514 Folni ludziowie i ich bohaterskie, zbrojne, słofiańskie ramię, czyli nazistowski batalion AZOV i jego „uszlachetnianie narodu”


Wg „logiki” fielkiego łoftzy ruskich trolli to szkoda, że w Krakowie np. w 1945 nie wybuchło powstanie, albo ze dwa, albo i trzy… Więcej krakowskiej krwi jeszcze bardziej uszlachetniłoby już i tak szlachetnych Krakowiaków, nieprawdaż?

To już daaawno temu przestało być zabawne, ale mało kto to dostrzega. I co Wy na to, bo mnie zemdliło?!! 😦


Białczyński 5 lipca 2017 o 21:41

Rodzimowierstwo spełnia na Ukrainie tę samą rolę co w Polsce – prowadzi Wielka Zmianę. Nie dziwi mnie, że żołnierze tak zasłużonego w obronie integralności Ukrainy Pułku jak Azow, Bojownicy Azowscy, odwołują się do Peruna. Nie dziwi mnie też, że odwołują się do Wiary Przyrodzonej Słowian i do Świadomości Nieskończonej, do Roda-Switoka, czyli Światła Świata, której to SIŁY Perun jest cząstkową emanacją. Czynnik świadomości kierującej materią jest w walce i działaniach wojennych najistotniejszy – to wiadomo od czasów starożytnych ze wszystkich szkół sztuk walki. Bóg powieszony na rzymskiej szubienicy nie jest dobrym przewodnikiem w boju, w walce, ani w wojnie.

Tak samo jest w Polsce, Gromowładny jest głównym bogiem dla wojowników/bojowników, głównym bóstwem i symbolem zwycięstwa dla ludzi walczących w obronie ojczyzny. Światło Świata – Świadomość Nieskończona – dzierży w Polsce ster Wielkiej Zmiany.

Nie wiem o jakich mediach prawicowych mowa, ale mnie osobiście cieszy, że sami żołnierze i dowódcy Azowa, który stanowi wzorzec dla całej Armii Ukrainy, zauważyli nareszcie, że Ukraińskie Tradycje Wojowskie i Wojskowe zdegenerowały się z upływem wieków (gdyż dotyczy to stwierdzenie także UPA i banderyzmu – który należy uznać za tradycję zdegenerowaną) i nawiązują obecnie do tradycji wojowskiej i wojennej/wojskowej z czasów Księcia Światosława i czasów pogańskich Ukrainy – To są najczystsze wojskowe tradycje ukraińskie, na których można i powinno się opierać etnos bojowy i patriotyzm Ukrainy.

Wygląda na to ze Świadomość Ukrainy wzrasta w błyskawicznym tempie, gdyż wykuwana ona jest w walce i skąpana mocno we krwi patriotów Ukrainy. Ofiara krwi wojowników o wolność narodu uszlachetnia cały naród.

Ukrainian #Nazi battalion #Azov burns antifascist independence fighter alive.

[18+] Ukrainian neo-Nazi lynched antifascist independence fighter & his pregnant wife.

Ukraine War: Azov Battalion lining, harassing civilians – Азов берет население

Ukraine War: Azov Battalion house-to-house, gather civilians, Marinka S&D – Азов в Маринка

Exécution des prisonniers par le bataillon „Azov” [sous-titres français]

Very Real Neo-Nazi Threat in Ukraine. A compilation of what mainstream media isn’t showing.

US support of violent neo-Nazis in Ukraine: Video Compilation

UKRAINE : Atrocités commises par la Garde nationale ukrainienne VOSTFR

„Right Sector” (Ukraine): the history, fascist ideology and role in Euromaidan

…..


Członkowie Azowa wznoszą modły do Peruna. Fot. azov.press

http://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-czlonkowie-pulku-azow-wzniesli-posag-peruna-wznosili-niego-modly-foto/

UKRAINA: CZŁONKOWIE PUŁKU AZOW WZNIEŚLI POSĄG PERUNA I WZNOSILI DO NIEGO MODŁY [+FOTO]

4 lipca 2017|3 komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Posąg Peruna został ustawiony z okazji święta zwycięstwa księcia Światosława I nad „państwem żydowskim”, czyli Kaganatem Chazarskim. Członkowie Azowa zapowiadają, że w „sanktuarium Peruna” będzie święcona broń.

Członkowie „Azowa” oficjalnie informują o tym, że z okazji rocznicy wielkiego zwycięstwa księcia Rusi Kijowskiej Światosława I nad Chazarami w 965 roku, w bazach pułku odbyły się uroczystości. Podkreślając, że to wydarzenie „jest nadzwyczaj ważne dla nas w tym bohaterskim czasie”.

– To wielkie zwycięstwo nad państwem żydowskim jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń słowiańskiej i światowej historii – powiedział „Mosze”, dowódca pułku Azow. – Niezwyciężony duch i broń potomków Peruna zniszczyły pasożytniczy system. Możemy przedstawić wiele podobieństw to dzisiejszych wydarzeń – dodał, podkreślając konieczność pamięci o „wielkich zwycięstwach naszych przodków”, żeby „budować przyszłość”.

Z kolei „Kirt”, dowódca 2. Batalionu pułku Azow podkreślił, że kluczem do siły każdej armii to „wspaniałe tradycje wojenne”. – Niestety, nasze tradycje przez wiele stuleci  zdegenerowały się – stwierdził. Podkreślił jednak, że z okazji obecnego święta, członkowie Azowa chcą zapoczątkować u siebie nową tradycję. Dlatego ustawili drewniany posąg Peruna, „patrona wszystkich Słowain, a szczególnie żołnierzy”. – Perun będzie bronił naszego garnizonu – powiedział.

Rzeczywiście, w bazie Ursuf na początku lipca odprawiono rytuał ustanowienia sanktuarium Peruna. Każdy oddział zapewnił sztylety potrzebne do obrzędów. Wznoszono także modły do pogańskiego bóstwa. Przedstawiciele Azowa zapowiadają, że w tym „świętym miejscu” będzie odbywać się „święcenie broni” przed misjami bojowymi.

Nie jest to pierwszy posąg Peruna ustawiony przez „azowców”. W czerwcu ub. roku w bazie pułku pod Mariupolem miała miejsce analogiczna inicjatywa. Wówczas także ustawiono tam posąg tego bóstwa i założono „sanktuarium”.

ZOBACZ:

Dirlewangerowcy obecni również w pułku Azov [+VIDEO]

Hitlerowskie gesty i zawołania w budynku milicji w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

Nie tylko neopoganie

W lutym br. pułkownik Wadym Trojan, były zastępca dowódcy ówczesnego batalionu „Azow”, łączonego z neonazistami, a wcześniej działacz organizacji neonazistowskiej, został wiceministrem spraw wewnętrznych Ukrainy. Był wcześniej aktywnym działaczem Patrioty Ukrainy, grupy o charakterze neonazistowskim, a przed przejściem do milicji był prominentnym członkiem batalionu (obecnie pułku) Azow.

Z kolei w maju br. Kongres USA zadecydował, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez pułk Azow. Członkowie pułku Azow znani są m.in. ze stosowania symboliki neonazistowskiej, a także symboli hitlerowskich. Odwołuje się też do neobanderyzmu. Początkowo funkcjonował jako batalion ochotniczy. Później został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy.

Zobacz: Ukraina: pułk „Azow” ponownie organizuje letni obóz dla dzieci [+FOTO]

Azov.press / Kresy.pl

tagore @tagore:
W Polsce jest też trochę wyznawców starych bogów, ale faktycznie zaczyna być interesująco.

General @General:
Ten dziwny naród sam się ośmiesza. Ciekawe czy Szewczuk był na poświęceniu. Mówię poważnie bo ja bym się nie zdziwił.

marvix @marvix:
Tytani intelektualni Updadliny… nad Kaganatem Chazarskim jak coś to wygrali waregowie, którzy byli wikingami. Lud, który szedł do przodu, a nie cofał do tyłu. Lud wbrew pozorom bardziej gospodarny i szanujący swoje prawa niż Upadlina kiedy kolwiek.

…..

,,Ruska Kurwa,, Charkiw! Polski Hit, Od Kibiców Azowa,

Published on Dec 14, 2014

Naziści na Ukrainie. Batalion Azow

Published on Apr 29, 2016

Kiev junta’s Hitlerjugend: Azov’s camp of young fascists

Published on Aug 23, 2016
Watch video from camp of odious fascist regiment „Azov”, special unit of MIA of Kiev junta. They taught there children Nazi ideology and military science. Actually in western part of Ukraine from 2004 years or earlier were established secret military camps with Nazi ideology. There were taught future fascists, participants of fascist coup and cannon fodder of Kiev junta. But now these Nazi camps are public, with support from occupying pro-NATO regime. In the video you see solemn assembly of Azov’s children camp, the young Ukrainian fascists read the oath of Azov. At the end of this oath you can hear the slogans of Ukrainian fascists: Slava Ukraini – Geroyam Slava! [Glory to Ukraine – Glory to Heroes!], Slava Nazii – Smert Vorogam! [Glory to Nation – Death to Enemies!] Ukraina – Ponad Use! [Ukraine – above all!](3 times)

German News Media ZDF reports Nazi Symbols on Azov Battalion – Азов нацистские символы

Published on May 19, 2015

Azov Battalion performing Search & Destroy Operation in Marinka

Azov Battalion searching and lining up civilians

German News Media Outlet ZDF reported the Ukrainian Azov Battalion, which is known for its Far Right and Neo-Nazi views, have spotted Soldiers having Nazi Symbols on their Helmets and Gear.

[Eng Subs] Nationalists threaten to destroy Russian-Energy Cables to Crimea:

18+ GRAPHIC RAW, Civilians shot, Targeted Airstrike on Civilian Sector, compilation:

18+ Lugansk City Bombing Killed Civilians by Ukrainian Army from Lugansk Airport.

18+ GRAPHIC RAW, Aftermath of UAF Artillery Strike on Civilian Sector, streets of torn up corpses:

Subscribe for more mostly Translated Videos about the Donbass Conflict and more! Please hit Like, and Share the video to spread the Awareness! Thank You!

US military instructors arrive in Ukraine to train local forces

Opublikowany 18 kwi 2015
Almost 300 American paratroopers have arrived in Ukraine to train Kiev forces. Their mission will officially kick off on Monday, and will continue for the next six months. They are members of the 173rd airborne brigade, which already trained Ukrainian forces previously – in international drills last September. READ MORE: http://on.rt.com/etpd5f

https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2015/08/31/komu-potrzebni-ukrainscy-nazisci-w-polsce/

https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2015/02/20/trupy-dla-odyna-misanthropic-division-i-batalion-azov/

https://stopnacjonalizmowi.wordpress.com/2014/11/04/ukraina-neofaszysta-szefem-policji-w-kijowie/

http://www.bankier.pl/forum/temat_nazisci-z-pulku-azov-upaina-swietowali-boj-upa-z-nkwd-i-acz-pod-hurbami,24325071.html

http://pytamy.pl/kat,16,title,wiecie-ze-na-ukrainie-neonazistowski-batalion-azov-zorganizowal-obozy-szkoleniowe-dla-dzieci,pytanie.html

http://kresy.pl/wydarzenia/ukrainscy-nazisci-w-rocznice-powstania-czcza-oddzial-ss-dirlewanger/

http://www.defence24.pl/196693,pulk-azow-tarcza-i-miecz-mariupola

http://www.fronda.pl/blogi/czytanki-dawne-i-nie-tylko/bedziemy-wiec-placic-za-bron-dla-czcicieli-katow-powstania-warszawskiego,42198.html

52 thoughts on “514 Folni ludziowie i ich bohaterskie, zbrojne, słofiańskie ramię, czyli nazistowski batalion AZOV i jego „uszlachetnianie narodu”

 1. http://kresy.pl/wydarzenia/kresowianie-dolnego-slaska-apeluja-uczcijmy-syrenami-minuta-pamieci-rocznice-rzezi-wolynskiej/


  Wołyń, kadr z filmu. Fot. youtube.com

  KRESOWIANIE Z DOLNEGO ŚLĄSKA APELUJĄ: UCZCIJMY SYRENAMI I MINUTĄ PAMIĘCI ROCZNICĘ RZEZI WOŁYŃSKIEJ

  7 lipca 2017|0 Komentarze|w Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Środowiska kresowe z Dolnego Śląska wystosowały apel do samorządowców o włączenie syren i innych sygnałów dźwiękowych w południe 11 lipca – w 74. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez OUN-UPA.

  Jak powiedział w czwartek rzecznik prasowy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej Jerzy Rudnicki, apel o włączenie syren w samo południe 11 lipca skierowano nie tylko do samorządów. Wystosowano go również do jednostek straży pożarnej, instytucji i zakładów pracy dysponujących odpowiednim sprzętem alarmowym.

  Apel wystosowano do władz i instytucji Dolnego Śląska. W tym regionie mieszka wiele rodzin przesiedlonych z Kresów Rzeczpospolitej. W wyniku przesiedleń z 1945 r. i późniejszych lat zamieszkało tam kilkaset tysięcy Polaków z Wołynia i Małopolski Wschodniej.

  Od zeszłego roku 11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Został ustanowiony uchwałą Sejmu 22 lipca 2016 r. – przypomniał Rudnicki.

  – Chcemy, by ofiary okrutnych mordów na dawnych Kresach również miały taką minutę pamięci, jaką 1 sierpnia w całej Polsce oddajemy hołd warszawskim powstańcom – powiedział rzecznik.

  Rudnicki podkreślił, że choć apel skierowany jest do instytucji w całym kraju, to Kresowianie liczą, że do akcji włączą się przede wszystkim mieszkańcy woj. opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Mieszka tam najwięcej osób przesiedlonych z Kresów, ich rodzin i potomków.

  Akcję wspiera również Zarząd Główny Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

  Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

  W tym roku centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowano w niedzielę 9 lipca w Warszawie.

  Z kolei we wtorek 11 lipca we Wrocławiu również odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Jak co roku zaplanowano m.in. Mszę św., składanie kwiatów pod pomnikiem ofiar, wykłady, spotkania z kresowianami i apel pamięci. Odbędą się także pokazy filmu „Wołyń”. Ponadto, jednym z elementów obchodów jest akcja krwiodawstwa pod hasłem „Przelej krew za Polskę”.

  Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej powstało w 2009 r. i zajmuje się organizacją spotkań, zbieraniem wspomnień i dokumentacji na temat Kresów. Zbiera również fundusze na odnowienie polskich cmentarzy i pomników kultury na Kresach. Co roku we wrześniu organizuje zjazdy Kresowian w Świątnikach (Dolnośląskie).

  PAP / RIRM / Kresy.pl

  Polubienie

 2. „..Wygląda na to ze Świadomość Ukrainy wzrasta w błyskawicznym tempie, gdyż wykuwana ona jest w walce i skąpana mocno we krwi patriotów Ukrainy. Ofiara krwi wojowników o wolność narodu uszlachetnia cały naród…” Kolejna „złota myśl” „wizjonera” folnych od.. myślenia, ideologa Fielkiej Smiany..Ale czego można wymagać od folnych, popierających marsze skrobankowe, które są elementem planu depopulacji Polski. Przecież „oferta” skrobankowa jest kierowana do biedniejszych i gorzej edukowanych Słowian..Mógłbym sprawdzić jak „bogate” w potomstwo są te krzykliwe środowiska lub jak wygląda dzietność chazarskiego sejmu, ale po kiego, zapewne wyjdzie z tego kolejna „teoria spiskowa”.. Jednak patrząc na tych bohaterskich ukraincow„ miłośników bohateróf” takich jak np. „enej” ( Życie i śmierć kata Wołynia Czas Historii
  „http://czashistorii.pl/index.php/2017/07/04/enej-zycie-i-smierc-kata-wolynia/”) to dopiero „rzygać” się chce, a gdy słucham „polskich” polityków WYĆ ZE WŚCIEKŁOŚCI! Raczej. W powyższym przykładzie, można nie wchodzić na stronę folnego myśliciela , bojkotować! Pisać? I tak się „moderatora” nie przeskoczy, ale politycy mają większą siłę rażenia i tu jest problem. Swoimi zamierzonymi lub bezmyślnymi działaniami tworzą pieprzone problemy wszystkim. Staram się bezwzględnie reagować w ostateczności proste działanie robię: daję im odpór na wyborach (bezwzględnie pamiętliwy jestem). Jeszcze co do folniakóf to dziwi mnie bezkrytyczne podejście folnych do ukr: skoro czczą Bogów Słowian to są Słowianami. Skąd takie przekonanie? To nie „dżender” „multikulti” czy insze nazywanie kopców na ziemi Kraków imieniem jakiejś esterki. Tylko dla tego, że ma się jakieś wizje Fielkiej Smiany, kogo chcę to uznaję sobie z automatu bo mi pasują do mojej teorii. I nagle „Houston, mamy problem”, bo miałem wizję, a coś nie gra, więc kluczę Ja nie mam wizji , a tym bardziej zaufania do rzetelności badań genetycznych tej populacji (jeśli takowe były). Wystarczy przypomnieć sobie ich zbrodnie, zobaczyć krętactwa, zakłamania, i reakcje na obnażenie ich działań – brutalna agresja.
  Zapewne jest w tym taki sam „myk” jaki jest w badaniach nad „radzieckimi” „słowianami” „http://czashistorii.pl/index.php/2017/04/19/rosjanie-najwiekszy-narod-finski/” z tym, że u ukra więcej rzezackich genuf- chociaż obie mają ciągoty do mordów i przyciąganie do dojcz nacji. Tak uważam -wszak normalni nie mordują swoich Rodów. Raczej

  Polubienie

  • Z folnych ludziów, a właściwie z jednego, bo znam tylko jednego… to już szkoła frankfurcka teraz tryska niepowstrzymanie, kiedy tylko bohatersko rzadko, bo rzadko, ale odezwie się np. na temat naszych banderowskich „przyjaciół”…

   Wg mnie fielki łoftza ruskich trolli stoi w rogu twarzą do ściany, którą przez lata sam pilnie budował,.. patrz następstwa logiczne popieranie „folnych ludziów z Majdanu”, „folnych krześcijan”, czy „folnych Polaków” ze szkoły francuskiej właśnie…

   Możemy tylko przyglądać się, bo żadnej rozsądnej dyskusji nie spodziewam się już. Ja tekstów jak od czerwonego politruka to czytać nie chcę, ani szarpać się i szamotać bez sensu o nie wiadomo co . Szkoda tylko, że nic ale to nic do wielu nie dociera… i lepiej już nie będzie… Takie czasy… 😦

   Polubienie

 3. Banderowcy z AZOV PRAKTYKUJĄ SATANIZM OFIARA Z CZŁOWIEKA ! i pogańskie modły !

  Published on Jul 7, 2017
  oto link do źródeł
  https://miziaforum.wordpress.com/2017/07/07/szok-banderowcy-z-pulku-azov-wprowadzili-do-tradycji-pulku-kult-szatana-info-agencyjne/

  WICHER31835 minutes ago
  No i chuj z tego ??? Co ci przeszkadza człowieku wiara w w naszych przodków ?? Podpinasz to pod faszyzm a wiesz co to był faszyzm wogole ??? Chłopie doczytaj wiecej i sie wypowiadaj a jeśli tak dużo wiesz o tym złym faszyzmie to wyjaśnij esensje faszyzmu. A twoim przodkiem jest Żyd z palestyny chłopie zastanów sie wole te ss niż twoich chrześcijańskich bogów nie pozdrawiam za to jaka kłamliwa propagandę siejesz chłopie

  jack caleib32 minutes ago
  sam jesteś chuju chłopem I CHAMEM a więc stul pysk gdy mówisz do szlachcica kołtunie

  Polubienie

 4. Aleksander Jabłonowski banderyzm gorszy niż hitleryzm – Marsz pamięci 11 lipca

  Published on Jul 7, 2017

  Korwen Dallass6 hours ago (edited)
  Upa mordowało Polaków ludzie o tym gdzieś coś słyszeli, jak by się bardziej tym zainteresowali w jak bestjalski sposób mordowali naszych rodaków, to znienawidzili by całkowicie Ukraińców Poroszenke i jego Oligarchów….. Nasz rząd dla Poroszenki nic nie znaczy, Poroszence tylko zależy na relacjach z Waszyngtonem, Berlinem, Paryżem, Londynem, nasz rząd jest dla niego czymś takim na zasadzie (a niech się ci Polacy konfliktują z Rosjanami niech biorą to na siebie, jak by co to nie my) tak to widzę z perspektywy obserwujacego wszystko z boku….. A później gaz ⛽ drogi, 🍏 nie chcą…. A Poroszenko śmieje się ze swoimi przydupasami, na salonach jaki nasz rząd jest głupi,przecież da się żyć i być neutralnym i robić interesy…… My nic nikomu nie musimy udowadniać my jesteśmy pięknym inteligentnym narodem 

  Polubienie

 5. Wg fielkiego łoftzy ruskich trolli, to pewno tylko kolejni „uszlachetniacze narodu”… Nie dziwi nic… Ciekawe, co na to wszystko inni bohatersko milczący folni ludziowie… Wiem, wiem… ja ” parszywy ruski troll” niesłusznie tylko czepiam się bohaterów…

  http://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-podczas-cwiczen-weteran-ato-ciezko-postrzelil-dziennikarza-ochotnika-video16/


  Incydent w Krzywym Rogu. Fot. youtube.com

  UKRAINA: PODCZAS ĆWICZEŃ WETERAN ATO CIĘŻKO POSTRZELIŁ DZIENNIKARZA-OCHOTNIKA [+VIDEO/16+]

  8 lipca 2017|0 Komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Ćwiczenia ukraińskiej obrony terytorialnej w Krzywym Rogu wymknęły się spod kontroli. Dziennikarz-ochotnik został poturbowany, a następnie ciężko postrzelony z Glocka w szyję przez instruktora – weterana walk w Donbasie. Nie miał pozwolenia na broń, z której go postrzelił.

  Do zdarzenia doszło w czwartek w Krzywym Rogu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, podczas ćwiczeń rezerwistów z oddziałów ukraińskiej obrony terytorialnej. Operator lokalnej stacji telewizyjnej, Wiaczesław Wołk, zgłosił się na ochotnika. Miał symulować próbę nielegalnego wejścia do budynku wojskowego, a ukraińscy wojskowi mieli przećwiczyć jego zatrzymanie.

  Ćwiczenia były rejestrowane przez kamerę stacji telewizyjnej. Widać na nich, jak wojskowi „wczuwają się” w ćwiczenia i bardzo brutalnie traktują ochotnika. Po oddaniu strzału w powietrze zostaje boleśnie skrępowany i wprowadzony do „ochranianego” budynku. – Czy wy jesteście normalni?! – krzyczy dziennikarz.

  Nagranie z kamery umieszczonej wewnątrz pokazuje, jak ukraińscy wojskowi prowadzą skrępowanego dziennikarza. W pewnym momencie słychać strzał. Mężczyzna został postrzelony w szyję z pistoletu Glock przez jednego z wojskowych. Okazało się, że w trakcie ćwiczeń posiadał broń z ostrą amunicją.

  Dziennikarz z przestrzeloną szyją trafił do szpitala, gdzie go zoperowano. Jak podawały lokalne media, jego stan był krytyczny. Ma uszkodzony kręgosłup i rdzeń kręgowy. Później podawano, że jego stan jest ciężki. Najpewniej lekarzom udało się ten stan ustabilizować.

  Przeczytaj: Ukraina: wiceminister Tuka chce utworzenia ministerstwa ds. weteranów

  Jak poinformowała ukraińska policja, 43-letni mężczyzna, który postrzelił dziennikarza, został aresztowany. Zarzuca mu się uszkodzenie ciała, a także nielegalne posiadanie broni. Okazało się bowiem, że wojskowy nie miał pozwolenia na broń, z której postrzelił dziennikarza. Grozi mu do 7 lat więzienia.

  Policjanci skonfiskowali również broń z ostrą amunicją. Śledztwo jest w toku.

  Wcześniej zatrzymanie wojskowego potwierdziło ukraińskie ministerstwo obrony. Jak poinformowano, do tragedii doszło w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią przez instruktora. Dowództwo operacyjne „Wschód” potwierdziło, że sprawca to ochotnik i weteran walk w Donbasie, w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej. W 2014 roku służył w jednym z batalionow ochotniczych (nie podano jego nazwy). Uzyskał w nim specjalizację instruktora przygotowania taktycznego. Zaznaczono, że broń, z której oddano strzał, otrzymał jako nagrodę.

  Redakcja ostrzega, że nagrania zawierają brutalne sceny.

  Censor.net / Kherson.life / 1tv.kr.ua / Kresy.pl

  Polubienie

 6. zefir @zefir:
  Ogarnijcie się,gdyż największą „nienawiść do narodu ukraińskiego” w Polsce szerzy miłośnik banderyzmu ukraińskiego,niejaki Petro Tyma.

  http://kresy.pl/wydarzenia/prokuratura-uznala-wypowiedzi-cejrowskiego-o-ukraincach-czyn-zabroniony/


  Wojciech Cejrowski. Fot. youtube.com

  PROKURATURA NIE UZNAŁA WYPOWIEDZI CEJROWSKIEGO O UKRAIŃCACH ZA CZYN ZABRONIONY

  8 lipca 2017|1 Komentarz|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Wcześniej Wojciecha Cejrowskiego, a także dziennikarza Andrzeja Rudnika oskarżono o szerzenie nienawiści do narodu ukraińskiego. Doniesienie złożyli na nich m.in. znany negacjonista wołyński, szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, a także przedstawiciel silnie antyrządowego i skrajnie prounijnego stowarzyszenia Obywatele RP.

  Wojciech Cejrowski oraz dziennikarz Radia Koszalin Andrzej Rudnik zostali oskarżeni o szerzenie nienawiści do narodu ukraińskiego. Doniesienie złożył na nich szef Związku Ukraińców w Polsce, negacjonista wołyński Piotr Tyma. Wspomógł go w tym Rafał Suszek, przedstawiciel radykalnie antyrządowego i skrajnie prounijnego stowarzyszenia Obywatele RP. Nie wiadomo, czy ZUwP i Obywatele RP nawiązali w tej kwestii współpracę. Łącznie do prokuratury wpłynęło kilka zawiadomień w tej sprawie.

  Prokuratura Okręgowa w Szczecinku nie dopatrzyła się jednak w wypowiedzi Cejrowskiego „znamion czynu zabronionego” i umorzyła śledztwo w tej sprawie. Prokuratura, jak informuje dziennik „Fakt”, nie chciała komentować sprawy.

  Związek Ukraińców nie zamierza jednak odpuszczać. Złożył zażalenie na decyzję prokuratury. Oczekuje ono na rozpatrzenie. Przedstawiciele ZUwP są przekonani, że Cejrowski wypowiedział się publicznie w radiu, znieważając społeczeństwo ukraińskie.

  Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy

  15 października ub. roku na antenie Radia Koszalin Wojciech Cejrowski komentował film „Wołyń” i to, jaki będzie miał on wpływ na stosunki polsko-ukraińskie.

  PRZECZYTAJ: Cejrowski: Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy

  – Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy – stwierdził dosadnie Cejrowski.

  – Ale nie wszyscy oczywiście… – wtrącił prowadzący audycję Andrzej Rudnik.

  – Nie wiem tego czy nie wszyscy– odparł Cejrowski, tłumacząc swoje stanowisko:

  – Jeżeli mój brat jest gwałcicielem i rzeźnikiem, a ja przez dziesiątki lat, po tym jak dokonano rzezi wołyńskiej, twierdzę cały czas, że on jest bohaterem, to to mnie czyni rzeźnikiem i gwałcicielem. Bo znaczy to, że mnie nie to przeszkadza, że on był rzeźnikiem i gwałcicielem. Liczy się dla mnie tylko to w jakiej sprawie gwałcił i rozrzynał ludzi. No więc na Pańskie pytanie „czy wszyscy Ukraińcy?” stwierdzam, że wszyscy.

  Publicysta zaznaczył, że na Ukrainie nikt znaczący otwarcie nie potępił OUN-UPA:

  – Żaden Ukrainiec do tej pory nie uporządkował tej sprawy. Nikt tam nie wystąpił ze znacznych Ukraińców mówiąc: „Ci nasi bohaterowie to nie są bohaterowie. Tak, walczyli o niepodległą Ukrainę ale takimi metodami się nie załatwia spraw”. Bo nie można dobra uzyskać czyniąc makabryczne zło.

  Audycja wzbudziła oburzenie środowisk ukraińskich i Związku Ukraińców w Polsce. Na Facebooku pojawił się wzór doniesienia do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście, dotyczący wspomnianej audycji. W piśmie przytoczono dwie wyrwane z kontekstu wypowiedzi Cejrowskiego, uogólniając, że według niego wszyscy Ukraińcy to „gwałciciele i rzeźnicy”. Napisano, że jest to „jaskrawy przejaw mowy nienawiści”, obrażającej m.in. ukraińską mniejszość w Polsce. Członkowie ZUwP mieli być namawiani do wysyłania zgłoszeń do prokuratury, na podstawie opublikowanego wzoru.

  3 listopada Piotr Tyma w imieniu Związku Ukraińców w Polsce złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Cejrowskiego. Kilka dni później ukraińska agencja informacyjna Ukrinform opublikowała kopię zawiadomienia, które trafiło do Prokuratury Rejonowej w Koszalinie. W dokumencie, podpisanym przez szefa ZUwP i negacjonistę wołyńskiego Piotra Tymę, przytoczono w nim dwie wyrwane z kontekstu wypowiedzi Cejrowskiego, według których wszyscy Ukraińcy to „gwałciciele i rzeźnicy”.

  Jak napisano, wypowiedzi Cejrowskiego „są obelżywe, urągające, uwłaczające godności człowieka, wyrażają pogardę wobec Ukraińców, poniżają ich w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji znieważają osoby narodowości ukraińskiej z powodu ich przynależności narodowej”. Zarzucono mu też wzbudzanie wrogości i podtrzymywanie negatywnego nastawienia wobec Ukraińców, a tym samym publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

  Przeczytaj: Lider Związku Ukraińców w Polsce grozi drugim Wołyniem

  Czytaj także: Lider Związku Ukraińców w Polsce promuje grupę podważającą polskość Przemyśla

  Tyma wnioskował o przesłuchanie zarówno Wojciecha Cejrowskiego, jak i prowadzącego audycję Andrzeja Rudnika. Domagał się również, by w przesłuchaniu mógł uczestniczyć przedstawiciel Związku. W maju Andrzej Rudnik poinformował, że razem z Cejrowskim został oskarżony o szerzenie mowy nienawiści i był tej sprawie przesłuchiwany.

  Fakt.pl / Kresy.pl

  Polubienie

 7. http://kresy.pl/wydarzenia/posialismy-ziarno-normalnosci-krzyz-pomnika-upa-upamietnia-ukraincow-ratujacych-polakow-foto/


  Hruszowice, 7 VII 2017 r. Poświęcecenie krzyża. Fot. facebook.com / SKUBUwP

  „POSIALIŚMY ZIARNO NORMALNOŚCI”. KRZYŻ Z „POMNIKA UPA” UPAMIĘTNIA UKRAIŃCÓW RATUJĄCYCH POLAKÓW [+FOTO]

  8 lipca 2017|0 Komentarze|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W piątek na cmentarzu w Hruszowicach poświęcono krzyż, upamiętniający Ukraińców, którzy ratowali Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wcześniej był częścią rozebranego, nielegalnego obiektu ku czci band UPA.

  Jak informowaliśmy wcześniej, przedstawiciele Komitetu, którzy wcześniej rozebrali nielegalny „pomnik UPA” w Hruszowicach, podjęli inicjatywę na rzecz upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Głównym elementem jest metalowy krzyż, który wcześniej przez lata był elementem obiektu w Hruszowicach. Krzyż, który wcześniej służył gloryfikowaniu UPA, teraz upamiętnia sprawiedliwych Ukraińców.

  – Wczoraj w godzinach wieczornych, tj. 7 lipca 2017r., w pierwszy piątek miesiąca doczekała się finału nasz kolejna inicjatywa. W tym dniu poświęciliśmy Krzyż Ukraińcom, którzy mieli odwagę w latach 1943-45 ratować naszych rodaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, od zagłady z rąk UPA – poinformowali przedstawiciele Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce.

  Wydarzenie to poprzedziła Msza Św. w kościele w Kalnikowie, której przewodniczył ks. Władysław Hajduk wikary tamtejszej parafii. Mszę koncelebrował i homilię do wiernych skierował franciszkanin o. Władysław Lizun, który od 24 lat pracuje na Ukrainie.

  Po Mszy Św., na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach odbyło się poświęcenie Krzyża. Zainstalowano go niemal w tym samym miejscu, w którym wcześniej stał nielegalny obiekt ku czci band UPA. Został on rozebrany przez działaczy narodowych i patriotycznych oraz lokalnych mieszkańców w kwietniu br.

  Poświęcenia krzyża dokonał ks. W. Hajduk. Członkowie Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, inicjatorzy akcji, złożyli kwiaty i zapalili znicz.

  W wydarzeniu udział wzięli Wójt Gminy Stubno Janusz Słabicki oraz przemyski działacz patriotyczny Stanisław Żółkiewicz. Obaj są również członkami honorowymi komitetu. Obecni byli również dr hab. Andrzej Zapałowski, przedstawiciele lokalnych środowisk kresowych, a także goście z Warszawy i Łodzi.

  Ziarno normalności

  – Dzisiaj w tym miejscu posialiśmy ziarno normalności, z którego jak mamy nadzieję wyrośnie obfity plon w postaci innego niż dotychczas spojrzenia na stosunki polsko – ukraińskie – powiedział szef Komitetu, Marek Kulpa.

  – Czymś normalnym jest pamiętanie o ofiarach ludobójstwa, czymś normalnym jest upamiętnienie obrońców życia, którzy swymi działaniami ponieśli ofiarę życia. W tym przypadku Ukraińcy, którzy ratowali naszych rodaków od zagłady. Czymś nienormalnym jest gloryfikacja zbrodniarzy. W tym przypadku zbrodniarzy z UPA – mówił Kulpa.

  Przewodniczący Komitetu zaznaczył, że inicjatywa upamiętnienia sprawiedliwych Ukraińców nie pochodzi faktycznie od nich. Zaznaczono, że wiele osób już wcześniej zabiegało i prosiło o dokonanie takiego czynu.

  – Naszą inicjatywą jest wyzyskanie z nielegalnego upamiętnienia, krzyża Chrystusowego, który wcześniej służył do legitymizacji ludobójców. Nie mogliśmy pozwolić, by zniknął z przestrzeni publicznej, trafiając na złom. Dzisiaj przywróciliśmy Mu należną cześć, łącząc go z dążeniami polskiego społeczeństwa. Wypełniając niejako część ich dążeń do upamiętnienia Ukraińców ratujących Polaków – dodał Kulpa.

  Przedstawiciele Komitetu zaznaczają, że ich inicjatywa miała charakter społeczny. Głównym jego celem jest z kolei „postawienie tamy gloryfikacji UPA w Polsce w postaci nielegalnych upamiętnień”. – Niemniej jednak inicjatywa to bardzo ważna dla nas dlatego że jest zgodna z kulturą w jakiej żyjemy. Kulturą i tradycją cywilizacji chrześcijańskiej – oświadczyli działacze.

  Przeczytaj:„Stop gloryfikacji banderyzmu w Polsce”. Podkarpaccy działacze szykują kolejne akcje

  Wcześniej Komitet zwrócił się w tej sprawie do wójta gminy Stubno, który pozytywnie odniósł się do inicjatywy. Krzyż został uszkodzony w trakcie rozbiórki pomnika. Staraniem działaczy patriotycznych i narodowych został odnowiony. Inicjatywa została sfinansowana ze skromnych środków pochodzących od członków komitetu, przy współpracy ze środowiskami kresowymi. Współautorem inskrypcji umieszczonej na krzyżu jest pani Ewa Siemaszko.

  W momencie, gdy najważniejszy symbol chrześcijaństwa jest używany do legitymizacji zbrodniarzy z UPA w ramach nielegalnego upamiętnienia, jest to sytuacja haniebna – zwracał uwagę Marek Kulpa, przewodniczący Komitetu.Zamierzamy przywrócić krzyżowi Chrystusowemu należny wizerunek i właściwą rolę. Krzyż, który w wyniku rozbiórki uległ uszkodzeniu, został już odnowiony. Zostanie poświęcony Ukraińcom, którzy nie bali się w latach 1943 – 1945 ratować Polaków od zagłady z rąk UPA.

  Społeczny Komitet Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce, jak informowaliśmy, powstał 3 maja br. na bazie osób uczestniczących w rozbiórce nielegalnego upamiętnienia UPA w Hruszowicach. Obecnie liczy blisko 25 osób. Wśród jego członków honorowych są: poseł Robert Winnicki (lider Ruchu Narodowego), Wójt Gminy Stubno Janusz Słabicki, żołnierz NSZ kpt. Konstanty Kopf, weteran walk z sowietami, nazistami niemieckimi i ukraińskimi, a także znany działacz patriotyczny Stanisław Żółkiewicz.

  Facebook.com / Kresy.pl

  Polubienie

  • Brak słów. Fielki łoftzo ruskich trolli, popierający słofiańskich morderców z AZOV, itd… Nie udawaj, że nie wiesz kogo ty popierasz!!! Nie jest ci wstyd?!! Pewno nie… 😦

   Polubienie

 8. Bez niespodzianek… 😦

  http://kresy.pl/wydarzenia/andrzej-duda-odmowil-patronatu-obchodom-rocznicy-rzezi-wolynskiej/


  Prezydenci Petro Poroszenko i Andrzej Duda, foto: Krzysztof Sitkowski / KPRP

  ANDRZEJ DUDA ODMÓWIŁ PATRONATU OBCHODOM ROCZNICY RZEZI WOŁYŃSKIEJ

  8 lipca 2017|0 Komentarze|w kultura, polityka, Polska, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Informację o odmowie patronatu obchodom rocznicy rzezi wołyńskiej przekazał na swoim profilu w serwisie Facebook ks. Tadeusz Isakowskicz-Zaleski.

  Ksiądz Isakowicz-Zaleski opublikował list z decyzją odmowną. Duchowny zauważa, że list datowany na 7 czerwca br. jednak podkreśla, że do organizatorów ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP dotarł dopiero teraz. Ksiądz podkreśla również oschłą formę odmowy.

  W opublikowanym dokumencie można przeczytać, że prezydent Polski w związku z obchodzonym w tym roku po raz pierwszy Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez Ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej uczcił w sposób godny pamięć o ofiarach mordów na Wołyniu.

  CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Duda uczci na Ukrainie zabitych na Majdanie i zignoruje Polaków zabitych przez UPA

  Ksiądz Isakowicz-Zaleski zaznaczył, że przedstawiciel Kancelarii Prezydenckiej nie pojawił się na dzisiejszej konferencji w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

  No cóż, Panu Prezydentowi widocznie już nie po drodze ani z rodzinami ofiar UPA i SS Galizien, ani z organizacjami kresowymi, patriotycznymi i niepodległościowymi, które nakładem pracy społecznej przygotowały owe uroczystości – stwierdził duchowny w swoim wpisie.

  Wpis księdza Isakowicza-Zaelskiego dotyczący odmowy patronatu rocznicy rzezi wołyńskiej:

  Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP rozpoczęły się dzisiaj od konferencji popularno-naukowej z udziałem m.in. ks. Isakowicza-Zaleskiego, dr hab. Andrzeja Zapałowskiego, prof. Jerzego Roberta Nowaka i Ewa Siemiaszko. Jutro rozpocznie się oficjalna część obchodów przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Duda podziękował Poroszence za „oddanie hołdu ofiarom masakry na Wołyniu”

  kresy.pl / facebook.com

  jaro7 @jaro7:
  To może jest coś w tym że Mychajło Duda jeden z dowódców upa to jakaś rodzina „prezydenta”. Po raz kolejny ta pacynka się hańbi. On woli kolację przy szabasowych świecach i majdanowców.

  banderacwel @banderacwel:
  Kiedy my doczekamy się z prawdziwego zdarzenia prezydenta a nie kukły

  8 lipca 2017 19:23ZALOGUJ SIĘ, ABY MÓC ODPOWIEDZIEĆ

  U.D @U.D:
  Moze mozna jakos zasypac kancelarie tego pana ( Prezydent Polski to zaszczytne stanowisko, on swoimi dzialaniami na takie miano nie zasluguje), „serdecznymi podziekowaniami”?

  bardzo kulturalnie napisac;

  Szanowny Panie Prezydencie Duda,

  bardzo dziekujemy za wsparcie, uczestnictwo i objecie patronatem „gólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Obywateli Polskich na Kresach II RP”

  To bylo dla calego naszego narodu bardzo wazne, ze najwazniejsza osoba w panstwie zdecydowala sie w koncu uczcic pamiec brutalnie zamordowanych rodakow.

  Z powazaniem Polacy

  PS.

  Szanowny Panie Prezydencie taki list chcialabym napisac, ale zapomnialam, ze Pana Prezydenta zamordowani rodacy nie interesuja, Pan Prezydent woli podawac reke tym, ktorzy czcza ich oprawcow. Szkoda, ze Prezydent Polski obejmuje swoim patronatem i zaszczyca swoja obecnoscia obchody ku czci zamordowanych (jeszcze nie wiadomo dokladnie przez kogo, bo zakazano prac nad tym) obywateli Polski narodowosci zydowskiej, a nad brutalnie zamordowanymi rodakami, ktorych kosci nie pozwalaja znalezc i pochowac ci, z ktorymi Pan Prezydent i jego najblizsze otoczenie sie spotykaja, nawet sie nie pochyli.

  Wstyd Panie Prezydencie.

  Niestety wyrazow szacunku nie moge naisac. Bo na szacunek ludzie „zarabiaja” swoja postawa. Panska postawa na szycunek nie zasluguje.

  Mam nadzieje, ze nasz kraj przez tak wielu niszczony, doczeka sie w koncu PREZYDENTA- MEZA STANU. Kogos dla kogo DOBRO POLSKI bedzie najwazniejsze.

  Polubienie

 9. Ja 46.77.213.*za 32 minuty
  Skoro Upaina ma taką świetną armię to dlaczego nie odebrali jeszcze Krymu?

  Jooma 60.225.44.*za 30 minut
  Wzoruja sie na SS Galizien i armi Wlasowa to bydlo UPAckie.

  MiraS 109.173.221.*za 20 minut
  PIS się przejedzie na polityce wschodniej. Nie życzę im źle ale pstryk w nochala będzie. I będzie bolało.

  http://wpolityce.pl/swiat/347895-analiza-osw-najlepsza-armia-jaka-miala-ukraina-zmiany-w-silach-zbrojnych-ukrainy-po-agresji-rosyjskiej

  Analiza OSW: Najlepsza armia, jaką miała Ukraina. Zmiany w Siłach Zbrojnych Ukrainy po agresji rosyjskiej

  opublikowano: 2 godziny temu


  autor: fot. army.mil

  Najlepsza armia, jaką miała Ukraina. Zmiany w Siłach Zbrojnych Ukrainy po agresji rosyjskiej

  – takim tytułem opatrzona jest wydana przez Ośrodek Studiów Wschodnich analiza autorstwa Andrzeja Wilka. Wilk opisuje sytuację ukraińskich sił zbrojnych, zmiany do jakich w nich doszło wskutek wojny w Donbasie.

  Czym w rzeczywistości były Siły Zbrojne Ukrainy wykazały rosyjska aneksja Krymu i pierwsze tygodnie wojny w Donbasie – skostniałą strukturą niezdolną do jakiegokolwiek sprawnego działania w warunkach minimalnego zaangażowania wroga, w której znacząca część kadry dopiero w trakcie konfliktu uzyskiwała świadomość, kogo reprezentuje i nierzadko z perspektywy służby w jednym z posowieckich okręgów wojskowych wybierała Rosję

  – pisze Wilk.

  Kluczowym momentem, który doprowadził do zmiany sytuacji w armii naszego wschodniego sąsiada i zmienił sposób myślenia o niej była wojna na wschodzie terytorium Ukrainy.

  Wojna w Donbasie ukształtowała armię ukraińską. Dała świadomość i motywację żołnierzom, a kierownictwo resortu obrony i władze państwa zmusiła do dostosowania struktury – po raz pierwszy od momentu utworzenia – do faktycznych potrzeb operacyjnych, a także poniesienia kosztów powstrzymania zapaści w zakresie szkolenia i wyposażenia, przynajmniej do poziomu umożliwiającego nawiązanie wyrównanej walki z prorosyjskimi separatystami

  – czytamy w analizie Andrzeja Wilka.

  Cała analiza tu przeczytania TUTAJ

  mly/osw.waw.pl

  buahahahaha 85.212.79.*za godzinę
  hehehe ___ Prima Aprilis juz byl ____ zanfcy GALAKTYKI 🙂

  wnuk Ułana 213.241.93.*41 minut temu
  W czterech literach mam U-padlinę i jej armię .To potomkowie kryminalistów .Tylko Polska się liczy .

  to_ja 109.79.227.*godzinę temu
  „Wszyscy ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy” W.C. Kiedy te lufy zostaną skierowane w stronę zakierzońskiekoo kraju?

  https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/prace-osw/2017-07-07/najlepsza-armia-jaka-miala-ukraina-zmiany-w-silach-zbrojnych-ukrainy

  Polubienie

 10. 2017 r POSŁOWIE III R.P NAPLULI W TWARZ 250 000 ZAMORDOWANYCH POLAKÓW

  Published on Jul 8, 2017
  link do źródła
  http://wmeritum.pl/uchwala-upamietniajaca-ofiary-zbrodni-oun-upa-wolyniu-przepadla-sejmie-posel-komentuje-wstyd/190969

  Jacek Wanzek
  Dodatkowo Duda odmówił objęcia patronatem uroczystości rocznicowych. Prawdą jest, ze tematem rzezi wolynskiej interesują sie przede wszystkim rodziny ofiar. Ludzie nie zdają sobie sprawy z ogromu tej tragedii i z roli jaka odegrały Kresy w historii Polski. Smolensk czczą raz w miesiącu a na pamięć swoich obywateli plują . Wstyd. Chuj z takimi posłami.

  Jacek Wanzek
  Co ciekawsze Duda zabiegał o głosy wśród środowisk kresowych. Komorowski stwierdził nawet, ze nie ma co tematu ciągnąć bo „to było dawno”. Nawet Miller go upomniał. Kwachu-wiadomka, napruty chodził po gronach oficerów w Charkowie. O Walesie to nawet nie wspomnę, bo pewnie nawet o rzezi wolynskiej nie słyszał. Kto zatem miał nas reprezentować do k.wy nędzy?!

  MTB1 hour ago
  Kukiz15 uchwałę przygotował ,to oni odpadają. Flaszke stawiam ,że Pisiory zablokowały , tylko pytanie dlaczego, jaki interes w tym mają? Pierdolą ,że Polska wstała z kolan, a prostej rzeczy nie potrafią zrobić dla Polaków. Dopóki w rządzie nie będzie narodowców to tak będzie. Na Węgrzech, jak Orban przegrał wybory to potem otworzył się na inne środowiska i to dużo zmieniło, scaliło prawice i Węgrów, a u nas kaczykonus dzieli tylko Polske. Trzeba pokazać w wyborach Pisowi środkowy palec. Albo Kukiz15 z narodowcami wchodzą do koalicji ,albo na śmietnik historii. Dość tych śmiesznych miesięcznic!

  Polubienie

  • http://wmeritum.pl/uchwala-upamietniajaca-ofiary-zbrodni-oun-upa-wolyniu-przepadla-sejmie-posel-komentuje-wstyd/190969

   Uchwała upamiętniająca ofiary zbrodni OUN i UPA na Wołyniu przepadła w Sejmie. Poseł komentuje: „Wstyd!”

   Opublikowano: 08 Lip 2017

   Sejm zajmował się 7 lipca m.in. projektem uchwały upamiętniającej zbrodnie OUN i UPA na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, który został złożony przez posłów Kukiz’15 i PSL. Konwent Seniorów zdecydował, że projekt nie zostanie uchwalony, ale trafi do prac w komisji. Na decyzję zareagował poseł Piotr Zgorzelski, który domagał się uczczenia pamięci ofiar minutą ciszy.

   Podejście do wydarzeń znanych jako rzeź wołyńska, które prezentuje strona ukraińska jest delikatnie ujmując kontrowersyjne. Od kilku lat docierają do Polski liczne wiadomości o skandalicznych zaniedbaniach ze strony władz ukraińskich oraz wybiórczym podejściu do historii. Jednym z tego objawów jest chociażby rosnący kult Stepana Bandery.

   Zaniepokojeni takim stanem rzeczy parlamentarzyści z Kukiz’15 oraz PSL złożyli projekt uchwały upamiętniającej zbrodnie jakich dopuścili się ukraińscy nacjonaliści spod szyldu OUN i UPA na terenie Wołynia i Galicji Wschodniej. Niestety okazało się, że projektu nie uda się przegłosować przynajmniej na razie.

   Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powiadomił, że projekt uchwały nie uzyskał wymaganej, jednomyślnej zgody Konwentu Seniorów. Zgodnie z procedurą został skierowany do prac w komisji. Na informację postanowił zareagować poseł PSL Piotr Zgorzelski:

   „Wysoka Izbo! 11 lipca przypada kolejna rocznica apogeum zbrodni ludobójstwa na Wołyniu. Tego dnia 74 lata temu w niedzielę, banderowcy zaatakowali 160 polskich osiedli, w tym 7 kościołów, mordując modlących się tam Polaków. Okrucieństwo, które towarzyszyło tamtym wydarzeniom, nie ma odzwierciedlenia w przeszłości ani w przyszłych wydarzeniach” – powiedział.

   „My Polacy, powinniśmy szczególnie o tym pamiętać, że tak zbrodnia udokumentowana i udowodniona, nie jest odpowiednio uszanowana na Ukrainie” – dodał. Poseł Zgorzelski zwrócił uwagę, że u naszych sąsiadów od kilku lat propagowany jest kult Bandery. Niestety w oparciu o taki „autorytet” budowana jest pamięć i tożsamość narodowa Ukraińców. Przypomniał, że klub parlamentarny PSL wraz z grupą posłów Kukiz’15 złożyli projekt uchwały, która upamiętniłaby rzeź wołyńską.

   W związku z odrzuceniem projektu przez konwent seniorów, poseł zwrócił się z inicjatywą uczczenia pamięci ofiar minutą ciszy. W tym przypadku nie było dyskusji – posłowie uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej.

   Polubienie

 11. http://kresy.pl/wydarzenia/msz-wezwalo-ambasadora-ukrainy-powodu-fotomontazu-szefa-ukrainskiego-ipn/


  Źr. W.Wjatrowycz/Facebook

  MSZ WEZWAŁO AMBASADORA UKRAINY Z POWODU FOTOMONTAŻU SZEFA UKRAIŃSKIEGO IPN

  8 lipca 2017|0 Komentarze|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  We wtorek Ambasador Ukrainy w Polsce został wezwany do MSZ z powodu fotomontażu z prezydentem RP stojącym obok zbrodniarza z UPA. Opublikował go Wołodymyr Wiatrowycz, szef UIPN. Informację potwierdziło Biuro Prasowe MSZ, choć przez kilka dni sprawy nie podano do publicznej wiadomości.

  Jak wynika z informacji podanych przez MSZ, w miniony wtorek ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca, został wezwany do ministerstwa na rozmowę. Powodem był fotomontaż opublikowany przez szefa Ukraińskiego IPN, „kłamcę wołyńskiego” i apologetę UPA i banderyzmu, Wołodymyra Wiatrowycza.

  Wcześniej informowaliśmy jako pierwsi, że na swoim facebookowym profilu Wiatrowycz opublikował fotomontaż. Na którym obok postaci współczesnych – prezydentów Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki oraz ukraińskich wojskowych, m.in. ministra obrony Ukrainy Stepana Połtoraka, umieszczono sylwetkę głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii Romana Szuchewycza. Szef UIPN opublikował je z dopiskiem „Roman Szuchewycz dzisiaj”.

  Publikacja fotomontażu przez Wjatrowycza była związana ze 110. rocznicą urodzin Romana Szuchewycza, która przypadała właśnie na 30. czerwca. Obecny szef UIPN to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Propaguje również tezę o „symetryczności zbrodni” na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, wedle której w trakcie „regularnej wojny polsko-ukraińskiej” obie strony dopuszczały się zbrodni wojennych.

  Milczenie MSZ

  Oryginalne zdjęcie zostało wykonane podczas wizyty prezydenta Dudy na obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy w Kijowie w sierpniu 2016 roku. Prezydenci odbierali wówczas paradę wojskową, a Andrzej Duda był na tych obchodach jedynym zagranicznym gościem w randze głowy państwa.

  Postać Romana Szuchewycza została wycięta przez autora fotomontażu ze zdjęcia, na którym pozuje on razem z innym upowcem Osypem Dakiwem. Jak się wydaje, szef IPN Ukrainy chciał dać do zrozumienia, że Duda i Poroszenko odbierali defiladę sukcesorów UPA.

  Artykuł na ten temat został opublikowany przez nas 3 lipca. Z kolei następnego dnia, we wtorek, ukraiński ambasador został z powodu fotomontażu opublikowanego przez szefa UIPN wezwany do MSZ. Informację tę potwierdziło Biuro Prasowe ministerstwa spraw zagranicznych. Ponadto, Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło wystosował w tej sprawie oficjalną notę protestacyjną. Na stronach MSZ ani w jego komunikatach do piątku nie podano jednak żadnej wzmianki na ten temat.

  We wtorek wysłaliśmy w sprawie fotomontażu zapytanie do Kancelarii Prezydenta RP. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

  Wjatrowycz prowadzi „wojnę hybrydową” przeciwko Polsce

  Do sprawy odniósł się natomiast wiceszef polskiej dyplomacji, Bartosz Cichocki. W relacji z jego piątkowego spotkania z prezesem Światowego Kongresu Ukraińców Eugenem Czolijem napisano, że wiceminister poruszył ten wątek w rozmowie. W kontekście kwestii dwustronnych, Cichocki nawiązał m.in. do niedawnych propozycji Instytutu Pamięci Narodowej w obszarze ekshumacji i upamiętnień:

  – Ilustrują one konstruktywne, oparte na prawdzie i chęci poszukiwania rozwiązań podejście strony polskiej, na którym cieniem kładą się oburzające zachowania w rodzaju upowszechniania przez prezesa ukraińskiego IPN fotomontażu z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy oraz nazistowskiego masowego zbrodniarza – powiedział wiceminister Cichocki.

  Dalej, jak czytamy na stronach MSZ, „nawiązując do wezwania w tej sprawie we wtorek do polskiego MSZ ambasadora Andrija Deszczycji i przypominając o nocie protestacyjnej wystosowanej przez Ambasadora RP Jana Piekło, wiceminister Cichocki podkreślił, że wypełnianie desowietyzowanej przestrzeni publicznej na Ukrainie symboliką głęboko antyeuropejską, antyhumanitarną, sprzyja jedynie tym, którzy obawiają się postępu we współpracy Polski i Ukrainy”.

  Roman Szuchewycz był głównodowodzącym Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnej za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Rola Szuchewycza podczas rzezi wołyńskiej nie została do końca wyjaśniona, lecz z pewnością co najmniej ją akceptował. Natomiast wiadomo, że wydał rozkaz eksterminacji polskiej ludności męskiej w Małopolsce Wschodniej. Szuchewycz zginął w 1950 roku pod Lwowem zastrzelony przez żołnierzy sowieckich.

  Wet za wet?

  Zaznaczmy, że dzień po wezwaniu Deszczycy do MSZ, ambasador Piekło został z kolei wezwany do ukraińskiego MSZ. Oficjalnie, polskiemu dyplomacie przekazano wyrazy rozczarowania z powodu ostatniej wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Sugerującej, że Polska zablokuje europejską integrację Ukrainy, jeśli nie zrezygnuje ona z kultu Bandery. Uznano także za „nie całkiem taktowne” paralele czynione przez szefa polskiego MSZ.

  PRZECZYTAJ: Ukraiński urzędnik o wypowiedzi Waszczykowskiego: szantaż, chamstwo i szowinizm!

  Ta kwestia również została poruszona w piątek przez Cichockiego. Który stwierdził, że zarzuty wobec Polski ws. blokowania eurointegracji Ukrainy są bezpodstawne:

  – Niemające pokrycia w rzeczywistości zarzuty stawiane władzom Polski o rzekome blokowanie procesu integracji europejskiej i transatlantyckiej Ukrainy z jednej strony, a z drugiej o zaniedbywanie kwestii upamiętnień, ekshumacji i innych tzw. historycznych kwestii, są ważnym elementem wojny hybrydowej prowadzonej przeciwko naszemu państwu.

  Wiceminister dodał, że „jest ona na tyle zrozumiała, że mamy do czynienia z widocznym wzrostem międzynarodowej pozycji Warszawy”. – Fakt uczestniczenia w kampanii, sterowanej z zewnątrz, środowisk na Ukrainie i w Polsce, musi budzić refleksje w upoważnionych do tego instytucjach – zaznaczył Cichocki.

  Przy tej okazji, wiceszef MSZ powiedział też, że „Polska gości ponad milion obywateli Ukrainy, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój gospodarki, trwale wpisali się w krajobraz społeczny, w tym akademicki i kulturalny kraju”.

  Kresy.pl / kj/mt

  Polubienie

 12. PISdojebek 5.172.255.*8 minut temu
  Skoro mowa o trzeciej sile to mam nieodparte wrażenie, że to ojciec Putina stoi za podżeganiem spokojnych ukraińskich chłopów do zarzynania polaków a nie patriota Bandera.

  maja 89.64.38.*za 36 minut
  prezydent Polski ma inne zmartwienie niz uczcic Polakow co stracili zycie w ludobojczych mordach dokonanych przez ukraincow na Wolyniu – prezydent usilnie tlumaczy zone z gafy na spotkaniu z Trumpem

  to_ja 109.79.227.*wczoraj
  SKANDAL Maliniak odmówił patronatu obchodom dnia ludobójstwa na Kresach. Woli palić chanukowe świece z żydostwem i dotować mld zł neo-banderowców.

  snajper@snajperza 34 minuty
  Dlaczego skasowano mój komentarz w którym nie było słowa kłamstwa? Napisałem jedynie, jak można stawiać znak równości między przesiedlaniem Ukraińców, a okrutnym wymordowaniem 200 tys. Polaków w niezwykle bestialski sposób. Ukraińcy mieli prawie 400 sposobów na powolne mordowanie Polaków, zamęczano nawet dzieci i to na oczach rodziców. Co to znaczy: Kiedy ja mówię Ukraińcom, co nam uczyniono, oni pytają: a co wyście uczynili nam – i też mają rację. I też mają rację , i kto to mówi, hańba!

  http://wpolityce.pl/swiat/347925-wazny-gest-polacy-i-ukraincy-wspolnie-modlili-sie-nad-grobem-zbiorowym-ofiar-ludobojstwa-na-wolyniu

  Ważny gest! Polacy i Ukraińcy wspólnie modlili się nad grobem zbiorowym ofiar ludobójstwa na Wołyniu

  opublikowano: wczoraj


  autor: Leon Popek/Wikimedia Commons

  Polacy i Ukraińcy wspólnie modlili się w sobotę nad grobem zbiorowym polskich ofiar zbrodni wołyńskiej w dawnej Janowej Dolinie w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy. W tym roku mija 74. rocznica krwawych wydarzeń na Wołyniu.

  Modlitwa w Janowej Dolinie, której dzisiejsza nazwa to Bazaltowe, była pierwszą uroczystością, w której razem uczestniczyli przedstawiciele polskich i ukraińskich władz oraz Kościołów działających w obu krajach.

  Jestem głęboko przekonany, że najważniejszą rozmową w takich miejscach jest rozmowa z Bogiem, czyli wspólna modlitwa. Dziś byliśmy jej świadkami: Ukraińcy, Polacy, katolicy i prawosławni – przybyliśmy tu dziś wspólnie, by razem się modlić

  — mówił w trakcie uroczystości biskup ordynariusz diecezji łuckiej Kościoła rzymskokatolickiego Witalij Skomarowski.

  Hierarcha ocenił, że mimo wysiłków na rzecz pojednania między Polakami i Ukraińcami nieporozumienia na tle historycznym wciąż dzielą nasze narody.

  To porozumienie nie zależy tylko od nas, strony polskiej czy ukraińskiej, ale jest też wpływ trzeciej strony, zainteresowanej, żebyśmy nie doszli do zgody. Naszym zadaniem, zadaniem Kościoła jest jednak łączyć: człowieka z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą

  — powiedział bp Skomarowski w rozmowie z PAP.

  Zastępca ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur wskazał w swoim wystąpieniu, że Janowa Dolina jest miejscem, które przypomina o niewinnych ofiarach, „których krew przelali ludzie o sercach zatrutych złem szowinizmu”.

  Nie każdy z rozdziałów wspólnej księgi naszych dziejów, Polski i Ukrainy, pisaliśmy samodzielnie. Wiele z nich powstawało pod batem lub lufą wrogiego karabinu. Dziś, gdy sami odpowiadamy za własne, niepodległe państwa, powinniśmy chlubić się tym, co w nich piękne i szlachetne, lecz równocześnie powinniśmy potępiać wszystko to, co jest godne potępienia, co burzy nasze relacje i rani partnerów i przyjaciół. Współpraca wymaga szacunku dla wrażliwości drugiej strony

  — podkreślał.

  Walenty Wakoluk, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej imienia Ewy Felińskiej i redaktor naczelny ukazującego się w Łucku dwutygodnika „Monitor Wołyński”, ocenił, że do kwestii zbrodni wołyńskiej nie należy podchodzić z perspektywy bieżących racji politycznych.

  Powinniśmy powiedzieć sobie tak czysto po ludzku, po co myśmy to zrobili swojemu bliźniemu. Jest to jakiś wysiłek emocjonalny, lecz ludzki i prawdziwy, do którego chyba musimy jeszcze dorosnąć

  — zaznaczył w rozmowie z PAP.

  Przyznał jednocześnie, że Polacy na Wołyniu mają trudności z przekazaniem Ukraińcom prawdy o zbrodni, do której doszło na tych ziemiach.

  My tu jesteśmy miejscowi i możemy mówić o tym otwarcie. Wydaje mi się, że trochę upodabniamy się do Żydów, którzy stale mówią o Holokauście, ale nikt nas nie słucha. Musi chyba minąć trochę czasu. Kiedy ja mówię Ukraińcom, co nam uczyniono, oni pytają: a co wyście uczynili nam – i też mają rację. Pytanie, czy politycy z historykami zrobili wszystko, by do wszystkich stron tego konfliktu dotrzeć

  — powiedział Wakoluk.

  W sobotnich uroczystościach w d. Janowej Dolinie uczestniczyli duchowni Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego oraz Kościoła prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Stronę polską reprezentował wiceambasador Żur i dyplomaci z konsulatu RP w Łucku z konsulem Wiesławem Mazurem na czele. Ze strony ukraińskiej na modlitwę przybyli przedstawiciele obwodowej i rejonowej (powiatowej) administracji państwowej.

  W Janowej Dolinie byli także w sobotę wysłannicy polskich organizacji Wołynia, harcerze i uczestnicy dwóch rajdów motocyklowych: Wołyńskiego oraz rajdu „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

  W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku w Janowej Dolinie na Wołyniu Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała około 600 Polaków.

  Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe. W 1939 roku mieszkało tam około 2 tysięcy osób, w tym 80 proc. Polaków. Podczas okupacji niemieckiej w Janowej Dolinie znajdował się obóz dla jeńców sowieckich i niemiecki posterunek.

  W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (Wielki Piątek) żołnierze UPA, którymi dowodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”, wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi wtargnęli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy. Podczas napadu słaby opór napastnikom stawili nieliczni żołnierze AK, a także Niemcy zajmujący jeden z budynków w Janowej Dolinie. Ocaleli Polacy zostali wywiezieni przez Niemców do Kostopola.

  Zbrodnia w Janowej Dolinie poprzedzała największą falę masowych zbrodni dokonanych przez UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu. Zapoczątkowały ją mordy dokonane 11 i 12 lipca 1943 roku w 150 miejscowościach powiatach włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego.

  Do największych masakr ludności polskiej na Wołyniu doszło m.in. w Woli Ostrowieckiej (572-620 zabitych) i Ostrówkach (476-520 zabitych). Według polskich historyków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską.

  gah/PAP

  AntyUPAina 188.137.43.*za 16 minut
  Jurij Szuchewycz – Naplułbym Polakom w mordę Komu sie tam ten komentarz nie podoba ze kasujecie caly czas, hmm? CZOLGI NA UKRAINE WYSLAC I TAK Z NIMI GADAC, BANDERA ZA GLUPIA NA DIALOG

  PISdojebek 5.172.255.*wczoraj
  Czyżby zanosiło się na remake „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie” ?

  snajper@snajperwczoraj
  Ilu było tam Ukraińców, pięciu?

  BB 83.5.1.*wczoraj
  http://pikio.pl/syn-zbrodniarza-do-polakow-naplulbym-wam-w-morde/

  Olej@Olejwczoraj
  Zgadzam się żadnych pomników UPA w Polsce ! Groby ukraińskich ofiar z nazwiskami już tak !

  Narodowiec 83.26.242.*wczoraj
  Do nick Olej@Olej. Żadnych pomników UPA i banderowców w Polsce.

  Polubienie

  • Poznaniak74 @Poznaniak74:
   Cytat „Obecny podczas uroczystości Walenty Wakoluk, dziennikarz i przedstawiciel polskiej społeczności z Łucka opowiedział się w rozmowie z PAP za oddzieleniem zaszłości historycznych od bieżącej polityki” Problem w tym ze własnie obecna polityka ukraińska, polega na pielęgnowaniu ‚zaszłości historycznych’…

   http://kresy.pl/wydarzenia/religia/miejscu-jednej-najwiekszych-zbrodni-upa-wolyniu-odbyla-sie-ekumeniczna-modlitwa/#comments


   Pomnik zbrodni wołyńskiej w Warszawie, źr. Wikimedia

   W MIEJSCU JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH ZBRODNI UPA NA WOŁYNIU ODBYŁA SIĘ EKUMENICZNA MODLITWA

   9 lipca 2017|1 Komentarz|w Polska, religia, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

   Duchowni rzymskokatoliccy, grekokatoliccy oraz prawosławni, polscy dyplomaci, ukraińscy urzędnicy, Polacy z Wołynia i polscy motocykliści modlili się w dawnej Janowej Dolinie na Wołyniu.

   W dawnej Janowej Dolinie na Wołyniu (obecnie miejscowość Bazaltowe) odbyła się wczoraj ekumeniczna modlitwa nad grobem polskich ofiar rzezi wołyńskiej. W uroczystościach brali udział duchowni rzymskokatoliccy, grekokatoliccy oraz prawosławni z Patriarchatu Kijowskiego. Polskie władze reprezentowali zastępca ambasadora RP na Ukrainie Jacek Żur oraz konsul RP z Łucka Wiesław Mazur ze współpracownikami. Obecni byli przedstawiciele miejscowej obwodowej i rejonowej administracji państwowej Ukrainy. Wspólnie z nimi modlili się reprezentanci polskich organizacji Wołynia, harcerze oraz motocykliści z Rajdu Wołyńskiego i akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

   Ze strony Kościoła rzymskokatolickiego w modlitwie wziął udział ordynariusz diecezji łuckiej br Witalij Skomarowski. „Jestem głęboko przekonany, że najważniejszą rozmową w takich miejscach jest rozmowa z Bogiem, czyli wspólna modlitwa. Dziś byliśmy jej świadkami: Ukraińcy, Polacy, katolicy i prawosławni – przybyliśmy tu dziś wspólnie, by razem się modlić” – mówił biskup podczas uroczystości.

   Zdaniem biskupa na przeszkodzie w porozumieniu Polaków i Ukraińców stoi „trzecia siła”.

   To porozumienie nie zależy tylko od nas, strony polskiej czy ukraińskiej, ale jest też wpływ trzeciej strony, zainteresowanej, żebyśmy nie doszli do zgody. Naszym zadaniem, zadaniem Kościoła jest jednak łączyć: człowieka z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą – powiedział bp Skomarowski Polskiej Agencji Prasowej.

   PRZECZYTAJ: Prof. Osadczy: powstała „sekta wyznawców trzeciej siły”, ambasador RP w Kijowie jest jej guru

   W nieco innym duchu przemawiał wiceambasador Jacek Żur. Powiedział on m.in. że w Janowej Dolinie krew niewinnych ofiar „przelali ludzie o sercach zatrutych złem szowinizmu”.

   Dziś, gdy sami odpowiadamy za własne, niepodległe państwa, powinniśmy chlubić się tym, co w nich piękne i szlachetne, lecz równocześnie powinniśmy potępiać wszystko to, co jest godne potępienia, co burzy nasze relacje i rani partnerów i przyjaciół. Współpraca wymaga szacunku dla wrażliwości drugiej strony – mówił Żur.

   Obecny podczas uroczystości Walenty Wakoluk, dziennikarz i przedstawiciel polskiej społeczności z Łucka opowiedział się w rozmowie z PAP za oddzieleniem zaszłości historycznych od bieżącej polityki.

   W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku w Janowej Dolinie położonej w powiecie kostopolskim Ukraińska Powstańcza Armia pod dowództwem miejscowego watażki Iwana Łytwyńczuka „Dubowego” dokonała jednej z największych zbrodni na wołyńskich Polakach zabijając około 600 osób.

   Pojutrze, 11. lipca, przypada 74. rocznica apogeum ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów dokonanego na Polakach Wołynia i Małopolski Wschodniej.

   CZYTAJ TAKŻE: Sejm uczcił minutą ciszy ofiary banderowskiego ludobójstwa [+VIDEO]

   Kresy.pl / dzieje.pl/PAP

   Polubienie

 13. http://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/kukiz15-chce-demonstrowac-przeciw-blokowaniu-sejmie-ustawy-o-penalizacji-banderyzmu/


  Zdjęcie ilustracyjne. Pomnik S. Bandery we Lwowie.Fot. twitter.com

  KUKIZ’15 CHCE DEMONSTROWAĆ PRZECIW BLOKOWANIU W SEJMIE USTAWY O PENALIZACJI BANDERYZMU

  9 lipca 2017|0 Komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Projekt penalizacji banderyzmu zalega w sejmowej zamrażarce od ubiegłego roku. Posłowie Kukiz’15 zapowiadają protest pod Sejmem w tej sprawie.

  Posłowie klubu Kukiz’15 domagają się wznowienia prac nad projektem nowelizacji ustawy o IPN zakładającym wymienienie w ustawie expressis verbis zbrodni banderowskich i wprowadzenie karalności za zaprzeczanie zbrodni wołyńskiej. – pisze Nasz Dziennik.

  Ona jest rzeczywiście w zamrażarce, a jest niezwykle potrzebna Instytutowi Pamięci Narodowej, choćby w świetle ostatnich faktów, że ukraiński IPN blokuje wszystkie polskie prace ekshumacyjne i poszukiwawcze w tym kraju – powiedział gazecie poseł Tomasz Rzymkowski, który pilotuje ten projekt.

  Obecnie zbrodnie banderowskie nie są wymienione z nazwy w ustawie o IPN. Ustawa wymienia obok zbrodni nazistowskich i komunistycznych jedynie „inne zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodnie wojenne”.

  Poseł nazywa „kuriozalną” sytuację, w której w Sejmie kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej razem głosują przeciwko dopisaniem do porządku obrad Sejmu tego projektu. Zdaniem posła Rzymkowskiego PiS wykazując bierność a nawet sabotując projekt „wpisuje się w retorykę ukraińską”. Z tego powodu zapowiada protesty przed Sejmem razem ze środowiskami kresowymi w rocznicę ludobójstwa na Wołyniu.

  Chcemy w lipcu, w rocznicę rozpoczęcia ludobójstwa na Wołyniu, zrobić pikietę razem ze środowiskami kresowymi przed Sejmem – zapowiada Rzymkowski.

  Przypomnijmy, że Klub Kukiz’15 w czerwcu ubiegłego roku złożył projekt nowelizacji ustawy o IPN, która umożliwiałaby karanie w Polsce propagowania banderyzmu i podważania zbrodni ludobójstwa na Wołyniu. Jednak PiS zablokowało prace nad projektem m.in. w prezydium Sejmu. Od listopada ub. roku, kiedy Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła projekt, leży on w sejmowej „zamrażarce”.

  PRZECZYTAJ: Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno

  Jak mówił Kresom.pl Paweł Kukiz, PiS w żaden sposób nie argumentuje swoich działań w tej sprawie. – Nie ma żadnej argumentacji, żadnych argumentów. Nie i koniec. Po prostu kręcenie, kołowanie i ściema jak zawsze – mówił polityk. Nieoficjalnie wiadomo, że za blokowaniem ustawy stoją czołowi politycy PiS, o wyraźnie proukraińskiej orientacji, którzy nie chcą pogorszenia relacji z Ukrainą, co miałoby nastąpić po przyjęciu ustawy o penalizacji banderyzmu.

  CZYTAJ TAKŻE: Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

  Kresy.pl / Nasz Dziennik

  Polubienie

 14. http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/74-rocznica-kulminacji-zbrodni-wolynskiej,20575914404?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget

  wolyn12700907
  74. rocznica kulminacji Zbrodni Wołyńskiej

  74. rocznica kulminacji Zbrodni Wołyńskiej

  09.07.2017

  – 11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domostw, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków.

  Sprawcami Zbrodni Wołyńskiej były Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stepana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. OUN-UPA nazywała swoje działania „antypolską akcją”. To określenie ukrywało zamiar jakim było wymordowanie i wypędzenie Polaków.

  Pierwszy masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu został dokonany 9 lutego 1943 r. przez oddział Ukraińskiej Armii Powstańczej, który zamordował 173 Polaków we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim.

  Wpływ na nasilenie się fali zbrodni miało porzucenie w marcu i kwietniu 1943 roku przez policjantów ukraińskich służby na rzecz Niemiec i przejście w szeregi UPA. Wielu z tych policjantów brało wcześniej udział w zagładzie Żydów. Jednej z największych zbrodni ukraińscy nacjonaliści dokonali w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku; UPA spaliła osadę Janowa Dolina i zamordowała ok. 600 Polaków.

  Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10 – 11 tysięcy Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim.

  Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.

  16 lipca 1943 oddziały UPA we wsi i w majątku Pułhany (pow. Horochów) zamordowały około 120 Polaków, a w Kupowalcach (pow. Horochów) około 150.

  Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety.

  Ogółem zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach – 521, Kołodnie – 516.

  UPA atakowała bazy samoobrony polskiej na Wołyniu, w których chroniła się ludność, m. in. Przebraże, gdzie uratowało się ok. 10 tys. Polaków. Tylko część baz samoobrony przetrwała. Pomocy bazom samoobrony udzielała partyzantka sowiecka, a także żołnierze węgierscy sprzedając amunicję.

  Były przypadki pozyskiwania broni od Niemców. Polacy szukali ratunku uciekając do miast i miasteczek kontrolowanych przez wojsko niemieckie. Wielu z nich zostało wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec. Niewielkie szanse na przeżycie mieli ci, którzy na własną rękę opuszczali bazy samoobrony. Np. 16 lipca 1943 r. oddziały UPA wymordowały co najmniej 155, być może nawet 600 Polaków, którzy opuścili Hutę Stepańską (pow. Kostopol), ośrodek polskiej samoobrony.

  Określenie Zbrodnia Wołyńska dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach: lubelskim i poleskim.

  UPA, kierowana przez Romana Szuchewycza „Tarasa Czuprynkę”, rozpoczęła „antypolską akcję” w Galicji Wschodniej w kwietniu 1944 roku. Miała ona być w założeniu nie tak drastyczna, jak ta przeprowadzona na Wołyniu. Zamierzano zmusić Polaków do opuszczenia domów pod groźbą śmierci. W przypadku odmowy mieli być zabijani tylko mężczyźni. W praktyce często dochodziło do zbrodni na wszystkich mieszkańcach. Masowych mordów dokonano m. in. w Podkamieniu (100 – 150 zabitych), Bryńcach Zagórnych (100 – 145 ofiar) Berezowicy Małej (130 – 135 ofiar). W zbrodniach oprócz UPA wzięli udział ukraińscy żołnierze, ochotnicy do dywizji SS „Galizien” (Huta Pieniacka, 600 – 900 zabitych).

  Z rąk nacjonalistów ukraińskich ginęły także rodziny polsko-ukraińskie, Ukraińcy odmawiający wzięcia udziału w zbrodniczej akcji oraz ratujący Polaków. „Kresowa Księga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda Niedzielkę podaje, że Ukraińcy uratowali 2527 Polaków. Za tę pomoc 384 Ukraińców zapłaciło życiem.

  Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
  W opinii znawcy problematyki polsko-ukraińskiej, historyka prof. Grzegorza Motyki „choć akcja antypolska była czystką etniczną, to jednocześnie spełnia ona definicję ludobójstwa”. Celem było bowiem zniszczenie na Wołyniu w całości, a na innych terenach w części, polskiej grupy etnicznej.

  W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm – głosi uchwała – oddaje hołd „wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów”.

  PAP

  fot. PAP/Darek Delmanowicz (Przemyśl, 09.07.2017. Uczestnicy III Marszu Ciszy zorganizowanego 9 bm. w Przemyślu, w 74. rocznicę zbrodni wołyńskiej. Uczestnicy pochodu przeszli z kościoła ojców karmelitów na cmentarz wojskowy, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed znajdującym się tam krzyżem wołyńskim)

  Polubienie

 15. 1.CZĘSĆ „A.K WYMORDOWAŁO” 600 000 UKRAIŃCÓW wersja neobanderowców

  Published on Jul 9, 2017

  https://miziaforum.wordpress.com/2013/10/27/polscy-mordercy-z-a-k-banery-zawisly-na-ukrainskim-urzedzie-we-lwowie/

  Książe Monstrualny7 hours ago (edited)
  Powinniśmy koczować przed sądem z hasłami anty banderowskimi. Wyjść na ulicę i zrobić porządek. Dać do zrozumienia światu że w Polsce legalny jest nazizm przez rządzących. Wychwala się Banderę i Hitlera.Popiera się Hitlera i mordowanie w brutalny sposób ludzi.

  jack caleib7 hours ago
  jak widzicie Ukraińcy z neobanderowskiej współczesnej Ukrainy JUŻ NIE SĄ NA ETAPIE WYCISZANIA I ZAPRZECZANIA TERAZ OGŁASZAJĄ ŚWIATU … POLSKIE A.K WYMORDOWAŁO 600 000 UKRAIŃCÓW …. A MY CO ? NIC…………

  Karol Kolana
  jack caleib Panie Jacku należy zmontowac i propagowac filmik gdzie Kaczynski z banderowcami krzyczy hierojom slawa a potem powiedzmy tosamo haslo krzycza banderowcy i obcinaja siekierami glowy Polakom 

  2Grzesio
  Petycja do PE i KE w sprawie gloryfikowania ludobójczej ideologii banderyzmu przez władze Ukrainy
  http://www.citizengo.org/pl/70903-petycja-do-parlamentu-europejskiego-i-komisji-europejskiej-w-sprawie-gloryfikowania?m=5&tcid=35627426

  Polubienie

  • 2 .CZĘSĆ „A.K WYMORDOWAŁO” 600 000 UKRAIŃCÓW wersja neobanderowców

   Published on Jul 9, 2017

   https://miziaforum.wordpress.com/2013/10/27/polscy-mordercy-z-a-k-banery-zawisly-na-ukrainskim-urzedzie-we-lwowie/

   arol Kolana7 hours ago.
   zrobmy zdiecia kaczynskiego dude w strojach banderowcow z siekierami.Nalezy tez pokazywac film z majdanu gdzie Kaczynski ze skurwysynami banderowskimi gdzie darl ten kaczy jebany bandrowski dziub

   Zenek Smetana5 hours ago
   cała władza w Polsce są przeciwko Polsce… a ich działania przykrywają prawdziwe zamiary… dalej działa ustawa 1066 i inne ustawy… a głupie polaczki myślą że to jest dobra zmiana… kolejne pożyczki kolejne długi … wiecie kto to będzie płacił… My… i jeszcze fałszują historie… nic się nie zmieniło jesteśmy pod okupacją od 39 roku……

   Kemal Attatürk4 hours ago
   Lysy kurdupel i pedzio Stepan Bandera (mial ksyfke „baba” u swoich) byl synem Zydow; Popa alkoholika i prostytutki, ktorej jednoczesnie ten Pop byl alfonsem. A wiec Banderowcy przedstawiaja wersje wydarzen wg. dobranego Narodu Ubeckiego, ktorej liczne przyklady dobrze znamy: a wiec „Polskie” Obozy Koncentracyjne, szlachetni Niemcy (bo juz dobrze zaplacili Zydom) tylko bronili Zydow przed Polakami, Polacy gazowali Zydow itd. To wszystko wpisuje sie w jedna calosc zydowsko-ubecko-faszystowsko-niemieckiej narracji historycznej, czyli calego pasma historycznych blefow i klamstw. Tak beda dalej trzymac, to sie nigdy nie zmieni.

   Polubienie

 16. JAK TRAMP I PUTIN „OSZUKUJĄ” POLSKĘ I ŚWIAT ,PRZYSZŁOŚĆ i UKŁAD USA, ROSJI,CHIN

  Published on Jul 10, 2017

  Agata Wójcik23 hours ago
  Serdecznie dziekuje. Polacy nienawidza Rosji jak brat ktory zazdrosci bratu gotow go zabic jak to bylo w wielu przypadkach na przestrzeni historii.My nie dopuszczamy nawet mysli ze Rosjanie („taki glupi ciemny narod”)a Polacy tacy madrzy .wyjatkowi nie potrafia nawet w najmniejszym procencencie miec tego co ma Rosja.Napewno bedac skamlec przy nodze Imperatora beda czastka Ich. Gdzie nasza godnosc?Lepiej byc malym ale wolnym krajem czemu ciagle musimy byc pod butem innych.Duzo milosci zycze wszydtkim

  Ortalionowy Wiesław11 hours ago
  Niby co takiego nie potrafimy mieć w najmniejszym procencie? O czym ty bredzisz kobieto? Jeśli odjąć te ogromne ilości wydobywanej ropy, to ten 4x większy naród wytwarza ledwie 80% PKB Polski! Ciemni są bo ta kremlowska klika od 100 lat dba tylko by im spirytu nie zabrakło. Moskwa i Petersburg opływa w złocie a na prowincji ze 90mln ludzi klepie biedę. Ziemię mogli dostać to wzięli tyle ile kartoszku narośnie dla siebie, więcej nie chcą bo nie chce im się robić albo boja się może że te pareset rubli zapomogi stracą.

  Aron ty też tu już zacząłeś tak bredzić że słabo się robi. Ruskie nigdy technologicznie nigdy nie przodowali. Zawsze tak było, jest i będzie (puki KGB rządzi). Coś chcieli to ukradli albo wynajęli specjalistów z zachodu. 20 tys obrabiarek ukradli Niemcom w 1945, a już w 1960 obrabiarki masowo padały bo sobie części do nich nie umieli zrobić. W latach 70-tych, 80-tych nasze firmy polonijne pośredniczyły w przemycie komputerów do ZSRR. Bez tego Łajka z Gagarinem z dachu stodoły mogłyby skoczyć i polatać, nie wyżej. Co oni mogą wyłączyć? Statki Amerykanom? Komsomołską Prawdę se moga wyłączyć, nic więcej. Oni zawsze dążyli do podbicia narodów bardziej rozwiniętych które będą na nich robić. Nasze płacenie za gaz najdrożej na świecie było efektem takiego podboju. Wysyłanie węgla do nich za psi grosz przez 40 lat było takim podbojem. Żywienie ich. Heh! A ich się teraz w szkołach uczy że mateczka Rasija żywiła po wojnie przez długie lata biedną Polskę! 😀 . Ja pie..le żebyście Ruskich widzieli jak wkroczyli do nas w 43-44. Ci koneserzy walonek na kolana padali widząc u chłopa kopiec kartofli. Chłopa z paroma wozami ziemniaków uważali za bogacza. Jeszcze 25 lat temu czesali wsie we wschodniej Polsce wydłubując z krzaków narzędzia konne. Nie dalej jak 2 lata tremu widziałem zabawny materiał jak facet z petersburskiego ośrodka doradztwa rolniczego zastanawiał się czy będą u nich gruszki rosnąć, bo przez sankcje są problemy z dostawą holenderskich czy belgijskich . Ręce opadają! On czekał na wytyczne kremla żeby się gruszkami zainteresować, to co te zapijaczone gęby tam robią, co oni sadzą i hodują?

  No i pojawia się taka Agata Wójcik z tekstem: ,,Polacy nienawidza Rosji jak brat ktory zazdrosci bratu gotow go zabic jak to bylo w wielu przypadkach na przestrzeni historii,, …i ja już sam nie wiem co myśleć. To zlot Ruskich troli jest czy ona naprawdę taka głupia,. no głupia normalnie bo nic innego się nie da powiedzieć. Bo jeśli się będzie upierać że mądra to pro-ruski trol, nie ma innej opcji.

  Agata Wójcik4 hours ago
  Jestem Polaszka a moi bracia to Rosjanie , których tak samo kocham jak Polaków.:) 🙂 Pozdrawiam

  Agata Wójcik4 hours ago
  Ortailononowy Wiesław. To przykład jak przez Pana przemawia zapiekła zawiść to niestety przez takich ludzi będziemy się cofać w rozwoju. Niech Pan zostanie w „Swoim świecie”i da się rozwijać innym poprzez zrozumienie materii i szacunku dla innych.Bardzo niskie wibracje jak egoizm zaprowadził już wiele cywilizacji do zagłady. „Co posiejesz to zbierzesz” . Szkoda mojej energii na przytaczanie moich kontrargumentów . Szanuję Pana chociaż zaprawdę nie potrafię zrozumieć Pana drogi. Pozdrawiam

  Polubienie

 17. Niemcy w SZOKU ŻE W EUROPIE JEST KRAJ W KTÓRYM SSmani są BOHATERAMI NARODOWYMI !

  Published on Apr 29, 2017
  W NAGRANIU WYKORZYSTAŁEM FRAGMENT ŚCIEŻKI DŻWIĘKOWEJ
  PROGRAMU KANAŁU ” SUMIENIE NARODU”
  link źródłowy

  Deffyd2 months ago
  Słowem ukraińce to tak chujowy naród, że zaczęli udawać Niemców, żeby się dowartościować…:)

  Sabina Majkowska2 months ago (edited)
  Nawet nie terzeba parzec tak daleko jack caleib na polskiej ziemi w Bartoszycach jest taka szkola ktora rzad polski sponsoruje jest tam propagowany banderyzm i co wy na to ? Udostepniam z Kresy.pl przez rok rzadow PISU ktos zrobil dobra robote nie tylko jest artykul ale i wideo z ukrytej kamery http://kresy.pl/wydarzenia/bandera-i-ja-banderowska-propaganda-w-polskiej-szkole-dla-ukraincow-foto-video/

  Олег Кубіцький2 weeks ago
  ak to banda, którą było osądzono , a główny bandzior gen. okulicki odsiedział 5 lat w pięrdlu za zbrodnie przeciw ludskości!

  Tomasz Siewierkiewicz2 weeks ago
  Олег Кубіцький Bo Bandera ukrywał się w Niemczech pod fałszywym nazwiskiem. A jak wywiad rosyjski zorientował się kto to jest to odrazu wydali na niego wyrok. Jeżeli Polska by odzyskała niepodległość a nie była pod butem rosyjskiej władzy to by wyrżnęła waszych wszystkich banderowców. Polacy to szlachetny naród nie tak jak wy psy z dzikich pól. My zabijaliśmy banderowców a wy niewinnych starców babcie kobiety i dzieci. Ja pierdole jest czym się chwalić.

  Lola Loli2 months ago
  Chciałabym usłyszeć co ma do powiedzenia na ten temat Prezydent Duda. On też tam kasę powiozl. Chiech Bóg nas chroni. oni mają broń, a my rodacy co ?? widelce!

  behawior2 months ago
  Duda to chłopak robiacy karierę a nie przywódca Państwa ,to facet któremu utorowali drogę zydowscy syjoniści – wczesniej go szkoląc w USAelu , tak jak Szydło – poprzez teścia Kornhausera ,on przed małpą tez sie pokłoni i poda łapę ” na zgodę „, Nie na darmo nazwali go marionetką , Buratino. On NIC nie umie po za tymi formułkami prawnymi gównianego prawa. do tego wytresowany kapralsko przez ojca na drewnianego, posłusznego katolika ma naturę głupawego urzędasa.

  †Melkor Szatanik2 months ago
  Ukraina nieźle nas trolluje my jej hajs a oni za nią kult bandery

  Piast Pax2 months ago
  Mają z czego się chlubić , noszenie obcych mundurów i używanie ich symboliki , świadczy o tym że jest się najemnikiem albo zdrajcą , Tak się raczej nie buduje dumy narodowej

  Lion X2 months ago
  Bycie przydupsaem niemieckich nazistów , to dopiero się nazywa poczucie przynależności w hierarchi, typowa niewolnicza mentalność Ukropów.

  Jan sobieski2 months ago
  Niech teraz połowa z tych ukrainców którzy mieszkają w Polsce ,będzie miała broń palną ! to będzie rzeźnia 😦 a Polacy naród rozbrojony. Nawet szkolenia rezerwy już nie ma, nie mówiąc o komendach wku.

  wreanch dankan2 months ago
  Oni po przegranej wojnie , przejmą Przemyśl, Rzeszów, a nawet Kraków. Teraz o jedno się bije o kontyngent by wysłać jakieś 50 tyś żołnierzy do Donbasu a wtedy nasz otwarty kraj osłabiony będzie idealnym kawałkiem do przejęcia. Wrocław, Poznań, Gdańsk lojalnie ukraińcy oderwą od Polski na rzecz niemiec. W walkach miejskich mają duże doświadczenie , broni pod dostatkiem. Wiadomo świat nie ruszy palcem bo to będzie się nazywało prowokacją rosyjską albo walką z polskimi faszystami o demokrację.

  Polubienie

 18. http://bialczynski.pl/2017/07/11/upa-74-rocznica-ludobojstwa-na-polakach-na-ukrainie/

  UPA – 74 Rocznica ludobójstwa na Polakach na Ukrainie; Pułk Azow oddaje cześć Polakom zamordowanym na Wołyniu!

  …..

  http://kresy.pl/wydarzenia/czlonkowie-pulku-azow-oddali-czesc-ofiarom-upa-ujawniamy-kulisy-manipulacji-foto/


  Władysław Kowalczuk. Fot. azov.press Zbyszek Kaczmarek, Gazeta Polska

  CZŁONKOWIE PUŁKU AZOW ODDALI CZEŚĆ OFIAROM UPA? UJAWNIAMY KULISY MANIPULACJI [+FOTO]

  12 lipca 2017|0 Komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Portal Niezalezna.pl i dziennikarze związani z „Gazetą Polską” promują przedstawiciela partii powiązanej z neonazistowskim pułkiem Azow, który „oddał cześć ofiarom rzezi wołyńskiej”. Zaledwie tydzień wcześniej ten sam człowiek uczcił pamięć zbrodniarza z UPA, odpowiedzialnego za mordy na Polakach.

  Jak podał związany z „Gazetą Polską” portal niezalezna.pl, 11 lipca br. „Ukraińcy z pułku Azow walczącego z rosyjskimi separatystami na wschodzie” Ukrainy złożyli kwiaty pod pomnikiem przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Podkreślono, że w miejscu upamiętnienia ofiar ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej „cześć ofiarom zbrodni złożyli też członkowie pułku (wcześniej batalionu) Azow”. –Członkowie tej formacji walczą z rosyjskimi agresorami na wschodzie Ukrainy –zaznacza Niezależna.pl. Załączając zdjęcia sygnowane przez Gazetę Polską.

  „Nasi przyjaciele ze wschodu”

  Na fotografiach widać Władysława Kowalczuka – przedstawiciela „Narodowego Korpusu”, czyli partii politycznej powstałej na bazie pułku „Azow” i tzw. Korpusu Cywilnego, czyli organizacji powiązanej z oddziałem.

  Wiadomość ta zyskała popularność wśród czytelników wspomnianym mediów. Została również udostępniona na portalu społecznościowym przez dziennikarza związanego z „Gazetą Polską” i portalem Niezalezna.pl, Wojciecha Muchę (krytyka uchwały o ludobójstwie na Kresach). Który z aprobatą wyraża się nt. tej inicjatywy. Jego zdaniem, informacja ta „potwierdza wszystko, co na temat współczesnego ukraińskiego nacjonalizmu mówi się w kręgach znających ten temat”.

  – (…) pułk „Azow” to współcześni ukraińscy nacjonaliści – większych nie ma. Bo nie jest nacjonalistą ani Petro Poroszenko, ani mer ukraińskiego Pierdziszewa, który sobie postanowi nazwać ulicę imieniem Romana Szuchewycza – pisze Mucha. Podkreśla również, że wraz z obecnym korespondentem TVP na Ukrainie Pawłem Bobołowiczem, korespondentem TVP Info i Radia Wnet na Ukrainie wzywał do współpracy ze środowiskiem „Azowców”:

  – Od dawna choćby z Pawłem Bobołowiczem powtarzamy, że jest pole do rozmowy z naszymi przyjaciółmi ze wschodu, takimi jak np. Taras Macuk ze „Złotego Lwa” czy widoczny tu „Azow”.

  Panu Bogu świeczkę, diabłu ogarek?

  Należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Kowalczuk był jedynym przedstawicielem „azowców”, który był obecny na uroczystości i który złożył kwiaty. Ponadto, wbrew tytułowi artykułu na niezalezna.pl, nie należy on do pułku „Azow” i nie walczy w Donbasie.

  W Polsce Kowalczuk występuje publicznie jako przedstawiciel partii powiązanej z „Azowem”, nie jako reprezentant jednostki ukraińskiej Gwardii Narodowej. Której częścią jest wspomniany pułk „Azow”. W tej roli współpracuje z niektórymi środowiskami, opowiadającymi się za ścisłą współpracą z ukraińskimi nacjonalistami ze środowiska „Azowa”. Jednocześnie, deklarując poparcie dla współpracy z Polską, głównie w kontekście walki z Rosją. Z tego względu, najwyraźniej jawią się atrakcyjni dla środowiska „Gazety Polskiej”.

  Przeczytaj także:

  Tomasz Sakiewicz postuluje zdradę litewskich Polaków

  Publicystka „Gazety Polskiej” o rozbiórce „pomnika” UPA: lwy na Cmentarzu Orląt też są nielegalne

  Co więcej, według informacji do których dotarliśmy, Kowalczuk jest studentem Studium Europy Wschodniej UW. Ma również posiadać kartę stałego pobytu w naszym kraju.

  W przeszłości Kowalczuk był kierownikiem „referatu ideologicznego” Korpusu Obywatelskiego „Azow”. Występował również jako reprezentant partii „Narodowy Korpus”. Ostatni raz na Ukrainie wystąpił w tym charakterze 2 lipca – na uroczystym marszu w Tyszkowcach (obwód iwanofrankiwski) z okazji 110. rocznicy urodzin głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza. Kowalczuk przemawiał tam do zgromadzonych. Organizatorem marszu ku czci kata Polaków byli lokalni działacze „Narodowego Korpusu”. Ze wspomnianej miejscowości pochodzi rodzina Szuchewycza. Tydzień później, jak z aprobatą pisze niezalezna.pl i związani z nią dziennikarze, oddawał „cześć ofiarom zbrodni” na Wołyniu.

  Dobrzy ukraińscy nacjonaliści?

  Przypomnijmy również, że członkowie pułku „Azow”, jak również „Korpusu Narodowego”, odwołują się do symboliki i ideologii neopogańskiej, banderowskiej, a także – neonazistowskiej. Stosują również symbolikę hitlerowską.

  PRZECZYTAJ:

  Dirlewangerowcy obecni również w pułku Azov [+VIDEO]

  Hitlerowskie gesty i zawołania w budynku milicji w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

  W maju br., w związku z uzasadnionymi kontrowersjami dot. Azowa, Kongres USA zadecydował, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez pułk Azow. Początkowo funkcjonował on jako batalion ochotniczy. Później został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy.

  Zobacz: Ukraina: pułk „Azow” ponownie organizuje letni obóz dla dzieci [+FOTO]

  W lutym br. pułkownik Wadym Trojan, były zastępca dowódcy ówczesnego batalionu „Azow”, łączonego z neonazistami, a wcześniej działacz organizacji neonazistowskiej, został wiceministrem spraw wewnętrznych Ukrainy. Był wcześniej aktywnym działaczem Patrioty Ukrainy, grupy o charakterze neonazistowskim, a przed przejściem do milicji był prominentnym członkiem batalionu (obecnie pułku) Azow.

  Niedawno informowaliśmy również o tym, że członkowie pułku Azow wznieśli w jednej ze swoich baz posąg Peruna i wznosili do niego modły.  Posąg Peruna został ustawiony z okazji święta zwycięstwa księcia Światosława I nad „państwem żydowskim”, czyli Kaganatem Chazarskim. Członkowie Azowa zapowiadają, że w „sanktuarium Peruna” będzie święcona broń. W ubiegłym roku analogiczne „sanktuarium” założono pod Mariupolem.

  Azov.press / niezalezna.pl / facebook.com / Kresy.pl

  Polubienie

 19. http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/nbc-informuje-o-militarnych-obozach-dla-dzieci-na-ukrainie/


  azow, foto:YouTube

  NBC INFORMUJE O MILITARNYCH OBOZACH DLA DZIECI NA UKRAINIE

  17 lipca 2017|0 Komentarze|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Andrzej Łukasiak

  Kilka dni temu, NBC News na swoim koncie w serwisie YouTube przedstawiło materiał o militarnych obozach organizowanych dla dzieci.

  Pomysłodawcą obozów są członkowie, prezentującego skrajnie nacjonalistyczną ideologię, pułku Azow. Formacja ta brała udział w walkach z separatystami podczas pierwszego okresu walk o Donbas. Chłopcy oraz dziewczęta w wieku od 9 do 17 lat uczestniczą w szkoleniach z zakresu użycia broni, taktyki walki i surwiwalu. Trenują przy użyciu środków pozoracji pola walki np. grantów dymnych. Dużą uwagę skupia się na kondycji fizycznej.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina: pułk „Azow” ponownie organizuje letni obóz dla dzieci [+FOTO]

  Jak podają dziennikarze amerykańskiej stacji, ideologia nacjonalistyczna odgrywa ogromną rolę podczas szkolenia, jakie przechodzą dzieci w czasie obozu. Przede wszystkim, charakteryzuje się ona wrogością wobec obcych, wszystkich, którzy nie są Ukraińcami. Według autora materiału w dzieci wszczepiany jest strach, który stanowi fundament postawy nacjonalistycznej, agresywnego nastawienia do osób z zagranicy.

  PRZECZYTAJ: Ukraina: Dzieci uczciły urodziny szefa „Azowa” [+VIDEO]

  Otwarty dla wszystkich chętnych obóz znajduję się pod Kijowem. Uczestnicy, oprócz szkoleń paramilitarnych poznają historię Ukrainy i jej walk z Rosją. Uczą się nacjonalistycznych piosenek oraz haseł, jak np.: Śmierć, śmierć moskwiczanom! lub Zdobędziemy cały świat! Ćwiczenia, którym poddawane są dzieci, mają je przygotować do prawdziwej walki. Głównym pomysłodawcą letniego obozu militarnego jest Andrij Biłeckij, który przewodniczy Socjal-Nacjonalistycznemu Zgromadzeniu oraz jawnie popiera banderowską ideologię.

  ZAPOZNAJ SIĘ TAKŻE Z: Pułk „Azow” szkoli dzieci [+FOTO]

  NBC News/Kresy.pl

  Polubienie

 20. USA – KONIEC WOJNY W SYRII ! POCZĄTEK W DONBASIE ! PEŁNE WSPARCIE USA

  Published on Jul 25, 2017
  ŹRÓDŁA
  https://miziaforum.wordpress.com/2017/07/25/pis-oddaje-wladze-usa-wycofuje-zbrojenie-isis-w-syrii-wdraza-zbrojenie-banderowskiej-ukrainy/

  Peter Milo34 minutes ago
  I to tylko pokazuje że Rosjanie nie są agresorami a się bronią, Usa chce dozbroić ukraiców więc ci ustawiają swoich typowe działanie obronne. Ale zaraz znajdą się edki którzy nazwą mnie ruskim agentem

  Tureczq26 minutes ago
  Chlopaki z donbasu potepiaja banderyzm i sa przyjaznie nastawieni do Polski. Problemem jest pomajdanowski rzad, który ma w dupie ukraincow i podobnie do platformy dziala na szkode wlasnego kraju. Take wskrzeszenie banderyzmu oraz wojenka polsko-ukrainska jest jak najbardziej w interesie tych zdradzieckich rzadow dlatego nie możemy dopuscic, zeby platforma wrocila do wladzy i powinniśmy trzymac kciuki i wspierac naszych kolegów z Donbasu.

  Polubienie

 21. DONBAS UKR. ARMIA AJDAR AZOV co robią z jeńcami !! 21 + !!l

  Published on Jul 18, 2017
  LINK DO AV POSTĘPUJ ABY ZOBACZYĆ ZGODNIE Z WSKAZÓWKAMI W NAGRANIU
  https://miziaforum.wordpress.com/2017/07/18/jak-morduje-sie-w-donbasie-jencow-ajdar-i-azov-kalka-z-upa-2-x-a-v/

  powstańcy prorosyjscy powinni uznać batalion AZOV za oddziały wrogie ludzkość (takie jak SS) i ich członków złapanych w niewole rozstrzeliwać bez sądu. Ci ukraińcy z azow to najgorszy sort ludzkości który żyć nie powinien. Zezwierzęcenie tych pseudowojaków sięgnęło zenitu.

  Orzeł Biały6 days ago
  Oni bardzo dobrze zdają sobie sprawe z kim mają do czynienia, major mówi jak jest : https://youtu.be/b0Z8ymyhx8A?t=300

  Adam Greczycho5 days ago
  JACK CALEIB::OGLĄDAŁEM I….TO CO WIDZIAŁEM WINNO PRZERAŻAĆ.MYŚLĘ ŻE ONI SPECJALNIE KRĘCĄ TE FILMY I SAMI PUSZCZAJĄ JE W OBIEG ABY WYWOŁAĆ PSYCHOZĘ I STRACH PRZED OPOREM,GNIEWEM,PROTESTEM I MANIFESTACJĄ NIEZGODY,TO JEST CEL PRAWDZIWY.KAŻDA PANIORA POWODUJĄCA PARALIŻ,TYLKO ICH WZMACNIA.SUGERUJĘ ZADBAĆ O KONDYCJĘ FIZYCZNĄ I ZBROIĆ SIĘ…ZBROIĆ…

  Damian Feszter6 days ago
  Wszyscy jesteśmy Ruskimi agentami

  Polubienie

 22. PILNE ABW WZYWA I OSKARŻA KRESOWIAN I WOŁYNIAKÓW O DZIAŁANIE NA SZKODĘ UKRAINY !!

  Published on Jul 21, 2017
  SKANDAL LINK DO ŹRÓDŁA !!INFORMACJI
  https://miziaforum.wordpress.com/2017/07/21/pilne-skandal-polska-agencja-bezpieczenstwa-wewnetrznego-abw-stawia-zarzuty-dzieciom-i-wnukom-ofiar-rzezi-wolynskiej/

  Andrzej Lisiecki3 days ago
  to dopiero początek działań piątej ukraińskiej kolumny,a ukraińców coraz więcej na ulicach w partiach,służbach..będzie się działo.

  Polubienie

 23. W POLSKICH SZKOŁACH AKADEMIE W DNIU URODZIN BANDERY !

  Published on Jul 14, 2017
  LINK DO ŹRÓDEŁ
  http://kresy.pl/wydarzenia/bandera-i-ja-banderowska-propaganda-w-polskiej-szkole-dla-ukraincow-foto-video/

  iotr Zalewski1 week ago (edited)
  Panowie i panie a może już Polski nie ma i Ukrainy? Jest tylko na papierku a w rzeczywistości my wszyscy żyjemy w Judeopolonii? To jedyne wytłumaczenie tego co się dzieje.

  nutaws1 week ago
  Gdzie jest minister oświaty??? Aaaa…zapomniałem. Przygarnął srebrniki i zapewne udaje głupiego. Cóż… Polska to już od dawna prywatny folwark sprzedajnych aparatczyków i anty-polskich watażków. To tylko jeden z wielu przykładów.

  ichał Pracki1 week ago
  Co Pan na to Panie Kaczyński?Nie z arabami to z banderami mamy się bić?Żeby nie było,że nie jesteśmy solidarni z Unią Europejską?

  zenon dziengel1 week ago
  sław a herojom wył w Kijowie on i jego świta, duda składał kwiaty pod pomnikiem nieznanych banderowców przy asyście i powiewie czarno czerwonych flag upa. Więc to wszystko za ich zgodą

  Polubienie

 24. MadMike @MadMike:
  Ot mają swoich bohaterów, niemieckich kolaborantów którzy poza mordowaniem bezbronnych, zwłaszcza kobiet i dzieci nie byli warci absolutnie nic. A potem ukry próbują wmawiać, że oni z Niemcami… Ruscy to nawet nie muszą się wysilać na propagandowe kłamstwa wystarczy, że są filmiki z „uroczystości”.

  General @General:
  Ja życzę im jak najgorzej z całego serca. A co na to powie Watykan na czele ze swoim świętojebliwym Franciszkiem?

  jazmig @jazmig:
  @General Watykan chce uznać za świętego niejakie Szeptyckiego, który nie kiwnął palcem w bucie, aby powstrzymać banderowskie zbrodnie.

  jazmig @jazmig:
  Gubernator Lwowa na rację. Naziści zwyciężyli na Ukrainie i teraz nią rządzą.

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-pochowano-szczatki-ukrainskich-ss-manow-gubernator-lwowa-zwyciezyli-videofoto/


  Źr. zaxid.net

  UKRAINA: POCHOWANO SZCZĄTKI UKRAIŃSKICH SS-MANÓW. GUBERNATOR LWOWA: ONI ZWYCIĘŻYLI [+VIDEO/+FOTO]

  26 lipca 2017|1 Komentarz|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  W kolejną rocznicę rozbicia pod Brodami ukraińskiej dywizji SS Galizien Ukraińcy uczcili poległych współbratymców. Jak zwykle nie zabrakło kontrowersyjnych wypowiedzi.

  Na cmentarzu wojskowym w pobliżu wsi Czerwone k. Złoczowa pochowano szczątki 23 żołnierzy dywizji SS Galizien. W uroczystości wzięli udział weterani SS Galizien, duchowieństwo, przedstawiciele organizacji młodzieżowych i okoliczna ludność. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. szef państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeh Synutka i Swiatosław Szeremeta, sekretarz Państwowej Międzyresortowej Komisji ds. utrwalania pamięci uczestników operacji antyterrorystycznej, ofiar wojny i represji politycznych, w randze ministra. Uroczystość odbyła się w niedzielę 23. lipca br.

  Duchowni odprawili żałobne nabożeństwo. W momencie składania trumien do grobów asysta wojska ukraińskiego oddała salut.

  Dywizja Waffen-SS Galizien składała się z ukraińskich ochotników z Galicji. Pod koniec czerwca 1944 roku została przerzucona przez Niemców na front, by walczyć z Armią Czerwoną. W lipcu pod Brodami dywizja poniosła ciężkie straty w starciu z siłami radzieckimi, z 3. Armią Pancerną i została zamknięta w kotle. 22 lipca została ostatecznie rozbita. W okrążeniu zginęło ponad 7 tys. żołnierzy tej kolaboranckiej formacji. Pułki policyjne SS Galizien „wsławiły” się także licznymi zbrodniami na Polakach, m.in. w Hucie Pieniackiej.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy uczcili pamięć SS Galizien: w mundurach Waffen-SS i pod flagami OUN-UPA

  Podczas swojego przemówienia szef administracji obwodu lwowskiego Ołeh Synutka mówił m.in., że „tylko moskiewska historiografia mogła nazywać to kotłem pod Brodami. To nie kocioł. To było zwycięstwo Ukraińców na Ukrainie, na ukraińskiej ziemi. Nasze nieszczęście polegało tylko na tym, że walczyliśmy w cudzych mundurach”. Wcześniej ten wysoki ukraiński urzędnik mówił, że współczesna ukraińska armia czerpie inspirację z dawnych zwycięstw Ukraińców. Także Swiatosław Szeremeta twierdził w swoim przemówieniu, że ukraińscy SS-mani w 1944 roku „bronili Ukrainy”.

  Szczątki pochowanych SS-manów zostały ekshumowane podczas poszukiwań przeprowadzanych na polach bitwy pod Brodami przez towarzystwo „Pamięć” i przedsiębiorstwo „Dola”, którym kieruje Swiatosław Szeremeta.

  CZYTAJ TAKŻE: Wiatrowycz: Waffen-SS Galizien to nie zbrodniarze, ale ofiary wojny

  Kresy.pl / loda.gov.ua / zolochiv.net

  Polubienie

 25. http://forum.nowiny24.pl/ukrainski-batalion-tornado-%E2%80%9Egwalcili-nawet-niemowleta%E2%80%9D-zapis-seksualnych-orgii-i-gwaltow-dowodem-w-sadzie-t100133/

  Ukraiński batalion Tornado – „Gwałcili nawet niemowlęta”. Zapis seksualnych orgii i gwałtów dowodem w sądzie”

  Rozpoczęty przez ~miki~ , sie 09 2016 06:46:50

  Deputowana „Frontu Ludowego” Tetiana Czornowoł poinformowała w czasie telewizyjnego wywiadu dla kanału 112 Ukraina o przestępstwach, o jakie podejrzewa się członków batalionu Tornado. Twierdzi, że dopuszczali się brutalnych gwałtów, w tym na małych dzieciach i mieli filmować je na swoje telefony komórkowe.

  Po aresztowaniu dowódców „Tornada” zabrano im telefony komórkowe. Znaleziono w nich straszne wideo, które są w aktach sprawy. To zapis seksualnych orgii i gwałtów. Również z udziałem nieletnich – relacjonuje „Ukraińska Prawda” sobotnią wypowiedź Czornowoł na kanale 112 Ukraina

  Według Czornowoł, o wszystkim wie doskonale deputowany Rady Najwyższej z partii Samopomoc Semen Semenczenko,

  dowodzący podczas działań wojennych na wschodzie Ukrainy jednym z batalionów, który bronił tornadowców.

  Jednak w warunkach obecnej przestrzeni informacyjnej na Ukrainie, prawda – w przeciwieństwie do kłamstw – przebija się z trudem, a Semenczenko wychodzi ze wszystkiego obronną ręką – mówi Tetiana Czernowoł. Deputowana „Frontu Ludowego” ma nadzieję, że sprawa nagrań z gwałtami na nieletnich przesądzi jednak o tym, że Semenczenko, który też ma na swoim koncie przestępstwa, w końcu za nie odpowie przed wymiarem sprawiedliwości i zosstanie pociągnięty do odpowiedzialności.

  Semen Ihorowycz Semenczenko, a faktycznie Kostiantyn Ihorowycz Hriszyn (dane za pl.wikipedia.org) – ukraiński wojskowy narodowości rosyjskiej, założyciel i dowódca batalionu „Donbas”, a obecnie deputowany Rady Najwyższej – stał się powszechnie znany w 2014 roku w momencie wybuchu rosyjskiego separatyzm na Ukrainie i wojny w Donbasie. Założył wówczas batalionu „Donbas” i stanął na jego czele. Początkowo publicznie pojawiał się wyłącznie w kominiarce. Uzasadniał to obawą o bezpieczeństwo rodziny. Oświadczył, że Semen Semenczenko to kryptonim wojskowy, który został wpisany jako jego imię i nazwisko do paszportu i tych właśnie danych ma zamiar używać. Ranny podczas bitwy w Iłowajsku, został odznaczony Orderem Bohdana Chmielnickiego. W wyborach parlamentarnych z 26 października 2014 kandydował z drugiego miejsca na liście krajowej ugrupowania Samopomicz (Samopomoc) Andrija Sadowego, uzyskując mandat posła Rady Najwyższej.

  TAK JEST JAK UKRAIŃSCY ŻOŁNIERZE WZORUJĄ SIĘ NA BANDEROWSKICH BYDLAKACH!!!

  Polubienie

 26. http://wolna-polska.pl/wiadomosci/bracia-kliczko-przekazali-270-000-dolarow-wyposazenie-batalionu-kijew-2014-07

  Opublikowano Lipiec 1, 2014 Przez a303 W Ukraina

  Bracia Kliczko przekazali 270 000 dolarów na wyposażenie batalionu „Kijew”

  Bracia Kliczko dali 270.000 dolarów na wyposażenie batalionu „Kijew”.

  aPieniądze, wydzielone ze środków własnych, pójdą na zakup kamizelek kuloodpornych, lornetek i środków przeciwbólowych dla uczestników operacji specjalnej w województwie Ługańskim.

  KIJÓW, 29 czerwca. / ITAR-TASS /. Mer Kijowa, lider partii „UDAR” Witalij Kliczko i jego brat, słynny bokser Władimir Kliczko wydzielili ze środków osobistych ponad 270.000 dolarów na zakup sprzętu wojskowego dla batalionu „Kijew”, uczestniczącego w operacji specjalnej w województwie Ługańskim na Ukrainie. Informację o tym umieszczono w niedzielę na stronie internetowej partii.

  „Razem z Wołodią wydzieliliśmy 3 mln 200 000 hrywien (ponad 270,5 tys. dolarów) i dzisiaj kupujemy to, o co proszą żołnierze. Pierwszą część sprzętu przekażemy w przyszłym tygodniu” – przytacza partia słowa mera stolicy.

  Wyjaśnił on, że razem z bratem wyraził zgodę na apel dowództwa jednego batalionu obrony terytorialnej. „Do mnie, jako głowy miasta, zwrócili się dowódcy 12. batalionu obrony terytorialnej „Kijew”, utworzonego kilka miesięcy temu. Mówią, że przerzucono ich do strefy ATO dla wykonania zadań bojowych bez niezbędnego wyposażenia,” – kontynuował Witalij Kliczko. Uściślił, że wydzielone środki osobiste zostaną wykorzystane na zakup kamizelek kuloodpornych, lornetek termowizyjnych, lornetek, apteczek indywidualnych, środków przeciwbólowych i innych środków.

  Decyzje o wydatkowaniu własnych środków mer wyjaśnił brakiem wystarczających ilości pieniędzy w budżecie Kijowa: „W budżecie stolicy, rzecz jasna, nie ma pieniędzy”

  Przygotował Michaił Mietlickij (Mińsk)

  Centralna Agencja Informacyjna Noworosji

  Novorus.info

  Tłumaczył Janusz Sielicki

  30.6.2014 r.

  Źródło: http://novorus.info/news/policy/24463-http-itar-tasscom-mezhdunarodnaya-panorama-1287138.html

  Polubienie

 27. https://wiadomosci.wp.pl/amnesty-international-ukrainski-batalion-ajdar-dopuszczal-sie-naduzyc-6027687298946177a

  10-09-2014 (07:16)

  Amnesty International: ukraiński batalion Ajdar dopuszczał się nadużyć

  Organizacja Amnesty International wezwała władze w Kijowie do „powstrzymania zbrodni wojennych popełnianych przez ochotniczy batalion Ajdar i rozliczenia winnych”. AI opublikowała także dokument, w którym – jak przekazała w komunikacie dla mediów – przedstawia dowody na porwania, bezprawne przetrzymywanie, złe traktowanie, kradzieże, szantaże i możliwe przeprowadzanie egzekucji.

  https://v.wpimg.pl/NDcyMjcwJy1MNmJcU0c2d1tLYgNNAD5qExViC0wRYS4THCpFUER5cFFWOAERFicqAiYiCQsYOioKEhILBQcRclNJYwATEik=/
  Amnesty International: ukraiński batalion Ajdar dopuszczał się nadużyć
  (AFP, Fot: Anatoliy Boyko)

  – Ukraińskie władze nie mogą powielać bezprawia i nadużyć, które występowały na terenach wcześniej kontrolowanych przez separatystów – powiedział sekretarz generalny AI Salil Shetty, który spotkał się w poniedziałek z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Wezwał on Kijów do powstrzymania zbrodni, jakich mieli się dopuścić członkowie ochotniczego batalionu, walczącego u boku ukraińskich wojsk.

  Premier Ukrainy w imieniu rządu zobowiązał się do pociągnięcia winnych nadużyć do odpowiedzialności. – Będziemy trzymać (ukraiński rząd – red.) za słowo – powiedział Salil Shetty.

  „Złamali mi szczękę, zakleili oczy taśmą”

  AI opublikowała także raport o tytule: „Nadużycia i zbrodnie wojenne popełnione w północnej części regionu ługańskiego przez ochotniczy batalion Ajdar”. Jak podkreśla organizacja, dokument opisuje przypadki m.in. porwań, kradzieży i wymuszeń, których dopuścić się mieli członkowie ochotniczej jednostki. Organizacja podkreśla, że mogło także dochodzić do egzekucji.

  Raport powstał na podstawie rozmów z ofiarami i świadkami takich zdarzeń, a także przedstawicielami lokalnych władz, policji, dowódcami wojskowymi i walczącymi w szeregach batalionu Ajdar. Według obrońców praw człowieka ci ostatni działali praktycznie poza kontrolą ukraińskich sił zbrojnych, choć formalnie to ich dowództwu podlegają.

  – Złamali mi szczękę… Kiedy krzyczeli „leż na ziemi”, jeden z nich kopnął mnie. Zakleili mi oczy taśmą, związali nią też ręce – opisał AI moment swojego zatrzymania pod koniec sierpnia tego roku górnik z Nowodrużeska „Andriej” (organizacja zmieniła imiona swoich świadków w raporcie, gdyż obawiali się oni zemsty). Mężczyzna był potem przesłuchiwany. Przyznał, że nie był już bity, choć słyszał krzyki z innych pokoi.

  Chory na raka płuc „Andriej” został wypuszczony następnego dnia, a po interwencji lokalnej policji zwrócono mu część jego zarekwirowanych rzeczy osobistych. Nie oddano jednak m.in. portfela z kartami bankowymi. Mężczyzna dostał później automatyczne powiadomienie na swój telefon komórkowy o próbie obciążenia karty.

  O kradzieży poinformował AI także inny mieszkaniec wschodniej Ukrainy, biznesmen „Yevhen”. Według jego opowieści, miał on zostać zatrzymany na nieczynnej stacji benzynowej w okolicach Starobilska, gdzie szukał toalety. Zabrano jego samochód, ok. 1700 euro w gotówce, które miał przy sobie, telefony komórkowe i złotą biżuterię. „Yevhen” był przesłuchiwany, bity, a w końcu rzekomo zaproponowano mu uwolnienie w zamian za okup. Mężczyzna przyznał, że nie ma nic, poza pieniędzmi, które już mu odebrano. W końcu go wypuszczono.

  AI opisała również przypadek brutalnej próby zatrzymania podejrzanego o przynależność do grupy separatystów, podczas której ranna została 82-letnia kobieta.

  AI: wyjaśnić status batalionów ochotniczych

  Jak informuje AI w raporcie, organizacja została zapewniona przez wysokiego rangą oficera wojsk, który operuje w regionie, gdzie miało dojść do nadużyć, że przesłał on do ukraińskiego ministerstwa obrony raport w sprawie ochotniczych batalionów. Już na początku sierpnia powołano dwie komisje do inspekcji w batalionie Ajdar, jednak ich rekomendacje ws. reorganizacji jednostki miały do dziś nie zostać wdrożone.

  Obrońcy praw człowieka wezwali Kijów, by wyjaśnił status prawny ochotniczych batalionów tak, by podlegały one odpowiedniej linii dowodzenia i kontroli.

  Źródła: Amnesty International, WP.PL.

  Polubienie

 28. Fielki Łoftzo Ruskich Trolli i miłośniku nazistów z AZOV i innych żydobanderowców. Ułauła… No to teraz łyknij se i to. Smaczneho!!!  WSTYD I HAŃBA CI!!!

  (…) Zresztą proszę zwrócić uwagę, że pułk „Azow” w swojej symbolice nawiązuje właśnie do symboli faszystowskich. Również bardzo dużo nacjonalistycznych, ochotniczych jednostek walczących w Donbasie- chociażby rozwiązany z uwagi na przestępstwa wojenne batalion „Tornado”- odwoływał się do nich. Do dziś ludzie z batalionu „Azow” mają na mundurach naszywki SS. (…)

  Alison
  Polska dyplomacja jest do kitu. Ukraina i Litwa od lat grają nam na nosie.

  pompowanie banderowców
  Tchórzliwa polityka pełzania przed banderowcami legła właśnie w gruzach. Skończyło się to upokarzaniem Polski przez rozwydrzonych pogrobowców OUN-UPA, którzy koordynują to z Berlinem.

  Jola
  Waszczykowski do wymiany, natychmiast. To jełop.

  https://wpolityce.pl/polityka/367934-nasz-wywiad-prof-zapalowski-pan-szeremeta-osobiscie-bral-udzial-w-licznych-uroczystosciach-ku-czci-ss-galizien

  NASZ WYWIAD. Prof. Zapałowski: „Pan Szeremeta osobiście brał udział w licznych uroczystościach ku czci SS-Galizien”

  opublikowano: za 44 minuty · aktualizacja: godzinę temu


  autor: fot. You Tube/Jedność Narodu

  Myślę, że reakcja polskiego MSZ jest bardzo spóźniona, ponieważ tak naprawdę od jakichś 7-8 lat na Ukrainę nie wpuszcza się różnych polskich działaczy społecznych czy historyków, którzy krytycznie piszą o tamtejszej polityce historycznej. Bodajże 7 lat temu taki zakaz wjazdu dostał na 5 lat pan Stanisław Żółkiewicz, były wicewojewoda przemyski, przywódca w tym regionie „Solidarności”, a jednocześnie szef Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich

  —mówi w rozmowie z portalem wPolityce dr hab. Andrzej Zapałowski, wykładowca akademicki, ekspert ds. bezpieczeństwa, prezes rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Wiceminister Dworczyk: Niewpuszczenie do Polski Szeremety to skandal? Publicznie występuje on z osobami w mundurach SS-Galizien!

  wPolityce.pl: Niewpuszczenie na terytorium Polski sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy ds. Upamiętnień Swiatosława Szeremety pokazuje, że stosunki między naszymi krajami w kwestii polityki historycznej zaogniają się?

  Dr hab. Andrzej Zapałowski: Przede wszystkim myślę, że reakcja polskiego MSZ jest bardzo spóźniona, ponieważ tak naprawdę od jakichś 7-8 lat na Ukrainę nie wpuszcza się różnych polskich działaczy społecznych czy historyków, którzy krytycznie piszą o tamtejszej polityce historycznej. Bodajże 7 lat temu taki zakaz wjazdu dostał na 5 lat pan Stanisław Żółkiewicz, były wicewojewoda przemyski, przywódca w tym regionie „Solidarności”, a jednocześnie szef Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich. Tak więc podobne metody Ukraińcy stosują już od wielu lat, lecz nie spotykało się to z żądną reakcją. Takie pierwsze, poważniejsze nagłośnienie sprawy było związane z prof. Czesławem Partaczem z Politechniki Koszalińskiej, wybitnym badaczem stosunków polsko- ukraińskich, który nie został wpuszczony na Ukrainę we wrześniu tego roku i dostał również 5 – letni zakaz wjazdu. Oficjalnie nie podano mu powodu, później dostał bardzo ogólną decyzję, że narusza bezpieczeństwo Ukrainy, itd.

  Pan też ma zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy?

  Prawdopodobnie tak, ale nie sprawdzałem tego, bo od jakichś dwóch lat nie próbowałem przekroczyć granicy z Ukrainą. Jakieś cztery miesiące temu zwróciłem się oficjalnie do komendanta bieszczadzkiego oddziału straży granicznej z pytaniem czy mam taki zakaz wjazdu. Odpisał, że zgodnie z przepisami polsko- ukraińskimi strona polska nie ma listy osób, które mają zakaz wjazdu na Ukrainę. Taką informację można tylko uzyskać poprzez próbę przekroczenia granicy.

  Po spotkaniu Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy stwierdzono, że oba kraje będą działać na rzecz ograniczenia listy Ukraińców z zakazem wjazdu do Polski. Ukraińcy twierdzą, że taki zakaz posiadają nie tylko radykałowie, ale także historycy, urzędnicy państwowi i działacze społeczni. Ta lista może być długa?

  Prawdopodobnie tak. Zapewne ma go też Wjatrowycz. Mam nadzieję, że polskie MSWprzez ostatnie lata monitorowało tych wszystkich działaczy nacjonalistycznych, którzy szerzyli nazizm na Ukrainie. Oni bowiem odwoływali się nie tylko do tradycji UPA, ale przede wszystkim SS-Galizien.

  Dziś podniósł to w mediach wiceminister obrony Michał Dworczyk. Pan tym tematem zajmuje się od dawna?

  Tak i muszę powiedzieć, że tych zdjęć i filmów, na których widać gloryfikowanie SS-Galizien jest bardzo dużo. W miarę możliwości od kilku lat je archiwizuje. Należy pamiętać, że były doradca szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Jurij Michalczyszyn i były poseł Swobody, który był też szefem klubu radnych Swobody w radzie miasta Lwowa swoja karierę polityczną zaczynał od stworzenia we Lwowie Instytutu im. Goebbelsa w latach 90. XX wieku. Z 7 lat temu napisałem o tym bardzo duży tekst, który jest dostępny w internecie, dotyczący właśnie faszyzmu na Ukrainie z pełną dokumentacją i linkami.

  CZYTAJ TAKŻE: Ambasador RP po wezwaniu do MSZ Ukrainy: „Strona ukraińska wyraziła ubolewanie z powodu niewpuszczenia pana Szeremety na terytorium Polski”

  Jak duży obecnie jest ten problem na Ukrainie?

  Ten problem jest coraz szerszy na zachodniej Ukrainie, ponieważ na wszystkich marszach znajduje się symbolika SS. Ostatnio bodajże w Kałuszu jeden z radnych postawił się całej radzie, która chciała nadać jednej z ulic imię oficera SS – Galizien. Zresztą proszę zwrócić uwagę, że pułk „Azow” w swojej symbolice nawiązuje właśnie do symboli faszystowskich. Również bardzo dużo nacjonalistycznych, ochotniczych jednostek walczących w Donbasie- chociażby rozwiązany z uwagi na przestępstwa wojenne batalion „Tornado”- odwoływał się do nich. Do dziś ludzie z batalionu „Azow” mają na mundurach naszywki SS. To bardzo poważne zagadnienie i mam nadzieję, że polskie MSW to monitoruje. Przypomnę, że bodajże 2 lata temu w Brukseli była wystawa ku czci osób, które zostały okaleczone w wyniku walk na wschodzie Ukrainy. Media obiegły zdjęcia weterana bez nóg, który miał SS wytatuowane na klatce piersiowej. To bardzo niebezpieczne, dlatego wcale się nie dziwię panu ministrowi Dworczykowi, że pokazuje, iż  pan Szeremeta osobiście brał udział w licznych uroczystościach ku czci SS -Galizien.

  W tym sensie Donald Tusk ma rację pisząc, że mamy ostry spór z Ukrainą?

  Całkowicie nie zgadzam z panem Tuskiem, bo on relatywizuje ten problem. Tak naprawdę bardzo dużo złego w naszych kontaktach z Ukrainą zrobiła Platforma Obywatelska nie reagując na to wszystko, co się wtedy działo. Gdyby wtedy polska strona postawiła kwestię zakazu wjazdu dla określonych grup osób, to dzisiaj nie dyskutowalibyśmy na ten temat. Dopiero obecny rząd, jako Polska, zareagował w tej kwestii, tylko z bardzo dużym opóźnieniem. Stronie ukraińskiej trzeba dziś wskazać jedno- nie może być tak, że w dalszym ciągu ta polityka we wzajemnym podejściu do wrażliwości Polski może być tak asymetryczna, jak była do tej pory. Oczywiście z Ukrainą należy współpracować, ale nie można dopuszczać do sytuacji, gdzie tak naprawdę narrację w stosunku do Polski nadaje przede wszystkim ta część ukraińskich urzędników, która jest związana ze skrajnie nacjonalistycznymi środowiskami. Nie może być tak, że szef ukraińskiego IPN mówi, iż Polska nie jest dla Ukrainy ważna, gdyż ważniejsze są Niemcy czy Francja, bo on reprezentuje rząd Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, żeby polski urzędnik tej rangi wyręczał w takiej sprawie MSZ Polski. Tymczasem na Ukrainie mamy coraz bardziej widoczne, że  różne ośrodki nie są już koordynowane co do polityki w stosunku do Polski. Tu strona polska powinna jednoznacznie żądać wyjaśnienia, który ośrodek w tych kwestiach dalej koordynuje MSZ Ukrainy.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Kuriozalny tweet Tuska! Były premier uderza w rządzących: „Strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie”

  Rozmawiał Piotr Czartoryski-Sziler

  NSZ
  https://kresy24.pl/wasyl-rasewycz-ukrainski-ipn-zatapia-ukraine-pozbawia-sprzymierzencow-w-swiecie-i-przeksztalca-ja-w-pariasa/

  george
  Kiedy „Dyplomatołek” z MSZ zrobi czarną listę dla Ruskich, Czechów, Słowaków, Litwinów, Niemców i Szwedów? Kogoś pominąłem?

  Polubienie

 29. tagore @tagore:
  Jeszcze trochę i oligarchowie istotnie wykonają Perejasław bis. Tylko po cichu.

  greg @greg:
  Mosijczuk – dobry przyklad banderowskiego, zdegenerowanego bydla w akcji, tego wrzoda na ciele spoleczenstwa ukrainskiego. A do Perejaslawja bis lepiej aby nie doszlo, bo i Ukraina i Polska by stracily, i tylko glupi patrzylby na to u nas obojetnie.

  tagore @tagore:
  @greg Ku temu to idzie ,oligarchowie nie dopuszczą do żadnych reform bo były by one końcem ich władzy. Świadome zaostrzanie stosunków z sąsiadami to element tej gry. Aczkolwiek ciekawe jak to sprzedadzą społeczeństwu.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ostre-starcie-ukrainskiej-telewizji-neobanderowiec-pyta-saakaszwiliego-bandera-video/


  Fot. youtube

  OSTRE STARCIE W UKRAIŃSKIEJ TELEWIZJI. NEOBANDEROWIEC PYTA SAAKASZWILIEGO CZY JEST ZA BANDERĄ [+VIDEO]

  23 listopada 2017|3 komentarze|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Neobanderowski deputowany Ihor Mosijczuk w programie na żywo zażądał, by Micheil Saakaszwili określił się, czy popiera Stepana Banderę. Odpowiedzi Gruzina rozwścieczyły go.

  W środę gościem programu publicystycznego na antenie ukraińskiej stacji NewsOne był m.in. Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego. Niedawno ogłosił on otwarcie zamiar stanięcia na czele nowego ukraińskiego rządu. W programie na żywo brał również udział neobanderowski deputowany z Partii Radykalnej Ołeha Laszki, Ihor Mosijczuk.

  Ukraiński deputowany: dzień masakry w Odessie to wielkie święto narodowe

  W trakcie programu, między Saakaszwilim a Mosijczukiem, byłym zastępcą dowódcy pułku „Azow”, znanego z odwoływania się do ideologii i symboliki neonazistowskiej, doszło do ostrej wymiany zdań. Ukraiński deputowany zapytał byłego prezydenta Gruzji m.in. o jego stosunek do lidera OUN, Stepana Bandery. Ponieważ Saakaszwili nie odpowiadał wprost, wyraźnie zdenerwowany Mosijczuk zapytał go wprost: „Jesteście za Banderą, czy przeciw?!”.

   – Jestem za Ukrainą! – oświadczył Saakaszwili. – Gdyby Bandera żył, to przede wszystkim zlikwidowałby skorumpowanych urzędników!

  W studio wybuchła awantura, a wściekły Mosijczuk zaczął rzucać oskarżenia pod adresem byłego gruzińskiego przywódcy. Wstał i poruszając się o lasce (niedawno został ciężko ranny w wybuchu, który miał być zamachem na jego życie) ruszył w stronę Saakaszwiliego.

  – Wy z kompanii Saakaszwili, co miesiąc dostawaliście po 200 tysięcy [hrywien – red.]! Wy, Saakaszwili, jesteście z kompanii Szewarnadze. (…) Braliście udział w korupcji w Gruzji! Wy też jesteście skorumpowani i za to Was ścigają! – krzyczał Mosijczuk. Wówczas Gruzin wstał – wydawało się, że może dojść do fizycznej konfrontacji obu polityków.

  Odpowiedzi Saakaszwiliego tylko bardziej denerwowały Mosijczuka. Prowadzący zagradzał deputowanemu drogę, bo wyglądało na to, że neobanderowiec rzuci się na Gruzina. Mosijczuk krzyczał, że Saakaszwili nie ma prawa, by angażować się politycznie na Ukraine. Ostatecznie, sytuację udało się załagodzić.

  Korespondent.net / Kresy.pl

  Polubienie

 30. https://bialczynski.pl/2018/01/27/awantura-przy-ustawie-kukiz15-penalizujacej-banderyzm/#comment-43650

  Białczyński 29 stycznia 2018 o 08:46

  Jak pan widzi na Ustawę niespodziewanie zareagowali wielkim Aj! Waj! Żydzi, a nie Ukraińcy. Pułk Azow wskazuje Ukrainie właściwą drogę i właściwe korzenie, na których warto zbudować prawdziwy Ukraiński Wielkoruski Etos Narodowy. To oni, UKRAIŃCY(Ruś Czerwona) i BIAŁORUSINI (Wielka Ruś Biała i Czarna), są WIELKO-RUSINAMI, a nie Moskale. Na starożytnych korzeniach Scytów i Sarmatów oraz Rusi Kijowskiej i Waregów warto budować i trzeba budować. To jest prawdziwa Wielkość Ukrainy + Kozaczyzna Zaporoska i Chmielnicki. Postać Chmielnickiego jest zrozumiała i dla Polaków, a też dla Polaków strawna chociaż jest sporną częścią naszej wspólnej historii.

  Ukraina nie wróci już nigdy w ramiona Moskwy i Kremla. Zostanie ona przyłączona do Międzymorza, kiedy dojrzeje do zrozumienia własnych, najgłębszych wartości narodowych. A proszę mi wierzyć, że prócz oligarchów, którym na rękę jest jak najdłuższy czas BEZPRAWIA na Ukrainie i to oni ten banderyzm na spółkę z towarzyszami z Moskwy karmią, jest tam olbrzymia większość NORMALNIE i GŁĘBOKO MYŚLĄCYCH ludzi. Wielu Wolnych Ludzi z Ukrainy przeniosło się na razie do Polski, ale co najlepsi Ukraińcy, jak to się mówi Sól Ziemi Ukraińskiej, wróci z chęcią do siebie – bo to piękny olbrzymi kraj.

  Moja krew ma w sobie nurt Dniepru, Donu i Dniestru, a moje serce nigdy nie przestanie bić w rytm dzwonów Lwowa, Kijowa, Mińska i Wilna.

  Polubienie

 31. THE GUARDIAN PIĘTNUJE NAZISTÓW Z PUŁKU AZOV

  jack caleib
  Published on Mar 4, 2018

  esto
  Jaka była zadyma z czterema małolatami, którzy w lesie ułożyli swastykę z ciastek! A na Ukrainie nazizm kwitnie i żydom to nie przeszkadza!

  Olek1996100
  Żydy w Polsce popierają Żydostwo na Ukrainie, a wszystko sterowane przez amerykańskie Żydostwo, ot taki wniosek.

  MTB
  Chucpy ciag dalszy , mielą Ukraine dalej . Najpierw ich podpuścili że mogą wszystko , pełna samowolka , a teraz to pretekst żeby ich dojebać. Reszta ukrów widzi co się dzieje i wyjezdza z Ukrainy i o to chodziło…nowi pejsaci przybysze są już na listach zapisani! Pewnie Pis dlatego tak włazi w dupe Izraelowi , bo jak mamy graniczyć z nimi , to sztama musi być….ajwaj ajwaj ;-)

  kamil B
  Kiedyś na Kijowskim majdanie Kaczor kwakał „sława ukrainie”,ale jakoś nigdy nie słyszałem z jego dzioba „Chwała Wielkiej Polsce”albo też „Niech żyje Polska”…I to ma być Polski polityk?

  Polubienie

  • REAKCJA „POLSKICH POLITYKÓW” NA WYDARZENIA WE LWOWIE – szu..e czy idi..ci ?

   jack caleib
   Published on Mar 5, 2018

   jakubu1982
   To jest dramat. Kto nami rządzi? gdzie Polska odpowiedź? Minister Spraw Zagranicznych powinien wezwać ambasadora Ukrainy na dywanik, niech wyjaśni co się tam dzieje!!! Coś mi się wydaje że teraz wszyscy będą siedzieć cicho…rzygać się chcę.

   Anna Kasicka
   tych trzech w studiu to v kolumna ukraińska – nie mam słów

   Polubienie

 32. https://kresy.pl/wydarzenia/the-guardian-twierdzi-ze-polacy-nop-prowadzili-wlk-brytanii-rekrutacje-pulku-azow/


  Guardian, Azow. Fot. theguardian.com, zrzut ekranu

  „THE GUARDIAN” TWIERDZI, ŻE POLSCY ULTRANACJONALIŚCI PROWADZILI W WLK. BRYTANII REKRUTACJĘ DO PUŁKU AZOW

  4 marca 2018|11 komentarzy|w bezpieczeństwo i obrona, Europa Zachodnia, Polska, Rosja, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Według brytyjskiego dziennika, Polacy z Wlk. Brytanii we współpracy z grupami neonazistowskimi prowadzili rekrutację na rzecz ukraińskiego pułku Azow. „Guardian” powołuje się na raport skrajnie lewicowej organizacji, według której chodzi o Narodowe Odrodzenie Polski i Misanthropic Division. Sprawę skomentowała ukraińska ambasada.

  Brytyjski dziennik „The Guardian”, powołując się na raport skrajnie lewicowej organizacji „Hope not Hate”, określanej mianem „czołowego antyfaszystowskiego watchdoga” opisuje sprawę neonazistowskich ugrupowań, w tym Misanthropic Divisoin, zaangażowanych w konflikt w Donbasie, które prowadzą wśród Brytyjczyków rekrutacje.

  Podano, że w ostatnich miesiącach co najmniej dwaj obywatele Wielkiej Brytanii udali się na wschodnią Ukrainę. Wcześniej byli zachęcani do tego przez osoby powiązane z „ukraińską faszystowską bojówką”, jak pisze „Guardian” – czyli z pułkiem Azow [w tekście konsekwentnie nieprawidłowo nazywanym batalionem Azow – red.]. W pułku Azow niemalże od początku obecne były osoby pochodzące spoza Ukrainy. Jego członkowie znani są m.in. ze stosowania symboliki neonazistowskiej, a także symboli hitlerowskich. Ukraiński pułk Azow, odwołujący się do ideologii neonazistowskiej i neobanderowskiej, początkowo funkcjonował jako batalion ochotniczy. Później został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy.

  ZOBACZ: Batalion Azow uczcił pamięć mordercy Polaków podczas marszu ulicami Lwowa [VIDEO]

  Przeczytaj: Kongresmeni mówią „nie” finansowaniu pułku Azow

  „Guardian”, powołując się na „Hope not Hate” (HnH) podaje również, że „powiązany z Azow” Misanthropic Division w celu pozyskiwania rekrutów współpracował m.in. z „londyńską grupą polskich ultranacjonalistów”.  Według HnH, chodzi o brytyjski oddział Narodowego Odrodzenia Polski (NOP), który uznaje za jedną z najbardziej aktywnych, skrajnie prawicowych organizacji w Zjednoczonym Królestwie. Zdaniem tego ośrodka, członkowie NOP w Wielkiej Brytanii liczą co prawda niespełna 100 osób, głównie z Londynu, Manchesteru i Południowo-Wschodniej Anglii, ale są bardzo aktywni. Wspólnie z osobami rekrutującymi osoby do pułku Azow, członkowie NOP brali udział w ubiegłorocznym „Marszu białego człowieka” w Newcastle-on-Tyne.

  Kwestia udziału członków NOP z Wielkiej Brytanii w rekrutacji ochotników do pułku Azow została również wspomniana w dorocznym raporcie HnH, w którym podkreślono „mocne dowody” na „obecność nazizmu w kijowskim rządzie” i w szeregach „międzynarodowych batalionów, które przeprowadzają czystki etniczne Rosjan na wschodniej Ukrainie”.

  Według raportu HnH, za rekrutowanie do Azowa miał odpowiadać włoski neonazista Francesco Saverto Fontana, który przybył do Wielkiej Brytanii z Ukrainy w marcu 2015 roku. Sam pułk Azow jest tam opisywany jako „bojówka złożona z nazistów z Rosji, Europy, USA i Ameryki Południowej”, zaś neonazistowski Misanthropic Division jako rodzaj przedstawicielstwa Azowa za granicą, zajmujący się propagandą i pozyskiwaniem rekrutów. Fontana miał wpłynąć na obsadzenie na stanowisku jednego z liderów MD w Wielkiej Brytanii Roba Greya, który miał mieć dobre kontakty „z polską sceną nazistowską w UK” i bliskie związki z NOP.

  – Fontana odkrył i wzmocnił wśród Polaków, już wcześniej silną, nienawiść do Rosji i dawnego Związku Sowieckiego. Wraz z Greyem uzgodnili, że będą pracować nad zwolennikami NOP przebywającymi w UK, by grali rolę w rekrutowaniu Brytyjczyków i Polaków na emigracji, żeby wyjeżdżali przez Polskę na Ukrainę i trafiali do kwatery głównej batalionu Azow – twierdzi HnH w swoim raporcie.

  W dokumencie napisano też, że co najmniej dwie osoby (w tym jeden „Anglo-Polak z Manchesteru”) z przeszłością kryminalną, miały w ten sposób trafić przez Polskę na Ukrainę, z czego jedna po pewnym czasie wróciła do Wielkiej Brytanii.

  W sobotę, po ukazaniu się artykułu na łamach „The Guardian”, specjalny komentarz w tej sprawie opublikowała ukraińska ambasada w Wielkiej Brytanii. Podkreślono w nim, że od czterech lat Ukraina przeciwstawia się rosyjskiej agresji, której elementami są również próby manipulowania opinią publiczną i dezinformacja, a autor artykułu działa im na rękę.

  Ukraińska ambasada oświadczyła, że „jako regularny oddział wojskowy Ukraińskich Sił Bezpieczeństwa, Azow nie posiada oficjalnej ideologii i nie afiliuje się z żadną konkretną partią polityczną czy ruchem politycznym [faktycznie, z Azowem ściśle powiązana jest partia nacjonalistyczna „Narodowy Korpus”, powstała w oparciu o organizację społeczną „Korpus Obywatelski” – red.].

  Strona ukraińska przyznaje też, że istnieje „neonazistowska, prorosyjska grupa paramilitarna ‘Misanthropic Division Novorossia”, która według niej jest całkowicie kontrolowana przez rosyjskie służby. Zaznaczono, że jej członkowie należą do organizacji terrorystycznej, która jest zamieszana w torturowanie wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy – w tym z pułku Azow. Wyrażono też przekonanie, że bez „kompleksowego i bezstronnego śledztwa, publikowanie niepotwierdzonych informacji na temat rzekomo „ukraińskiego pochodzenia” neo-nazistowskiej grupy paramilitarnej Misanthropic Division, jej związków z Pułkiem Azow i rekrutacji neonazistowskich elementów do tego pułku wojskowego to nieodpowiedzialny krok”.

  Jak informowaliśmy, członkowie „Azowa” chętnie posługują się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego. Dziennikarz będący autorem reportażu dochodzi do wniosku, że „ludzie z Azowa mają dość niezdrową obsesję na punkcie niemieckiej historii. Sporo znich nosi zachodnio-niemieckie mundury, niemieckie flagi, hełmy. Mówią sobie ‚Sieg’ [skót od nazistowskiego hasła ‚Sieg heil’ – red.] zamiast ‚cześć’”.

  ZOBACZ: Dirlewangerowcy obecni również w pułku Azov [+VIDEO]

  Z kolei o obecności dirlewangerowców w batalionie Ajdar donosił Tomasz Maciejczuk. Jego informacje potwierdził brytyjski „The Guardian”. Jak informowaliśmy, w szeregach Azowa znajdują się również członkowie organizacji neonazistowskiej Misanthropic Division.

  theguardian / uk.mfa.gov.ua / Hope not Hate  / Kresy.pl

  Polubienie

 33. https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-antypolski-marsz-azowa-we-lwowie/


  Antypolski marsz we Lwowie, foto: zaxid.net

  UKRAINA: ANTYPOLSKI MARSZ „AZOWA” WE LWOWIE [+FOTO]

  4 marca 2018|26 komentarzy|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Ulicami Lwowa przeszedł marsz, którego celami, jak twierdzą organizatorzy, jest pokazanie że to miasto banderowskie oraz protest przeciw polskiej ustawie o IPN.

  W niedzielę ulicami Lwowa przeszedł marsz ukraińskich organizacji banderowskich. Pochód zorganizowano w przeddzień rocznicy śmierci szefa UPA Romana Szuchewycza. Organizatorzy szacują, że w marszu wziął udział ponad tysiąc osób. Odbył się on m. in. pod antypolskimi hasłami.

  Pochód wyruszył o 18:20 czasu lokalnego, z lwowskiego rynku. Jego uczestnicy skandowali m. in. „Lwów nie dla polskich panów”, „Pamiętajcie obcy tu rządzą Ukraińcy”, „Kim jesteśmy? Ukraińcami! Czego chcemy? Siły!”, „Nasz ziemia – nasi bohaterowie”.

  ZOBACZ TAKŻE: Deszczyca: ustawa o IPN powoduje antypolskie nastroje na Ukrainie

  Portal zaxid.net, cytuje jednego z uczestników marszu, który podkreślał, że antypolskie slogany pojawiły celowo, alby pokazać, że Lwów jest banderowski.

  Hasła są związane z niedawno przyjętą w Polsce skandaliczną ustawą, a także zagłosowaniem przeciw wywieszaniu czerwono czarnych flag przez niektórych przedstawicieli lwowskiej rady miejskiej. Prawo przyjęte w Polsce jest dla nas nie do przyjęcia. Nie jesteśmy przeciw Polakom, ale przeciw populistycznemu polskiemu rządowi, który przyjął to skandaliczne prawo – twierdzi rozmówca portalu, Światosław Szary

  Kresy.pl / zaxid.net.pl /

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/regionalna-stolica-ukrainie-obwieszona-banderowskimi-flagami-foto/

  Polubienie

 34. Jeszcze Gorszy niż Gural. Patologia, którą YouTube i PIS TOLERUJE. – Komentator

  wideoprezentacje
  Published on Apr 4, 2018

  knopek65
  Są siły, którym zależy na tym by młodych sprawnych fizycznie i nastawionych patriotycznie Polaków wytracić na wojnie. Niech zginą na wojnie z Rosjanami czy Ukraińcami. Po to, bo nie miał kto bronić polski przed żydowską kolonizacją. Po co ma ktoś zbrojnie z kolonizatorami walczyć, jak w palestynie. Niech się wykrwawią wczesniej. Na Ukrainie w Donbasie kto ginie? Ochotnicy z Aidar, Azow i innych jednostek. To prawda, kochają Banderę ale napewno nie powiecie, że nie są ukraińskimi patriotami. Kochają Ukrainę i gotowi są za nia zginąć. I dlatego wysyła sie ich do walki często bez wsparcia, by wygineli. By żydzi Ukrainę przejęli, by nie miał kto sie temu przeciwstawić. By nie powtórzył się Majdan. I to samo chcą zrobić z Polakami. To czy uda sie w środkowej europie zrobic wojnę Polska i Ukraina vs Rosja czy Polska vs Ukraina to nie istotne. Ważne by powstały warunki by żydzi mogli tu swoje państwo stworzyć. Media i rząd szczują was na Rosjan by odwrucić uwagę. A po cichu żydom sprzedają. Obudzicie sie jak was będa żydzi z domów i mieszkań wywalać tak jak warszawiaków z kamienic.

  Polubienie

 35. uvara @uvara:
  Na Ukrainie nie ma nazistów, sami patrioci, a to jest rosyjski fotomontaż.

  dls Maverick @dls Maverick:
  ale…gdzie tam! to jakas pomylka! Ukry nazistami?

  lp @lp:
  Tego światowe jak i polskie żydostwo oczywiście nie dostrzeże gdyż na tę chwilę kolidowało by to z ich geszeftami na ukrainie.

  1000_szabel @1000_szabel:
  Pan Doliński się pomylił. Swastyki?.. To na pewno byli Polacy! Tak przy okazji naszła mnie trochę ponura myśl… Jak w przyszłości dojdzie (odpukać!) znów do ogólnoludzkiego nieszczęścia, tak jak to miało miejsce w XX wieku, to ciekawe, ilu byłoby kretynów plujących sobie w brodę i zadających sobie pytanie, czemu nie zduszono tego w zarodku zanim doszło do tragedii. Swoją drogą zastanawia mnie, co to za „Polacy”, którzy udali się na tę imprezę barachła. Ech… szkoda słów. Jest ładna pogoda, idę malować balustradę.

  jwu @jwu:
  Wkrótce na Ukrainie pojawi się raport SBU ,mówiący o tym ,że Doliński mówił (i owszem), ale o faszystach i antysemitach z Polski.A zdjęcia to fotomontaż zrobiony na zlecenie Putina,żeby móc Ukraińców oskarżać o faszyzm.

  https://kresy.pl/wydarzenia/koncert-dla-neonazistow-w-kijowie-z-udzialem-grupy-czczacej-waffen-ss-galizien-foto-16/


  Koncert w klubie Bingo w Kijowie. Fot. zaborona com

  KONCERT DLA NEONAZISTÓW W KIJOWIE – Z UDZIAŁEM GRUPY CZCZĄCEJ WAFFEN-SS GALIZIEN [+FOTO / 16+]

  5 maja 2018|5 komentarzy|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W Kijowie odbył się koncert dla neonazistów. Wystąpił na nim m.in. zespół, który wcześniej w centrum Lwowa grał na zakończenie marszu ku czci Waffen-SS Galizien.

  Sprawę koncertu muzyki neonazistowskiej w Kijowie nagłośnił Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Doliński. Zamieścił on na swoim profilu społecznościowym zdjęcia z neonazistowskiej imprezy oraz link do publikacji na ten temat.

  „W Kijowie, w klubie Bingo, odbył się koncert popularnej muzyki neonazistowskiej. Wystąpili „Sokyra Peruna”, „Komu Wnyz” i inne zespoły” – napisał Doliński. Komentujący wyrażali swoje oburzenie i pytali, gdzie mieli oczy funkcjonariusze ukraińskiej policji i SBU.

  Koncert odbył się 29 kwietnia w kijowskim klubie „Bingo”. Według relacji portalu Zaborona, wśród publiczności liczącej około 300 osób były również osoby z Czech, Francji, Polski i Białorusi. Na swoich stronach portal zamieszcza fotografie sprzed koncertu, na których widać różne osoby m.in. z neonazistowskimi tatuażami, a także koszulkami, m.in. z podobizną Stepana Bandery. Opublikowano też zdjęcia z samego koncertu. Widać na nich m.in. osoby z wytatuowanymi swastykami, także obok ukraińskiego tryzuba, a także w koszulkach z symbolami nazistowskich Niemiec. Widać także stylizowaną flagę III Rzeszy, a także osoby wykonujące gest nazistowskiego pozdrowienia.

  Głównym elementem koncertu był występ grupy „Sokyra Peruna”, obchodzącej swoje 20-lecie i promującej swój nowy album „Droga do ATO” [Operacja Antyterrorystyczna w Donbasie, odniesienie do walk na wschodzie Ukrainy – red.]. Jej lidera, wokalistę Arsenija Biłoduba, nazywano „patriarchą prawej sceny”, a w połowie występu przedstawiciele Prawego Sektora dziękując mu za muzykę wręczyli mu pomalowaną łuskę od pocisku artyleryjskiego.

  Podczas koncertu wystąpiła też grupa „Komu Wnyz”, które pod koniec kwietnia występowała w centrum Lwowa po marszu na cześć ukraińskiej kolaboracyjnej formacji ochotniczej Waffen-SS Galizien. Wydarzenie to, jako doroczny „marsz wyszywanek”, w tym roku pod nazwą „Marsz Wielkości Ducha”, był organizowany przez Korpus Narodowy, czyli partię ściśle powiązana ze środowiskiem pułku „Azow”, odwołującemu się do banderyzmu i symboliki neonazistowskiej.

  Przeczytaj: Działacz Związku Ukraińców w Polsce na marszu ku czci SS Galizien we Lwowie [+FOTO]

  Z grupą „Komu Wnyz” sympatyzuje także Marjana Batiuk, radna Lwowa z ramienia neobanderowskiej partii Swoboda, a także nauczycielka historii. Została ona wyrzucona ze szkoły, w której uczyła i pracowała jako wicedyrektorka po tym, gdy na Facebooku uczciła rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, nazywając go „wielkim człowiekiem”. W sieci zamieszczono jej zdjęcie z liderem zespołu Andrijem Seredom, którego w opisie nazwała „swoją legendą”.

  Przeczytaj: Lwów: „spontaniczny protest” w obronie radnej Swobody, która wychwalała Hitlera [+FOTO / +VIDEO]

  Obozrevatel.com / facebook.com / zaborona.com / Kresy.pl

  Polubienie

 36. https://kresy.pl/wydarzenia/narodowe-druzyny-azowa-z-siekierami-i-mlotami-rozbily-oboz-romow-pod-kijowem-video-foto/


  Członkowie Drużyn Narodowych pozują do zdjęcia „ze sprzętem”, po rozbiciu obozu Romów. Fot. twitter

  NARODOWE DRUŻYNY AZOWA Z SIEKIERAMI I MŁOTAMI ROZBIŁY OBÓZ ROMÓW POD KIJOWEM [+VIDEO/+FOTO]

  8 czerwca 2018|0 Komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Członkowie Narodowych Drużyn, bojówkarze powiązanej z pułkiem Azow neobanderowskiej partii Korpus Narodowy, młotami i siekierami zniszczyli obóz Romów w leśnym parku pod Kijowem. Wcześniej dali im ultimatum i 24 godziny na opuszczenie parku.

  W leśnym Parku Hołosijiwśkim pod Kijowem jakiś czas temu rozbili swój obóz Romowie. Wywołało to oburzenie części mieszkańców i aktywistów, którzy argumentowali, że romskie obozowisko zniszczyło część lasu, a jego mieszkańcy potężnie śmiecą, a do tego ścinają drzewa na opał. Administracja parku twierdziła, że wzywała na pomoc policję, ale bez efektu.

  Członkowie Narodowych Drużyn, bojówek Korpusu Narodowego, ukraińskiej nacjonalistycznej partii politycznej powiązanej z pułkiem Azow, odwołujący się do neobanderyzmu i symboliki nazistowskiej, postanowili przepędzić Cyganów z parku. Zapowiedzieli, że „oczyszczą” park z Romów, jeśli ci w ciągu doby się z niego nie wyniosą.

  -Gdy policji zawodzi, Drużyny Narodowe przejmują kontrolę nad sytuacją. Dajemy wam 24 godziny, żeby opuścić teren, zabrać ze sobą śmieci. W przeciwnym razie ogłaszamy „tołok” w Parku Hołosijiwśkim – napisano w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. „Tołok”, pierwotnie oznaczający rodzaj pomocy sąsiedzkiej przy pracach, w tym kontekście oznacza raczej rodzaj ochotniczego linczu, usunięcia kogoś siłą z miejsca zamieszkania.

  Romowie, dowiedziawszy się o zamiarach bojówkarzy, zdecydowali się odejść. Szef kijowskiego oddziału Korpusu Narodowego Serhij Filimonow poinformował, że opuścili oni park w czwartek, po rozmowach z członkami „Drużyn Narodowych”. Pojawili się oni w parku w liczbie kilkunastu osób, jak twierdzą, na prośbę dziennikarzy, którzy chcieli zrobić materiał o sprawie i poprosili „Nacdrużyny” o ochronę. Wcześniej, w środę Cyganie zaatakowali w parku leśników i pracowników komunalnych oraz aktywistów, obrzucając ich kamieniami i cegłami. Policja rzekomo nie zareagowała na wezwania o pomoc. Lokalni aktywiści twierdzili, że obozowisko ciągle się rozrasta.

  – Niczego takiego nie robiliśmy, tylko patrzyliśmy – twierdzi Filimonow. – Romowie podeszli do nas i powiedzieli: „Chcecie, żebyśmy sobie poszli?”. Odpowiedzieliśmy: „byłoby miło”. Odparli: „Dobrze, pójdziemy, nie chcemy żadnych kłótni” i zaczęli zabierać rzeczy.

  Według Filimonowa, na miejscu po jakiś 10 minutach pojawili się policjanci i „autobus ‘Berkutu’”. Po południu Romowie opuścili park, a według szefa kijowskiego Korpusu Narodowego, „pracownicy komunalni czyścili teren”. Powiedział, że „Nacdrużyny” są na miejscu, gdyż „komunalni boją się, że Romowie mogą wrócić” i dodał, że jeśli będzie taka potrzeba, pojawią się w parku także w piątek. Zaznaczał też, że Drużyny Narodowe będą rozwiązywać potencjalne konflikty z Romami „nie siłą, ale w drodze dialogu”.

  Sytuacja przedstawia się jednak inaczej na opublikowanych nagraniach z „wyprawy” członków Drużyn Narodowych do lasu. Widać na nich ludzi, niektórych zamaskowanych, z siekierami i młotami. Na jednym z ujęć widać, że towarzyszy im policja. Mówili, że mają ze sobą „odpowiedni sprzęt do czyszczenia lasu”. Po drodze w rozmowie z jedną z Cyganek, widząc obok niej psa pytali, czy to ich dzisiejsza kolacja, bo „mówią, że wy jecie psy”.

  Według portalu radia Hromadske, na nagraniu widać następnie, jak „Nacdrużyny” siekierami i młotami rozwalają obozowisko i grubiańsko odnoszą się do opuszczających je Romów. Na końcu nagrania widać, jak bojówkarze „pozują” z całym „sprzętem” do wspólnego zdjęcia.

  Po całej akcji lokalne Narodowe Drużyny napisały na Facebooku, że „oczyściły park ze śmieci”. Część Cyganów mieli zaprosić do swoich mieszkań dziennikarze radia Hromadske.

  Przeczytaj: Ukraina: mieszkańcy wsi zaatakowali i wygnali Romów po morderstwie 8-latki [+VIDEO]

  Czytaj także: Ukraina: „Azow” przejmuje kontrolę nad sytuacją we wsi, z której wygnano Romów

  Policja w Kijowie oświadczyła, według „Ukraińskiej Prawdy”, że w czwartek rano skontaktowali się z nią Romowie z parku, twierdząc, że są w niebezpieczeństwie. Na miejscu stwierdzili, że w nielegalnym obozowisku przebywa około 50 osób, którzy poprosili funkcjonariuszy o zapewnienie przestrzegania prawa, póki oni nie zabiorą swoich rzeczy i nie odejdą.  Rzeczniczka kijowskiej policji podała z kolei w rozmowie z radiem Hromadske, że w momencie przybycia do parku bojówkarzy w obozie już nikogo nie było, więc nikogo nie zatrzymano. Dodała, że nie było też żadnych ofiar.

  PRZECZYTAJ: Ukraina: trzeci w ostatnim czasie napad na obozowisko Romów [+FOTO]

  Pravda.com.ua / hromadske.ua/ twitter.com/ Kresy.pl

  Polubienie

 37. Dlaczego warto wspierać Noworosję?

  Telewizja Narodowa – Narodowa Wolna Polska
  Published on Jun 15, 2018

  Dlaczego moim zdaniem należy wspierać Donbas i Noworosję, czyli Doniecką Republikę Ludową, oraz Ługańską Republikę Ludową…

  Polubienie

 38. tagore @tagore:
  Ukrainistyka UW jest „kuźnią” kadr ,ciekawe czy SBU działa na terenie naszego kraju bezpośrednio czy pośrednio w ramach obrony interesów Ukrainy.

  jwu @jwu:
  @tagore Działa bezpośrednio i to za zgodą i przyzwoleniem naszych władz.Kiedyś czytałem artykuł M.Piskorskiego ,który o tym wspomniał.Mówił też o ich obecności w Polsce, płk.Wroński, w jednym z wywiadów.

  Gaetano @Gaetano:
  @jwu To, zdaje się, ten „ekspert” pełzającej zmiany tej neobanderowskiej jaczejki; tvrepublika, i tvpis.

  jwu @jwu:
  @Gaetano Dokładnie ten sam.Guru moim nie jest ,ale nawet on o tym wspomniał.Czyli musi być coś na rzeczy ?

  Gaetano @Gaetano:
  @jwu Nie wątpię, że nie jest. O kilkunastoosobowych komórkach agentury ukrów w polskich miastach mówił też Nikt, a ich samych jest już u nas, jak się rzekomo pochwalili, do 8 mln!

  muniek1982 @muniek1982:
  Miasto Lwów nie dla Ukraińskich chamów

  UPAdlina @UPAdlina:
  Nie zapominajmy, że ten tragiczny spektakl w Polsce dzieje się z jednej przyczyny. Przyczyną jest przejęcie naszego kraju przez żydo-uSSmańskiego bandytę, który posługuje się nim dla własnych celów, nie zważając na interes Polaków. W interesie bandyty z faszyngtonu jest wspieranie nazizmu i banderyzmu na ukrainie, która ma być uSSmańskim psem szczekającym na Rosję. Dla Polski przewidział takie samo zadanie. A dwa jego psy mają się ze sobą „przyjaźnić”, a nie gryźć i stąd to lansowanie w Polsce przez służące uSSmanowi pacynki ukro-banderowskiego światopoglądu. Tfu!

  jwu @jwu:
  @UPAdlina Jest tak jak piszesz.I do tego mają dziennikarzy ,którzy oskarżając Polaków wybielają poczynania rezunów z OUN-UPA.Skąd my to znamy ? Wrobiono nas w współudział w holocauście Żydów ,a teraz chcą zrobić współwinnym ludobójstwa banderowskiego.Wracając do tych dwóch psów opisanych przez Ciebie,mam odmienne zdanie.A mianowicie ,my robimy za kota,który pomimo pełnej michy i grożenia palcem właściciela, jedynie toleruje psa ,bo w sercu szczerze go nienawidzi.

  Gaetano @Gaetano:
  Uniwersytet Warszawski, założony przez cara Aleksandra I (szczegół, że w taki sposób potraktował Polaków zaborca, fundując nam Uniwersytet) – czego umyślnie się nie podkreśla, niegdyś chluba, a obecnie wylęgarnia odmóżdżonych mas, dodatkowo zabarwionych na tęczowo. Przeprowadzano sondaż wśród grupy studentów, w którym pokazano runy SS. Odpowiedzieli prawidłowo tylko Brazylijczyk i Portugalka.

  Yogi @Yogi:
  „Jak tu przykleić Polakom neonazistowski ryj?” Bardzo łatwo, zacząć od UW, gdzie nie brakuje debili, którzy w ideologicznym amoku będą krzewić przyjaźń polsko-ukraińską począwszy od przytulania się do neobanderowców. W ferworze działań integracyjnych ktoś może zrobić czy powiedzieć coś, czym będą grzały wszystkie media przez pół roku. I gotowe. No przecież nikt tak świetnie się nie dogada, jak neonazista z neonazistą, prawda?

  https://kresy.pl/wydarzenia/uw-zaprasza-neobanderowcow-z-azowa-sew-organizuje-spotkanie-z-czlonkiem-ruchu-azowskiego/


  Antypolski marsz Azowa we Lwowie. Fot. youtube. Zdjęcie ilustracyjne.

  UW ZAPRASZA NEOBANDEROWCÓW Z AZOWA – SEW ORGANIZUJE SPOTKANIE Z CZŁONKIEM RUCHU AZOWSKIEGO

  3 listopada 2018|10 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Na Uniwersytecie Warszawskim organizowane jest spotkanie z przedstawicielem powiązanej z neonazistowskim i neobanderowskim pułkiem Azow partii Korpus Narodowy, który wcześniej m.in. oddawał cześć katowi Polaków, Romanowi Szuchewyczowi. Organizatorem jest Koło Naukowe Studium Europy Wschodniej UW.

  Koło Naukowe Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zaprosiło na spotkanie „Relacje polsko-ukraińskie w dobie wojny w Donbasie” reprezentanta ruchu związanego z pułkiem Azow, odwołującym się do banderyzmu i symboliki neonazistowskiej.

  „Już od ponad czterech lat trwa konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy, na froncie tej wojny uczestniczy wiele organizacji ochotniczych w tym bataliony związane z ruchami nacjonalistycznymi takim jak Ruch Azowski” – czytamy w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym, zamieszczonym przez jego organizatorów.

  „Jak przez czas trwania tego konfliktu zmieniły się opinie na temat wzajemnych relacji pomiędzy Polską a Ukrainą oraz o opiniach na temat polskiej międzynarodowej inicjatywy Międzymorza opowie uczestnik tego ruchu już w czwartek 15 listopada o godzinie 20” – informują organizatorzy, czyli Koło Naukowe Studium Europy Wschodniej UW.

  Pod pojęciem Ruchu Azowskiego rozumie się osoby skupione wokół pułku „Azow”, obecnie należącego do Gwardii Narodowej Ukrainy i wywodzącej się z tego środowiska partii politycznej Korpus Narodowy. Przypomnijmy również, że członkowie oby tych podmiotów odwołują się do symboliki i ideologii neopogańskiej, banderowskiej, a także – neonazistowskiej. Stosują również symbolikę hitlerowską.

  PRZECZYTAJ:

  Dirlewangerowcy obecni również w pułku Azov [+VIDEO]

  Hitlerowskie gesty i zawołania w budynku milicji w Kijowie [+VIDEO/+FOTO]

  Przypomnijmy, że w lipcu 2017 roku portal Kresy.pl ujawnił kulisy głośnej manipulacji portalu Niezalezna.pl i dziennikarzy związanych z „Gazetą Polską”, którzy promowali Władysława Kowalczuka, przedstawiciela powiązanej z neonazistowskim pułkiem Azow partii Korpus Narodowy, który „oddał cześć ofiarom rzezi wołyńskiej”. Ujawniliśmy, że zaledwie tydzień wcześniej ten sam człowiek uczcił pamięć zbrodniarza z UPA, odpowiedzialnego za mordy na Polakach – Romana Szuchewycza. Ponadto, wbrew tytułowi artykułu na niezalezna.pl, Kowalczuk nie należy on do pułku „Azow” i nie walczy w Donbasie.

  Ma również posiadać kartę stałego pobytu w naszym kraju. W przeszłości Kowalczuk był kierownikiem „referatu ideologicznego” Korpusu Obywatelskiego „Azow”. Występował również jako reprezentant partii „Narodowy Korpus”. Ostatni raz na Ukrainie wystąpił w tym charakterze 2 lipca – na uroczystym marszu w Tyszkowcach (obwód iwanofrankiwski) z okazji 110. rocznicy urodzin głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza. Kowalczuk przemawiał tam do zgromadzonych.

  Czytaj więcej: Członkowie pułku Azow oddali cześć ofiarom UPA? Ujawniamy kulisy manipulacji [+FOTO]

  Według informacji do których dotarliśmy, Kowalczuk był wówczas studentem Studium Europy Wschodniej UW. Jest jedną z osób, które na portalu społecznościowym zadeklarowały obecność na spotkaniu w SEW UW. Najprawdopodobniej to właśnie on ma być głównym gościem tego wydarzenia i prelegentem.

  [AKTUALIZACJA] Według informacji uzyskanych przez portal Kresy.pl rzeczywiście chodzi o Władysława „Vlada” Kowalczuka.

  W maju 2017 roku, w związku z uzasadnionymi kontrowersjami dot. Azowa, Kongres USA zadecydował, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez pułk Azow. Początkowo funkcjonował on jako batalion ochotniczy. Później został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy.

  Zobacz: Ukraina: pułk „Azow” ponownie organizuje letni obóz dla dzieci [+FOTO]

  W lutym ubiegłego roku pułkownik Wadym Trojan, były zastępca dowódcy ówczesnego batalionu „Azow”, łączonego z neonazistami, a wcześniej działacz organizacji neonazistowskiej, został wiceministrem spraw wewnętrznych Ukrainy. Był wcześniej aktywnym działaczem Patrioty Ukrainy, grupy o charakterze neonazistowskim, a przed przejściem do milicji był prominentnym członkiem batalionu (obecnie pułku) Azow.

  Rok temu członkowie pułku Azow wznieśli w jednej ze swoich baz posąg Peruna i wznosili do niego modły.  Posąg Peruna został ustawiony z okazji święta zwycięstwa księcia Światosława I nad „państwem żydowskim”, czyli Kaganatem Chazarskim. Członkowie Azowa zapowiadają, że w „sanktuarium Peruna” będzie święcona broń. W ubiegłym roku analogiczne „sanktuarium” założono pod Mariupolem.

  Na początku marca br. Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz związany z rocznicą śmierci kata Polaków, dowódcy UPA Romana Szuchewycza. Przeszedł on ulicami miasta pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Parę tygodni temu „Azowcy” przeprowadzili kolejną akcję pod tym hasłem.

  Zobacz: Kolejna antypolska demonstracja ukraińskiego Korpusu Narodowego [+VIDEO]

  Czytaj także: Bakun (K’15) o marszu Azowa we Lwowie: to był antypolski marsz, Polska powinna ostro zareagować

  Przypomnijmy, że w przeszłości dochodziło do prób ocieplania wizerunku „ruchu azowskiego” przez proukraińskie środowiska w Polsce, które argumentowały, że ruch ten nie jest antypolski i może być sojusznikiem w przeciwstawianiu się Rosji. Latem ubiegłego roku portal Niezalezna.pl i dziennikarze związani z „Gazetą Polską” promowali przedstawiciela partii powiązanej z pułkiem Azow, który „oddał cześć ofiarom rzezi wołyńskiej”.

  Wcześniej Telewizja Republika nagłaśniała akcję jednego z żołnierzy pułku „Azow” ps. Szczur, który sfotografował się na tle polskich grobów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie i apelował o pomoc w ich ratowaniu. Dziennikarz stacji Jan Pawlicki napisał wówczas na Facebooku [pisownia oryginalna- red.]: „Tak, Ukrainiec, tak, z pułku Azow, gdzie są (co wiemy dzięki Kresy.ru i renegatom pokroju Hudźca) sami najgorsi naziści zjadający niemowlęta na śniadanie. Wstyd dla wszystkich pseudo-patriotów pieprzących o tym jak groźny jest ukraiński nacjonalizm, jak straszni są banderowcy i o tym, jak ważna jest pamięć o Orlętach i Wołyniu. Pojedźcie najpierw posprzątać ten cmentarz, o co prosi „Szczur” z Azowa, i wtedy pogadamy. OK?”.

  Ponadto, przedstawiciele Ruchu Azowskiego aktywnie współpracują z marginalnymi polskimi środowiskami nacjonalistycznymi o zdecydowanie proukraińskim nastawieniu, skupionym m.in. wokół miesięcznika „Szturm” czy tzw. Autonomicznych Nacjonalistów. Przekonują oni, że „azowcy” są nastawieni na budowę tzw. Międzymorza i współpracę z Polską, m.in. przeciwko Rosji. Z tego względu usprawiedliwiają oni neobanderowskie, a nawet neonazistowskie elementy symboliki i działań Ruchu Azowskiego, szczególnie pułku Azow i Korpusu Narodowego. Takie postawy promowane są m.in. przez osoby związane z „Dziennikiem Narodowym” i portalem Jagiellonia.org, finansowanym ze środków Senatu RP poprzez Fundację Wolność i Demokracja.

  Środowiska te biorą też udział w konferencjach organizowanych m.in. przez Ruch Azowski. Niedawno w jednej z takich konferencji wziął udział dr Jerzy Targalski, dawny publicysta „Gazety Polskiej” a obecnie kierownik Ośrodka Studiów Przestrzeni Postsowieckiej na Akademii Sztuki Wojennej.

  Ponadto, proazowskie materiały publikowane na łamach „Szturmu” przedrukowywał na Ukrainie polski „Kurier Galicyjski”.

  Facebook.com / Kresy.pl

  Polubienie

 39. Pingback: 177 Podsumowanie 5 lat działalności SKRiBH i SKRBH, czyli znów kolejna wiosna nadejszła | SKRBH

 40. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-msz-rozeslal-swoim-dyplomatom-instrukcje-jak-bronic-pulku-azow-dokument/

  Roman1 @Roman1:
  Banderowcy wszystkich krajów łączą się.


  Fot. Azow

  UKRAIŃSKI MSZ ROZESŁAŁ SWOIM DYPLOMATOM INSTRUKCJĘ JAK BRONIĆ PUŁKU „AZOW” [+DOKUMENT}

  3 listopada 2019|1 Komentarz|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy rozesłało do ambasad tego państwa na świecie specjalną instrukcję w której przedstawia narrację jaką ukraińscy dyplomaci powinni rozwijać na temat pułku „Azow”.

  Dokument napisany w ukraińskim MSZ opublikowała agencja informacyjna Strana.ua. Ukraińska dyplomacja konstatuje w nim, że pułk „Azow” budzi duże kontrowersje poza granicami Ukrainy. Materiał instruktażowy wspomina między innymi o październikowym liście 40 amerykańskich kongresmanów do sekretarza stanu Mike’a Pompeo, którzy określili ukraiński pułk jako organizację „białych suprematystów” i pytali dlaczego nie został on jeszcze wpisany na listę organizacji terrorystycznych. Tymczasem we wstępie do notatki, ukraiński resort dyplomacji podkreśla, że „Azow” jest oddziałem specjalnego przeznaczenia ukraińskiej Gwardii Narodowej odgrywającym ważną rolę w przeciwstawianiu się „rosyjskiej agresji”, a państwo ukraińskie „utrzymuje konsekwentną linię przeciwdziałania jakimkolwiek przejawom ksenofobii, nietolerancji, dyskryminacji, rasizmu”, przypominając, że ustawodawstwo tego kraju zabrania propagowania ideologii narodowo-socjalistycznej i komunistycznej.

  W notatce poinformowano, że ukraińskie ministerstwo „prowadzi pracę wyjaśniającą ze stroną amerykańską”. Jednak zdecydowało się także przesłać wytyczne do podległych przedstawicielstw dyplomatycznych. Co ciekawe wytyczne co do narracji jaką powinni upowszechniać ukraińscy dyplomaci za granicą napisano w języku angielskim. „Próby zrównywania regularnych oddziałów legalnych instytucji wojskowych Ukrainy z organizacjami terrorystycznymi jest dla nas powodem poważnej troski. To całkowicie niesłuszne podejście, które tworzy przestrzeń dla manipulacji propagandowych” – napisano w notatce. W kolejny punkcie instrukcji podkreśla się, że „pułk (nie batalion) „Azow” nie jest osobną grupą zbrojną, jest integralną częścią Gwardii Narodowej Ukrainy”, który podlega strukturze dowodzenia ukraińskich Sił Zbrojnych.

  MSZ Ukrainy twierdzi, że nie ma faktów potwierdzających, że pułk „Azow” podejmuje działalność terrorystyczną i w kolejny punkcie zaznacza, że jednostka ta „dowiodła swojej efektywności w obronie suwerenności i integralności Ukrainy przed rosyjską agresją w Donbasie”, ze szczególnym podkreśleniem „jego roli w wyzwoleniu i dalszej obrony Mariupola a także walkach koło Iłowajska”. W notatce podkreślono, że zagrożenie terrorystyczne pochodzi z Rosji, która „stworzyła, wspiera i przewodzi nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym w Donbasie”.

  Ukraiński resort dyplomacji poinformował w cytowanej notatce, że w celu zwiększenia zaufania, dowódca Gwardii Narodowej Ukrainy zaprosił amerykańskich kongresmanów do odwiedzenia kwatery głównej pułku „Azow” w Mariupolu. W ostatnim punkcie części dokumentu napisanej po angielsku jeszcze raz podkreśla się, że „Ukraina trwale pozostaje, na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej, w przeciwdziałaniu wszelkim przejawom ksenofobii, nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu. Zakaz propagandy komunistycznej i nazistowskiej ideologii i symboliki jest właściwym przykładem w tej sferze”.

  Pułk „Azow” powstał w 2014 r. jako oddział ochotniczy do walki z donbaskimi separatystami. Organizatorem tego oddziału było środowisko neobandeerowskie (jednym z założycieli był Ihor Mosijczuk) i neonazistowski (organizacja „Patriota Ukrainy” jednego z dowódców pułku, Andrija Biłeckiego).

  CZYTAJ TAKŻE: Media: Azow sięga po ekstremistów z USA

  strana.ua/kresy.pl

  Polubienie

 41. lp @lp:
  Rozmydlanie sprawy trwa w najlepsze, teraz będą latami przekazywali akta od jednego organu do drugiego a winni spokojnie doczekają przedawnienia.

  gutek @gutek:
  Za sześć lat będzie kolejne służbowe dochodzenie w sprawie zaginięcia niektórych dowodów ze służbowego dochodzenia w sprawie „zniknięcia” niektórych dowodów. Mit Świętego Majdanu powinien żyć bo jak się ta gówniana konstrukcja posypie to nie będzie odpowiedzi na pytanie „a po co to kurwa było???” 😀

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/sledczym-badajacym-wydarzenia-na-kijowskim-majdanie-zginela-czesc-materialu-dowodowego/


  Swoboda: Nie byłoby Majdanu, gdyby nie Bandera

  ŚLEDCZYM BADAJĄCYM WYDARZENIA NA KIJOWSKIM MAJDANIE ZGINĘŁA CZĘŚĆ MATERIAŁU DOWODOWEGO

  24 listopada 2019|2 komentarze|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga
  W związku z 6 rocznicą rozpoczęcia protestów na kijowskim Majdanie ukraińscy śledczy poinformowali, jaki jest stan spraw dotyczących przestępstw popełnionych w tamtym czasie.

  Jak poinformował w piątek dyrektor Państwowego Biura Śledczego (DBR) Roman Truba, tzw. spraw Majdanu jest 114. Decyzją nowych ukraińskich władz trafiły one z Prokuratury Generalnej (GPU) do DBR. Od 1 listopada br. inwentaryzowała je specjalnie utworzona komisja. Według Truby śledztwa zostaną teraz rozdzielone pomiędzy DBR, policję, Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) oraz Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  „Prawie połowa tych postępowań karnych, około 50–60, będzie prowadzona przez Państwowe Biuro Śledcze. Inna część postępowań, jej lwia część, zostanie przekazana NABU, część policji, a niewielka część SBU” – mówił szef DBR w programie „Swoboda słowa Sawika Szustera”.

  W środę szef Prokuratury Generalnej Rusłan Riaboszapka mówił na briefingu, że zgromadzony materiał dowodowy jest tak duży, że proces przekazywania spraw nie będzie szybki. „Tam są tysiące tomów, tam jest wielka liczba materiału dowodowego, ten proces [przekazywania] zajmie pewny okres czasu. Chcielibyśmy, by to trwało jak najszybciej, ale niestety przy wielkiej objętości nie możemy tego zagwarantować”.

  Riaboszapka ujawnił również, że w GPU toczy się służbowe dochodzenie w sprawie zaginięcia niektórych dowodów. Dotyczy ono „zniknięcia” dwóch tomów akt. Ponadto według prokuratora generalnego niektóre dowody, nazwane przez niego „nośnikami informacji”, są uszkodzone i „nie można ich odtworzyć”. Jak stwierdził w mediach społecznościowych dr Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie badający wydarzenia na Majdanie, chodzi najpewniej o nagrania wideo.

  Jak informowaliśmy, w październiku br. Riaboszapka odsunął od śledztw ws. Majdanu szefa zarządu śledztw specjalnych GPU Serhija Horbatiuka oraz Ołeksija Donskiego, który był był kluczowym prokuratorem w departamencie kierowanym przez Horbatiuka i reprezentował oskarżenia podczas procesu ws. masakry na Majdanie.

  Protesty na kijowskim Majdanie zaczęły się 21 listopada 2013 roku z powodu odmowy podpisania przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z UE, a zakończyły ulicznymi walkami i masakrą w dniach 18-20 lutego 2014. Po niej do władzy doszła ówczesna opozycja, a Janukowycz uciekł najpierw na wschód Ukrainy, a później do Rosji. Pomimo upływu prawie 6 lat od tamtych wydarzeń najważniejsza zbrodnia – masakra prawie 100 osób na Majdanie – wciąż nie została osądzona.

  Jak pisaliśmy w lutym br., według danych Misji Monitoringowej ONZ ws. praw człowieka podczas rewolucji na Majdanie zginęło 98 osób. 84 z nich to zwolennicy opozycji, 13 było funkcjonariuszami a 1 osoba była przypadkową ofiarą nie będącą uczestnikiem zajść. Do tej pory udało się skazać trzy osoby za doprowadzenie do śmierci 2 osób. Prowadzone śledztwa koncentrują się na rzekomej winie funkcjonariuszy struktur siłowych, z których niektórzy przebywają w aresztach.

  Przypomnijmy, że zdaniem dr Iwana Kaczanowskiego, którego publikacje często cytowały Kresy.pl, śledztwo w sprawie zabójstw na Majdanie było sabotowane, ponieważ w masakrę były zamieszane osoby, które w wyniku Majdanu przejęły władzę na Ukrainie.

  Przeczytaj: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

  Kresy.pl / TSN

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.