317 List „ukraińskich autorytetów”… czyli łaskawi banderowcy po krześcijańsku przebaczają sobie… i zamordowanym Lachom


Fot. Kresy.pl

„Ukraińskie autorytety” napisały list… czyli zwolennicy i czciciele zbrodniarza i hitlerowskiego kolaboranta, jakim był Stepan Bandera wyrazili swoje uczucia, co do… no właśnie… co do czego i kogo w sumie?

Oto co o tym sądzą inni, bo nie jestem raczej osamotniony w moim zdaniu, że to co jest prawdziwą myślą tego listu, wygląda ni mniej ni więcej, ale jak jedna z ofiar banderowskich rzeźników, czyli niedaleko pada głowa polskiego dziecka odrąbana poświęconą banderowską siekierą… 😦

MarcinK:08.06.2016 09:45
Święte słowa, warunkiem do przebaczenia jest szczery żal za zbrodnie a w narodzie ukraińskim tego nie ma, zbrodniarze są ich bohaterami. Szkoda, że nasze elity są ślepo pro ukraińskie.

danish:12.06.2016 20:02
Ludobójstwo na Polakach nie jest, niestety, powszechną wiedzą na Ukrainie. Główną przyczyną jest manipulacja historią dokonywana przez OUN. Organizacja ta, wspierana z Kanady i USA przez liczną diasporę powojenną UPOwców – wciąż prężnie działą. Nie tylko na Ukrainie,także w Polsce.

azar:08.06.2016 01:16
Popieram i jestem za. I niech to będzie protest wobec antypolskiej polityce wschodniej PiSIS. Nawet i u nich zapewne są tacy, których ta sytuacja gryzie. Trzeba krzyczeć głośno i wywierać na nich presje prawdy historycznej a nie zakłamania jakiego domagają sie UPAińcy realizujący swojĄ uchwałę UON z czerwca 1990 roku.

UPAdlina:08.06.2016 08:37
zapomnijcie banderowskie ściery!!!!… Nie będzie zapomnienia o waszym ludobójstwie dokonanym na Polakach i nie tylko na Polakach!!!!… Nie będzie przebaczenia, tym bardziej, że czcicie zwyrodnialców, którzy dokonali tego ludobójstwa!!!!… Nie liczcie na przebaczenie i zapomnienie, ale pamiętajcie, że zemsta może do was zawitać!!!!… Nie będzie przyjaźni z waszym zdegenerowanym narodem, gdzie obecnie na wielką skalę szerzy się banderowski kult i symbolikę!!!!… Zapomnijcie o przyjaźni z Polakami!!!!…

UPAdlina:08.06.2016 08:45
Polacy i upadlińcy nie mają wspólnych wrogów, za to sami są dla siebie wrogami, szczególnie dziś, gdy na upadlinie odradza się banderyzm, sponsorowany przez bandyckich usmańców!!!!… Rosja dziś może być dla Polski sojusznikiem w niszczeniu banderyzmu upadlińskiego i ewentualnego pozbycia się z Polski okupanta usmańskiego!!!!

baciar:08.06.2016 08:57
WYBACZYC MORDERCOM JAK SKORO MORDERCY NIE CHCA SIE PRZYZNAĆ DO LUDOBÓJSTWA

krok:08.06.2016 10:07
Pamiętajcie. 11 lipca wywieszamy flagi Polski, na znak solidarności, by upamiętnić pomordowanych Polaków przez ukraińców na Polskich Kresach. Ludobójstwo, żadnych przedawnień, ani przekłamań historycznych. Musimy zaostrzać formy nacisku na rząd, bo niedługo ukraińcy będą stawiali pomniki swoich bohaterów-morderców w Polsce.

kbog:08.06.2016 22:36
Jeśli teraz Macierewicz i Kaczyński oraz inni politycy PIS głoszą wszem i wobec , że Polska wstała z kolan i jest suwerenna to powinni tą suwerenność wykazać i być suwerennym wobec Ukrainy i USA. Tego w ich działaniach niestety nie widać. W tym względzie niczym się nie różnią od PO na czele z głównym ukraińskim wyzwolicielem Oświęcimia. Popieram jak najbardziej wywieszanie flag narodowych w dniu 11 lipca oraz marsz dla upamiętnienia ludobójstwa na Kresach.

http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/przebaczyli-sami-sobie

Przebaczyli …sami sobie

Dodane przez Zyga Opublikowano: Wtorek, 07 czerwca 2016 o godz. 19:07:52

Dwóch byłych prezydentów Ukrainy Leonid Krawczuk i Wiktor Juszczenko, hierarchowie ukraińskich Kościołów: grekokatolickiego Swiatosław i prawosławnego Filaret tudzież grono intelektualistów wystosowali apel do polskich władz, nawołując w nim Polaków o powstrzymanie się od nierozważnych deklaracji związanych z rocznicą „tragedii wołyńskiej” – pisze publicysta czołowego portalu Polaków na Litwie L24.lt Tadeusz Andrzejewski.

Apel został napisany w konwencji historycznego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, gdzie padły słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Ukraińscy autorzy listu przestrzegają polityków obydwu państw przed mową nienawiści i wrogością. Apelują do polskich władz państwowych i parlamentarzystów, by powstrzymali się – jak czytamy – od jakichkolwiek nierozważnych politycznych deklaracji, których uchwalenie nie zatamuje bólu, ale może być wykorzystane przez wspólnych naszych wrogów.

Nie odbierając sygnatariuszom apelu prawa do dobrych intencji, nie można jednak równocześnie przemilczeć jego oczywistych mankamentów, ani tym bardziej zawoalowanego w piśmie – nazywajmy rzeczy po imieniu – szantażu.

Gdy polscy biskupi pisali do niemieckich list, przebaczając w nim Niemcom za zbrodnie dokonane na narodzie polskim podczas II wojny światowej, to czynili to – zauważmy – z pozycji ofiary, która po chrześcijańsku przebacza swemu katowi. Hierarchowie Kościoła polskiego, świadomi też, że nie ma na świecie ludzi bezgrzesznych, prosili swych niemieckich odpowiedników o przebaczenie. List, do którego moralne prawo ma tylko ofiara, napisany uczciwie i ze szczerą intencją stał się w przyszłości pomostem do pojednania obydwu narodów.

Tymczasem apel ukraińskich polityków, hierarchów kościelnych i intelektualistów został napisany z zupełnie innej perspektywy. W tym przypadku stosując się do wyżej opisanej sekwencji zdarzeń, to kat pisze do ofiary pismo ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Jest to zupełne odwrócenie porządku. To tak jakby sprawca sam sobie przebaczał nie wymieniając na dodatek zbrodni po imieniu. Bo w apelu nigdzie nie pojawia się słowo „ludobójstwo”. Zamiast niego autorzy używają enigmatycznej podróbki – „tragedia wołyńska”, która jest powodem wspólnego bólu. Tragiczny w skutkach konflikt z równorzędną winą, można wyczytać między linijkami pisma. Takie obrazowanie największej rzezi Polaków na Kresach – to oczywiste zakłamywanie prawdy o Wołyniu. Niedorzeczne i nie do przyjęcia. To trochę tak (by stosować nadal historyczne paralele), jakby dziś niemieccy politycy i hierarchowie napisali list do Żydów przebaczając im i prosząc o przebaczenie za holocaust. Totaler Unsinn! Totalne nieporozumienie, nieprawdaż?

Tym bardziej że – jak trafnie zauważają polscy komentatorzy – list Ukraińców nosi też znamiona szantażu. Jest swoistą ucieczką do przodu przed zbliżającymi się lipcowymi obchodami pamięci ofiar rzezi wołyńskiej, jakie w Polsce są i będą obchodzone. W apelu znalazła się wręcz przestroga dla polskich władz, by „nierozważnie” nie wspomnieć prawdy o Wołyniu, bo będzie to woda na młyn dla wspólnego wroga. Innymi słowy wspólny wróg ma być imperatywem, by zakłamywać ciemne strony w ukraińsko-polskiej historii.

Więcej nawet. Sygnatariusze apelu dość bezwstydnie domagają się w nim od Polski milczącego „zaakceptowania ukraińskiej tradycji narodowej jako sprawiedliwej walki o własną państwowość i niezależność”. I o cóż to chodzi w tej tradycji, którą mamy zaakceptować, dopytajmy sami siebie. Ano o to, by władze w Warszawie przymknęły oko na szerzący się właśnie na Ukrainie kult głównych winowajców rzezi wołyńskiej – Bandery i Szuchewycza. W pomajdanowej Ukrainie gloryfikacja wspomnianych jest właśnie w stadium przerastania z kultu lokalnego do ogólnokrajowego. Dzisiaj bowiem pomniki katom Wołynia są stawiane już nie tylko we Lwowie czy Stanisławowie, ale i w Kijowie, i na całej Ukrainie. Naród jest zakażany wirusem znieczulicy na niebywałe wręcz zbrodnie w imię „sławy Ukrainy”. Sława Samostijnej nie może jednak być budowana na fundamentach z kości ludzkich. Bo będzie to budowla chwiejna i odrażająca. Na pewno rychło się rozwali.

Bundestag kilka dni temu uchwalił rezolucję, w której rzeź Ormian przez Turków podczas I wojny światowej uznał za ludobójstwo. Wywołało to ogromne niezadowolenie Ankary, która nawet odwołała swego ambasadora z Berlina. Ale ani tureckie groźby, ani szantaż, ani trudna sytuacja geopolityczna w kontekście kryzysu uchodźców nie wystraszyły niemieckich parlamentarzystów, którzy wybrali drogę prawdy nawet kosztem doraźnych sojuszy.

Polski Sejm też powinien iść drogą prawdy, która jedynie wyzwala. Nawet jeżeli Kijów będzie jak Ankara.

Tadeusz Andrzejewski

Tekst ukazał się na portalu L24.lt

blitz:07.06.2016 20:23
Wybacza się tylko tym, którzy są świadomi winy i czują potrzebę pojednania w prawdzie a nie stosują natrętnie fałsz, manipulacje i wreszcie coś wręcz nie do pojęcia – szantaż !!!

blitz:07.06.2016 20:39
… nie wiem jak Wy ale ja mam nieodpartą chęć wzięcia udziału w możliwie wielkim marszu Pamięci Ofiar Ludobójstwa Wołyńskiego 9 lub 10 lipca (dni wolne). W jakiś sposób musiałby on uwzględnić siedzibę ukraińskiej ambasady by tam okazać w donośny i stanowczy sposób oburzenie Naszego Narodu wobec budowania mitu samostijności z kości barbarzyńsko pomordowanych Naszych Rodaków.

azar:08.06.2016 01:17
Popieram i jestem za. I niech to będzie protest wobec antypolskiej polityce wschodniej PiSIS. Nawet i u nich zapewne są tacy, których ta sytuacja gryzie. Trzeba krzyczeć głośno i wywierać na nich presje prawdy historycznej a nie zakłamania jakiego domagają sie UPAińcy realizujący swojĄ uchwałę UON z czerwca 1990 roku.

Sylwia:08.06.2016 05:49
Dostrzec można następujące aspekty tej sprawy: 1. Wspomniany apel polskich hierarchów kościelnych nie miał podstaw moralnych bo hierarchowie ci nie są upoważnieni przez nikogo do przebaczania Ukraińcom w imieniu setek tysięcy ludzi zamordowanych przez Ukraińcow w straszliwych męczarniach. Nie ma prawa przebaczać za to ani kler ani rząd ani naród ani my. Przebaczać mogą tylko ofiary tego ludobójstwa, jeśli tego zechcą. 2. Rzezie były dokonywane przez Ukraińców nie tylko na Wołyniu lecz także w stanisławowskiem i tarnopolskiem. Używa się nazwy ‚Wołyń’ ale rzezie polskiej ludności były w całej Małopolsce Wschodniej 3. Przez eufemizm ‚wspólnego wroga’ rozumieć należy Rosję. Jednak Rosja nie jest teraz wrogiem Ukrainy i Polski. Nic na to nie wskazuje. Krym zabrała bo był rosyjski i Ukraina go nie broniła. Pomogła rosyjskiej ludności Donbasu bo napadła na nią ludobójcza soldateska ukraińska, dokonując grabieży, mordów, gwałtów, niszczenia infrastruktury cywilnej i zbrodni wojennych. Jak widać w licznych wpisach na internetowych forach, Rosjanie i Polacy są zgodni w potępianiu banderyzmu i jego zbrodni na Polakach, Rosjanach, Węgrach i Żydach. W sprawie odrodzonego zbrodniczego banderyzmu i hitleryzmu na Ukrainie Rosjanie i Polacy są jednomyślni. To może byc podstawą do antybanderowskiego sojuszu polsko-rosyjskiego ale go nie będzie dopóki Polska jest pod okupacją innego narodu. 4. Ukraińska neohitlerowska kacapia przygotowuje siȩ do krwawej rozprawy z Polakami by im zabrać kawał kraju. W hymnie państwowym tej kacapii jest taka zwrotka: ‘…Станем браття, в бій кривавий, від Сяну до Дону…”: ‘…staniem bratya w bij kriwawyj wid Sjanu do Donu…’ Oto polskie miasta związane z Sanem: Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Nisko, Przemyśl, Radymno, Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Sanok, Sieniawa, Stalowa Wola, Ulanów i Zagórz. Całą polską ziemię na wschód od Sanu Ukraińcy zamierzają znów utopić w polskiej krwi. Mapy z polskim terytorium przyłączonym do Ukrainy pokazały się na ukrainskich rządowych witrynach internetowych. 5. Ukraińska wywrotowa robota bierze się z konsekwentnej i dobrze finansowanej przez międzynarodowy oligarchat wieloletniej działalności w Polsce agentury OUN ( Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów ) Jej program zniszczenia państwa polskiego został zarysowany w tajnej Uchwale Krajowego Prowidu OUN z 22 czerwca 1990 r. Środkami do tego celu są m. in. propagowanie rusofobii, wyciszanie, bagatelizacja i negowanie prawdy o masowym ludobójstwie ukraińskim na polskiej ludności, podżeganie nastrojów separatystycznych wśród mniejszości narodowych, opanowanie polskich instytucji, uczelni i środków masowego przekazu przez proukraińskich agentów i sympatyków i osłabianie polskiej państwowości. ( http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html ) Tu należy nadmienić, że OUN pragnie wojny w Europie i dąży do niej bo tylko przez terror i wojnę ten ukryty lecz prawdziwy rząd ukraiński może zabrać ziemie Polsce, Słowacji i Węgrom. Po 2 –giej WŚ 7100 faszystów z dywizji SS Galizien otrzymało prawo imigracji do Anglii i Kanady. Ich nazwiska nigdy nie zostały przez rząd brytyjski wyjawione. (The names of about 7,100 former soldiers of SS „Galizien” admitted to the UK have been stored in the so-called „Rimini List” ( https://en.wikipedia.org/wiki/14th_Waffen_Grenadier_Division_of_the_SS_%281st_Galician%29 ) OUN-b jest nadal silna i zaangażowana w budowę faszystowskiego państwa ukraińskiego i w skrytą narazie wojnę przeciwko Polsce.

cyna:08.06.2016 07:29
Oj sylwucha ty jak coś napiszesz to nie wiadomo czy się śmiać czy płakać „rosja nie jest wrogiem ani Polski ani Ukrainy”? Czy ty masz rozum wogóle? rosja która dokonała agresji i aneksji na krymie i wspiera separatystów zbrojnie i poprzez obecność swoich wojsk, rosja która mierzy w Warszawę rakietami krótkiego zasięgu z głowicami jądrowymi nie jest wrogiem Polski? To czym jest wg ciebie dla Polski rosja?

UPAdlina:08.06.2016 08:29
a ty cyna jak zwykle wyrzygałeś bzdety!!!!… Rosja jest wrogiem banderowskich ścierw, tak jak i Polska i jest w tym względzie naszym jedynym liczącym sie sojusznikiem!!!!… SOJUSZNIKIEM!!!!… Agresja na Krym??????… Cyna, nawet najwięksi idioci juz w to nie wierzą, a ty dalej bredzisz o agresji!!!!… Popatrz na agresję usmaństwa, które opłaciło zbrojny i niezgodny z prawem zamach stanu w kijowie!!!!… Nie zauważyłeś tego????… Ludzie na Krymie i w Donbasie słusznie przeciwstawili się nielegalnej juncie, a Rosja dzięki Bogu im pomaga, bo inaczej twoi ziomale banderowscy dokonaliby czystek i rzezi jak na Wołyniu!!!!… A tak mieszkańcy Donbasu i Krymu nie muszą oglądać twoich kolegów z pochodniami i symboliką nazi-banderowską spacerujących po ulicach ich miast!!!!… Rosja ma wymierzone w Polskę głowice????… Jeżeli jakiś idiota pozwoli, aby na jego podwórku zainstalowali sobie obozowisko bandyci, to musi sie liczyć z problemami, gdy policja zaatakuje tych bandytów!!!!… Bandyckie nato na terenie Polski to zagrożenie dla Rosji, więc jej działania mające na celu ewentualne zniszczenie usmańskiego zagrożenia są czymś normalnym!!!!… Wrogiem Polski cyna są ci, którzy pozwalają na instalacje na terenie Polski usmańskiego sprzętu wojskowego!!!!… Ty chyba sam nie wierzysz w te swoje bzdety, tylko pieprzysz zgodnie z doktryną swojego nadprezesa: ” I nic nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne!!!!… Niestety dla ciebie cyna i nadprezesa, dla innych białe jest białe, a czarne jest czarne!!!!

Czas_przebudzenia:08.06.2016 13:31
„cyna” jak zwykle powtarza propagandowy bełkot. Wyznawcy zła zawsze kłamią i dla nich kłamstwo jest naturalnym przekazem „informacji” dla podległych im pożytecznych głupców na dole. Wyznawcy zła wiedzą, że 99% ludzi nabierze się na jakąś wersję kłamstw ideologicznych, byle te kłamstwa powtarzano często i najlepiej gdy nie są nagłaśniane treści demaskujące oszustów. I proste, wręcz prostackie oszustwo wkręcania Ukraińców jako pożytecznych głupców wywołujących nową wojnę światową, ciągle jest przez ogłupionych przeinaczane wg zaleceń propagandy wyznawców zła. Oni ciągle plotą o rzekomej obronie Donbasu, mimo że minęły dwa lata, w czasie których każdy mądry człowiek poznał już na czym polega „wyzwalanie Donbasu”, „wyzwalanie Odessy”, „wyzwalanie Mariupola”. A banderowcy bez żenady przez dwa lata prosili Polaków, aby Polacy pomogli banderowcom wykończyć ludność Donbasu, bo sami sobie nie mogą z nimi poradzić.

KP:08.06.2016 10:02
No tak, twierdzenie że Rosja nie zagraża Polsce to nowoczesne spojrzenie prezentowane na tym forum bardzo często. Znajomość 400 lat historii na poziomie liceum świadczy o czymś przeciwnym. Pewnie wszelkiego rodzaju Nord Streamy, próby wykupu przez rosyjski kapitał portu północnego, wrogiego przejęcia Azotów, gaz po 150% ceny rynkowej, wrak samolotu ze Smoleńska nie zwrócony Polsce, manewry z próbami ataku nuklearnego na Warszawę, uzbrojony po zęby obwód Kaliningradzki są także nową formą odprężenia w stosunkach dwustronnych.

UPAdlina:08.06.2016 11:10
400 lat historii… Jak długo chcesz żyć tymi wiekami wstecz??… Tamtej Rosji juz nie ma!!!!… ZSRR to tez historia!!!!… Pobudka!!!!… Cesarstwo Rzymskie też cię nie najedzie, bo go niema , a Wlochy to już coś zupełnie innego!!!!… Spójrz w tu i teraz, a zobaczysz, że to żydo-anglo-usmańska oligarchia zachodnia jest naszym największym wrogiem i sponsoruje naszego śmiertelnego upadlińskiego wroga, a Rosja to jedyny potężny sojusznik w walce z tymi wrogimi Polsce siłami!!!!… Do kogo masz pretensje o ceny gazu??… Przecież to „polskie” rządy wynegocjowały taką cenę!!!!… Do nich z pretensjami!!!!… Kaliningrad uzbrojony po zęby i manewry ataku nuklearnego na Warszawę!!!!… Jak Polska wpuszcza do siebie na podwórko uamańskiego bandytę (który w ostatnich dekadach najechał i zniszczył dziesiatki państw) ze swoimi instalacjami wojskowymi, to czego oczekujesz????… Że będzie patrzeć na bandziora stojącego z wojskowym sprzętem i nic nie robić????… Litości!!!!… Nie bądź śmieszny!!!!… Jeżeli nieopodal mojego domu stanie uzbrojony bandzior, to zareaguję odpowiednio i na pewno dobrze sie uzbroję i wyceluję w niego to. co mam!!!!… Tak więc KP… nie bredź!!!!… Reakcją na agresję jest niestety agresja !!!!

KP:08.06.2016 11:45
Czy Rosja to sojusznik Polski? Tak, m.in dla zwolenników panslawizmu. Cytat z Wiklopedii „Ideę panslawizmu popierała Rosja, pragnąc w ten sposób realizować swoje imperialne interesy wobec narodów o słowiańskim pochodzeniu, nieposiadających własnej organizacji państwowej. Z tego powodu – w przeciwieństwie do Czech – panslawizm nigdy nie uzyskał poparcia na ziemiach polskich, mimo że na początku XX wieku w ruch ten włączyła się endecja. Endecy traktowali jednak ten ruch instrumentalnie jako środek do osłabienia Austro-Węgier i Cesarstwa Niemieckiego.” Słowem wiele wysiłków będzie wymagało szerzeniu w Polsce tez, że Rosja to sojusznik Polski. Przyczyny 400 letnich zmagań polsko-rosyjskich nie zniknęły wraz ze zmianą formy ustrojowej Rosji czy Polski? Chodzi o interesy i wpływy, np. kto i na jakich zasadach będzie handlował na Białorusi i Ukrainie, po ile będzie sprzedawany gaz, kto będzie dominował gospodarczo w Polsce itp. Geopolitycy tak to widzą. A sławny i prominentny rosyjski geopolityk Dugin nie widzi miejsca dla Polski a celem jest współpraca rosyjsko-niemiecka i wypchnięcie Amerykanów z Europy. Marzenie Rosji!

UPAdlina:08.06.2016 12:24
Mogę zrozumieć twoje obawy, ale dla mnie dziś usmaństwo jest największym zagrożeniem (choć trudno mówić o zagrożeniu, gdy usmańce już de facto miękko okupują Polskę), choćby dlatego, że strasznie mają ochotę na powtórzenie w Polsce scenariusza z upadliny. który byłby dla Polski tragedią, ale usmańców to oczywiście nie interesuje!!!!…Liczą się ich interesy, między innym osłabianie Rosji, ale najlepiej czyimiś rękoma i za cenę czyjejś krwi !!!!…Oczywiście sojusz niemiecko-rosyjski ponad naszymi głowami nie byłby dla nas niczym dobrym, ale to nie znaczy, że w związku z tym mamy pozostawać pod butem usmaństwa i patrzeć na to, jak wspierają naszych śmiertelnych banderowskich wrogów!!!!

KP:08.06.2016 12:56
Tak, nie możemy dać się ponownie wykorzystać instrumentalnie, jak w 1939 r. Ukraina banderowska to nie jest państwo przyjazne Polsce, a może okazać się jej wrogie. Z neobanderowskimi politykami Polska nie powinna rozmawiać, zawsze to powtarzam! Składasz jako mer kwiaty przed pomnikiem UPA itp – sorry do Polski nie wjeżdżasz i nie jesteś partnerem dla polskich polityków. Jednak nie wszyscy na Ukrainie czczą zbrodniarzy z UPA i popierają neobanderoców, choć niestety polityka centralna mocno to zmienia obecnie. Z tymi Ukraińcami należy rozmawiać i współpracować.

UPAdlina:08.06.2016 13:56
Oczywiście, że nie wszyscy na ukrainie wspierają i popierają banderowców!!!!… Podczas ludobójstwa na Wołyniu byli szlachetni Ukraińcy, którzy niejednokrotnie oddali życie ratując polskich sąsiadów przed swoimi zwyrodniałymi ziomalami !!!!… I takich Ukraińców mógłbym nazwać moimi przyjaciółmi !!!!… Niestety u władzy na dzisiejszej upadlinie są gloryfikatorzy banderyzmu, którzy w ten deseń indoktrynują młode pokolenie ukraińskie !!!!… Tak więc w tej chwili nie ma tam z kim rozmawiać!!!!… Najpierw banderowska junta kijowska musi upaść a ich następcy muszą stanąć oko w oko z historią!!!!… Wtedy rozmowy miałyby sens, ale do tego droga daleka !!!!

KP:08.06.2016 17:41
Tak, zgoda co do obecnych „ukraińskich” elit politycznych i innych środowisk. Niestety także wśród mniejszości ukraińskiej w Polsce widać sympatię i próby rozmiękczania odpowiedzialności za Wołyń.

Sylwia:08.06.2016 21:21
Należy rozróżniać między agresją państwa na państwo a konkurencyjną walką prywatnych firm i ich ugrupowań. Ta walka firm i ich ugrupowań toczy się ciągle. Na przykład Volkswagen konkuruje z Toyotą lecz nie jest to agresją Niemiec na Japonię. W tym realistycznym zrozumieniu obecnej sytuacji politycznej w Europie, Rosja jako państwo nie zagraża Polsce i Ukrainie jako państwom.

KP:09.06.2016 09:35
Mam odmienne zdanie. Rosja zagraża Polsce; ma z nią sprzeczne interesy, które tak definiuje. Nie oznacza to, że jedno państwo zajmie terytorium drugiego, także w PRL administracja była polska. Wydaje się to mało prawdopodobne. Chodzi o strefy wpływów: gospodarcze, militarne, kulturowe. Prosta sprawa, czy w Polsce pojawi się norweski gaz konkurujący z rosyjskim. Czy Rosji jest to na rękę? Dmowski narzekał, że Polacy u schyłku I RP zatracili zdolność do myślenia w kategoriach geopolitycznych. Myślę, że miał rację, a słabości tej bynajmniej nie wyzbyliśmy się. Wolny rynek i konkurujące podmioty wygląda ładnie w książkach. W rzeczywistości, to jednak ktoś ustala zasady i reguły wg. którego wolny rynek funkcjonuje. Dziwne, ale w Niemczech Toyota nie odnosi sukcesów, ciekawe dlaczego?

UPAdlina:09.06.2016 11:28
czy Rosja obecnie tak zagraża Polsce jak usa??

KP:09.06.2016 11:52
W mojej ocenie USA nie zagraża Polsce. Nie mamy jako małe, osłabione państwo interesów wyraźnie sprzecznych z USA, mamy wiele wspólnych. USA w swoim interesie wyklucza ścisłą współpracę Niemiec i Rosji, co jest marzeniem tej ostatniej i do czego prą kręgi biznesowe w Niemczech. Pytanie, jaką rolę wyznaczyłby Berlin i Moskwa Polsce w razie zawarcia takiego przymierza? Partnera, junior-partnego czy zagłębie surowcowe, montownia, zasobnik siły roboczej? W konsekwencji tej ostatniej opcji to gospodarczy upadek Polski, emigracja ludności a w dalszej perspektywie, kto wie? Nie widzę znaków i propozycji dla Polski, aby wystąpiła jako junior partner. Cena gazu dla Polski poważnego odbiorcy zawyżona o 150% świadczy o tym, jak Rosja chciałaby widzieć i jak widzi Polskę. To realia, a nie myślenie życzeniowe. Dopiero stanowcza wolą dywersyfikacji dostaw gazu z Norwegii pokazuje, że Rosja mięknie i zaczyna patrzeć na Polskę poważniej. Niebezpieczeństwo to próba instrumentalnego wykorzystania Polski. Świat w obecnych realiach jest jaki jest, ale zmiana, podważanie tego systemu jest niebezpieczna dla Polski, bo Polska leży na granicy stref wpływów Rosji i szeroko pojętego Zachodu.

UPAdlina:09.06.2016 17:28
rozumiem, iż umknęło twojej uwadze, że obecnie cała europa łącznie z Polską jest pod butem usmańskim i kompletnie ci to nie przeszkadza i nie widzisz w tym żadnego zagrożenia!!!!… Europa jest podbita i podporządkowana usmańcom, których namiestnikiem są niemcy!!!!… Ci usmańcy od dekad wspierają banderyzm upadliński i to też ci nie przeszkadza, choć jednocześnie podobno jesteś wrogiem banderyzmu!!!!… Albo sobie robisz jaja, albo masz coś nie tak z głową!!!!… Rosja jest większym zagrożeniem niż nasz faktyczny okupant, który sprawuje rządy w Polsce!!!!… Człowieku, posłuchaj samego siebie!!!!… Krytykujesz podobno banderyzm, ale usmańscy bandyci wspierający go od dekad nie są dla Polski zagrozeniem!!!!… Nie chcę cię obrażać, ale oceń sam, co ty wygadujesz!!!!… Absurd absurdów!!!!

KP:09.06.2016 20:08
Sądzę, że na Kremlu patrzą podobnie, jak ty na USA.

UPAdlina:09.06.2016 20:40
dla ciebie usa nie zagrażają Polsce, choć faktycznie są okupantami Polski i próbują wystawić Polaków do wojny z Rosją w imieniu swoich zbrodniczych interesów!!!!… Jednocześnie wspierają od dekad banderowskich zwyrodnialców, których ty rzekomo nie popierasz, ale tych, co ich wspierają, już popierasz!!!!… Naprawdę nie trzeba być szczególnie lotnym, żeby wyśmiać twój światopogląd!!!!… Jesteś albo idiotą, albo banderowsko-usmańskim trollem i nie mówie tego złośliwie, tylko na podstawie twoich sprzecznych ze sobą stwierdzeń!!!!

UPAdlina:09.06.2016 20:40
dla ciebie usa nie zagrażają Polsce, choć faktycznie są okupantami Polski i próbują wystawić Polaków do wojny z Rosją w imieniu swoich zbrodniczych interesów!!!!… Jednocześnie wspierają od dekad banderowskich zwyrodnialców, których ty rzekomo nie popierasz, ale tych, co ich wspierają, już popierasz!!!!… Naprawdę nie trzeba być szczególnie lotnym, żeby wyśmiać twój światopogląd!!!!… Jesteś albo idiotą, albo banderowsko-usmańskim trollem i nie mówie tego złośliwie, tylko na podstawie twoich sprzecznych ze sobą stwierdzeń!!!!

KP:13.06.2016 18:27
To forum dla inteligentnych ludzi i każdy może przeczytać moje komentarze i wyciągnąć wnioski. Skoro Rosja to taki przyjacielsko nastawiony wobec Polski kraj, który odciął się od przeszłości, to czy przekazał Polsce akta dotyczące tzw. obławy augustowskiej – II Katynia?

UPAdlina:13.06.2016 19:47
Twoim zdaniem Rosja będzie przyjacielskim krajem jak przynajmniej raz w miesiącu przyzna, że ZSRR mordował w Katyniu, a Putin padnie na kolana i z worem pokutnym doczołga się do Warszawy aby oddać hołd nieliczącym się marionetkom władzy warszawki !!!!… Ogarnij się człowieku!!!!… Rząd brytoli do dziś nie ujawnił akt dotyczących śmierci Sikorskiego i jakoś nie jęczysz o ich wrogości !!!!….Wróć na ziemię!!!!… Rosja, Chiny i USA to trzech głównych graczy na tej planecie a reszta to tylko przystawki, większe lub mniejsze!!!!… W geopolityce nie liczymy się na arenie międzynarodowej, co widać nawet jak traktuje Polskę upadlina i litwa, które zlewają Polskę ciepłym moczem, a ty byś chciał, żeby światowe mocarstwo płaszczyło się przed nami !!!!… Ogarnij się panie kp !!!!

KP:14.06.2016 08:56
A no właśnie Rosja prowadzi czy próbuje prowadzić politykę mocarstwową także wobec Polski i żaden z niej przyjaciel Polski! W końcu pan to przyznał haha W powyższych postach udowadniał pan panie upadlina, że Rosja to przyjazny Polsce kraj. Nie chodzi o płaszczenie a tylko o zwrot dokumentów KGB, odcięcie się od ludobójczej przeszłości Rosji Sowieckiej, z którą obecna Rosja pana zdaniem nie ma żadnego związku. Panie Upadlina pan nie wie co to obława augustowska tzw. mały Katyń! Myli go pan z Katyniem. Każdy może tu pisać i każdy może oceniać. Wolność słowa ma niestety także skutki uboczne, to jej nadużywanie np. przez posługiwanie się obelgami itp. ale to jak ktoś korzysta z tej wolności słowa świadczy o nim.

UPAdlina:14.06.2016 13:40
To polski portal i nie dziw się, że pro-banderowskie postawy są tępione i tak powinno być!!!!!… Jeżeli Rosja prowadzi mocarstwową politykę, to co powiesz o usa?????… Jakoś nie wypowiadasz się o ich mocarstwowości, z którą przybyli też do Polski!!!!!… Jakoś nie jęczysz!!!!!… Nie jęczysz też, że angole nie udostępniają dokumentów dotyczących śmierci Sikorskiego!!!!!… Ja uważam, że dziś Rosja jest lepszym sojusznikiem dla Polski niż usmania, chociażby dlatego, że zwalcza śmiertelnych wrogów polskiego narodu, czyli upadlińców banderowskich!!!!!… Nie potrafisz też odnieść się do faktu, że jednocześnie krytykujesz banderyzm i popierasz bandytów usmańskich, którzy ten banderyzm wspierają od dekad!!!!!… To się nazywa schizofrenia, KP i nie jest to złośliwość tylko stwierdzenie faktu!!!!!… Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że nie popierasz zbrodni SS, ale nazistowskie niemcy są OK!!!!!… Daj spokój, bo twój światopogląd nie trzyma się kupy!!!!!

KP:14.06.2016 14:07
Tak to polski portal, ale jak widać trudno na nim bronić poglądów, że Polacy podczas II WŚ byli mordowani nie tylko przez ukraińskich zbrodniarzy z UPA ale także przez zbrodniarzy niemieckich i rosyjskich. Zawsze komuś można się narazić: filo-germanom, co to twierdzą, że mordowali jacyś hitlerowcy, a to tym wybielającym zbrodnie Ukraińców lub ty którzy zamazują zbrodnie Rosjan na Polakach. Dla mnie nie ma różnicy między diabelską trójcą Hitlerem, Stalinem i Banderą! Nie wypowiadam się o mocarstwowości USA bo ona mi nie przeszkadza. Jest korzystna do pewnego stopnia dla Polski. Nie jest korzystne dla Polski wejście w Rosyjską strefę wpływów. W końcu przyznał pan, że Rosja ma politykę imperialną i z pewnością chce jej zakres poszerzać. Jak rozumiem objęcie jej mackami Polski uważa pan za korzystne? Ja i ogromna większość Polaków nie! Myślę, że USA traktują Ukrainę instrumentalnie. Gdyby chcieli ją wesprzeć to wsparcie jakie otrzymuje Izrael od USA jest tu przykładem. Takie nikłe wsparcie, jakie Ukraina otrzymuje wyklucza póki co wpadniecie Ukrainy we wpływy Rosji. Ukraina jako część Rosji lub objęcie jej strefą wpływów rosyjskich nie jest dla Polski korzystne. Co do kwestii konsekwencji. Dlaczego ten lepszy od USA sojusznik – Rosja nie ujawnił akt o pomordowanych Polakach w obławie Augustowskiej – Katyniu II? Ci pomordowani Polacy leżą bezimiennie w jamach grobowych, nie pochowani. Nie zastanawia się pan nad tym, nie przeszkadza to panu?

UPAdlina:14.06.2016 18:29
Ciekawe, że zbrodnicze usa, które od dekad wymordowały miliony ludzi w swoich agresjach (Wietnam, Irak, Jugosławia, Afganistan, Syria, Panama, Grenada, Libia… itp) nie przeszkadzają ci jako okupant polskiej ziemi i nie przeszkadza ci, że „rządy” Polski od 89 roku są pod butem tych zbrodniarzy!!!!!… Imperializm usmanów ci nie przeszkadza, ale rzekomy rosyjski ci przeszkadza, więc może popatrzmy i porównajmy te imperializmy!!!!!… Rosja broni swoich stref wpływów tylko przy granicach Rosji z wyjątkiem Syrii !!!!!… Nie budują baz w Ameryce płd, czy na Kubie!!!!!… Usmańce są wszędzie!!!!!… Absolutnie wszędzie i każdy ma się ich słuchać, bo jak nie to w ryj!!!!!… I ktos taki jest dla ciebie sojusznikiem!!!!!… To jest dopiero imperializm, ale tobie nie przeszkadza!!!!!… Wybacz, ale innym tak!!!!!… Wielu Polaków popiera usmanów????… Być może!!!!!… Lemingi stanowią 80% każdego społeczeństwa!!!!!… Popierać nację, która próbuje wkręcić Polskę w wojnę, to domena imbecyli !!!!!… Uwierz mi, że popierających usmańskich bandytów Polaków jest coraz mniej !!!!!… Ludzie się budzą!!!!!… Nadal nie wytłumaczyłeś swojej schizofrenii, która nie popiera banderowców, ale bezkrytycznie popiera usmańców, którzy tych banderowców sponsoruja od dekad!!!!!… Niestety KP ale takie rozumowanie nie świadczy o twojej mądrości !!!!!… To tak nieprawdopodobny absurd, że aż dziw bierze, że jeszcze dyskutujesz i próbujesz przekonywać!!!!!… Jeżeli popierasz usmanów to musisz tez popierać to, że oni popierają banderowców!!!!!… Jeżeli nie popierasz banderowców, to nie możesz popierać usmanów!!!!!… Chłopie, nie ośmieszaj się!!!!!… Albo jedno, albo drugie!!!!!… Albo idziesz w prawo albo w lewo, ale nie możesz iść jednocześnie w prawo i w lewo!!!!!… Cyrk do kwadratu chłopie!!!!!… Powtarzam n-ty raz, że jakoś nie krytykujesz angoli, że nie udostępnili akt sprawy Sikorskiego!!!!!… Dlaczego?????… Pytanie dla ciebie niewygodne?????… Reasumując!!!!!… Czemu się ośmieszasz?????… Nie możesz jednocześnie iść w prawo i w lewo, a jeżeli tak twierdzisz to robisz z siebie idiotę!!!!!… i znowu… nie jestem złośliwy, ale to co wygadujesz to jakieś schizolstwo!!!!!….

KP:14.06.2016 19:06
Mnie tylko interesuje tylko ilu Polaków zabili Amerykanie i ilu Rosjanie oraz ile ziemi zabrali nam Amerykanie a ile Rosjanie? Może pan to przybliży w liczbach? Dla mnie sprawa jest jasna! Rosji nikt w Polsce nie popiera i nie będzie popierał. Jej polityka jest jasna dla każdego Polaka. Rosja definiuje swoje interesy tak, że nie ma tam miejsca na Polskę. Na sprawę niewielkiego wsparcia Ukrainy przez USA odpowiedziałem poprzednio i nie będę do tego wracał. Pan nie odpowiedział na postawione tam pytanie, która podważa pana tezę, że Rosja jest sojusznikiem Polski. Przypomnę „Dlaczego ten lepszy od USA sojusznik – Rosja nie ujawnił akt o pomordowanych Polakach w obławie Augustowskiej – Katyniu II? Ci pomordowani Polacy leżą bezimiennie w jamach grobowych, nie pochowani. Nie zastanawia się pan nad tym, nie przeszkadza to panu? ” Nigdy nie wyrażałem się pozytywnie o Anglikach. Prowadzą cyniczną politykę we własnym interesie. I oczywiści, że to skandal, że dane o śmierci Sikorskiego nie są jawne.

UPAdlina:14.06.2016 20:19
Ile ziemi zabrali Polakom usmańce??… Żarty sobie robisz??… W tej chwili Polska nie jest krajem suwerennym lecz pod pełną kontrolą usmaństwa, więc można powiedzieć, że usmańce zabrali nam całą naszą ziemię!!!!!… Liczba więc jest taka 311 888 km²!!!!!… W Polsce nikt Rosji nie popiera… KP, o czym ty mówisz??… Ja piszę z Polski i ją popieram i znam wielu ludzi którzy ją popierają szczególnie po wydarzeniach w kijowie i agresji usmańskich najemników na Syrię!!!!!… Sen o dobrych usmanach sie kończy KP!!!!!… Oczywiście bidoku pewnie nie zdajesz sobie sprawy, że usmańce próbują władować Polaków w wojnę??… Lekkie poparcie upadliny przez usa… KP uwielbiasz się ośmieszać!!!!… Bandera po wojnie schronił się do niemiec, kontrolowanych przez usa i tam sobie zwyrol żył, aż dopadli go sowieccy agenci i ubili. Dziś na upadlinie usa sponsoruje nazi-banderowskie terrorystyczne bojówki i cały ruch banderowski, a ty mówisz o „niewielkim” wsparciu!!!!!… W końcu wykrztusiłeś, że skandalem jest nieujawnienie przez angoli akt sprawy sikorskiego, więc i angole nie mogą być naszymi sojusznikami, ale angole są najbliższymi sojusznikami usmańców, więc znowu się pogrążasz!!!!!… Znowu zaprzeczasz sam sobie!!!!!… Popierasz bandyckich usmańców, ale nie angoli, którzy są najbliższymi współpracownikami tych usmańców, których popierasz!!!!!… Cały czas mówisz jak schizofrenik!!!!!… Amerykanie nie zabili na wojnach Polaków, bo po prostu z nimi nie graniczą!!!!!… Gdyby ten kraj był naszym sąsiadem to potraktowałby nas jak Indian Ameryce Płn… Na tej samej zasadzie Rosja nie zabijała w wojnach Meksykanów czy Brazylijczyków!!!!… KP rozumiem, że ty po prostu wybrałeś sobie okupanta, który ci odpowiada i jest ci dobrze!!!!!… Nie wiem, kim jesteś, ale jeżeli jesteś Polakiem to jesteś godny pogardy, a jeżeli nie jesteś Polakiem to oczywiście postrzegałbym cię jako wroga!!!!!… Za żydo-komuny byli podobni do ciebie, którzy przekonywali, że ZSRR jest fajny i jest polskim najlepszym sojusznikiem!!!!… Teraz mamy podobnych zdrajców, którzy twierdzą, że okupant usmański jest naszym kumplem i fajnie, że próbuje władować Polskę w wojnę o swoje interesy!!!!!… a tu filmiki o fajnych usmanach, KP

KP:14.06.2016 21:54
Ameryka ma swoje interesy, a Polaka swoje, czasem się one pokrywają, ale nie zawsze. Co do antyamerykańskiej i prorosyjskiej postawy to ten kierunek proponuje partia zmiana. Oto jej postulaty: „Naszym celem jest rzeczywiście polska racja stanu, a nie interes komparadorskich elit i ich mocodawców zza oceanu.” Popiera pan tą partię i jej postulaty? Nie liczyłbym raczej na przekonanie Polaków do jej programu. Nie cieszy się ona żadnym poparciem Polaków. Dziwne, że jej postulaty współgrają z marzeniem Rosji – wypchnięciem Ameryki z Europy, a wówczas współpraca niemiecko-rosyjska mogłaby rozkwitnąć. Ciągle podkreśla pan swój antyamerykanizm i przytacza rzekome poglądy na jego poparcie, ale milczy pan w kwestii faktów, które podważają rzekomy przyjazny stosunek Rosji do Polski. Pytałem już dwa razy bezowocnie o Obławę Augustowską – zamordowano ponad 600 osób, dlaczego Rosjanie odmawiają ujawnienia akt i współpracy?

KP:14.06.2016 22:01
Ja bym chętnie poznał, jakie źródło ma to pana manifestowane przekonanie o tym, że Rosja to przyjazny kraj Polsce.

UPAdlina:14.06.2016 22:51
źródło to zdrowy rozsądek, którego ci brakuje!!!!!… Ty jesteś jednocześnie za i przeciw, co jest objawem schizofrenii !!!!!… Banderowcy są podobno źli, ale usmańce są OK, choć tych banderowców wspierają od dekad!!!!!… Ja mówię:..Rosja zwalcza od dekad banderyzm!!!!!… Rosja walczy w Syrii z usmańskimi najemnikami, którzy chcą rozwalić kolejne państwo!!!!!… A ty w Polsce chcesz widzieć żołdaków usmańskich, którzy zamordowali miliony ludzi w Iraku, Afganistanie, Syrii, Jugosławii !!!!!… Nie przeszkadza ci w Polsce okupacyjne wojsko najbardziej agresywnego zbója światowego, który chce Polskę wmanewrować w wojnę!!!!!… Pewnie nawet nie obejrzałeś filmów, które ci dałem, a mówią tam ludzie na pewno mądrzejsi od ciebie i nie podzielają twojego chorego optymizmu względem światowego bandziora zza oceanu!!!!!

UPAdlina:14.06.2016 22:42
a ja już odpowiedziałem!!!!!… Pewnie Rosja ma takie same powody jak angole!!!!!… Nie ujawnia, bo widocznie nie jest to zgodne z jej interesami !!!!!… Wszystko!!!!!… Przed chwilą sam stwierdziłeś, że usmania ma swoje interesy, które nie zawsze są zgodne z Polskimi i nie przeszkadza ci to, nawet, jeżeli tym interesem jest władowanie Polski w wojnę!!!!!… Co tam wojna!!!!!… Będziemy walczyć i ginąć w interesie usmańskich „sojuszników” i dla ciebie to nie problem!!!!!… Jest fajnie!!!!!… Usmańce mogą mieć swoje interesy sprzeczne z polskimi a nawet zabójcze dla Polski, ale dla ciebie to jest OK!!!!!… Ale Rosja??… Jak ona śmie mieć swoje interesy i nie przekazać papierów o twojej obławie augustowskiej??… Jak śmie??… Usmańce mają interes we wkręceniu Polski w wojnę, to nie ma problemu!!!!!… Wspierają zaciekle banderyzm od dekad, ale dla ciebie to nic wielkiego, choć jednocześnie krytykujesz banderyzm, ale ci którzy go wspierają są cacy!!!!!… Przecież to teksty schizofrenika!!!!!… Ja cały czas nie otrzymałem od ciebie odpowiedzi na pytanie, jak możesz krytykować zbrodniczy banderyzm i jednocześnie popierać tych, którzy ten banderyzm wspierają od dekad??… To niemożliwe!!!!!… Nie potrafisz rozsądnie udzielić odpowiedzi, tylko albo nic nie mówisz, albo kręcisz!!!!!… Nie ma innej możliwości!!!!!… Alboś schizofrenik, który jest jednocześnie za i przeciw, alboś usmański agent, który bardzo by chciał, aby Polska wykrwawiała się w usmańskiej wojnie !!!!!… Ciekawe, czy w końcu odpowiesz na moje pytanie!!!!!?????

KP:15.06.2016 11:13
A w sprawie Obławy Augustowskiej co pan wyżej stawia – interesy Rosji czy Polski? Co jest dla pana ważniejsze – prawda o pomordowanych przez Rosję Sowiecką Polakach, czy interesy neo-imperialne Rosji? A dodajmy tu jeszcze akta katyńskie i odmowa ścigania oprawców z NKWD, a także Operacja Antypolska 1939-1940. Razi pana brak danych o Sikorskim, ale IPN stwierdził, że zamachu nie było. A nie rażą pana mln. polskich ofiar zbrodni sowieckich? Czyje interesy pan wyżej stawia rosyjskie czy polskie. Czy taka postawa Rosji ukrywające zbrodnie jest w stanie zachwiać pana wiarą w przyjazny kształt państwa Rosyjskiego? Kolejna kwestia. Aby wybuchła wojna, w którą chcą nas rzekomo wepchnąć Amerykanie to Rosja musiałaby mieć wrogie wobec Polski zamiary. A przecież pan twierdzi że ich nie ma. To niespójność.

UPAdlina:15.06.2016 13:33
nie rób z siebie większego idioty KP niż jesteś!!!!… Polska instaluje sobie na swoim terytorium wojska światowego bandyty, który może rzeczywiscie sprowokować Rosję do ataku, tylko, czyja to bedzie wina??… Jeżeli na podwórku pozwolisz rozbić się obozem grupie bandytów, to jak zaatakuje policja i zniszczy ci podwórko to do kogo bedziesz miał pretensje??… Znowu zgrywasz idiotę!!!!… Mnie nie boli obława augustowska, tak jak ciebie nie boli sprawa sikorskiego, ale gdyby za tą sprawa stali Rosjanie, to pewnie zapluwałbyś się tak jak z tą obławą!!!!… A ty czyje interesy wyżej stawiasz: polskie, czy usmańskie??… Nie przeszkadza ci ewentualna wojna wykreowana przez usmańskich bandytów na terenie Polski????… Dałem ci filmy ludzi, którzy są wielokrotnie mądrzejsi od ciebie i oni mówią co innego o usmanach, niż ty!!!!!… Nadal mi nie potrafisz logicznie wyjaśnić tego, że krytykujesz banderyzm, a jednocześnie popierasz usmańców, którzy od dekad wspierają ten banderyzm, który ty krytykujesz!!!!… To schizofrenia!!!!… Każdy lekarz ci to powie, bo nie można byc jednocześnie za i przeciw w tej samej kwestii !!!!… Nie popierać banderyzmu, ale popierać tych, ktorzy go wspierają!!!!… Zastanawiam się KP, czy jesteś idiotą, czy bandero-usmańskim trollem, lobbującym na rzecz ewentualnej wojny w Polsce!!!!… Nadal nie potrafisz logicznie odpowiedzieć na moje pytanie , dotyczące twojej schizofrenii i Rosja w tym wypadku nie ma tu znaczenia!!!!… Nie bredź już o tej Rosji, tylko odpowiedz, jakim cudem nie popierasz rzekomo banderyzmu, ale popierasz usmanów, którzy od dekad go wspierają!!!!

KP:15.06.2016 15:59
Od kilku wypowiedzi powtarza pan swoje poglądy. To doprawdy nużące. Już panu pisałem kilka razy, że nie podzielam pana przekonania, że USA jest całym złem tego świata. Interesy polskie są do pewnego stopnia zbieżne z amerykańskimi. Cóż jak widać nie jest w stanie pan odpowiedzieć na proste pytania mające na celu weryfikowanie pana fundamentalnej tezy o tym jak przyjaznym państwem jest Rosja. Nie widzę także odpowiedzi na pytanie o przyczyny wojny, skoro Rosja jest taka przyjazna wobec Polski. To niekonsekwencja. Zawsze tylko potrafi pan usprawiedliwiać agresywne rosyjskie poczynania. Na Kremlu mają podobne zdanie jak pan. W pozostałym zakresie komentowanie pana wypowiedzi jest bezprzedmiotowe.

UPAdlina:15.06.2016 16:25
KP udajesz idiotę??… Napisałem ci w powyższym poście o przyczynach ewentualnej wojny z Rosją??… Masz jakieś kłopoty z oczami, czy może z głową??… Wklejam więc ci jeszcze raz:… Polska instaluje sobie na swoim terytorium wojska światowego bandyty, który może rzeczywiscie sprowokować Rosję do ataku, tylko, czyja to bedzie wina??… Jeżeli na podwórku pozwolisz rozbić się obozem grupie bandytów, to jak zaatakuje policja i zniszczy ci podwórko to do kogo bedziesz miał pretensje??… Jasne????… Czy marna inteligĘcja (celowa pisownia) – jak pisze twój kolega od tymy – nie pozwala ci zrozumieć prostych zdań????… Nadal śmieszny człowieku nie odpowiedziałeś na pytanie o poparcie twoje dla usmańców, którzy popierają banderyzm, który podobno dla ciebie jest zły!!!!… Uciekasz przed odpowiedzią jak diabeł przed święconą wodą!!!!… Jesteś jak szczur zapędzony do narożnika i nie widzisz wyjścia z sytuacji, bo wyjścia nie ma!!!!… Albo jesteś schizofrenikiem, który jednocześnie jest za i przeciw, albo jesteś zdradzieckim trolem bandero-usmańskim!!!!… Braun i inni na tych filmach jakoś nie widzą przyjaciół w usmańcach, których ty tak kochasz!!!!… Powoli zaczyna być jasne KP, ktoś zacz!!!!!… Wpadłeś jak śliwka w gówno!!!!

baciar:08.06.2016 08:54
SYLWIO swietnie opisane i pokazane prosze nie sluchac zadnych opisów ścierw ukrainskich jakie tu sie znajdują na tym portalu prosze pisac jak najwiecej ich najbardziej wkurza prawda i reaguja jak reaguja brak własnej histori i kultury powoduje w nich wypowiadania się na tematy o których nie maja pojecia a chca tylko potrolowac prosze pisac jak najwięcej pozdrawiam

Sylwia:08.06.2016 09:18
Panowie UPAdlina i Baciar: dziękuję za patriotyzm, wsparcie i ważne komentarze. Ukraińca Cynę znamy z wielu poprzednich wpisów popierających agresję hitlerowskiej szajki kijowskiej w Donbasie. Należy zwrócić uwagę na celową robotę prowadzoną tutaj przez Cynę i innych Ukraińców: starają się zepchnąć dyskusję z tematu zbrodni ukraińskich na temat zbrodni sowieckich. Zbrodnie ukraińskie ‚… [p]rzewyższyły zbrodnie sowieckie i niemieckie na Polakach, na porównywalnym obszarze, nie tylko pod względem okrucieństwa i stosowania barbarzyńskich metod zabijania, ale także w liczbach bezwzględnych… w sytuacji, gdy OUN-UPA dysponowały dużo mniejszym od Niemców i Sowietów aparatem zbrodni. Gdyby ukraińskim nacjonalistom udało się zbudować wymarzoną „samostijną Ukrainę”, być może ich zbrodnie przewyższyłyby – pod każdym względem – Holokaust i Hołodomor razem wzięte.’ ( http://65-lat-temu.salon24.pl/520145,oun-upa-byly-gorsze-od-niemcow-i-sowietow-razem-wzietych ). Badacze zbrodniczości Ukraińców doliczyli się aż 362 straszliwych w swym sadyźmie i okrucieństwie sposobów mordowania polskich mężczyzn, kobiet i dzieci przez Ukraińców. ( http://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331 ). Ukraińców rozpoznajemy po maniakalnej fiksacji antyrosyjskiej, sabotowaniu i utrudnianiu dyskusji o zbrodniach ukraińskich oraz po szydliwości, agresji i chamstwie. Gdyby dzisiejsza Rosja była wrogiem Ukrainy i Polski, to by zamknęła dopływ gazu. Nie robi tego chociaż Ukraina za gaz nie płaci. Gaz do Europy przez Nord Stream omija Polskę.

UPAdlina:08.06.2016 11:21
dokładnie pani Sylwio!!!!… Róbmy swoje, a te banderowskie ściery oczywiście będą atakować, ale ich „argumenty” są tak śmieszne, że obalić je można w kilku zdaniach nawet bez specjalnego przygotowania !!!!… Niech się produkują, a polscy patrioci będą robić swoje!!!!… Pozdrawiam!!!!

Kojoto:08.06.2016 12:07
Was tam matoły kiepsko edukują w tej Rosji. Widać, że sprawa listu Polskich biskupów do niemieckich nie odbiła sie w Rosji specjalnym echem. Gdyby „Sylwia” był Polakiem to wiedział by, że chodzi o list Polskich biskupów do Niemieckich, a nie do ukraińców : „Wspomniany apel polskich hierarchów kościelnych nie miał podstaw moralnych bo hierarchowie ci nie są upoważnieni przez nikogo do przebaczania Ukraińcom w imieniu setek tysięcy ludzi zamordowanych przez Ukraińcow w straszliwych męczarniach.” Peany „Baciara” i „Szarika-Upadlinowicza” dobitnie pokazują że to dwa bezmyślne trolle, które z rozkazu chwalą wszystko co napisza troll „sylwunia”. CO ZA DNO! Nawiasem mówiąc- ja uważam, że Gomułka miał rację krytykując list polskich biskupów, ale rublowe trolle nic o tym nie wiedzą 🙂

UPAdlina:08.06.2016 12:36
nie kreuj siebie na intelektualistę sierściuchu, bo jesteś tylko intelgĘtem!!!!… „Wiedziałby” pisze się razem, upadliński trollu!!!!… Próbujesz już kolejny raz się wymądrzać, a nie masz nawet przygotowania z ortografii, tępaku!!!!… Czy ty w ogóle skończyłeś podstawówkę????… DNO????… Ty już wkopałeś się pod dno inteligĘcie!!!!… Hrywny niedługo się skończą, bo upadlina stacza się ku dezintegracji i tyma przestanie płacić, a wtedy sierściuchu zapchlony będziesz musiał wrócić na śmietniki !!!!… Ścierwojad pozostanie ścierwojadem!!!!… PS: Nie zmieniaj tematu, leszczu upadliński !!!!….Co z tym wszystkim debilu ma wspólnego gomułka????… O gomułce wypocisz coś, jak będzie artykuł na jego temat!!!!… Do budy sierściuchu!!!!

Kojoto:08.06.2016 14:23
Ty sowiecka KURWO jesteż bezczelna – zwróciłem uwage na TWARDY 100% dowód, że nie znacie nawet PODSTAW historii Polski, a ty teraz odwracasz kota ogonem. Gomułka skurwysynu, akurat ma wiele do listu biskupów, bo rządził w tym czasie w PRL-u tępy rublowy trollu.

Kojoto:08.06.2016 14:27
Będe cie sowiecka kurwo nazywał kurwą tak długo jak ty będziesz mnie nazywał kłamliwie banderowcem. Teraz sie zaślinisz zapewne, ale każdy już to wie co z ciebie za tępa kurwa. ty nie wiesz co to była konstytucja 3go Maja, a „sylwia” nie wie, że Polscy biskupi nie pisali żadnego listu do ukraińców, tylko do niemieckich biskópów. I jeszcze macie czelnośc pyskować.

UPAdlina:08.06.2016 14:37
Psychika w strzępach kojocie, buhahahahaha!!!!… Ale się pogrążasz!!!!… Jaka wściekłość!!!!… Kolejny link zapisuję sobie, aby prokuratura się z nim zapoznała!!!!… Ależ ty jesteś imbecylem!!!!… Dawać swojemu adwersarzowi taki oręż do ręki !!!!… „BiskÓpów”, buhahahahahaha!!!!… Analfabetyzm zmieszany z wścieklizną jest zabawny!!!!… Kojocie, przecież od ciebie odwrócą się nawet ci, którzy cię popierają!!!!… Jesteś skończony banderowski capie!!!!… Jedyne, co ci pozostało to poprosić tymę o nowy nich, buhahahahaha!!!!… Hamulce puściły kojotowi!!!!… Buhahahahahaha!!!!

Andrz:08.06.2016 15:09
Nie chcę się wtrącać do waszych kłótni, ale „Kojoto” ma rację – nie było żadnego listu polskich biskupów do Ukraińców.

UPAdlina:08.06.2016 15:45
mam gdzieś ten list!!!!… Nie ma to znaczenia dla Polski, czy był ten list, czy nie!!!!… To typowa upadlińska metoda odwracania uwagi od istotnych rzeczy, tak jak sprawa pomników, przez które kojot moczy się po nocach!!!!… Popatrz lepiej Jędrzeju na stan psychiczny kojota!!!!… Moim zdaniem to jest ciekawsze, niż listy biskupów i pomniki !!!!

Kojoto:08.06.2016 15:48
jasne że masz gdzieś Szarik – oficer „sylwunia” też ma to gdzieś – nawet żeście o tym nie słyszeli. Że tez ktoś tu pisze o odwracaniu uwagi… hehehe

Kojoto:08.06.2016 15:52
Dziwne jest tylko, że ktokolwiek stworzył forumową „pacynkę” szarik-„upadlina” ujawnia we wpisach profil psychologiczny znerwicowanego, zakompleksionego krzykacza. Nic nie wie – najwięcej pisze i Może sie pochwalić największą ilością obelg i bluzgów (większą niż cała reszta razem wzięta) – nieco sie poprawił ostatnio, bo musi za wszelką udowodnic, że te kilka kurw które mu zadedykowałem to straszna zbrodnia 🙂

UPAdlina:08.06.2016 14:44
Nie „jesteż”, tylko „jesteś” banderowski wsiarzu!!!!… Sowietów dawno nie ma, ale są banderowskie ścierki, jak ty!!!!… Resztę twoich wypocin pominę, bo jesteś (nie jesteż) w ataku wścieklizny, więc nie mozna uznać ciebie za w pełni poczytalnego!!!!… Nowe słowo: „skur….” na pewno urozmaici pracownikom prokuratury czytanie twoich tekstów, bo do tej pory używałeś tylko słowa k…!!!!… Ale cię poniosło siersciuchu!!!!… Słaby jesteś psychicznie!!!!… A konsekwencje tego, co wyszczekałeś przyjdą, oj przyjdą pod twoja budę !!!!

Kojoto:08.06.2016 15:46
Kurewka za ruble stoi na straży poprawnej pisowni na Kresy.pl 🙂 buhahaha.

Sylwia:08.06.2016 20:59
„…Apel został napisany w konwencji historycznego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, gdzie padły słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie…”. Intencją mego wpisu jest wskazanie, że tak jak hierarchowie kościelni nie mieli uprawnienia do przebaczania Niemcom, tak ani ‚władze’ ani ‚Polacy; nie mają uprawnień do przebaczania Ukraińcom. Znamiennie, komentatorzy znani z ukraińskich i banderowskich sympatii skoncentrowali swą krytykę na sformułowaniu mego wpisu a polscy patrioci nie mieli trudności z jego zrozumieniem. Powtarzam tutaj mój przeredagowany wpis, który spowodował krytykę. Te zmiany mają na celu wyłożenie mych myśli tak by ułatwić czytelnikowi ich niedwuznaczne zrozumienie 1. Wspomniany apel trafić winien w pustkę; tak jak inicjatywa polskich hierarchów kościelnych nie miała podstaw moralnych bo hierarchowie ci nie byli upoważnieni przez nikogo do przebaczania w imieniu polskich ofiar, tak jak teraz polski rząd nie jest upoważniony przez nikogo do przebaczania Ukraińcom w imieniu setek tysięcy ludzi zamordowanych przez Ukraińcow w straszliwych męczarniach. Nie ma prawa przebaczać za to ani kler ani rząd ani naród ani my. Przebaczać mogą tylko ofiary tego ludobójstwa, jeśli tego zechcą. 2. Rzezie były dokonywane przez Ukraińców nie tylko na Wołyniu lecz także w stanisławowskiem i tarnopolskiem. Używa się nazwy ‚Wołyń’ ale rzezie polskiej ludności były w całej Małopolsce Wschodniej 3. Przez eufemizm ‚wspólnego wroga’ rozumieć należy Rosję. Jednak Rosja nie jest teraz wrogiem Ukrainy i Polski. Nic na to nie wskazuje. Krym zabrała bo był rosyjski i Ukraina go nie broniła. Pomogła rosyjskiej ludności Donbasu bo napadła na nią ludobójcza soldateska ukraińska, dokonując grabieży, mordów, gwałtów, niszczenia infrastruktury cywilnej i zbrodni wojennych. Jak widać w licznych wpisach na internetowych forach, Rosjanie i Polacy są zgodni w potępianiu banderyzmu i jego zbrodni na Polakach, Rosjanach, Węgrach i Żydach. W sprawie odrodzonego zbrodniczego banderyzmu i hitleryzmu na Ukrainie Rosjanie i Polacy są jednomyślni. To może byc podstawą do antybanderowskiego sojuszu polsko-rosyjskiego ale go nie będzie dopóki Polska jest pod okupacją innego narodu. 4. Ukraińska neohitlerowska kacapia przygotowuje siȩ do krwawej rozprawy z Polakami by im zabrać kawał kraju. W hymnie państwowym tej kacapii jest taka zwrotka: ‘…Станем браття, в бій кривавий, від Сяну до Дону…”: ‘…staniem bratya w bij kriwawyj wid Sjanu do Donu…’ Oto polskie miasta związane z Sanem: Dynów, Jarosław, Lesko, Leżajsk, Nisko, Przemyśl, Radymno, Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Sanok, Sieniawa, Stalowa Wola, Ulanów i Zagórz. Całą polską ziemię na wschód od Sanu Ukraińcy zamierzają znów utopić w polskiej krwi. Mapy z polskim terytorium przyłączonym do Ukrainy pokazały się na ukrainskich rządowych witrynach internetowych. 5. Ukraińska wywrotowa robota bierze się z konsekwentnej i dobrze finansowanej przez międzynarodowy oligarchat wieloletniej działalności w Polsce agentury OUN ( Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów ) Jej program zniszczenia państwa polskiego został zarysowany w tajnej Uchwale Krajowego Prowidu OUN z 22 czerwca 1990 r. Środkami do tego celu są m. in. propagowanie rusofobii, wyciszanie, bagatelizacja i negowanie prawdy o masowym ludobójstwie ukraińskim na polskiej ludności, podżeganie nastrojów separatystycznych wśród mniejszości narodowych, opanowanie polskich instytucji, uczelni i środków masowego przekazu przez proukraińskich agentów i sympatyków i osłabianie polskiej państwowości. ( http://www2.kki.pl/piojar/polemiki/rubiez/osad/uchwala.html ) Tu należy nadmienić, że OUN pragnie wojny w Europie i dąży do niej bo tylko przez terror i wojnę ten ukryty lecz prawdziwy rząd ukraiński może zabrać ziemie Polsce, Słowacji i Węgrom. Po 2 –giej WŚ 7100 faszystów z dywizji SS Galizien otrzymało prawo imigracji do Anglii i Kanady. Ich nazwiska nigdy nie zostały przez rząd brytyjski wyjawione. (The names of about 7,100 former soldiers of SS „Galizien” admitted to the UK have been stored in the so-called „Rimini List”)

Kojoto:09.06.2016 17:18
Co za bełkot i manipulacja – nikt nie miał problemu ze zrozumieniem. Żaden upadliniec nie komentował twoich bredni. Bez żenady kłamliwy trolu nazywasz „sformułowaniem wpisu” zwrócenie uwagi na twój brak elementarnej wiedzy w zakresie historii Polski, a nawet gorzej bo fakt, że Polscy biskupi napisali list do niemieckich jest znany wielu Polakom nie koniecznie interesującym sie historią. Napisałeś jak wół i to kilkakrotnie o rzekomym liście polskich biskupów do ukraińców – więc NIE MA MOWY O POMYŁCE.

Kojoto:09.06.2016 17:23
Oczywiście jak zwykle okraszasz swoje kłamstwa i manipulacje bredniami o wielkiej przyjaźni bratnich narodów polskiego i rosyjskiego. I naturalnej wrogości do ukraińców. Jesteś żenującym rosyjskim prowokatorem i twoje konto powinno zostać juz dawno zbanowane. Nie tylko za to, ale też za obrażanie Polskich Żołnierzy Niezłomnych. Polacy mają ciebie za takie same gówno jak banderowskie ścierwo (pisząc językiem twoich psów – Szarika-UPAdliny i boruty). Twoje przymilna teksty i wklejanie fragmentów książek to szablon. Kazdy głupi to potrafi.

Sylwia:09.06.2016 21:47
Artykul, ktory tu powinnismy komentowac zaczyna sie od takiego zdania: “Apel został napisany w konwencji historycznego listu polskich biskupów do biskupów niemieckich, gdzie padły słynne słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Nawet gdyby ktos nie wiedzial o tym apelu to jest o nim na poczatku artykulu poinformowany. Napadajacy na nas Ukraincy pomijaja te okolicznosc tylko po to by stworzyc sobie jeszcze jeden powod do napasci. Ukrainiec ten nie rozumie domyslnej analogii bo dociera do niego jedynie lopatologia. Napadajacy na mnie Ukrainiec nawet wymyslil sobie oskarzenie o ‚napadanie na Zolnierzy Wykletych, ktorych ten Ukrainiec nazwal Niezlomnymi. Jak to zwykle z dyletantami Ukraincami: gdzies dzwonili, on cos slyszal, ale nie wie gdzie, wiec palnie co mu do glowy pierwsze przyjdzie. Jest tutaj zawsze madrze piszacy komentator, ktory podal na tym forum przyklady przestepstw popelnionych przez roznych ZW. Kto chce to przeczytac to to znajdzie; nie bede temu Ukraincowi swiadczyc uslug bibliograficznych. Oceniajac dzialalnosc tego Ukrainca na tym forum, narzuca sie spostrzezenie, iz nie potrafi on tworzyc komentarzy tworczych i wyroznia sie zlosliwym awanturowaniem sie. Jest uosobieniem forumowego Ukrainca: jak pajak czyhajacy w brudnym kacie, czyta wpisy Polakow i napada na krytykow ukrainskiego szowinizmu i banderyzmu. Pamietajmy, ze w rocznym budzecie Ukrainy jest pozycja na oplacanie internetowych agentow, ktorych nazywa sie iArmia ( https://meduza.io/en/news/2015/02/23/ukraine-is-now-recruiting-an-iarmy http://souciant.com/2015/03/ukraine-troll-armies/ ). Kieruje nimi Sluzba Bezpeky Ukrainy (SBU). Nie można się ludzic, ze nie ma ich na tym waznym polskim forum, gdzie często porusza się temat Ukrainy. Wiemy którzy komentatorzy są agentami SBU na tym forum bo się latwo demaskuja. Powracajac do ukrainskiego dyletantyzmu, widzielismy powyzej bledne stwiedzenie innego Ukrainca, zwanego kiedys tutaj ‚hej’ (samogloska w pisowni oryginalnej): ‚…Banderyzm nie jest odmianą faszyzmu, ale nazizmu…’ Zaprzecza temu falszywemu stwierdzeniu tego Ukrainca Dr. Wiktor Poliszczuk, rzadki Ukrainiec z sumieniem, prawnik, historyk i znawca przedmiotu: ‚…u nikogo nie powinno być watpliwosci co do tego, ze OUN była [i nadal jest, mój przypisek] organizacja faszystowska, ze nacjonalizm ukrainski był odmiana faszyzmu. O tym czy nacjonalizm ukrainski był (i jest nadal) faszyzmem, pisal czolowy dzialacz tego ruchu, Dmytro Palijiw, w liscie do prof. J Onackiego, który był rezydentem OUN w Rzymie: ‚U nas panuje choroba na faszyzm. Mlodziez szuka ratunku w faszyzmie…’ Wskazmy na to, ze list był pisany 16 kwietnia 1932 roku, a więc w czasie gdy na czolo areny politycznej w Halicji zaczal wychodzic Stepan Bandera…’ ( Wiktor Poliszczuk, ‚Gorzka Prawda – Spowiedz Ukrainca’, ISBN 0-9699444-0-3, str. 66 ). Nick tego Ukrainca oznacza jedynke. Otrzymuje on znow pale z przedmiotu, ktorym chcial się popisac. Zamkne ten wpis wypowiedzia ukrainskiego bohatera narodowego, krwawego Stepana Bandery. ‚…Swiadomy Ukrainiec winien być tepym i debilnym. Jesli swiadomy Ukrainiec nie jest tepym i debilnym to on automatycznie okazuje się być Zydem albo Rosjaninem…. Ukraincy to są na tyle tepymi i prymitwynymi ludzmi, ze uwierza w jakikolwiek belkot aby tylko nie czuc się bezwartosciowymi. Za przykład może posluzyc ukrainski nacjonalizm, na ktorym niezle zarobilem a nawet zostalem bohaterem…’ ( „Сознательный украинец обязан быть тупым и дебильным. Если сознательный украинец не тупой и дебильный, он автоматически становится евреем или русским… Украинцы настолько тупые и примитивные люди, что поверят в любой бред, лишь бы не чувствовать себя никчемными. Примером может служить украинский национализм, на котором я неплохо заработал и даже стал героем!”) ( Бiографiчнi довiдки//Життя i дiяльнiсть. http://chtyvo.org.ua ). Pisane w podrozy na tablecie bez polskich liter.

Adinocka:08.06.2016 14:19
Panie Sylwia to doczytał pan już o Cyrylu Orłowskim i innych bolszewickich bandach na kresach podczas dwudziestolecia, mordujących polskich ziemian i policjantów, a operujących z terenów ZSRR? Ad rem Krym i Noworosja są rosyjskie. To zdobycz wojenna na Tatarach, którzy wcześniej wydarli te tereny m.in. Połowcom. Banderyzm nie jest odmianą faszyzmu, ale nazizmu. Proszę po bolszewicku nie traktować tych dwóch odrębnych ideologii jako synonimów. Dla przykładu za Mussolinim nie stoją obozy koncentracyjne i ludobójstwo żydów w przeciwieństwie do nazioli i upowców.

Sylwia:09.06.2016 03:41
Apologeci ukraińskiego hitleryzmu i banderyzmu są zaniepokojeni, zdenerwowani o poirytowani negatywną reakcją Polaków na otwarte wyrażanie apetytu Ukraińców na polskie ziemie. Przecież naszym obowiązkiem jest bezzwłocznie przekazać Ukraińcom 30% polskiego terytorium by tym czynem udowodnić im naszą bezgraniczną miłość i podziw dla UPA,SS Galizien i Ukrainy – matki UPA i SS Galizien. Cyryl Orłowski i jego banda nie usprawiedliwiaja Szuhewycza, Bandery i ich band UPA. Cytat: ‚…Na III konferencji OUN-B w lutym 1943 roku wydany został tajny „Rozkaz nr 1” nakazujący „masową likwidację ludności polskiej, począwszy od Polesia i Wołynia”, a następnie na innych terenach, które OUN uznał za „etnicznie ukraińskie”. Rozkaz ten mógł być przekazywany tylko ustnie dowódcom UPA, pod rygorem zachowania jego tajności. Nie wiadomo, czy znajduje się w Państwowym Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, gdyż jest ono praktycznie niedostępne dla historyków. Głównym zbrodniarzem, odpowiedzialnym za wydanie tego rozkazu jest Mykoła Łebed, chociaż G. Motyka to oskarżenie chce przenieść na dowódców UPA na Wołyniu: „Kłyma Sawura” (Dmytro Klaczkiwśkyj], „Sama” (Wasyl Iwachiw] i „Dubowego” (Iwan Łytwyńczuk], czyli na wykonawców tego rozkazu. „Samostjijna” Ukraina wystawia im teraz pomniki chwały, ich imieniem nazywa ulice itp. Tragiczny jest naród, który ludobójców uznaje za bohaterów. Temu usiłowaniu przeczy zarówno fakt, że sam D. Klaczkowśkyj, obok M. Łebedia, pozostawał w ścisłym kierownictwie OUN przez cały rok 1943, że D. Klaczkiwśkyj działał w imieniu OUN Bandery – pisze W. Poliszczuk. Do czasu rzezi lipcowych największy mord dokonany na ludności polskiej miał miejsce nocą z 22 na 23 kwietnia (Wielki Piątek] w miejscowości Janowa Dolina. W „Biuletynie informacyjnym 27 DWAK” (nr 3/1998] w artykule „Skandal w Janowej Dolinie” Jan Engelgard pisał: Podczas, gdy w Polsce stawia się nielegalnie pomniki upamiętniające walki (mordy] UPA, a na pomnikach tych wymienia się nie tylko nazwy oddziałów (kureni], ale także umieszcza się prowokacyjne napisy w stylu: „Polegli za wolną Ukrainę” – na miejscach kaźni dziesiątków tysięcy bezbronnych Polaków nie można nawet umieścić krzyża z datą śmierci tam spoczywających! W tym czasie, kiedy prezydenci RP i Ukrainy odsłaniają z wielką pompą pomnik w Jaworznie, gdzie zmarło na tyfus 160 członków UPA i OUN – nie można godnie uczcić śmierci 600 zarąbanych Polaków tylko w jednej, wołyńskiej wsi! Tutaj 23 kwietnia 1943 roku bandyci spod znaku UPA dokonali straszliwej rzezi około 600 Polaków, którzy schronili się w tej miejscowości przed terrorem. Rzezi biernie przyglądali się żołnierze miejscowego niemieckiego garnizonu. Dopiero nad ranem przepędzili resztki rizunów. Staraniem środowisk kresowych i Polaków zamieszkałych na Równieńszczyźnie – w miejscu tragedii odsłonięto 18 czerwca 1998 roku ponad 5-metrowy krzyż-obelisk. W ostatniej chwili ukraiński wykonawca pomnika usunął, bez wiedzy strony polskiej, datę „23 kwietnia 1943 roku”, pozostawiając tylko napis: „Pamięci Polaków z Janowej Doliny”. W trakcie poświęcania pomnika około 50 aktywistów organizacji „Ruch” demonstrowało, trzymając w ręku transparenty z napisami; „Won polscy policjanci” i „Won SS-owskie sługusy”. Wydawany przez nacjonalistów tygodnik „Wołyń” (19 czerwca 1998 r.] tryumfalnie doniósł: „W czwartek 18 czerwca, w pobliżu wsi Bazaltowoje (Janowa Dolina, kostopolski powiat] ukraińscy patrioci nie pozwolili polskim szowinistom przeprowadzić uroczystości poświęconej odsłonięciu pomnika ku czci niemieckich policjantów polskiego pochodzenia, zniszczonych przez oddziały UPA ‚Piwnicz’ w 1943 roku”. W 2003 roku władze samorządowe Ukrainy odsłoniły tutaj tablicę, na której umieszczony napis głosi, że sotnie UPA zlikwidowały jedną z najlepiej umocnionych baz wojskowych polsko-niemieckich okupantów na Wołyniu. (…] W walce zlikwidowano niemiecką i polską załogę, wyzwolono z obozu jeńców wojennych i powstrzymano terrorystyczne akcje przeciwko okolicznym wsiom, które przeprowadzali polsko-niemieccy zaborcy (G. Motyka: „Ukraińska partyzantka”, przypis na s. 317]. To ludobójstwo moralne, dokonywane obecnie przez Ukraińców na pamięci bestialsko pomordowanej cywilnej ludności polskiej, może ukarać chyba tylko Gniew Boży. Z inicjatywy Delegata Rządu RP na Wołyń, ludowca Kazimierza Banacha, podjęte zostały rozmowy z lokalnym dowództwem OUN-UPA. Wymieniono pisma z komendantem SB OUN, Szabaturą. 7 lipca 1943 r. delegacja polska w składzie: zastępca Delegata Rządu RP na Wołyń, por. Zygmunt Rumel („Krzysztof Poręba”], ppor. Krzysztof Markiewicz („Czart”] reprezentujący AK i znający osobiście Szabaturę z czasów szkolnych, przeprowadzili wstępne rozmowy w okolicy Swinarzyna (gm. Kupiczów]. Na nocleg wrócili do polskiej wsi Budy Ossowskie, a nastepnego dnia udali się wraz z woźnicą Witoldem Dobrowolskim, na rozmowy do wsi Kustycze (gm. Turzysk]. 8 lipca 1943 r. delegacja pojechała na dalsze rozmowy z przedstawicielami UPA, gdzie po ich odbyciu została zamordowana w lasku i tam prawdopodobnie ciała zakopano (W. i E. Siemaszko: „Ludobójstwo…”, s. 383]. Polscy delegaci po przeprowadzonych rozmowach zostali pobici, a następnie zamordowani przez rozerwanie końmi za pomocą łańcuchów. Tak atamani UPA potraktowali polskich parlamentariuszy, błagających litości dla tysięcy polskich dzieci, ich rodziców, bliskich, krewnych. Poćwiartowane zwłoki męczenników miejscowi chłopi złożyli w lasku sosnowym na brzegu jeziora, gdzie spoczywają do dzisiaj. Tak zginął w wieku 28 lat nieprzeciętny człowiek, oficer Wojska Polskiego, Komendant BCh na Wołyń, wspaniale zapowiadający się poeta „Pokolenia Kolumbów” – pisał Feliks Budzisz w artykule Człowiek nieprzeciętny o por. Zygmuncie Rumlu (Myśl Polska, lipiec 2000]. Szabatura po wojnie, występując pod przybranym nazwiskiem, był szefem Urzędu Bezpieczeństwa w Szprotawie na Dolnym Śląsku (Franciszek Z. Rawluk: „Relacja”, [w:] „Biuletyn informacyjny 27 Dywizji Wołyńskiej AK”, nr 2/1991]. W dniu prawosławnego święta Piotra i Pawła, w niedzielę 11 lipca 1943 roku na Wołyniu, Ukraińcy podjęli na niespotykaną dotąd skalę akcję ludobójczej rzezi cywilnej ludności polskiej. Rzezi, która okrucieństwem tortur i sposobów zabijania, nawiązywała do mrocznych czasów najazdów tatarskich i napadów „czerni” chłopsko-kozackiej. W sierpniu na wschodnie tereny Lubelszczyzny napłynęły wielotysięczne fale przerażonych, polskich uciekinierów z Wołynia. Za nimi podążali „ukraińscy partyzanci”. Już we wrześniu pojawiły się na wschodnich terenach Lubelszczyzny ulotki wzywające Polaków do opuszczenia tych ziem. Miesiąc wcześniej na Wołyniu Ukraińcy wołali: „za Bug Lasze, po Bug nasze”, teraz okazało się, że i za Bugiem ziemia jest „etnograficznie ukraińska”. Daremnie interweniował abp Bolesław Twardowski u metropolity greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, aby ten wystąpił przeciwko mordowaniu Polaków (Z. Konieczny, s. 54]. III WZ OUN odbył się w dniach 21 – 25 sierpnia 1943 r., a już w dniach 29 – 31 sierpnia tego roku miała miejsce kolejna fala masowych, planowych, doktrynalnych mordów OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia, w styczniu 1944 r. mordy masowe na ludności polskiej rozszerzyły się na Halicję (W. Poliszczuk]. Przykładem zagłady polskich wsi, określanej przez ukraińskich historyków jako „walki polsko-ukraińskie”, a przez G. Motykę jako „akcja antypolska”, niech będzie opis losu kolonii Augustów (pow. Horochów] oraz sąsiedniej wsi Władysławówka. Pod koniec lipca, na wieść o rzeziach ludności polskiej, 40 polskich rodzin z Augustowa i sąsiedniej wsi Władysławówka, chciało wyjechać do Włodzimierza Wołyńskiego, zabierając ze sobą tylko żywność, a zostawiając inwentarz żywy i martwy. Zatrzymali ich Ukraińcy uzbrojeni w ręczny karabin maszynowy, zastrzelili kilku Polaków. Z wozu zdjęli 2-letnie dziecko, jeden z Ukraińców strzelił mu w ucho – zabił. Uciekinierom nakazali wrócić do wsi. W tym czasie, niedaleko paliła się jakaś duża wieś. Za kilka dni Ukraińcy przysłali kartkę pisaną po polsku, ażeby się nie bać, sprzątnąć zboże z pola, nic nikomu się nie stanie. Pod koniec sierpnia z Władysławówki przybiegł zakrwawiony mężczyzna krzycząc, że Ukraińcy mordują w tej wsi Polaków. Świadek, W. Malinowski ukrył się ze swoją rodziną w lesie. Pomagał im sąsiad, Ukrainiec Józef Pawluk. Poszedł on do wsi Władysławówka sprawdzić, co się dzieje. Wrócił po około 3 godzinach i zdał relację. Prowidnyk ich powiedział, że taka rzeź jednocześnie jest przeprowadzana na całej Ukrainie, że jest nakaz wybicia wszystkich lachiw – żeby nikt nie pozostał – komunistów i Żydów też. Powiedział (Józef Pawluk – przyp. S.Ż.], że we wsi Władysławówce wybili wszystkich, 40 rodzin – ogółem 250 osób, leżą martwi, trupy. Zapytany, jak to się stało, opowiedział, że rano napadli na kolonię, 50-ciu Ukraińców – UPA, uzbrojonych, otoczyło i „zdobyło” wieś, podczas „zdobywania” wsi zastrzelili kilku Polaków, którzy uciekali. Pozostali bezbronni i sterroryzowani zostali oddani Ukraińcom, którzy oczekiwali w rejonie wsi przed jej „zdobyciem”. Była to zbieranina ludzi bez broni palnej, ze 150 osób, między nimi były nawet kobiety – wszyscy posiadali kosy, sierpy, siekiery, widły, noże, cepy, szpadle, grabie, kłonice, orczyki i inne narzędzia stosowane w rolnictwie. Tak, na dany znak przez uzbrojonych Ukraińców, rzucili się na Polaków. Rozpoczęła się straszna rzeź, w tym zamieszaniu pobili i swoich. O tym opowiedział mi ojciec – mówił Pawluk, a sam widziałem koniec tego mordu – najgorzej znęcali się nad ostatnimi Polakami – rozszarpywali ludzi, ciągnęli za ręce i nogi, a inni ręce te odżynali nożami, przebijali widłami, ćwiartowali siekierami, wieszali żywych i już zabitych, rozcinali kosami, wydłubywali oczy, obcinali uszy, nos, języki, piersi kobiet i tak ofiary puszczali. Inni łapali je i dalej męczyli, aż do zabicia. Przy końcu ofiara była otoczona grupą ryzunów – widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności – ciągnęli kiszki, a inni ofiarę trzymali; jak gwałcili kobiety, a później je zabijali, wbijali na kołki, stawiali żywe kobiety do góry nogami i siekierą rozcinali na dwie połowy, topili w studniach. Powiedział Pawluk, że nigdy w życiu nie widział i nie słyszał o takiej rzezi, i nikt, kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy, że jego pobratymcy tego dokonali. (…] Po wybiciu ofiar wszyscy rzucili się na dobytek – rabowali wszystko, nawet jedni drugim zabierali, były bratobójcze bójki (…]. Nie mogłem patrzeć się na dzieci z roztrzaskanymi głowami i mózgiem na ścianach, wszędzie trupy zmasakrowane, krew – aż czerwono… W Augustowie ocalał świadek Kajetan Cis, ukryty w kopie zboża złożonej z dziesięciu snopków. Widział nieudaną próbę ucieczki rodziny Malinowskich, brata świadka, który spisał relację Ukraińca Pawluka. Rodzina ta liczyła 7 osób: rodziców, teściową i dzieci lat: 2. 3, 4 i 5. Rozjuszona banda, jeszcze okrwawiona i rozgrzana we Władysławówce – widłami, siekierami, sierpami i kosami – zabijała, maltretowała tę rodzinę; kobiety, żonę Malinowskiego i teściową, rozebrali do naga i gwałcili – chyba gwałcili już nieżywe kobiety, bo leżały bez ruchu i co raz jakiś ryzun kładł się na nie, były całe we krwi. Żywe dzieci podnosili na widłach do góry – straszny krzyk (…]. Kilku ryzunów poznałem – mieszkali w przyległych wioskach, sąsiedzi. W wiatraku koło wsi Augustów, wymordowali rodzinę Romanowskiego. Jego żona, z pochodzenia Niemka, zdołała ukryć się i obserwowała rzeź. Widziała z ukrycia, jak siekierami zabili ojca i dzieci: dwie córki w wieku 18 i 20 lat i dwóch synów w wieku 15 i 18 lat. Córki, przed zabiciem, zgwałcili na oczach matki. Ukraińców było około dziesięciu. Powyższe relacje świadków pochodzą z książki W. i E. Siemaszków; „Ludobójstwo…”, s. 1235 – 1238. 17.03.2012 22:58, komentarz do artykułu “ http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/lwow-rocznica-akcji-wisla-bedzie-dniem-zaloby

…..


Rekonstrukcja historyczna „Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” w Radymnie w 2013 r. (PAP / Darek Delmanowicz)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ukraincy-prosza-o-przebaczenie-za-Wolyn-i-pamietaja-o-wlasnych-krzywdach,wid,18363536,wiadomosc.html?ticaid=117205&_ticrsn=3

akt. 03.06.2016, 13:29

Ukraińcy proszą o przebaczenie za Wołyń i pamiętają o własnych krzywdach

• Ukraińscy kościelni hierarchowie i byli prezydenci wystosowali apel
• Proszą o wstrzymanie się od „nierozważnych deklaracji”
• Sygnatariusze apelu proszą o wybaczenie i wybaczają zbrodnie uczynione wobec nich

Ukraińcy proszą Polaków o przebaczenie za Wołyń, ale pamiętają też o własnych krzywdach. Kościelni hierarchowie i byli ukraińscy prezydenci wystosowali apel do polskich władz, duchownych i społeczeństwa. Nawołują w nim polskie władze o wstrzymanie się od nierozważnych rocznicowych deklaracji związanych z rocznicą tragedii wołyńskiej.

Jak czytamy wołyńska tragedia, ale też polsko-ukraiński konflikt w czasie drugiej wojny światowej, są szczególnie bolesne zarówno dla Ukrainy, jak i dla Polski. Sygnatariusze apelu proszą o wybaczenie za zbrodnie popełnione przez Ukraińców i wybaczają zbrodnie i krzywdy uczynione wobec nich. Jednocześnie apelują do Polaków o zaakceptowanie ukraińskiej tradycji narodowej, jako sprawiedliwej walki o własną państwowość i niezależność.

Autorzy listu przestrzegają polityków obu państw przed mową nienawiści i wrogością, ale też wykorzystywaniem wspólnego bólu do politycznych porachunków. Apelują też do polskich władz państwowych i parlamentarzystów, aby wstrzymali się od, jak czytamy, „jakichkolwiek nierozważnych politycznych deklaracji, których uchwalenie nie zatamuje bólu, ale może być wykorzystane przez naszych wspólnych wrogów przeciwko Polsce i Ukrainie”.

Nawołują też o powrót do tradycji wspólnych parlamentarnych deklaracji, które nie będą dzielić, ale, jak napisano w liście – „zjednoczą narody w skrusze i przebaczeniu”.

Autorami apelu do Polaków są m.in. dwaj byli prezydenci Wiktor Juszczenko i Leonid Krawczuk, ale też hierarchowie – przywódca ukraińskiego kościoła greckokatolickiego Światosław i prawosławny patriarcha kijowski Fiłaret, a także kilkunastu ukraińskich intelektualistów.

IAR

~qra 4 godziny i 16 minut temu
Dokonali ludobójstwa!! .. mają czelność apelować o „wstrzymanie się od nierozważnych rocznicowych deklaracji związanych z rocznicą tragedii wołyńskiej..” ?!?!?! To było Ludobójstwo a n ie tragedia.

~gfredqw 4 godziny i 8 minut temu
nie potrafimy przebaczyć wołynia bo oni nie walczyli z żołnierzami tylko mordowali bezbronne rodziny i dzieci i to w jaki sposób!to nie taki proste bo kiedy my polacy o tym pomyślimy co tam się działo to odczuwamy ten ból zamordowanych i strach tych dzieci!!też troche naSZEJ WINY BO powinniśmy mieć lepsza armie a nie liczyć na innych teraz widze znów robia to samo zamiast inwestować w wojsko i sie nie martwić że dojdzie znów do tragedi to liczą na sojuszników,zawsze sojusz zawiódł

~antybandera 3 godziny i 58 minut temu
Przestańcie budować pomniki Banderze i czcić pamięć UPA a potem o cokolwiek możecie prosić!

~jerzy 4 godziny i 5 minut temu
Gra polityczna ,bo to nie tylko Wołyń ale i Małopolska Wschodnia spłynęła krwią polską z rak banderowskich bandytów.

~antybanderowiec 4 godziny i 18 minut temu
śmierć za śmierć – Polskie Kresy Wschodnie mają wrócić do macierzy i inne ziemie tymczasowo okupowane przez UPAdlinę a zabrane ich prawowitym właścicielom przez stalina w podzięce za ludobójstwo dokonane przez banderowskich faszystów na Polakach, żydach, Węgrach, Rumunach…

~maxx 4 godziny i 1 minutę temu
PROSCIE RODZINY I POTOMKOW RODZIN

~wwweee 4 godziny i 16 minut temu
Przebaczyć trzeba ale nigdy zapomnieć!!!

~morales 4 godziny i 9 minut temu
Nie mam najmniejszej ochoty wybaczać ukrainskim bandytom.

~polo 4 godziny i 11 minut temu
Gdybyśmy dzisiaj chcieli w taki sposób walczyć o swoją państwowość i niezależność w odniesieniu do imigrantów, to zaraz by na nas poleciały bomby demokracji… ale Ukraińcom wolno to nazywać tradycją narodową.

~Knypek 4 godziny i 5 minut temu
Nie jest to wystarczające zadość uczynienie ale niech zwrócą Lwów to pogadamy, a potem ewentualnie całą reszte terytorium

~Szim’on 4 godziny temu
Przepraszać i wybaczać mogą uczestnicy danych wydarzeń. Ani ja, urodzony po wojnie nie mam czego wybaczać, ani Ukraińcy, urodzeni po wojnie, nie mają za co przepraszać. Chodzi o to, żeby stanęli oni w prawdzie i przyznali, że UPA to nie tylko walka z Sowietami, ale też okrutne zbrodnie na Polakach, Żydach i samych Ukraińcach, którzy nie podzielali chorej idei nacjonalizmu. My już dawno przyznaliśmy, że nie potraktowaliśmy kozaków fair w XVII wieku.

~wołyniak 4 godziny i 17 minut temu
przyjdzie na was kara neorezuny

~jajaja 4 godziny i 15 minut temu
mają nas w d…e i tak uważają że to oni zostali pokrzywdzenie tylko się bronili

~Jarek 3 godziny i 57 minut temu
Wybaczenie to podstawa, ale podrzucanie dzieci w górę i łapanie ich przez nadziewanie na bagnety raczej nie jest walką o niepodległość. Tak nawet zwierzęta nie robią.

~jeremi 3 godziny i 56 minut temu
Ukraińcy nic was nie usprawiedliwi , to byli Wasi sąsiedzi a wyście ich mordowali , nie tak normalnie , ale tak aby ich znieważyć , aby jak najwiecej cierpieli , czy rozciecie brzucha i wywlwczenie kiszek i przywiązanie ich do klamki i pędzenie tego męczonego człowieka to było ludzkie?

~eeee 3 godziny i 54 minut temu
Zaj…ł bym najchętniej WP za tytuł. „Sygnatariusze apelu proszą o wybaczenie i wybaczają zbrodnie uczynione wobec nich „. Jakie wybaczenie???????? Co my zrobiliśmy, żeby przepraszać? Banda sprzedajnych dzi.k

~Staszyński 4 godziny i 3 minuty temu
Wybaczyć banderowcy – nigdy! Każdy banderowca i cala jego rodzina dożywotni zakaz wjazdu do Polski! Do reszty Ukraińców nic nie mam!

~Klara 3 godziny i 55 minut temu
Takiego ludobójstwa nie wolno wybaczyć. Nawołują do „niepamiętania” … kim będziemy bez pamięci? Dopóki nie uznają tej rzezi za ludobójstwo, nie ma wybaczenia tym bardziej niepamiętania.

~Stanisławów 3 godziny temu
Głośno mówimy, stawiamy pomniki, czcimy pamięć dwudziestu paru tysięcy ofiar Katyńskich zastrzelonych krótkim strzałem w tył głowy a milczymy o trzystu tysiącach ofiar Wołyńskich bestialsko mordowanych żywcem na najbardziej wyrafinowane sposoby. Porównując liczbę ofiar i bestialstwo oprawców, Krzyży i Pomników Wołyńskich powinno być co najmniej 10-15 razy więcej niż Katyńskich.

~mjh 3 godziny i 44 minut temu
Dopóki na ukrainie robi się bohaterów z UPowców którzy wyrżnęli 300 000 Polaków, także kobiet i dzieci często w przerażająco bestialski sposób to nie może byc mowy o przebaczeniu!

…..

http://wpolityce.pl/swiat/295271-juszczenko-i-krawczuk-apeluja-o-dzien-pamieci-ofiar-konfliktow-ukrainsko-polskich-potrzebne-jest-chrzescijanskie-przebaczenie-i-porozumienie

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/dworczyk-krytykuje-list-ukraincow-do-polakow

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Ewa-Siemaszko-i-Michal-Dworczyk-krytykuja-ukrainski-list-zrownuja-ludobojstwo-z-winami-Polakow-to-nie-do-przyjecia,wid,18368893,wiadomosc.html?ticaid=117265&_ticrsn=3

http://wpolityce.pl/polityka/295775-michal-dworczyk-jedna-reka-podpisuja-dokument-ktory-ma-zmierzac-do-pojednania-a-druga-glosuja-za-gloryfikacja-ukrainskich-nacjonalistow

http://wpolityce.pl/polityka/295453-list-ukrainskich-politykow-i-intelektualistow-w-rzeczywistosci-zamazuje-historyczna-prawde-i-wywiera-presje-na-polske-by-nie-potepila-sprawcow-ludobojstwa-na-wolyniu

http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/redakcja-ukrainska-polskiego-radia-manipuluje-przy-tlumaczeniach-wypowiedzi-politykow

http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/skandaliczny-list-z-prosba-o-zapomnienie-zbrodni-upa-na-polakach-ukrainskich-prezydentow

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Ukrainski-biskup-apeluje-o-informacje-o-nieznanych-grobach-ofiar-zbrodni-wolynskiej,wid,18383364,wiadomosc.html

14 thoughts on “317 List „ukraińskich autorytetów”… czyli łaskawi banderowcy po krześcijańsku przebaczają sobie… i zamordowanym Lachom

 1. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/przemysl-ukrainski-minister-naciskal-na-policje-i-publicznie-pomawial-polskiego-posla


  Światosław Szeremeta. Fot. facebook.com

  Ukraiński minister awanturował się i wywierał presję na policję podczas przemyskiej manifestacji

  Światosław Szeremeta, ukraiński urzędnik w randze ministra był osobą próbującą wymusić na polskich policjantach określone działania na cmentarzu w Przemyślu-Pikulicach. Publicznie twierdził też, że za polską kontrmanifestację, zorganizowaną „za pieniądze Putina”, odpowiadają polski poseł, a także działacz patriotyczny.

  Jak informowaliśmy we wtorek, jeden z Ukraińców odpowiedzialnych za niedzielny pochód żądał rozmowy z oficerem dowodzącym akcją policjantów przy cmentarzu w Przemyślu – Pikulicach. Twierdził, że policja i polskie władze nie zabezpieczały porządku podczas pochodu, a polscy funkcjonariusze nie wypełniali swoich obowiązków.

  ZOBACZ: Ukraińcy nie wpuszczają Polaków na cmentarz w Przemyślu. Oskarżają policję o prowokacje [+VIDEO]

  Tym człowiekiem jest Światosław Szeremeta, szef Państwowej Komisji ds. uczczenia pamięci uczestników operacji antyterrorystycznej, ofiar wojen i represji politycznych – w randze ministra. Był również deputowanym Lwowskiej Rady Obwodowej z ramienia Ludowego Ruchu Ukrainy.

  „Wy nie robicie swoich obowiązków, wy robicie prowokacje!” – twierdził Szeremeta. Zagadnięty przez demonstrującą przy wejściu na cmentarz w Pikulicach kobietę w pierwszym momencie potwierdził, że osoby w czerwono-czarnych barwach UPA to nie prowokatorzy i mogą wejść na cmentarz. Później zaznaczał, że równolegle do pochodu, w Truskawcu odbywały się rozmowy polsko-ukraińskie z udziałem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz przewodniczącego ukraińskiego parlamentu Andrija Parubija, na którego się powoływał. Twierdził też, że cała akcja związana z kontrmanifestacjami w Przemyślu to prowokacja zorganizowana przez Mirosława Majkowskiego, którą sfinansowano za rosyjskie pieniądze. Na innym nagraniu zarejestrowano, jak inny Ukrainiec, towarzyszący Szeremecie nie chciał pozwolić jednemu z Polaków na wejście na teren cmentarza, tłumacząc to tym, że ten „bierze pieniądze od Putina”. „Przekażcie Majkowskiemu od Szeremety, że będzie mieć duży problem. Na Ukrainie Majkowski nic nie zrobi teraz” – mówił Szeremeta.

  Kontrowersyjny urzednik

  Mirosław Majkowski to prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „X D.O.D”, a także działacz patriotyczno-społeczny i były kandydat na prezydenta Przemyśla. W 2013 roku współorganizował w Radymnie rekonstrukcję napaści bandy UPA na polską wieś. Według niego, Szeremeta jest odpowiedzialny za prowadzenie nielegalnych poszukiwań szczątków członków UPA na terenie Polski. Miał on rzekomo wielokrotnie próbować wymusić szantażem określone zachowania urzędników. Majkowski twierdzi, że Szeremeta był odpowiedzialny m.in. za inicjatywę usunięcia Szczerbca z Cmentarza Obrońców Lwowa, a także za ostatnie zamieszanie związane z lwowskimi Lwami.

  „To przez jego działania kilkukrotnie przesuwany był termin odsłonięcia cmentarza polskich żołnierzy w Mościskach. Szantażuje wielokrotnie ROPWiM w celu ugrywania swoich celów” – napisał na Facebooku Majkowski. Dodał, że Szeremeta odpowiada za bezczynność także w sprawie upamiętnienia Ukraińców poległych podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku. „Co ciekawe mimo chęci sfinansowania przez stronę polską remontu cmentarzy żołnierzy Petlury od kilku lat nie zrobił nic mimo monitów strony polskiej w tym celu” – pisze Majkowski. Według niego ukraiński minister blokuje również upamiętnienie Polaków, Ukraińców i Żydów zamordowanych na terytorium Ukrainy przez NKWD.

  „Światosław Szeremeta działa na szkodę narodu polskiego i ukraińskiego. Jego działania mają charakter sabotażu, cechują je szantaż i próby wymuszania. Taka osoba nie może pełnić żadnej funkcji publicznej. (…) Ten człowiek sprawuje funkcję ministerialną i próbował wymusić określone zachowanie na funkcjonariuszach policji. To karygodne!” – napisał Majkowski.

  W osobnym oświadczeniu były kandydat na prezydenta Przemyśla zaprzecza, jakoby miał mieć coś wspólnego z przygotowaniem niedzielnej kontrmanifestacji. Majkowski powołuje się także na informację otrzymaną od ROPWiM, według której Szeremeta jako minister blokował i blokuje szereg inicjatyw mających na celu upamiętnienie Polaków, Ukraińców i Żydów zamordowanych przez NKWD na terenie dzisiejszej Ukrainy. Miał on również dopuszczać się nadużyć w związku z poszukiwaniem żołnierzy Armii Czerwonej poległych podczas walk o Przełęcz Dukielską w 1944 roku (przy okazji czego nawiązał współpracę z Majkowskim), których ekshumowane szczątki zostały pochowane jako szczątki Ukraińców. Według Majkowskiego podczas prac nie odkryto żadnych dowodów potwierdzających identyfikację etniczno-narodową szczątków.

  Minister zarabia na grobach Polaków?

  „Lista zaniedbań, prowadzenia nielegalnych poszukiwań, prób wywierania szantażem i groźbą określonych działań na polskich władzach i samorządowcach ze strony Szeremety jest długa” – pisze Majkowski. „To on blokował w ubiegłym roku pochówek i odsłonięcie cmentarza żołnierzy polskich w Mościskach poległych między Przemyślem i Lwowem we wrześniu 1939 roku. I tu kolejne kuriozum, bo w dywizjach zgrupowania gen. Sosnkowskiego znajdował się spory odsetek Ukraińców walczących w szeregach Wojska Polskiego. Dodam walczących bohatersko i z największym poświęceniem choćby w szeregach 11 Karpackiej Dywizji Piechoty. To także on szantażował stronę polską i groził zdjęciem Szczerbca z Cmentarza Obrońców Lwowa czym dopuściłby się dewastacji na wzór sowietów. Niczym by się nie różnił”.

  Według nieoficjalnych informacji, Szeremeta jest również właścicielem firmy, zajmującej się poszukiwaniem szczątków Polaków na Ukrainie, w tym na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Pobierając za to pięciokrotnie wyższe stawki. Jak udało nam się ustalić, Szeremeta rzeczywiście współpracuje z ROPWiM. Według opinii osób znających ten temat, „dorabia się” on na grobach Polaków na Wschodzie. Z jednej strony wydaje pozwolenia na te poszukiwania. Przy braku możliwości wskazania odpowiedniego podmiotu – nie czyni tego, zaś pozwolenia wydaje nieml wyłącznie dla swojej, nienajtańszej firmy.

  Poseł interweniuje

  Poseł Wojciech Bakun z klubu Kukiz’15 zwrócił się do polskiego MSZ z zapytaniem dotyczącym zachowania posła Szeremety. „Zapytaliśmy, na jakiej podstawie pan Szeremeta żądał od polskich służb określonego zachowania” – mówi poseł. Jego zdaniem policja zachowała się tu bardzo sprawnie i nie dała się sprowokować. Ma również wątpliwości względem obecności ukraińskiego ministra podczas procesji. „Pochód został zgłoszony jako procesja religijna, a ukraińscy dostojnicy rządowi próbowali dążyć do wywołania określonych zachowań policji na terytorium Polski” – mówi Bakun. Zaznacza, że otrzymał od Związku Ukraińców w Przemyślu zaproszenie na obchody. Nie mógł jednak w nich uczestniczyć, ale reprezentował go jego asystent, Wojciech Pawliszak. „Pan Szeremeta nazwał nas osobami opłacanymi przez Putina i stwierdził, że prowodyrem i organizatorem kontrmanifestacji jest Mirosław Majkowski”- mówi Bakun. Zdaniem posła, Szeremeta formułował oskarżenia względem osoby cywilnej i próbował wpłynąć na zachowanie policji argumentując, że Polacy organizują prowokację. „Dla mnie prowokacją były słowa ‘Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć’. Uważam, że policja powinna dokonać zatrzymania osoby, która to krzyczała. To jest otwarte nawoływanie do nienawiści” – mówi Bakun.

  ZOBACZ: Ukraińcy na marszu w Przemyślu: Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi [+VIDEO]

  W ubiegłym roku Szeremeta zabronił stronie polskiej obecności podczas prac ekshumacyjnych w Tynnem k. Sarn, finansowanych przez ROPWiM – za polskie środki publiczne. Ponadto, to właśnie Światosław Szeremeta nagłośnił sprawę patriotycznej rekonstrukcji tablic na mogiłach zbrodniarzy z OUN-UPA, pochowanych na cmentarzu w Przemyślu – Pikulicach. W artykule opublikowanym na łamach rzeszowskiej „Gazety Wyborczej” jest on podpisany jako autor zdjęć. Prawdopodobnie to on, w towarzystwie miejscowych Ukraińców, próbował następnie bezskutecznie zgłosić sprawę m.in. urzędnikom miejskim. W końcu zawiadomili o sprawie warszawską centralę Związku Ukraińców w Polsce, która poinformowała policję.

  KRESY.PL / mt

  tagore:29.06.2016 16:41
  Członkowie i sympatycy ugrupowań Neobanderowskich powinni mieć zakaz wjazdu do grupy Wyszehradzkiej. tagore

  blitz:29.06.2016 16:58
  Pan minister powinien być z urzędu – a jakże – oskarżony zarówno z Art. 224 KK jak i Art. 234 KK !!!

  tagore:29.06.2016 17:10
  Zbieżność w czasie tego wydarzenia z jednostronnym oświadczeniem Parubija na temat uzgodnień z marszałkiem Kuchcińskim nie wydaje się przypadkowa. Kuchciński zrobił ciężki błąd spotykając się z Szuchewyczem i w ten sposób legitymizując kształtowanie przez tego człowieka stosunków polsko ukraińskich. tagore

  blitz:29.06.2016 17:46
  Ku memu zdumieniu elity obecnej władzy pokazują, że w polityce międzynarodowej łączą ze sobą dość idiotyczny zestaw cech: „cienkiego bolka”, „słonia w składzie porcelany” i „dzieci we mgle” …

  fiesta:29.06.2016 22:37
  W polityce wyzszego szczebla nic nie dzieje sie przypadkowo i M.Kuchcinski dzialal z premedytacja na polecenie odgorne (w domysle Kalksteina dlatego, ze spelnia role „BMW” – Bierny, Mierny, ale Wierny wobec Kalksteinow i PiS) , kiedy spotkal sie z synem zbrodniarza z OUN-UPA J.Suchewyczem (zydem i poslem do UPA-inskiego parlamentu) – M.Kuchcinski tez wyglada na stepowego chazara. Jest to dowod, ze zydostwo z PiS prowadzi polityke zakulisowa w tajemnicy przed Polakami i nie jest istotne co robi zydostwo z PiS oficjalnie i na pokaz, zeby w ten sposob zamaskowac swoje rzeczywiste zakulisowe dzialania. Poza tym ja nie widze pozytku z prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z banderowcami zwazywszy na fakt, ze OUN wydal tajna uchwale w czerwcu 1990r dotyczaca podstepnego zwalczania Polski i Polakow i to czyni UPA-ine automatycznie wrogiem Polski i Polakow, a rzady PiS rzadami zdrajcow Polski, takimi samymi jak poprzednie ekipy rzadzace.

  UPAdlina:29.06.2016 17:53
  jak to się banderowskie szmaty zarzygane rozwydrzyły na polskiej ziemi !!!!!………Ne byłoby tego, gdyby nie usmanofilski rząd, który wypełnia bez szemrania polecenia panów zza oceanu, którzy zapragnęli na siłę zrobić z Polaków i ścierw banderowskich przyjaciół !!………Niedoczekanie wasze !!

  mix:29.06.2016 18:21
  Trzeba mu było porządnie przylać pałą i odstawić na granicę z zakazem ponownego wjazdu.

  Piotrx:29.06.2016 19:36
  Proponuję aby na zasadzie wzajemności (której w istocie nigdy nie było i nie ma) Polacy we Lwowie przy wsparciu Rządu RP mogli zorganizować 11 lipca „procesję religijną” pod polskimi flagami ze lwowskiej katedry łacińskiej na Cmentarz Obrońców Lwowa pod ochroną ukrainskich służb porządkowych. Co na to strona ukraińska? Jak napisał w swoim piśmie prezydent Przemyśla …. http://www.petycjeonline.com/a/147673… . W Polsce na „procesję religijną” zgłaszaną przez parafię nie trzeba zezwolenia władz (zgodnie z ustawą o zgromadzeniach) a jak jest na Ukrainie?

  Piotrx:29.06.2016 19:38
  Podpisujmy petycję …………Zakaz zgromadzeń zwolenników UPA i Bandery, Zakaz Używania symboli Banderowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. …………. http://petitiongo.org/en/petition/zakaz-zgromadzen-zwolennikow-upa-i-bandery-zakaz-u ………… Wszystkie partie zasiadające w sejmie, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ………… My Naród Polski, który w swojej tragicznej historii wycierpiał bardzo wiele, pomimo najszczerszych chęci życiu w pokoju, zgodzie, a także poszanowaniu wartości Narodowych własnych oraz innych Narodów jesteśmy zaniepokojeni iż rząd Ukraiński podjął odbudowę narodu Ukraińskiego na wartościach Banderowskich. Jesteśmy przerażeni skalą promowania bandery oraz UPA na Ukrainie. Rozumiemy że każdy naród potrzebuje własnych bohaterów, lecz promowanie oprawców, bandytów, morderców 120 tyś Polaków bezbronnych mężczyzn, kobiet, a szczególnie nikomu nic nie winnych dzieci nie może przejść obok nas obojętnie. My Polski Naród domagamy się głośno USTAWY która, zablokuje możliwość promowania ludzi, choć ciężko nazwać ich ludźmi poprzez rzeczy których dokonali oraz wartości jakimi się kierowali. Jednocześnie Ustawa to hołd i pamięć o Ofiarach Ludobójstwa, które zostało dokonane na ogromną skalę. Patrząc na sposoby mordu nie możemy pogodzić się że osoby czczące oprawców, którzy zachowali się poniżej godności i sumienia oraz braku jakiegokolwiek człowieczeństwa urządzają w Naszym Kraju marsze „Bohaterom Ukrainy” jak to miało miejsce w 26 czerwca 2016 w Przemyślu, gdzie można było usłyszeć ze strony Ukraińców „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć!”. Za takie hasła oraz promowania morderców żądamy kary więzień, oraz wprowadzenie dożywotniego zakazu wjazdu na teren POLSKI. Petycja ta jest naszym głosem, głosem Narodu Polskiego do Polskich Władz na różnych szczeblach władzy, ponad podziałami partyjnymi o głos rozsądku i sumienia. O pamięć tysięcy rodaków i poszanowania jakże tragicznego ich losu. Strachu, który im towarzyszył w tym czasie o siebie i najbliższych. Cierpieniu i poczuciu bezradności na widok mordowanych własnych dzieci. Gwałconych kobiet, żon, matek, córek…. Mamy nadzieje że tak jak nasi przodkowie stali odważnie w obronie swojej Ojczyzny tak i teraz Władza Polska, będzie w końcu bronić tych których bronić powinna i nie ulegać naciskom Rządu Ukraińskiego pod żadnym pozorem.

  UPAdlina:29.06.2016 21:22
  Dzięki Piotrx za link!!!!!……….Prosimy o podpisywanie petycji !!!!!

  Sylwia:30.06.2016 04:16
  1. Taka petycja jest sprawa ważną i potrzebną. To jest szlachetna i patriotyczna inicjatywa. 2. Praktyka pisania petycji społecznych, politycznych i sądowych wykazuje, że ich skuteczność jest większa gdy pisane są starannie, bez niezdarności stylistycznych i błędów gramatycznych. 3. W obecnym brzmieniu ta petycja jest niedopracowana. 4. Podana liczba 120 000 ofiar ukraińskiego ludobójstwa Polaków może by traktowana jedynie roboczo; nie jest ona ustalona przez rzetelne badania historyczne, archiwalne, statystyczne i archeologiczne. Są źródła podające wyższe i znacznie wyższe liczby ofiar. Nie należy jej używać. 4. Ponieważ zależy mi na skuteczności tej petycji, jej inicjatorom zalecam porównanie tekstu pierwotnego z przedstawionym tutaj i dokonanie zmian. Stronice HTML jest łatwo zmienić. Cel i duch petycji nie doznają uszczerbku po wniesieniu zalecanych przez mnie poprawek. Oto one: … ‚My naród polski, który w swojej tragicznej historii wycierpiał bardzo wiele, pomimo najszczerszych chęci życiu w pokoju, zgodzie, a także poszanowaniu wartości narodowych własnych oraz innych narodów, jesteśmy zaniepokojeni, że rząd ukraiński podjął odnowę narodową na wartościach banderowskich. Jesteśmy przerażeni skalą promowania hitleryzmu, Bandery i UPA na Ukrainie. Rozumiemy że każdy naród potrzebuje własnych bohaterów, lecz nie możemy przejść obojętnie obok promowania oprawców, bandytów i morderców setek tysięcy Polaków: mężczyzn, kobiet, i niewinnych dzieci. My, polski naród, domagamy się głośno USTAWY, która zablokuje promowanie tych ludzi, choć ciężko nazwać ich ludźmi za czyny, których dokonali oraz wartości, którymi się kierowali. Jednocześnie ustawa taka to hołd i pamięć o ofiarach ludobójstwa, które zostało dokonane na ogromną skalę. Patrząc na sposoby mordu nie możemy pogodzić się z tym, że osoby czczące oprawców, którzy zachowali się poniżej godności i sumienia oraz przy braku człowieczeństwa urządzają w naszym kraju marsze ku czci „Bohaterom Ukrainy”, jak to miało miejsce 26 czerwca 2016 w Przemyślu, gdzie można było usłyszeć ze strony Ukraińców „Jeszcze Polska nie zginęła, ale musi zginąć!”. Za takie hasła oraz promowania morderców żądamy kary więzieia oraz wprowadzenia dożywotniego zakazu wjazdu na teren Polski. Petycja ta jest naszym wezwaniem, wezwaniem narodu polskiego o rozsądek i sumienie do jego władz na różnych szczeblach, ponad podziałami partyjnymi; o pamięć setek tysięcy rodaków i poszanowanie ich tragicznego losu; rozpaczy, która im towarzyszyła w tym czasie o sobie i najbliższych; cierpieniu i bezradności na widok mordowanych własnych dzieci; gwałconych kobiet, żon, matek, córek… Mamy nadzieje że tak jak nasi przodkowie stali odważnie w obronie swojej ojczyzny tak i teraz władza polska, będzie bronić tych, których bronić powinna i nie ulegnie naciskom rządu ukraińskiego.’

  Sylwia:29.06.2016 20:36
  Zdradziecka tolerancja postępu ukraińskiego hitleryzmu i banderyzmu w Polsce przez rządy POPiSu doprowadzi do dalszego rozzuchwalenia Ukraińców i OUN. Na przyszłych ukraińskich ‚procesjach’ używanych do przeprowadzania politycznych manifestacji banderowskich, zobaczymy barwy UPA oraz czarne flagi i podkoszulki z Wolfsangel; powstaną tajne i umundurowane organizacje ukraińskie, które przeszkolą bojówki terrorystyczne. Broń i środki wybuchowe przenikną przez granicę. Dostarczy ich także ambasada ukraińska, która je przewiezie transportem dyplomatycznym. Ukraińcy napadną na polską szkolę i zabiją dzieci. Wysadzą w powietrze kościół pełen ludzi. Zniszczą dopływ wody, gazu i elektrycznosci w miastach i miasteczkach. Wymordują chorych w szpitalu i personel medyczny. Zaczną się nagłe i szybkie masowe mordy Polaków. Celem OUN jest zajęcie wielu polskich powiatów i rozpad państwa polskiego. Nasz jedyny ratunek jest w rozszerzonym dostępie do broni palnej i ochotnicze organizacje obrony lokalnej i terytoralnej. Rządy POPisU muszą odejść i nastąpić prawdziwie polskie rządy, po raz pierwszy od 1939 r. Przestańmy głosować na partie: wybierajmy patriotów. Ukraińcy to nasi śmiertelni wrogowie. Albo my ich albo oni nas.

  zefir:29.06.2016 21:32
  Ten bandersukinsyn Św Szeremeta winien być w kajdankach odwieziony do granicy,po czym solidnym kopem wyeksmitowany do swej Padliny-na tym winien być zakończony dyskurs o tym ścierwie.

  Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraincy-przygotowuja-skarge-do-polskiej-prokuratury-ws-wydarzen-w-przemyslu


   Fot. internet

   Ukraińcy przygotowują skargę do polskiej prokuratury ws. wydarzeń w Przemyślu

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Środa, 29 czerwca 2016 o godz. 15:03:31

   Związek Ukraińców w Polsce chce złożyć oficjalną skargę na nieprofesjonalne – ich zdaniem – działania policji, które „doprowadziły do ataków polskich nacjonalistów na ukraińską procesję w Przemyślu”. Ukraińcy chcą także ukarania uczestników kontrmanifestacji.

   „Przygotowuję informacje dla władz państwowych o nieprofesjonalnych działaniach policji w Przemyślu” – powiedział szef Związku, Piotr Tyma w rozmowie z korespondentem ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform. Dodał, że prawnik ZUwP przygotowuje także wniosek do prokuratury ws. popełnienia przestępstw z kilku artykułów kodeksu karnego. Chodzi przede wszystkim o obelgi na tle narodowościowym i groźby zabójstwa.

   PRZECZYTAJ:

   Ukraiński minister awanturował się i wywierał presję na policję podczas przemyskiej manifestacji

   Policja sprawdza zachowanie Ukraińców podczas marszu w Przemyślu

   Ukraińcy na marszu w Przemyślu: Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi [+VIDEO]

   Tym twierdzi, że przed tradycyjną procesją poinformowano przedstawicieli polskich organów państwowych „na wszystkich możliwych poziomach” o niebezpieczeństwie starć oraz „agresji ze strony polskich nacjonalistów”. Powoływał się na ostatnie wypowiedzi „nacjonalistów” ws. organizowanego pochodu, a także na „niedawną profanację ukraińskich grobów na cmentarzu” (najpewniej miał na myśli patriotyczną rekonstrukcję tablic na grobach bojówkarzy OUN-UPA – red.).

   „Zrobiłem wszystko, co do mnie należało, aby poinformować odpowiednie władze o tym, że sytuacja może być napięta i może wyniknąć niebezpieczeństwo. Jednak nawet zwykli ludzie widzieli, że policja działała nieprofesjonalnie” – twierdzi Tyma. Zaznaczył, że policja nie odgrodziła „agresywnych grup nacjonalistów” od ukraińskiej procesji i pozwoliła im na zablokowanie trasy przemarszu. Dodał, że jedna z grup polskich nacjonalistów cały czas szła środkiem ukraińskiej procesji, obrażając uczestników marszu i prowokując ich (najprawdopodobniej miał na myśli osoby niosące transparent z napisem „Ludobójstwo pamiętamy, banderowców potępiamy”, które dołączyły do pochodu).

   Portal Wschodnik.pl, odnosząc się do wydarzeń w Przemyślu napisał, że „agresywnie nastawieni narodowcy, kibice piłkarscy a także przedstawiciele organizacji Młodzież Wszechpolska napadli na tradycyjny coroczny ukraiński pochód prawosławnych i grekokatolików, który kierował się do cmentarza wojskowego w Pikulicach w pobliżu Przemyśla, gdzie pochowani są żołnierze ukraińskiej walki wyzwoleńczej. Napastnicy m.in. rozerwali wyszywankę 60-letniego mężczyzny i rzucili na ziemię jedną z kościelnych chorągwi”. Na portalu zamieszczono także informację, że poza grobami ukraińskich Strzelców Siczowych i Ukraińskiej Galicyjskiej Armii, na cmentarzu w Pikulicach znajdują się także„dwa braterskie groby żołnierzy UPA, którzy w roku 1946 i 1947 zginęli w wioskach Bircza i Liszna”.

   Przeczytaj również:

   PAP nazywa zbrodniarzy z UPA „ukraińskimi powstańcami”

   Polskie media nazywają zbrodniarzy z UPA „ukraińskimi bohaterami wojennymi”

   Wschodnik.pl / Kresy.pl

   blitz:29.06.2016 17:31
   Na takie działania związku przydałaby się wyczerpująca interpretacja tego, że wznoszone okrzyki nie miały cech tła narodowościowego – przecież banderowcy nie są narodem (?)! Można ponadto przyjąć, że owszem padły groźby zabójstwa ale z ust dość głośnego „pątnika” z procesji.

   blitz:29.06.2016 17:33
   … i to groźba wobec całego Polskiego Narodu!!!

   jaroslaus:29.06.2016 17:35
   niewiarygodne skurwysyństwo – do tego doprowadziło 25 zmarnowanych lat a’la kamieni kupa.

   kajetan40:29.06.2016 17:49
   Tego już za dużo wy sokoły, potomki ,czarta psie ,pomioty chamska ukrainska hołoto! prowokatorzy z psim rodowodem skarżyć się możecie do sodomity bandery obrażacie Polski Naród świniopasy jest takie hasło na czasie ” Polak Pan a ukrainiec cham”

   AlexWolf:29.06.2016 17:50
   Co to za zdrajcy dziennikarze niby narodowości polskiej pracują w takim szmatławcu?: ” W czasie gdy oczy całego świata z niepokojem śledzą sytuację za naszą wschodnią granicą, na łamach wszystkich kanałów informacyjnych toczy się wojna informacyjna. Portal WSCHODNIK.PL powstał z inicjatywy niezależnych dziennikarzy tak z polskiej jak i ukraińskiej strony z myślą o dostarczeniu polskim odbiorcom aktualnych informacji o Ukrainie. Jako że nasz kraj jest od niepamiętnych czasów spowinowacony na wielu płaszczyznach ze wschodnim sąsiadem i losy narodu ukraińskiego nie są nam obojętne, serwis ma na celu zapełnić odczuwalny brak rzetelnej i obiektywnej informacji dotyczącej bieżącej sytuacji w Ukrainie. Będziemy starać się przybliżać aktualną sytuację i wydarzenia, dzięki współpracy z organizacją «Informacyjny Opór» – Dmytro Tymczuka.Projekt WSCHODNIK.PL działa na zasadach Non Profit, przy współpracy adeptów sztuki dziennikarskiej, tłumaczy oraz wolontariuszy zaangażowanych w sprawy ukraińskie.Z przyjemnością nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którzy mogliby przyczynić się do tworzenia i popularyzacji serwisu.” Propaganda banderowska do entej potęgi, zobaczcie jak często jest cytowany banderowiec Kuchciński.

   UPAdlina:29.06.2016 18:15
   jeżeli „polski” rząd nie zakończy lizania dup banderowskim wszom, co jeszcze bardziej je rozbestwia, to jak słowo daję, Polacy wezmą sprawy w swoje ręce i zaczną się polowania na upadlińców w Polsce i mordobicia, bo tak dłużej być nie może!!!!!…….Jak długo na własnej ziemi mamy być opluwani przez te banderowskie ku..wy, które nawet posuwają się do publicznej profanacji polskiego hymnu (a „polska” policja nie reaguje) i jeszcze mają czelność skarżyć do polskiej prokuratury polskich patriotów, którzy bronią polskich narodowych symboli i przypominają o ludobójstwie upadlińskich zwyrodnialców!!!!!…………..UPADLIŃSKIE ŚCIERY: W Polsce cwel spod celi bandera i jego ludobójcza organizacja nie są chronieni prawem, więc ich symbolika będzie tępiona włącznie z tymi, którzy tę symbolikę propagują!!!!!………Skarżyć możecie się w waszej prokuraturze na upadlinie, bo tam te zwyrodniałe nazistowskie ku..wy są chronione przez „prawo”!!!!!………….PISdzielce, zróbcie z tym coś, bo to się wszystko źle skończy !!!!!

   mix:29.06.2016 18:18
   Rozwiązać ten Związek i już, a komu się nie podoba to wypad na Upadlinę. Pewnie jeszcze banderowska swołocz dostaje dotacje z naszych podatków.

   Sylwia:29.06.2016 19:39
   Jest teraz odpowiedni czas i konieczność by polskie organizacje patriotów, kombatantów i b. żołnierzy LWP zgłosiły skargi do prokuratury o nie reagowanie przez przemyską policję na popełniane na ich oczach przez Ukraińców przestępstwa wyraźnie określone w Kodeksie Karnym RP. To powinno być również podniesione na Sejmie przez patriotycznych posłów. Napiszmy do tych organizacji i posłów.

   Polubienie

  • matsilver:30.06.2016 14:47
   No to Panowie trzeba się skrzyknąć i wymierzyć sprawiedliwość skoro to umierające państwo od 70 lat nie jest w stanie tego zrobić. Takich osób w polsce są tysiące!!!

   PrzemyskiPatriota:30.06.2016 14:53
   Nie nawołuj do samosądów. To nie Ukraina tylko Polska. Zachowujmy się z godnością i nie napadajmy na starców , bo to upowska tradycja.

   baciar:30.06.2016 15:29
   zadnych samosądów jego napietnowac zdjeciem w całej POLSCE I TO WYSTARCZY BY TAKI BYDLAK byl wszedzie rozpoznawalny jako morderca POLAKÓW

   PrzemyskiPatriota:30.06.2016 15:38
   Zdjęcia są, filmy na YT też są(sami banderowcy je nakręcili he he he) tożsamość banderowca ustalona więc wklejajcie i przekazujcie dalej prawdę o banderyzmie w Polsce.

   http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/medale-upa-z-wizerunkiem-szuchewycza-na-marszu-ukraincow-w-przemyslu-foto


   Weteran UPA w Przemyślu. Fot. MW Przemyśl

   Medale UPA z wizerunkiem Szuchewycza na marszu Ukraińców w Przemyślu [+FOTO]

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 30 czerwca 2016 o godz. 12:12:53

   Na niedzielnym marszu w Przemyślu obecny był weteran UPA, który miał na sobie medale przyznawane członkom tej zbrodniczej formacji. Na jednym z nich widniał wizerunek Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za mordy na Polakach.

   Na fotografiach wykonanych przez członków Młodzieży Wszechpolskiej widoczny jest weteran UPA, który najprawdopodobniej przyjechał na marsz z Ukrainy. Na łańcuszek założony na szyję ma nałożonych kilka medali, w tym związane bezpośrednio z UPA. Jeden z nich, wydawany przez Bractwo UPA, otrzymują weterani tej zbrodniczej formacji, którym udało się dożyć czasów niepodległej Ukrainy. Powstał on w 2007 roku z okazji 100 rocznicy urodzin Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA, którego wizerunek jest widoczny na medalu. Inny to prawdopodobnie medal pamiątkowy, wyemitowany z okazji 90. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

   Przeczytaj: Policja sprawdza zachowanie Ukraińców podczas marszu w Przemyślu

   KRESY.PL

   AlexWolf:30.06.2016 12:39
   Ten zbrodniarz powinien już być aresztowany i osądzony a nie chodzić sobie w glorii pseudobohatera po ziemi na której on i jego upadlińskie kumple mordowali swoje ofiary.

   PrzemyskiPatriota:30.06.2016 12:58
   Ten „weteran” to Wasyl Łasyczka ukraiński nacjonalista członek ludobójczej sotni „Hrynia” zamieszkały w Przemyślu na osiedlu Kazanów. Można obejrzeć wywiad z nim na serwisie YT wystarczy wpisac „Wasyl Łasyczka”. Banderowiec który był w ochronie sztabu sotni, opowiada m.in. jak to wzięli do niewoli żołnierzy LWP w Bieszczadach , jaki to heroj był z „Hrynia” , jak chodzili „postrzelać sobie” do Polaków.

   jaroslaus:30.06.2016 13:05
   ciekawe ile polskich niemowląt zaszlachtował ten „heroj”? Czemu nie siedzi w okopie pod Donbasem?

   PrzemyskiPatriota:30.06.2016 13:07
   oto link do wspomnień banderowca /www.youtube.com/watch?v=0Lo2h6_N9pA

   azar:30.06.2016 13:54
   znajdzie się jeszcze kij na ten banderowski ryj!!!

   Przebraze:30.06.2016 14:02
   Jak to możliwe, że upadlińskie ścierwo mieszka sobie spokojnie w Polsce? Przecież powinien być aresztowany i osądzony!!! W jakim chorym kraju my żyjemy.

   UPAdlina:30.06.2016 16:02
   starzec, nie starzec!!……..A czy ten jeb..ny staruch i jego pobratymcy mieli litość dla kobiet i dzieci, gdy bestialsko je mordowali?????……….Gdybym był pewien, że to on i spotkałbym go w odpowiednim czasie i miejscu to nie interesowałoby mnie, że to starzec!!!!!……….Rozdeptałbym ku..wę jak karalucha!!!!!

   Polubienie

 2. http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/skandaliczna-relacja-polsatu-z-radymna-


  fot. wPolityce.pl

  Solidarni2010: Skandaliczna relacja Polsatu z Radymna

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Wtorek, 23 lipca 2013 o godz. 13:01:30

  Gośćmi wieczornego serwisu informacyjnego Polsat News poświęconego rekonstrukcji historycznej w Radymnie „Wołyń 1943 – nie o zemstę, lecz o pomięć wołają ofiary” byli nie twórcy rekonstrukcji, nie ocalali świadkowie wydarzeń na Wołyniu ani ich rodziny, nie historycy nawet, a … prezes Związku Ukraińców w Polsce – Piotr Stanisław Tyma, Jan Piekło, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej oraz redaktor naczelny wydawanego przez ten związek „Naszego słowa” – Jarosław Prystasz.

  W trakcie relacji na żywo, podczas prezentacji pożaru wołyńskiej wioski, przy dramatycznej muzyce Krzesimira Dębskiego przechodzącej w litanię za dusze zmarłych obaj zaproszeni przez Polsat goście otwarcie zaatakowali organizatorów rekonstrukcji, zarzucając im epatowanie okrucieństwem, mściwość i rozbudzanie negatywnych emocji.

  Dla widzów oglądających program w Polsacie kontrast przejmującego obrazu i chóralnego śpiewu pełnego współczucia dla Ofiar z zagłuszającymi je kąśliwymi, lekko ironicznymi czy wręcz szkalującymi, uwagami był nie do przyjęcia!

  W pewnym momencie jeden z rozmówców autorytatywnym tonem obwieścił, nie podając żadnego uzasadnienia ani argumentu: „Uważam że, nawet po tych epizodach widać, że to jest kompletna pomyłka, próba tego, czego się obawiali [ kto i czego się obawiał ??? – red.] obserwatorzy. Nie można na podstawie tak wyrwanej z kontekstu inscenizacji [wystarczającym kontekstem były obchody 70 rocznicy Rzezi Wołyńskiej – czego nie zauważyli komentatorzy – red.] zbudować sobie jakieś własne wyobrażenie. Widzimy tylko krzyk, przemoc itd, itd. Co… wobec tego możemy zrobić? Możemy się albo odciąć od tego albo zaangażować emocjonalnie po stronie ofiar …”

  Dalsze słowa to już czysta manipulacja: „…Zaangażować się, by poznać prawdę, co się tam stało, czy odnieść się negatywnie do ludzi, których tam pokazano negatywnie, czyli do Ukraińców”- powiedział jeden z uczestników pseudodyskusji .

  Nie wiemy, dlaczego poznawanie prawdy o zbrodni nie może iść w parze z potępieniem sprawców zbrodni? To jedynie logiczne!

  Poznano prawdę o Auschwitz, potępiono ją i odpowiedzialność za zbrodnię poniósł poza bezpośrednimi sprawcami cały – tak cały, i to z własnej woli – naród niemiecki, a jego ówczesna ekspiacja może być wzorem dla sprawców innych zbrodni oraz dla skruszonych, a poprzednio gorliwych, wyznawców zbrodniczych ideologii.

  Skruszonych, a nie pouczających i szyderczych, jak trzej panowie w Polsacie tego wieczora, których stać było jedyne na stwierdzenia w rodzaju:

  „O to chodziło … realizatorom – by nad rozumem zapanowały emocje, byśmy zaczęli nawzajem boczyć się na siebie i kłócić”, „podejrzewam, żę następny punkt to będzie wojna pomnikowa, to co udalo sie {KOMU?} zażegnać w latach 90-tych”, oraz na nadmiernie szczerą deklarację prezentującą sedno oficjalnej „opcji ukraińskiej”:

  – nastawionej od lat na minimalizowanie problemu i sprowadzanie ludobójstwa do czystek etnicznych i wzajemnych [!] animozji sąsiedzkich, – – ustawiającej Polaków w opozycji do Ukraińców [ale nigdy – odwrotnie],
  – sugerującej agresywność ludności cywilnej i broniących jej oddziałów samoobrony oraz oddziałów AK wobec Ukraińców [zaznaczmy: obrona podjęta została przez oddziały po wydaniu rozkazu 20 lipca 1943, czyli po najkrwawszych masakrach na Wołyniu i w reakcji na nie]; oto ta deklaracja:

  „W tej chwili trzeba już tylko minimalizować straty… niedługo minie już ta rocznica…”

  Otóż nie – panowie, nie minie już tak szybko, po niej przyjdą rocznice kolejne i waszych „strat” „zminimalizować” nie pozwolimy! Tę rocznicę i te zdarzenia będziemy nosić w sercach!

  Świadczą o tym dowodnie liczne komentarze pod relacją Polsatu zaprezentowaną na portalu wpolityce.pl [ swoją drogą zdumiewające, że relacja w tej formie została tam zamieszczona, i to bez adekwatnego komentarza redakcji!]. Oto znikoma ich część:

  Zaproszenie przez Polsat tych gości to nieporozumienie. Dlaczego o intencje tej inscenizacji nie pytano jej autorów ? Albo krewnych ofiar. To tak, jakby Erikę Steinbach zaprosić na inscenizację uruchomienia pierwszego krematorium w Auschwitz Birkenau i pytać o jej komentarz.

  Prawda jest taka.POLSAT manipuluje ludźmi,którzy mają małe pojęcie o relacjach społeczności polskiej i ukraińskiej. Byłem na inscenizacji i nie odbiega ona od innych rekonstrukcji… z tą tylko różnicą, że jest niepoprawna politycznie dla obecnej władzy, która nie ma pojęcia co się dzieje na wschodnich rubieżach RP….

  Nie zapraszajcie zdrajców Polski do studia. Trochę godności Polsacie News. tymi komunistycznymi politologami trochę przesadzacie

  To oburzające, że zachęcacie do oglądania relacji Polsatu. To była obrzydliwa manipulacja. Wyłączyli przekaz dźwiękowy z Radymna i nadawali własne komentarze (antypolskie oczywiście) ze studia. Oczywiście nie było w Polsacie wystąpienia Ks. Isakowicza-Zalewskiego i wielu innych, którzy przed inscenizacją przybliżyli zgromadzonym widzom fakty o ludobójstwie wołyńskim. Jednocześnie z Polsatem oglądałam rzetelną relację w TV Republika i mogę potwierdzić manipulację Polsatu. Panowie Karnowscy apeluję do Was: zdecydujcie się o co Wam tak naprawdę chodzi!

  Polsat News zachowywał się jak telewizja ukraińska. Komentarze Ukraińców były nieprzychylne Polakom. A to przecież ludzie mieszkający w Polsce, którzy powinni szanować kraj w którym żyją. Szczytem były słowa że widzowie „jedzą popcorn i kiełbasę” patrząc na to przedstawienie. A to nieprawda – Polacy byli wzruszeni tym co widzieli

  Oglądałem ten przejmujący program , słuchając jednocześnie komentarzy przedstawicieli Ukraińców w Polsce. Niestety – dalej „podobna” działalność AK na Wołyniu i „Wisła”. To pierwsze nie wymaga odpowiedzi- bronią fakty. Natomiast ta druga :Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w dniu 9 lutego 2012r ODDALIŁ skargę Związku Ukraińców w Polsce przeciw Polsce za akcję „Wisła”. Czy prowadzący program grał głupa w tej sprawie, czy nie wiedział o powyższym? Ta decyzja ZAMYKA sprawę !!

  Pozostaje zgodzić się z jednym jedynym stwierdzeniem dyskutantów w studiu Polsatu:
  „wniosków jeszcze nie wyciągnęliśmy przez 70 lat”!

  HD

  Polubienie

 3. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/pilka-kuchcinski-do-dymisji-po-kompromitujacych-negocjacjach-z-ukraincami-ws-uchwaly-wolynskiej


  Foto: youtube.com

  Piłka: Kuchciński do dymisji po kompromitujących negocjacjach z Ukraińcami ws. uchwały wołyńskiej

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 30 czerwca 2016 o godz. 13:01:44

  Według Mariana Piłki dopuszczenie do negocjacji syna organizatora ludobójstwa wołyńskiego Romana Szuchewycza – Jurija to drwina z pamięci pomordowanych.

  Negocjacje jakie prowadzi polski rząd ws. uchwały dotyczącej uczczenia ofiar ludobójstwa na Wołyniu są zdaniem Mariana Piłki kompromitujące. Według polityka upamiętnienie pamięci pomordowanyc „nie może zależeć w jakikolwiek sposób od poglądów i polityki państwa, którego ludność była odpowiedzialna za ten bestialski mord”. Jak wyjaśnia Piłka: „Nie ma ona bowiem najmniejszego prawa współdecydować o polskich działaniach. Tym bardziej że państwo to nigdy nie ukarało sprawców tej zbrodni”.

  Wiceprzewodniczący Przymierza Prawicy zauważa: „dziś jesteśmy świadkami gloryfikacji zbrodniczej formacji odpowiedzialnej za to ludobójstwo. Zaś jej wodzów ustanowiono bohaterami państwa ukraińskiego. Banderyzm staje się fundamentem ukraińskiej tożsamości narodowej. Oznacza to że ukraińska tożsamość jest kształtowana nie tylko na trwałym konflikcie z Polską , ale przede wszystkim na zbrodni”.

  Według Mariana Piłki banderyzm stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Polski, a nasz kraj nie może być wobec niego obojętny. To jest zagrożenie w dłuższej perspektywie czasowej dla naszego bezpieczeństwa narodowego. Uważa, że Polska powinna domagać się od Ukrainy potępienia ludobójstwa, samej UPA oraz wszelkich prób jej apoteozy, a także ukarania wszyskich żyjących sprawców zbrodni. Według polityka „to powinien być zasadniczy i jedyny temat negocjacji państwa polskiego ze stroną ukraińską”. Jakiekolwiek negocjacje na temat sposobu uhonorowania swoich zamodowanych Polaków oraz kwestie potępienia ich morderców nie powinny być tematem rozmów.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Parubij: Kuchciński obiecał nam, że przed szczytem NATO nie będzie uchwały w sprawie 11 lipca

  Piłka uważa, że dopuszczenie do negocjacji Jurija Szuchewycza, syna Romana Szuchewycza, który był organizatorem tego ludobójstwa, jest niewybaczalne. Jak dodaje: „W ten sposób marszałek Kuchciński dopuścił, aby syn kata Polaków współdecydował o tym jak Polacy mają uczcić ofiary jego ojca. To jest kompromitacja nie tylko polityczna, po której Kuchciński powinien zostać zdymisjonowany, ale jest to przede wszystkim drwina z pamięci pomordowanych i kompromitacja moralna polskiego państwa”.

  kresy.pl / wpolityce.pl

  azar:30.06.2016 13:37
  tak jest panie Piłka, jest Pan troszkę zbyt moherowy ale porządny z Pana gość i prosimy o więcej takich słów z otoczenia tych PiSiowrów by zeszli z błędnej drogi na właściwy pro-polski nurt.

  baciar:30.06.2016 15:04
  dobrze znam pana Piłke byl juz w wielu partiach i przepraszam ale jego nazwisko pasuje do jego charakteru ale tym razem widze że zaczol odbijac piłke w dobrym kierunku

  jaro7:30.06.2016 15:23
  Pisory nie po to dorwały sie do żłobu,żeby się od niego oderwać.Pisiory wychodzą z komunistycznego założenia”raz zdobytej władzy nie oddamy’.i choc taki Kuchciński to wielka miernota która powinna z racji wykształcenia(ogrodnicze) zajmować sie plewieniem grządek to z racji ze swojego BMW jest trzymany na funkcji która go przerasta.a do tego jego działania sa antypolskie co całemu PiS nie przeszkadza.

  Polubienie

  • Nie dyskutować 78.11.197.*godzinę temu Obywatele II Rp pochodzenia ukraińskiego wymordowali okrutnie obywateli II Rp pochodzenia polskiego. Działo się to na terenach państwa polskiego. Obowiązkiem RP jest osądzić i ukarać zbrodniarzy.

   http://wpolityce.pl/swiat/298862-kompromitacja-moralna-marszalek-kuchcinski-dopuscil-aby-syn-kata-polakow-wspoldecydowal-o-tym-jak-polacy-maja-uczcic-ofiary-jego-ojca

   Kompromitacja moralna. „Marszałek Kuchciński dopuścił, aby syn kata Polaków współdecydował o tym jak Polacy mają uczcić ofiary jego ojca”

   opublikowano: 5 godzin temu

   fot. PAP/Jakub Kamiński

   Negocjacje marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z Ukraińcami na temat, jak państwo polskie ma uczcić ludobójstwo na Wołyniu i Podolu są niedopuszczalne.

   To jak Polacy upamiętniają męczeńską śmierć bestialsko pomordowanych rodaków nie może zależeć w jakikolwiek sposób od poglądów i polityki państwa, którego ludność była odpowiedzialna za ten bestialski mord. Nie ma ona bowiem najmniejszego prawa współdecydować o polskich działaniach. Tym bardziej że państwo to nigdy nie ukarało sprawców tej zbrodni.

   A dziś jesteśmy świadkami gloryfikacji zbrodniczej formacji odpowiedzialnej za to ludobójstwo. Zaś jej wodzów ustanowiono bohaterami państwa ukraińskiego. Banderyzm staje się fundamentem ukraińskiej tożsamości narodowej. Oznacza to że ukraińska tożsamość jest kształtowana nie tylko na trwałym konflikcie z Polską , ale przede wszystkim na zbrodni.

   To jest zagrożenie w dłuższej perspektywie czasowej dla naszego bezpieczeństwa narodowego. Polska nie może być obojętna wobec tego zagrożenia. I powinna domagać się od państwa ukraińskiego, nie tylko zdecydowanego potępienia tego ludobójstwa, ale także ukarania żyjących sprawców tej zbrodni, a także potępienia UPA, jej ideologii i wszelkich prób jej apoteozy. To powinien być zasadniczy i jedyny temat negocjacji państwa polskiego ze stroną ukraińską. Natomiast negocjacje o tym, jak państwo polskie ma uhonorować swoich rodaków, oraz czy ma potępić sprawców ich okrutnej śmierci, nie może być w żadnym razie tematem dwustronnych rozmów.

   W negocjacjach z marszałkiem Kuchcińskim ze strony ukraińskiej uczestniczył syn organizatora tego ludobójstwa Romana Szuchewycza – Juryj. W ten sposób marszałek Kuchciński dopuścił, aby syn kata Polaków współdecydował o tym jak Polacy mają uczcić ofiary jego ojca. To jest kompromitacja nie tylko polityczna, po której Kuchciński powinien zostać zdymisjonowany, ale jest to przede wszystkim drwina z pamięci pomordowanych i kompromitacja moralna polskiego państwa.

   autor: Marian Piłka

   Krzysiek 178.36.51.*za 32 minuty Wojna i Niemcy + nasze przewiny zrobiły z tych ludzi bydlaków, bestie zabijające w sadystyczny sposób wszystkich, jak leci, z własnymi dziećmi i polskimi żonami. Takich bestii nie znał świat.

   glob@globza 25 minut Trzeba brać przykład z Armenii. Kraj dotknięty porażającą zbrodnią dokonaną przez Turków w czasie I wojny światowej. Turcy jak i gdzie tylko mogą, protestują przeciwko nazwaniu tej zbrodni ludobójstwem. Ale to nie powstrzymuje Ormian. Dzięki ich uporowi rezolucje w tej sprawie przyjmują coraz częściej parlamenty różnych krajów, chociaż kraje te narażają się na pogorszenie relacji z Turcją. Dzięki temu o ludobójstwie Ormian wie dziś cały świat. W Polsce uchwała sejmowa o ludobójstwie UPA powinna być uchwalona już wiele lat temu i to niezależnie od opinii Ukraińców. Pomniki ofiar ukraińskiego ludobójstwa powinny już od dawna stać co najmniej w każdej gminie, w której dokonano zbrodni, Uszanujmy godnie naszych pomordowanych bestialsko rodaków, bo nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli sami zaniedbamy ten obowiązek jeszcze teraz, za chwilę będziemy walczyć z wiatrakami, podobnie jak w przypadku tzw. „polskich obozów zagłady”.

   nieładnie 83.28.239.*godzinę temu A wiceministrem finansów jest były milicjant za czasów komuny i pracownik WUSW w Gdańsku. Obecna formacja rządząca lubi takich ludzi. To jest właśnie ta dobra zmiana.

   Jan 77.255.225.*godzinę temu W powiecie przemyskim osiedla się coraz więcej Ukraińców (małżeństwa mieszane za kasę, mafijne biznesy, siła robocza). Gdy będzie ich 10% populacji, będziemy mieć powtórkę – „Wołyń II”.

   Szymon@szymkwasgodzinę temu Nie należy zapominać o odpowiedzi udzielonej przez Sejm na List Ukraińskich intelektualistòw. Nie da się ukryć odpowiedzi na pytanie kto walczy z rosjanami w Donbasie. Zadam natomiast pytanie: Czy stać nas aktualnie na utrzymywanie wrogich stosunkòw z Ukrainą ? Jest to sytuacja z ktòrej nie ma dobrego wyjścia. Wybrano rozwiązanie brzydkie od gorszego. I trzeba o tym pamiętać.

   gazpacho@gazpachogodzinę temu Bardzo ciekawie zachowują się tacy ludzie jak Piłka i Jurek, gdy tylko stronnictwo patriotyczne zdobywa władzę wyciągają takie sprawy jak aborcja, kwestia ukraińska i za chwilę lewica przejmuje władzę i wtedy już siedzą cicho

   Trochę realizmu 178.42.237.*godzinę temu Pan Piłka świętszy od Papieża – łatwo to robić spędzając życie na kanapie.

   K7@kisiu7.58godzinę temu Dziękuję za ten artykuł panu – panie Piłka. Tak 100% racja to się nie godzi. Czy Kuchciński ma dobrze w głowie? Może oszalał? Zero dyskusji na ten temat a swoją dogą upaincy to maja tupet? Prawda?

   mlskunks@mlskunks2 godziny temu Serio mówicie o kompromitacji moralnej formacji, która architektem prawnego ustroju Polski mianowała komunistycznego prokuratora Stanisława Piotrowicza?

   Polubienie

 4. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polski-posel-pyta-pap-o-ukrainskich-powstancow


  Weterani UPA. Fot. joinfo.ua

  Polski poseł pyta PAP o „ukraińskich powstańców”

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 30 czerwca 2016 o godz. 11:11:29

  Poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun zwrócił się oficjalnie do Polskiej Agencji Prasowej ws. treści depeszy dotyczącej wydarzeń podczas ukraińskiego pochodu w Przemyślu, w której zbrodniarzy z UPA nazwano „ukraińskimi powstańcami”.

  Depesza PAP donosiła o incydentach jakie miały miejsce podczas Panachidy w Przemyślu-Polscy patrioci porwali koszulkę w banderowskich barwach należącą do jednego z demonstrantów. Jak pisaliśmy podczas marszu dochodziło do antypolskich okrzyków ze strony Ukraińców: „Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi”.

  Sama depesza zawierała sformułowanie, że na ukraińskim cmentarzu w Przemyślu-Pikulicach znajdują się „dwa zbiorowe groby ukraińskich powstańców, którzy w styczniu 1946 r. i maju 1947 r. zginęli w Birczy i Lisznej”.

  PRZECZYTAJ: PAP nazywa zbrodniarzy z UPA „ukraińskimi powstańcami”

  „W depeszy pojawiło się sformułowanie, że na cmentarzu w Przemyślu – Pikluicach spoczywają powstańcy ukraińscy, którzy zostali zamordowani pod Birczą w 1946 roku” – powiedział poseł Bakun w rozmowie z Kresami.pl. „Chciałbym dopytać, jakie to powstanie ukraińskie miało miejsce w latach 1946-47” – dodaje.

  W piśmie przesłanym do PAP Bakun pyta: „Jeżeli według mojej wiedzy historycznej takie powstanie nie miało miejsca, to dlaczego członkowie nacjonalistycznej organizacji ukraińskiej nazywani są powstańcami?”.

  „Powstańcy”, którzy zginęli w Birczy o których mówi depesza, a byli odpowiedzialni za wymordowanie Polaków, w tym kobiet i dzieci w okolicznych wsiach. Ponadto, PAP zatytułowała depeszę: „W Przemyślu próbowano zakłócić upamiętnienie ukraińskich bohaterów wojennych”.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Dokonano patriotycznej rekonstrukcji tablic na grobach zbrodniarzy z UPA [+FOTO]
  Policja usunęła poprawione tablice z grobów zbrodniarzy z UPA w Pikulicach

  Sformułowanie z depeszy pojawiły się później w doniesieniach o incydencie na portalach wp.pl i onet.pl. Z kolei sformułowanie „ukraińscy bohaterowie wojenni”, odnoszące się m.in. do bojówkarzy UPA pochowanych w Pikulicach, powtórzono później m.in. na portalach TVP.info oraz naTemat.pl. Portal Kresy.pl skontaktował się w tej sprawie z Polską Agencją Prasową. Jak nas poinformowano, korekta depeszy czy sprostowanie jest już niemożliwe. Pozostajemy jednak w tej sprawie w kontakcie z PAP.

  Przeczytaj: Polskie media nazywają zbrodniarzy z UPA „ukraińskimi bohaterami wojennymi”

  KRESY.PL

  baciar:30.06.2016 12:34
  dobrze że chociaz kilku poslow jest myslących bo nie daj boże takich jak Pietru a Skretynów , albo banderówek Gosiewskich bylo wiecej aż strach pomyslec co by sie działo prasa pisała by co chciała a ciemny ludek by to kupowal

  AlexWolf:30.06.2016 12:36
  Oczywiście, że można sprostować, ale zarządzający polskojęzyczni tubylcy niepolskimi mediami tego nie zrobią a to już poszło w świat.

  azar:30.06.2016 13:53
  I pomyśleć jakby Sejm obecny wyglądał jakby w nim nie było posłów Kukiz’15? Byli by w nim za to sami pro-banderowscy posłowie. Brawo, działajcie tak dalej panowie i panie z Kukiz’15. Jesteście w tym szambie zwanym polityką i Sejmem bardzo potrzebni.

  Polubienie

 5. http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/karczewski-jesli-chcemy-rozmawiac-o-wolyniu-to-nie-mozemy-od-razu-stawiac-warunkow


  Stanisław Karczewski. Fot. youtube.com / PR3

  Karczewski (PiS): jeśli chcemy rozmawiać o Wołyniu, to nie możemy od razu stawiać warunków

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 30 czerwca 2016 o godz. 08:08:33

  „Obniżyłbym poprzeczkę od ks. Isakowicza-Zaleskiego. Jeśli chcemy rozmawiać, to nie możemy od razu stawiać warunków” – stwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS).

  Marszałek Senatu odnosząc się do kwestii ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej oraz rozmów z Ukrainą na ten temat przyznał, że podczas rozmów Polacy wciąż starają się poruszyć ten temat, ale jest to trudne. Uważa, że najważniejsze to rozmawiać.

  „Nie jestem za tym, aby rozdrapywać rany, ale dokonać dobrych rozmów, takich, które pozwolą na taką ścisłą integrację i dobrą współpracę między narodami. Obniżyłbym poprzeczkę od ks. Isakowicza-Zaleskiego. Jeśli chcemy rozmawiać, to nie możemy od razu stawiać warunków. Musimy mieć swoje warunki i musimy o nie dbać, ale to są warunki, do których musimy dojść. Na pewno to są trudne rozmowy, ale powinno do nich dojść” – stwierdził Karczewski.

  Marszałek Senatu odniósł się w rozmowie do zacieśniania współpracy polsko-chińskiej:

  „Nie chciałbym mówić zbyt optymistycznie, poczekajmy. Jestem przekonany, że będzie dobrze, że polscy rolnicy będą mogli sprzedać swoje produkty”.

  Odnosząc się do Brexitu polityk PiS podkreśla, że zdecydowana większość Polaków chce, by Polska była członkiem Unii Europejskiej. „W tej chwili 60 proc. Polaków chce być w UE. To wysoki wynik, ale i tak spadek, również musimy się nad tym zastanawiać” – stwierdził.

  Przeczytaj: Ksiądz Isakowicz-Zaleski wzywa do protestu przeciw polityce historycznej PiS

  Telewizjarepublika.pl / Kresy.pl

  tagore:30.06.2016 08:45
  Pan Karczewski starając się dojrzeć jakąś chęć współpracy ze strony Ukrainy nie zauważył warunków wstępnych stawianych przez neobanderowskich realizatorów polityki historycznej i oświatowej. Ciekawe czy byłby wstanie podać nazwisko choć jednego istotnego ukraińskiego polityka otwarcie stawiającego na współpracę z Polską i proponującego istotną korzyść ekonomiczną dla Polski w ramach tej współpracy. tagore

  Leszek1:30.06.2016 12:06
  Mialem prawie dokladnie jak Pan skomentowac ten artykul. Do tanca i do wymiany pogladow trzeba dwoga zgodnie wspolpracujacych partnerow. Jezeli jeden nienawidzi drugiego, nie pomoga zadne starania tego ostatniego. Podobne poglady jakie reprezentuje pan Karczewski, glosza wrogowie Polski. Szkoda, ze jest ich tak duzo w rzadzie Rzeczypospolitej.

  ARCO:30.06.2016 09:26
  Czy CBA może zająć się szpitalem w Nowym Mieście nad Pilicą a dokładnie ośrodkiem zdrowia w kßórym kwitnie proceder korupcyjny lekarzy. Z tego szpitala wywodzi się ony pan, na „mieście” znane są przypadki , że brał w łapę za „leczenie” lub przypadek z prosektorium.

  Tutejszym:30.06.2016 12:06
  Panie Arkadiuszu, podaj pan opis i przykłady, fakty dotyczące tego Pana. Jeżeli tak to ma on ndb (nogam dupa, brama) z PIS. Napisz Pan co więcej, inaczej będą to tylko pomówienia.

  UPAdlina:30.06.2016 09:56
  my nie możemy stawiać warunków??…………Co ten palant pier..oli??………Upadlińskie banderowskie gnidy tworzą ustawę gloryfikującą ludobójców z oun-upa, stawiają dziesiątki pomników tym ludobójcom i nie pytają nikogo o zdanie, a my mamy konsultować z banderowskim reżimem, kiedy, w jakiej formie i czy w ogóle możemy tworzyć na terenie naszego kraju ustawy potępiające banderowskich zwyrodnialców?????….Spadaj karczewski, banderowska mendo!!!!!…….Nie upadlińce tu rządzą, ćwoku!!!!!

  AlexWolf:30.06.2016 10:00
  Następny polskojęzyczny tubylec nie wiadomo skąd, dla wszystkich teraz jest jasne,że Polską rządzi niepolski układ masońskiego okrągłego stołu. Wszystko będzie tak jak należy, gdy będzie wolna i suwerenna Polska z polskim rządem i polską administracją.

  Jan53:30.06.2016 10:11
  Mierny,wierny i beznadziejnie glupi.Skoro stawiacie zawsze warunki Rosji czy Niemcom nauczcie się być obiektywni historycznie wobec banderolandi.Juz nam(spoleczenstwu) to wasze bezszczelne wlazenie ukrom w d…….zbrzydło p.Karczewski – o honor takich jak Pan nie prosimy ale przyzwoitość wobec pomordowanych przez oun-upa i reszte swołoczy TAK.

  jaro7:30.06.2016 12:17
  Kolejny dołączył do listy renegatów i kolaborantów.PiS to same złamasy ,hipokryci i miernoty.Jak takie zera wybierają ludzie do reprezentowania…no właśnie kogo? Polski nie,pewnie UPAiny.Te matoły zajmują się upaińską racją stanu.Oj rozliczy się was zaprzańcy,będziecie spierd….na ta swoją upainę.

  baciar:30.06.2016 13:04
  czyli mamy według tego pisuara rozmawiać z pozycji kleczącej wzgledem banderowców cos chyba władza roztapia logiczne myślenie temu panu

  ARCO:30.06.2016 14:28
  przykłady to wystarczy by popytać incognito w izbie przyjęć, co tam się dzieje lub działo. na ten moment to jedynie usłyszane historie, dziwne , ze CBA nie zrobiło tam prowokacji na Ośrodek Zdrowia lub Szpital. Proceder według zasłyszanych historii kwitnie, tego chyba byłego dyrektora szpitala nie ma bo jest politykierem. To i tak by się wymigał jak każdy lekarz..

  Polubienie

 6. http://www.kresy.pl/publicystyka,analizy?zobacz/ukrainska-gra-pozorow


  Fot. Politicalhotwire.com

  Ukraińska gra pozorów

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Środa, 29 czerwca 2016 o godz. 16:04:22

  SBU prowadzi dziś taką samą wojnę informacyjną i tymi samymi metodami, co rosyjskie FSB. W Polsce powinny o tym szczególnie pamiętać środowiska, które wypominają kremlowskim służbom KGB-istowski rodowód, przyjmując jednocześnie odznaczenia od ukraińskiego SBU i pokładając w nim ufność. W czym bowiem ukraińskie KGB miałoby być lepsze od rosyjskiego?

  Ukraińska gra pozorów

  Od pewnego czasu pojawia się coraz więcej sygnałów o dopuszczaniu się przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy przestępstw w postaci tortur i nielegalnych zatrzymań. Służba ma prowadzić ośrodki odosobnienia, w których w wyjątkowo brutalny sposób wyciąga się zeznania od aresztantów. ONZ przygotowało na ten temat raport, w którym stwierdzono, że osoby zatrzymane w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy są często traktowane w nieludzki sposób i pozbawiane prawa do uczciwego procesu. SBU budzi więc coraz mniejsze zaufanie zarówno opinii międzynarodowej jak i dziennikarzy, których zaniepokoił wyciek danych o swoich kolegach po fachu pracujących w strefie konfliktu w Donbasie. Także rodzima opinia społeczna jest coraz bardziej sceptycznie nastawiona do służb, widząc, jak nie mogą one zapobiec zorganizowanej przestępczości i handlowi bronią, który odbywa się na wschodzie Ukrainy.

  Nie jest to jednak niczym nowym. KGB również nie było służbą, w której pokładano by zaufanie a przecież to właśnie jej spadkobiercą jest SBU. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zbudowana została na korpusie ukraińskiej filii KGB. Wielu funkcjonariuszy ją tworzących należało do 5 Zarządu Głównego KGB odpowiedzialnego za bezpieczeństwo wewnętrzne, co w Związku Radzieckim oznaczało represje wobec dysydentów, cenzurę i prześladowania religijne. To ci ludzie tworzyli kadry nowej struktury czego przykładem jest pierwszy prawdziwy szef SBU – Jewhen Marczuk. W czasie swojej służby w KGB zajmował się on właśnie „kontrwywiadem” czyli operacjami typowymi dla tajnej policji. Nic więc dziwnego, że SBU przejęła po sowieckich służbach nie tylko kadrę lecz także całą kulturę organizacyjną. Na Ukrainie nie było ludzi, którymi można by obsadzić najwyższe stanowiska w służbach, tak by mogli oni je powoli reformować. Ci sami funkcjonariusze, którzy pierwsze szlify zdobywali w KGB zostali twórcami SBU. I ciężko nawet mówić o kontroli cywilnej i weryfikacji podobnej do tej, która odbyła się w Polsce. Nie znaczy to jednak, że nie byli oni wierni Ukrainie. Wręcz przeciwnie, jak to zwykle bywa wśród funkcjonariuszy służb instynktownie wyczuli oni skąd teraz wieje wiatr historii i stali się ukraińskimi patriotami. Ale stare nawyki pozostały…

  Ukraińska Maskirovka

  Istotnym elementem kultury operacyjnej rosyjskich służb były działania dezinformacyjne i przykrywające. Widzimy je dziś w zastosowaniu przez wywiad rosyjski. Należy więc zadać sobie pytanie czy wywodzące się z tego samego gniazda służby ukraińskie również nie stosują podobnych sztuczek. Z obserwacji obecnych działań SBU można wywnioskować, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Dezinformacja jest dziś podstawową bronią ukraińskich służb zarówno na froncie wewnętrznym jak i zewnętrznym. Rosyjskie służby lub inspirowane przez nie organizacje i media wypuszczają czasem nieprawdziwe informacje co jest elementem „wojny informacyjnej”. Podobnie jak oni Ukraińcy wysyłają do mediów sygnały o zdarzeniach, które nie miały miejsca lub też manipulują faktami. Przykładem tego niech będą ciągle ponawiające się informacje o „rosyjskim śladzie” w przestępstwach związanych z terroryzmem mające sugerować, że to Rosjanie sponsorują terroryzm w Europie. Opierają się one zazwyczaj na tym, że obywatel rosyjski pomagający w organizacji zamachu, przerzucie broni lub w inny sposób wspierający terrorystów ma być dowodem na udział rosyjskich służb w całym procederze. I nie ma znaczenia fakt, że tenże obywatel rosyjski (zazwyczaj zresztą etnicznie nie-rosjanin) jest prawdopodobnie ścigany przez rosyjskie organy bezpieczeństwa. Sam tylko fakt posiadania rosyjskiego obywatelstwa wystarczy by zasiać podejrzenia wobec Rosji. Zresztą są one często podchwytywane przez nasze rodzime media, które wydają się zapominać, że w konflikcie na wschodzie obie strony stosują te same sztuczki.

  W 2015 roku Newsweek opublikował artykuł ostrzegający o próbie budowy „brudnej bomby” przez separatystów w Donbasie. Gdyby zarzuty te były prawdziwe to zachód nie miałby innego wyjścia jak tylko stanąć po stronie Ukrainy. W końcu wszystkie cywilizowane państwa walczą z proliferacją broni masowej zagłady a także z terroryzmem, którym ewidentnie byłoby odpalenie brudnej bomby w gęsto zaludnionym ukraińskim mieście. Jednak jedynym źródłem, na które powoływał się autor było SBU. Całej historii nigdy nie udowodniono a artykuł zniknął ze strony internetowej dziennika. Jest to tylko jeden z wielu przykładów tego, jak daleko mogą posunąć się ukraińskie służby w wojnie informacyjnej. Ich metody są oczywiście bardziej toporne od rosyjskich, głównie ze względu na o wiele mniejsze fundusze lecz także dlatego, że to ich kraj jest obiektem agresji i nie muszą się silić na finezję. Są jednak równie skuteczne skoro docierają do największych zachodnich mediów.

  Nikt nie ufa SBU

  Teraz gdy konflikt w Donbasie przeszedł w fazę stagnacji, można by się spodziewać, że ukraińskie działania dezinformacyjne osłabną a same służby zajmą się raczej eliminacją rzeczywistych problemów wewnątrz kraju. Jak jednak pisałem wcześniej, korpus SBU tworzyli ludzie z kontrwywiadu KGB i to po nich służba odziedziczyła swoją kulturę organizacyjną. Dlatego najprostszym rozwiązaniem wszystkich problemów będzie dla decydentów SBU przykrycie ich prowokacją i dezinformacją – stworzenie i rozwiązanie nieistniejącego problemu. Nie jest to zresztą cechą tylko ukraińskich służb jednak ze względu na wspomnianą przeszłość są one w takich działaniach specjalistami. I to specjalistami najwyższej klasy.

  Trwający na wschodzie konflikt rodzi wiele patologii, część z nich dochodzi do tak dużego poziomu że stają się one zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego, a w niektórych przypadkach także międzynarodowego. Część patologii rodzi się z inicjatywy samego SBU, które stosując sowieckie metody bezpardonowo zwalcza swoich przeciwników. Przykładem tego mogą być tajne obozy, w których nielegalnie przetrzymuje się i torturuje „wrogów Ukrainy” i separatystów. O ile może to budzić zrozumienie wśród części Ukraińców, którzy wymagają od służb walki wszelkimi środkami, to nie może dziwić reakcja społeczności międzynarodowej protestującej przeciw takim działaniom. W końcu Ukraina deklaruje, że walczy o zachodnie wartości i do Zachodu aspiruje. Ukraińscy decydenci nie chcą tracić i tak słabego obecnie wsparcia krajów zachodnich a także nie chcą narazić się swoim patriotycznie nastawionym obywatelom, którzy są po Majdanie fundamentem nowej władzy. Dlatego też SBU nasila swoją kampanię dezinformacyjną kładąc przy tym szczególny nacisk na drażliwą dla Europy kwestię. Chodzi oczywiście o kryzys migracyjny i terroryzm, w którym Ukraińcy doszukują się „rosyjskiego śladu”. Zaraz po zamachach w Brukseli szef SBU zasugerował, że mocodawcy terrorystów mogą znajdować się w Moskwie. Nie poparł tego oczywiście żadnymi dowodami jednak jako szef służby bezpieczeństwa zawsze może zasłaniać się tajemnicą państwową. Tym sposobem Ukraińcy zasłaniają własne grzechy sugestiami, że są one niczym w porównaniu do rosyjskich.

  Ale czy zachód uwierzy w takie sugestie? Wydaje się to wątpliwe bowiem na Ukrainie pojawił się znacznie większy, w oczach zachodnich polityków, problem niż obrona europejskiej cywilizacji przed barbarzyńską Rosją. Chodzi oczywiście o niekontrolowany handel bronią pochodzącą ze strefy walk. Pojawiają się sygnały, że żołnierze po obu stronach czerpią dochody ze sprzedaży własnego oręża. Tylko w ciągu pierwszego roku konfliktu na czarny rynek miało trafić 500 tysięcy sztuk broni pochodzącej ze strefy walk w Donbasie. Pisał o tym jeszcze w 2015 roku serwis The Daily Signal dodając, że Ak-74 kosztuje na froncie zaledwie 500 dolarów. Cena ta jeszcze spadła jeszcze bardziej w ostatnim czasie w związku ze stagnacją na froncie i brakiem perspektyw w zdemoralizowanej ukraińskiej armii (nie mówię tu o batalionach ochotniczych, w których służą wolontariusze zwani także ostatnio przez niektórych „worontariuszami” – od rosyjskiego wor – czyli złodziej). Serwis The Daily Beast także opublikował niedawno artykuł na temat procederu nielegalnego handlu bronią na Ukrainie. Wynika z niego, że w związku z ciągłym skandalami rodzimi dziennikarze całkiem stracili zaufanie do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Zwłaszcza po aferze z wyciekiem danych dziennikarzy zajmujących się konfliktem w Donbasie. Wszyscy dobrze rozumieją, że był to wyciek kontrolowany, ostrzeżenie dla dziennikarzy, którzy ewidentnie przeszkadzają ukraińskim służbom nagłaśniając takie kwestie jak handel bronią czy nielegalne więzienia.

  Funkcjonariusze ukraińskich służb szczycili się ostatnio przechwyceniem transportu broni zmierzającego do Europy. Nie omieszkali przy tym dodać, że powstrzymali już wiele takich prób. Ciekawe więc dlaczego wcześniej nie ogłaszali swoich sukcesów? Zachód z pewnością dostrzega słabość ukraińskich służb i nie ufa ich zapewnieniom. Ukraińskie służby nie mają jednak innego wyjścia niż prowadzić stosunkowo tanią walkę informacyjną by zatuszować swoje wewnętrzne problemy i niemożność poradzenia sobie z wieloma palącymi kwestiami. Będą także kontynuować swoją taktykę ze względu na swoją przeszłość. W Polsce powinny o tym szczególnie pamiętać środowiska, które wypominają FSB kgbistowski rodowód przyjmując jednocześnie odznaczenia od ukraińskich służb i pokładając w nich ufność. W czym bowiem ukraińskie KGB miałoby być lepsze od rosyjskiego?

  Mateusz Sakiewicz.

  Piotrx:29.06.2016 21:25
  http://www.zapalowski.eu/index.php?option=com_content &view=article &id=3594:zniszczenie-polskiego-pomnika &catid=25:aktualnoci &Itemid=127…. Uwaga dewastacja polskiego pomnika! W ostatnich kilku dniach zniszczono pomnik milicjantów z Krasiczyna którzy zostali zamordowani przez UPA w 1945 roku. Uwaga większość z nich to byli zakonspirowani żołnierze Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. W 1940 roku kilku z nich Sowieci wywieźli na Wołyń skąd uciekli przed ukraińskimi nacjonalistami. Do milicji wstąpili aby chronić miejscową ludność!!!

  Polubienie

 7. http://prawicowyinternet.pl/pawel-kukiz-bandera-byl-diablem-chcemy-ustawowego-zakazu-propagowania-banderyzmu/


  Za: putniknews.com, wikimedia

  Paweł Kukiz: Bandera był diabłem. Chcemy ustawowego zakazu propagowania banderyzmu!

  Przez Darek Matecki – Czerwiec 29, 2016

  Projekt ustawy o zakazie promocji banderyzmu trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu – zapowiedział Paweł Kukiz. Zdaniem lidera Kukiz’15 „Banedra był diabłem”.

  Uważam, że należy rzeczy nazywać po imieniu. Zarżnęli sto kilkadziesiąt tysięcy Polaków i blisko czterdzieści tysięcy swoich – powiedział Paweł Kukiz w rozmowie opublikowanej na portalu polskatimes.pl.

  Zdaniem lidera Kukiz’15 „wynoszenie na sztandary portretów bandytów i robienie z nich bohaterów może w przyszłości mieć fatalne konsekwencje. Następne pokolenia mogą czcić diabły, bo takim był Bandera”. Polityk zapowiedział złożenie w przyszłym tygodniu projektu ustawy o zakazie promocji banderyzmu.

  ZOBACZ: Oto skutki przyjmowania Ukraińców: awantura za banderowskie barwy na marszu w Przemyślu!

  Krwawe morderstwa na Polakach zostały dokonane w latach 1943-1944 przez członków nacjonalistycznej UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii). Do rzezi doszło na terenach II Rzeczypospolitej okupowanej przez wojska III Rzeszy w trakcie II wojny światowej.

  W 2013 roku Sejm RP przyjął uchwałę, w myśl której rzeź wołyńską określono „czystką etniczną o znamionach ludobójstwa”, a nie ludobójstwem…

  Za: pch24.pl, źródło: polskatimes.pl

  http://www.dzienniknarodowy.pl/1309/czciciele-bandery-chca-dac-koncert-w-przemyslu-pro/

  Czciciele Bandery chcą dać koncert w Przemyślu! Protest do prezydenta miasta piszą kibice Polonii Przemyśl [zdjęcia]

  Opublikowano: 29 czerwca 2016 17:01:21

  Stowarzyszenie Kibiców Polonii Przemyśl wystosowało list otwarty do prezydenta Przemyśla. Kibice w liście okazują swoje zaniepokojenie i niezadowolenie z faktu, iż 2 lipca tego roku w Przemyślu ma wystąpić zespół Ot Vinta, którego członkowie jawnie utożsamiają się ze zbrodniarzem Stepanem Banderą.

  Czciciele Bandery chcą dać koncert w Przemyślu! Protest do prezydenta miasta piszą kibice Polonii Przemyśl [zdjęcia]
  Założyciel zespołu Ot Vinta Jurij Żurawel pod pomnikiem zbrodniarza Stepana Bandery

  W liście można przeczytać również, że „Przemyskie Bractwo” nie ma nic przeciwko mniejszości ukraińskiej i jej kulturze. Nie zgadzają się oni jednak z propagowaniem symboli OUN-UPA, które powinny być traktowane na równi z nazistowską swastyką.

  List Przemyskiego Bractwa do prezydenta Przemyśla
  https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrzemyskieBractwo%2Fphotos%2Fa.212354862198471.35098.205452122888745%2F821473584619926%2F%3Ftype%3D3&width=500

  Lider zespołu Ot Vinta Jurij Żurawel pod pomnikiem Bandery
  https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrzemyskieBractwo%2Fphotos%2Fa.212354862198471.35098.205452122888745%2F821474464619838%2F%3Ftype%3D3&width=500

  Jedna z grafik Żurawela zamieszczona na portalu społecznościowym
  https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrzemyskieBractwo%2Fphotos%2Fa.212354862198471.35098.205452122888745%2F821474787953139%2F%3Ftype%3D3&width=500

  Kolejna grafika, która nie pozostawia złudzeń co do poglądów lidera Ot Vinta
  https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrzemyskieBractwo%2Fphotos%2Fa.212354862198471.35098.205452122888745%2F821474764619808%2F%3Ftype%3D3&width=500

  Rajd rowerowy neobanderowców pod czerwono-czarną szmatą. Na czele Jurij Żurawel
  https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrzemyskieBractwo%2Fphotos%2Fa.212354862198471.35098.205452122888745%2F821474727953145%2F%3Ftype%3D3&width=500

  https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrzemyskieBractwo%2Fposts%2F821475424619742&width=500

  Polubienie

 8. http://www.newsweek.pl/przemysl-zawsze-polski-kibole-zaklocili-swieto-religijne-ukraincow,galeria,388168,1.html

  „Znajdzie się kij na banderowski ryj”. Kibole zakłócili marsz Ukraińców w Przemyślu [ZDJĘCIA]

  28-06-2016 , ostatnia aktualizacja 28-06-2016 20:11
  „Znajdzie się kij na banderowski ryj” i „Przemyśl zawsze polski!”. M.in. takie hasła skandowali kibole i wszechpolacy, którzy zakłócili niedzielną procesję z okazji ukraińskiego święta pamięci narodowej. „Czuliśmy się jak w pułapce” – mówią Ukraińcy.


  fot. Darek Delmanowicz / źródło: PAP

  Grupa przedstawicieli środowisk narodowych próbowała przeszkodzić w procesji grekokatolików, którzy po porannej mszy w soborze archikatedralnym szli na Ukraiński Cmentarz Wojenny, gdzie odbyła się panachyda, czyli nabożeństwo żałobne. Aby umożliwić uczestników procesji bezpieczne przejście musiała interweniować policja.

  W Pikulicach, dokąd zmierzała procesja, pochowani są Ukraińcy, którzy w latach 1918-19 walczyli u boku Józefa Piłsudskiego przeciwko Armii Czerwonej. W wyniku zawarcia niekorzystnego rozejmu zostali internowani w okolice Przemyśla i tu zmarli.

  Podczas procesji doszło do szarpaniny, jednemu z uczestników marszu podarto koszulę, bo „była czarno-czerwona”. To barwy UPA, ale jak tłumaczy „Gazecie Wyborczej” Maria Tucka, szefowa przemyskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, to była tradycyjna ludowa koszula: czarna z czerwonymi wyszywankami. Wzór nawiązywał do znanej pieśni, w której czerwień symbolizuje miłość, a czerń żałobę. Celem nie było prowokowanie Polaków.

  Jak mówi Petro Tyma, szef Związku Ukraińców, w rozmowie z telewizją Hromadske, procesja ma religijny charakter i jest organizowana w Przemyślu od wielu lat. Nigdy dotąd nie doszło do zamieszek, jednak Ukraińcy od dwóch lat odczuwają wzrost nacjonalistycznych nastrojów w związku z UPA. Jak ocenia Tyma, to m.in. efekt rosyjskiej propagandy, która od początku wojny w Donbasie podkreśla znaczenie (w rzeczywistości marginalne) faszystowskich środowisk na zachodzie Ukrainy.

  W związku z zakłócaniem procesji zatrzymano 23 osoby, w tym kiboli z Polonii Przemyśl i członków Młodzieży Wszechpolskiej. Dziewięciu osobom postawiono zarzut „przeszkadzania w wykonywaniu aktu religijnego”.

  Maria Tuska, szefowa przemyskiego oddziału Związku Ukraińców, dla GW: „Bałam się o bezpieczeństwo dzieci, które szły na początku procesji”.

  Petro Tyma, szef Związku Ukraińców, powiedział, że przeciwnicy procesji cały czas prowokowali słownie uczestników obchodów.

  Na transparentach osób, które zakłócały procesję, widniały napisy: „Banderowcy i ich zwolennicy przecz z Polski”, „Znajdzie się kij na banderowski ryj”, „Ludobójstwo pamiętamy. Banderowców pamiętamy” oraz nawiązujące do rocznicy rzezi wołyńskiej.

  Ukraiński politolog Jewhen Hlibowyckyj: „Jeśli chodzi o Banderę, to tragiczne, nierelewantne i bezsensowne nieporozumienie. Owszem, wielu Ukraińców Bandera przyciąga, ale większość nie ma pojęcia dlaczego. Ani się o nim nie uczyli w szkole, nie czytali o nim, oni nawet mają gdzieś, kim on jest. To, na co reagują, to mit, który został skonstruowany przez Kreml. Kiedy Rosjanie mówią: jesteście banderowcami, Ukraińcy odpowiadają: no tak, jesteśmy, bój się nas”.

  Polubienie

  • ~Jacek :
   Kolejny świetny tekst pełen profesjonalizmu, a wystarczyło się przygotować. Takim „obiektywizmem” spychacie ludzi do oglądania wiadomości w TVP.

   Oto jak w Przemyślu Ukraińcy odchodzą owe święto religijne:

   Poniżej nagranie z wspomnianego w artykule zajścia, to prawda, kibice zareagowali ale nie dlatego że w „procesji” brali udział Ukraińcy, ale dlatego, że część z nich miała na sobie koszulki w banderowskich czarno czerwonych barwach. Z tłumu słychać też okrzyki „Jeszcze Polska nie zginęła, ale zginąć musi”. Osobiście jest mi wstyd, że władze mojego miasta co roku wydają zgodę na tego typu przemarsze a policja nie reaguje a takie okrzyki.

   Co do samego tematu, liczę że na raz następny zanim zaczniecie wypisywać głupoty odpowiednio się przygotujecie, Ukraińcy od dawna roszczą sobie prawa do Przemyśla i co jakiś czas w lokalnej prasie pojawiają sie ciekawe zdjecia:

   http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/art/5787481,studenci-pozowali-w-przemyslu-z-flaga-upa-nowe-fakty,id,t.html

   ~echhh :
   cześć, o ile pamiętam w zeszłym roku Ukraińcy mieli hasła :
   „Kraków, Przemyśl odbierzemy” – czy Newsweek wtedy to komentował ??

   ~bzz :
   Na pohybel i czerwonym i czarnym! Antagonizmy pomiędzy Polakami a Ukraińcami są w interesie i Niemców i Rosji. Ani wolna niezależna Polska ani wolna niezależna Ukraina nie są mile widziane, szczególnie przez Wielkich Światowych Lichwiarzy..Pamiętajcie o tym i Polacy i Ukraińcy.

   ~troi :
   Tania propaganda antypolskiej gazety. Ani słowa o koszulce z symbolem bandery u któregoś z Ukraińców – nie napisaliście o tym, że właśnie to sprowokowało kibiców i młodzież wszechpolską. Po drugie ani słowa o okrzyku „jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi” – słowa te padły z ust jednego z banderowców. Newsweek trzeba zbojkotować, przestać kupować, tylko tak można pozbyć się agentury niemieckiej z naszego kraju.

   ~Jacek NH :
   Pokażcie jakie hasła nieśli i wykrzykiwali Ukraińcy

   ~Litwin :
   Dziwne, ze w Polsce akurat kibole stoja po slucznej sprawie. Tym samym ten artykul jest dla mnie manipulacja, bo odwraca uwage od sedna sprawy. Blad, czy swiadoma dzialalnosc? Wszak jest jasne chyba dla kazdego, ze dobre stosunki miedzy Polska a Ukraina sa z pozytkiem dla obu tych krajow i dobrym zabezpieczeniem przeciw Rosji. Ale to co Ukraina robi to rece opadaja. My im przebaczymy, ale na Boga, niech nie wynosza na swoich bohaterow narodowych nazistowskich mordercow z UPA, OUN i Waffen SS Galizien. Dopoki to beda robic, nie bedzie zadnego pojednania.

   Polubienie

 9. baciar:01.07.2016 11:47
  juz NA NICH CZEKAJA W PIEKLE I SADZAC PO WYGLADZIE NIE DŁUGO ŻYCZE BY WSZYSCY TEMU PODOBNI bandersynowi zdychali w wiekszych meczarniach niz moi rodacy POMORDOWANI PRZEZ TYCH BYDLAKÓW WIECZNE POTEPIENIE bandersynom

  sugarless:01.07.2016 13:06
  Jak to możliwe że bandyci prymitywni z pod znaku wideł i siekiery mieszkają i paradują ostentacyjnie po ulicach polskiego miasta ??? niedługo wyjmą stare śmierdzące naftaliną czarne mundury SS……tak wygląda idiotyczna polityka naszych niestety elit politycznych

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/weterani-upa-z-przemysla-na-ukrainskim-marszu-foto


  Weterani UPA w Przemyślu. Z prawej: Wasyl Łasyczka. Fot. MW, facebook.com

  Weterani UPA z Przemyśla na ukraińskim marszu [+FOTO]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 01 lipca 2016 o godz. 10:10:24

  W marszu zorganizowanym przez Ukraińców w Przemyślu brali udział weterani UPA. Jeden z nich, prezentujący banderowskie symbole, w tym medal z wizerunkiem kata Polaków, Romana Szuchewycza, mieszka w tym mieście.

  Wczoraj opublikowaliśmy fotografie, przedstawiające weterana UPA podczas marszu Ukraińców w Przemyślu, noszącego medale z banderowską symboliką. Jeden z nich, wydawany przez Bractwo UPA, otrzymują weterani tej zbrodniczej formacji, którym udało się dożyć czasów niepodległej Ukrainy. Powstał on w 2007 roku z okazji 100 rocznicy urodzin Romana Szuchewycza, głównodowodzącego UPA, którego wizerunek jest widoczny na medalu. Inny to prawdopodobnie medal pamiątkowy, wyemitowany z okazji 90. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

  ZOBACZ: Medale UPA z wizerunkiem Szuchewycza na marszu Ukraińców w Przemyślu [+FOTO]

  Członek UPA widoczny na zdjęciu nie przyjechał na marsz z Ukrainy. Według informacji, które otrzymaliśmy, to Wasyl Łasyczka, członek sotni „Chrina”, zamieszkały w Przemyślu. Oddział, do którego należał, jest odpowiedzialny za mordy na Polakach, m.in. w rejonie wsi Myczkowce i Solina w październiku 1945 roku. Odpowiada również za mord w Nowosielcach. Łasyczka występował w nagraniach, dostępnych w Internecie, na których opowiada o działalności UPA w Bieszczadach. Ich autorem jest m.in. Bogdan Huk, dziennikarz i znany ukraiński szowinista, który w 2015 roku został powołany w charakterze biegłego przy postępowaniu w sprawie grupy Ukraińców, którzy jesienią 2014 roku sfotografowali się z flagą OUN-UPA. Jego opinia wydatnie przyczyniła się wówczas do umorzenia postępowania.

  Przeczytaj: Ukraiński szowinista został biegłym ws. propagowania banderyzmu. Sprawę umorzono

  Według naszych informacji, nie był on jedynym weteranem UPA obecnym na procesji. Zdjęcie innego członka tej zbrodniczej organizacji, również z medalem przypominającym ten noszony przez Łasyczkę, opublikował asystent posła Wojciecha Bakuna, Wojciech Pawliszak, który był obecny na marszu.

  Przeczytaj również: Zbrodnie UPA w Bieszczadach

  Fot. facebook.com / Wojciech Pawliszak

  KRESY.PL

  Polubienie

 10. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/prof-zaryn-dla-kresowpl-sejm-11-lipca-powinien-przyjac-uchwale-ws-ludobojstwa


  Prof. Jan Żaryn, senator PiS. Fot. Kresy.pl

  Prof. Żaryn dla Kresów.pl: Sejm 11 lipca powinien przyjąć uchwałę ws. ludobójstwa

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 01 lipca 2016 o godz. 12:12:37

  „Dzień 11 lipca jest dla nas najważniejszy, jeśli chodzi o pamięć o ludobójstwie na Wołyniu i mam nadzieję, że z tą datą dzienną uchwała Sejmu zostanie podjęta i upubliczniona” – mówi Kresom.pl senator PiS, prof. Jan Żaryn. Jego zdaniem, strona ukraińska podając informacje dotyczące tej kwestii celowo posuwa się do dezinformacji.

  „Nie wyobrażam sobie, żeby nie znalazła się tam jednoznaczna  informacja mówiąca o tym, że przyjaźń polsko-ukraińska jest uwarunkowana jednoznacznym przyznaniem przez stronę ukraińską, że doszło do zbrodni ludobójstwa na kresach południowo-wschodnich. Ludobójstwa , które popełniono na Polakach tam zamieszkałych – nie na intruzach, tylko na osobach, które miały prawo na swojej ojcowiźnie żyć i marzyć, tak jak każdy inny człowiek czy rodzina, że będzie tam przebywać tak jak wcześniej, od pokoleń. To brutalne przerwanie życia nie mieści się w żadnym systemie wartości, który byłby uznawany przez cywilizację europejską” – zaznacza historyk. „Stąd także liczę, że w tej uchwale znajdzie się jednoznaczny apel zapraszający Ukrainę do rodziny narodów europejskich, pod warunkiem, że naród ukraiński mentalnie się do niej dostosuje” – dodał.

  W niedzielę przewodniczący ukraińskiego Parlamentu – Andrij Parubij – poinformował na Twitterze o porozumieniu, jakie zawarł z marszałkiem polskiego Sejmu – Markiem Kuchcińskim podczas spotkania w Truskawcu. Zgodnie z umową polski parlament nie będzie zajmował się uchwałą ws. wołyńskiego ludobójstwa przed szczytem NATO. Dodatkowo według informacji zamieszczonej na Facebooku Parubija, mają zostać podjęte prace nad wspólną uchwałą, konsultowaną ze stroną ukraińską, która nie zgadza się na traktowanie zbrodni wołyńskiej jako ludobójstwa.

  Przeczytaj: Parubij: Kuchciński obiecał nam, że przed szczytem NATO nie będzie uchwały w sprawie 11 lipca

  Prof. Żaryn przypuszcza, że być może w agendzie rozmów między stronami kwestia uchwały mogła się tam znaleźć na zasadzie kompromisu. „Strona ukraińska była widocznie bardzo zainteresowana, żeby i ten punkt się tam znalazł. Także samego faktu podjęcia takich rozmów nie należy od razu potępiać. Natomiast uchwała powinna zostać przyjęta 11 lipca i stąd ta deklaracja strony ukraińskiej, aczkolwiek prawdziwa, zawiera celową dezinformację. Ponieważ uchwała ta ma zostać przyjęta po szczycie NATO w Warszawie” – mówi senator PiS. Zaznacza również, że podjęcie prac nad uchwałą według propozycji strony ukraińskiej, nie zgadzającej się na nazwanie ludobójstwa na Wołyniu po imieniu, byłoby nierealne. „To zły pomysł, gdyż nierelany. Chyba, że któraś ze stron podpisze się kłamiąc” – uważa prof. Żaryn.

  Podczas rozmów jakie odbywał Marek Kuchciński z PiS oraz przewodniczący ukraińskiego Parlamentu – Andrij Parubij na temat uchwały ws. ludobójstwa na Wołyniu obecny był również Jurij Szuchewycz, syn Romana Szuchewycz, naczelnego dowódcy UPA. Odnosząc się to tego prof. Żaryn stwierdził, że sam fakt spotykania się ludzi nie jest naganny. „Natomiast ważne, jaka była intencja, jaki cel i jaki skutek. Jako senator wyobrażam sobie spotykanie się z osobami, które noszą w sobie jakąś wielką winę i samego faktu spotkania nie traktowałbym jako zmazanie tej winy” – zaznacza prof. Żaryn.

  Na 7 lipca środowiska kresowe zapowiedziały protest, mający wywrzeć nacisk na PiS, aby przeprowadził uchwałę ws. Ludobójstwa. Na manifestację pod sejmem zapraszał m.in. prof. Żaryn, a także Andrzej Melak z PiS, Tomasz Rzymkowski oraz Marek Jakubiak z Kukiz’15 czy Kornel Morawiecki oraz Stanisław Michalkiewicz.

  KRESY.PL

  jaroslaus:01.07.2016 13:09
  uchwała nie ma żadnej mocy wiążącej – to tylko symbol, z którym te pisowskie skur… mają jak widać duży problem. Powinna być uchwalona ustawa – szczególnie, że tego typu akt nie stanowi obciążania dla budżetu – tj. ustawa o święcie państwowym + przepisy karne za propagowanie banderyzmu. Cieszę się, że Kukiz się tym zajął, bo nawet jeśli to nie przejdzie – za znając to zażydzone środowisko pewnie tak będzie – to część ludzi może otworzy oczy co do natury drugiego ze smoleńsko-odesskich karłów

  baciar:01.07.2016 13:24
  tylko antypolacy wstydzą sie swjej histori widac w sejmie jest ich wiekszośc

  UPAdlina:01.07.2016 13:37
  11 lipca ma być świętem upamiętniającym ludobójstwo dokonane na Polakach przez ukraińskich zwyrodnialców i koniec kropka!!!!!… To jest uzasadnione żądanie narodu polskiego i tak ma być!!!!!… Nie uda się tym pierdzielonym patafianom zamieść pod dywan historycznych faktów!!!!!… Ludobójstwa dokonanego na Polakach przez upadlińców NIE ZAPOMNIMY!!!!!… Nie liczcie na to upadlińskie kur..iszony i ich „polskie” przydupasy będące w naszym kraju u władzy i w opozycji !!!!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.