475 Masakra w Odessie 2 maja 2014, czyli „jakośsamospalenie”, czyli o czym „wolni ludzie z Majdanu” i nie tylko,.. wolo raczej nie pisać i nie myśleć…


Demonstration in Odessa auf dem Kulikovo-Platz vor dem Gewerkschaftsgebäude April 2014

Nie daleko pada robaczywe banderowskie jabłko od banderowskiej jabłonki,.. a widać to dokładnie na przykładzie Masakry w Odessie 2 maja 2014… Oto jak przez przemilczenie nakręcać makaron na uszy nofoczesnym mondralom… No ale co tam ja „ruski troll” mogem o tym fietzjeć, nieprawdaż..?

UWAGA!!! Wiki nie posiada angielskojęzycznej strony poświęconej masakrze w Odessie z 2014!!! Jeśli chcecie zobaczyć, co „wolni ludzie Z Majdanu” zrobili innym ludziom, znajdziecie to dalej, bo w ofitzjalnych mediach można oglądać albo jakieś kwiatki układane na ulicy, albo inne pierdoły… 😦

https://de.wikipedia.org/wiki/Ausschreitungen_in_Odessa_am_2._Mai_2014

https://es.wikipedia.org/wiki/Enfrentamientos_en_Odesa_de_mayo_de_2014

https://fr.wikipedia.org/wiki/Incendie_criminel_%C3%A0_Odessa

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_w_Odessie

Zamieszki w Odessie – wydarzenia w Odessie z 2 maja 2014 jako pokłosie sytuacji na Ukrainie po rewolucji Euromajdanu.

2 maja 2014 o godz. 14:00 EET w Odessie odbył się proukraiński pochód kibiców Czornomorcia Odessa i Metalista Charków. Jednocześnie aktywiści Antymajdanu zbierali się na Ołeksandriwskim prospekcie. Manifestacja Antymajdanu została zaatakowana o 14:40 EET przez mężczyznę o nieustalonej tożsamości. Następnie przeciwnicy Majdanu zaatakowali kibiców. W czasie ataku użyto bomb dymnych i granatów hukowych. W gwałtownych starciach ulicznych zginęły cztery osoby. Wieczorem ukraińscy nacjonaliści i bojownicy Prawego Sektora obrzucali koktajlami Mołotowa budynek związków zawodowych, w którym zabarykadowali się aktywiści Antymajdanu, kontratakowani uprzednio przez kibiców. Spowodowało to wybuch pożaru. W trakcie walk i pożaru zginęło łącznie 48 osób, w tym 40 aktywistów Antymajdanu, wśród których byli Rosjanie i obywatele separatystycznego Naddniestrza. 214 osób odniosło rany. W związku z wydarzeniami w Odessie, w mieście wprowadzono trzydniową żałobę[1][2][3].

Dzień później w Odessie doszło do marszu poparcia dla separatyzmu. Dwutysięczny tłum skandował: „Rosja!”, „Odessa to rosyjskie miasto” i „Odessy – nie wybaczymy”. W mieście wywieszono flagi Donieckiej Republiki Ludowej[4]. Po protestach milicja zwolniła 67 aresztowanych osób. Milicja zwolniła 4 maja 2014 zatrzymanych po tym, jak napastnicy staranowali bramę i wybili kamieniami okna w komendzie miejskiej; demonstranci otoczyli budynek[5]. Według SBU, zamieszki w Odessie nadzorowały grupy dywersyjne z Rosji i finansowane przez ekipę obalonego w lutym Wiktora Janukowycza[6].

…..


Odessa, 2 maja 2014, źr. oriente midia

Sun Escobar @Sun Escobar:
Przecież to nie jest już żadna tajemnica, że banderowcy z majdanu, przed podpaleniem budynku, bestialsko w nim mordowali swoje ofiary. Po licznych śladach, dowodach, zdjęciach, stwierdzono, że byli torturowani przed zabiciem. A samo podpalenie, było tylko niszczeniem dowodów przez ukraińskich majdanowców.

http://kresy.pl/wydarzenia/ekspert-ukrainie-grozi-kleska-przed-trybunalem-praw-czlowieka/

EKSPERT: UKRAINIE GROZI KLĘSKA PRZED TRYBUNAŁEM PRAW CZŁOWIEKA

2 maja 2017|1 Komentarz|w bezpieczeństwo i obrona, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Powodem przegranej może być brak właściwego śledztwa w sprawie masakry w Odessie 2. maja 2014 roku, kiedy zginęło ponad 40 osób.

Działaczka Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka (KHPG) Halya Coynash ostrzegła, że w razie dalszej obstrukcji śledztwa w sprawie tragicznych wydarzeń w Odessie 2. maja 2014 roku, kiedy zginęło ponad 40 osób, głównie prorosyjskich aktywistów, Ukrainie grozi przegrana przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Halya Coynash przyznaje, że ukraińskie władze nie zapewniły feralnego dnia bezpieczeństwa w mieście: Ktokolwiek sprowokował zamieszki, powinien był być powstrzymany długo przed tym, jak doszło do użycia broni palnej. Było wiele ostrzeżeń o możliwej prowokacji i kłopotach w tym dniu, i został sporządzony plan [przeciw]działania. Z niejasnych powodów nie został wprowadzony w życie.

To samo odnosi się do pożaru. Większość przypadków śmiertelnych było wynikiem tego, że straż pożarna pojawiła się po 45 minutach, z konkretnymi urzędnikami odpowiedzialnymi za to, że strażacy nie zostali wysłani wcześniej. – pisze aktywistka.

Coynash przypomina, że raport Międzynarodowego Panelu Doradców Rady Europy z 2015 roku sugerował także pewny udział policji, opóźnienia przyjazdu służb ratunkowych oraz doradzał przekazanie śledztwa organowi niezależnemu od ukraińskiego MSW. Jak pisze Coynash, ta rekomendacja nie została wykonana.

„Grupa 2 maja” skupiająca wolontariuszy przeprowadzających własne dochodzenie tragedii w Odessie, wskazała, że Ludmiła Bałaban, która straciła syna w pożarze budynku Związków Zawodowych, pozwała Ukrainę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, oskarżając ją o celową bezczynność organów egzekwowania prawa, opóźnianie śledztwa, ograniczanie dostępu do materiałów śledztwa oraz ograniczanie prawa do sądu. Zdaniem Coynash do Trybunału mogą trafić następne pozwy.

W swoim oświadczeniu, cytowanym przez Coynash, „Grupa 2 maja” napisała: Ukraina nie ochroniła swoich obywateli podczas zamieszek w centrum Odessy, nie podjęła środków w celu uratowania ich podczas pożaru (…). Państwo nie przeprowadza właściwego śledztwa ws. przestępstw popełnionych tego tragicznego dnia i nie stoi na straży prawa podczas posiedzeń sądu.

Według Coynash od czterech miesięcy w śledztwie nic się nie dzieje. Działaczka wróciła także uwagę na kilka bulwersujących faktów z przebiegu śledztwa: pozwolono uciec z kraju Wołodymyrowi Bodełanowi, odpowiedzialnemu za opóźnianie przyjazdu straży pożarnej. Jedyna osoba oskarżona o użycie broni podczas zamieszek, Serhiy Chodijak, aktywista Majdanu, jest na wolności, choć stawia się na rozprawy. Natomiast w areszcie wciąż przebywa 5 z 21 prorosyjskich aktywistów oskarżonych zaledwie o udział w zamieszkach. 10. lutego br. posiedzenie sądu ws. wydarzeń 2. maja 2014 odbywało się przy asyście działaczy Automajdanu, Prawego Sektora i Azowa, którzy walczyli z policją i zastraszali sąd, za co nie spotkały ich żadne konsekwencje.

Same wydarzenia z 2. maja 2014 w Odessie Coynash opisuje z perspektywy promajdanowej. Według niej zostały one sprowokowane przez prorosyjskich aktywistów oraz nie wiadomo, która z walczących stron spowodowała pożar Domu Związków Zawodowych. Według niej nazywanie tamtych wydarzeń masakrą to „rosyjska propaganda”.

CZYTAJ TAKŻE: W Odessie wzmocnione siły policji patrolują miasto przed rocznicą wydarzeń z 2. maja 2014

Kresy.pl / khpg.org

…..

http://kresy.pl/wydarzenia/swiadek-zajsc-w-odessie-ofiary-pozaru-byly-dobijane-video/

UKRAIŃSKI DZIENNIKARZ: OFIARY POŻARU W ODESSIE BYŁY DOBIJANE [+VIDEO]

5 maja 2014|3 komentarze|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marcin_Skalski

Ukraiński dziennikarz Anatolij Szaryj, powołując się na naocznego świadka pożaru siedziby związków zawodowych w Odessie, powiedział na antenie kanału 112 Ukraina, że ofiary tragedii były śmiertelnie dobijane przez sprawców.

„Co się tyczy ofiar, to są dowody i informacje potwierdzone przez dwa źródła, że trupów jest tam bardzo wiele” – mówił na wizji Szaryj. „Ponadto, miałem nadzieję, że dziś otrzymam to video, ale dopiero jutro będę miał video ze świadkiem, odessytą, który mówił, że była tam rzeź, że ludzi tam dobijano, kiedy był tam pożar. […] Sądzę, że dalej trupy były podpalane” – twierdzi dziennikarz.

Świadek nagrany przez Hromadske TV mowi o 116 ofiarach („trupach”). „Chodziliśmy po trupach” – mówi. „Dobijano ludzi” – dodaje. „Nie tylko gazem, granatami, bombami, z broni palnej” – kontynuuje. „Dwóch ludzi zabito pałkami” – relacjonuje.

„Tam dzieci ginęły, kobiety ginęły” – twierdzi świadek wydarzeń.

„Prawy Sektor nas zagnał na dach i rzucali w nas, krzycząc >Smert’ woroham<” – słyszymy w nagraniu.

Wg świadka, który jest aktywistą antymajdanu w Odessie, ofiary zabijali ludzie noszący czerwone opaski. Zdaniem niektórych internautów za prorosyjskie bojówki przebierali się aktywiści Prawego Sektora – i w takim odzieniu strzelali do ludzi znajdujących się w budynku związków zawodowych.

Dobijanie rannych ma być też rzekomo widoczne na innym filmie (uwaga: drastyczne sceny) umieszczonym przez anonimowego świadka w sieci:

https://www.liveleak.com/view?i=91d_1399196174

W internecie pojawiła się ponadto analiza zdjęć ciał ofiar (uwaga: materiał zawiera drastyczne zdjęcia). Jej autorzy twierdzą, że pożar wewnątrz budynku był sprowokowany z zewnątrz.

Ze zdjęć ma wynikać, że na dachu siedziby związków zawodowych znajdowali się mężczyźni wyposażeni w butelki z benzyną. Są oni widoczni na fotografiach. Stawiana jest teza, jakoby byli tam ulokowani wcześniej w celu sprowokowania pożaru wewnątrz budynku. Mężczyźni musieli posiadać klucze do wejścia na dach, gdyż było ono zamknięte stalową kratą.

Zdjęcia przedstawiają również ciała ofiar pośród drewnianych niespalonych elementów. Wobec tego autorzy analizy domniemują, że przyczyną śmierci nie był ogień, lecz wystrzały z broni palnej. Na dowód pokazują zdjęcie postrzelonej głowy jednej z ofiar. Widoczne są również zdjęcia ciał nietkniętych przez płomienie w całkowicie spalonych pomieszczeniach.

Fotografie mają też wskazywać na inny rodzaj śmierci, m.in. przez skręcenie karku. Potem ofiary podpalano, polewając uprzednio łatwopalną substancją. Ma o tym świadczyć wypalona odzież wierzchnia, bez poparzeń ciała.

YouTube.com/Kresy.pl

tagore @tagore:
Widziałem nie jedną kłamliwą relację z wydarzeń w Polsce przed stanem wojennym i powyższa spełnia wszystkie kryteria takowej. Mężczyźni na dachu są na nim by bronić dostępu do budynku i podobne stanowiska broniły zapewne głównego wejścia. Na filmach widać rzucane z gmachu butelki skierowane przeciwko atakującym. Słychać było strzały ,lecz przed budynkiem ,śród napastników ,nie widać ludzi uzbrojonych w broń palną. Za wiarygodną mamy uważać wypowiedź człowieka ,który wcześniej zapewne brał udział w ataku na manifestację kibiców z użyciem broni palnej i wsparciem części policji. Jak dla mnie szyte zbyt grubymi nićmi, większość ludzi w budynku zmarła bardzo szybko ,zatruta gazami powstającymi z palących się tworzyw sztucznych . Jeżeli później zapaliły się na ich ciałach ubrania ,istotnie nie będzie oparzeń.

andrzej_z_balto @Andrzej_z_Balto:
Znalazł się poplecznik rizunów. Pewnie tagore tam był i wszystko lepiej widział, i nie przekonają go żadni naoczni świadkowie, żadne wideo filmy. No cóż, niech nas Bóg broni przed takimi ludźmi, bo każdą zbrodnię potrafią usprawiedliwić. Pewnie wg. tagore rizuny żadnych Polaków, Żydów, Rosjan i UKraińców w latach 40-ch ubiegłego wieku też nie riezali, tylko bohatersko bili się z bolszewikami i Niemcami. Tak przecież mówią teraz rizuny. To nowe banderowskie pokolenie, co to wyrosło na kłamstwach i na nienawiści, pokazało w Odessie do czego jest zdolne. Niczym się nie różnią od swoich ojców i dziadów. Te same sadystyczne i bestialskie metody. Mam nadzieję, że Putin wkrótce spuści im zasłużony wpi..dol, i odeśle do banderowskiego piekła.

vanderbrook @vanderBrook:
P. Andrzej_z_Balto: Nalezy Pan do grupy ludzi, ktorzy wyciagaja z sytuacji na Ukrainie poprawne wnioski i dokonuja tu odpowiednich wpisow. Sa to np. Hetmanski, Mohort 1772, JKM_ci_, Roch, jax1, Jumanyga, Ostoya14 i WincentyPol. Na tym forum sa tez wpisy banderowciw i ludzi slabo poinformowanych, ktorzy sie jednakze sila na wyrazanie mocnych opinii. Wpisy tych ludzi charakteryzuje czesto obcesowosc i chamstwo. Naleza tu wilk, raul (to ta sama osoba), tadeko, tutejszy, tutejszym, Muni a czasem amstaf. Ten ostatni jednakze podniosl dwa interesujace tematy i mijemy nadzieje,ze je rozwinie w sposob cywilizowany. W odroznieniu od Niemiec, ktore przeszly przez denazifikacje i uznanie swoich wojennych zbrodni i ludobojstwa, Ukraincy tego nie zrobili. Przeciwie, zaprzeczaja, sa napastliwi i aroganccy. Stawiaja zbrodniarzowi Banderze pomniki i uwazaja go za bohatera. Niewatpliwie zrobia to samo przy nastepnej okazji. Pokazali swa morderczosc znowu 2 maja 2014 r. w Odessie, powodujac smierc dziesiatek osob. Palenie ludzi zywcem to banderowska ulubiona metoda. W stanislawowskiem, tarnopolskiem, wolynskiem i lubelskiem spalili zywcem tysiace polskich rodzin. Wypowiedziom p. tagore broniacym banderowcow, ktorzy spowodowali to odeskie przestepstwo zaprzeczaja filmy. W tym filmie banderowiec z palka pod pacha mierzy i strzela z pistoletu w kierunku budynku Zwiazkow Zawodowych, ktorym sie niedlugo spala sie zywcem ludzie. W nastepnym filmie dowiemy sie ze to sotnik ‘Mykola’.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded &v=ypnu0vteNto.

W tym filmie banderowiec, ktorego widac strzelajacego z pistoletu w kierunku bundynku ZZ, rozmawia po ukrainsku przez telefon komorkowy i zdaje raport; banderowiec mowi kobiecie, ktorej glos slychac, ze to ‘sotnik Mykola’. ‘Sotnik’ to nazwa dowodcy ‘sotni’ UPA.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded &v=VgiTb3ed65w.

W tym filmie widac rzuty przygotowywanie i rzuty butelek z benzyna przez banderowcow:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded &v=je1neAJT4Hs.

Widac przygotowywanie butelek z benzyna: 0 min 32 sek i 0 min 58 – 59 sek. Sotnik ‘Mykola’ ktory sie przedstawil prze telefon w poprzednim filmie sprawdza przygotowujacych butelki z benzyna. 0 min 48 – 55 sek. Stary banderowiec ma w reku swiece dymna. Wydaje rozkazy. Macha laska. Meski glos do niego mowi ‘kamandir’ . 2 min 32 sek do 2 min 49 sek. Widac rzut plonaca butelka w budynek. 5 min 48 sek. Z pozniejszych doniesien wynika,ze w budynku zginelo okolo 100 osob. Byly zgwalcone i zamordowane przez faszystow kobiety. Faszysci dobijali maczugami rannych.Nic sie OUN/UPA i ich pogrobowcy nie zmienili i zrobiliby to samo z Polakami przy nastepnej okazji. Zas ich kijowski samozwanczy ‚rzad’ juz skomentowalem na tym forum tak: to jest szajka faszystow, oligarchow, zlodziei i jak sie tez okazalo, pedofilow (Kliczko, Awakow). Obalili konstytucyjnie wybrana wladze i staraja sie ustanowic autentycznie faszystowskie panstwo w Europie w 21-szym wieku. Faszysci i pedofile so do obejrzenia tu:

http://www.youtube.com/watch?v=tqI38lrtHe0 &feature=youtu.befeature=youtu.be.

Sklad osobowy szajki kijowskiej jest taki: Jaceniuk to bankier i oligarcha. Nomen omen jego nazwisko wywodzi sie z hebrajskiego rdzenia ‚joec’ (יוֹעֵץ) i jidisz ‚jecnu’, ( ייצנע ) : radzic, doradca. Nic nie szkodzi: hitlerowski admiral Milch tez byl Zydem; dalej, Tiahnibok to oligarcha i faszysta. Cytujac informacje z tego forum, w 2004 roku, w przemówieniu przy grobie dowódcy UPA, wezwał Ukraińców do walki z „mafią moskalsko-żydowską” i wychwalał OUN za walkę z „Moskalami, Niemcami, Żydami i innymi szumowinami [swołoczą], którzy chcieli zabrać nasze ukraińskie państwo”. Ta swolocz to 400000 Polakow wymordowanych przez Ukraincow z UPA w bestialskim amoku. Jarosz to bogacz i ponury faszysta. Pomagal Czeczencom razem z Muzyczko. Mordowali rosyjskich jencow nozami. Timoszenko to milionerka-zlodziejka. Zostala wymieniona jako wspolwinna w akcie oskarzenia (indictment) w sprawie kryminalnej US v. Lazarenko o milionowe miedzynarodowe oszustwa, pranie pieniedzy i dzialanie na szkode Ukrainie (US v. Lazarenko, US District Court in San Francisco, nr. akt CR-00-284-MJJ, http://www.tymoshenkocase.com/wp-content/uploads/2012/07/en32-t1.pdf , strona 7, linie 19 i 25). Janukowicz to oligarcha i tchorz, ale byl wybrany konstytucyjnie i faszysta nie jest. Bandere i UPA oficjalnie oglosil za bohaterow narodowych jego poprzednik, ‚cetkowana morda’ Juszczenko, wielki przyjaciel zlodziejki Timoszenko. I na koniec: Polska nie ma dlugiej wspolnej historii z Ukraina bo Ukraina jako panstwo powstala w 1918 roku z inicjatywy niemieckiego sztabu generalnego, glownie generalow Hindenburga i Ludendorffa.

…..


Zdjęcie archiwalne. Źr. cenzor.net

http://kresy.pl/wydarzenia/w-odessie-wzmocnione-sily-policji-patroluja-miasto-przed-rocznica-wydarzen-z-2-maja-2014/

W ODESSIE WZMOCNIONE SIŁY POLICJI PATROLUJĄ MIASTO PRZED ROCZNICĄ WYDARZEŃ Z 2. MAJA 2014

1 maja 2017|1 Komentarz|w bezpieczeństwo i obrona, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Zadaniem stróżów porządku ma być m.in. „niedopuszczenie do prowokacji” podczas trzeciej rocznicy spalenia w Domu Związków Zawodowych ponad 40 osób.

Przed trzecią rocznicą tragicznych wydarzeń w Odessie 2. maja 2014 roku ukraińskie władze skierowały do Odessy dodatkowe siły policji z Kijowa i Dniepru. Łącznie tego dnia porządku w mieście ma pilnować 2 tys. funkcjonariuszy policji, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Gwardii Narodowej oraz kursantów państwowego uniwersytetu spraw wewnętrznych.

Funkcjonariusze mają patrolować przede wszystkim centralne rejony miasta, terytorium Kulikowego Pola, Placu Sobornego, okolice dworca kolejowego oraz rynku Prywoz. Wejście na Kulikowe Pole, gdzie 3 lata temu w Domu Związków Zawodowych doszło do masakry ponad 40 prorosyjskich aktywistów, będzie możliwe jedynie przez specjalne „punkty filtracyjne”. Zadaniem stróżów porządku ma być m.in. „niedopuszczenie do prowokacji”, jak wyraził się dyrektor departamentu prewencji ukraińskiego MSW Ihor Babycz.

Dzisiejszej nocy podczas patrolowania terenu w pobliżu dworca kolejowego policjanci znaleźli plecak z materiałami wybuchowymi.

Kilka dni temu szef administracji obwodu odeskiego Maksym Stepanow nazwał decyzję rady miasta Odessy o częściowym cofnięciu dekomunizacji nazw ulic „prowokacją” przed trzecią rocznicą „tragicznych wydarzeń z 2 maja”. Stepanowa szczególnie oburzyło przywrócenie nazwy ulicy Tierieszkowej, która w 2014 roku będąc deputowaną rosyjskiej Dumy głosowała za zatwierdzeniem aneksji Krymu. W sprawie decyzji rady miasta prokuratura wszczęła śledztwo. Ukraińskie media informowały także, że przywrócenie starych nazw ulic zablokował sąd.

Kresy.pl / Hromadske

Sun Escobar @Sun Escobar:
Tym osobom, zamordowanym przez banderowców, powinni postawić pomnik. Walczyli pokojowo o swoje przekonania, nie używali siły. Kolejne ludobójstwo ukraińców.

…..


źr. PAP

http://kresy.pl/wydarzenia/newsweek-opisuje-historie-bojownika-oddzialu-zwiazanego-z-prawym-sektorem-pobierajacego-zasilek-w-polsce/

„NEWSWEEK” OPISUJE HISTORIĘ BOJOWNIKA ODDZIAŁU ZWIĄZANEGO Z PRAWYM SEKTOREM POBIERAJĄCEGO ZASIŁEK W POLSCE

1 maja 2017|3 komentarze|w Polacy, polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

Radosław Omachel w artykule „Cała prawda o ukraińskiej imigracji” opisuje w pozytywnym świetle wpływ nowoprzybyłych Ukraińców na polską gospodarkę.

Omachel w artykule przedstawia m.in sylwetkę 30-letniego Kiriła Gołowaczenki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Imigracja zarobkowa z Ukrainy zamraża płacę Polaków i psuje polską gospodarkę – twierdzi ekspert

Jak pisze Omachel – Kirił Gołowaczenko ma trzydziestkę na karku. Ten były żołnierz oddziału związanego z Prawym Sektorem (nacjonalistyczny ruch polityczny) walczył ze wspieranymi przez Rosję separatystami w okolicach Ługańska. Został schwytany przez oddział rebeliantów. Z niewoli wyszedł z przestrzelonym kolanem. Po powrocie do domu Gołowaczenko spakował walizki, zabrał żonę oraz trzyletnie dziecko i przyjechał do Polski, do Zambrowa. – Na Ukrainie nie czułem się bezpiecznie – przyznaje. Wystąpił o status uchodźcy (wydawany osobom, które udokumentują, że w ich rodzinnym kraju może im grozić niebezpieczeństwo), dostaje od polskiego państwa nieco ponad tysiąc złotych zasiłku. – Dorabiam dorywczo na budowach. Jak będę miał wszystkie potrzebne dokumenty i zalegalizuję pobyt, pójdę do pracy w ochronie – mówi Gołowaczenko.

Kresy.pl / Newsweek.pl

jazmig @jazmig:
Co to znaczy nie czuł się na Ukrainie bezpiecznie, skoro walczył w prawym sektorze? Jemu tam przysługują wspaniałe apanaże, ulgi na wszystko, sanatoria itp. W zachodniej Ukrainie jest bohaterem narodowym. Kto i jakim prawem przyznał mu status uchodźcy?

UPAdlina @UPAdlina:
przestrzelone kolano ??… Ja bym banderowskiej gnidzie przestrzelił łeb !!

Monroe @Monroe:
No właśnie tacy ludzie z definicji nie powinni mieć prawa pobytu w Polsce. Co najwyżej wizy tranzytowe do Kanady czy innej Australii.

…..

Masakra w Odessie pozostawia mnóstwo pytań

Published on May 7, 2014
Według docierających informacji wydarzyła się krwawa prowokacja. Cele tej prowokacji są identyczne tej, którą urządziła hunta w Kijowie: „nieznani snajperz”y strzelali do samoobrony Majdanu, aby uzyskać „przestępstwa Janukowicza”. Były potrzebne trupy i Jaceniuk, Parubij, Kliczko je zorganizowali. W Odessie zadanie było identyczne. Potrzebne były trupy tych, którzy występują za „całościowość Ukrainy”. Następnie dla zachodnim mediów zademonstrowano by „okrucieństwo Rosji na Ukrainie” w postaci zabitych kibiców. Prowokatorzy z bronią byli przebrani za separatystów i mieli wstążki św. Jerzego. Zaatakowali kolumnę kibiców. Zaczęły się potyczki. Użyto broń palną z obu stron, żeby uzyskać trupy „patriotów Ukrainy”. Rozwścieczeni bojownicy Prawego Sektora wraz z kibicami prawdopodobnie według zamiaru prowokatorów mieli „zwyciężyć separatystów”, ponieść straty, a zarazem zburzyć obóz przeciwników Majdanu na Polu Kulikowskim. Sytuacja wymknęła się spod kontroli — rozwścieczeni bojownicy Prawego Sektora i kibice spalili żywcem czterdziestu ludzi. Pierwszy kanał TV Rosji prowadził dochodzenie w tej sprawie.

http://www.bibula.com/?p=85540
Ukraińcy protestują przeciwko emisji we Francji filmu dokumentalnego o masakrze w Odessie

https://www.monitor-polski.pl/makabryczna-prawda-o-masowym-mordzie-w-odessie/

https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/

http://thepolishreview.co.uk/index.php/nie-lubie-poniedzialkow/976-masakra-w-odessie-czyli-jak-banderowcy-pielegnuja-tradycje.html

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-banderowskie-ludobojstwo-odessie-2014-05

Jak zabijali mieszkańców Odessy w budynku związków zawodowych – detale… +18

http://pl.uzbrojenie.wikia.com/wiki/Zbrodnia_w_Odessie

http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/457985,deputowani-dumy-o-wydarzeniach-w-odessie-na-ukrainie-to-nowe-auschwitz.html

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/masakra_w_odessie_przeraza_sankcje_ue_smiesza_drastyczne_zdjecie_303589.html

http://www.polskatimes.pl/artykul/3424301,ukraina-masakra-w-odessie-dowodem-na-to-ze-kijow-nie-jest-w-stanie-zdusic-rewolty-zdjeciavideo,id,t.html

http://wyborcza.pl/1,76842,15900579,Masakra_w_Odessie.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16027455,2_maja_w_Odessie_zginelo_48_osob__Co_naprawde_sie.html

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/pozar-domu-zwiazkow-zawodowych-w-odessie-wiele-ofiar/1hx64

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/konflikt-na-ukrainie-za-tragicznym-pozarem-w-odessie-staly-rosyjskie-specsluzby,507738.html

http://www.se.pl/wiadomosci/swiat/separatysci-w-slowianskuzamieszki-w-odessie-pozar-budynku-zwiazkow-zawodowych-nowe-informacje_395708.html

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-sbu-podaje-nazwiska-odpowiedzialnych-za-wydarzenia-w-odessie,nId,1419409

http://www.radiownet.pl/publikacje/banderowcy-z-tytulami-czlowiek-roku-2014-gazety-polskiej

http://isakowicz.pl/w-canal-film-o-neonazistach-na-ukrainie-czy-tvp-tez-bedzie-miala-odwage/

18 thoughts on “475 Masakra w Odessie 2 maja 2014, czyli „jakośsamospalenie”, czyli o czym „wolni ludzie z Majdanu” i nie tylko,.. wolo raczej nie pisać i nie myśleć…

 1. Chore społeczeństwo, chora faszystowska władza, to i chory kraj. W głowie się nie mieści, że w XXI w. takie rzeczy dzieją się w Europie. Osobiście mam pretensje do polskich polityków, że w imię swoich chorych, nieracjonalnych fobii pozwolili, aby banderowska bandycka hydra znowu się odrodziła. To także wina polskich polityków, także PiS i osobiście samego Kaczyńskiego. Pomijam tu antypolską hołotę z PO, .N i wszelkie michnikowe tępe lewactwo.
  Myślę, że w miarę rozkładu pomajdanowego państwa ukraińskiego, ludzie z Odessy prędzej czy później wykorzystają okazję, aby się od tego chorego państwa odłączyć. Nie zapomną tej zbrodni i jeszcze trwalej nie identyfikują się z państwem, w którym mieszkają. Normalni Ukraińcy powinni zaś zwalczać tę banderowsko-faszystowską ideologię w swoim państwie, a po obaleniu reżimu, budować nowe ukraińskie państwo na demokracji i poszanowaniu innych narodów.
  Jeśli to się nie zmieni, nie widzę przyszłości dla tego państwa i dla społeczeństwa go tworzącego.
  Banderyzm kwitnie i w Polsce znajduje wielu propagatorów. Mam nadzieję, że za jakiś czas to się zmieni, a osoby sławiące tę zbrodniczą ideologię będą miały po prostu procesy karne. Mowa tu też o polskojęzycznych pracownikach naukowych, takich jak niejaki Wóycicki czy Vel – o zgrozo! doradca kolejnego kretyna – obecnego ministra spraw zagranicznych. Dobrze, że polskie społeczeństwo wzięło sprawy w swoje ręce i nie pozwala sobie już w kaszę dmuchać. Powstał film „Wołyń”, zniszczono liczne pomniki bandytów UPAdlińskich, zablokowano rowerową wycieczkę banderowskiej młodzieży przez Polskę. Od razu pan prezes Kaczyński zaczął też mówić innym głosem, a minister Błaszczak zablokował dotację Związkowi Ukraińców w Polsce na obchody 70. rocznicy Akcji „Wisła”. Ws. Ukrainy innym głosem mówi też Kukiz, gen. Skrzypczak, Leszek Miller czy prezydent Przemyśla R. Choma. Pojednania nie będzie, póki na Ukrainie kwitł będzie banderyzm. Napisałem nawet komentarz pod artykułem posła Ryszarda Czarneckiego, że zmuszanie polskiego społeczeństwa do miłości z banderowcami przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego. Jako przykład podałem nieudane próby komunistów, aby polskie społeczeństwo pokochało Związek Radziecki. Myślę, że Czarnecki to zrozumiał i co ważniejsze – że rozumie to też sam Kaczyński. Nie ma możliwości, aby polskie społeczeństwo pokochało bandersynów. Każdy kto będzie innego zdania, poniesie sromotną klęskę.
  Ukrainę prędzej czy później czekać będą kolejne wewnętrzne tarcia, zarówno społeczne, ekonomiczne jak i narodowościowe. Z kolejnych tego typu konfliktów kraj ten wyjdzie jeszcze bardziej osłabiony.

  Polubienie

   • Łemkowie są wewnętrznie podzieleni. Byli także podzieleni przed II w.ś. Wschodni Łemkowie są w jakimś stopniu proukraińscy, zachodni bardziej prorusińscy. Ci pierwsi czują się zarówno Łamkami jak i Ukraińcami, ci drudzy tylko Łemkami, ewentualnie w jakimś stopniu częścią Karpatorusinów. Ci pierwsi skupieni są w Zjednoczeniu Łemków, organizacji będącej częścią Związku Ukraińców w Polsce. Ci drudzy skupieni są w Stowarzyszeniu Łemków. Mają osobne coroczne „Watry”, imprezy kulturalno-artystyczne przy ognisku. Watra w Zdyni na Łemkowszczyźnie w ostatnich latach za sprawą Zjednoczenia Łemków, a zwłaszcza ich kontrowersyjnego szefa, znanego awanturnika proukraińskiego przerodziła się w Watrę de facto ukraińską, a nie łemkowską. Na imprezie tej więcej jest Ukraińców z Ukrainy oraz mniejszości ukraińskiej z Polski niż samych Łemków. Wszystko to ku rozpaczy prorusińskich Łemków, którzy chcieliby, żeby ta impreza była przede wszystkim dla Łemków. Stąd konkurencyjne „watry na czużyni” (na obczyźnie) w Michałowie na Dolnym Śląsku i w Ługach na Ziemi Lubuskiej (40 km od Gorzowa). Jak można było też zauważyć, obie organizacje osobno obchodziły rocznicę Akcji „Wisła”.
    Wg ostatniego spisu powszechnego w Polsce z 2011 r. w Polsce jest 11.000 Łemków (liczba jest zaniżona). Z tego 6.000 osób zadeklarowało, że czuje się tylko Łemkami podając tylko tę jedną „narodowość / grupę etniczną”, do której się poczuwa. Aż 4.000 osób zadeklarowało wspólne łemkowsko-polskie poczucie tożsamości. Zaś łemkowsko-ukraińskie 1 tysiąc osób. Wynika z tego rzecz zdumiewająca: że poczucie przynależności do narodu ukraińskiego w Polsce jest dość niskie. Mimo to opcja ukraińska odgrywa nieproporcjonalnie dużą rolę w reprezentowaniu Łemków, a przez to w utożsamianiu Łemków z Ukraińcami.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_Spis_Powszechny_2011#Mniejszo.C5.9Bci_narodowe_i_etniczne

    I właśnie te utożsamianie jest dla Łemków zabójcze z wielu powodów. M.in. przez te utożsamianie Łemkowie zostali wciągnięci w spór polsko-ukraiński i rykoszetem oberwali w wyniku Akcji „Wisła”. Po II w.ś. też nie było im łatwo znaleźć bezpiecznego miejsca w nowym środowisku ziem zachodnich, gdyż polska ludność (w dużej mierze kresowa) brała ich za Ukraińców lub co gorsza za „benderowskich bandytów”. Moje zdanie jako z pochodzenia pół-Łemka jest następujące: Łemkowie mimo bliskości językowej, kulturowej i religijnej powinni się trzymać jak najdalej od Ukrainy i od prób utożsamiania ich z Ukraińcami. Nigdy bowiem te utożsamianie nie przyniosło im korzyści. Działacze łemkowscy powinni twardo stać na gruncie odrębności etnicznej od Ukraińców, aby znów nie zostać wpakowanym w ewentualny konflikt i aby nie dawać powodów do niechęci ze strony polskiej większości. Wspomniany przez mnie szef Zjednoczenia Łemków szkodzi tej sprawie i utrwala w mediach stereotyp Łemka-Ukraińca lub co gorsza Łemka-banderowca, który wspiera probanderowskie sympatie prezesa Tymy.

    Szkoda pięknej łemkowskiej kultury, która w dużej mierze znikła z Beskidów, a dziś częściowo kradziona jest przez Ukraińców. Łemkowie wciągnięci zostali w ten wir konfliktów z kilku powodów: nie było wśród nich zbyt wiele inteligencji, która rozumiałaby zagrożenia, za krótko istniało niepodległe państwo polskie w latach 1918-1939, by tę czysto łemkowską tożsamość w nim zbudować. Tożsamość łemkowską w opozycji do Ukraińców i jednocześnie państwowo propolską.
    Dziś, jak widać z badań, Łemkowie są państwowo propolscy. Wiem to też z autopsji, jako że spotykam się ze środowiskiem Łemków. Wielu spośród młodego pokolenia uległo też polonizacji. Ale są też tacy, którzy w domu mimo młodego wieku mówią po łemkowsku i jednocześnie czują silny związek z państwem polskim. Polecam m.in. książkę „Transmisja tożsamości (Studium przypadku Łemków” autorstwa Beaty Anny Orłowskiej; wydawnictwo Lemko Tower, Strzelce Krajeńskie 2013.

    Polubienie

   • A jak ma się język „łemkowski” do „polskiego” i „ukraińskiego”, biorąc pod uwagę to, że dwa ostatnie to sztucznie stworzone i urzędowo ugrzecznione gwary języka słowiańskiego? Można zrobić jakieś porównanie kilkunastu podstawowych słów?

    Tu jest raczej ogólniej, patrz: https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_rusi%C5%84ski

    Przyznam się szczerze, że ja mam raczej teraz chopla, jeśli chodzi o gwary, zwłaszcza „górskie”, bo tak sobie myślę, że tam mogło zachować się najwięcej ze starości…

    Uczę się teraz z konieczności na powrót rosyjskiego,.. i w sumie dość swobodnie już gadam i mnie już rozumieją,… Musiałem zacząć gadać po rosyjsku, bo znajoma potrzebowała pomocy z angielskim, a jej angielski, jest gorszy niż mój rosyjski i samo poszło… Śmieszne, bo w podstawówce i w liceum byłem najgorszy w klasie z tego języka. Nie chciałem się go uczyć, bo był to dla mnie język wroga, czyli komuchów,.. no ale wszystko zmienia się nieoczekiwanie… hehehe

    W życiu nie myślałem, że będę siedział w językach, tak jak to robię teraz… Normalnie szok…

    Polubienie

   • Cokolwiek dla porównania…

    Np. polskie JeSTeM, wg mnie pochodzi od Ja SeM, czyli Ja Sam

    Tzw. j. polski został stworzony przez literatów w tzw. 19w z gwary mazowieckiej, wielkopolskiej lub małopolskiej, a pewno dopiero w tzw. 1936r reforma ortografii go ukształtowała ostatecznie, nie licząc komunistycznej nowomowy po tzw. 1945r…

    J. polski to takie naukofe półpolskie, półłacińsko-angielsko-niemieckie sztuczne zubożenie… Prawdziwy język został przechowany w gwarach, a nie w mowie pałacowej, patrz R1b w Yamnaya…

    Moja Babcia mówiła np. Po+ToK+NiJ, kiedy chodziło jej o o”MyJ, o+PL”o”C” coś… Mówiła (c)HoDz’+Wa, Po”JDz’+Wa, iDz,.. czyli jeszcze 15-20 lat temu używano na wsi lubelskiej mowy podwójnej w mowie potoczniej… ale mondrale redahtory z wielkomiejskich gazet okroili i ociosali co tylko dało się, także został tylko goły pień…

    Co innego pra-słowiańskie rdzenie, które od tysięcy lat brzmią podobnie, a co innego gramatyka, która jest wymuszana przez czasopisma, a teraz przez radio i tv. Rusiński brzmi starodawnie… sądząc po tym, co widać po wikipedii…

    Polubienie

 2. http://kresy.pl/wydarzenia/kijow-zniszczono-pomnik-poswiecony-niebianskiej-sotni/


  niszczony pomnik źr: Kanal 5

  KIJÓW: ZNISZCZONO POMNIK POŚWIĘCONY NIEBIAŃSKIEJ SOTNI

  4 maja 2017|0 Komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Bartlomiej Gajos

  W jednej z dzielnic Kijowa zdewastowano pomnik „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”.

  Granitowa tablica z napisem „Bohaterowie nie umierają” umieszczona na kamiennym obelisku w jednym z kijowskich parków została oblana żółtą farbą. Ukraińska policja szuka sprawców dewastacji.

  ,,Niebiańską sotnią” nazywa się wszystkich demonstrantów, którzy zginęli w czasie tzw. „Rewolucji Godności” na Majdanie. Otaczani są na Ukrainie wielkim kultem.

  Czytaj również: Na Wołyniu zamazano pomnik Niebiańskiej Sotni. „Bezbożna czerń” na płaskorzeźbie

  kresy.pl/zik.ua

  Polubienie

 3. „Np. polskie JeSTeM, wg mnie pochodzi od Ja SeM, czyli Ja Sam…”

  Rozwikłanie tego może być zarówno proste jak i trudne, na pewno wymaga długiej analizy.
  „em” traktowałbym tylko jako końcówkę, a nie rdzeń.

  J.ST
  JeSTem
  JeST’>jeść, po prostu być żyć

  jak idzie to w gwarach, kolejne długie poszukiwania, ktorych nikomu nie chce sie wykonać, ja strzelam tak
  JeSTem> JeZDem, co z tego ma wyniknąc nie mam pojęcia, może z tego mamy
  JeŹDca, ktoś poruszający się JecHać.
  JeDŹ>IDŹ, z tego „jedź” wprost do „jeść”.. wróciliśmy do początku.

  Wszystko wygląda na jedno i to samo slowo, ten sam rdzeń, który jednak w wyniku wielolat tysięcznej ewolucji wybrzmiał w rózne słowa.

  W ogole to ź jest związane z ruchem, czymś życiodajnym
  źrebak, źdźbło, źródło, źrenica

  Polubienie

 4. http://valya-11.livejournal.com/1692.html

  Jak zabijali mieszkańców Odessy w budynku związków zawodowych – detale… +18
  May 5th, 2014

  Oryginał ze strony frallik в Как убивали одесситов в Доме Профсоюзов – детали сценария… +18
  http://vvv-ig.livejournal.com/690116.html

  Już jest jasne, że w budynku związków zawodowych w Odessie było zabitych więcej niż 42 ludzi. Prowokatorzy zaciągnęli ludzi do budynku, gdzie można było ich zabijać bezkarnie, z przyjemnością (!) i bez świadków. Pożaru wewnątrz budynku nie było – była imitacja pożaru, żeby na pożar zrzucić masowe zniszczenie (ludobójstwo) obywateli Ukrainy.

  Wersja posta w angielskim języku – http://ersieesist.livejournal.com/813.html


  Radość „patriotom Ukrainy” – oni sami wskazują ofiarę, zabójcę i miejsce przestępstwa. Przyszła matka Odessa-mama zabita. Zabita i Ukraina

  Polubienie

 5. Prawica Narodowa 83.31.223.*24 minuty temu
  Oddajcie Kosowo Serbom to potępię aneksję Krymu. Dopóki nie oddacie Kosowa to ja akceptuję wcielenie Krymu do Rosji bo mają prawo. Nigdy bym nie pomyślał, że poprę Ruskich.

  http://wpolityce.pl/swiat/338474-rada-europy-twardo-stawia-sprawe-wobec-rosji-aneksja-krymu-zagrozeniem-dla-bezpieczenstwa-w-europie

  Rada Europy twardo stawia sprawę wobec Rosji. „Aneksja Krymu zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie”


  opublikowano: godzinę temu

  Krym / autor: pixabay.com
  Komitet Ministrów Rady Europy wydał decyzję, w której uznał zajęcie Krymu przez Rosję za naruszenie prawa międzynarodowego i zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie. RE wezwała Rosję do przeprowadzenia dochodzenia ws. zarzutów o łamanie praw człowieka na półwyspie.

  Rada Europy wzywa Rosję do „podjęcia wszelkich niezbędnych działań w celu poszanowania praw człowieka na Krymie oraz do natychmiastowego zakończenia wszelkich naruszeń tych praw, w tym naruszenia prawa do wolności wypowiedzi, wolności zgromadzeń, wolności sumienia i wyznania, działań i praktyk dyskryminacyjnych, arbitralnych zatrzymań, tortur i innych brutalnych, nieludzkich czy poniżających praktyk, represji wobec przedstawicieli mniejszości (…)”.
  Komitet Ministrów w opublikowanej w środę decyzji apeluje o przestrzeganie przez Rosję swoich międzynarodowych zobowiązań, w tym Europejskiej konwencji praw człowieka.

  Komitet potępił również decyzję Sądu Najwyższego na Krymie z 26 kwietnia 2016 roku, wprowadzającą zakaz działania Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, uznanego przez tenże sąd za organizację ekstremistyczną. RE uznała decyzję sądu za naruszenie praw Tatarów i wezwała do jej unieważnienia.

  Komitet Ministrów RE podkreślił również, że na półwyspie powinny być stworzone bezpieczne i sprzyjające warunki dla miejscowych i międzynarodowych mediów, organizacji pozarządowych i działaczy na rzecz praw człowieka.

  Jak informuje w piątek gazeta „Kommiersant”, ukraińskie MSZ wyraziło zadowolenie z powodu pierwszej decyzji Komitetu Ministrów RE w pełni poświęconej kwestii Krymu. Rosyjskie MSZ nie skomentowało decyzji RE.

  Komitet Ministrów planuje powrócić do tematu sytuacji na Ukrainie jesienią 2017 roku.

  ems/PAP

  ajwaj 85.212.81.*42 minuty temu
  banderowska ___ Europka – buahahaha

  radar 178.42.20.*godzinę temu
  Wiekszym zagrozeniem sa pajace w brukseli i banedrowska upaina!!!

  Rada Europy robi z nas 81.190.20.*godzinę temu
  ydyotów mówiąc jedno, a dając gigantyczną kasę za gaz, na rury, to drugie !!! Dzięki temu Rasza wciąż może szachować Stany i wysyłać nad Alaskę bombowce nuklearne.

  mruk 89.229.87.*2 godziny temu
  A odebranie Kosowa Serbom było w porządku?

  tre 89.72.120.*2 godziny temu
  Komitet potępił … a Rosja ma to w d.

  Polubienie

 6. tagore @tagore:
  Nie miejmy złudzeń ,podobnie wygląda kwestia działań ukraińskiego Państwa w sprawach „polskich” . Bardzo trafnie podsumował tą sprawę Balczun , Państwo Ukraińskie i jej obywatele mentalnie są bardzo daleko od Polski i Europy ,a bardzo blisko Rosji. Radykałowie (patrioci) ukraińscy nawet nie są świadomi w jakie buty wchodzą .Eksperyment oligarchów z neobanderowcami doskonale się powiódł i otworzył drogę do Perejasławia bis. W sumie zabawnie będzie oglądać miny ukraińskich polityków drugiego szeregu gdy dotrze do ich świadomości co się dzieje.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-zamieszki-wyroku-sadu-ws-masakry-odessie-video/


  Zamieszki pod sądem. Fot. dumskaya.net

  Ukraina: zamieszki po wyroku sądu ws. masakry w Odessie [+VIDEO]

  19 września 2017|1 Komentarz|w bezpieczeństwo i obrona, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Oskarżeni ws. masakry w Odessie zostali uniewinnieni przez sąd, jednak zaraz po ogłoszeniu wyroku dwóch z nich od razu aresztowano pod zarzutem separatyzmu. Przed sądem niezadowoleni proukraińscy aktywiści starli się z policją.

  Iliczewski sąd miejski w Czarnomorsku uznał 20 uczestników masakry w Odessie 2 maja 2014 roku za niewinnych zorganizowania zamieszek, w trakcie których zginęło 48 osób. Pięć osób, w tym Serhij Dołżenkow i Jewgiennij Mamiedow (obywatel Rosji), zostało wypuszczonych.

  Sąd uzasadniając swoją decyzją wskazał na porażkę śledztwa i brak dowodów popierających oskarżenia prokuratorskie. Zaznaczono, że winy oskarżonych w zasadzie nie próbowano udowodnić. Wskazano też na szereg uchybień w toku czynności śledczych. M.in. zaznaczono, że część lokalizacji, w tym centrum handlowe „Ateny”, przeszukano i sprawdzono dopiero dwa tygodnie po zdarzeniach, a z setek policjantów, którzy byli na miejscu, przesłuchano tylko jednego.

  Sąd miał także poważne zastrzeżenia do zeznań świadków. Nie wziął również pod uwagę części dowodów, które zostały pozyskane z naruszeniem prawa. Wykorzystano z kolei zeznania wskazujące, że „antymajdanowcy” nie byli uzbrojeni, a promajdanowi bojówkarze – uzbrojeni po zęby i dobrze zorganizowani.

  Ponadto sąd zaznaczył, że oskarżenia mają charakter polityczny, ponieważ na ławie oskarżonych zasiedli tylko członkowie stronnictwa prorosyjskiego, podczas gdy większość zabitych i rannych stanowili ich koledzy. Oskarżono tylko jednego promajdanowego uczestnika zdarzeń, ale wypuszczono go pod naciskiem proukraińskich aktywistów.

  Zdaniem politologa, dr Iwana Kaczanowskiego, w werdykcie zwrócono uwagę na braki śledztwa ws. sprawców masakry w Odessie, a także rolę Andrija Parubija, obecnego przewodniczącego ukraińskiego parlamentu, oraz innych rządowych oficjeli. W tym byłego gubernatora obwodu odeskiego, Wołodymyra Niemirowskiego.

  – Werdykt sądu jest zgodny z wynikami moich badań, że w masakrę w Odessie zamieszane były skrajnie prawicowe organizacje i rządowi oficjele oraz, że wyjaśnia to porażkę śledztwa – komentuje dr Kaczanowski. Dodał, że wyrok jest kolejną ilustracją tego, że media, przywódcy rządu i różni „samozwańczy eksperci” nie są dobrymi źródłami w kwestii masakry w Odessie, a także masakry na Majdanie.

  Jednak w trakcie ogłaszania wyroku na salę weszli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wręczyli Dołżenkowowi i Madiedowi notę ws. podejrzenia o nowe zarzuty, tym razem zarzucając im separatyzm. Dziennikarzom nakazano opuszczenie sali rozpraw. Następnie obaj mężczyźni zostali aresztowani.

  Po ogłoszeniu wyroku, przed budynkiem sądu wybuchły zamieszki z udziałem policji i proukraińskich aktywistów, którym nie spodobał się wyrok sądu. Około 20 osób zaczęło obrzucać policjantów różnymi, znalezionymi pod ręką przedmiotami. Doszło do starć, policja użyła pałek i gazu łzawiącego. Funkcjonariusze otoczyli budynek sądu, by chronić go przed demonstrantami.

  Z kolei protestujący nie chcieli dać za wygraną. Zapowiedzieli, że zablokują bus z osobami, które zostały w poniedziałek uniewinnione przez sąd. Zaczęli też wznosić barykadę, a także znosić opony i drewniane palety do podpalenia.

  Masakra w Odessie

  Masakra w Odessie, nazywana także „Tragedią 2 maja”, miała miejsce 2 maja 2014 roku. Grupa miejscowych aktywistów popierających nowe władze w Kijowie i kibiców piłkarskich zaatakowała wówczas prorosyjską pikietę – tak zwany „Antymajdan”. Jego uczestnicy zabarykadowali się w miejscowej siedzibie związków zawodowych. Budynek podpalono. Wiele osób zginęło w pożarze, bądź z zaczadzenia, ale niektórzy świadkowie mówią o dobijaniu osób uciekających z pożaru.

  Zginęło wówczas 48 osób, a ponad 200 zostało rannych. Sześć osób zginęło od kul, a pozostali wskutek pożaru w budynku związków zawodowych, który był oblegany przez promajdanowych aktywistów. Z tego 10 osób zginęło próbując opuścić zablokowany budynek.

  Przeczytaj: Ukraiński sąd utajnił materiały śledztwa w sprawie masakry w Odessie

  W maju br. cytowaliśmy oświadczenie „Grupy 2 maja”, prowadzącej niezależne śledztwo ws. masakry, mówiące o tym, że „Ukraina nie ochroniła swoich obywateli podczas zamieszek [2. maja 2014] w centrum Odessy, nie podjęła środków w celu uratowania ich podczas pożaru (…). Państwo nie przeprowadza właściwego śledztwa ws. przestępstw popełnionych tego tragicznego dnia i nie stoi na straży prawa podczas posiedzeń sądu”.

  Grupa wskazywała, że Ludmiła Bałaban, która straciła syna w pożarze budynku Związków Zawodowych, pozwała Ukrainę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, oskarżając ją o celową bezczynność organów egzekwowania prawa, opóźnianie śledztwa, ograniczanie dostępu do materiałów śledztwa oraz ograniczanie prawa do sądu. W czerwcu br. działaczka Grupy, Swietłana Podpałaja, została napadnięta i pobita w pobliżu swojego domu.

  CZYTAJ TAKŻE: Europa krytykuje ukraińskie śledztwo w sprawie masakry w Odessie

  112.ua / Interfax / facebook.com /pravda.com.ua / Kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.