347 Adam Fularz. Czy Wandalowie mówili językiem słowiańskim?

I oto upowszechniam kolejny wpis nawiązujący do zagadnienia Wandalów i ich rzekomo germańskiego języka, tym razem autorstwa pana Adama Fularza.

Formatowanie pozostawiłem w sumie bez zmian.

Miłego czytania i oglądania… plastikowej opowieści… A i przypominam… że Wandalowie , jako arianie… to „krześcijanie”… a napadali innych lepszych… albo gorszych… krześcinan… Czyli co, mamy tu do czynienia z „pierwszą a może drugą ariańską krucjatą”?… hehehe

Swoją drogą niezłą porutę Nasi Wandalscy i Słowiańscy Przodkowie przynieśli Rzymianom… 🙂

PZDRWM
SKRiBHa

http://www.poselska.nazwa.pl/wieczorna2/historia-starozytna/czy-wandalowie-mowili-jezykiem-slowianskim

Czy Wandalowie mówili językiem słowiańskim?

07/10/2013

Tzw „Spis narodów Franków”, krótka genealogia narodów, która w zasadniczych tezach wypływa z Tacyta i jego potrójnego podziału Germanów. To założenie, włączające Słowian do kręgu Germanów, zostało zidentyfikowane jako główne źródło identyfikacji Słowian / Wendów z Wandalami. Ślady tego zidentyfikowania mogą występować samodzielnie w źródłach dotyczących omawianej identyfikacji, zwłaszcza w Vedastinum Chronicon i XIII- wiecznej kronice polskiej Mierzwy. Pierwszym celem tej identyfikacji była integracja Słowian, tych „nowo przybyli i nomadów” (Curta) z wczesnośredniowiecznej Europy, w zachodnią i frankońską koncepcję pojmowania dziejów.
Gdańsk, Lubeka, Wismar, Rostock, Stralsund, Królewiec, Ryga i inne miasta Hanzy były nazywane „miastami Wenedów”- „wendische Städte / vandalicae Urbes” od XIV wieku. Szwedzcy królowie używali tytułów Suecorum  Gothorum Vandalorumque rex od XVI wieku. Terminy te są pozostałościami dawnych średniowiecznych identyfikacji Wenedów = Wandalów. Tak więc możliwe jest, aby wyjaśnić szwedzki tytuł. Kilkoro uczonych humanistów próbowało uzasadnić to przyrównanie specyficznymi wypaczeniami historii z wykorzystaniem tzw. Pseudo-Berossosa i Tacyta. XVI-wieczne teksty autorów: Krantz, Cromer, Dubravius, Schurtzfleisch, Marschalk, Latomus, Simonius, Chytraeus i Leuthinger są analizowane i wyjaśnione w tym kontekście historycznym. Rozprawa zawiera także omówienie głównie niemieckich badań z XVIII wieku dotyczących tej identyfikacji. Zniknięcie tej identyfikacji może być pokazywane jako wynik klasyfikacji tego pojęcia z XVIII wieku- jako błędu średniowiecznych autorów.

wg Dissertation: Studien zur Vandalischen Geschichte, http://homepage.uibk.ac.at/~c61705/DISSERTATION.html

Na ziemi słupskiej W latach 1669-1686 na ziemi słupskiej wydzielono Okręg Wandalski, wśród poddawanej zniemczeniu lokalnej ludności słowiańskiej, z odprawianymi polskimi nabożeństwami dla ludu określanego jako Wenden (łac. Vandali) lub Cassuben [2]

Badania językoznawcze

Pierwszy raz wymienia Vandali lub Vindili Pliniusz Starszy w obszarze dzisiejszej Polski południowej (77 n.e.). Wraz ze zniszczeniem wandalskiego królestwa w Afryce Północnej (Kze stolicą w Kartaginie, Carthage) przez bizantyjskiego cesarza Justyniana I w roku 533, język Wandalów zanikł. Zachowała się następująca sentencja w poemacie De conviviis barbaris. Autor poematu sam określa ten język jako gocki, który możliwe że był językiem liturgicznym ariańskich Wandalów.

W łacińskim poemacie z 390 r. pojawia się fragment w języku określonym przez autora jako gocki:

„eils […] scapia matzia ia drincan!”
Fragment ten można porównać do gockiego zdania „hails! skapjam matjan jah drigkan!”
(„Bądźcie pozdrowieni! Pozwólcie nam wziąć trochę jedzenia i picia!”) 

Późniejszy Prokopiusz z Cezarei pisze że wszyscy oni są wyznania ariańskiego (chrześcijaństwo nieuznające np. trójcy świętej, traktowane przez średniowiecznych katolików jako pogaństwo). [1]

  „są z Arian wiary i mają jeden język o nazwie gocki”. 

Nowe znaleziska archeologiczne z afrykańskiego państwa wandalskiego opisano tutaj:

http://www.academia.edu/691311/Tracing_the_Language_of_the_Vandals  

Wandalski jako język Słowian z Prekmurje

W XVI wieku, a także w XVIII i w XIX wieku wierzono, kierując się opinią Słoweńców z krain Prekmurje, Somogy i Vas, że byli oni potomkami Wandalów. W dokumentach węgierskich, łacińskich i innych, język Prekmurian (dialekt węgierskich Słoweńców z Prekmurje) jest określany jako język wandalski.  Tradycyjne węgierskie określenie etnolektu to Vend nyelv (język wendyjski).

Opinie polskich historyków: Teutońskie przywłaszczenie nazwy Germania

 To co zrobila XIX wieczna filologia i historiografia nie bylo przywroceniem antycznej nazwy „Germanie” narodom i jezykom zwanym tak w starozytnosci, lecz zmonopolizowaniem tej starozytnej nazwy, dla okreslenia nia jednej tylko grupy, znanej wczesniej jako „teutonska”, a tym samym kompletnym wypaczeniem antycznego znaczenia slow „Germanie” i „germanski”.
To wlasnie to nowe, sfabrykowane znaczenie (tj. „germanski=teutonski”), obce starozytnym i sredniowiecznym autorom posluzylo do rozlicznych analiz zrodel historycznych, prowadzac do wnioskow, ze ludnosc na obszarach Europy srodkowej mowila w starozytnosci jezykami podobnymi do niemieckiego (no bo skoro „Germani=Teutoni” to „po germansku=po teutonsku”).
To nowe znaczenie slowa „Germanie” posluzylo takze do zakwestionowania slowianskosci nazw plemiennych, imion i slowianskich toponimow, odnotowanych w starozytnosci, oraz do podwazenia wiarygodnosci dlugiej listy zrodel identyfikujacych czesc antycznych Germanow ze Slowianami (a nie z Teutonami) i postulowania ze ich autorzy notorycznie mylili Wenedow i Wandalow ze Slowianami, „ktorych tam wogole nie bylo”.

wg http://www.historycy.org/index.php?s=55441afab792caf29e05f9f0828b3833&showtopic=16069

„Mieszko, ksiaze Wandalow.”Annales Augustani (1056) (opisujac kleske Niemcow w bitwie ze Slowianami): ” exercitus Saxonum a Wandalis trucidatur”
Adam z Bremy: „Sclavania igitur, amplissima Germaniae provintia, a Winulis incolitur, qui olim dicti sum Wandali; decies maior esse fertur nostra Saxonia, presertim si Boemiam et eos, qui trans Oddaram sunt, Polanos, quaia nec habitu nec lingua discrepant, in partem adiecreris Sclavaniae ”

„Sclavanie, najwieksza czesc Germanii zamieszkuja Winuliowie, ktorych wczesniej nazywano Wandalami. Podobno jest ona wieksza niz nasza Saksonia, zwlaszcza jesli zaliczyc do niej Czechow i Polan po drugiej stronie Odry, ktorzy nie roznia sie ani jezykiem ani obyczjem.”
Vilhelm z Niebourga: „Krol Danii …oswiadzczyl: Jestesmy zajeci walkami z poganami i Wandalami – naszymi sasiadami”;
Vilhelm z Rubruck (XIII w): „Jezyk Rusinow, Polakow, Czechow i Sclawonow jest taki sam jak jezyk Wandalow”.

– do tego dochodza jeszcze zrodla donoszace o Slowianach na Sycylii: Ibn Hauqal, Abul Fida’y, Yaqut
– w Hiszpanii i na Balearach : al-Masudi, Ibn Hauqal, al-Maqqari
– i w polnocno-zachodniej Afryce: al-Bekri

wpis autora   http://www.historycy.org/index.php?showuser=7556

opr. Adam Fularz na podst. Wikipedii

 1. Procopius of Caesarea, THE VANDALIC WAR I,2-8 
 2. J. Spors, Geneza i rozwój terytorialny nazwy Kaszuby w znaczeniu etnicznym w XIV-XVI w., Roczn. Słupski 1988-1989, Słupsk 1991, s. 83
 3. http://www.academia.edu/691311/Tracing_the_Language_of_the_Vandals

…..

Dodatkowo:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Belizariusz

https://en.wikipedia.org/wiki/Belisarius

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_Cesarstwa_Bizanty%C5%84skiego_z_Wandalami

https://en.wikipedia.org/wiki/Vandalic_War

11 thoughts on “347 Adam Fularz. Czy Wandalowie mówili językiem słowiańskim?

 1. Jakim cudem twierdzi się tu i tam, że Wandalowie byli wyznania ariańskiego?

  Armia wandalska rusza ze swych siedzib w Europie Środkowej ok. 400 r. n.e.
  „W łacińskim poemacie z 390 r. pojawia się fragment w języku określonym przez autora jako gocki:(…)”. Z tej wiadomości wynika, że już wcześniej pojawiały się jakieś poematy z wtrętami w j. gockim – wandalskim. Czyli Wandalowie nie byli barbarzyńcami w kapciach z łyka brzozowego.

  Prokopiusz z Cezarei ur. ok. 490 r., zm. ok. 561 r., a twierdzi: ” „są z Arian wiary i mają jeden język o nazwie gocki”.
  W 435 r. Wandalowie są już w Kartaginie, zatem sporo lat przed urodzeniem Prokopiusza z Cezarei. Czy Prokopiusz z Cezarei w ogóle wiedział skąd pierwotnie wyszli Wandalowie?
  Informacja Prokopiusza z Cezarei o ariańskim wyznaniu Wandalów, to chyba jedyna z tego czasu.
  Dla katolików każdy poganin jest heretykiem, a arianizm jest najbardziej wrogą herezją.
  Czy aby informacja Prokopiusza z Cezarei nie jest propagandą do większego obrzydzenia Wandalów o oczach opinii Rzymian – katolików?
  Kościółek oczywiście skwapliwie wykorzystał tę wiadomość Prokopiusza z Cezarei, bo zwyciężyli go jednak chrześcijanie – heretycy, a nie pogańscy barbarzyńcy – Wandalowie. Mniejszy wstyd.
  Kościółek zrobił z tego propagandowo, wojnę miedzy chrześcijanami.
  No i oczywiście, ci heretycy – chrześcijanie, to germanie, bo Słowian na świecie jeszcze nie było.
  Bliższa koszula ciału, Wandalowie zniknęli z annałów historii, germańcy nawrócili się na katolicyzm i stali się zbrojnym ramieniem kościółka. Sprytne, co nie?
  Czyżby, jeszcze przed 400 r., na terenach Europy Środkowej działały jakieś misje chrześcijańskie?
  Czyżby, Cyryl i Metody niebyli pierwszymi szpiegami – nawracaczami w Europie Środkowej?
  Coś tu zeznania nie zgadzają się. Chłopcy się plączą.
  Podobny zabieg propagandowy, kościółek wykonał do ataku Hunów. Z Hunów zrobił „bicz boży”, czyli karę za grzechy „baranów” (nie własne). Dodatkowo, kościółek puścił podświadomą famę, że ci Hunowie mieli skośne oczy, a póżniej zniknęli i ślad po nich zaginął. W kosmos polecieli? Czyli nie ma się już przed kim wstydzić, że się w d… dostało.

  Może ktoś ma dokładniejsze informacji i raczy udowodnić, w przed 400 r., na terenie obecnej Polski panowało już chrześcijaństwo w postaci heretyckiego arianizmu?

  Jest jeszcze jedna możliwość. Tak, jak się dzieje to obecnie, myli się Ariów z Arianami. Miana podobne, lecz znaczenia kompletnie inne.
  Może w informacji Prokopiusza z Cezarei: „są z Arian wiary i mają jeden język o nazwie gocki”, wykonano sprytny zabieg (już w XIX w.)? Ariów zamieniono na Arian i sprawa załatwiona!!! 😀 „Prokopiusz z Cezarei mógł się pomylić, a kościółek, jak zwykle skorzystał”. 🙂

  Polubienie

 2. P.s.
  Popatrzcie, kto w filmie wypowiada się i w jaki sposób.
  Jak przedstawieni są Wandalowie w filmie.
  Nie jest to armia zwyciężająca armie rzymskie, lecz banda głodnych biedaków, których zimno i głód zmusiły do wejścia na tereny Imperium Rzymskiego.
  Oczywiście, na filmie zabijane są biedne kobiety rzymskie. Cóż za bestialska banda to robi?
  Czy armiom rzymskim czasami nie wstyd, że zwycięża ich banda obdartusów?

  Z filmu, aż się wylewa propaganda germańska.

  Polubienie


 3. PAP / Grot oszczepu (góra) i ostrze noża (dół) pochodzące z popielnicowego grobu wojownika odkrytego w Czelinie

  Odkryto grób wojownika z okresu wpływów rzymskich

  Nauka w Polsce | dodane (12:19) | 2 opinie

  Odkryto grób wojownika z okresu wpływów rzymskich

  • W Czelinie (Zachodniopomorskie) odkryto popielnicowy grób wojownika z wyposażeniem
  • Znalezisko pochodzi z okresu wpływów rzymskich
  • Odkrycia dokonali naukowcy z Muzeum Narodowego w Szczecinie

  „Do najbardziej interesujących tegorocznych odkryć należy grób popielnicowy wojownika z okresu wpływów rzymskich” – powiedział PAP w poniedziałek Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie, który prowadził niedawno zakończone badania archeologiczne cmentarzyska w Czelinie.

  „W zachowanej w całości popielnicy, poza skremowanymi szczątkami ludzkimi znajdował się także grot oszczepu, nóż, komplet wykonanych z brązu ozdobnych okuć pasa wraz ze sprzączką, okucia dwóch rogów do picia oraz fibula tzw. ‚serii pruskiej’, która datuje pochówek na wczesny okres wpływów rzymskich” – powiedział Rogalski. Jak dodał, udało się także odkryć zniszczony grób wyposażony w jednosieczny miecz oraz okucia i pochwy.

  W tym roku naukowcy odkryli w Czelinie 15 obiektów archeologicznych, wśród których były m.in. trzy groby popielnicowe i dwa jamowe.

  „Wszystkie bez wyjątku pochówki są grobami ciałopalnymi, co stanowi wyróżnik cmentarzyska w Czelinie” – podkreślił Rogalski. „Pozostałe obiekty to przeważnie rozległe bruki kamienne zlokalizowane na zachodniej peryferii stanowiska. Było to zapewne miejsce obrzędów związanych z nekropolią. Badaną w tym roku część cmentarzyska datować można na starszy okres wpływów rzymskich, czyli I-II w. n. e.” – dodał.

  Przez kilka lat prowadzonych badań cmentarzysko dostarczyło łącznie 185 obiektów archeologicznych. „Cmentarzysko w Czelinie jest obecnie największą nekropolią z okresu wpływów rzymskich znaną na dolnym Nadodrzu. W latach ubiegłych odkryto tu bogaty i różnorodny zestaw zabytków m.in. importowane przedmioty pochodzenia rzymskiego, skandynawskiego, a także wiązane z wpływami kultury przeworskiej z Wielkopolski oraz Germanów nadłabskich” – powiedział Rogalski.

  Przeważająca większość zabytków odnalezionych w Czelinie należy do tzw. grupy lubuskiej, która zajmowała od I do III wieku n.e. dolne Nadodrze, Ziemię Wkrzańską, Pyrzycką i Pojezierze Myśliborskie. Grupa lubuska jest słabo rozpoznana archeologicznie i nadal czeka na jednoznaczne zdefiniowanie cech.

  Na stanowisku w Czelinie, poza zabytkami z okresu wpływów rzymskich, wcześniej znaleziono także grób szkieletowy i ceramikę, które należy wiązać z neolityczną kulturą ceramiki sznurowej. W 2013 r. odkryto tutaj misternie wykonany grot strzały z krzemienia datowany na początek II tys. p.n.e.

  Tegoroczne badania w Czelinie prowadzone były z ramienia Muzeum Narodowego w Szczecinie przy wsparciu gminy Mieszkowice. W pracach wzięli udział studenci archeologii uniwersytetów w Szczecinie i Gdańsku.

  Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

  ~NIE KŁAMCIE !!! 18 minut temu
  Odkryto grób wojownika z okresu wpływów rzymskich / NIE KŁAMCIE !!! = ODKRYTO GRÓB POLSKIEGO WOJA !!! TO BYŁ WOJ !!! = WOJOWNIK RDZENNYCH ZIEM POLSKICH !!!

  administratywista (15:43)
  O jakich wpływach rzymskich autor pisze? takich na terenach naszego kraju nie było.Poprawnie należałoby napisać z okresu rzymskiego.

  ~ewa 26 minut temu
  nie żadne wpływy rzymskie tylko wpływy słowiańskie, dlaczego ten historyk (historycy) nie przyznają, że tu żyli już Słowianie, nad Łabą też zresztą byli Słowianie połabscy, a nie żadni Germanie

  Polubienie

 4. Adam Smolińsk pyta :

  „Może ktoś ma dokładniejsze informacji i raczy udowodnić, w przed 400 r., na terenie obecnej Polski panowało już chrześcijaństwo w postaci heretyckiego arianizmu?”

  Arianizm w IV wieku nie był jeszcze heretycki . W Bizancjum był religią oficjalną . Wandalowie przyjęli arianizm od Bizancjum w 335 roku i osiedli w Panonii po ugodzie z cesarzem wschodu Konstantynem Wielkim . Nie mozna wykluczyć, ze ich plemiona z terenów dzisiejszej Polski też przyjęły chrześcijaństwo , przynajmniej w części . Znalezione na naszych terenach uzbrojenie wojownika wandalskiego ze znakiem ryby może to potwierdzać.
  Poniżej kilka informacji z netu ( w wersjo oficjalnej ):
  „Wandalowie, Vandali, Vandiliowie, lud wschodniogermański, którego pierwotne siedziby przez niektórych historyków lokalizowane są w Skandynawii, na terenie północnej Jutlandii, na półwyspie Vendsyssel (Vendilskagi). Na szlakach wędrówek pojawili się już w I w. n.e. Pliniusz Starszy i Tacyt wymieniają Vandiliów na terenie dzisiejszej południowej i środkowej Polski, w międzyrzeczu Odry i Wisły. Na Śląsk przybył ich odłam – Sillingowie, od których miałaby się wywodzić nazwa Silesia.
  Archeologiczne ślady bytności związków plemiennych Wandalów i sąsiadujących z nimi Lugiów noszą nazwę kultury przeworskiej. Od 2. połowy II w. Wandalowie osiedlili się u wschodnich podnóży Karpat, nad górną Cisą, we wschodniej Słowacji, na Ukrainie Zakarpackiej, w północno-wschodnich Węgrzech i północno-zachodniej Rumunii.
  Około połowy III w., pod naporem wędrujących nad Morze Czarne Gotów, część Sillingów wyruszyła na zachód. W 248 odłam Wandalów – Hasdingowie wraz z Gotami plądrowali prowincje rzymskie nad dolnym Dunajem, a pod koniec III w. Hasdingowie, Sillingowie i Swebowie naddunajscy, przekraczając Dunaj w okolicach Budapesztu, pociągnęli na zachód. Ok. 270 wtargnęli na teren cesarstwa rzymskiego, ale w 278 zostali pobici w Recji.

  Chrystianizacja Wandalów:

  Wyparci z Dacji przez Gotów, przyjęli chrześcijaństwo i w 335 uzyskali od Konstantyna Wielkiego prawo osiedlenia się w Panonii. Naciskani przez Hunów wyruszyli ok. 406 na zachód, gdzie wkroczyli do Galii, którą, wspomagani przez Alanów, doszczętnie złupili. W 409 wraz z Alanami i Swebami dotarli do Hiszpanii, gdzie zawiązali federację z Alanami.
  Od 416 ich królowie nazywali się “reges Vandalorum et Alanorum”. Po konfliktach z Wizygotami i oddziałami rzymskimi skierowali się ku wybrzeżom Morza Śródziemnego, gdzie osiedlili sie na obszarze Andaluzji, której pierwotna nazwa brzmiała Vandolita.( Wandaluzja).
  Od 428 królem zjednoczonych Wandalów i Alanów był Genzeryk. Pod jego panowaniem, w 429 ok. 80 000 Wandalów przeprawiło się przez Cieśninę Gibraltarską, wkraczając do tzw. spichlerza Rzymu, jakim była Afryka Północna. Od 439 Kartagina stała się centrum afrykańskiego państwa Wandalów, skąd prowadzili korsarskie wyprawy, paraliżując handel na Morzu Śródziemnym.
  Stopniowo opanowali Baleary, Sardynię, Korsykę i Sycylię, z której wyruszyła wielka flota Wandalów, w 455 zdobywając i łupiąc Rzym. W 468 rozbili wysłaną przeciw nim flotę cesarstwa wschodniorzymskiego, zmuszając w 474 Konstantynopol do uznania swych zdobyczy w basenie Morza Śródziemnego.
  Wandalowie nie potrafili uporać się ze słabością własnego państwa i sprzecznymi dążeniami żądnych władzy wodzów. Uzurpacja władzy przez Gelimera dała pretekst do interwencji bizantyjskiego wodza Belizariusza, który w latach 533-534 zniszczył państwo Wandalów (większość pojmanych wojowników zwycięzca sprzedał w Azji jako niewolników). Pozwoliło to cesarzowi Justynianowi I Wielkiem ponownie odbudować potęgę cesarstwa.”

  Polubienie

  • Przykro mi, ale to nie jest żaden dowód na domniemane chrześcijaństwo Wandalów, lecz tylko germańsko-kościółkowa propaganda zapisana w wiki i podobnych jej blogach. Zostało to spreparowane w XVIII i XIX w. oraz ciągnie się nadal.
   Znak ryby na uzbrojeniu nie jest w rzeczywistości symbolem chrześcijaństwa lecz ery ryb, tak, jak Sfinks jest symbolem ery lwa, a „złoty cielec” – ery byka.
   To judeochrześcijaństwo ukradło i przyswoiło sobie bezprawnie symbol ryby, jak zresztą wiele innych symboli niemiejących nic wspólnego z tą pustynną zarazą.

   Polubienie

  • P.s.
   Podobną brednią propagandową jest, że w 966 r. wszyscy Polacy – Lechici przyjęli chrześcijaństwo.
   Może jeden kacyk, tzw. Mieszko i jego lizidupy. Może!
   Może jeden cwany kacyk wandalski, aby się przypochlebić bizantyjskiemu kacykowi, przyjął pustynną zarazę. Bizantyjski kacyk, propagandowo przyjął, że wszyscy Wandalowie.
   Czyż nie znamy tej obłudnej sztuczki w Polsce do dzisiaj?

   Polubienie

  • P.s. cd.
   Po za tym, może już najwyższa pora skończyć z tymi pseudo historycznymi bredniami, że Wandali wygonili Goci, a Gotów Hunowie, a Hunów, Awarowie. Później się wszyscy anihilowali. Co za brednia: „słowiańskie armie ganiały siebie po całej Europie, aż przypadkowo wpadły do Rzymu i się narobiło”. 😀
   Trzeba, co raz, coś nowego wymyślać, aby się nie wstydzić przed Słowiany, bo Ci akurat nie zniknęli, w kosmos nie polecieli, jak Wandalowie, Goci, Hunowie i Awarowie.
   Głupich szukajcie wśród siebie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.