To są nadal zbrodniarze, nic się nie przedawniło.

~ligia 2014-01-03 (21:06)
ad: Nie są „polskie”, ale są na terenie Polski! Właśnie taka postawa jaką Ty prezentujesz doprowadzi do tego, że obozy będą postrzegane jako „polskie”.

~Grisza 2014-01-07 (15:55)
@ligia ^ Ćwoku, nie na terenach Polski, bo Polska wówczas została napadnięta przez szwabów i wymazana z mapy Europy na 6 lat !

~jumper 2014-01-07 (15:07)
Od kilku lat jesteśmy „badani” w tej sprawie, jeszcze trochę poprzepraszają ale docelowo nie uda się już zachamować tego co zostało postanowione – obozy i holokaust to docelowo sprawka Polaków – nasze wnuki w szkołach też będą się tego uczyć. Kto ma zaprotestować – ja czy Ty na forum ? Wolne żarty… rządzący nami nie robią w tej sprawie nic żeby nie drażnić Angeli…. szkoda gadać.

~DJ 2014-01-07 (11:59)
Mysle, ze najlepiej by zainterweniowal Tusk u Merkel chodzi o wycofanie nie tylko ze szkol podrecznikow, ale rowniez w bibliotekach. Nie znam szczegolow, ale czy Min. Sikorski moglby zajac sie sprawa kontroli wycofania 800 tys. ksiazek w Niemczech i zmusic Niemcow do kontroli ich wycofania!!! Dla mnie to jest bardzo niesprawiedliwe jako Polki i nie rozumiem, jak prf. z Uniwersytety w Hamburgu powiela takie oszczerstwa. Czy nad nim nie ma zadnej kontroli????

…..


Dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Kadr z sowieckiego filmu dokumentującego wyzwolenie obozu (fot. Wikimedia Commons / )

W każdym narodzie, również w polskim, byli zdrajcy i szmalcownicy, którzy dla własnego zysku współpracowali z Niemcami. Ale czy to oznacza, że wszyscy Polacy są odpowiedzialni za te haniebne czyny? Zdecydowanie nie. Niestety, od pewnego czasu obserwujemy tego typu próby przerzucania odpowiedzialności.
dr Łukasz Kamiński, prezes IPN

~Misiu 2015-12-29 (13:04)
Wg. NLP -/neurolingwistyczne programowanie/ chodzi o wytworzenie negatywnych postaw w stosunku do wroga /w tym wypadku do Polski/ przez asocjację z negatywnymi innymi skojarzeniami. Ten sam charakter NLP mają komunikaty dot .PIS w mainstremowych mediach. Efekt jest. Np. prof. Kieżun powiedział, że jego studenci w Kanadzie zapytani jakiej narodowości byli „naziści” odpowiadają -polskiej!! /i o to chodziło/. To nie jest żaden „przypadek” , ani „wpadka”. To celowa robota wrogów Polski!!! Dlaczego np. o obozie w Mauthausen /Austria/ nie piszą „austriacki obóz koncentracyjny”??? Czy obozy np. w Dachau, Belsen, Ravensbruck też były „polskie”???

~Jersy 2015-12-29 (12:46)
niemieckie obozy – użyto w tekście 1raz, polskie …. – 14 razy . Kto promuje ten termin ?

~sr 2015-12-29 (13:01)
Słusznie, działania podprogowe na podświadpomość!!! Poza tym niewinny sie nie tłumaczy, nie przyjmuje przerzuconego ciężaru dowodzenia! Krótko brać się za tych, którzy rozrabiają; wolność słowa, to odpowiedzialność, to chwała i kara!!!

~nnn 2015-12-29 (13:15)
WP jest wlasnoscia niemieckiej grupy medialnej

~OBYWATEL 2015-12-29 (13:13)
NIECH ONI I WSZYSTKIE OBCE NARODY KTÓRE WIECZNIE PIJĄ DO POLSKI I POLAKÓW NIECH SIĘ ZEJDĄ WSZYSCY W JEDNO MIEJSCE I POCAŁUJĄ NASZ W D—-Ę PRECZ OD POLSKI CZEGO SIĘ NIEMCÓW NIE CZEPIAJĄ TYLKO Z DURNYCH POLAKÓW ZROBILI KOZŁA OFIARNEGO MNIE TO JUŻ WKURZA PRECZ WON OD POLSKI I POLAKÓW DOSYĆ TEGO JĄCZENIA I CZEPIANIA SIĘ POLSKI ZA KOMUNY TEGO NIE BYŁO PO TYCH PRZEMIANACH TAK SIĘ ROZWYDRZYLI

~tawariszcze 2015-12-29 (13:11)
Tylko redaktorzy zapomnieli dodać, że te obozy koncentracyjne wyzwoliła bohaterska Armia Czerwona pod wodzą genialnego Towarzysza Józefa Stalina. Uratowali tysiące więźniów. Jak amerykanów powiadomił o tych obozach i komorach gazowych, Jan Karski, to w to nie uwierzyli lub nie chcieli uwierzyć i dalej nie wierzą.

http://historia.wp.pl/title,Dr-Lukasz-Kaminski-Decyzja-ws-terminu-polski-oboz-koncentracyjny-to-niebezpieczny-precedens,wid,18071176,wiadomosc.html

Dr Łukasz Kamiński: Decyzja ws. terminu „polski obóz koncentracyjny” to niebezpieczny precedens

WP | dodane 2015-12-28 (16:28) | 83 opinie

• „Od pewnego czasu obserwujemy tego typu próby przerzucania odpowiedzialności” – mówi prezes IPN o obarczaniu Polaków winą za Holokaust
•W 2015 r. IPN interweniował m.in. ws. użycia terminu „polskie obozy koncentracyjne” przez norweską gazetę „Avisa Sor-Trondelag”
•Norweska Rada Etyki Mediów uznała, że umieszczenie przeprosin jest wystarczające i zamknęła sprawę
•IPN przygotuje kolejne wersje językowe portalu truthaboutcamps.eu, aby wyjaśniać, dlaczego sformułowanie „polskie obozy” jest niepoprawne

Robert Jurszo, Wirtualna Polska: Pierwszy raz określenie „polski obóz śmierci” zostało użyte w 1944 roku, w artykule o Janie Karskim opublikowanym przez amerykański magazyn Collier’s. W zamyśle dziennikarzy ten termin miał być po prostu skrótem myślowym oznaczającym „obóz koncentracyjny leżący na terenie Polski”. Czy wtedy to sformułowanie spowodowało czyjeś oburzenie?

Dr Łukasz Kamiński: Nie. Kontrowersji w Polsce nie wzbudzało również określenie „polskie obozy śmierci”, jakie pada w „Medalionach” Zofii Nałkowskiej. W przeszłości takie sformułowanie nie budziło niczyich emocji, bo dla wszystkich było jasne, że chodzi tylko i wyłącznie o wskazanie na to, kto był ofiarą. Nie trzeba było nikomu tłumaczyć – również na świecie – kto te obozy zakładał i kto w nich mordował, ponieważ wszyscy wiedzieli, że robili to Niemcy. Dlatego sformułowania takie jak „polskie obozy śmierci” czy „polskie obozy koncentracyjne” były początkowo całkowicie neutralne.

A czy artykuł z pisma Collier’s – choć napisany w dobrej wierze – mógł mieć wpływ na późniejsze rozpowszechnienie się określenia „polskie obozy zagłady”?

Nie wydaje mi się, by istniał jakiś bezpośredni związek. Tego rodzaju sformułowania zaczęły pojawiać się coraz częściej w zagranicznych środkach masowego przekazu w ostatnich dziesięcioleciach. To zatem stosunkowo świeży problem.

Kiedy ten termin zaczął razić? I dlaczego?

Polacy zaczęli zwracać uwagę na pojawiające się w różnych mediach określenia, takie jak „polskie obozy śmierci” i „polskie obozy koncentracyjne” w ostatnich kilkunastu latach. Nie oznacza to oczywiście, że wcześniej nie były one używane przez zagranicznych dziennikarzy. Tyle że np. w latach 80. nikt tego nie badał. W tamtym czasie Polacy byli pozbawieni możliwości swobodnej reakcji, ponieważ Polska była pozbawiona suwerenności i wolności przez komunizm. Dlatego na problem ten zaczęliśmy zwracać uwagę dopiero w ostatnim ćwierćwieczu. Jako pierwsze zasygnalizowały go organizacje polonijne. To one zaczęły Polakom uświadamiać, że za sformułowaniem „polski obóz śmierci” kryje się poważne zagrożenie. W miarę jak oddalamy się w czasie od zakończenia wojny, jak zaciera się o niej pamięć, spada też świadomość historyczna dotycząca tego koszmaru. Nagle może się okazać, że za powszechnym używaniem tego terminu – i jemu podobnych – pójdzie przypisywanie Polakom odpowiedzialności za stworzenie niemieckich obozów koncentracyjnych i dokonane tam zbrodnie.

Wróćmy jeszcze na moment do historycznych źródeł problemu. Na ile poważnie należy brać przypuszczenia, jakoby w 1956 r. oficerowie tajnej zachodnioniemieckiej komórki kontrwywiadowczej „Agencja 114” zaproponowali propagowanie terminu „polskie obozy koncentracyjne”? Szef tej instytucji i były nazista Alfred Benzinger miał powiedzieć: „Odrobina fałszu w historii, po latach może łatwo przyczynić się do wybielenia historycznej odpowiedzialności Niemiec za Zagładę”.

Nie znam żadnych wiarygodnych źródeł, które by potwierdzały taką tezę. Musimy być bardzo ostrożni z tego rodzaju niesprawdzonymi doniesieniami internetowymi. Jest faktem powszechnie znanym, że kwestia odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową i popełnione wówczas zbrodnie przez wiele lat była nie tylko ignorowana przez znaczną część społeczeństwa niemieckiego, ale także przez władze RFN. Dowodem tego jest nie tylko funkcjonowanie przez wiele lat zbrodniarzy w życiu publicznym, lecz także chociażby rozczarowująca reakcja na list biskupów polskich do niemieckich, którego półwiecze niedawno obchodziliśmy. Z czasem jednak to się zmieniło. Dziś oficjalną polityką RFN jest podkreślanie odpowiedzialności Niemców za popełnione zbrodnie. Inną sprawą są działania realizowane przez pewne środowiska, którym może zależeć na tym, aby rozmyć niemiecką odpowiedzialność za Zagładę, albo wręcz przerzucić ją na innych.

Na przestrzeni wielu lat ten termin pojawił się w mediach bardzo wielu krajów. O czym to świadczy?

Myślę, że większość przypadków użycia określenia „polskie obozy śmierci” wynika z ignorancji, a nie ze złej woli. Choć w niektórych przypadkach może to być działanie świadome. Mam jednak nadzieję, że polskie protesty, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, przyniosą pozytywne skutki. Należy też podkreślić, że w walce o nasze dobre imię i prawdę historyczną nie jesteśmy na świecie osamotnieni. Warto przypomnieć chociażby jednoznaczne oświadczenie Davida Harrisa, dyrektora American Jewish Committee z 2005 roku, który wskazał na niemiecką odpowiedzialność za zbrodnie, sprzeciwiając się używaniu pojęcia „polskie obozy”. Podkreślił też, że używanie właściwych pojęć „nie jest tylko kwestią czysto semantyczną, lecz również kwestią historycznej uczciwości i ścisłości”.

Prof. Szewach Weiss powiedział: „Niemcy szukają wspólników do winy. I toczy się to już długie lata. To, co noszą na sobie jako naród, to jest taka hańba, taki ciężar, że kompletnie nie dają sobie z tym duchowo rady. I nie daje sobie z tym rady już kolejne pokolenie”. Biorąc pod uwagę pojawianie się w niemieckich mediach terminu „polskie obozy zagłady”, ale też produkowanie przez Niemców takich filmów jak „Nasze matki, nasi ojcowie”, to czy zgodziłby się Pan ze słowami Weissa?

Myślę, że trzeba się z nimi zgodzić. Kilka lat temu ukazał się w „Der Spiegel” słynny artykuł o „pomocnikach zbrodniarzy”. Starano się w nim wskazać na współodpowiedzialność wielu narodów za Zagładę. Jednocześnie całkowicie pomieszano narody, które otwarcie kolaborowały z Niemcami z tymi, które – jak Polacy – zostały poddane brutalnej okupacji. Oczywiście, w każdym narodzie, również w polskim, byli zdrajcy i szmalcownicy, którzy dla własnego zysku współpracowali z Niemcami. Ale czy to oznacza, że wszyscy Polacy są odpowiedzialni za te haniebne czyny? Zdecydowanie nie. Niestety, od pewnego czasu obserwujemy tego typu próby przerzucania odpowiedzialności. Na przykład we wspomnianym filmie „Nasze matki, nasi ojcowie”. W jednej ze scen polscy partyzanci nie chcą uwolnić z wagonów Żydów jadących do obozu koncentracyjnego. Ta scena nie znalazła się w tym serialu przypadkiem, ale musiała być tam umieszczona całkowicie świadomie. Autorowi scenariusza ewidentnie chodziło o to, by pokazać, że nie tylko Niemcy odpowiadają za Zagładę.

Dlaczego Niemcy chcą zdjąć z siebie przynajmniej część odpowiedzialności?

Właśnie z tego powodu, o którym mówił cytowany prof. Weiss. Z pewnością ciężko jest żyć ze świadomością odpowiedzialności za tak niewyobrażalną zbrodnię. Wskazywanie, że ktoś inny również był jej winny jest psychologicznym mechanizmem, który może przynosić ulgę. Skoro nie tylko my w tym uczestniczyliśmy – mogą myśleć niektórzy Niemcy – to Zagłada nie jest żadną szczególną niemiecką zbrodnią. W tej logice zakłada się, że wszyscy ludzie mają inklinacje do zbrodni i czasem dopuszczają się takich strasznych rzeczy.

Do tej pory instytucje medialne na świecie uznawały zasadność polskich protestów dotyczących posługiwania się terminem „polskie obozy zagłady”. Ale niedawno stało się coś niepokojącego. Jedna z norweskich gazet zamieściła recenzję filmu, w której pojawiło się sformułowanie „polski obóz koncentracyjny”. Na publikację zareagował polonijny portal ScanPress.net oraz Ambasada RP w Oslo. Norweski dziennik opublikował oświadczenie, w którym przeprosił za użycie – jak napisano – „nieprecyzyjnego” sformułowania. Jednakże portal ScanPress.net nie uznał przeprosin za satysfakcjonujące i zaskarżył redakcję do norweskiej Rady Etyki Mediów. Ta jednak uznała, że określenie „polski obóz koncentracyjny” nie narusza zasad dziennikarskich…

Precyzyjniej – Rada uznała, że przeprosiny są wystarczające i na tym zamknęła sprawę, uznając, że „Gazeta Avisa Sør-Trøndelag nie naruszyła zasad dziennikarskich”. To stanowisko jest zdecydowanie niewystarczające. Jest także – w pewien sposób – wewnętrznie sprzeczne. Z jednej strony Rada rozumie, że Polacy uważają to sformułowanie za krzywdzące, ale – z drugiej – uznaje wyjaśnienia gazety i uważa, że nic więcej nie należy robić. A przecież nie jest prawdą – co Rada napisała w swojej decyzji – że istnieje ugruntowana świadomość co do tego, iż określenie „polski obóz koncentracyjny” oznacza obóz, który znajdował się na terenie Polski, a jakiekolwiek zagrożenia w tej kwestii mogą pojawić się dopiero w przyszłości.

IPN oprotestował stanowisko Rady…

W wystosowanym proteście podaliśmy przykłady właściwych reakcji na takie sytuacje. Wiele amerykańskich mediów po protestach Polonii wprowadziło zapisy w instrukcjach dla dziennikarzy, zgodnie z którymi nie należy używać sformułowania „polish concentration camps” czy „polish death capms”. Dlatego oczekujemy, że norweska Rada Etyki Mediów zrewiduje swoje stanowisko i wyda zalecenia zastosowania w norweskich mediach podobnych rozwiązań jakie znane są w USA. Tym bardziej, że uzasadnienie dla takiego kroku znajduje się w decyzji Rady. Wystarczyłoby tylko zmienić konkluzję stanowiska. Powtarzam: nie chodzi o to, by redakcję wspomnianej gazety obciążyć jakąś karą, ale by zwrócić uwagę norweskim dziennikarzom, że nie należy posługiwać się określeniem „polski obóz koncentracyjny” i mu podobnymi. Niestety, swoim stanowiskiem norweska Rada Etyki Mediów ustanowiła precedens, który uważam za niebezpieczny. Powstało wrażenie, że zamiast stosować właściwe sformułowania i szanować wrażliwość narodu tak doświadczonego wojną, jak Polacy, wystarczy w razie protestów przeprosić i to zamyka sprawę.

Czy w tej sytuacji IPN będzie jeszcze wykonywał jakieś kroki w tej sprawie?

Z pewnością będziemy kontynuowali naszą działalność edukacyjną dotyczącą tego zagadnienia. Po niefortunnej wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy o „polskich obozach śmierci”, IPN stworzył adresowany do obcokrajowców portal internetowy truthaboutcamps.eu. Aktualnie istnieje on w czterech wersjach językowych, przygotowujemy też kolejne. I – jak widać – potrzebna będzie również odsłona strony w języku norweskim. Gotowi jesteśmy również – jeśli tylko uda nam się pozyskać w Norwegii partnera – przygotować norweskojęzyczne wersje naszych wystaw historycznych związanych z tematem Zagłady. Chcemy nie tylko reagować, ale również uwrażliwiać, by podobne sytuacje zdarzały się jak najrzadziej, a z czasem – mam nadzieję – nie miały już w ogóle miejsca.

Pierwszy prezes IPN, prof. Leon Kieres, zaproponował kiedyś, by mówienie o „polskich obozach zagłady” było uznawane za kłamstwo oświęcimskie, czyli za przestępstwo ścigane w wielu krajach. Zgadza się Pan z tak ostrą opinią?

Tego rodzaju postulaty wracają co jakiś czas. Pojawiały się nawet związane z nimi inicjatywy ustawodawcze. Powstaje jednak pytanie o skuteczność takiego prawa w odniesieniu do obywateli innych państw. Żadne państwo nie wydaje swoich obywateli, by byli sądzeni na podstawie przepisów, które nie występują w ich kodeksie karnym. Myślę, że raczej powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której jeśli pojawią się wypowiedzi o „polskich obozach śmierci”, to nie będzie już protestowała polska placówka zagraniczna, czy organizacja polonijna, ale – przykładowo – miejscowi historycy. Wystosują oni list otwarty, w którym zaznaczą, że dane medium rozmija się z prawdą historyczną. To powinien być nasz cel.

Rozmawiał Robert Jurszo, Wirtualna Polska


dr Łukasz Kamiński, prezes IPN fot. Łukasz Szełemej/WP

~Stan 2015-12-29 (13:25)
Każdy doskonale wie , że przed II WŚ Niemcy budowali obozy koncentracyjne w Niemczech i tam mordowali swych rodaków jak i Żydów. Problem z Żydami miał Hitler . Żydzi chcieli opuścić Europę ( za odpowiednią cenę) i wyjechać do Izraela lub do Ameryki. Ten plan jednak im się nie udał wcześniej wymyślili by zostali oddzieleni od rdzennej ludności np. w Polsce dlatego powstały żydowskie getta. Po tej niedoszłej transakcji Niemcy postanowili pozbyć się Żydów i niby transportami pociągowymi zaczęli ich wywozić do zbudowanych obozów koncentracyjnych przez siebie do Polski, tłumacząc Żydom, iż jadą do portów by wsadzić ich na statki i popłyną do Izraela lub Ameryki. Trafiali tam gdzie chciał Hitler, Heinrich i inni gestapowcy. Czy to Polacy przywozili ich z Francji, Węgier do Polski – tak może myśleć typowy głupek lub wyrachowany cynik, który próbuje usprawiedliwić Niemców i Żydów za holokaust !

~STUDENTKA 2015-12-29 (12:59)
POLACY PRZYZNAJMY SIE DO TEGO ILE TO MY KRZYWDY WYZADZILISMY TYM BRACIOM? NP JEDWABNE? ILE POLAKOW SPRZEDAWALO I KAPOWALO NA IZRAELELITOW I PRZEZ TO TRAFIALI DO BOZOW ZWLASZCZA ZE BYLY NA NASZYCH ZIEMIACH.GDYBY POLSKIE BY ONE NIE BYLY GDYBY POLACY SIE NA NIE NIE ZGODZILI!!!

~ STUDENTKA [2015-12-29 13:11]
I TO JEST ZELAZNA LOGIKA DDLACZEGO POWINNISMY PRZEPRASZAC IZRAEL I PLACIC ODSZKODOWANIA ZA UTRACONE MIENIE PODCZAS 2 WOJNY BO SAMI SIE DO TEGO PRZYCZYNILISMY

~ Markus.pl [2015-12-29 13:22]
A ILU IZRAELITÓW PRACOWAŁO W NKWD I BEZPIECE. ILU TYCZ IZRAELITÓW WYMORDOWAŁO LUB POMOGŁO WYMORDOWAĆ POLSKICH PATRIOTÓW I ICH RODZINY, ALE CO TY MOŻESZ NA TEN TEMAT WIEDZIEĆ, CZYTASZ GŁUPOTY I GŁUPOTY POWTARZASZ, GŁĄBIE.

~Jerzy 2015-12-31 (23:59)
Może były jednostki ,które skrzywdziły żydów ale wielokrotnie więcej było ludzi dobrej -woli -Polaków – ,którym żydzi zawdzięczają życie .Żydów w przedwojennej Polsce było 3 miliony.Cała przedwojenna populacja to 35 miliony tzn 32 miliony osób nieżydowskiego pochodzenia.Z Holocaustu ocalało 300 tyś Żydów. Idźmy dalej.Przedwojenna rodzina to miała minimum 5 osób (często więcej).Co to oznacza ? 300 tyś/32 mln x5 oznacza ,że co dwudziesta rodzina polska ukrywała żydów ,ryzykując życie wszystkich ich członków.Proszę znaleźć kraj ,bądź społeczność o taki odsetku poświęcenia w stosunku do bliźnich.

~Jarema_2015 2015-12-29 (12:35)
Należy raz na zawsze zastopować antypolską szczujnie w zachodnich (czytaj niemieckich) mediach poprzez wprowadzenie do kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego przepisu , który jasno będzie określał ile lat bezwzględnego więzienia należy się za kłamstwo obozowe. Jednocześnie do k.c. oraz k.p.c. wprowadzić przepis jakie odszkodowanie ma zapłacić szkalujący dobre imię Polski. Zaręczam ,że gdy pierwszy piszący dostanie 3 lata w polskim pierdlu a jego redakcja będzie musiała zapłacić 10 mln euro zadośćuczynienia to skończą się „pomyłki ” i przeprosiny z głupim uśmiechem na ustach. Niemcy doskonale wiedzą w co grają i dalsze tolerowanie tego pokazuje że jakiekolwiek władze w Warszawie są słabe i zastraszone.

~miki 2016-01-01 (22:29)
@Jarema_2015 ^ Oj, nasza recydywa wiedziałaby co ze szkopem robić. Najlepiej dać go do celi z kibolami..

~miki 2016-01-01 (22:27)
Po co oficjalne sankcje? Autor tego typu ohydnych sformułowań po kilku tygodniach może zjechać na lewy pas i zderzyć się czołowo z ciężarówką … W normalnych krajach od tego są służby specjalne, za to się im płaci

~koko 2015-12-29 (12:59)
ja to bym wyburzył wszystkie Niemieckie obozy gdzie Niemcy prowadzili ludobójstwo na terenie kraju jeśli żydzi chcą to mogą sobie je wziąć do siebie i koniec tematu na miejscu obozów postawić tabliczki „Tutaj Niemcy prowadzili przemysł ludobójczy, ofiary rożnych narodowości zabijano i okradano” Mozna jeszcze wymienić Niemieckie firmy, które współpracowały z przemysłem ludobójstwa. Tylko prawda nas wyzwoli

~pinokio_ck 2015-12-31 (20:42)
Z tymi firmami to nie jest zły pomysł. Wielu byłoby zdziwionych jakie firmy (obecne wciąż na rynku), współpracowali z nazistami.

~jurek 2016-01-01 (04:52)
Czytaj i zrozum Prawdziwa historie 2 wojny … Niemcy nie mordowali ludzi. Niemcy byli. Ofiarami zydowskiej polityki..

~walkjonipeks 2015-12-29 (12:39)
W czasach kiedy polacy nie potrafią powiedzieć kto jest premierem a kto prezydentem, kiedy amerykanin nie jest w stanie dokładnie pokazać polski na mapie, w czasach kiedy polak nie potrafi dokładnie pokazać na mapie bośni i hercegowiny, toczy się spór o o to, co każdy zainteresowany wie. Więc o co ta walka? O każdego człowieka na tej Planecie? Jest 20% ludzi których to interesuje, lub wiedzą mniej lub bardziej dokładnie co się wtedy wydarzyło. Ledwie garstka z nich zajmuje się tym profesjonalnie. O co do licha jest ten zamęt. To naturalne że część ludzi pisząc artykuły o obozach nazwie je polskimi. I w 100/100 przypadkach będzie to skrót myślowy. Mnie bardziej razi zakłamywanie obecnych wydarzeń społecznych. Bo to jest tak ogromna skala w mediach, że nikogo nie powinny interesować polskie obozy śmierci. Walczmy budując w innych krajach muzea, lub nawiązujmy kontakty ze społecznościami z kręgów pielęgnowania historii. Jakie to polskie walczyć z problemem od d.py strony.

~observator 2015-12-31 (20:59)
TTo kolejna niebezpieczna z punktu widzenia Polski i Polaków wypowiedź w komentarzach. Właśnie dotychczasowe bagatelizowanie tej kwestii, doprowadziło do problemów ujętych w artykule. Jeżeli nie będziemy reagować, to za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat normą będzie, że to właśnie Polska i Polacy byli odpowiedzialni za budowę obozów i zagładę milionów!… Walkjonipeks nic nie zrozumiał z artykułu, albo co gorzej, świadomie realizuje założenie „Agencji 114”, której oficerowie (cyt z artykułu 🙂 zaproponowali propagowanie terminu „polskie obozy koncentracyjne”? Szef tej instytucji i były nazista Alfred Benzinger miał powiedzieć: „Odrobina fałszu w historii, po latach może łatwo przyczynić się do wybielenia historycznej odpowiedzialności Niemiec za Zagładę” Przy okazji: Dlaczego np. o obozie w Mauthausen /Austria/ nie piszą „austriacki obóz koncentracyjny”??? Czy obozy np. w Dachau, Belsen, Ravensbruck też były „polskie”??? To nie jest żaden „przypadek”, ani „wpadka”. To celowa robota wrogów Polski!!!

~Prometeusz 2015-12-29 (12:40)
Stalin wybrał Żydów do mordowania Polaków w Katyniu Zamordować 15 tys. niewinnych to potworne zadanie, nawet dla najbardziej zatwardziałych oprawców. Stalin zwrócił się do szefa Sowieckiej Tajnej Policji, Żyda Ławrientija Berii. Oni dyskutowali o masowym mordzie i zdecydowali, że to zadanie wykona dominująca grupa żydowskiego aparatu bezpieczeństwa. Dawna nienawiść do Polaków katolików była notorycznie wiadoma. Więcej na stronie „Wyznania katyńskich oprawców”Czy nie zauważacie analogii do mordów jakie odbywały się w późniejszym okresie na AK-owcach??Reasumując dzisiejszą Polską rządzą ludzie tamtego pokroju oprawców, kontynuowanych przez ich potomków pod mniej lub bardziej zmienionymi nazwiskami!! Czy ktoś o tym głośno mówi !!!

~kuba55 2015-12-29 (14:31)
Z tego wynika,ze Polacy mocno zaeszli za skore Zydom ,ze ci zgodzili sie wykonac rozkaz Stalina.Dziel i rządz.

~LOL 2015-12-31 (20:51)
Ciekawe co Rosjanie wyrządzili Żydom, że ci przeprowadzali u nich rewolucję, bo za wyjątkiem Lenina, reszta wyżej postawionych rewolucjonistów to Żydzi.

~andre 2015-12-29 (13:18)
Dajcie spokoj juz z tymi obozami.Kazdy kto troche lizna historii wie doskonale jak bylo naprawde.Dla 99% populacji Europy , 99,99 innych krajow to temat nie do ogarniecia.Wiekszosc nawet nie wie gdzie i co to jest Polska i maja to daleko w d…..Pytanie ktore padlo w USA (nie jedno).Z kad pochodzisz?Jestem Polakiem????.Czyli z Polski acha to gdzies tam w Rosji,wiem wiem.To samo w wielu innych krajach zzaznaczam ze w prawie kazdym przypadku rozmawialem z ludzmi wyksztalconymi.

~observator do andre 2015-12-31 (20:45)
To najbardziej niebezpieczna z punktu widzenia Polski i Polaków wypowiedź w komentarzach. Właśnie dotychczasowe bagatelizowanie tej kwestii, doprowadziło do problemów ujętych w artykule. Jeżeli nie będziemy reagować, to za kilkanaście, może kilkadziesiąt lat normą będzie, że to właśnie Polska i Polacy byli odpowiedzialni za budowę obozów i zagładę milionów!… Andre nic nie zrozumiał z artykułu, albo co gorzej, świadomie realizuje założenie „Agencji 114”, której oficerowie (cyt z artykułu 🙂 zaproponowali propagowanie terminu „polskie obozy koncentracyjne”? Szef tej instytucji i były nazista Alfred Benzinger miał powiedzieć: „Odrobina fałszu w historii, po latach może łatwo przyczynić się do wybielenia historycznej odpowiedzialności Niemiec za Zagładę”…

~styr 2015-12-29 (12:36)
” polskie obozy koncentracyjne ” to Pokłosie Idy !!!

~Konrad 2015-12-29 (14:44)
Choć „Ida” wpisuje się w ten scenariusz, powyższe twierdzenie nie jest prawdziwe. Z problemem „polskich obozów” borykamy się znacznie dłużej.

~nicolas 2015-12-29 (14:27)
Rząd PO i PSL chciał zgłupieć i sprzedać polskie lasy żeby żydom wypłacić nie należne odszkodowania w kwocie 60 mld dol …to polska od żydów powinna się domagać odszkodowania za każdego polaka zgładzonego rękoma żyda w komorach gazowych w których żydzi byli zatrudnieni w obozach koncentracyjnych oraz po wojnie za każdego AK-owca niewinnie skazanego na śmierć przez sad skaładający się z zydów…o tym sie nie mówi ani nie pisze bo ogólnoświatowa psychoza przed zarzutami antyseminizmu……a jak to sie ma do prawdy i sumienia ludzkiego?

~nicolas 2015-12-29 (14:11)
Potrzeba odważnie przeciwstawić się wszystkim kłamstwom wygłaszanym przez Żydów przeciwko polakom…i nie bać się prawdy historycznej

~nicolas 2015-12-29 (14:07)
Dlaczego wp.pl nie chcecie opublikować to co napisałem prawdę o obozach koncentracyjnych ,że były to niemieckie obozy koncentracyjne na terenie polski niemieckie a nie hitlerowskie jak to niemcy próbują wymazać z histori…oraz to że to żydzi mordowali żydów i polaków rosjan którzy byli zatrudnieni bezposrednio w komorach smierci…Stalin po wojnie też wyręczał się żydami na terenie polski zatrudniano ich w UB w sądach i prokuraturach są odpowiedzialni za skazywanie na śmierć polaków AK…nie jestem antysmitą i nie czuję do żydów urazy ale to są fakty historyczne o których trzeba też głośno mówic…a żydzi opanowali teraz media światowe i podaje się kłamliwe informacje w tych mediach i jeszcze próbuje się wyłudzic od polski odszkodowania za zbrodnie których dopuszczali się żydzi.

~nicola 2015-12-29 (13:58)
Mam pytanie do tej strony wp.pl czy to strona zarządzana przez żydów,że prawdy którą piszą polacy nie upubliczniacie tylko się boicie,,,prawdę o żydach w obozach i po wojnie skazywanie przez żydów polaków na śmierć nie wymażecie ….historia mozecie manipulować ale z umysłów polaków nie wymażecie..nie jestem antysemitom i osobiście nie czuje urazy ale prawdy historycznej nie wymażecie z umysłów polaków

~Nick 2015-12-29 (13:12)
Dlaczego przez te wszystkie wieki nikt nigdy nie chciał u siebie żydów? Ciekawe pytanie, gdziekolwiek się pojawili prędzej czy później ich prześladowano, i wypędzano. W XIII w. wypędzono ich z Anglii, po inkwizycji z Hiszpanii i praktycznie ze wszystkich innych krajów, schronienie znaleźli w Polsce, która słynęła w tamtych czasach z tolerancji, przez parę wieków żyli tu w spokoju jakiego nie zaznali nigdzie indziej a mimo to zostaliśmy polakami -antysemitami chyba dlatego że rozprawili się z nimi Hitler i Stalin. Jaki z tego morał? Uważaj człowieku komu udzielasz schronienia

~nicolas 2015-12-29 (13:40)
Mam pytanie do tej strony wp.pl czy prawdy o obozach nie drukujecie to co piszą i wiedzą polacy?

~nicolas 2015-12-29 (13:38)
A Cyrankiewicz kim był w obozie? Był pisarczykiem z pochodzenia Zyd widaomo że taka fukcja to był na usługach Niemców…po wojnie zamiast go zlekwidować to został I sekretarzem PPR…i był premierem komunistycznym

~bodek 2015-12-29 (12:44)
..może jeszcze jeden film typu pokłosie, ida i sam zacznę wierzyć że to były polskie obozy…

~Dokładny 2015-12-29 (13:32)
Przecież był nowy film na ten temat (nieco zawoalowany) pod tytułem : DEMON , w którym przedstawiciel tzw. „narodu wybranego” szukał pomocy wsród Polaków , a został obrabowany, zamordowany i zakopany; za co się później mścił , jako demon.

~:( 2015-12-29 (12:56)
zacząć trzeba od ekshumacji w Jedwabnym aby obalić wytwarzane mity a jednocześnie wskazać kto tak jątrzy. Może uda się tez ustalić dlaczego tak manipulują tzw. „uratowani żydzi”.

~Pamiętliwy 2015-12-29 (13:26)
Przecież ekshumację w Jedwabnym przed paru laty przerwano na polecenie rządu PiS-u ; więc i obecnie nic z tego nie będzie.

~lopes 2015-12-29 (12:31)
To były raczej austriackie obozy zagłady. Gros członków SS wywodziło się z Austrii, tak jak Hitler.

~Tojo 2015-12-29 (12:36)
To prawda . Ok.40 % żołnierzy oraz 30 % kadry.

~haha 2015-12-29 (12:50)
Ale rządzili Niemcami… Idąc Twoim tokiem rozumowania, to Rosja nie jest odpowiedzialna za zbrodnie stalinowskie.. gdyż on przecież był Gruzinem..

~Tojo 2015-12-29 (13:21)
Idąc tym tokiem rozumowania – aby być uczciwym wobec samego siebie – trzeba powiedzieć że główni projektanci zbrodni w sowietowie i wykonawcy nie byli Rosjanami. W najwyższych władzach był tylko jeden Rosjanin – to był Kalinin. Reszta to głównie Żydzi , Gruzini , Ukraińcy + inne narodowości. W Katyniu ten który najwięcej zamordował Polaków strzałem w tył głowy był zboszewizowanym Ukraińcem.

~adalbrecht 2015-12-29 (13:16)
proponuje zmienić nazwę na – ŻYDOWSKIE OBOZY ZAGŁADY – i pozamiatane

~antoni_strzelczyk@poczta.onet.pl 2015-12-28 (20:22)

Wiemy, że zdarzały się, jak w każdym kraju, sporadyczne antyżydowskie postawy i w Polsce… Służyły one, te przypadki, mam wątpliwości czy zasadnie do tworzenia różnych dzieł literackich czy filmowych te akurat bardzo się zaznaczyły w świadomości i obiegu społecznym tak w kraju jak i za granicą… Mam pytanie do znawców problemu, a propos filmu RFN „Nasze matki, nasi ojcowie”, pytanie o scenę, gdzie partyzanci AK nie pozwalają otworzyć wagonów z transportu z Żydami, by ich uwolnić…, czy w ogóle taki, choćby pojedynczy, epizod z niewypuszczeniem Żydów z wagonów jadących do obozów śmierci, podczas wojny się zdarzył?

~mark 2015-12-28 (22:53)
Przeczytaj książkę pt ” Jak Polacy Niemcom Żydów mordować pomagali ” i będziesz conajmniej zdziwiony

~vip4u 2015-12-29 (12:32)
A ksiazke napisal Icek I to juz tak nie dziwi A moze tak by tak napisac jak Icek pomagal mordowac braci ??

~herod 2015-12-29 (12:43)
Niema tu nic dziwnego. Może powstanie książka pod tytułem „Jak żydzi sowietom pomagali mordować Polaków”.

~żałość 2015-12-29 (13:11)
nic nie wyjaśnia a ciebie nic nie obchodzi kto napisał. Będziesz tupać a uszy i oczy zasłaniać. Żałosna jest obrona przez ” a u was biją murzynów”. Nie mówmy o wojnie, powiedzmy o pogromach powojennych – kiedy ówczesne mohery były święcie przekonane o mordowaniu chrześciańskich dzieci. To też wymysł niemieckich faszystów czy rosyjskich komunistów ?

~sfdgh 2015-12-29 (13:07)
Dopóki nie bedzie procesów o odszkodowania przez polske wytaczanych to beda tak robić aby się przypodobać tym którzy chcą na tej podstawie szantazowac polaków „opinią” za pieniądze

~macewa 2015-12-29 (13:04)
moi najblizsi którzy przezyli II WŚ dzisiaj zapewne przewracają się w gobach – a to z powodu niewyobrazalej niewdzieczności i kłamstw Żydów – brali udzał w pomaganiu kolegom i kolezankom żydowskim z lwowskich szkół

~Rysdac 2015-12-29 (13:01)
Minister G.Schetyna stwierdził, ze obóż w Oświęcimiu wyzwalali Ukraińcy i jakos nikt /oprócz Rosjan/ nie protestował, czyli jak kuba Bogu…. A ja myslę, że po prostu niedouczeni tworzą nową historię

~dddd 2015-12-29 (13:00)
wystarczy sprawdzić kto jest właścicielem tych mediów a wyjdzie dlaczego tak się dzieje.

~kazek13 2015-12-29 (12:55)
proponuje nakręcić film „Oswiecim” i pokazać w nim tylko cierpienie Polaków + innych narodowości całkowicie pomijając żydów jak by ich tam nie było niech świat wie ze nie tylko oni cierpieli!

~ankal 2015-12-29 (12:49)
Jeżeli „polskie obozy koncentracyjne” należy traktować jako „dar narodu niemieckiego dla narodu polskiego” to w zupełności się z tą definicją zgadzam.

E.T. … 2015-12-29 (12:48)
A co powiecie na kubańskie więzienie w Guantanomo?

~aaa 2015-12-29 (12:45)
MOŻE NALEŻY ZACZĄĆ PISAĆ NIE O HITLEROWSKICH OBOZACH ŚMIERCI TYLKO O NIEMIECKICH OBOZACH ZAGŁADY WTEDY MNIEJ BĘDZIE NIEDOMÓWIEŃ

~mi 2015-12-29 (12:45)
Oczywiście, że CELOWE jest takie pisanie. Pewnej „nacji” bardzo zależy na zniszczeniu wizerunku Polski w świecie!!!

~Ziko 2015-12-29 (12:27)
Należy tylko się zastanowić kto ma w tym interes, żeby tak pisać i mówić. Niemcy mają zdecydowany interes, żeby tak mówić bo jak to powiedział Goebbels „kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą”. Hebrajczycy natomiast w zależności od swoich interesów twierdza raz tak raz inaczej, co jak zwykle świadczy o ich podłym i przewrotnym charakterze.

~Adam 2015-12-29 (12:36)
Nie tylko Polacy powinni stanowczo tępić takie wypowiedzi ale też sami żydzi ( czyżby już zapomnieli ) stanowczo temu zaprzeczać ..niestety tak nie jest ale gdy pojawi sie informacja o ZLOTYM POCIAGU to wiedzą co mają robić i wszyscy krzyczą to nasze skarby zrabowane przez Niemców …

~refleksja 2015-12-29 (12:34)
Przegrani nie mają racji

~stańczyk 2015-12-29 (12:25)
Można to wszystko napisać po arabsku dołączyć zdjęcia i wysłać emigrantom jak Polacy traktują obcych. Zniechęci ich do przyjazdu i zostaną u naszych kochanych sąsiadów na zawsze. Zemsta jest słodka..

~tomy 2015-12-29 (09:29)
Wszystko zaczęło się po sławetnych przeprosinach, po których nastąpiły kolejne.

9 thoughts on “241 Tzw. „polskie obozy koncentracyjne” w niemieckim podręczniku, czyli „murzyńskość” Radosława Sikorskiego i jemu podobnych… „Polakóf”

 1. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/zydzi-wycofuja-ze-spisu-lektur-ksiazke-o-mieszanym-zydowsko-palestynskim-zwiazku

  Żydzi wycofują ze spisu lektur książkę o mieszanym żydowsko-palestyńskim związku
  Dodane przez Lipinski
  Opublikowano: Sobota, 02 stycznia 2016 o godz. 11:11:18

  Powieść o miłości pomiędzy żydówką a Palestyńczykiem została wycofana ze spisu lektur w izraelskich szkołach. Stało się tak ponieważ obawiano się, że książka będzie zachęcać do powstawania mieszanych związków między żydami a nie-żydami.

  Autorką książki jest Dorit Rabinyan- urodzona w Iranie żydówka. Powieść o tytule Borderlife opowiada o romansie pomiędzy żydówką i Palestyńczykiem, do którego dochodzi w Nowym Jorku. Jak zauważa autorka do takiego zdarzenia nie mogło by dość w Izraelu gdzie społeczeństwo toczone jest przez nieustający konflikt. Książka zebrała wiele nagród w tym prestiżową nagrodę Bernsteina.

  Jak powiedziała urzędnik z ministerstwa edukacji Dalia Fenig książka może zachwiać potrzebę do zachowania tożsamości u żydowskich studentów a także zachęcać do zawierania związków między osobami różnej narodowości.

  The Guardian/KRESY.PL

  mix:02.01.2016 16:37
  Tymczasem wśród gojów promuje się postawy dokładnie odwrotne, a im więcej zmieszania tym lepiej.

  pawelnrg:03.01.2016 01:25
  A napisze ktoś książkę o miłości miedzy Żydem a Palestynką? i umieści ją w spisie lektor w Palestynie????? – jak ktoś zna islam to wie o co chodzi…

  Polubienie

 2. Film dostępny na stronie pod widocznym odnośnikiem:

  http://historia.wp.pl/wid,16703687,wiadomosc.html

  Nierozliczone ludobójstwo w podobozie KL Stutthof w Bocieniu
  WP.PL | dodane 2014-06-23 (16:37) | 117 opinii

  Tylko dwóch spośród 140 strażników odpowiedzialnych za ludobójstwo w podobozie KL Stutthof w Bocieniu stanęło przed sądem. W obozie w makabryczny sposób zamordowano kilka tysięcy kobiet. Łagodnie potraktowano również najwyższe dowództwo Stutthofu. Drugi komendant obozu Paul Werner Hoppe został skazany na 9 lat więzienia, uwolniono go 1,5 roku przed końcem odbywania kary. – Oprawca, który miał na rękach krew dziesiątek tysięcy ludzi, bo w Stutthofie zginęło ponad 65 tys. więźniów, praktycznie żył na wolności – mówi historyk Sebastian Bartkowski w programie „Historia bez końca”.

  – Czy inne narody żyją w dobrobycie, czy też zdychają z głodu, interesuje mnie tylko o tyle, o ile potrzebujemy ich jako niewolników dla potrzeb naszej kultury, reszta mnie nie obchodzi – mówił Heinrich Himmler w Poznaniu, 4 października 1943 r., w przemówieniu skierowanym do dowódców SS. W praktyce polityka wyniszczenia przez pracę oznaczała dla więźniów obozów koncentracyjnych śmierć zadawaną w makabryczny sposób.

  ~Rab 2014-07-05 (16:09)
  Przecież dzisiaj jest ta sama zasada co stosowali niemcy nie ważne kto i co ważne aby był niewolnik – Niemczech choćby na zlewozmywaku

  ~M&M 2014-07-05 (12:01)
  Prosimy o komentarz poszkodowaną, wygnaną z polskiego domu w Gdyni – panię Erikę Steinbach

  ~J_23 2014-09-25 (09:01)
  Zamieszkiwała dom polskiego kolejarza w Rumi Janowie. Do Gdyni daleko.

  ~hatinka 2014-09-30 (15:47)
  Erika Steinbach !! a kto to jest !!! dziadek zostal spalony w stutthof tez zostal wygnany z domu !!

  ~lokalny 2014-09-30 (09:03)
  A ciągle mówi sie że to tylko sowieci mordowali

  ~max 2014-09-30 (06:42)
  przejeli pałeczkę tu też mają dobrze przy korycie a reszta wyniszczana przez prace i harówkę do 67

  ~alo 2014-06-24 (09:41)
  Poczytajcie o osobniku zwanym Werner Lorenz, wystarczy wyguglować. W czasie wojny był szefem urzędu d/s krzewienia niemczyzny, odpowiedzialnym za śmierć tysięcy ludzi różnych narodowości i to on organizował takie akcje, jak usuwanie Polaków z Zamojszczyzny i województwa poznańskiego. Po wojnie, w 1948 roku, został skazany na 20 lat więzienia, ale w 1955 roku był już na wolności. Wydał swoją córkę za wydawcę prasy, Axela Springera, który niebawem zbudował imperium medialne. Jego wnuki są dziś posiadaczami wielu tytułów prasowych w Polsce, w tym Newsweeka, Faktu i portalu Onet. To właśnie ten koncern prasowy rozpoczął stosowanie zwrotu „polskie obozy koncentracyjne”, powtarzając go wielokrotnie w swoim piśmie Die Welt. Przypadek?

  ~xcv 2014-06-24 (10:17)
  W Wiki jest termin „rasa niemiecka” to całkiem jak teraz używa się terminu „rasa szydowska” tak jakby reszta ludzi w ogóle nie była ludźmi bo rasa ludzka jest jedna a niemiec czy szyd to chyba też ludzie? Oni są rasowi bo są największymi rasistami.

  ~alo 2014-06-24 (14:25)
  Problem w tym, że oni się wciąż uważają za lepszą rasę. Nie wszyscy, ale znaczna większość.

  wojtek1955s 2014-06-25 (08:34)
  Przypadek jest wtedy gdy puszczając bąka narobimy w gacie.To jest doktryna Drang nach Osten w nowym wydaniu nie militarnie a gospodarczo.Oczywiście przy pomocy nowych Folksdojczów

  ~alo 2014-07-05 (18:14)
  A jak widzisz, potomkowie oprawców dziś nadają tym działaniom odpowiednią oprawę propagandową.

  ~Hanys 2014-09-25 (13:03)
  polskie obozy koncentracyjne były na Górnym Śląsku! tam Polacy, żydzi I żołnierze ruscy mordowali Ślązaków I Niemców! Zgoda-Świętochłowice czy Łambinowice. I dlaczego o tym nikt nie mówi????

  ~on 2014-07-05 (16:54)
  Nienawidze mentalnosci niemcow !!!

  ~VIKI 2014-07-05 (18:05)
  A GDZIE AUSTRYJACY ?

  ~ona 2014-07-05 (16:54)
  teraz tysiace Polek pracuje przy dzieciach esesmanów i gestapowców..podmywa im pupcie..gotuje obiadki i słucha złosliwych komentarzy–TAK NAS URZADZIŁY NASZE WŁADZE

  ~JanBezZiemi 2014-06-27 (11:09)
  Nie jestem historykiem ale chce podzielić się pewnym spostrzeżeniem. Okolice w których żyję a jest to powiat sochaczewski posiadają płyty poświęcone pamięci ludzi pomordowanych właśnie w obozie w Stutthofie. Chodzi o elitę intelektualną przedwojenną oraz żołnierzy AK. Ta nazwa obozu dominuje. Obawiam się że my Polacy nie dbamy o historię , pamięć a przynajmniej nie w takim stopniu jak Żydzi. Dlaczego np. można zrobić ogromną kampanie pt. Anna German, pisać o wielkich Polakach ( oczywiście wszyscy wiedza że są narodowości żydowskiej) a o eksterminacji Polaków chociażby w obozie Stutthofie, ja 50 latek dowiaduję się spacerując po kościołach lub cmentarzach . No ale pewnie jestem antysemitą i ksenofobem.

  ~ddt 2014-07-04 (15:57)
  jakbyś nie wiedział w jakiej polsce żyjesz. Moja siostra ma mieszkanie w Warszawie po babci, której rodzice kupili je jeszcze w latach 20-ch ub. wieku. Po zniszceniu Warszawy dokumenty wszelkie spłoneły. Teraz musiała zapłacić byłemu właścicielowi kamiennicy który się znalazł jeszcze raz, a obecnie odsprzedał on dom innej osobie w USA i znowu ma nowy rachunek na stole. Tymczasem rodziny chcą odzyskać już tylko stare domy, które zabrała komuna i …….otrzymali wiadomiość że mają prawo pierwokupu.

  ~Stif 2014-07-05 (15:41)
  Bo jak sam piszesz my jesteśmy Polakami i właśnie z cmentarzy i kościola dowiemy się dużo więcej niż z naszj histori .U nas dominuje Oświęcim i powstanie w Getcie ewentualnie Warszawskie bo tam gineli żydzi a te obozy na Kujawach i Pomorzu cicho sza bo tu mordowano Polaków w jednym z nich byl mój ojciec dokładnie w Inowłocławku gechenna .Pozdrawiam jestem z powiatu Płockiego ale juz tam nie mieszkam.

  ~pinokio 2014-07-05 (15:42)
  po prostu jestes nieukiem ,bo teraz tylko inaczej strzelajacy sa wazni.

  ~ona 2014-07-05 (16:51)
  nie jestes ksenofobem,jestes wrazliwym madrym człowiekiem!

  ~pytanie 2014-07-04 (18:33)
  A rzeź wołyńska do dziś cisza a zamordowano ok 70 tys Polaków

  ~Mirek 2014-07-05 (16:14)
  ok.200tys.a nie 70tys.

  ~… 2014-07-05 (16:49)
  Mordowali Polaków dziadkowie tych faszystów, którzy teraz ludobójczo mordują tzw. separatystów.

  ~Weteran 2014-07-05 (13:45)
  Jakoś tak się porobiło, że w obiegu historycznym dominuje informacja o holokauście, powstaje wrażenie,że w tym czasie Polacy mieli słodkie życie i nikt ich nie mordował. Polecam wspomnienia dr Wincentego Sobolewskiego m.in. okupacyjny dziennik, skrupulatnie opisujący dzień po dniu zagrożenie w jakim ludzie żyli i ilu ginęło tylko dlatego,że byli Polakami. Warto również ze względu na relacje polsko-ukraińskie.

  ~szowinista 2014-07-05 (10:23)
  Nooo….. i teraz ci sami ludzie i ich potomkowie z calkowita i ulegla wspolpraca Tuska doprowadzaja nasz narod do upodlenia i poddanstwa czyli realizuja drugi plan niemiec wobec polski i polakow

  ~qwe 2014-06-24 (09:59)
  W Stutthof zginęło bardzo wielu Polaków, od początku wojny 1939 osadzano tam nawet żołnierzy z kampanii wrześniowej i wielu przedstawicieli inteligencji naszego narodu. Gdy byłem w tym obozie oczywiście niedawno widziałem przede wszystkim wielkie GWIAZDY DAWIDA i pomniki żydowskie a tam zginęła cała masa nie żydów.

  ~ALA.K. 2014-06-24 (10:13)
  To samo dotyczy Oświęcimia w którym nie ginęli żydzi ,ponieważ byli oddzielani od innych narodowości i wywożeni do t,z Oświęcimia 2 .NIE MA BARDZIEJ PARSZYWEJ I ZAKŁAMANEJ NACJI NA TYM ŚWIECIE JAK ŻYD.

  ~pol 2014-06-27 (10:48)
  no ale to jest antysemickie, wyrażanie bólu z powodu śmierci innych Narodów

  ~jkl 2014-06-24 (09:57)
  Niemcy są odpowiedzialni za ochranianie hitlerowskich zbrodniarzy po wojnie! Dlaczego dzisiaj ci, którzy ich kryli nie poniosą odpowiedzialności?!!! A teraz Niemieccy politycy, niektórzy dziennikarze zwalają winę za KL na Polaków?!!!

  ~ Halinka [2014-06-24 10:11]
  Dlatego że Polacy żydom płacą ze swoich podatków za ich krzywdy więc muszą być winni! Przeciętny polak nawet nie wie że płaci a wkrótce dzieci nie będą wiedziały że to nie była Polaków wina bo w szkołach je nauczą.

  ~ jom [2014-06-24 10:18]
  @jkl : mylisz sie , to Jankesi chronili najczesciej hitlerowcow

  ~chriss 2014-06-24 (10:23)
  oraz Watykan

  ~Polack 2014-06-24 (10:33)
  +++ Niestety, musze Cie zmartwic. To nie Niemcy chronia zbrodniarzy, tylko nasz najwiekszy sojusznik-USA. Zgarneli wszystkie lupy zagrabione Polakom i Zydom w zamian dajac wolnosc i dozywotni etat naukowcow pod parasolem CIA i US Army. I teraz sam sobie odpowiedz, kto jest najwiekszym wygranym tej wojny, kto i po co ja rozpetal, i kto i ile na niej zarobil. W konekwencji: kto rozpetuje wszystkie wojny na swiecie, by dzieki nim zyc i dzielic lupy. I kto rozpeta kolejna….

  ~w 2014-06-25 (18:57)
  Komuniści polscy tak samo.Poczytaj co się działo na terenie WMG po 1945 roku. Zobaczysz jakich wysokich rangą SS-manów zwolniono z zarzutów i pozwolono wrócić do Niemiec,a winą obarczono więźniów KL Stutthof czyli polaków z WMG,których do końca lat ’60 prześladowano i zmuszano do wyjazdów do NRD.

  ~pol 2014-06-27 (10:46)
  w tekstach należy dodawać zawsze nazwę niemiecki, – obóz niemiecki, faszyści niemieccy, itd., widzę, że wam pismakom, się też udziela taktyka, żydowskich i niemieckich spekulantów, od wyłudzania pieniędzy, i umywania rąk od odpowiedzialności,za ludobójstwo niemieckiej III RZESZY

  ~wnuk kułaka 2014-06-24 (10:29)

  Niemcy to podobno naród ku;turalny ? Te wydarzenia określają prawdziwą kulturę niemców. Obecnie cały czas zaciemniają że to były zbrodnie faszystowskie. W takim razie wszyscy niemcy to faszyści !!! jakże kulturalnie potrafili przeprowadzać masowe mordy. Jeżeli ktoś dzisiaj uważa że obecnie niemcy są inni to tkwi w ogromnym błędzie.Mogą zdarzać się nieliczne wyjątki , czego nie wykluczam. Wystarczy niewiele aby ci ponoć „kulturalni „niemcy powtórzyli czynności z tak niedalekiej nam przeszłości. Jeżeli ktoś uważa że moje wypowiedzi to tylko jątrzenie , dodam że moja opowieść oparta jest o spostrzeżenia ludzi k, którzy mieli do czyniena z tymi ponoć „kulturalnymi” niemcami , a oni do dzisiaj na słowo niemiec sięgają po karabin. Tego w nich nikt i nic nie zmieni do ostatnich chwil życia.. Mamy nowe czasy , inny świat, jednak wszystkie czychające gdzieś w ukryciu uśpione zagrożenia pozostają i czekają na odpowiedni moment . Trzeba mieć tego świadomość , spokojnie pracując w naszej rzeczywistości Trzeba mieć baczenie aby nie dać się zaskoczyć. Aby nie miało miejsca kolejne wydarzenie typu „wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły” Przypominam sobie słowa pewnego profesora historii , który powiedział że sporo niemców do dzisiaj za szafą ma ukryty portret hitlera. Wiem że ludziom z pokolenia dzisiejszych 30sto latków trudno będzie w to uwierzyć , jednak zachęcam do szczegółowej analizy naszej historii. Ktoś przecież powiedział że”naród , który nie zna własnej historii musi ją powtórzyć”.

  ~Gerard 2014-06-27 (08:15)
  Identycznie jest z Rosjanami.

  ~dd 2014-06-27 (10:39)
  Są kultury i kultury. Np cygańska nakazuje kraść nasze portfele.

  ~znachor 2014-06-27 (10:39)
  A ile zabil na Pomorzu ruski pułkownik NKWD , żyd Izaak Stolzman, ojciec Aleksandra Kwaśniewskego ?????

  ~wojas 2014-06-24 (10:36)
  No cóż MY POLACY jesteśmy narodem który umie tylko niewolniczo pracować, zdradzać KRAJ gdy jest się elitą, no i być mordowanym ,aby w ten sposób załatwić przesiedlenia bez kosztowo. Dlatego ci co mordowali Polaków mieli łagodne kary . Ci z USA zwycięzcy dawali im azyl lub sądzili łaskawie !

  ~dddd 2014-06-24 (10:23)
  niezakończona wojna – jescze długo tak będzie Najgorsze , że wszystko wykorzystuje się przeciw nam. Ludzie nie uczą się historii. Nie chodzi o nienawiść – ale chodzi o prawdę i tzw. MUrzyńskość- tak to widzi swiat i wykorzystuje. A my za wszystko jesteśmy winni . NIerozliczone jest też Borne Sulimowo- i inne rozprawki UB niech ludzie PO-czytają

  ~giza 2014-06-24 (09:27)
  pamietacie stanowisko sp.kaczynskiego wzgledem zadan wypedzonych niemcow?-mamy wam placic,zapytal?,poczym nakazal przeprowadzic wstepna wycene zniszczonej warszawy,aby moc rachunek wyslac za odre-tusk jeszcze doklada aby tylko niemcy dobrze onim mowili

  ~Greg 2014-06-24 (10:17)
  Oj Kaczynski wielki mistrz, przeciez olal ludzi z Mazur, ktorzy walczyli o mienie poniemieckie, tylko gada jak kazdy polityk, prosze w niego slepo nie wierzyc.

  ~WUHA 2014-06-24 (10:05)
  Ale z pełnym spokojem ducha, włazimy tym Szwabom tam gdzie kończy się przewód pokarmowy i nie mamy do siebie pretensji, teraz rozumię dlaczego się mówi, że łaska pańska na pstrym koniu jeździ, trzeba się przejmować ale jakoś tak nie do końca, i dlatego Niemcy są do przodu, a my w końcówce przewodu!

  ~ajajajaj 2014-06-24 (09:54)
  Ale ten Himmler ma semickie brzydkie rysy, mówiące wiele o osobie. Jaki aktywny, ajajaj! Polacy też ciężko pracowali w Niemczech, dziewczynki 15 letnie wstawały o 3 rano jak moja matka, jadły brukiew ale przeżyło ich trochę. W Palestynie chyba byłoby to niemożliwe.

  ~goj 2014-06-24 (09:54)
  I znowu ta zydowska propaganda o żydach. Tylko żydzi i żydzi. Niemcy w porównaniu z tym co obecnie żydzi robią Palestyńczykom są małymi bobasami. Najwięcej niewinnej krwi na rękach i tak mają żydzi. Zresztą żydzi żydom zgotowali taki los. W niemieckiej armii było ponad 150tyś. żydów. Sam hitler był żydem i otaczał się żydami. żydzi z uSSa sponsorowali hitlera.

  ~lucky 2014-06-24 (11:07)
  Do~~goj,masz racje ,mało tego kto sponsorował Hitlera w dojściu do władzy jak nie biznes USRAELA. Rockefeler, Rotschild, Blomberg i cała reszta. Jakoś nikt nie zadaje sobie pytania w jaki sposób powstała III Rzesza w tak krótkim czasie w kraju słabym gospodarzo po przegranej I wś. Gdzie duże było bezrobocie i kryzys. Kto budował piece jak nie amerykańska firma

  ~aa 2014-06-24 (09:15)
  a my dzisiaj jak i za okupacji harujemy na „wyższą rasę” i ich kulturę. Ich miasta, miasteczka, wsie, kwitną,czysto, ukwiecone parki, kwitnie przemysł, rozbudowa, port w Hamburgu w ciągłej rozbudowie i powstają wciąż nowe plany, a u nas co????? Kto mądry zna odpowiedż.

  ~ajwaj 2014-06-24 (09:13)
  wciąż ci żydzi. zarówno kaci jak ich ofiary.

  ~cyklop 2014-06-24 (09:09)
  Teraz dzieje się to samo potzrebują nasze dzieci i tanią siłę roboczą nic się nie zmieniło ale głupi Polak tego nie rozumie.

  ~polo 2014-06-24 (09:08)
  A co z ludobójstwem zaplanowanym i przeprowadzonym na Wołyniu przez Ukraińców z UPA z Banderą na czele? Dzisiaj nowa Ukraina stawia tym zbrodniarzom pomniki – jednak ludobójstwo się opłaca – przynajmniej tak jest na Ukrainie.

  Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ortodoksyjny-rabin-w-holokauscie-zginelo-mniej-niz-milion-zydow

   Ortodoksyjny rabin: W holokauście zginęło mniej niz milion żydów

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 01 stycznia 2016 o godz. 19:07:06

   Nowojorski ultra ortodoksyjny rabin, znany ze swoich dużych wpływów w społeczności chasydów, opublikował swój wykład, w którym stwierdził że w holokauście zginęło mniej niż milion żydów.

   Rabin Yosef Mizrachi stwierdził, że większość ludzi zabitych przez Niemców w trakcie wojny nie była prawdziwymi żydami. Według niego 80% zabitych było niesłusznie uznanych za żydów. Niemcy nie uznawali żydowskiego prawa a według niego jedynie osoba urodzona przez żydówkę może być prawdziwym żydem.

   Prawda jest taka, że nie zginął nawet milion żydów. Oczywiście, Boże broń, nie jest to mała liczba. Ale jest różnica pomiędzy jednym milionem a sześcioma milionami- powiedział rabin.

   Część działaczy syjonistycznych jest oburzona taką wypowiedzią i zapowiada, że sprawa trafi do sądu.

   Haaretz/KRESY.PL

   rebeliant80:01.01.2016 19:46
   Teraz Żydzi mają problem, bo prawdę powiedział Żyd, a nie jakiś wstrętny goj – faszysta

   artur188:01.01.2016 20:17
   rebeliant80: 01.01.2016 19:46 Haaretz podaje bzdury dla gojów.Ogłupianie gojów.

   Zan:01.01.2016 20:01
   W USA nie ma (chyba?) ścigania z urzędu na podważanie dogmatów panującej religii, tzn. negowanie tzw. holokaustu. W Europie jest.

   artur188:01.01.2016 20:06
   Holobajki nigdy nie było, ale już przynajmniej oficjalnie przyznane, że bajeczne 6 mln. nie istnieje.Pięknie się rok zaczyna.

   tagore:01.01.2016 20:18
   Rozumiem ,że pozostałych zamordowanych np w Polsce uważa za Polaków? tagore

   MP:01.01.2016 20:20
   żydy żydom zgotowały ten los.Blizej niż dalej do ogłoszenia tej prawdy światu.OJ będzie się działo… CHAIMY RUMKOWSKIE i inne króle gett,judenraty,brutalne i zdegenerowane policje żydowskie mordujące swych braci,żydy w NSDAP i na wysokich stołkach w machinie niemieckiej faszystowskiej.żydy w WEHRMACHCIE,SS I innych przyjemnych think thankach,i wilkie żydy jak’EICHMANN,ALFRED ROSENBERG,GEN.MARSZ.MILCH…I WIELU innych

   artur188:01.01.2016 20:30
   MP: 01.01.2016 20:20 Ogłupianie gojów nie ma nic wspólnego z prawdą.

   Polubienie

  • Nie ma nic złego w chęci poszukiwania swoich korzeni… Jeśli ktoś twierdzi, że jedne korzenie lub chęci są lepsze od innych, to jest to zwyczajna tzw. MOWA NIENAWIŚCI, DYSKRYMINACJA I RASIZM i taki ktoś powinien być pociągnięty za takie faszystowskie i xenofobiczne słowa do odpowiedzialności karnej!!!

   SŁAWA SŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI!!!

   http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/zydowska-organizacja-zacheca-europejczykow-do-poszukiwania-zydowskich-korzeni

   Żydowska organizacja zachęca europejczyków do poszukiwania żydowskich korzeni
   Dodane przez Lipinski
   Opublikowano: Niedziela, 06 grudnia 2015 o godz. 16:04:01

   Jedna z organizacji w Izraelu wyznaczyła sobie za cel identyfikację milionów krypto-żydów, żyjących na świecie bez świadomości swojego pochodzenia oraz przywrócenie ich na drogę przodków.

   Shavei Izrael to organizacja, która chwali się, że dociera do największej ilości krypto-żydów, którzy wcześniej nie wiedzieli, że przynależą do narodu wybranego. Organizacja wydaje e-booki w wielu językach mające zwrócić uwagę ludzi na żydowskich przodków i zachęcić do poszukiwania żydowskich korzeni.

   Ostatnio wydano takiego e-booka w Portugalii. Według organizacji może on przywrócić na łono społeczności żydowskiej całe miliony Portugalczyków, którzy wedle Shavei Izrael mają wśród swoich przodków choćby jednego żyda. Organizacja zwraca uwagę, że w XV i XVI wieku, wielu żydów został poddanych przymusowej konwersji na katolicyzm. Władze Shavei Izrael uważają, że ludziom tym należy uświadomić kim są tak naprawdę.

   Breakingisraelnews.com/KRESY.PL

   piotr3005:
   06.12.2015 16:58
   to może kwaśniewski, Balcerowicz, Lewndowski, Cimoszewicz ujawnią się jako żydzi bo w naszym kraju udają pseudo-patriotów.

   cyna:
   06.12.2015 17:17
   To jest raczej naśladowanie zabiegów stosowanych przez islamistów. Kierowane te zabiegi sa do bezpółciowców o niskim ilorazie inteligencji którzy pozbawiwszy się w wyniku oglądania żydomediów wiary i celu życia znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Do takich łatwo dotrzeć bo cały ten zabieg telewizyjny miał jak najbardziej pozbawić ich zdroworozsądkowego myśleniania a nagły apel skierowany przez elokwentnego mówce do takiej osoby znajduje pełne zrozumienie i bezwzględne oddanie. Tak się rekrutuje bezmyśnych żołnierzy na terenie wroga. Żydzi jak cimoszko lub stoltzman to albo szlachta lub odpadki talmudu którzy mają za zadanie destabilizować terytorium wroga i odmużdżać nowe pokolenia.

   zefir:
   06.12.2015 17:37
   Nic w ciemno,muszą okazać się swymi obrzezanymi korzeniami.

   Wepwawet:
   06.12.2015 19:38
   To jest zbyt piękne aby było prawdziwe – należy pamiętać, że aby być Żydem należy mieć matkę żydówkę, która też miała matkę żydówkę, która miała matkę żydówkę… i tak do Ewy. Bycie członkiem narodu wybranego dziedziczy się po matce. Więc jeśli matka nie była żydówką to nie jest się Żydem – Tak więc nie ojciec, nie dziadek ale Mame jest najważniejsza w łańcuchu pokoleń. Tak przynajmniej tłumaczył mi pewien ortodoksyjny wyznawca Judaizmu (nie mam powodu aby mu nie wierzyć). — Nie mam pojęcia na jakiej podstawie ta organizacja chce aby ludzie odkrywali swoje żydowskie „korzenie”, wiem jedynie, że w oczach wyznawców Judaizmu nie będą oni prawdziwymi Żydami, choć oczywiście państwo Izrael może uznać dowolne osoby za obywateli. —— Oto cytat na poparcie moich słów: „Każdy, kto ma matkę Żydówkę lub przeszedł przez oficjalną procedurę konwersji na judaizm jest Żydem. Należy zaznaczyć, że bycie Żydem nie ma nic wspólnego z przekonaniami lub tym co się robi. Osoba urodzona z rodziców nie-Żydów nawet wyznająca tę samą wiarę jak Żydzi ortodoksyjni oraz przestrzegająca praw i zwyczajów judaizmu nadal pozostaje nie-Żydem nawet dla najbardziej liberalnych odłamów judaizmu podczas gdy osoba urodzona z matki Żydówki nawet jeśli jest ateistą i nigdy nie praktykuje religii żydowskiej nadal uważana jest za Żyda nawet przez ultra ortodoksyjnych Żydów.” – Źródło: http://www.jewish.org.pl/index.php/opinie-komentarze-mainmenu-62/231-kto-jest-mydem-.html

   fiesta:
   07.12.2015 17:10
   Wepwawet…. wierzenia i obyczaje plemienia „wiecznych koczownikow” sa przez nich skopiowane i pochodza od innych narodow posrod, ktorych zamieszkiwali „koczownicy plemienni” – legenda o stworzeniu swiata i czlowieka wziela sie od Sumerow – http://interia360.pl/ciekawostki/artykul/zagadka-pieczeci-sumeryjskiej,1152

   fiesta:
   07.12.2015 17:14
   Sumeryjski mit o potopie – http://www.linux.net.pl/~wkotwica/potop.html

   cyna:
   06.12.2015 20:32
   U nas niejeden za kasę da sobie nawet scyzorykiem to i owo uciąć a na coś żydom w końcu potrzebne te 70 mld odszkodowania

   Wepwawet:
   07.12.2015 14:19
   Cóż, na Ukrainie jest ciężko, to musicie sobie jakoś radzić. Poza tym zgadzam się z Użytkownikiem, organizacje Żydowskie powinny wystąpić do Ukrainy o odszkodowania – może banderofile zrozumieją, że za dokonane mordy trzeba kiedyś zapłacić. Nauka ta bardzo się przyda na przyszłość.

   Polubienie


 3. George Soros. Fot. flickr.com

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polscy-zydzi-oburzeni-wypowiedzia-kukiza-nt-sorosa&utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_term=www.kresy.pl

  Polscy Żydzi oburzeni wypowiedzią Kukiza nt. Sorosa
  Dodane przez Lipinski
  Opublikowano: Wtorek, 22 grudnia 2015 o godz. 21:09:03

  Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP wyraził swoje oburzenie z powodu wypowiedzi Pawła Kukiza nt. finansowania KOD przez „żydowskiego bankiera”. „To, że bankier Soros jest żydowskiego pochodzenia, to nie moja wina” – stwierdził lider Kukiz’15.

  „Wyrażamy głębokie oburzenie z powodu wypowiedzi Pawła Kukiza dotyczącej finansowania Komitetu Obrony Demokracji przez „żydowskiego bankiera”. Po raz pierwszy po demokratycznych wyborach ‘89 roku polityk zasiadający w parlamencie, były kandydat na prezydenta, w tak jednoznaczny sposób używa antysemickiej retoryki” – napisano w oświadczeniu.

  Przeczytaj: Paweł Kukiz: Żydowski bankier opłaca marsze KOD

  W dokumencie zaznaczono, że w ostatnim czasie w sposób „niepokojący” nasiliło się stosowanie antysemickich haseł, przy czym powołano się m.in. na spalenie kukły podczas manifestacji we Wrocławiu. Przypomniano o pozytywnych wypowiedział prezydenta Dudy pod adresem Żydów podczas spotkania chanukowego, a ponadto stwierdzono, że wypowiedź Kukiza wstrząsnęła środowiskiem polskich Żydów.

  Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP w swoim oficjalnym stanowisku domaga się reakcji ze strony prezydenta Dudy i premier Szydło: „Oczekujemy, że polskie władze nie będą milczeć i stanowczo potępią ekstremistyczne, antysemickie wypowiedzi”.

  Zdaniem Kukiza, zarzuty te są całkowicie bezpodstawne. „Oskarżenie mnie o antysemityzm nadaje się do oskarżenia tych, którzy mnie o ten antysemityzm oskarżają” – twierdzi polityk przypominając, że dokumentował m.in. cmentarze żydowskie na Kresach, a od dłuższego czasu utrzymuje „kontakt z Żydami z Izraela”.

  „Byłoby świetnie, gdyby Związek Gmin Żydowskich nie zrażał do siebie Polaków, którzy chcą doprowadzić do pojednania polsko-żydowskiego” – stwierdził Kukiz. Zwrócił się również do autorów dokumentu, by jeszcze raz przesłuchali jego wypowiedź na temat George’a Sorosa i przeczytali opinie na jego temat.

  „A to, że bankier Soros jest żydowskiego pochodzenia, to ja nie jestem temu winien” – stwierdził Kukiz.

  PAP/ wpolityce.pl / Kresy.pl

  Leszek1:
  22.12.2015 22:30
  Zwiazek Gmin Zydowskich uwaza, ze stwierdzenie iz Zyd jest Zydem, jest wyrazem glebokiego, wprost ekstermistycznego antysemityzmu. Pewnie sie szalejem obzarli.

  malkontent:
  23.12.2015 00:03
  To, że powiedział kto jest kim to coś złego??? to co na kurę ma mówić słoń czy koń ??? wszystkich żydów coś uraża ale jakos nie słyszałem ich protestu na temat używania nazewnictwa ” Polskich obozów zagłady ” , czy innych odmian tego określenia ale zawsze w nich polskich :-((( to typowy związek gmin :-(((

  jaroslaus:
  23.12.2015 00:18
  żydkom nie podoba się, że Kukiz POWIEDZIAŁ PRAWDĘ – niech obrzezańcy wytłumaczą się z ponad 50% ŻYDOWSKICH generałów NKWD w 1936 r., i prawie 40 % żydowskiego kierownictwa w NKWD w 1937 r. Z wymordowania 10 milionów Słowian przez parcha Jagodę, z Wielkiego Głodu (60 tysięcy pomordowanych Polaków – co najmniej + miliony Słowian). Niech wytłumaczą te 37% kierownictwa żydowskiego w UB przy 1% populacji, z parchów w KBW i Smierszu. Nie kurwa – o tym nie powiedzą ani słowa bo my jesteśmy dla nich „bydłem” – ale powiedz słowo prawdy i obrzezańcy zaczynają wyrywać sobie pejsy i skakać po stole. PFU.

  jaroslaus:
  23.12.2015 00:20
  jeżeli Kukiz „utrzymuje kontakt” z parchami z tzw. Isra-hell-a (mam nadzieję, że nie seksualny) – to widać, że mu jednak lewactwo na mózg siada. Może też im poszedł „chanuke” postawić?

  Zan:
  23.12.2015 01:37
  Jeśli chcesz wiedzieć kto rządzi, zastanów się kogo nie wolno krytykować.

  rebeliant80:
  23.12.2015 03:54
  W tym kraju nie można powiedzieć, że Żyd jest Żydem, widać kto tak naprawdę ma władzę

  cyna:
  23.12.2015 06:37
  Parchy z gmin żydowskich potwierdziły że siedzą u parcha sorosa w kieszeni inaczej nie komentowali by trafnych słów Kukiza.

  UPAdlina:
  23.12.2015 07:31
  smętne pejsy!! Soros to żyd i jego sponsorowanie wszelkiego zła tego świata jest powszechnie znane!! Każda krytyka tych bandziorów to natychmiast ich histeryczne wrzaski: antysemityzm, antysemityzm!!!!! Och, żebym doczekał czasów gdy w końcu zrobi sie z nimi porządek!!!!!

  Pol_AK:
  23.12.2015 13:43
  Oni jakoś milczą jak inne państwa wałkują „polskie obozy zagłady”…

  Polubienie

 4. http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/list-do-zagranicznych-mediow-przed-rocznica-wyzwolenia-obozu-auschwitz


  Lokalizacja obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Większość z nich znajdowała się na terenie III Rzeszy. Źródło: Wikipedia

  List do zagranicznych mediów przed rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz
  Dodane przez wachmistrz_Soroka
  Opublikowano: Poniedziałek, 25 stycznia 2016 o godz. 09:09:51

  W związku ze zbliżającą się rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz, do zagranicznych mediów zostanie rozesłany list, który ma na celu zapobiec używania kłamliwego sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

  W porozumieniu z MSZ akcję prowadzi Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Adresatami są głównie niemieckie media, gdzie między 26 a 27 stycznia pojawia się wiele artykułów dotyczących wkroczenia Armii Czerwonej do Auschwitz. Po otrzymaniu takiego listu, trudniej im będzie wytłumaczyć się z użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”.

  – Chodzi o to, by nie pojawiały się te oszczerstwa w druku, bo one zatruwają relacje polsko-niemieckie. Zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy Niemcy wywierają nacisk na polski rząd i polskie społeczeństwo w celu przyjęcia tych warunków, które oni nam narzucają w związku z imigrantami, albo też chcąc obalić rząd RP – mówił Maciej Świrski, prezes Reduty.

  „Polskie obozy koncentracyjne” (ang. Polish concentration camps) to błędne określenie stosowane w niektórych mediach, publikacjach, w tym również w opracowaniach historycznych w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w granicach okupowanej od 1939 roku przez Niemców Polski. Termin „polskie obozy koncentracyjne” nie tylko wyznacza położenie geograficzne tych obozów, ale sugeruje, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy. Według niektórych poglądów sformułowanie wprowadzane jest celowo jako propaganda wymierzona w państwo polskie. Spotyka się także określenia pochodne jak „polskie obozy zagłady” (ang. „Polish death camps”) lub „Polski Holocaust” (ang. Polish Holocaust), niem. »polnische Häuser des Todes« – »Polish death houses«, »polnische Vernichtungslager«, »polnische Vernichtungslager Sobibor und Treblinka«.

  Państwo polskie, organizacje pozarządowe oraz środowiska polonijne od lat próbują przeciwdziałać pojawianiu się tego określenia w przestrzeni publicznej.

  Polubienie

 5. http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/279328-byly-dyplomata-sikorski-gdy-kierowal-msz-zakazal-polskim-dyplomatom-noszenia-orzelka-w-klapie

  Były dyplomata: Sikorski – gdy kierował MSZ – zakazał polskim dyplomatom noszenia orzełka w klapie…

  opublikowano: 25 stycznia · aktualizacja: 25 stycznia

  Witold Jurasz – polski dyplomata (obecnie w biznesie), w latach 2010 – 2012 charge d’affaires w ambasadzie w Mińsku – opublikował na swoim profilu na Facebooku znaczącą refleksję:

  Wczorajszy wieczór spędziłem na Balu Dziennikarzy. Trudno nie odnotować bardzo ostrych podziałów politycznych w środowisku, ale ja poszedłem się bawić i tańczyć z żoną (która – dodajmy – była najpiękniejsza na całym balu). Uważam zresztą, że podziały należy przełamywać, a nie czcić, bo trudno czcić to, co niszczy nam Ojczyznę.

  W czasie balu przydarzyła mi się jednak pewna zapadająca w pamięć historia. W pewnym momencie jeden z kelnerów powiedział do mnie „Bardzo Panu dziękuję”. Nie za bardzo wiedziałem za co mi dziękuje, ale nim zdążyłem się dopytać usłyszałem „za orzełka w klapie”. Kilka lat temu otóż kupiłem wszystkim dyplomatom w kierowanej wówczas przeze mnie Ambasadzie na Białorusi małe orzełki produkowane przez Mennicę Państwową, które można wpiąć do marynarki.

  Uważałem, że skoro dyplomaci z Francji, Włoch i innych krajów noszą godło albo flagę w klapie marynarki to czemu my nie mamy nosić naszego godła. Z powodu tego orzełka miałem potem nieprzyjemności, bo bodaj w 2011 został wprowadzony przez ministra Sikorskiego dress-code dla polskich dyplomatów, który zakazywał noszenia orzełka i okazało się, że cała placówka – i to jeszcze z inicjatywy jej szefa – łamie przepisy. Dostałem polecenie rozesłania zarządzenia do wszystkich pracowników. Następnego dnia wszyscy przyszli do pracy z orzełkami w klapie (wcześniej nosili je tylko na przyjęcia). Miałem dobry zespół w Mińsku.

  DW: Przemysław Żurawski Vel Grajewski może warto zmienić dress-code.

  Musimy przyznać: informacja, że Radosław Sikorski zakazał dyplomatom noszenia orzełków w klapie marynarki jakoś nas nie zaskoczyła. Co nie znaczy, że nie zasmuciła…

  autor: Notujemy …

  ….rwajegomac 80.145.201.*27 lutego
  zwykly gnoj

  mixer 83.24.148.*9 lutego
  orzeł w klapie to antysemityzm, to wiadomo, dlatego Sikorski tępi orzełki. Natomiast orzełkek w kieszeni marynarki to może być krypto-antysemityzm jest to zło najgorsze bo ukryte

  Cezio 83.8.168.*26 stycznia
  Sikorski na pewno widziałby lepiej gwiazdę Dawida w klapie. Tak na nawiasie to kawał z niego ch……….a.

  kasia 37.131.136.*26 stycznia
  A gdyby tak chcieli nosić gwiazdę Dawida, też kazałby im ściągnąć. Aj waj rozległoby się na cały świat.

  winged-cavalry @winged-cavalry25 stycznia
  Takie nędzne kreatury jak zdradek Sikorski powinny mieć dożywotni zakaz wjazdu na terytorium Polski.

  patriota 109.95.144.*25 stycznia
  Sikorski to zdrajca !!!

  PO-PSLofob 83.31.208.*25 stycznia
  Jurasz jakieś bajki opowiada. Nikomu nic nie rozdawał (w Ambasadzie) a orzełka dostał od chłopaków z WSI. Kiedyś to był jeden z ich prezentów z rozdzielnika – i wszyscy o tym poza Juraszem wiedzieli.

  mirkatocholska @mirkatocholska25 stycznia
  Panu dyplomacie i jego wszystkim pracownikom za orzełki pięknie dziękujemy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  notaK 78.11.230.*25 stycznia
  no i dlatego taką miał ksywę w MSZ-cie; Radek-zdradek..

  Bądż wierny. Idż 83.9.218.*25 stycznia
  Podmiotowość Polsce mogą przywrócić tylko ludzie ukształtowani w duchu patriotyzmu, moralności i tożsamości narodowej. Nowy garnitur dyplomatów uformowany z ludzi ideowych.

  Jonek 109.196.58.*25 stycznia
  Sikorski to szlachcic PAN takich do rowu i wapnem zasypać

  http://wpolityce.pl/polityka/279398-sikorski-zaprzecza-ze-zakazal-orzelka-czyzby-byly-dyplomata-ktory-to-ujawnil-przedstawia-dowod

  Sikorski zaprzecza, że zakazał orzełka. Czyżby? Były dyplomata, który to ujawnił, przedstawia dowód!

  opublikowano: 25 stycznia · aktualizacja: 25 stycznia

  Dawny szef MSZ Radosław Sikorski zaatakował Witolda Jurasza, który ujawnił, że Sikorski, gdy kierował resortem, zakazał dyplomatom noszenia w klapie marynarki znaczka z godłem RP.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Były dyplomata: Sikorski – gdy kierował MSZ – zakazał polskim dyplomatom noszenia orzełka w klapie…

  Dlaczego miałbym zakazywać noszenia odznaki MSZ z orzełkiem, którą osobiście wymyśliłem i wprowadziłem? — napisał Sikorski na Twitterze.

  Były sekretarz polskiej ambasady w Moskwie i były charge d’affaires RP na Białorusi, udowadnia jednak, że nie rzuca słów na wiatr.

  Sporą burzę wywołał mój wpis o tym, że w MSZ istniało zarządzenie, które stwierdzało, że nie należy nosić godła RP w klapie marynarki. Radosław Sikorski publicznie zarzucił mi kłamstwo. Nie szukałem i nie szukam zwady z R. Sikorskim – kilka razy mówiłem i pisałem o nim dobrze – kilka razy krytycznie. Na zarzut kłamstwa muszę jednak zareagować — oświadcza Jurasz na Facebooku.

  Dawny dyplomata przytacza „decyzję nr 17” Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej z 9 kwietnia 2009 r., a więc z okresu kiedy szefem MSZ był Sikorski.

  Zarządzenie wprowadzało zmiany w regulaminie pracy resortu i placówek zagranicznych. Jeden z załączników dotyczył „ubioru i wizerunku zewnętrznego pracownika MSZ i placówki zagranicznej podczas wykonywania obowiązków służbowych”. Wymieniano w nim, czego należy unikać. Na liście rzeczy zakazanych do noszenia przez dyplomatów znalazły się m.in. „ubiory i dodatki, które mogą być postrzegane jako ekstrawaganckie”, „spódnice i sukienki z dużymi rozcięciami”, „bluzki bez rękawów, z dużymi dekoltami, odkrytymi ramionami”, „ubrania z materiałów przezroczystych lub świecących”, „kolczyki na twarzy czy ciele, widoczne tatuaże”.

  Wykaz kończy się pozycją 18., która brzmi:
  Umieszczania na odzieży emblematów nie związanych ze służbą zagraniczną, w szczególności oznaczających przynależność do partii politycznych, stowarzyszeń, związków zawodowych, klubów i innych podmiotów życia publicznego i prywatnego, herbów miast itp. Zalecenie to dotyczy także miniatur godła i barw Rzeczypospolitej Polskiej.

  Jurasz komentuje:
  Minister Sikorski wyraził nadzieję, że „psychoprawica” mnie zlustruje. Nie dalej niż 2 dni temu pisałem bardzo krytycznie o atakowaniu Ryszarda Petru nie poprzez analizę jego słów i czynów, ale poprzez lustrowanie (skądinąd wyjątkowo głupie). Teraz już wiem kto był researcherem Doroty Kani – był nim Radosław Sikorski. Wot siurpriz.

  Wypada tylko powtórzyć, że w przypadku Radosława Sikorskiego nic nas nie zaskoczy.

  autor: Zespół wPolityce.pl

  toro moreno 176.221.125.*28 lutego
  No Panie Raduś, kiepsko z pamięcią. Polecam lecytynę i Ginko Biloba, nie tabletkę dziennie, ale całe wiadereczko.

  mic 93.131.69.*27 lutego
  To sprawa musi przed TS !!! Za swiadome POLECENIE UKRYWANIA GODLA POLSKIEGO !!! ZDRADA STANU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Waldemar @Waldemar27 lutego
  Mowiac szczerze to bardzo sie dziwilem, gdy to PiS forsowal kariere tego szmondaka, oszusta, bufona i pyszalka!!! Tym bardziej, iz byly powazne glosy o jego kontaktach z brytyjskim wywiadem w czasie gdy dzialal w Afganistanie „pod przykrywka” dziennikarza. A co z niego za dziennikarz i o czym on pisywal wiedza chyba tylko „wtajemniczeni” i brytyjskie sluzby specjalne.

  skokobryk @skokobryk9 lutego
  … licencjat zrobiony w Anglii to i tak wyżyny intelektualne dla Radzia … fajnie, że jako młody licealista wygrał wyjazd do Anglii w czasach PRL-u i zbiegło się to z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce … ale to co wyrabiał później to tylko o pomstę do nieba woła …

  Austeria 93.89.203.*31 stycznia
  Pan Sikorski dostał za wiele jak na jego możliwości intelektualne poczucie polskiej racji stanu! Pokazał razem z zoną, na co ich stać! I o tym będziemy pamiętać zawsze! Historia wystawi mu ocenę!

  Ozgrozo @Ozgrozo27 stycznia
  Czego innego można by się spodziewać po radku zdradku, Zdrada! Zdrada! Zdrada!

  tak pytam 79.190.175.*27 stycznia
  i to było ministrem RP ?

  Nick 80.55.233.*27 stycznia
  „Dlaczego ..”, bo jesteś Radziu antypolską świnią, beznapletkowym pastuchem, zwykłą kanalią, szkodzącą Polsce i Polakom.. zapłacisz jeszcze za „dorzynanie watahy..” itp. bezeceństwa.. Bóg nierychliwy

  krysia 31.11.217.*26 stycznia
  Ale ma minę na zdjęciu! Czubek! Oczywiście jeszcze jeden czubek PO! Raduś cmoknij nas!

  PO-PSLofob 217.99.6.*26 stycznia
  Jurasz (dziecko PR-Lowskiego dyplomaty, asystent Posła SLD Iwińskiego) zmienia barwy i próbuje przypodobać się prawicy duby smalone bredząc. Jaki problem zapytać innych prac ambasady w Mińsku…

  chłop 79.185.224.*26 stycznia
  Pan Sikorski nakazał zawieśić portrety Bronisława w placówkach dyplomatycznych, ale o orzełku zapomniał biedaczysko.

  HarrySta @HarrySta26 stycznia
  „Noszenie miniatur godła i barw Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „ubiory i dodatki, które mogą być postrzegane jako ekstrawaganckie” sa niedopuszczalne, ale nikab i hidżab bardzo wskazane !

  http://wpolityce.pl/polityka/279379-osmiorniczki-maja-sie-dobrze-abc-ujawnia-co-dalej-z-sikorskim-sienkiewiczem-i-biernatem-wlasne-firmy-nowe-interesy-sprawdz-szczegoly

  Ośmiorniczki mają się dobrze! „ABC” ujawnia, co dalej z Sikorskim, Sienkiewiczem i Biernatem. Własne firmy, nowe interesy… Sprawdź szczegóły!

  opublikowano: 25 stycznia · aktualizacja: 25 stycznia

  Bohaterowie największej afery III RP, mimo że stracili rządowe stołki i nawet nie zasiadają w parlamencie, wcale nie muszą narzekać. Założyli prywatne firmy lub weszli w inne biznesowe i zawodowe układy — czytamy w najnowszym numerze tygodnika „ABC”.

  Dziennikarze sprawdzili, gdzie dziś pracują: b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, b. minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz oraz b. minister sportu Andrzej Biernat.
  Wszyscy trzej dżentelmeni założyli lub wrócili do pracy w swoich własnych firmach, które zajmują się – przynajmniej na papierze – działalnością dość lekko związaną z dotychczasowymi zajęciami polityków.

  Na początek Sikorski…

  Firma nazywa się Sikorski Global i jak wynika z ewidencji gospodarczej, zajmuje się doradztwem dla podmiotów gospodarczych, zarządzaniem produkcją i kontrolą kosztów. Sikorski złożył wniosek o założenie firmy 9 listopada pod stałym adresem zameldowania — czytamy.

  Jak pisze „ABC”, pod koniec roku w Chobielinie w gościnę u Sikorskiego zawitał Sławomir Nowak (b. szef Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – przyp. red.). Obaj naradzali się dość długo. Niewykluczone, że razem będą robić interesy — mówi „ABC” polityk Platformy, osoba z otoczenia Radka Sikorskiego.

  Na cztery łapy spadli też Bartłomiej Sienkiewicz oraz Andrzej Biernat. Ten pierwszy znów prowadzi swoją firmę. Nieoficjalnie mówi się też, że robi interesy ze swoim bliskim znajomym Piotrem Niemczykiem, byłym dyrektorem w Urzędzie Ochrony Państwa, z którym w innych spółkach Sienkiewicz miał udziały — podkreśla tygodnik.

  A były minister sportu?

  Na dzień przed Wigilią zaczęła działalność jego firma, którą nazwał po prostu „Andrzej Biernat”. Firma zajmuje się m.in. doradztwem i strategią marketingową. Doradztwo pana Andrzeja… Chcielibyśmy to zobaczyć na własne oczy.

  http://wpolityce.pl/p/353186

  lola 62.29.136.*28 lutego
  doradzają ??? chyba jak kraść

  K.M.KANN 83.7.59.*28 lutego
  POLACY UWAGA – idą, idą – kleks z kleksem a za nimi cała hałastra kleksów

  aga 109.241.138.*21 lutego
  Sikorski został też dzięki swemu partyjnemu koledze Prezydentowi Bydgoszczy członkiem rady nadzorczej Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.Podobno chce pomóc swemu miastu ha ha a wcześniej?

  wójt 159.205.24.*21 lutego
  mąż Apfhelbaum nie jest sołtysem w Chobelinie?

  nina 83.9.169.*26 stycznia
  Nie pozwolić na dziwne zlecenia ze Spółek Skarbu Państwa.

  Cezary @Cezary26 stycznia
  Sienkiewicz i te jego doradztwo…. Facet sie całkowicie skompromitował. Ciekawe co bedzie jeszcze z ta budką przed ambasada Rosji? Kazał podpalić czy ktoś coś źle zrozumiał. A Niemczyk ,żelazny ekspert we wszystkich programach TV .Niby luzak,długie włoski ,garniturek. Małżonka Bianka Mikołajewska cały czas atakowała tworcę SKOKów senatora G. Biereckiego skądś zdobywając niby „tajne” materiały na jego temat. Ciekawe skąd. Ale nic nie wyszło z tego „śledczego” dziennikarstwa oprócz nagrody od Salonu.

  kazik 83.28.56.*26 stycznia
  Niech coś zaksięgują i konto założą . By opłaciło się kontrolę przeprowadzać . Specjalista od palenia budek pod ambasadą musi na nią zarobić .

  krysia 31.11.217.*26 stycznia
  No niech doradzają i bujają się!

  ewa 83.21.209.*26 stycznia
  Teraz Sikorski zajmuje się kontrolą kosztów ? Przy wydawaniu publicznych pieniędzy tego nie robił.

  ja 83.11.48.*26 stycznia
  Jak najszybciej rozliczyć tą zgraje nieudaczników i aferzystów.

  rybka 78.11.67.*26 stycznia
  Firmy doradcze? Jak zjeść ośmiorniczkę na koszt podatnika? Może skorzystam……..

  Greenhorn 87.205.80.*26 stycznia
  Jak to mafiozi .Dawniej ,co prawda w USA , zakładali pralnie ale doradztwo też brzmi pięknie.

  Polubienie

 6. to ja tylko dodam w temacie:

  Bardzo dziękuje Ci Tom za ten film! Gross, Tokarczuk, Wegener, Obama, Comey… i inni wam podobni mali Goebbelsi i przeciw-polscy, przeciw-słowiańscy oszczercy i kłamcy… napawajcie się… także i waszą jewropejska i usraelską spuścizną, skoro ośmielacie się zaprzeczać faktom!!! 😦

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.