466 SPOŁECZNICY ROZBIORĄ POMNIK UPA W HRUSZOWICACH. POLSKIE SŁUŻBY PRÓBOWAŁY TO ZABLOKOWAĆ


Pomnik UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach. Fot. isakowicz.pl / Jacek Borzęcki

MadMike @MadMike:
Smutne jest, że tego typu śmieci jeszcze stoją w Polsce ale ważne, ze coś się rusza w tej kwestii. Tylko poczekać na film z rozbiórki, miło będzie popatrzeć. Ależ tyma i spółka będzie się pluć^^

http://kresy.pl/wydarzenia/spolecznicy-rozbiora-pomnik-upa-w-hruszowicach-polskie-sluzby-probowaly-to-zablokowac/

SPOŁECZNICY ROZBIORĄ POMNIK UPA W HRUSZOWICACH. POLSKIE SŁUŻBY PRÓBOWAŁY TO ZABLOKOWAĆ

26 kwietnia 2017|1 Komentarz|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

W środę po południu ma rozpocząć się akcja społecznej rozbiórki pomnika ku czci UPA w Hruszowicach. Lokalne władze, w oparciu o odpowiednią podstawę prawną, wydały zgodę. Patronat nad akcją objął Ruch Narodowy. Według naszych informacji, polskie służby próbowały ją zablokować.

Pomnik postawiono w latach 90. XX wieku. Znajduje się na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach w gminie Stubno. Zbudowano go w kształcie bramy, której połowy połączone są u góry metalowym tryzubem – herbem Ukrainy. Napis na tablicy u podnóża pomnika brzmi „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”. Gotowe elementy pomnika przywieziono z Ukrainy. Postawił je na zbudowanym przez siebie cokole nieżyjący już mieszkaniec wsi i były członek UPA.

Już wcześniej publicznie zwracano uwagę, że pomnik został wybudowany nielegalnie, że na cmentarzu nie ma pochowanych członków UPA, a napis na nim jest sprzeczny z prawdą historyczną.

PRZECZYTAJ: Nielegalny pomnik UPA w Hruszowicach

Inicjatorzy akcji sprawdzili, jak wygląda sytuacja prawna pomników ku czci zbrodniarzy z UPA w Polsce. Szczególnie tych, które powstały nielegalnie. Udało im się ustalić, dzięki wsparciu ze strony osoby dobrze znającej prawo, że istnieje kilkanaście możliwości prawnych umożliwiających ich legalną rozbiórkę.

Jedna z nich przewiduje, że obiekt postawiony nielegalnie, tj. bez wymaganej zgody właściciela, staje się jego własnością. W tym przypadku właścicielem faktycznie jest więc gmina Stubno, a o losie obiektu może decydować wójt gminy. Który może zadecydować o jego rozbiórce.

Stąd do wójta gminy Stubno złożono wniosek ws. rozbiórki pomnika ku czci UPA, znajdującego się na cmentarzu w Hruszowicach. Wskazano w nim dziewięć wybranych możliwości prawnych, umożliwiających legalne rozebranie obiektu. Zaznaczono, że w tym konkretnym przypadku jest to wręcz obowiązek władzy lokalnej. Należy zaznaczyć, że w takim przypadku niedopełnienie obowiązku mogłoby zostać potraktowane jako zaniechanie. Wójt wyraził zgodę i zgłosił zamiar przeprowadzenia rozbiórki, co w przewidzianym prawnie terminie nie spotkało się ze sprzeciwem starostwa powiatowego w Przemyślu.

Ponieważ pomnik nie ma więcej, niż 8 m wysokości, do rozbiórki nie jest wymagane zezwolenie wojewódzkiego nadzoru technicznego.

Rozbiórka ma mieć charakter czynu społecznego, w którym mają wziąć udział osoby chętne, m.in. działacze Ruchu Narodowego, osoby zasłużone dla walki z banderyzmem, a także rodziny ofiar OUN-UPA. Obecny ma być również wójt gminy Stubno.

Ruch Narodowy objął całą akcję patronatem. M.in. po to, żeby zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo od strony prawnej. Na godzinę 16:30 zapowiedziano konferencję prasową, po której rozpocznie się rozbiórka pomnika.

Według uzyskanych przez nas informacji, akcja rozbiórkowa pomnika UPA w Hruszowicach byłaby z precedensem, umożliwiającym analogiczne działania względem innych tego typu obiektów w Polsce – szczególnie na Podkarpaciu. Inicjatorzy akcji nie wykluczają, że będzie to zarazem początek całej serii takich działań.

Sama akcja nie była wcześniej nagłaśniania m.in. z uwagi na możliwość podjęcia działań przez probanderowsko nastawionych członków mniejszości ukraińskiej.

Niektóre osoby zaangażowane w akcję spotkały się jednak z działaniami, mającymi na celu jej opóźnienie lub zablokowanie. Według uzyskanych przez nas informacji, działania takie podjęły również polskie służby specjalne (wg naszych informacji – ABW). Próbowały one wpłynąć na ważną osobę z grona organizatorów, żeby nie przeprowadzać rozbiórki pomnika w tym tygodniu, tj. przed rocznicą operacji „Wisła”, która przypada 28 kwietnia. Informację potwierdziło źródło zbliżone do organizatorów, pragnące zachować anonimowość.

Należy zaznaczyć wyraźny związek tego rodzaju działań z rekomendacjami zawartymi w kontrowersyjnym raporcie Ośrodka Studiów Wschodnich ws. rocznicy operacji „Wisła”. W rozdziale zatytułowanym „Oczekiwane działania organizacji kresowiackich i neoendeckich” napisano m.in., że dość prawdopodobne są próby zakłócenia obchodów rocznicowych przede wszystkim przez polskie organizacje nacjonalistyczne (z udziałem rosyjskiej prowokacji lub bez niej) pikiet, a nawet ataków na ukraińskie zgromadzenia, bezczeszczenie pomników i tablic pamiątkowych w przededniu obchodów etc.

– Sprawa ta wymaga podjęcia działań rozpoznawczych i zapobiegawczych służb porządku publicznego – napisano w raporcie.

Dokument ten, datowany na 28 lutego br., został rozesłany do instytucji państwowych.

PRZECZYTAJ: Ks. Isakowicz-Zaleski upublicznia fragment kontrowersyjnego opracowania OSW ws. operacji „Wisła”

W 2013 roku Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zamierzała „podjąć zdecydowane działania zmierzające do likwidacji” pomnika poświęconego Ukraińskiej Powstańczej Armii, który znajduje się na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu, na wniosek posła PiS, Tomasza Poręby. Działania te spotkały się sprzeciwem m.in. ze strony szefa Związku Ukraińców w Polsce, negacjonisty wołyńskiego i apologety banderyzmu, Piotra Tymy. Jak wówczas twierdził, sprawa pomnika w Hruszowicach i jego ewentualnej likwidacji „nakręci ponowną spiralę” wzajemnych niechęci i odwetu.

Pomnik banderowców w Hruszowicach wywoływał również inne, bardziej zdecydowane reakcje. W maju 2015 roku skuto z niego tablice upamiętniające UPA. Zniknęły również metalowe elementy na słupach do zawieszania flag, a na pomniku pojawiły się kotwice Polski Walczącej. Rok wcześniej pomnik został zamalowany. Pojawiły się na nim również takie napisy jak „Je.ać UPA”. Według Tymy, za zdemontowaniem tablic z tamtejszego pomnika mają stać kręgi prorosyjskie.

ZOBACZ TAKŻE Zniszczono dwa pomniki UPA w powiecie lubaczowskim [+FOTO / +VIDEO]

Kresy.pl / Marek Trojan

…..

http://nowe.kresy.pl/wydarzenia/ropwim-chce-usuniecia-pomnika-upa-w-hruszowicach-ukraincy-to-nakreci-spirale-odwetu/

ROPWIM CHCE USUNIĘCIA POMNIKA UPA W HRUSZOWICACH. UKRAIŃCY: TO NAKRĘCI SPIRALĘ ODWETU

14 sierpnia 2013|6 komentarzy|w Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Wachmistrz Soroka


1c18f1ab9f4e27351fbdd7bfe50e96bd..jpg

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa „zamierza podjąć zdecydowane działania zmierzające do likwidacji” pomnika poświęconego Ukraińskiej Powstańczej Armii, który znajduje się na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Rada zajęła się tą sprawą na wniosek podkarpackiego europosła Tomasza Poręby (PiS), który trzy tygodnie temu zwrócił się do ROPWiM o usunięcie tego pomnika. We wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie Poręba przedstawił dziennikarzom odpowiedź, jaką otrzymał od Rady.

„W piśmie podpisanym przez sekretarza Rady pana Andrzeja Kunerta podzielone zostały w całości moje zastrzeżenia, co do tej budowli.

To, że pomnik ten został wybudowany nielegalnie, że nie ma tam (na cmentarzu – red.) pochowanych żołnierzy UPA, a napis jest sprzeczny z prawdą historyczną.

Jestem wdzięczny za tę odpowiedź i za to, że pan Kunert zadeklarował w piśmie, że podjęte zostaną natychmiastowe działania, mające na celu usunięcie pomnika z Hruszowic” – powiedział europoseł.

Pomnik postawiono w latach 90.; znajduje się na cmentarzu w Hruszowicach w gminie Stubno. Zbudowany jest w kształcie bramy, której połowy połączone są u góry metalowym tryzubem – herbem Ukrainy. Napis na tablicy u podnóża pomnika brzmi „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”.

Poręba zapowiedział, że pismo prześle do władz lokalnych, które, jego zdaniem, powinny teraz zająć się sprawą w oparciu o ten dokument. „Rozumiem, że jest to delikatna sprawa, ale uważam, że nie damy rady zbudować dobrych relacji z Ukrainą, jak nie będziemy mówić sobie, jak wyglądała nasza historia i jak wyglądały nasze relacje w przeszłości” – podkreślił europoseł.

Dodał, że nie chce budować napięcia między Polakami i Ukraińcami, ale według niego o polsko-ukraińskiej historii należy mówić szczerze i otwarcie. „(Ukraińcy) muszą zrozumieć, że nie możemy tolerować miejsc, które gloryfikują organizacje, która mordowała Polaków. Mówię to bez emocji, jeśli nie jest się szczerym, to trudno o dobre relacje” – powiedział Poręba.

Zdziwiony całą sytuacją i zamieszaniem wokół pomnika jest prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma. Jak powiedział, nie ma obecnie realnych powodów, aby wrócić do sprawy pomnika w Hruszowicach. „Pomnik ten stoi już kilkanaście lat i do tej pory nikt nie protestował. Podnoszenie kwestii jego likwidacji jest próbą powrotu do złych relacji polsko-ukraińskich w kwestii upamiętnień, które miały miejsce w latach 90.” – zaznaczył.

Jego zdaniem ROPWiM zamiast pisać od razu o zamiarze likwidacji pomnika powinna zaproponować spotkanie i rozmowę na ten temat. „Dziwię się temu pismu, bo co innego polityk, a co innego urzędnik państwowy, który powinien głęboko zastanowić się nad konsekwencjami swojego postępowania” – dodał Tyma.

Według niego sprawa pomnika w Hruszowicach i jego ewentualnej likwidacji „nakręci ponowną spiralę” wzajemnych niechęci i odwetu. Po stronie ukraińskiej, zaznaczył, też znajduje się wiele polskich pomników, które nie do końca powstały zgodnie z wymogami ukraińskiego prawa.

Zdaniem Tymy kwestie upamiętnień są bardzo delikatne i zawsze będą wpływać na stosunki polsko-ukraińskie.

W lipcu tego roku minęła 70. rocznica apogeum zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-44 zginęło ok. 100 tys. Polaków zamordowanych przez oddział.

Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości.

PAP/polskatimes.pl/KRESY.PL

pawel_krak @pawel_krak:
żadnych pomników UPA w Polsce nie będzie.

amstaf358 @amstaf358:
ale… jednak są…..

parnikoza @Parnikoza:
A juz sie zaczela klotnia http://www.volynpost.com/news/18673-nardep-vitiv-radyt-polskomu-deputatu-dumaty-golovoyu

wincentypol @WincentyPol:
Komisja Lwowskiej Rady Obwodowej: 13 polskich znaków do usunięcia.

parnikoza @Parnikoza:
Dziwi sie Pan?

wincentypol @WincentyPol:
OJ BARDZO SIĘ DZIWIĘ BO TA MOJA INFORMACJA DOTYCZY OKRESU 2011r. TO OZNACZA NIEPRZYJAZNE DZIAŁANIA WOBEC PAŃSTWA POLSKIEGO ZNACZNIE WCZEŚNIEJ DATOWANE NIŻ TA PRÓBA UCZCZENIA BANDYTÓW Z UPA. (Parnikoza:Dziwi sie Pan?)

…..

http://kresy.pl/publicystyka/nielegalny-pomnik-upa-w-hruszowicach/


Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach (Fot. Jacek Borzęcki)

NIELEGALNY POMNIK UPA W HRUSZOWICACH

5 lipca 2013|0 Komentarze|w Publicystyka, Reportaże |Przez Zalewski

Podczas gdy Parlament RP zdecydowanie potępił masowe zbrodnie UPA na niewinnej polskiej (i nie tylko polskiej) ludności wiejskiej Wołynia i południowo-wschodnich kresów II Rzeczypospolitej, to polskie władze zupełnie ignorują fakt, że na terytorium naszego państwa już od 19 lat stoi pomnik sławiący bohaterstwo tej nazistowskiej formacji zbrojnej.

Pomnik ku czci UPA na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach stanął w październiku 1994 roku z inicjatywy byłych upowców z Polski i Ukrainy. Gotowe fragmenty kamienne i tablice z brązu zostały przywiezione ze Lwowa, a postawił je na zbudowanym przez siebie cokole mieszkaniec Hruszowic, były członek UPA (nie żyjący już p. Kiwera).

Pomnik w kształcie łuku chwały (z godłem Ukrainy w centrum) jest czysto symboliczny, bo nie kryje żadnego pochówku bojowników UPA. Świadczą o tym choćby umieszczone u podnóża postumentu tablice upamiętniające cztery „kurenie”, które od 1944 roku siały terror i stopniowo „oczyszczały” z Polaków południowo-wschodnie tereny powojennej Polski, nazywane przez ukraińskich nacjonalistów „Zakierzonnią”.

Wedle umowy zawartej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ze Związkiem Ukraińców w Polsce w celu legalizacji postawionych poza prawem pomników na mogiłach upowców, tablice wychwalające „bohaterstwo UPA” muszą zostać zastąpione napisem: „polegli za wolną Ukrainę”. Poprzedni sekretarz Rady, ś.p. Andrzej Przewoźnik, parokrotnie przyznawał w udzielanych mi wywiadach prasowych, że jednak pomnik UPA w Hruszowicach nie może zostać zalegalizowany i musi zostać rozebrany, ponieważ jest upamiętnieniem symbolicznym i wobec tego nie podlega owej umowie, która zresztą i tak nie została przez stronę ukraińską w pełni zrealizowana.

Podczas gdy poprzednik prof. Andrzeja Kunerta nie mógł lub nie zdążył doprowadzić do rozebrania pomnika w Hruszowicach, to obecny sekretarz generalny tej rządowej instytucji nie wykazuje nawet czysto słownych intencji likwidacji tego nielegalnego pomnika, urągającego naszej bolesnej narodowej pamięci o ponad stu tysiącach męczeńsko zgładzonych Polakach. No i co roku ukraińscy nacjonaliści ze Lwowa (a także z pobliskiego Chotyńca) pielgrzymują do Hruszowic z młodzieżą, aby pokazać jej, że nawet w Polsce czci się bohaterskich bojowników UPA.

Ostatnio Senat RP (a parę lat wcześniej Sejm) przyjął kompromisową zresztą uchwałę potępiającą OUN-UPA za „czystkę etniczną noszącą znamiona ludobójstwa”. Senatorzy stwierdzili, że o takiej kwalifikacji historyczno-prawnej świadczy „zorganizowany i masowy charakter zbrodni UPA oraz towarzyszące im okrucieństwo”, oraz że według szacunków IPN, była to zbrodnia na ok. 100 tysiącach Polaków: mężczyznach, kobietach, dzieciach i starcach. Polska prasa pisała, że „W ocenie MSZ, nikt w Polsce nie ma wątpliwości co do tego, że działalność UPA miała zbrodniczy charakter”.

W tej sytuacji można zastanawiać się: czy akceptując istnienie na terytorium RP pomnika sławiącego bohaterstwo UPA, polskie władze wykonawcze bojkotują stanowisko władz ustawodawczych? Szef (w randze ministra) Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, reprezentujący, bądź co bądź, Rząd RP, ewidentnie boi się urazić zwolenników neonazistowskiej partii „Swoboda” na Ukrainie. Tyle tylko, że „Swoboda” i tak czuje się obrażona stanowiskiem polskiego Parlamentu, zupełnie nie doceniając troski Platformy Obywatelskiej i polskiego rządu o dobre samopoczucie ukraińskich nacjonalistów. A i władze państwowe Ukrainy nie wydają się cenić tej szczególnej powściągliwości ROPWiM. Wszak na terytorium Polski uzyskali pozwolenie na upamiętnienie ofiar bodaj wszystkich przypadków akcji odwetowych polskiego podziemia, a na szukanie nieoznaczonych mogił i wznoszenie upamiętnień ofiar czystki etnicznej na terytorium Ukrainy zezwalają w tak wolnym tempie, że i 200 lat nie wystarczy na pełną realizację tej naszej moralnej powinności.

Jak wiadomo, wołyński lider „Swobody” potępił uchwałę Senatu RP i zapowiedział uliczne protesty przeciwko (ogłoszonej w ostatnim momencie) obecności prezydenta Komorowskiego w katedrze rzymskokatolickiej w Łucku na uroczystości upamiętniającej 70-tą rocznicę zbrodni wołyńskiej. Mimo to, akceptacja faktów nie powinna ustępować iluzji co do domniemanych dobrodziejstw „politycznej poprawności”? Wszak jedynie na obiektywnej prawdzie zbudować można jakże potrzebne i pożądane, ale rzeczywiste i trwałe polsko-ukraińskie pojednanie.

Jacek Borzęcki

Źródło: Kurier Galicyjski

…..

http://nowe.kresy.pl/wydarzenia/podkarpacie-skutko-tablice-na-pomniku-upa-foto/

PODKARPACIE: SKUTO TABLICE NA POMNIKU UPA [+FOTO]

28 maja 2015|9 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Redakcja


fot. Norbert Ziętal, Nowiny24.pl

W Hruszowicach koło Przemyśla skuto tablice z pomnika upamiętniającego Ukraińską Powstańczą Amię.

Oprócz tablic zniknęły również metalowe elementy na słupach do zawieszania flag – informuje portal Nowiny24.pl. Na pomniku pojawił się też kotwice Polski Walczącej.

Nowiny24.pl / Kresy.pl

kmicic @Kmicic:
Historii się nie oszuka.

wepwawet @Wepwawet:
Miejscowość Mołodycz (okolice Jarosławia, woj. Podkarpackie) – na starym cmentarzu jest dość ładny, a wielce kłamliwy pomnik wzniesiony mołojcom z upa (napisane jest tam iż „…walczyli o wolność…”). Na tym samym cmentarzu, nowym zresztą też leżą między innymi ofiary ludobójców. Wielu zginęło tylko dlatego, że byli Polakami – to była ich jedyna ale niewybaczalna przewina – dlatego ukraińscy nacjonaliści uznali, że należy tych ludzi pozabijać. :/

don_pedro @Don_Pedro:
Zamienić takie pomniki na psią toaletę!

beresteczko1651 @Beresteczko1651:
Brawo! Znakomita akcja! Gratulacje!

wojewodamichal1 @WojewodaMichal1:
tak ma byc!

sugarless @sugarless:
pomniki upa trzeba zniszczyć w całej Polsce

tagore @tagore:
Wcale nie jestem pewien czy ten pomnik został zniszczony przez Polaków aktualna retoryka Rosji wobec nowego Prezydenta i stojących za nim sił politycznych może uzasadniać przypuszczenie ,że jest to prowokacja mająca ograniczyć pole manewru Panu Dudzie w stosunkach z Ukrainą.

votum_separatum @Votum_separatum:
tagore: 29.05.2015 15:48 Jakie pole manewru? Duda może banderowców wspierać lub nie, krótka piłka. Co do działań razwiedki (WSI/FSB – to bardzo dobrzy koledzy), obecnie „maskirowka” polega na wskazywaniu „ruskich agentów” wśród polskich patriotów. Chodzi o to, że jeśli ci ludzie zaczną wchodzić do polityki, wtedy finansowo-przestępcze eldorado panów z WSI/FSB w kondominium rosyjsko-niemieckim pod żydowskim zarządem, zacznie się kurczyć.

…..

http://nowe.kresy.pl/wydarzenia/pomalowano-banderowski-pomnik-na-podkarpaciu-zwiazek-ukraincow-w-polsce-pisze-o-prowokacji/

ZAMALOWANO BANDEROWSKI POMNIK NA PODKARPACIU. ZWIĄZEK UKRAIŃCÓW W POLSCE PISZE O PROWOKACJI

6 sierpnia 2014|10 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marcin_Skalski


Facebook.com

„Śmierć katom Wołynia i Donbasu” – m.in. taki napisy pojawił się na wzniesionym nielegalnie w 1994 przez Związek Ukraińców w Polsce pomniku upamiętniającym UPA na cmentarzu w podkarpackich Hruszowicach.

„Śmierć katom Wołynia i Donbasu”, „J…ć UPA” – napisy o takiej treści pojawiły się wczoraj na pomniku UPA w Hruszowicach. Zamalowano i rozbito także tablice z nazwami sotni UPA oraz tablicę z napisem „Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę”. Związek Ukraińców w Polsce nazywa na swoim profilu na Facebooku incydent mianem „prowokacji”.

Pomnik ten ZUwP postawił nielegalnie w 1994, mimo tego stoi on do dziś.

Kresy.pl

panzerzuge @panzerzuge:
Zamalowali dwa dni temu – tylko dopiero dzisiaj informacja się „przebiła”.

krok @krok:
I baaaardzo dobrze, że ktoś w końcu się tym faszystowskim „pomnikiem” zajął. Gratuluje w imieniu całej Polski, bo rząd mimo nakazów rozbiórki ukraińców się boi.

krok @krok:
Jak dla mnie to dobrze się stało, powinni zgodnie z postanowieniami organów rozebrać to dziadostwo, ten pomnik to nic innego jak plucie na pamięć pomordowanych przez ukraińców Polaków. Karygodne, że on znajduje się w ogóle w Polsce.

jaroslaus @jaroslaus:
brawo!

tagore @tagore:
Niemcy nie decydują się jednak na budowę pomników ku czci wermachtu i SS w Polsce.
Nagrobki to jedno ,a pomniki o wymowie politycznej to druga sprawa. Politycy i działacze ukraińscy jakoś nie chcą zauważyć ,że sprawa ludobójstwa Banderowców stoi na drodze porozumienia z sąsiadami , a arogancją w tej sprawie zużyją całą życzliwość polskiej opinii publicznej i polscy zwolennicy nieco utopijnej wizji współpracy stracą grunt pod nogami.

tutejszym @Tutejszym:
Politycy i działacze ukraińscy pracują nad wyalienowaniem mniejszości ukraińskiej ze społeczeństwa polskiego. Dla nich to jest sposób na życie i całkiem spory zarobek. Mają w tym swoje osobiste interesy. Ja osobiście jestem coraz bardziej zniechęcony postawą władz Ukrainy jak i mniejszości ukraińskiej w Polsce. Milczące branie określonych korzyści od strony polskiej, splunięcie i odwrócenie się plecami od darczyńców. Jestem przekonany, że w takiej sytuacji nigdy bym nie zdzierżył, kopnął bym w tyłek. I każdy sąd uniewinnił by mnie, byłoby to działanie pod impulsem chwili. Ukraińcy importują mięso z Białorusi, import polskiego mięsa jest objęty zakazem tylko na Ukrainie i Rosji. Ciekawe jaka jest lista wrogów wg. Ukrainy, 1- Rosja, 2- Polska, czy też odwrotnie, Ja obstawiam to drugie.

darek3013 @darek3013:
To jeszcze Werchrata została do potraktowania w taki sam sposób.

maczek @Maczek:
darek3013 pozostało jeszcze około 30 nielegalnych pomników do usunięcia.

jaroslaus @jaroslaus:
POZNAJ ŻYDA: abstrahując od tematu – czy wiecie, że żydostwo rosyjskie chciało utworzenia przez Niemców z terenów zaboru rosyjskiego – tzw. Judeo-Polonii – państwa w którym żydzi mieli służyć Niemcom za siłę germanizacyjną i zajmować oczywiście pierwsze miejsce? Skażeni swoją głupotą lewaccy durnie oraz sami zainteresowani będą kłamać, co też czynią na polskiej i angielskiej Wikipedii – iż jest mit. Wystarczy jednak spojrzeć do Pamiętnika Pierwszego Walnego Zjazdu Zjednoczenia Polaków Wyznania Mojżeszowego Wszystkich Ziem Polskich 1919 – by zobaczyć, że sami Polacy żydowskiego pochodzenia ten fakt przyznali i potępili. Było tych Polaków aż 439 z kilku milionów. Pamiętnik do ściągnięcia pod podanym linkiem, prawa autorskiego majątkowe do niego dawno wygasły i jest również dostępny na stronie Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. LINK http://www.speedyshare.com/

jaroslaus @jaroslaus:

Click to access Pamietnik-Pierwszego-Walnego-Zjazdu-Zjednoczenia-Polakow-Wyznania-Mojzeszowego-Wszystkich-Ziem-Polskich-1919.pdf

…..

http://kresy.pl/wydarzenia/zdewastowano-dwa-pomniki-upa-w-powiecie-lubaczowskim/

ZNISZCZONO DWA POMNIKI UPA W POWIECIE LUBACZOWSKIM [+FOTO / +VIDEO]

26 czerwca 2015|11 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Redakcja


Zamaskowany mężczyzna niszczy pomnik w Radrużu. Fot. youtube com

„W Polsce nadal niszczone są ukraińskie miejsca pamięci” – czytamy na ukraińskim portalu Prostir.pl, opisującym zniszczenie pomników upamiętniających UPA w Werchatej i Radrużu. Miała tego dokonać grupa określająca się mianem „Cichociemni”.

Wczoraj pojawiła się informacja o zdewastowaniu pomnika-mogiły na wzgórzu Monastyrz w Werchatej w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, upamiętniającego 62 członków Ukraińskiej Powstańczej Armii. Znajdująca się na nim tablica została rozbita, zaś krzyż pomalowano w biało-czerwone barwy ze znakiem Polski Walczącej.

Zniszczono też pomnik we wsi Radruż, również położonej w powiecie lubaczowskim, gdzie rozbita została tablica z nazwiskami członków UPA.

Ukraiński portal podkreśla, że w ostatnim czasie częściej dochodzi do “ataków na ukraińskie miejsca pamięci”, powołując się na incydent w Hruszowicach. Według Petro Tymy, przewodniczącego Zwiąku Ukraińców w Polsce, za zdemonmtowaniem tablic z tamtejszego pomnika mają stać kręgi prorosyjskie.

Wcześniej, 21 czerwca separatystyczny portal Novorossia.today opublikował fotografie oraz nagranie wideo, przedstawiające zamaskowaną osobę rozbijającą ciężkim młotem tablicę na pomniku w Radrużu, a także usuwanie tablic z pomnika w Hruszowicach i malowanie krzyża na wzgórzu Monastyrz. Miała tego dokonać grupa określająca się mianem “Cichociemnych”.

Wczoraj zdewastowano pomnik na grobie Stepana Bandery na monachijskim cmentarzu Waldfriedhof. Pojawiły się na nim polskie napisy wykonane czerwoną farbą oraz czerwona flaga z symboliką sowiecką. Fotografię zniszczonego pomnika prawdodpobnie jako jeden z pierwszych opublikował portal novorossia.today.


Pomnik na wzgórzu Monastyrz. Fot. prostir.pl


Pomnik UPA w Radrużu. Fot. prostir.pl


Zamaskowany mężczyzna niszczy pomnik w Radrużu. Fot. novorossia.today


Nagranie zamieszczone przez portal powiązany z donbaskimi separatystami. Youtube.com

Prostir.pl / novorossia.today / Kresy.pl

wiedzmin @Wiedzmin:
Brawa i ukłony dla tych panów.

kmicic @Kmicic:
Wielkie Brawa i nie dajcie się złapać.

fiesta @fiesta:
Moje gratulacje dla „Cichociemnych” – niewidzialna reka to wy! BOG HONOR OJCZYZNA PRAWDA

sylwia @Sylwia:
Ten czyn odważnych patriotów to materiał do powieści dla nowej Agathy Christie i do scenariusza filmowego. Osoba, która taki scenariusz pragnie napisać powinna dbać o realizm w jego tworzeniu. W scenariuszu tym planowanie wybuchu niszczącego pomnik morderców winno łączyć jego siłę, tak aby zniszczenie było pełne, ale z pełnym bezpieczeństwem śmiałków i osób postronnych. Wydaje się, że scenariusz winien przewidywać wybuch nad ranem, gdy nie ma spacerowiczów a nawet składających hołd mordercom polskojęzycznych Ukraińców, gdyż powieściowy lub filmowy wątek ścigania sprawców za zabójstwo zamiast za chuligaństwo mógłby być nieprzychylnie przyjęty przez publiczność. Wnosi to wybór pory roku, faworyzując, pogodę deszczową a co najmniej zimną. Na drogach są kamery video. Pojazdy sprawców winny mieć pospolity wygląd a numery rejestracyjne powinny być nieczytelne. Kierowcy i pasażerowie niech mają zmieniającą ich wygląd charakteryzację aktorską. W przypadku policyjnej kontroli dokumentów po drodze, akcja musi być być odwołana. Dlatego pożądane być może posiadanie zdobytych anonimowo nadajników-odbiorników radiowych używanych ze zmianą głosu i kodami. W odległości 50 km od celu z telefonów komórkowych należy wyjąć baterie. Telefony typu ‘Apple”, z który baterii wyjąć nie można, należy pozostawić w domu. Chodzi o to aby fabuła powieści i filmu realistycznie uwzględniała ochronę przed namierzeniem geolokacyjnym lub triangulacyjnym z użyciem wież przekaźnikowych. Aktorzy winni być tak ucharakteryzowani by nie wyróżniać się wyglądem od lokalnej ludności. Dla podkreślenia realizmu w fabule powieści i scenariuszu powinien być wątek badań nad doborem środków wybuchowych i jego zapłonu. Wiadomo, że amatorskie, lub pozorowane na amatorskie ale skuteczne wybuchy powodowane były przy użyciu sztucznych nawozów. Również dostępność górnicznych środów wybuchowych i prochu strzelniczego może być wetkana w fabułę scenariusza. Sam zapłon pozwala autorowi lub autorce rozwinąć wątek zastosowania sterowanego przez radio zespołu elektromechanicznego z latającego modelu samolotu lub śmigłowca. Należy przypuścić, że w scenariuszu będzie podkreślona ostrożność, z którą przygotowujący te akcje ludzie używają internetu. Nie będą tego robić w domach prywatnych ani tam gdzie ich działalność jest logowana lub filmowana. Nawet wtedy będą używać wyszukiwarki Startpage lub Duckduckgo a nie Google i przeglądarki Tor. Zapożyczając wątek szlachetnego detektywa od Victora Hugo, może w tym scenariuszu pojawić się postać detektywa patrioty, który wpadnie na trop sprawców, ale zrozumie ich szlachetne pobudki i nie dopuści do ich aresztowania.

vileyko @Vileyko:
Doskonaly scenariusz Sylwio – mam nadzieje ze powstanie z tego … serial – az do wyczerpania tematu. Mysle tez, ze drugi sezon warto by zaczac na Kresach po tamtej stronie Polski. Aktorom zyczylbym wytrwalosci i owocnej pracy na planie filmowym. Gdyby nie pewne okolicznosci – sam bym sie zglosil na casting.

raf66 @Raf66:
Cichociemni…. całym sercem jestem z Wami…. Nie dajcie się złapać.Raf66

krok @krok:
Na pochybel wszystkim banderowcom

jazmig @jazmig:
To nie są ukraińskie miejsca pamięci, lecz banderowskie pomniki gloryfikujące zbrodniarzy wojennych.

andrz @Andrz:
Świetna robota.Tak trzymać. Przypominam gdzie już rozbito pomniki lub gdzie przydałaby by się niewidzialna ręka „Cichociemnych”.___Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie- rozbito, Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie- rozbito, Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,
Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,
Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie, Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie- rozbito,

don_pedro @Don_Pedro:
Brawo!Niszczyć te banderowskie wrzody narosłe na polskiej ziemi!
Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,
Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,
Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,
Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,
Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie,
Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie

kojoto @Kojoto:
Wspaniala wiadomosc. Brawa dla odwaznych – oby usunieto caly ten banderowski gruz!

4 thoughts on “466 SPOŁECZNICY ROZBIORĄ POMNIK UPA W HRUSZOWICACH. POLSKIE SŁUŻBY PRÓBOWAŁY TO ZABLOKOWAĆ

 1. http://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-sciga-oficera-kgb-ktory-zabil-slynnego-propagandziste-upa-foto/


  Borys Steklar, Źr. iremember.ru

  UKRAINA ŚCIGA OFICERA KGB, KTÓRY ZABIŁ SŁYNNEGO PROPAGANDZISTĘ UPA [+FOTO]

  26 kwietnia 2017|0 Komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Śledztwo wszczęto m.in. z artykułu mówiącego o zabójstwie osoby wykonującej służbowy lub obywatelski obowiązek.

  Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo przeciwko oficerowi KGB, Borysowi Steklarowi, który w 1952 roku dowodził operacją MGB przeciwko ukrywającym się bojownikom UPA, podczas której zabito trzech członków OUN-UPA, w tym artystę Niła Chasewycza, autora słynnych propagandowych grafik publikowanych w wydawnictwach Ukraińskiej Powstańczej Armii. Chasewycz był członkiem referentury propagandy wołyńskiego krajowego prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

  94-letniemu pułkownikowi KGB Steklarowi, który obecnie mieszka w Równem na Wołyniu, zarzuca się, że osobiście wrzucił granat do bunkra, w którym przebywał m.in. Chasewycz. Śledztwo wszczęto na podstawie artykułu 115, cz. 2, p. 1 i 8 Kodeksu Karnego Ukrainy (umyślne zabójstwo), za które grozi od 10 do 15 lat pozbawienia wolności. Zwraca uwagę wszczęcie śledztwa m.in. na podstawie punktu 8, który mówi o umyślnym zabójstwie osoby, która „wykonywała służbowy lub obywatelski obowiązek”. Oznacza to, że ukraińska prokuratura uznała działania UPA za wykonywanie takiego obowiązku.

  „To jest sprawa wyjątkowa i nie ma analogii na Ukrainie. Czyn Steklara, oficera KGB, nie podlega przedawnieniu. Zbrodnia po dziesięcioleciach pozostaje zbrodnią. Morderstwo Chasewycza, bojownika o niepodległość, należy poddać śledztwu i każdy odpowiedzialny poniesie karę.” – powiedział Ukraińskiej Prawdzie przedstawiciel Centrum Obrony Prawa Denys Poliszczuk. Śledztwo zostało wszczęte na wniosek tej organizacji.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński IPN: niech Polacy odbudują i zapłacą za zniszczone pomniki UPA

  Kresy.pl / Ukraińska Prawda

  Polubienie

 2. http://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-ipn-niech-polacy-odbuduja-i-zaplaca-za-zniszczone-pomniki-upa/


  źr: censor.net.ua

  UKRAIŃSKI IPN: NIECH POLACY ODBUDUJĄ I ZAPŁACĄ ZA ZNISZCZONE POMNIKI UPA

  11 października 2016|36 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Redakcja

  Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wydał oświadczenie, w którym wzywa polskie władze do odbudowy pomników i grobów bojowników Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz do zatrzymania ukrainofobii.

  Oświadczenie umieszczono na głównej stronie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej – http://memory.gov.ua/. Oto jego obszerne fragmenty:

  Oświadczenie Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z powodu niszczenia ukraińskich grobów na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

  W czasie zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę Rzeczpospolita Polska był jednym z tych sąsiadów, którzy szybko zaświadczyli swoim autorytetem o niepodległości Ukrainy i nienaruszalności ukraińskich granic. Podczas tych trudnych lata, zawsze odczuwaliśmy pomocną dłoń sąsiada i partnera międzynarodowego. Nie tylko państwo polskie, ale i całe polskie społeczeństwo pokazywało wolę budowy wspólnych relacji między dwoma narodami opartej na zasadach wzajemności i dobrosąsiedztwa.

  Jednak obok oficjalnego stanowiska władz Rzeczypospolitej Polskie, zauważamy rozrastającą się niebezpieczną tendencję, która zagraża realizacji polityki dobrosąsiedztwa, rujnuje pozytywne doświadczenia między dwoma rządami i instytucjami społeczeństwa obywatelski.

  Od chwili inwazji sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy, w Polsce została wzniecona kampania niszczenia ukraińskich pomników wojskowych i grobów. Po pierwsze dostrzegamy liczne akty wandalizmu: nanoszenia ksenofobicznych napisów i, częściej, oblewania pomników farbą. Zazwyczaj takie działania są wszczynane przez nieznanych sprawców w nocy i nie są następnie badane przez polskie organy ochrony prawnej. Jednak w przeciągu ostatniego roku działania takie przybrały masowy i zuchwały charakter. Tylko w okresie od 2014 do 2016 roku na terytorium Rzeczpospolitej Polskie miało miejsce co najmniej 14 aktów wandalizmu wobec ukraińskich pomników i miejsc pochówku.

  – w tym miejscu autorzy wyliczają miejsca, w których – według ich informacji – doszło do niszczenia miejsc pamięci, po czym kontuunują

  Jednak ostatni akt nienawiści wobec ukraińskich miejsc pamięci przyciąga szczególną uwagę. W niedzielę rano, 9 października br. ukraińska mniejszość w Werchracie, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim ujawniła akt bandytyzmu popełniony na miejscowym cmentarzu.Tego dnia, szef Związku Ukraińców w Polsce powiadomił, że nieznani sprawcy zniszczyli nagrobek na mogile 13 żołnierzy UPA, który znajduje się na cmentarzu w Werchracie.

  W tym samym dniu skrajnie prawicowa organizacja Obóz Wielkiej Polski znana ze współpracy z ugrupowaniami terrorystycznymi i DNR FSC, przyznała się do popełnienia aktu wandalizmu. Jeden z liderów OWP, Dawid Hudziec, zamieścił pod swoim imieniem film na portalu Youtube, na którym dwaj mężczyźni niszczą w dzień ukraińskie miejsce pochówku wykorzystując łomy i młotki. Filmowi towarzyszyła ksenofobiczna piosenka, która obraża uczucia narodowe mniejszości ukraińskiej Polsce. Opublikowanie filmu oraz fakt, że sprawcy nie ukrywają się, a dokonują swojego dzieła jawnie, znalazły szeroki oddźwięk na Ukrainie.

  Zmuszeni jesteśmy skonstatować, że działania mające na celu zniszczenie ukraińskich miejsc pamięci w Polsce nabytyły charakter planowanej likwidacji ukraińskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Odbywa się świadome zacieranie śladów obecności narodu ukraińskiego na pograniczu polsko – ukraińskim. Do tej pory żaden ze sprawców przestępstwa nie został wykryty. Bezkarnośc zachęca przestępców do nowy, jeszcze bardziej jaskrawych przejawów ukrainofobii.

  Związku z tym zwracamy się z apelem do organów władzy Rzeczpospolitej Polskiej o:

  1.Zapewnienie przejrzystego dochodzenia w sprawie wszystkich faktów nadużyć i niszczenia ukraińskich miejsc pamięcia: pomników, znaków pamiątkowych, miejsc spoczynku;

  2. Zgodnie z art. 3 i 4 Umowy między rządem Ukrainy a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ochrony i pochówku miejscach pamięci ofiar wojen i represji politycznych natychmiastowee przywrócenie zniszczonych zabytków ukraińskich i pomników oraz obciążenia kosztem strony polskiej.

  Wyrażamy przekonanie, że znalezienie i ukaranie sprawców, a także odbudowa zniszczonych ukraiński zabytków jest nie tylko kwestią uregulowania dialogu polsko-ukraińskiego o tragicznych kartach przeszłości, ale także sprawą zachowania dobrosąsiedzkich stosunków między Polską i Ukrainą.

  kresy.pl/ memory.gov.ua

  jaroslaus @jaroslaus:
  skurwysyny – życzę im śmierci w okopach pod Donbasem, a może i w Polsce z tą hołotą zrobi się porządek – ostatecznie.

  fiesta @fiesta:
  Bezczelnii, zaklamani i zuchwali sa neo-banderowcy z UPA-inskiego IPN….. UPA = NAZISCI.

  tagore @tagore:
  Zaczynam zastanawiać się czy film i ekscesy z Werchraty to nie jest czasem prowokacja neobanderowców. Było by to idealnie na czasie w związku z filmem Wołyń i efektem politycznym jaki spowodował na Ukrainie. Wiatrowycz wyraźnie próbuje podjąć jakąś grę.

  tagore @tagore:
  Choć nie można wykluczyć ,że Dawid Hudziec i jego „koledzy” poziomem rozumienia świata nie różnią się od przydrożnego kamienia. I zrobili świetny prezent Wiatrowyczowi.

  kojoto @Kojoto:
  Szkoda, że na świecie jest pełno takich dużo przydrożnych kamieni jak ty. Robisz świetny prezent Wiatrowyczowi i innym neonazistom UPAdlińskim codziennie – popierając nie-rząd PISu. Co do zniszczonego pomnika, to niech te bękarty zawodzą, musi być jasne dla wszystkich Polaków i Ukraińców, że wszystki pomniki UPA legną w gruzach, podobnie jak i sowieckie.

  slawmir @Slawmir:
  Kojoto, o co Ci chodzi ?!? przecież tagore napisał prawdę! Nie pomyślałeś, że banderowcy nagłośnią to teraz, połączą z ekranizacją Wołynia i w świat pójdzie info jacy to jesteśmy fałszywi? Z jednej strony chcemy Ukrainie pomagać (posunięcia rządu) a z drugiej… przecież teraz walczy się o opinie publiczną! Jeszcze genialny film straci na wydźwieku. Nie chce mi się wierzyć że to byli Polacy, oby nie… Takie wybryki teraz powinny być zakazane! karane! nie rozumiecie tego? z samego obalenia i ja się cieszę, ale nie teraz!

  jaroslaus @jaroslaus:
  to co zrobią neobanderowcy nie ma żadnego znaczenia – nie zrobią nic, pomniki będą dalej niszczone, zrobią awanturę – jak teraz – społeczeństwo Polskie zacznie trzeźwieć w trybie przyśpieszonym, a pomniki będą niszczone jeszcze intensywniej. Ja się bardzo cieszę i zachowania chachłów – bo środowiska patriotyczne mogą je wykorzystać przeciwko nim.

  upadlina @UPAdlina:
  właśnie teraz !!… Nic mnie tak nie drażni, jak gloryfikowanie ludobójczego banderyzmu na polskiej ziemi !!… Ukry muszą wiedzieć, że w Polsce nie ma przyzwolenia i zgody na eksponowanie symboliki banderyzmu !!

  kojoto @Kojoto:
  „Slawimir” – ja przepraszam, ale z trudem się powstrzymuję od zapytania o szczegóły Twojego zdrowia psychicznego, no ale dobra nie pytam. Zapytam o co innego, żeby nie było wątpliwości, że źle zrozumiałem, Czy Ty napisałeś, że należy „zakazać! karać!” wyburzanie banderowskich – szowinistycznych pomników???!!!??? Czy należy też karać za wyburzanie sowieckich i nazistowskich (jeśli jakiś się odnajdzie)?

  fiesta @fiesta:
  re: Slawmir….. „tagore” wyrazil jedynie swoja opinie. Z kolei pismo NEO-BANDEROWCOW z UPA-inskiego IPN jest pelne klamstw i polprawd oraz typowa papka propagandowa, na ktora nabieraja sie osoby naiwne lub nie posiadajace dostatecznej wiedzy historycznej. Zydy u wladzy w Polsce juz nie sa w stanie kontrolowac polskiej opinii publicznej ze wzgledu na istniejace niezalezne zrodla informacji oraz nacisk srodowisk patriotycznych i kresowych w Polsce na ekipy rzadzace i politykow, w tym aktywna i widoczna role partii KUKIZ 15 w sejmie, ktora jest wlasnie takim patriotycznym glosem Polakow spoza ukladu okraglostolowego – uklad okraglostolowy to porozumienie ZYDOW z PZPR z ZYDAMI z Solidarnosci i KOR, ktorzy posiadali MONOPOL NA WLADZE w Polsce przez 25 lat (1990-2015). W momencie pojawienia sie partii KUKIZ 15 w sejmie zaczal kruszyc sie monopol na wladze dla ekip okraglego stolu i w przyszlosci partia KUKIZ 15 ma szanse zdobyc wieksze poparcie wsrod wyborcow, poniewaz nastepuje powolna radykalizacja polskiego spoleczenstwa, ktorego opinia ma wplyw na obecne wydarzenia w Polsce – vide akcja srodowisk kresowych na rzady PiS odnosnie rocznicy zbrodni ludobojstwa na Wolyniu. W zwiazku z powyzszym „tagore” nie rozpoznaje sytuacji i wprowadza Polakow w blad. Z kolei D.Chudziec wykorzystal sytuacje – vide film Wolyn i rownolegle przystapil do akcji likwidacji pomnikow UPA, ktora byla organizacja zbrodnicza, odpowiedzialna za bestialskie wymordowanie setek tysiecy Polakow i innych narodowosci zamieszkujacych Kresy wschodnie Rzeczpospolitej. Jest to rowniez sygnal dla PiS, zeby zmienil dotychczasowa polityke na polska i narodowa, w przeciwnym wypadku PiS przepadnie w nastepnych wyborach.

  fiesta @fiesta:
  re: tagore….. Ja uwazam, ze D.Hudziec i spolka sa glosem patriotycznego i politycznie aktywnego polskiego spoleczenstwa, ktore reaguje oddolnie na haniebne i zdradzieckie postepowanie ekip rzadzacych w Polsce. Rowniez uwazam, ze skargi i petycje nie nadaja sie do podtarcia dupy, bo papier jest zbyt twardy, a zycie uczy, ze ekipy rzadzace w Polsce calkowicie lekcewaza polskie spoleczenstwo i nalezy przejsc do czynow. Nalezy takze pamietac o tym, ze NAROD MA NAJWYZSZA WLADZE W POLSCE – vide Konstytucja. Istnieje rowniez taka zasada, ktora mowi, ze ze zlem trzeba walczyc w przeciwnym wypadku zlo zapanuje nad dobrem. UPA = NAZISCI i gloryfikacja odradzajacego sie nazizmu jakim jest NEO-BANDERYZM na UPA-inie – vide poczynania rzadzacych NEO-BANDEROWCOW w Kijowie (Walcman vel Poroszenko i spolka) jest przygrywka do rozprzestrzenienia sie zla na wieksza skale, czego przyklady mielismy w historii Polski i Polacy doswiadczyli tego na wlasnej skorze. Twoja argumentacja „tagore” swiadczy, ze jestes naiwny, a naiwnosc jest oznaka glupoty. W zwiazku z tym udzielona przez ciebie porada nie znajduje uzasadnienia i ciebie kompromituje.

  upadlina @UPAdlina:
  ja wam ku*wy banderowskie odbuduję… !! Won upadlińskie nazistowskie szmaty zarzygane !!… Każdy pomnik ścierw banderowskich w Polsce zostanie rozje**ny w pi*du, a przyjdzie czas, że i na waszym grajdole banderowskim zrobi się z tym łajnem porządek !!

  piotr3005 @piotr3005:
  Oświadczam, że polacy nie mogą odbudować pomników OUN-UPA gdyż jest organizacja ludobójcza i faszystowska winna wymordowania około 200 tys. Polaków w latach 1939-1947 i kolaborancka z Hitlerem. Zb tych wyżej wymienonych powodów Naród Polski nie może naprawić pomników stawianych ludobójcom a jak chcą z OUN-UPA to mogą się ujawnić aby Prokurator Generalny wszczął śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa na narodzie Polskim.

  jazmig @jazmig:
  W Polsce usuwane są pomniki tych, którzy mordowali Polaków, zarówno sowieckie, jak i banderowskie.

  zefir @zefir:
  W Polsce nie ma „ukraińskich pomników wojskowych”,nie ma „mogił żołnierzy UPA”,nie ma miejsc banderowskiego „dziedzictwa”,jak też nie ma ukrainofobii.W Polsce jest uzasadniona banderofobia,groby ukraińskich czerwonoarmijców są zadbane i bezpieczne,zaś mogiły UPA to nie groby żołnierzy lecz bandytów i zwyrodniałych morderców Polaków. ”Dziedzictwo” banderowskich katów i ludobójców ,jeśli jest to tylko u takich świrów banderyzmu jak Tyma,czy Wiatrowycz!

  pro_patria @Pro_Patria:
  Kolejny przejaw nieudolności dotychczasowych rządów (w tym pisiorów) i bezczelnego chamstwa upaińców. Gdyby Polska prowadziła pragmatyczną politykę wschodnią o takim liście ich pseudo-naukowcy nawet by nie pomyśleli. Tymczasem wywierają presję, aby Polacy odbudowywali pomniki bestialskich oprawców swoich Rodaków !!! Oczywiście koszt ma pokryć polski podatnik-frajer, który od 25 lat sponsoruje pasożytniczy twór, kaprys historii. Ciekawe jest jeszcze fakt nazwania ścierwa banderowskiego żołnierzami i porównanie patriotów z ONR do terrorystów. Chamstwo i bezczelność dziczy poszerza granice. Mam nadzieję, że MY ją wyznaczymy. Zdychaj banderowska upaino !!!

  pro_patria @Pro_Patria:
  Ponadto, pomniki na padle banderowskim są samowolą budowlaną i powinny być usunięte przez administrację zgodnie z polskim prawem budowlanym.

  orfyreus @orfyreus:
  Żadem pomnik banderowskiego ludobójcy, nie ma prawa powstać na terytorium Polski!

  sigmund @sigmund:
  Dzikusy z OWP zniszczyli pomnik na cmentarzu. ciekawe ze nie maja takich jajec zeby niszczyc pomniki cmentarne rosyjskie czy wehrmachtu.. Zdziczenie do szescianu.. mysle ze jeszcze troche i ukraincy zaczna demolowac polskie cmentarze.

  kojoto @Kojoto:
  powrócił sigmunt – można się było spodziewać, że taka sprawa wyciągnie z mroku największe truchła pro-banderowskie (jeszcze „jajec” się pewnie pokaże). Podobnie było kiedy na wierzch wypłynęła sprawa pomników sowieckich, też się gówno na forum zagotowało – tylko że pro-sowieckie.

  upadlina @UPAdlina:
  a ty wszo banderowska skąd żeś wyskoczyła??… Z jakiego szamba??… Banderowskie pomniki gloryfikujące ludobójców upadlińskich mają być rozje**ane, bo nie ma miejsca w Polsce na symbolikę tych ścierw!!… Nikt nie niszczy pomników ukraińskich, tylko pomniki banderowskie szmaciarzu upadliński !!… Może żeby dotarło to do twojego pustego łba powinieneś sam rozbić taki pomnik tym swoim tępym baniakiem, który majta ci się na szyi !!

  pro_patria @Pro_Patria:
  zygmuś jak zwykle: odpowiedź kretyńska i antypolska. Czy Admin nie może zablokować tego działającego na szkodę państwa idioty ???

  raf66 @Raf66:
  Osobiście r…dolę pomnik tego syfilityka Bandery we Lwowie , uzbierałem już na pół czołgu , może się ktoś dołączy i pojedziemy razem? Serdecznie zapraszam.

  mordechaj_po_prostu @Mordechaj_po_prostu:

  Nie dobrze mi się robi od obłudy banderowskiej, ale link powyżej poprawia mi humor He he he

  slawmir @Slawmir:
  hmm, śledzę Kresy od długiego czasu, i z przykrością stwierdzam, że poziom komentarzy jest coraz niższy… Zakładam, że każdemu na tym forum stoi ością w gardle jakikolwiek symbol upa na Naszej Ziemy, a tuszowanie przez kolejne rządy ludobójstwa na Wołyniu … no po prostu brak słów! Do tego jesteśmy zgodni! wydaje mi się że nie ma tego co w kółko powtarzać, ponieważ kręcimy się wokół własnego ogona i nic z tego nie wynika. Słuchajcie, najważniejszy na tą chwilę jest film Wołyń, wielu z Nas wsparło go finansowo, śledziło jego realizację. Naszym obowiązkiem jest iść do kin, zamanifestować ważność tej sprawy. Zastanówcie się jak wpłynąć na znajomych by poszli do kin, wymagajmy od Nich tego. Mało co się tak sprawie przysłuży jak ponad przeciętna frekwencja. Nie ma co pitolić i wyzywać się na forum od ruskich agentów… po cholerę odpowiadać na durne wyzwiska, od tego powinien być admin by moderować. Nie czujecie się maniupulowani?!?

  kojoto @Kojoto:
  Wspaniały wywód – szkoda, że wbrew deklaracjom, że coś Ci stoi ością w gardle, proponujesz udawać, że „nic się nie stało”. To bez wątpienia złe rozumowanie – antypolskie maszkary trzeba wyburzać szybko i skutecznie, a nie czekać na cud, bo taki się nie wydarzy.

  kojoto @Kojoto:
  O – jeszcze pro-sowieckie gówno się gotuje To mamy na tym forum wyziewy z gara z gównem sowiecko-banderowskim skomlącym po stracie pomników swoich „bohaterów”.

  upadlina @UPAdlina:
  nie rób z siebie kretyna większego niż jesteś!!!… Powiązanie ze sobą w sojuszu sowietów i banderowców to czysta abstrakcja !!… Jedni zwalczali drugich idioto, więc o czym bredzisz??… Nie kłam bezczelnie wsiarzu!!… Żydo-bolszewia nie jest dla nikogo „bohaterska” imbecylu, ale mimo tego partyzanci sowieccy ocalili tysiące Polaków na Wołyniu przed widłami i siekierami twoich pobratymców upadlińskich i trzeba o tym mówić a nie udawać, że tego nie było !!… Do budy bandero-uSSmański trollu od tymy !!

  kojoto @Kojoto:
  wiemy psie łańcuchowy. Naziści też walczyli z komunistami, ale kiedy przyszło do ataku na Polskę to dogadali się bez problemu. Podobnie pełno banderowców się przefarbowało po 45tym. Może ty jesteś psim pomiotem jednego z nich? Widać u ciebie zamiłowanie do czerwono-czarnej szmaty.

  upadlina @UPAdlina:
  ja czuję to samo do ciebie i coraz więcej forumowiczów także !!… Jesteś zdekonspirowaną bandero-uSSmańska szmatą, która udaje polskiego patriotę, co ma wzbudzić do ciebie zaufanie Polaków !!… W tym celu poświęciłeś nawet swoich banderowskich „herojów” krytykując ich „dokonania”!!… Wy wiecie już upadlińskie rzygi, że nie zamieciecie Wołynia pod dywan, więc pozostała wam jeszcze jedna główna dyrektywa uchwały oun z 1990 r:… ”Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej…” (FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990. /W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/) !!… Twoim głównym celem banderowska szmato jest judzenie do nienawiści między narodami Polski i Rosji, a tym samym realizujesz także cele zaoceanicznego bandyty, a jednym z nich jest doprowadzenie do konfliktu militarnego Polski i Rosji !!… Precz zdradziecki bandero-upadliński rzygu hrywnowy od tymy !!

  kojoto @Kojoto:
  24/7 KUTAS – kremlowska upadlina tani agent service

  syotroll @SyoTroll:
  Polacy pamiętają długo przemilczanej rzezi wołyńskiej, oraz o mniej przemilczanych rzeziach w Małopolsce Wschodniej i zauważają podobieństwa pomiędzy tamtymi wydarzeniami wymierzonymi w Polaków za „polskość” do obecnych wymierzonych w ukraińskich Rosjan i prorosyjskich Ukraińców za „prorosyjskość”. Skoro teraz używa się argumentu obrony przed rosyjska inwazją to 70 lat temu według „proukraińskich” mediów, również polskojęzycznych, miała miejsce zapewne „obrona przed polską agresją” czy nieco wcześniej „przed żydowską”. Uważam, że ukraińscy nacjonaliści coś za często „bronią się” przed „agresja mniejszości etnicznych”. Za często.

  sylwia @Sylwia:
  P. SyoTroll: 100/100

  Polubienie

 3. WRESZCIE! Minister Błaszczak o BANDEROWSKICH MORDACH na Polakach!

  Published on Apr 23, 2017
  ► SUBSKRYBUJ mój kanał na YouTube: http://bit.ly/1hi2XbN! ✸ ODWIEDŹ mojego bloga: http://prawicowyinternet.pl
  40. posiedzenie Sejmu VIII kadencji – 21 kwietnia 2017

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak: Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Zacznę od tego, że rząd polski nie akceptuje metod właściwych dla systemów totalitarnych, w tym wysiedleń. Nie czujemy się także spadkobiercami totalitarnej władzy. Chciałbym też podkreślić, że omawiając sprawę, trzeba uwzględnić jej aktualny kontekst, a więc porównywanie wydarzeń w istocie nieporównywalnych, tzn. wysiedleń z 1947 r. i rzezi wołyńskiej. Takie porównania niestety pojawiają się, szczególnie za naszą wschodnią granicą. Dziś na Ukrainie spotykamy się z kultem Bandery, a więc człowieka odpowiedzialnego za zbrodnie wobec Polaków, ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w 1943 r. Przypomnę, że wówczas w bestialski sposób wymordowanych zostało ponad 100 tys. Polaków, w tym kobiet i dzieci. W medialnej przestrzeni można spotkać wiele wypowiedzi pana Piotra Tymy, żalącego się, że rząd polski nie dofinansował obchodów 70. rocznicy akcji ˝Wisła˝. Poleciłem swoim współpracownikom przeprowadzenie kwerendy wypowiedzi pana Piotra Tymy pod kątem potępienia banderowców i nie znalazłem takiej wypowiedzi. Pan może machać ręką, oczywiście, bo pana, jak widać, nie interesuje to, że ponad 100 tys. ludzi zostało bestialsko wymordowanych. Chciałbym przypomnieć także uchwałę Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943-1945. Przypomnę fragment tej uchwały: ˝Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia, zapewnienia godnego pochówku wszystkim odnalezionym ofiarom, oddania należnej czci i szacunku niewinnie zamęczonym i pomordowanym, sporządzenia pełnych list ofiar˝. Chcę też podkreślić, że rząd polski popiera wejście Ukrainy do rodziny narodów europejskich. Dążymy do jak najlepszych stosunków z Ukrainą, ale muszą one być oparte na prawdzie. Odrzucamy oczywiście zasadę retorsji, ale domagamy się symetrii. Ja nie znam przypadków, żeby rząd ukraiński finansował miejsca upamiętnienia rzezi wołyńskiej, a zacytowany fragment uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej… (Poseł Sławomir Nitras: Senatu.) Sejmu. Pan też nie pamięta, ale 22 lipca ub.r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, jeszcze raz odczytam, w sprawie oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1943-1945. A więc cytowałem to, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do ustalenia miejsc zbrodni i ich oznaczenia. Pokazuje to, że nie ma zachowanej zasady symetrii. I to jest odpowiedź na postawione pytania. Dziękuję. (Oklaski)

  Bombinio Bombinio3 days ago
  Brawo Panie Ministrze!!!!!!!! trzeba tych skurwysynow pietnowac ile tylko sie da!!!!!! Brawo !!!!!! zwykli Polacy wam nie zapomna ze pamietacie o Pamieci pomordowanych Polakow!!!!!

  PRAWDA o „AKCJI WISŁA” – opowiada naoczny świadek!

  Published on Apr 25, 2017
  ✸ZOBACZ CAŁE NAGRANIE: https://www.youtube.com/watch?v=kuy7cII1Yh8
  ► SUBSKRYBUJ mój kanał na YouTube: http://bit.ly/1hi2XbN!
  ✸ ODWIEDŹ mojego bloga: http://prawicowyinternet.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.