435 Sejm uczcił 75. rocznicę powstania Armii Krajowej. W uchwale podkreślono, że jest symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę


fot. Fratria

Każdy naród ma bohaterów na jakich zasługuje, Polska ma AK, Orlęta Lwowskie, itd,.. UPAina ma OUN, UPA, SS Galizien, itp…

Jak niektórzy „polscy patrioci” umieją pogodzić ze sobą „czczenie” jednych i drugich… pozostaje dla mnie niepojęte… 😦

(Przepraszam, że puszczam ten wpis dopiero teraz, ale tak wyszło…)

http://wpolityce.pl/historia/327007-sejm-uczcil-75-rocznice-powstania-armii-krajowej-w-uchwale-podkreslono-ze-jest-symbolem-walki-o-wolna-i-niepodlegla-polske

Sejm uczcił 75. rocznicę powstania Armii Krajowej. W uchwale podkreślono, że jest symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę

opublikowano: 10 lutego · aktualizacja: 10 lutego

Sejm przyjął w piątek uchwałę upamiętniającą 75. rocznicę powstania Armii Krajowej. Podkreślono w niej, że AK jest nie tylko symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę, ale także symbolem „męstwa, patriotyzmu i gotowość do ponoszenia ofiar dla dobra Polski”.

Siedemdziesiąt pięć lat temu, 14 lutego 1942 r., z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego działający w okupowanej Polsce konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, której działalność jest jedną z najbardziej chlubnych kart w historii Polski i która wniosła ogromny wkład w walkę o wolność Europy — napisano w przyjętej przez aklamację uchwale.

Podkreślono w niej, że Armia Krajowa była najlepiej zorganizowaną i największą armią podziemną w okupowanej Europie.

W jej skład wchodziło ponad dwieście organizacji. Setki tysięcy żołnierzy, którzy zdobyli bojowe doświadczenia w warunkach konspiracji miejskiej oraz w partyzantce, potrafiły rzucić wyzwanie regularnej armii w otwartej walce: najpierw podczas akcji „Burza” – operacji przeciw Niemcom rozpoczętej w chwili wkroczenia pierwszych oddziałów Armii Czerwonej na tereny II Rzeczypospolitej, a potem w powstaniu warszawskim – największej i najdłuższej bitwie powstańczej okupowanej Europy, która inspirowała myśli i marzenia wolnych Polaków przez następne pół wieku — przypomniano.

W uchwale zwrócono uwagę, że po zakończeniu II wojny światowej żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani i szykanowani przez władze PRL, skazywani na kary wieloletniego więzienia, a nawet śmierci.

Po latach walki zbrojnej z okupantami nastał też czas zmagań o prawdę i pamięć. Ogromna determinacja i wiara w zwycięstwo, które uskrzydlały ich na polu walki, pozwoliły zachować prawdę o Polsce z okresu II wojny światowej i nie pozwoliły zniszczyć pamięci o poległych, pomordowanych i wypędzonych z Ojczyzny towarzyszach broni — zaznaczono.

W ocenie posłów Armia Krajowa jest nie tylko symbolem „walki o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, ale również symbolem najwyższych wartości, takich jak: męstwo, patriotyzm i gotowość do ponoszenia ofiar dla dobra Polski”.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej i wyraża przekonanie, że ich postawa będzie moralnym drogowskazem dla kolejnych pokoleń Polaków, wyzwalając poczucie narodowej dumy i tworząc więź z Ojczyzną — podkreślono w uchwale.

Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, przekształconej rok później w Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, w Armię Krajową.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.

Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

pc/PAP

GOSC 178.10.97.*
To byli BANDYCI ci sterzelali w plecy Niemcom a nie mieli odwagi stanac do walki OKO W OKO

MAXIMUS 188.146.179.*
GOSCIU 178 – WYPAD DO RASIA -TUDZIEZ SZWABI ,DZWONCU .ODDAJ KASE I MAJATEK ZRABOWANY POLSCE PRZEZ NIEMCY I ODSZKODOWANIA I RUSKICH PODOBNIE

AK 95.44.79.*
Czesc i Chwala Bohaterom! Smierc wrogom Ojczyzny!

marek 89.185.246.*
http://ewinia.nowyekran.pl.neon24.pl/post/136904,przypomnienie

…..


Fot. Radosław Czarnecki/CC/Wikimedia Commons

http://wpolityce.pl/historia/327612-prezydent-duda-w-dniu-75-rocznicy-powstania-ak-kolejne-generacje-polakow-wychowuja-sie-w-duchu-wiernosci-tym-samym-idealom-zdjecia

Prezydent Duda w dniu 75. rocznicy powstania AK: Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom. ZDJĘCIA

opublikowano: 14 lutego

Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75-laty – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do weteranów AK, odczytanym podczas koncertu z okazji 75. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

We wtorkowy wieczór w Teatrze Polskim w Warszawie z udziałem władz państwowych odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pt. „Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna”. W programie koncertu znalazły się pieśni żołnierskie, powstańcze i patriotyczne.

Przed koncertem odczytano list prezydenta RP, skierowany do weteranów AK.

Trwająca ponad pięć lat epopeja niepodległościowej konspiracji – znaczona walkami partyzanckimi i akcjami dywersyjnymi przeciw okupantom, aż po otwarte wystąpienia w ramach akcji „Burza” i największą w całej wojnie bitwę miejską, którą było powstanie warszawskie – należy do najwznioślejszych rozdziałów w dziejach polskich zmagań o wolność. Jest dumą armii polskiej, natchnieniem dla młodzieży i stałym punktem odniesienia dla każdego polskiego patrioty. Kolejne generacje Polaków wychowują się w duchu wierności tym samym ideałom, które przyświecały naszym przodkom przed 75-laty. I jestem przekonany, że tak już będzie zawsze, dopóki będzie istnieć wolna Polska i wolni Polacy — napisał Andrzej Duda.

List przesłała też premier Beata Szydło.

Wasze doświadczenia i wybory stanowią wyjątkowe świadectwo, o którym nigdy nie możemy zapomnieć. Pielęgnując wasze dziedzictwo, budujemy bowiem przyszłość naszej ojczyzny, opartą o patriotyzm i odpowiedzialność za wspólne dobro — napisała premier.

Podczas wtorkowej uroczystości Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Patria” osobom zasłużonym dla pielęgnowania pamięci o AK. Otrzymali je: sędzia Bogusław Nizieński – żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Teresa Heda-Snopkiewicz – córka gen. Antoniego Hedy – „Szarego”, legendarnego dowódcy Armii Krajowej na Kielecczyźnie; Adam Komorowski – syn gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, komendanta głównego Armii Krajowej; Marek Franczak – syn Józefa Franczaka „Lalka”, ostatniego Żołnierza Wyklętego, prowadzącego walkę do 1963 r.; gen. bryg. Robert Głąb – dowódca Garnizonu Warszawa; dr Przemysław Wywiał – historyk, jeden z animatorów ruchu strzeleckiego w Polsce; hm. Wiesław Turzański – sekretarz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Weterani Państwa Podziemnego, którzy są wśród nas, są dla każdego Polaka najpiękniejszym skarbem, najpiękniejszym wzorem, źródłem siły i punktem odniesienia — powiedział Kasprzyk.

Dziękujemy żołnierzom AK za lata wojennej walki, za to, że byliście twardzi jak stal po wojnie, wreszcie za to, że sztandar niepodległości przenieśliście we współczesne czasy. Dziękujemy, że jesteście z nami, że uczycie nas, jak kochać Polskę — mówił.

W związku z 75-leciem przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową we wtorek po południu w Warszawie złożono kwiaty przed pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, pierwszego dowódcy Armii Krajowej, oraz przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, który znajduje się w pobliżu polskiego parlamentu.

W uroczystościach tych wzięli udział m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru, posłowie Platformy Obywatelskiej – Michał Szczerba, Marcin Święcicki, Tomasz Siemoniak, Andrzej Halicki, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Kwiaty złożono m.in. w imieniu premier, marszałka Sejmu, ministra obrony narodowej, wojewody mazowieckiego, prezydent miasta st. Warszawy, Związku Harcerstwa Polskiego, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wcześniej w 150 punktach Warszawy związanych z czynem zbrojnym największej formacji Polskiego Państwa Podziemnego zapłonęły znicze pamięci dla żołnierzy AK. Rano – w miejscu, w którym rozegrała się Akcja pod Arsenałem – akcję symbolicznie zainaugurowali kombatanci i harcerze. W Warszawie zorganizowano też konferencję naukową, na której historycy omówili m.in. wpływ etosu Armii Krajowej na ruch Solidarności.

Uroczystości wz. z 75-leciem utworzenia AK zaplanowano również na niedzielę, 19 lutego. Tego dnia odbędzie się msza w Katedrze Polowej WP w intencji żołnierzy Armii Krajowej, po mszy jej uczestnicy spotkają się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Odbędzie się tam złożenie kwiatów przy asyście honorowej Wojska Polskiego; odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa.

gah/PAP

Po 75 latach nareszcie docenie 46.112.148.*
ni. A ilu oddało życie dla nas? A ilu bandytów np „wolski” pochowanych z honorami przez bigosa, teraz dzięki rządom PiS jest ocenionych, dalej nie ukaranych, dalej leżą na narodowej nekropolii

Propaganda 89.39.169.*
nie zastąpi Polski.

przemko189 94.254.246.*
Panie Prezydencie jak się tam mają Polaków sprawy z kredytami frankowymi. Czy Pana słowa to tylko taki pic pod wybory?

sroda godz. 18.30 178.238.38.*
http://m.niezalezna.pl/93871-koncert-ku-czci-gryfa-transmisja

o 11-letnim sanitariuszu 178.238.38.*
Aleksander Jabłonowski / Wojciech Olszański – Armia Krajowa i Jędruś Szwajkert

skandal 178.238.38.*
Nie za taka Polske żolnierze AK placili krwia i zyciem.
http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/327530-dmowski-wykreslony-z-podrecznikow-historii-bosak-martwi-sie-o-los-zalozyciela-ruchu-narodowego

mordechaj 78.11.233.*
Ceniąc wiele działań AK, bardzo sobie cenię również czeski ruch oporu. Udany zamach na Reinharda Heydricha i zwycięskie Powstanie Praskie z maja 1945 r.

Rospin 31.42.1.*
Wieczna Cześć i Chwała Niezłomnym Bohaterom! Oni wiedzieli, co to znaczy KOCHAĆ POLSKĘ!

…..


Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego

http://wpolityce.pl/historia/327457-75-rocznica-powstania-armii-krajowej-najwiekszego-wojska-dzialajacego-w-okupowanej-europie-nie-zapominajmy-o-bohaterach

75. rocznica powstania Armii Krajowej, największego wojska działającego w okupowanej Europie. Nie zapominajmy o bohaterach!

opublikowano: 14 lutego · aktualizacja: 14 lutego

75 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Utworzona przed 70 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

Armia Krajowa była kontynuacją zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.

Utworzona 27 września 1939 roku SZP została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej, a następnie rozkazem Naczelnego Wodza w Armię Krajową, w skład której weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej jak i sowieckiej.

Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie, któremu podlegały Siły Zbrojne RP. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 roku.

Komendant Główny AK podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. Organem dowodzenia AK była Komenda Główna (KG), w której skład wchodziły oddziały, piony organizacyjne i samodzielne służby – oddziały: I Organizacyjny, II Informacyjno-Wywiadowczy, III Operacyjno-Szkoleniowy, IV Kwatermistrzostwa, V Łączności Operacyjnej, VI Biura Informacji i Propagandy oraz VII Finansów i Kontroli, a także Kierownictwo Dywersji.

Terenowa struktura organizacyjna AK odpowiadała zasadniczo przedwojennemu podziałowi administracyjnemu kraju. Na terenie województw tworzono okręgi, w powiatach – obwody, w gminie lub kilku gminach – placówki. Tworzone były także obszary będące jednostkami strukturalnymi, obejmującymi kilka okręgów. Na początku 1944 roku Komendzie Głównej AK podlegały cztery obszary i osiem samodzielnych okręgów. W skład AK wchodziły także jednostki strukturalne, działające poza granicami kraju: Samodzielny Wydział do Spraw Kraju Sztabu Naczelnego Wodza oraz Oddziały AK na Węgrzech („Liszt”) i w Niemczech (Komenda Okręgu Berlin „Blok”).

AK od początku była organizacją masową, zwiększającą szeregi przez werbunek ochotników i kontynuowanie akcji scaleniowej, rozpoczętej przez Związek Walki Zbrojnej. W latach 1940-1944 do AK przystąpiły m.in.: Tajna Armia Polska, Polska Organizacja Zbrojna „Znak”, Gwardia Ludowa PPS-WRN, Tajna Organizacja Wojskowa, Konfederacja Zbrojna, Socjalistyczna Organizacja Bojowa, Polski Związek Wolności oraz częściowo Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie i Narodowe Siły Zbrojne.

Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 roku ok. 100 tys., zaś w lecie 1944 roku już ok. 380 tys., w tym: ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku – pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

Potrzeby finansowe, materiałowo-sprzętowe i w zakresie uzbrojenia były zabezpieczane przez rząd RP i uzupełniane w drodze akcji bojowych i innych działań, mających na celu zaopatrzenie w broń, mundury, sprzęt i środki finansowe (m.in. zakupy broni i własna, tajna produkcja broni strzeleckiej: pistoletów maszynowych, granatów i materiałów wybuchowych).

AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów.

Przygotowaniem i wykonaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych i specjalnych zajmowały się autonomiczne piony wydzielone z KG AK: Związek Odwetu, „Wachlarz” i Kierownictwo Dywersji, pod nadzorem Kierownictwa Walki Konspiracyjnej, a następnie Kierownictwa Walki Podziemnej. Innymi formami walki bieżącej były: organizowana na szeroką skalę akcja propagandowa wśród społeczeństwa polskiego (prowadzona przez Biuro Informacji i Propagandy), wydawanie prasy, np. „Biuletynu Informacyjnego”, szerzenie dezinformacji wśród Niemców (akcja „N”) oraz wywiad wojskowy.

Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRS i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.

Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”.

Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

gah/PAP

Cdn… 95.44.79.*
Czesc i Chwala Bohaterom! Smierc wrogom Polski!

Realista 88.156.132.*
Nie byłoby Armii Krajowej gdyby nie szeroko działające w II RP organizacje strzeleckie. Narodzie! Tłumnie nawiedzajcie strzelnice!

chemik@chemik
CZEŚĆ i CHWAŁA BOHATEROM . Wieczna HAŃBA zdrajcom . Wolność nie jest dana na zawsze, trzeba ją STALE pielęgnować, o nią stale WALCZYĆ.

ryfci 87.206.47.*
shalom wicki i wsiakaja drugaja agientura pośledniejszego płazu! jak tam blokowanie ekshumacji POLSKICH bohaterów w ce-pe-enie?! a jak grosso – ulubieniec salonów „polskich” polityków?!

Konrad 91.61.30.*
Chwala Bohaterom ! Chwala Armii Krajowej !

Polecamy „wSklepiku.pl”:„Wielka Księga Patriotów Polskich”.

Pierwsza na rynku wydawniczym publikacja przedstawiająca biogramy 500 postaci z historii Polski, które miały duży wpływ na bieg jej dziejów.

http://wpolityce.pl/historia/327549-armia-krajowa-duma-polakow-ale-europy-niekoniecznie-nikt-inny-nie-mial-podziemnego-panstwa-walczacego-z-niemiecka-horda-do-konca

http://wpolityce.pl/kosciol/327249-75-rocznica-powstania-ak-bp-lepa-trzeba-sluzyc-ojczyznie-ktora-jest-nasza-matka

http://wpolityce.pl/historia/328133-narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-calym-kraju-sprawdz-wydarzenia-i-atrakcje-przygotowane-przez-ipn

http://wpolityce.pl/historia/328093-symbol-niezlomnosci-naszego-ducha-74-lata-temu-gen-grot-nakazal-oznaczanie-akcji-ak-kotwica

http://wpolityce.pl/historia/327345-swiatelko-dla-armii-krajowej-w-75-rocznice-utworzenia-ak-zaplona-znicze-pamieci

http://wpolityce.pl/historia/323535-marek-lasota-dyrektorem-muzeum-armii-krajowej-w-krakowie-priorytetem-bedzie-wypromowanie-placowki-jako-unikatowej-w-skali-swiata

3 thoughts on “435 Sejm uczcił 75. rocznicę powstania Armii Krajowej. W uchwale podkreślono, że jest symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę

 1. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ukraina-radni-obwodu-lwowskiego-chca-aby-obchody-75-rocznicy-utworzenia-upa-odbyly-sie-na-poziomie-centralnym


  źr: http://lubitov-lib.blogspot.com

  Ukraina: Radni obwodu lwowskiego chcą, aby obchody 75. rocznicy utworzenia UPA odbyły się na poziomie centralnym

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 09 marca 2017 o godz. 11:11:04

  Rada obwodu lwowskiego zwróciła się z prośbą do prezydenta, rządu i parlamentu Ukrainy o to, aby obchody 75 rocznicy utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej odbyły się na szczeblu państwowym.

  Rada obwodu lwowskiego zwróciła się z prośbą do prezydenta, rządu i parlamentu Ukrainy o to, aby obchody 75 rocznicy utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej odbyły się na szczeblu państwowym.

  Stosowną uchwałę przyjęto na sesji rady we wtorek, 7 marca – informuje serwis ZIK.ua Podkreślono w niej, że 14 października tego roku przypada rocznica utworzenia Ukraińskiej Armii Powstańczej.

  – Dziś znowu jesteśmy świadkami informacyjnego ataku na pamięć Ukraińskiej Armii Powstańczej i ukraińskiego ruchu wyzwoleńczego. Wrogowie Ukrainy rozumieją to, że walka UPA to jeden z filarów ukraińskiej niepodległości (i dlatego) chcą go zniszczyć w świadomości naszych obywateli – czytamy w apelu radnych.

  Radni wzywają także do tego, aby dzień utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii był nadal świętem państwowym na Ukrainie.

  Czytaj również: Szef MSZ wzywa Ukrainę do nieświętowania 75. rocznicy UPA. „Może się okazać, że z Polski nikt tam już nie pojedzie”

  kresy.pl/ zik.ua

  tagore:
  Marszałkowie polskiego Sejmu i Senatu wykazują się skazą uczelnianą ,czyli przekonaniem o wyższości gadania nad działaniem i syndromem akuratnego chłopca w idealnej koszulce zawsze zdziwionego dlaczego „szczony z pod gemeli” zawsze robią go w konia. tagore

  krok:
  „Wrogowie Ukrainy rozumieją to, że walka UPA to jeden z filarów ukraińskiej niepodległości (i dlatego) chcą go zniszczyć w świadomości naszych obywateli” – czyli ukraińcy oficjalnie przyznają, że wrogiem jest Polska, bo dla nas UPA to pospolici mordercy kobiet i dzieci. PIS będzie udawał, że chodzi o Rosję. Ciekawe jak daleko się posunie PIS udając Greka.

  Mordechaj_po_prostu:
  Pytanie do forumowiczów: co PIS powinien konkretnego uczynić, by takie rzeczy się nie działy? Ja bym na ich miejscu miał problem, nie mamy za bardzo środków nacisków poza zamknięciem granicy, ograniczeniem środków na rzecz mniejszości lub zablokowaniem im drogi do UE, no ale wtedy jeszcze bardziej by się zantagonizowali zamiast odpuścić. ONZ czy jakieś sądy to już żart, więc jakie sugestie?

  jaro7:
  No właśnie wymieniłeś te środki,tylko żeby ich użyć trzeba mieć ja.a a nie zbuki i dbać o POLSKĄ racje stanu.Brak reakcji z polskiej strony tylko ich rozzuchwala.Senatorowie Pis odrzucili…własny projekt o karaniu za propagowanie banderyzmu motywując to że wpłynie to na ..pogorszenie stosunków z upainą(czyli uważają że kult upa i bandery wpływa na polepszenie tych stosunków), a co było do przewidzenia strona upaińska odpowie tym co czytamy w tym artykule,czyli dalsza gloryfikacja bandytów.PiS=dyplomatolizm,kolaboracja,zdrada,zaprzaństwo.

  krok:
  Penealizacja gloryfikacji UPA, banderowców, oun, w Polsce, dawanie adekwatnych środków na związek ukraińców w Polsce, jak ukraińcy na związek Polaków, ustanowienie embarga na produkty ukraińskie, takie jakie mamy ze strony ukraińców od 8 lat, utworzenie bazy danych o ukraińcach, którzy poprzez swoją działalność banderowską mogą stanowić zagrożenie dla Polski, w tym wszystkich obywateli ukrainy w Polsce, bo wiem nie ma nad tym żadnej kontroli, jedynie przez urzędy pracy namiastek rejestracji. Zerwać kontakty z miastami, które nadały tytuł honorowy banderze. Mogę tak wymieniać w nieskończoność, są to środki, które normalne, zdrowe Państwo już dawno powinno mieć wdrożone. Wówczas niech ukraińcy u siebie tworzą apoteozę morderców UPA.

  JaremaW:
  100/100. Mam inne pytanie, mianowicie co zrobić żeby człowiek urodzony w Polsce ( chyba po Akcji Wisła), wychowany w Polsce, wyuczony w Polsce i pracujący w Polsce zlikwidował na Facebooku swoje haniebne polubienia takie jak:BanderaCynic, Stepan Bandera,Духовно-Ідеологічний Відділ Правий Сектор,Roman Shukhevychn Polityk, Криївка Restauracja!? Tak przez przypadek trafiłem na profil pewnego gościa, a nie są to zdjęcia tylko polubienia. Ps. Ta kryiwka to speluna we Lwowie wielbiąca banderowców.

  krok:
  Na kogoś polubienia na FB nic nie poradzisz. Możesz natomiast udostępnić jego profil poprzez swój i opisać jako antypolaka, twoi znajomi jeżeli też to zrobią, to się rozejdzie po FB. Możesz utworzyć nowe konto „łowca banderowców” lub podobne, gdzie będzie można opisywać przypadki banderolubów, choć Fb z pewnością na to zareaguje, bo polscy operatorzy FB są nadgorliwi i na naciski Sorosów spolegliwi. FB swoją poprawnością polityczną stał się niepoprawny politycznie, czasami usuwa pokojowe konta patriotów chcących wywiesić Polskie flagi, a nie reaguje właśnie na nazistów z prawego sektora, lub lewackie nawoływanie do obalenia Polskiego rządu. Ogólnie zbyt dużo Polaków opluwa Polskę, byśmy mogli liczyć na szacunek innych.

  JaremaW:
  Dzięki za info. czyli walka z wiatrakami. Tyma ma swoje zastępy, a my w Polsce niewiele możemy zrobić przeciwko szerzącemu się banderyzmowi .Szkoda.

  Monroe:
  A czy ktoś próbował denuncjować to Facebookowi jako neonazi?

  JaremaW:
  Jeszcze nie, na razie wypytuję bo nie chcę stracić mojego profilu za np. „Jestem Patriotą”,” Polska- ojczyzna bohaterów” czy ” Jestem Polakiem i tego się nie wstydzę” kto ich tam wie.

  Czas_przebudzenia:
  Na nędzników sławiących zbrodniarzy niewiele można zrobić, gdy państwo jest zorganizowane wg wytycznych marksistowskich (tak jak wszystkie państwa Europy i Ameryk), a sama oszukańcza idea marksistów popiera aktualnie apologetów zbrodniarzy banderowskich jako ferment, który ma rozpalić nową wojną w Europie. Identycznie jak „mądrość etapu” marksistów popiera od dekad wtłaczanie multi-kulti w Europie w celu zniszczenia państw narodowych i poddania tubylców przyszłemu królowi zła, którego chcą osadzić na tronie świata. Plany są dość dokładnie opisane już ponad 100 lat temu w protokołach mędrców syjonu. Wcześniejsze podania mówią, że już 1871 roku Albert Pike napisał dokładnie te same treści. Chcą neo-banderowcy być pożytecznymi durniami wyznawców zła, to będą. Głupich się nie odwiedzie od wchodzenia w zło. Wpadli w zwodzenia zła, tak jak wpadli Rosjanie jako pożyteczni durnie popierający bolszewików i rozwalający swe państwo od roku 1917. Identycznie wpadli w szpony zła Niemcy w III Rzeszy, gdzie rzekoma walka z bolszewizmem była prowadzona strategicznie w tak idiotycznie głupi sposób, że realnie Niemcy byli wyłącznie pożytecznymi durniami realnie wdrażającymi marksizm w połowie Europy. Jedyne co Polacy mogą robić, to uświadamiać ogłupionym ludziom u władzy, że są kolejnymi marionetkami marksistów, czyli kolejnymi kukiełkami króla diabłów z jego teatru kukiełkowego przedstawianego ludziom zwodzonym powoli przez zło („A cała ziemia w podziwie powiodła wzrokiem za Bestią, i pokłon oddali” Ks.Apokalipsy św.Jan 13:4). Jedyne co możemy robić, to utrwalać Chrześcijaństwo w Polsce, bo nędza duchowa boi się siły Jezusa Chrystusa i nie jest w stanie tej siły przemóc od 2000 lat, mimo że popełnili już tyle kure..stwa na Ziemi.

  Monroe:
  Myślę, że nie ma sensu z tym walczyć. Primo, bo to kontrproduktywne; secundo, bo nikt na świecie tego zwalczać na tę chwilę nie chce; tertio, bo demolowanie Ukrainy przez samych Ukraińców to gra niebezpieczna, ale z pewnymi szansami dla nas. Polska powinna natomiast zrobić to, co opisał Krok. I bezwzględnie wyrzucać (bez prawa powrotu) za każdy przejaw banderyzmu. Powinniśmy też wprowadzić przepis o możliwości odebrania przyznanego obywatelstwa. Niedługo zacznie się masowe ich przyznawanie i ściągniemy sobie nieodwracalnie na głowę całe bataliony ochotnicze. (Ich członkowie z definicji nie powinni otrzymywać wiz dłuższych niż kilkudniowe. W sam razy tyle, aby przyjechać na samolot do Kanady czy innej Australii.)

  Polubienie

 2. MadMike:
  To już jest tak żałosne, że nawet śmiać mi się nie chce. To nie prościej płacić Rosji za gaz który prześlą na Ukrainę? Kuriozum płacimy (dzięki naszym januszom biznesu) za gaz znacznie wyższą cenę a potem oddajemy go ukrom (bo sprzedaży nigdzie mowy nie ma). Albo lepiej, pozwólmy ukrom zając całą Polskę, oddajmy się pod ich władzę. Jeśli jacyś kresowiacy głosowali na PiS to chyba powinni sobie palnąć w łeb.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/polski-rzad-chce-zbudowac-gazociag-aby-zwiekszyc-mozliwosc-eksportu-gazu-na-ukraine


  Foto: wikimedia.org

  Polski rząd chce zbudować gazociąg, aby zwiększyć możliwość eksportu gazu na Ukrainę

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 11 marca 2017 o godz. 18:06:06

  Obecnie Polska może wysyłać na Ukrainę 1,5 mld metrów sześciennych, a planuje zwiększyć możliwości do 5–6 mld merów sześciennych do 2020 roku.

  Aby umożliwić zwiększenie przesyłu gazu na Ukrainę PGNIG chce zbudować nowy gazociąg Hermanowice – Strachocina. Zdaniem ministra Piotra Naimskiego, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej plan ten jest możliwy do zrealizowania.

  CZYTAJ WIĘCEJ:
  110 milionów złotych unijnego dofinansowania na gazociąg przy granicy z Ukrainą

  Minsiter stwierdził: Po polskiej stronie w zasadzie bardzo niewiele potrzeba, aby ta możliwość stała się rzeczywistością. Po stronie ukraińskiej trzeba zbudować 120 km nowego gazociągu, połączyć przejście graniczne w Hermanowicach z pierwszym magazynem gazu po stronie ukraińskiej. Te rozmowy się toczą, ale nie przebiegają łatwo, ponieważ po stronie ukraińskiej wprowadzona jest reorganizacja, w sensie formalnym, sektora gazowego.

  kresy.pl / http://www.radiomaryja.pl

  kbog:
  Piękny podarunek dla UPAiny kosztem polskiego podatnika. Czyżby takie polecenie przyszło z ambasady USA.

  malkontent:
  USA obcięła pomoc ukrpom o połowę, Polska pisdzielców dała carte blanche ukropom , co sobie zażyczą maja i będą mieć. Może od razu niech pisdzielcy przeniosą władzę do Kijowa :-(((( Jakoś nie słychać portalowych dyżurnych pisdzielców , gdzie wasze zachwyty ???? , nic cisza :-((( hehehee

  Polubienie

 3. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ponad-20-tys-osob-uchyla-sie-od-sluzby-wojskowej-w-obwodzie-tarnopolskim-na-ukrainie


  Fot. wikimedia.org

  Ponad 20 tys. osób uchyla się od służby wojskowej w obwodzie tarnopolskim na Ukrainie

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 11 marca 2017 o godz. 23:11:01

  Są poważne problemy z przeprowadzeniem kolejnej tury poboru do wojska w obwodzie tarnopolskim, ponieważ ponad 20 tys. poborowych nie stawiło się w komisjach poborowych.

  Według komendanta obwodowej komisji poborowej w Tarnopolu Ołeksandra Skumbrija, są poważne problemy z przeprowadzeniem kolejnej tury poboru do wojska, ponieważ ponad 20 tys. poborowych jest poszukiwanych w związku z niestawieniem się na wezwanie komisji.

  Jednakże wojskowy uspokaja, że nie wszyscy wezwani zostaną wcieleni w szeregi armii, ponieważ istnieją okoliczności pozwalające na odroczenie służby wojskowej, np. względy rodzinne, stan zdrowia, nauka w szkole a także działalność zawodowa.

  ZOBACZ TAKŻE: Coraz większe kłopoty z poborem na Ukrainie. Sztab Generalny: mężczyźni masowo uciekają za granicę

  Obwód tarnopolski jest jednym z 24 obwodów Ukrainy i liczy niespełna 1,1 mln mieszkańców.

  zz.te.ua

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.