408 Światosław Szeremeta, ukraiński urzędnik państwowy wypomina polskim władzom, że nie odnawiają pomników UPA!!!

28.01.2017 17:00 Uaktualnienie.


Pomnik na wzgórzu Monastyrz. Fot. prostir.pl

https://skribh.wordpress.com/2017/01/25/404-ukraina-sprofanowano-polski-cmentarz-w-bykowni-foto/#comment-9451

R.A. on 2017-01-27 o 00:23 said:

A ja tak sobie pomyślałem, że jak „dobra Ukraina” odbuduje, to co ci źli szpiedzy i prowokatorzy rosyjscy zrobili, to równie dobra Polska odbuduje i postawi to, co ta „dobra Ukraina” sobie za tę przysługę zażąda…(…)

No i proszę, nie pomyliłem się!!! Przekonacie się, że jeszcze „Polska” i „Polacy” będą stawiać pomniki zbrodniarzom, przepraszam… bohatyrom z OUN-UPA, a może i z Waffen-SS Galizien!!! 😦

Powtarzam, to był cel całej tej ustawki z „rosyjskimi prowokacjami”, czyli niszczeniem pomników na Ukrainie,.. a wszyscy łatwowierni frajerzy dali się na to złapać… 😦

https://skribh.wordpress.com/2017/01/25/404-ukraina-sprofanowano-polski-cmentarz-w-bykowni-foto/

https://skribh.wordpress.com/2017/01/13/399-mowa-bywa-srebrem-a-milczenie-zlotem-to-prawda-tylko-czasem-taka-prawda-to-tylko-tylko-prawda-taka-sobie/

Pro_Patria:
Bezczelność i buta banderowskigo bydła przekracza wszelkie granice. Każdy upaiński politykier przejawiający skłonności do wielbienia morderców Polaków (obecnie wszyscy) powinien zostać uznany za persona non grata w naszym kraju. Dodatkowo ścierwa banderowskie posuwają się do bezczelności w stylu: „(…) skoro polskie lokalne władze nie są w stanie sobie z tym poradzić, to zrobi to delegacja ukraińska, która uda się do Werchratej”. Te słowa świadczą najdobitniej jak bardzo Nami gardzą i mają Nasza nic. Żądają pomników KU CZCI BESTIALSKICH MORDERCÓW NASZYCH OBYWATELI !!! Niestety, pisiory nie zareagują na takie chamstwo, bądź delikatnie zwrócą motłochowi uwagę. Tak już wychowali sobie miernotki u władzy w Naszym kraju: ofiar nie można uczcić, zwyrodniałym mordercom należy stawiać pomniki, dziczy upaińskiej należy bezwzględnie słuchać..

tagore:
Tylko tak dalej ,a ustawa o uznaniu OUN-B za organizację przestępczą reprezentującą totalitarną ideologię stanie się faktem. tagore

Beresteczko1651:
Ciekawe który z polskojęzycznych ukraińskich konfidentów jako pierwszy odważy się na takie dictum postawić na polskiej ziemi pomnik ukraińskim ludobójcom? I jaka powinna go spotkać za to nagroda?

http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainski-urzednik-panstwowy-wypomina-polskim-wladzom-ze-nie-odnawiaja-pomnikow-upa


Światosław Szeremeta. Fot. zik.ua

Ukraiński urzędnik państwowy wypomina polskim władzom, że nie odnawiają pomników UPA

Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 27 stycznia 2017 o godz. 11:11:06

Wysoki rangą ukraiński urzędnik państwowy, Światosław Szeremeta w kontekście aktów wandalizmu wobec polskich pomników na Ukrainie wypomniał władzom Polski, że nie zajmują się odnawianiem uszkodzonych, nielegalnych pomników ku czci UPA na terytorium naszego kraju.

Światosław Szeremeta, ukraiński sekretarz wykonawczy Państwowej Komisji ds. utrwalania pamięci zaznaczył w czwartek na specjalnej konferencji prasowej we Lwowie, że w Polsce nie odnowiono żadnego z 14 pomników członków UPA, które w ciągu ostatnich trzech lata zniszczono na terytorium Polski.

– To bardzo przykre, ale żaden ze zniszczonych pomników na terytorium Polski nie został odnowiony – stwierdził Szeremeta. Zwrócił uwagę, że jednocześnie strona ukraińska pracuje nad likwidacją szkód powstałych w wyniku „aktów wandalizmu”, m.in. w Hucie Pieniackiej. – Już następnego dnia po zakończeniu czynności śledczych, wszystkie obraźliwe napisy, farba dewastująca pomnik, zostały usunięte. Niestety, nie dostrzegamy takich sytuacji w Polsce.

Przeczytaj również: Lwów: neobanderowska Swoboda organizuje spotkanie nt. pomnika w Hucie Pieniackiej

Szeremeta zwrócił szczególną uwagę na pomnik ku czci UPA na wzgórzu Monastyr w Werchratej, gdzie w czerwcu 2015 roku krzyż pomalowano farbami w barwy biało-czerwone, a także namalowano na nim znak Polski Walczącej. – Miejscowe władze dostały list z Warszawy, z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, żeby usunąć skutki wandalizmu. Minął rok, a napisy cały czas tam są – powiedział ukraiński minister. Zapowiedział ,że skoro polskie lokalne władze nie są w stanie sobie z tym poradzić, to zrobi to delegacja ukraińska, która uda się do Werchratej.

Ukraiński minister skrytykował także fakt, że pomnik ku czci UPA w Hruszowicach [postawiony nielegalnie, podobnie jak większość pomników UPA w Polsce – red.] wciąż pada ofiarą wandali. – Strona ukraińska niejednokrotnie podnosiła kwestię, by przynajmniej oczyścić wszystkie te pomniki z napisów. Stąd postawa strony polskiej, która odpowiada, że w kwestii tych pomników są problemy natury prawnej, jest bardzo zaskakująca – mówi Szeremeta.

Wcześniej Szeremeta mówił m.in., że uchwała wołyńska przyjęta przez Sejm „w czasie wojny ukraińsko-rosyjskiej to cios w plecy od naszych sojuszników”. Oskarżył też Polskę o zaprzeczanie „zbrodniom AK i BCh popełnionym na Ukraińcach” i nazwał Akcję „Wisła” czystką etniczną. W 2016 roku próbował z kolei wymusić na polskich policjantach określone działania na cmentarzu w Przemyślu-Pikulicach. Jak pisaliśmy wcześniej, publicznie twierdził też, że za polską kontrmanifestację, zorganizowaną „za pieniądze Putina”, odpowiadają polski poseł, a także działacz patriotyczny.

Z kolei w wypowiedzi dla Radia Svoboda Szeremeta, odnosząc się do zniszczenia pomnika w Hucie Pieniackiej przedstawiał wersję wydarzeń sprzeczną z faktami historycznymi:

– W tej wsi Huta Pieniacka rozlokowywali się sowieccy partyzanci, którzy szukali wsparcia wśród polskiej ludności, bo Ukraińcy ich nie wspierali. Tutaj sowiecka władza wysyłała grupy dywersyjne. Zgodnie z informacjami i wspomnieniami wielka grupa sowieckich partyzantów była we wsi Huta Pieniacka. Były pewne zabójstwa niemieckich żołnierzy. Kiedy Niemcy zdecydowali się przeprowadzić pacyfikację tej wsi, to polskie podziemie i sowieccy partyzanci stąd uciekli, a została ludność cywilna.

Wcześniej Szeremeta uczestniczył również w uroczystym pochówku członków zbrodniczej, kolaboracyjnej ukraińskiej dywizji Waffen-SS Galizien.

ZOBACZ: Obecny ukraiński minister na pogrzebie członków Waffen-SS Galizien [+VIDEO]

Portal.lviv.ua / Kresy.pl

banderacwel:
Ty kurwo banderowska ryj sobie lepiej odnów psie UPAdliński kibicuje ruskim żeby rozjebali tą padlinę banderlandię

cyna:
Nic nie poradzimy, trzeba zadbać o prawdę historyczna w naszych szkołach a ukraińcy niech czczą morderców dzieci, gwałcicieli. Jeśli chcą budowac swoją podmiotowośc na takim fundamencie to i lepiej bo to słabe podłoże i bez perspektyw. Mówiąc o naszych szkołach miałem na myśli równiez ukraińskie na Polskiej ziemi

UPAdlina:
jak nic nie poradzimy banderowska szmato??… Twoje PISuary wchodzą w dupę banderowskim cwelom na rozkaz faszyngtonu i wspierają tych degeneratów upadlińskich !!… Wy, jako elektorat PISuarowni powinniście naciskać na swoich ukochanych, a nie pier**lić głodne kawałki o tym, że nic nie poradzimy !!… Poradzimy banderowska wywłoko !!… Już ty się nie martw !!… Albo właśnie się martw !!

Roman1:
Bezczelność Ukraińców, wspieranych przez wielu polityków w Polsce, zwłaszcza związanych z PO, nie zna kresu. Ale polskich kresów się domagają.

mis82:
Co ten typ ćpa? Propagowanie faszyzmu w Polsce jest zakazane, a wszelaką nazistowską symbolikę należy zrównać z ziemią. Co do mogił nie należy stawiać tam faszystowsko-ukraińskiej symboliki!!! Byłbym za tym aby zakazać wjazdu temu banderowcowi na kolejne 50 lat!

SimonSs:
Skończył się Obama, nastał Trump. Baczcie, Ukraińcy, bo już pierwsze zwiastuny zmiany mają miejsce. Skończyły się naciski z Waszyngtonu by traktować was jak państwo specjalnej troski. Nie wpuściliście prezydenta Przemyśla? Nie będzie polskich parlamentarzystów na szczycie Ukraina-Europa. Ponieważ macie bardzo wielu banderowskich przedstawicieli, a Polskę traktowaliście dotąd jak dojną krowę, radziłbym zmianę nastawienia i nabranie szacunku i pokory wobec historii i tego, czego dokonali przodkowie części z was. Jeśli dalej będziecie brnąć w taką retorykę, pamiętajcie, że Warszawa może odwrócić od was łaskawy wzrok. Możecie jeszcze próbować jechać na niemieckim wózku, ale bez nas zabraknie wam paliwa, szybciej niż się wam wydaje. Tak, Trump was przehandluje, bo potrzebuje Rosji. Porzućcie złudzenia i przestańcie pluć na wyciągniętą polską rękę, bo my Polacy nie żądamy od was wiele.

Pro_Patria:
Masz rację, żądamy za mało i banderowcy to wykorzystują w każdym możliwym aspekcie. MAŁO ŻĄDASZ – MAŁO MASZ !!!

UPAdlina:
ja szeremeta mogę ci butem odnowić twoją facjatę, banderowska gnido !!

…..

JaremaW:
Ha ha pajace no ku..a same pajace. Czyli pomagając UPAinie pomagamy Ruskom skoro w Kijowie pod czerwono-czarnymi szmatami Rosyjska agentura spaceruje wykrzykując herojom sała. Jakie to żenujące PAJACE no ku..a bez rozumku i szkoły same pajace.

krisss:
no ja pierdole….bez komentarza…..

franciszekk:
PiS-o matołom już całkiem odbija w głupich łbach !!!… Wszystkiemu są winni Rusy, nawet w zakazie wjazdu do banderii prezydenta miasta Przemyśl!… Hi, hi, hi…ha, ha, ha……. ale cyrk i PiS-iorskie jaja PO+tężne jak jajca Kaczyńskiego! Aaaa…le jaja !!…. Normalny Polaku obejrzyj i oceń co powiedział dwa lata temu stary komuch – Polak

tagore:
Pozornie się uspokoiło ,ale ciąg dalszy będzie pewnie po wizycie Merkel. Ukraina nie zrezygnuje tak łatwo z „polityczno historycznej ofensywy”. W końcu pozycja lidera Europy Środkowej współpracującego z Niemcami to jest coś. Tusk przez osiem lat rozbijał współpracę pomiędzy krajami regionu, jest wolne miejsce. tagore

zefir:
Piszcie co chcecie,motywujcie jak zechcecie,mnie tylko rozbawia jak Dworczak puszcza takiego naiwnego, ruskich podejrzliwego pawia. Moim zdaniem SBU wcale nie szwankuje, tylko rakiem ze swej decyzji się wycofuje. To SBU to reżimu ostoja, morderców zgraja, trupami majdanu, Odessy wsławiona, która boi się, że „bezprawie chorej ideologii” (Choma) nie będzie mu odpuszczona. Podejmuje więc wszelkie działania dla destabilizacji wewnętrznych i zewnętrznych relacji, różne sabotaże i zagrania dla chaosu podtrzymania, propagandowe chwyty, ściemniania dla siebie osłaniania. Dojną krowę z Ukrainy sobie zrobili, w różne haki na rządzących, oligarchów i deputowanych się uzbroili i karty w Upadlinie rozdają, nikomu się nie kłaniają. Oczywiście ,że czerpią z doświadczeń sovieckiej szkoły, wiedzą co robią, przecież to nie matoły. Sprawa Chomy swą rolę spełniła, ich znaczenie uwidoczniła, problem Huty Pieniackiej i Bykowni zamąciła i przykryła. Taką płotką jak Choma nadmiernie się nie przejmują, do większych wyzwań z Trump’em związanych się szykują.

kbog:
Zaczyna się rozmywanie działań antypolskich ze strony Ukrainy. Nasi ukrainolubni politykierzy działają już na polecenie Jankesów i jak zwykle oskarżają o wszystko Rosję. Ich samodzielność myślenia już się szybko skończyła.

UPAdlina:
Buhahahahahahahahaha!!…. Dworczyk, ten uniwersalny tekst o winie Putina już nikogo nie przekonuje, a tylko was ośmiesza PISuarowe nazistowskie banderowskie ćwoki !!

KazimierzS:
Przecież to już w głowie się nie mieści ! Takie zbiorowe zaćmienie umysłu to już prowadzi prosto do morderstw ba, nowych rzezi…

Kojoto:
No skoro SBU, Poroszenko, i wszyscy inni rządzący na ukrainie to agenci Putina, to dlaczego PiSołaki ich tak gorliwie wspierają?

Roman1:
To się nie mieści w głowie. co za zakłamanie. Wszyscy główni przywódcy Ukrainy wiedzieli od wielu dni o tym zakazie – czy oni wszyscy też są agentami Putina? To kto prowadzi wojnę z Putinem – jego właśni agenci? Pan Dworczyk odleciał?

Kojoto:
No i trzeba dodać, że „Nie jest żadną tajemnicą” debilizm głosujących na PiS. przykre, ale prawdziwe

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/dworczyk-pis-zakaz-dla-prezydenta-przemysla-mogl-byc-prowokacja-rosyjskiej-agentury-w-szeregach-sbu


Michał Dworczyk. Fot. dworczyk.pl

Dworczyk (PiS): zakaz dla prezydenta Przemyśla mógł być prowokacją rosyjskiej agentury w szeregach SBU

Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 28 stycznia 2017 o godz. 09:09:57

– Ukraina jest krajem szczególnie infiltrowanym przez służby specjalne i nie wykluczałbym sytuacji, w której mielibyśmy do czynienia z prowokacją agentury rosyjskiej w SBU, by zaognić relacje polsko-ukraińskie. Nie jest żadną tajemnicą, że osoby przedstawiające się jako radykalni nacjonaliści ukraińscy mają powiązania z Rosją – mówi poseł PiS Michał Dworczyk.

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl poseł PiS Michał Dworczyk stwierdził, że w ostatnim czasie miało miejsce szereg wydarzeń, mogących wpłynąć negatywnie na stosunki polsko-ukraińskie. – Trudno powiedzieć, czy układają się w serię prowokacji , czy to zbieg nieszczęśliwych wypadków – powiedział, dodając, że „może to być Federacja Rosyjska” czy „jakieś inne środowiska”, zainteresowane pogorszeniem relacji między Polską a Ukrainą.

Dworczyk podkreślał, że wśród Ukraińców Polacy cieszą się wysokim poparciem i sympatią, a środowiska niechętne Polsce to „grupy marginalne”. Zaznaczył, że Rosja niechętnie patrzy na dobre relacje obu państw. – Stąd też przypuszczenie, że niektóre działania, które negatywnie wpływają na naszą współpracę, mogą być inspirowane przez Rosję – powiedział poseł PiS, zaznaczając, że każdą sprawę trzeba dokładnie zbadać i nie ferować zbyt szybkich ocen.

Faktem jest to, że polityka historyczna Ukrainy może sprzyjać radykalizacji postaw. Odnoszenie się do nacjonalizmu ukraińskiego, do OUN i UPA może z czasem doprowadzić od zaostrzenia postaw wobec Polski. Na razie wygląda na to, że siły trzecie, być może Federacja Rosyjska, mają wpływ na te wydarzenia – uważa Dworczyk.

Poseł zapytany o to, czy Rosja mogła mieć wpływ na utrudnianie organizacji projekcji filmu „Wołyń” lub na zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla na Ukrainę, odpowiedział:

– Pamiętajmy o tym, że propaganda rosyjska jest rozwinięta w całej Europie. Ukraina jest krajem szczególnie infiltrowanym przez służby specjalne, ze względu na historię i obecną sytuację geopolityczną – otwarty konflikt, w którym pozostaje Ukraina. Dlatego nie wykluczałbym sytuacji, w której mielibyśmy do czynienia z prowokacją agentury rosyjskiej umieszczonej w SBU, by zaognić relacje polsko-ukraińskie. Nie jest żadną tajemnicą, że osoby, które przedstawiają się jako radykalni nacjonaliści ukraińscy mają powiązania z Federacją Rosyjską.

PRZECZYTAJ: SBU: pozytywnie przyjęliśmy publiczną ocenę Chomy ws. „antyukraińskich marszów w Przemyślu”

Wpolityce.pl / Kresy.pl

cyna:
Co kodomici i nowoczesna się skompromitowały to teraz z millerem się przeprosicie? A na wiosne zamiast liści będą wisiec komuniści, szkoda że to hasełko nie zostało wdrożone. Co ten pacan teraz pokazuje zdjęcia z masakry na Wołyniu niech pokaże zdjęcia z katowni ubeckich gdzie jego przodkowie i przodkowie jego partyjnych kolegów wyczyniali zbrodnie których nawet bandera by się nie powstydził, niech pokaże i przeprosi a później odejdzie w niebyt polityczny gdzie już by był gdyby miał choć resztkę honoru.

UPAdlina:
szczyna banderowska ściero, co tak cię zabolało??… Miller mówi prawdę chachłaty ryju !!… Za to ty gnido jakoś nie chcesz pamiętać o tym, jak twój nadprezes razem z innymi klakierami darli mordy na banderowskim majdanie wykrzykując pro-banderowskie hasła !!… PISuary wspierają nazizm i banderyzm, więc nie bądź bezczelny krytykując innych za prawdę chachłata banderowska zarzygana szmato !!

cyna:
franciszekk to ty na czele kodomitów paradujesz hańbiąć mundur Polski a może jesteś tym wypacykowanym starym durniem który na wiecu kodomickim wygaduje że za 2000 emerytury to nie jest w stanie wyżyć.

UPAdlina:
nie sraj się tak szczyna banderowski rzygu !!… To, że ktoś mówi prawdę o twoich popierających nazizm i banderyzm PISuarach nie czyni go automatycznie KODziarzem !!… Po wygranej Trumpa nastały ostatnie chwile twojego banderowskiego grajdoła i dlatego ostatnio tak się rzucasz na wszystkie strony jak gówno spłukiwane w kiblu !!… Rzucaj się szczyna, rzucaj, ale ciśnienie i tak zmyje cię do szamba, gdzie twoje miejsce kanalio banderowska !!

cyna:
Hańbisz pamięć tego pod kogo sie podszyłeś w swoim nicku takimi wypowiedziami. Michał Dworczyk to wykształcony polityk http://dworczyk.pl/o-mnie/ . Ignorowanie faktu że na ukrainie powstające uwielbienie dla banderyzmu może być wspomagane przez rosję i niemcy najlepiej świadczy o tobie jako człowieku więc nie wyzywaj innych od nieuków skoro nie potrafisz nawet sprawdzić jakie wykształcenie ma autor wypowiedzi.

JaremaW:
Niuniu szczyno to jest tylko nick, a jak znasz choć trochę historię to musisz wiedzieć co Książę Jarema Wiśniowiecki robiłby z takimi jak ty, bo nie ukończone fakultety czynią z człowieka rozumnym.

cyna:
Nieukończone fakultety daja głąbom wrażenie że sa rozumnymi jak pokazuje twój przypadek.

UPAdlina:
szczyna, już ci mówiłem oszołomie, ale powtórzę: Gdybyś z poziomu swojej głupoty i rusofobii spadł na poziom swojego IQ, to nie byłoby co zbierać po tobie banderowski szmaciarzu !!

cyna:
O widze że ci się gryps wyostrzył, postudiowałeś trochę jak widzę ciete riposty, postępy robisz intelektualna padlino prawie bym był z ciebie dumny gdybym tobą nie gardził.

UPAdlina:
hehehehehe!!… To, że szmata mną gardzi jest dla mnie potwierdzeniem tego, że robię dobrą robotę !!… Gdyby taki banderowski dewiant jak ty mnie popierał, byłbym poważnie zaniepokojony !!… A tak, brudna zarzygana banderowska szmata mną gardzi, jak i ja tą szmatą i tak ma szczyna być !!

JaremaW:
” Nieukończone”? Skąd niuniu wiesz co studiowałem i z jakim skutkiem? Nie odpisuj, kończę konwersacje z tobą bo za dużo zdrowia mnie to kosztuje. Nie mam przyjemności odpowiadać na posty banderowców i ich wielbicieli.Cokolwiek o kimkolwiek byś napisał sam dobrze wiesz, że to tylko po to żeby się dowartościować.Ha ha, a może ty nawet podstawówki nie masz a piszesz o fakultetach, kto cię tam wie?

UPAdlina:
banderyzm na twojej upadlinie mendo jest sponsorowany przez bandytów uSSmańskich, a nie przez Rosję !!… .Jakoś za Janukowycza nie słyszało się o banderyźmie na ukrainie, tak szczyna??… Posiadanie wyższego wykształcenia nie gwarantuje tego, że ktoś posiada mądrość albo że nie wysługuje się obcym interesom !!… Między innymi szczynukowycz tez posiada wyższe wykształcenie, anie umie poprawnie zdania sklecić !!… Dworczyk to PISuarowa zakłamana wsza, która – jak jego nadprezes – wspiera nazizm i banderyzm, więc słowa ostrej krytyki są jak najbardziej na miejscu !!…. w normalnym państwie za wspieranie nazizmu i banderyzmu takie mendy siedziałyby w pierdlu, anie w poselskich ławach !!… Jarzysz szczyna banderowska szujo??

UPAdlina:
a nie

cyna:
Nie marginalizowałbym tu roli niemiec przy współudziale bo korzyści rosji i niemiec są zbieżne

UPAdlina:
banderyzm na upadlinie to korzyści dla uSSmanii, która go reaktywowała szczyna !!… Jakoś za janukowicza nie słyszało się o banderyźmie na upainie, co??… Nie bredź więc banderowski szmaciarzu !!

…..

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainskie-media-sbu-uchylila-zakaz-wjazdu-na-ukraine-dla-prezydenta-przemysla

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/sbu-pozytywnie-przyjelismy-publiczna-ocene-chomy-ws-antyukrainskich-marszow-w-przemyslu

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasador-ukrainy-potwierdza-cofniecie-zakazau-wjazdu-na-ukraine-prezydentowi-przemysla

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/dworczyk-pis-parlamentarzysci-nie-wezma-udzialu-w-x-forum-europa-ukraina

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/prezydencki-minister-szczerski-pojedzie-na-forum-europa-ukraina-w-rzeszowie

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/dworczyk-bez-cofniecia-zakazu-dla-chomy-parlamentarzysci-pis-nie-pojada-na-forum-europa-ukraina

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/msz-ukrainy-oczekuje-rozwiazania-sprawy-prezydenta-przemysla-i-liczy-ze-nie-wplynie-to-na-wzajemne-relacje

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/bakun-k15-dla-kresowpl-polska-moglaby-wystawic-wiele-decyzji-o-zakazie-wjazdu-ukrainskich-dygnitarzy

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ukrainski-pilkarz-lecha-poznan-tlumaczy-sie-ze-zdjecia-z-pomnikiem-bandery

http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/trump-wycofuje-sie-z-sankcji-wobec-rosji

11 thoughts on “408 Światosław Szeremeta, ukraiński urzędnik państwowy wypomina polskim władzom, że nie odnawiają pomników UPA!!!

 1. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/szczerski-prozachodnia-ukraina-jest-w-naszym-interesie


  Krzysztof Szczerski. Fot. wikimeda.org

  Szczerski: prozachodnia Ukraina jest w naszym interesie

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 28 stycznia 2017 o godz. 10:10:34

  – Musimy to szanować, że Ukraina ma prozachodnią orientację. To leży w naszym interesie – uważa prezydencki minister Krzysztof Szczerski. „Musimy szanować, respektować decyzje ukraińskie w sensie geopolitycznym”.

  Podczas panelu dyskusyjnego w ramach X Forum Europa-Ukraina na temat stosunku krajów bałtyckich i Grupy Wyszehradzkiej do rosyjskiej agresji na Ukrainę, prezydencki minister Krzysztof Szczerski odniósł się do prozachodnich aspiracji Ukrainy:

  – Musimy to szanować, że Ukraina ma prozachodnią orientację. To leży w naszym interesie, żeby Ukraina była prozachodnia. Musimy szanować, respektować decyzje ukraińskie w sensie geopolitycznym.

  PRZECZYTAJ: Szczerski: „Polska jest adwokatem europejskiego wyboru Ukrainy”

  Szczerski uważa, że należy „pomagać Ukrainie w budowaniu państwa”.

  – Ukraina powinna być skutecznym państwem jeżeli chce przetrwać, jeżeli chce sobie zapewnić zorientowanie na Zachód. Dlatego potrzebna jest pomoc ze strony regionu, wspólnoty międzynarodowej – podkreślił prezydencki minister. Zwrócił uwagę, że sankcje nałożone na Rosję „nie są narzędziem gospodarczym tylko prawnym” i nie można oceniać ich według efektów, czy skutków gospodarczych. W ocenie Szczerskiego, kraje naszego regionu powinny zajmować w stosunku do Ukrainy wspólne stanowisko.

  Rmf24.pl / Kresy.pl

  franciszekk:
  Prawdziwy Polaku uważnie posłuchaj, rozważ i oceń: PiS-iorów, PO+tworów i innych kolaborantów obcych interesów

  cyna:
  Czerwonego leszka promocje czas zacząć. Że też solidaruchy dały się wykiwac i was wszystkich nie wytępiły jak pluskwy. Teraz na garnuszku ciężko pracujacego społeczeństwa rozsiewacie wszędzie ta wasza czerwoną trucizne.

  UPAdlina:
  stul mordę banderowski ćwoku !!… Leszek jaki jest taki jest i nie jest dla większości autorytetem, ale nie wykrzykiwał na banderowskim majdanie banderowskich pozdrowień jak twój prezio kaczyński !!… Nie bądź bezczelny chachłaty szmaciarzu !!

  cyna:
  padlino intelektualna nie wiesz że czerwony leszek i stoltzman chcieli moderowac pomarańczową rewolucje ale państwa zachodnie się nie zgodziły obawiając się zniweczenia procesu demokratyzacji ukrainy przez pomioty stalinowskich oprawców, więc jak wybuchł majdan to nawet nie próbowali się tam dostać bo odpowiedź juz z góry znali.

  UPAdlina:
  ale dziś szczyna czerwony leszek z tego wynika jest lepszy od twojego nadprezesa i jego PISuarowych klakierów, bo nie wspiera nazizmu i banderyzmu, ale go zwalcza !!……….Nie interesuje mnie wczoraj i pomarańczowe rewolucje sprzed ponad dekady, ale DZIŚ szczyna !!

  Kojoto:
  To prawda, że cyna uwłacza zdrowemu rozsądkowi próbując tłumaczyć postępki PiSołaków, ale tępaki porkroju UPAdliny, czy ffranciszka to nie mniejsza zakała polskiego społeczeństwa (o ile w ogóle polskiego). Opieranie się na opiniach tego cwanego skurwiela Milera to to samo co traktowanie Kaczyńskiego jako wyroczni…

  tagore:
  Czy nie prościej było by powiedzieć ,że Ukraina nie traktuje Polski jak partnera i jej strategicznym celem jest „braterstwo” z Niemcami. Ale pewnie trudno jest publicznie przyznać się do tego ,ze od dłuższego czasu opowiada się bzdury o strategicznym partnerstwie ,a co „bystrzejsi” politycy nawet w to wierzą (lub udają ,że wierzą). tagore

  cyna:
  To zbyteczne bo wszyscy o tym wiedzą, Polska w tej sprawie powinna działać wbrew logice obrażonej panienki bo niemcy i rosja wspierają banderyzm żeby uniemozliwic zacieśnienie stosunków między ukrainą i Polską, niemcy nie będa mogli oficjalnie wspierać profaszystowskiego kraju i niemcy zhandlują ukraine rosji gdy pojawi sie ku temu okazja. Żywotnym interesem dla Polski jest aby ukraina była w naszej strefie wpływów, kupując od nas nasze produkty gdy ukraina zacznie się odbudowywać. Musimy po prostu przeczekac wyznawców bandery. Gdy Polska zacieśni stosunki z ukrainą i białorusią to stanie się mocarstwem zdolnym powstrzymać zapędy niemiecko-rosyjskie gdy ruscy opanują białoruś i ukrainę to Polska znajdzie się w przededniu wojny. Jest jeszcze opcja podziału ukrainy w wyniku którego Polsce przypadnie część zamieszkała przez profaszystowskich wyznawców których łatwo nakierowac na działalnośc terrorystyczną. Nie ma przed nami innej opcji jak współpraca z ukrainą nawet wbrew obecnie rządzącym tam banderowcom.

  UPAdlina:
  niemcy szczyna zawsze wspierały banderyzm, ale Rosja i nawet żydo-bolszewicki ZSRR go zwalczały !!… Nie wspomniałeś też banderowski wsiarzu, że to uSSmany teraz głównie wspierają banderyzm !!… Jakoś nie chce ci to przejść przez twój zakłamany chachłaty pysk !!… Nie łżyj gnido, bo to twoja upadlińska nacja nie chce dopuścić do poprawnych stosunków między Polakami a Rosjanami w myśl uchwały oun z 1990 roku: FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/ „Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej……. „W interesie Polski chachle jest to, aby twój grajdół był słaby i nie gloryfikował banderyzmu i lepiej, żeby był w strefie wpływów Rosji jak za Janukowycza, niż w strefie wpływów uSSmanii, gdzie kwitnie na nim banderyzm !!… I o jakiej upainie w „naszej” strefie wpływów bredzisz kretynku??… Rozumiem, że w polskiej strefie wpływów??… Przecież Polska nawet nie jest suwerenna, więc o jakiej strefie wpływów bredzisz półgłówku?? Jak kolonia może mieć swoje strefy wpływów??… Nie pieprz głodnych kawałków o przeczekaniu banderyzmu, bo na upainie w strefie wpływów uSSmanii banderyzm będzie zawsze kwitnął !!… ŻADNEJ WSPÓŁPRACY BANDEROWSKA WSZO Z TWOIM BANDEROWSKIM GRAJDOŁEM !!… Precz chachłata mendo !!… PS: Widać szczyna, że po dojściu trumpa do władzy i zbliżającym się końcu twojego banderowskiego grajdoła ruszyłeś do ostatniej walki !!… Buhahahahaha!!… Na próżno banderowska szmato !!… Już po tak zwanych ptokach !!

  cyna:
  padlino intelektualna jak ukraina była w rękach rosji to wszelkie niepodległościowe i potencjalnie zdolne do działań separatystycznych organizacje były zwalczane a teraz rosja mając o nich taka wiedzę traktuje je narzędziowo aby swoim istnieniem uniemozliwic stowarzyszenie ukrainy z zachodem. Wiem że tego nie obejmujesz tym swoim groszkiem który trzyma cię w pionie i bez niego musiałbyś pełzać jak robak ale taka jest prawda. Służby i zaprzańcy pracuja w pocie czoła bo jak z rosją zaczną graniczyć państwa w których lepiej się żyje to putinowi zostana tylko czeczeńcy którzy też mają z rosją swoje zaszłości.

  UPAdlina:
  o czym ty bredzisz baranie chachłaty??… ukraina od lat jest podzielona na pro-banderowską upadlinę zachodnią i pro-rosyjską ukrainę wschodnią !!… O stowarzyszeniu upadliny ze zdegenerowanym zachodem może marzyli twoi pro-banderowscy zachodni upadlińcy, ale cały wschód i płd.wschód był temu przeciwny !!… Nie czekano na wybory, bo zachód przegrałby je z kretesem, więc dokonano zamachu stanu i obalono legalnie wybranego w demokratycznych wyborach prezydenta Janukowycza!!… Tak więc to twój demo(no)kratyczny zachód gwałci prawo, które sam propaguje !!… I nie bredź o tym, że na ukrainie w strefie rosyjskich wpływów zwalczane były organizacje separatystyczne, bo to na obecnej upadlinie w strefie uSSmańskich wpływów banderowska junta z kijowa napadła na Donbas, który nie zgodził się na uznanie zamachu stanu w kijowie !!… I co najważniejsze szczyna banderowska gnido, w strefie wpływów rosyjskich NIE MA PROBLEMU BANDERYZMU !!… Zakoduj to sobie we tym tępym chachłatym łbie !!

  tagore:
  Ukraina kupuje towary w Niemczech ,a swap z Polską jest nie wykorzystany. Neobanderyzm to tylko zewnętrzny objaw Brzeskiej genezy Państwa Ukraińskiego przyjętej przez aklamację przez polityków ukraińskich. tagore

  Roman1:
  Stop banderowcom. Szczerski chce do nich przyłączyć?

  Polubienie

 2. JaremaW:
  Ha ha pajace no ku..a same pajace. Czyli pomagając UPAinie pomagamy Ruskom skoro w Kijowie pod czerwono-czarnymi szmatami Rosyjska agentura spaceruje wykrzykując herojom sała. Jakie to żenujące PAJACE no ku..a bez rozumku i szkoły same pajace.

  krisss:
  no ja pierdole….bez komentarza…..

  franciszekk:
  PiS-o matołom już całkiem odbija w głupich łbach !!!… Wszystkiemu są winni Rusy, nawet w zakazie wjazdu do banderii prezydenta miasta Przemyśl!… Hi, hi, hi…ha, ha, ha……. ale cyrk i PiS-iorskie jaja PO+tężne jak jajca Kaczyńskiego! Aaaa…le jaja !!…. Normalny Polaku obejrzyj i oceń co powiedział dwa lata temu stary komuch – Polak

  tagore:
  Pozornie się uspokoiło ,ale ciąg dalszy będzie pewnie po wizycie Merkel. Ukraina nie zrezygnuje tak łatwo z „polityczno historycznej ofensywy”. W końcu pozycja lidera Europy Środkowej współpracującego z Niemcami to jest coś. Tusk przez osiem lat rozbijał współpracę pomiędzy krajami regionu, jest wolne miejsce. tagore

  zefir:
  Piszcie co chcecie,motywujcie jak zechcecie,mnie tylko rozbawia jak Dworczak puszcza takiego naiwnego, ruskich podejrzliwego pawia. Moim zdaniem SBU wcale nie szwankuje, tylko rakiem ze swej decyzji się wycofuje. To SBU to reżimu ostoja, morderców zgraja, trupami majdanu, Odessy wsławiona, która boi się, że „bezprawie chorej ideologii” (Choma) nie będzie mu odpuszczona. Podejmuje więc wszelkie działania dla destabilizacji wewnętrznych i zewnętrznych relacji, różne sabotaże i zagrania dla chaosu podtrzymania, propagandowe chwyty, ściemniania dla siebie osłaniania. Dojną krowę z Ukrainy sobie zrobili, w różne haki na rządzących, oligarchów i deputowanych się uzbroili i karty w Upadlinie rozdają, nikomu się nie kłaniają. Oczywiście ,że czerpią z doświadczeń sovieckiej szkoły, wiedzą co robią, przecież to nie matoły. Sprawa Chomy swą rolę spełniła, ich znaczenie uwidoczniła, problem Huty Pieniackiej i Bykowni zamąciła i przykryła. Taką płotką jak Choma nadmiernie się nie przejmują, do większych wyzwań z Trump’em związanych się szykują.

  kbog:
  Zaczyna się rozmywanie działań antypolskich ze strony Ukrainy. Nasi ukrainolubni politykierzy działają już na polecenie Jankesów i jak zwykle oskarżają o wszystko Rosję. Ich samodzielność myślenia już się szybko skończyła.

  UPAdlina:
  Buhahahahahahahahaha!!…. Dworczyk, ten uniwersalny tekst o winie Putina już nikogo nie przekonuje, a tylko was ośmiesza PISuarowe nazistowskie banderowskie ćwoki !!

  KazimierzS:
  Przecież to już w głowie się nie mieści ! Takie zbiorowe zaćmienie umysłu to już prowadzi prosto do morderstw ba, nowych rzezi…

  Kojoto:
  No skoro SBU, Poroszenko, i wszyscy inni rządzący na ukrainie to agenci Putina, to dlaczego PiSołaki ich tak gorliwie wspierają?

  Roman1:
  To się nie mieści w głowie. co za zakłamanie. Wszyscy główni przywódcy Ukrainy wiedzieli od wielu dni o tym zakazie – czy oni wszyscy też są agentami Putina? To kto prowadzi wojnę z Putinem – jego właśni agenci? Pan Dworczyk odleciał?

  Kojoto:
  No i trzeba dodać, że „Nie jest żadną tajemnicą” debilizm głosujących na PiS. przykre, ale prawdziwe

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/dworczyk-pis-zakaz-dla-prezydenta-przemysla-mogl-byc-prowokacja-rosyjskiej-agentury-w-szeregach-sbu


  Michał Dworczyk. Fot. dworczyk.pl

  Dworczyk (PiS): zakaz dla prezydenta Przemyśla mógł być prowokacją rosyjskiej agentury w szeregach SBU

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 28 stycznia 2017 o godz. 09:09:57

  – Ukraina jest krajem szczególnie infiltrowanym przez służby specjalne i nie wykluczałbym sytuacji, w której mielibyśmy do czynienia z prowokacją agentury rosyjskiej w SBU, by zaognić relacje polsko-ukraińskie. Nie jest żadną tajemnicą, że osoby przedstawiające się jako radykalni nacjonaliści ukraińscy mają powiązania z Rosją – mówi poseł PiS Michał Dworczyk.

  W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl poseł PiS Michał Dworczyk stwierdził, że w ostatnim czasie miało miejsce szereg wydarzeń, mogących wpłynąć negatywnie na stosunki polsko-ukraińskie. – Trudno powiedzieć, czy układają się w serię prowokacji , czy to zbieg nieszczęśliwych wypadków – powiedział, dodając, że „może to być Federacja Rosyjska” czy „jakieś inne środowiska”, zainteresowane pogorszeniem relacji między Polską a Ukrainą.

  Dworczyk podkreślał, że wśród Ukraińców Polacy cieszą się wysokim poparciem i sympatią, a środowiska niechętne Polsce to „grupy marginalne”. Zaznaczył, że Rosja niechętnie patrzy na dobre relacje obu państw. – Stąd też przypuszczenie, że niektóre działania, które negatywnie wpływają na naszą współpracę, mogą być inspirowane przez Rosję – powiedział poseł PiS, zaznaczając, że każdą sprawę trzeba dokładnie zbadać i nie ferować zbyt szybkich ocen.

  – Faktem jest to, że polityka historyczna Ukrainy może sprzyjać radykalizacji postaw. Odnoszenie się do nacjonalizmu ukraińskiego, do OUN i UPA może z czasem doprowadzić od zaostrzenia postaw wobec Polski. Na razie wygląda na to, że siły trzecie, być może Federacja Rosyjska, mają wpływ na te wydarzenia – uważa Dworczyk.

  Poseł zapytany o to, czy Rosja mogła mieć wpływ na utrudnianie organizacji projekcji filmu „Wołyń” lub na zakaz wjazdu dla prezydenta Przemyśla na Ukrainę, odpowiedział:

  – Pamiętajmy o tym, że propaganda rosyjska jest rozwinięta w całej Europie. Ukraina jest krajem szczególnie infiltrowanym przez służby specjalne, ze względu na historię i obecną sytuację geopolityczną – otwarty konflikt, w którym pozostaje Ukraina. Dlatego nie wykluczałbym sytuacji, w której mielibyśmy do czynienia z prowokacją agentury rosyjskiej umieszczonej w SBU, by zaognić relacje polsko-ukraińskie. Nie jest żadną tajemnicą, że osoby, które przedstawiają się jako radykalni nacjonaliści ukraińscy mają powiązania z Federacją Rosyjską.

  PRZECZYTAJ: SBU: pozytywnie przyjęliśmy publiczną ocenę Chomy ws. „antyukraińskich marszów w Przemyślu”

  Wpolityce.pl / Kresy.pl

  cyna:
  Co kodomici i nowoczesna się skompromitowały to teraz z millerem się przeprosicie? A na wiosne zamiast liści będą wisiec komuniści, szkoda że to hasełko nie zostało wdrożone. Co ten pacan teraz pokazuje zdjęcia z masakry na Wołyniu niech pokaże zdjęcia z katowni ubeckich gdzie jego przodkowie i przodkowie jego partyjnych kolegów wyczyniali zbrodnie których nawet bandera by się nie powstydził, niech pokaże i przeprosi a później odejdzie w niebyt polityczny gdzie już by był gdyby miał choć resztkę honoru.

  UPAdlina:
  szczyna banderowska ściero, co tak cię zabolało??… Miller mówi prawdę chachłaty ryju !!… Za to ty gnido jakoś nie chcesz pamiętać o tym, jak twój nadprezes razem z innymi klakierami darli mordy na banderowskim majdanie wykrzykując pro-banderowskie hasła !!… PISuary wspierają nazizm i banderyzm, więc nie bądź bezczelny krytykując innych za prawdę chachłata banderowska zarzygana szmato !!

  cyna:
  franciszekk to ty na czele kodomitów paradujesz hańbiąć mundur Polski a może jesteś tym wypacykowanym starym durniem który na wiecu kodomickim wygaduje że za 2000 emerytury to nie jest w stanie wyżyć.

  UPAdlina:
  nie sraj się tak szczyna banderowski rzygu !!… To, że ktoś mówi prawdę o twoich popierających nazizm i banderyzm PISuarach nie czyni go automatycznie KODziarzem !!… Po wygranej Trumpa nastały ostatnie chwile twojego banderowskiego grajdoła i dlatego ostatnio tak się rzucasz na wszystkie strony jak gówno spłukiwane w kiblu !!… Rzucaj się szczyna, rzucaj, ale ciśnienie i tak zmyje cię do szamba, gdzie twoje miejsce kanalio banderowska !!

  cyna:
  Hańbisz pamięć tego pod kogo sie podszyłeś w swoim nicku takimi wypowiedziami. Michał Dworczyk to wykształcony polityk http://dworczyk.pl/o-mnie/ . Ignorowanie faktu że na ukrainie powstające uwielbienie dla banderyzmu może być wspomagane przez rosję i niemcy najlepiej świadczy o tobie jako człowieku więc nie wyzywaj innych od nieuków skoro nie potrafisz nawet sprawdzić jakie wykształcenie ma autor wypowiedzi.

  JaremaW:
  Niuniu szczyno to jest tylko nick, a jak znasz choć trochę historię to musisz wiedzieć co Książę Jarema Wiśniowiecki robiłby z takimi jak ty, bo nie ukończone fakultety czynią z człowieka rozumnym.

  cyna:
  Nieukończone fakultety daja głąbom wrażenie że sa rozumnymi jak pokazuje twój przypadek.

  UPAdlina:
  szczyna, już ci mówiłem oszołomie, ale powtórzę: Gdybyś z poziomu swojej głupoty i rusofobii spadł na poziom swojego IQ, to nie byłoby co zbierać po tobie banderowski szmaciarzu !!

  cyna:
  O widze że ci się gryps wyostrzył, postudiowałeś trochę jak widzę ciete riposty, postępy robisz intelektualna padlino prawie bym był z ciebie dumny gdybym tobą nie gardził.

  UPAdlina:
  hehehehehe!!… To, że szmata mną gardzi jest dla mnie potwierdzeniem tego, że robię dobrą robotę !!… Gdyby taki banderowski dewiant jak ty mnie popierał, byłbym poważnie zaniepokojony !!… A tak, brudna zarzygana banderowska szmata mną gardzi, jak i ja tą szmatą i tak ma szczyna być !!

  JaremaW:
  ” Nieukończone”? Skąd niuniu wiesz co studiowałem i z jakim skutkiem? Nie odpisuj, kończę konwersacje z tobą bo za dużo zdrowia mnie to kosztuje. Nie mam przyjemności odpowiadać na posty banderowców i ich wielbicieli.Cokolwiek o kimkolwiek byś napisał sam dobrze wiesz, że to tylko po to żeby się dowartościować.Ha ha, a może ty nawet podstawówki nie masz a piszesz o fakultetach, kto cię tam wie?

  UPAdlina:
  banderyzm na twojej upadlinie mendo jest sponsorowany przez bandytów uSSmańskich, a nie przez Rosję !!… .Jakoś za Janukowycza nie słyszało się o banderyźmie na ukrainie, tak szczyna??… Posiadanie wyższego wykształcenia nie gwarantuje tego, że ktoś posiada mądrość albo że nie wysługuje się obcym interesom !!… Między innymi szczynukowycz tez posiada wyższe wykształcenie, anie umie poprawnie zdania sklecić !!… Dworczyk to PISuarowa zakłamana wsza, która – jak jego nadprezes – wspiera nazizm i banderyzm, więc słowa ostrej krytyki są jak najbardziej na miejscu !!…. w normalnym państwie za wspieranie nazizmu i banderyzmu takie mendy siedziałyby w pierdlu, anie w poselskich ławach !!… Jarzysz szczyna banderowska szujo??

  UPAdlina:
  a nie

  cyna:
  Nie marginalizowałbym tu roli niemiec przy współudziale bo korzyści rosji i niemiec są zbieżne

  UPAdlina:
  banderyzm na upadlinie to korzyści dla uSSmanii, która go reaktywowała szczyna !!… Jakoś za janukowicza nie słyszało się o banderyźmie na upainie, co??… Nie bredź więc banderowski szmaciarzu !!

  Polubienie

 3. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-byli-czlonkowie-pulku-azow-czyszcza-zdewastowany-pomnik-w-bykowni-video


  źr: Twitter

  Ukraina: Byli członkowie pułku Azow czyszczą zdewastowany pomnik w Bykowni [+VIDEO]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Poniedziałek, 30 stycznia 2017 o godz. 14:02:33

  Przedstawiciele „Korpusu Narodowego”, partii, w której skład wchodzą weterani z pułku „Azow” wzięli udział w czyszczeniu zdewastowanych pomników na cmentarzu w Bykowni pod Kijowem.

  Do zdarzenia doszło w zeszłym tygodniu. Pomnik upamiętniający polskie ofiary został pomalowany czerwoną farbą. Zarówno po polskiej jak i ukraińskiej części cmentarza w wielu miejscach pojawiły się napisy „SS Galizien” oraz „UPA” wychwalające ukraińskich nacjonalistów kolaborujących z III Rzeszą. Napisy zostały najprawdopodobniej wykonane farbą olejną, jednak żaden z elementów pomnika nie został trwale uszkodzony. W Bykowni upamiętniono 3,5 tys. polskich ofiar NKWD na Ukrainie.

  Czytaj więcej: Ukraina: Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni [+FOTO]

  Portal azov.press poinformował, że w czyszczeniu zdewastowanych pomników wzięli udział członkowie partii „Korpus Narodowy”, który założyli m.in. byli żołnierze z pułku „Azow”.

  Partia opublikowała na Youtube nagranie z czyszczenia cmentarza, a w tekście informującym o tym wydarzeniu „Korpus Narodowy” wskazywał, że takie dewastacje są „oczywistymi prowokacjami”, mającymi na celu pogorszenie polsko-ukraińskich relacji.

  Na nagraniu widać samochód ze sprzętem polskiej firmy kamieniarskiej.

  kresy.pl/ azov.press/ wprost.pl/ Twitter/ Youtube

  Pro_Patria:
  Jakoś nie wierzę w dobrą wolę swołoczy z azowa i innej banderowskiej dziczy. Cała sprawa to pokazowa, upaińska „intryga”, szyta tak grubymi nićmi, że jedynie ociężałe umysłowo imbecyle pokroju bula wierzą w rosyjską ingerencję. Mam nadzieję, że motłoch nie zmyje farby razem z napisami..

  jaro7:
  Proponuję wejść na YT na ten materiał,i poczytać wpisy. Tam same „cyny”, jednemu o ps „mruwa mruwa” musiałem nabluzgać. Ta akcja to prymitywna ustawka i kolejna próba zwalenia na ruskich. Zrobili to NEOBANDEROWCY i tyle w temacie.

  banderacwel:
  Fałsz i obłuda skurwysyny banderowskie

  Poznaniak74:
  Oczywiście nagranie z tych „napraw” też powstało „przypadkowo”…

  UPAdlina:
  hehehehehe!!…. Tępota tych upadlińskich baranów jest niewiarygodna !!… Przypomina mi się wieprz patroszenko-waltzman klękający przed pomnikiem ofiar upa, który wcześniej podpisał ustawę o gloryfikacji tych zwyrodnialców !!… Zakłamanie i obłuda !!… Tu na portalu też mamy krypto-banderowskie szmaty, które niby krytykują swoich „herojów”, ale jest to tylko obliczone na to, aby zdobyć nasze zaufanie i móc spokojnie realizować inną podstawową doktrynę oun !!… To wszystko to tylko gra i pozory !!… Bardzo prymitywna gra !! … Kogo te banderowskie gnidy chcą przekonać ??… Precz chachłate szmaty!!

  http://wpolityce.pl/polityka/325489-wyczyszono-pomniki-polskich-ofiar-nkwd-ktore-zostaly-zdewastowane-na-cmentarzu-pod-kijowem

  Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/wladze-ukrainy-nie-interesuja-sie-usunieciem-obrazliwych-napisow-na-cmentarzu-w-bykowni


   facebook.com

   Władze Ukrainy nie interesują się usunięciem obraźliwych napisów na cmentarzu w Bykowni

   Dodane przez Zyga Opublikowano: Wtorek, 31 stycznia 2017 o godz. 15:03:47

   W nocy z 24 na 25 stycznia doszło do profanacji cmentarza ofiar NKWD, na którym spoczywa także 3,5 tys. polskich ofiar sowieckiej bezpieki. Na pominkach pojawiły się napisy „SS Galiczina”, (nazwa złożonej z ukraińskich ochotników dywizji SS) „OUN-UPA” i „K***a”. Ukraińskie włądze potępiły działania wandali, sugerując prowokację „trzeciej strony”. Jednak według rozgłośni RMF FM nie robią nic by przywrócić cmentarzowi godny wygląd. Jak podaje portal radia, powołując się na „źródła dyplomatyczne”, instytucje ukraińskie nie wyasygnowały ani hrywny na renowację nekropolii.

   „To nie jak wcześniej podawano ukraińscy aktywiści, ale polska ekipa czyści” pomniki w Bykowni, informuje RMF FM, twierdząc, że pracownicy zostali przywiezieni z Polski, przez polskie instytucje. Pozostaje to w pewnej sprzeczności z informacjami zamieszczanymi przez Korpus Cywilny pułku „Azow”, który chwalil się nagraniami swoich wolontariuszy czyszczących cmentarne pomniki. Jeśli informacje przedstawione przez rozgłośnie okażą się prawdziwe, oznaczoałoby to, że wolontaruisze „Azowa” przeorwadzili jedynie akcję pokazową dla polskiej opinii publicznej.

   Polskie władze oszacowały koszt renowacji cmentarza na 100 tys. złotych.

   rmf24.pl/kresy.pl

   http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukrainska-stacja-tv-o-przemyslu-kiedys-to-byla-ukraina-od-sanu-do-donu


   Zdjęcie ilustracyjne. Fot. youtube.com

   Ukraińska stacja TV o Przemyślu: kiedyś to była Ukraina, od Sanu do Donu

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Wtorek, 31 stycznia 2017 o godz. 09:09:10

   W sobotnim wydaniu serwisu informacyjnego ukraińskiej stacji TSN stwierdzono, że Przemyśl „to kiedyś była Ukraina od Sanu do Donu” i miasto „nieoficjalnie nazywane ukraińską stolicą Polski”, gdzie obecnie narastają antyukraińskie nastroje. Stwierdzono też m.in., że polski Sejm „rozdmuchał historię wołyńską”.

   Maria Pyż-Pakosz, urodzona we Lwowie Polka i działaczka tamtejszych polskich organizacji, obywatelką Ukrainy, przetłumaczyła na język polski część sobotniego serwisu informacyjnego stacji TSN, poświęconego relacjom polsko-ukraińskim.

   – A na razie jeszcze jeden skandal – Polska i Ukraina niemalże pokłóciły się przez prezydenta miasta Przemyśla. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydała zakaz wjazdu na Ukrainę prezydentowi miasta Przemyśla na 5 lat. Polscy dyplomaci oburzyli się i zaczęli grozić prawie wojną dyplomatyczną. Napięcie w stosunkach polsko – ukraińskich wzrosło po serii ostatnich incydentów – niszczenie pomników, marsze nacjonalistów i pobicie Ukraińców na polskich ulicach. Niezrozumienie wynika na tle historycznym, czym aktywnie manipuluje trzecia siła. Spróbowaliśmy wyjaśnić, dlaczego nastąpiło ochłodzenie polsko – ukraińskich stosunków – stwierdzono na wstępie serwisu informacyjnego. Następnie w następujący sposób opisano Przemyśl:

   – Przemyśl. Kiedyś to była Ukraina. Od Sanu do Donu. Stąd już widać granicę, tylko 10 km do Ukrainy. Właśnie tutaj odbyło się pierwsze wykonanie hymnu Ukrainy, napisanego urodzonym nieopodal ojcem Michałem Werbyckim. Architektura Przemyśla do tej pory nosi charakter Księstwa Ukraińskiego.

   PRZECZYTAJ: Ukraińska telewizja: „Antyukraińska histeria w Polsce nabiera obrotów” [+VIDEO]

   – Polskie miasto Przemyśl nieoficjalnie nazywają ukraińską stolicą Polski – kontynuowano w serwisie. – Właśnie tutaj, teraz jak nigdy, odczuwa się przeciwwaga historii przeszłej i obecnej. Latem tu napadli na ukraińską procesję, która szła, aby uszanować ukraińskich żołnierzy Petlury – sojuszników Polski, którzy spoczęli na ukraińskim cmentarzu wojskowym.

   ZOBACZ: Ukraińcy na marszu w Przemyślu: Jeszcze Polska nie zginęła ale zginąć musi [+VIDEO]

   Były wiceszef MSZ atakuje polskiego kontrmanifestanta na pochodzie w Przemyślu [+VIDEO]

   – Przed Nowym Rokiem miały miejsce pogróżki wystosowane otwartym tekstem podczas marszu przez anty – ukraińskie organizacje pod Domem Ukraińskim w Przemyślu, które nie ukrywają swojego udziału w niszczeniu ukraińskich pomników w Polsce. W Przemyślu aktywizowały się siły, które nie ukrywają swego złego stosunku do Ukraińców. Polskie radykalnie nastawione osoby, denerwują mogiły żołnierzy UPA na ukraińskim cmentarzu i po prostu czerwono czarne wyszywanki. Tu [w Polsce] na ulicach biją Ukraińców – podaje serwis, stwierdzając, że „sytuacja się zaostrza” i pytając, dlaczego Polacy stali się wobec Ukraińców „niekoleżeńscy” i czemu „zaczęli odpowiadać niszczeniem polskich pomników?”.

   Przeczytaj: Ukraiński urzędnik państwowy wypomina polskim władzom, że nie odnawiają pomników UPA

   Według wiadomości TSN, władze w Kijowie wskazują na Warszawę i twierdzą, że to skutki „tego, że polski Sejm rozdmuchał historię wołyńską i nazwał te tragiczne wydarzenia ludobójstwem polskiego narodu”. Stwierdzono też, że polskie władze „rozwiązują ręce polskim nacjonalistycznym organizacjom” i przymykają oczy na przejawy ksenofobii. Powołano się również na szefa UIPN, negacjonistę wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza, który stwierdził, że w Polsce w ciągu 1,5 roku „zniszczono 14 ukraińskich pomników i mogił [ku czci OUN-UPA, z których większość postawiono nielegalnie – red.]”.

   Stacja przytacza również wypowiedź posła PiS Michała Dworczyka, który stwierdził, że choć jego zdaniem stosunki polsko-ukraińskie nie psują się, to „w ostatnich tygodniach miała miejsce seria wydarzeń, które można nazwać prowokacją”. Wspomina o zniszczeniu pomników w Bykowni i Hucie Pieniackiej oraz zakazie wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla. Wcześniej, w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Dworczyk wskazywał, że zakaz ten mógł być prowokacją rosyjskiej agentury w szeregach SBU.

   Z kolei stacja TSN zaznacza, że prezydent Przemyśla Robert Choma „przewodniczył temu samemu marszowi, gdzie krzyczano „śmierć Ukraińcom””, a sam zakaz był „całkowitą niespodzianką” dla Warszawy i przyczyną bojkotu Forum Europa-Ukraina przez część polskich polityków (głównie z partii rządzącej) i dyplomatów. Zwrócono też uwagę, że „nawet po skasowaniu zakazu wjazdu (…) na forum tak nikt się i nie pojawił”. – To jest jeszcze jednym sygnałem – podała stacja dodając, że Choma oczekuje na przeprosiny.

   Przeczytaj: SBU: pozytywnie przyjęliśmy publiczną ocenę Chomy ws. „antyukraińskich marszów w Przemyślu”

   – Takimi nieporozumienia między Polską a Ukrainą dawno żywi się Moskwa. Kreml znalazł odpowiedni grunt dla rozpalania wrogości między Ukraińcami i Polakami – wskazuje TSN, powołując się na ambasadora Ukrainy w Polsce, Andrija Deszczycę, według którego niszczenie pomników w Polsce i na Ukrainie to prowokacja. Przywołano również w charakterze eksperta Adama Lelonka, który stwierdził m.in., że w Polsce podczas EuroMajdanu „rosyjska maszyna propagandowa zapracowała bardziej aktywnie”, odnosząc się w ten sposób do głosów nt. postępującej bandryzacji Ukrainy.

   – Tymczasem, na forum który został zbojkotowany przez część polskich urzędników, mówią o nieuniknionej przyjaźni polsko – ukraińskiej. W Kijowie mówią o tym, że historia pokazuje iż jesteśmy silniejsi, kiedy jesteśmy razem. Tym czasem w Moskwie nikt nie drzemie – pointuje ukraińska stacja.

   Polmedia.pl / Kresy.pl

   bejski:
   Dzieki Pani Marii za przekazanie informacji . Chora indoktrynacja ukarinskiego społeczeństwa. Tylko czym ona skończy sie dla nas? A najlepsze : „Architektura nosi charakter ksiestwa ukrainskiego” A CÓŻ TO DO CHOLERY ZA TWÓR ?

   banderacwel:
   Czego te karaluchy UPAdlińskie jeszcze nie wymyślą wy skurwysyny banderowskie nigdy nie byliście przed II wojną światową państwem tylko plemieniem jesteście tworem sztucznym powstałym po wojnie jest was nie wielu bo na UPAdlinie mieszka i żyje samych Rosjan ponad 20mln wy zajebane pastuchy prymitywy zacofańcy

   UPAdlina:
   kiedyś to w dupie były szwedy, banderowskie gnidy !!… Jaki ku*wa Przemyśl??… Niedługo w ogóle nie będzie tego ku*ewskiego banderowskiego grajdoła !!… Krym i Donbas to tylko początek rozpadu tego nazi-szamba !!…

   tagore:
   Jak widać „ofensywa polityczno historyczna” na polskim kierunku nadal trwa. Wkurzą Kaczafiego i będzie przykro. tagore

   Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ministerstwo-kultury-potwierdza-pomniki-w-bykowni-czysci-firma-z-polski


   Fot. twitter.com / youtube com

   Ministerstwo Kultury potwierdza: pomniki w Bykowni czyści firma z Polski

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Środa, 01 lutego 2017 o godz. 00:12:22

   Resort kultury w oficjalnym komunikacie potwierdził, że czyszczenie zdewastowanych pomników na cmentarzu ofiar NKWD w Bykowni pod Kijowem prowadzi polska firma.

   Jak informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prace renowacyjne na terenie zdewastowanego Polskiego Cmentarza Wojennego w Kijowie-Bykowni rozpoczęły się 28 stycznia br. Usunięcie szkód zlecono, w porozumieniu ze stroną ukraińską i Ambasadą RP w Kijowie, polskiej firmie Furmanek Renewal. Jak tłumaczy resort, wybrano ją, gdyż wcześniej uczestniczyła ona w budowie nekropolii, a ponadto wciąż obowiązuje gwarancja na wykonane prace.

   – Koszty związane z usunięciem śladów aktu wandalizmu, jaki dotknął zarówno polską część nekropolii, jak i ukraińskie Narodowe Miejsce Pamięci „Bykowniańskie Mogiły”, pokryło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Prace zakończą się na początku lutego – czytamy w oficjalnym komunikacie ministerstwa. Według wcześniejszych informacji, koszty mają zamknąć się w 100 tys. złotych.

   Do profanacji cmentarza ofiar NKWD doszło w nocy z 24 na 25 stycznia. Spoczywa na nim 3,5 tys. polskich ofiar sowieckiej bezpieki. Na pomnikach pojawiły się napisy „SS Hałyczyna”, czyli nazwa dywizji Waffen-SS Galizien, złożonej z ukraińskich ochotników, a także „OUN-UPA” i wulgarne „K***a”. Próbowano również przewrócić jedną z kolumn flankujących wejście na teren polskiej części cmentarza. Obie kolumny pomazano czerwoną farbą, pisząc tzw. runy SS.

   Wcześniej podawaliśmy, że źródła dyplomatyczne dementują informację, jakoby to ukraińscy aktywiści oczyścili pomniki ofiar NKWD w Bykowni z obraźliwych napisów. Choć ukraińskie władze potępiły działania wandali, sugerując prowokację „trzeciej strony”, to zdaniem stacji RMF FM nie robią one nic, by przywrócić cmentarzowi godny wygląd i nie przeznaczyły żadnych środków na renowację.

   Wcześniej w mediach rozpowszechniano informację pochodzącą od członków Korpusu Cywilnego kontrowersyjnego pułku „Azow”, znanego m.in. ze stosowania symboliki neonazistowskiej. „Azow” chwalił się nagraniami swoich wolontariuszy czyszczących cmentarne pomniki w Bykowni. Portal azov.press poinformował, że w czyszczeniu zdewastowanych pomników wzięli udział członkowie partii „Korpus Narodowy”, który założyli m.in. byli żołnierze z pułku „Azow”. Jednak według stacji RMF FM, pomniki faktycznie czyściła ekipa z Polski, a nie ukraińscy aktywiści. Nasz portal już wówczas zwracał uwagę, że na nagraniu widać samochód ze sprzętem polskiej firmy kamieniarskiej. W takiej sytuacji może to oznaczać, że wolontariusze „Azowa” przeprowadzili jedynie akcję pokazową dla polskiej opinii publicznej.

   Mkidn.gov.pl / Kresy.pl

   Polubienie

 4. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/miron-sycz-dewastacja-pomnika-w-bykowni-to-robota-na-zlecenie


  źr: Youtube

  Miron Sycz: Dewastacja pomnika w Bykowni to „robota na zlecenie”

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Wtorek, 31 stycznia 2017 o godz. 19:07:33

  Jestem zdruzgotany tym, co się stało, bardzo to przeżyłem — mówi w wypowiedzi dla portalu ukraincy.wm.pl Miron Sycz komentując dewastację cmentarza w Bykowni pod Kijowem.

  Ukraincy.wm.pl serwis Ukraińców dla Polaków opisuje dewastację cmentarza w Bykowni pod Kijowem. – W środę nieznani sprawcy sprofanowali dwa postawione w Bykowni pomniki. Na upamiętniającym polskich oficerów kto napisał czerwona farbą „SS Galizien”, a na ukraińskiej „OUN-UPA ku…a”. Portal sugeruje jednocześnie, że za dewastacją stoją osoby trzecie nieznające dowodem na co ma być błędy ortograficzne. – Napisy są w języku ukraińskim, ale z błędem. Stąd zapewne wykonała je osoba nie znająca tego języka. (zamiast ГалИчИна, ГалNчNна.

  Czytaj również: Miron Sycz, negacjonista wołyński wychowany w nienawiści do Polaków, ponownie kandydatem PO do Sejmu

  Serwis cytuje także wypowiedź Mirona Sycza, byłego posła Platformy Obywatelskiego, syna wołyńskiego zbrodniarza i negacjonisty wołyńskiego, a obecnie wicemarszałka województwa warmińsko – mazurskiego. — Jestem zdruzgotany tym, co się stało, bardzo to przeżyłem.

  Cytując wypowiedź Sycza, serwis zaznacza, że Sycz ma też swój udział w odnalezieniu pełnej tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, która zawiera nazwiska prawie 3,5 tys. obywateli polskich, w tym oficerów Wojska Polskiego, policjantów i urzędników, ofiar zbrodni katyńskiej.

  Sycz pytany o to kto mógł dopuścić się tych aktów wandalizmu stwierdza: — To robota na zlecenie. Po prostu prowokacja.

  Boję się jednak, że na tym się nie skończy — dodaje.

  Głos w sprawie zabrało ukraińskie MSZ, a także szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz, który stwierdził, że profanacja pomnika w Bykowni jest prowokacją, którą pewne siły usiłują przedstawić jako polski odwet za wydarzenia w Hucie Pieniackiej.

  kresy.pl/ ukraincy.wm.pl

  azmig:
  Zlecenie i wykonanie: banderowcy.

  Polubienie

 5. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasador-ukrainy-w-polsce-dewastacje-pomnikow-moa-byc-elementem-wojny-hybrydowej


  Foto: youtube.com

  Ambasador Ukrainy w Polsce: Dewastacje pomników mogą być elementem wojny hybrydowej

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 03 lutego 2017 o godz. 20:08:03

  Zdaniem Andrija Deszczycy działania takie mają służyć skłóceniu Polski i Ukrainy przez Rosję.

  Deszczyca stwierdził w TVP Info, że na Ukrainie toczy się wojna, która nie jest taką prawdziwą wojną, którą znamy z historii. (…) To raczej jest ta wojna hybrydowa, która jest prowadzona na wielu frontach – troszeczkę przez czołgi separatystów (…), troszeczkę przez media, troszeczkę przez presję polityczną(…) troszeczkę przez jakieś zahamowania w stosunkach gospodarczych. Według ambasadora niektóre elementy wojny hybrydowej można zaobserwować w Polsce. Zaznaczył: Zaczynam się czasami zamyślać o tym, że część takich prowokacji ostatnio, które się wydarzyły w stosunkach ukraińsko-polskich np. z dewastacją pomników ukraińskich w Polsce, albo polskich na Ukrainie – czy nie jest to też elementem takiej wojny hybrydowej, żeby skłócić Ukraińców i Polaków. W ten sposób ambasador odniósł się do zniszczeniu przez nieznanych sprawców pomnika Polaków zamordowanych w 1944 r. we wsi Huta Pieniacka na Ukrainie i zbeszczeszczenia cmentarza ofiar NKWD w Bykowni i profanację tamtejszego polskiego cmentarza wojennego.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  Ukraina: Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni [+FOTO]
  Zniszczony krzyż, barwy UPA i runy SS – zdewastowano pomnik ofiar rzezi w Hucie Pieniackiej [+VIDEO/+FOTO]

  Deszczyca został również zapytany o nieuznawanie przez Kijów zbrodniczej roli UPA. Stiwerdził: Na pewno trzeba potępić i osądzić te oddziały wojskowe, które doprowadziły do zabójstw cywilów, na pewno to trzeba zrobić. Ale proszę zrozumieć jedną rzecz, że tak naprawdę o historii UPA – Ukraińskiej Armii Powstańczej, o Wołyniu, na Ukrainie zaczęliśmy mówić zaczęliśmy mówić tylko jakieś dwa, trzy lata ostatnie (…) Połowa społeczeństwa nic o tym nie wie. W Polsce i na Ukrainie jest różny poziom świadomości o historii. Bagatelizując doniesienia o gloryfikacji UPA przez aktualne władze, zrzucił wszystko na karb niewiedzy: Potrzebujemy czasu, żeby ukraińscy historycy popracowali nad tym, jesteśmy za tym, żeby mówić prawdę, żeby oni tę prawdę powiedzieli, donieśli to do społeczeństwa, do polityków.

  kresy.pl / tvp.info / polskieradio.pl

  Polubienie

 6. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/kresowianie-pisza-do-prezydenta-ws-miast-partnerskich-gloryfikujacych-ludobojcow-polakow


  Pomnik Stepana Bandery w Stanisławowie (ob. Iwano-Frankiwsk). Fot. wikimedia.org

  Kresowianie piszą do prezydenta ws. miast partnerskich gloryfikujących ludobójców Polaków

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 04 lutego 2017 o godz. 09:09:40

  Kresowianie wystosowali list do Prezydenta RP ws. miast partnerskich na Ukrainie gloryfikujących ludobójców z OUN-UPA czy SS Galizien. Wnioskują o wprowadzenie do polskiego prawodawstwie zakazu podpisywania umów partnerskich przez krajowe jednostki samorządowe z miejscowościami zagranicznymi, w których gloryfikuje się ludobójców narodu polskiego i zbrodniarzy wojennych.

  – Szanowny Panie Prezydencie, środowiska kresowe czują się w patriotycznym obowiązku wystąpić z wnioskiem do władz wykonawczych i ustawodawczych RP o opracowanie w trybie pilnym odpowiednich rozporządzeń prawnych zabraniających władzom samorządowym podpisywania umów partnerskich z zagranicznymi miejscowościami, w których gloryfikowani są ludobójcy narodu polskiego czy zbrodniarze wojenni – piszą przedstawiciele środowisk kresowych w liście do Andrzeja Dudy. Zaznaczają, że „bratanie się z gloryfikatorami morderców” ich krewnych na Kresach Wschodnich jest dla nich niegodne, z czego nie zdają sobie sprawy niektórzy polscy samorządowcy.

  – Wystarczy wspomnieć, że miastem bliźniaczym dawnej stolicy, decyzją Rady Miasta Krakowa, jest Kijów, w którym główne ulice noszą miana osób odpowiedzialnych za ludobójstwo ludności polskiej (Stepan Bandera, Roman Szuchewycz) i gdzie znajdują się pomniki tych zbrodniarzy. Podobna sytuacja dotyczy Lwowa, obecnie wręcz zaśmieconego banderowskimi upamiętnieniami niemal na co drugiej ulicy. Czy Radni Krakowa podpisaliby taką umowę, gdyby współczesna Rada Berlina wystawiła pomnik Hitlerowi a w centrum miasta byłby Adolf Hitler Platz?pytają autorzy listu. Podkreślają, że dla nich „nie ma najmniejszej różnicy między ludobójcą niemieckim, sowieckim a ukraińskim” i nie rozumieją relatywizowania zbrodni oraz „dzielenia ofiar na te „lepsze” zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te „gorsze” zatłuczone banderowską siekierą”.

  – Gdy polscy radni w ten sposób traktują ofiarę życia naszych krewnych, czujemy się obywatelami drugiej kategorii, choć to Kresowiacy ponieśli największe straty i zawsze stali przy Bogu i Ojczyźnie. Szczególnie bolesne, gdy to samorządowcy z miast i powiatów zamieszkiwanych obecnie w większości przez Kresowian z powodu nieświadomości, niedostatków wiedzy historycznej, bywa z powodów czysto materialnych, podejmują decyzje o podpisywaniu umów partnerskich bez wcześniejszej weryfikacji ukraińskich partnerów – napisano, przywołując m.in. przykłady Zielonej Góry czy powiatu nowosolskiego.

  Kresowianie zaznaczają, że sama instytucja miast partnerskich jest jak najbardziej godna pochwały, ale zwracają uwagę, że w myśl polskiego prawa, miejscowość w Polsce może zawrzeć taką umowę „jedynie zgodnie z polskim prawem wewnętrznym, priorytetami polityki zagranicznej państwa polskiego i jego międzynarodowymi zobowiązaniami”.

  – Rodzinom ofiar zamordowanym przez ukraińskich zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), ukraińskiej 14 Dywizji SS-Galizien trudno byłoby doprawdy uwierzyć, iż priorytetami polskiej polityki zagranicznej jest przemilczanie i zakłamywanie ludobójstwa ludności polskiej dokonanego przez Ukraińców lub nawet gloryfikacji osób odpowiedzialnych za te masowe mordy – piszą autorzy w listu, zaznaczając, że „postawa niektórych polskich polityków pozwala mieć w tym względzie uzasadnione wątpliwości”.

  Z tego względu, apelują do prezydenta Dudy o dokonanie w trybie pilnym odpowiednich zmian w przepisach wykonawczych, które zobowiązywałyby władze samorządowe do weryfikacji przed podpisaniem umowy partnerskiej z obcą miejscowością, czy nie gloryfikuje ona ludobójców narodu polskiego. Niezbędnej pomocy w tym względzie miałyby udzielać im polskie placówki dyplomatyczne. – Jednocześnie należałoby określić jasny i czytelny zakaz zawierania takich umów lub nakaz ich wypowiedzenia w przypadku zaistnienia faktu gloryfikacji ludobójców narodu polskiego przez daną jednostkę samorządową – napisano, przywołując przy tym przykład radnych Nowej Sarzyny z województwa podkarpackiego. Jak informowaliśmy, we wrześniu ub. roku zawiesili oni umowę o partnerstwie z miejscowością Dolina, która nadała tytułu Honorowego Obywatela Stepanowi Banderze.

  – Niestety nie wszyscy samorządowcy dysponują tak rozwiniętym poczuciem patriotyzmu, część kompletnie nie rozumie problemu, toteż nakaz prawny nakładający obowiązek przyzwoitego zachowania wydaje się być konieczny – podsumowują Kresowianie.

  List przesłano również do wiadomości premier Beacie Szydło, marszałkom Sejmu i Senatu, prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz przewodniczącym wszystkich klubów parlamentarnych.

  Pełna treść dokumentu i lista sygnatariuszy dostępna jest TUTAJ.

  Isakowicz.pl / Kresy.pl

  Polubienie

 7. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/jec-bandere-oun-upa-cyberatak-na-strone-tygodnika-dla-ukraincow-w-polsce


  Zrzut ekranu. nasze-slowo.pl

  „Je**ć Banderę, OUN, UPA” – cyberatak na stronę tygodnika dla Ukraińców w Polsce [+GRAFIKA]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 04 lutego 2017 o godz. 10:10:31

  Strona internetowa tygodnika dla Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo”, dotowanego z pieniędzy polskich podatników, została zaatakowana przez hakerów. W odpowiedzi Związek Ukraińców w Polsce zapowiada akcję monitorowania „antyukraińskiej mowy nienawiści w sieci”.

  Na stronie internetowej ukraińskojęzycznego tygodnika „Nasze Słowo”, wydawanego przez Związek Ukraińców w Polsce m.in. za pieniądze polskich podatników, pojawiły się antybanderowskie treści oraz wulgaryzmy. Na stronie głównej znalazła się grafika z napisem „Ukrainiec nie jest moim bratem!!!” oraz tekst krytykujący gloryfikację banderyzmu na Ukrainie.

  – To pierwszy taki hakerski atak. Byłem zaskoczony, bo dotychczas takiego zdarzenia nie było – powiedział rozgłośni TOK FM prezes Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma. ZUwP przekazał sprawę prawnikowi, który ma zdecydować o złożeniu zawiadomienia do prokuratury. Związek zapowiada też rozpoczęcie specjalnego projektu, w ramach którego chce zbierać dane dotyczące, jak to ujęto, „antyukraińskiej mowy nienawiści w sieci”.

  TOK FM przytacza również relację Polki, która wyszła za mąż za Ukraińca i ma z nim dwójkę dzieci. Jak twierdzi, przez „zalew antyukraińskich treści” w internecie, jej dzieci tym bardziej czują się Ukraińcami.

  Czytaj dalej pod zdjęciami.

  Jak informowaliśmy wcześniej, Związek Ukraińców w Polsce otrzyma od rządu PiS 420 tys. zł dotacji z budżetu państwa polskiego na wydawanie tygodnika dla Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo” w latach 2017-2019. Łącznie w 2017 rok rząd dofinansuje działalność organizacji ukraińskich w Polsce kwotą ponad 1,6 mln zł. Najwięcej otrzyma Związek Ukraińców w Polsce.

  Na łamach tej gazety w ub. roku ukazał się artykuł w języku ukraińskim Myrosława Ławećkyja, w którym napisano, że to Józef Piłsudski, a nie Stepan Bandera spełnia kryteria „międzynarodowego terrorysty”. Stwierdzono w nim również, że prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL, „niby pochodzący z Lublina z Katolickiego Uniwersytetu (KUL)”, ma styl „putinowskiego propagandzisty”. Autor nazywa również polski patriotyzm „nacjonalizmem”, a uchwałę wołyńską z lipca ub. roku określa mianem „haniebnej”.

  PRZECZYTAJ: Gazeta Ukraińców w Polsce: to Piłsudski jest terrorystą, a nie Bandera

  W sprawie tej interweniowali w MSWiA posłowie Kukiz’15. W odpowiedzi na ich interpelację ministerstwo stwierdziło, że nie ma wpływu na treści publikowane na łamach tygodnika mniejszości ukraińskiej „Nasze Słowo”, gdyż takie działanie mogłoby zostać odebrane jako naruszenie swobody wyrażania poglądów.

  W reakcji na artykuły publikowane m.in. przez Kresy.pl na temat treści, które są głoszone na łamach „Naszego Słowa”, redakcja tej gazety dla Ukraińców w Polsce, dotowanej przez polski rząd, zaczęła bronić tezy, że Piłsudski był terrorystą.

  Pojawia się pytanie, jak w definicji terroryzmu klasyfikują się działania Organizacji Bojowej PPS, w której strukturach działał Józef Piłsudski. Polscy historycy podobne napady nazywają akcjami ekspropriacyjnymi. Dzisiaj wszystko jest względne, nawet kwestia międzynarodowego terroryzmu – czytamy w artykule sekretarza redakcji „Naszego Słowa”, Igora Szczerby. Niszczenie nielegalnych pomników UPA nazywa on z kolei „działaniami terrorystycznymi”.

  W rozmowie z Kresami.pl dr Andrzej Zapałowski zwracał z kolei uwagę, że „Nasze Słowo” od lat wspiera heroizację UPA. – Tam ukazuje się wiele artykułów na ten temat. Ponadto, „Nasze Słowo” jest tak naprawdę związane z „galicyjskimi Ukraińcami”, reprezentującymi nie całą społeczność ukraińską, tylko zachodnioukraińską. To środowisko jest zasadniczo opanowane przez spadkobierców ideowych OUN i UPA – mówi dr Zapałowski.

  Na łamach „Naszego Słowa” ukazywały się również artykuły Bohdana Huka, ukraińskiego szowinisty, którego opinia jako biegłego przyczyniła się do umorzenia postępowania ws. grupy młodych Ukraińców, którzy fotografowali się z flagą OUN-UPA. On sam zasłynął jednak przede wszystkim ze swoich wypowiedzi, które pokazują, że jest on gloryfikatorem banderyzmu, oskarżającym Polski Rząd w Londynie o plany eksterminacji ludności ukraińskiej. Huk na łamach pisma oburzał się, że Polacy protestują przeciw symbolice OUN-UPA. Sprzeciw Polaków wobec niej porównywał do stalinizmu i hitleryzmu. Oburzało go nawet sformułowanie „Polski Przemyśl”. W artykule na łamach „Naszego Słowa” stwierdził m.in., że barwy UPA to symbol „nowoczesnego ukraińskiego patriotyzmu”, zaś „w Przemyślu w stosunku do Ukraińców nastrój panuje taki, jak w ZSRR za Stalina”, pisząc o „przemyskim rezerwacie im. Berii”. Według Huka Kresy to „polski segregacyjny konstrukt i praktyka przemocy do 1939 roku”, zaś „ideologia „Kresów” jest bliska faszyzmowi”.

  Niedawno tygodnik „Nasze Słowo” promował na Facebooku artykuł, w którym autor pisze wprost o „polskich obozach koncentracyjnych”.

  Kresy.pl / tokfm.pl

  Polubienie

 8. Mazowszanin:
  Panie Targalski, wiemy iż OUN/UPA walczyły w granicach USRR ale jakoś dziwnie wtedy wymordowali więcej ludności cywilnej niż wszystkich mundurowych i aparatczyków komunistycznych liczonych razem. To, że 1945 walczyli przeciw sowietom nie jest jakąś wielką ekspiacją. Po prostu nie było tam już za wiele naszych rodaków na skutek tzw. repatriacji (część zaczęła ukrywać swoją narodowość lub korzystała z ochrony nowej władzy) a zarazem ich walka z nową władzą była li tylko powolną agonią ich „krajowej” organizacji (w odróżnieniu od „emigracyjnej”, np. w Munchen). Nawet taki biskup Andrzej Szeptycki, gdy już Niemców nie było gdyż już weszli sowieci (przestał wtedy piać peany na cześć Hitlera i III Rzeszy), nagle „zmądrzał” na łożu śmierci. Co takiego wymyślił? Radził Ukraińcom iść razem z Polakami. Czy go to rozgrzesza? Wcześniejsze półtora roku udawał jako jeden z ważniejszych duchownych w tej części Europy, że nie ma rzezi na Wołyniu i Podolu, ba, łącznie 3,5 roku był włazidupem dla niemieckich władz.

  Mazowszanin:
  Dodam jeszcze od siebie, tak już prywatnie p. Targalskiemu: jeżeli jakiś SS-man „tylko” 1 rok „pracował” w Dachau (Auschwitz-Birkenau czy innym Sobiborze) a resztę służby w SS spędził na wyprowadzaniu na spacerki wilczurki o imieniu Blondi (prywatny pies Adolfa), to i tak jest wnukiem Koryntu (znaczy synem Córy Koryntu). Rozumie pan?

  antymajdan:
  Czyli trawestując słowa tego odrażającego człowieka można by powiedzieć: po tym jak naziści niemieccy napadli na Polskę, wymordowali miliony Polaków i dokonali holokaustu, to jednak później stawili zaciekły opór sowietom. Zatem o co chodzi z tym zakazem budowania pomników hitlerowcom?

  Beresteczko1651:
  Gdyby Polska była krajem, w którym panują nie Prawo i Sprawiedliwość a prawo, sprawiedliwość i przede wszystkim honor, taki „certyfikat lojalności” wydany przez ukraińskiego banderowca oznaczałby dla Targalskiego piętno zdrajcy i śmierć cywilną. Niestety w obecnych realiach ten osobnik ma się dobrze i piastuje ważne stanowiska, co jednoznacznie wskazuje na to, czego Polska potrzebuje w tej chwili najbardziej!

  JaremaW:
  Może należy się zastanowić nad ściganiem prawnym takiego osobnika który mieni się profesorem? Czyż wybielanie organizacji faszystowskich jakim były oun i upa nie można podciągnąć pod art. 256 kk?

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wolodymyr-wiatrowycz-zachwycony-wypowiedziami-targalskiego-nt-upa


  Wołodymyr Wiatrowycz, Jerzy Targalski. Fot. youtube.com

  Wołodymyr Wiatrowycz zachwycony wypowiedziami Targalskiego nt. UPA

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 03 lutego 2017 o godz. 23:11:46

  Znany negacjonista wołyński i szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz nie kryje zachwytu nad wypowiedziami dr Jerzego Targalskiego, który w jednym z wywiadów stwierdził, że żądanie od Ukraińców potępienia UPA jest nie do przyjęcia.

  W wywiadzie dla portalu niezalezna.pl, dr Jerzy Targalski, publicysta „Gazety Polskiej” i szef think-tanku przy Akademii Sztuki Wojennej stwierdził, że w obliczu eskalacji konfliktu w Donbasie, „Polacy powinni popierać Ukrainę, ale oczywiście nie będą tego robić”.

  – Operacja Putina i agentury Putina w Polsce, której celem było skierowanie Polski przeciwko Ukrainie odniesie sukces, ponieważ propaganda antyukraińska skierowana do środowisk narodowych i kresowych oraz moczarowskich spotkała się z tak szerokim odzewem u większości społeczeństwa, że walka z tzw. banderyzmem, potępianie Ukraińców i eskalowanie żądań stało się przedmiotem licytacji w walce o poparcie wyborców. A ta licytacja przekreśla współpracę – twierdzi Targalski.

  Podkreślił również, że po tym, jak UPA dokonała rzezi wołyńskiej, to później przez 15 lat „walczyła przeciwko Sowietom o niepodległą Ukrainę”.

  – Jeśli żądamy potępienia UPA od Ukraińców, to oznacza, że domagamy się nie tylko osądzenia za ludobójstwo, ale również za walkę z Sowietami. Jest to nie do przyjęcia. Ukraińcy tak samo nie chcą, byśmy wybierali im bohaterów jak my nie chcemy, by nam wybierali ich Niemcy czy Rosjanie – twierdzi Targalski. Jego zdaniem „można z tego wyjść dokonując rozgraniczenia czasowego, ale Polacy są do tego niezdolni”. – Większość Polaków będzie grała w rosyjskim teatrze marionetek zadowolona, że może potępiać Ukraińców. A to jest cel strategiczny Rosji, by wszystkie narody regionu walczyły między sobą – dodaje.

  – Ciekawe, że jakoś Polacy nie są tacy odważni wobec Rosji, która wymordowała 10 razy więcej naszych rodaków niż UPA, jak wobec Ukrainy. W obliczu Rosji odwaga ulatnia się i pojawiają się brednie o niedrażnieniu, balansowaniu itp. Widocznie ofiary rosyjskie nie mają tych praw co ukraińskie dla hurapatriotów – powiedział Targalski.

  Jego słowami zachwycił się Wołodymyr Wiatrowycz, szef UIPN i znany negacjonista rzezi wołyńskiej, który zamieścił link do wywiadu na swoim profilu Facebookowym. – Ostatnimi czasy nieczęsto da się słyszeć tak wyważoną opinię polskich ekspertów – stwierdził, zamieszczając niżej cytat Targalskiego nt. tego, że żądanie od Ukraińców potępienia UPA, która „przez 15 walczyła przeciwko Sowietom”, jest nie do przyjęcia.

  Przeczytaj również:

  Szef ukraińskiego IPN-u spreparował dowód mający świadczyć o symetryczności zbrodni Polaków i Ukraińców

  Wiatrowycz o Wołyniu: zbrodnie były symetryczne

  Wiatrowycz ostro odpowiada Kaczyńskiemu: taka grubiańska deklaracja była niewłaściwa

  Wcześniej dr Targalski twierdził m.in, że należy wesprzeć Prawy Sektor w walce z Rosją. – W tej chwili paliwem, które żywi np. Prawy Sektor jest walka z Rosją. I tutaj należy ich wesprzeć. (…) Żeby oni nie doszli do wniosku, że oni walczą z Rosją, a Polacy im wbijają nóż w plecy – mówił szef think-tanku przy Akademii Sztuki Wojennej.

  Jeszcze wcześniej dr Targalski, jako ekspert portalu niezalezna.pl twierdził, że gloryfikacja Bandery na Ukrainie nie ma antypolskiego charakteru

  – W Polsce nazwisko Bandery budzi grozę, jednak obecnie Bandera jest traktowany na Ukrainie jako symbol walki z Rosją, a same marsze nie mają wymowy antypolskiej – twierdził publicysta.

  Przeczytaj: Targalski: stosunek do Rosji to kryterium oceny Ruchu Narodowego

  Facebook.com / Kresy.pl

  azar:
  kiedy widze tę wykrzywioną morde z wyłupiastymi oczami jak pimpongi pro-banderowca targalskiego to na wymioty mi sie wzbiera. na szczescie tego pajaca juz tak do tvp info nie zapraszają bo nie dalo się słuchac jego wiadomej gadki a wtedy tv turn off.

  tagore:
  Trzeba przyznać ,że manipulacje ,których dopuszcza się Pan Targalski w swojej wypowiedzi są tak bezczelne ,że aż piękne. Powinien się cieszyć ,że Polscy politycy starają się podjąć z Ukrainą dyskusje widząc możliwość jakiegoś porozumienia. Z Moskwą w tych kwestiach nie ma o czym rozmawiać. Ciekawe jak długo będzie funkcjonował przy Akademii. tagore

  Costner:
  Dziwi, że nikt nawet nie napomknie, nie mówiąc o naświetleniu proplemu i rozwiązaniu. Główny problem to postawa AK, państwa podziemnego i rządu na emigracji. O problemie wołyńskim było wiadomo od 1941 roku. Dlaczego AK nie pozwoliło uzbroić ludności wiejskiej na Wołyniu? Jak zostawili ludzi bez broni, to wiadomo, że ukraincy wykorzystali sytuację i mordowali Polaków na potęgę, a ideologia banderyzmu tylko ukraincom pomogła. Ale powtarzam, główny problem jest po polskiej stronie, że Polacy nie chcieli bronić Polaków. Czytać pamiętnik Adama Ronikiera on tam wszystko przypomina. I dalej, kto śmiał wydać rozkaz wybuchu powstania warszawskiego, gdy Polacy nie potrafili pokonać nawet ukrainców, a porwali się na niemców i rosjan.

  UPAdlina:
  wystarczy spojrzeć na ryj tego ścierwa anty-polskiego, aby zobaczyć fałsz, obłudę i kolosalny imbecylizm !!… Ryj jak z jakiegoś kabaretu, tylko, że ta wsza nie potrzebuje charakteryzacji !!… Z tym paskudnym ryjem w parze idzie też światopogląd tego zwyrodnialca, równie paskudny i obrzydliwy jak ryj !!… Przyjdzie czas – miejmy nadzieję już wkrótce – że tą gnidę banderowską polscy patrioci rozdepczą na ulicy jak pluskwę, a ścierwo wkopią do kanału ściekowego !!… Precz dewiancie nazi-banderowski !!

  Polubienie

 9. dobre sobie! 5.172.238.*
  …no, i wyszlo jak….trzeba!….To nie UPA,ale pewnie jacys „nacjonalisci-nazisci”, jak w przypadku…. niemcow! KIMc. W efekcie, bedzie tak,… ze Polacy sami sie powyrzynali!!!…

  Pawel 73.208.176.*
  Poszlo o naspis na pomniku na ktory nie chcieli sie zgodzic Ukraincy. Ten napis zostal umieszczony wiec Ukraincy wysadzili krzyz w powietrze i postawili nowy ale bez cytatow.

  Daliśmy się ograć kolejny raz 185.23.150.*
  W mojej ocenie pomnik został zburzony aby go odbudować a następnie wymagać od rządu polskiego wsparcia finansowego i nacisku na samorządy dla odbudowy pomników Banderowców w Polsce.

  kit 83.143.240.*
  Jaka treść była napisana na zburzonym krzyżu, a jaka jest na tym? Jeśli inna, to wszystko jasne. Zburzyli po to, żeby zamazać prawdę historyczną i się wybielić. Logiczne. Co na to ambasador „polski”?

  Marian 185.23.150.*
  W latach 40-tych ukraińscy nacjonaliści byli wrogami zarówno Rosji jak i Polski. Walczyli z Polakami i z Rosjanami. Nic się nie zmieniło, z tą różnicą, że chwilowo walka z Polską im się nie opłaca.

  http://wpolityce.pl/swiat/329175-uczczono-pamiec-polakow-pomordowanych-przez-ss-galizien-w-hucie-pieniackiej-krzyz-zostal-odnowiony-przez-ukraincow

  Uczczono pamięć Polaków pomordowanych przez SS Galizien w Hucie Pieniackiej. Krzyż został odnowiony przez Ukraińców

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  Fot. PAP/Darek Delmanowicz

  W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim uczczono pamięć Polaków, pomordowanych w 1944 r. przez oddziały ukraińskiej dywizji SS Galizien. Uroczystości odbyły się przed odnowionym przez Ukraińców krzyżem, który w styczniu nieznani sprawcy wysadzili w powietrze.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraińcy odbudowali pomnik Polaków zamordowanych w 1943 roku w Hucie Pieniackiej
  http://wpolityce.pl/swiat/329059-ukraincy-odbudowali-pomnik-polakow-zamordowanych-w-1943-roku-w-hucie-pieniackiej

  W żałobnej mszy świętej uczestniczyły w niedzielę rodziny zabitych, ambasadorowie Polski i Ukrainy, parlamentarzyści dwóch państw i duchowieństwo, które apelowało do zgromadzonych o pojednanie między dwoma narodami.

  Zebraliśmy się tutaj po to, aby ustała tak zwana wojna na pomniki. Wszyscy prosimy Boga o to, byśmy mogli dać spokój tym zmarłym

  — przemawiał rzymskokatolicki biskup diecezji łuckiej na Wołyniu, Witalij Skomarowski.

  Krzyż, będący najważniejszym elementem pomnika zbrodni w Hucie Pieniackiej, został zdewastowany przez nieustalonych dotąd sprawców podczas ukraińskich świąt Bożego Narodzenia. Przedstawiciele władz Polski i Ukrainy uznały to zdarzenie za prowokację i ustaliły, że wspólnie odbudują upamiętnienie.

  W sobotę, dzień przed uroczystościami, gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka poinformował polskich dziennikarzy, że pomnik w Hucie Pieniackiej odbudowała za własne pieniądze ludność z okolicznych miejscowości. Ukraińskie władze nie ujawniły, kto sfinansował i zrealizował odnowę.

  Obecna na uroczystościach posłanka PiS Małgorzata Gosiewska oceniła, że tegoroczne uroczystości w Hucie Pieniackiej noszą wyjątkowy charakter.

  Wojna na wschodzie Ukrainy i liczne prowokacje po jednej i po drugiej stronie świadczą, że ciągle jest ktoś zainteresowany, by nas skłócać. Ten pomnik nabrał nowej symboliki, bo nie jest to już jedynie miejsce koszmarnej zbrodni, popełnionej wobec ludności polskiej, ale też po tym, co się stało, po zniszczeniu i odbudowie z inicjatywy społeczności lokalnej, jest to już w tej chwili symbol pojednania. Tak powinniśmy budować nasze relacje i to jest dobry początek

  — powiedziała.

  Prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka Małgorzata Gośniowska-Kola podkreśliła, że atak na miejsce pochówku Polaków w tej miejscowości został odebrany z bólem.

  Był to atak na krzyż, czyli na znak prawdy. Ale jednak znaleźli się ludzie, którzy przyczynili się do tego, że stoi dzisiaj granitowy krzyż. Chcemy wiedzieć, komu możemy podziękować za to

  — mówiła.

  Według ustaleń PAP za odbudową krzyża stoją Ukraińcy z miejscowości Podkamień, a idea jego odnowienia należy do Wołodymyra Seredy, działacza organizacji, które skupiają Ukraińców, wysiedlonych po drugiej wojnie światowej z Polski do ZSRR.

  Kiedy dowiedziałem się, co się tutaj stało, byłem zszokowany. Zrozumiałem, że jest to prowokacja, która była dla nas nożem w plecy. Jestem za pojednaniem i robię wszystko, żeby do niego doszło. Możemy mieć różne oceny co do różnych wydarzeń, jednak jesteśmy ludźmi i powinniśmy myśleć krok, dwa kroki naprzód

  — powiedział Sereda PAP.

  Przedstawiciele władz ukraińskich nie ukrywali, że oczekują, iż za gestem „społeczności lokalnej” w Hucie Pieniackiej pójdą Polacy, którzy w taki sam sposób odniosą się do ukraińskich upamiętnień, dewastowanych w Polsce. Na uroczystościach pojawił się młody człowiek, który przyniósł tablicę przypominającą, że w Polsce zniszczono w ostatnim okresie kilkanaście takich miejsc. Miał ze sobą czerwono-czarną flagę UPA. Ukraińska policja poprosiła go, by opuścił to miejsce.

  Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło podziękował Ukraińcom za odnowienie pomnika.

  Razem jesteśmy silni i dlatego dziś tu razem jesteśmy. Stoimy przed nowym krzyżem, który w sposób barbarzyński został wysadzony w powietrze. Modlimy się pod takim samym krzyżem, który tu stał i za to dziękujemy naszym ukraińskim kolegom. Europa potrzebuje Polski i Ukrainy i tego, żebyśmy byli razem

  — mówił.

  Nasi wrogowie mieli nadzieję, że ten krzyż stanie się symbolem konfliktu między Ukraińcami i Polakami, ale ten krzyż stał się krzyżem pojednania. Powinniśmy pamiętać o naszej historii myśląc o wzajemnym pojednaniu i porozumieniu. Powinniśmy też pamiętać, że kiedy Ukraińcy i Polacy ze sobą walczą, to stają się słabsi i bardziej podatni na działania naszych zewnętrznych przeciwników

  — oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

  Huta Pieniacka to nieistniejąca dziś wieś w rejonie miasta Brody. W czasie wojny ta miejscowość była polską placówką samoobrony przed UPA. Jak podaje prof. Grzegorz Motyka, autor książki „Ukraińska partyzantka 1942-1960”, 23 lutego 1944 roku do wsi przybył w celach rozpoznawczych pododdział 4. pułku policyjnego SS, złożony z ukraińskich ochotników do dywizji SS Galizien. Polacy, sądząc, że mają do czynienia z przebranymi upowcami, zaatakowali napastników, zabijając dwóch z nich. W sukurs żołnierzom 4. pułku przybyła sotnia „Siromanci” dowodzona przez Dmytro Karpenkę „Jastruba”, która zaatakowała Polaków z boku. Umożliwiło to pododdziałowi SS odwrót i najpewniej uratowało go przed całkowitym pogromem.

  Na wieść o śmierci dwóch żołnierzy SS Niemcy zorganizowali im manifestacyjny pogrzeb i wysłali przeciwko wsi karną ekspedycję.

  28 lutego 1944 roku o świcie 4. pułk policji SS ostrzelał wieś z broni maszynowej i moździerzy, po czym opanował ją, nie napotkawszy oporu samoobrony. Przechwyconą ludność prowadzono grupami po 20-30 osób do stodół, zamykano i palono. Próbujących uciekać rozstrzeliwano. W ten sposób zamordowano, według różnych danych, od 600 do 1200 osób. Według ustaleń śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie w wyniku pogromu w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych około 850 osób.

  gah/PAP

  PL V 46.113.74.*
  Czyli wszystko jest już okej. PAD może z czystym sumieniem podarować UPD-dlinie kolejny miliard Euro.

  olo 95.49.0.*
  to co, w zamian mamy odnawiać banderowskie pomniki u nas? czy ktoś upadł totalnie na pusty łeb?

  Hańba hańba 83.11.232.*
  Jesteście bezczelni co to za tytuł Polacy mają w du….. ten probanderowski rząd wasz portal i rezunow. Hańba!!

  Marian 185.23.150.*
  Na zasadzie wzajemności Polacy powinni upamiętnić miejsca, w których Ukraińcy byli mordowani przez oddziały polskie kolaborujące z Niemcami.

  Olo 151.67.202.*
  Jak slysze slowo ,,ukraina’, to wymiotuje! Moi znajomi maja tak samo! Upadlina, usraina!

  pokój ludziom dobrej woli… 37.47.43.*
  Ukraińcy bestialsko spalili żywcem Polaków w HuciePieniackiej, a robili to też Niemcy w Jabłoni-Dobkach, Krasowo-Częstkach, Michniowie, Szarajówce. Ale musi nastać czas wybaczenia po obu stronach granicy!

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/kardynal-nycz-dziekuje-wszystkim-ktorzy-przyjmuja-ukraincow-i-daja-im-prace

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/w-hucie-pieniackiej-odbyly-sie-uroczystosci-rocznicowe

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-pomnik-ofiar-zbrodni-w-hucie-pieniackiej-odnowiony-video-

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/ambasador-rp-na-ukrainie-odbudowa-pominika-w-hucie-pieniackiej-to-rodzaj-cudu

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/polski-ambasador-w-kijowie-bagatelizuje-gloryfikacje-bandery-na-ukrainie

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-zachodnia?zobacz/ruch-autonomii-slaska-gospodarzem-zgromadzenia-europejskich-separatystow-i-regionalistow

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.