447 O jedną dziurę w dachu za daleko, czyli czyżby u niektórych następowało w końcu trzeźwienie z pijanych fantazji i marzeń? Być może… ale tylko u niektórych… :-(


autor: fot. PAP/EPA

Wiem, wiem, co se dalej pomyślicie… Ten wpis to też jest „ruska prowokacja, ja jestem ruskim trollem”, itd ale… no zwyczajnie nie mogłem powstrzymać się… bo chcę sobie zrobić trochę jaj z kolejnego pogrzebu.

Ta dziura w dachu wg mnie przedstawia symbolicznie, jak „spójna i bezstronna” jest logika „łowców ruskich trolli” i innych „wolnych ludzi”… Dla nich cokolwiek nie działoby się „To zawsze jest wina”, wiecie kogo… Wytłumaczenie piękne,.. jak ogólna teoria wszystkiego… Jeden wzór, jedno równanie… i cała rzeczywistość prosto i jasno ociosana, opisana i wytłumaczona, no i po co więcej samemu myśleć i wyciągać jakieś złowrogie wnioski, no nie? 🙂

Nawet przedwczorajsze zabicie ukraińskiego polityka, to też wina wiecie kogo… No i tylko po kiego grzyba ten upadliński SB przyznał się, że jednak to nie ruskie szpiony,  tylko upaińscy bohaterzy z Donbasu „tak sami z siebie”… trach, no i wiecie rozumiecie… A mogli to przemilczeć… i nadal mogło być panie tak cicho i piknie…

bandera to prostytutka Hitlera 178.43.69.*
Nareszcie trzeżwy głos w tym banderowskim skomleniu, które uprawiają niektórzy politycy i pseudodziennikarze z TVP. Oby nie był to głos wołającego na puszczy.

precz z banderowcami 83.22.255.*
polityka jaką prowadzi pis wobec ukrów i upaliny jest taka sama jak merkelowej wobec muslimów – jaka więc będzie reakcja władz? więcej ukrów! węcej diengów! i tak do wyborów… zapłacicie za to!

Jooma 124.177.242.*
To nie byl Ruski bo by lepiej wycelowal. To reka zapijaczonego rezuna z ukrainy.

Pampero 83.27.43.*
Może to robota Rosjan, ale odnoszę wrażenie, że istnieje przychylność dla tych prowokacji, a i obecnie zamachu nie tylko wsród ludnosci Ukrainy, ale tez wielu jej polityków. Czy znowu sprawca nieznany?

Teo@Teo
Bardzo dobrze… Ślepa polityka uległości kolejnych polskich rządów takie daje rezultaty!!! I dotyczy to nie tylko Ukrainy!!!

wuj1234 95.48.247.*
Nareszcie mądra prawda. Miał rację kś. Isakiewicz że ukrainiec to nieprzychylny dla lacha. Pytam dlaczego w Rosji nikt nie zamalowuje Polskich symboli a podobno rosjanie zamalowują na Ukrainie.

Mirosław 78.11.6.*
Brawo, panie Piotrze wreszcie realistyczne spojrzenie na problem i nazwanie rzeczy głośno po imieniu a nie politpoprawne zwalanie wszystkiego na złowrogiego Putina- bo z Ukrainą „przecież się kochamy”

PISdojebek 5.172.255.*
Jak dla mnie to donosiciel Cywińskie po latach robienia PISidiotom wody z mózgu może teraz iść w chújam razem ze swoim PISem.

…..

http://wpolityce.pl/polityka/333624-co-z-ta-ukraina-podziurawienie-fasady-polskiego-konsulatu-w-lucku-obnazylo-iluzje-naszego-dobrosasiedztwa

Co z tą Ukrainą? Podziurawienie fasady polskiego konsulatu w Łucku obnażyło iluzję naszego „dobrosąsiedztwa”

opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu

Prezydent Petro Poroszenko „zdecydowanie potępił ostrzał polskiego Konsulatu Generalnego w Łucku” i polecił służbom „natychmiastowe użycie wszelkich środków dla wyjaśnienia tego incydentu”, napisał rzecznik Swiatosław Cehołko w internecie.

Takie czasy! Kiedyś zwoływało się konferencje prasowe z udziałem wszystkich odpowiedzialnych, dziś wystukuje się kilka zdań na Facebooku lub na Twitterze… Zamach, bo powiedzmy otwarcie, to był zamach, potępił też szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin i inni. Który to już raz i ile jeszcze takich „razów” mamy się spodziewać?

Ambasada RP w Kijowie wystosowała notę… – brzmią kolejne komunikaty, tym razem z naszej strony. Prezydent Poroszenko kazał wzmocnić ochronę placówek dyplomatycznych w swoim kraju. A to Ciekawostka, Ukraina znajduje się w stanie wojny z Rosją, zaś jej prezydent dopiero odkrył, że może należałoby coś „wzmocić”? Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności nie doszło w polskiej placówce do tragedii. Jak ustalono, zamachowcy strzelali z granatnika przeciwpancernego.

Być może była to rosyjska prowokacja. Z kremlowskiego punktu widzenia miałoby to sens. Być może jednak nie była to akcja przeprowadzona z inspiracji Moskwy. To tylko speklulacje. Nie da się zaprzeczyć, że Rosjanom byłoby na rękę pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. Nie dlatego, że aż tak jesteśmy ważni, nie uczestniczymy nawet w negocjacjach w tzw. formacie normandzkim (Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji), poza „wstawiennictwem” za Ukrainą tu i ówdzie i nie mamy wiele do gadania, nie spowodujemy, że Rosjanie wycofają się ze wschodu Ukrainy i Krymu jej nie oddadzą.

Wciąganie Polski w konflikt z Rosją może być natomiast testem, na ile nasi zachodni sojusznicy okażą się solidarni z naszym krajem. Jaka jest solidarność Zachodu z samą Ukrainą? – wiadomo, ograniczona. Unia Europejska niby jest otwarta dla tych, którzy chcą do niej przystąpić, co półgębkiem ujęto w deklaracji na jubileuszowej fecie w Rzymie, lecz w rzeczywistości rozszerzenie wspólnoty jest obecnie wykluczone. Po pierwsze dlatego, że unia akurat się kurczy z powodu tzw. brexitu i targają nią własne problemy o znaczeniu wręcz egzystencjalnym, a po drugie i ważniejsze dla Kijowa, że zwłaszcza dla Ukrainy nie ma w niej miejsca. Kraje UE wolą bowiem robić geszefty z Rosją i nie być stroną w jej konfliktach, a już w ogóle w zbrojnych. Integracja Ukrainy z unią stanowiłaby zaprogramowanie kłopotów w relacjach wspólnoty z Rosją, również z uwagi na wielką mniejszość rosyjską w kraju Poroszenki i społeczne podziały.

Jest wszakże jeszcze jeden istotny aspekt, o którym dziś nikt nie mówi, a mianowicie ponowne zwrócenie się dryfującego Kijowa w stronę Moskwy. Choć w obecnej sytuacji jest to trudne do wyobrażenia, taki scenariusz jest w przyszłości jak najbardziej możliwy. A to znów implikuje pytanie, czy nasza polityka zagraniczna uwzględnia taki rozwój zdarzeń? Obawiam się, że nie. Tymczasem mamy z Ukrainą inny problem: niedokonany przez nią rozrachunek z przeszłością, co rykoszetem obnażyło podziurawienie z granatnika fasady polskiego konsulatu w Łucku. Nawet jeśli ów zamach nastąpił z rosyjskiej inspiracji, nie była to pierwsza prowokacja i nie ma co udawać, że my, Polacy, niezależnie od naszego wstawiennictwa za Ukrainą w Europie, jesteśmy uwielbiani przez Ukraińców.

Przykładów tego „uwielbienia” mamy całe mnóstwo. Ledwo odrestaurowano sprowanowane w marcu, dwa polskie pomniki, znów zostały pobazgrane obraźliwymi napisami. I jak w wielu innych tego rodzaju zdarzeniach, minister Klimkin potępił – a jakże, na… Twitterze – te „dewastacje”, że były to „zaplanowane prowokacje”, dokonane przez „trzecią stronę”. Tylko w ostatnich tygodniach antypolskie „akty wandalizmu” mieliśmy w Hucie Pieniackiej, gdzie zrujnowano pomnik naszych rodaków wymordowanych w 1944r., zbezczeszczenie polskich grobów na cmentarzu w Bykowni, profanacje w Podkamieniu, gdzie upamiętniono dokonane na Polakach zbrodnie UPA i ukraińskiej formacji SS Galizien, czy np. we Lwowie, gdzie zdewastowano pomnik wymordowanych profesorów lwowskich. To jacyś „nieznani sprawcy” namalują: „śmierć Lachom!”, to znów zawieszą – jak niedawno na płocie rzekomo chronionej polskiej ambasady w Kijowie – podobiznę Stepana Bandery, współtwórcy formacji OUN-B, odpowiedzialnej m.in. za rzeź na wołyńskich Polakach… Jeśli szef ukraińskiej dyplomacji Klimkin wskazuje na „trzecią siłę”, pytam:

czy to „trzecia siła” organizuje rajdy rowerowe imienia Bandery, drukuje panegiryki na cześć tego zbrodniarza, któremu prezydent Wiktor Juszczenko nadał tytuł „Bohatera Ukrainy” za… „niezłomność ducha w obronie idei narodowej”, a co skrytykował zarówno prezydent Lech Kaczyński jak i Parlament Europejski w specjalnej rezolucji…? Nawiasem mówiąc, spora część posłów Rady Najwyższej Ukrainy (w tym z partii Julii Tymoszenko) wystosowała wówczas pismo protestacyjne do PE, w którym wychwalała Banderę , jako „symbol patriotyzmu”. Nie ma dziś większego miasta na Ukrainie, którego rady nie nadałyby Banderze „honorowego obywatelstwa”, ma około 50 pomników, jego imieniem nazywane są ulice, place i skwery, ma też wiele poświęconych mu muzeów, doczekał się nawet znaczka pocztowego, wydanego w rocznicę jego urodzin… „Trzecia siła”? Wymieniać dalej…?

Jeśli teraz polscy politycy nie zareagują stanowczo ponad podziałami partyjnymi na takie przejawy ukraińskiego „patriotyzmu”, jeśli na takim fundamencie mają być budowane przyszłe stosunki polsko-ukraińskie, to dobrej nocy. Jeśli nie teraz mamy oczekiwać, żądać i egzekwować od Ukraińców dokonania historycznej wiwisekcji, to kiedy…?

autor: Piotr Cywiński

mark strong 31.11.130.*
nie angażować Polski w konflikt ukraiński!!!!nic dobrego z tego nie będzie. pracuje razem z ukraińcami i oni mają gdzieś czy ukraina jest wolna czy nie.

wiedza jest cenna 89.238.166.
Wiedza 91.61.47. Kazdy powinien podany przez Ciebie link obejrzec, a wtedy zrozumie, dlaczego zlikwidowane zostalo ministerstwo skarbu panstwa. Logiczne! Skarby polskie sa sprzedane!!!!

minsect@minsect
Jeden rozsądny głos na wPolityce… ale to za mało. Widać że linia narzucona przez Karnowskich to: rusofobia, ukrofilia i zakaz krytyki PiSu. Przykre, takie medium traci sens. A polscy politycy działają ponad „podziałami” – PO-PiS jest jednomyślnie pro-banderowski, jedni i drudzy bez skrupułów przeprowadzają ukrainizację Polski. Obie partie prożydowskie zamiast propolskie.

JT 83.9.41.*
Nareszcie głos rozsądku w sprawie zakłamanej i zawsze pełnej wymogów wobec innych Upainy. Ups, Ukrainy… Jeden pies!

bandera to prostytutka Hitlera 178.43.69.*
Nareszcie trzeżwy głos w tym banderowskim skomleniu, które uprawiają niektórzy politycy i pseudodziennikarze z TVP. Oby nie był to głos wołającego na puszczy.

precz z banderowcami 83.22.255.*
polityka jaką prowadzi pis wobec ukrów i upaliny jest taka sama jak merkelowej wobec muslimów – jaka więc będzie reakcja władz? więcej ukrów! węcej diengów! i tak do wyborów… zapłacicie za to!

Jooma 124.177.242.*
To nie byl Ruski bo by lepiej wycelowal. To reka zapijaczonego rezuna z ukrainy.

PISdojebek 5.172.255.*
Jak dla mnie to donosiciel Cywińskie po latach robienia PISidiotom wody z mózgu może teraz iść w chújam razem ze swoim PISem.

Pampero 83.27.43.*
Może to robota Rosjan, ale odnoszę wrażenie, że istnieje przychylność dla tych prowokacji, a i obecnie zamachu nie tylko wsród ludnosci Ukrainy, ale tez wielu jej polityków. Czy znowu sprawca nieznany?

Teo@Teo
Bardzo dobrze… Ślepa polityka uległości kolejnych polskich rządów takie daje rezultaty!!! I dotyczy to nie tylko Ukrainy!!!

wuj1234 95.48.247.*
Nareszcie mądra prawda. Miał rację kś. Isakiewicz że ukrainiec to nieprzychylny dla lacha. Pytam dlaczego w Rosji nikt nie zamalowuje Polskich symboli a podobno rosjanie zamalowują na Ukrainie.

Mirosław 78.11.6.*
Brawo, panie Piotrze wreszcie realistyczne spojrzenie na problem i nazwanie rzeczy głośno po imieniu a nie politpoprawne zwalanie wszystkiego na złowrogiego Putina- bo z Ukrainą „przecież się kochamy”

…..


autor: Fratria

http://wpolityce.pl/polityka/333458-nasz-wywiad-prof-ryba-mamy-do-czynienia-z-zamachem-terrorystycznym-nastepnym-krokiem-w-tej-eskalacji-przemocy-moga-byc-ofiary-smiertelne

NASZ WYWIAD. Prof. Ryba: „Mamy do czynienia z zamachem terrorystycznym. Następnym krokiem w tej eskalacji przemocy mogą być ofiary śmiertelne”

opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 4 godziny temu

Sytuacja jest mocno napięta i dramatyczna. Niewykluczone, że odpowiedzialność za to ponosi Rosja, ale służby ukraińskie powinny to wyjaśnić. Niestety, żadnych wcześniejszych incydentów nie udało się wyjaśnić, nie znaleziono sprawców, nikt nie poniósł odpowiedzialności — mówi w rozmowie z wPolityce.pl prof. Mieczysław Ryba.

wPolityce.pl: Panie profesorze ostrzelano polski Konsulat Generalny w Łucku. Kto może stać za tą prowokacją?

Prof. Mieczysław Ryba: Mamy do czynienia z zamachem terrorystycznym. Następnym krokiem w tej eskalacji przemocy mogą być ofiary śmiertelne. Wcześniej doszło do profanacji miejsc pamięci ważnych dla Polaków pomordowanych przez Ukraińców na Wołyniu czy też przez Sowietów w Bykowni. Jest taka maniera przypisywania odpowiedzialności za wszystkie te wydarzenia Rosjanom, ale uznania prezydenta Przemyśla za persona non grata nie da się przypisać Rosji. Sytuacja jest mocno napięta i dramatyczna. Niewykluczone, że odpowiedzialność za to ponosi Rosja, ale służby ukraińskie powinny to wyjaśnić. Niestety, żadnych wcześniejszych incydentów nie udało się wyjaśnić, nie znaleziono sprawców, nikt nie poniósł odpowiedzialności.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu. Polskie władze zapowiadają, że będą domagały się wyjaśnienia sprawy.

Z polskiej perspektywy domaganie się takiej odpowiedzialności to jedno, natomiast drugą kwestią, którą należy brać pod uwagę to fakt, że potęgująca się ideologia neobanderowska czy przywoływanie pamięci OUN-UPA na Ukrainie może być wykorzystywane cynicznie przez Rosję, ale równie dobrze mogą prowokować akty czynników radykalnych. Pamiętajmy, że idee mają swoje konsekwencje. Przedwojenne idee szowinistyczne skończyły się ludobójstwem na Wołyniu, przed wojną zaowocowały zmasowanymi atakami terrorystycznymi najpierw Ukraińskiej Organizacji Wojskowej, a później Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Międzywojenna tradycja OUN jest tradycją terrorystyczną, dokonywali zamachów, w których padały ofiary śmiertelne, po to, żeby zaostrzyć relacje polsko-ukraińskie, atakowano głównie przyjaznych Ukraińcom polityków polskich.

M. in. Tadeusza Hołówkę.

Tak, ale także Bronisława Pierackiego czy ukraińskiego patriotę, dyrektora gimnazjum ukraińskiego Babija, nastawionego na to, żeby Ukraina miała normalne relacje z Polską. W tym sensie naiwnością byłoby twierdzenie, że podtrzymywanie idei OUN-UPA, które jest dzisiaj dosyć powszechne, można robić jedynie taktycznie i że nie spowoduje to żadnych konsekwencji. Otóż, jeżeli nawet jest to jakaś cyniczna gra oligarchów czy pewnych sił politycznych po to, żeby skuteczniej zmobilizować mieszkańców Ukrainy do walki z Rosją, to pamiętajmy, że posługiwanie się takim narzędziem jest niedopuszczalne. Nie chodzi tylko, że ze strony praktycznej mieliśmy do czynienia z ludobójstwem, to niedopuszczalne również ze strony ideologicznej, to ideologia trącąca faszyzmem.

Albo rzeczywiście są to prowokacje rosyjskie, ale wtedy państwo ukraińskie funkcjonuje dość teoretycznie, a szczególnie jego służby, które nie są w stanie wykryć sprawców, albo propagowanie radykalnej ideologii jest wykorzystywane przez Rosję. Może to być również prowokowanie spontanicznych reakcji, które przeradzają się w terroryzm.

Przed ideologią OUN-UPA przestrzegał patriota ukraiński błogosławiony biskup Grzegorz Chomyszyn, którego polski Sejm w ubiegłym tygodniu uczcił specjalną uchwałą.

Przed tygodniem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zorganizowaliśmy konferencję naukową poświęconą tej wspaniałej postaci. Był to prorok Ukrainy, biskup grekokatolicki i męczennik za wierność Kościołowi katolickiemu. Nie posługiwał się terminem Rusin, tylko mówił, że jest Ukraińcem, widział swoją ojczyznę jako wielką Ukrainę, obejmującą tereny sowieckie, część ziem należących do państwa polskiego i do Rumunii, ale widział swoją ojczyznę jako państwo z ducha chrześcijańskie. Był nastawiony na dialog i porozumienie z Polską, ale pragnął niepodległości Ukrainy. Błogosławiony biskup Chomyszyn to postać, którą warto upamiętniać, ale także osobowość wokół której można budować pojednanie polsko-ukraińskie. Błogosławiony biskup Chomyszyn potępiał zbrodniczy szowinizm i nacjonalizm ukraiński, porównał go do herezji, a nawet wytykał mu  satanistyczne elementy.

Ks. Igor Perehatyj, który przygotował wydanie zapisków biskupa Grzegorza Chomyszyna „Dwa Królestwa”, po ukazaniu się książki spotkał się z licznymi szykanami na Ukrainie.

Po ukazaniu się książki kapłan grekokatolicki i ukraiński patriota ks. Perehatyj po dwudziestu sześciu latach został odwołany z funkcji redaktora naczelnego „Nowej Zorii”. Na tym nie zakończyły się szykany wobec niego, biskup zabronił mu uczestnictwa w promocji książki oraz wszczęto wobec niego kościelny proces sądowy za wydanie wspomnień. Miał również wizytę służb specjalnych Ukrainy. W mediach określono wspomnienia biskupa Chomyszyna jako fałszywkę i prowokację putinowską. Nie wszystko można sprowadzić do rosyjskich prowokacji, a tu mamy do czynienia z olbrzymią szansą na budowanie w najgłębszym znaczeniu tego słowa budowania europejskiej Ukrainy, bo biskup Chomyszyn dążył do tego, aby chrześcijaństwo przenikało wszystkie sfery życia społecznego.

Prof. KUL o awanturze na promocji książki: „Ubrani w ukraińskie haftowane koszule zachowywali się skandalicznie, przerywali spotkanie”. NASZ WYWIAD

Rozmawiał Tomasz Plaskota

faszysta 77.255.112.*
Jak długo jeszcze Polska będzie strategicznych przyjacielem i przewodnikiem w drodze do UE narodu banderowców ,upowców, straszliwych morderców i oprawców Narodu Polskiego? Kiedy wreszcie jakaś reakcja?

ajwaj 85.212.73.*
BIALORUS, ROSJA, UKRAINA NIE ZAPOMNA polskojezycznym CHAZAROM zPISu
Majdanu w Kijowie, zbrodni Donbasu, Odessy, wtracania, szczucia, judzenia w MINSKU I MOSKWIE na zlecenie Sanhedrynu

Ocean 83.9.103.*
Rybka na głębokie wody to ty chyba nie wypłyniesz. A tak nawiasem mówiąc to ilu ich było i z jakiego rodzaju broni strzelali?

Ocean 83.9.103.*
Rybka zanim co palniesz to najpierw sprawdź znaczenie terminu „Terrorysta” Bo napad na bankomat także będzie aktem terrorystycznym. A, kimże jest ów terrorysta i dlaczego chybił niczym kulą w płot?

mikimaus 213.238.95.*
Prof. Ryba niech pan nie rżnie w russkiego trolla z tym „banderyzmem”. Skleroza co do zestrzelenia lotu MH17 i przemytu broni z russkiej bazy Tartus via „firma” Hassana Johara na zaanektowany Krym?

Przemyślanin 89.71.68.*
Polityka historyczna uprawiana przez Ukrainę daje już efekty. Propagowanie myśli Bandery i Szuchewycza wsród tysięcy młodych Ukraińców spowoduje, ze znajdzie się kilku, którzy wprowadzą je w czyn.

buahahaha 85.212.73.*
„Treść komentarza została usunięta. ” duzo tego – buahahahahaha

Takaprawda 94.254.128.*
Oni nas atakują i ponizaja a my nadal im pomagamy. Historia się powtarza a wniosków żadnych. Żałosne

J 178.42.28.*
Jest możliwe,że neobanderowcy chcą kogoś wciągnąć do wojny z Rosją, aby ją znacznie osłabić. Chodzi tam o jakiś Kubań w Rosji. Kto wprowadził ich w tak szalony stan? To może być duży problem dla Europy.

teddy 79.185.139.*
i będą! będą nas rżnąć jak w ’43 na Wołyniu!

J 178.42.28.*
Jeżeli konsulat stanowi terytorium Polski, to chyba nie należy Ukraińców dopuścić do piętra z odłamkami i zabrać je do kraju w celu zbadania co to za pocisk. I nie mówić nic się nie stało. Bo stało się.

woj 83.26.239.*
Z daleka śmierdzi to prowokacją neobanderowców- marzy im się wciągnięcie Polski do wojny z Rosją. Brak zdecydowania polskich władz ośmiela działania neobanderowców.

http://wpolityce.pl/polityka/333508-przekroczony-niebezpieczny-prog-w-prowokacjach-ukrainskich-czy-rosyjskich

http://wpolityce.pl/polityka/333406-soloch-o-ostrzelaniu-konsulatu-w-lucku-niewatpliwie-jest-to-prowokacja-pytanie-brzmi-kto-i-w-jakim-celu

http://wpolityce.pl/swiat/333441-ambasador-ukrainy-o-incydencie-w-lucku-niewatpliwie-za-atakiem-na-konsulat-stoi-rosja-prowadzimy-w-tej-sprawie-sledztwo

http://wpolityce.pl/swiat/333445-prezydent-duda-rozmawial-z-prezydentem-poroszenka-w-sprawie-ataku-na-konsulat-w-lucku

http://wpolityce.pl/polityka/333429-zielinski-o-incydencie-w-lucku-to-jest-sprawa-calego-rzadu-ktora-musi-byc-wyjasniona-tego-bedziemy-oczekiwac

http://wpolityce.pl/swiat/333476-polska-zamyka-wszystkie-urzedy-konsularne-na-ukrainie-do-czasu-zapewnienia-im-ochrony-to-reakcja-na-ostrzelanie-placowki-w-lucku

http://wpolityce.pl/polityka/333399-kolejny-incydent-wymierzony-w-polske-na-ukrainie-w-nocy-ostrzelano-polski-konsulat-w-lucku-nikt-nie-ucierpial

http://wpolityce.pl/polityka/333566-koziej-rosjanie-moga-zachwiac-stosunkami-polsko-ukrainskimi-to-jest-dobra-metoda-zeby-zaszkodzic-ukrainie-w-pierwszej-kolejnosci

http://wpolityce.pl/polityka/333528-guzy-o-ataku-na-konsulat-w-lucku-to-czesc-wojny-informacyjnej-ktora-rosja-prowadzi-z-ukraina-i-polska

http://wpolityce.pl/polityka/333540-ciag-dalszy-rosyjskich-prowokacji-osoby-podajace-sie-za-polakow-zablokowaly-droge-na-ukrainie-domagajac-sie-zaprzestania-ludobojstwa-polakow

http://wpolityce.pl/polityka/333529-bielan-o-mozliwym-scenariuszu-na-ukrainie-rosjanie-w-tego-rodzaju-podburzaniu-konfliktow-narodowosciowych-sa-najlepsi-na-swiecie

…..


autor: wPolityce.pl

http://wpolityce.pl/swiat/333628-nasz-wywiad-maria-przelomiec-o-ataku-na-konsulat-w-lucku-stara-dobra-rzymska-zasada-mowi-ze-ten-popelnil-zbrodnie-komu-ona-przyniosla-korzysc

NASZ WYWIAD. Maria Przełomiec o ataku na konsulat w Łucku: „Stara, dobra rzymska zasada mówi, że ten popełnił zbrodnię, komu ona przyniosła korzyść”

opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu

Nord Stream 2 jest wymierzony w kraje tranzytowe, do pewnego stopnia w Polskę, przez którą płynie Jamal 2, ale przede wszystkim jest skierowany przeciwko Ukrainie — mówi dziennikarka prowadząca program „Studio Wschód” Maria Przełomiec w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

wPolityce.pl: Kto pani zdaniem stał za atakiem na polski konsulat generalny w Łucku?

Maria Przełomiec: Stara, dobra rzymska zasada qui prodest, cui bono, mówi, że ten popełnił zbrodnię, komu ona przyniosła korzyść. Na ataku na polski konsulat korzysta trzecia strona, która nie została złapana za rękę. Bardzo dobrze został wybrany moment, poprzedniego wieczoru zakończyło się zgromadzenie międzyparlamentarne polsko-ukraińsko-litewskie, a dzisiaj w Brukseli jest pierwsze od kilku miesięcy posiedzenie rady ambasadorów NATO-Rosja.

Ukraina nie wyjaśniła sprawy zniszczenia miejsc pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu i w Bykowni.

Nie Ukraina, a Ukraina i Polska. Również stronie polskiej nie udało się ukarać nikogo, kto niszczył cmentarze ukraińskie na terytorium Polski, mimo że sprawcy robili sobie na cmentarzach „słit focie” i umieszczali je w internecie. To są zaniedbania obu stron, Polacy nie wyjaśnili sprawy ataków na cmentarze ukraińskie, więc przypuszczalnie Ukraińcy z tego powodu, że strona polska nic w tej sprawie nie zrobiła, zaniedbali śledztwo w sprawie ataków na polskie miejsca pamięci na ich terytorium. Jednak obecnie mamy rzecz dużo bardziej poważną, to był zamach terrorystyczny.

Komisja Europejska chce negocjować z Rosją ws. Nord Stream 2, ma poprosić państwa członkowskie o zgodę. To może być szansa dla Polski, jak ją możemy wykorzystać, żeby bronić swoich interesów?

Nie możemy się absolutnie godzić na to, czego chcą Rosjanie. Nie możemy pozwolić, aby Nord Stream 2 został wyjęty spod jurysdykcji unijnego prawodawstwa. Zdaniem ekspertów od spraw energetycznych, kiedy gazociąg będzie podlegał unijnemu prawodawstwu, czyli kiedy zostanie do niego dopuszczono strona trzecia, projekt podobno przestanie się opłacać. Należałoby również prostować informację, którą bardzo chętnie przytaczają szczególnie Niemcy, że gazociąg nie ma absolutnie żadnego znaczenia politycznego, ale jest wyłącznie projektem ekonomicznym.

Śmiałe stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że głównym udziałowcem projektu jest Gazprom.

A w strategii polityki zagranicznej Rosji jest zapis, że narzędziem polityki zagranicznej są surowce energetyczne, więc tego typu stwierdzenie jest daleko idącym nadużyciem. Nord Stream 2 jest wymierzony w kraje tranzytowe, do pewnego stopnia w Polskę, przez którą płynie Jamal 2, ale przede wszystkim jest skierowany przeciwko Ukrainie. Rosja nie chce, żeby Ukraina była krajem tranzytowym i pobierała opłaty z tego tytułu, a są to dość duże stawki. Poza tym realizacja Nord Stream 2 jest dalsze uzależnianie Europy od gazu z jednego źródła. Niemcy mogą mówić, że to jest dywersyfikacja, ale w rzeczywistości jest to jedynie dywersyfikacja drogi przesyłu gazu, ale nie źródeł.

Pan Jacek Saryusz-Wolski wskazywał w ostatnim pani programie „Studio Wschód”, że Nord Stream 2 gwałci prawo unijne.

Dlatego, że Rosjanie domagają się, aby został wyłączony spod obowiązywania tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Mimo, że podwodna część gazociągu ma przechodzić przez wody terytorialne państw członkowskich UE, ma być wyłączony spod prawa unijnego.

Korytarz Norweski, który ma powstać do 2022 r. zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?

Polska obecnie lansuje rzeczywistą, autentyczną dywersyfikację, czyli tzw. gazociąg norweski. Projektu gazociągu norweskiego i Nord Stream 2 nie da się zrealizować jednocześnie, ilość dostarczanego przez nie gazu będzie znacznie przekraczała surowcowe potrzeby Europy. Jeżeli uda się wybudować drugą nitkę Nord Stream to do Europy będzie przesyłane rocznie 110-120 miliardów metrów sześciennych gazu.

Czy Polska i inne kraje Europy będą w stanie przeciwstawić się lobbingowi Niemiec na rzecz Nord Stream 2? Naszym zachodnim sąsiadom tez zależy na powstaniu gazociągu północnego.

Polska powinna w tej sprawie współpracować z krajami północno-wschodniej Europy. Lubię w takich wypadkach cytować Mieroszewskiego, który był zwolennikiem tego, żeby Polska tworzyła silne regionalne lobby. Podkreślał, że tylko wtedy, nasz kraj będzie równoprawnym partnerem w negocjacjach z Rosją i z Niemcami. Sama Polska nie ma odpowiedniej siły przebicia. Obecne polskie władze, szczególnie prezydent Andrzej Duda deklaruje zrozumienie tego problemu, jednak zrozumienie to jedno, ale jego realizacja to inna sprawa. Niestety, nasze wykonanie szwankuje.

Rozmawiał Tomasz Plaskota

greadgwatf 46.134.138.*
Ten banderyzm z uszu sie jej dymi. Bezczelna!

manko1492 83.24.152.*
Banderowica = wielbicielka miłośników i czcicieli ludobójczych zwierząt oun/upa bandery/szuchewycza.

Broniarek 37.170.193.*
Wg. Żydowki Przełomiec ta 3 cia strona (niech zgadne)to ruscy,co mnie nie dziwi gdyż przełomiec straciła już dawno wiarygodność jako dziennikarka polska

Polak Narodowiec BHO! 83.31.210.*
Przełomiec to skrajna rusofobka. Jest nieobiektywna względem Rosji. Zachowanie wobec rozmówców z Białorusi i Rosji w jej programie na TVP Info jest często skandaliczne. Bez czytania domyślam się.

boruta 78.88.78.*
Jest pani w błędzie! Banderowcy chcą aby i Rosja i Polska były w ciągłym konflikcie i to mogą być ich prowokacje. Wszyscy się kłócą a my postbanderowcy swoje zrobimy! Dlaczego gloryfikują Banderę ?

sas 89.230.214.*
I znowu wszystkiemu winny zimny czekista Putin i ruscy agenci. Przecież ta propaganda nie siada. Ludzie wymyślcie coś lepszego

mmk 85.212.95.*
bzdety z toalety

smollag 31.41.177.*
Kolejna, głupia proukraińska pinda.

banderowska agentura wpływu 178.43.69.*
Winą państwa polskiego jest to, że nie zrobiło tego co zrobili ludzie czyli szybkie usunięcie nielegalnie postawionych pomników ludobójców z UPA przez banderowskich prowokatorów. Przełomiec won z TVP

wonKurski 46.170.227.*
Won z tymi specami od Ukrainy z TVP- Kurski i jego kryptobanderowska klika – nie mozna tego syfu ogladac. PO ryju im ,a nie abonament.

Narodowiec 83.26.255.*
Dlaczego wywiady są robione z osobami jawnie wspierającymi banderowców. Takie wypowiedzi są antypolskie.

…..


Foto: volyn24.com

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/atak-granatnikiem-na-polski-konsulat-w-lucku-jest-czescia-szerszego-zjawiska-na-ukrainie-foto

Atak granatnikiem na polski konsulat w Łucku nie był pierwszym tego typu zdarzeniem na Ukrainie

Dodane przez Lipinski Opublikowano: Środa, 29 marca 2017 o godz. 17:05:44

Wcześniej za jeden z ataków z użyciem granatnika zatrzymano m. in. członka batalionu Ajdar, weterana walk w Donbasie.

Atak na polski konsulat do jakiego doszło w nocy z 28 na 29 marca tego roku nie był pierwszym tego typu zdarzenim na Zachodniej Ukrainie.W 2014 roku doszło do ataku na dom mera Lwowa Andrija Sadowego. Wtedy, również w nocy, z 25 na 26 lipca dom został ostrzelany z ręcznego granatnika.

Z kolei w nocy z 23 na 24 lipca 2015 roku doszło do ostrzelania sklepu w pobliżu Mukaczewa na Zakarpaciu. Sprawcy również wtedy użyli ręcznego granatnika przeciwpancernego.

W atakach tych obyło się bez ofiar. Inaczej było w sprawie próby zabójstwa lwowskiego biznesmena Bohdana Kopytko z sierpnia ubiegłego roku. Zamachowcy ostrzelali kolumnę samochodów w której znajdował się przedsiębiorca. W wyniku zamachu śmierć poniosło trzech ochroniarzy biznesmena. Ukraińska policja znalazła na miejscu zdarzenia ok. 120 łusek po nabojach, granatniki RPG-26 i minę przeciwczołgową. Wtedy podczas działań operacyjnych ukraińska policja odkryła duży arsenał broni, w którym znajdowały się karabiny maszynowe i automatyczne, pistolety, granaty i miny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina
Siedziba polskiego konsulatu w Łucku ostrzelana z granatnika

We wrześniu 2016 zatrzymano podejrzanych w sprawie. Wśród nich znaleźli się m. in. obywatel rosyjski, członek ugrupowań neonazistowskich od 2014 roku nielegalnie przebywający na Ukrainie, a także były członek batalionu „Ajdar” i weteran walk w Donbasie. Trzech innych aresztowanych powiązanych było z jednym z batalionów ochotniczych, walczących na wschodzie Ukrainy.

Podczas śledztwa Ukraińcy zabezpieczyli także odkryte podczas przeszukiwań polskie tablice rejestracyjne na numerach z Bolesławca na Dolnym Śląsku. W innej sprawie w październiku 2015 roku Ukrainiec próbował nielegalnie przewieźć w autobusie rejowym Kijów-Warszawa 21 granatników RPG-26.

20 marca tego roku ostrzelany granatnikiem został komisariat policji w Równem na Wolyniu, Ukraińska policja nazwała wtedy zajście „chuligańskim” i nie łączyła tego typu działań z rosyjską prowokacją. Kilka dni wcześniej w magazynie w pobliżu Zaporoża SBU odkryło magazyn zwierający znaczne ilości broni w tym: 24 ręczne granatniki RPG-26, 50 granatników przeciwpancernych RPG-7, 87 pocisków do granatników podlufowych, 80 granatów RGD-5, 21 pocisków kalibru 82mm, 30 zapalników MD5, 240 granatów dymowych RDG-2B, 6 bomb dymnych UDSZ oraz „wielką ilość” nabojów i materiałów wybuchowych.

kresy.pl / hromadskeradio.org / 112.ua / su.gov.ua / mvs.gov.ua / lb.ua / twitter.com / segodnya.ua

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/w-noc-ostrzelania-polskiego-konsulatu-rozbijano-szyby-rosyjskich-bankow-w-lucku-foto

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/dom-lwowskiego-mera-ostrzelany-granatnikiem-foto

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ponad-20-granatnikow-z-ukrainy-w-bagazniku-autokaru-mialy-trafic-do-polski

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/targalski-atak-na-polski-konsulat-w-lucku-to-prowokacja-putina

…..


legitymacja Parszowa, źr. 112.ua

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/sb-ukrainy-oswiadczyla-ze-nie-ma-dowodow-na-zwiazki-zabojcy-woronienkowa-z-rosyjskimi-sluzbami

SB Ukrainy oświadczyła, że nie ma dowodów na związki zabójcy Woronienkowa z rosyjskimi służbami

Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 30 marca 2017 o godz. 12:12:13

Wcześniej prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że zastrzelenie byłego rosyjskiego deputowanego było aktem rosyjskiego „terroryzmu państwowego”.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy nie dysponuje informacjami o możliwym zwerbowaniu przez FSB Rosji Pawła Parszowa, zabójcy byłego deputowanego rosyjskiej Dumy Woronienkowa. – oświadczył w wypowiedzi udzielonej kanałowi „112 Ukraina” naczelnik departamentu SBU ds. obrony państwowości narodowej Wiktor Kononenko.

„Teraz nad tym pracujemy, czy był, czy nie był agentem FSB” – dodał Kononenko. Zareagował w ten sposób na informacje, które jak powiedział, „czytamy na Facebooku i w innych publikacjach”.

Doniesienia o tym, jakoby zabójca Woronienkowa pracował dla Rosjan, pojawiły się natychmiast po morderstwie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że zastrzelenie byłego rosyjskiego deputowanego było aktem rosyjskiego „terroryzmu państwowego”. Moskwa odrzuciła te oskarżenia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Poroszenko: Rosjanie odpowiedzialni za zastrzelenie Woronienkowa

Denis Woronienkow, były komunistyczny deputowany Dumy pod koniec ub. roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo Ukrainy. Był świadkiem w ukraińskim śledztwie przeciwko byłemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi. 23. marca br. został zastrzelony w Kijowie. W trakcie śledztwa okazało się, że zabójcą Woronienkowa był Pawło Parszow, były żołnierz ukraińskiego batalionu ochotniczego Donbas, a jego wspólnikiem Jarosław Łeweneć, także były żołnierz tej jednostki. Parszow został zastrzelony przez ochroniarza Woronienkowa po dokonaniu zabójstwa, Łeweneć zbiegł i jest poszukiwany.

CZYTAJ WIĘCEJ: Były rosyjski deputowany zastrzelony w Kijowie

CZYTAJ WIĘCEJ: W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające morderstwo Woronienkowa [+18 +VIDEO]

CZYTAJ WIĘCEJ: Wspólnik zabójcy Woronienkowa również był członkiem batalionu Donbas?

112.ua / kresy.pl

…..


źr. Unian

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/klimkin-rosja-chce-poroznic-polske-i-ukraine

Klimkin: Rosja chce poróżnić Polskę i Ukrainę

Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 23 marca 2017 o godz. 11:11:18

Szef ukraińskiego MSZ udzielił wywiadu Polskiego Agencji Prasowej.

Na pytanie polskich dziennikarzy o niedawne akty wandalizmu w Hucie Pieniackiej, Klimkin powiedział – Zwróćcie uwagę, że w przeszłości nie dochodziło do tego typu incydentów, natomiast dzisiaj mamy do czynienia z inną rzeczywistością. A przecież atmosfera i podejście wobec Polski na Ukrainie nie zmieniły się. Nie wierzę tu w przypadkowość. Dlatego podjęliśmy działania prowadzące do bardziej efektywnej ochrony najbardziej istotnych, a w przyszłości być może wszystkich miejsc, które są dla was i dla nas ważne. Chcemy również złapać sprawców i postawić ich przed sądem. Jest więc pewne, że ktoś – a ten ktoś to oczywiście Rosja – jest zainteresowany poróżnieniem nas. Historia to nasze wspólne wyzwanie i można jej użyć – lub lepiej powiedzieć nadużyć – w tym celu.

Klimkin powiedział również, że Ukraina będzie zabezpieczać polskie miejsca pamięci. Jak jednak dodał – Oczywiście, istotne jest też, by w podobny sposób zabezpieczone zostały te miejsca w Polsce, które są ważne dla nas, dla Ukraińców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pawło Klimkin w amerykańskim Senacie: Ukraina chce rewizji Memorandum Budapeszteńskiego

Nie wskazał jednak, czy miał na myśli również „miejsca w Polsce” upamiętniające zbrodniczą działalność OUN-UPA.

Kresy.pl / Polskie Radio

General:
Na blogu x.Isakowicza są dwa reportaże z Kresów w TVP3. M.in. Huta Pieniacka. Tam najlepiej widać jak zachowywała się Partia Swobota. Wg narracji tego palanta są to Rosjanie, więc powinni nimi zająć się agenci bezpieki. haha

banderacwel:
Fałszywe banderowskie szuje mają tupet przecież jawnie głoszą że nienawidzą lachów szmaty UPAdlińskie

krok:
I PISowi i ukraińcom zrzucanie swoich win na ruskich jest na rękę. Chcą zamazać ludobójstwo Polaków na Kresach, będą w tą utopię brnęli. A zakończy się jak zwykle, ruscy razem z ukraińcami, zrobią kolejne czystki w Polsce.

tagore:
Podejście polityków ukraińskich do Polski zmienia się cały czas ,tylko na gorsze. Dość bezczelny tekst. tagore

UPAdlina:
„w przeszłości nie dochodziło do tego rodzaju incydentów”… bo w przeszłości klimkin banderowski baranie rządził Janukowycz a ukraina była w strefie wpływów Rosji, więc dla banderyzmu i nazizmu nie było tam miejsca !!… Teraz, gdy zamiast ukrainy powstała upadlina zależna od faszyngtonu banderyzm i nazizm rozkwitają !!… Nie dziwne więc, że w przeszłości do incydentów nie dochodziło, a teraz dochodzi !!

JaremaW:
100/100. Nic dodać nic ująć, tylko ludzie łykający medialną propagandę z mediów nadających w Polsce mogą w te brednie klimkina uwierzyć.

jaro7:
Klimkin to wy chcecie poróżniać Polaków z Rosjanami !!!! Działacie według pewnej uchwały: FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/ „Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej……..” bo tego sie boicie.Takim waszym agentem jest Maciejczuk podający się za polskiego patriotę(jest fotka gdzie ściska łapę członka UPA)’dziennikarza”,który jezdzi do Rosji i w programachwystępuje jako przedstawiciel Polski (pisałem mu aby występowal tylko w swoim imieniu). Napisał tekst że pułk Azov jest gwarantem stabilności na UPAinie.https://vk.com/tomekpl

http://wpolityce.pl/swiat/333432-prezydent-ukrainy-zdecydowanie-potepil-ostrzal-polskiego-konsulatu-rzecznik-poroszenki-uzyjemy-wszelkich-srodkow-do-wyjasnienia-sprawy

http://wpolityce.pl/swiat/333441-ambasador-ukrainy-o-incydencie-w-lucku-niewatpliwie-za-atakiem-na-konsulat-stoi-rosja-prowadzimy-w-tej-sprawie-sledztwo

http://wpolityce.pl/polityka/333429-zielinski-o-incydencie-w-lucku-to-jest-sprawa-calego-rzadu-ktora-musi-byc-wyjasniona-tego-bedziemy-oczekiwac

http://wpolityce.pl/polityka/333406-soloch-o-ostrzelaniu-konsulatu-w-lucku-niewatpliwie-jest-to-prowokacja-pytanie-brzmi-kto-i-w-jakim-celu

http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/rosja-odrzuca-oskarzenia-o-zorganizowanie-ataku-na-polski-konsulat-w-lucku

 

23 thoughts on “447 O jedną dziurę w dachu za daleko, czyli czyżby u niektórych następowało w końcu trzeźwienie z pijanych fantazji i marzeń? Być może… ale tylko u niektórych… :-(

 1. http://wpolityce.pl/swiat/333678-nasz-wywiad-kto-dokonal-ataku-w-lucku-kowal-to-jest-ktos-albo-jakas-grupa-ktorej-zalezy-na-niszczeniu-relacji-polsko-ukrainskich

  NASZ WYWIAD. Kto dokonał ataku w Łucku? Kowal: To jest ktoś albo jakaś grupa, której zależy na niszczeniu relacji polsko- ukraińskich


  autor: fot. You Tube/ TV Republika

  Na tym etapie eskalowania chodziło raczej o wywołanie zainteresowania medialnego, o wracanie do antyukraińskich stereotypów w Polsce i budowania złej reputacji Ukrainy w Polsce i Europie. Myślę, że takie cele przede wszystkim tutaj przyświecały, ale przy okazji mógł ktoś zginąć

  —mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Paweł Kowal, były europoseł.

  wPolityce.pl: Za atakiem na polski konsulat w Łucku mogła stać Rosja albo inna „siła trzecia”, jak uważają niektórzy komentatorzy wydarzeń na Ukrainie?

  Paweł Kowal: Dziwią mnie trochę te rozważania o trzeciej sile. W tym sensie, że czy to bezpośrednio jest jakieś inne państwo, czy jakaś organizacja np. na Ukrainie, wspierana przez to państwo, to w sumie wiele nie zmienia. Bo to jest ktoś, albo jakaś grupa polityczna czy instytucja, której zależy na niszczeniu relacji polsko- ukraińskich. Myślę, że ciąg wydarzeń w ostatnich trzech miesiącach, kiedy z jednej strony te relacje się trochę uspokoiły, a z drugiej ktoś ciągle chciał je podgrzewać, jasno wskazuje na to, że to nie jest żadna banalna sprawa. Ktoś jest mocno zainteresowany psuciem tych relacji.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejny incydent wymierzony w Polskę na Ukrainie. W nocy ostrzelano polski konsulat w Łucku. Nikt nie ucierpiał
  http://wpolityce.pl/polityka/333399-kolejny-incydent-wymierzony-w-polske-na-ukrainie-w-nocy-ostrzelano-polski-konsulat-w-lucku-nikt-nie-ucierpial

  Chodzi tylko o popsucie relacji?

  Na tym etapie eskalowania raczej chodziło o wywołanie zainteresowania medialnego, o wracanie do antyukraińskich stereotypów w Polsce i budowania złej reputacji Ukrainy w Polsce i Europie. Myślę, że takie cele przede wszystkim tutaj przyświecały, ale przy okazji mógł ktoś zginąć. Możliwe, że następnym razem ci, którzy mają plan, posuną się o krok dalej i ktoś zginie. Proszę zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z całą orkiestrą różnych działań: na cmentarzach, przy pomnikach, także po polskiej stronie, co też trzeba podkreślić. To są także informacje o wparciu różnych skrajnych polskich organizacji, które w polskich mediach odbiły się słabym echem. To są w końcu informacje na temat organizowania fałszywych demonstracji. Jak to razem zbierzemy, to wygląda poważnie.

  CZYTAJ TAKŻE: Soloch o ostrzelaniu konsulatu w Łucku: „Niewątpliwie jest to prowokacja. Pytanie brzmi: kto i w jakim celu?”
  http://wpolityce.pl/polityka/333406-soloch-o-ostrzelaniu-konsulatu-w-lucku-niewatpliwie-jest-to-prowokacja-pytanie-brzmi-kto-i-w-jakim-celu

  Ostrzał konsulatu z granatnika można jakąś wiązać ze zgromadzeniem międzyparlamentarnym polsko- ukraińsko- litewskim, które dzień wcześniej się zakończyło, czy posiedzeniem NATO-Rosja?

  Być może to jest plan równoległy, toczący się w ostatnich miesiącach. Jedno jest pewne: kluczem jest dobra odpowiedź. Ona powinna się odbywać na dwóch poziomach: politycznym i praktycznym. W pierwszym przypadku są akurat dobre oświadczenia prezydenta Ukrainy, Polski, itd. Ale trzeba też pokazać, że Polska i Ukraina umieją razem reagować na takie sytuacje. Dobry jest tu pomysł gorącego telefonu, gorącej linii między polskimi i ukraińskimi służbami, codzienna niemal informacja na temat prowadzenia każdych spraw. Być może wspólne śledztwa we wszystkich sprawach, które mogą wpływać na pogarszanie się relacji polsko- ukraińskich oraz bliższa współpraca, jeżeli chodzi o ochronę tych i innych obiektów, które mogą być przedmiotem jakiejś napaści. Tak, by w opinii publicznej nie było wątpliwości, że w tych sprawach nie ma nic ukrytego i jest konsekwencja w działaniu, a sprawcy zostaną ukarani. Trzeba budować takie relacje, żeby ci, którzy szykują się na metodyczne niszczenie relacji polsko- ukraińskich zobaczyli, że to nie ma sensu.

  Za atakiem na konsulat w Łucku, zdewastowaniem pomnika w Hucie Pieniackiej i cmentarza w Bykowni mogą stać te same osoby?

  Te same osoby pewnie nie, natomiast być może stoi za tym jeden ośrodek polityczny, lub mniej czy bardziej zorganizowana grupa. Dziś za mało wiemy na ten temat i możemy tylko wnioskować z tego, co widzimy. A tutaj widać pewien ciąg wydarzeń.

  Reakcja MSZ była właściwa, czy coś więcej powinniśmy zrobić w tej sprawie?

  Była właściwa, bo trzeba zabezpieczyć pracę polskich dyplomatów, sprawdzić bezpieczeństwo przy konsulatach. Uważam jednak, że nie ma co zbyt długo ciągnąć tego zamknięcia konsulatów. Generalnie to, co pokazało się przy tej sprawie, że praca dyplomatów to niebezpieczny zawód. Często o tym zapominamy i nawet lekceważymy ich pracę. Na Ukrainie trzeba zapewnić jakiś poziom bezpieczeństwa, to co jest możliwe na tym etapie, a następnie wprowadzić systemowe rozwiązania dotyczące współpracy polsko- ukraińskiej w takich sytuacjach.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Polskie konsulaty na Ukrainie – zamknięte do odwołania. To skutek groźnego incydentu w Łucku
  http://wpolityce.pl/polityka/333591-polskie-konsulaty-na-ukrainie-zamkniete-do-odwolania-to-skutek-groznego-incydentu-w-lucku

  Ten sztucznie podsycany konflikt polsko -ukraiński będzie Pana zdaniem narastał?

  Nie jestem tak naiwny, żeby uważać, iż można uniknąć tutaj pogłosu. Natomiast można uniknąć pewnego typu rozgłosu i myślę, że tutaj to się udało, bo jednak komentatorzy w Polsce i na Ukrainie nie budowali specjalnej sensacji wokół tego wydarzenia. Wręcz przeciwnie wskazywali, że należy rozpatrywać to w szerszym kontekście politycznym, widząc tutaj problem ewentualnej inspiracji, czy celowego oddziaływania propagandowego za pośrednictwem takiego właśnie tragicznego wydarzenia.

  Rozmawiał Piotr Czartoryski- Sziler

  wiedza 89.238.166.*
  atak zbrojny na Polski Konsulat

  ad 79.186.86.*
  Aha, no taak. Jak będziemy oddawać Przemyśl i ktoś się sprzeciwi to też będzie psuł te relacje?

  Senior 77.254.37.*
  Do redakcji portalu. Czy Wy nie czytacie komentarzy i nie znacie swoich czytelników, że dajecie takie wywiady z tym Ukraincem ???

  Podlasiak 85.201.184.*
  do Senior 77.254.37.* Dokładnie tak jak piszesz. 100 % racji. Kowal zawsze popierał Ukrainę. Celnie napisał [ad 79.186.86.*]. Wszystko zrobić, aby tylko nie drażnić „przyjaciół” UPAińców…

  ZXV 62.87.206.*
  Ta „grupa” to miłośnicy S. Bandery – czyli przytłaczająca większość Ukraińców. Nie widzicie śmieszni ludzie, że brniecie jak niemieccy politycy, tłumaczący gwałty w Kolonii, rozwiązłością kobiet.

  Obserwator 83.10.14.*
  panie Kowal, może byś coś pan ugotował, zamiast sprzedawać te swoje truizmy?

  Jazzz 83.21.130.*
  Mamy dobre stosunki z Niemcami, którzy zamordowali krocie Polaków, w porównaniu z Ukraińcami. jeśli tylko my będziemy chcieli, i będą chcieli Ukraińcy, będzie zgoda. I żadni Ruscy nam nie przeszkodz

  duopack 178.213.143.*
  Kowal wyliż dupę Ukraińcom.

  alfa 81.190.19.*
  Jakaś „trzecia siła”…, raczej tak, a tym, którzy z góry wskazują na rosję jest do nich najbliżej…, gdy nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo…..

  tfuu 89.64.52.*
  Banderowski POrtal – won z nim na stepy.

  xxx 142.150.193.*
  JUZ przestancie wpychac tego znawce na ten portal. Nastepny sie znalaz i wmawia, ze mamy dobre stosunki z tym nieszczesnym krajem. Otoz golym okiem widac, ze nie mamy.

  kowol 176.221.120.*
  Za atakiem na polski konsulat w Łucku mogła stać Rosja abo Galicjen SS, której nie pasują relacje polsko-ukraińskie woleli by mieć relacje ukraińko-niemieckie co odzwierciedlają ostatnie wydarzenia.

  Polubienie

 2. http://wpolityce.pl/polityka/333528-guzy-o-ataku-na-konsulat-w-lucku-to-czesc-wojny-informacyjnej-ktora-rosja-prowadzi-z-ukraina-i-polska

  Guzy o ataku na konsulat w Łucku: „To część wojny informacyjnej, którą Rosja prowadzi z Ukrainą i Polską”

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  autor: fot. polskieradio.pl

  Myślę, że ten incydent sprawi, że służby ukraińskie wezmą się serio do roboty — mówił w TVP Info Jarosław Guzy, odnosząc się do ataku na polski konsulat na Ukrainie.

  Guzy podkreślił, że użycie granatnika w ataku na kosulat jest czymś nowym.

  Użycie broni wojskowej w ataku na polski konsulat jest nowością. (…) To część wojny informacyjnej, którą Rosja prowadzi z Ukrainą i Polską — podkreślił.

  Każde miejsce, które jest drogie dla Polaków jest potencjalnym miejscem ataków — zaznaczył, dodając:

  Nie sadzę, aby władze ukraińskie bagatelizowały te wydarzenie. Nie sądzę, aby przekładało się to na ryzyko Polaków mieszkających na Ukrainie.

  kk/TVP Info

  zzz 83.3.51.*
  Takich jak Pan brakuje w polskim dziennikarstwie. Gratuluję i dziękuję za przemyślane wypowiedzi.

  ras 109.57.13.*
  Co tutaj, na porządnej stronie robią kacapskie trolle? Jazda do Moskwy! Łasić się towarzyszowi Putinowi, smrodliwa targowico!

  Narodowiec 83.26.255.*
  Niestety cenzura na każdym forum. Szanowni Redaktorzy wpisy antybanderowskie są kasowane. Nieladnie.

  er 89.64.50.*
  Ale ciemniak… gdzie takich produkują? Sończył gimbazę? Hehehehe…

  Łuck pod polską granicą…. 5.71.205.*
  …a jak daleko Rosja? Albo upilnować nie umieją Ukry, albo paluchy maczają. Albo jest to państwo, lub nie – i na zbity łeb! Zabieramy swoje zabawki!

  „Energiczność” Ukrów w … 5.71.205.*
  wyjaśnianiu. „Bezpieczeństwo” Polaków, po kolejnym ostrzeżeniu. Ukry nie bagatelizują. Złapią albo Ruska z „polskim” paszportem, lub Polaka z „rosyjskim”.

  Crimsonpeak@Crimsonpeak
  twoja stara guzy, towarzyszka romasza prowadzi wojnę informacyjną z Białorusią, więc stool dziob, zaprzancu jeden.

  bielik 94.254.133.*
  a skąd to wiadomo, że to nie byli czciciele Bandery? na jakiej podstawie wszyscy twierdzą, że to Rosjanie, póki co jakoś władze ukrainy nie odnalazły sprawców poprzednich zajść, bo szukają dość niemrawo

  Polubienie

 3. Szachy to jest GRA[najlepsza], arcymistrzowie nie bez przyczyny mają miny pokerzystów,każdy z nich wie, że przeciwnik wie o zasadach i celu,nie może jednak do końca znać strategii przeciwnika, dlatego tak ważna jest inicjatywa,choćby była odroczona.Nie możemy pozwolić na to ,żeby ktokolwiek NAS rozgrywał czyli odebrał inicjatywę i uniemożliwił jakąkolwiek strategię-myślę że nikt nie powinien mieć wątpliwości, o co idzie w tej grze.Nie mam zamiaru wykładać tu strategi,trzeba było by to rozwijać,analogia ciśnie się sama.W nie tak bardzo odległej przeszłości ,,gracze”zadali sobie nie mały trud żeby wyrwać NAM szachownicę i pozbawić inicjatywy ;wytrącając ,,pionki”.GRA ZOSTAŁA WZNOWIONA a MY zadbajmy o najlepszych graczy,dobierzmy strategię i utrzymajmy inicjatywę.Wymuśmy na opinii Światowej całkowite potępienie ,,HOLOKAUSTU” na NAS przez banderowców-Ukraińców,stalinowców-Rosjan.Świat musi ich potępić bo są pod konkretnymi adresami,gdzie się dobiera strategię przeciw NAM. Nie zapominajmy że druga strona [faszystowsko-NIEMIECKA i zdradziecko-ZACHODNIA] jest równie grzeszna i nikt wobec NAS nie odbył właściwej ,,pokuty”[pokory].-a przede wszystkim kk.JEST TYLKO JEDNA RACJA STANU POLSKA RACJA, czyniliśmy tak ,nie po to żeby znowu UMIERAĆ Z HONOREM,ale po to żeby z honorem ŻYĆ.To się powinno nazywać,,POLSKĄ LEKCJĄ”.Mam nadzieję,że to już się dzieje acz powoli wraz ze zmianą ŚWIADOMOŚCI- ,,WIELKA ZMIANA”staje się faktem.GOSPODARKA to jest dzisiaj BYĆ siłom.Słowem, róbmy swoje,patrzmy na ,,ręce tym przestawiającym pionki” u NAS.Sięgajmy do,,zaczarowanej WIEDZY WIEKÓW SŁAWY”,tam MOC jest i ZACZYN i nie będziemy mieć żadnych wątpliwości ,KTO lub CO.Przecież nieomal wszyscy ,,COŚ OD NAS WZIĘLI”i muszą wiedzieć, że to zasługuje na WIELKI SZACUN[jest większy],nie potrzebujemy zadośćuczynienia tylko ,,ZWROTU”należnej NAM pozycji, ale nie prośmy,nie ubolewajmy i nie żalmy się.Zaciśnijmy zęby i żądajmy słusznych PRAW po równo. Na swoim podwórzu posprzątajmy,przywracając NARODOWI godność odebraną przez obcą ,,zarazę”[odrazę].,,Mężczyzna i kobieta, i potomstwo,i godne życie”w POLSCE to dobro musi być niezbywalne i nie do zastąpienia, bez względu na ustrój i religię, które zawsze służą jakiejś k.kaście.Jesteśmy NARODEM BOHATERÓW, a tych nie wolno lekceważyć,wyśmiewać i pomijać. Tak,,DUMNYM ŻE ZA HONOR PŁACI KRWIĄ”-więc niech każdy to wie i niech się nie waży w TO wątpić[wróżyć],i najlepiej nie próbuje.Mamy prawo i obowiązek strzec spraw WŁASNYCH I INNYCH, bo się do tego nadajemy -moralnie i dziejowo jesteśmy wystarczająco doświadczeni.
  Tak myślę – dlatego uważałem nie wchodzić w obecne wydarzenia,dla mnie są skutkiem wcześniejszego zaniechania z wielu względów , NASZYCH prawdziwych IDEI ,gdzie wartością było być WOLNYM ŚWIADOMYM POLAKIEM,LECHITOM,SŁOWIANINEM.A to ni jak kojarzę z PRAWA DAWSTWEM pochodzącym od,, GO DAJĄCYCH, PANÓW ,LACHÓW I BOHÓW”[skromność fałszywa, uprawniona ale bez przesady].Pozdrawiam.,,NA ZDROWIE”-ma nawet wpływ na WOODĘ-pozytywny.

  Polubienie

 4. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/prof-osadczy-powstala-sekta-wyznawcow-trzeciej-sily-ambasador-polski-w-kijowie-jest-jej-guru


  prof. Włodzimierz Osadczy, źr. youtube

  Prof. Osadczy: powstała „sekta wyznawców trzeciej siły”, ambasador Polski w Kijowie jest jej guru

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 11:11:01

  Profesor KUL Włodzimierz Osadczy nawiązał w ten sposób do komentarzy po ostrzelaniu z granatnika polskiego konsulatu w Łucku.

  Jesteśmy świadkami powstania pewnej „sekty”, środowiska irracjonalnego, które wyjaśnia wszystko, co się dzieje w obszarze relacji polsko-ukraińskich wyrazem „trzecia siła”. – powiedział w wywiadzie dla Radia Maryja prof. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Ucrainicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

  Naukowiec nawiązał w ten sposób do ostatnich komentarzy m.in. na temat ostrzelania z granatnika polskiego konsulatu w Łucku.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Siedziba polskiego konsulatu w Łucku ostrzelana z granatnika

  Tak sobie z ironią mówię, że mamy do czynienia z powstaniem „sekty wyznawców trzeciej siły”. – powiedział historyk.

  Prof. Osadczy zaliczył do tej sekty „znanych dyplomatów, ambasadora Ukrainy w Polsce, znawców relacji polsko-ukraińskich, których się namnożyło teraz bardzo dużo”. Jako „guru” tej grupy profesor wskazał ambasadora Polski w Kijowie Jana Piekłę.

  CZYTAJ TAKŻE: Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina

  Według prof. Osadczego grupa ta zna tylko jedno wyjaśnienie ostatnich niepokojących wydarzeń na Ukrainie. Jako jeszcze jeden przykład podał wypowiedź prezydenta Poroszenki, który zabójstwo Denisa Woronienkowa natychmiast po zdarzeniu nazwał aktem terroryzmu państwowego Rosji.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Poroszenko: Rosjanie odpowiedzialni za zastrzelenie Woronienkowa

  Przypomnijmy, że sprawcami zabójstwa okazali się byli żołnierze ukraińskich ochotniczych batalionów.

  CZYTAJ WIĘCEJ: SB Ukrainy oświadczyła, że nie ma dowodów na związki zabójcy Woronienkowa z rosyjskimi służbami

  Historyk nie ma wątpliwości, że będziemy świadkami dalszych „przykrych sytuacji” w relacjach polsko-ukraińskich i będą one tłumaczone zaangażowaniem „trzeciej siły”. Naukowiec nazwał to „totalitaryzmem w myśleniu”, który nie pozwala poszukiwać innych wyjaśnień i nie pozwala stawiać pytań o kondycję społeczeństwa ukraińskiego.

  Jeszcze jednym elementem, credo tej sekty jest „piąta kolumna Putina”, czyli każdy, kto nie jest wyznawcą „trzeciej siły”, w ten czy inny sposób jest „piątą kolumną Putina” – powiedział także naukowiec.

  Prof. Osadczy nakreślił kształt relacji między Polską i Ukrainą, który według niego byłby wskazany:

  Relacje muszą być takie, jak między dwoma europejskimi krajami. Pojęcie dwóch normalnych europejskich krajów zakłada obecność pojęcia suwerenności każdego z tych krajów w tych relacjach. Muszą być więc suwerenne relacje. Suwerenność zakłada dbanie o naszą rację stanu. Racja stanu Polski niekoniecznie musi być racją stanu Ukrainy i odwrotnie.

  Jego zdaniem stosunki polsko-ukraińskie nie są kształtowane w sposób w pełni suwerenny:

  To, co się dzieje w relacjach polsko-ukraińskich, jest naznaczone w znacznej mierze instrumentalizacją państwa polskiego oraz całkowitym uprzedmiotowieniem Ukrainy. Ukraina w chwili obecnej nie występuje jako kraj suwerenny, jest pozbawiona cech suwerenności i możemy powiedzieć, że jest to tylko narzędzie walki Zachodu z Rosją. Polska, niestety, została w znacznej mierze również zinstrumentalizowana. Przymyka się oczy na sprawy nader ważne dla kondycji państwa polskiego.

  Jako sprawę ważną w stosunkach polsko-ukraińskich naukowiec wymienił pamięć historyczną, która nie powinna być tylko domeną historyków. Jego zdaniem Polska rezygnuje z podnoszenia tej kwestii w relacjach z Ukrainą.

  Prof. Osadczy wskazał na znaczną liczbę Ukraińców, którzy osiedlili się w Polsce i plany dalszego sprowadzania Ukraińców do Polski. W jego opinii są oni „naznaczeni radykalizmem i ideologią ukraińskiego nacjonalizmu, która jest teraz wszechobecna na Ukrainie”. Według naukowca Polska powinna przygotować się do tego, że na jej terytorium znajdą się rzesze wyznawców ideologii wrogiej państwu polskiemu.

  Radio Maryja / kresy.pl

  azar:
  Słuszne słowa i uwagi ale od tej chwili prof. Osadczy będzie nazywany przez PiSuarowych wyznawców i pro-banderowców ruskim kretem i agentem Putina hahaha. Wróżę, że następnego wywiadu w Radio Maryja już niestety nie będzie bo przecież w Państwie PiSu nie można być anty-banderowskim.

  Pro_Patria:
  Nareszcie jakiś głos rozsądku płynący ze środowisk polskich intelektualistów. Kiedyś przynależność do tego środowiska zobowiązywała, dzisiaj byle Józek spod budki z piwem ma więcej rozsądku niż pro-banderowscy „eksperci” w stylu żulka vel grajka, targalskiego, kowala.

  jaro7:
  No to ma profesor przewalone u banderofili. Do TVPiS go też nie zaprosza bo tam prawdy unikaja jak ognia. I tak jak często w historii Polski bywa ludzie mądrzy sa odsuwani a idioci sa przy władzy. I dopóki Polacy nie będa głosowac na Polaków i partie pro polskie to tak będzie. A już widac że nic się w móżdżkach nie zmienia bo PO rośnie.

  UPAdlina:
  Brawo Profesorze !!… Takich ludzi potrzeba polskiej racji stanu !!

  JaremaW:
  Wyrazy uznania Panie profesorze.Nie wszystkich stać na mówienie prawdy.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ambasador-rp-w-kijowie-martwi-sie-ze-atak-na-konsulat-rp-moze-zaszkodzic-wizerunkowi-ukrainy


  Foto: volyn24.com
  Ambasador RP w Kijowie martwi się, że atak na konsulat RP może zaszkodzić wizerunkowi Ukrainy

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 15:03:28

  Jan Piekło, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie uważa, że atak w Łucku był prowokacją wymierzoną w relacje polsko-ukraińskie.

  Według ambasadora nieprawdą jest, że nastroje społeczne na Wołyniu sprzyjają antypolskim wystąpieniom. Współpraca między Polakami a Ukraińcami układa się dobrze. Obie strony mają do tego, co się zdarzyło w budynku naszego konsulatu w Łucku, taki sam stosunek. Że jest to akt terrorystyczny i rzecz bez precedensu. Jest to jakaś prowokacja wymierzona w nasze stosunki – oświadczył.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina
  Siedziba polskiego konsulatu w Łucku ostrzelana z granatnika

  Piekło dodał, że pomimo, że jego zdaniem ochrona polskich placówek dyplomatycznych jest na odpowiednim poziomie, to zrozumiałe jest, że nasze MSZ zareagowało w sposób stanowczy, starając się doprowadzić do tego, byśmy mieli lepszą ochronę i mogli też dbać o bezpieczeństwo osób nas odwiedzających, tak obywateli polskich, jak i Ukraińców.

  Ambasador RP wyraził również zaniepokojenie, że wydarzenie to może nadszarpnąć wizerunek Ukrainy. Są to próby doprowadzenia do destabilizacji, pokazania, że Ukraina jest państwem słabym, niepotrafiącym zadbać o bezpieczeństwo znajdujących się na jej terytorium placówek dyplomatycznych. To jest wydarzenie, które może wizerunkowi Ukrainy bardzo zaszkodzić – powiedział.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Atak granatnikiem na polski konsulat w Łucku nie był pierwszym tego typu zdarzeniem na Ukrainie

  W tym samym wywiadzie porównał wydarzenia z Łucka do serii zamachów terrorystycznych w Europie Zachodniej: Po tych wydarzeniach, które miały miejsce w Paryżu, w Berlinie, w Brukseli, ostatnio w Londynie, widać, że terroryzm rozpowszechnił się szeroko i cała Europa ma z tym problem.

  kresy.pl / wpolityce.pl

  Pro_Patria:
  Od początku wybór kretyna piekło był zły. Nie wiedziałem jednak, że AŻ TAK zły. Nie ma takiego drugiego na świecie oszołoma- ambasadora, który broniłby agresora i jeszcze martwił się o utratę przez niego wizerunku. Oto jeden z powodów, że dzicz banderowska absolutnie się nas nie obawia, jawnie lekceważy, butnie panoszy w naszym kraju.

  Polubienie

 5. http://wpolityce.pl/polityka/333820-kaczynski-o-ataku-na-konsulat-w-lucku-wydaje-sie-ze-za-tym-stoi-strona-rosyjska-bardzo-wiele-na-to-wskazuje

  Kaczyński o ataku na konsulat w Łucku: „Wydaje się, że za tym stoi strona rosyjska. Bardzo wiele na to wskazuje”

  opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu

  autor: fot. PAP/Darek Delmanowicz

  Wydaje się, że za tym stoi strona rosyjska. Bardzo wiele na to wskazuje. To mówią Ukraińcy – tak prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP ocenia m.in. atak na polski konsulat w Łucku.

  Przypuszczenie, że to jest operacja rosyjska wydaje się wysoce prawdopodobne — podkreślił.

  PAP zapytała prezesa PiS m.in. o atak na polski konsulat w Łucku, przypadki zbezczeszczenia polskich miejsc pamięci na Ukrainie, a także o protest w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy, za którym – według władz ukraińskich – stali Rosjanie.

  Na pytanie, dlaczego dochodzi do tego typu wydarzeń, jak należy na nie reagować i czy za tymi działaniami może stać Rosja Kaczyński odpowiedział:

  Wydaje się, że za tym stoi strona rosyjska. Bardzo wiele na to wskazuje. To mówią Ukraińcy. Przypuszczenie, że to jest operacja rosyjska wydaje się wysoce prawdopodobne. I w Polsce, i na Ukrainie, w środowiskach, które mogą się dopuścić aktów szkodzących stosunkom polsko-ukraińskim, wyraźnie widać penetrację obcego państwa.

  PAP pytała też, czy w taki sam sposób możemy oceniać atak na polski konsulat oraz protest na granicy. „Traktowałbym to jako całość. Ale mówię to na zasadzie przypuszczeń”.

  Możemy domagać się od strony ukraińskiej wzmożonej ochrony naszych placówek i miejsc pamięci. Trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do prowokacji, by sytuacja eskalowała— podkreślił prezes PiS.

  Konsulat RP w Łucku został ostrzelany w środę pół godziny po północy czasu lokalnego (godz. 23.30 we wtorek w Polsce). W tym czasie na terenie konsulatu była jedynie ochrona. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. Śledczy ustalili, że w siedzibę placówki strzelano z granatnika przeciwpancernego RPG-26. Pocisk uderzył tuż nad częścią mieszkalną placówki, gdzie znajdował się jej pracownik.

  Incydent potępił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który w przeprowadzonej w środę rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą poinformował o wzmocnieniu ochrony placówek dyplomatycznych oraz miejsc pamięci na Ukrainie. Poroszenko zaproponował także prezydentowi Dudzie włączenie polskich specjalistów do śledztwa w sprawie ostrzelania konsulatu RP w Łucku.

  kk/PAP

  thadde 77.114.134.*
  Milczenie jest złotem , szkoda , że Kaczynski jeszcze się tego nie dowiedział. Zrównuje się tym samym z Niesiołowskim. Idzcie dziady już na emeryturę.

  *** 46.112.189.*

  niko 178.42.248.*
  Na Ukrainie i w Polsce mówi się,że wiele na to wskazuje.Wiemy że Putin walczy o Rosję jak lew i takie jego prawo. Po to został wybrany. Ale pomimo tego trzeba mieć jednak dowody w takiej sprawie.

  Niko 178.42.248.*
  W Polsce nie powinno być pomników Bandery. Proste jak gwóźdź. Czy są jakieś przepisy międzynarodowe w tym zakresie? Gdy rząd nie reaguje, sami musimy to wyjasnić. Ile mamy się z tym kisić bez efektu.

  Niko 178.42.248.*
  Ukraińcy tego samego dnia rozbijali banki rosyjskie.I może chcieli pokazac,że taki sam stosunek mają do instytucji polskich. Ciekawe,co będą robić, gdyby weszli do UE, czyje banki padną?To są realia.

  Olej@Olej
  No wy towarzysze nie denerwujcie się ! Spakojna ! Wy piszcie, wy tylko piszcie ! My wam wierzymy ! Jak wierzyliśmy towarzyszowi pułkownikowi Anodinie, on nas przekonał ! Wy macie niespotykany dar przekonywania !

  Xyz, m, wc, wm, er, Jagoda – nie ten Jagoda z NKWD, nie ten, a może Jeżow, też nie ! Ot co, iks, uku, mnw, Patrzcie państwo ilu aktywizatorów politycznych – pracują aż gorąco na linii. Dobre stare tradycje Ochrany wtedy też pisali. był taki jeden co pisał w trzech osobach, on był jeden, pisał do Kuriera Warszawskiego jako trzy osoby zwalczające się na poglądy. Stworzył nawet sytuację, że ulica tłukła się ze sobą, a on miał uciechę i komentował; ot duraki, duraki ! Kak ja was abmanuł ! Tj. otumanił ! Czytajcie, czytajcie ! Droga publiko ! Za klawiaturą siedzi wieloosobowy pogląd na sytuację, On wam tę sytuację naświetli, że wy uwierzycie we wszystko, nawet w to, że wczoraj nad Moskwą pojawił się Jarosław Mądry, był ubrany w budionówkę i pod rękę ujmował Lenina, oni rozmawiali, o czym, no oczywiście, o banderowcach !. A na koniec ! Do naczelnika zmiany ! Towarzyszu jakiś tam zmieńcie metody, zawodzą, my nie tak durni jak wam się ,,nriawitsja,,

  Narodowiec 83.26.255.*
  Do nick Olej@Olej Po twoim ostatnim wpisie mnie zatkało, Ściągnij tego tryzuba i flagę czarno czerwoną znad komputera.

  Mkk 83.27.241.*
  Interes ukrainy ponad interesy Polski dla PiS to już równia pochyła, Polska to dumny kraj drugiej kadencji dla probanderowców nie będzie.

  BHO 92.15.238.*
  Buhahaha zalosne szczucie, kto sie da nabrac na UPAinska prowokacje tego kalibru

  PISdojebek 5.172.255.*
  No jak tak mówią UPAińce to trudno żeby Kurdupel w to wątpił. UPAińce również mówią, że rzezi wołyńskiej nie było. Śmierydzące dziadzisko.

  błogostan 178.43.80.*
  A we Lwowie jak mówiła dziennikarka TVP 1 pełny spokój: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/lwow-bojka-z-udzialem-prawie-200-osob-video

  to_ja 109.78.158.*
  Czy śledztwo już się zakończyło? Czy strona polska brała w nim udział? To, do ku*** nędzy, po co chlapiesz jęzorem?

  http://wpolityce.pl/polityka/333566-koziej-rosjanie-moga-zachwiac-stosunkami-polsko-ukrainskimi-to-jest-dobra-metoda-zeby-zaszkodzic-ukrainie-w-pierwszej-kolejnosci

  Polubienie

  • http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/jaroslaw-kaczynski-za-atakiem-na-konsulat-w-lucku-moze-stac-rosja


   źr. wikimedia

   Jarosław Kaczyński: za atakiem na konsulat w Łucku może stać Rosja

   Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 21:09:46

   Prezes PiS Jarosław Kaczyński a także Antoni Macierewicz wskazali Rosję jako możliwego zleceniodawcę ostatnich antypolskich incydentów na Ukrainie. Z większą rezerwą wypowiadali się na ten temat Stefan Niesiołowski i Marek Jakubiak.

   Prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej odniósł się do ostatnich antypolskich incydentów na Ukrainie, w tym ostrzelania polskiego konsulatu w Łucku.

   Wydaje się, że za tym stoi strona rosyjska. Bardzo wiele na to wskazuje. To mówią Ukraińcy. Przypuszczenie, że to jest operacja rosyjska wydaje się wysoce prawdopodobne. I w Polsce, i na Ukrainie, w środowiskach, które mogą się dopuścić aktów szkodzących stosunkom polsko-ukraińskim, wyraźnie widać penetrację obcego państwa.– powiedział prezes PiS.

   Powiązał incydent w Łucku blokadą drogi Lwów-Rawa Ruska przez osoby udające Polaków: Traktowałbym to jako całość. Ale mówię to na zasadzie przypuszczeń.(…) Możemy domagać się od strony ukraińskiej wzmożonej ochrony naszych placówek i miejsc pamięci. Trzeba zrobić wszystko, by nie dopuścić do prowokacji, by sytuacja eskalowała.

   CZYTAJ TAKŻE: Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina

   Podobnie do sprawy odniósł się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w felietonie w Radiu Maryja i Telewizji Trwam: Raczej przychylam się do tezy, która jest najszerzej upowszechniana, że mamy do czynienia ze świadomą prowokacją. Trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to część łańcucha wydarzeń, które dotyczą nie tylko Ukrainy, łańcucha wydarzeń związanych z dążeniem, by za wszelką cenę skłócić państwa i narody, by za wszelką cenę posiać nienawiść między Polską i Ukrainą, by za wszelką cenę doprowadzić do konfliktu, sporu, kłótni, zamieszania.

   Antoni Macierewicz wskazał państwo, które jego zdaniem stoi za ostatnimi prowokacjami: Wydaje się, że takie działania najbardziej są korzystne dla tego państwa, które prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i które chce za wszelką cenę izolować Ukrainę, tak żeby uniemożliwić jakiekolwiek wsparcie dla Ukrainy, jakąkolwiek pomoc. I w ten sposób krok po kroku eliminować te czynniki, te środowiska polityczne i te instytucje oraz podmioty międzynarodowe, które sprzeciwiają się woli Kremla, narzucenia swojego ładu, swojej polityki i swojego kształtu Europy tutaj w Europie Środkowo-Wschodniej.

   CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP w Kijowie martwi się, że atak na konsulat RP może zaszkodzić wizerunkowi Ukrainy

   CZYTAJ TAKŻE: Prof. Osadczy: powstała „sekta wyznawców trzeciej siły”, ambasador Polski w Kijowie jest jej guru

   W nieco innym tonie wypowiadał się programie Kamila Durczoka w Polsat News poseł Stefan Niesiołowski (Unia Europejskich Demokratów): Rosja na pewno na tym korzysta, natomiast teza, że Rosja jest bezpośrednim inspiratorem jest na razie nie udowodniona. To jest trochę tak, że działania niektórych polskich polityków, Macierewicza, Kaczyńskiego i wielu innych, działanie PiS-u w ogóle, odrywające nas od zachodu, wyprowadzające z UE, niszczące armię, są działaniami, które są stricte agenturą rosyjską, ale z tego nie wynika, że Kaczyński i Macierewicz są agentami Moskwy. Chociaż być może są, ale nie ma takiego dowodu. Ja bym się wstrzymał z tymi zarzutami. Ukraina jest naszym sojusznikiem, partnerem, przyjacielem i zachowuje się właściwie, bierze odpowiedzialność, bo to jest na terytorium Ukrainy. Ukraina powinna znaleźć sprawców i ich ukarać.

   Obecny w studio poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak zgodził się z wypowiedzią Niesiołowskiego, że teza o sprawstwie Rosjan nie jest udowodniona. Przypomniał zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla wydany przez Ukraińców. Wskazał, że do dzisiaj nie wskazano winnych profanacji polskich pomników na Ukrainie.

   CZYTAJ TAKŻE: Antypolskie prowokacje winą Rosjan? Poseł Winnicki chce, by upubliczniono dowody

   CZYTAJ TAKŻE: Nikołaj Dulskij zleceniodawcą ostatnich prowokacji na Ukrainie?

   tysol.pl / pap.pl / Polsat News / kresy.pl

   JaremaW:
   Ha ha ha ha „wyraźnie widać penetrację ” skąd on wie jakim uczuciem jest penetracja? Dalszy tekst Kaczyńskiego bez komentarza.Następny geniusz ” historyk”niejaki mirabelka ” Ukraina jest naszym sojusznikiem, partnerem, przyjacielem i zachowuje się właściwie, bierze odpowiedzialność, bo to jest na terytorium Ukrainy” żenada i polityczne kure….o .Jedynie Pan Jakubiak myśli rozsądnie.

   krok:
   Dla Polskich polityków ukrainiec jest ważniejszy niż Polak, bo na tym biją kapitał polityczny twardego antyruskiego elektoratu, oraz są poklepywani przez amerykanów, którzy zrobili sobie z nich kundli do obszczekiwania. Kaczyński już przegrał drugą kadencję, ale obawiam się, że takimi zagraniami, pogłębi nienawiść Polaków i podzieli los zaściankowej SLD, czy PSLu, balansujących na progu wyborczym.

   azar:
   Szkoda tylko, że przegrywając drugą kadencję Kaczafi wpuści nas w maliny oddając władzę aferzystom, zdrajcom i złodziejom z PO i N. PiSu nie trawię ale PO i N. nienawidzę!!!!! Lepsze rozwiązanie by jednak PiS wygrał ale nie miał większości ale za to Kukiz’15 dostał dobry wynik i mógł w ten sposób wpływać na PiS przy ustawach i głosowaniach. Bo przecież sojusznikiem ich nie może być PO, N., SLD czy PSL chociaż Ci ostatni dla władzy zrobią wszystko jako choragiewka na wietrze.

   JaremaW:
   100/100, czyli wszyscy rozsądnie myślący błagam głosujcie na partię KUKIZ !!!

   Polubienie

 6. http://wpolityce.pl/polityka/333760-to-akt-terrorystyczny-i-prowokacja-wymierzona-w-nasze-stosunki-ambasador-rp-na-ukrainie-o-ataku-na-konsulat-w-lucku

  „To akt terrorystyczny i prowokacja wymierzona w nasze stosunki” – ambasador RP na Ukrainie o ataku na konsulat w Łucku

  opublikowano: 8 godzin temu


  autor: fot.youtube.pl/PAP/EPA

  29 marca pocisk z granatnika trafił w budynek polskiego konsulatu w Łucku. Na szczęście granat uderzył w poddasze i uszkodził jedynie elewację i okno, ale piętro niżej znajduje się część mieszkalna konsulatu.

  Zagrożony był pracownik ochrony, Polak spał w części mieszkalnej budynku. Gdyby miał łóżko nieco bliżej, to jego los byłby tragiczny. Na szczęście jest już wszystko w porządku. Nikt nie ucierpiał, nikt nie jest ranny — mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jan Piekło, ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Ukrainie.

  Ambasador zaznacza, że nie można formułować tezy, że nastroje społeczne na Wołyniu sprzyjają antypolskim wystąpieniom.

  Współpraca między Polakami a Ukraińcami układa się dobrze. Obie strony mają do tego, co się zdarzyło w budynku naszego konsulatu w Łucku, taki sam stosunek. Że jest to akt terrorystyczny i rzecz bez precedensu. Jest to jakaś prowokacja wymierzona w nasze stosunki — podkreślił.

  Ambasador Piekło mówi też, że ochrona polskich placówek dyplomatycznych była właściwa, ale i tak zostanie wzmocniona.

  Zrozumiałe jest, że nasze MSZ zareagowało w sposób stanowczy, starając się doprowadzić do tego, byśmy mieli lepszą ochronę i mogli też dbać o bezpieczeństwo osób nas odwiedzających, tak obywateli polskich, jak i Ukraińców.

  Ambasador podkreśla też, że atak na konsulat w Łucku był przede wszystkim próbą destabilizacji.

  Są to próby doprowadzenia do destabilizacji, pokazania, że Ukraina jest państwem słabym, niepotrafiącym zadbać o bezpieczeństwo znajdujących się na jej terytorium placówek dyplomatycznych. To jest wydarzenie, które może wizerunkowi Ukrainy bardzo zaszkodzić— zaznacza i dodaje:

  Po tych wydarzeniach, które miały miejsce w Paryżu, w Berlinie, w Brukseli, ostatnio w Londynie, widać, że terroryzm rozpowszechnił się szeroko i cała Europa ma z tym problem.

  ann/”Nasz Dziennik”

  snajper@snajper
  „Nasze stosunki”? Kto jak nie ukraiński rząd utrzymywał przez wiele lat embargo na polskie mięso, a w tym samym czasie handlował z ruskimi? Kto nie wpuścił burmistrza Przemyśla do Lwowa na polonijne uroczystości? Przestańcie ględzić o psuciu „stosunków”, bo te nigdy nie były dobre.

  woj 83.26.239.*
  Ukraina buduje narrację na własny użytek. Nie można wykluczyć żadnej przyczyny tego ataku.

  PISdojebek 5.172.255.*
  Fakt jest taki, że „prowokacje i incydenty” pojawiły się jak PISidioci sprowadzili do PÍSdoliny Szatanów Zjednoczonych co mnie akurat nie dziwi.

  NAJWAZNIEJSZY! 95.44.79.*
  To akt terrorystyczny wymierzony i zadany RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ a nie w jakies stosunki. Nalezy skonczyc z zyrowaniem w ciemno zydowskich oligarchow na banderowskiej ukrainie. Interes POLSKI jest

  PISdojebek 5.172.255.*
  Jak przyjdzie co do czego ambasador Piekło będzie osobiście wbijał widły PISidiotom w dupe, którzy będą piłować japę „To prowokacja Putina!!!” Ha ha ha

  Piotr 89.79.96.*
  Parodia polega na tym że nawet za gniecenie jaj na Komorowskim a było to zorganizowane przez władze UKR nikt nie poniósł kary. Patrz dowód maxa Kolonko Tak też i teraz się stało i znowu to samo

  khdidhia 83.28.114.*
  Te antypolskie prowokacje są coraz częstsze i bardziej agresywne. Mam nadzieję, ze nie ulegną zaostrzeniu ani nie przeniosą się na terytorium obecnej RP.

  khdidhia 83.28.114.*
  Panie ambasadorze, skoro ochrona polskich placówek była właściwa a stosunki z Ukrainą są dobre to dlaczego o mało co nie zginął człowiek w efekcie ostrzału granatnikiem?

  *** 46.112.109.*
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/zatrzymano-dwoch-obywateli-ukrainy-podejrzewanych-o-organizacje-propolskiej-blokady-drogi-k-lwowa

  tom 89.228.74.*
  A co niebawem może się wydarzyć w innym miejscu lub konsulacie? Proponuję też Błaszczakowi uszczelnianie wschodniej granicy ponieważ coraz częściej zaczynają się pojawiać w jej okolicy dziwni ludzie.

  em 95.41.71.*
  Ta politporawność wobec upaińców źle się skończy dla Polski!

  Gama 5.184.193.*
  Czy on mówi że ukraincy to terroryści?

  Polubienie

 7. http://wpolityce.pl/polityka/333787-skandaliczne-slowa-niesiolowskiego-o-uchwale-dotyczacej-ludobojstwa-na-wolyniu-paskudna-prowokacyjna-i-prorosyjska

  Skandaliczne słowa Niesiołowskiego o uchwale dotyczącej ludobójstwa na Wołyniu: Paskudna, prowokacyjna i prorosyjska…


  autor: fot. Fratria

  Polacy uchwalili paskudną uchwałę w Sejmie, gdzie użyli słowa „ludobójstwo” i się bardzo z tego cieszyli. Twierdzenie o ludobójstwie ze strony ukraińskiej ma charakter prowokacji i Ukraina nigdy tego nie uzna. (…) Uchwała miała jawny charakter prorosyjski — przekonywał Stefan Niesiołowski w Polsat News.

  Były poseł Platformy Obywatelskiej przywyczaił nas do swoich absurdalnych wypowiedzi, ale w tym przypadku wszystko wskazuje na to, że polityk na stałe oderwał się od rzeczywistości.

  W Polsce mamy księdza Isakowicz-Zaleskiego, który jeździ po Polsce i opluwa Ukrainę, niszcząc stosunki polsko-ukraińskie i naszą przyjaźń. (…) Ksiądz Isakowicz być może jest agentem Moskwy, a być może jest tylko głupcem i nie wie, że się tylko wysługuje — mówił Niesiołowski.

  Czy dla tego pana jest jeszcze ratunek?

  kk/Polsat News

  LAJ-KONIK 178.198.20.*
  Ty CHORY nieuleczanlnie SKOORWYSYNIE SOBACZY

  tad 81.100.207.*
  Niesiolowski to nieuleczalny przypadek obledu , to choroba a Niesiolowski coraz blizej leczenia przymusowego w obawie przed samookaleczeniem …

  kaming 88.156.182.*
  moskale chcą nas poróżnić z Ukraińcami , ale to nie ma szans . Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, jeśli mamy takie ikony, to azja nam niestraszna ….

  PiS be with you 108.194.232.*
  Trzeba zapamietac ze ten CHAM glosowal w Sejmie przeciw uznaniu mordu jako ludobójstwo. Kanalia zdradziecka.

  dluugoopis123@dluugoopis123
  Na tego SK…..juz tylko można pluć….

  tsr 83.25.144.*
  Tego łajdaka, który własną dziewczynę wydał SB nie ma co ratować. Zresztą, jak widać na fotce, już niedługo…I płakać nikt nie będzie.

  Don Giovanni 78.96.197.*
  Spadaj ciulu, jak mówią na Śląsku.

  Ula 86.63.82.*
  Gdzie żółta kurtka?

  Jude asz 94.254.129.*
  PO tym wrednym ryju widać, że burczymucha stefan ledwo zipie. Zabija go własny jad. Jak widać RUCH, mirabelki i szczaw nie wyszły mu na zdrowie.

  AS+++@AS+++
  Menda!

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/niesiolowski-uchwala-wolynska-paskudna-i-prorosyjska-ks-isakowicz-zaleski-glupcem-lub-agentem-moskwy-video


  Stefan Niesiołowski. Fot. youtube.com

  Niesiołowski: uchwała wołyńska paskudna i prorosyjska, ks. Isakowicz-Zaleski głupcem lub agentem Moskwy [+VIDEO]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 21:09:32

  – Polacy uchwalili paskudną uchwałę w Sejmie, gdzie użyli słowa „ludobójstwo” i tak się z tego cieszyli… – mówił w czwartek na antenie Polsat News były poseł PO Stefan Niesiołowski (obecnie Unia Europejskich Demokratów). – Twierdzenie o ludobójstwie ze strony ukraińskiej ma charakter prowokacji i Ukraina nigdy tego nie uzna – podkreślił dodając, że „potem próbowano to nieudolnie odkręcać”.

  ZOBACZ: Niesiołowski szaleje w Sejmie [VIDEO]

  Przeczytaj: Niesiołowski: Nie ma innej drogi niż Majdan w Warszawie

  Zdaniem Niesiołowskiego, uchwała wołyńska „miała jawny charakter prorosyjski, bo skłóca Polskę z Ukrainą”. Odniósł się również do sytuacji, gdy uczący się w Polsce Ukraińcy gloryfikowali symbolikę banderowską. Wyraził przekonanie, że inspiracja ich działań mogła być „bardzo głęboka i pośrednia”, sugerując, że mogli zostać w nie wmanewrowani przez służby rosyjskie:

  – Jakaś organizacja ukraińskich nacjonalistów, tak jak polska, im się wydaje, że są wielkimi patriotami ukraińskimi, są manipulowani, manewrowani, o czym nie wiedzą, przez służby moskiewskie.

  W tym kontekście odniósł się również do ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego:

  – W Polsce mamy księdza Isakowicz-Zaleskiego, który jeździ po Polsce i opluwa Ukrainę i niszczy stosunki polsko-ukraińskie i naszą przyjaźń. (…) [Ukraińcy] to są nasi przyjaciele i sojusznicy. Ksiądz Isakowicz być może jest agentem Moskwy, a być może jest tylko głupcem i nie wie, że się tylko wysługuje.

  – Po takiej wypowiedzi… ja nie wiem co powiedzieć – komentował poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak. – Po pierwsze: było ludobójstwo, czy nie było ludobójstwa? Jeżeli my mówimy o własnych sprawach, o okrutnym ludobójstwie, niespotykanym w historii ludzkości, to my działamy na rzecz Rosji? A cóż ma piernik do wiatraka!? – pytał poseł. – My mówimy o własnej tożsamości. Mordowano Polaków na Ukrainie, Ukraińcy nie chcą się do tego przyznać i to jest ich problem, nie nasz – podkreślał.

  Gdy Jakubiak zaznaczył, że „trzeba mówić, jaka była prawda”, prowadzący Kamil Durczok przerwał mu stwierdzeniem, że „prawda nie była jednoznaczna”. – Tam się działy rzeczy potworne, po obydwu stronach niestabilnej granicy – mówił dziennikarz. – Nie ma tłumaczenia – stwierdził krótko poseł Kukiz’15, przypominając, że Ukraińcy „wyciągają dziś na piedestały banderowców i Banderę – bandytę, który w Polsce został skazany na karę śmierci”.

  Przypomnijmy, że podobne stwierdzenia nt. ks. Isakowicza-Zaleskiego publicznie wygłaszał dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW, będący wiceprzewodniczącym zarządu obecnej partii Niesiołowskiego, Unii Europejskich Demokratów. Wóycicki publicznie nazwał księdza „agentem wpływu”, inspirowanym, czy wręcz opłacanym przez Kreml.

  Kresy.pl

  azar:
  Modliszka się odezwała. Weź ty durniu zajmij się swoimi meszkami bo tylko na tym sie imbecyle znasz ale znając twoją osobe to smiem twierdzić, że te muszki mają mózg bardziej rozbudowany od twojej galarety w głowie. PiSu nie lubię a was sqrwesyny nie nawidzę!!!!!

  Dajaman:
  Niesioł to przykład gnidy antypolskiej

  kresmen:
  Niesiołowski – to jeden z tych co BARDZIEJ NIENAWIDZI ROSJĘ, NIŻ KOCHA POLSKĘ ! Żenujące jest najbardziej to, że gotów jest się nawet zbratać z takimi kanaliami jak banderowcy ! Ohyda !

  JaremaW:
  Szczaw powinien być sądzony za zdradę .? Za cenę politycznego bytu mówić takie brednie?Na leczenie za późno.

  krok:
  Może ksiądz Zalewski powinien wytoczyć niesiołowi sprawę o zniesławienie. Czym więcej będzie na niego spraw o nieuzasadnioną agresje słowną wobec innych , to może w końcu wyrzucą go na śmietnik polityki, gdzie niesioła miejsce.

  Gan:
  O, Niesiołowski zaistniał na odgrzewanym kotlecie sprzed roku bez mała. Zarzucanie ks. Isakowiczowi bycie „ruskim agentem wpływu” tylko dlatego, że pielęgnuje pamięć swoich przodków to brednia jakich mało.

  Polubienie

 8. http://wpolityce.pl/polityka/333716-macierewicz-o-ataku-na-konsulat-w-lucku-trzeba-sobie-zdawac-sprawe-ze-jest-to-czesc-lancucha-wydarzen-ktore-dotycza-nie-tylko-ukrainy-wideo

  Macierewicz o ataku na konsulat w Łucku: „Trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to część łańcucha wydarzeń, które dotyczą nie tylko Ukrainy”. WIDEO

  opublikowano: wczoraj


  autor: YouTube

  Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w swoim cotygodniowym felietonie „Głos Polski” dla Radia Maryja i Telewizji Trwam odniósł się do ataku na polski konsulat w Łucku.

  Szef MON przyznał, że osobiście „przychyla się raczej do tezy, która jest najszerzej rozpowszechniana: że mamy do czynienia ze świadomą prowokacją”.

  Trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to część łańcucha wydarzeń, które dotyczą nie tylko Ukrainy. Łańcucha wydarzeń związanych z dążeniem, by za wszelką cenę skłócić państwa i narody, by (…) posiać nienawiść między Polską i Ukrainą, (…) doprowadzić do konfliktu, sporu, kłótni, zamieszania — mówił Macierewicz.

  Zdaniem ministra obrony narodowej sprawa wydaje się oczywista, ponieważ już wcześniej miały miejsce antypolskie incydenty na Ukrainie.

  Mieliśmy do czynienia z wypisywaniem znaków hitlerowskich, faszystowskich i bardzo wielowątkową operacją, która ma pokazać, że Polacy są nieustannie bezkarnie atakowani – nawet nie przez nacjonalistów (…), przez ludzi, którzy odwołują się do zbrodniczej ideologii i zbrodniczych, antypolskich działań. To ma podkreślić, że tamten straszliwy czas wciąż jest obecny — przypomniał szef MON.

  Minister podkreślił, że taki obrót spraw jest jak najbardziej korzystny dla Rosji, która prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i która „chce za wszelką cenę izolować Ukrainę”.

  gah/radiomaryja.pl

  kresowiak 99.233.62.*
  Ludobojstwo Polakow na Wolyniu tez jest elementem tego” lancucha wydarzen”

  . 205.211.141.*
  Macierewicz chce z Polskich dzieci zrobić armatnie mięso. I potem zmienić Polskie w Izrael II

  Wer 93.2.59.*
  Wydaje mi sie p. Macierewicz szczuje nas przeciwko Rosji aby nas wciagnac w wojne. Nie potrzebujemy ani wojny z Rosja ani z Ukraina. Kto sie przyczynil do Majdanu na Ukrainie ? Czy czasem nie Nato ?

  gosc 88.76.174.*
  Macierewicz i Kaczynski nie lecieli do Smolenska bo dobrze wiedzieli ze samolot sie rozbije jeden bylby Prezydentem a drugi Premierem ale mieli pecha i teraz szukaja winowajcow

  GOSC 88.76.174.*
  Ty palancie powiedz w ktorym roku ukraincy tak bardzo kochali albo teraz kochaja polakow co za brednie

  Pytanie do Ministra 109.47.3.*
  Dlaczego nie polecial Pan do Smolenska 10.04? Moze to ktos wie. ja nie i dziwi ´mnie to troche!? Prosze o wyjasnienie

  Macierewicz to 188.146.143.*
  Szkodnik

  Narodowiec 83.26.255.*
  Chcecie iść na wojnę z Rosją ale bez nas Narodowców.

  J 178.42.28.*
  Nie mówy o skrajnościach: nienawiści i wielkiej miłosci. Ale też nie zakładajmy, że ze strony Ukrainy to już nic nam nie grozi. Znamy skłonności tej nacji np zła współpraca z Niemcami. Jest pole do popisu.

  Polubienie

 9. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/dr-kawecki-jezeli-ukraina-nie-wykryje-sprawcow-ataku-w-lucku-to-moze-byc-panstwem-upadlym


  Foto: volyn24.com

  Dr Kawęcki: jeżeli Ukraina nie wykryje sprawców ataku w Łucku to może to może to oznaczać, że mamy do czynienia z państwem upadłym

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 18:06:37

  Ciągłe mówienie, że za atakami i prowokacjami stoi Rosja jest dawaniem alibi dla nieudolności państwa ukraińskiego – oświadczył dr Krzysztof Kawęcki.

  Wiceprezes Prawicy RP przypomniał, że: pierwszy atak na polską placówkę dyplomatyczną był w październiku 2015 r., kiedy doszło do potężnej eksplozji ładunku wybuchowego. Wówczas – jak mówią świadkowie – szyby zaczęły się trząść i włączyły się systemy alarmowe w samochodach. Ówczesny minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna powiedział, że nic strasznego się nie stało, bo nie ma żadnych strat i kontekstu politycznego. Milicja ukraińska zachowała się podobnie, wykluczyła trop terrorystyczny i przyjęła, że było to działanie chuligańskie.

  Zdaniem polityka ataki na polskie placówki i miejsca historyczne stają się coraz silniejsze z uwagi na brak głębszej refleksji również ze strony polskiej dyplomacji. Mówienie o tym, że w każdym przypadku jest to prowokacja ze strony rosyjskiej i wygłaszanie już wcześniej wyroku, jest dawaniem alibi dla nieudolności działań państwa ukraińskiego. Być może mamy do czynienia z prowokacją ze strony rosyjskiej. Nie możemy tego wykluczyć. […] Ale strona polska powinna zażądać od władz Ukrainy skutecznych działań, bo do tej pory w żadnym z przypadków agresji nie znaleziono choćby jednego sprawcy – ocenił Kawęcki.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina
  Atak granatnikiem na polski konsulat w Łucku nie był pierwszym tego typu zdarzeniem na Ukrainie
  Ambasador RP w Kijowie martwi się, że atak na konsulat RP może zaszkodzić wizerunkowi Ukrainy

  Jeśli władze ukraińskie nie radzą sobie z wychwytywaniem sprawców, to może to świadczyć, iż mamy do czynienia z upadłym państwem, które nie potrafi nie tylko bronić polskich dyplomatów czy siedzib zagranicznych, ale po prostu generalnie sobie nie radzi. […] Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, że Ukraina nie potrafi znaleźć sprawców. Wiemy o działaniu różnych grup przestępczych czy też szowinistycznych, które tak naprawdę są już w dużym stopniu poza kontrolą państwa ukraińskiego. Mówi się tam już nawet o kolejnym Majdanie, który te środowiska mogłyby wywołać – ocenił polityk.

  Atak na konsulat RP w Łucku jest dowodem na to, że nie mamy już do czynienia z atakiem wymierzonym w polską godność i pamięć historyczną, ale już w samo państwo polskie – stwierdził dr Kawęcki.

  kresy.pl / radiomaryja.pl

  Wilno:
  Amerykanie na ukrainie działają jak na bliskim wschodzie, będą uzbrajać jak możno więcej stron, poroszenko już im nie potrzebny, teraz będą stawiać na samych zajadłych banderowców, które pogrążą kraj w chaos, pózniej wejdą wojska NATO i.t.d

  Gan:
  Tam swoje interesy obecnie kontestuje Francja i Niemcy. Administracja Trumpa przykręciła kranik z gotówką. Wojska NATO nie mają po co tam wchodzić. Dochodowy wschód jest oderwany republikami separatystycznymi a zajęcie zachodu nie przyniesie korzyści. Albo Ukraińcy zaczną w boju walczyć o swoją niepodległość albo nie będzie im się należał byt jako niepodległemu państwu.

  Polubienie

 10. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/nikolaj-dulskij-zleceniodawca-ostatnich-prowokacji-na-ukrainie


  Nikołaj Dulskij, źr. vkontakte

  Nikołaj Dulskij zleceniodawcą ostatnich prowokacji na Ukrainie?

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 20:08:07

  Tak wynika z dzisiejszego komunikatu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Według niej Dulskij jest znanym agentem wpływu rosyjskich służb specjalnych przeprowadzającym za pieniądze antyukraińskie działania.

  Według dzisiejszego komunikatu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy atak na polski konsulat w Łucku oraz blokada drogi pod Lwowem przez wynajęte osoby udające Polaków były elementami jednego planu opracowanego przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej.

  Według ukraińskich śledczych osobą, która zleciła wykonanie tego planu jest przywódca radykalnego ugrupowania „Nażdak” Nikołaj Dulskij, ukrywający się na terytorium Federacji Rosyjskiej, poszukiwany przez ukraińskie organa ścigania za groźbę zabójstwa.

  Jak podaje SBU, Dulskij jest znanym agentem wpływu rosyjskich służb specjalnych przeprowadzającym za pieniądze antyukraińskie działania od 2015 r.

  Kontrowersyjna ukraińska strona internetowa Myrotworec zajmująca się tropieniem osób uważanych za wrogów Ukrainy tak opisuje Dulskiego: Prowokator, współpracownik terrorystów. Wezwania do zbrojnego przewrotu państwowego. Aktywna propaganda antysemityzmu i rasizmu. Tworzenie pozytywnego image bojowników ŁDNR, zaprzeczanie faktu rosyjskiej agresji, współpraca z antyukraińskimi organizacjami.

  Według Myrotworca Dulskij jest mieszkańcem Ukrainy pochodzącym z Kijowa.

  Media (m.in. Rzeczpospolita i Censor.net) identyfikują Dulskiego tylko jako zleceniodawcę blokady drogi pod Lwowem.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Zatrzymano dwóch obywateli Ukrainy podejrzewanych o organizację „propolskiej” blokady drogi k. Lwowa

  CZYTAJ WIĘCEJ: Antypolskie prowokacje winą Rosjan? Poseł Winnicki chce, by upubliczniono dowody

  CZYTAJ WIĘCEJ: Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina

  ssu.gov.ua / myrotvorets.center / rp.pl / censor.net / kresy.pl

  tagore:
  Organizacja demonstracji to nie ostrzał z granatnika. Mógł po prostu wykorzystać okazję stworzoną przez kogoś innego. tagore

  marcin1971:
  Czy Nażdak nie jest organizacją neobanderowską, odprysk PS, podobnie jak Czarny Komitet który organizował dema przed polską ambasadą ?

  Polubienie

 11. http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/antypolskie-prowokacje-wina-rosjan-posel-winnicki-chce-by-upubliczniono-dowody


  Foto: youtube.com

  Antypolskie prowokacje winą Rosjan? Poseł Winnicki chce, by upubliczniono dowody

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Piątek, 31 marca 2017 o godz. 17:05:09

  Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) domaga się upublicznienia wszystkich dowodów na winę Rosjan za antypolskie prowokacje na Ukrainie. Jeszcze dziś została złożona przez lidera narodowców interpelacja do premier Beaty Szydło – wynika z informacji, do jakich dotarły Kresy.pl.

  W związku z serią ataków na polskie pomniki na Ukrainie, a ostatnio – zamachem terrorystycznym na konsulat RP w Łucku, poseł Robert Winnicki złożył interpelację z wnioskiem o dowody przesądzające winę obywateli Federacji Rosyjskiej w tych wydarzeniach.

  Do tej pory o winie rosyjskiej mówił m.in. minister Antoni Macierewicz, który stwierdził w wypowiedzi dla Telewizji Trwam, iż „trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to część łańcucha wydarzeń, które dotyczą nie tylko Ukrainy. Łańcucha wydarzeń związanych z dążeniem, by za wszelką cenę skłócić państwa i narody”. Jak zaznaczył szef Ministerstwa Obrony Narodowej, cel tego ataku to „posiać nienawiść między Polską a Ukrainą”.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Targalski: Atak na polski konsulat w Łucku to prowokacja Putina
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/targalski-atak-na-polski-konsulat-w-lucku-to-prowokacja-putina
  Siedziba polskiego konsulatu w Łucku ostrzelana z granatnika
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/siedziba-polskiego-konsulatu-w-lucku-ostrzelana-z-granatnika

  Na winę „trzeciej strony” wskazywał także szef ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkin czy ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

  Swoją interpelację Robert Winnicki zaadresował do premier Beaty Szydło. Jej treść jest następująca:

  Szanowna Pani Premier, zwracam się z prośbą o odpowiedź na pytanie: O ilu przypadkach udowodnionej obywatelom Federacji Rosyjskiej winy za antypolskie prowokacje na Ukrainie wiadomo na obecną chwilę rządowi Rzeczypospolitej? Z poważaniem, Robert Winnicki, poseł na Sejm RP

  kresy.pl

  Gan:
  „Poseł Winnicki chce, by upubliczniono dowody”. Najlepiej od razu z danymi oficerów ABW i SKW, którzy te dowody opracowali. Tak, by nie było wątpliwości.

  krok:
  Wspólne Polsko ukraińskie ustalenia śledczych: Google map, drukarka, mazakiem namalują czerwoną strzałkę Moskwa – Łuck. To będzie niezbity dowód PISo-banderowców.

  Votum_separatum:
  Gan: 31.03.2017 19:01 Gan pamiętaj o tabletkach 🙂 Ofierowie ABW i SKW niczego nie opracowali, to bełkot ukraińskiej bezpieki, która prowadzi wielowątkowe działania antypolskie w tym prowokacje, powtarzany przez pożytecznych idiotów.

  pympyrymszym:
  Robert Winnicki chce być zauważony, byle by nie przesadził, bo dużo dobrego robi.

  Votum_separatum:
  pympyrymszym: Może skończyć jak minister Piernacki, zapewnie jest już na celowniku ZUwP.

  Polubienie

 12. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/dzisiaj-w-drohobyczu-odbedzie-sie-marsz-z-pochodniami-na-czesc-dzialaczy-oun-upa


  źr. azov.press

  Dzisiaj w Drohobyczu odbędzie się marsz z pochodniami na cześć działaczy OUN-UPA

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Sobota, 01 kwietnia 2017 o godz. 08:08:30

  Uczczeni zostaną Dmytro Hrycaj – szef sztabu UPA i Zenon Kossak, skazany za udział w zabójstwie Tadeusza Hołówki. Organizatorem marszu jest polityczne ramię pułku Azow.

  1 kwietnia w Drohobyczu z okazji 110 rocznicy urodzin dwóch wysoko postawionych działaczy OUN-UPA Dmytra Hrycaja „Perebijnisa” i Zenona Kossaka „Tarnawskiego” odbędzie się marsz z pochodniami. Organizatorem marszu jest związany z pułkiem Azow „Nacjonalny Korpus”.

  Dmytro Hrycaj był m.in. szefem sztabu UPA w latach 1943-1945, a więc w czasach największego nasilenia ludobójstwa ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Zenon Kossak był działaczem OUN, w 1934 roku został skazany przez polski sąd na karę więzienia za udział w zamachu na posła Tadeusza Hołówkę. Obaj zginęli w latach 1939-45.

  Marsz zacznie się przy pomniku Tarasa Szewczenki, a zakończy pod pomnikiem „bojowników o wolność Ukrainy”.

  CZYTAJ TAKŻE: „Marsz nacjonalistów z pochodniami to robota rosyjskich służb”

  azov.press / Kresy.pl

  tagore:
  Obydwaj zamachowcy w imieniu swojej organizacji zabili człowieka dążącego do porozumienia z Ukraińcami przed objęciem przez niego stanowiska wojewody Lwowskiego. To raczej nie przypadek i Azow chyba staje w jednym froncie z pozostałymi nacjonalistami umiarkowanie wrogim Polsce. tagore

  Gierwazy:
  Ta złowroga Rosja nie ustaje w prowokacjach….

  franciszekk:
  Tą tajemniczą tzw. III-cią siłą oskarżaną o liczne tzw. prowokacje i narażanie „dobrych” stosunków z Polakami są NEO-banderowcy!!…. To jasne jak przysłowiowe słońce na bezchmurnym niebie w samo południe!

  jaro7:
  A ‚Polski’ rząd kto będzie reprezentował, bo chyba nie tylko J.Piekło (bo to upainiec a nie Polak)? Może gosiewska skoro organizuja to jej przyjaciele z Azowa?

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/marsz-nacjonalistow-z-pochodniami-to-robota-rosyjskich-sluzb


  unian.net

  „Marsz nacjonalistów z pochodniami to robota rosyjskich służb”

  Dodane przez wachmistrz_Soroka Opublikowano: Środa, 30 kwietnia 2014 o godz. 10:10:46

  Zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Wiktoria Sumar uważa, że marsz z pochodniami zorganizowany wczoraj przez nacjonalistów na Majdanie Niepodległości w Kijowie, podczas którego doszło do masowej bójki, to „dzieło rąk Rosji i jej służb specjalnych”.

  „Maj będzie jednym z natrudniejszych miesięcy w historii kraju, to oczywiste. Rozpocząć ‚majowe święta’ pod zamówienie rosyjskich służb planowano zacząć już dziś, od Majdanu, od klasycznego marszu z pochodniami do Wierchownej Rady” – napisała Sumar.

  „Idealna demonstracja obrazu ‚neofaszyzmu’ tuż przed 9 maja. udało się to zatrzymać siłąmi Samoobrony. Ale trzeba pamiętać: to tylko początek” – napisała Sumar.

  unian.net/KRESY.PL

  Polubienie

 13. http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/prezes-zuwp-skrytykowal-apel-ministra-o-ochrone-polskich-placowek-i-pomnikow-na-ukrainie-foto


  źr. kresy24.pl

  Prezes ZUwP skrytykował apel ministra o ochronę polskich placówek i pomników na Ukrainie [+FOTO]

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Niedziela, 02 kwietnia 2017 o godz. 08:08:04

  Minister Adam Kwiatkowski zaapelował o ochronę polskich placówek dyplomatycznych i miejsc pamięci na Ukrainie. Uznał, że relacje polsko-ukraińskie powinny być budowane na prawdzie. Został za to skrytykowany przez prezesa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymę.

  Prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma skrytykował wypowiedź szefa gabinetu prezydenta Adama Kwiatkowskiego w sprawie ochrony polskich placówek dyplomatycznych i miejsc pamięci na Ukrainie. Zrobił to udostępniając na swoim koncie na Facebooku artykuł w Onet.pl przytaczający wypowiedzi ministra.

  Jakby ktoś miał wątpliwości skąd się biorą stereotypy Polaków niech przeczyta [artykuł – red.] i zestawi z faktami niszczenia i profanowania od 2014 r. na terenie Polski ukraińskich grobów i pomników. Jak nazwać postawę i słowa Pana Ministra? – napisał Tyma.

  Ponadto w komentarzu pod postem prezes ZUwP dodał: Dla higieny umysłu warto rzeczy nazywać po imieniu. Do tego jutro ten Pan [min. Kwiatkowski – red.] może twierdzić coś zupełnie przeciwnego.

  Komentowane przez Tymę wypowiedzi prezydenckiego ministra padły podczas spotkania z Polakami z obwodu żytomierskiego w miasteczku Dołbysz. Według artykułu w Onet.pl min. Kwiatkowski powiedział:

  To, co wydarzyło się w Łucku, musi być wyjaśnione. Musi być zapewnione bezpieczeństwo polskich placówek dyplomatycznych i to są kwestie, które nie podlegają żadnej dyskusji. Polskie konsulaty zostaną otwarte wtedy, kiedy będą bezpieczne.

  Musimy budować nasze relacje z Ukrainą na prawdzie i nawet jeśli te trudne (historyczne) kwestie mogą nas różnić, to trzeba je wyjaśnić i polskie miejsca pamięci muszą być chronione.

  Nie ma zgody na to, żeby one były w jakikolwiek sposób profanowane czy dewastowane. I to, co działo się we Lwowie czy w Hucie Pieniackiej, to są rzeczy, które dziać się nie powinny i władze ukraińskie powinny zrobić wszystko, żeby do takich incydentów nie dopuszczać, a jeśli do nich dochodzi, to należy znaleźć winnych i ich ukarać.

  Jedną z osób, która polubiła post Tymy jest Ołeksandr Zinczenko, wiceprzewodniczący Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

  Internautka Emilia Jasiuk skomentowała post prezesa ZUwP w następujący sposób: Nie za bardzo wiem, o co Panu chodzi, jak zestawiam Pański komentarz z postowanym artykułem. Czy ma Pan wątpliwości, że polskie placówki dyplomatyczno-konsularne na Ukrainie powinny mieć zapewnioną skuteczną ochronę?

  CZYTAJ TAKŻE: Siedziba polskiego konsulatu w Łucku ostrzelana z granatnika

  CZYTAJ TAKŻE: Zniszczony krzyż, barwy UPA i runy SS – zdewastowano pomnik ofiar rzezi w Hucie Pieniackiej [+VIDEO/+FOTO]

  Facebook / onet.pl / kresy.pl

  bolo11:
  IMBECYL BEZMUZGI !!!!!

  http://wpolityce.pl/polityka/333964-kwiatkowski-to-co-wydarzylo-sie-w-lucku-musi-byc-wyjasnione-musi-byc-zapewnione-bezpieczenstwo-polskich-placowek-dyplomatycznych

  Kwiatkowski: „To, co wydarzyło się w Łucku, musi być wyjaśnione; musi być zapewnione bezpieczeństwo polskich placówek dyplomatycznych”

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  autor: fot. Fratria

  Władze Ukrainy powinny zapewnić bezpieczeństwo polskich placówek dyplomatycznych oraz polskich miejsc pamięci w tym kraju — oświadczył szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski, który spotkał się w sobotę z Polakami żyjącymi w obwodzie żytomierskim.

  Prezydencki minister skomentował atak na polski konsulat w Łucku, który w środę został ostrzelany z granatnika, a także wcześniejsze incydenty związane z dewastacją miejsc polskiej pamięci na Ukrainie.

  To, co wydarzyło się w Łucku, musi być wyjaśnione; musi być zapewnione bezpieczeństwo polskich placówek dyplomatycznych i to są kwestie, które nie podlegają żadnej dyskusji. Polskie konsulaty zostaną otwarte wtedy, kiedy będą bezpieczne — powiedział polskim dziennikarzom podczas wizyty w zamieszkałym przez Polaków miasteczku Dołbysz.

  Po ostrzale konsulatu w Łucku polskie MSZ podjęło decyzję o zamknięciu wszystkich tego rodzaju placówek na Ukrainie do czasu zapewnienia im przez stronę ukraińską efektywnej, całodobowej ochrony.

  Kwiatkowski mówił także o przypadkach niszczenia miejsc polskiej pamięci historycznej.

  Musimy budować nasze relacje z Ukrainą na prawdzie i nawet jeśli te trudne (historyczne) kwestie mogą nas różnić, to trzeba je wyjaśnić i polskie miejsca pamięci muszą być chronione
  — podkreślił.

  Nie ma zgody na to, żeby one były w jakikolwiek sposób profanowane czy dewastowane. I to, co działo się we Lwowie czy w Hucie Pieniackiej, to są rzeczy, które dziać się nie powinny i władze ukraińskie powinny zrobić wszystko, żeby do takich incydentów nie dopuszczać, a jeśli do nich dochodzi, to należy znaleźć winnych i ich ukarać — powiedział prezydencki minister.

  W styczniu na zachodniej Ukrainie doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą. W styczniu także pomazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się polski cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej.

  W lutym nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą konsulat Polski we Lwowie, a na jego parkanie pozostawiono napis „Nasza ziemia”. W tym samym miesiącu, po odnowieniu przez miejscową ludność, pomnik w Hucie Pieniackiej ponownie został zdewastowany.

  W marcu we Lwowie wymazano farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku profesorów lwowskich oraz w taki sam sposób sprofanowano pomnik polskich ofiar zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim. W obu miejscach pojawił się napis „Śmierć Lachom”. W Podkamieniu na krzyżu namalowano swastykę. Miejscowe władze usunęły ślady działalności wandali.

  Wszystkie te incydenty zostały potępione przez władze w Kijowie, które oceniają, że stoi za nimi „strona trzecia” dążąca do wywołania konfliktu między Polską i Ukrainą; jako zleceniodawców wskazuje się rosyjskie służby specjalne.

  kk/PAP

  gargus 176.120.125.*
  Ukraina chce skrócić nas z Rosją i to im się udaje nawet Polaków co mieszkają na Ukrainie nazywają ruskim trolami

  Chwalba 83.4.227.*
  A jak Polska chroni placówki dyplomatyczne . Czy jak komuś się zachce , albo dostanie na to pieniądze , to jest to niemożliwe ? Nie, jest to całkiem możliwe . Nie ma szans na zapobieżenie takiej prow

  gosc 83.29.231.*
  Po tych wszystkich incydentach nadal przyjmujemy miliony Ukraincow, co nie rozni sie do przyjmowania muzulmanow. Obsypujemy ich pieniedzmi, ktorych nam nie zbywa rownoczesnie zapozyczajac sie u Zyda
  REKLAMA

  gosc 83.29.231.*
  Szkoda, wciaz dajecie sie nabierac na bajeczki o osobach trzecich, a nie zauwazacie odradzajacych sie sil szowinistycznych UPA w nienawisci do Polakow. Stawiaja na piedestaly zbrodniarzy Bandere ijp

  polek 176.221.123.*
  Czy jest prawdą, że UE w kwietniu zezwoli na wjazd do Polski ukraińskim antypolskim nacjonalistom? Kto chce zniszczyć Polskę?

  Odpowiadek 108.5.103.*
  Dopóki „rosyjske służby specjalne” nie dopieką Ukraińcom w Polsce, nic się nie zmieni.

  delirium@delirium
  Warto w tym kontekście przeczytać : http://www.bibula.com/?p=94827 ,,Odzyskaliśmy honor’’

  ajwaj 85.212.92.*
  Mówi jak jest: Jablonowski o zamachu na polski konsulat

  Polubienie

 14. http://wpolityce.pl/polityka/333909-romaszewska-guzy-w-salonie-dziennikarskim-o-sprawie-lucka-cui-bono-to-proste-i-oczywiste-pytanie

  Romaszewska-Guzy w „Salonie Dziennikarskim” o sprawie Łucka: „Cui bono? To proste i oczywiste pytanie”

  opublikowano: wczoraj


  autor: wPolityce.pl/TVP Info

  Powiedzmy sobie szczerze, w przypadku tej sprawy, to jest też pewne nasilenie zjawisk. Moim zdaniem „cui bono” jest bardzo prostym i naprawdę oczywistym pytaniem. — oceniła w „Salonie Dziennikarskim” Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Telewizji Biełsat, odnosząc się do sprawy ostrzelania polskiego konsulatu w Łucku na Ukrainie.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Maciej Pawlicki w „Salonie Dziennikarskim”: „Rządzący nie panują nad przekazem. Drugorzędne historie zaburzają obraz”

  Romaszewska przypomniała też o poprzednich incydentach, gdzie profanowano polskie miejsca pamięci na Ukrainie, a także kuriozalną, rzekomo polską, demonstrację po wydarzeniu w Łucku.

  Widać, że ten cały szereg działań jest oczywisty — powiedziała

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ciąg dalszy rosyjskich prowokacji. Osoby podające się za Polaków zablokowały drogę na Ukrainie, domagając się „zaprzestania ludobójstwa Polaków”

  Jeżeli do mnie docierają na Facebooku jakieś memy, że należy się pozbyć Ukraińców z Polski, to pokazuje, że dzieje się coś toksycznego — powiedział z kolei Piotr Zaremba, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „wSieci”.

  To oczywiście jest ciągle mniejszość, a większość ma pozytywny stosunek do Ukraińców — stwierdził, podkreślając także, że sam popiera „pewne rewindykacje” i słuszne jest przedstawianie prawdziwej historii rzezi wołyńskiej.

  Jeżeli zachodnie ruchy eurosceptyczne mogą być finansowane przez Rosję, to nie wierzę, że w Polsce wystąpienia tych wszystkich dziwnych portali były wyłączenie produktem jakichś krajowych emocji, a nie inspiracji z zewnątrz — dodał Zaremba.

  Zdaniem Macieja Pawlickiego, reżysera i publicysty portalu wPolityce.pl, należy przyzwyczaić się do tego, że kraje, które znaczą coś na świecie, mają tego rodzaju problemy.

  W momencie, gdy Polska zaczyna odgrywać coraz większą rolę, zaczyna prowadzić swoją własną politykę, trzeba będzie zastosować nowe metody – mówię to z punktu widzenia sztabu, który podejmuje decyzje, by zakłócić stabilność w naszym kraju. To niewątpliwie będzie się działo — ocenił publicysta.

  Musimy być na to przygotowani organizacyjnie, dyplomatycznie i mentalnie. Odzyskując dla Polski podmiotowość, będziemy musieli płacić za to pewną cenę — dodał.

  Ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, zauważył że w czyimś interesie jest zniechęcenie Polski do dalszego orędowania na rzecz Ukrainy w UE. Jak dodał, Ukraina także ma coś do zrobienie wobec nas, zwracając uwagę na resentymenty banderowskie na zachodzie tego kraju.

  Oni też muszą zadbać, by nie stwarzać warunków dla tych antypolskich klimatów — stwierdził ks. Zieliński.

  Agnieszka Romaszewska-Guzy skomentowała również bieżącą sytuację na Białorusi, oceniając temat protestów i słabości władzy Aleksandra Łukaszenki.

  Moim zdaniem idzie to raczej w kierunki ponownego porozumienia z Rosją. (…) Jeżeli chodzi o władzę Łukaszenki, to tak, chwieje się. Ale nie spodziewam się tam Majdanu i rewolucji — mówiła.

  Sytuacja jest bardzo niejasna. Raczej Rosja trzyma ten kraj silną rękę, niezależnie czy jest Łukaszenka, czy go nie będzie. Wpływy gospodarcze są bardzo trwałe — dodała.

  Dyrektor Telewizji Biełsat wyraziła również zdanie, co w takiej sytuacji politycznej powinna zrobić Polska.

  Przestrzegałabym przed nadmiernymi ambicjami polskimi — oceniła.

  Jak dodała, pękła jednak wyraźna bariera i Białorusini przestali się bać wychodzić na ulice.

  Maciej Pawlicki, odnosząc się z kolei do protestów antykorupcyjnych w Rosji, podkreślił że w mentalności Rosjan nadal funkcjonuje mechanizm, który każe własne niezrealizowane ambicje, przerzucić na imperializm kraju.

  Technologia, internet dają dostęp do masowej kultury i pozwalają młodzieży dostrzec ten rozdźwięk między światem, a krajem w którym żyją z absurdalną myślą imperialistyczną — dodał Pawlicki, komentując protesty w wielu rosyjskich miastach.

  ak

  Wielkopolanin@Wielkopolanin
  No to teraz banderowcy mogą bezkarnie urządzać kolejną rzeź wołyńską, a Polaczki pochrząkiwać będą tylko „cui bono” „cui bono” wskazując na Ruskich. Żenada.

  advocem 89.76.36.*
  To dziennikarze prowadzą antyukraińską krucjatę historyczna. Chmielnickiego też powinni zapomnieć? Ww. działania prowadzone są wbrew interesom Polski. Nie tędy droga, Panie Prezydencie.

  obrzydek 78.11.206.*
  Już UPAdliście przez banderowców, no jeszcze nie wiecie.

  BB 83.7.139.*
  https://miziaforum.wordpress.com/2017/01/30/przekret-lista-ss-manow-ipn-opublikowana-dzis-nie-zawiera-ani-1-nazwiska-ss-manow-z-ukrainy-ocieplanie-wizerunku-banderowca-s/

  BB 83.7.139.*
  Dziwne tylko ze nie sa atakowani Węgrzy , Slowacy , Rumuni nawet Rosjanie pomimo tego ze sa z Ukrainą w stanie wojny. Z Rosja tez Ukraina handluje nie z Polska a my Ukraine sponsorujemy!!!

  kowol 176.221.120.*
  Jeśli większość Polaków ma pozytywny stosunek do Ukraińców to nie znaczy, że się nie mylą, chciałbym by Ukraińcy mieli również pozytywny stosunek do Polaków ale czuję, że jest całkowicie inaczej.

  delirium@delirium
  Warto poczytać : http://www.bibula.com/?p=94827

  Crimsonpeak@Crimsonpeak
  kólko wzajemnej adoracji pisowskich propagandystów

  kasia 94.254.144.*
  Po co finansujemy te dziwną telewizje Biełsat. Co nas obchodzi polityka Białorusi? Chyba mamy swoje problemy. My nie zyczymy sobie by ktoś do nas sie wtrącał, analogicznie, nie robmy tego sami.

  to_ja 109.78.155.*
  Giedroyciowe ciemniaki: kto zabił Pierackiego, Hołówkę i dlaczego? PUTIN??? http://slepamanka.neon24.pl/post/137777,zamach-w-lucku-widziane-z-usa

  khdst 83.28.223.*
  Sondaże pokazują, że Ukraińcy są od lat jednym z najmniej lubianych narodów narodów w Polsce. To zaślepienie PIS-u w sprawie Ukrainy będzie partię rządzącą dużo kosztować.

  Mazowsze kochane 217.96.147.*
  Pod Warszawą zaś mało co nie doszło do pogromu gdy Ukrainiec zgwałcił Polkę. Pobicia też się zdarzają. Pan redaktor niech wyjedzie te 10km poza Warszawę. A o Przemyślu nie wspomnę.

  Polubienie

 15. Gan:
  Blokada antracytu z Donbasu to taka fajna rysa na szkle w teorii, że wszystkiemu złemu na Ukrainie winna Rosja. Zwolenników trzeciej (rosyjskiej) strony proszę o wyjaśnienie, dlaczego wbrew władzom w Kijowie doszło do tej blokady.

  jaro7:
  Brawo, tylko Kukiz15 dba o polską racje stanu a nie banderowską. A jak czytam ostatnie sondaże to PiS i PO mają tyle samo. Czyli Polacy to idioci przed jak i po szkodzie. Tak będzie w kółko Po-PiS-Po-PiS-Po-PiS aż Polska padnie.

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/wojciech-bakun-kukiz15-o-ostatnich-wydarzeniach-na-ukrainie-kto-sieje-ziarno-nacjonalizmu-ten-zbiera-burze


  źr. youtube

  Wojciech Bakun (Kukiz’15) o ostatnich wydarzeniach na Ukrainie: kto sieje ziarno nacjonalizmu, ten zbiera burzę

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Poniedziałek, 03 kwietnia 2017 o godz. 21:09:22

  Poseł Kukiz’15 uważa, że za ostatnimi antypolskimi wydarzeniami na Ukrainie stoją ukraińscy nacjonaliści. Powiedział o tym w wywiadzie dla Polskiego Radia Rzeszów.

  Poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun udzielił wywiadu Polskiemu Radiu Rzeszów.

  Na początku wywiadu odpowiedział na pytanie, czy zgadza się z argumentacją władz ukraińskich, że za atakiem na konsulat w Łucku stoi strona rosyjska.

  Nie zgadzam się. Taka jest narracja strony ukraińskiej, że cokolwiek antypolskiego dzieje się na Ukrainie, jest inspirowane z Rosji. Nie zgodzę się, ze atak z granatnika w centrum Łucka, który znajduje się 50km od polskiej granicy, jest wykonany przez jakieś służby rosyjskie, przez agenturę rosyjską. To by znaczyło, że Ukraina przyznaje się, że po centrum miasta przy polskiej granicy biegają Rosjanie z granatnikami. – odpowiedział poseł.

  CZYTAJ TAKŻE: Siedziba polskiego konsulatu w Łucku ostrzelana z granatnika

  Poseł nie zgodził się także, że blokada drogi Lwów-Rawa Ruska była zlecona przez Rosjan:

  Faktycznie, te transparenty, którymi posługiwały się ci ludzie, świadczyłyby, że jest to mniejszość polska. Tylko że tam były transparenty dotyczące Wołynia, dotyczące Kresów. Jakby w przekazie będzie to w taki sposób, że Ukraińcy chcą nam obrzydzić ten temat Wołynia, temat Kresów. – powiedział.

  Zdaniem posła Bakuna za blokadą drogi Lwów-Rawa Ruska stoją ci sami ludzie, którzy wydali zakaz wjazdu dla prezydenta Chomy na Ukrainę. [Służba Bezpieczeństwa Ukrainy – red.]

  CZYTAJ TAKŻE: SBU Ukrainy: Demonstranci którzy zablokowali drogę Lwów-Żółkiew podszywali się pod Polaków

  Polityk zgodził się, że celem profanacji polskich miejsc pamięci na Ukrainie jest skłócanie Polaków z Ukraińcami. Dlatego rządzący na Ukrainie powinni zdać sobie sprawę, że kto sieje wiatr, ten zbiera burze, jeżeli sieje się ziarno nacjonalizmu, bądź co bądź wrogo nastawionego do Polski, zbiera się burzę w postaci takich właśnie zachowań.

  Pytany o ramy polskiej racji stanu Wojciech Bakun wymienił dbanie o polski interes narodowy, gospodarkę i obywateli, przyszłość młodych ludzi. Należy zrobić wszystko, by młodzi ludzie nie chcieli emigrować z Polski – powiedział poseł Kukiz’15.

  Zdaniem posła polską racją stanu jest także posiadanie dobrych stosunków z Zachodem i poprawnych ze Wschodem. Relacje z Ukrainą powinny być według niego oparte o prawdę historyczną.

  Pytany o opinię w sprawie nieprzyznania dotacji państwowej na organizację obchodów 70-rocznicy akcji Wisła polityk powiedział, że doszły do niego takie informacje, że te obchody akcji Wisła, mogłyby być znowu przyczynkiem do jakichś zatargów polsko-ukraińskich, czego ministerstwo [spraw wewnętrznych] chciało uniknąć.

  CZYTAJ TAKŻE: Bakun (Kukiz’15): stosunkom polsko-ukraińskim szkodzi w tej chwili strona ukraińska

  Polskie Radio Rzeszów / kresy.pl

  Polubienie

 16. http://wpolityce.pl/polityka/334325-polska-prokuratura-wszczyna-sledztwo-w-sprawie-ostrzelania-naszego-konsulatu-w-lucku-na-ukrainie-czy-ukrainscy-sledczy-beda-wspolpracowac

  Polska prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie ostrzelania naszego konsulatu w Łucku na Ukrainie. Czy ukraińscy śledczy będą współpracować?


  autor: Fot.PAP

  To może być test na szczerość relacji polsko – ukraińskich. Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wszczął śledztwo w sprawie ostrzelanie za pomocą granatnika siedziby Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku na Ukrainie. Postanowienie zostało wydane w dniu 29 marca 2017 roku. Śledztwo powierzono do prowadzenia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Polscy śledczy liczą na pomoc ukraińskich śledczych.

  Postępowanie to prowadzone jest w sprawie sprowadzenia w dniu 29 marca 2017 roku w Łucku na Ukrainie zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać eksplozji materiału wybuchowego, poprzez ostrzelanie za pomocą granatnika siedziby Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o przestępstwo z art. 163 par. 1 pkt 3 kodeksu karnego. – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej,

  Śledztwo to zostało wszczęte z urzędu, w oparciu o art. 110 kodeksu karnego. Okoliczności sprawy wskazują bowiem, że istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia za granicą czynu zabronionego skierowanego przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej obywatelom.

  Polscy śledczy skierowali już do Prokuratury Obwodu Wołyńskiego w Łucku, która na Ukrainie prowadzi postępowanie w tej sprawie, wniosek o udzielnie międzynarodowej pomocy prawnej. Prokurator zwrócił się w nim o umożliwienie zapoznania się przez polskich prokuratorów z dotychczasowymi ustaleniami poczynionymi przez stronę ukraińską, a także o dopuszczenie polskich prokuratorów oraz funkcjonariuszy ABW do udziału w czynnościach procesowych wykonywanych w trakcie prowadzonego na Ukrainie śledztwa.

  Dzięki bardzo dobrej współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przesłuchano już wszystkich pracowników Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku, którzy przebywali na terenie budynku konsulatu w chwili eksplozji pocisku granatnika. – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

  WB

  *** 46.112.143.*
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/ks-isakowicz-zaleski-wyglada-jakby-ambasador-rp-w-kijowie-reprezentowal-interesy-nacjonalistow-ukrainskich

  *** 46.112.143.*
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/neobanderowiec-kuruje-sie-na-koszt-polskiego-podatnika

  mietek 82.237.179.*
  Banderowska pomoc śmieszne

  jacek 79.191.244.*
  niejaki Piekło już tam zadba żeby nasi śledczy za dużo nie wykryli…

  Polubienie

 17. w sieci 89.238.166.*
  A zyciorys coraz krotszy. Czytajcie, bo coraz mniej zaszczytnych szkol i funkcji jest tu zamieszczone. https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzegorz_Kostrzewa-Zorbas

  gryqs 91.246.67.*
  Jak to zrobić? Spytaj się Zorbas swego nauczyciela Brzezińskiego. Dla niego każdy goj to mięso armatnie i może ich ginąć nawet miliony.

  korekta cv 89.238.166.*
  Dlaczego pan usunal ze swojej „reklamowki” zapis, ze jest pan uczniem Brzezinskiego? Czyzby to byla niewygodna dla Czytelnikow informacja? Czysci pan zyciorys?

  popieram Baszara 83.28.146.*
  Przecież Brzeziński to autorytet dla elit III RP. Od Geremka przez Sikorskiego, Millera po Macierewicza. No wiecie co? Komisja Trójstronna taki piękny twór…

  JKK@JKK
  Pan Grzegorz Kostrzewa-Zorbas jest przedstawicielem agresywnej opcji amerykańsko izraelskiej i reprezentuje interesy neokonów w polityce amerykańskiej, którzy wykorzystywali i wykorzystują Polskę jako przedmiot do użycia w swych globalnych interesach a głównie w polityce wobec Rosji.

  http://wpolityce.pl/swiat/334409-syria-rosja-odstraszanie-co-zrobic-aby-polska-nigdy-nie-byla-ofiara-ataku-ani-szantazu-bronia-chemiczna

  Syria, Rosja, odstraszanie. Co zrobić, aby Polska nigdy nie była ofiarą ataku ani szantażu bronią chemiczną?


  autor: fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

  W jakim celu dokonano ataku chemicznego, który zabił co najmniej stu ludzi – cywilów włącznie z dziećmi – wczoraj 4 kwietnia 2017 roku w mieście Khan Sheikhoun w Syrii? Nie dla korzyści taktycznej – zniszczenia części zasobów ludzkich przeciwnika.

  Użycie w takim codziennym celu broni masowego rażenie oznaczałoby zlekceważenie wysokich, a zbędnych kosztów różnego rodzaju. Między innymi zlekceważenie ryzyka, że pod wpływem wstrząsających obrazów na miliardach ekranów telewizorów, komputerów, tabletów i telefonów światowa opinia publiczna zmusi niechętne państwa i organizacje międzynarodowe do poważnej interwencji. Sprawca ataku nie musiał tak ryzykować, bo do zabicia stu lub więcej bezbronnych mieszkańców gęsto zaludnionego miasta wystarczyłoby kilka konwencjonalnych bomb, rakiet lub pocisków.

  Atak przeprowadziły wielozadaniowe samoloty bojowe (zaliczane również do samolotów uderzeniowych lub bombowców) produkcji sowiecko-rosyjskiej. Zatem sprawcą ataku był reżim syryjskiego prezydenta Baszira Asada lub jego sojusznik – Rosja. Pozostałe państwa bezpośrednio uczestniczące w wojnie w Syrii – Stany Zjednoczone Ameryki, zachodnioeuropejscy członkowie NATO, Turcja i Izrael – nie posiadają samolotów, jakie atakowały miasto Khan Sheikhoun. Antyreżimowe siły syryjskie – od prozachodnich po dżihadystyczne – są ogólnie pozbawione lotnictwa. Rosja wraz z sojuszniczą Białorusią ma wielkie zapasy i jeszcze większe moce produkcyjne broni konwencjonalnej. Hojnie dostarcza taką broń syryjskiemu reżimowi. Przed jawnym rosyjskim wejściem do Syrii, pomysłowy reżim Asada skutecznie używał między innymi improwizowanych bomb beczkowych, zrzucanych ze śmigłowców – tym prostym i tanim sposobem niszczył całe dzielnice miast i zabijał nie setki, a tysiące i dziesiątki tysięcy ich mieszkańców. Użycie broni chemicznej służyło celowi dużo większemu.

  Celem było zastraszenie sił antyreżimowych i całej ludności Syrii, oraz przeciwnych reżimowi Asada państw prowadzących lub rozważających lądowe działania zbrojne na syryjskim terytorium. Broń masowego rażenia może spowodować szok psychologiczny bardziej powszechny od fizycznego, wykazać bezsilność przeciwnika, przekonać go o absurdzie dalszego oporu i konieczności poddania się.

  Rosja za prezydenta Władimira Putina oficjalnie i jawnie wprowadziła do swojej strategii wojskowej dodatkowy sposób używania najpotężniejszej broni masowego rażenia – broni nuklearnej. To „eskalacja w celu deeskalacji” – ataki minimalną liczbą rakiet lub bomb atomowych na słabszych przeciwników. Kreml liczy na natychmiastową kapitulację przeciwnika nie mającego własnej broni jądrowej. Jeśli przeciwnik posiada małe siły nuklearne, testowana byłaby jego wola walki i zdolność ponoszenia ryzyka. A jeśli przeciwnik należy do sojuszu nuklearnego – jak Polska do NATO – testowana byłaby wiarygodność sojuszników.

  Co zrobić, aby Polska nigdy nie padła ofiarą ataku ani szantażu atomową, biologiczną lub chemiczną bronią masowego rażenia? Tak jak w strategii NATO, trzeba dać priorytet odstraszaniu. Warunkiem koniecznym odstraszania jest wiarygodna zdolność odwetu co najmniej proporcjonalnego do korzyści, które agresor odniósłby z ataku na Polskę. Obrona rozumiana wąsko – walka w defensywie po wybuchu wojny – byłaby skrajnie wyniszczająca i nieobliczalna przeciw broni masowego rażenia. Odstraszanie zapobiega wojnie, jej kosztom, stratom i zniszczeniom. Kto potrafi odstraszać, nie pozwoli się zastraszyć, podbić ani unicestwić.

  Strategia NATO trafnie stawia odstraszanie nuklearne przed konwencjonalnym – konwencjonalne jest skuteczne wobec zagrożeń konwencjonalnych, ale tylko nuklearne wobec broni masowego rażenia. Według między innymi opinii Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości z 8 lipca 1996 roku, użycie lub groźba użycia broni atomowej – w tym dla zapewnienia przetrwania państwa – są zgodne z prawem międzynarodowym pod warunkiem przestrzegania wszystkich zasad prawa konfliktów zbrojnych. Tymczasem broń chemiczna i broń biologiczna zostały zakazane przez wielostronne traktaty i przez uniwersalne normy zwyczajowe prawa międzynarodowego.

  Polska potrzebuje dwóch wspierających się nawzajem mechanizmów odstraszania: narodowego i sojuszniczego. Sojuszniczy działa w ramach NATO – na Szczycie Warszawskim 8-9 lipca 2016 roku po raz pierwszy od zimnej wojny zwiększono rolę sił nuklearnych w strategii i polityce sojuszu. Dalszym wzmocnieniem mechanizmu sojuszniczego powinno być wejście Polski do programu wspólnego używania amerykańskiej broni jądrowej w Europie (NATO Nuclear Sharing).

  Zarazem w oceanach świata – nie tylko w małym i płytkim Bałtyku – powinno pływać kilka polskich okrętów podwodnych, zdolnych z zanurzenia wystrzeliwać rakiety manewrujące o zasięgu dużo ponad 1000 kilometrów. Okręty podwodne z rakietami balistycznymi lub manewrującymi to najtrudniejszy do wykrycia i zniszczenia, więc najskuteczniejszy system odstraszania. Znajdują się w zasięgu ekonomicznych możliwości Polski. A jakie będą głowice polskich rakiet, tego żaden przeciwnik nie zechce testować na sobie.

  autor: Grzegorz Kostrzewa-Zorbas

  JKK@JKK
  Sprawa użycia broni chemicznej w syryjskim mieście Khan Sheikhoun jest elementem gry USA i powtórzeniem podobnej sytuacji z 23 grudnia 2012 roku, gdy oskarżono Syrię o to, że rządowe samoloty zrzuciły ładunki z bronią chemiczną w dzielnicy Chaladijja i Al-Bajada. Ta prowokacja, za którą stały siły rebelianckie wspierane przez USA, miała być pretekstem do uchwalenia na wniosek USA, rezolucji RB ONZ w sprawie zakazów lotów nad Syrią(na wzór rezolucji przed atakiem na Libię) i atakiem na Syrię w celu obalenia Assada. Sprzeciw Rosji zablokował ten scenariusz, co było początkiem końca polityki resetu USA-Rosja i dalszym ciągiem w postaci sprokurowanego przez USA Majdanu na Ukrainie i odpowiedzi Moskwy w postaci zajęcia Krymu i wojnie na wschodzie Ukrainy, co dało pretekst do sankcji USA i Zachodu na Rosję a potem skłoniło Rosję do militarnego zaangażowania się w Syrii.Na dziś zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

  A-R-B-D 176.221.120.*
  wg mnie to Turcy, tylko oni na tym skorzystali, a samolot mogli miec trofiejny

  Arek 46.21.216.*
  Do ARBD:Nie było żadnego samolotu tylko ostrzał artyleryjski pociskami 152mm kompleksu wydrążonych w skale schronów w których islamiści po prostu trzymali jakieś świństwo.

  Polakzwyczajny 91.89.114.*
  Aha, znów tak jak wcześniej Asad wygrywa, i nagle atakuje, bezbronnych bronią chemiczną, tylko po co?I dlaczego wcześniej nie użył, gdy był pod ścianą? Czy ktoś, daje się nabierać na takie durnoty?

  angus@angus
  Co zrobić, aby Polska nigdy nie była ofiarą ataku ani szantażu bronią chemiczną? – nie poddać się szantażowi UE w sprawie emigrantów – nachodźców !

  Polubienie

 18. http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/kijow-ojciec-nie-zgodzil-sie-zeby-jego-syn-pisal-listy-do-ukrainskich-zolnierzy-wezwalo-go-sbu


  Fot. bykvu.com

  Kijów: ojciec nie zgodził się, żeby jego syn pisał listy do ukraińskich żołnierzy – wezwało go SBU

  Dodane przez Lipinski Opublikowano: Czwartek, 06 kwietnia 2017 o godz. 08:08:42

  Grupa rodziców uczniów z kijowskiej szkoły nie zgodziła się, żeby ich dzieci pisały „listy wsparcia” do ukraińskich żołnierzy w Donbasie. Ojca jednego z uczniów wezwały na rozmowę ukraińskie służby.

  W połowie lutego, uczniowie jednej ze szkół w Kijowie nie zgodzili się, żeby ich dzieci pisali do ukraińskich żołnierzy stacjonujących w tzw. strefie operacji antyterrorystycznej (ATO) listy ze wsparciem. Ponadto, rodzice opowiadali się za zorganizowaniem w szkole fakultatywnego nauczania języka rosyjskiego. Sprawa zyskała rozgłos, zainteresowały się nią również media.

  Jedna z matek poinformowała na Facebooku, jej mąż został w tej sprawie wezwany na piątek na rozmowę przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Wcześniej w jego zakładzie pracy (jest fizykiem w laboratorium medycznym) pojawił się przedstawiciel SBU, domagając się jego charaterystyki – która generalnie była pozytywna.

  Kobieta podkreślała, że jej mąż nigdy nie popełnił żadnego przestępstwa. Jej zdaniem, gdy sprawa protestu rodziców nabrała rozgłosu, doradca szefa SBU Jurij Tandit został zmuszony do reakcji, jednak sam przyznał, że nie doszło do naruszenia prawa. Zaznacza, że aktywistka szkolnego komitetu rodzicielskiego, która zainicjowała „nagonkę” na zbuntowanych rodziców, teraz zaczęła udzielać wywiadów o tym, jak rzekomo walczyła z separatyzmem, skarżąc się zarazem na brak reakcji ze strony władz szkoły i odpowiednich służb.

  Przeczytaj: Dr Zapałowski dla Kresów.pl: Co SBU jeszcze wymyśli, żeby jeszcze bardziej popsuć relacje z Polską

  Strana.in.ua / Kresy.pl

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/ukraina-zabil-w-obronie-zony-dostal-pochwaly-od-strozow-prawa

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.