516 Paweł Kukiz przypomina pogrom w Jedwabnem. Mocny wpis w 76 rocznicę niemieckiej zbrodni


autor: Fb Paweł Kukiz/wPolityce.pl


Pisałem już o tym nie raz, np tu i tu i powtórzę jeszcze raz…

Mord w Jedwabnem, to zbrodnia niemiecka i ja nikogo za to przepraszać nie będę!!!

Jeśli ktoś ma ochotę by kajać się za to, to widocznie on lub jego przodkowie maczali w tej zbrodni swoje paluchy i dlatego ta osoba ma nieczyste sumienie!!!

Psychologia wstydu jest dobra dla bezwolnych i bezmyślnych baranów i ich pastuchów.

Jeśli myślicie inaczej niż ja, no to popieracie zbrodniarzy i potomków  zbrodniarzy, a skoro popieracie ich, no to pocałujcie mnie… w środek swojej własnej dupy i to z języczkiem!!! 🙂


blok 188.146.66.*za 40 minut
Zamiast pisać epistoły na tematy osobistych przeżyć przodków i wdawać w filozofowanie, Kukiz powinien zapoznać się z raportem prof. Koli i przyczynami schowania go pod dywan. Wystarczy kliknąć.

Refs 37.190.176.*za 39 minut
Jedwabne to zbrodnia niemiecka przypisywana Polakom .

W sytuacji jak dzisiejsza, 89.229.25.*za 38 minut
z Jedwabnem, nalegać należy na celebrowanie rocznicy spalenia stodoły z 1016 Jeńcami, głównie Polakami, w Gardelegen pod Magdeburgiem! Że o innych kilkunastu stodołach z Polakami nie wspomnę.

Taka historia Polski
W Płocku Niemcy też zagnali Polakow do stodoly i spalili zywcem i takich miejsc jest w Polsce wiele

A czy ci wszyscy żydzi, którzy
podobnie jak Polacy w Jedwabnem, zostali zmuszeni do współudziału w zbrodniach, zostali osądzeni, skazani, a choćby tylko potępieni? Czy może spuszczono nad nimi zasłonę miłosiernego milczenia?

„Stodoły z palącymi się ludźmi
to totem widoczny z odległości dziesięcioleci, podpis Niemców na kartach historii” (http://www.cenaprawdy.net/index.php/historia/6526-niemieckie-stodoly-smierci-sladem-zbrodni)

http://wpolityce.pl/historia/348166-poruszajacy-wpis-kukiza-o-jedwabnem-nigdy-nie-bedzie-usprawiedliwienia-dla-zbrodni-ale-pamietajmy-jakie-bylo-tlo-wydarzen

Poruszający wpis Kukiza o Jedwabnem: Nigdy nie będzie usprawiedliwienia dla zbrodni. Ale pamiętajmy, jakie było tło wydarzeń

opublikowano: godzinę temu

Paweł Kukiz na swoim koncie facebookowym odniósł się do 76 rocznicy wydarzeń w okupowanym przez niemiecką III Rzeszą Jedwabnem. Z tej okazji przypomniał historię swojego dziadka i ojca wywiezionych do Kazachstanu po donosie żydowskiego handlarza, a później żołnierza NKWD.

CZYTAJ WIĘCEJ: 76. rocznica zbrodni w Jedwabnem. „My mamy obowiązek pamiętać ludzi, którym tutaj skończyło się życie”. ZDJĘCIA

10 lipca 1941… Pogrom w Jedwabnem… Historia straszna, mroczna, diabelska… 300 Żydów- w tym kobiety i dzieci- zostało żywcem spalonych w stodole. Blisko 50 kolejnych zostało zastrzelonych lub pobitych na śmierć. Nie ma i niech nigdy nie będzie usprawiedliwienia dla tej i podobnych jej zbrodni

— napisał Kukiz.

Wskazał, że nie można tej historii używać do atakowania Polakom za rzekomy antysemityzm.

Nigdy jednak nie pogodzę się z jednoznaczną oceną Polaków jako zagorzałych, „urodzonych” antysemitów z przykładem Jedwabnego w tle. Oceną bez analizy tła historycznego oraz zdarzeń i zachowań części Żydów względem ludności polskiej, które miały miejsce na terytorium Kresów RP po wejściu tam Sowietów . Nie pogodzę się z propagandą, która tę eksplozję zła wywodzi jedynie z „wrodzonego polskiego antysemityzmu”. Nie szukam też usprawiedliwienia, nie chcę „zrozumieć” tego mordu ale…

— stwierdził.

I opowiedział historię swojej rodziny.

W 1940 roku mój Dziadek, Marian Kukiz (przedwojenny policjant) został aresztowany przez NKWD a w czerwcu 1941 zamordowany przez Sowietów we lwowskim więzieniu. Mój ś.p. Ojciec (wówczas 11 letnie dziecko) wraz ze swoją matką i starszą siostrą w kwietniu 1940 roku zostali wywiezieni do Kazachstanu.

Ojciec cudem wywózkę przeżył – chorował dwukrotnie na tyfus, potem cholerę. Do Polski wraz z rodziną wrócił dopiero rok po zakończeniu wojny. Z piekła. W lecie temperatury 40 stopni na plusie. W zimie też 40 ale w drugą stronę. Potworny głód, niewolnicza praca, wegetacja w ziemiankach na kilkadziesiąt osób, brud, wszawica, powolne umieranie…

Żeby zakończyć – taki los spotkał ponad milion Polaków a jedna czwarta z nich straciła życie.

Przypomniał, że kilkaset tysięcy Polaków straciło życie i cierpiało w wyniku prześladowań ze strony komunistów żydowskiego pochodzenia.

Dlaczego o tym piszę? Po to, by spróbować przybliżyć tło jedwabieńskiej zbrodni, znaleźć jedno ze źródeł bestialskich, rewanżystycznych zachowań…

Bo do tej traumy, przez jaką przeszła moja Rodzina w ogromnej mierze przyczynił się obwoźny handlarz, Żyd Orgiel, który najpierw doniósł sowieckim władzom o miejscu ukrywania się mojego Dziadka i jego rodziny a jakiś czas później, już w czapce NKWDzisty, z pałą w ręku zapędzał moją Babcię, Ojca i jego Siostrę do bydlęcego wagonu – kierunek Śmierć…

I takich Orgielów było tysiące … Dziesiątki tysięcy…

— podkreśla Kukiz.

I wskazuje, że Niemcy cynicznie naturalne dążenie do odwetu wykorzystały.

Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę ze zbrodni sowieckich na terytorium Kresów i z aktywnej pomocy części Żydów przy ich realizacji.

29 czerwca 1941 r. Reinhard Heydrich wydał dyrektywę o prowadzeniu wojny na terenie ZSRR, nakazującą zachęcanie i inspirację pogromów antyżydowskich dokonywanych przez miejscową ludność. M.in. w Jedwabnem owa dyrektywa została wykonana w sposób „doskonaly”.Rękami Polaków Niemcy zrealizowali część swojego planu eksterminacji Narodu Żydowskiego.

Polityk przekonuje, że nie może być jednak żadnego wytłumaczenia dla zbrodni.

Powtarzam – nie ma i niech nigdy nie będzie usprawiedliwienia dla tej zbrodni. Niech nigdy nikt i nic nie zagłuszy krzyku żywcem palonych ludzi, starców, kobiet, dzieci …

Jednak przypomnę słowa Chrystusa, Żyda, któremu Faryzeusze przyprowadzili kobietę oskarżoną o cudzołóstwo, by ten osądził ją według prawa.

W rzeczywistości była to prowokacja ze strony kapłanów: jeśliby uznał kobietę winną (zgodnie z Prawem Mojżeszowym), sprzeciwiłby się prawu rzymskiemu, które zabraniało Żydom wydawania wyroków śmierci, jeśli by ją ułaskawił – sprzeciwiłby się prawu Mojżeszowemu. Jezus zamiast wydawać wyroki, wypowiedział słowa: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”

— podsumowuje Kukiz.

ems/Fb Paweł Kukiz

aria 79.184.129.*za godzinę
W Jedwabnym do podpalenia użyto benzyny a tą mieli tylko Niemcy.

Fefs 37.190.176.*za godzinę
Polacy mogli zemścić się na Żydach w Jedwabnem za ich donoszenie na Polaków podczas okupacji sowieckiej ale nie zrobili tego bo są szlachetni . Jedwabne to zbrodnia niemiecka przypisywana Polakom .

„dlaczego tak czynisz, jak mó- 89.229.25.*za 43 minuty
wisz o narodzie żydowskim” Bo żydzi to negatyw. Niektórzy Polacy są łajdakami a niektórzy żydzi są porządni. Są tak samo legendarni jak”dobrzy niemcy”. Starzy ludzie mówią, że widzieli raz dobrego niemca.

tsi
Poczytajcie sobie o ,,czerwonej milicji” podczas agresji sowietów!!! Zobaczycie, jak nas ,,miłowali” Żydzi!!!

madziar@madziarza
tsi, jeszcze raz, przypisywanie negatywnych cech osobników jakiegoś narodu całemu narodowi jak to chcesz uczynić , prowadzi do takiej konstatacji ” wśród Polaków w czasie okupacji zdarzały się przypadki szmalcownictwa” , czy to upoważnia cię do przenoszenia tego na cały polski naród : POLACY TO SZMALCOWNICY ! oczywiście ,że nie, ale dlaczego tak czynisz, jak mówisz o narodzie żydowskim ?

Ząb za ząb
A ja rozumiem tych, którzy się chcieli zemścić. Oko za oko.

…..

Paweł Kukiz
Paweł Kukiz (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)

https://wiadomosci.wp.pl/pawel-kukiz-przypomina-pogrom-w-jedwabnem-mocny-wpis-6142683993516161a

NATALIA DURMAN

Paweł Kukiz przypomina pogrom w Jedwabnem. Mocny wpis

10 lipca to nie tylko dzień kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Paweł Kukiz w poruszającym wpisie na Facebooku przypomina, że właśnie dziś mija 76 lat od tragicznych wydarzeń w Jedwabnem. Polityk podzielił się z internautami rodzinną historią. Wpis wywołał falę komentarzy.

Do morderstwa na kilkuset Żydach przez grupę co najmniej 40 Polaków doszło 10 lipca 1941 roku. W wyniku zbrodni zginęło co najmniej 340 osób, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole.

„Historia straszna, mroczna, diabelska… (…) Nie ma i niech nigdy nie będzie usprawiedliwienia dla tej i podobnych jej zbrodni” – pisze Kukiz na wstępie długiego posta. Zaznacza jednak, że nigdy nie pogodzi się z jednoznaczną oceną Polaków jako „zagorzałych, ‚urodzonych’ antysemitów” z przykładem Jedwabnego w tle. „Oceną bez analizy tła historycznego oraz zdarzeń i zachowań części Żydów względem ludności polskiej, które miały miejsce na teretorium Kresów RP po wejściu tam Sowietów” – wyjaśnia.

I opisuje rodzinną historię: „W 1940 roku mój Dziadek, Marian Kukiz (przedwojenny policjant) został aresztowany przez NKWD, a w czerwcu 1941 zamordowany przez Sowietów we lwowskim więzieniu. Mój ś.p. Ojciec (wówczas 11 letnie dziecko) wraz ze swoją matką i starszą siostrą w kwietniu 1940 roku zostali wywiezieni do Kazachstanu. Ojciec cudem wywózkę przeżył – chorował dwukrotnie na tyfus, potem cholerę. Do Polski wraz z rodziną wrócił dopiero rok po zakończeniu wojny. Z piekła. W lecie temperatury 40 stopni na plusie. W zimie też 40 ale w drugą stronę. Potworny głód, niewolnicza praca, wegetacja w ziemiankach na kilkadziesiąt osób, brud, wszawica, powolne umieranie (…) Taki los spotkał ponad milion Polaków, a jedna czwarta z nich straciła życie (pisownia oryginalna)”.

Dlaczego Kukiz o tym pisze? Jak sam podkreśla, po to, by spróbować „przybliżyć tło jedwabieńskiej zbrodni, znaleźć jedno ze źródeł bestialskich, rewanżystycznych zachowań”. „Bo do tej traumy, przez jaką przeszła moja Rodzina, w ogromnej mierze przyczynił się obwoźny handlarz, Żyd Orgiel, który najpierw doniósł sowieckim władzom o miejscu ukrywania się mojego Dziadka i jego rodziny, a jakiś czas później, już w czapce NKWDzisty, z pałą w ręku zapędzał moją Babcię, Ojca i jego Siostrę do bydlęcego wagonu – kierunek Śmierć… I takich Orgielów było tysiące… Dziesiątki tysięcy…” – pisze Kukiz.

I wraca do Jedwabnego. „Niech nigdy nikt i nic nie zagłuszy krzyku żywcem palonych ludzi, starców, kobiet, dzieci… (…) Jednak przypomnę słowa Chrystusa, Żyda, któremu Faryzeusze przyprowadzili kobietę oskarżoną o cudzołóstwo, by ten osądził ją według prawa. W rzeczywistości była to prowokacja ze strony kapłanów: jeśliby uznał kobietę winną (zgodnie z Prawem Mojżeszowym), sprzeciwiłby się prawu rzymskiemu, które zabraniało Żydom wydawania wyroków śmierci, jeśli by ją ułaskawił – sprzeciwiłby się prawu Mojżeszowemu. Jezus zamiast wydawać wyroki, wypowiedział słowa: ‚Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem'”.

Reakcja internautów

Wpis wywołał falę komentarzy. „Nie znałem Pana historii, jednak sposób jej przedstawienia powoduje, że ślę ku Panu ukłon (…) Mordowanie nie ma usprawiedliwienia (..) To, co się działo, nazywam obłędem mordu. Sam się nie zrodził. Dlatego trzeba współcześnie żyjącym tak żyć, aby takich obłędów nie powielać”, „Wielki szacunek za te słowa… Pomimo tego, że Pana rodzinę spotkała krzywda ze strony żyda, potrafi Pan pochylić się nad tragedią żydów w Jedwabnem (pisownia oryginalna)” – piszą internauci.

„Dlaczego nie obrażam się, gdy ktoś przypomina Jedwabne? Bo sam nie oceniam wszystkich Ukraińców przez pryzmat UPA, nie potępiam wszystkich Niemców za nazizm i Jedwabne dla mnie więcej mówi o naturze ludzkiej w ogóle niż o Polakach jako narodzie” – dodają inni.

Nie brakuje jednak uwag. „Żydowskie kobiety i dzieci nie mają nic wspolnego z żydowskimi NKWD, funkcjonariuszami. Jak możesz, Paweł, zestawiać z sobą takie fakty? Idź do szkoly zanim pojdziesz do polityki” – czytamy w jednym z komentarzy.

Reacja Kukiza? „Ja do szkoły? Tobie raczej przydałyby się podstawy czytania ze zrozumieniem, Panie Czarno-Biały” – odparł polityk.

pol
W czasie IIWŚ amerykanie popełnili wiele zbrodni wojennych. Ich sądy zabroniły pociągać ich do odpowiedzialności a media i politycy nie nagłaśniają tych wydarzeń. Dlaczego w Polsce nie może być tak samo?

helena
Film WOŁYŃ dobitnie pokazał jak JEDNOSTRONNE są osądy na temat Ukraińców w tym temacie, dlatego ONR, MW oraz film WOŁYŃ powinien być spalony na stosie

okonek
Daj sobie spokój, Paweł. Niestety na świecie porobiło się tak, że ci, których akurat skrzywdzili Żydzi, a wcale jest takich niemało, i którzy mają odwagę o tym mówić od razu są piętnowani jako antysemici. Według obecnej obowiązującej historycznej nomenklatury Żydzi to nieomal anioły na ziemi, co jest oczywista nieprawdą, bo są tacy sami, jak inne narody. Są wśród nich i dobrzy i źli ludzie, dokładnie w takich samych proporcjach, jak w innych narodowościach. I taka jest prawda.Ale podejrzewam, że nawet takie łagodne poglądy jak moje, zostaną tutaj okrzyczane jako antysemickie. Jeśli w ogóle oczywiście mój post się ukaże.

Joanna
Przesylam Panu Kukizowi wyrazy szacunku oraz klaniam sie wpas za szczerosc i odwage nazwania rzeczy po imieniu. Gratuluje i pozdrawiam.

hej
Brawo Pawel Kukiz! Wrescie! Niech Zydzi wiedza jakie z nich bestje. A ja dodam historie handlarzy zydowskich, ktorzy przez wieki handlowali Slowianami, czyli nami, wywozac ich na Bliski Wschod a przedtem kastrujac by sprzedac Arabom do haremow – takich niewolnikow byly setki tysiecy o ile nie miliony, miliony Slowian!!! I co na to swiat?!

opoka
a bramy witalne „czosnkiem przybrane” armii czerwonej w 1920r. i 1939r. kto stawiał?

krzysiek
Zbrodni w Jedwabnym jak i winnych miejscach dokonało Einsatzgruppen SS z Ciechanowa. Oddziałem dowodził Obersturmbannfufer Emanuel Scharer. Jest to zbadane opublikowane i powszechnie znane. Dziwnym trafem nie wie o tym niemiecki portal Wirtualna Polska, no i oczywiście żydowska Gazeta Wyborcza. Wniosek jest tylko jeden; chcą obrobić nasz kraj na sporą kasę.

kj
A Polacy zawsze byli cacy?

Mendel
Pan Kukiz mija się z prawdą, mordercami byli Niemcy niech sobie poczyta, dodam tylko że Polak za posiadanie broni był zabijany przez Niemca natychmiast. Dokumenty są dostępne. Hauptsturmführer SS Hermann Schaper, członek SS nr 3484 a późniejszy komisarz policji kryminalnej III Rzeszy, który wsławił się okrucieństwem w dowodzeniu i braniu udziału w egzekucjach ludności zarówno żydowskiej jak i polskiej w Wiznej, Wąsoszy, Radziłowie, Jedwabnym, Łomży, Tykocinie , Rutkach, Piątnicy, Zambrowie, na terenach Związku Radzieckiego. Ukrywający się pod zmienionym nazwiskiem po wojnie w Niemczech został wreszcie, w procesie gestapo w roku 1976, postawiony przed sądem w mieście Giessen w Hesji którego werdykt stwierdził ostatecznie, że Schaper oraz czterech innych członków komando SS Zichenau- Schröttersburg winni są współudziału w mordzie na Polakach i Żydach na terenie wiosek i miasteczek powiatu łomżyńskiego.

gość
Za zbrodnię w Jedwabnem został skazany po wojnie jeden z niemieckich oficerów.

esso
Kwaśniewski wstrzymał badania archeologiczne w Jedwabnem. Zapamiętałem, że wśród zwłok odkryto porozrzucanych blisko dwieście łusek od mauzera. Czemu nie kontynuowano badań? Nie zakończenie badań pozwala snuć domysły. Co robiła amunicja niemiecka wśród kości?

etge
nabój 7.92×57 Mauser był też etatową amunicją wojska polskiego w II RP

qaz
Kiedy w koncu bedzie ekshumacja??? Dlaczego naczelny rabin tak sie jej boi?

mg
Kukiz miesza i podjudza. Jedwabne było i żaden Kukiz go nie cofnie, nawet jeśli będzie naginał swoją rodzinną historię i opowiadał, że zadziała się ona przez Żydów

Polski obserwator
Czemu Polacy żyją cały czas historia ludzie obudźcie się To się stało i tak już zostanie nikni nic tego nie zmieni a nie ciagle wracacie do tego samego w kółko Panie Kukiz niech pan lepiej się zajmie czym innym niż polityka myśle ze Pan jak bym miał władze taka jak ma Kaczyński teraz to by pan był jeszcze gorszy !!!

zina
Trzeba żyć historią, pamiętać. Jakby sąsiad zabił ci matkę, to zapomniałbyś o tym, bo to już historia? Widać twojej rodziny nie dotknęła żadna tragedia. Nie oceniaj więc ludzi, którzy cierpieli i nie mogą o tym zapomnieć…

PRAWDA
do joanna to tez pamietajmy ze tylko w Plosce karano śmiercia za pomoc Zydom. w Jadwaszen najwiecej jest ,,sprawidliwych wśród narodów świat,, WŁAŚNIE POLAKÓW I PROSZE TEGO NIE ZAKŁAMYWAĆ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Polka
Czemu bo bez histori nie ma kraju narodu historia lubi sie powtarzac nie wiesz Co to wojna ktora nam zachod zydowski szykuje najazd islamu

joanna
A Niemcom przypominamy na każdym kroku, że to oni w latach 1939-1945 …itd, itd. Więc o swoich przewinach także pamiętajmy. Paweł Kukiz ma rację.

polak
naród przestaje istnieć gdy …….. nie ma własnej historii

o tak
„Czemu” to jest po rusku Polski obserwatorze. Po polsku pisze się „dlaczego”. A teraz wyjaśnię ci – ano dlatego, że bez przeszłości nie ma przyszłości. Bez patrzenia wstecz popełnia się ciągle te same błędy. A bez analizy błędów nie zbudujesz lepszego jutra.

men
chory narod, zajadly zawstny,

Fokus
Historią to cały czas żyją żydzi, uważają się bardzo pokrzywdzonymi i znienawidzonymi, a jest właśnie odwrotnie

jamcijest
Problem w tym, że nie żyją cała historią, a tylko wybranymi epizodami, które mają być dowodem naszej wyjątkowości, szczególnego znaczenia naszych przodków w historii Europy i nie tylko. Żyć historią można gdy przedstawia się ją taką jaka jest, bez dorabiania specjalnej filozofii, bez prób interpretowania czegoś, czego być może sam uczestnik nie potrafiłby wytłumaczyć. Bez śmierdzącej polityki i polityków manipulujących faktami dla swoich interesów. „Problem” z historią mają właśnie politycy, a nie historycy polscy, żydowscy, niemieccy czy ukraińscy.

as
Wyobraź sobie, że ktoś niesłusznie znieważył twojego ojca. Czy nie walczyłbyś o jego godne imię?

j32
kto nie żyje historią musi przeżyć ją na nowo – właśnie dlatego Polski obserwatorze.

po to uczymy się historii
W. Churchill powiedział kiedyś, że im więcej wiemy o swojej historii, tym lepiej możemy prognozować na przyszłość. Rzymianie mawiali, że historia kołem się toczy. Wystarczy troszeczkę ją znać, aby zobaczyć, że dziejące się obecnie wydarzenia (o podobnych skutkach, a nie koniecznie przebiegu) już kiedyś miały miejsce w historii.

historia magistra vitae est
taki z ciebie obserwator jak z koziej d… trąba

arfi
Panie Obserwator, przestań Pan być krótkowidzem…

negat
W sumie historii mogło by nie być bo i tak popełniamy te same błędy. Gdyby jej jednak nie było to kim bylibyśmy?

Volak
Tylko tym mogą żyć. tylko w tym mogą się poczuć wielcy. W niczym innym się nie liczą. Nie rozumiesz prostego mechanizmu?

Józef Piłsudski
Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

bermns
Zapewne z tego powodu, że powstają ulice im. S. Bandery, pomniki i tym podobne, sam wiesz.

Ala
Bez znajomości swojej (swojego narodu) historii wszystko co się dzieje obecnie jest absurdalne.

Goro
I czas zrozumieć, że do takich pogromów prowadzi działalność takich organizacji faszystowskich jak MW czy ONR, a pan Panie Kukiz, o ile dobrze pamiętam, to jeszcze jakiś czas temu pan ich popierał.

Hornet
Goro – bredzisz jak potłuczony. Nie wiesz o czym piszesz. Te pogromy były inspirowane i dokonywane przez socjalistów, czyli lewaków spod znaku komunistów i narodowych socjalistów. Ponadto, zastanawiający jest fakt, że 50 Żydów zostało w tym pogromie zastrzelonych, przez kogo ? Polacy to zrobili ? Dlaczego IPN wstrzymał emisję filmu na temat prawdziwych wydarzeń w Jedwabnem, a wg prominentnego przedstawiciela tej organizacji, na antenie TVP zaświadczał, że film ten zostanie wyemitowany. Polacy nie mają w tej sprawie czego się wstydzić..

Niegoro
Nic człowieku nie zrozumiałeś z wpisu Kukiza . Nic . Żałosne. Nie pojąłeś, ze jak nie ma usprawiedliwienia dla bandytów z Jedwabnego tak nie ma usprawiedliwienia dla Żydów-komunistów, oprawców Polaków. To wszystko typy spod ciemnej gwiazdy. Niestety twój POprawny politycznie móźdźek reaguje na słowo Polacy tylko w jeden sposób – ” antysemici”

Łowca Lisów
Widzisz, ONR-owcy są wymieniani jako „sprawiedliwi wśród narodów świata”, szef ONR-u został zamordowany przez Niemców za pomaganie Żydom. wiec do szkoły marsz, a potem się wypowiadaj.

merfinto
Goro – daleko mi do MW czy ONR-u ale stygmatyzowanie kogokolwiek tylko dlatego, że jego program czy opinie nie podobają się jest z gruntu złe, o ludziach powinny swiadczyć ich czyny a nie to co my sobie o nich wyobrażamy, a jak ci się nie podobają, uważasz, że działają źle to … zgłoś to do prokuratury albo sam oskarż przed sądem

Shop
Goro głupi jesteś i tyle . Tacy ludzie w pierwszej kolejności bronią tego co nazywamy ojczyzną. Znajdź sobie slowa śp Gen. Petelickiego wielkiego patrioty o tych ludziach . A tacy jak Ty nawet do pięt nie dorastacie takim jak Generał itym młodym ludziom którzy poświęcili by swoje zycie dla wyższych idei niz zapchany brzuch ciepły kąt i srebrniki w portfelu

jancz
Do pogromów doprowadziła polityka rosyjsko – niemiecka. Do pogromów doprowadziła rewolucja bolszewicka. Trzeba wreszcie zacząć nazywać sprawy po imieniu. Nie wolno piętnować jednego bandyty, a dziękować drugiemu bo wygrał z tym pierwszym. Lata minęły, a ta strategia jest wciąz aktualna.

mick
mówimy o mordzie w Jedwabnem, zgoda-to zbrodnia i jako taka powinna być napiętnowana i ukarana. Inną sprawą jest wyjaśnienie przez kogo zorganizowana, inspirowana itp…. Nie mogę jednak zrozumieć dlaczego Jedwabne to zbrodnia a to co działo się po wojnie już nie. Dlaczego nie wymieniamy z imienia i nazwiska żydów kolaborujących z NKWD, sędziów narodowości żydowskiej skazujących członków AK na kary śmierci, innych „aktywistów”. Prezecież pani prokurator która skazała generała Nila na śmierć (mieszka lub mieszkała w londynie) do późnych lat 90 pobierała wysoką emeryturę a była oprawcą!

Robert
Smutna prawda jest taka, że „starsi bracia w wierze” podczas wszystkich powstań narodowych licznie kolaborowali z zaborcami, a podczas pierwszej wojny światowej po każdym przejściu frontu gorliwie współpracowali z okupantami i wydajnie donosili na osoby dla nich niewygodne. Po wejściu Rosjan w 1939 na polskie ziemie wschodnie ta kolaboracja stała się wyjątkowo jaskrawa – dlatego mało kto im. potem współczuł, gdy znaleźli się po niemieckiej stronie frontu.

Twoj historyk
Po powstaniu styczniowym zydzi za bezcen przejmowali polskie majatki powstancow, ktorzy zostali z nich ograbieni. Zydzi nie brali udzialu w powstaniach, chcieli by ktos inny za nich walczyl. A potem wsadzali kose w plecy. A teraz maha czelnosc donagac sie odszkodowan? Marne typy, oczywiscie nie wszyscy

Gość
Właśnie zbrodnia ! Nie ludobójstwo , czyli dokładnie , jak Ukraińcy opisują Wołyń .
I tez zbrodni Wołyńskiej nic nie usprawiedliwi , nawet traktowanie Ukraińców przez Polaków . Traktowanie o którym ciagle milczą jak by język połknęli. , bo Polska jest ich pierwszym oknem na świat . Tylko babcie opowiadają jak było naprawdę. A niema możliwości mówić o tym, jak by panowała zmowa milczenia wśród polityków Ukraińskich.

Jab
Na zachodzie , w Hiszpani , Franci czy Niemczech średnio co sto lat , dochodziło w przeszłości do pogromów Żydów .I przez te stulecia schronienie znajdowali w Polsce .Przed wojną u nas było chyba największe skupisko Żydów .Za to że bezproblemowo mogli u nas mieszkać teraz obwołują nas największymi antysemitami .Ot wdzięczność ?

Sia
Brawo panie Kukiz! Prawdę należy odkrywać calą a nie polowicznie.

marek
Panie Kukiz, wbij sobie pan do swojego niedouczonego łba, że pańska rodzina nie ma nic wspólnego z Wołyniem, bo pochodzi z województwa. tarnopolskiego, które nie należało do Wołynia tylko Małopolski Wschodniej lub Podola. To tak jakby pomylić Wielkopolskę z Małopolską.

Bodzio
Kukiz osądza mord w Jedwabnem (można dodać Kielce, Gniewczynę Łańcucką i wiele, wiele innych pogromów) przez pryzmat tego co stało się z jego dziadkiem. To tak jakby oceniać mord wołyński przez pryzmat tego co robili Polacy z Ukraińcami na przestrzeni wielu wieków (np rugowanie chłopów z Wołynia aby utworzyć majątki dla byłych żołnierzy Piłsudskiego).

momo
Prosze wyguglować”JEDWABNE – ŚWIADEK HISTORII” .

X X X
NKWD i cały stalinowski aparat ucisku było zdominowane przez Żydów. Tak naprawdę w pewnym momencie zaczęto ich ograniczać bo komuniści się tego wystraszyli ale to były późniejsze lata. W pewnym sensie jest wiec prawdą że Żydzi tępili Polaków.

anna
To w niczym nie usprawiedliwia zachowania Polaków w Jedwabnem.

X X X
anna. Masz rację. Jednak Jedwabne trzeba zbadać. Zaczęły tam wychodzić niewygodne dla Żydów fakty i zrobili awanturę że te badania historyczne to antysemityzm. Nie zaprzeczam że Polacy tam dokonali zbrodni ale za dużo tam niedomówień.

michał
2h temu
skoro 300 osób zginęło to dlaczego żydzi nie pozwalają na weryfikację tego kłamstwa poprzez ekshumację tylko nakręcają nienawiść

X X X
Bo na początku mówiło się o tysiącach. Jak zaczęto robić badania to liczna zmalała 10 razy a potem zaczęto znajdować ślady użycia niemieckiej broni. W tedy Żydzi zawyli ze te badania historyczne to antysemityzm, bo ich wyniki są niezgodne z Żydowskimi hasłami na temat Polaków.

A taki tam…
Cytat…bez analizy zachowań części żydow po wkroczeniu sowietow w stosunku do polaków….zgoda ale w takim razie trzeba również przeanalizowac stosunek polakow do żydow przed wejściem sowietów…i nadal uważacie ze w Jedwabnem polacy sa usprawiedliwieni?

jaswert
Żądam ekshumacji żydów spalonych w Jedwabnym. A dlaczego by dowiedzieć się prawdy.

Sulima
Najwyższy czas odkłamać historię Jedwabnego urobioną przez polakofoba T. Grossa. Po procesie np. okazało się, że p. Augustyniak, którego on pokazał jako jednego ze zbrodniarzy nie mógł uczestniczyć w żadnym pogromie, bo był chory m.in. na kurzą ślepotę po uwięzieniu przez Niemców, a w zagranicznych wydaniach Gross ciągle świechta jego nazwiskiem; jak się okazało, że w ciałach są kule niemieckie, to przerwano ekshumacje, a stodoła była tak mała, ze żadną miarą nie weszło by do niej tylu ludzi, nie dopuszczono także Polsków do niemieckich archiwów i świadków … Odkłamać historię !!!

!~@#$%^&*(
Brawo Panie Kukiz-jasno,uczciwie i prawdziwie powiedział Pan o w/w sprawach! Chylę czoło przed Panem! Należy tak samo mówić o zbrodniach żydowskich jak i polskich,niemieckich,ukraińskich i sowieckich!!! Żydzi w NKWD zamordowali lub wydali wyroki śmierci na setki tysiecy Polaków ale i Polacy nie byli gołebiami -mówmy o jednych i drugich,trzecich itd.- uczciwie,tak jak Pan Paweł Kukiz!!!!

teklam
Sprawa Jedwabnego nie została do końca wyjaśniona. Dziwi mnie, że niektórzy Polacy tak chętnie opluwają innych. Dziwi mnie też bierność nowego rządu w tym zakresie.

Jan Kos
Tak. A Polacy stali przy piecach krematoryjnych i uśmiercali w Oświęcimiu swoich rodaków.
Niemców tam nie bylo .Co za brednie o Jedwabnym w tych niemieckich mediach.Wstyd. Sowieci i Niemcy byli twórcami dwóch systemów globalnej zagłady miedzy innymi społeczeńswa polskiego nikt wiecej.

yogi
Moja mama pochodziła z okolic Łomży ale bardziej na zachód.Pierwszy patrol niemiecki został tam powitany kwiatami.Obywatele polscy narodowości żydowskiej tam w dużej części kolaborowali z sowietami.Tak tam było.Zło rodzi zło.

Runnerrr
Podobnie było w małopolskim Chrzanowie. Żydowscy współobywatele miasta pluli i rzucali obelgami na polskich żołnierzy, a Niemców powitali kwiatami.

Benek
Trzeba powiedzieć prawdę co żydzi zgotowali polakom po wejściu bolszewików do Wilna – zakładali opaski milicja i wskazywali , których Polaków rozstrzelać lub wywieść w głąb Rosji, a nie którzy tu piszą , że trzeba zapomnieć – nigdy

…..

http://wpolityce.pl/historia/348141-76-rocznica-zbrodni-w-jedwabnem-my-mamy-obowiazek-pamietac-ludzi-ktorym-tutaj-skonczylo-sie-zycie-zdjecia

8 thoughts on “516 Paweł Kukiz przypomina pogrom w Jedwabnem. Mocny wpis w 76 rocznicę niemieckiej zbrodni

 1. 10 czerwca 1940 r nie tylko w Jedwabnem Niemcy mordowali ludzi

  http://wpolityce.pl/historia/348057-bez-pomocy-polskiego-dywizjonu-303-brytyjczycy-mogli-nie-wygrac-walk-powietrznych-z-niemcami-77-lat-temu-rozpoczela-sie-bitwa-o-anglie

  Bez pomocy polskiego Dywizjonu 303 Brytyjczycy mogli nie wygrać walk powietrznych z Niemcami. 77 lat temu rozpoczęła się Bitwa o Anglię

  opublikowano: 7 godzin temu · aktualizacja: 7 godzin temu


  autor: Pixabay/Pedro_Torres

  77 lat temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się Bitwa o Anglię – kilkumiesięczne starcie powietrznych sił nazistowskich Niemiec i Wielkiej Brytanii, w którym po stronie brytyjskiej udział wzięły cztery polskie dywizjony lotnicze.

  W początkowych założeniach niemieckiego dowództwa bitwa powietrzna miała stanowić wstęp do operacji „Lew morski” czyli inwazji na wyspy brytyjskie, do czego niezbędne było uzyskanie przewagi w powietrzu i na morzu. Luftwaffe miała rozbić brytyjskie siły lotnicze oraz zniszczyć ich naziemną infrastrukturę, a także uniemożliwić brytyjskiej marynarce wojennej operowanie na kanale La Manche. Osiągnięcie sukcesu pozwoliłoby na wprowadzenie do boju niemieckich jednostek spadochronowych i równoczesne dokonanie desantu drogą morską.

  Początkowo ataki niemieckie skupiły się na rejonie kanału La Manche – bombardowano brytyjskie porty, atakowano konwoje morskie i osłaniające je samoloty. Wkrótce jednak ciężar walk przeniósł się nad Wielką Brytanię – niemieckie dywizjony bombowe atakowały lotniska Royal Air Force, a silna ochrona myśliwców wiązała w walkach angielskie siły lotnicze.

  Ciężkie naloty coraz częściej spotykały także miasta, w których położone były strategiczne zakłady przemysłowe (Norwich, Liverpool, Birmingham, Rochester). Luftwaffe atakowała w dzień i w nocy a liczba lotów bojowych pilotów RAF rosła od 400 na dobę do 700, a w niektórych dniach sięgała nawet tysiąca.

  Największym problemem Brytyjczyków był brak pilotów. Przemysł zbrojeniowy mógł szybko dostarczyć nowe samoloty, ale strat w ludziach – wyszkolonych i doświadczonych pilotów myśliwskich – nie można było szybko uzupełnić. Dowództwo Royal Air Force zdecydowało więc o włączeniu do walki pilotów wojsk sojuszniczych – utworzono nowe dywizjony myśliwskie: polskie (302, 303), czeski (310) i kanadyjski oraz dywizjony bombowe (w bitwie o Anglię walczyły dwa polskie dywizjony bombowe: 300 i 301). Jednostki te weszły do walki w najcięższym jej okresie – w drugiej połowie sierpnia, gdy przewaga Luftwaffe była największa – i poważnie odciążyły lotnictwo brytyjskie.

  W początku września taktyka niemiecka uległa zmianie – o ile do tej pory Luftwaffe atakowała głównie cele militarne i przemysłowe, o tyle teraz głównym celem niemieckiego lotnictwa stały się angielskie miasta. Hitler straciwszy nadzieję na szybkie dokonanie inwazji na Wyspy, próbował wymusić na Wielkiej Brytanii zawarcie pokoju, a co za tym idzie wycofanie się Zjednoczonego Królestwa z wojny. Bombardowania przybrały na sile, 7 września Londyn bombardowało ponad 900 samolotów Luftwaffe, w ciągu pierwszego tygodnia niemieckich ataków zginęło ponad 2000 mieszkańców brytyjskiej stolicy.

  Za przełomowy moment lotniczej bitwy o Anglię uważa się 15 września 1940 roku – od godzin porannych na Anglię sunęły niemieckie naloty, samoloty RAFprzerywały walkę tylko na czas tankowania paliwa, w boju brały udział wszystkie dywizjony RAF, w tym także dywizjony polskie. Straty niemieckie były poważne – stracili ponad 60 maszyn, zginęło ponad 80 lotników, wielu zostało rannych lub dostało się do niewoli.

  Dla widzów na ziemi było to bardzo atrakcyjne widowisko. Wycie silników, grzechot broni maszynowej, rozwinięte grzyby białych spadochronów, palące się samoloty z ogonami czarnego dymu – musiało to bardzo efektownie wyglądać. Nie wiadomo było, kto do kogo strzela, linie pocisków zapalających i świetlnych krzyżowały się jak pajęczyna i trafiało się, że w ferworze walki piloci atakowali swoich kolegów

  — wspominał Witold Urbanowicz, ówczesny dowódca polskiego Dywizjonu 303.

  Od tego momentu aktywność Luftwaffe zaczęła stopniowo maleć: bombardowań dokonywano głównie w nocy, zaprzestano ataków z użyciem wielkich formacji, coraz częściej zdarzały się dni, w których żaden niemiecki samolot nie pojawiał się nad Londynem. Ostatnim akordem bitwy o Anglię były dwa naloty na Londyn: 6 i 8 października, ale poza zniszczeniami materialnymi w stolicy także i one nie przyniosły one żadnych efektów politycznych czy militarnych.

  Potęga przemysłowa Anglii nie została złamana, RAF odzyskał przewagę w powietrzu, a Wielka Brytania nie miała najmniejszego zamiaru wycofywać się z wojny lub choćby podejmować rozmów dyplomatycznych na temat ewentualnego pokoju z Niemcami. Choć Luftwaffe nie zaprzestała bombardowań angielskich miast i zakładów przemysłowych, nie przybierały one już formy tak zorganizowanej i odbywały się zdecydowanie rzadziej.

  W ciągu trzech miesięcy najostrzejszych walk lotniczych nad Wielką Brytanią i kanałem La Manche lotnictwo niemieckie straciło 1733 samoloty i ponad 2500 lotników (poległych i wziętych do niewoli). Ponad 650 maszyn uległo poważnym uszkodzeniom, a niemal 1000 pilotów odniosło rany. Straty wynosiły ponad połowę stanu maszyn niemieckiego lotnictwa wojskowego sprzed rozpoczęcia kampanii.

  RAF stracił 1087 samolotów (450 zostało poważnie uszkodzonych) oraz 544 pilotów.

  W lotniczej bitwie o Anglię wzięło udział 144 polskich pilotów, walczących zarówno w polskich dywizjonach myśliwskich i bombowych, jak i w jednostkach brytyjskich – 29 z nich poległo w czasie walk. Między lipcem a październikiem 1940 roku polscy lotnicy zestrzelili 170 samolotów przeciwnika, a 36 poważnie uszkodzili.

  PAP/gnor

  krystyna@krystyna5 godzin temu
  Bitwa o Anglię i Monte Casino to sukces Polaków. I tutaj kłamią goebelsi lewaków i lewicy polskiej, folksdojcze i ruscy.

  az 83.28.127.*6 godzin temu
  Ach te Polaki, złote ptaki. Po prostu powiedzmy światu, że wygraliśmy II WŚ. Tylko że cały czas brużdżą nam żydy.

  lo 89.71.101.*7 godzin temu
  polscy piloci walczy dzielnie ale to był margines. Zginęło ich 29. Fajna legenda dla pokrzepienia serc. Podobnie jak bitwa pod Monte Cassino, Większy wkład i ofiary były w załogach bombowców

  as 31.175.40.*7 godzin temu
  Zabrali polskie złoto NBP jako opłatę za „wynajęcie” samolotów, lotnisk, obsługi.

  Polak zawsze głupi 87.205.167.*7 godzin temu
  A tym czasem okazuje się że Beria (odpowiedzialny za Katyń) był agentem brytyjskim. http://czasgarwolina.pl/?parametry=Bie%C5%BC%C4%85ce%20teksty%7C%;%%7C1096

  Andrzej 83.9.100.*8 godzin temu
  co za brednie wy piszecie przeciez sa „polskie obozy smierc” a nie niemieckie taki jest przekaz calego „zachodu”

  Bona45@Bona458 godzin temu
  Na załączonym filmiku nie tylko byli piloci dywizjonu 303, jest tam też m.in. pilot Franciszek Wiza z dywizjonu 302 (Dywizjon Wielkopolski) – np. w kadrze ze szczeniaczkiem na samolocie (pan z papierosem)

  RAF nie dałby rady !!! 89.65.237.*8 godzin temu
  pewnie że te kilkaset meserszmitów zestrzelonych przez Polskich lotników czyni RÓŻNICĘ nie do przecenienia

  Pola 88.156.132.*8 godzin temu
  Nie znoszę Brytoli za zdradę i za parszywe potraktowanie Polskich Lotników. Do dziś mam olbrzymią zadrę. Lepszy jawny wróg niż taki „przyjaciel” :-(((

  lolas 89.229.87.*8 godzin temu
  Zapewne i bez udziału Polaków wojnę wygraliby Niemcy???Owszem wkład polskich pilotów w bitwie o Anglię był duży ale nie przesądzający.

  ossi 159.205.83.*9 godzin temu
  Oddajcie nam Anglicy polskie złoto.

  sojusznik Anglia 109.47.0.*9 godzin temu
  w zamian za bohaterstwo Pl lotnikom i wojskowym GB zaproponowala-powrot do PRLu_=wieziena, Prace w Kopalniach Lub emigracje do NZel lub Australi. Tacy to sa i byli nasi najwieksi sojusznicy..

  Polubienie

 2. O Polsce na norweskich lekcjach historii

  Published on Apr 4, 2017

  bartrc1 month ago
  A ile się mówi o Norwegii na polskich lekcjach historii? Odpowiedź: nic lub prawie nic, także nie podniecamy się za bardzo. Nie jesteśmy pępkiem świata.

  Katolik Tradycji2 months ago
  A Norwegia to co? Rybacy przez 900 lat (po okresie Wikingów) i nic. W czasie Reformacji totalne zniszczenie klasztorów. Dominacja Danii lub Szwecji. Pierwszy Uniwersytet w Norwegii to …uwaga… 1811 r. w Oslo. Bo widocznie nie było potrzeby wcześniej. Masowa emigracja z głodu w XIX do Ameryki. Kolaboracyjny rząd po nazistowski 1940-1945. Prześladowanie dzieci poczętych przez żołnierzy niemieckich. Gdyby nie ropa byliby dalej peryferią Europy.

  Polubienie

 3. marian 89.70.151.*4 godziny temu
  Nasz wspólny obowiązek to jest żałować razem, pamiętać razem, modlić się razem,”- a wyjaśnić razem, kto faktycznie ja spowodował, już nie trzeba, choćby po to by wiedzieć ilu w ziemi leży

  filemon 209.195.104.*wczoraj
  proponuje akcje spoleczna, sadzenia drzew ku pamieci Zydow, ktorzy ratowali Polakow:) to bedzie park dopiero. ok niech to beda drzewa ku pamieci tych Zydow, kotrzy dobrze mowili o Polsce. ha ha ..

  @filemon 209.195.104.*, 89.229.25.*9 godzin temu
  idziesz na rekord ginesa na najkrótszą aleję świata?

  Przem 185.81.57.*wczoraj
  Dobrze by było w końcu jakoś dokończyć śledztwo w tej sprawie. Nie wierzę w uzbrojoną polską ludność cywilną w czasie okupacji, a metodyka zdecydowanie niemiecka, wcześniej przećwiczona w Wyszanowie.

  Bubba 89.64.2.*wczoraj
  Jaki to postep?? Zydzi daelej pluj jadem i opluwaja Plakow za zbrodnie niemieckie i gdzie reakcja prezydenta? Nawet wspolczesni mieszkancy jedwabnego sa szkalowani przez rasistowskich zydow.

  Wiesław Pilch 37.47.10.*wczoraj
  Kiedy EKSHUMACJA????

  http://wpolityce.pl/historia/348141-76-rocznica-zbrodni-w-jedwabnem-my-mamy-obowiazek-pamietac-ludzi-ktorym-tutaj-skonczylo-sie-zycie-zdjecia

  76. rocznica zbrodni w Jedwabnem. „My mamy obowiązek pamiętać ludzi, którym tutaj skończyło się życie”. ZDJĘCIA

  opublikowano: wczoraj


  autor: PAP/Artur Reszko

  W poniedziałek uczczono pamięć ofiar zbrodni w Jedwabnem. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w obchodach 76. rocznicy tego tragicznego wydarzenia wziął udział Podsekretarz Stanu w KPRPWojciech Kolarski.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hieronima Wilczewska – świadek mordu na Żydach: „Mówcie prawdę o Jedwabnem”. ZOBACZ WIDEO

  Prawda historyczna nareszcie ma głos! Trzeba jeszcze odkłamać Jedwabne i dziejowa sprawiedliwość stanie się faktem. Prezydentura Dudy daje nadzieję. 

  W uroczystościach wzięli m.in. udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec oraz USA. Kwiaty w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył Wojciech Kolarski, w imieniu premier Beaty Szydło – Paweł Szrot. Byli też m.in. wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma, duchowni różnych wyznań, m.in. reprezentujący Episkopat Polski bp Rafał Markowski – przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, duchowni ewangeliccy, ewangelicko-reformowany, przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, ks. Wojciech Lemański, wiele osób indywidualnych, różne delegacje.

  Anna Chipczyńska, przewodnicząca warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, powiedziała, że uroczystości są „wspólnym przeżyciem”, modlitwą, bo obowiązkiem jest nie zapominać zarówno o dzisiejszym życiu, jak i o tych, których „już nie ma”, o „pomordowanych, których miejsc pochówku powinniśmy strzec”.

  Nasz wspólny obowiązek to jest żałować razem, pamiętać razem, modlić się razem, ponieważ kiedy my tak robimy, jest jakaś szansa, że takiej tragedii nie będzie nigdy więcej ani dla Żydów, ani dla Polaków, ani dla innych narodów

  — mówił rabin Schudrich. Mówił, że to trudny dzień, ale wszyscy są razem po to, by pamiętać o „morderstwie niewinnych ludzi”.

  Schudrich wspomniał, że 16 lat temu, w trakcie badań archeologicznych, znaleziono m.in. przedmioty codziennego użytku ofiar, np. klucze do domu czy kolczyki młodej dziewczyny.

  My mamy obowiązek pamiętać ludzi, którym tutaj skończyło się życie. Oni mieli klucze do domu, ponieważ oni byli stad, oni byli z Jedwabnego, oni chcieli wracać do domu

  — mówił Schudrich. Podkreślał, że przez wieki mieszkańcy Jedwabnego byli dobrymi sąsiadami, a zdarzył się „jeden dzień” kiedy „było inaczej”.

  Bp Rafał Markowski powiedział, że Kościół w Polsce „opłakuje wszelkie akty nienawiści, wszelkie akty przemocy wszelkie przejawy antysemityzmu, jakie kiedykolwiek miały miejsce tutaj, w tym miejscu, w którym stoimy” oraz tych, który tu spotkała śmierć, która ich „tutaj nie powinna spotkać”.

  Rabin Schudrich powiedział dziennikarzom, że obecność biskupa Markowskiego na uroczystościach była bardzo ważna.

  Zawsze duch Episkopatu był tutaj z nami, ale dzisiaj też był ksiądz biskup Markowski. Bardzo ważne. I jego słowa naprawdę dotknęły głęboko moje serce i duszę

  — powiedział rabin.

  Odczytano też list ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, w którym napisała, że za sprawą mordu sprzed 76 lat miasto w ostatnich latach stało się „symbolem zła, nienawiści i antysemityzmu”. Wyraziła ubolewanie, że na obchody nie przychodzą mieszkańcy Jedwabnego.

  Ich obecność byłaby istotnym symbolem pamięci o przeszłości miasteczka, świadectwem akceptacji historii przez jego mieszkańców, a jednocześnie znakiem poprawy wizerunku Jedwabnego

  — napisała ambasador.

  Bogdan Białek z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów mówił natomiast, że mieszkańcy Jedwabnego potrzebują pomocy i wsparcia w „skonfrontowaniu się z przeszłością”.

  Dla współczucia dla ofiar i grozy tego zdarzenia mamy prawo oczekiwać obecności tutaj i zapraszać i czekać cierpliwie na przyjście tej społeczności jedwabiańskiej

  — mówił Białek. Dodał, że potrzebna jest w tym zakresie w pomoc Kościoła, ale też społeczności żydowskiej.

  Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma powiedział dziennikarzom w Jedwabnem, że ewentualne wznowienie śledztwa ws. mordu w Jedwabnem jest w gestii Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dodał, że z wiedzy IPN wynika, że do ministra sprawiedliwości miał wpłynąć w ostatnich miesiącach wniosek grupy osób z podpisami zebranymi w całej Polsce, które domagają się przeprowadzenia w Jedwabnem pełnej ekshumacji.

  Sprawa jest w gestii prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości, który jest prokuratorem generalnym i tę kwestię w jakim kierunku będzie to szło, to trzeba już pytać ten organ władzy

  — powiedział Szpytma. Powtórzył, że prezes IPN „nie ma kompetencji” w tej sprawie.

  ZOBACZ TAKŻE: Nie powielajmy kłamstw o Jedwabnem. Świadkowie i fakty czekają na prawdę. W odpowiedzi Piotrowi Skwiecińskiemu. WIDEO

  Bp Stefanek: Nikt nie chciał dotknąć prawdy o Jedwabnem, bo ona przeczy programowi kłamstwa, który nazwałem „holocaust business”. Fragment książki „We wszystkim Chrystus”

  wkt/PAP

  madziar@madziar29 minut temu
  lanca star , twoja wypowiedź jest na poziomie gimnazjalisty, oskarżasz Żydów, że to oni pomawiają Polaków o tę zbrodnię,Nic bardziej mylnego , o tę zbrodnię pomawiają Polaków przede wszystkim Polacy tacy jak : Tomasz Gross, IPN-n , Komorowski, Rzepliński ! Natomiast Zydźi ; Szymon Danter , Waldemar Macholl , Schudrich, sędziowie z procesu w 1949 r. wskazują ,ze zbrodni w Jedwabnem dokonali Niemcy. Tak więc kupujesz hucpę czyli kota ogonem obracasz i powiadasz, ze o tę zbrodnię Polaków pomawiają nas Zydźi.

  Krzysztof 83.7.13.*godzinę temu
  To pan Bogdan Białek powinien skonfrontować się z rzeczywistością Jedwabnego w czasie całego okresu II wojny i po wojnie i domagać się ekshumacji. Wtedy będzie się wypowiadał o rzeczywistości,

  nie do wiary! 84.129.201.*godzinę temu
  http://prawy.pl/53857-izraelska-gazeta-o-wizycie-prezydenta-trumpa-w-polsce-pomogl-polakom-wybielic-historie-i-wymazac-masakre-w-jedwabnem/

  lanca_ster 37.248.152.*4 godziny temu
  Żydzi nie zgadzają się na ekshumację i autopsję zwłok. Mówią o zakazach religii ale na pewno obawiają się, że ich twierdzenia o Jedwabnem okażą się częściowo nieprawdziwe. Rybka częściowo nieświeża?

  78-letni Polak 31.0.125.*4 godziny temu
  ….wlasnie, dlatego, ze wam zydom , wydaje sie ,ze jestedcie cokolwiek lepsi od Polakow, mamy was w…glebszym …powazaniu!!!…

  Polubienie

 4. Majka 188.146.164.*
  Tylko czekac na „histeryczne sprostowanie” redaktorkow prawicowych. Ze Zydzi sami zamkneli się w stodole. Ze Polacy bez skazy. A biskup be. Juz nad tym pracują

  @Majka 95.50.113.*za 13 minut
  Nikt tu nie jest bez skazy. Zwłaszcza NIEMCY! W pewnym stopniu Polacy i Żydzi. Ale zrzucać całą odpowiedzialność na 30 polskich cywilów z bronią przy skroni, przy całkowitej bierności 400 żydów?

  ko_walski 180.63.0.*za godzinę
  „W Jedwabnym znowu prawdę kopnęli w .du… Tym razem kopytem bpa Markowskiego. Z drugiego końca – PAD odmówił Kresowianom honorowego patronatu… Coraz lepiej”.

  krystyna@krystynaza godzinę
  Tia, Jedwabne… Po wejściu ruskich żydzi ochoczo dołączyli się do eksterminacji Polaków, byli na usługach NKWD. Wkroczyli niemcy i rozkazali zamordować zydów. jak tu wina Polaków ?

  Mike 195.149.98.*za godzinę
  będzie ekshumacja możemy pogadać o zbrodni i karze. Tak to tylko wróżenie z fusów które wykorzystują ludzie pokroju Grosa a naiwni kapłani biją się w pierś czy trzeba czy nie. Modlić się tak ale …

  gosc 62.108.186.*za 39 minut
  Niech ten łajdak przeprosi Polaków za pomówienie. Przepraszamy za niemieckie i rosyjskie zbrodnie wojenne. A „bracia” żydzi tylko czekają by wyciągnąć łapę po 65 mld od narodu będącego ofiarą wojny.

  http://wpolityce.pl/kosciol/348202-bp-markowski-w-jedwabnem-modlitwa-ogarniamy-ofiary-ktore-doznaly-mordu-tutaj-w-tym-miejscu-zdjecia

  Bp Markowski w Jedwabnem: „Modlitwą ogarniamy ofiary, które doznały mordu tutaj, w tym miejscu”. ZDJĘCIA

  opublikowano: 16 minut temu · aktualizacja: 16 minut temu


  autor: fot.PAP/Artur Reszko

  To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy – powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, przemawiając w poniedziałek podczas uroczystości 76. rocznicy pogromu w Jedwabnem.

  W uroczystościach wzięli udział m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło kwiaty złożyli pracownicy ich kancelarii. Obecny był także wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma oraz duchowni różnych wyznań.

  Bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, podkreślił, że Kościół opłakuje tych wszystkich, którzy doznali w Jedwabnem:

  kaźni, bólu, poniżenia i upokorzenia, którzy tutaj w sposób niespodziewany spotkali śmierć, która ich tutaj nie powinna spotkać, ale jednocześnie Kościół ogarnia z wielkim bólem tych synów narodu polskiego, szczególnie tych katolików, którzy brali udział w tej kaźni, którzy bezpośrednio przyczynili się do tego bólu, upokorzenia i wreszcie do śmierci.

  To jest wieki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy. Jak czas pokazuje, kiedy serce ludzkie ogrania zło i nienawiść, kiedy paraliżuje ona człowieka wewnętrznie, prowadzi ku śmierci: prowadzi ku śmierci fizycznej dotyczącej ofiar i prowadzi do śmierci duchowej, która dotyka oprawców. Gorącą modlitwą ogarniamy wszystkie ofiary, które doznały tego mordu tutaj, w tym miejscu. Ogarniamy też modlitwą wszystkich, którzy do tego mordu się przyczynili

  —powiedział bp Markowski.

  W przededniu rocznicy w Jedwabnem odbył się oficjalny pokaz filmu „Przy Planty 7/9” o pogromie kieleckim oraz kieleckiej drodze pamięci i pojednania. Bogdan Białek, do niedawna współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przypomniał, że w uroczystościach od lat biorą w udział obecni mieszkańcy Jedwabnego.

  Tak jak i w tym roku. A także ludzie z okolicznych wsi. Mający jedwabiańskich krewnych, czasem rodziców, dziadków. Mówiłem, jak bolesną i okrutną raną jest dla nich ta zbrodnia. Że nawet mówić o niej nie umieją. Nie wiedzą jak się mogą lub powinni zachować w miejscu kaźni. Nie wiedzą, jak stosownie się ubrać. Nie radzą sobie ze snami. Nie potrafią pojąć, co się wydarzyło i jak to „coś” mogło się wydarzyć

  —powiedział Białek.

  W 60. rocznicę mordu w Jedwabnem w 2001 roku Episkopat Polski zorganizował nabożeństwo pokutne w warszawskim kościele Wszystkich Świętych. Poprzednik bp. Markowskiego pełniący funkcję przewodniczącego Rady KEP ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło uczestniczył w uroczystościach w Jedwabnem w minionych latach.

  10 lipca 1941 r. w Jedwabnem koło Łomży miał miejsce pogrom ludności żydowskiej. Mordu z inspiracji Niemców dokonała co najmniej 30-osobowa grupa polskiej cywilnej ludności. Żydów zapędzono na rynek, po czym zamknięto w stodole i spalono żywcem.

  Wyjaśnieniem zbrodni zajął się w 2000 r. Instytut Pamięci Narodowej. W śledztwie ustalono, że w Jedwabnem zamordowano od 300 do 400 osób.

  ann/KAI

  Cytat z Talmudu 91.246.67.*za 36 minut
  Cytat z Talmudu: Jeżeli Żydzi nie są panami kraju albo prawo nie jest dla nich przychylne, wówczas należy podejść cudzoziemca za pomocą intryg, by w końcu chleb pozostał dla Żyda.

  Janek 188.166.36.*za 25 minut
  Markowski, taki synu, lepiej zdjąłbyś przebranie i dołączył do brata, mógłbyś ustawiać sprzęt, budować scenę, byłbyś pożyteczny. A tak, włazisz w d. żydostwu kłamiąc dla kariery. Godzisz w Polskę.

  lektura 91.246.67.*za 23 minuty
  lektura – http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2014/02/Talmud-zdemaskowany.pdf

  Cytat z Talmudu 91.246.67.*za 17 minut
  Cytat z Talmudu: Gdy w kraju, w którym rządzą Żydzi, Żyd ma proces z nie-Żydem, uczyń tak, aby brat twój sprawę wygrał i powiedz cudzoziemcowi: „Tak chce nasze prawo”.

  Tom 46.174.211.*za 12 minut
  „Bóg jest jeden i prawda jedna, tak jedna tylko religia może być prawdziwą” św J.S. Pelczar – co to za jakieś dialogi z kabalistami? o czym? o wróżbach z kart? Dosyć już upokarzania rel. katolickiej

  Jimi75 185.63.201.*za 6 minut
  Posłuchajcie naocznych świadków wyraznie mówia-W Jedwabnym to Niemcy dokonali mordu na Źydach a Jeźeli pomagali im niby Polacy to byli to tacy kapusie antyPolacy jak P.Tusk na słuźbe Niemiec

  adam6637.47.10.*
  Przeprosiny równoznaczne w odbiorze podziękowaniu Grossowi oraz Kwaśniewskiemu

  Józef
  192.166.203.*
  27 minut temu
  Chyba Twój wyrzut sumienia! Czekamy na ekshumacje.

  Tom46.174.211.*
  dosyć już tego cyrku ignorantów; co to za przepraszanie, w czyim imieniu? Siherheistdinst ? SS? Skąd miejscowi mieli benzynę i karabiny z których zastrzelili Żydów?

  44495.50.113.*
  Przegraliśmy kampanię w 1939r przy ogromnej przewadze Niemiec. Jak bezbronni Polacy, po wymordowaniu ich władz i elit przez Niemców, mogli dokonać takiego czyny, pod „opieką” władz niemieckich?

  44495.50.113.*
  Do wsi wpadają uzbrojone oddziały Niemców, cała wieś otoczona. Bez wtajemniczenia cywilów co Niemcy mają w swoich łbach, nakazują im pod bronią wyganiać żydów z domów. To jest inspiracja czy terror?

  adam6637.47.10.*
  W sprawie smoleńskiej konieczne ekshumacje w dochodzeniu prawdy a tutaj nie bo jedwabnych geszeftów-przedsiębiorstwa holoka ciąg dalszy http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2015/04/a275.jpg

  Any79.217.188.*
  Jeszcze jeden SOWA ?

  arek83.28.131.*
  Kiedy ekshumacje ? Czy jesteśmy wolnym krajem?

  Antek Rozpylacz62.145.42.*
  Oszalał ???!!!! Nie w moim imieniu !!!!!!!!!

  44495.50.113.*
  „Mordu…dokonała…grupa polskiej…ludności”? Polacy, z gołymi pięściami i krzykiem mieli stanąć w obronie tych biednych żydów? Kto strzelał, kto przyjechał z bronią? Kto przywiózł miotacze ognia?

  dziobal@dziobal
  Ekschumacje muszą nastąpić i godny pochówek ..

  Jimi75185.63.201.*
  Posłuchajcie naocznych świadków wyraznie mówia-W Jedwabnym to Niemcy dokonali mordu na Źydach a Jeźeli pomagali im niby Polacy to byli to tacy kapusie antyPolacy jak P.Tusk na słuźbe Niemiec

  Tom46.174.211.*
  „Bóg jest jeden i prawda jedna, tak jedna tylko religia może być prawdziwą” św J.S. Pelczar – co to za jakieś dialogi z kabalistami? o czym? o wróżbach z kart? Dosyć już upokarzania rel. katolickiej

  Polubienie

 5. http://prawy.pl/53857-izraelska-gazeta-o-wizycie-prezydenta-trumpa-w-polsce-pomogl-polakom-wybielic-historie-i-wymazac-masakre-w-jedwabnem/

  Izraelska gazeta o wizycie prezydenta Trumpa w Polsce: Pomógł Polakom wybielić historię i wymazać masakrę w Jedwabnem

  Anna Wiejak Opublikowano 7 lipca 2017

  Szokujący artykuł ukazał się w żydowskim dzienniku Haaretz. Korespondent gazety Ofer Aderet, relacjonując wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce stwierdził, że „Polski rząd może odnotować wielkie zwycięstwo w walce o honor państwa, jak również w swojej kampanii pisania historii na nowo oraz usuwania plam na przeszłości Polski”.

  „Prezydent USA Donald Trump, lider wolnego świata, przyjął polską narrację bycia ofiarami i jednostronną pretensję Polaków do niewinności w ich ogóle, przyznając polskiemu prawicowemu, konserwatywnemu i nacjonalistycznemu rządowi pieczęć akceptacji, której tak desperacko potrzebował” napisał Aderet.

  „Polska Trumpa jest krajem bojowników o wolność i sprawiedliwość, którzy padli ofiarą dyktatorskiego podboju, który zrujnował ziemię – jednakże którzy przeżyli dzięki swojemu oddaniu wartościom wolności oraz swojemu umiłowaniu życia. W Polsce Trumpa nie ma śladu Polaków, którzy skazywali, zdradzali i mordowali tysiące Żydów w całym kraju przed, podczas i po nazistowskiej okupacji. Nie pozostał nawet ślad głęboko zakorzenionego antysemityzmu i jadowitej nienawiści w stosunku do Żydów, na którą cierpieli przez cały okres współżycia polsko-żydowskiego, zanim jeszcze naziści je zniszczyli” oświadczył.

  Dodał, że podczas swojego przemówienia w Warszawie Donald Trump „wspomniał polskie cierpienia i polskie ofiary z krwawej historii narodu, ale elegancko unikał nieprzyjemnych historii żydowskich ofiar tych samych polskich ofiar”. „Dla przykładu odnotował on masakrę w Lesie Katyńskim, gdzie sowieci zamordowali dziesiątki tysięcy Polaków w 1940 r., ale zapomniał wspomnieć o masakrze w Jedwabnem (1941) i pogromie kieleckim (1946), w których to Polacy mordowali swoich żydowskich sąsiadów pod odpowiednio: nazistowską i sowiecką okupacją” napisał bez żenady fałszując historię, jako że są dowody, iż zarówno w Jedwabnem, jak i w Kielcach Polacy Żydów nie mordowali, a cała sprawa w obydwu przypadkach została zwyczajnie „spreparowana” tak, aby odium winy zrzucić na Polaków, łamiąc przy tym wielokrotnie zasadę rzetelności historycznej.

  To jednak nie koniec kłamstw i antypolskiego jadu żydowskiego pseudodziennikarza, który po takim artykule powinien już dawno zostać usuniętym z zawodu z wilczym biletem. Pisze on bowiem dalej:

  „W Polsce Trumpa Polacy byli i pozostali największymi ofiarami – nazistów i Rosjan. Ale nie ma najmniejszego wspomnienia o polskich Żydach, którzy byli często zmuszani do ukrywania się nie tylko przed nazistami, ale również przed swoimi polskimi sąsiadami. Stąd nie jest niczym zaskakującym, że Trump wybrał na wygłoszenie swojej mowy Pomnik Powstania Warszawskiego, który upamiętnia zryw Polaków w 1944 roku, który zakończył się wymordowaniem przez Niemców 200 tys. Polaków oraz zniszczeniem Warszawy, a pominął wizytę przy słynnym Pomniku Powstania w Warszawskim Getcie w 1943 r., żydowskiej rewolcie, do której polskie podziemie niepodległościowe nie dołączyło”.

  Mamy zatem kolejne skandaliczne kłamstwo. Żydowski autor wbrew historycznym faktom zarzuca Polakom walczącym w podziemiu, że nie zaangażowali się w powstanie w warszawskim getcie, tymczasem to właśnie polskie podziemie dostarczyło Żydom broń i żywność. Warto przy tym zwrócić uwagę, że u Adereta „naziści” są zupełnie anonimowi, bez narodowości, słowo „Niemcy” nie pada bowiem w tekście w kontekście zbrodni na Żydach ani razu.

  Co więcej Aderet zarzuca otwarcie Polakom, iż współpracowali z owymi „nazistami” w mordowaniu Żydów, a z tekstu jasno wynika, że to właśnie Polacy byli tymi „od brudnej roboty”. Nie mógł przy tym darować prezydentowi USA tych słów o Polakach: „W tych ciemnych dniach straciliście swoją ziemię, ale nigdy nie straciliście swojej dumy. Polska jest ziemią wielkich bohaterów”, stwierdzając, iż „to oświadczenie nie jest prawdziwe w stosunku do tysięcy innych [niż rodzina Ulmów – przyp. red.] Polaków, których zachowanie względem żydowskich sąsiadów podczas II wojny światowej było dokładnie odwrotne od <>.

  Komentarz wydaje się zbędny. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że sprawą zajmie się Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom i zarówno izraelskiej gazecie, jak i jej korespondentowi wysoką karą pieniężną zostanie przywrócona pamięć historyczna.

  Polubienie

 6. http://solidarni2010.pl/33634-zadamy-wznowienia-ekshumacji-w-jedwabnem-12-tys-podpisow-pod-wnioskiemnbspnbsp–aktualizacja.html?PHPSESSID=a5b1bdbd619269deca1e3f2d38ed4650

  ŻĄDAMY WZNOWIENIA EKSHUMACJI W JEDWABNEM! 12 tys. podpisów pod wnioskiem i ….cisza? – aktualizacja

  data:14 lipca 2016

  10 lipca minęła 76. rocznica pogromu w Jedwabnem. Do dzisiejszego dnia nie ustalono liczby ofiar ani okoliczności inspirowanej przez niemieckich okupantów zbrodni. POLECAMY artykuły powiązane oraz stronę: http://www.jedwabne-ekshumacja.org gdzie można znależć odpowiedź Prokuratora na złożone pismo z podpisami 12 tys. osób oraz list dr Ewy Kurek w imieniu Komitetu Obywatelskiego z dn. 14.06.2017 wzywający Prokuratora do odtajnienia dokumentów i wznowienia śledztwa.

  4.04.2017 do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry trafił wniosek o wznowienie ekshumacji Żydów zamordowanych w Jedwabnem latem 1941 roku. Wniosek z podpisami blisko 12 tysięcy osób to sukces społecznej akcji, na czele której stoi historyk dr Ewa Kurek! O szczegółach wydarzenia poinformujemy wkrótce.

  TEKST LISTU:
  http://solidarni2010.pl/34949-tylko-u-nas-pelny-tekst-wniosku-o-ekshumacje-w-jedwabnem-zlozonego-u-min-zziobry.html

  —–

  Publikujemy obszerny artykuł dr Ewy Kurek, jaki ukazał się 8 lipca 2016r. w „Warszawskiej Gazecie”. Pod nim dołączamy arkusz listy podpisów pod akcją oraz informujemy, że podpisy będą także zbierane pod Namiotem Solidarnych2010.

  Polecamy artykuły powiązane z nagraniem wystąpienia dr Ewy Kurek oraz innymi ważnymi publikacjami oraz informacje zawarte w filmie Państwa Wacława i Elżbiety Kujbidów z Kanady na temat Jedwabnego.

  —–

  Nie wiemy dotychczas, co w roku 1941wydarzyło się w Jedwabnem. Z Jedwabnem związane jest natomiast na pewno największe w historii Polski kłamstwo medialne, sądowe, urzędowe i państwowe. W naszej opartej na prawie rzymskim cywilizacji przyjęta jest powszechnie zasada, że w wypadku zbrodni, sąd najpierw żąda dowodów w postaci ciała lub ciał zamordowanych, a potem na podstawie określonych procedurą ustaleń i obowiązującego w danym kraju prawa, wymierza winnym karę, do której po wyroku odnieść się mogą zarówno media jak i władze państwowe.

  W wypadku Jedwabnego nastąpiło haniebne dla Państwa Polskiego odwrócenie porządku rzeczy. Najpierw Agnieszka Arnold zrobiła dokumentalny film „Gdzie mój starszy syn Kain”, potem w roku 2000 temat podjął i opisał w reklamowanej w całej Polsce książce pod tytułem „Sąsiedzi” Jan T. Gross. Według obu publikacji, mieszkańcy Jedwabnego w roku 1941 zamordowali poprzez spalenie w stodole około 1.600 miejscowych Żydów. Historycy podważyli bez trudu rewelacje Arnold i Grossa z liczbą ofiar włącznie, zaś 30 maja 2001 roku prof. Andrzeja Kola z Uniwersytetu w Toruniu rozpoczął w stodole w Jedwabnem ekshumację, co wzbudziło wściekłość mediów z kręgu „Gazety Wyborczej” i amerykańskiego rabina Michaela Schudricha. Rabin oświadczył, że według prawa i religii żydowskiej, w Jedwabnem można przeprowadzić tylko ekshumację ograniczoną, czyli taką, w której nie będzie można podnosić kości. Wówczas ś.p. Prezydent Lech Kaczyński, który pełnił wówczas funkcję ministra sprawiedliwości RP, w dniu 4 czerwca 2001 roku przerwał czynności ekshumacyjne w stodole w Jedwabnem.

  Warto w tym momencie zwrócić uwagę na rolę Ewy Junczyk-Ziomeckiej, która towarzyszyła ś.p. Lechowi Kaczyńskiemu przez kilkanaście lat jego politycznej kariery jako główny doradca w kwestiach stosunków polsko-żydowskich. Po studiach prawniczych i dziennikarskich, od powrotu w 1993 roku z USA podjęła działalność na rzecz budowy Muzeum Historii Żydów Polskich; pełniła funkcję dyrektora do spraw rozwoju oraz wicedyrektora powstającej placówki, zaś od roku 2006 podsekretarza i sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W udzielonym Monice Olejnik w roku 2016 wywiadzie wspomina: „Ja kierowałam biurem inicjatyw społecznych, które zajmowało się także sprawami polsko-żydowskimi”. Monika Olejnik zadała rozmówczyni pytanie: „Przypomina pani sobie też wtedy, jak był krytykowany Lech Kaczyński przez środowisko Radia Maryja, jak był krytykowany przez ojca Rydzyka, który zarzucał prezydentowi, jeszcze ministrowi sprawiedliwości, kiedy był ministrem sprawiedliwości, że wstrzymał ekshumację Jedwabnego”. Ewa Junczyk-Ziomecka odpowiedziała: „„Pamiętam taki dzień, kiedy rozmawiałam przez telefon z [Lechem Kaczyńskim], mówił słuchaj, dzwonią do nas z różnych miejsc i mówią, że niestety ale będzie awantura, jak się zacznie ekshumacja. A prezydent powiedział wtedy takie zdanie: „Ja jestem urzędnikiem państwowym, ale jestem też człowiekiem religijnym, nie chcę obrażać niczyich uczuć, ludzi, niezależnie od tego, jaką religię wyznają””.

  1 Ewa Junczyk-Ziomecka przyznaje tym samym, że sprawa ekshumacji w Jedwabnem nie była jej obca i jako „ekspert” od stosunków polsko-żydowskich, miała zapewne niemały wpływ na decyzję ś.p. Prezydenta. Nie mając zielonego pojęcia o historii Polaków i Żydów oraz o metodach badań historycznych, przez lata miała wpływ na podejmowanie decyzji wagi państwowej! W roku 2009 na przykład za dobrą monetę przyjęła wymyśloną przez amerykańskich licealistów bajkę o tym, że Irena Sendlerowa uratowała z warszawskiego getta trzy tysiące żydowskich dzieci i narażając na niesławę ś.p. Prezydenta RP, w jego imieniu występowała dla Ireny Sendlerowej o nagrodę Nobla. Obśmiałam tę inicjatywę wraz z Izraelczykiem Uri Huppertem i opisałam w mojej książce.

  2 W marcu 2010 roku Ewa Junczyk-Ziomecka objęła stanowisko konsula generalnego w Nowym Jorku. Zasłynęła wieloma antypolskimi akcjami. W roku 2013 pani konsul wymusiła na przykład wycofanie zaproszenia profesora Marka Jana Chodakiewicza na konferencję młodej Polonii „Quo Vadis” poświęconą naszej przyszłości. Na pytanie dlaczego, konsul Junczyk-Ziomecka tłumaczyła mętnie, że profesor nie jest kompetentnym naukowcem. Tak to indoktrynowany w PRL samozwańczy autorytet ocenił historyka wykształconego w USA, z doktoratem z Columbia University, autora kilkunastu książek po polsku i angielsku jak również kilkuset artykułów naukowych i kilku tysięcy felietonów.

  3 Podczas moich pobytów w USA pani konsul mnie również odmawiała prawa do wygłaszania wykładów w kręgach, w których miała coś do powiedzenia. Przez wszystkie lata w Nowym Jorku, w ciągu których Ewa Junczyk-Ziomecka reprezentowała Rzeczpospolitą, lansowała kompetentnego według niej szkalującego Polskę i Polaków Jana Tomasza Grossa. Po powrocie z placówki pani była już konsul jest wreszcie sobą. W udzielonym Monice Olejnik wywiadzie obgaduje prezesa Jarosława Kaczyńskiego jako gorszego z bliźniaków, zaś ś.p. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu odmawia prawa do pomnika na Krakowskim Przedmieściu. Od zarania dziejów królowie otaczali się ekspertami, którzy doradzali im w podejmowaniu właściwych decyzji. Dziś takimi doradcami otaczają się politycy sprawujący wysokie funkcje publiczne. Tak było i tak być musi, bo nikt nie jest w stanie być ekspertem we wszystkich dziedzinach zarządzania państwem. Zagadką do rozwiązania dla przyszłych historyków pozostanie odpowiedź na pytanie, jakim sposobem niedouczona dziennikarko-urzędniczka Ewa Junczyk-Ziomecka weszła w najbardziej ścisły krąg doradców ś.p. Lecha Kaczyńskiego, jak stała się „ekspertką” w prowadzeniu polityki historycznej RP i kreowania stosunków polsko-żydowskich.

  Decyzję o wstrzymaniu ekshumacji podpisał ś.p. prezydent Lech Kaczyński pełniący wówczas funkcję ministra sprawiedliwości. Niestety, trzeba to sobie jasno powiedzieć, odpowiedzialność za ten błąd spada na niego. Nie umniejsza on jednak w żaden sposób wielkości ś.p. Prezydenta. Wszak błędów politycznych nie popełniają tylko ludzie, którzy nie zajmują się polityką, a pedagogicznych tylko ci, którzy nie wychowują dzieci. Polityczne błędy popełniał nawet Marszałek Piłsudski, a mimo to nikt nie jest w stanie odebrać mu zasłużonej glorii i chwały. Nie mam wątpliwości, że ś.p. Prezydent Kaczyński, gdyby żył, nie miałby oporów przed przyznaniem się do błędu i naprawieniem wynikających z niego dla Rzeczpospolitej konsekwencji. Dobro Polski było wszak dla niego zawsze wartością najwyższą.

  W roku 2014 Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie opublikowała w swym kwartalniku „Kolbojnik”, że zgodnie z wykładnią prawa i religii żydowskiej, ekshumacja w Jedwabnem jest konieczna. Egzemplarz „Kolbojnika”, w którym religijni polscy Żydzi zdemaskowali kłamstwo lub nieznajomość żydowskiego prawa i religii amerykańskiego rabina M. Szudricha, otrzymałam od Gminy Żydowskiej w Warszawie wiosną ubiegłego roku. Czytamy w nim, że: „Zagraniczni rabini wstrzymali proces ekshumacji związany z prowadzonym przez IPN śledztwem w Jedwabnem. […] Z decyzją zakazu ekshumowania z grobów masowych nie zgadza się ortodoksyjny rabin Joseph A. Polak, były więzień obozów w Westerborku i Bergen-Belsen, przewodniczący Rady Halachicznej bostońskiego sądu rabinicznego: Ofiary z Jedwabnego powinny zostać ekshumowane i pochowane ponownie, czy to na terenie pobliskiego cmentarza żydowskiego, czy to w Państwie Izrael”. Zgodnie bowiem z prawem i religią żydowską: „1) Zmarłego Żyda można ekshumować w celu przeprowadzenia ponownego pochówku w Ziemi Izraela; 2) Zmarłego Żyda można przenieść do innej mogiły, jeśli pierwszy grób miał być w założeniu tymczasowy; 3) Zmarłego Żyda można przenieść z istniejącego grobu, jeśli znajduje się on w miejscu bez nadzoru i istnieje niebezpieczeństwo, że zostanie splądrowany, lub gdzie jest zagrożony powodzią; 4) Jeżeli grób znajduje się w nietypowym miejscu (poza cmentarzem), zmarłego Żyda można przenieść i pochować ponownie na cmentarzu żydowskim”.

  4 10 sierpnia 2015 sprawę ekshumacji upubliczniłam wraz z przedstawicielką Gminy Żydowskiej w audycji Poranek Radia Wnet nadawanej z Jedwabnego. Od jesieni 2015 pertraktowałam z przedstawicielami rządu PiS i doradcami prezydenta Andrzeja Dudy o wznowienie ekshumacji.

  Okazało się, że na prawników, urzędników i polityków PiS na dźwięk słowa JEDWABNE pada blady strach. Opowiadają, że nie czas na badania historyczne, bo to zaważy na stosunkach polsko-żydowskich. Na stosunkach z którymi Żydami zaważy, skoro religijni polscy Żydzi domagają się dokładnie tak samo prawdy o Jedwabnem i poszanowania żydowskiego prawa, jak prawdy i poszanowania prawa polskiego domagają się Polacy!? Zakłamanie i strach polityków, urzędników, prawników oraz urzędujących historyków jest porażający. Wszyscy oni boją się utraty świeżo zdobytych stanowisk. Nie rozumieją, że tylko Pan Bóg jest bezbłędny i naprawienie błędu ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie umniejsza jego wielkości, a sprawy dobrego imienia Polski i Polaków są wartością nadrzędną.

  Jestem historykiem. Zgodnie ze złożoną doktorską przysięgą, w moim długim już życiu zawodowym nigdy nie uległam żadnym politykom, prawnikom, sądom, urzędnikom oraz mediom, bo pierwszą powinnością historyka jest dbałość o prawdę historyczną. W czasach Jaruzelskiego przeżyłam aresztowanie, rewizję i zakaz wyjazdów za granicę. Sądy III RP za wydobycie z mroku dziejów lubelskich Żołnierzy Wyklętych i napisanie „Zaporczyków” chciały pozbawić mnie i moje dzieci dachu nad głową. Przyznać trzeba, że IV RP jest zdecydowanie bardziej łaskawa. Za żądanie prawa do wolnych badań historycznych w Jedwabnem, urzędnicy i politycy IV RP jedynie szpetnie klęli na mnie i rozwalili rury aby zalać salę we własnym urzędzie. Mimo to w dniu 30 czerwca 2016 roku na praskiej ulicy rozpoczęłam obywatelski projekt zbierania podpisów i zmuszenia Rządu RP do cofnięcia zakazu. W chwili obecnej jest to jedyna droga do tego, aby Państwo Polskie odblokowało wreszcie ekshumację, czyli zezwoliło historykom na uprawianie wykonywanego zawodu. Jestem pewna, że prof. Andrzej Kola z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu dokończy przerwane w 2001 roku dzieło.

  O rozpoczęciu zbierania podpisów zawiadomiłam pana burmistrza Jedwabnego, który ucieszył się i podpisał pod pomysłem. Okazało się jednak, że cztery dni po rozpoczęciu akcji, którą nagłośnił Internet i o której powiadomiłam ministerialnych urzędników, pan burmistrz Jedwabnego napisał:

  „Uprzejmie proszę o nieumieszczanie pod listą podpisów informacji adresu Urzędu Miejskiego w Jedwabnem. My jako jednostka samorządowa musimy poruszać się w zakresie podjętych przez radę miejską uchwał. Dotyczy to miejscowego prawa i finansów. Nie możemy działać poza granicami gminy. Może i będzie to na pewno kwestionowane przez RIO i Wojewodę. Będziemy społecznie zbierać podpisy i dostarczę je osobiście i na swój koszt pod wskazany przez Panią adres. Nie chcemy i nie możemy być organizatorem w skali kraju, a tym bardziej poza granicami Polski. Byłoby to przekroczenie uprawnień, obowiązków Gminy. Proszę więc serdecznie o to, by rozsyłane druki nie były opatrzone adresem i oznaczeniem Burmistrz Jedwabnego. Pozdrawiam, Michał Chajewski”.

  Ze względu na powyższe, bardzo proszę o przesyłanie podpisanych arkuszy na mój prywatny zamieszczony na arkuszu adres. Swoją drogą smutne, że polskie prawo zabrania urzędom gminnym występowania w obronie własnego dobrego imienia.

  „Warszawska Gazeta”, 8 lipca 2016r.

  Dr Ewa Kurek: Jedwabne – Anatomia Kłamstwa

  Zobacz równiez:
  Dr Ewa Kurek: Jedwabne – Anatomia Kłamstwa
  http://solidarni2010.pl/33572-nbspdr-ewa-kurek-jedwabne—anatomia-klamstwa.html?PHPSESSID=a98263218a5a0b02976709e92d8ccd18

  UWAGA AKCJA! Odkłamać Jedwabne – zbiórka podpisów
  http://solidarni2010.pl/33586-uwaga-akcja-odklamac-jedwabne—zbiorka-podpisow.html?PHPSESSID=a98263218a5a0b02976709e92d8ccd18

  POLECAMY! Prawda o Jedwabnem w filmie Wacława i Elżbiety Kujbidów
  http://solidarni2010.pl/33241-polecamy-prawda-o-jedwabnem-w-filmie-waclawa-i-elzbiety-kujbidow.html?PHPSESSID=a98263218a5a0b02976709e92d8ccd18

  TYLKO U NAS: Pełny tekst wniosku o ekshumację w Jedwabnem złożonego u min. Z.Ziobry!
  http://solidarni2010.pl/34949-tylko-u-nas-pelny-tekst-wniosku-o-ekshumacje-w-jedwabnem-zlozonego-u-min-zziobry.html?PHPSESSID=a98263218a5a0b02976709e92d8ccd18

  Polubienie

 7. Jedwabne – poczytajcie trochę jak Niemcy mordowali żydów. We wsiach, które podejrzewali i słusznie za współpracę z komunistami rozwalali część żydów, która z nimi współpracowała. Niemcy zabili żydów, którzy współpracowali z komunistami i razem z syjonistami robią hucpę ot i całe Jedwabne.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.