510 SKRBH 55 Stare słowiańskie nazwy na terenie dzisiejszych Niemiec na mapach Google’a

Stare słowiańskie nazwy na mapach Google
Stare słowiańskie nazwy na mapach Google’a. Fot. http://www.google.pl


Krótka piłka, bo jeden obraz wart jest tysiąc TySia”C / T(Ho)o”SioNDz / THouSaND… słów…

Dodam tu od siebie tylko to:

https://en.wikipedia.org/wiki/Krakow_am_See

https://en.wikipedia.org/wiki/Krakower_See

Znalezione obrazy dla zapytania Krakow germany

Znalezione obrazy dla zapytania Krakow germany

A Grabow widzicie? A inne nazwy kończące się na +oW?!!


http://radioszczecin.pl/6,122291,stare-slowianskie-nazwy-na-mapach-googlea&s=1&si=1&sp=1

2015-03-07, 19:00 Michał Elmerych

Stare słowiańskie nazwy miejscowości pojawiły się na mapach Google. Od niedawna w serwisie można znaleźć nazwy miejsc, które są wyświetlane automatycznie w języku każdego kraju.

Nowy Branibórz zamiast Neubrandenburg, Wkryujście zamiast Ueckermünde, Wołogoszcz zamiast Wolgast czy Chociebuż zamiast Cottbus – tak wyglądają niemieckie – i nie tylko – miejscowości w mapach Google Maps. To dlatego, że nazwy są automatycznie wyświetlane w lokalnym języku każdego kraju.

Chociaż nie można zmienić języka używanego do wyświetlania nazw miejsc, główne miasta i lokalizacje można wyszukiwać za pomocą różnych języków. Wystarczy zmienić domenę kraju na przykład de, pl (Polska) czy jp – wtedy nastąpi automatyczne przeniesienie do domeny krajowej i widoku mapy na podstawie danej lokalizacji.

Gdzie Kraj/Świat: Świat

19 thoughts on “510 SKRBH 55 Stare słowiańskie nazwy na terenie dzisiejszych Niemiec na mapach Google’a

 1. Jest tam WittStock
  Stock>stok
  Witt>???

  Wit-biały w holenderskim,flamandzkim = Białystok

  Wit-szeroki w staro-wysoko-niemieckim = Szerokistok

  Witt = weis po niemiecku

  [Witt – nazwisko pochodzące od imion Wit i Witold, oznaczające „witać”, „pozdrawiać kogoś przy spotkaniu”, dawniej „przybywać”. W roku 1994 w Polsce mieszkały 1772 osoby o tym nazwisku, najwięcej w dawnym województwie pilskim (252)[1].

  Znane osoby noszące to nazwisko:

  Alicia Witt – amerykańska aktorka
  Carl Gustav Witt – niemiecki astronom
  Ernst Witt – niemiecki matematyk
  Fritz Witt – generał SS
  Jan de Witt – Holandia polityk
  Joachim Witt – niemiecki muzyk i aktor
  Katarina Witt – niemiecka łyżwiarka figurowa]

  [Wit – męskie imię rzymskie, pochodzenia albo barbarzyńskiego o etymologii nieznanej] – no i proszę, unknown origin = słowiańskie

  Witt=wit po polsku, czyli Pan, PańskiStok,

  [Świętowit – Świętowit (połabskie: Svątevit; prawdop. od „święty” – dawniej tyle co „potężny” i „wit” – „pan”) – główne bóstwo czczone przez plemię Słowian połabskich – Ranów, zamieszkujące na wyspie Rugii w grodzie Arkona. Relacja duńskiego kronikarza Saxo Gramatyka zawarta w dziele Gesta Danorum podaje, że w tamtejszej świątyni przedstawiać boga miał posąg olbrzymiej, antropomorficznej istoty o czterech twarzach]

  – prawdop. od „święty” ? czyli tylko przypuszczają? czyli równie dobrze może SwiatoWit – Pan Świata, Pan Światła, świat=światło
  …..
  [Atrybutem Świętowita był miecz, a świętym zwierzęciem biały koń, ] – biały koń? Powrót do wit=biały we flamandzkim i holenderskim?!

  Witt=Wid , tt=d, Wid, widzieć, widno=jasno, WidStok=Stok widoczny z daleka albo JasnyStok=BiałyStok

  Polubienie

   • Na przykład to
    „Dr Agnieszka Dumin-Przybyła ostrzegła przed niebezpieczenstwami czyhającymi w zakamarkach sieci, od których szanujący genealogowie trzymać powinni się z daleka, zostawiając dostatecznie sporo miejsca folklorystom, komikom i psychiatrom. Turbosłowiańskie teorie omijajmy szerokim łukiem!”
    http://www.genealogiagenetyczna.com/2017/06/podsumowanie-konferencji-genealogicznej-w-chorzowie.html

    Jak sprawdziłem doktorka jest kulturoznawcą,więc nadal XIX wieczną metodologię wdraża w życie.
    Wprost mówi profesorom i doktorom co im wolno myśleć,a co nie.

    Polubienie

   • Norma… Ja już od dawna przestałem liczyć, że coś nagle odmieni się… Należy zwyczajnie robić swoje… Bum, bum, bum… Przecież musi z czegoś żyć, co nie?

    Polubienie

   • Tylko, że to była konferencja genetyczna, występował m.in. prof.Piontek, a ta doktorka niczym oficer polityczny w LWP.

    Polubienie

   • No cóż. Mnie to nie dziwi. Patrz na brednie opowiadane wszędzie. Ludzie zwyczajnie nie lubią samodzielnie myśleć… Róbmy swoje… Bum, bum, bum… Oni kiedyś pękną…

    Polubienie

 2. Ciekawy komentarz
  http://rudaweb.pl/index.php/2017/06/27/wojna-500-letnia-schylek-europy-starozytnej/#comment-273345

  „Zamieściłem to również w artykule o Wenetach, ciekawe informacje o Wenetach i Wenecjanach w filmie na tej stronie:
  http://venetianambassadors.org
  i ta organizacja ma taką ciekawą inicjatywę:
  http://venetianambassadors.org/projects/your-venetic-origins/
  Warto przeczytać wywiad z Dr. Piero Favero, jest też interesująca mapka.Tak pokrótce, w Bretanii zidentyfikowano R1a1-Z92. Co ciekawe, Z92 znaleziono także nad jeziorem Wan w Turcji. Taki cytat:
  „What is striking here is the discovery of the presence of haplogroup R1a-Z92 in Brittany, which can confirm the hypothesis of Jadranka Gvozdanović of cultural homogeneity between Baltic Venetics and Venetics of Brittany.”:

  „Co uderzające, to odkrycie haplogrupy R1a-Z92 w Bretanii, co może potwierdzić hipotezę Jadranki Gvozdanovic o kulturowej tożsamości Wenetów Bałtyckich i Wenetów z Bretanii”.”

  Koniec cytatu.

  Inne spojrzenie na słowiańskie słowa w staroangielskim, czasami odczytywalne we współczesnym.
  Kiedyś nienaukowy był Lądyn-Lądek-Ląd-Land i co najwyżej powodem do tworzenia komedyj.

  Ale w planie B mam wersję, że to może nie R1a za to odpowiada, a kudzie z hg.I2
  Dotychczas w k.amfor kulistych (KAK, 5000lat temu) znaleziono wyłącznie I2a, potem KAK została wchłonięta(ok.4500lat temu) przez CWC, zdominowany przez R1a (o czym wiemy z danych z Pribałtyki i zach.Rosji).
  Plan A – przynieśli i roznieśli R1a
  Plan B – pozostałość po łowcach zbieraczach I2a, która to hg.I są pierwszymi homo sapiens na płw.europejskim, obecnymi od 30 000 lat (np.znalezione w Czechach)

  Ale plan B ma zaprzeczenie w rozkładzie hg.I w europie.

  Polubienie

 3. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,414756,germanie-na-terenach-obecnej-polski-mieszkali-dluzej-niz-uwazano.html

  Cytat:
  Natknęliśmy się na trzy duże konstrukcje słupowe, zbudowane według kardynalnych kierunków świata. Z uzyskanych przez nas dat radiowęglowych z próbek pobranych z dołów posłupowych wynika, że konstrukcje wzniesiono między końcem V a początkiem VII w.” – powiedziała PAP kierownicza wykopaliska w Ulowie, dr Barbara Niezabitowska-Wiśniewska z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie.

  Dla badaczki jest to duże zaskoczenie, gdyż do tej pory w polskiej archeologii przeważał pogląd, że w tym czasie większa część terenów obecnej Polski była opuszczona przez ludzi. Lukę po m.in. plemionach germańskich, które przeniosły się w różne części Europy, mieli wtedy stopniowo wypełniać Słowianie przybywający ze wschodniej części kontynentu – znad Dniepru.

  „Konstrukcje te zatem pochodzą z czasów, kiedy nad Wisłą zaczęli pojawiać się Słowianie. Jednak lud ten nie wznosił budowli takiego typu, które odkryliśmy w Ulowie” – zaznacza archeolog. Pierwsi Słowianie mieszkali w konstrukcjach częściowo zagłębionych w ziemię – półziemiankach. Domostwa te posiadały najprawdopodobniej dwuspadowy dach, gdyż archeolodzy czasami odkrywają w środkowej części konstrukcji rząd dołów posłupowych, które go podtrzymywały.

  „Odkryte przez nas konstrukcje były odmienne od typowych domów słowiańskich – po pierwsze nie były wkopane w ziemię; po drugie były obszerne” – zaznacza badaczka. Największy z nich miał blisko 4,5 m na 3,8 m. Swoją formą dom z cmentarzyska przypomina znane wcześniej z tego terenu konstrukcje – a w nich mieszkali Germanie.

  W opinii dr Niezabitowskiej-Wiśniewskiej domy wznieśli Germanie. Otwarta pozostaje odpowiedź na pytanie, dlaczego stało się to na terenie cmentarza. Badaczka ma dwie koncepcje. Według jednej z nich konstrukcje te wznieśli Herulowie – lud germański, który mógł przybyć aż z Moraw. Decyzję o wędrówce do swoich macierzy, czyli Skandynawii, podjęli oni po porażce w walkach z Longobardami. Zdaniem archolog z zapisków Prokopiusza z Cezarei wynika, że działo się to w początkach VI w. Nietypowe domy byłyby zatem świadectwem ich wędrówki na północ – uważa badaczka.

  Zagadkowe jest jednak to, że osoby, które wznosiły konstrukcje, nie były świadome istnienia cmentarza – wiele z grobów zostało nawet częściowo zniszczonych w czasie wkopywania dołów na słupy stanowiące fundament domostwa.

  Archeolog przedstawia też drugą koncepcję dotyczącą funkcji i znaczenia konstrukcji. Być może ta sama grupa Germanów, która zasiedlała okolice Ulowa, żyła tam nieprzerwanie aż do VII w. W takim przypadku konstrukcje na cmentarzysku mogłyby być pozostałościami po miejscach, w których odprawiano rytuały pogrzebowe.

  „Nie zachowały się żadne ślady po zadaszeniu, dlatego możemy tylko domniemywać, że były to domy. Być może jednak były to platformy pogrzebowe, na których składano zmarłych mężczyzn” – sugeruje badaczka.

  Dlaczego akurat mężczyzn? Bo na dwóch cmentarzyskach w Ulowie do naszych czasów zachowały się tylko pojedyncze groby, w których ich pochowano. Być może po śmierci ciała mężczyzn traktowano w odmienny sposób – np. składano na drewniane platformy, z których szczątkami żywiły się zwierzęta – wskazuje badaczka.

  To nie pierwsze znaleziska archeologiczne, świadczące o złożonym obrazie kulturowym dzisiejszych terenów Polski 1,5 tys. lat temu. Odkryć zmieniających wizję naukowców dokonano również w Konarzewie w Wielkopolsce. Tam przebadano największą jak dotąd w Polsce liczbę domów słupowych z V i VI w. – a zatem nieco starszych, niż te z Ulowa. Naukowcy wiążą je z przedstawicielami kultury przeworskiej, często identyfikowanej z Germanami.

  Polubienie

  • Norma… Mam już gotowy materiał na artykuł o „braku germanizacji”. Kiedyś taki jeden „naiwny” człowiek od grodów na terenie dzisiejszych Niemiec, płakał żeby być takim jak on,.. naiwnym i łatwowiernym… To on twierdził, że germanizacji nie ma… 😦

   Polubienie

  • A gdzie niby widzisz, że R1b jest niby „aryjskie?!! Przejmujesz się pieprzeniem hindutva Jaydeep?

   Davidski said…
   Yamnaya looks LPIE. Something like Khvalynsk and/or Sredny Stog was probably PIE. There’s nothing suggesting otherwise, and it fits with the Y-DNA data.

   Polubienie

 4. http://wpolityce.pl/polityka/347140-prof-musial-wielu-wierzy-w-mit-ze-niemcy-rozliczyly-sie-z-nazistowska-przeszloscia-odszkodowania-panstwu-polskiemu-sie-naleza

  Prof. Musiał: „Wielu wierzy w mit, że Niemcy rozliczyły się z nazistowską przeszłością. Odszkodowania państwu polskiemu się należą”

  opublikowano: 6 godzin temu · aktualizacja: 6 godzin temu


  autor: youtube

  Nie podejmuję się ocenić, jakie szanse procentowo miałaby Polska na uzyskanie odszkodowań. Jednak patrząc od strony merytorycznej, odszkodowania te państwu polskiemu się należą

  — przyznał na łamach „Super Expressu” prof. Bogdan Musiał, historyk, specjalista od historii Polski, Rosji i Niemiec zapytany, czy uzyskanie odszkodowania od Niemiec za II wojnę światową jest realne.

  CZYTAJWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Pietrzak: „Bardzo dobrze, że Kaczyński zasygnalizował sprawę odszkodowań wojennych. Niech Niemcy nie myślą, że straciliśmy pamięć”

  Przypomniał, że zrzeczenie się odszkodowania przez Polskę w 1953 roku było decyzją niesuwerenną, narzuconą przez Moskwę, która szukała porozumienia z RFN.

  Sowieci uznali, że sami już dość nakradli, więc odszkodowania dla innych państw pokrzywdzonych przez Niemcy nie są potrzebne

  — wyjaśnił prof. Musiał.

  Dodał jednak, że niesuwerenność tej decyzji to jedno, a stan prawny to drugie, ponieważ według prawa międzynarodowego nie ma żadnego aktu, który by w myśl prawa międzynarodowego sankcjonował zrzeczenie się przez polski rząd prawa do odszkodowania.

  Notatka jakiejś agencji prasowej z tamtego czasu takim aktem nie jest. Temat jest jak najbardziej otwarty

  — podkreślił historyk.

  Odnosząc się do komentarzy ze strony niemieckiej, że ich państwo już rozliczyło się z przeszłością i nie ma po co budzić demonów przeszłości podkreślił, że tu działa efekt nie tyle niemieckiej polityki historycznej, co historycznej propagandy.

  Wielu ludzi wierzy w mit, że Niemcy rozliczyły się z nazistowską przeszłością. Co więcej, ta propaganda jest tak silna, że i sami Niemcy zaczęli w nią wierzyć. Tymczasem rozliczenia nie było. Ani jeśli chodzi o rozliczenie prawne. Wielu hitlerowskich zbrodniarzy nigdy nie zostało rozliczonych

  — zwrócił uwagę prof. Musiał.

  Podkreślił, że w niemieckiej konstytucji znajdują się dwa zapisy, które pozwalają de facto na uniknięcie odpowiedzialności przez hitlerowskich zbrodniarzy.

  Jednak skoro propaganda mówiąca o tym, że Niemcy rozliczyli się z własną przeszłością jest na tyle skuteczna, że sami Niemcy w to wierzą, już sam fakt postawienia przez Polskę postulatu odszkodowań będzie totalnym szokiem

  — stwierdził historyk.

  Dodał, że stawiając temat roszczeń, należy pamiętać o dwóch rzeczach. Z miejsca zostaną uruchomione życzliwe Niemcom media, które tę ideę będą wyśmiewać i atakować. Pojawią się również dyżurni pseudohistorycy, których głównym celem będzie wmawianie ludziom, że te odszkodowanie się Polsce nie należy. Dodatkowo takie żądanie ze strony Polski musi być poparte rzetelną analizą historyczną, ekonomiczną i prawną.

  W przeciwnym razie padną argumenty o oszołomskim rządzie, który szuka zwady z sąsiadem. Jednak dobrze udokumentowany i uzasadniony wniosek na pewno warto postawić

  — podkreślił prof. Bogdan Musiał.

  ZOBACZ TAKŻE: NASZ WYWIAD. Mec. Hambura: Polsce należą się odszkodowania wojenne od Niemiec i Rosji! „Ekspertyzy prawne są przygotowane. Trzeba, by politycy je wykorzystali”

  REPARACJE WOJENNE. „Ocena stanowiska niemieckiego w sprawie stanowiska rząduPRL z 1953 roku w świetle dokumentów będących w dyspozycji rządu NRF

  wkt/Super Express

  gosc 62.108.186.*za godzinę
  PiS powinien ruszyć temat otwarcie, nie tylko z niemiecką UE ale i USA i Izraelem, Grecją itd. Bez tego Niemcy nas zagnębią unijnymi karami za brak zgody na nachodźców. Chcą się policzyć – zróbmy to.

  @Maks 89.71.56.*za kilka sekund
  nie ośmieszaj się Maks, temat jest poważny i rubasznych czerepów nikt tu nie potrzebuje. Dość Niemcy zniszczyli Polskę by trzeba posługiwać się niepoważnymi stwierdzeniami

  Rumcajs z Gór Smoczych 89.71.56.*4 minuty temu
  Zaledwie 3% załogi niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady zostało pociągniętych do odpowiedzialności. W miarę postepów walki z KE i Berlinem warto będzie zacząć ciągać Berlin przed Trybunały.

  tet 95.155.112.*4 minuty temu
  Można zaproponować 25% z tego co się uda wydębić od Niemców dla Izraela. Wtedy szanse na sukces większe a równocześnie zamknie sprawę żydowskich roszczeń do Polski, co obciąża stosunki z USA.

  Maks 194.2.201.*29 minut temu
  Przecież oni wymordowali 1/4 Polaków !

  lolas 89.229.87.*3 godziny temu
  Żałośni jesteście ze swoimi roszczeniami i pogardą wobec Niemców. Japonczycy także mordowali (są narodem zbrodniarzy?) , Turcy dokonali ludobójstwa na Ormianach -nawet do dziś nie przeprosili.

  lolas 89.229.87.*4 godziny temu
  Dajcie spokój już z tymi odszkodowaniami. Pan Brejza chce zaimponować swoją retoryką „antyniemieckosci”. Wojna i skutki tej strasznej wojny to przeszłość.Pamiętać trzeba o ofiarach jak najbardziej.

  rotondo 95.40.41.*3 godziny temu
  Należy przypomnieć, że Niemcy swoją obecną potęgę gospodarczą zawdzięczają w dużym stopniu Planowi Marschalla – pomocy amerykańskiej po II WŚ. Polska takiej pomocy nie otrzymała – brak zgody Rosji.

  S 217.117.139.*3 godziny temu
  Odszkodowanie przez Niemcy za zbrodnie i zniszczenia II wojny światowej w Polsce i na Polakach będzie przypominać Niemcom o ich prawdziwej roli w tych wydarzeniach.

  Reytan@Reytan3 godziny temu
  Tu chodzi o cos wiecej niz o pieniadze. Niemcy stawiaja sie dzisiaj jako kraj przykladowy i wiodacy, tak jak nimi byla Trzecia Rzesza I Zwiazek Radziecki. Polska w ten sposob podwazalaby totalnie pretensje niemieckie do wyzszosci moralnej. I dlatego Polska tego nie zrobi. Kaczynski bowiem starannie UNIKA stawiania Polski w kategoriach uniwersalnych. I dlatego chowa sie nawet za cien Orbana, ktory jednak mowi o zasadach moralnych.

  gdanszczanin@gdanszczanin4 godziny temu
  Jak się nazywa człowiek który kradnie? Kleptoman. A jak nazywa się naród który kradnie? Niemcy!!! Jest to największy złodziej w historii cywilizacji. A do tego największy ludobójca!!! I znając ich mentalność to zawsze można się po nich spodziewać powrotu do ulubionych czynności. A to mają już w genach!!!

  drwal 77.65.105.*4 godziny temu
  Nasi oskarżyciele muszą być agresywni. Trzeba wykorzystać okazję i wyświetlić wszystkie możliwe materiały, które zaszokują Świat. Sędziowie nie będę mieli wyjścia!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.