386 Pamięć to Obowiązek, jako szacunek dla Naszych Przodków, a jak komuś to nie pasuje,.. a no to wszystkiego „najlepszego”… :-) 03

A to specjalnie dla was wszystkich „Polaków”, „nowoczesnych polskich patriotów”, „postępowych Jewropejczyków”, czytelników GWN, i innych czerwonych, czy też różowych wzorów polskości…

Hitler dowiaduje się o polskich obozach

Published on Aug 7, 2015
https://www.facebook.com/tzenczykowski

d3y9w7 months ago
człowiek który to montował jest geniuszem kurwa to jest piękne chciałbym żeby to puszczali dzieciakom na historii CHUJ Z SAMOCHODAMI ALE OBOZY ? no człowieku oscar dla ciebie

awma19752 months ago
Profesjonalny lektor i co najważniejsze twarda prawda o polityce historycznej.

Tomasz Sprężyna7 months ago
„Może jeszcze żydowskie obozy koncentracyjne” Padłem 😀

Spectra Phantom1 month ago
Dobre Żydowskie obozy śmierci oraz ze sami wrzucali cobie cyklon b hahahaha dobre

Piotr G4 days ago
Dla mnie bomba !! nie rozumiem dla czego tak mało łapek w górę

biodtox4 months ago
Najlepsza parodia Upadku.

Zbigniew Szymański1 year ago (edited)
„Jak można było spierdolić tak precyzyjnie po niemiecku pomyślaną zagładę” hahahahahahahaha, świetne..

listonoszpat2335 months ago
Coś mi się zdaje że jak żydy mistrzowie manipulacji to zobaczyli to podwinęli ogony i nawet nie dyskutują ! 🙂

Hitler finds out about Polish camps

Published on Aug 5, 2015
https://www.facebook.com/tzenczykowski

oizo2k101 year ago
Finally someone have shown the current problem of European’s propaganda about Poland. German camps, German crimes, German conscience. Poland Stronk!

piokar111 year ago
+oizo2k10 „European propaganda” ??? Are Obama , James Comey (FBI director), „New York Times” ,”Forward” etc , European ? . During last years the term „Polish death camps” appeared more than 631 times in world media – 110 times in USA , 97 in UK , 77 in Germany but also in Autralia, Brasil, South Korea and in many other countries. Who controls world media …….?

piokar1111 months ago
+PisseyPL – I will tell You that also some wealthy Jews supported national socialist movement in Germany and some helped Germans to kill their brothers – Anthony C.Sutton „Wall Street and the rise of Hitler” ; Bryan Rigg „Hitler’s Jewish Soldiers” etc….

GreyDeathVaccine1 year ago
„Where was fucking Goebbels… when Obama and that FBI guy went to school?
And who bribed the New York Times?” – excellent questions

Ev Ripper1 year ago (edited)
Autor tego filmiku ma wieksze jaja niz cala nasza ‚elitka’ polityczna. Mega mi sie podoba 🙂
Eng: Author of this video has bigger balls than our whole pathetic political elites. Sad but true 🙂

…..

A teraz coś jak to niby wszystko powinno być, wg tych dla których napisałem te trze wpisy, czyli także dla dużej części mojej rodziny i moich starych i dawnych czerwonych „przyjaciół”…


Muzeum Ulmów w Markowej i dr Mateusz Szpytma. FOT. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO/IPN

http://wpolityce.pl/historia/318823-tylko-u-nas-ipn-odpowiada-gw-po-ataku-na-muzeum-ulmow-historia-jest-o-wiele-bardziej-skomplikowana-niz-wydaje-sie-autorom-tekstu

TYLKO U NAS. IPN odpowiada GW po ataku na Muzeum Ulmów: „Historia jest o wiele bardziej skomplikowana niż wydaje się autorom tekstu”

opublikowano: 10 grudnia · aktualizacja: 10 grudnia

Dziennikarze Gazety Wyborczej chcieliby, aby na ekspozycji była mowa o wszystkich negatywnych zachowaniach Polaków wobec Żydów jakie miały miejsce na Podkarpaciu. A w Muzeum z powodu skromności miejsca nie ma nawet opisanych szerzej wszystkich przypadków ratowania Żydów przez Polaków

— mówi dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

wPolityce.pl: W Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Jana Grabowskiego i Dariusza Libionki, w którym twierdzą, że Muzeum Ulmów jest „częścią ambitnego, lecz opartego na półprawdach i niedomówieniach projektu, którego celem jest oswojenie Holokaustu dla polskiej pamięci”. Główne zarzuty mówią o tym, że w ekspozycji brak jest informacji o mordowaniu Żydów przez Polaków. Jak Pan odbiera ten zarzut?

Dr Mateusz Szpytma, wiceprezes IPN, współtwórca muzeum: Obaj autorzy znani są z tego, że starają się szukać w przeszłości negatywnych zachowań Polaków wobec Żydów. Od wielu lat nie kryją swojego negatywnego stanowiska wobec działań m.in. IPN mających na celu przywrócenie pamięci o Polakach ratujących Żydów. Szczególnie Jan Grabowski od dłuższego czasu stara się zdyskredytować działania mające na celu pokazanie w Polsce, Europie i świecie historii rodziny Ulmów i innych osób pomagającym Żydom w tej miejscowości. Zresztą obok Jana Tomasza Grossa jest osobą najczęściej przywoływaną w artykułach niemieckiej, amerykańskiej i izraelskiej prasy, w których obarcza się Polaków o udział w Holokauście i mordowaniu Żydów.

Na czym polegają jego zarzuty?

W listopadzie 2014 r. podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Wokół pomocy dla Żydów w okupowanej Europie” zorganizowanej w Warszawie przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Pamięci Narodowej oraz Żydowski Instytut Historyczny stwierdził m.in. że mieszkańcy Markowej po zbrodni na rodzinie Ulmów ze strachu wymordowali wszystkich ukrywających się Żydów. Nie przewidział jednak wówczas, że będę na sali i że skontruję jego wypowiedzi. Nieważne było dla niego to, że są inne wiarygodne dokumenty i znane mu książki, które mówią, że do końca tej okupacji w chłopskich domach w Markowej przeżyło 21 Żydów, a niektórzy z nich jeszcze w 2014 r. żyli (Abraham Izaak Segal z Hajfy jest w stałym kontakcie z ratującą go rodziną i mówi o tym szeroko w prasie). Dla autora tekstu w Wyborczej istotne było to, że w archiwum Yad Vashem znalazł żydowską relację, która mówi o mordowaniu Żydów po zbrodni na Ulmach. To że pochodzi od Yehudy Ehrlicha osoby, która nie mieszkała w Markowej (była ukrywana przez Polaków w sąsiedniej Sieteszy) i nie widziała tego na własne oczy oraz to, że nie ma żadnych wiarygodnych danych o takich mordach w Markowej jest już dla niego mało istotne.

Czy te oskarżenia powtórzył w Gazecie Wyborczej?

Teraz tylko cytuje ten dokument, ale sprytnie dodaje, że „że nie wymaga on komentarza”, co stwarza jednoznaczne wrażenie, że się z tym zgadza, ale zawsze może się w przyszłości bronić, że to nie są jego słowa. Największy obecnie zarzut dotyczy tego, że w ekspozycji muzealnej brak jest informacji o tym jak Polacy w Markowej oraz w innych miejscowościach podczas wojny „wyłapywali i okrutnie mordowali Żydów”. W rzeczywistości historia jest o wiele bardziej skomplikowana niż wydaje się autorom tekstu. Zbadałem ten temat bardzo dogłębnie, publikując w 2014 r. artykuł w Zeszytach Historycznych WiN pt. „Zbrodnie na ludności żydowskiej w Markowej w 1942 roku w kontekście postępowań karnych z lat 1949-1954”. W 2015 r. obszerną rozmowę na ten temat przeprowadziła ze mną PAP, napisałem także o tym w drugim wydaniu książki „Sprawiedliwi i ich świat. Markowa w fotografii Józefa Ulmy”. W artykule „Gazety Wyborczej” o tych akurat publikacjach naukowych nie ma żadnej wzmianki; czytelnik może odnieść wrażenie, że to oni są pierwszymi odkrywcami trudnych historii z Markowej, i że mówią na ten temat prawdę. Na marginesie dodam, że autorzy mieszają zresztą wydarzenia w różnych miejscowościach, piszą np., że kogoś zamordowano w Markowej, a w rzeczywistości miało to miejsce w innej wiosce do której wezwano Niemców. Nie ma też tym obszernym artykule miejsca by opisać to jak Niemcy zmuszali do poszukiwań nie tylko Żydów, ale i polskich partyzantów. Za odmowę udziału w takich poszukiwaniach groziła śmierć (oczywiście każdy indywidualnie odpowiada za to jak ten rozkaz realizował – odkryto 25 z co najmniej 54 ukrywanych i przekazano ich Niemcom). Śmiercią byli zagrożeni również wszyscy Ci, którzy pomagali Żydom. Powtórzę, że w Markowej mimo tego terroru przeżyło 21 Żydów, czyli niemal 20 proc. z grona ok. 120, którzy żyli w tej miejscowości przed wojną. Pozostali zginęli z rąk Niemców w Markowej, Pełkiniach oraz w obozie zagłady w Bełżcu.

Czy są na ekspozycji wyniki Pana badań na ten temat?

Znajduje się na niej kopia wyroku wobec mieszkańców Markowej, którzy na rozkaz Niemców poszukiwali Żydów (wszyscy zostali uniewinnieni, ale jego treść jest taka, że pokazuje jak takie „poszukiwania” wyglądały). Mówimy również bardzo wiele o strachu, który zapanował po mordzie na Ulmach oraz ukrywanych przez nich Żydach i zamiarze wyrzucenia Żydów przez ich dobroczyńców (ostatecznie tak się nie stało). Są również pokazane donosy Polaków z innych miejscowości na Żydów. Autorzy artykułu twierdzą, że to zbyt mało. Wygląda na to, że chcieliby, aby na ekspozycji była mowa o wszystkich negatywnych zachowaniach Polaków wobec Żydów jakie miały miejsce na Podkarpaciu. A w Muzeum z powodu skromności miejsca nie ma nawet opisanych szerzej wszystkich przypadków ratowania Żydów przez Polaków.

not. WUj

autor: Zespół wPolityce.pl

Kaj Szmul 99.237.30.*
Siedzą takie pijawki w Polsce i nadal psują całą atmosferę. Teraz robią to na skalę europejską i nawet światową. To są najmniej pilni uczniowie historii na świecie, a uważają się za najmądrzejszych

Listek 95.155.127.*
Ciekawe, czy Michał Szpytma, który według dokumentów brał udział w chwytaniu ukrywających się Żydów, to rodzina historyka Mateusza Szpytmy? Szkoda, że dziennikarz o to nie zapytał.

lex 188.146.80.*
Niesłychane podłości wypisują tzw. dziennikarze w wyborczej, to podłe pisanie…

G 83.4.220.*
W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI NALEŻY POINFORMOWAĆ O ROLI STEFANA MICHNIKA !!!!

Don Giovanni 95.76.128.*
„Goowniana” jak zawsze na antypolskim kursie.

„z powodu skromności miejsca”, 89.229.42.*
a czy nie jest to nowe muzeum? Więc jak to brakuje miejsca? Pytam tak głupio, bo kilka innych jest w budowie, żeby się nie okazało, że w M IIWŚ jest miejsce na racje niemieckie a nie na nasze. I MHP?

Świrski rzucił się z oskarże- 89.229.42.*
niem pejsbuka, a tu takie kwiatki dzieją się zupełnie bezkarnie. No to, k’wa, jak jesteśmy takimi antysemitami, to won z I damą, won z WieGu, i żadnego żyda w rządzie ani na tronie prezydenckim. WON!

Juba 83.27.241.*
Gazeta Wybiorcza! Nic dodać, nic ująć! Gadzinówka!

To kolejne świadectwo 89.229.42.*
słabości i nieudolności w ściganiu oszczerstw przez nasze państwo. To jest haniebne dla nas, dla pamięci o naszych przodkach. To wstyd.

kazik 83.28.33.*
Jedni ratowali z potrzeby serca . Teraz ich potomkowie mają z tym problem . Tylko rozumem należy się kierować . Ci co udawali że nie wierzą w zagładę dzisiaj szukają winnych w Polsce.

pkp 89.71.30.*
PAN czy to polska instytucja która służy polsce czy jej szkalowaniu?

Ytu 148.81.137.*
obrzydliwa jest GW, jej dziennikarze w obronie własnych interesów pierwsi mordowaliby Żydów

Adam Sołtan 31.179.58.*
Te Michniki ze swoją szmatą to wyjątkowe gadziny. Takiej żółci nienawiści to nawet diabły nie mają. Precz z tymi sq..nami!

ks 37.47.40.*
„Jak pan skomentuje ten zarzut?”. W odpowiedzi kilkanaście zdań dyskredytujących zadających pytanie. Merytorycznie – nic. Ależ wy jesteście spanikowani. Już tylko szczekacie, gryziecie i wyjecie.

pwck 89.231.101.*
Na szczęście jest GW która omówi wszelkie przewiny Polaków, a jak ich nie znajdzie to wymyśli! 🙂

Nick 31.178.9.*
Każdy kto ratował Żydów popełniał zbrodnie na narodzie polskim, an swojej rodzinie, swoich dzieciach. Ulmowie to zbrodniarze.

Polak 91.2.156.*
Zydzi juz rozpowszechniaja ten atak na muzeum Ulmow https://www.facebook.com/groups/HitachdutPolin/permalink/1154500834658058/

POGANIE Z PIS 80.131.199.*
WIEKSZOSC FUNKCJONARIUSZY UB TO BYLI POLACY – PLUCIE NA ZYDOW ? TO KACZY RASIZM POGANSTWO OBRAZA JEZUSA PANA BOGA ZYDA

Konrad 91.61.25.*
szechterowskie GWno to V Kolumna. Nieustannie zajmuje sie szkodzeniem Polsce. Najwyzszy czas polozyc kres tej dywersyjnej dzialalnosci i zlikwidowac ta gadzinowke ! Nie wolno dluzej tego tolerowac

Zyzol @Zyzol
Przedsiębiorstwo Holokaust musi działać. Jeśli fakty temu zaprzeczają to tym gorzej faktom. Tak działa GW.

waacłw 78.10.208.*
Dziękuję Panu Sztyma za jego pracowitą odprawę daną polakożercom. Dziennik wspomniany (oby upadł rychło!) nie reprezentuje nikogo poza lobby mniejszości narodowej w NASZYM kraju. Warto ignorować!

Kot M. 79.184.253.*
A może by tak opisać zbrodnie rodziny tzw. Michnika?

az 83.28.108.*
Panie IPN Szpytma, to jednak jest proste. Ulmów Niemcom wystawili ich katoliccy sąsiedzi, wymordowawszy uprzednio okolicznych Żydów. Później zresztą też ich mordowali i rabowali. Nie do obrony.

niepatriota 83.24.182.*
Rodzinę Ulmów zadenuncjował Polak. Do@antylewaka; tak zdarzały się przypadki, że Żydzi ratowali Polaków. http://www.rp.pl/artykul/580744-II-wojna–Zyd-ratowal-stryja-Komorowskiego-z-gestapo.html#ap-1

Skorpion48 89.64.22.*
niepatriota- doskonale kłamie Pan jak GW oraz Libionka z Grabowskim. Może jest Pan z tej samej gliny? Wiadomo, że Ulmów zadenuncjował Ukrainiec tam mieszkający, na dodatek był policjantem.

Skorpion48 89.64.22.*
Niepatriota- j, zanim zaczniesz pleść bzdury o winie Polaków: Handlarz Szall, Zostawił majątek pod opieką swego dawnego przyjaciela, Ukraińca Włodzimierza Lesia, który go zadenuncjował

stary Polak 88.199.192.*
człowiek który doniósł Niemcom na Ulmów zginął skazany wyrokiem sądu Podziemnego Państwa na karę śmierci. W najgorszym czasie mieliśmy NASZE państwo.

Polin im. Lecha Kaczyńskiego 31.178.185.*
Muzeum Polin powinno nosić imię śp. Lecha Kaczyńskiego który w znaczący sposób przyczynił się do jego powstania. To nie jedyny dowód, że był filosemitą. Ale czy można liczyć na żydowską wdzięczność?

TOMEk 84.10.15.*
Jak rozumiem na każdym pomniku niepodległości USA znajduje się osobna tablica informująca, że Amerykanie wybili Indian….i robili to za zgodą państwa, a margines- szmalcownicy wbrew władz podziemia.

3 thoughts on “386 Pamięć to Obowiązek, jako szacunek dla Naszych Przodków, a jak komuś to nie pasuje,.. a no to wszystkiego „najlepszego”… :-) 03

 1. http://wpolityce.pl/historia/320314-demaskujemy-klamstwo-w-gazecie-wyborczej-na-temat-polakow-rzekomo-mordujacych-zydow

  Demaskujemy kłamstwo w “Gazecie Wyborczej” na temat Polaków rzekomo mordujących Żydów

  opublikowano: wczoraj


  fot. You Tube

  Podczas ostatniego Klubu Trójki, który prowadziłem na antenie Programu 3 Polskiego Radia, moim gościem był dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, współtwórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (nota bene spokrewniony z bohaterską rodziną zamordowaną za pomoc zbiegom z getta).

  Rozmawialiśmy m.in. na temat bardzo krytycznego wobec Muzeum artykułu Jana Grabowskiego i Dariusza Libionki, który ukazał się na łamach “Gazety Wyborczej” (9.12.2016). Tekst ten, jak mówi dr Mateusz Szpytma, opiera się w dużej mierze na informacjach nieprawdziwych bądź przeinaczonych. Podczas audycji udało nam się zdemaskować jedną z takich fałszywych tez powielanych i puszczanych w obieg przez obu autorów. Została ona zresztą już wcześniej wypowiedziana przez Jana Grabowskiego w trakcie wywiadu z Adamem Leszczyńskim dla “GW” (30.07.2016). Brzmi ona tak:

  “Dzień po wymordowaniu przez Niemców rodziny Ulmów na polach w Markowej znaleziono ciała 24 Żydów. Zginęli z rąk ukrywających ich polskich chłopów.”

  Mateusz Szpytma opowiada, że w listopadzie 2014 roku podczas zorganizowanej w Warszawie międzynarodowej konferencji naukowej „Wokół pomocy dla Żydów w okupowanej Europie” Jan Grabowski wygłosił tę tezę publicznie. Został jednak skontrowany przez obecnego na sali dr Szpytmę, który stwierdził, że fakt taki nie miał w ogóle miejsca. Dodał, że są udokumentowane przypadki 21 Żydów, którzy przeżyli do końca okupacji niemieckiej ukrywani w Markowej przez miejscowych chłopów. Jedyna relacja o rzekomych mordach mieszkańców na Żydach pochodzi od Jehudy Ehrlicha, ukrywanego przez Polaków w niedalekiej Sieteszy, którego nie było w ogóle w Markowej. Mimo to Jan Grabowski nie uwzględnił sprostowań Mateusza Szpytmy i dalej rozpowszechnia swoją opowieść.

  Wobec tego postanowiłem zadzwonić do Hajfy do 86-letniego Abrahama Izaaka Segala, Żyda uratowanego przez Polaków w Markowej, aby opowiedział na żywo w trakcie programu radiowego, jak było naprawdę. Podczas naszej rozmowy Abraham Segal stwierdził jednoznacznie, że wydarzenie, o którym napisali Jan Grabowski i Dariusz Libionka w “Gazecie Wyborczej”, nie miało w ogóle miejsca – jest nieprawdą, jakoby po zamordowaniu przez Niemców rodziny Ulmów chłopi z Markowej zabili ukrywających się Żydów.

  Abraham Segal opowiedział też o czterech kolejnych rodzinach, które przyszły mu na ratunek, a przecież oznaczało to groźbę kary śmierci dla wszystkich domowników. On sam utrzymuje do dziś kontakt z Markową, jest wdzięczny jej mieszkańcom i nawet mówi, że czuje się markowianinem. Przywiózł już tam swoje dzieci i wnuki, a Muzeum im. Rodziny Ulmów uważa wspaniałe dzieło.

  Czy jednak słowa Żyda ocalałego z Holokaustu, bezpośredniego uczestnika i naocznego świadka wydarzeń, które działy się podczas niemieckiej okupacji w Markowej, zdołają przekonać autorów “Gazety Wyborczej”?

  PS. Całą audycję Klubu Trójki wraz z rozmową z Abrahamem Izaakiem Segalem można odsłuchać TUTAJ:

  http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1704833,Ulmowie-i-inni-niezwykli-bohaterowie-ktorzy-ratowali-Zydow

  autor: Grzegorz Górny

  piotr58 79.175.212.*
  Czy mamy jeszcze polskie sądy cz jeszcze Eskimoskie !! do sądu i dobić finansowo i zrobić awanturę w mediach ale Pis nie wie do czego służą media !!Eskimosi z Targowicy przeciwnie !!

  ho ho 83.5.17.*
  wiemy kto to jest brat szechtera stefan,

  Grzechu_comeback@Grzechu_comeback
  do sądu z nimi….. przypisywanie zbrodni jest dopuszczalne?!?!?! To szkalowanie NARODU!!! Przysolić im taką karę, by całej Agorze kasy nie starczyło na jej pokrycie i….. po problemie.

  Obywatel 95.155.98.*
  GW zdycha i to ostatnie podrygi. Tak czy inaczej za kłamstwa należy się proces, zarówno szczujni szechtera jaki i intelektualnej prostytutce z tytułem profesora.

  alfa 89.229.9.*
  Jest to niewyobrażalna podłość, by w tak ponurej sprawie świadomie głosić nieprawdę. I to są, ponoć [!] pracownicy naukowi jakiegoś tam instytutu… Ile trzeba mieć nienawiści do nas i co w tym za cel

  cezaryczembrowski@cezaryczembrowski
  Nie ma w Polsce nic bardziej antysemickiego niż Gazeta Wyborcza.

  taktak 91.224.116.*
  natomiast należy wreszcie mówić, z „ich”rąk, czyli nazi i komuny, wiemy, kto to był, zginęło miliony Polaków

  krk 195.234.21.*
  >> Zginęli z rąk ukrywających ich polskich chłopów.”<< A może zamiast chłopów powinny napisać bab. Pozdrowienia dla Mateusza z Bydgoskiej 19

  Obserwator 83.22.181.*
  Kłamstwo zdemaskował pan Szpytma. Pan tylko zrobił z p.Szpytmą na ten temat audycję radiową, której częścią była rozmowa telefoniczna. Trochę za bardzo się pan napina i przypisuje nie swoje zasługi

  B 81.190.113.*
  Wyczerpał się arsenał innych zarzutów i znowu biedacy muszą trochę popluć na Polaków

  Grzegorz 37.47.15.*
  Festiwal kłamstw się wyczrpał, GW jest już bardzo cienka.

  Bogdan 10.81.100.*
  Spółdzielnia ,,Holokaust" ma w głębokim poważaniu swoich współbraci wymordowanych przez Niemców. Każdy chociaż odrobinę myślący człowiek to wie, nie trzeba go przekonywać. Kasa Misiu, kasa i szczucie

  …..

  http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1704833,Ulmowie-i-inni-niezwykli-bohaterowie-ktorzy-ratowali-Zydow

  Ulmowie i inni niezwykli bohaterowie, którzy ratowali Żydów

  15.12.2016 06:54

  – W mojej rodzinie raczej nie wspominało się o Ulmach. O całej historii dowiedziałam się przeglądając w dzieciństwie zdjęcia rodzinne. Tych osób zupełnie nie rozpoznawałem i pytałem, kim są – mówi historyk Mateusz Szpytma z IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów.

  Ulmowie byli mieszkańcami wsi Markowa w dzisiejszym województwie podkarpackim. Podczas okupacji niemieckiej dali schronienie ośmiorgu Żydom. O tym fakcie doniósł Niemcom tzw. granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed dom Ulmów przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży) oraz ich.

  W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Ich rodzinna wioska stała się miejscem, gdzie w tym roku otwarto muzeum upamiętniające Polaków ratujących Żydów.

  Dlaczego Ulmowie tak długo czekali na upamiętnienie? Czy wiadomo dokładnie, ilu Polaków ukrywało Żydów? Między innymi o tym mówiliśmy w audycji, w której telefonicznie łączyliśmy się też z Abrahamem Segalem z Hajfy (uratowany w Markowej przez polską rodzinę) i prof. Janem Żarynem (historykiem, który opowiadał m.in. o swoich rodzicach, którzy ratowali Żydów w Szeligach pod Warszawą)

  ***

  Tytuł audycji: Klub Trójki
  Prowadzi: Grzegorz Górny
  Gość: Mateusz Szpytma (historyk IPN, krewny Józefa i Wiktorii Ulmów), Abraham Segal (uratowany w Markowej przez Polską rodzinę), prof. Jan Żaryn (historyk)
  Data emisji: 14.12.2016
  Godzina emisji: 21.10

  ei/fbi

  Polubienie

 2. http://wpolityce.pl/historia/329317-nasz-wywiad-zolnierz-wyklety-gen-nsz-jan-podhorski-ktos-kto-nie-uczy-sie-i-nie-zna-historii-nie-bedzie-czul-sie-polakiem

  NASZ WYWIAD. Żołnierz Wyklęty, gen. NSZ Jan Podhorski: „Ktoś, kto nie uczy się i nie zna historii, nie będzie czuł się Polakiem”


  Fot. Henryk Świerszcz (arch) i Tomasz Wachowski /wikimedia, CC BY-SA 3.0

  Ostatnio byłem na przysiędze ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej – 320 osób składało przysięgę! Zdziwiłem się, wśród ochotników było 80 kobiet. Przypomniałem sobie dziewczęta, które w Nowym Tomyślu brały udział w konkursie o Żołnierzach Wyklętych i powiedziałem, że cieszę się, że widzę tyle kobiet, bo jak będą tak wychowywały dzieci, jak moja córka swoich synów, których pięciu jest harcerzami i członkami pocztu sztandarowego Związku Żołnierzy NSZ, to wychowają rumcajsów nie z tej ziemi

  — mówi żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych w powstaniu warszawskim i Żołnierz Wyklęty gen. Jan Podhorski.

  Gen. Podhorski: „Narodowe Siły Zbrojne zawsze, także w Powstaniu Warszawskim, walczyły o lepszą, wolną i Wielką Polskę”. NASZ WYWIAD

  Panie generale, co robić, żeby umacniać patriotyzm wśród młodzieży?

  Nie można ograniczać lekcji historii w szkole, nauka historii jest lekcją patriotyzmu. Ktoś, kto nie uczy się i nie zna historii, nie będzie czuł się Polakiem. We mnie patriotyzm ukształtowała przedwojenna szkoła i harcerstwo, w 1939 r. miałem rekord chorągwi ZHP, zdobyłem 33 sprawności na 34 możliwe.

  Angażuje się pan w akcje kibiców z „Wiary Lecha”.

  Płk Jan Podhorski „Zygzak” – wręczenie koszulki Lecha Poznań

  Z przyjemnością uczestniczę w ich marszach. Bardzo cenię to, że promują wartości patriotyczne, to „Wiara Lecha” w Poznaniu i Wielkopolsce organizuje uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie i Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczynałem mecz Lecha z Cracovią. Trener „Kolejorza” prosił mnie, żebym wpadł pokazać piłkarzom jak się dobrze kopie piłkę (śmiech). Biorę też udział w różnych uroczystościach, chętnie jeżdżę nie tylko po rodzinnej Wielkopolsce.

  Piękne! Powstaniec warszawski, żołnierz wyklęty – generał Jan Podhorski rozpoczął mecz Lech Poznań – Cracovia

  I jakie ma pan obserwacje ze swoich podróży?

  Obserwując to, co się dzieje, serce mi trochę rośnie, mam nadzieję, że to się utrzyma. W ubiegłym roku byłem w zespole szkół w Nowym Tomyślu na zakończeniu konkursu o Żołnierzy Wyklętych. Było 57 laureatów konkursu, 90 procent to były dziewczęta. Cenię nauczycieli, którzy angażują się w takie akcje, wiem, że nie zawsze jest im łatwo, Związek Nauczycielstwa Polskiego zawsze miał lewicowe poglądy i na takie akcje często patrzył wrogo. Ostatnio byłem na przysiędze ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej – 320 osób składało przysięgę! Zdziwiłem się, wśród ochotników było 80 kobiet. Przypomniałem sobie dziewczęta, które w Nowym Tomyślu brały udział w konkursie o Żołnierzach Wyklętych i powiedziałem, że cieszę się, że widzę tyle kobiet, bo jak będą tak wychowywały dzieci, jak moja córka swoich synów, których pięciu jest harcerzami i członkami pocztu sztandarowego Związku Żołnierzy NSZ, to wychowają rumcajsów nie z tej ziemi.

  Patriotyzmu chce uczyć młodzież również uczestnik marszy KOD pułkownik Adam Mazguła…

  Niepoważny człowiek, niech on się lepiej zajmie obroną esbeków, to mu lepiej wychodzi (śmiech). Esbecy niestety żyją wciąż wśród nas, ich dzieci i wnuki brylują w mediach, biznesie, blokują rozwój młodym ludziom z uczciwych rodzin, które nie mają koneksji.

  Gdzie obchodzi pan Dzień Żołnierzy Wyklętych?

  Będę otwierał uroczystości w Poznaniu zorganizowane przy Parku Polskiego Państwa Podziemnego. Zastanawiałem się od czego zacząć swoje wystąpienie, rozpocznę od słów, że wolność była dobrowolnie znaczona grobami. Przecież nikt nie zmuszał, żeby pójść do podziemia. Z własnej woli dziewięć i pół roku walczyłem z nazizmem i komunizmem.

  Generał brygady Jan Podhorski – pseudonim Zygzak. SEJM RP 25.02.2016

  Co pan sądzi o współczesnej Polsce?

  O, to temat na długą opowieść, ale mam nadzieję, że w końcu skończy się wolność podana na czerwonej patelni, jak zawsze oceniałem okrągły stół, a zapanuje normalność. Wierzę, że ludzie pokroju Kuronia czy Michnika, komuniści, którzy zostali przez innych komunistów odsunięci od władzy, nie będą już odznaczani najwyższymi odznaczeniami państwowymi.

  Jan Podhorski „Zygzak”, generał brygady w stanie spoczynku, ur. 21 czerwca 1921 r. w Budzyniu w Wielkopolsce, członek Związku Jaszczurczego, żołnierz Armii Krajowej „Głuszec” Grójec i Narodowych Sił Zbrojnych. W Powstaniu Warszawskim żołnierz pułku NSZ im. gen. Władysława Sikorskiego i batalionu AK „Miłosz”, po powstaniu więzień stalagu IVB w Muehlbergu nad Łabą koło Drezna (1944-1945). W czasach stalinowskich za działalność w konspiracyjnej Młodzieży Wszechpolskiej skazany na siedem lat więzienia, karę odbywał we Wronkach, wyszedł na wolność po trzech latach w wyniku amnestii. Działacz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Autor książek „Wspomnienia Żołnierza Wyklętego” i „Pułk Narodowych Sił Zbrojnych im. Gen. Władysława Sikorskiego. Byłem jego żołnierzem”.

  Rozmawiał Tomasz Plaskota.

  zbig 84.212.103.*
  Święte słowa

  Konstanty Gogolewicz . 5.172.255.*
  W samo sedno, gen. Podhorski! — Jakkolwiek jestem zdecydowanie młodszym… stopniem, to jednak powiem: pracuj Pan do ostatnich dni swoich – pisz wspomnienia, udzielaj wywiadów… To Twój obowiązek!

  Lo-Ma@Lo-Ma
  Żołnierz Niezłomny – Panie Generale, wielki szacunek. Pamiętamy o tych dziewczynach i chłopakach, którzy – jak Pan powiedział – walczyli z nazizmem i komunizmem. Tak, czerwone wszy rozpleniły się, dziś zarażając lewactwem. Ale, jak czytam, sporo tu odpornych na tę zarazę. Panie Generale, dzisiaj też czeka Nas walka. My też się nie poddamy. Chwała Wielkiej Polsce !

  P-73 95.91.219.*
  Panie Generale WYRAZY SZACUNKU , POLSKA , NASZA OJCZYZNA jest tylko JEDNA , kochajmy NASZA POLSKE !!!

  chemik@chemik
  Cześć i Chwała Bohaterom walczących o Niepodległą Polskę, wieczne potępienie zdrajcom . Niepodległą – tj. NIE podlegającą obcym np. Rosji, Niemcom .

  XXY 188.146.12.*
  Szacun Panie Generale…….

  historyk 188.146.134.*
  odzialy burego i lupaszki zabijaly ludnosc cywilna

  Zyzol@Zyzol
  do- historyk 188.146.134.*27 minut temu odzialy burego i lupaszki zabijaly ludnosc cywilna- Dobra, poniosło mnie- ubecka gnido. Jesteś taki historyk, jak każda sowiecka swołocz. Katowaliście polskich żołnierzy. Czekaliście na donosy. Od swoich kolaborantów je dostawaliście. A teraz, bolszewicka szmato, twierdzisz, że oni zabili ludność cywilną??? Zabili waszych donosicieli. Taka jest prawda.

  Polubienie

 3. http://wpolityce.pl/historia/330199-wielka-brytania-powstala-fundacja-nauczajaca-o-polskich-sprawiedliwych

  Wielka Brytania: Powstała fundacja nauczająca o polskich Sprawiedliwych

  opublikowano: wczoraj


  POLIN

  Projekt historyczno-edukacyjny „Ucząc się od Sprawiedliwych” dotyczący Polaków, którzy ratowali Żydów w czasach Zagłady, zyskał nowe ramy – do życia powołano specjalną fundację. Poinformowano o tym w niedzielę podczas przyjęcia w ambasadzie RP w Londynie.

  Organizacja została założona przez pedagoga i pisarza Anthony’ego Lishaka, który od kilku lat prowadzi zajęcia historyczne dla dzieci z polskich i żydowskich szkół w Wielkiej Brytanii.

  Fabuła ostatniej książki Lishaka „Stars”, rozgrywającej się w okupowanej Warszawie, czerpała inspirację z historii Jana i Antoniny Żabińskich, dyrektorów warszawskiego ZOO, którzy w czasie drugiej wojny światowej uratowali wielu Żydów od Zagłady, udzielając im schronienia na terenie ogrodu zoologicznego.

  O powstaniu fundacji poinformowano podczas recepcji w ambasadzie RP w Londynie, na której pięćdziesięcioro z ponad 450 dzieci, które w ciągu ostatniego roku brały udział w zajęciach dot. roli Polaków w ratowaniu Żydów z Holokaustu, zaprezentowało efekty swojej pracy przed osobami ocalonymi z Shoah, ale też m.in. przed przedstawicielami brytyjskiego rządu i szerszej społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii.

  W trakcie wydarzenia przedstawiono podsumowanie ubiegłorocznego projektu w formie książki. Pokazano też przenośną wystawę, która będzie mogła być prezentowana w różnych szkołach na terenie Wielkiej Brytanii.

  Lishak tłumaczył w rozmowie z PAP, że planuje pozyskanie dodatkowego finansowania, które pozwoli rozszerzyć działalność edukacyjną i zwiększyć zasięg prowadzonych zajęć, a także zapewnić, że „o Holokauście nie tylko będziemy mówić, ale będziemy rzeczywiście w stanie wyciągnąć z niego wnioski”.

  Bardzo wiele zależy od tego, w jakim kontekście dzieci zostaną zapoznane z historią Holokaustu, jednego z najczarniejszych momentów naszej historii. Zbyt łatwo jest szokować i przerażać, ale bardziej konstruktywne jest nauczenie o bohaterskich czynach i pozytywnych sytuacjach, umieszczając je w kontekście dramatu tamtych lat

  — przekonywał.

  Polska ucierpiała w trakcie drugiej wojny światowej bardziej niż jakikolwiek inny kraj i polski rząd wykonał ogromny wysiłek na przestrzeni lat w celu zachowania pamięci o Holokauście

  — powiedział podczas wydarzenia specjalny pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. Holokaustu Eric Pickles, który podziękował także Polakom za ofiarność podczas drugiej wojny światowej.

  Projekty takie, jak „Ucząc się od sprawiedliwych”, które doceniają heroizm ludzi ratujących życie, ale pokazują je także w bolesnym kontekście ludzkiej brutalności i obojętności, mają naprawdę ogromne znaczenie we współczesnym świecie

  — dodał.

  Przyjęcie w polskiej ambasadzie odbyło się w przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych, który został ustanowiony w 2012 roku decyzją Parlamentu Europejskiego.

  Pośród 26,5 tys. osób, które otrzymały tytuł „Sprawiedliwych wśród narodów świata” Polacy stanowią największą grupę narodową (ok. 6,7 tys.), mimo iż w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce za udzielenie pomocy lub schronienia Żydom groziła śmierć.

  Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

  lw, PAP

  aria 89.76.206.*
  Boję się że z tego nic dobrego dla Polski nie wyniknie a wręcz odwrotnie.

  leon 79.191.109.*
  Ok.ale kiedy powstanie fundacja odklamujaca pogrom zydowski w kielcach i chce nareszcie poznac prawde o holokauscie.

  Brawo! 85.164.186.*
  Nareszcie!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.