322 Cześć, sława i chwała Ukrainkom i Ukraińcom,.. ale tym, którzy podczas Rzezi Wołyńskiej ratowali Polaków… i razem z Nimi ginęli z rąk banderowskich bestii!!!


Wojskowy Przegląd Historyczny nr 4, Warszawa 1959, p. 323 / J. Gerhard

Tym wpisem chcę oddać hołd tym Ukrainkom i Ukraińcom, które / którzy podczas Rzezi Wołyńskiej, z narażeniem swojego życia, a nierzadko i życia całej swojej rodziny… i tak ratowały / ratowali Polki i Polaków, często ginąc razem z nimi… bo nie chciały / nie chcieli zabijać swoich własnych krewnych, czy sąsiadów…

Robiły / robili to mimo wielkiego prawdopodobieństwa okrutnej śmierci grożącej im za nie wykonanie rozkazu dowództwa OUN-UPA, którą wiele / wielu z Nich poniosło z rąk banderowskich bestii,.. czyli swoich ukraińskich rodaków…

Ukrainki i Ukraińcy, z całego mojego serca, dziękuję Wam za to, co robiliście by ratować Naszych Krewnych z rąk banderowskich ludobójców!!! Sława i chwała Wam… a na pohybel bez wyjątku wszystkim banderowskim skurwysynom… czy to ukraińskim… czy to „polskim”!!!

~Sido 2015-11-23 (08:14)
Ciagle wspominanie kto kogo zabil, 70 lat po wojnie ,to moze wcale nie bedziemy myslec o przyszlosci…

~Michal 2015-11-23 (10:27)
„Narod ktory nie pamieta swojej historii jest skazany na ponowne jej przezycie.”

~BUL ŻYRANDOL 2015-11-23 (09:22)
a BUL promujący w kijowskiej Werchowynie 09 kwietnia 2015 ludobójców Szuchewycza i Banderę mówi o nieaktualnych „sporach i swarach”

~Stach 2015-11-23 (10:12)
Państwo Polskie woli nie pamiętać o pomordowanych brutalnie Polakach bo przecież to byli zwykli chłopi

~D 2015-11-23 (09:36)
Zobaczcie co ci ludzie przezyli. I zobaczcie i pomyslcie co Polski Rzad zrobil dla nich. Rzad Kopacz nic nie zrobil aby ci ludzie mogli wrocic po tylu cierpieniach i tylu latach do swojej Ojczyzny. Dla mnie to jednoznaczne, ze Polski rzad odwrocil sie od swoich co nie z wlasnej winy znalezli sie w piekle.

~Mankowski 2015-11-23 (09:10)
Moja mama przezyla rzes polakow pod lwowem, na jej oczach (jako malej dziewcvzynki) zamordowano dziadkow i wujka z zona!!! Do dzis dnia a ma juz 98 lat, trzesie sie ze strachu jak slyszy ukrainska mowe !! Nasz glupi rzad popiera ukraincow, narodowcow ktorzy marza o powrocie UPA i wiekiej ukrainie !!!

~cezaris 2015-11-20 (18:28)
Państwo polskie powinno ustanowić medal dla sprawiedliwych Ukraińców. Medale te powinny dostać osoby ratujące Polaków, a jak już nie żyją, to ich potomkowie. Tak aby pamięć o szlachetnych ludziach nie zaginęła.

~ Sad [2015-11-23 08:04]
Święta prawda. Tych ludzi trzeba uhonorować, bo byli bohaterami.

~Polka 2015-11-23 (08:37)
cezaris, szlachetny Ukrainiec?! chyba cie Pogięło lemingu! może jeszcze kilka pomników zaproponujesz „przyjaciołom” Ukraińcom?

~sdf 2015-11-23 (09:34)
Problem polega tylko na tym, że nie ma Ukraińców zasługujących na taki medal.

~Rgl 2015-11-23 (09:48)
Tych medali to za dużo nie będzie potrzebnych No chyba że zaczniemy rozdawać je tym co mordowali – wtedy mennica nie nadąży ich produkować.

~Rgl 2015-11-23 (09:49)
Kilku by się znalazło – ale właśnie kilku.

~telimena 2015-11-23 (11:14)
Czemu nie puszczacie komentarzy. Dzisiaj dyżur ma student z Ukrainy. Boli prawda?

~Ukrainiec 2015-11-23 (09:58)
Szkoda ze tyle Polakow jeszcze zyje, moglismy wszystkich wymordowac. To by byl spokoj na swiece.

http://historia.wp.pl/title,Ukrainscy-sprawiedliwi-ktorzy-ratowali-Polakow,wid,17987230,wiadomosc.html

Ukraińscy sprawiedliwi, którzy ratowali Polaków

Historia Do Rzeczy| dodane 2015-11-20 (13:52) | 86 opinii

– Do nogi wszystkich Polaków wybijemy! – wspomina okrzyki ukraińskich nacjonalistów jedna z niedoszłych ofiar ze wsi Sławentyn w województwie tarnopolskim. Jednak pośród bezlitosnych ukraińskich siepaczy można było znaleźć także nielicznych bohaterów. Mieszkańcy wsi Hnilcze ocalili swoich polskich sąsiadów. Prawdopodobnie wcześniej ustalili na zebraniu, że nie będą mordowali Polaków. Wielu z nich zapłaciło za to wysoką cenę, bo wówczas za niewykonanie rozkazu UPA groziła śmierć.

Żeby dobrze zrozumieć, co się stało 17 sierpnia 1944 r. we wsi Hnilcze, musimy się cofnąć do września 1939 r. Masowe mordy Polaków przez oddziały Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów nie zaczęły się, jak się mylnie podaje, w 1943 r. na Wołyniu, lecz już we wrześniu 1939 r. w województwie tarnopolskim. I nie był to spontaniczny ruch zbuntowanego chłopstwa, jak chcieliby niektórzy ukraińscy historycy, tylko opracowana ze szczegółami strategia. W pełni została wprowadzona w życie wprawdzie dopiero w 1943 r. na Wołyniu, lecz swoje początki miała cztery lata wcześniej na Podolu.

Nacjonaliści ukraińscy w uzgodnieniu z Abwehrą mieli w sierpniu i we wrześniu 1939 r. doprowadzić na południu Kresów do zbrojnego powstania. Próba taka została podjęta 10 września w rejonie Mikołajowa nad Dniestrem. Ukraińcy opanowali 10 wsi, wprowadzając „władzę ukraińską”. Do dalszych aktów powstańczych jednak nie doszło, ponieważ po pakcie Ribbentrop-Mołotow Berlin nie mógł sobie na to pozwolić i zabronił Ukraińcom wzniecania rebelii.

Pierwszą ofiarą masowych mordów padła 17 września 1939 r. wieś Sławentyn w powiecie Podhajce w województwie tarnopolskim. Na wieść o sowieckim ataku uzbrojone w widły, siekiery i noże ukraińskie grupy terrorystyczne rozpoczęły rzeź swoich polskich sąsiadów. – Zrobiłam kolację – opowiada Anna Kozieł – A mama poszła do sklepu. Ale tak coś długo mamy nie widzę. Wyleciałam. Pobiegłam aż do studni i patrzę – idzie! I mówię:

– Mamo, gdzie byłaś tak długo?

A ona:

– Ty wiesz co, coś niedobrego będzie, bo Ukraińcy stoją tak w kupkach… Zawsze się kłaniali, witali, a teraz nic, tylko stoją i patrzą, i to z widłami i ze szpadlami. Co oni w nocy będą kopać?

To był pierwszy znak ostrzegawczy, że nadchodzi czas mordów. Jednak mieszkańcy wsi nie byli na to przygotowani. Nikt nigdy tutaj nikogo nie zabijał. Polacy i Rusini, a potem już Ukraińcy żyli w zgodzie, przyjaźnili się, pomagali sobie wzajemnie, tworzyli wspólne rodziny. A tu nagle takie dziwne zachowanie.

– Jak już siedliśmy do kolacji – kontynuuje Kozieł – usłyszymy krzyki:

– Uciekajcie, Polacy! Biją nas Ukraińcy! Uciekajcie!

To my szybko uciekliśmy. Mamę wyciągałam przez okno. W czasie, gdy ją wyciągałam, Ukrainiec przyleciał i wbił mi widły w tył głowy. Cała głowa we krwi. Pod żebro mi wbili widły, prawie do serca, gwizdało mi tam, taka dziura była. Do dzisiaj jest blizna. Bolek całą noc na trupie ojca spędził. Ukraińcy zaczęli krzyczeć:

– Do nogi wszystkich Polaków wybijemy!

17 września 1939 r. zostało zamordowanych w Sławentynie około 80 Polaków. Mord w drugiej wsi, w Szumlanach – jak informuje historyk Marek A. Koprowski – „rozpoczął się od sprofanowania rzymskokatolickiego kościoła. Banda rozbiła drzwi kościoła, z którego wyniesiono następnie obrazy, chorągwie, szaty liturgiczne i wszystko to, co się w kościele znajdowało. Kilku mołojców ubrało się w niezniszczone jeszcze szaty liturgiczne, wsiadło na konie i wśród szyderczych okrzyków, śmiechów i dzikiej wesołości ruszono na wieś”.

18 września 1939 r. zostali wymordowani Polacy w Szumlanach. Ukraińskie bojówki wyrżnęły także Polaków w takich wsiach jak Żuków, Urmań, Leśniki, Kuropatniki, Jakubowa, Józefówka, Mazurskie Łany, Seńków Kuropatnicki, Mieczyszczów, Mużyłów, Krasuck, Hołchocze i Wyczółki…

Masowe mordy objęły trzy powiaty: Brzeżany, Podhajce i Buczacz. Były to pierwsze mordy na masową skalę, pierwsze akty ludobójstwa. W rękach morderców pojawiły się te same narzędzia, którymi później mordowano Polaków na Wołyniu: noże, widły, siekiery, piły, łańcuchy, bagnety, młotki, gwoździe, sznury, druty. Te same były również tortury: wydłubywanie oczu, odcinanie języków, rąk, nóg, genitaliów, głów, ściąganie skóry, wbijanie gwoździ w czaszki, przybijanie języków dzieci do stołu itd.

Dokładnie pisze o tym dr Aleksander Korman, wymieniając ponad 350 sposobów zadawania śmierci Polakom przez ukraińskich nacjonalistów.

Interesujące jest, dlaczego w tym czasie, gdy 17 września 1939 r. rozpoczęły się masowe mordy w powiecie podhajeckim, w znajdującym się na jego terenie Hnilczu Ukraińcy nie napadli na swoich sąsiadów i nie wymordowali ich. A przecież mogli. Z pewnością Ukraińcy z Hnilcza otrzymali od swoich przełożonych z OUN rozkaz dokonania rzezi, a jednak tego nie zrobili. Już wtedy nastawienie wobec polskich sąsiadów było w tej miejscowości inne niż gdzie indziej. Wprawdzie nieco później młodzi Ukraińcy ze wsi zrobili pokaz siły, wzywając polskich kolegów, by zdali broń, ale kiedy okazało się, że żadnej broni nie mają, wszystkich wypuścili. By jednak dać sygnał, że to oni teraz rządzą, kilku Polaków pobili. Nadal nikt nie został jednak zadźgany nożami.

Nic złego nie działo się we wsi także w następnych latach. A pobliski Wołyń płonął. Od lutego do grudnia 1943 r. Polacy z Wołynia zostali wyrżnięci w pień. Według badań Ewy i Władysława Siemaszków zginęło wówczas około 60 tys. naszych rodaków. Najokrutniejsza była krwawa niedziela 11 lipca 1943 r., kiedy oddziały UPA napadły jednocześnie na 99 miejscowości, paląc kościoły i mordując wiernych zgromadzonych na uroczystościach liturgicznych.

Napad na Hnilcze

Ukraiński badacz Siergiej Tkaczow napisał książkę „Polsko-ukraiński transfer ludności 1944-1946”. Opowiada w niej, jak oddziały UPA napadły na czysto polską wieś Panowice: „W terminowym powiadomieniu sekretarza powiatowego Riabenki z 16 sierpnia 1944 r. informuje się wojewódzki komitet Komunistycznej Partii Ukrainy, że z 15 na 16 sierpnia 1944 r. banderowcy otoczyli wieś Panowice i rozpoczęli terror; ostrzeliwali wioskę ze wszystkich stron z ciężkich karabinów maszynowych, obrzucali granatami i podpalili 34 budynki, zabili 18 osób i zranili 17”.

Mylą mu się tutaj trochę liczby zabitych, ale napad istotnie odbył się 15 sierpnia 1944 r. „Po kilku dniach – czytamy dalej – Riabenko powiadamia Komitet Wojewódzki, że z 17 na 18 sierpnia, nocą, odbył się silny napad na wieś Hnilcze. Banderowcy zaproponowali Ukraińcom, by wyjechali do lasu. We wsi zostali sami Polacy. Napadu bandyci dokonali w nocy. Ostrzelali wieś kulami zapalającymi z karabinów maszynowych, mieszkańcy w panice rozbiegli się, a bandyci obrabowali wieś, spalili ją w 70 proc. i uszli do lasu”.

Sprostujmy informację Riabenki. Tej nocy miejscowi Ukraińcy, głównie mężczyźni, rzeczywiście opuścili wieś. I rzeczywiście ukryli się w lesie albo w pobliskiej kolonii Czerwień, a oddziały UPA spaliły i ograbiły polską część Hnilcza niemal w całości. Jednak nie było tu masowego mordu. Blisko stuosobowy oddział, jak wynika z zeznań świadków, zaatakował, spalił i zrabował wieś, ale nie wymordował polskich mieszkańców.

Zginął tylko jeden człowiek, Józef Muszyński, i to przypadkowo, bo napatoczył się pod ręce bandytów. Dlaczego tak się stało? Dlaczego napastnicy nie wymordowali Polaków? Nigdzie indziej takiego przypadku nie odnotowano.

Nikt nie został przebity widłami ani zarąbany siekierą. W tym czasie rzeź wołyńska przelała się na sąsiednią Galicję Wschodnią, regiony tarnopolski i lwowski płonęły, a mieszkańcy jednej wsi, w środku tej pożogi, zostali oszczędzeni. Dlaczego?

Od dawna po Hnilczu chodziły słuchy o tajemniczym zebraniu, w trakcie którego Ukraińcy postanowili, że nie będą mordować polskich sąsiadów. Dzisiaj się tak prosto mówi: „postanowili, że nie będą mordować”. Jednak wtedy, w 1944 r., w UPA za niewykonanie rozkazu groziła śmierć. Tak samo jak wcześniej za ukrywanie Żydów.

Hnileccy Ukraińcy musieli o tym wiedzieć. A jednak podjęli ryzykowną decyzję. Wykazali się odwagą i heroizmem. To była niezgoda na terror, bunt przeciwko Banderze i UPA. Na taki czyn mogli się zdobyć tylko ludzie prawi, godni moralnie. Wykazali się silnym charakterem i wolną wolą. Posłuchajmy świadków. I przyjrzyjmy się faktom.

Tuż przed napadem wielu Ukraińców ostrzegło swoich polskich sąsiadów, że taki napad się odbędzie. A wieś była duża, największa w województwie. Liczyła ponad 3,5 tys. mieszkańców, w tym Polaków było około 1,3–1,4 tys. Co się z nimi stało? Ukryli się? Spora część uciekła do Panowic. Niektórzy do Podhajec, Halicza, Stanisławowa, a nawet do Lwowa. Jednak wciąż we wsi pozostawało około 1 tys.

Kto ich powiadomił o napadzie?

Marię Srokowską, żonę Jana – Olga Misiurak.

Klementowskiego – Hergot.

Butrynowską – Czabaranko.

Piasecką – Dowrzyńska.

Listę można ciągnąć. Wielu Polaków ukryło się tej nocy w ziemiankach, w zbożu, a nawet w oborniku. Niektórzy schowali się w ukraińskich domach, stodołach, oborach. Za zgodą gospodarzy, a nawet za ich zachętą.

Jednak wróćmy do zebrania. Mówią o nim świadkowie Matylda i Maria Butrynowskie: „A u nas Czabaranko, Hływa, Kałakura i inni zrobili zebranie. Był tam też Hergot. Przychodził do nas. Nie był banderowcem. Banderowcami nie była też rodzina Koziaryków. Jak tamci zrobili zebranie, powiedzieli do innych, którzy tam byli:

– Chłopcy, nie róbcie nam wstydu. Nie mordujcie Polaków. Idźcie i walczcie. A nie mordujcie niewinnych, śpiących ludzi i dzieci.

Kiedy zorganizowali to zebranie? Kto je zwołał? Tego nie wiemy. Jednak wiemy coś znacznie ważniejszego: że na pewno takie zebranie się odbyło. I że padły na nim znamienne słowa. – Nim brat Kałakury – powiada dalej Butrynowska – ożeniony z Polką, Mazańską, doszedł do domu, już się paliła jego stodoła. Któryś z banderowców był na zebraniu i zemścił się. Nie wiem, jak Kałakura skończył, ale to już był ich wróg.

O spotkaniu mówili też Franciszek Zalewski i Stanisław Sługocki. Butrynowska opowiada: – Mieliśmy bardzo dobrych znajomych Ukraińców: Czabaranka, Śmicha, Hreptaka, Czerewatego. Później syna Czerewatego zabili banderowcy, ponieważ powiedział do nich: „Rabować będę, palić będę, ale zabijać nie będę”.

Czerewatyj poniósł za to surową karę. Został zgładzony. Butrynowska wyjaśnia: – Jakiś czas potem chłopcy pędzili paść krowy do lasu i zobaczyli chrust i sznurek. Podeszli bliżej, a tam leżał Czerewatyj. Zamordowali swojego. Dlatego, że nie chciał zabijać Polaków.

A więc Czerewatyj za swoją postawę zapłacił wysoką cenę. Taką samą, jak płacili Polacy ukrywający Żydów. Jednak ocalił godność. Należy mu się szacunek. Jemu i takim jak on. A było ich więcej. Ci wszyscy Ukraińcy zasłużyli nie tylko na dobrą pamięć, lecz także na pomniki. Byli bohaterami. W tamtej sytuacji tylko bohaterowie tak się zachowywali. A dzisiaj nie oni mają na Ukrainie pomniki, tylko ci, którzy kazali im rżnąć Polaków, Bandera, Szuchewycz, Kłaczkiwski, Łebed’. O prawdziwych bohaterach Ukraina zapomniała.

Gdy się szykował napad na wieś, sąsiad Butrynowskiej, Czabaranko, ukrywał ją w swoim domu. Kilka lat później, kiedy już Polacy zostali wygnani z Hnilcza, dopełnił się także los Czabaranka. Rodzina Butrynowskich dowiedziała się już po wojnie, na Ukrainie, że chował się przed banderowcami.

– Wykopał sobie pod domem dół – opowiada Butrynowska. – Ale i tam go znaleźli. I zabili. Bo był przyjacielem Polaków.

Też musimy o nim pamiętać i przekazać tę pamięć Ukraińcom, nowym pokoleniom, by wiedziały, że mieli wśród swoich przodków ludzi zacnych, szlachetnych i odważnych. Powinni być z nich dumni.

Maria Sumisławska potwierdza godne zachowanie znanych jej sąsiadów. I opowiada: „Kiedy mordy doszły do nas, Ukraińcy musieli zrobić naradę, bo jak inaczej wytłumaczyć słowa jednego z nich, Jurkiewicza, który przed spaleniem Hnilcza powiedział do Karola Klementowskiego:

– Karol, nie bój się. Nikt was nie będzie mordować. Będziemy rabować i palić, ale zabijać nie będziemy. Nic wam się nie stanie.

A więc powiedział tak samo jak syn Czerewatego.

Jeszcze inną, wręcz optymistyczną wiadomość przyniósł do wsi Klementowski, były sołtys. – U nas będzie spokój – powiedział. Wiadomość tę przekazali mu Ukraińcy. Spokoju wprawdzie nie było, bo wieś została zaatakowana, splądrowana i spalona, ale – powtórzmy to jeszcze raz – masowych mordów nie było.

Stanisław Srokowski urodził się w miejscowości Hnilcze w 1936 r. Jest pisarzem, wiele z jego książek opowiada o ludobójstwie Polaków dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. Napisał między innymi „Nienawiść”, „Strach”, „Ukraiński kochanek”.

~Rico 2015-11-23 (09:35)
Jest to straszna zbrodnia , ale również mój znajomy opowiadał mi parę lat temu ,ze przeżył tę rzeź jako dziecko wraz ze swoją matką jako jedyni z całej rodziny tylko dlatego , że dzień wcześniej w pobliskim miasteczku ostrzegł go znajomy Ukrainiec.Ojciec mojego znajomego szedł chodnikiem na przeciw Ukraińca , ten mijając jego tylko lekko szturchnął bez zatrzymywania się i szepnął żeby uciekali ponieważ jutro mają przyjść banderowcy do nich . Znajomy z matką przeżył , ukryli się gdzieś chyba na strychu , ale resztę jego rodziny na ich oczach wymordowano. Dzień później znajomego Ukraińca ,który ostrzegał też zabito. Straszna nie rozliczona zbrodnia UPA !

~polak 2015-11-23 (10:06)
potwierdzam-taką historię też słyszałem od mojej matki, dlatego przeżyła

~sdagf 2015-11-23 (10:01)
Opowieści o dobrych Ukraińcach, proszę między bajki włożyć. Bujać las, a nie nas.

~Polak 2015-11-23 (10:01)
Moja babcia z rodzina uciekała z Małej Hołoby i uciekła tylko dla tego że ostrzegli ich sąsiedzi Ukraińscy. Nie zmienia to faktu że nie lubię banderowców i nienawidzę roSSjan!!! Nikt na świecie nie wymordował tylu ludzi ile wymordowali roSSjanie !!! Sołnieżycyn pisał że od rewolucji do 1956 roku roSSjanie wymordowali ponad 50 milionów ludzi !!!! Także ruSSkie trolle nie wciskajcie mi jakie to banderowcy niedobre bo to wiem i wiem również że nie ma gorszych od was!!

~egon 2015-11-23 (08:52)
moja tesciowa – 84 lata opowiada ,że jej rodzina ukrywała sie w lesie , a jedzenie przynosiła im ukrainska rodzina i tylko dlatego przezyli , miła wtedy 9 lat i dobrze pamieta

~misiek 2015-11-23 (08:41)
Za komuny ludzie ocalali bali się o tym mówić. Znałem kobietę , która dopiero kilka lat temu odważyła się opowiadać co przeżyła . Skura cierpnie jak wspomnę co mówiła ,niewyobrażalne bestialstwo. Starsza Pani (zdrowa kobieta) zgasła kiedy zobaczyła ,,Polskie,, władze bratające się pod sztandarami UPA. Wieczny jej pokój.

~jarema 2015-11-23 (08:40)
MY POLACY o tym pamiętamy i nie zapomnimy

~rose 2015-11-23 (08:33)
Moja matka okupacje spędziła we Lwowie i do samej śmierci nie miała gorszej obelgi jak ‚Ukrainiec”. Jednak jako osoba sprawiedliwa wiele razy przypominała nam, swoim córkom, że życie całej rodzinie uratował uczeń dziadka, Ukrainiec. Przeszedł nocą i zapukał do okna.”Uciekajcie, przyjdą po was” . Chłopiec ryzykował własne życie. Dziadek z całą liczną rodziną uciekł do Lwowa. Był nauczycielem i nazywał się Stanisław Pachorek.

~Dziadek 2015-11-23 (08:26)
a Komorowski i poprzedni rząd tak wspierali biedną Ukrainę…..- swój swojego zawsze bronił będzie.

~polak 2015-11-23 (08:10)
Proponuję aby jak najszybciej ten tekst doręczyć Kowalowi i jego kolegom rusofobom . Nasze durnoty rządzące niech wreszcie oprzytomnieją i zaprzestaną dawania pieniędzy Ukraińcom , bo i tak ich rozkradną oligarchowie .

Gdanszczanka11111 2015-11-23 (08:07)
Z opowiadan mojej sp sasiadki wiem ze jej rodzine ukraincy spakowali i wozami odwiezli do bezpiecznego miasta by nikt im krzywdy nie zrobil. Jechali nocami bo sami ukraincy z obstawy bali sie ze jak wpadna w rece banderowcow to po nich.

~genua 2015-11-23 (08:04)
a mu ukraińcom, włazimy w ….. wspieramy Majdam, rewolucje pomarańczową…. a poszoł won pod but rosyjski

~NIck 2015-11-23 (08:44)
A gdzie wtedy była nasza słynna Armia Krajowa??????????????????

~dsf 2015-11-23 (09:32)
Walczyła z Niemcami. Ukraińcy za to zabrali się za cywilów.

~ego 2015-11-23 (09:15)
poczytaj na ten temat : AK powstała w 1941 r. a jej oddziały tylko w rejonach leśnych ; ponadto już w 1939 r. sowieci wywieźli wszystkich osadników, działaczy, oficerów i podoficerów rezerwy – zostali tam tylko bezbronni chłopi

~cruor 2015-11-23 (09:32)
No to sobie poszukaj infomacje o 27 dywizji wolynskiej. Wiem, ze dla durnia to spory wysilek ale mimo wszystko namawiam.

~EUropejczyk 2015-11-23 (10:18)
Może na Wileńszczyźnie? Jakoś nikt nie chce poruszyć tego tematu. A „Polesia czar” też zniknął z naszych kart historii. A np. Równe to w latach 20-ych XX wieku miasto z polską jednostką wojskową i zostało zapomniane. Dlaczego??

~Przełęcz Tylicka 2015-12-02 (08:48)
Taaak oni ratowali siekierami,widłami czy piłami do rżnięcia drzewa .Współczesnym poprawiaczom historii to bardzo przeszkadza- więc zniszczyć dobre imię walczących z tymi banderowcami,Zaczęto od pomników min przyjaciela Ernesta Hemingwaya – Waltera.

~A-tos 2015-11-24 (20:39)
Tak jak Tarnopolskim tak i w Stanisławowskim zbrodnie Banderowców były i nikt nie znał dnia ani godziny . Ojciec mój dostał tajemną informację ;uciekajcie ,ratujcie się. Uciekli do miasta ,gdzie zawsze było bezpieczniej. Uciekająca Żydówka przed łapanką z dzieckiem na ręku dostała od Mamy chleb a o tym doniósł Ukrainski policjant Niemcom-trafiliśmy do obozów kolejnych ,gdzie po 2,5 roku wyzwoliła nas amerykańska armia gen Pattona. Taki był nasz los jednych z wielu.

~hmm 2015-11-27 (01:21)
No ale ktos Was ostrzegl, wiec jacys Ukraincy musieli jednak sypac.

~Maria 2015-11-23 (09:41)
Teraz szuka się na siłę dobrych Ukraińców? To dlaczego moja mama z rodziną musiała uciekać ze swojej wsi?

~minibar 2015-11-23 (09:32)
Należy pamiętać o tym jak traktowano Ukraińców w II Rzeczpospolitej , jak podludzi z racji narodowości i wyznania . My Polacy nie byliśmy słodcy i mamy wiele na sumieniu .

~Rgl 2015-11-23 (10:03)
Ukraińskich chłopów traktowano tak samo jak polskich – kluczem do traktowania ludzi była ich sytuacja materialna a nie narodowość. Dopiero akcje terrorystyczne prowadzone przez Ukraińców wymusiły przymusowe przesiedlenia Ukraińców w celu rozbicia ich organizacji. Nikt ich nie mordował tak jak oni Polaków.

~anka 2015-11-23 (10:05)
ty człowieku historii nie znasz a śmiesz się publicznie wypowiadać jak było nie mając o tym zielonego pojęcia!!!!!!

~Ola 2015-11-23 (10:56)
Rezun , a co miały do tego polscy chłopi i dzieci mordowane w sadystyczny sposób? To jest typowe usprawiedliwianie ludobójstwa Polaków przez zbrodniarzy z UPA. Ukraińcy nić z tych zbrodni nie zrozumieli. To dalej poziom dziczy. Niech się Kaczyński zastanowi komu podaje rękę.

~Konar 2015-11-23 (10:48)
Pomaganie banderowskiej Ukrainie świadczy o głupocie rządzących . Polska powinna być neutralna. Widać w jakim kierunku Ukraina zmierza. Nacjonalizm ukraiński zaczyna dominować i pogróżki w stosunku do Polaków w sprawie 17 powiatów należy przyjmować serio. Polscy Ukraińcy z Tymą na czele to nacjonaliści w tym zbrodniczym wydaniu.

~ktoś 2015-11-23 (09:31)
Dziwi mnie dlaczego Polacy „tak łatwo” dali się zabijać. Próbuję szukać odpowiedzi. Dlaczego zaciekle się nie bronili? Odpowiedź znajduję w wychowaniu, w chrześcijańskim wychowaniu, a także w ogólnej słabości w porównaniu do rozwoju fizycznego Ukraińców. To chrześcijańskie wychowanie objawiające się w postawie: nadstaw drugi policzek, nie sprzeciwiaj się złu, Matka Boska nas ochroni było jedną z przyczyn końca życia Polaków tamże. Zawsze należy przeciwstawiać się złu i liczyć tylko na siebie, wtedy życie ma wartość. Podobnie było w Katyniu, gdy żydowscy oficerowie z NKWD mordowali „polską elitę”. Tylko nieliczni zorientowawszy się co się dzieje stawili mężny opór.

~ern 2015-11-23 (10:35)
Rozwój fizyczny Ukraińców? Sam to wymyśliłeś czy wyczytałeś w podręcznikach UPA? Ukraińcy niczym się fizycznie od Polaków nie różnili. Ani chrześcijańskie wychowanie ani ukraińscy „nadludzie” tylko zwykły brak środków obrony. Ukraińcy byli sojusznikami hitlerowców i jako tacy mieli środki do eksterminacji Polaków. Niemcy dawali im ochronę i broń a poczucie bezkarności wobec rozbrojonego przez okupanta narodu wyzwalało w Ukraińcach najgorsze instynkty. Dla informacji podam że jeśli w której polskiej wsi były struktury samoobrony albo kontakt z partyzantką AK lub BCH to UPA albo omijała takie wsie szerokim lukiem albo gdy się niespodziewanie nadziała na czujkę to po krótkiej walce wycofywała się z obitym zadkiem. I kolejne kuriozum – Kto niby w Katyniu stawił „mężny opór”? To że ktoś się szarpał ze związanymi rękami nad rowem pełnym trupów to żaden opór w dodatku męzny. Radzę więcej czytać a nie pleść dyrdymałki na forum…

~Arcy. Wiesław . 2015-11-23 (08:34)
Nie ma drugiego takiego narodu ktory by żywił tyle nienawiści do nas jak Ukraińcy ci dzisiejsi też wiem co pisze bo nasluchalem sie bardzo dużo od rodziny ze stony ojca ( pochodzą z kresów) i jasny szlak mie trafia jak widzę podejście naszych władz do sprawy tzw. Ukrainy nawet gdyby ich Ruscy z armat wyszczeliwal powinnismy mówić ze to fajerwerki .

~Ala. 2015-11-23 (10:14)
Robimy wielki błąd oceniając pastuchów po tym jak zachowują sie gdy przyjadą do nas do pracy ( pracują za trzech za pól darmo) zawsze powinnismy pamiętać o tym że jeśli bedą mieli okazje na nas napaść to to zrobią .

~Historyk 2015-11-23 (07:51)
Rosjanie zamordowali w XX wieku ok. 2 mln Polaków. Ukraińcy 200 tys.

~Lilka 2015-11-23 (10:12)
Uważam, że Polska zawsze miała i ma obecnie wrogów i szkodników żrących Polski chleb a działający w kierunku zniszczenia żywotnych interesów Polski i Polaków. Przecież holokaust na patriotach i inteligencji polskiej był kontynuowany i po 1945 roku pod płaszczykiem działań NKWD, UB,SB itp. A teraz to wrogów Polski i Polaków nie ma? Ale wielu Polaków te działania bezwiednie wspomaga. Historia kołem się toczy tylko metody działania się zmieniają.

~123321 2015-11-23 (08:25)
znowu rozpamietywanie i generowanie stresu w narodzie. skupcie sie na tym co jest teraz. mamy 21 wiek wszystko sie zmienia w zastraszajacym tempie a wy tracicie czas na wspomnienia. poznajcie dzisiejszego ukrainca i po tym generujcie swoje opinie. Rownie dobre ta cala historie mogl ktos spisac na potrzeby manipulacji wysysajac fakty z pupala i podstawiajac swiadkow za dobra kase a wy wszystko lykacie jak te pelikany. byla rusyfikacja byla germanizacja a teraz sami sobie wciskamy propagande 😦

~14527aaa 2015-11-23 (09:25)
głos rozsądku

~Marcin 2015-11-23 (09:30)
Na dzisiejszej ukrainie buduje się pomniki Bandery ,Szuchewczyna i im podobnych . Dzisiejsza ukraina buduje tożsamość narodową na OUN, UPA . Dzisiejsza ukraina zaczyna upominać się o ziemię Przemyską .

~milka 2015-11-23 (09:32)
ukraiński nazi-bander-synu, i wy UPAińscy „studenci” z „kartą polaka” lub „polacy” / potomkowie niedokończonej/ spartolonej „akcji wisła”. Waszego LUDOBÓJSTWA tego z przed 71 lat i tego dzisiejszego nie zatrzecie, załóż kamizelkę kuloodporną, bo cie przy tym kompie jeszcze jakiś ruski odstrzeli, wyjrzyj przez okno czy nie leci „grad”, zajrzyj do szuflady, za monitor – tam czają się „ruskie trole” i w ogóle bądź czujny, no i wklejaj te „teksty” zgodnie z dyrektywami SBU bo nie znasz godziny, kiedy „Eskimosi” z Kijowa przyślą w nagrodę, bilet na wycieczkę do Mariupola.

~cvb 2015-11-23 (09:53)
dzisiejszy Ukrainiec nie ma prawie pojęcia o przebiegu II wojny światowej, ich tam po prostu takiej historii nie uczą i przyjeżdżając do Polski są zaskoczeni całą tą histrorią, której zakończenia nawet nie znają.

~det 2015-11-23 (09:56)
takie brednie jak ty to może Ukrainiec z krwi i kości głosić

~mm 2015-11-23 (08:35)
Zgadzam się z treścią artykułu. My Polacy powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tych Ukraińcach którzy nam pomagali i często razem z naszymi podzielili los jaki zgotowała im UPA. Należy podkreślać że każdy UPO-wiec to zwykły tchórzliwy bandyta, który nigdy nie stanął do otwartej walki, zawsze wchodził w tyłek bez wazeliny Niemcom wychodząc z założenia że skoro dostają ziemię od Niemców i to nie ich tylko Polską to Niemcy są ich przyjaciółmi. Ukraińcy i dzisiaj są na tyle tępi by zrozumieć, że Niemcy ich jak i Polaków dalej uważają za podludzi i chcą ich wykorzystać tak samo jak Rosja jako tanie mięso armatnie oraz niewolników do budowy dobrobytu na Syberii. Niestety nie wielu jest światłych Ukraińców którzy wiedzą, że siła narodu i jego dobrobyt nie wiąże się z obszarem a z rozwojem gospodarczym. Dzisiaj Ukraina ma większe tereny od Polski, ma więcej surowców naturalnych a większość ludności żyje jeszcze w XVIII wieku. Szkoda, że w okresie międzywojennym nauczeni demokracji wyhodowaliśmy taką żmiję jak nacjonaliści ukraińscy powinnyśmy z nimi postępować jak Rosjanie wtedy pouczyli by szacunek a dzisiaj Ukraina by nie istniała. Kończąc wypowiedź należy jeszcze jedno dodać Przed Chmielnickim większość Ukraińców (mimo, że nie istniało pojęcie państwa Ukrainy) była unitami, po podpisaniu układu z Carem zaczęto ich przerabiać na prawosławnych podległych pod Moskwę. I dziś mamy wasali Moskwy nie tylko fizycznie jak i religijnie ot zwykły naród niewolników nigdy nie zasługujący na miano swoich poprzedników sprzed Chmielnickiego – ludzi wolnych. Kończąc Chwała nielicznym i świadomym Ukraińcom, którzy przez budowę przyjacielskich stosunków i pomoc w potrzebie udowodnili, że potrafią być ludźmi wolnymi i świadomymi i na pohybel UPO-wcom i ich zwolennikom czyli zwykłych niewolników mongolskich wasali czyli Rosji. Oby zawsze byli traktowani jako zwierzęta i podludzie.

~hugo 2015-11-23 (09:50)
Z twoich wywodów najbardziej eksponuje się tępota. ,,Przed Chmielnickim wszyscy mieszkańcy byli unitami” Zadaj sobie trud by dowiedzieć się skąd i kiedy powstała unia. Co było pierwsze unia czy prawosławie?. Skoro twoim zdaniem po Chmielnickim Moskwa przeciągnęła wszystkich na prawosławie, to ktoś przedtem musiał przeciągnąć ich na unię. Sięgnij po wiarygodne materiały a nie bazujesz na dyrdymałach opowiadanych przez niewykształcone babcie oraz niektórych prowincjonalnych księży.

~kkk 2015-11-23 (09:34)
prawda jest taka,ze polakom trudno sie zorganizowac,bo sami sie nawzajem najczesciej nienawidza i sobie zawiszcza,wiec ciezko sie zorganziowac.Wiadomo,pwostaly samoobrony,ale za pozno.jakby bylo im sie latwo zorganziowac,to wogole do tych mordow nie mogloby dojsc,bo od poczatku wszystko byloby pod kontrola.

~saqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq 2015-11-23 (08:00)
Co to za historyczny rewizjonizm? Ukraińcy mordowali Polaków, mordowali bez żadnych skrupułów polskie dzieci i polskie kobiety. Robili to w specyficzny tylko dla siebie okrutny sposób. Nigdy tego nie zapomnimy. Ukrainiec to wróg i koniec kropka.

~qqaqq 2015-11-23 (08:47)
Umiesz czytać ze zrozumieniem? Ten artykuł nie jest o wszystkich Ukraińcach tego okresu, lecz o małej grupie. Nie uogólniaj, bo to tak, jak by o tobie powiedzieć, że jesteś złodziejem samochodów, alkoholikiem i nierobem.

~piotr 2015-11-23 (09:10)
W specyficzny dla siebie sposób piszesz….poczytaj zatem po polskich pogramach Żydów.

~ala 2015-11-23 (09:32)
To słabo znasz historię, poczytaj o powstaniu warszawskim jak ukrtaińcy pomagali niemcom

~Rumburak 2015-11-23 (08:44)
No i to trzeba mówić. Kto był porządny, a kto był ludobójcą i bandytą. Głośno i wyraźnie mówić nazwiskami.

~Jacek 2015-11-23 (09:07)
Ale propaganda banderowska te dziady do dzisiaj nas za to nie przerosili. Precz z banderowcami.

…..


Bp Jan Bagiński otrzymuje od prezesa IPN Janusza Kurtyki zaświadczenie o nadaniu statusu pokrzywdzonego, 28 lutego 2007 r. (fot. PAP / Krzysztof Świderski)

http://historia.wp.pl/wid,16143048,wiadomosc.html

Bp Jan Bagiński: przeżyłem rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów

WP.PL | dodane 2013-12-02 (10:55) | 5 opinii

Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy – wspomina swojego wujka ks. Jan Bagiński, biskup senior z diecezji opolskiej, który przeżył rzeź wołyńską dzięki pomocy ukraińskich sąsiadów. Po latach dowiedział się, jak ginęła jego rodzina. – Musieli kilka razy wbić jej nóż w brzuch. Bo szkoda kuli dla Polaka – wspomina biskup.

Marcin Bartnicki
: Co ksiądz biskup pamięta z dzieciństwa na Wołyniu? Jakie były relacje z ukraińskimi sąsiadami?

Bp Jan Bagiński
: W 1943 roku miałem 11 lat, trochę pamiętam, ale jest to wiedza dziecięca i fragmentaryczna. W naszej wiosce relacje z sąsiadami były bardzo dobre. Do tego stopnia, że również w czasie, gdyśmy już przez ten 1943 rok nocami musieli uciekać z domu, obawiając się, że to właśnie tej nocy przyjdą nas zamordować, nocowaliśmy, albo na polu w zbożu, albo u życzliwych sąsiadów Ukraińców, którzy narażali się w ten sposób. Gdyby wykryto, że mają u siebie polską rodzinę Bagińskich, to by się skończyło tragicznie również dla nich.

WP.PL
Kim byli ludzie, którzy przyszli mordować polskich mieszkańców wsi Kamionka? Był tam ktoś z najbliższego otoczenia, czy wszyscy byli zupełnie obcy?

Sąsiad Ukrainiec odważył się posłać swoją kilkunastoletnią córeczkę do nas, żeby przekazać, abyśmy natychmiast uciekali, dlatego że tej nocy zginiemy. Bez zastanowienia spakowaliśmy się i uciekaliśmy

bp Jan Bagiński
– To byli ludzie z innych miejscowości, przynależący do banderowców. Oczywiście, ta tragiczna noc, kiedy już zniszczono i wymordowano tę nieliczną kolonię polską Kamionka, rozpoczęła się od tego, że w domu ukraińskich sąsiadów, przygotowywano plan eksterminacji rodzin polskich. Ten sąsiad Ukrainiec odważył się posłać swoją kilkunastoletnią córeczkę do nas, żeby przekazać, abyśmy natychmiast uciekali, dlatego że tej nocy zginiemy. Bez zastanowienia spakowaliśmy się i uciekaliśmy w kierunku miejscowości Bystrzyce nad rzeką Słucz, bo tam stacjonowali jeszcze Niemcy. Na tym etapie, jeszcze nas bronili.

Po drodze do Bystrzyc, gdy przechodziliśmy przez wioskę Rudnia Pohoryłowska, zostaliśmy ostrzeżeni przez ukraińskiego gospodarza, który miał dom przy drodze: wam to nie ujdzie, oni przecież są na koniach, dogonią was i zabiją, dlatego lepiej będzie, jak schowacie się w mojej stodole za słomą. Nie wiem, ile myśmy tam czekali, ale rzeczywiście stało się tak, jak ten człowiek przewidywał. Kilkunastu uzbrojonych mężczyzn pędziło w kierunku Bystrzyc, tą drogą, którą przypuszczali, że uciekamy. On oczywiście, siedząc lub stojąc przy płocie, pytany czy nie widział Bagińskich, powiedział: ależ tak, widziałem, to już trochę minęło, musicie szybko jechać, jeżeli chcecie ich dopaść przed Bystrzycami. Popędzili jak potrafili szybko. Oczywiście, jak już nas nie dopadli, wrócili. Zjedli posiłek u tego gospodarza, on postawił im wódkę i pojechali. Wtedy wyszliśmy ze stodoły i udaliśmy się w kierunku Bystrzyc, dzięki temu, nasza rodzina się uratowała.

WP.PL
Pamięta ksiądz nazwiska ludzi, którzy wam pomogli – sąsiada i gospodarza?

– Nie, nazwisk nie pamiętam, tylko nazwy miejscowości. Byłem za mały, żeby znać ludzi z innych wsi.

WP.PL
Co w tym czasie działo się we wsi, z której ksiądz uciekł?

– Z mojej wioski uciekliśmy my, wcześniej jeszcze jedna rodzina. Resztę wybili. Otoczyli naszych sąsiadów i wymordowali wszystkich, w tym rodzinę babci – Burawskich, siedem osób. Z naszej rodziny nie chciała uciekać tylko nasza prababcia. Powiedziała, że takiej staruszki nie zabiją. Nie chciała z nami jechać. Zabili ją.

WP.PL
Kto był w grupie, która się uratowała?

– To był dziadek, babcia, mama, ojciec i ja, mój stryj Kazimierz z żoną i trójka ich dzieci. Były też dwie siostry ojca. Mieszkaliśmy w dużej, patriarchalnej rodzinie i wspólnie udało nam się uratować.

WP.PL
Nadal was ścigano. Dokąd uciekaliście?

Wykopano bardzo potężny dół. Do mężczyzn strzelano pojedynczo. Kto uciekał do lasu, to Ukraińcy zastrzelili, bo obstawili wieś dookoła. Na koniec, starców, kobiety i dzieci – modlących się i płaczących rozstrzelano z broni maszynowej

bp Jan Bagiński
– Po przekroczeniu rzeki, znaleźliśmy się w miejscowości Bronisławka – to już była całkowicie polska wioska. Takich wsi było w tej okolicy chyba pięć – tam byli już ludzie z Armii Krajowej, przerzuceni w celu stworzenia samoobrony. Nasi ojcowie stworzyli taką samoobronę – cały potężny oddział. Którejś nocy, banderowcy, przy pomocy miejscowych Ukraińców, którzy chcieli wziąć udział w tej wielkiej rzezi Polaków, zaatakowali tych pięć naszych polskich wiosek. Pierwsze szeregi Ukraińców szły w mundurach niemieckich. Nasi strażnicy sądzili, że to idą Niemcy, którzy wtedy stwarzali nam opiekę, więc mogli podejść dosyć blisko. Gdy już znaleźli się niedaleko naszych ludzi okopanych w lasku, krzyknęli po ukraińsku: hurra, rezat Lachow! Nasza ochrona, mając broń maszynową, karabiny i granaty, broniła się jak mogła, a oni byli jak lawina. Różne podawali potem liczby tych bandytów, że ich mogło być 700, 800. Nie wiadomo, czym by się ten ogromny napad skończył, gdyby nagle z boku nie uderzył w tych Ukraińców jakiś oddział uzbrojony po zęby.

Kto to był?

– Okazało się, że partyzanci rosyjscy koczujący w lasach, po dwóch, trzech godzinach tego strzelania, zaatakowali Ukraińców, którzy przez to się cofnęli. Ukraińców zginęło wtedy dużo. Później Rosjanie zrobili razem z naszą lokalną partyzantką przyjęcie i w czasie tego przyjęcia, partyzanci rosyjscy aresztowali dowództwo akowskie, które kierowało tym wszystkim i zabrali ich. W tej sytuacji, nasi miejscowi, rozeszli się do domów, ale mając przy sobie broń. W zasadzie, na naszych pięć wiosek, za mojej pamięci, takiego totalnego ataku nie było, tylko takie podjazdowe. Nie było co jeść, bo w tych wioskach zgromadzili się polscy uciekinierzy z okolic no i trzeba było robić wypady po jakąś żywność, i wtedy oni naszych ludzi zabijali.

WP.PL
Co stało się z akowcami zatrzymanymi przez Rosjan?

– Zabrano ich w głąb Rosji. To był kapitan o pseudonimie „Bomba” (kpt. Władysław Kochański – przyp. red.). Znaleźli się w więzieniu rosyjskim. Ich los nie jest mi znany, ale nie rozstrzelali ich natychmiast, tylko po prostu uwięzili (kpt. Kochański został odeskortowany do Kijowa, następnie trafił do Moskwy, został zesłany do kopalni na Kamczatce, wrócił do Polski dopiero w 1956 roku – przyp. red.).

WP.PL
Kiedy trafiliście do Polski?

– Ja wcześniej wyjechałem z mamą w lubelskie, do Chełma. Mój wujek i ojciec zostali wzięci do wojska polskiego na terenie ZSRR. Wujek był w ochronie generała i zorganizował wyjazd swojej drugiej żony (pierwszą mu zamordowali), mnie i mojej mamy. Dzięki temu nie byłem już na Kresach, gdy wywożono całą moją pozostałą rodzinie.

WP.PL
Jak radzili sobie ludzie, którzy przeżyli tę zbrodnie? Szukali zemsty, czy próbowali jakoś ułożyć sobie życie?

Bulbowcy byli o tyle łagodniejsi, że zabijali od razu. Natomiast banderowcy mieli jakieś niesamowite upodobanie w takich nieprawdopodobnych scenach, rozrzynania dzieci, nabijania na widły, wrzucania do studni, odcinania ludziom rąk, języków. Coś potwornego

bp Jan Bagiński
– Zemsty? Myślę, że takie odwety mogły mieć miejsce, gdy Ukraińcy atakowali Polaków. Przecież te większe wioski polskie broniły się. Tego chyba nie można uznać za zemstę. Wspomniałem o wujku, którego żonę zabili. Tego dokonali wcześniej, w roku 1942, 16 grudnia. Też nie wiadomo, kto to zrobił. To była wielka polska wioska, nazywała się Jezierce. Miała 360-370 mieszkańców, była położona na leśnej polanie. Przejeżdżał tamtędy konwój niemieckich żołnierzy. Ktoś rzucił w ten konwój kilka granatów i ostrzelał ich bronią maszynową. Prawdopodobnie zginął jeden lub dwóch Niemców. To była taka prowokacja, żeby Niemcy wybili wieś przy pomocy ukraińskiej policji, która jeszcze wtedy była z Niemcami. I tak to zrobiono.

Na drugi dzień otoczono wieś. Przyjechało kilkunastu Niemców, ale z ogromnym oddziałem Ukraińców. Jak już zabrali dobra materialne, zboże, bydło, podpalili wszystko, a ludzi spędzili do środka wsi. Wykopano bardzo potężny dół. Do mężczyzn strzelano pojedynczo. Kto uciekał do lasu, to Ukraińcy zastrzelili, bo obstawili wieś dookoła. Na koniec, starców, kobiety i dzieci – modlących się i płaczących rozstrzelano z broni maszynowej. Za ręce i nogi wrzucano do tego dołu. I tak zamordowano około 350-360 osób. W tym grobie znalazła się cała rodzina mojej matki, to znaczy, mój dziadek, ciotki, żona wujka.

WP.PL
Jak udało się przeżyć wujkowi?

– Gdy to się działo, wujka nie było we wsi. Jak już odjechały oddziały mordujące, to wujek będący poza domem, z kolegą poszli na ten grób. Na szczycie tego stosu ciał leżała jego żona, zastrzelona, z maleńkim syneczkiem na rękach. On wziął włosy odstrzelone z głowy żony i przyszedł z nimi do naszej wioski, to było 7-8 km. To już pamiętam, jako dziesięcioletni chłopak. On stał, jakby stracił rozum, jakby był nieprzytomny. Trzymał w rękach te zakrwawione włosy. Matka podeszła, wzięła te włosy i wrzuciła do pieca. Kazała mu się rozebrać. Przez jakieś cztery dni wyglądał ciągle jak nienormalny.

Potem przyszedł do normy i poszukał jeszcze kilku mężczyzn, tak jak on nieobecnych we wsi Jezierce w czasie mordu. Stworzyli taki malutki oddział polski, który straszył Ukraińców. Chodzili po wioskach, szukali i pytali, czy jest ktoś należący do bandy. To wywołało strach. Jeśli mowa o odwecie, to takie sceny miały miejsce, w tej formie – szukali bandytów, którzy brali udział w rozstrzeliwaniu polskich rodzin. Ten wujek, jak już wcześniej wspomniałem, został wzięty do wojska, do ochrony generała i zginął w czasie wojny.

Polacy z Wołynia, którym udało się przeżyć, wracają na Ukrainę, czy wolą nie pamiętać o tragedii z dzieciństwa?

– Jeżdżą teraz na Ukrainę, m.in. grupa z Wrocławia, żeby porządkować groby. Ja też raz byłem na takim wyjeździe. Byłem bardzo grzecznie przyjęty – przez tych, którzy byli w moim wieku. Wspominają ze wstydem to co się stało, bo były to morderstwa makabryczne. Mordowały bandy bulbowców (od nazwiska Tarasa Borowca, ps. „Bulba” – przyp. red.) i banderowców. Bulbowcy byli o tyle łagodniejsi, że zabijali od razu. Natomiast banderowcy mieli jakieś niesamowite upodobanie w takich nieprawdopodobnych scenach, rozrzynania dzieci, nabijania na widły, wrzucania do studni, odcinania ludziom rąk, języków. Coś potwornego. To psychiatra lub psycholog musiałby się zastanowić, jak to wytłumaczyć.

WP.PL
Wydarzenia z dzieciństwa na Wołyniu miały wpływ na to, że ksiądz wybrał później drogę kapłaństwa?

– Może w podtekście tak. Byłem ogromnie rozżalony na ten świat, a Kościół i Pan Bóg wydawały mi się dobrem, do którego warto przylgnąć, więc w tym sensie tak. Rodzina zawsze była religijna, podobała mi się praca kapłana, naszego proboszcza, więc zainteresowania były już od dziecka. Natomiast to zło, tak ogromne, tak bolesne, mogło jeszcze wzmocnić tę decyzję powołaniową.

WP.PL
Czy wie ksiądz, co stało się z ludźmi, którzy ratowali Polaków z Kamionki? Jaki był ich późniejszy los? Co działo się z tymi, którzy mordowali?

– Gdy chodzi o tych, którzy nas ostrzegli, to nic im się nie stało, bo to nie wyszło na jaw. Inaczej było z naszym innym sąsiadem, o którym wspomniałem, że się uratował. On wcześniej po prostu zdecydował, że ucieka. Poprosił Ukraińca, żeby wywiózł go do miasta Kostopola. Ukrainiec zgodził się, ale żalił się, że się naraża. Sąsiad odpowiedział, że przekazuje mu cały swój dobytek, który zostawia w wiosce. Ukrainiec odwiózł tę polską rodzinę do Kostopola. Ale gdy mordowano Polaków, bandyci już wiedzieli o tej pomocy. Ten Ukrainiec, jego żona i dwoje dzieci, zostali uduszeni powrozami. Za to, że uratował polską rodzinę.

WP.PL
Dlaczego doszło do tak niewyobrażalnej tragedii?

– Trudne jest do pojęcia, jak można dojść do takiego zezwierzęcenia, chociaż przecież nawet zwierzęta tak nie robią – żeby się pastwić nad dziećmi. To dla mnie zupełnie niepojęte. Dzisiaj myślę, że to jakiś obłęd. Co nas boli dzisiaj, to że takiemu Banderze stawia się pomniki w Kijowie. Podobno on dał taką instrukcję: przestraszyć i wygonić Polaków, gdzie trzeba, kogoś z mężczyzn zabić, ale niektórzy mówią, że te bandy poszły dalej: po co wystraszyć? Wyrżnąć! A jak wyrżnąć, to w taki sadystyczny sposób. Ja tego nie rozumiem.

Jak reagowali Ukraińcy, których spotkał ksiądz na Wołyniu?

– Oni się wstydzą. Gdy pojechałem na Wołyń, sąsiad, kolega z którym chodziłem do szkoły, z takim zawstydzeniem opowiadał, gdzie nasza prababcia została pochowana przez tych Ukraińców. Mówił, że ten nasz dom rozebrali. Była taka zasada: nie zostawić żadnego śladu po Polakach. A więc spalić kościoły, gdzie są domy – rozebrać i postawić nowe. Tak, żeby zatrzeć wszelki ślad. Teraz gdy tam byłem, tam gdzie znajdowały się polskie wioski, nic nie ma. Są polany, drzewa, ale nie powstały żadne osiedla. Chodziło o to, żeby trawa i drzewa zarosły te miejsca, gdzie były polskie rodziny. Taka eksterminacja, żeby wymazać wszelką pamięć. Z uznaniem i wdzięcznością patrzę na tych wrocławian, którzy jeżdżą tam i porządkują cmentarze. Zawsze biorą jakieś prezenty do gminy, dla szkoły. To im się udaje, już kilka cmentarzy w moich okolicach uporządkowali. To jest jakieś upamiętnienie tego, kto tam był i tam pracował.

WP.PL
Dzięki temu, nie udało się zatrzeć tej pamięci.

– Tam nadal są banderowskie grupy. Gdy byłem w mojej wiosce, zebrała się gromada Ukraińców – były tam dzieci, młodzież, która nic nie wie o tych wydarzeniach. Przyjechał na motocyklu jakiś facet i zaczął krzyczeć do nich, że mają się rozejść, że co to za uroczyste witanie Polaków? To był jakiś gość z tego ugrupowania wrogiego Polsce. Trzeba jednak powiedzieć, że on krzyczał, ale nikt go w ogóle nie słuchał. Kolega był zawstydzony. Mówił, że on jako Ukrainiec, nie może pojąć, jak można było dojść do tego, żeby tak ludzi mordować. Bo to nie było normalne mordowanie, ale sadystyczne. Nawet tę moją prababcię – żal było kuli i żeby ją zabić, jak opowiadali Ukraińcy, musieli kilka razy wbić jej nóż w brzuch. Bo szkoda kuli dla Polaka. Jak można w tak sadystyczny sposób zabijać kogoś za samą narodowość? Czego były winne te maleńkie dzieci?

WP.PL
Część Polaków przeżyła, żeby o tym opowiedzieć. Może dzięki temu zmienia się postawa Ukraińców?

– Jest ta tendencja, żeby budować nowe stosunki, nowe układy. Żeby zepchnąć na margines tych najbardziej zaciętych. Pojechałem kiedyś, już dawno temu, do Kanady. Tam mniejszość ukraińska jest bardzo duża. Gdy powiedziałem, że jestem z Wołynia, usłyszałem: ksiądz jest z Wołynia, to wyście tam naszych mordowali! „Wszyscy nam mówią, że to Polacy na Wołyniu mordowali Ukraińców i musieliśmy się bronić” – przekonywali. Wyjaśniłem, że było dokładnie odwrotnie. To bandy mordowały Polaków. Trudno było im w to uwierzyć, chociaż mówiłem to jako świadek tamtych wydarzeń. Gdzieś na terenie Kanady czy Stanów Zjednoczonych, taka ideologia jest budowana przez nacjonalistów ukraińskich. Trzeba mówić prawdę i na prawdzie budować pojednanie.

Rozmawiał Marcin Bartnicki, Wirtualna Polska

~pobożny ukr 2015-06-30 (13:26)
To dobrze, że Episkopat kocha ukraińców. Jeden Ksiądż Isakowicz-Zaleski nie czyni wiosny.

Benek z Gliwic 2014-09-04 (19:23)
Banderowcom hańba na wieki!

~Winchester 2014-09-04 (14:51)
I po co tym bandytom – ukraińcom pomagać? Oni chcą odebrać Polsce Przemyśl. Dobrze Putin robi, że gnoi tych ukraińskich nacjonalistów.

~xxx 2014-08-12 (17:44)
Ciekawa sprawa ze zawsze ksieza przezywaja a inni musza ginac? BARDZO INTERESUJACE.ILUZ to ksiezy pracuje dla obcych

~Boruta 2014-08-15 (23:48)
On jeszcze nie był wtedy księdzem młocie.

…..

Dodatkowo, ale szczególnie zwracam uwagę na ostatnie odnośniki… 😦

http://www.rp.pl/artykul/554450-Zapomniani-Ukraincy–ktorzy-ratowali-Polakow-na-Wolyniu.html#ap-3

http://odkrywcy.pl/kat,1037775,title,Jak-Ukraincy-ratowali-Polakow-z-rzezi-wolynskiej,wid,16079370,wiadomosc.html

1341 sprawiedliwych Ukraińców, którzy uratowali 2,5 tysiąca Polaków z rąk UPA. Wielu zapłaciło za to życiem

http://dzieje.pl/aktualnosci/sprawiedliwi-na-kresach-czyli-ukrainska-pomoc-polakom-podczas-zbrodni-upa

http://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/911210
Ukrainiec Polakowi człowiekiem
Ukraińscy sąsiedzi, którzy ratowali Polaków, byli bezwzględnie mordowani i torturowani torturowani przez UPA

http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/rubiez/ukraincy/ukr2.html
Ukraińcy którzy ratowali Polaków Kresowa Księga Sprawiedliwych 1939-45

http://rebelya.pl/post/4370/o-ukraincach-ktorzy-ratowali-polakow

http://www.nawolyniu.pl/artykuly/ratowali.htm
Ukraińcy ratujący Polaków Ewa Siemaszko

http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/883486,Wolyn-1943-Ukraincy-chcieli-zabic-wszystkich-ktorych-sie-dalo

http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/885981,Zbrodnia-wolynska-Polakow-nie-mordowali-Ukraincy-a-UPA

Wybaczyć Ukraińcom?

http://www.fronda.pl/a/brawo-polsko-ukrainska-deklaracja-o-pojednaniu-podpisana,74185.html

http://www.kronikatygodnia.pl/1060/policzek-przed-rocznica-rzezi-wolynskiej

http://xn--tomaszw-lubelski-bvb.pl/forum/viewtopic.php?t=95282

http://gorzow.tvp.pl/20162694/uhonorowano-ukraincow-ktorzy-ratowali-polakow-zydow-i-ormian

http://forum.gazeta.pl/forum/w,48782,157712432,157712432,Ambasada_Ukrainy_zignorowala_zaproszenie.html

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polska-uroczystosci-ku-czci-sprawiedliwych-ukraincow-z-wolynia-ambasada-ukrainy-zignorowala-zaproszenie-video-foto

35 thoughts on “322 Cześć, sława i chwała Ukrainkom i Ukraińcom,.. ale tym, którzy podczas Rzezi Wołyńskiej ratowali Polaków… i razem z Nimi ginęli z rąk banderowskich bestii!!!

 1. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1017099,title,Spor-o-rzez-wolynska-dyskusja-nie-ma-sensu-ulubiony-sport-w-Polsce-to-oskarzanie-strony-ukrainskiej,wid,18411407,wiadomosc.html

  akt. 06.07.2016, 18:13

  Spór o rzeź wołyńską: „dyskusja nie ma sensu”, „ulubiony sport w Polsce to oskarżanie strony ukraińskiej”

  • Byli prezydenci Polski napisali list ws. rzezi wołyńskiej i krzywd Ukraińców
  • „Wina wymaga zadośćuczynienia, którym jest wykuwanie prawdziwego braterstwa”
  • To kolejny list w tej sprawie. Wcześniej pisali ukraińscy intelektualiści i politycy PiS
  • Ks. Isakowicz-Zaleski: dyskusja nie ma sensu, bo na Ukrainie powstają pomniki zbrodniarzy, a nie groby ofiar
  • Głosami PiS Sejm ma przyjąć uchwałę o „ludobójstwie” na Wołyniu
  • Szef Związku Ukraińców w Polsce: ulubiony sport w Polsce to oskarżanie strony ukraińskiej
  PAP / Jakub Kamiński

  Pod najnowszym listem podpisali się m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski. A także: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski, Paweł Kowal, Grzegorz Schetyna, Mateusz Kijowski, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Bujak, Janusz Onyszkiewicz, Adam Michnik, Jerzy Baczyński, Bogusław Chrabota, Tomasz Lis, Sławomir Sierakowski, o. Ludwik Wiśniewski, Andrzej Stasiuk i Danuta Kuroń.

  „Wina wymaga zadośćuczynienia”

  W liście zacytowano Iwana Franko (poetę, pisarza i myśliciela), który stwierdził, że „w całej Słowiańszczyźnie nie ma dwóch takich narodów, które by pod względem życia politycznego i duchowego tak ściśle zrosły się ze sobą, tak licznymi były powiązane więzami, a mimo to tak ciągle stroniły jeden od drugiego, jak Polacy i Ukraińcy”. Dodali następnie, że „z czasem, na nasze wspólne nieszczęście, stronienie zastąpiły nienawiść i nacjonalizm oraz ich nieodrodna córa – zbrodnia – której doświadczyli pospołu Polacy i Ukraińcy na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, na Chełmszczyźnie, w Bieszczadach i na ziemi przemyskiej”.

  Odnieśli się też do listu ukraińskich osobistości (m.in. byłych prezydentów Leonida Krawczuka i Wiktora Juszczenki, a także arcybiskupa Światosława Szewczuka i patriarchy Filareta), w którym stwierdzono: „Prosimy o wybaczenie i tak samo przebaczamy zbrodnie i krzywdy uczynione nam”.

  Polscy prezydenci i inni sygnatariusze odpowiedzieli tak: „Raduje nas Wasz list, ze znamiennymi słowami ‚prosimy o wybaczenie’, w którym nie uchylacie się od odpowiedzialności za polskie krzywdy lat 40. ubiegłego stulecia. My również składamy hołd ofiarom bratobójczych konfliktów polsko-ukraińskich” – dodali sygnatariusze najnowszego listu. „Prosimy o wybaczenie krzywd zadanych naszym braciom Ukraińcom polskimi rękoma. Przed nami podobne słowa wypowiedzieli przedstawiciele polskiego Kościoła katolickiego, do wzajemnego przebaczenia gorąco zachęcał nasze narody papież Jan Paweł II” – czytamy w liście podpisanym przez Wałęsę, Komorowskiego, Kwaśniewskiego i inne osobistości.

  Podkreślili jednak, że „wina wymaga zadośćuczynienia, którym w relacjach między naszymi narodami jest wykuwanie prawdziwego braterstwa”. Zauważyli też wspólne dla Ukrainy i Polski zagrożenie nacjonalizmami i rosyjskim imperializmem. „Zagrożenia łatwiej przetrwać razem. Zachowujemy dla Was podziw i solidarność w walce z agresorem, który od ponad dwóch lat okupuje część ukraińskiej ziemi, nie chcąc dopuścić do spełnienia się Waszego marzenia o życiu w zjednoczonej Europie” – zakończyli list do Ukraińców.

  Ks. Isakowicz-Zaleski: dokonać ekshumacji i godnie pochować ofiary

  Zdaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, który związany jest ze środowiskami kresowymi, listy byłych prezydentów, premierów czy ministrów nie są w stanie przesądzić o rozwiązania problemu na linii Polska-Ukraina. – Żeby doszło do przełomu ws. pamięci o rzezi wołyńskiej, to obecna władza na Ukrainie powinna zawrzeć porozumienie z obecną władzą w Polsce – podkreśla.

  W liście byłych polskich prezydentów, premierów i ministrów brakuje mu nazwania rzezi wołyńskiej ludobójstwem, a razi zestawianie ofiar rzezi na Polakach z ofiarami po stronie ukraińskiej. – Polaków mogło zginąć nawet 200 tys. Oczywiście zdarzały się sporadyczne działania odwetowe polskiej partyzantki, Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, ale atakowano bazy ukraińskie, które znajdowały się we wsiach. Przy tej okazji ginęli także ludzie niewinni, ale nie można w żadne sposób postawić znaku równości między ludobójstwem na ludności polskiej a akcjami obronnymi – podkreśla ks. Isakowicz-Zaleski.

  Jednak – dodaje – dyskusja nie ma sensu, bo dziś na Ukrainie powstają pomniki zbrodniarzy, a nie groby pomordowanych Polaków. – Fakty o rzezi wołyńskiej są opisane, można się sprzeczać co do szczegółów, ale problem pozostaje w tym, że na Ukrainie gloryfikuje się bandytów – podkreśla. Zaznacza jednak, że jest wielu ukraińskich historyków i publicystów, którzy piszą prawdę o rzezi wołyńskiej, ale ukraiński IPN, którym kieruje Wołodymyr Wiatrowycz, „uprawia tanią propagandę, przerabiając banderowców na bohaterów”.

  W rozmowie z WP duchowny ocenia, że rząd Polski musi otoczyć opieką ciągle żyjących Kresowian, którzy ocaleli z rzezi. – Ważne jest również to, aby dokonać ekshumacji ciał osób, które zginęły na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. A potem trzeba godnie je pochować. Niemalże wszystkie te ofiary nie miały pogrzebów, nie są pochowane i nie mają grobów – dodaje. Podkreśla przy tym, że do dziś wiele mogił Polaków na Wschodzie to kopczyki bez krzyża, w których znajdują się kości nienazwanych ofiar.

  Piotr Tyma: środowiska kresowe i wojna informacyjna Rosji

  Z uznaniem o liście podpisanym przez Wałęsę, Kwaśniewskiego i Komorowskiego mówi szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma. Jego zdaniem w kwestiach historycznych relacje polsko-ukraińskie są dziś poddane wielkiej próbie, a w porównaniu do 2003 czy 2013 r. mamy jednak do czynienia z regresem.

  Sejm – wedle zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości – ma przyjąć uchwałę nazywającą rzeź wołyńską ludobójstwem. Na takie zamierzenie ukraińscy intelektualiści (w tym byli prezydenci Wiktor Juszczenko i Leonid Krawczuk) apelowali do polskich parlamentarzystów, aby „nie przyjmowali jakichkolwiek niewyważonych deklaracji politycznych, które nie ukoją bólu, lecz jedynie przysporzą korzyści naszym wspólnym wrogom”. Ponad 200 posłów PiS odpowiedziało, że głównym problemem w kontaktach Kijowa i Warszawy jest ukraińska polityka historyczna.

  Zdaniem Piotr Tyma dopiero list m.in. byłych prezydentów Polski jest w sensie merytorycznym bardzo dobry, a w formie wyważony. – Tak powinien się toczyć dialog – mówi Tyma. Na dowód, że Związku Ukraińców w Polsce stara się ten dialog podtrzymywać, wskazuje, że był inicjatorem wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK międzynarodowych seminariów historyków „Polska – Ukraina. Trudne pytania”, a w 2013 r. Związek współorganizował obchody rocznicy wołyńskiej „Społeczna Akcja Pojednania”, których elementem były uroczystości na grobach Polaków w Porycku (Pawliwce) na Wołyniu.

  Jednocześnie prezes ZUwP ocenia, że „część środowisk kresowych temat zbrodni wołyńskiej wykorzystują politycznie”. – Polska jest elementem wojny informacyjnej Rosji, a część kresowiaków i polityków, świadomie albo nie, jest elementem tej wojny informacyjnej przeciwko Ukrainie – mówi WP Piotr Tyma. Jego zdaniem język dyskusji w Polsce został „zawładnięty przez środowiska, które – jeśli używać takich miar, jakich używają wobec strony ukraińskiej – są nacjonalistyczne i szowinistycznymi, proponujące nie dialog ale dyktat”.

  – Nieprzypadkowo w tym roku na tradycyjnych obchodach pamięci o petlurowcach w Przemyślu 26 czerwca doszło do ataku środowisk skrajnych na procesję religijną. Ulubiony sport w Polsce, czyli oskarżanie strony ukraińskiej i niezauważanie, jak w Polsce manipuluje się zbrodnią wołyńską, powoduje, że tworzy się przepaść – uzasadnia Piotr Tyma. Według szefa ZUwP nazwanie zbrodni wołyńskiej przez Sejm ludobójstwem byłoby „złą decyzją, która nikomu nie przyniesie korzyści”.

  Petlurowcy to żołnierze ukraińscy pod wodzą przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej Symona Petlury (1879-1926) – współdziałali oni wojskowo z Polakami przeciw Rosji bolszewickiej.

  W rozmowie z WP Tyma podkreśla , że w 2013 r. w cerkwi greckokatolickiej ojców bazylianów przy ul. Miodowej w Warszawie odbyła się modlitwa żałobna Panichida za ofiary wołyńskie z udziałem m.in. arcybiskupa Światosława Szewczuka, prezydenta Bronisława Komorowskiego i posłów. – Właśnie wtedy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego skierował prośbę o przebaczenie do Polaków, którzy stracili bliskich na Wołyniu w 1943 r. Mamy dialog na poziomie Kościołów, mamy też wymianę listów. Według mnie to wystarczający fundament do budowania pojednania – konkluduje Tyma.

  Temat rzezi Polaków na Wschodzie wrócił z uwagi na zbliżającej się rocznice „krwawej niedzieli” (11 lipca 1943 r.), która była kulminacją mordu na Polakach dokonywanego przez UPA.

  Jacek Gądek

  Polubienie

  • ~Jaremawczoraj
   Tyma Petro -zawodowy Ukrainiec organizuje mniejszość ukraińską w Polsce za pieniądze polskiego podatnika.Uchwała OUN z 92r. jest realizowana z nawiązką.Banderowcy są w polskiej policji(Szczytno, Słupsk), straży granicznej i administracji.Realizowana jest akcja POWROTY na ziemię przemyską.Polskie władze udają ,że niema problemu.

   ~Bat narusawczoraj
   Jak ktoś robi dokładnie to co Kreml sobie życzy , to to ma sens? ale dla kogo?

   ~tnt 8 godzin i 4 minuty temu
   Jedynie ten ksiądz jest z sensem w tym całym towarzystwie!!

   ~nickwczoraj
   Bardzo proszę, aby polemizować z Tyma, w pierwszej kolejności musimy zapoznać się z działaniami tego ukraińca w Polsce. przeanalizujmy poniższy dokument filmowy, a następnie porównajmy jego wymowę do stanowiska Tymy. Banderowskie święto w Polsce. Przemyśl-Pikulice 2010-2015

   ~pospólecwczoraj
   Cytuję ” Dodali następnie, że „z czasem, na nasze wspólne nieszczęście, stronienie zastąpiły nienawiść i nacjonalizm oraz ich nieodrodna córa – zbrodnia – której doświadczyli pospołu Polacy i Ukraińcy na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, na Chełmszczyźnie, w Bieszczadach i na ziemi przemyskiej”. ” . I to ” pospołu ” jest oficjalnym stanowiskiem rządu oraz elit . Pospołu to należałoby by ich ukarać za kalanie pamięci po pomordowanych w bestialski sposób Polakach .

   ~ela21 godzin temu
   jak sie Ukraincom w Polsce nie pododba to won z Polski!!!

   ~ela 11 godzin i 40 minut temu
   jak sie Ukraincom w Polsce nie pododba to won z Polski!!!

   ~alex 10 godzin i 1 minutę temu
   Jak się putinistom Polska nie podoba, to won do głodujących kołchozów, niech się tam nawzajem pozjadają.

   ~Realista 9 godzin i 28 minut temu
   Juz za duzo tego barachla sie nazjezdzalao a jak nasi probuja ograniczyc to ukraincy bija Polakow na granicach. Wywalic smieci do ukrainskiego smietnika

   ~pucio 9 godzin i 26 minut temu
   …A Ksiądz cóż to Ksiądz -czemu niby na 100% AUTORYTET ……….Niektórzy popi święcili widły i siekiery na Polaków …byli NIELICZNI popi stający w obronie – i kończyli jak Polacy ………..Cóż każdy Prostak lubi by wszystko było dla niego proste i oczywiste ………

   ~aleksander 9 godzin i 16 minut temu
   póki Ukraińcy stawiają pomniki bandytą nie ma mowy o pojednaniu i dobrych stosunkach, jeszcze trochę i będą stawiać pomniki bohaterskim żołnierzom z Ukraińskich dywizji SS…….

   ~JKP 7 godzin i 48 minut temu
   Ten list byłych prezydentów jest skandalem. Jednocześnie jest czymś bardzo bliskim zdrady.

   ~Ano 17 godzin i 26 minut temu
   Oni już posuneli sie do takich rzeczy, że przed wojną zrobiono by im publiczną egzekucje. Dziś niestety tacy są bezkarni. Brakuje nam takiego Piłsudskiego. Wujek potrafił porozstawiać po kątach polityczne męty.

   ~Michal 17 godzin i 9 minut temu
   Brawo!!!!! Powinni być pociągnięci do odpowiedzialność skoro to sa „byli” jak śmią reprezentować innych ludzi

   ~Polka4 12 godzin i 12 minut temu
   Oni są zdrajcami. Dla takich jest tylko jedna kara.

   ~PUMA 8 godzin i 24 minut temu
   To jest zdrada, bezczelne, giantyczne zakłamanie, skrajna głupota, HAŃBA!

   ~ja 3 godziny i 14 minut temu
   wrogow moich juz dawno nie czytam

   ~nikita 7 godzin i 42 minut temu
   Więc list ten został podpisany przez samych zdradzieckich lewaków

   ~pis to superlewactwo 16 godzin i 29 minut temu
   ten list to skandal ,nie mamy za co przepraszac rezunów,nie sądzilem ,że pis ktorym gardze za klerykalizacje i brak poszanowania prawa bedzie stal po stronie prawdy

   ~lol 16 godzin i 3 minuty temu
   Dokładnie. Niech mówią za siebie.

   ~heh 15 godzin i 2 minuty temu
   no haha same „autorytety”, kazdy mial sprawe za jakies przekrety badz byl w cos zamieszany

   ~332123123123123 7 godzin i 37 minut temu
   Ciekawe czy byście wybaczyli ludziom którzy wymordowali (a sorki to za słabe słowo)Wam rodzinę czy zgwałcili córkę lub żonę?! Ja osobiście nigdy bym nie wybaczył i starałbym się uwalić ich do piątego pokolenia!

   ~Lu 17 godzin i 40 minut temu
   mój pra pra dziadek „zmarł” na początku 45 roku. Ponoć. Nie wiadomo jak, gdzie został pochowany. Więc może i ta data jest pomylona. Ale dziwnym zbiegiem okoliczności cała rodzina (a była ona naprawdę liczna) w połowie roku była już na obecnych ziemiach zachodniej Polski. Zastanawia ten pośpiech. Dlatego data 45 nie jest dla mnie pewna.

   ~etc. 16 godzin i 54 minut temu
   Musisz jak widzę bardzo dobrze znać Stary Testament. Polecam także Nowy. To znacznie lepsza lektura, ale niektórym może wydać się zbyt trudna.

   ~KDG 16 godzin i 45 minut temu
   Pewnie bym nie umiał, ale byli ludzie jak profesor Bartoszewski – poczytaj.

   ~Lach 11 godzin i 51 minut temu
   do KDG – Bartoszewski kolaborant? Powinien sam poprosić o wybaczenie!

   ~ten 7 godzin i 38 minut temu
   Znowu brakło odwagi czy zwykła zdrada interesu własnego narodu?

   ~alex 6 godzin i 30 minut temu
   W interesie NARODU POLSKIEGO jest pojednanie z Ukrainą w obliczu zagrożenia ze strony wspólnego, odwiecznego WROGA – RoSSji.

   ~Pozdr 6 godzin i 24 minut temu
   Oni wlasnego narodu nie zdradzili tylko mu sluza. I chca zebysmy my na nich zapierdalali

   ~tak 16 godzin i 27 minut temu
   w interesie narodu jest to zeby ten naziolski twor zwany upadliną ,rozpadl sie czym prędzej

   ~Polacy 15 godzin i 26 minut temu
   My Polacy najbardziej obawiamy sie ukrainców! Trzeba zbudowac 5 metrowy mur na granicy z ukrainą!

   ~fak dla lewactwa 7 godzin i 18 minut temu
   Glupi Jestes ,z Rosja nalezy sie domowic i odebrac to co nasze ; Czyli WOLYN A UKRAINIE POKAZAC „FAKA” …….. Ile beda tam czekac Polacy na powrot do Macierzy…? I nie bedzie problemu……..

   ~baderoskie pomioty !!!! 7 godzin i 37 minut temu
   11 lipca pod ambasadą będzie odpowiedź na te listy

   ~ziomal 17 godzin i 40 minut temu
   Każdy tępak, który się tam pojawi, może automtycznie prosić o azyl w Moskwie. Jeszcze nie rozumiecie, kto nakręca nienawiść do Ukrainców?

   ~moskwa 17 godzin i 3 minuty temu
   ty jesteś niedorozwinięty umysłowo bo pękła guma jak byłeś robiony debi…u

   ~tak 16 godzin i 25 minut temu
   oni sami? czcząc swoich bandytow?

   ~Polacy 15 godzin i 25 minut temu
   nie strasz upadlińcumamy w d…pie!

   ~Realista 9 godzin i 27 minut temu
   Kto nakreca ? Sami upaincy. a Ty zdrajco chcesz Poakow wysylac do Moskwy ? Spadaj do banderlandu

   ~konkretny 7 godzin i 45 minut temu
   byli prezydenci to twory Magdalenkowo-WSIowe

   ~alex 6 godzin i 33 minut temu
   Obecny prezydent to twór budyniowy, wypromowany przez roSSyjskie tajne służby.

   ~do POtwora 18 godzin i 10 minut temu
   jeszcze POtomku bandery tu bredzisz

   ~Magda 12 godzin i 55 minut temu
   PZPR w całej krasie.

   ~Stefan 7 godzin i 36 minut temu
   Nie trawię kleru ale Isakowicz Zalewski dobrze gada!

   ~banderosław 7 godzin i 45 minut temu
   to nie jest sport tak jak nie jest sportem rzut siekierą do wybiegającego człowieka z podpalonej chaty JAKIM PRAWEM ZAMIESZCZCZACIE WYPOWIEDZI OSÓB KTÓRYCH ETYKA OBRAŻA POLAKÓW WUPO !!!!! odczep się od Polaków !!!

   ~alex 9 godzin i 51 minut temu
   Wracaj do kołchozu, z którego wypełzłeś, puitinowski pomiocie.

   ~zagniewany 7 godzin i 29 minut temu
   a kto dał im prawo pisac list -podpisał margines Polski. sami mają na sumieniu najwieksze grzechy zdradę i sprzedanie kraju ..wara od mojego kraju

   ~do POtwora 18 godzin i 1 minutę temu
   A synek ukrainskiego zyda , Pulkownika NKWD stolzmana tez POdpisal ????????, Pytanie dlaczego wolyn , ze stolica regionu Rownem, stal sie stolica zbrodniarzy banderowcow i czy tylko bandery ??????????

   ~ignit 15 godzin i 52 minut temu
   To nie polski margines podpisał a syjonistyczna elita. Celowo nie napisałem żydowska ponieważ nie każdy syjonista jest Żydem a większość Żydów to porządni ludzie.

   ~jerzy 7 godzin i 24 minut temu
   smutne, ale na razie jedynie prezydent Czech ujął się za pomordowanymi Polakami na Wołyniu ?

   ~bela 14 godzin i 5 minut temu
   Nadija Sawczenko też przepraszała. Też to się liczy…. A jest bochatetką dla większości Ukraińców.

   ~alex 9 godzin i 49 minut temu
   Prezydent Czech bredził jak potłuczony i robił to w obronie PUTINA.Nie wyrywaj fragmentów jego proputinowskich bredni z kontekstu.

   ~Irmina 7 godzin i 31 minut temu
   Bandy odszczepieńców dokonały ludobójczej rzezi na Wołyniu i Galicji Wschodniej, bo były przekonane, że po wojnie będzie tam plebiscyt zarządzony przez Zachód, obejmujący: Łuck, Lwów i Stanisławów. Przed wojną prawie wszyscy żyli tam zgodnie, oprócz garstki odmieńców jak Bandera i inni podobni zwyrodnialcy, którzy uważali, że z Polską kulturą wygrać nigdy nie zdołają i mogą tylko Polaków najbrutalniej wymordować, by inni sami uciekli ratując rodzinny.

   ~alex 6 godzin i 21 minut temu
   To święta prawda, zapomniałaś dodać tylko, że rzeź Polaków jak i podobne w dziejach wydarzenia od czasów Koliszczyzny w XVIII w. inspirowane były przez Rosję. Przypomnę tylko treść odezwy Stalina do Ukraińców, w milionach egzemplarzy rozrzucanej z sowieckich samolotów na Kresach w dniu 17 września 1939 :” Siekierami, widłami, kosami i wszelką inną bronią mordujcie swoich najgorszych wrogów – polskich panów”. Odezwy te padły na podatny grunt , od dziesięciu lat przygotowywany przez NKWD i sowieckich agentów z banderowskiej frakcji PUN.

   ~wyKopac prawde 17 godzin i 47 minut temu
   Czy stalin to Rosjanin ???????, czy sowieci to Rosjanie??????????, a w Polsce tez tak bylo ??????? ,czy Pulkownik NKWD stolzman to byl Polak !!!!!!!!, wiec kto to byli ci sowieci ???????. Proletariusze Wszystkich Krajow Laczcie sie !!!!!!! czyje to bylo haslo , Rosjan ????????? czy zyda lenina wodza sowietow i sowietow !!!!! alex ukrainski obywatelu nie sciemniaj, bo najwiecej bandziorow w NKWD bylo z twojej nacji, ten co strzelal w tyl glowy w katyniu , byl z nacji ukrainskiej !!!!!!

   ~alex 9 godzin i 41 minut temu
   Jeśli szlacheckie pochodzenie ze starej RUSKIEJ szlachty ukrainnej czyni mnie Ukraińcem, to owszem, możesz mnie nim nazywać, chociaż moi przodkowie od czasu gdy przeszli na Katolicyzm w XVII wieku, czuli się Polakami, po polsku mówili, czytali i przede wszystkim po polsku MYŚLELI, byli polskimi patriotami, nieraz swoją RUSKĄ ( czyli w sumie ukraińską) krew za Polskę przelewając. Co do składu osobowego NKWD czy w ogóle sprawców masakry w Katyniu, to znane są dokładnie ich nazwiska, stopnie wojskowe, narodowości i stopień winy. Większość ( przeszło 100 spośród 136 oprawców) to byli Rosjanie, poza tym Gruzini, Azerowie, Ukraińcy, dwóch Niemców, jeden Polak i ( aż !!!) CZTERECH Żydów – jeden generał, dwaj kierowcy i pisarz. Pułkownik NKWD Stolzman, jeśli w ogóle istniał, był postacią marginalną, przeciwnie niż wujek prezesa Kaczyńskiego, pułkownik Wilhelm Świątkowski, naczelny prokurator wojskowy PRL, kat tysięcy Polaków, najgorszy stalinowski oprawca w dziejach Polski.

   ~Realista 9 godzin i 23 minut temu
   Poznac urainska propagande. Jak Polacy o Wolyniu to oni o katyniu. Katyn to sprawa miedzy Polakami a Rosjanami. A Wolyn to inna sprawa i ukrainncy musza za te rzezie zaplacic

   ~( 7 godzin i 33 minut temu
   Patrzcie , co ten plugawy michnik wyprawia ??? Nam wmawia Jedwabne , a udowodnione zbrodnie upa przeinacza !!! TFUUUUU …

   ~etc. 16 godzin i 49 minut temu
   Jedwabne również jest udowodnionym faktem. Skala wprawdzie nieporównywalna, ale wina niewątpliwa. Kłamstwem kłamstwa nie zwalczysz, tylko prawdą.

   ~Lach 11 godzin i 46 minut temu
   do etc. udowodnionym faktem?…to pofatyguj się I przeczytaj TYLKO WIKIPEDIE :-). Tfu

   ~Realista 9 godzin i 21 minut temu
   Udowodnionea teza Grossa, ze kilkunastu Polakow z kijkami wpedzilo 1600 !!! Zydow do malenkiej stodolki w Jedwabnem a niemieckie komando z Ciechanowa do takich zadan opalalo sie wtedy nad Łydynią ?

   ~Jarek 7 godzin i 41 minut temu
   Szacunek należy się każdym ofiarom. Zauważam że PIS co miesiąc czci pamięcią niespełna setkę którzy zginęli pod Smoleńskiem a udaje, że nic się nie stało ze 150 tysiącami naszej ludności wymordowanej w granicach II RP.Życzę Ukraińcom jak najlepiej czyli min tego aby otrząsnęli się z szowinistycznego kierunku w którym powtórnie zmierzają, nic z tego dobrego nie będzie, ni dla nich, ani dla nas.

   ~Beztronny 7 godzin i 3 minuty temu
   Popieram twoje słowa. Ten niepotrzebny szum między Polska a Ukrainą bardzo a bardzo cieszy Putina i z pewnością to wykorzysta kiedyś.

   ~Polacy 15 godzin i 23 minut temu
   Wystarczy że zburzycie te pomniki banderowców oprawców Polaków i nie bedziecie budowac nowych.Precz z banderowcami!

   ~ja 13 godzin i 49 minut temu
   mam to gdzieś czy będa mnie nazywali poplecznikiem Putina – żadnego ukra nigdy ale to nigdy nie będę szanował, zawsze bede sie domagał ich deportacji i zakazu wjazdu do Polski i mam tez nadzieję na inne rozwiązanie ale to pozostawię sobie – może się zdarzy i nie będe miał wtedy najmniejszych wyrzutów sumienia

   ~Kaz 7 godzin i 24 minut temu
   Wszyscy, którzy kwestionują ludobójstwo dokonane przez Ukraińców na Polakach na Wołyniu lub próbują zafałszować prawdę historyczną powinni być ścigani przez prawo i osadzeni w więziniach.

   ~banderosław 5 godzin i 1 minutę temu
   Widać po komentarzach że nikt nie kwestionuje ludobójstwa natomiast percepcja tego czynu jest i odmienna. Są i kreatury które nie kwestionują i zarazem uznają to za zwykłą czynność a może i powinność i łachudry te powinny być separowane od społeczeństwa z uwagi na nieodwracalne zmiany w ich psychice i destrukcyjny charakter ich osobliwości.

   ~remass 7 godzin i 29 minut temu
   To jest prosta sprawa. UPA i bojówki OUN zamordowały nie mniej niż 133,4 tys. Polaków, a dzięki ich działalności śmierć poniosło nie mniej niż 350 tys. ludzi i dodatkowo około 200 tys. zostało wywiezionych na Syberię. W tym kontekście zakrawa na kpinę ta ich rzekoma walka na dwa-trzy fronty o jakoby niepodległą Ukrainę. W tej „walce” zabili około 1200 Niemców i około 4-8 tys. funkcjonariuszy NKWD/NKWS i żołnierzy ACz. Wystarczy porównać obie liczby, a wniosek sam się nasuwa. Mnie nie trzeba przepraszać i niepotrzebna mi jest uchwała o ludobójstwie. Wystarczy aby Parlament Ukrainy uznał OUN i UPA za organizacje zbrodnicze i aby usunęli ze znaczących stawisk (np. Wołodymyra Wjatrowycza) i z uczelni osoby gloryfikujących te organizacje.

   ~Asda 7 godzin i 27 minut temu
   Nie rozumiem, słaby uwikłany w wojnę i skorumpowany kraj oligarchiczny wodzie za nos Polskę. Wstyd dla rządzących nic więcej.Gdyby to Ukraińcy byli na maszyn miejscu już dawno by z nami skończyli zabawę. Btw a co z Embargiem na Polskie produkty na Ukrainę? Rozumiem ze to nagroda za Polską pomoc? Żenada.

   ~doktor 7 godzin i 33 minut temu
   Jak nas kochają Ukraińcy najlepiej świadczy pobicie naszych naukowców po przekroczeniu granicy z Ukrainą, którzy jechali do Lwowa. Trzeba jasno bandytyzm banderowski nazwać po imieniu bo dzisiejsi Ukraińcy nie wiedzą, ze to byli bandyci i dlatego nas atakują wściekle jak o tym mówimy. Sejm musi jasno podać, że UPA to byli zbrodniarze dla Polaków a Ukraińcy też powinni o tym wiedzieć. Bo w nich siedzi rezun, który ciągle z nich wygląda.

   ~Polacy 15 godzin i 19 minut temu
   A tu dzisiaj w sejmie Terlecki przyjął czołowa banderówe sawczenko!To jest policzek dla Polkaków!

   ~Kuba 7 godzin i 29 minut temu
   Co z tych ludzi za Polacy. Ubecy,potomkowie zbrodniarzy komunistycznych,ci mlodsi nie rozumiejacy co sie stalo z Polska po 1945 roku.Nikt z tych” wybitnych” nie wspomnial nigdy o krzywdzie jaka spotkala Polske ze strony Stalina przy zgodzie anglosasow.Nikt nie mowi o wypedzeniu milionow ludzi.Ale czego sie spodziewac ze strony tych prymitywow lub ludzi nie bedacych mentalnie Polakami?

   ~Michał 16 godzin i 25 minut temu
   Szczera prawda – zdrajcy narodu.

   ~sary 7 godzin i 28 minut temu
   ruscy byli sterowani „odgórnie ” i mordowali a ukraińscy bandyci mordowali bezbronne dzieci i kobiety i to dla samego mordowania TFU

   Polubienie

 2. ~Myślący po polsku : Oto jaskrawy przykład zachowania się bandy UPA wobec Polaków. Dalej pomagajmy i brońmy ich przed Rosją a oni ponownie pokażą nam obrazy z rzezi wołyńskiej.tygrysek4444 : kiedy zorganizujemy protest przeciw wspomaganiu Ukraińców przez nasze państwo i system który istnieje od kilku lat, Kwas go popierał – przecież nadal nie otrzymaliśmy przeprosin choć minęło ponad 70 lat i do dzisiaj Ukraińcy traktują nas jak wrogów ,a my co – gdzie duma i honor!!!!!!!!!!! POLACY

  ~Al : W Teleexpresie i w Wiadomościach o tym nawet nie wspomnieli ,niedobrze sie robi.

  ~ja pie… do ~Al: z marszu Kresowian dzis przez 2 sek jedno zdjecie w wiadomosciach a o pilotce z ukrainy kilka minut,gdzie ja zyje????

  http://wiadomosci.onet.pl/forum/zrobimy-wam-powstanie-i-bedziemy-was-wycinac-drama,0,2816276,218785539,czytaj.html

  Sebastian Białach Dziennikarz Onetu wczoraj 14:30

  „Zrobimy wam powstanie i będziemy was wycinać”. Dramatyczna relacja Polaków pobitych na Ukrainie

  Prawdziwy horror przeżyli Polacy, którzy w poniedziałek przekroczyli granicę polsko-ukraińską. Ich samochód został zaatakowany przez grupę ukraińskich protestujących. Sytuacja była na tyle poważna, że musiały interweniować najwyższe władze państwa. Dwie osoby zostały pobite i z obrażeniami trafiły do szpitala.

  Samochód pobitych Polaków
  Foto: Materiały prasowe Samochód pobitych Polaków

  To miał być zwykły służbowy wyjazd. Małżeństwo lubelskich dziennikarzy wraz z dwiema przedstawicielkami wydziału artystycznego UMCS jechali do Lwowa m.in. w celu podpisania umowy o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych we Lwowie. Dr Anna Perłowska oraz dr hab. Maria Sękowska miały również odwiedzić pałac Sapiehów. Problemy zaczęły się zaraz po przekroczeniu granicy. Na drodze protestowali Ukraińcy, którzy ucierpieli w związku z zawieszeniem umowy o Małym Ruchu Granicznym.

  – Zaledwie po kilkuset metrach zostaliśmy zatrzymani przez grupę strajkujących Ukraińców. Powiedzieli, że przepuszczą nas za godzinę, więc rozumiejąc taką sytuację oczekiwaliśmy na ten moment. Po godzinie dowiedzieliśmy się, że w ogóle nie zostaniemy przepuszczeni – relacjonuje dr hab. Maria Sękowska.

  Polacy poprosili o pomoc znajdujących się w pobliżu ukraińskich milicjantów, jednak ci nie zamierzali podjąć żadnej interwencji. Podobnie było w przypadku funkcjonariuszy służby celnej. Wszyscy stali niewzruszeni i nie reagowali na pismo konsula generalnego Ukrainy w Polsce, który prosił o wszelką pomoc dla podróżnych. Tymczasem samochodów przybywało i korek robił się coraz większy. Ukraińcy zaczęli dodatkowo znosić opony, z których stworzyli barykadę na drodze. Na domiar złego niektórzy z protestujących zaczęli wznosić okrzyki nawiązujące do… rzezi wołyńskiej.

  – Do Polaków zaczęły być kierowane pogróżki, że „zrobią nam powstanie i będą nas wycinać”. Pojawiły się również inne zaczepki i prowokacje. Zaczęto mnie szarpać i popychać. W pewnym momencie podszedł do mnie jeden z osiłków i powiedział: ty s**o, z Ukrainy już nie wyjedziesz. Wówczas natychmiast wskoczyłam do samochodu – podkreśla dr Sękowska.

  Kierowca auta postanowił zjechać na pobocze, bo chciał przepuścić samochody, w których znajdowały się dzieci. Dla części protestujących mogło to oznaczać próbę przedostania się przez barykadę. Wyraźnie rozjuszeni Ukraińcy zaatakowali samochód, w którym znajdowali się Polacy. Auto było kopane, obrzucane ciężkimi przedmiotami, opony zostały przecięte, a jeden z mężczyzn wskoczył na maskę i ciężkim narzędziem próbował wybić przednią szybę. Redaktor Trubalski, który prowadził natychmiast podjął próbę ucieczki w kierunku pojazdów ukraińskiej milicji licząc na pomoc funkcjonariuszy. Takiej jednak jej nie otrzymali.

  – Nasz samochód został otoczony przez tych bandziorów. Próbowali nas wyciągnąć ze środka. W końcu im się to udało. Jeden z Ukraińców próbował nas ratować i wciągnął nas do swojego samochodu. Jednak widząc jak biją bezbronnego Mariusza Trubalskiego wyskoczyłam z auta i próbowałam chronić jego głowę przed ciosami. Sama wtedy zostałam uderzona w głowę i żebra – mówi wyraźnie roztrzęsiona dr Sękowska.

  Mimo biernej postawy milicji udało im się w końcu wyrwać z tłumu. Zmasakrowany Mariusz Trubalski został skuty kajdankami i zaprowadzony do radiowozu. Jednak protestujący nie odpuścili i po chwili zaczęli dewastować samochód milicji. Tłum żądał wydania Polaków, w stronę milicjantów zaczęły lecieć obelgi i oskarżenia o sprzyjanie nie tym co trzeba. – Słyszałam, że mają nas oddać, bo podlegamy ich sądowi. A mnie należy wywlec, rzucić na kolana twarzą do ziemi, abym błagała o litość dla siebie. Dodali, że pana Mariusza trzeba zabić – dodaje Sękowska.

  Po kilku godzinach horroru ranni Polacy zostali przewiezieni na komisariat i następnie do szpitala. Redaktor Trubalski został dotkliwie pobity, ma problemy ze wzrokiem. Z kolei dr Sękowska ma lekkie zadrapania i potłuczenia. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że w obronie polskich obywateli interwencję podjęły najwyższe władze państwowe. Na miejscu robił co mógł polski konsul, który przyjechał ze Lwowa. Obojętny na krzywdę rodaków nie pozostał również wojewoda lubelski.

  – 5 lipca wojewoda skierował oficjalne pismo do konsula generalnego Ukrainy w Lublinie, Wasyla Pawluka, w którym wyraził przypuszczenie, że współwinnymi tego zdarzenia są obywatele i służby porządkowe Ukrainy. W związku z powyższym zwrócił się z prośbą o ponowne wnikliwe przeanalizowanie zdarzenia, w skutek którego ucierpiał obywatel Rzeczypospolitej Polskiej i jego mienie – informuje Marek Wieczerzak z biura prasowego LUW.

  Dzień po zdarzeniu wszyscy poszkodowani zostali przetransportowani do Polski. Obecnie redaktor Trubalski przebywa w jednym z lubelskich szpitali. Dr Sękowska stara się zrozumieć, to co zaszło w poniedziałek na polsko-ukraińskiej granicy: – To była duża grupa ludzi, która na pewno uległa pewnym prowokacjom. Ale swoje życie zawdzięczam również Ukraińcom, którzy nam pomogli. Nie mam pretensji do narodu ukraińskiego.

  Źródło: Onet

  ~Jarek : Ukraińska prasa podaje z goła odmienną wersję wydarzeń, a mianowicie, że to polski samochód próbując ominąć blokadę poboczem na prędkości uderzył w protestujących. Trzy osoby zostały potrącone, jedna osoba była wieziona na masce dziesiątki metrów. Polski kierowca został zatrzymany. Kto zna ukraiński niech czyta sam: http://zaxid.net

  ~steki1 : 5 lipca 1943 w poniedziałek , pod wieczór przyszła starsza ukrainka powiedziała matce że mamy uciekać , nie zdązyła wyjść z kuchni , weszło ich 3 jeden miał siekiere , powiedzieli że chcą zupe bo są głodni , matka postawiła garnek na płyte, bałem się , matka kazała iść do izby gdzie spała babcia. Wyszedłem babcia odmawiała rózaniec, kazała mi się położyć do dużej szuflady w szafie, położyła na mnie stary koc, zasunęła szuflade. Po chwili słyszałem wrzask i płacz z kuchni, jakiś wystrzał, ktoś wszedł do izbybabcia oparła się o szafe a ten siekierą poćwiartowała ciało babci,uderzając dwukrotnie siekierą w szafe , wyzywał na kolege że nie potrafi zabić ukrainki , poszedł sam do kuchni uderzył , do izby już nie wrócił. Zasnąłem w szufladzie i dopiero nad ranem się obudziłem , uratował mnie szczekający pies , Szafa niała dwa nacięcia od siekeiry . Kilka lat temu ksiądz urządził pielgrzymkę , pojechaliśmy do tej wsi wsi ukrainskiej która była oddalona o dwa kilometry od naszej . Chodzimy, modlimy się , rozmawiamy , ukraińcy niczego nie pamietają , zbliża się wieczór , ksiądz rozprowadza nas po wsi na kwatery. Ja ide do chałupy gdzie miszka starsza ukrainka i dwoje młodych 18 letnich wnuków , Jemy kolacje , rozmawiamy, kobieta prowadzi do pokoju , a tam stół, łóżko i szafa z dużą szufladą . Z boku slady dwu nacięć siekierą i jakieś zczerniałe slady . Moja szafa . Tak to była moja szafa która dalej stoi w niemych ukraińskich domach.

  ~Oljeg z Olgino do ~steki1: Czy wy w Olgino wszyscy jestescie z Kresow? Kazdy jeden wasz post to rzekome przezycia waszych rodzin. Czy wy aby nie jestescie dziecmi funkcjonariuszy KGB, ktorzy stacjonowali w Polsce?

  ~ffffff do ~steki1: Nie tylko mordowali,takze grabili polskie mienie….Robily to rowniez kobiety i wyrostki,brali na woz i wywozili…Mezczyzni glownie mordowali…

  ~Nemezis : a nasz rząd popiera Ukrów na wszelkie możliwe sposoby i hańbi pamięć zamęczonych bestialsko na Wołyniu!!!

  ~Arthur : Ukraincy sieją pogrózki przeciwko Polsce bardziej niz Rosja a PISowski rząd będzie udawał ze nie słyszy i robił z Ukrainców przyjaciół tak samo było za PO jacy fałszywi ludzie zdrajcy zakłamani rzadza Polską od 1989 jak oni nas wyzywają to deportowac Ukrainców z Polski Litwinów tak samo sie powinno traktowac skoro na Litwie zabraniają pisowni Polskiej to i w Polsce zakazac pisowni Litweskiej Polscy politycy nie dbają o honor i dume Polski

  ~Żądamy! : Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Pani Premier, ja i moja rodzina jesteśmy PiSowcami. Żądamy natychmiastowego zerwania wszelkiej współpracy z tym zdziczałym, zdegenerowanym motłochem. Natychmiast!!

  ~oczywistosc : 11 lipca w samo poludnie na 5 minut cala Polska staje !!! Kazdy Polak, kazda Polka, zatrzymuje sie i kleka – tyle tylko moze dzis dac Ojczyzna swym Dzieciom, ktorych nie obronila 74 lata temu !!!

  Polubienie

 3. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Awantura-w-Senacie-o-uchwale-ws-rzezi-wolynskiej-To-moglby-pisac-Zyrinowski,wid,18413210,wiadomosc.html?ticaid=117543&_ticrsn=3


  PAP / Leszek Szymański

  akt. 07.07.2016, 20:17

  Awantura w Senacie o uchwałę ws. rzezi wołyńskiej. „To mógłby pisać Żyrinowski”

  • Senat debatuje nad projektem uchwały ws. rzezi wołyńskiej
  • 11 lipca miałby być Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa
  • „Masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – ludobójstwem”
  • Jan Rulewski: to mógłby pisać Władimir Żyrinowski
  • Jan Maria Jackowski: PiS nie ulegnie szantażowi opozycji

  Senat debatuje nad projektem uchwały autorstwa PiS upamiętniającej ofiary rzezi wołyńskiej. W projekcie jest postulat, by 11 lipca był „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów”. Treść uchwały wzbudziła długą i burzliwa dyskusję. Jan Rulewski z PO mówił, że zawiera „akcenty, które mógłby pisać Władimir Żyrinowski”. Jan Maria Jackowski odpowiadał, że PiS nie ulegnie „szantażowi” opozycji i będzie przypominał o krzywdzie, której doznali Polacy.

  Senatorowie PiS zdecydowali o wniesieniu projektu w związku z przypadającą 11 lipca 73. rocznicą kulminacji rzezi wołyńskiej. Jak powiedział poseł PiS, szef komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk podstawą uchwały Senatu był projekt klubu PiS złożony w Sejmie.

  – To jest ważne, że Senat zdążył przed 11 lipca, dniem, który jest tradycyjnie obchodzony jako wspomnienie ludobójstwa dokonanego na Polakach. Niestety Sejm nie zdążył ze swoją uchwałą – dodał Dworczyk. Jak zaznaczył, wynika to z tego, że jest pięć projektów poselskich dotyczących tego tematu.

  Poseł przypomniał zapowiedź wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, że Sejm przyjmie uchwałę ustanawiającą święto 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na posiedzeniu między 19 a 22 lipca.

  W senackim projekcie uchwały zapisano, że w wyniku ludobójstwa w latach 1939-1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP oraz, że ich dokładna liczba do dziś nie jest znana. W projekcie podkreślono, że wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia.

  „Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów” – czytamy w projekcie. Senat wyraża też „najwyższe uznanie samoobronom kresowym, żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych, podejmującym heroiczną walkę w obronie ofiar”. W projekcie wyrażono też „szacunek i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków”.

  W projekcie senatorowie zwracają się do też do prezydenta RP o uhonorowanie „wszystkich zasłużonych” odznaczeniami państwowymi. „Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – ludobójstwem” – czytamy w projekcie.

  Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP” – podkreślono. W projekcie Senat „wyraża szacunek dla Kresowian i ich potomków oraz ludzi dobrej woli, którzy od dziesiątków lat domagają się prawdy o ludobójstwie i troszczą się o pamięć o ofiarach, kierując się mottem ‚Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary'”.

  Uchwała dotycząca rzezi wołyńskiej wywołała długą i burzliwą dyskusję w Senacie. Uchwały nie chcą senatorowie opozycji; argumentują, że przyjmowanie jej teraz może mieć bardzo poważne konsekwencje międzynarodowe.

  – Z całym szacunkiem dla tych, którzy pamiętają te wydarzenia, uważam, że w chwili obecnej następuje proces normalizacji stosunków Polska-Ukraina, temu służyło Euro2012, wizyty prezydentów, w tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. W piątek ma miejsce szczyt NATO, a wraz z tym szczytem spotkanie NATO-Ukraina. To sygnał, że w Polsce ma miejsce obrona suwerenności Ukrainy – podkreślił Jan Rulewski z PO.

  Jego zdaniem, uchwała zawiera „akcenty, które mógłby pisać Władimir Żyrinowski” i szkodzi stosunkom Polska-Ukraina. – Proszę państwa, którzy głęboko rozumieją polską rację stanu o wstrzymanie się do czasu uzgodnienia tekstu z opozycją i nastania lepszych warunków – apelował Rulewski do senatorów PiS.

  Jak przekonywał, „nie wypada zmuszać prezydenta do nadawania odznaczeń”, co – jego zdaniem – sugeruje uchwała.

  Bogdan Klich z PO apelował, by wstrzymać się z uchwałą do czasu, aż zaopiniuje ją MSZ i oceni, czy nie przyniesie ona szkód naszej polityce międzynarodowej. Apelował też, by myśleć nie tylko o polityce historycznej Polski, ale też o jej przyszłości. Według Klicha Rosja czeka aż „ponownie między Polską i Ukrainą pojawi się szczelina, by wejść w to miejsce”. – Nie ma bezpiecznej Polski bez niezależnej Ukrainy – podkreślał.

  Wicemarszałek Bogdan Borusewicz z PO zauważył, że „Sejm i Senat nie tworzą jedności”. – Ta uchwała zwraca się do Sejmu o jakieś określone zachowanie. Ja uważam, że to niedopuszczalne i niezgodne z konstytucją – ocenił. Ponadto – jak dodał – „uchwała prowadzi do odezwania się różnych szaleństw i głębi nacjonalizmu”. – Nie powinniśmy jej przyjmować – oświadczył.

  Marek Borowski (niezależny) ocenił, że projekt jest wynikiem „ambicji posła Dworczyka, któremu nie udało się przeprowadzić analogicznej uchwały przez Sejm”. Zdaniem senatora w interesie Polski nie jest przyjmowanie nieuzgodnionych z opozycją uchwał, które jątrzą Ukraińców w bardzo trudnej dla nich sytuacji militarnej i politycznej. Podkreślił, że obu krajom bardziej służyłoby powołanie wspólnej grupy ds. trudnych, która rozważnie i bez pośpiechu zajęłaby się sprawą trudnej polsko-ukraińskiej historii.

  Uchwały bronili senatorowie PiS, m.in. Jan Żaryn i Robert Gaweł. Przekonywali, że jest ona potrzebna, bo „nie da się zbudować historii na kłamstwie”. Podkreślali, że przygotowali ją dla Polaków. Jan Maria Jackowski zapowiedział, że PiS nie ulegnie „szantażowi” opozycji i będzie przypominał o krzywdzie, której doznali Polacy.

  Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-44 przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys.

  PAP

  ~Bogdan 14 godzin i 16 minut temu
  Widać wyraźnie gdzie znajduje się V kolumna wrogów Polski i Polaków oraz gdzie znajdują się pogrobowcy największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości z OUN – UPA . A tak na marginesie to właśnie Ukraińska Rada Werchowna w dniu wizyty Polskiego Prezydenta w Kijowie swoją uchwałą z ludobójców zrobiła bohaterów Ukrainy i jakoś nikomu to w Polsce nie przeszkadzało .

  ~DLATEGO_NIE_LUBIĄ_POLAKÓW15 godzin temu
  POLACY BĘDĄ „MILE WIDZIANI” JUŻ NIE TYLKO NA WYSPACH

  ~PISOWSKA_SEKTA_SZKODZI15 godzin temu
  PISOWSCY SĄ SKAŻENI – CIĘŻKI PRZYPADEK!!

  ~kk-13 godzin temu
  jak lubisz być kopany po tyłku to go nastawiaj do końca swojego życia, jesteś genetycznym typem popychadły.

  ~kk-13 godzin temu
  Ty nie odpowiesz, ty uciekniesz, schowasz się, wyprzesz się polskości. Ty taki już jesteś.

  ~bert13 godzin temu
  Do pisowska sekta szkodzi Ty to napewno masz chorobę filipińską jak twój druch Kwach komuchu zawszony

  ~kk-13 godzin temu
  skażeni ??? niby czym, pamięcią o pomordowanych współbraciach. Ty nie odczuwasz empatii, nie masz pamięci lub nie chcesz mieć, jesteś tak wyrafinowany, że tylko interesy.

  ~historyk 10 godzin i 26 minut temu
  Spokojnie. My w Polsce mamy prawo do własnych ocen a dla nas UPA to bandyci. A co ciekawe to ich potomkowie biją dzisiaj polskich turystów i naukowców jadących do Lwowa a ich policja na to nie reaguje. Widać, że to jedna ta sama banderowska banda. Przecież to dla nich bohaterowie. Po co tam jechać? Zamknąć dla nich granicę na stałe i tyle.

  ~qwert 2 godziny temu
  Mykoła, ty upaiński trolu, jak są Polacy witani w banderlamnszie to przekonali się naukowcy i dziennikarze z Lublina

  ~jk 14 godzin i 29 minut temu
  NIGDY nie zagłosuję na PIS jeśli nie POTĘPICIE BANDEROWCÓW także tych współczesnych !!!!

  ~Dajewa 13 godzin i 35 minut temu
  Akurat to PiS chce ich potępić a PO i SLD nie pozwala. Przeczytaj artykuł uważniej.

  ~sdhsdhsdhsdh 12 godzin i 14 minut temu
  współczesnych czytaj ze zrozumieniem … dzisiaj nikt nie potępia banderowców za stawianie pomników zbrodniarzy, a powinni uzależnić wszelką pomoc dla Ukrainy od uznania UPA i OUN za organizacje zbrodnicze, a samego Baderę za zbrodniarza. Jakoś USA umiało zagrać kartą Kulińskiego w staraniach Polski o wstąpienie do NATO i dzięki temu dzisiaj jest on bohaterem narodowym i doczekał się oczyszczenia z zarzutów zdrady stanu. Poziom ministrów spraw zagranicznych Polski niczym nie przewyższa tego jaki prezentował Beck do 31 sierpnia 1939 roku.

  Moher Power 11 godzin i 57 minut temu
  Do Dajewa. Jeżeli PiS rzeczywiście chce ich potępić, to niech potępi. Przecież ani PO, ani SLD, ani PO+SLD nie są w stanie przeszkodzić PiS-owi.

  ~iyteo 4 godziny i 2 minuty temu
  maja wiekszosc, a wiec w czym problem niech uchwala i wtedy Sawczenko zaprosza do tv narowdowej

  ~Ben 1 godzinę i 32 minut temu
  to to jest zaprogramowane, żadne czytanie mu nie pomoże

  ~kk 14 godzin i 29 minut temu
  Co za banda !!! .Jedźcie do bandytów oni was uświadomią

  Polubienie

 4. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Desowietyzacja-w-Kijowie-Bedzie-ulica-Stepana-Bandery,wid,18413136,wiadomosc.html


  PAP/EPA / Sergei Dolzhenko

  akt. 07.07.2016, 19:11
  „Desowietyzacja” w Kijowie. Będzie ulica Stepana Bandery
  • Jedna z głównych ulic Kijowa zostanie nazwana imieniem Stepana Bandery
  • Zdecydowała o tym rada miejska Kijowa

  Rada miejska Kijowa poinformowała w czwartek o przemianowaniu jednej z głównych ulic stolicy Ukrainy – Prospektu Moskiewskiego, który zostanie nazwany imieniem Stepana Bandery, przywódcy ukraińskich nacjonalistów.

  Na odbywającej się tego dnia sesji radni zdecydowali o przemianowaniu pięciu stołecznych ulic w ramach akcji desowietyzacji.

  Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone w latach 1943-1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

  Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

  Za zamach na Pierackiego został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 roku.

  Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

  W roku 2010 Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.

  W maju 2015 roku prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę zakazującą propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli. Jednocześnie uznano prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków UPA.

  PAP

  ~pol 17 godzin i 13 minut temu
  nazizm tam panuje a nam się każe ich kochac i fałszować swoją historię

  ~aleksander20 godzin temu
  teraz czas na ulicę bohaterskich żołnierzy z Ukraińskich dywizji SS

  ~historyk IPN20 godzin temu
  Niech będzie i agent kgb , ale Polak i wykonał wyrok na kim trzeba .

  ~nick 15 godzin i 32 minut temu
  Mamy przyjaciół oglądajmy: Banderowskie święto w Polsce. Przemyśl-Pikulice 2010-2015.

  ~toniefer 15 godzin i 21 minut temu
  Co jest? najpierw PO wspomagało tych nieprzyjaciół a teraz PIS.

  ~Bez pietru ITP 15 godzin i 15 minut temu
  Wielu tu wypowiadających są takimi samymi jak ci, których krytykują. Nienawistny tłum to najgorsza forma ludzkiej agresji…

  ~ddd 15 godzin i 12 minut temu
  Rewanż – akcja Wisła.

  ~franek 14 godzin i 59 minut temu
  W ubiegłym roky akademickim ukraińców w naszym kraju „studiowało 14 tys. w tym roku juz ok 50 tys..Podań na następny jest juz ok.130 tys..Nic dziwnego że wielu ukraińców znalazło sposób na życie. Ukraińcy w przeciwieństwie do naszych studentów mają zagwarantowane: bezplatna naukę,zakwaterowanie,wyzywienie oraz dodatkowo 900zł/mies. kieszonkowego( 3 krotność przeciętnej ukraińskiej wypłaty). Tylko patrzeć jak za parę lat na naszych uczelniach będzie kilkanaście milionów ukraińców. Kto z imienia i nazwiska podpisał ta ustawę o ukraińskich studentach.???

  ~Exit 17 godzin i 9 minut temu
  A w Berlinie zróbcie jeszcze Adolfa Hitlera.

  ~rob 17 godzin i 15 minut temu
  Ukraincy nigdy naszymi przyjaciólmi nie byli i nie będą, to państwo banderowskie, potomkowie rezunów z UPA.

  ~prick 17 godzin i 5 minut temu
  a pies ci jape lizał hehe

  ~pytam 17 godzin i 4 minuty temu
  to dlaczego rządzący chcą na siłę zrobić z nich naszych braci ?

  Polubienie

  • http://wpolityce.pl/swiat/299867-odpowiedzialny-za-czystki-etniczne-bandera-patronem-jednej-z-glownych-ulic-w-kijowie


   fot.CC BY 3.0

   Odpowiedzialny za czystki etniczne Bandera patronem jednej z głównych ulic w Kijowie

   opublikowano: 6 godzin temu

   Rada miejska Kijowa poinformowała o przemianowaniu jednej z głównych ulic stolicy Ukrainy – Prospektu Moskiewskiego, który zostanie nazwany imieniem Stepana Bandery, przywódcy ukraińskich nacjonalistów.

   Na odbywającej się tego dnia sesji radni zdecydowali o przemianowaniu pięciu stołecznych ulic w ramach akcji desowietyzacji.

   Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone w latach 1943-1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

   Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

   Za zamach na Pierackiego został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 roku.

   Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

   W roku 2010 Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.

   W maju 2015 roku prezydent Petro Poroszenko podpisał ustawę zakazującą propagandy komunizmu i nazizmu oraz ich symboli. Jednocześnie uznano prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków UPA.

   ann/PAP

   autor: wSumie.pl

   Wanda 142.150.193.*29 minut temu Ukraincy nie troszcza sie o „wrazliwosc” Polakow. Prawie tak samo jak w Polsce, gdzie nie tylko cala Targowica, ale i czesc PiS troszczy sie o „wrazliwosc” Ukraincow. PiS-ie opamietajcie sie!

   Jola 91.146.202.*godzinę temu Dla Narodu Polskiego w Polsce jest to ważna informacja że PIS pokazał wczoraj swoje jakby niepolskie i proukraińskie oblicze olewając Kresowian pod Sejmem

   śtgtt 91.234.112.*2 godziny temu http://wrealu24.pl/index.php/services/892-skandal-ukraincy-pobili-polakow-na-granicy-w-rawie-ruskiej-grozono-mi-smiercia-szarpano

   A 83.6.46.*2 godziny temu „autor: wSumie.pl Nazywamy rzeczy po imieniu!” – To kłamstwo!!! Nie nazywacie rzeczy po imieniu, gdybyście tak robili, to zamiast „czystki etniczne” użylibyście sformułowania „LUDOBÓJSTWO”.

   as 188.33.99.*3 godziny temu olać ukrainę, kolejny raz wybierają kacapów, i niech tak mają.

   Piotr58 79.175.212.*3 godziny temu drastycznie ochłodzić stosunki z Ukrainą !! żadnych spotkań na szczeblu rządowym i zaostrzyć wydawanie wiz !!!

   Chwalba 83.7.137.*3 godziny temu Co pan Terlecki pieprzy o ” wojnie bratobójczej ” . To budzi stanowczy sprzeciw przeciw takiej interpretacji ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców . PiS będzie tracił przez takie chlapanie ozorem

   def 78.31.124.*3 godziny temu geopolityka..drodzy Państwo…geopolityka.Niestety.A na wycieraczce nasr….ne.
   zgłośLudobójstwo to czystki etnicz- 89.229.11.*4 godziny temu ne? Wysiedlenie Tatarów z Krymu Ukraińcy uznali za ludobójstwo, a wPolityce.pl ludobójstwo na Polakach nazywa „czystkami”. A może to sąsiedzkie nieporozumienia?

   Janowycz@Janowycz4 godziny temu No cóż. To chyba by było na tyle… Przewrotne dość, jak Prospektem Moskiewskim znów odjeżdża ukraińska niepodległość. Nie wiem, czy ze strony polskiej można było zrobić więcej, być może bardziej zdecydowanie akcentować, że nie ma zgody na gloryfikację ludobójców..? Wiem natomiast, że ponownie bardzo skutecznie zadziałała moskiewska szkoła intryg i podziałów. Co może być efektem narastającego kultu OUN/UPA? Po pierwsze obojętność Polski – ostatnie tygodnie pokazały, że społeczeństwo nie akceptuje przemilczania tematu rzezi Wołynia, co siłą rzeczy wpłynie na osłabienie entuzjazmu PiS w kontaktach i wspieraniu Ukrainy. Po drugie podział w społeczeństwie ukraińskim – dla ludzi inteligentnych, świadomych charakteru OUN/UPA oraz ukraińskich potomków ofiar ich terroru, ci ludzie zawsze pozostaną zbrodniarzami, a państwa zbudowanego na ich kulcie nie będą uznawać za własne. O obojętności świata, umiejętnie i systematycznie informowanego o ukraińskim faszyzmie, wraz z potwierdzającymi go informacjami jak ta powyżej, już nie wspomnę… Co dalej… Sytuacja na Ukrainie będzie się zaogniać i konfliktować, aż w końcu kolejne wybory na Ukrainie wygra partia bardziej promoskiewska, wojna w Donbasie się skończy jakąś umową o autonomii, która pozwoli zachować twarz Ukrainie, a status quo Moskwie, zamknie się temat Krymu. Polska nadal będzie relaizować wzmacnianie relacji w osi północ-południe, z naciskiem na silniejszą więź V4, Orban będzie nalegał na stabilizację relacji z Moskwą, więc Ukrainę się odpuści, w zamian Moskwa przestanie intrygować na Bałtyku. Wówczas skupi się na wzmacnianiu wpływów na Bałkanach, próbując budować prawosławny blok Rumunia – Bułgaria – Serbia – Grecja – Cypr. A Unia Europejska w tym czasie skupi się na głębszej integracji w strefie euro…

   ANDRZEJ 89.161.46.*4 godziny temu Mamy prezent od neobanderowców na rocznicę 11.07.1943r. Kolejny akt dobrej woli i szczere wyrażenie dążenia do pojednania. Polska jako pierwsze państwo na świecie uznała prawo Ukraińców do banderyzmu

   xp 46.139.12.*4 godziny temu Warto posłuchać i zapoznać się https://www.youtube.com/watch?v=BY-A7oWRL-I https://wirtualnapolonia.com/2014/05/07/jak-zabijali-mieszkancow-odessy-w-budynku-zwiazkow-zawodowych-detale-18/

   Polubienie

 5. http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/299872-kibice-legii-warszawa-uczcili-pamiec-polakow-zamordowanych-na-wolyniu

  Kibice Legii Warszawa uczcili pamięć Polaków zamordowanych na Wołyniu


  fot.Jacek Prondzynski/legia.com

  Podczas meczu o Superpuchar Polski rozgrywanego między Legią Warszawa a Lechem Poznań, na stadionie rzuca się w oczy transparent przypominający i upamiętniający ukraińskie ludobójstwo.


  fot.Jacek Prondzynski/legia.com”

  Kibice upamiętnili 73. rocznicę kulminacyjnego momentu Rzezi Wołyńskiej w wyniku którego śmierć ponieśli Polacy – również kobiety, dzieci i starcy. Zostali oni zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami.

  Kibice minutą ciszy uczcili ofiary Rzezi Wołyńskiej. Chwilę później został odśpiewany Hymn Polski.

  wSumie.pl

  emer 89.25.191.*28 minut temu Brawo odważni Polacy!!

  Ewa 94.254.234.*2 godziny temu Gratulacje Kibicom!Dzięki za piękną postawę!

  kbl 83.7.206.*3 godziny temu Brawo i szacunek dla KIBICÓW LEGII.

  z Legii 83.31.205.*3 godziny temu I dlatego Legia działa w sprawie Kresowej. Organizując zbiórki dla Polaków, Pogoń Lwów czy cmentarze lwowskie.

  c-mol@c-mol3 godziny temu Legia zdaje się została założona właśnie na Wołyniu w 1916 roku. Więc Wołyń to tak jakby drugi dom Legii.

  jakbyco 77.114.120.*3 godziny temu Kibice Legii – zawsze wierni pamięci narodu, zawsze wierni Ojczyźnie. Podziwiam Was. Panowie wielki szacun!!!

  z kamiennej 46.112.145.*4 godziny temu Jestem kibicem Polonii Warszawa. Nie kibolem. Koledzy z Legii!!!!! WIELKI SZACUN!!!!

  dfhn 31.179.199.*4 godziny temu Oskarża ich o antyukrainizm???

  keram 212.244.119.*5 godzin temu tak trzymać

  andrzej 87.205.138.*5 godzin temu Szacunek dla kibiców Legii!

  Martyna Żurawska@Martyna Żurawska5 godzin temu Szkoda, że o tym ludobójstwie, podobnie jak o wcześniejszym holocauście Polaków na wschodnich terenach Sowietów z lat 1937-38 nie chce pamiętać partia rządząca w sejmie RP

  urutu 212.33.75.*5 godzin temu Jakie „zakryć Wołyniem ludobójstwo sowieckie”?O zbrodniach sowieckich mówi się od ponad dwudziestu lat. Wobec ludobójstwa ukraińskiego władze polskie (niestety również obecne) zachowują się podle.

  Polubienie

 6. http://wpolityce.pl/polityka/299840-nie-o-zemste-lecz-o-pamiec-wolaja-ofiary-senat-chce-ustanowic-11-lipca-narodowym-dniem-ludobojstwa-dokonanego-przez-ukrainskich-nacjonalistow-na-obywatelach-ii-rp

  „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Senat chce ustanowić 11 lipca Narodowym Dniem Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP


  wPolityce.pl

  Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP – głosi uchwała upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, którą w czwartek wieczorem przyjął Senat.

  Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 60 senatorów, 23 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

  Senatorowie podjęli uchwałę w związku z przypadającą 11 lipca 73. rocznicą kulminacji rzezi wołyńskiej. Jak powiedział PAP poseł PiS, szef komisji ds. łączności z Polakami za granicą Michał Dworczyk podstawą uchwały Senatu był projekt klubu PiS złożony w Sejmie.

  To jest ważne, że Senat zdążył przed 11 lipca, dniem, który jest tradycyjnie obchodzony jako wspomnienie ludobójstwa dokonanego na Polakach. Niestety Sejm nie zdążył ze swoją uchwałą”

  — dodał Dworczyk. Jak zaznaczył, wynika to z tego, że jest pięć projektów poselskich dotyczących tego tematu.

  Poseł przypomniał zapowiedź wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, że Sejm przyjmie uchwałę ustanawiającą święto 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelachII RP na posiedzeniu między 19 a 22 lipca.

  W uchwale zapisano, że w wyniku ludobójstwa w latach 1939-1945 zamordowanych zostało sto kilkadziesiąt tysięcy obywateli II RP oraz, że ich dokładna liczba do dziś nie jest znana. Podkreślono, że wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia.

  Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów” – czytamy w uchwale. Senat wyraża też „najwyższe uznanie samoobronom kresowym, żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych, podejmującym heroiczną walkę w obronie ofiar”.

  W uchwale wyrażono też „szacunek i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków”.

  W uchwale senatorowie zwracają się do też do prezydenta RP o uhonorowanie „wszystkich zasłużonych” odznaczeniami państwowymi.

  Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – ludobójstwem”

  — czytamy.

  Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

  — podkreślono. W uchwale Senat

  wyraża szacunek dla Kresowian i ich potomków oraz ludzi dobrej woli, którzy od dziesiątków lat domagają się prawdy o ludobójstwie i troszczą się o pamięć o ofiarach, kierując się mottem +Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary+”.

  Uchwała dotycząca rzezi wołyńskiej wywołała długą i burzliwą dyskusję w Senacie. Uchwały nie chcieli senatorowie opozycji; argumentowali, że przyjmowanie jej teraz może mieć bardzo poważne konsekwencje międzynarodowe.

  Z całym szacunkiem dla tych, którzy pamiętają te wydarzenia, uważam, że w chwili obecnej następuje proces normalizacji stosunków Polska-Ukraina, temu służyło Euro2012, wizyty prezydentów, w tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. W piątek ma miejsce szczyt NATO, a wraz z tym szczytem spotkanie NATO-Ukraina. To sygnał, że w Polsce ma miejsce obrona suwerenności Ukrainy”

  — podkreślił Jan Rulewski (PO).

  Jego zdaniem, uchwała zawiera „akcenty, które mógłby pisać Władimir Żyrynowski” i szkodzi stosunkom Polska-Ukraina.

  Proszę państwa, którzy głęboko rozumieją polską rację stanu o wstrzymanie się do czasu uzgodnienia tekstu z opozycją i nastania lepszych warunków”

  — apelował Rulewski do senatorów PiS. Jak przekonywał, „nie wypada zmuszać prezydenta do nadawania odznaczeń”, co – jego zdaniem – sugeruje uchwała.

  Bogdan Klich (PO) apelował, by wtrzymać się z uchwałą do czasu, aż zaopiniuje ją MSZi oceni, czy nie przyniesie ona szkód naszej polityce międzynarodowej. Apelował też, by myśleć nie tylko o polityce historycznej Polski, ale też o jej przyszłości. Według Klicha Rosja czeka aż „ponownie między Polską i Ukrainą pojawi się szczelina, by wejść w to miejsce”.

  Nie ma bezpiecznej Polski bez niezależnej Ukrainy”

  — podkreślał.

  Wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) zauważył, że „Sejm i Senat nie tworzą jedności”.

  Ta uchwała zwraca się do Sejmu o jakieś określone zachowanie. Ja uważam, że to niedopuszczalne i niezgodne z konstytucją”

  — ocenił. Ponadto – jak dodał – „uchwała prowadzi do odezwania się różnych szaleństw i głębi nacjonalizmu”. „Nie powinniśmy jej przyjmować” – oświadczył.

  Marek Borowski (niezależ.) ocenił, że uchwała jest wynikiem „ambicji posła Dworczyka, któremu nie udało się przeprowadzić analogicznej uchwały przez Sejm”. Zdaniem senatora w interesie Polski nie jest przyjmowanie nieuzgodnionych z opozycją uchwał, które jątrzą Ukraińców w bardzo trudnej dla nich sytuacji militarnej i politycznej. Podkreślił, że obu krajom bardziej służyłoby powołanie wspólnej grupy ds. trudnych, która rozważnie i bez pośpiechu zajęłaby się sprawą trudnej polsko-ukraińskiej historii.

  Uchwały bronili senatorowie PiS, m.in. Jan Żaryn i Robert Gaweł. Przekonywali, że jest ona potrzebna, bo „nie da się zbudować historii na kłamstwie”. Podkreślali, że przygotowali ją dla Polaków. Jan Maria Jackowski zapowiedział, że PiS nie ulegnie „szantażowi” opozycji i będzie przypominał o krzywdzie, której doznali Polacy.

  Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-44 przez OUNUPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województwII RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys.

  ansa/PAP

  Zespół wPolityce.pl

  Gryfon 188.146.139.*za 27 minut Bezmyślne bredzenie za Giedrojciem o niepodległej UPAdlinie i Polskiej racji stanu jest tylko dowodem na dziury w mózgu.

  Marian 79.139.12.*godzinę temu Silna, nacjonalistyczna Ukraina jest dla Polski takim samym zagrożeniem jak Rosja. Żadne zaklęcia i życzeniowe myslenie tego nie zmieni. Naszymi naturalnymi sojusznikami są Białorusini.

  agentbolek@agentbolek3 godziny temu Dzieci ukraińskie, idące po raz pierwszy do szkoły, dostaną do ręki elementarz, z którego dowiedzą się o wielkim bohaterze Ukrainy Banderze. Dziecko, które ma sześć albo siedem lat, jest już totalnie oszukiwane, manipulowane. W województwie tarnopolskim wchodzi od nowego roku szkolnego podręcznik dla najmłodszych, z którego dzieci się dowiedzą, jakiego miały sławnego gieroja. Tylko że w tym podręczniku słowa nie będzie o zbrodniach, jakich się ten gieroj dopuścił

  wolny Polak 87.101.35.*3 godziny temu Notoryczne obwinianie narodu polskiego za mordowanie Żydów w czasie II wojny głoszone przez Niemców, Izraelczyków czy Amerykanów jakoś nie szkodzi stosunkom polsko-żydowsko-amerykańskim! A szkoda!
  zgłośkontras 188.146.0.*4 godziny temu Szerzenie banderyzmu w Polsce powinno być karalne z urzędu.

  krzysztof.jellonek43@krzysztof.jellonek435 godzin temu PIS musi skonczyc durną politykę tolerowania Ukrainy budowanej na ideologii Bandery. Taka Ukraina jest ogromnym zagrożeniem. Trzeba jasno powiedzieć , że taka jak obecnie budowana Ukraina nie moze byc tolerowana jako partner UE. Sprawę gloryfikowania ludobójstwa trzeba zaskarżyć przed sądami międzynarodowymi .Obecnie prawo ukrainskie przewiduje karę więzienia , jesli ktos krytykuje UPA , a my spokojnie na to patrzymy jak Polacy pozostawieni na Ukrainie , bedá zamykani za mówienie prawdy o ludobójstwie. Mam nadzieję ze prezydent to zrozumie. a Polacy wyślą na smietnik historii Borowskich Klichów Rulewskich Borusewiczow. Proszę zrozumieć , ze za ten wpis jak pojadę na Ukraine mogę dostac trzy lata i to jest Ukraina która wspieramy w staraniu o przystąpienie do UE.
  zgłośach 83.11.72.*5 godzin temu Trzeba uczyć i propagować prawdziwą Historię Polski bo w innym wypadku jest się słabym,nieszanowanym,głupim.Bez żadnych wyjątków.

  marchewa 82.69.160.*5 godzin temu Nie bedzie milosci miedzy narodami narzucanej z gory.

  krzysztof.jellonek43@krzysztof.jellonek435 godzin temu Rulewski ,. Klich , Borysewicz, Borowski to ludzie bez honoru , po prostu szmalcownicy III RP. Nie można niczego zbudować na kłamstwie. Panstwo ukraiskie zbudowane na ideologii Bandery i Szuszkiewicza (jego syn jest znaczącym ukraińskim politykiem) jest dla Polski takim samym zagrożeniem jak Rosja. Ludobójstwo na Wołyniu jest faktem i to ze przy jego realizacji z rąk polskiej samobrony zginęło kilkuset morderców nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Faktem jest tez , ze UPA poza wymordowaniem Polakow nie stoczyło żadnej poważnej potyczki z Niemcami czy Rosjanami. Formacje UPA uciekły z Niemcami i byly głównym sprawcą okrutnej rzeżi ludności cywilnej na Woli w czasie powstania. Ukraina miała dość czasu , aby oddac Polsce dokumenty dawnych służb rosyjskich , zagrabione przez Rosjan zbiory sztuki czy kościoły.

  prawnik 78.11.174.*5 godzin temu Banderowcy obywatele polscy dokonali ludobójstwa Polaków i Żydów na terenach polskich. Psim obowiązkiem państwa polskiego jest osądzić i ukarać okrutnych morderców. Milczenie staje się uczestnictwem.

  Krak 79.191.145.*6 godzin temu Trzeba sprawców (UPA, OUN, czerń) nazwać z nazwiska (Szuchewycz, Onyszkiewycz, Szyc, Klaczkiwski ps.Kłym Sawur, Łytwynczuk i inni.), a nie chować się za jakimiś ukraińskimi nacjonalistami.

  joanna k. 91.145.128.*6 godzin temu Potrzebna USTAWA – nie uchwała, panowie. Mam pretensję teraz do Was – przykro! Ile jeszcze musi upłynąć czasu, by do ciasnych łbów i pustych serc dotarła prawda o ludobójstwie Polaków

  Polubienie

 7. http://wpolityce.pl/kosciol/299923-bp-guzdek-koniecznym-warunkiem-przebaczenia-i-pojednania-polsko-ukrainskiego-jest-prawda-i-rzetelne-podejscie-do-przeszlosci

  Bp Guzdek: „Koniecznym warunkiem przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego jest prawda i rzetelne podejście do przeszłości”

  opublikowano:2016-07-08 13:56:


  PAP/Tomasz Gzell

  Koniecznym warunkiem przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego jest prawda; rzetelne podejście do przeszłości, która niczego nie pokrywa milczeniem

  — podkreśla biskup polowy WP gen. Józef Guzdek w przesłaniu z okazji 73. rocznicy zbrodni wołyńskiej.

  Przesłanie to ma być odczytane w niedzielę we wszystkich kościołach i kaplicach garnizonowych na terenie całego kraju. PAP poznała je w piątek.

  Koniecznym warunkiem przebaczenia i pojednania jest prawda, bo – jak powiedział Jezus – „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Potrzebne jest nam wszystkim rzetelne podejście do przeszłości, które niczego nie pokrywa milczeniem, nie upiększa, ale uznaje cierpienia ofiar

  — napisał w przesłaniu bp Guzdek.

  Wojskowy hierarcha zwraca się w nim do wszystkich wiernych Ordynariatu Polowego, szczególnie do tych, którzy uczestniczą w liturgii w kościołach i kaplicach garnizonowych, „o modlitwę w intencji ofiar zbrodni wołyńskiej” oraz „o wybaczenie doznanych krzywd i pojednanie pomiędzy narodami – polskim i ukraińskim”.

  Biskup Guzdek przypomniał, że siedemdziesiąt trzy lata temu została przeprowadzona na szeroką skalę eksterminacja polskiej ludności na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zginęły wówczas dziesiątki tysięcy naszych rodaków „zamordowanych w bestialski sposób przez ukraińskich nacjonalistów”.

  Polacy: mężczyźni i kobiety, starcy i dzieci zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Zrównano z ziemią i spalono wiele zagród oraz kościołów, a nawet całe wioski. Ginęli także Ukraińcy, którzy ratowali swoich polskich sąsiadów w imię ewangelicznego przykazania miłości Boga i bliźniego. Apogeum przemocy i zbrodni nastąpiło w niedzielę 11 lipca 1943 roku. Wydarzenia te przeszły do historii pod nazwą „krwawej niedzieli”

  — napisał biskup polowy.

  W czwartek z apelem do wiernych i ludzi dobrej woli o przebaczenie i modlitwę za ofiary konfliktu polsko-ukraińskiego zwrócili się biskupi Kościoła greckokatolickiego. Zaapelowali też, by w niedzielę 10 lipca podczas dnia upamiętnienia ofiar tragedii wołyńskiej, odprawiane były nabożeństwa żałobne.

  Już blisko 30 lat ludzie dobrej woli pochodzący z obydwu narodów pragną dostukać się do serc wszystkich Polaków i Ukraińców, aby otworzyć je na przebaczenie i porozumienie

  — napisali w apelu biskupi Kościoła greckokatolickiego.

  Do przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego w czerwcowym komunikacie wezwali także polscy biskupi. Jak podkreślili, przebaczenie chrześcijańskie nie jest „banalizacją zbrodni, nie oznacza usprawiedliwienia win i zapomnienia. Jest jednak bardzo ważne zarówno ze względów moralnych, jak i – w przypadku stosunków z sąsiednimi narodami – ze względu na przyjazne współżycie przyszłych pokoleń, które nie ponoszą odpowiedzialności za czyny przodków”.

  Chrześcijańskie przebaczenie jest wartością bezwarunkową, obejmującą nawet największe niegodziwości, takie jak zabijanie niewinnych ludzi i ludobójstwo, czy przymusowe przesiedlenia

  — napisali przedstawiciele polskiego episkopatu, podkreślając, że „dogłębne przebaczenie i pojednanie może dokonać się jedynie w pełnej prawdzie”.

  Na początku czerwca dwaj b. prezydenci Ukrainy, przywódcy Kościołów tego kraju i intelektualiści zaapelowali o ustanowienie wspólnego dnia pamięci konfliktów ukraińsko-polskich na rzecz wzajemnego pojednania. Autorzy odezwy poprosili polityków po obu stronach granicy, by w związku z rocznicą wystrzegali się języka nienawiści i wrogości, który może przyćmić „chrześcijańskie przebaczenie i porozumienie”.

  Odpowiadając na ten apel parlamentarzyści PiS napisali, że z szacunkiem odnoszą się do ukraińskiej państwowości, jednak nie mogą zaakceptować polityki pamięci historycznej Ukrainy. W liście, pod którym podpisało się ponad 200 polityków PiS podkreślono, że w Polsce problemem jest stosunek do sprawców ludobójstwa, dokonanego na Polakach w latach II wojny światowej.

  List ten skomentował szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, oceniając go, jako „jednostronne oskarżenia”, które świadczą o braku chęci zrozumienia sytuacji Ukrainy. Komentując tę wymianę listów i apeli prezes IPN Łukasz Kamiński podkreślił, że przeszłość jest w tej chwili jedyną istotną przeszkodą we wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich, które jak się wydaje są najlepsze w całej historii.

  Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-44 przez OUNUPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województwII RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar.

  PAP

  ArcziZS@ArcziZSza 37 minut Przez lata PIS mowil o klamstwie smolenskim a sam stworzyl klamstwo wolynskie. Czysta hipokryzja a sondaze za miesiac poszybuja w dol ze az milo. To bedzie cena za wybielanie upadlinskich rezunow !!!

  MM 83.28.59.*za 35 minut to jest zwyczajnie hańba.. „Chrześcijańskie przebaczenie jest wartością bezwarunkową” dokładnie! i postawa roszczeniowa jest błędem. Brednie moczarowców to ma być prawda?!

  rita 195.93.250.*za 8 minut w anty POlskim rządzie są ukraińcy i żydy co judzą przeciw Polsce i Polski naród ich wybrał

  ela 195.93.250.*za 6 minut PiS to farbowany lis żydowski

  halszka 91.192.89.*godzinę temu przestancie zakrywac nebanderowskie scierwa i ich poplecznikow PIS to antypolskie scierwo, lizodup amerykansko-izraelski.

  enor 89.68.186.*godzinę temu Głosowałem na pis teraz żałuję to probanderowskie ścierwo

  polko 78.10.204.*godzinę temu Duda i kaczor to tacy malowani patrioci !!!!!!!! Stracili mój głos !!!!!!!!

  Chwalba 83.7.137.*2 godziny temu Pora skończyć z takim gadaniem , jakie uprawie Terlecki : ” wojna bratobójcza ” .

  Polubienie

 8. http://wpolityce.pl/swiat/299893-poroszenko-doswiadczenie-ukrainy-w-walce-z-rosyjskim-wojskiem-moze-okazac-sie-cenne-dla-panstw-sojuszu-ktore-nie-maja-takiego-przygotowania


  fot. profil. P. Poroszenki na Facebooku

  Poroszenko: „Doświadczenie Ukrainy w walce z rosyjskim wojskiem może okazać się cenne dla państw Sojuszu, które nie mają takiego przygotowania”

  opublikowano: 4 godziny temu

  Strategia NATO polegająca na reagowaniu na prowokacje Rosji wyczerpała się; doświadczenie Ukrainy w walce z rosyjskim wojskiem może okazać się cenne dla państw Sojuszu, które nie mają takiego przygotowania — uważa prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

  Historyczny szczyt NATO w Warszawie. Prezydent Duda: Sojusz dowiedzie swojej siły, jedności i skuteczności. RELACJA

  Ukraina skorzystała na współpracy z NATO i po latach zaniedbań z okresu rządów prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza dysponuje obecnie „nowoczesną i zdolną do obrony armią, przez którą w gruzach legło marzenie (prezydenta Rosji) Władimira Putina o przecięciu Ukrainy na dwoje” – napisał Poroszenko w artykule, który ukazał się na łamach dziennika „Wall Street Journal” w piątek, w pierwszym dniu szczytu NATO w Warszawie.

  Stworzyliśmy od podstaw siły specjalne, utworzyliśmy 15 brygad, unowocześniliśmy szkolenia wojskowe, przyjęliśmy strategiczne dokumenty militarne opracowane we współpracy z ekspertami NATO, (…) uczestniczymy w ćwiczeniach (…) u boku sił NATO” – przypomniał prezydent. Na współpracy z Ukrainą może skorzystać także Sojusz — zaznaczył Poroszenko.

  Według prezydenta rosyjska agresja jest skierowana nie tylko przeciw Ukrainie, lecz przeciw całemu Zachodowi.

  Przy czym żadne z państw członkowskich NATO nie ma rzeczywistego doświadczenia bojowego w walce z nowoczesną armią rosyjską, a Ukraina – ma — zauważył.

  Poroszenko wyraził wdzięczność za wsparcie okazane jego krajowi przez Zachód, ocenił jednak, że „strategia reagowania, polegająca na nakładaniu sankcji już po tym, jak doszło do naruszenia (prawa), w dużej mierze już się wyczerpała”.

  W Donbasie Kreml stawia na wojnę na wyczerpanie i uporczywie narusza warunki podpisanego w Mińsku rozejmu – na tyle, by nie prowokować poważnej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej, a jednocześnie utrzymać nacisk na Ukrainę i Zachód. Dopóki Kreml będzie w stanie rozniecać pomniejsze pożary na niektórych obszarach, np. w obwodzie donieckim czy ługańskim, będzie wykorzystywał to jako narzędzie do zastraszania innych krajów — podkreślił Poroszenko.

  Zdaniem ukraińskiego prezydenta „tylko pogłębione partnerstwo między NATO i Ukrainą zapewni stabilność na Ukrainie, w Europie Wschodniej, w regionie Morza Czarnego oraz w obszarze transatlantyckim w ogóle”.

  Poroszenko podkreślił, że jego krajowi zależy na osiągnięciu pokoju. Zastrzegł jednak, że „nie mają wielkiej wartości rozmowy z kimś, kto myśli w kategoriach geopolitycznych ambicji, a nie ocalonych ludzkich istnień, i kto w ogóle nie respektuje swoich prawnych zobowiązań”. Zaapelował o nasilenie presji na Moskwę, dopóki nie zrealizuje ona swych zobowiązań wynikających z porozumień mińskich, nie wycofa się z aneksji Krymu i „nie przywróci rządów prawa”.

  (PAP)/este

  ! 217.99.61.*41 minut temu Do ObL: Ukraińcy nie lepsi. Marzy im się drugi Wołyń i mówią to wprost. Oni nie nadają się do cywilizowanego świata z tym swoim umiłowaniem do zbrodni i okrucieństwa.Jedyne co mogą dać Europie to rzeź

  ObL 31.179.36.*godzinę temu Rosja jest krajem który napada na sąsiadów. Dla takich państw i ich przywódców nie ma miejsca wśród cywilizowanych ludzi.Niestety rosjanie tylko tak potrafią. Życie w pokoju jest im obce.

  uuuu 91.234.112.*godzinę temu http://wrealu24.pl/index.php/services/892-skandal-ukraincy-pobili-polakow-na-granicy-w-rawie-ruskiej-grozono-mi-smiercia-szarpano

  historia 83.143.240.*3 godziny temu O, tak. Przećwiczone macie na Polakach w Rzezi Wołyńskiej. ISIS przy was to anioły.

  żołnierz 87.105.185.*3 godziny temu Patroszenko, jeżeli czcicie Banderę to HWWD i polacy nie będą nadstawiać karku za UPAinę !

  On się z choinki urwał 77.223.240.*4 godziny temu Dostawanie łomotu i gotowanie w „kociołkach” od pospolitego ruszenia, to jest te upaińców doświadczenie, mordy +dezercje, no i oddanie Krymu bez wystrzału, choćby na wiwat!

  kazik 83.28.13.*4 godziny temu Mając taką armię , zajecie donbasu zjęło by mi dwa dni .

  cześć 37.163.218.*4 godziny temu Król czekolady łze,na upainie jest teraz bardak,jakiego jeszcze nie było

  Polak 88.156.227.*4 godziny temu ukrom i ukrom chazarskim musimy stety podziekowac za wspolprace i zakonczyc ja raz na zawsze,nie ma co prowadzic dialogu z nimi(za Wołyń nie ma

  nefertari@nefertari4 godziny temu Wybitnie nie sa nam potrzebni.

  waza 95.160.154.*5 godzin temu otakie spod spodu, macie dziesiaj ciężki dzień, co? wściekłe sobaki putinowskie! przy okazji, wasz putinek to wychowanek bindery czy stalina?!

  Polubienie

 9. http://wpolityce.pl/historia/299510-zanim-bedzie-za-pozno-tvp-1-zaprasza-na-film-o-polityce-wschodniej-prezydenta-kaczynskiego-zwiastun


  opublikowano: 5 lipca

  „Zanim będzie za późno”. TVP 1 zaprasza na film o polityce wschodniej prezydenta Kaczyńskiego. ZWIASTUN

  W najbliższy piątek, o godz. 20:30, Jedynka zaprasza na film Krzysztofa Nowaka i Jarosława Rybickiego pt. „Zanim będzie za poźno”.

  Tematem filmu jest polityka wschodnia realizowana przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w latach 2005 – 2010. W oparciu o materiały archiwalne oraz wypowiedzi Prezydenta autorzy prezentują ówczesną strategię polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej.

  W formie filmowej zostaje przedstawiona prezydencka koncepcja sojuszu politycznego, opartego na wspólnocie realnych interesów państw Europy Środkowo – Wschodniej. Jego fundamentem miała być współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Osnową narracji filmowej są wypowiedzi przywódców państw Europy Środkowo – Wschodniej, którzy współpracowali z Prezydentem Lechem Kaczyńskim, zarejestrowane podczas konferencji pt. „Suwerenność, solidarność, bezpieczeństwo. Lech Kaczyński a Europa Środkowa i Wschodnia”, która odbyła się 21 grudnia 2015 r. w Pałacu Prezydenckim.

  W filmie Lecha Kaczyńskiego wspomina pięciu prezydentów: Prezydent Republiki Estońskiej, Toomas Hendrik Ilves, były Prezydent Republiki Litewskiej, Valdas Adamkus, były Prezydent Republiki Czeskiej, Vclav Klaus, były Prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili, były Prezydent Rumunii, Traian Bsescu.

  Film przypomina zdarzenia z najnowszej historii, które wywoływały dyskusje i kontrowersje wokół polityki realizowanej przez prezydenta Kaczyńskiego. Przywołuje także jego opinie dotyczące np. imperialnej polityki Rosji, które z dzisiejszej perspektywy okazały się bardzo realistyczne.

  Sponsorem filmu jest spółka PGNiG.

  autor: Polecamy i zalecamy

  radca 77.65.81.*wczoraj, g. 12:03 Skutki tej polityki to Gruzja okrojona, Ukraina okrojona, Abchazja i Osetia wchłonięte, Syria i Libia płoną, Armenia i BRL podporządkowane, a my mamy najdroższy gaz, ropę, ZMIANĘ i dobrą zmianę.

  WEST 178.42.213.*przedwczoraj, g. 17:54 PISowi wierzyc to samobójstwo ,niestety . Tylko partia slowianska ,niestety

  qwer 178.36.122.*przedwczoraj, g. 17:50 11 lipca dowiemy się ile jest wart PiS. Mam nadzieję że nie powtórzy się historia z prezydentem śp. L. K. który wypiął się na pamięć niewinnych ofiar okrutnej zbrodni oun-upa na kresach.

  GOSC 88.74.117.*przedwczoraj, g. 14:38 Panie wojtekx@ odpowiadam bo ten rzad PIS-DOW boi sie ukrainy i do tego nigdy nie dojdzie beda dalej wspominali OBCIACH SMOLENSKI a Duda da Ukraincom wegiel i rope za darmo i 4 mld pozyczki HANBA

  wojtekx@wojtekxprzedwczoraj, g. 8:52 Co to za kraj, który nie przyznaje się do własnych obywateli pomordowanych na wschodzie …. kiedy będzie uchwała ustanawiająca 11 lipca dniem pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach na Wołyniu, …. ????

  adam66 37.47.43.*przedwczoraj, g. 6:50 JEGO WIERNYM KONTYNUATOREM POLITYKI JEST DUDA UDOWODNIŁ TO PRZED WCZORAJ W KIELCACH .

  Kult jednostki 37.47.13.*5 lipca A kiedy film o zaangażowaniu Lecha Kaczyńskiego w budowę Muzeum Żydów Polskich kosztujące polskiego podatnika 320 mln zł? Sam Kaczyński jako prezydent Warszawy przekazał na budowę 40 mln zł.

  hola 109.196.231.*5 lipca Kult jednostki myślisz sowieckimi kategoriami.Sowieckim,a nie rosyjskim.

  Kult jednostki 37.47.36.*5 lipca A kiedy będzie film o tym jak Lech Kaczyński wprowadzał obyczaj świętowania żydowskiego święta Chanuka przez prezydenta RP i polski Sejm?

  WER 80.51.37.*5 lipca ZA GLOSZANA UCZIWA POLITYCZNA PRAWDE WYDANO NA L. KACZYNSKIEGO KARE SMIERCI BY GO USUNAC NA ZAWSZE Z POLITYKI PRZEPLACIL ZYCIE

  Polubienie

 10. http://historia.wp.pl/kat,136394,title,Helmut-Oberlander-nazista-z-Einsatzgruppe-zachowa-obywatelstwo-Kanady,wid,18413169,wiadomosc.html


  Wikimedia Commons / Mordowanie Żydów na Ukrainie przez Einsatzgruppen w 1942 r.

  Helmut Oberlander – nazista z Einsatzgruppe zachowa obywatelstwo Kanady
  PAP | dodane 2016-07-07 (19:25) | 92 opinie

  Sąd Najwyższy Kanady ogłosił, że nie będzie rozpatrywał sprawy wniesionej przez rząd federalny o odebranie obywatelstwa Helmutowi Oberlanderowi, który podczas II wojny światowej służył na Ukrainie w nazistowskim szwadronie śmierci.

  Od 1995 roku rząd w Ottawie prowadzi batalię sądową, by odebrać Oberlanderowi kanadyjskie obywatelstwo i doprowadzić do jego deportacji. W lutym Federalny Sąd Apelacyjny nakazał rządowi ponowne rozważenie sprawy, co skłoniło władze do odwołania się do Sądu Najwyższego. Po czwartkowej decyzji sprawa wróci do sądu apelacyjnego.

  92-letni Oberlander przyznaje, że należał do Einsatzgruppe, która – jak podaje agencja Canadian Press – w egzekucjach prowadzonych na okupowanej przez nazistów Ukrainie zamordowała prawdopodobnie 23 tys. cywilów, głównie Żydów. Mężczyzna twierdzi jednak, że służył w oddziale jako tłumacz i sam nie popełniał zbrodni. Urodzony na Ukrainie Oberlander utrzymuje, że został przymusowo wcielony do hitlerowskiej formacji jako nastolatek, a za dezercję groziła mu śmierć.

  Oberlander wyemigrował do Kanady w 1954 roku i sześć lat później otrzymał kanadyjskie obywatelstwo, jednak – jak podkreśla Reuters – zataił przed władzami imigracyjnymi swoją służbę wojskową. Adwokat mężczyzny twierdzi, że fakt ten nie uzasadnia odebrania obywatelstwa jego klientowi z uwagi na to, że mieszka on w Kanadzie od ponad 50 lat.

  Rząd kanadyjski, który wyklucza przyznawanie obywatelstwa osobom powiązanym ze zbrodniami wojennymi, od 1995 roku odbierał je Oberlanderowi trzykrotnie, ale za każdym razem jego decyzję anulował sąd apelacyjny. Ewentualna deportacja byłaby możliwa dopiero po odebraniu obywatelstwa.

  W czerwcu sąd w Niemczech skazał byłego strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau Reinholda Hanninga na pięć lat więzienia. 94-letni były esesman został uznany za winnego pomocnictwa w zamordowaniu co najmniej 170 tys. więźniów. W lipcu 2015 roku na cztery lata pozbawienia wolności został skazany inny strażnik z Auschwitz – Oskar Groening.

  ~ELA 1 godzinę i 1 minutę temu
  TO ZNACZY ŻE UKRAIŃCOM W KANADZIE NIE ZLE SIE POWODZI A JEST ICH TAM PODOBNO WIELU I WSPOMAGAJĄ SWOICH

  ~Nie do wiary 1 godzinę i 25 minut temu
  No to Waszczykowski zamiast porozmawiać z PUTINEM jako sąsiadem a nie pluć ,chyba temu nieukaranemu zbrodniażowi będzie płacił z naszych podatków emeryturę tak jak płacimy żydom za niemców. Wszak my jesteśmy już podludziami skoro bandytom płacimy emerytury a do swoich nie ma pieniędzy.

  GallAntonin (14:03)
  Tak to jest. Po wojnie Niemcy rozleźli się po całym świecie i NIKT nie dociekał ich przeszłości. Przecież w armii niemieckiej praktycznie służyli wszyscy Niemcy, którzy umieli trzymać broń. Nie rozumiem tych czasów. Dla Niemców wszczęcie dwóch wojen światowych praktycznie było bezkarne! Nie liczę tych ochłapów, które wypłacili po wojnie. Za wyjątkiem diaspory żydowskiej, której wypłacono ze 200 mld dol. my mieliśmy dostać za wszystkie zniszczenia wojenne, za wszystkich zabitych 9 mld reparacji. Myślę, że nie dotarło do nas nic, bo zaraz po wojnie kazano nam umorzyć połowę z tej sumy dla nowego państwa niemieckiego, czyli NRD, a resztę mieli nam zwrócić Rosjanie (większość – 3,5 mld w naturze) . Nie tylko nic nie zwrócili, ale zdemontowali z terenu Polski powojennej ponad 1100 fabryk i wywieźli w głąb Rosji. Dla porównania dodam, że Niemcy Zachodnie na odbudowę kraju dostali z Planu Marshalla 17 mld dol. i mnóstwo kasy za bazy USA tamże. Jest sprawiedliwość na świecie? Chyba tym drugim, jeśli istnieje.

  ~Demokratyczna Ameryka (13:37)
  Prawda jest taka,że to banki amerykańskie i angielskie finansowały hitlerowców Niemieckich,a po wojnie udzielały im schronienia w USA i krajach Ameryki Północnej.

  ~doktorfenol (11:54)
  Nie dość, że Niemiec to jeszcze z Ukrainy. Za zbrodnie dokonane w czasie służby w Einsatzgruppe powinien ponieść karę, ale to już starszy pan, więc nic mu nie zrobią.

  ~ABCik (11:52)
  ..na Ukrainie? Ukraina jest od 1991 – to po pierwsze. UPOwcy Banderowcy również nie ponieśli kary …mało tego wielbi się ich, a POLAKOM grozi.

  ~Warszawiak (11:58)
  Kanada stoi murem z Ukraincami.Ukrainiec z SS, gorzej nie moze juz byc.

  Polubienie

 11. Aleksander Jabłonowski: „To co robią z Wołyniem to KUR*STWO!” MOCNE 18+

  Chuck Norris1 day ago
  pisowskie kurwy jak zacznie się godzina W to będziecie pierwsi do odjebania antypolskie usraelskie sługusy

  plmkjhyhg13 hours ago
  Więc kogo zaproponujesz zamiast Pisu ??? KODziarzy ?? Po ?? A może kukiza ??? Nie jestem i nie byłem za Pisem ale czasem trzeba wybrać lepsze zło. To co wyprawia ten jabłonowski to nic innego jak rozbijanie i skłócanie Polskich narodowców !!! Narodowcy RP pozdrawiają myślących Polaków CWP !!!

  BosskiPiterable12 hours ago
  Patrząc na działania w sejmie i to jak głosują ugrupowania, to Kukiz jest znacznie lepszą i bliższą opcją dla narodowców. Osobiście głosuję na Korwina. Głosowałem na Dude w obu turach ale zawiodłem się tym że wciąż, po roku urzędowania, nie ma wyższej kwoty wolnej od podatku.

  Wala Bala5 hours ago
  .PO –pejsaci obrzezani ,Pis -Pejsaci i skundleni .to dwa pejsy tego samego zyda .zyd nie ma prawa byc lojalny wobec gojow ma byc lojalny wobec zydow .No to wyszlo szydlo Duda potomek banderowca -chazara .

  Polubienie

  • Grzegorz Braun ostro o „bierności rządu PIS względem RZEZI WOŁYŃSKIEJ”

   Tak Toja49 minutes ago
   Szkoda, że tak wielu rodaków ma mentalność: banderowsko-kacapskich-niewolników albo zakamuflowanej opcji niemieckiej. Spotkałem takie pomioty, które twierdza, że Polacy zasłużyli sobie na Rzeż ze strony Ukraińców. Ech, …bać ręce przy samej dupie to za mało. Boli, że tacy ludzie mają polskie obywatelstwo.Pozdrawiam, Polska Trwa Mac! :+)

   Polubienie

  • Ostre przemówienie Grzegorza Brauna o Wołyniu pod Sejmem!

   Hicks xxx1 day ago (edited)
   Wspólny interes zydowski jakim kieruję się PIS I PO nie pozwoli na jakąkolwiek uchwałę godzącą w interes ukrainy ponieważ zydzi chcą się wbić tam na rynek ze swoimi towarami to już było przerabiane w latach 90 i na terenie oświęcimia. Ciekawi mnie tylko jedno dlaczego sa kwestie które są zgodnie uchwalane i przegłosowane przez PO I PIS a które dbają o interes zydowski np. szczepienia-imigranci-unia-nato

   Polubienie

 12. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/zadamy-prawdy-o-ludobojstwie-na-kresach-protest-pod-sejmem-video-foto


  Fot. bezprzesady.com

  „Żądamy prawdy o ludobójstwie na Kresach” – protest pod Sejmem [+VIDEO / +FOTO]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 11:11:55

  Czwartkowa demonstracja przed Sejmem zgromadziła kilkaset osób. Zebrani domagali się uchwalenia ustawy o ustanowieniu dnia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa ukraińskiego na Polakach.

  Według źródeł portalu Kresy.pl, obecnych było ok. 500 osób. W demonstracji uczestniczyli przedstawiciele środowisk kresowych, a także narodowych i patriotycznych. Obecni byli takżeposłowie i sympatycy Kukiz’15, którzy opuścili salę sejmową po tym, jak PiS i PO w głosowaniu odrzuciły wniosek o przerwę ws. pikiety zgłoszony przez Roberta Winnickiego. Później marszałek Kuchciński odrzucił wniosek posła Kukiz’15 Marka Jakubiaka o półgodzinną przerwę.

  W proteście brali udział również ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Stanisław Małkowski, Ewa Siemaszko, Stanisław Srokowski, dr Wojciech Muszyński, dr Andrzej Zapałowski, Marian Piłka oraz Leszek Żebrowski i Grzegorz Braun. Do zebranych wyszedł także senator PiS, prof. Jan Żaryn, który zapowiedział, że Senat przyjmie uchwałę ws. upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej. Zebrani skandowali, domagając się przyjęcia przez parlament ustawy w tej sprawie.

  Podczas swojego przemówienia ks. Isakowicz-Zaleski krytykował działania PiS i postawę polityków tej partii: przede wszystkim marszałka Marka Kuchcińskiego i wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina. Uważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego dąży do ukrycia przed Polakami niewygodnej dla Ukraińców prawdy o zbrodniach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Z kolei posłowie Kukiz’15 i stowarzyszenia „Endecja” przypomnieli o złożonym przez nich projekcie zmiany ustawy o IPN, który ma umożliwiać ściganie „kłamstwa wołyńskiego”. Przed Sejm wyszli także pojedynczy posłowie i senatorowie PiS, których powitały gwizdy protestujących.

  Przedstawiciele demonstrantów udali się do Sejmu, chcąc wręczy marszałkowi Kuchcińskiemu pismo ws. ustawy 11 lipca. Nie zostali jednak przyjęci. Ostatecznie złożono je na ręce wicemarszałka Sejmu z ramienia Kukiz’15, Stanisława Tyszki.

  Po zakończeniu pikiety rozpoczął się Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa, który udał się pod tablicę na Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu 64.

  Fot. bezprzesady.com

  Wszystkie powyższe fotogrtafie: Wiesław Huk / Facebook.com

  RIRM  / facebook.com / Kresy.pl

  Polubienie

 13. http://wpolityce.pl/polityka/299894-sellin-po-sprzeciwilo-sie-nazwaniu-rzezi-wolynskiej-ludobojstwem-wola-uzywac-zwrotu-czystki-etniczne-o-znamionach-ludobojstwa


  fot. wPolityce.pl

  Sellin: PO sprzeciwiło się nazwaniu rzezi wołyńskiej ludobójstwem. Wolą używać zwrotu „czystki etniczne o znamionach ludobójstwa”

  opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu

  To Platforma Obywatelska sprzeciwiała się temu, żeby rzeź wołyńską nazwać ludobójstwem. W 70. rocznicę rzezi wołyńskiej PiS i PSL zabiegało, by w uchwale sejmowej użyto właśnie tego sformułowania — mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w programie #RZECZoPOLITYCE.

  Wiceminister kultury dodał, że 11 lipca będzie dniem upamiętnienia polskich ofiar rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów.

  Podkreślił, że PO sprzeciwiało się użyciu słowa „ludobójstwo”.

  Zabiegaliśmy, by w uchwale sejmowej użyto sformułowania ludobójstwo, ale PO się sprzeciwiało. Użyto sformułowania „czystki etniczne o znamionach ludobójstwa” — podkreślił Jarosław Sellin.

  Wiceminister zwrócił także uwagę na to, że Polska powinna wspomóc Ukrainę, aby to państwo przetrwało.

  Jeśli chcemy w przyszłości pewne sprawy z Ukrainą wyjaśnić, jeśli chcemy, by odcięli się od tradycji ludobójczej, to warunkiem jest przetrwanie państwa ukraińskie. Jak nie przetrwa to z kim będziemy rozmawiać? — zaznaczył Jarosław Sellin.

  W kontekście szczytu NATO w Polsce podkreślił, że Ukraina jako sojusznik NATO jest zaproszona na szczyt.

  Ukraina chce wstąpić do NATO i nadal tę chęć podtrzymuje. Powinniśmy o to zabiegać, by Ukraina prędzej czy później znalazła się w NATO — powiedział Sellin.

  Wiceminister kultury mówił także w programie #RZECZoPOLITYCE o komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Polityk opowiedział się za tym, żeby przed komisją staną Donald Tusk.

  Afera Amber Gold rozwijała się w czasach, gdy premierem był Donald Tusk, w dodatku polityk trójmiejski, a ten biznes wyszedł z Trójmiasta. Warto dopytać, co na ten temat wiedział — ocenił Jarosław Sellin.

  wkt/rp.pl

  autor: Zespół wPolityce.pl

  oczekujemy dymisji 83.143.240.*za 18 minut Pan wymazuje z polskiej historii prawdę,kładąc na ołtarzu poprawności politycznej ciała okrutnie zamordowanych setek tysięcy Polaków.Daje Pan zgodę na to,by historię Polski pisali bandyci.

  VICTORIA 176.100.195.*za 6 minut DOMAGAM SIĘ PRAWDY. Czyli ludobójstwo oraz 11 lipca, dzień pamięci. Oraz protest przeciwko szerzeniu banderyzmu na Ukrainie i wychowywaniu dzieci w tym duchu.

  BB 83.22.31.*2 minuty temu http://niepoprawni.pl/blog/lwow47/nie-po-to-szlismy-w-boluw-popielei-w-krwi

  Miro z Etobicoke 205.189.176.*4 minuty temu ubogi ..bardzo sensownie skomentowales a ci co pluja na PIS dzisiaj to ci sami co za PO pluli na ZOLNIERZY AK i prawdziwych POLSKICH PATRIOTOW

  halszka 91.192.89.*16 minut temu Sellin sprzedales 6 milionow Polakow -potomkow kresowian. Polityczny szuler!!! PIS to scierwojady.

  Loli 93.200.87.*27 minut temu Jak wam nie wstyd. Przez te sprawe trace zaufanie do PIS i Pana Prezydenta.Nie sadzilam, ze stchorzycie i wejdziecie znowu w poprawnosc polityczna.

  fezuj 193.17.174.*28 minut temu Tego nie mogę pojąć jak 200tyś nazywać ludobójstwo Ukraińskie, a kilkanaście milionów zbrodnie faszystów Hitlerowskich.

  ubogi 109.241.253.*30 minut temu Od 1989r żaden rząd nie podjął uchwały o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców na Polakach,a 19 lipca 2016 podejmie taką uchwałę Sejm za rządów PiS. Uważam,że nie należy biadolić tylko mówić prawdę

  Chwalba 83.4.80.*34 minuty temu To było dawno a teraz co przeszkadza ?

  górol 89.72.188.*43 minuty temu PO to, PO tamto. A może być panie ministrze powiedział jak PiS wchodzi w „de” banderowcom? Daliscie im 3 mld zl a oni plują nam w twarz. Świetny interes.

  maja 89.71.160.*godzinę temu co sie dziwic PO ze dla dobrych relacji z putinem poswiecila prawde o smierci OK 100 osob to nic w porownaniu z PIS oni poswiecaja pamiec i prawo do grobu 200 TYS POLAKOW dla przyjemnosci ukraincow

  maja 89.71.160.*godzinę temu polskie ofiary ludobojstwa ukrainskiego do tej chwili nie maja grobow i katolickiego pochowku TO JEST NIEPOJETE ZE PIS ROBI Z POMORDOWANYCH ZAKLADNIKOW DOBREJ RELACJI Z UKRAINA

  Polubienie

 14. Wołyniak 78.10.95.*za 11 minut Banderówka w czerwono czarnych łachach ! Ale nam grają na nosie.

  Esteban 46.174.231.*za 5 minut Ciekawe czy dobór ubioru ”św.” N.Sawczenko był przypadkowy czy może to jakiś ukryty przekaz? Takie przypadki są prawie niemożliwe…

  http://wpolityce.pl/historia/299979-petro-poroszenko-pod-pomnikiem-rzezi-wolynskiej-na-zoliborzu-prezydent-ukrainy-oddal-hold-ofiarom-zdjecia


  fot. PAP/Marcin Obara

  Petro Poroszenko pod Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej na Żoliborzu. Prezydent Ukrainy oddał hołd ofiarom. ZDJĘCIA

  opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oddał w piątek w Warszawie hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej. Złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu.

  Prezydent Poroszenko uczestniczy w rozpoczętym w piątek szczycie NATO w Warszawie.
  Po południu przejechał na Żoliborz; przed pomnikiem położył kwiaty i zapalił znicz, a potem ukląkł i przeżegnał się. Następnie podszedł do kilkunastu Ukraińców, którzy zebrali się przed pomnikiem i przywitał się z nimi.

  W ukraińskiej delegacji, która składała kwiaty była także pilotka i ukraińska deputowana Nadija Sawczenko.

  Pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej stoi w Warszawie od 2013 r.; odsłonięto go w 70 rocznicę rzezi wołyńskiej. Jego dominującym elementem jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa bez rąk. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego. Pomnik znajduje się blisko wzniesionego wcześniej monumentu 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

  Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-1944 przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA wspierane przez miejscową ludność ukraińską zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. ofiar: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar.
  Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar.

  lap/PAP

  zaklamanie do potegi! 109.47.2.*za 29 minut na Szwczenko jest nagonka-krytykuje oligarchow i poroszka. Chce dialogu z mniejszoscia Rosyjska! Chce pomocy gospodarczej a nie wojskowej od zachodu! Julia ja opuscila, robia z niej agentke kremla!

  corka wolyniakow 178.37.207.*za 18 minut Nie wierze w szczere intencje Poroszenki.To wszystko na pokaz a nie z potrzeby serca i skruchy, bestiastwa Ukraincow wobec Polakow nie mieszcza sie w glowie i pokazuja zezwierzecenie tego narodu.

  xxx 46.29.146.*za 16 minut Musi być oficjalne przyznanie do Ludobójstwa,wyzbycie się symboli UPA z Ukrainy.Podręczniki na Ukrainie i w Polsce muszą mieć opisaną prawdę.Ta zbrodnia była mroczniejsza niż najmroczniejszy horror.

  kkk 91.234.112.*za 16 minut PIS to NEOBANDEROWY

  halszka 91.192.89.*11 minut temu Na kolana i czolgaj sie Poroszenkoo- dwulicowiec!

  CV 37.248.158.*17 minut temu POLACY TEGO NIE ŁYKNA

  snajper@snajper19 minut temu A na ukrainie żegna się przed pomnikiem bandery, jak widać o przyznaniu się do winy i przeprosinach nie ma mowy. Jedna z największych ulic w Kijowie nazywa się ulicą zbrodniarza bandery.

  monika 138.251.105.*22 minuty temu trzeba trzymac z Ukraina i im pomoc w potrzebie, w ktorej sie teraz znajduja, jak ich opdrzucimy to ruskie ich chetnie przygarna a wtedy bedziemy zalowac – lepiej graniczyc z Ukraina niz Ruskami!

  Antoni@a_janecki23 minuty temu 1. Rachunek sumienia 2. Żal za grzechy 3. Mocne postanowienie poprawy. 4. Spowiedź szczera 5. Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu W skrócie: przebaczenie jest możliwe jeżeli jest wyznanie winy i prośba o przebaczenie, czy to miało miejsce?

  filemon@filemon31 minut temu byc moze to jakas jaskolka zmiany podejscia do tej tragedii ukraincow

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prezydent-Ukrainy-oddal-hold-ofiarom-zbrodni-wolynskiej,wid,18414984,wiadomosc.html?ticaid=11754f

  akt. 08.07.2016, 20:55

  Prezydent Ukrainy oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

  • Petro Poroszenko był na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu
  • Złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni
  • Prezydent uczestniczy w szczycie NATO w Warszawie

  Po południu Poroszenko przejechał na Żoliborz; przed pomnikiem położył kwiaty i zapalił znicz, a potem ukląkł i przeżegnał się. Następnie podszedł do kilkunastu Ukraińców, którzy zebrali się przed pomnikiem i przywitał się z nimi.

  Ukraińskiemu szefowi państwa towarzyszyli minister obrony narodowej Stepan Połtorak, deputowana Rady Najwyższej Nadija Sawczenko oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Prezydent nie rozmawiał z dziennikarzami.

  Wiele ukraińskich portali internetowych zauważa, że prezydent Poroszenko nie tylko złożył wieniec, ale też uklęknął przed pomnikiem ofiar antypolskich czystek dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. To odczytywane jest jako symboliczny gest przeprosin.

  Kijowski portal „Europejska Prawda” określił go mianem „kroku do pojednania”. Jak zauważają autorzy artykułu, choć pomnik ofiar rzezi powstał w 2013 roku, to do tej pory żaden z ukraińskich przedstawicieli władz goszczących w Warszawie nie zdobył się na podobny gest.

  Pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej stoi w Warszawie od 2013 r.; odsłonięto go w 70 rocznicę rzezi wołyńskiej. Jego dominującym elementem jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa bez rąk. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego. Pomnik znajduje się blisko wzniesionego wcześniej monumentu 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

  Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-1944 przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA wspierane przez miejscową ludność ukraińską zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. ofiar: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar.

  Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar.

  PAP, IAR

  ~Zomo 3 godziny i 49 minut temu
  A wczoraj nazwał dwie ulice w Kijowie imieniem bandery i szuchewycza. To tak jakby makrela modliła się za ofiary holokaustu, a główną ulicę w Berlinie nazwała ulicą A.Hitlera.

  ~lapy krwią ociekające 3 godziny i 8 minut temu
  Ile tysięcy niewinnych obywateli Ukrainy zamordowali swoimi nalotami bombowymi i ostrzałami artyleryjskimi!

  ~franek 1 godzinę i 31 minut temu
  Kto wpuścił tego ludobójcę i zbrodniarza wojennego do naszego kraju ????

  ~KS 3 godziny i 45 minut temu
  Jaki ważny gest? Złożył tylko symboliczny wieniec i zapalił jeden znicz, przy bardzo znikome publiczności. Nie padło żadne słowo przepraszam za zbrodnię ludobójstwa dokonanego przez banderowców na Narodzie Polskim. Gdyby to powiedział wtedy można było by mówić o ważnym geście. Prezydent Poroszenko jest załamanym hipokrytą. Przypomnę tylko ze wczoraj nazwano jedną z ulic w Kijowie tym zbrodniarzem Banderą.

  Polubienie

 15. mix:08.07.2016 16:15
  To pokazuje w całej jaskrawości, że zdolność naszej tzw. „klasy politycznej” do samodzielnych analiz i wyciągania na ich podstawie wniosków jest niestety niemal zerowa. Świat się zmienia, a oni bezmyślnie powielają stare recepty wymyślone kilkadziesiąt lat temu w zupełnie innych warunkach i traktują je jak nienaruszalne świętości. Czasem naprawdę lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.

  tagore:08.07.2016 13:14
  Stanowisko Sellina nie ma podstaw ,wolna Litwa po uzyskaniu członkostwa w NATO i UE ma Polskę i Polaków w pewnym ciemnym miejscu ,a rozmowy nie ma żadnej. Jeśli Ukraina teraz nie chce załatwić tej sprawy to co miało by ją zachęcić do tego później? tagore

  jazmig:08.07.2016 14:41
  Po co nam silna Ukraina rządzona przez banderowców?

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/sellin-najwazniejsze-jest-przetrwanie-panstwa-ukrainskiego


  fot. Wikipedia

  Sellin: Najważniejsze jest przetrwanie państwa ukraińskiego

  Dodane przez wachmistrz_Soroka Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 11:11:27

  Z wolną i silną Ukraina będzie nam łatwiej rozmawiać o jej historycznych zbrodniach – uważają politycy PiS.

  Zdaniem Jarosława Sellina odcięcie się od tradycji ludobójczej na Ukrainie będzie możliwe tylko wtedy, jeśli przetrwa niepodległe państwo ukraińskie.

  – Jeśli chcemy w przyszłości pewne sprawy z Ukrainą wyjaśnić, jeśli chcemy, by odcięli się od tradycji ludobójczej, to warunkiem jest przetrwanie państwa ukraińskiego. Jak nie przetrwa, to z kim będziemy rozmawiać? – mówił Jarosław Sellin w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

  Polityk przypomniał, że od dwóch lat na Ukrainie trwa wojna.

  – Rosja dąży do podporządkowania tego państwa i włączenia go do swojej stałej strefy wpływów. Nie leży w polskim interesie, by taki proces się dokonał – powiedział Sellin. – Ukraina chce wstąpić do NATO i nadal tę chęć podtrzymuje. Powinniśmy o to zabiegać, by Ukraina prędzej czy później znalazła się w NATO – dodał polityk.

  Sellin zapowiedział, że 11 lipca będzie „dniem upamiętnienia polskich ofiar rzezi wołyńskiej dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów”.

  Uroczystość zostanie wprowadzona drogą uchwały, a nie ustawy. Politycy partii rządzącej zrobili też wiele, aby uniemożliwić obchodzenie rocznicy zbrodni wołyńskiej w nowej formie już w tym roku. Nie będzie uroczystego posiedzenia Sejmu 11 lipca, gdyż niższa izba parlamentu zajmie się tą sprawą dopiero 19 lipca.

  Ze słów Jarosława Sellina wynika także, że w nazwie uroczystości nie pojawi się termin „ludobójstwo”. Wiceminister kultury w rozmowie z „Rzeczpospolitą” tłumaczy, że w tej sprawie PiS walczył 3 lata temu, gdy przypadała 70. rocznica zbrodni.

  – Zabiegaliśmy, by w uchwale sejmowej użyto sformułowania ludobójstwo, ale PO się sprzeciwiało. Użyto sformułowania „czystki etniczne o znamionach ludobójstwa” – podkreślił Jarosław Sellin.

  rp.pl/KRESY.PL

  General:08.07.2016 12:37
  Czyli nie będzie mowy o ludobójstwie? Wtedy PO się nie zgodziło a dziś PObis=PIS. Co za dno, tzw polactwo bo nie Polacy.

  Poznaniak74:08.07.2016 12:46
  Sellin durna pało! To są pasożyty które zdewastowały własny kraj, a teraz szukają frajerów którzy się nimi zajmą. Jeżeli oni PRZETRWAJĄ TO TYLKO I WYŁACZNIE NASZYM KOSZTEM, durna pało…

  UPAdlina:08.07.2016 12:53
  sellin to upadlińska banderowska wsza, więc nie ma co się dziwić retoryce, którą kanalia uprawia!!…….Polacy powinni zanotować imię i nazwisko kolejnej zdradzieckiej mendy, aby w odpowiednim czasie rozliczyć łachudrę z jego działalności !!!!!

  ManeTekelFares:08.07.2016 20:19
  Pewnie po to by Jaruś mógł zrealizować głoszony kiedyś przez jego rzekomego oponenta politycznego Adasia Michnika postulat i zrobić Polukr. Sellin kanalia banderowska!

  Polubienie

 16. UPAdlina:08.07.2016 22:01
  Schizofrenia kretyna walcmana w czystej postaci, choć tak naprawdę to bardziej wyrachowana i perfidna próba udobruchania Polaków!!……….Kutas walcman, który sam podpisał ustawę o gloryfikacji ludobójców banderowskich, teraz złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tych ludobójców!!!!!……….Czy wszyscy upadlińcy mają taką skłonność do schizofrenicznych zachowań, bo to nie pierwszy obywatel tej nacji, który próbuje pokazać, że jednocześnie jest za i przeciw !!!!!

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/poroszenko-zlozyl-kwiaty-na-skwerze-wolynskim-winnicki-to-festiwal-obludy-foto


  Petro Poroszenko na Skwerze Wołyńskim. Fot. Kresy.pl

  Poroszenko złożył kwiaty na Skwerze Wołyńskim. Winnicki: to festiwal obłudy [+FOTO]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 21:09:27

  W piątek po południu ukraiński prezydent Petro Poroszenko złożył kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. Jeden z działaczy kresowych zapytał go, kiedy Ukraina uzna rzeź wołyńską za ludobójstwo. Z kolei poseł Robert Winnicki nazwał gest Poroszenki „festiwalem obłudy”.

  Poroszenko bierze udział w szczycie NATO organizowanym w tych dniach w Warszawie. W ramach oficjalnej delegacji ukraińskiej towarzyszy mu m.in. Nadia Sawczenko, która również była obecna na Skwerze Wołyńskim, a także szef ukraińskiego MSZ Pawło Klimkin. Obecny był takze ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

  Przeczytaj: Ambasador Ukrainy: o nieobecności Polski przy negocjacjach ws. Ukrainy zadecydowali Amerykanie

  Po krótkiej modlitwie Poroszenko podszedł do stojącej nieopodal grupy Ukraińców, którzy przybyli na skwer. Wówczas Witold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle głośno zapytał stojącego blisko niego Poroszenkę, kiedy Ukraina uzna zbrodnię wołyńską za ludobójstwo. Wedug relacji osób, które uczestniczyły w tym wydarzeniu, ukraiński prezydent zatrzymał się i wysłuchał Listowskiego niemal do końca, jednak nie odniósł się do tych słów.

  „Festiwal obłudy Poroszenki”

  „Kwiaty prezydenta Poroszenki na pomniku ofiar ludobójstwa banderowskiego w Warszawie są gestem równie szczerym i ważnym, co… rzucenie paczki chusteczek komuś, komu się wcześniej wylało cysternę pomyj na głowę. A wylewanie, dodatkowo, zamierza się kontynuować” – skomentował gest ukraińskiego prezydenta poseł Robert Winnicki we wpisie na Facebooku zatytułowanym „Festiwal obłudy Petra Poroszenki”.

  „Poroszenko klęknął przed pomnikiem ofiar OUN-UPA niczym niemiecki kanclerz Willy Brandt w 1970 r. przed pomnikiem getta w Warszawie. Tyle, że Brandt nie gloryfikował jednocześnie nazistów, a Poroszenko, wraz z ukraińskimi instytucjami od samorządów po parlament, nieustannie, nawet w tych dniach, podnoszą kult OUN-UPA do rangi państwowej świętości. Trzeba być małego rozumu albo mieć złą wolę, żeby nabrać się na ten teatr obłudy w wykonaniu ukraińskiego prezydenta” – napisał lider Ruchu Narodowego.

  PRZECZYTAJ:

  Prezydent Ukrainy jest dumny z UPA

  Petro Poroszenko: OUN-UPA przykładem bohaterstwa. Czas rozpatrzyć nadanie statusu kombatantów jej żołnierzom

  Poroszenko pozdrowił członków UPA w parlamencie i zrobił sobie z nimi zdjęcie [+FOTO]

  Petro Poroszenko złożył hołd UPA

  Ukraina: prezydent zatwierdził nowe naramienniki dla armii – wzorowane na UPA [+FOTO]

  KRESY.PL

  ManeTekelFares:08.07.2016 22:04
  Nieee dla kanalii banderowskich w Polsce!!!

  jaroslaus:08.07.2016 22:05
  „Po krótkiej modlitwie Poroszenko” – ciekawe w jakim języku zmówił tą „modlitwę” – może w jidisz? Ciągle mnie zastanawia dlaczego nie posługuje się nazwiskiem swojej tatełłe – Waltzman? Przecież bycie żydem jest ponoć „trendy” i wyłażą przecież, przynajmniej w Polsce, jakoś odważniej ze swoich szczelin w ostatnich latach.

  domarad:08.07.2016 22:43
  O ile dobrze pamiętam Poroszenko kiedyś w dość ciekawy sposób się przejęzyczył – zamiast ‚bandyty’ powiedział ‚bandery’. Może i głupota wyrokować na tej podstawie o jego prawdziwych poglądach, ale trudno nie zauważyć, że obecny ukraiński rząd to nie są ‚ideologiczni banderowcy’. Każdy kraj potrzebuje mitu zjednoczeniowego, a Bandera tu jak znalazł. Trudno, żeby go zwalczał, skoro strona polska milczy, a „ukraińscy eksperci” są raczej zgodni, że Polacy w tej kwestii pozostaną bierni. Jedyne, czego potrzeba, to polskiej ustawy. Warto byłoby przekonać też inne kraje. Wiem, że Zeman to Ukraińcom wytykał, więc można zasugerować to Czechom. Jobbik też by chętnie taką przepchnął. Potem to już z górki …

  domarad:08.07.2016 22:47
  Właśnie, Jobbik … Czy nie dałoby się sprawy załatwić „na około”?

  Poznaniak74:08.07.2016 22:59
  Jedno słowa ciśnie się na usta, HAŃBA! A jeszcze większa na tzw. polskie władze które dopuściły do takiego skandalu…

  Polubienie

 17. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/utracenie-uchwaly-wolynskiej-umozliwilo-wspolne-obrady-parlamentow-polski-i-ukrainy


  Andrij Parubij i Marek Kuchciński. Fot. facebook.com

  Utrącenie uchwały wołyńskiej umożliwiło wspólne obrady parlamentów Polski i Ukrainy?

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 22:10:40

  Podczas spotkania organizacyjnego przed planowanymi we Lwowie wspólnymi obradami polskiego i ukraińskiego parlamentu jeden z polityków PiS stwierdził, że nie ma przeszkód do jego przeprowadzenia, bo nie przyjęto uchwały o ludobójstwie na Wołyniu.

  W wywiadzie dla „Naszego Dziennika” posłanka Kukiz’15 Elżbieta Borowska odniosła się do kwestii nieprzyjęcia przez Sejm uchwały ws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach II RP, autorstwa PiS, przed rocznicą Krwawej Niedzieli. Tym samym, cała sprawa potoczyła się po myśli strony ukraińskiej i według ustaleń, do których doszło pomiędzy marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, a przewodniczącym parlamentu Ukrainy Andrijem Parubijem. Zdaniem posłanki Borowskiej, która jest członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, sprawie towarzyszą „inne skandaliczne wątki”.

  „W środę odbywało się zebranie organizacyjne przed planowanymi na 16 i 17 lipca we Lwowie wspólnymi obradami polskiego i ukraińskiego parlamentu i usłyszałam, że nie ma przeszkód do jego przeprowadzenia, bo nie przyjęto uchwały o ludobójstwie. Takie słowa padły i dlatego nie zamierzam w nich uczestniczyć” – powiedziała Borowska.

  PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

  Utrącenie uchwały wołyńskiej warunkiem wyjazdu do Lwowa?

  W rozmowie z Kresami.pl posłanka Borowska z Kukiz’15 potwierdza, że usłyszała na spotkaniu, iż przez nieprzyjęcie uchwały ws. upamiętnienia ofiar ludobójstwa nie ma przeszkód, by przeprowadzić wspólne obrady we Lwowie. Jak zaznacza, nie zostało to jednak powiedziane wprost, jako warunek wyjazdu na Ukrainę. „Była to krótka uwaga, rzucona mimochodem” – powiedziała Borowska. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Kresy.pl, słowa te padły z ust jednego z polityków PiS.

  PRZECZYTAJ: Ukraińscy politycy i dyplomaci naciskają na Polskę – chcą utrącić uchwałę PiS ws. 11 lipca [NASZ NEWS]

  KRESY.PL

  ManeTekelFares:08.07.2016 23:00
  Wypieprzajcie wy na tę ukrainę i tu już więcej nie wracajcie. To nie jest wasz kraj. Nie jesteście godni go reprezentować. Trzymajcie się Banderlandu.

  AlexWolf:08.07.2016 23:22
  Dokładnie, niech spadają do Banderlandu bo to ich kraj, za taką zdradę powinni skończyć jak Azja w Panu Wołodyjowskim, dno i trzy warstwy mułu, zero honoru, zero moralności, zero jakichkolwiek ludzkich uczuć dla nieludzko pomordowanych ofiar i tych co przeżyli i jeszcze bezczelnie faryzeusze chodzą do kościoła i udają, że się modlą, ale wyszło szydło z worka, służą drugiej stronie – z piekła.

  Polubienie

 18. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/tyszka-o-ulicy-bandery-w-kijowie-gratuluje-pis-podmiotowej-polityki-historycznej


  Stanisław Tyszka. Fot. facebook.com

  Tyszka o ulicy Bandery w Kijowie: Gratuluję PiS podmiotowej polityki historycznej

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 23:11:42

  Wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15 Stanisław Tyszka zwrócił uwagę na „sprytną politykę historyczną Ukrainy”, wytykając PiS „podmiotowe” prowadzenie polskiej polityki w tym zakresie.

  Sprytna polityka historyczna Ukrainy: wysyłają Sawczenko, która prosi o wybaczenie a jednocześnie nazywają ulicę w Kijowie imieniem Bandery– napisał w czwartek na Twitterze wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15 Stanisław Tyszka. „Kijów będzie miał ulicę im. Bandery. Gratuluję PiS podmiotowej polityki historycznej” – pisał wcześniej.

  W środę, odnosząc się do sejmowej debaty nt. upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej 11 lipca, Tyszka napisał: PiS uległo naciskom zagranicznym i nie będzie 11 lipca uczczenia ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Prosta kontynuacja polityki PO”.

  W innym miejscu zaznaczył, że „PiS chce wyciszyć kwestię upamiętnienia ludobójstwa”.

  Obama nie powinien się wtrącać

  Podczas piątkowego wystąpienia po spotkaniu z prezydentem Dudą, prezydent Barack Obamazwrócił m.in. uwagę na kwestię kryzysu konstytucyjnego w Polsce i krytycznie odniósł się do sytuacji, która powstała wokół Trybunału Konstytucyjnego.

  „Prezydent Obama nie powinien wtrącać się w wewnętrzne sprawy Polski” – skomentował Tyszka.

  Twitter.com / KRESY.PL

  Polubienie

 19. malkontent:08.07.2016 23:32
  Już nie wytrzymałem ;-((( przecież to gra, gra dla gimbusów i moherowych berecików ;-((( sejm pisdzielski przeciwny a senat pisdzielski owszem nawet za hahahah przy udziale POpaprańców ;-((( to kpina z Was moi szanowni koledzy , to bezczelność i wypinanie odbytu na wszelkie przejawy polskich racji tak zarówno Popaprańców jak i PISdzielców :-(((. POPISdzielstwo to coś najgorszego co mogło się trafić Polsce i Polakom :-((( Popłuczyny styropianu to najeżdźca i okupant nie ważne z której partii oni zawsze przeciw Polsce i Polakom :-((((

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/senat-przyjal-uchwale-upamietnajaca-ofiary-ludobojstwa-na-wolyniu-ostre-protesty-senatorow-po


  Senat RP. Fot. wikimedia.org

  Senat przyjął uchwałę upamiętnającą ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Ostre protesty senatorów PO

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 08:08:03

  „Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP” – głosi uchwała upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, przyjęta przez Senat w czwartek wieczorem. Jej przyjęciu zdecydowanie sprzeciwiali się przedstawiciele opozycji, przede wszystkim PO.

  Podstawą uchwały Senatu był projekt klubu PiS złożony w Sejmie. W rozmowie z PAP poseł PiS Michał Dworczyk przypomniał zapowiedź wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, według której Sejm przyjmie uchwałę ustanawiającą święto 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na posiedzeniu między 19 a 22 lipca.

  „Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd obywatelom II RP bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów” – napisano w uchwale. Senat wyraził w niej „najwyższe uznanie samoobronom kresowym, żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i innych organizacji niepodległościowych, podejmującym heroiczną walkę w obronie ofiar”.W uchwale wyrażono też „szacunek i wdzięczność tym Ukraińcom, którzy narażając własne życie, ratowali Polaków”. Zwrócono się też do prezydenta Dudy z apelem o uhonorowanie„wszystkich zasłużonych” odznaczeniami państwowymi.

  „Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane – zgodnie z prawdą historyczną – ludobójstwem” – napisano w uchwale. „Senat RP postuluje, aby Sejm ustanowił dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP” – zaznaczono. Wyrażono również szacunek„dla Kresowian i ich potomków oraz ludzi dobrej woli, którzy od dziesiątków lat domagają się prawdy o ludobójstwie i troszczą się o pamięć o ofiarach, kierując się mottem „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary””.

  Sprawa przyjęcia uchwały spowodowała wśród senatorów burzliwą dyskusję – jej przyjęciu sprzeciwiali się senatorowie opozycji, głównie z PO. Ich zdaniem, przyjmowanie uchwały w tym momencie może mieć bardzo poważne konsekwencje międzynarodowe.

  „Z całym szacunkiem dla tych, którzy pamiętają te wydarzenia, uważam, że w chwili obecnej następuje proces normalizacji stosunków Polska-Ukraina, temu służyło Euro2012, wizyty prezydentów, w tym wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. W piątek ma miejsce szczyt NATO, a wraz z tym szczytem spotkanie NATO-Ukraina. To sygnał, że w Polsce ma miejsce obrona suwerenności Ukrainy” – mówił Jan Rulewski z PO. Dodawał, że według niego uchwała zawiera „akcenty, które mógłby pisać Władimir Żyrynowski”, szkodząc stosunkom polsko-ukraińskim i wskazywał, że „nie wypada zmuszać prezydenta do nadawania odznaczeń” sprawiedliwym Ukraińcom. Apelował również o wstrzymanie się z przyjęciem uchwały do czasu uzgodnienia jej z opozycją i „nastania lepszych warunków”.

  Z kolei były szef MON, a dziś senator Bogdan Klich (PO) chciał wstrzymania uchwały do czasu konsultacji z MSZ, które powinno ocenić, czy nie przyniesie ona szkód naszej polityce międzynarodowej. Wzywał, by myśleć o przyszłości Polski, a nie tylko o polityce historycznej dodając, że Rosja tylko czeka na to, by „wejść w szczelinę”, która może pojawić się pomiędzy Polską i Ukrainą. „Nie ma bezpiecznej Polski bez niezależnej Ukrainy” – podkreślał Klich.

  Z kolei wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO) krytykował zwracanie się przez Senat do Sejmu o „jakieś określone zachowanie”. Uznał to za niezgodne z konstytucją. „Uchwała prowadzi do odezwania się różnych szaleństw i głębi nacjonalizmu. (…) Nie powinniśmy jej przyjmować” – oświadczył Borusewicz.

  Przeciwko przyjęciu uchwały protestował również były polityk SLD, Marek Borowski. Twierdził, że w interesie Polski nie jest przyjmowanie uchwał nieuzgodnionych z opozycją, które do tego jątrzą Ukraińców w bardzo trudnej dla nich sytuacji militarnej i politycznej. Proponował powołanie wspólnej, polsko-ukraińskiej grupy ds. trudnych.

  Uchwały bronili senatorowie PiS, w tym Robert Gaweł, a także prof. Jan Żaryn, który podczas wczorajszej demonstracji pod Sejmem wyszedł do protestujących i zapowiedział, że Senat przyjmie uchwałę ws. 11 lipca. Żaryn i Gaweł argumentowali, że uchwała jest potrzebna, ponieważ „nie da się zbudować historii na kłamstwie”. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 60 senatorów, 23 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

  PAP / Interia.pl / Kresy.pl

  marcin1971:08.07.2016 09:22
  rozsądny głos na lewicy Prekiel: kto się boi prawdy o Wołyniu? trybuna.eu/prekiel-kto-sie-boi-prawdy-o-wolyniu/

  jazmig:08.07.2016 09:36
  PO jest partią banderowską. Kopacz ma zięcia Ukraińca, Siemoniak to Ukrainiec, podobnie wielu prominentnych członków tej partii. Ta uchwała jest po to, żeby stonować ostre reakcje kresowian na zdradę PiS-u. Ta uchwała nie jątrzy Ukraińców, lecz wyłącznie banderowców, których na Ukrainie jest niewielka garstka, jak twierdzą polscy banderofile.

  bolo11:08.07.2016 12:43
  kopacz nie ma zięcia ukraińca ona ma zięcia banderowca jej zięć pochodzi z Kanady gdzie po wojnie emigrowali banderowcy!!!

  Sylwia:08.07.2016 13:15
  Tam emigrowali banderowcy i ukraińscy SS-mani z dywizji SS-Galizien ocaleni przez gen. Andersa.

  KP:08.07.2016 11:02
  Brawo Senat RP i Senatorowie głosujący za uchwałą. Jednoznaczne postawienie sprawy ludobójstwa wołyńskiego jest warunkiem normalizacji relacji polsko-ukraińskich. Być może na początku będą pewne zgrzyty, ale potem jest szansa na normalizację wzajemnych stosunków polsko-ukraińskich. Wtedy także zniknie możliwość wykorzystywania napięć na tle historycznych zbrodni przez stronę trzecią.

  UPAdlina:08.07.2016 12:46
  Twój hura-optymizm jest znacznie na wyrost!!……..Jedna uchwała na odpierdziel senatu nie zburzy kultu banderowskiego na upadlinie, setek pomników zwyrodnialców banderowskich, nie zmieni nazw ulic, ani banderowskiego programu nauczania w szkołach na upadlinie !!….O jakiej ty więc normalizacji stosunków polsko-upadlińskich mówisz??……..Chyba jakiś żart??………Usmańskiemu hegemonowi zza oceanu, któremu bezkrytycznie służysz, taka banderowska upadlina jest na rękę i ona taka pozostanie, a ta uchwała na odpierdziel tego nie zmieni !!………Wróć na ziemię koleś !!!!!

  KP:08.07.2016 14:16
  Tak, nie zburzy tych pomników. To muszą zrobić sami Ukraińcy, choć się na to obecnie nie zanosi. Ważny jest jednak to, jak Polska ocenia ludobójstwo Wołyńskie i taki sygnał z Polski jest ważny, choć ja liczę na więcej. Przeszkadzają panu słusznie banderowskie pomniki na Ukrainie, ale dlaczego Rosyjskie pomniki morderców Polaków w Rosji – Stalina, Lenina panu nie przeszkadzają? Przecież nawet pana niechęć do Ameryki nie powinna być usprawiedliwieniem dla represji 1,8 mln Polaków przez Sowieta.

  UPAdlina:08.07.2016 16:09
  sam mówisz KP, że „co ciebie obchodzi gdzieś tam”, więc czemu ciągle ględzisz o Rosji, gdy ja ci cały czas mówię, że nie byłoby tego całego zamieszania z banderyzmem na upadlinie, gdyby nie usmański hegemon, który ten banderyzm wspiera!!…….Zostaw w tej chwili pomniki Lenina w Rosji, bo Rosja z banderyzmem na upadlinie nie ma nic wspólnego!!…….Możesz chociaż przez chwilę nie mówić o Rosji, czy masz już taką obsesję, że nawet w tematach nie mających nic wspólnego z Rosją ciągle tylko o niej gadasz!!………..Teraz jest kwestia banderyzmu na upadlinie, który jest wspierany przez usmanów, których ty popierasz, ale nie popierasz rzekomo banderyzmu!!……..Jedno wyklucza drugie!!……..Jeżeli popierasz usmanów, którzy wspierają banderyzm to sam wspierasz banderyzm!!……Nie można nie popierać smrodu, ale popierać gówno, które ten smród kreuje !!

  KP:08.07.2016 17:56
  Nie p. sprawa, co i jak mówię. Rozumiem, że dla skrajnego rusofila, jakim pan jest, to bardzo niewygodne. Z tym, że według przewidywań amerykańskich i europejskich ekspertów Rosja za dwa lata zbankrutuje, a to rzeczywiście pozwoli w mniejszym stopniu uwzględniać ją w rachubach spraw wschodnich.

  UPAdlina:08.07.2016 18:21
  No i jak zwykle kp nie odpowiedziałeś na pytanie, bo po prostu nie jesteś w stanie na nie sensownie odpowiedzieć!!…….Kolejny raz udowadniasz, że jesteś chory na rusofobię, bo Rosja w tym wątku banderowskim nie ma w ogóle racji bytu!!………Jak typowy upadliński banderowiec, gdy tylko temat wchodzi na niewygodny teren, natychmiast wyjeżdżasz z Rosją, nawet gdy nie ma ona nic wspólnego z tematem!!!!!……..Śmieszysz mnie!!!!……….Jeżeli już w swoim rusofobicznym amoku wyjechałeś z Rosją, to przypominam ci, ze twoi „eksperci” od co najmniej dwóch lat wróżą Rosji bankructwo, ale jakoś na to się nie zanosi, a sankcje bardziej szkodzą zachodowi, niż Rosji, o czym możesz przeczytać nawet na tym portalu !!!!…….Śmiech na sali !!!!!……..Popierając usmanów, popierasz banderowców, koniec kropka!!!!!

  KP:08.07.2016 18:30
  P. polemizuje raczej ze sobą udowadniając i przekonując się raz jeszcze, że ma rację. W żadnym razie nie odnosi się p. do moich wypowiedzi. Odpowiadałem p. bardzo obszernie, więc powinien p. znać moje stanowisko. Kłopot z tym, że p. nie przyjmuje do wiadomości, że wolno krytycznie patrzeć na imperializm rosyjski, który p. nie przeszkadza i jednocześnie krytykować zjawisko banderyzmu na Ukrainie. Niestety będzie p. wystawiony na bardzo ciężką i długą próbę, bo nie zwykłem zmieniać poglądów.

  UPAdlina:08.07.2016 19:21
  KP, czy ja mówię po chińsku??!!…..Zostaw ten „imperializm” rosyjski !!……Tu jest temat banderowskiej upadliny!!………Popierasz na każdym kroku usmanów, natomiast nie popierasz rzekomo banderyzmu!!……..Ale jak możesz jednocześnie nie popierać banderyzmu i popierać usmanów, którzy ten banderyzm wspierają od dekad??……Jeżeli usmany wspierają banderyzm, a ty wspierasz usmanów, to też wspierasz banderyzm!!…….To prosta matematyka!!…Nie ma innego wyjścia!!……..Po prostu kłamiesz!!…….Koniec kropka!!…………Jeżeli w rusofobicznym amoku znowu zacząłeś o „imperialiźmie” rosyjskim, to co powiesz o imperialiźmie usmańskim??……….Rozumiem, że ten ci nie przeszkadza ??

  KP:08.07.2016 22:11
  Nie będzie mi p. sugerował, co i jak mam mówić. P. spojrzenie na Ukrainie jest kształtowane przez skrajne prorosyjskie podejście, stąd polemika musi zahaczać o wątek Rosji, bo to pokazuje, dlaczego p. krytykuje mój punkt widzenia. Dokładnie amerykański imperializm póki co mi nie przeszkadza. Ale jak Amerykanie zaczną ćwiczyć uderzenia atomowe na Polskę, to zacznie. Póki co od lat robią to p. ulubieńcy – Rosjanie.

  Sylwia:08.07.2016 13:23
  KP: Jednoznaczne JEDNOSTRONNE postawienie sprawy potwornego ludobójstwa dokonanego przez Ukraińcow nie zmieni nic. Także nie bylo to tylko ludobójstwo wołynskie lecz także tarnopolskie i stanisławowskie. Nie potrzebna nam zmyślona ‚strona trzecia’. Mamy wlasną pamięć ukraińskich rzezi. Nie ma pojednania bez pokajania.

  KP:08.07.2016 14:17
  Zbrodnia, ludobójstwo Wołyńskie to pewien wygodny skrót. Były także zbrodnie na dzisiejszym woj. Podkarpackim. To oczywiste.

  jaro7:08.07.2016 14:32
  Zbrodnie bandytów z upa objęły swoim zasięgiem łącznie 7województw.Ludobójstwo Wołyńskie to nie ‚wygodny skrót” tylko SYMBOL,tak jak symbolem zbrodni na polskich oficerach jest Katyń choc zbrodni dokonywano jeszcze w Charkowie,Starobielsku,Miednoje,Ostaszkowie,Bykowni.I problem polega na tym zezbrodnie sowietskie sa czczone,obchodzone uroczyscie,natomiast zbrodnie ukraińców sa tuszowane,ukrywane w imie jakis pseudo wyższych celów(chodzi o rusofobię).I powstaje dysonans jakby ofiary bandytów z oun-upa były mniej ważne a nawet jak ostatnio widzimy NIC nie ważne.I to boli i świadczy że władze sa NIEPOLSKIE.

  UPAdlina:08.07.2016 16:14
  nie, nie!!……Dla kp władze PISuaru są jak najbardziej polskie!!…….. Tutaj brat jarka udowadnia, że zawsze był „polskim” prezydentem!!

  KP:08.07.2016 18:34
  Zawsze trzeba zabiegać o poparcie innych państw, zwłaszcza jak ma się tym interes. Izraelskie firmy zbrojeniowe robią doskonałą broń. Tak kochana przez p. Rosja ma bardzo dobre kontakty z Izraelem i ochoczo współpracuje z tamtejszym przemysłem. Czemu p. jako osobie, która przedstawia się jako patriota polski przeszkadzają dobre stosunki z Izraelem, ale Rosyjskie już nie. Proszę poczytać o licznych spotkaniach rosyjskich i izraelskich dyplomatów, a zobaczy p. że współpraca dyplomatyczna kwitnie.

  UPAdlina:08.07.2016 19:28
  rozumiem, że ta wypowiedź kaczyńskiego jest dla ciebie tylko potwierdzeniem „dobrych stosunków z israhellem”!!……..Gratulacje!!………..Wysyłanie polskich wojsk na agresywne wojny w interesie israhella to twoim zdaniem „utrzymywanie dobrych stosunków z israhellem”!!………A może w ramach tych dobrych stosunków z israhellem, kp, pozwolimy na utworzenia na terytorium Polski Judeopolonii, o której żydzi marzą od dekad??!!…………………Niech forumowicze sami ocenią twoją wypowiedź na temat tego filmu!!

  KP:08.07.2016 17:59
  Nie wiem, czy słowo symbol jest lepsze z językowego punktu widzenia?

  marcin1971:08.07.2016 12:37
  głos lewicy PiS chce uczcić ofiary zbrodni wołyńskiej… 17 września trybuna.eu/pis-chce-uczcic-ofiary-zbrodni-wolynskiej-17-wrzesnia/

  jaro7:08.07.2016 14:23
  Spokojnie nie ma czym się podniecać,po pierwsze to TYLKO uchwała(mało istotne,trzeba ustawy),po drugie zrobiono to w Senacie i tylko dla tego aby przykryc złe wrażenie po zaprzaństwie w Sejmie,taka klasyczna zagrywka pisiorów pod publiczke.NIGDY nie można wierzyc w to co robi PiS jak i PO.To oszuści i renegaci,zaprzańcy i kolaboranci.

  Przebraze:08.07.2016 15:15
  Gdzie można przeczytać całą uchwałę?

  Polubienie

 20. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/zebrowski-ludobojstwo-ukrainskie-bylo-zjawiskiem-samoistnym


  fot. bezprzesady.pl

  Żebrowski: Ludobójstwo ukraińskie było zjawiskiem samoistnym

  Dodane przez wachmistrz_Soroka Opublikowano: Piątek, 08 lipca 2016 o godz. 13:01:41

  Łączenie ludobójstwa na Wołyniu z datą 17 września 1939 r. to wykładnia czysto ukraińska – zauważa historyk Leszek Żebrowski.

  Zdaniem Leszka Żebrowskiego najlepszą datą dla uczczenia ofiar Wołynia jest 11 lipca, bo wtedy doszło do apogeum zbrodni ukraińskich.

  17 września 1939 r. jest początkiem ludobójstwa sowieckiego, a 11 lipca 1943 r. jest apogeum zbrodni ukraińskich na Polakach. Tych dat nie wolno łączyć. Daty te muszą być tak samo eksponowane, ale oddzielnie. Pamiętajmy, że chodzi o zbrodnie ukraińskie, bo w nich nie uczestniczyła tylko jedna formacja czy jedno ugrupowanie polityczne. Dziesiątki tysięcy tzw. czerni, oni sami ich tak nazywali, a u nas to słowo jest znane z powieści Sienkiewicza, czyli ludności wiejskiej, jedzie masowo mordować, rabować i zacierać ślady polskości. Tam niszczy się uprawy, domostwa, cmentarze, studnie. Niszczy się wszelkie zabytki kultury materialnej. Robią to nie tylko po to, żeby nie było Polaków, ale aby nie było śladów po Polsce. Ta polityka jest kontynuowana, te ślady się zaciera – mówi Leszek Żebrowski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

  Przeczytaj także: Sellin: Nie koncentrujmy się na winach Ukraińców, wskazujmy głównie na winę bolszewików

  Teza, iż przyczyną zbrodni na Wołyniu były siły zewnętrzne jest żywcem wzięta z ukraińskiej propagandy historycznej.

  To jest wykładnia czysto ukraińska i co do tego nie ma wątpliwości. Ukraina tak to teraz próbuje tłumaczyć: winne są Polska, ZSRS i wszyscy inni. Oni natomiast nie mają nic z tym wspólnego, bo oni się tylko bronili. Kwestionują liczbę ofiar, sposób zadawania śmierci oraz rozmiary tej zbrodni. Trzeba jeszcze wspomnieć, że Ukraina była sojusznikiem Niemiec. To ukraińskie dywizje szły razem z Hitlerem panować nad Europą. To oni mają to na sumieniu. Jak proklamowali swoje państwo 30 czerwca 1941 r., to pierwszą i najważniejsza rzeczą, jaką zrobili, to było to oddanie czci Adolfowi Hitlerowi i wielkiemu narodowi niemieckiemu. Haniebna jest polityka, która doprowadza do zaprzeczania prawdzie, która chce przerzucić odpowiedzialność na innego współokupanta – na Sowietów. Zbrodnie Sowietów pokazujemy we właściwej skali z uszanowaniem ich ofiar, ale nie można mówić, że Wołyń jest ich winą, bo przez nich zaczęła się wojna. W takim razie przed nimi byli Niemcy. A jak wiemy, dzisiaj Niemców nie ma – są naziści. Wszystko sprowadzimy więc do absurdu – tłumaczy Żebrowski.

  Przeczytaj także: Sellin: Najważniejsze jest przetrwanie państwa ukraińskiego

  Za ukraińskie mordy na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej odpowiadają tylko i wyłącznie sami Ukraińcy. Organizowały je ukraińskie formacje wojskowe, brała też w nich masowo udział ukraińska ludność cywilna.

  Ludobójstwo ukraińskie jest samoistne, popełnione zostało nie tylko przez wyspecjalizowane jednostki UPA, która  była organizacją zbrodniczą. (Ten zbrodniczy charakter UPA trzeba podkreślać, bo teraz obserwujemy politykę zrównywania jej działań i celów z Armią Krajową, co jest haniebne, że państwo polskie się na to zgadza). W tamtych zbrodniach masowo udział wzięła ludność cywilna – od podrostków, aż po ludzi bardzo starych. Uzbrojeni w siekiery, kosy, młotki, sierpy i łomy, jechali taborami po dobra materialne, a kierowała nimi rządza mordu. Sposoby zadawania cierpień były wstrząsające. NKWD mordowało Polaków. Podobnie Gestapo, SS i Einsatzkommando. Nie mamy co do tego wątpliwości. Natomiast nie obserwujemy zjawiska powszechnego udziału cywilów zbrodniach sowieckich i niemieckich. Początkowo do takich przypadków dochodzi na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Śląsku, ale tam sami Niemcy byli przerażeni skalą zbrodni i postanowili, żeby nie brali w tym udziału cywile, żeby to się nie roznosiło i żeby nie niepokoić reszty społeczeństwa. U Sowietów w ogóle nie ma takiego nastawienia, żeby ludność cywilna mordowała Polaków. U Ukraińców to jest nie tylko zalecane, ale nakazane. Niestety, było to spełniane z ochotą. Ci, którzy pochodzili z mieszanych rodzin lub byli wrażliwi i nie chcieli brać w tym udziału, sami płacili życiem. Dlatego trzeba o tym wspominać, że kilkudziesięciu Ukraińców zostało zamordowanych przez formacje ukraińskie tylko dlatego, że nie chcieli brać udziału w zbrodniach lub robili to w sposób szczątkowy – przypomina Żebrowski.

  Przeczytaj także: Czemu minister Sellin z PiS musiał zrobić z siebie durnia

  Zdaniem historyka stawianie wyżej relacji z Ukrainą nad prawdę historyczną „zaprowadzi nas na manowce”.

  To jest nie tylko błąd polityczny, ale zamach na moralność. Tak relatywizuje się zło. Zbrodnie niemieckie są czymś strasznym, ale powoli stają się one nazistowskie, zbrodnie sowieckie są bardzo straszne, a ukraińskie są tylko odpowiedzią na działania Polaków. Wmawia się nam, że mamy ich zrozumieć, bo oni mają inną wrażliwość i są w trudnej sytuacji. Twierdzi się, że teraz nie możemy tego od nich wymagać. A jak zachowają się elity ukraińskie, które dziś nie chcą przyznać, że to było ludobójstwo, w sytuacji w której byt Ukrainy nie będzie zagrożony? Słyszymy, że teraz nie możemy od nich wymagać, tylko musimy ich wspierać, bo są w trudnej sytuacji. W dobrej sytuacji prawdopodobnie zachowają się jeszcze gorzej. Polityka nie może decydować o naszym stosunku do Ukrainy, także tej współczesnej. Obecna Ukraina nie chce się z tym uporać. Wszystkie instytucje państwa ukraińskiego nastawione są na zacieranie tej zbrodni i rozmywanie odpowiedzialności z jednoczesnym przerzucaniem jej na innych oraz pokazywanie członków formacji zbrodniczej, politycznej i wojskowej jako bohaterów i wzór do naśladowania. Wyobraźmy sobie gestapowców, którzy byliby stawiani na pomnikach. Polityka ze strony polskiej musi być jednoznaczna – albo popieramy zbrodnię i ją relatywizujemy, albo ją potępiamy.  Mówi się też o potrzebie dania Ukraińcom czasu. Gdybyśmy dzisiaj mieli do czynienia z takim państwem ukraińskim, które nie bardzo radzi sobie z historią i teraz nie chce się do tego przyznać, ale jednocześnie nie gloryfikuje UPA i nie twierdzi, że tę zbrodnię rozpoczęli Polacy, to być może można by poczekać jakiś czas, by do tego dojrzeli. Ale prawie 75 lat to są trzy pokolenia, tu już nikt do niczego nie dojrzeje – kończy Leszek Żebrowski.

  „Nasz Dziennik”/KRESY.PL

  WSCIEKLY:08.07.2016 14:21
  Łączenie ludobójstwa Wołyńskiego z datą 17 września 1939 to najzwyklejsze wykorzystywanie tego mordu do osiągnięcia doraźnych korzyści politycznych przez pro-banderowskie opcje polityczne . Chodzi o PO i PIS !!! SKORO PIS I PO TWIERDZĄ ŻE ZA LUDOBÓJSTWO WOŁYŃSKIE ODPOWIEDZIALNI SĄ ROSJANIE TO DLACZEGO OBECNA UKRAINA CZCI ROSYJSKICH AGENTÓW ??? DLACZEGO POLSKOJĘZYCZNY RZĄD BOI SIĘ ŚCIGAĆ ŻYJĄCYCH OPRAWCÓW BANDEROWSKICH KTÓRZY WEDLE OBECNEJ PROPAGANDY DZIAŁALI NA ZLECENIE ROSJAN ?????? DLACZEGO UKRAIŃCY TAK BARDZO SPRZECIWIAJĄ SIĘ OBCHODZENIU 11 LIPCA JAKO DZIEŃ UPAMIĘTNIENIA BANDEROWSKICH „ROSYJSKICH ” ZBRODNI????

  Poznaniak74:08.07.2016 14:23
  Nijak nie można Pana Żebrowskiego nazwac ‚sowieciarzem”, a jak widać poglądy na sprawę Rzezi Wołyńskiej ma takie same jak wszyscy wyzywani od „sowieciarzy” oraz „ruskich trolli”…

  Wilno:08.07.2016 16:47
  Pogląd na tę sprawę mozę być tylko jeden, ukraincy dokonali bardzo okrutnego ludobójstwa na Polakach, zabijali bezbronnych, dzieci i kobiet w same okrutne sposoby jakie tylko możno sobie wyobrazić, przepluli nie tylko sowietów ale nawet niemieckich nazistów, ta zbrodnia jest na tyle okrutna, że nawet niemieckich faszystów oszałomiła, i tylko jednych nie oszałamia, to rusofobów z Polski, nawet upamiętać tych ofiar porządnie nie mogą, bo przecież to ucieszy ruskich.

  ManeTekelFares:08.07.2016 22:17
  Nie bój nie bój – pisowska propaganda (czyt. Gazeta Polska) i jego da radę nazwać „agentem Putina”. a jak nie to w sukurs przyjdzie inna gejzeta aborcza z rzekomo opozycyjnej – platfusowskiej strony.

  krok:08.07.2016 16:45
  Polska zbyt długo czekała na ujawnienie prawdy o ludobójstwie wołyńskim. Obecnie kolejne pokolenie Polaków jest w szkołach nauczane o wspólnej winie Polaków i ukriańców na Polskich Kresach. To musi się źle skończyć skoro nasza Polska młodzież uważa, że Smoleńsk to było największe ludobójstwo w historii Polski. Przypominam sobie kilka lat temu, młody student historii studiujący w Krakowiei, przewodnik po Bieszczadach, tłumaczył naszej grupie, że z tą rzezią Polaków to nie prawda, owszem była, lecz to było tylko kilka tysięcy osób, które ginęły w walce z ukraińcami, popełniając przy tym nie mniej zbrodni. Oczywiście wielu mu w to uwierzyło, bo w końcu to historyk. Ciekawostką, którą próbował sprzedać, mówił, że ludobójstwem była akcja Wisła, która pochłonęła dużo więcej ofiar. Ten student był uczony w Krakowie, ten student już teraz może uczy nasze dzieci w szkole lub uniwersytecie, ten student przekazuje dalej kłamstwa. Co powiedzieć o zwykłym Kowalskim, jak tu Polscy uczeni stoją murem za nazistami ukraińskimi. Dlatego cieszy mnie jak Ks. Zalewski z uczniami się pokazuje, to samo Pan Srokowski. Dużo lat zaległości w sprawach kresowych. Praca z dziećmi, uświadamianie, pokazywanie faktów, relacji świadków, powinno przynieść efekt. Dłużej czekać już nie można, bo ukraińców w Polsce coraz więcej, w końcu zaczną się organizować, naciskać na „uświadamianie banderowskie” Polskiego społeczeństwa.

  Leszek1:08.07.2016 19:44
  Nalezy dodac ze ludobojstwo na Polakach, to byla starannie przygotowana akcja. Sama idea powstala zaraz po rozpoczeciu wojny. Natomiast szkolenie czerni rozpoczelo sie w styczniu, lub lutym 1943 roku. Brali w nim aktywny udzial Popi, namawiajac wiernych do rozprawy z Polakami i w pozniejszym okresie poswiecajac narzedzia zbrodni. Szkolenie cywilnych zbrodniarzy odbywalo sie na nocnych ogniskach, gdzie czern wbijala poswiecone noze, widly i siekiery w usypane mogily, symbolizujace Polakow.

  baciar:08.07.2016 20:21
  ludzie walcza o prawde domagaja sie szacunku a pseudo polska władza znów olewa czy to ironia losu że ci co niby walczyli z komuną żadając prawdy sprawiedliwpści dziś zachowują sie sami jak komuniści czym sie od nich różnia

  ManeTekelFares:08.07.2016 22:11
  Baciar dobrze napisane. Na Niby walczyli, bo gdyby walczyli naprawdę, to tak jak po Żołnierzach Wyklętych ( w których aureoli lubią się grzać) , byłoby dziś po nich jeno wspomnienie…

  Polubienie

 21. Borowska: „Powinniśmy mówić konkretnie o ludobójstwie”

  Published on Jul 8, 2016
  Elżbieta Borowska, reprezentantka młodego pokolenia w klubie parlamentarnym Kukiz’15, znana z emocjonalnego wystąpienia na mównicy sejmowej, w którym potępiła banderyzm, zdecydowanie krytykuje obecną politykę rządu. „Zrównanie agresji sowieckiej z ofiarami UPA rozmywa definicję ludobójstwa. (…) Muszą być ściśle sprecyzowane: oprawca, ofiara, miejsce i czas” – mówi młoda pani poseł. Jednocześnie dodaje, że: „Jest bardzo wiele osób w Prawie i Sprawiedliwości, które także jak najbardziej stoją za Kresowianami, (…) natomiast w tym roku jesteśmy świadkami politycznego targu, ze względu na szczyt NATO”. Zmiana stanowiska PiSu w tej sprawie jest zdaniem Elżbiety Borkowskiej oznaką politycznej hipokryzji i zakłamania.

  vandergraaf7814 hours ago
  Zbigniew Stonoga miał rację – PiS odbierze nam smak życia. To ich krętactwo, pogarda do Polaków jest obrzydliwa.

  Polubienie

 22. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/kukiz-skrytykowal-oblude-prezydenta-ukrainy


  Fot. Kresy.pl

  Kukiz skrytykował obłudę prezydenta Ukrainy

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 09 lipca 2016 o godz. 10:10:10

  Paweł Kukiz mocno skomentował złożenie kwiatów przez prezydenta Ukrainy pod pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu w Warszawie. „Bóg nigdy nie da prawdziwej wolności ani bandytom ani tym, którzy na bandytyzm przymykają oczy”.

  W piątek po południu ukraiński prezydent Petro Poroszenko złożył kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. Krótką relację z tego wydarzenia zamieściliśmy wczoraj.

  „Patrzcie, jaki dobry człowiek!!!  Jaki piękny gest! Kwiaty złożył! A wczoraj w Kijowie główną ulicę nazwano imieniem Bandery. A inną Szuchewycza… A „nasi” (?) się cieszą. Dno” – skomentował na Facebooku Paweł Kukiz.

  „Czekam, aż mnie jakiś PiSowski portal nazwie agentem Moskwy. Bo przecież szczyt NATO jest, bo nie wolno Ukrainy ruszać. Bo Obama by sobie tego nie życzył. Bo „racja stanu”” – dodał polityk.

  PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

  „Bóg nigdy nie da prawdziwej wolności ani bandytom ani tym, którzy na bandytyzm przymykają oczy. Nigdy” – zaznaczył Kukiz.

  Pod złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza, Poroszenko podszedł do grupy Ukraińców. WówczasWitold Listowski, prezes Stowarzyszenia Kresowian Kędzierzyn-Koźle głośno zapytał go, kiedy Ukraina uzna zbrodnię wołyńską za ludobójstwo.

  Z kolei poseł Robert Winnicki nazwał gest Poroszenki „Festiwalem obłudy”.

  Przeczytaj również:

  Tyszka o ulicy Bandery w Kijowie: Gratuluję PiS podmiotowej polityki historycznej

  Prezydent Ukrainy jest dumny z UPA

  Petro Poroszenko: OUN-UPA przykładem bohaterstwa. Czas rozpatrzyć nadanie statusu kombatantów jej żołnierzom

  Facebook.com / Kresy.pl

  Polubienie

 23. PISdojebek 5.100.254.*za godzinę Wnuczek banderowca Duda – ŻYDOPACHOŁ, GŁUPOL i OSZUST wraz z kúwami z PISu po prosłyłułowaniu się z NATO pojedzie się prosłyłułować z UPainą w zamian za sprzedanie pamięci o Wołyniu. Tfu!!!

  TEKLA 188.33.13.*za godzinę NIE DLA TEGO TYPU WIZYT I PEWNIE PO CICHU ZNOWU SZMAL DA POROSZENCE ZALUJĘ ZE GLOSOWALAM NA DUDE ALE MĄDRY POLAK PO SZKODZIE DUDA TO SZKODNIK POPIERA BANDEROWCOW A SPRAWIEDLIWOSC W LESIE

  heh 94.78.168.*za 37 minut Durny prezydent PISu przechadzając się prospektem przyjaciela Polaków Bandery i Szuchewycza złoży kwiaty pod pomnikiem bohaterów OUN- UPA?

  http://wpolityce.pl/polityka/300077-andrzej-duda-odwiedzi-ukraine-minister-szczerski-prezydent-wezmie-udzial-w-obchodach-25-lecia-niepodleglosci-naszego-sasiada


  fot. PAP/Jacek Turczyk

  Andrzej Duda odwiedzi Ukrainę. Minister Szczerski: „Prezydent weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości naszego sąsiada”

  Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy
  —poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Polski prezydent spotkał się w sobotę po południu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

  Podczas spotkania prezydenci omawiali m.in. kwestie związane ze współpracą wojskową, gospodarczą i polityczną —powiedział Szczerski.

  Poinformował, że Polska i Ukraina będą wspólnie obchodzić 25-lecie niepodległości Ukrainy (24 sierpnia).

  Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość —zaznaczył.

  Dodał, że padła także propozycja, by Andrzej Duda spotkał się z korpusem dyplomatycznym Ukrainy przy tej okazji.

  Będziemy zabiegać o to, i pewnie uda się to zrealizować, by prezydent Poroszenko odwiedził Polskę w 25-lecie uznania niepodległości Ukrainy przez Polskę —powiedział. Podczas obchodów prezydenci mają przyjąć wspólną deklarację o partnerstwie polsko-ukraińskim.

  Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy; było to 2 grudnia 1991 r.
  Szczerski powiedział, że w „sensie symbolicznym” ważne było to, iż w spotkaniu prezydentów uczestniczyła Nadia Sawczenko (ukraińska lotniczka i posłanka).

  Jej obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces – jeśli jest kontynuowana, niezachwiana —powiedział.

  Według ministra, jako wzór współpracy wojskowej wskazano funkcjonowanie brygady polsko-litewsko-ukraińskiej.

  Jest to inicjatywa, która pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje paktu z Ukrainą i to rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk —zaznaczył.

  Dodał, że prezydent Duda podziękował też Poroszence za oddanie w piątek „hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”.

  Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii, znaczący postęp—powiedział.

  Pytany, czy rozmawiał z Poroszenką o ewentualnym udziale Polski w rozmowach pokojowych dotyczących konfliktu na Ukrainie powiedział: „dzisiaj naszym zadaniem jako całego świata, który życzy dobrze niepodległości Ukrainy, jest dopilnowanie wypełnienia porozumień mińskich jako pierwszego kroku do tego, aby otrzymać trwały pokój na Ukrainie”.

  Dzisiaj zatem jest ważne, aby wesprzeć kraje, które wzięły na siebie odpowiedzialność podpisując porozumienia mińskie (Francja, Niemcy, Ukraina i Rosja – PAP); to jest odpowiedzialność państw-sygnatariuszy tych porozumień, a my powinniśmy je w tym względzie wspierać —powiedział.

  Zapewnił, że Ukraina jest „bardzo wysoko na liście polskich priorytetów w polityce międzynarodowej”. Jak zaznaczył, prezydent Andrzej Duda z każdym ze swoich rozmówców mówi o pokoju na Ukrainie.

  A więc w tym sensie Polska jest jednym z aktywnych uczestników dyskusji szerszej niż tylko format normandzki czy porozumienia mińskie, dotyczącej przyszłości Ukrainy —powiedział Szczerski.

  Szczerski był pytany także, czy na szczycie pojawiła się dyskusja o tym, co dla wschodniej flanki Sojuszu oznaczałaby wygrana Donalda Trumpa w jesiennych wyborach prezydenckich w USA.
  Zobowiązania sojusznicze są zobowiązaniami państw, a nie zobowiązaniami poszczególnych osób; to, co zapada tutaj na szczycie podejmowane jest przez konkretnych przywódców, ale w imieniu swoich państw, w tym sensie są to zobowiązania trwałe —powiedział Szczerski.

  Jak zaznaczył, nowa administracja w Stanach Zjednoczonych ma prawo od nowa kształtować swoje cele polityczne, „natomiast decyzje o charakterze międzypaństwowym mają charakter trwały”.

  Przypomniał, że spotkanie NATO-Ukraina na poziomie szefów państw podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego było inicjatywą prezydenta Dudy.

  Cieszymy się, że ta inicjatywa znalazła wsparcie wszystkich sojuszników —dodał.

  kk/PAP

  Polubienie

 24. wojtekx@wojtekxza godzinę Czy to znaczy, że Duda teraz złoży kwiaty pod pomnikiem Bandery i Szuchewycza ??? Pis poległ na całej linii w sprawie polityki historycznej względem Ukrainy i niczym się nie różni od peło …. jeszcze 3 lata panowie z pisu, potrzeba siły politycznej, społecznej która będzie broniła interesów Polski i będzie mówiła jak jest …

  antypartia 85.211.217.*za 37 minut To pusty gest bez żadnego znaczenia.

  gosc 83.27.136.*za 35 minut Kwiaty NIE zalatwia sprawy, bo w rownym czasie w Kijowie nazwano jedna z ulic na czesc BANDERY!!! http://wolna-polska.pl/wiadomosci/poliszczuka-gorzka-prawda-cien-bandery-zbrodnia-ludobojstwa-2014-03

  http://wpolityce.pl/polityka/300087-prezydent-duda-komentuje-oddanie-holdu-ofiarom-oun-upa-przez-petra-poroszenke-to-bardzo-wazny-gest-w-znaczeniu-symbolicznym-i-politycznym


  Fot. PAP/Marcin Obara

  Prezydent Duda komentuje oddanie hołdu ofiarom OUN-UPA przez Petra Poroszenkę: „To bardzo ważny gest w znaczeniu symbolicznym i politycznym”

  To bardzo ważny gest w znaczeniu symbolicznym i politycznym – tak oddanie przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej ocenił w sobotę prezydent Andrzej Duda.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda chwali organizację szczytu NATO: „To była wspaniała praca, z której Polska jest ogromnie dumna. Nasz kraj wypadł świetnie”

  Ukraiński prezydent w piątek w Warszawie oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej, złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu.

  Duda pytany w sobotę w TVP Info, jak przyjął ten gest, odpowiedział, że bardzo dobrze.

  To jest bardzo ważny gest w tym znaczeniu symbolicznym, politycznym, że prezydent Ukrainy przyjeżdża i w tym miejscu składa kwiaty — powiedział prezydent.

  Pamiętajmy o tym, że są w tych relacjach dialogu historycznego i dochodzenia do prawdy historycznej, do jej uznania, bardzo poważne problemy, więc ten gest prezydenta Petra Poroszenki jest niezwykle ważny — dodał.

  Pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej stoi w Warszawie od 2013 r.; odsłonięto go w 70 rocznicę rzezi wołyńskiej. Jego dominującym elementem jest siedmiometrowy krzyż z figurą Chrystusa bez rąk. Przed krzyżem znajduje się 18 tablic z nazwami miejscowości z siedmiu przedwojennych województw II Rzeczypospolitej: wołyńskiego, poleskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, lwowskiego oraz częściowo lubelskiego i krakowskiego. Pomnik znajduje się blisko wzniesionego wcześniej monumentu 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

  Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-1944 przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i terenach południowo-wschodnich województw II RP określane są mianem rzezi wołyńskiej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA wspierane przez miejscową ludność ukraińską zaatakowały około 150 polskich miejscowości. Dla polskich historyków rzeź wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ponad 100 tys. ofiar: mężczyzn, kobiet, starców i dzieci. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar.

  Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny Armii Krajowej z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar.

  Prezydent Ukrainy przebywał w Warszawie w związku ze szczytem NATO. Sojusz w sobotę potwierdził wsparcie dla Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Poroszenko stwierdził, że w Warszawie zapadły decyzje, które pozwolą Ukrainie uzyskać „rozszerzony status partnera” NATO, oznaczający pogłębioną współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa.

  gah/PAP

  Polka 95.33.82.*za godzinę Krew, cierpienie i męczeństwo pomordowanych naszych Rodaków – Polaków, w tamtym Ludobójstwie woła o prawdę i sprawiedliwość, nic i nikt tego krzyku nie zagłuszy. Tylko prawda wyzwala nie kłamstwo…

  BB 83.7.34.*za godzinę http://pikio.pl/hanba-chory-bal-ukraincow-danie-miesne-rzez-wolynska-tort-z-porabanym-noworodkiem/

  BB 83.7.34.*za godzinę http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

  Polka 95.33.82.*za 26 minut To było Ludobójstwo, a nie rzeź!!! Jeśli ktokowiek nawet o bardzo małym rozumku czyta, co się wtedy działo i jak mordowali Ukraińcy Polaków, to nie ma wątpliwości… Ludobójstwo za którym stał szatan

  Polak 84.39.117.*za 19 minut W poniedziałek jest Rocznica wielkiej tragedii Polaków umownie nazywana Rzezią Wołyńską. Pan,jako Głowa Państwa powinien iść na czele manifestacji w Stolicy Polski.Będzie to test na Pana prawdziwość.

  realista 93.176.193.*za 17 minut A po powrocie na UPAinę odsłoni kolejny pomnik Bandery, albo nazwie jego imieniem ulicę albo park. A nasi przywódcy dają się nabierać na fałszywe gesty

  prawnik 78.11.175.*za 13 minut Banderowcy Ukraińcy obywatele polscy dokonali ludobójstwa na Polakach na terytorium państwa polskiego. Obowiązkiem państwa polskiego jest osądzić i ukarać morderców. Dyskusja z Ukrainą jest zbędna.

  Wolyn pamietamy 194.187.250.*3 minuty temu Pięknie wyglada bohaterska zabojczyni dwoch rosyjskich dziennikarzy. Do ryja jej w tych banderowskich barwach.Prezydent Polski pocalowal ja w reke. Z wielkim szacunkiem.

  mudroch@mudroch8 minut temu Czy klękanie Tuska i przeżegnanie się Putina na miejscu katastrofy smoleńskiej załatwiło sprawę? Nie zachowujcie się jak PO, wasi wyborcy są wyczuleni na takie relatywizowanie faktów. To co powiedział minister Sasin o winie sowietów, którzy rozpętali to, czego konsekwencją była rzeż wołyńska jest żenujące, uwłacza inteligencji waszych wyborców i stawia pytanie; czy brał lekcje w szeregach PO?

  Polubienie

  • ~jerzy 1 godzinę i 42 minut temu
   kto jest większym hipokrytą , ten co składa wieniec ofiarom i gloryfikuje oprawców Wołyńskiej zbrodni czy ten który nie dostrzega tej parodii ?

   ~Kac 1 godzinę i 15 minut temu
   Ciekawy przypadek hipokryzji, 11 lipca będzie (o ile będzie) składał kwiaty pomordowanym przez banderowców, a później pojedzie do kijowa składać życzenia ich oprawcom.

   ~baQsior 47 minut temu
   Duda o hołdzie Poroszenki: symboliczny gest…. a co by dopiero było jak by banderowiec używał papieru toaletowego z nadrukiem: Niech żyje Polska.

   ~Warszawiak 1 godzinę i 27 minut temu
   Banderowscy zdrajcy, hanba.

   http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Duda-o-holdzie-Poroszenki-dla-ofiar-rzezi-wolynskiej-bardzo-wazny-symboliczny-gest,wid,18415897,wiadomosc.html


   Prezydent Andrzej Duda (PAP / Radek Pietruszka)

   akt. 09.07.2016, 21:12

   Andrzej Duda po szczycie NATO: jesteśmy bardziej bezpieczni

   • Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu TVP Info
   • Duda skomentował m.in. oddanie przez prezydenta Ukrainy hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej
   • Wg prezydenta po szczycie Polska jest bardziej bezpieczna

   – To bardzo ważny gest w znaczeniu symbolicznym i politycznym – tak oddanie przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę hołdu ofiarom rzezi wołyńskiej ocenił prezydent Andrzej Duda.

   Ukraiński prezydent w piątek w Warszawie oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej, złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu.

   Duda pytany w sobotę w TVP Info, jak przyjął ten gest, odpowiedział, że bardzo dobrze. – To jest bardzo ważny gest w tym znaczeniu symbolicznym, politycznym, że prezydent Ukrainy przyjeżdża i w tym miejscu składa kwiaty – powiedział prezydent.

   – Pamiętajmy o tym, że są w tych relacjach dialogu historycznego i dochodzenia do prawdy historycznej, do jej uznania, bardzo poważne problemy, więc ten gest prezydenta Petra Poroszenki jest niezwykle ważny – dodał.

   „Jesteśmy bardziej bezpieczni”

   Prezydent Andrzej Duda uważa, że po szczycie NATO w Warszawie wzrosło bezpieczeństwo Polski. W rozmowie z Telewizją Polską prezydent powiedział, że na szczycie ustalono, iż w naszym kraju znajdą się oddziały Sojuszu. – To z naszego punktu widzenia wielki sukces tego szczytu – powiedział prezydent.

   Andrzej Duda dodał, że Sojusz pokazał w Warszawie jedność i solidarność. Kraje członkowskie udowodniły, że są w stanie zrezygnować ze swych punktów widzenia i współdziałać dla wspólnego dobra. Prezydent przypomniał, że uczestnicy szczytu postanowili, iż w Polsce i w krajach bałtyckich będą operować grupy bojowe NATO o sile batalionu. Oznacza to, że gdyby ktoś zaatakował te kraje, to zetknąłby się z żołnierzami Sojuszu. – NATO będzie wtedy działać razem, a potencjał NATO jest ogromny – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że w Polsce znajdzie się też amerykańska ciężka brygada i elementy tarczy antyrakietowej, co oznacza, iż będzie u nas stacjonować kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy.

   Prezydent powiedział, że ustalenia szczytu są odpowiedzią na agresywne i imperialne działania Rosji. Dodał, że podjęte w Warszawie decyzje wzmocnią pozycję Polski w dialogu z Rosją. Prezydent opowiedział się za dialogiem z Rosją, ale podkreślił, że powinien on mieć charakter partnerski. Dodał, że dialog ten może się pogłębiać, jeśli Rosja zmieni swoje postępowanie.

   Andrzej Duda powiedział, że nie był zaskoczony poruszeniem sprawy Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę. Dodał, że podszedł on do problemu z dużym wyczuciem. Według prezydenta Dudy, Barack Obama powiedział, że nie widzi zagrożenia dla demokracji w Polsce, że sytuacja nie jest dobra, ale spór jest polityczny. Ze swej strony polski prezydent powiedział, że spór rozpoczęła obecna opozycja która robi wszystko, aby się on nie zakończył. Andrzej Duda wyraził przekonanie, że spór o Trybunał zostanie rozwiązany tam, gdzie się zaczął, czyli w Sejmie.

   Polski prezydent przypomniał, że w oświadczeniu uczestników szczytu podkreślono, iż nie ma zgody na działania Rosji przeciwko Ukrainie. Podjęto też decyzję o zacieśnieniu współpracy z tym krajem. Prezydent dodał, że z zadowoleniem przyjął gest prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar rzezi wołyńskiej. Za trzy dni przypada 73. rocznica tej zbrodni.

   Andrzej Duda podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania szczytu NATO w Warszawie. Przypomniał, że rozpoczął je poprzedni minister obrony Tomasz Siemoniak, ale ostatnie przygotowania prowadzili: minister obrony Antoni Macierewicz, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i ich współpracownicy.

   PAP, IAR

   ~żenada 1 godzinę i 9 minut temu
   Poproszenko i ukraina za wszelką cenę chcą zablokować uchwałę sejmu RP o ludobójstwie na Wołyniu.

   ~duda 59 minut temu
   Wylacz tvp włącz myślenie hańba spoufalajacym sie z katami Polaków hanba dla pis za brak ustawy 11 lipca

   ~eVa 1 godzinę i 25 minut temu
   ale farmazony …

   ~wołyniak 1 godzinę i 29 minut temu
   Dudusiu! twoj rodak ti taki sam obłudnik, jak i ty

   ~pisowiec 54 minut temu
   Pic na wodę, naszych tluka na granicy dajemy im pożyczki, milion Ukraińców pracuje teraz mamy im broń dawać a oni nadają ulice banderowcow o co tu chodzi

   ~K>B 1 godzinę i 7 minut temu
   …my o tym się dowiedzieliśmy, ale Ukraina milczy, nawet na jego oficjalnym koncie na twiterze nie ma na ten temat żadnej informacji, świetny gest 🙂

   ~Ed 54 minut temu
   Składa wieniec ofiarom i nadaje ulic nazwy oprawców … 2 licowa Ukrainiec. WALIĆ GO I OBAMA ….

   ~daniel07 1 godzinę i 37 minut temu
   Niedorozój myśli, że ograł Obamę, ale „0” , a nie prezydent

   ~Bywatel 49 minut temu
   Panie Prezydencie to hipokryzja Poroszenki!

   ~janko polak 52 minut temu
   Jeden batalion, czy 1000 żołnierzy to wielllka aarmia…..hahaha i to ma być wsparcie a ilu biurokratów w tym ,bo w naszej armii jest 60% papieroprzekładaczy,którzy ida na emeryturę po cieżkiej słuzbie 20 lat

   ~Olka P. 36 minut temu
   Duduś+Proszenka=obłuda

   ~am 37 minut temu
   Kto by w Polsce nie rządził jest na pasku Ameryki i robi i mówi tak jak chce Ameryka, a nie to co dobre dla Polski.

   ~magda 45 minut temu
   skandal i obłuda. nie zapomnimy Wołynia i tego co z Polakami robili banderowcy.pamiętamy.

   ~MaMA 1 godzinę i 10 minut temu
   pusta baba i kukła, sobie pogadali!!!.

   Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/duda-podziekowal-poroszence-za-oddanie-holdu-ofiarom-masakry-na-wolyniu


   Petro Poroszenko i Andrzej Duda. Fot. facebook.com / Andrzej Duda

   Duda podziękował Poroszence za „oddanie hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 09 lipca 2016 o godz. 21:09:56

   Podczas drugiego dnia szczytu NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Petrem Poroszenką. Jak oficjalnie poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, Duda podziękował Poroszence za „oddanie hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”.

   Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że podczas spotkania obaj prezydenci omawiali m.in. kwestie związane ze współpracą wojskową. Jako wzór takiej współpracy wskazano funkcjonowanie polsko-litewsko- ukraińskiej brygady.  Szczerski zaznaczył, że inicjatywa ta pokazuje, w jaki sposób można praktycznie realizować współpracę w dziedzinie wojskowej, która łączy kraje NATO z Ukrainą. „To rzeczywiście podnosi poziom obronności Ukrainy poprzez szkolenia, wspólne ćwiczenia wojsk” – zaznaczył minister.

   Szczerski poinformował także, że prezydent Duda podziękował Poroszence za oddanie w piątek „hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”.

   „Pan prezydent szczególnie o tym wspomniał, mówiąc, że jest to dobry krok na drodze do tego, żeby uzyskać w relacjach dwustronnych polsko-ukraińskich, w dziedzinie historii znaczący postęp” – stwierdził Szczerski. Dosłowny cytat Dudy podano także na Twitterze.

   Minister powiedział, że Duda weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. „Pan prezydent zdecydował odwiedzić Kijów w dniu, w którym Ukraina będzie świętować niepodległość (24 sierpnia – red.)” – zaznaczył Szczerski. Docenił również obecność Nadii Sawczenko podczas spotkania.  „Jej obecność pan prezydent uznał za wskazówkę tego, że w dzisiejszych czasach presja międzynarodowa odnosi sukces – jeśli jest kontynuowana, niezachwiana” – powiedział.

   W rozmowie z Kresami.pl ks. Isakowicz-Zaleski przypominał, jak do sprawy ludobójstwa odnosił się w kampanii wyborczej prezydent Duda:

   „Miałem okazję spotkać się między pierwsza, a drugą turą wyborów prezydenckich w Chrzanowie z Andrzejem Dudą. Tam na rynku wręczyłem mu postulaty Kresowian i wtedy rzeczywiście na drugi dzień duda zabrał głos ws. ludobójstwa, że należy to potępić. I na tym się wszystko ucięło. Po wyborach nastąpiło głębokie milczenie”.

   Polska będzie dostarczać broń Ukrainie

   Jak informowaliśmy wcześniej, przedstawiciele rządów Polski i Ukrainy podpisali podczas warszawskiego szczytu NATO porozumienie ws. współpracy wojskowej i technicznej. Umowa dotyczy m.in. dostaw uzbrojenia na Ukrainę. szef polskiego MON Antoni Macierewicz podpisał z przedstawicielem Ukrainy, ministrem obrony Stepanem Połtorakiem dokument dotyczący dostaw uzbrojenia dla Ukrainy. Wprowadza on zmiany do porozumienia zawartego w 1996 roku.

   Ustalenia drugiego dnia szczytu NATO

   Podczas drugiego dnia warszawskiego szczytu NATO rozmowy i podejmowane decyzje dotyczyły m.in. sytuacji Ukrainy, działań w Afganistanie, walki z tzw. państwem islamskim oraz kwestii członkostwa Gruzji w NATO. Jak pisaliśmy wcześniej, podjęto m.in. decyzję o wydłużeniu misji NATO w Afganistanie poza rok 2016. Misja Resolute Support będzie trwała jako misja niebojowa, obejmując wsparcie, szkolenie i doradztwo sił bezpieczeństwa w Afganistanie.

   PRZECZYTAJ: Stoltenberg: wzmocniliśmy wschodnią flankę NATO

   „Festiwal obłudy”

   W piątek po południu ukraiński prezydent Petro Poroszenko złożył kwiaty i zapalił znicz pod pomnikiem ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. Krótką relację z tego wydarzenia zamieściliśmy wczoraj. Paweł Kukiz mocno skomentował gest Poroszenki:

   „Patrzcie, jaki dobry człowiek!!!  Jaki piękny gest! Kwiaty złożył! A wczoraj w Kijowie główną ulicę nazwano imieniem Bandery. A inną Szuchewycza… A „nasi” (?) się cieszą. Dno”.

   „Bóg nigdy nie da prawdziwej wolności ani bandytom ani tym, którzy na bandytyzm przymykają oczy” – zaznaczył polityk. WcześniejPoroszenkę skrytykował także poseł Robert Winnicki, nazywając jego gest „festiwalem obłudy”.

   PRZECZYTAJ: Dlaczego PiS wystraszył się Ukrainy

   PAP / polskieradio.pl / TVP.Info / twitter.com  / Kresy.pl

   ManeTekelFares:09.07.2016 21:29
   A podziękowałeś Dudziu za rozpierdolony pomnik we Wrocławiu? Może tam poroszenko powinien złożyć kwiaty. Wszak „nieznani” sprawcy dewastacji skrzętnie zniszczyli napisy, kto był faktycznym sprawcą zbrodni (czyli Oun -upa). Zatem oddanie hołdu nic, by ich nie kosztowało. Mam nieodparte wrażenie, że to długich upokorzeń Polski dopiero początek…

   UPAdlina:09.07.2016 21:34
   A podziękowałeś duduś za ustawę gloryfikującą zwyrodnialców banderowskich podpisaną przez walcmana??… Załgane, obłudne skur..syny!!… Tfu !!!!

   cieecioo:09.07.2016 21:45
   A czego się można było po nim spodziewać? Idzie drogą wyznaczoną w Pawłokomie przez swojego nestora i duchowego przywódcę…

   jaroslaus:09.07.2016 21:52
   nie spierdalają, zarówno żyd Waltzman jak i szebas goj Duduś.

   Lechia:09.07.2016 22:04
   To jest dopiero początek tego cyrku, skoro duda zadeklarował, że będzie uczestniczył w „dniu niepodległości upadliny” to znaczy, że będzie dumnie maszerował z banderowcami pod czarno-czerwonymi szmatami.

   ManeTekelFares:09.07.2016 22:15
   Oj, żeby tylko. Obawiam się, że jego uległość pójdzie o wiele dalej.

   Polubienie

 25. http://wpolityce.pl/polityka/300064-nadia-sawczenko-dziekuje-polsce-i-dziekuje-nato-poniewaz-sojusz-dotrzymuje-slowa-i-wspomaga-ukraine-w-trudnej-sytuacji


  fot. PAP/Jacek Turczyk

  Nadia Sawczenko: „Dziękuję Polsce i dziękuję NATO, ponieważ sojusz dotrzymuje słowa i wspomaga Ukrainę w trudnej sytuacji”

  Dziękuję Polsce, która jest gospodarzem szczytu NATO i dziękuję NATO, ponieważ sojusz dotrzymuje słowa i wspomaga nas w trudnej sytuacji —powiedziała w sobotę w Warszawie ukraińska lotniczka i posłanka Nadia Sawczenko.

  35-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych i posłanka partii Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko była specjalnym gościem forum ekspertów podczas drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie.

  Dziękuję Polsce, która jest członkiem NATO i gospodarzem szczytu; i dziękuję NATO, ponieważ sojusz dotrzymuje słowa i wspomaga nas w trudnej sytuacji. Ta pomoc jest bardzo ważna dla naszego kraju —powiedziała Sawczenko.

  Walczę za każdego Ukraińca, który nadal siedzi w więzieniu. Proszę, pomóżcie uwolnić Ukraińców z rosyjskich więzień —apelowała.

  Świat powinien cieszyć się harmonią i temu służy sojusz NATO, który nie może pozwalać na szaleństwa wojenne w Europie —powiedziała Sawczenko. Jej krótkie wystąpienie zostało przyjęte oklaskami na stojąco.

  W marcu rosyjski sąd skazał Sawczenko na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 r. Sawczenko, która jako urlopowana oficer ukraińskiej armii walczyła wtedy przeciwko prorosyjskim separatystom, nie przyznała się do winy. Lotniczka twierdzi, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici.

  Sawczenko powróciła 25 maja do ojczyzny, wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

  kk/PAP

  ja 188.146.8.*godzinę temu Wyczuwam w niej fałsz

  BB 83.7.34.*2 godziny temu @ Tofas ….” Nie krytykuj PIS-u i banderowcow bo….zostaniesz ruskim trolem” :-)))

  BB 83.7.34.*2 godziny temu Polski rząd bedzie walczył o Ukraine …do ostatniego Polaka ….. ale nas wy…..ali….

  Tofas 89.69.121.*2 godziny temu Wciąż nie mogę wyjść z podziwu, że Putin tak ogromne środki przeznacza na propagandę, zarówno w Polsce jak i na zachodzie. Zalew prorosyjskiego trolizmu na różnych forach jest szokujący!

  Lach 195.238.168.*2 godziny temu Źle patrzy z oczu tej babie. Wygonić jak najdalej !

  kaziuk 89.71.13.*2 godziny temu Ukraińska Joanna d,Ark czyli ichnich Nadia pogodzi nasze narody, ale trzeba najpierw wykorzenić banderowski faszyzm.

  Damian 204.237.185.*2 godziny temu Ta banderowska menda jest w Polsce i się z nas Polaków śmieje,obczajcie w internecie jak zakłada mundur SS i chwali banderę co wymordował Lachy (tak nas nazywają banderowcy) a PIS kocha banderowców

  gość 91.232.47.*3 godziny temu Waszczykowski, tak tanio sprzedajesz prawdę o naszej historii? Śmiać się z banderowcami? Hańba dla nas Kresowian, znowu dostaliśmy widłami w plecy, tym razem od pisowców! Oddziś żadnych głosów na pis

  realista 93.176.193.*3 godziny temu UPAinę?

  szokujace 192.77.248.*4 godziny temu Fotografia prawdy. Kim pan jest, panie ministrze,ze w przedzien tragicznej rocznicy Rzezi na Polakach fotografuje sie pan z kims,kto w banderowskich barwach w Polsce stawia znicz pod pomnikiem Ofiar.

  ArtoisduLake@ArtoisduLake4 godziny temu Ależ tu ubeckiej hołoty. Śmierdzą padliną.

  kos 95.49.125.*2 godziny temu ArtoisduLake dziadziuś i rodzinka to rezuny ,smierdzisz na odleglosc gnojem z ukraińskiego chlewu

  Polubienie

 26. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/kukiz-11-lipca-zapalmy-w-oknach-swieczki-uczcijmy-pamiec-ofiar-ludobojstwa-na-wolyniu


  Fot. Facebook.com

  Kukiz: 11 lipca zapalmy w oknach świeczki, uczcijmy pamięć ofiar ludobójstwa na Wołyniu

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 09 lipca 2016 o godz. 22:10:25

  „Proszę – uczcijmy razem pamięć o Ofiarach! Zapalmy w najbliższy poniedziałek w naszych oknach świeczki, by dać wyraz, że pamiętamy o tym nierozliczonym do dziś ludobójstwie” – apeluje Paweł Kukiz.

  Paweł Kukiz przypomniał na portalu społecznościowym, że w najbliższy poniedziałek 11 lipca minie 73. rocznica Rzezi Wołyńskiej.

  Wbrew zapowiedziom z kampanii wyborczej rządzący dziś PiS nie zdecydował o godnym uczczeniu pamięci bestialsko wymordowanych blisko 200-tu tysięcy ludzi, w większości bezbronnych dzieci, kobiet i starców. Nie zdecydowano się mimo naszych próśb oraz złożonej przez nas ustawy aby nazwać tę haniebną zbrodnię ludobójstwem” – napisał polityk.

  „Nie wnikam co powoduje liderami PIS. Ale czuje się osobiście głęboko dotknięty nie tylko dlatego, że jestem Polakiem lecz również i z tego względu, że moi Przodkowie ze strony Ojca byli Kresowianami. Często gdy myślę o tych wydarzeniach mam przed oczyma przerażające sceny mordów, które zapamiętałem z opowieści tych członków mojej Rodziny, którzy cudem przeżyli bandyckie napady ukraińskich nacjonalistów” – kontynuował Kukiz, apelując o wspólne uczczenie pamięci ofiar ukraińskiego ludobójstwa:

  „Proszę – uczcijmy razem pamięć o Ofiarach! Zapalmy w najbliższy poniedziałek w naszych oknach świeczki, by dać wyraz że pamiętamy o tym nierozliczonym do dziś ludobójstwie”.

  „Jestem chrześcijaninem, jestem za wybaczaniem ale wiem, że warunkiem uzyskania wybaczenia jest szczery rachunek sumienia” – zadeklarował. „Wiem również, że niewybaczalnym jest bierne przyglądanie się sytuacjom, gdzie bandytów kreuje się na żołnierzy i bohaterów. Niewybaczalne jest również przymykanie przez nasze władze oczu na coraz częstsze pojawianie się w Polsce banderowskiej symboliki” – zaznaczył Kukiz.

  „Naród który nie pamięta o swojej historii o ofiarach składanych na ołtarzu wolności i walki o przyszłość – nie będzie miał tej przyszłości! Nigdy” – zakończył swój apel Paweł Kukiz.

  Na Facebooku utworzono także wydarzenie, zachęcające do upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej.

  Facebook.com / Kresy.pl

  Polubienie

 27. Pusty gest prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko na skwerze Wołyńskim.

  Published on Jul 8, 2016
  Nic nie warte pojednanie z Ukrainą. PiS zachowuje się haniebnie.

  Oleg Konoplev1 day ago
  Poroszenko i jego rząd nieustannie chwaląc Bendera i UPA ONU na Ukrainie, którzy zabili i szydzili z Polaków, Żydów i rosyjskich. A teraz on jest w Polska składa kwiaty – obłudne stworzenie! Suka …

  ArpeggioVibration1 day ago
  Smutny chamski upodlony pseudo-naród bez żadnej historii, tradycji i kultury, który by w ogóle czuć jakąkolwiek narodową więź musi za bohaterów czcić bezwzględnych morderców kobiet i dzieci oraz bezlitosnych sadystów, zwyrodnialców i gwałcicieli napawających się śmiercią niewinnych poczciwych ludzi, którą wykonywali na 300 sposobów. Gratuluje Ukraińcom tak wysoko postawionej przez siebie poprzeczki.

  h3xagon951 day ago
  Typowe ukropy – całe życie nic nie wiedzą. Na uczelni, na mieście – nic nie wiedzą (za to nasze pieniądze wiedzą jak brać). A co tam, nazwali główny plac im. Bandery (tfu) w Kijowie, przecież Lachy i tak pożyczą… o pardon – dadzą miliony.

  Edek z Fabryki Kredek1 day ago
  Ten pseudo-gest ma cel marketingowy. To zwykła ustawka dla mediów. Wszystko po to, by wywrzeć na Polakach pozytywne wrażenie o baderlandzie. To także w dalszej perspektywie przygotowanie nas do wojny z Rosją. W innym przypadku Polacy w życiu nie biliby się za Ukrainę. Po moim trupie !

  John Doe1 day ago
  Po co gadać z tymi ludźmi oni dobrze wiedzą jak było, mamy XXI w. można zawsze teraz sprawdzić poczytać, ale Ukraińcy nie wstydzą się swoich zbrodni, baa są z nich dumni. Wiecie co może nam sprawiać trochę radości. Durne rezuny nie zorientowały się jeszcze, że robią za nowych talibów. gdy sowieci byli w Afganistanie. Jednak w przeciwieństwie do talibów którzy mają wsparcie zamożnych krajów arabskich, banderowcy gdy przestaną już być potrzebni to ich sponsorzy z US porzucą i zostaną sami. Obyście tylko ludzie pamiętali przy urnie kto stał po stronie neo banderowskiego ścierwa.

  Jarek Sobieski17 hours ago
  Zagrywka pod publiczkę,pozory,w tym czasie banderowcy atakuja na przejściu granicznym kobiety i starszych ludzi,a w Kijowie główna ulica dostała nazwe bandyty …stepana bandery(Bandera kurwa Hitlera).To taki geścik aby durne dziennikarzyny pisały że to pojednanie.Nic z tego,nie ma pojednania z ‚ludzmi’dla których bandyci i zbrodniarze to „bohaterowie’.Fuck Bnadera,Fuck upa.

  MarioVenezioAnd VerbaDocentt23 hours ago
  Dzika nienawiść ze strony Ukrainy popycha do relatywizacji tragedii ludzkiej, przysłania rzeczywisty obraz, a nawet zmierza do zmiany kontekstu historycznego. Dlaczego śmierć moich pobratymców nie zasługuje na należną cześć, historyczną prawdę, jednoznaczne określenie charakteru wydarzeń i swój dzień w kalendarzu? Moja/Nasza gorszość wynika z naszej proweniencji? Czy nam: chamom, hołocie, burakom, wieśniakom, wsiokom, a ostatnio słoikom, można poświęcić miejsce w kalendarzu? Chyba więcej zadaję pytań, niż proponuję odpowiedzi, a to z tej przyczyny, że odpowiedzi powinien udzielić sobie każdy z Nas.
  Tak dla przypomnienia – https://vimeo.com/114288331

  Polubienie

 28. https://kresy.pl/wydarzenia/inicjatywa-o-rydzyka-powstac-spis-ukraincow-ktorzy-ratowali-polakow-upa/


  Hruszowice, tabliczka na krzyżu poświęceconym Ukraińcom ratującym Polaków. Fot. facebook.com / SKUBUwP

  INICJATYWA O. RYDZYKA: MA POWSTAĆ SPIS UKRAIŃCÓW, KTÓRZY RATOWALI POLAKÓW PRZED UPA

  6 grudnia 2017|0 Komentarze|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Jak informuje „Nasz Dziennik”, z inicjatywy dyrektora Radia Maryja rusza zbieranie nazwisk Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed UPA na Kresach Wschodnich.

  Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość” ma zająć się gromadzeniem świadectw nt. bohaterów historii polsko-ukraińskiej. To inicjatywa o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.

  – Pragniemy upamiętnić tych, którzy ratowali Polaków na Kresach Wschodnich w czasie tych strasznych mordów, upamiętnić Ukraińców, tych, którzy ostrzegali Polaków, którzy może ukrywali Polaków. Do dzisiaj dowiadujemy się, że wielu jeszcze nie chce się do tego przyznać, że się boi. Trzeba to upamiętnić – podkreślił w rozmowie z „ND” o. Rydzyk.

  Przeczytaj: Co Ukraińcy sądzą i wiedzą o Rzezi Wołyńskiej?

  W akcję zaangażowała się już m.in. Ewa Siemaszko, historyk i znawca zbrodni wołyńskiej. Ma ona przygotować listę Ukraińców, którzy zginęli pomagając Polakom.

  PRZECZYTAJ: Sprawiedliwi na Kresach: ukraińska pomoc Polakom podczas zbrodni UPA

  Najwięcej świadectw dotyczy pomocy udzielanej w formie ostrzeżeń. Jak pisze środowy „Nasz Dziennik”, dzięki pomocy niesionej na różne sposoby przez przedstawicieli ludności ukraińskiej ocalały niekiedy całe wsie. Łącznie mówi się o 2,5 tys. osób.

  Przeczytaj: Płużański: Powinniśmy pomyśleć o odszkodowaniach za rzeź wołyńską

  Czytaj również: Prof. Osadczy dla Kresów.pl: przez ponad 25 lat kupczono pamięcią o ofiarach Rzezi Wołyńskiej

  Sprawiedliwi Ukraińcy

  Według ustaleń historyka Romualda Niedzielki, który opracował wydaną w 2007 r. przez IPN publikację „Kresowa księga sprawiedliwych 1939-1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”, życie dla ratowania Polaków narażało ponad 1,3 tys. Ukraińców z ok. 500 miejscowości (na 4 tys. wszystkich miejscowości, w których dochodziło do antypolskich akcji UPA), znajdujących się w granicach przedwojennych województw: wołyńskiego, poleskiego, tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, rzeszowskiego i lubelskiego. Dzięki nim z rzezi wołyńskiej ocalało ponad 2,5 tys. Polaków.

  Jak tłumaczy Niedzielko, przeciwstawianie się zbrodniczym planom UPA przez Ukraińców – choć nie było zjawiskiem masowym – zasługuje na jak największe uznanie, tym bardziej, że ratowanie „Lachów” ukraińscy nacjonaliści uważali za zdradę ideałów narodów i karali śmiercią.

  W ramach ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej bojówki OUN-UPA, wspomagane przez „czerń” ukraińską, zamordowały ponad 100 tys. Polaków.

  W lipcu br. na cmentarzu w Hruszowicach poświęcono krzyż, upamiętniający Ukraińców, którzy ratowali Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wcześniej był częścią rozebranego, nielegalnego obiektu ku czci band UPA. To efekt działań przedstawicieli Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, którzy wcześniej rozebrali nielegalny „pomnik UPA” w Hruszowicach, którzy podjęli inicjatywę na rzecz upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

  Czytaj więcej: „Posialiśmy ziarno normalności”. Krzyż z „pomnika UPA” upamiętnia Ukraińców ratujących Polaków [+FOTO]

  „Nasz Dziennik” / Kresy.pl

  https://wpolityce.pl/historia/370479-akt-wdziecznosci-i-sprawiedliwosci-z-inicjatywy-o-tadeusza-rydzyka-upamietnieni-zostana-ukraincy-ktorzy-ratowali-polakow-przed-upa

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.