419 77. rocznica utworzenia przez Niemców getta w Łodzi. Centrum Dialogu organizuje wyjątkowe uroczystości


Fot. yadvashem.org
Chaim Rumkowski delivering a speech in the ghetto, 1941–42

Przy okazji kłamstw o tzw. „polskich obozach śmierci” i dla przypomnienia, tym które i którzy „nie pamiętają” lub „nie wiedzą” lub ” nie mają tego, czy tamtego na myśli”, itp,..

giz3 @giz3
Pragnę tutaj zwrócić uwagę, że zanim w Łodzi powstało getto, najpierw w tym mniej więcej miejscu był obóz dla przesiedleńców ze strefy radzieckiej i pewnie nie tylko. Do tego obozu trafili moi bliscy, czyli dziadek z babcią oraz stryj i mój Tatko, którzy przyjechali pociągiem repatriantów ze strefy radzieckiej i w obozie w Łodzi spędzili kilka miesięcy. Niemcy sukcesywnie wysyłali repatriantów do miejscowości pozostających pod zarządem niemieckim. Tak też się stało z moimi bliskimi, którzy trafili do miasteczka w Prusach Wschodnich, gdzie doczekali końca wojny. Stryj wprawdzie trafił do obozu Stutthof, ale przeżył pamiętną ewakuację, która dla niego skończyła się gdzieś w okolicach Lęborka.

Tom 83.31.198.*
A skąd pochodzi nazwa getto? w jakim to języku? żydzi zawsze się izolowali od pozostałych mieszkańców miast i tworzyli swoje dzielnice – getta żeby móc poruszać się w szabas po całym ter. takiej dz.

B. Gui 83.14.203.*
Utworzyli Niemcy przy wyjątkowo aktywnej finansowej pomocy żydów oczywiście nieprzymuszonej żeby było jasne. Budowę getta nadzorował Chaim Rumkowski żydowska kanalia którą potem inni żydzi zabili

prof.B.Gabka @prof.B.Gabka
Powinniscie tez opisac postac Haima Rumkowskiego. Postac tragiczna, dla jednych bohater, dla drugich szubrawiec. Faktem jest ze Niemcy wyslali go do Auschwitz ostatnim transportem a „wdzieczni” wspolbracia zywcem wrzucili do pieca krematoryjnego. Powinniscie opisac tez eksperymenty niemieckie z tzw. atramentyzacja krwi, przeprowadzane na dzieciach w gettcie i obozie dzieciecym. W sumie to smutna rocznica.

Jiri2 @Jiri2
Nie wiem czy to prawda, ale gdzieś czytałem iż do odprawienia transportu z getta w Łodzi potrzebnych było aż dwóch SS-manów. Panowie pili kawę i odbierali od policji z getta dokumenty i listy zapakowanych do transportów ludzi. Może ktoś uściśli tę informację?

http://wpolityce.pl/historia/326569-77-rocznica-utworzenia-przez-niemcow-getta-w-lodzi-centrum-dialogu-organizuje-wyjatkowe-uroczystosci

77. rocznica utworzenia przez Niemców getta w Łodzi. Centrum Dialogu organizuje wyjątkowe uroczystości

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Historię utworzonego przez Niemców getta w Łodzi poprzez wspomnienia osób, które tam żyły będzie można śledzić codziennie na Facebooku. Pierwszy wpis na stronie pojawi się w środę, 8 lutego, w 77. rocznicę utworzenia Litzmannstadt Getto.

Jak powiedziała PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi pod adresem

(Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów. będzie można przeczytać fragmenty wspomnień, pamiętników, wierszy, dokumentów, obejrzeć zdjęcia, które powstały w getcie.)

Dzień po dniu będziemy przybliżać historię, która działa się w Łodzi blisko 80 lat temu. Będzie to też początek projektu edukacyjnego, który Centrum Dialogu ma realizować w tym roku —dodała. Litzmannstadt Getto (W 1940 r. na rozkaz Hitlera zmieniono nazwę Łodzi na Litzmannstadt) zostało utworzone przez Niemców 8 lutego 1940 r., było 1. gettem na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy oraz najdłużej istniejącym. W czasie jego funkcjonowania łącznie przebywało w nim ok. 220 tys. osób. Według różnych źródeł ocalało jedynie ich 7-13 tys.

O konieczności jego utworzenia Niemcy mówili już w grudniu 1939 r. Władze okupacyjne dążyły do całkowitego wyodrębnienia i wyłączenia Żydów ze społeczności oraz ograniczenia im swobody poruszania się. 8 lutego 1940 r. władze niemieckie zadecydowały o powstaniu w Łodzi wydzielonej dzielnicy mieszkaniowej dla Żydów, którzy po opuszczeniu swoich mieszkań, sklepów czy fabryk zamieszkali w najbardziej zaniedbanej części Bałut i Starego Miasta.

3 miesiące później 30 kwietnia 1940 r. nastąpiło całkowite odizolowanie getta od reszty miasta; na obszarze ponad 4 km kw. zamknięto ponad 160 tys. ludzi. Getto otoczono zasiekami z drutów kolczastych. Wyburzono wiele domów przylegających do jego terenu. Na przełożonego Starszeństwa Żydów hitlerowcy wybrali Chaima Mordechaja Rumkowskiego, ze strony niemieckiej gettem zarządzał kupiec z Bremy – Hans Biebow.

Getto w Łodzi było wielkim ośrodkiem przemysłowym, w którym działało prawie 100 fabryk produkujących na potrzeby Rzeszy. Żydzi z łódzkiego getta szyli mundury, czapki, obuwie i plecaki dla armii niemieckiej. Produkowali też bieliznę, meble, a nawet zabawki. Gotowe produkty Niemcy wywozili i sprzedawali. Z tego powodu łódzkie getto było najdłużej istniejącym na ziemiach polskich.

W styczniu 1942 r. rozpoczęły się masowe deportacje Żydów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Do maja 1943 r. zagazowano tam, w przystosowanych do masowych mordów samochodach, ponad 57 tys. osób. Kolejne deportacje nastąpiły we wrześniu. Wywieziono wówczas do Chełmna ponad 15 tys. osób – dzieci do 10 lat i osoby powyżej 65. roku życia. Transporty wznowiono w czerwcu 1944 r. – najpierw do Chełmna, później do obozu Auschwitz-Birkenau.

Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 r. Ostatni transport wyjechał z Łodzi do KL Auschwitz 29 sierpnia 1944 r. W granicach getta Niemcy utworzyli również obóz dla Romów i Sinti oraz dla dzieci i młodzieży polskiej. Pierwszy z nich powstał w połowie września 1941 r. Na niewielkiej przestrzeni zamknięto ponad 5 tys. Romów z Austrii. Warunki, w których przebywali, spowodowały wybuch epidemii tyfusu. Zmarło wówczas lub zostało straconych ponad 700 osób.

W styczniu 1942 r. władze niemieckie podjęły decyzję o likwidacji obozu, co dla Romów oznaczało śmierć. Od 5 do 12 stycznia 1942 r. 4,3 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci z łódzkiego getta wywieziono do Chełmna i zagazowano.

Obóz dla dzieci i młodzieży polskiej przy ul. Przemysłowej zaczął funkcjonować w grudniu 1942 r. Więźniowie mieli od 8 do 16 lat. Byli to m.in. bezdomni, małoletni z sierocińców i zakładów wychowawczych. Sporą grupę stanowili małoletni oskarżeni o współdziałanie z ruchem oporu, nielegalny handel. Warunki pobytu w obozie były ciężkie i prowadziły do biologicznego wyniszczenia. Wielu przebywających tam więźniów zmarło z powodu głodu, chorób czy pobicia przez niemieckich funkcjonariuszy.

Getto łódzkie było drugim, co do wielkości gettem w Polsce – po getcie warszawskim.

Ryb, PAP

autor: DODATEK HISTORYCZNY

Dodatek historyczny portalu wPolityce.pl

Jazda Polska 188.146.92.*
Napiszcie tytuł artykułu po polsku – Niemcy nie stworzyli getta na facebooku. Na Boga Jedynego, jest różnica między skrótowością dziennikarską, a błędem logicznym.

pod 212.182.14.*
To facebook jest starszy od internetu? Niemcy tworzyli getta w mediach społecznościowych? Hitler wyprzedził epokę. A tak na serio, byłoby dobrze, gdyby ktoś czytał materiały przed opublikowaniem.

wPotylicy @wPotylicy
Jakie znowu „centrum dialogu” — z kim to pani Tomaszewska chce „dialogować” i na jaki temat? — co to jest „projekt edukacyjny” i koga ma „edukować”?

..kontynuacja z getta? 95.44.79.*
http://www.bibula.com/?p=66521 Na początku tego wieku w Izraelu przeprowadzano eksperymenty, które muszą dziś budzić obrzydzenie. Prowadzono je m.in. na starcach, którzy przeżyli Auschwitz.

Maarek.K @Maarek.K
„dr Ewa Kurek o żydowskiej obłudzie i kłamstwach wokół holokaustu”

Jiri2 @Jiri2
Niewiniątka z Judenratów . . . .
http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/zydowska-policja-w-sluzbie-gestapo,29050.html

…..

https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3%B3d%C5%BA_Ghetto

https://pl.wikipedia.org/wiki/Litzmannstadt_Ghetto


Tablica z informacją o utworzeniu getta i zakazie wstępu na jego obszar osobom postronnym. Podobne tablice były gęsto rozstawione wzdłuż całego ogrodzenia getta.


Plan Litzmannstadt Ghetto wpisany w aktualną siatkę łódzkich ulic

http://www.sztetl.org.pl/pl/article/lodz/13,miejsca-martyrologii/3086,getto-w-lodzi/

http://www.lodzgetto.pl/

1 thought on “419 77. rocznica utworzenia przez Niemców getta w Łodzi. Centrum Dialogu organizuje wyjątkowe uroczystości

 1. http://www.kresy.pl/wydarzenia,europa-srodkowa?zobacz/wykladowca-sew-uw-skala-polskiego-zaangazowania-w-holokaust-jest-w-polsce-zdecydowanie-niedoceniana


  Adam Balcer. Fot. youtube.com

  Wykładowca SEW UW: skala polskiego zaangażowania w Holokaust jest w Polsce zdecydowanie niedoceniana

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 11 lutego 2017 o godz. 00:12:24

  Dr Adam Balcer, wykładowca Studium Europy Wschodniej UW w raporcie dla Instytutu WiseEuropa pisze o „polskim zaangażowaniu w Holokaust” , którego „skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”.

  W raporcie opracowanym przez politologa, dra Adama Balcera dla Instytutu WiseEuropa, zatytułowanym „Pod powierzchnią illiberalizmu” (oryg. Beneath the surface of illiberalism), z podtytułem „Powracająca pokusa „narodowej demokracji” w Polsce i na Węgrzech – z lekcjami dla Europy”, zawarto kontrowersyjne stwierdzenia dot. „udziału Polaków w Holokauście”.

  Przeczytaj: BBC: polscy maszyniści pomagali w Holocauście, a Niemcy były pod okupacją nazistowską [+VIDEO]

  Czytaj także: Kolejny krok ku penalizacji sformułowania „polskie obozy śmierci”

  Raport generalnie krytycznie opisuje i ocenia rozwój idei i formacji narodowych w Polsce i na Węgrzech, odnosząc się jednak wyraźnie do PiS w Polsce i Fideszu na Węgrzech. – Polska i Węgry są wyjątkowymi przypadkami w Europie, ponieważ są rządzone przez rządy pojedynczych partii „miękkich” prawicowych, narodowych populistów – twierdzi Balcer. Dalej pisze również, że „stawianie się na pierwszym miejscu w perspektywie bycia ofiarami i bohaterami, umożliwia mainstreamowym polskim i węgierskim elitom i społeczeństwom unikanie poważnej konfrontacji ze swoją trudną przeszłością”.

  W treści raportu wyraźnie uwypuklono stwierdzenie, że „polskie zaangażowanie w Holokaust było znacznie mniejszy niż w przypadku Węgier, jednak jego skala jest nadal zdecydowanie niedoceniana w dzisiejszej Polsce”. Dr Balcer, powołując się na raport polskiego Centrum Badań nad Zagładą Żydów pisze, że „Polacy w znacznej większości byli zimno obojętni na eksterminację Żydów, a ich nastawianie względem nich pozostało przez całą wojnę negatywne”.

  – W opinii Centrum Badań nad Zagładą Żydów, polscy Żydzi doświadczyli z rąk Polaków więcej cierpienia, niż wsparcia czy pomocy – czytamy w raporcie.

  Przeczytaj:

  Izraelski Yad Vashem zarzuca Polsce rewizjonizm holokaustu

  Obciążanie Polaków winą za holocaust jest obraźliwe – dyrektor Muzeum Historii Polski

  Szef FBI mówi o współodpowiedzialności Polaków za holocaust

  Fragment ten został oznaczony jednym przypisem do anglojęzycznej wersji strony głównej Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Sam raport powstał dla Fundacji WiceEuropa Institute, we współpracy z niemiecką Fundacją Heinrich Bölla.

  Na raport i zawarte w nim stwierdzenia dot. „polskiego zaangażowania w holokaust” zwrócił uwagę wiceprezes Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak. Zaznaczył też, że tezy raportu dr Balcera były prezentowane we wtorek na debacie w Fundacji Batorego.

  – Warto zauważyć, że autor jest świetnie osadzony w tym całym networku polskojęzycznych instytucji ds. dialogu i spraw międzynarodowych – napisał na Twitterze Bosak.

  Dr Adam Balcer jest związany jako wykładowca ze Studium Europy Wschodniej UW. Wcześniej krytycznie wypowiadał się nt. filmu „Wołyń”. Twierdził, że „ten film to zmarnowana szansa na realne pojednianie z Ukraińcami”.

  Przeczytaj: Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego: Isakowicz-Zaleski to agent wpływu Kremla

  Twitter.com / wise-europa.eu / Kresy.pl

  tagore:
  Niemieckie fundacje polityczne powinny być usunięte z Polski. tagore

  cedrus:
  Coś takiego powinno być ścigane przez naszą prokuraturę.

  mix:
  On chyba plemienny? Strona polska zamiast się tłumaczyć przez żydowską propagandą powinna w reakcji zacząć nagłaśniać spory udział samych Żydów w kolaboracji z Niemcami i zagładzie własnego narodu – od roli judenratów aż po organizacje typu Żagiew.

  Costner:
  Opinie politologa na tematy historyczne nie mają znaczenia, bo nie jest w tej dziedzinie autorytetem. Co wynika z wypowiedzi Balcera? System edukacyjny kształci głupców i ludzi złej woli.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.