402 SKRBH 13 Adam Fularz. Al-Masudi o ziemiach obecnej Polski (947 r.n.e.)

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu, bardzo ciekawy zbiór wiedzy o Słowianach stworzony na podstawie źródeł arabskich, a dokonany przez pana Adama Fularza z Merkuriusza Polskiego.

Przypomnę, że jego artykuł upowszechniłem już tu: https://skribh.wordpress.com/2016/10/11/347-adam-fularz-czy-wandalowie-mowili-jezykiem-slowianskim/

Zachowałem pierwotne formatowanie tekstu.

Al-Masudi o ziemiach obecnej Polski (947 r.n.e.)

czw., 15/08/2013 – 00:45

Kim był Al-Masudi?

Abu al-Hasan Ali ibn al-Husajn al-Masudi, (Abdul Hassun ibn Hussein ibn Ali El Mas’udi) arab. أبو الحسن ، علي بن الحسين المسعودي (ok. 896–956) to arabski historyk, geograf i podróżnik z X wieku, zwany przez późniejszych badaczy „arabskim Herodotem”, do dziś uważany przez Arabów za „ojca historyków”, autor dzieł Łąki złota i kopalnie drogich kamieni (Złote niwy i diamentowe kopalnie z r. 947) oraz Księga spostrzeżeń (956). Czytaj dalej

16 thoughts on “402 SKRBH 13 Adam Fularz. Al-Masudi o ziemiach obecnej Polski (947 r.n.e.)

   • Jest i artykuł z 18 stycznia:
    http://sigillumauthenticum.blogspot.com/2017/01/krotka-rozprawka-z-genetyczna.html

    A tam w komentarzu m.in. taki wywód:
    „Pierwszorzędną kwestią jest to, że geny i język nie muszą iść w parze. I to spostrzeżenie zamiata całkowicie wypociny rzeczonego SL”
    i odpowiedź pod szyldem redakcji:
    „Jak widać można sto razy powtarzać, że genetyka nie kreuje etnosu, języka i kultury materialnej, ..”

    „Nie muszą” więc na pewno nie idą, co za logika?!
    Łosie nie ma wyobraźni, u jednych nie będa szły (np. U Germanów 🙂 ), co nie zaprzecza, że u innych np. Chińczyków, Słowian będzie odwrotnie, a jeszcze innych np.Indianie bez trudu da się ustalić, ktore YDNA były nosnikami starych języków i starej kultury, a które YDNA spowodowało zmiany na nowy język i nową kulture materialną. Da się oszacować nawet kiedy to nastapiło i konfrontować z datowaniem radioweglowym C14.

    Polubienie

   • Mnie zastanawia, jak można chcieć być dumnym z nie wiadomo czego i kogo… Tacy ludzi budzą moją odrazę, no ale skoro to lubią, krzyż na drogę…

    Polubienie

   • Weszli na minę ktorą sami ustawili, twierdząc, że była wymiana ludności i stawiając to jako fundament. Akurat w tym genetyka jest własciwa do rozstrzygnięcia prawda to czy fałsz,

    Polubienie

   • Niejaki Adrian Szostek byłże popełnił tekst: https://histmag.org/Imperium-Lechitow-nie-istnialo.-Dlaczego-14682
    Co spotkało się z odzewem:
    Paweł Mi | 2017-01-27 00:28
    @ Przemysław Piotr Damski
    ”Panie naczelny, około 8200 znaków (strona gazetowa A3) w tym artykule jest dosłownie lub niemal dosłownie zerżniętych z mojego bloga. Reszta, z tego co widzę, to plagiaty z archeowieści i sigillumauthenticum. Screeny oczywiście zrobione. Zechce Pan wyjaśnić, dlaczego plagiatujecie cudze teksty? ‘
    Jak widać „autor” tekstu się nie wysilił i użył metody literackohistorycznej zwanej kopiujwklej (fajna sprawa w CV). Swoją drogą, tenże histmag (chyba nie od magazynu lecz od historycznej magii) zszedł na psy, skoro ma takich autorów.

    Z tego co widzę tekst został „na szybko” zmieniony. Szkoda, bo byście się naprawdę uśmiali czytając oryginał i całe akapity zerżnięte z neonazi stron. Nie czytałam po poprawkach, ale chyba im wyszła jakaś ciężkostrawna bzdura.

    Adrian,
    Twoje teksty robią wrażenie. Jesteś znany i czytany. Wydaje mi się, że nie warto wdawać się w polemikę z takimi chłoptasiami jak ci z histmaga. No, chyba że chcesz ich wspomóc.
    Po prostu olej ich i pisz następne teksty.

    Polubienie

 1. Skrybo, potrzebuję informacji. Pisałeś gdzieś o ochrze, łączyłeś ochra-ochraniać. Nie pamiętam jednak gdzie, gdzieś mi to mignęło przed oczyma. Co wiesz na ten temat? Wiem, że ochra była używana przez Słowian do barwienia ubrań itp., a także przy pochówkach zmarłych. Gdzieś czytałam, że ochra była używana przez białych w rejonach szczególnie gorących, wmasowana, kładziona na skórę do ochrony przed słońcem. Czy masz jakieś informacje na ten temat? Napisz.

  Polubienie

  • Poszperaj sama, bo to jest bardzo ciekawy temat. Wg mnie ciągnie się to od chyba Sungir albo od Mal’ta, nie pamiętam. To stary zwyczaj… i jak go wiążę z Pra-Słowianami i Ich Przodkami… Mam gdzieś tam schowane materiały o tym, ale nie poskładałem wszystkiego w całość, bo brak czasu…

   Polubienie

 2. Skrybo, nie denerwuj kobiety :/
  Napisz, proszę, to co pamiętasz. To, że jest to ciekawy temat, to ja wiem i dlatego szperam już i może powiąże to z czymś równie ciekawym. Wiem, że ochra używana była w czasach przed-słowiańskich, chodzi mi jednak o czasy trochę bliższe. Szczególnie mam na myśli informację o ochrze używanej przez białych do ochrony skóry w klimatach gorących. Nie pamiętam, gdzie o tym czytałam, znaleźć nie mogę. Napisz mi o tej skórze, jeśli coś pamiętasz.

  Polubienie

  • „Szczególnie mam na myśli informację o ochrze używanej przez białych do ochrony skóry w klimatach gorących. Nie pamiętam, gdzie o tym czytałam, znaleźć nie mogę. Napisz mi o tej skórze, jeśli coś pamiętasz.”

   Nic nie kojarzę. Słowo i pierwszy raz słyszę o tym!

   Polubienie

  • Zwyczaje pośmiertne. Chodziło mi o odnajdywanie śladów ochry w pochówkach różnych ludów. Uważam, że ochra i o+(c)HR+oN, o+GR+oM, itd, mają ze sobą związek i to od czasów bardzo dawnych. Ja stawiam na co najmniej 30.000 lat.

   Polubienie

   • Więc ochraniać-ochra, bo pełniło funkcje ochronne pośmiertnie?
    Istnieje jeszcze do tego jej funkcja ochronna na skórze, gdyż w takich celach była/jest ona (zmieszana z innymi substancjami) używana w niesprzyjających warunkach klimatycznych – na morzu chroniła skórę marynarzy przed chłostającą wodą i wiatrem, w Afryce (i pewnie w innych ciepłych miejscach) pełni nie tylko funkcje dekoracyjne, ale też chroni skórę przed gorącym słońcem, co zostało już zbadane (np. „Evaluating the Photoprotective Effects of Ochre on Human Skin”).

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.