535 „16 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie”… Eee..?


autor: twitter/ @rbodaszewski


Bez komentarza,.. bo wszystko co miało i powinno być napisane, zostało już wyrażone w komentarzach przez komentujących,.. hm… ten wiekopomny, arcyważny, błyskotliwy, itd, artykuł,.. czyli doskonały przykład folnego i odfażnego dziennikarsfa, które tak bardzo sobie cenię…

Wpis ten nawiązuje do poprzednich, w których poruszałem zagadnienie prafdy, wiarygodnej propagandy, demokracji,.. eee i czego by to jeszcze,.. a wolności słowa i niezależności mediów i dziennikarzy, którzy je tworzą..?


ouu!
Nie przypuszczałem, że ktoś w mediach jeszcze raz odważy się tę doszczętnie skompromitowaną wersję opowiedzieć!

anna
czytam jakieś dziwne komentarze – czy nie dość powiedzieć „świeć Panie nad wszystkimi którzy zginęli”? i wieczny odpoczynek racz dać Panie?

magda
Kontrolowane wyburzenie jądrowe. Najciekawsze jest to, że wszyscy normalni ludzie to wiedzą, tylko nie ludzie mediów.

V
@magda O to, to!;) A do tego ci „nasi” jednocześnie są chyba naprawdę zdziwieni, że reszta świata powiela oficjalną wersję Smoleńska, podczas gdy sami o kontrowersjach z WTC się nawet nie zająkną.

kalop13
Dziwne, że w tym dniu nie przyszli do pracy organizatorzy tego ludobójswa? Ale skąd Karnowszczaki mają o tym wiedzieć, jak wtedy pieluchy w zębach nosili!!!!!

mikel
..mój kolega pilot, lata na B747 mówił ze ani on ani jego koledzy piloci nie trafili by z nalotu prawie 290 stopni w tak cienki wieżowiec! dwóm arabkom się udało, to musiały być duże kozaki pilotażu!!

za morzami, za lasami
4 wielkie samoloty lecialy i lecialy-radary ich nie wdzialy! Mimo ze bylo wiadomo ze sa uprowadzone-zeszly z kursu. Mysliwce przechwytujace nie wystartowaly – wszystko spalo – az sie stalo co

konikpolny
Zamachy na WTC były planowane przez CIA a Bin Laden i spółka to pionki w tym planie. Cel- pretekst do ataku na kraje i destabilizację bliskiego wschodu. Efekt najazd muslimów na Europę.

V
Moża napiszcie coś o nie dających się usunąć wątpliwościach co do oficjalnej wersji zamachu? To chyba ważne, kto i po co zniszczył pod tym pretekstem Bliski Wschód.

1950
NA TYM WYSADZENIU ZAROBIL–IZRAEL-147 MILIARDOW DOLAROW -ZA-7-DNI-I-TAK-TE-BUDYNKI-BYLY-DO-LIKWIDACI-WYMIANA-USZCELNIENIA AZBESTOWEG-BYLY-WYZSZE-NIZ BUDYNKI-WARTALY-WIEC-NASTAPILA-LIKWIDACJA-WYBUZENI

xyz
Ktoś wierzy jeszcze, że to robota Al-Kaidy?

https://wpolityce.pl/swiat/357213-16-rocznica-zamachu-na-world-trade-center-ten-dzien-wstrzasnal-calym-swiatem-wideo-i-zdjecia

16. rocznica zamachu na World Trade Center. Ten dzień wstrząsnął całym światem. WIDEO i ZDJĘCIA

opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 4 godziny temu

16 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia.

Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii dzięki akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.

Runęły dwie wieże WTC, zawaliło się skrzydło Pentagonu. Zginęło niemal trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków, a tysiące ludzi zostało rannych.

W akcji ratunkowej uczestniczyły setki osób, głównie policjantów i strażaków. Ponad 300 z nich zginęło pod gruzami.

Do dziś nie zidentyfikowano 40 procent zabitych w zamachu. Na początku sierpnia amerykańskie władze poinformowały o identyfikacji 1641. ofiary terrorystów. Badania są trudne i żmudne. Z tak zwanej strefy zero pobrano blisko 22 tysiące próbek.

Natychmiast po tragedii ówczesny prezydent George W. Bush ogłosił wojnę z terroryzmem, a przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Siły międzynarodowej koalicji obaliły reżim talibów w Afganistanie, gdzie ukrywał się bin Laden, oraz przeprowadziły inwazję na Irak.

Dziesięć lat po ataku na WTC, w maju 2011 roku, bin Laden został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie.

Od zamachu minęło już 16 lat, jednak ciągle rośnie liczba jego ofiar – umierają ludzie, którzy przebywali w pobliżu Światowego Centrum Handlu.

Ponad 9 tysięcy strażaków i policjantów zagrożonych jest rakiem i cierpi na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Opary ze zgliszcz WTC spowodowały u ponad 33 tysięcy nowojorczyków alergie i trudne do zdiagnozowania choroby skóry. Wśród tych, którzy pracowali przy odgruzowywaniu strefy zero, przybywa chorych na raka mózgu.

wkr/TVP info/Polskie Radio

22
cała G*Prawda tutaj, miłego oglądania

zyga
Od kilkunastu lat sprzedają nam kit! W/g specjalistów w USA, nawet 4 , czy 6 samolotów nie mogło zwalić tych wież! To było kontrolowane wyburzenie i TV ogłosiła 10 min wcześniej o zwaleniu się 3wieży

zyga
Dodam jeszcze. że 3000 gudłajów nie przyszło w tym dniu do pracy! Ta zbrodnia na narodzie amerykańskim była potrzeba Bushowi do ataku na Irak i Libię!To jest część NWO-Nowy porządek świata!

tom1
Plan dojścia do Prawdy (Blueprint for Truth) – 114 min. – Polskie napisy

pl
samoloty wbijają się w budynki ze sali i szkła jak w masło a Tupolew nad Smoleńskiem rozbił się o 40 cm brzozę i rozsypał się na tysiące elementów – kto Wam kłamcy i szubrawcy uwierzy ???

mikel
opisał jak było naprawdę- Sławomir Kozak w swojej książce ” Operacja dwie Wieże”

kujo
Samoloty owszem byly, ale tylko na klatkach filmowych a budynki ( rowniez stal !! ) zamienily sie w pyl jeszcze w powietrzu.

konikpolny
Zamachy na WTC były planowane przez CIA a Bin Laden i spółka to pionki w tym planie. Cel- pretekst do ataku na kraje i destabilizację bliskiego wschodu. Efekt najazd muslimów na Europę.

tom11@gmail.com
Szanowna Redakcjo, Przestań mieszać polskiemu społeczeństwu w głowie!
„WTC 7 Did Not Collapse from Fire” – Dr. Leroy Hulsey, UAF, Sept. 6, 2017 https://www.youtube.com/watch?v=RYV33LKDY8k

tom1@gmail.com
Szanowna Redakcjo,
Przestań mieszać polskiemu społeczeństwu w głowie!
WTC7 Evaluation Progress Report – 06SEP2017

tom1@gmial.com
Plan dojścia do Prawdy (Blueprint for Truth) – 114 min. – Polskie napisy

tom1@gmail.com
Jonathan Cole – Diabeł tkwi w szczegółach – Polskie napisy

tom1@gmial.com
Trump saw on 9/11/2001: bombs were used in WTC

 

ala
było to 16 lat temu i tysiące kilometrów – co nas to jeszcze obchodzi? kredkami będziemy malować czy misie pod ambasadą amerykańską układać z kwiatkami w celofanie…

wolny Polak
I do tej pory prawa o zamachach skrywana a ci co chcieli ją ujawnić, dziwnie wyeliminowani! Tak jak ze Smoleńskiem!

to_ja
Jankesi poświęcili własnych żołnierzy w Pearl Harbor aby mieć pretekst do wejścia do 2WŚ. Czy atak z 2001 był kolejnym atakiem false flag supermocarstwa?

maluczki
hipoteza: głęboko rasistowscy talmudyści-neohitlerowcy-chaziarsscy- naziści, zorganizowali ten atak aby odciągnąć USA od Europy posługując się islamistami i nimi zalewają Europę aby wywołać wojny świat

maluczki
chazarscy talmudyści-syjoniści kolejnymi wojnami światowymi zajęli tereny izraela biblijnego inne skrzydło chazarskie chce tym samym sposobem posługując się islamistami zająć tereny EuroAzji

LeCarre
To wszystko można włożyć między bajki. Po pierwsze, samoloty nie latają z tak dużą prędkością na tak małej wysokości. Po drugie, wieżowce z tak solidną (podwójnie wzmocnioną) stalową konstrukcją nie zawalają się, jak domki z cegieł, gdzie ze stalowych potężnych dźwigarów zostają nadtopione kawałeczki. Po trzecie zawalił się w ten sam dziwny sposób również trzeci wieżowiec WTC, nie uderzony „samolotem”. To wystarczy. Są i inne dowody przeczące oficjalnej wersji.

16 thoughts on “535 „16 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie”… Eee..?

 1. ccc10 min. temu
  Brak wykształcenia, zabobon, ciemnota, oraz brak podstawowych zasad fizyki. No i mamy cały obraz spiskowy.

  Nicki12 min. temu
  Dwie wieze WTC zostaly wyburzone, nawet teoria spadajacych na siebie pieter nie wytrzymuje krytyki bo budynek zawala sie prawie z predkoscia opadania swobodnego. Budynek WTC7 nie zostal trafiony przez zaden samolot a zlozyl sie jak domek z kart. W pentagon nie udezyl zaden samolot bo otwor po nim w pentagonie nie odpowiada profilowi samolotu, otwor jest o wiele mniejszy. Na koniec samolot ktory podobno rozbil sie w pensylwanii… zero cial i kilka niewielkich szczatkow plus jedna wileka dziura w ziemi, wystarczy porownac to miejsce do wielu innych miejsc katastrof lotniczych by wiedziec ze tam nie rozbil sie samolot pasazerski. Polecam film dokumentalny Loose Change a takze fragmenty filmu zeitgeist traktujace o WTC…

  Ja12 min. temu
  Nie mam pociagow do teorii spiskowych, ale widzialem „Zeitgeist” i albo wszystkie tam powiedziane fakty to sciema, albo ich TEORIA SPISKOWA jest bardziej przekonywujaca niz dziurawa oficjalna wersja !

  https://tech.wp.pl/kto-naprawde-zaatakowal-wtc-zwolennicy-teorii-spiskowych-nie-wierza-oficjalnym-wyjasnieniom-6164974369240705a

  ŁUKASZ MICHALIK 9h temu

  Kto naprawdę zaatakował WTC? Zwolennicy teorii spiskowych nie wierzą oficjalnym wyjaśnieniom

  Czy w przypadku ataku na WTC i Pentagon amerykańskie władze nie mówią nam wszystkiego? Tropiciele spisków twierdzą, że prawda jest zupełnie inna od oficjalnej wersji wydarzeń. Co się nie zgadza?

  Kto naprawdę zaatakował WTC? Zwolennicy teorii spiskowych nie wierzą oficjalnym wyjaśnieniom
  (Youtube.com)

  Gdyby zebrać popularne teorie spiskowe na temat 11 września i skonfrontować je z oficjalnym wyjaśnieniem tragicznych wydarzeń, okaże się, że niemal wszystkie ustalenia są w jakiś sposób podważane. Faktów, których nikt nie kwestionuje, jest bardzo niewiele. Można sprowadzić je do tego, że 11 września 2001 roku w Nowym Jorku runęły wieże World Trade Center, a w Pentagonie był wybuch.

  Z czego bierze się chęć, by odrzucić brzytwę Ockhama? Dlaczego niektórzy z uporem doszukują się alternatywnych wyjaśnień, nieraz stojących w zdecydowanej kontrze do oficjalnej wersji? Przed laty kapitalnie opisał to Daniel Pipes w książce „Potęga spisku. Wpływ paranoicznego myślenia na dzieje ludzkości”. Choć książka ma już ponad 20 lat, to znajdziemy w niej wnikliwą analizę zjawiska – te same przesłanki stoją za poszukiwaniami alternatywnych wersji zamachu na WTC, tajemniczych przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem czy pomysłu, że ślady zostawiane na niebie przez samoloty to coś więcej, niż smugi kondensacyjne.

  Zostawmy jednak zarówno samą – wartą polecenia – lekturę, jak i krytykę spiskowych poglądów na boku. W ich przypadku oparta na faktach argumentacja bywa pozbawiona sensu – jako efekt wiary wymykają się racjonalnej krytyce i dyskusji. Zamiast tego po prostu zapoznajmy się z teoriami, które głoszą zwolennicy poglądu, że zamach na Światowe Centrum Handlu nie został z jakiegoś powodu rzetelnie wyjaśniony.

  To wszystko sprawka rządu!

  Najpopularniejszą, a zarazem najbardziej pojemną i mieszczącą w sobie wiele innych teorii, jest tak, zakładająca jakieś zaangażowanie amerykańskich władz. To wyjątkowo szeroko teoria – wśród jej orędowników znajdziemy zarówno tych, którzy wierzą, że 11 września roztrzaskały się sterowane z ziemi samoloty albo, że żadnych samolotów nie było, bo WTC zawaliło się po detonacji przygotowanych wcześniej ładunków wybuchowych. Albo po trafieniu rakietą.

  Inna wersja tej teorii zakłada, że – choć bezpośrednimi wykonawcami byli islamscy ekstremiści – to amerykańskie władze wiedziały o planowanym ataku i celowo nie przeszkodziły w jego realizacji. Celem takich działań było zdobycie społecznego poparcia dla nowych wojen, wzrostu wydatków na zbrojenia czy przejęcia kontroli nad złożami surowców w odległych częściach świata.

  Warto zauważyć, że nawet według oficjalnej wersji w tej teorii jest ziarno prawdy. Jak wykazało późniejsze śledztwo, różne służby miały kilka elementów układanki, dającej – w teorii – jakieś szanse na pokrzyżowanie planów terrorystów. Problemem okazała się jednak komunikacja pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i wymiana potrzebnych informacji.

  Władze wiedziały wcześniej, co się wydarzy

  Teoria, według której zamach na WTC i Pentagon przebiegał według znanego władzom scenariusza podpiera się m.in. fragmentem programu informacyjnego BBC, gdzie – nadając na żywo – prezenterka poinformowała o zawaleniu się jednego z budynków w czasie, gdy ten jeszcze stał i nic nie wskazywało na to, że runie.

  BBC wyjaśniało później, że pomyłka wynikała z przekazanego na żywo komunikatu Agencji Reutera, która oparła się na niesprawdzonych doniesieniach nowojorskich mediów. Wieża WTC7 faktycznie zawaliła się, ale 20 minut później.

  Za wszystkim stoją Żydzi

  Jak w przypadku każdego nieszczęścia, również i w tym przypadku znajdzie się grupa osób, która meandrując tokiem myślenia potrafi ze wszystkim połączyć żydowski spisek.

  Nie inaczej było i tym razem. Wśród teorii spiskowych, związanych z 11 września znajdziemy również deklarację, że zamach jest albo dziełem Żydów, albo – co nieco subtelniejsze – Żydzi zostali ostrzeżeni o zagrożeniu i nie przyszli tego dnia do pracy. Oczywiście nie jest to prawdą.

  Właściciel wiedział, więc się ubezpieczył

  Powyższa teoria ma swoją odmianę, według której o zamachu wiedzieli jedynie wybrani – m.in. właściciel WTC, Larry Silverstein. Kilka miesięcy przed tragedią Larry ubezpieczył WTC m.in. na okoliczność ataku terrorystycznego. Warto zauważyć, że w dniu zamachu Larry, który zawsze przychodził do swojego biura w WTC, tym razem się w nim nie pojawił, gdyż miał wizytę u lekarza.

  Larry Silverstein

  Ciekawym – choć zupełnie niespiskowym – aspektem ubezpieczenia WTC jest stanowisko różnych ubezpieczycieli, którzy różnili się w ocenie, czy 11 września doszło do jednego, czy dwóch zamachów na centrum handlu.

  Nawet dziecko wie, że to Reptilianie

  Jedna z zabawniejszych teorii głosi, że za atakiem na WTC stoją kosmici. Ale nie tacy zwykli, jak z „Dnia Niepodległości”, którzy przylatują i demolują nasze miasta. W tym przypadku swoje zielone łapska zaprzęgli do pracy Reptilianie – przybyłe z kosmosu jaszczury, które przyjmując ludzką postać powoli przejmują kontrolę nad planetą, opanowując kolejne szczeble hierarchii władzy. Atak miał spowodować chaos, dzięki któremu Reptilianie – pod pozorem działań antyterrorystycznych – mieli umocnić swoją władzę.

  George W. Bush wiedział, ale nie powiedział

  Odłamem tej teorii jest zastąpienie Reptilian Żydami, sektorem bankowym, sektorem zbrojeniowym albo po prosu George’em W. Bushem, który w momencie ataku przebywał w szkole i czytał dzieciom bajkę.

  Jego reakcja, a właściwie stoicki spokój, gdy ktoś z otoczenia prezydenta szepnął mu na ucho, że Ameryka została zaatakowana, ma zdaniem tropicieli spisków świadczyć o tym, że Bush wiedział o zamachu i nie był nim zdziwiony.

  W Pentagon nie uderzył żaden samolot

  Wśród teorii związanych z 11 września popularnością wyróżnia się ta, kwestionująca atak na Pentagon. Jej fundamentem są zdjęcia, pokazujące zniszczenia słynnego budynku. Widać na nich wyrwę w ścianie, ale brakuje uszkodzeń, jakie – według zwolenników tej teorii – powinny spowodować skrzydła samolotu. Pomijany jest tu fakt, że skrzydła to przede wszystkim zbiorniki paliwa, które po uderzeniu o ziemię zwyczajnie eksplodowały.

  Kolejnym filarem tej teorii jest osoba pilota samobójcy, Haniego Saliha Handżura, który – po pobieżnym przeszkoleniu i ewidentnym braku talentu do pilotażu – miał nie być w stanie kierować dużym samolotem na tyle precyzyjnie, by uderzyć w stosunkowo niski budynek Pentagonu.

  Co zatem stało się w Pentagonie? Zdaniem tropicieli spisków został zaatakowany rakietą. Rzecz jasna amerykańską.

  Ktoś zepsuł NORAD

  Przestrzeń powietrzna nad i w pobliżu Stanów Zjednoczonych jest stale nadzorowana nie tylko przez cywilną kontrolę lotów, ale także przez wywodzący się z czasów Zimnej Wojny system NORAD (North American Aerospace Defense Command – Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej), z ikonicznym, choć obecnie przeniesionym, centrum dowodzenia pod górą Cheyenne.

  Zdaniem zwolenników teorii spiskowych operatorzy NORAD nie zareagowali właściwie na zagrożenie, a wysłane do przechwycenia samolotów pasażerskich myśliwce leciały zbyt wolno. W rzeczywistości NORAD zareagował natychmiast po otrzymaniu informacji o porwaniu, jednak na przechwycenie porwanych samolotów brakło już czasu.

  To władze zestrzeliły lot 93

  Teoria o nieskuteczności NORAD ma swoją kontrteorię. Zgodnie z nią lot 93, którego dzielni pasażerowie podjęli z bandytami walkę i doprowadzili do rozbicia samolotu, zanim został on wykorzystany w zamachu, wcale nie spadł na skutek walki na pokładzie. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że władze – wiedząc, co się dzieje – zdecydowały się na zestrzelenie samolotu pasażerskiego, ale zatuszowały całą sprawę, by uniknąć oburzenia opinii publicznej.

  W świetle znanych faktów większość prezentowanych powyżej teorii wydaje się absurdalna. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy z góry przekreślać wszelkie, odmienne od oficjalnej narracji, próby wyjaśnienia tamtej tragedii. Otto von Bismarck miał stwierdzić, że ludzie nie powinni widzieć, jak robi się dwie rzeczy: kiełbasę i politykę. Nic zatem dziwnego, że od oficjalnych komunikatów zawsze znacznie ciekawsze wydaje się to, czego przedstawiciele władzy zwyczajnie nie chcą nam powiedzieć.

  heko9h temu
  Artykuł ma na celu ośmieszenie każdej wersji zdarzeń, która odbiega od ustalonej mainstreamowej propagandy. Tu nie chodzi o jaszczury. Zastanówcie się ludzie. Tyle lat, tyle kłamstw..

  Star koniki1h temu
  Ile amsz lat Heko?

  tak tak3h temu
  WP pisze o teoriach spiskowych a ja przypomnę o dokumentach z przed około 50 lat że plan ataku terrorystycznego na własny kraj był już brany pod uwagę w historii tego kraju tyle że miał dotyczyć ataku odwetowego na Kubę. o ile atak na Afganistan można był usprawiedliwić o tyle ataku na Irak już nie. to było perfekcyjne wyburzanie, osłabienie konstrukcji było z jednej strony a górne kondygnacje wieżowca nie przewróciły się na osłabioną stronę się tylko zapadały.

  heko3h temu
  Szkoda czasu na udawane dyskusje z ignorantami czerpiacymi informacje z portali i telewizji. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to doskonale widzi jak z nami grają. Ogłupiałe masy łykają każda scieme i sami oddają swoją wolność w rece psychopatów.

  LOL5h temu
  Tyle lat, tyle kłamstw.. Zawsze tak było i będzie, jak chcesz psa uderzyć to kij znajdziesz i to powiedzenie ma zastosowanie w wielu zdarzeniach na tym świecie…ZAWSZE COŚ DOPOWIEDZĄ NP. ELWIS ŻYJE …

  xyz5h temu
  Najlepsza była trzecia wieża, która sama bez powodu się zawaliła nawt jesli nikt nie zwrócił na nią uwagi bo była niska. Tak to w architekturze bywa…

  sdfg5h temu
  wrzucenie do jednego wora jaszczurów i wtc pomaga stworzyć opinie, że wszytkie teorie sa spiskowe i do tego absurdalne. Spisek to wygodne słowo, tak jak kazdy kto nie chce islamu jest hitlerowcem….

  Ups6h temu
  Na takich baranach zarabiają takie twory jak Gazeta Polska, jak Rydzyk, straszenie ludzi jakimś demonicznym wrogiem, spiskiem a na końcu chodzi i tak o wyciągnięcie kasy, no ale cóż głupich nie sieją….

  Polak6h temu
  Ośmieszenie? A czy one nie powstały dla śmiechu?

  zeNON6h temu
  A i polskie wojsko zhańbione udziałem w agresji i okupacji wolnych narodów…
  Nazywa się to oficjalnie: Działania zbrojne w czasie pokoju. I stosowne medaliki pewien polski prezydent wprowadził… Swoją drogą we wrześniu1939 Hitler też nie wypowiedział wojny. Precedens taki. Po zbójecku. Zgłośqwerty6h temuMoże i teorie spiskowe, ale ja osobiście nie widziałem żadnej katastrofy lotniczej, z której nie został nawet skrawek samolotu. W WTC i Pentagon uderzyły samoloty, które się zdematerializowały. Pewnie się roztopiły od temperatury – razem z kadłubem i silnikiem…

  krzysiek53k6h temu
  A ziemia jest płaska jak ktoś głupi to aż miło

  407h temu
  heko Nie jesteś sam, ci co wierzą że Ziemia jest płaska też są szykanowani

  Bulldog7h temu
  wszystko to było robione w jednym celu – chęci zemsty która bnakłaniała społeczeństwo do przychylnosci w decyzjach wysłania wojska na Afganistan i Irak. chytry plan który się powiódł jak mało kiedy 🙂 Hamburgery skumały po latach, o co chodzi w tym „zamachu”. nie byli to żydzi ani kosmici ani inne pokemony. to była ropa i wpływy w basenie moża środziemnego.

  Master8h temu
  Co konkretnie jest kłamstwem, i dlaczego? Uściślij, skoro wiesz tak dużo.

  koli9h temu
  Ponoc co trzeci amerykanin nie wierzy juz w oficjalna wersje. Dowodow i argumentow, zeznan swiadkow, ocen specjalistow jest tyle przeciwko oficjalnej wersjii ze juz dawno to nie jest teoria spiskowa.

  ryj4h temu
  do qqq gdzie takie dane znalazłeś?? to już nawet kosciuł spuscil z tonu i mniejsze liczby podaje

  ggg5h temu
  Ponoć 97% Polaków to katolicy. Tyle warte jest „ponoć”.

  Jeszcze raz5h temu
  Co wy z tą brzozą… pokażcie mi kto kiedy i gdzie powiedział ze brzoza była przyczyna katastrofy?

  para dyg mat7h temu
  To pewnie ci nie wierza co strzelali do huraganu, hahahahah
  10 września, w niedzielę, na Facebooku stworzono wydarzenie „Strzelaj do huraganu Irma”, w którym osoby posiadające broń są zachęcane, by otworzyć ogień w stronę żywiołu. Jak czytamy na stronie wydarzenia, „Irma nadchodzi w naszą stronę, pokażmy jej, że to my strzelamy pierwsi”. 26 tys. osób zadeklarowało, że weźmie udział w wydarzeniu, a 53 tys. wyraziło zainteresowanie.
  W świetle sporego zainteresowania niebezpiecznym wydarzeniem, głos zabrała policja, która kategorycznie zaprzeczyła, jakoby strzelanie w huragan mogłoby sprawić, że ten „zawróci”.

  senso7h temu
  @Jolka
  Ja nie wierzę w oficjalna wersje Smoleńska tzn. w brzozę „strącająca” samolot – to absurd. Ale też nie wierze też w wybuch. I gro ludzi uważa podobnie. I nie pisz o ekshumacjach, bo jak obecnie widać to kabaret nie ekshumacje. Niestety pytania pozostały i PiS tym gra.

  senso7h temu
  @ciekawy – tak a’propos brzozy, to rząd USA pokazując oficjalną animację z ataku na Pentagon, pokazuje jak Boeing kosi kilka drzew i kilka betonowych słupów oświetleniowych (te przed Pentagonem są pokaźne) bez żadnego uszczerbku dla skrzydeł. No ale ta brzoza była pancerna i tytanowa.

  senso7h temu
  Wg ostatnich badań nie wierzy 64 % amerykanów.

  AAA7h temu
  Jolka a ilu wierzy w pancerną brzozę.

  ciekawy7h temu
  @Jolka – widzisz. Nie w tym problem. Problem w tym, że przeciętny człowiek, nawet nie wie, jakie badania, gdzie zostały wykonane. Nie wie, jakie parametry lotu i w jaki sposób był zapisywane itd. Natomiast przeciętny Polak zadaje się pytanie: czy samolot pasażerski może roztrzaskać się o jedną brzozę? Rozmawiałem z wieloma ludźmi, którzy mnie pytali – jak myślisz Smoleńsk – to zamach? Ja odpowiadam zawsze – nie wiem, nie wierzę nikomu, bo nikt nie przedstawił rzetelnie swoich argumentów, a sam mam za małą wiedzę na temat wszystkich wydarzeń, także nie podejmę się ich oceny.

  Jolka8h temu
  A ilu w Polsce wierzy w „zamach”, mimo dowodów w postaci zapisów z polskiego QAR, rejestrującego setkę parametrów, rosyjskich marsów, 3 ścieżek zapisów akustycznych z kabiny, zapisów z amerykańskiego FMS-TAWS, ścieżki zniszczonych drzew, badanych przez polskich geodetów, badań kilkuset próbek w instytucie Sehna w Krakowie , w instytutach kryminalistyki, wyników ekshumacji, gdzie u nikogo nie wykryto uszkodzeń bębenków słuchowych czy śladów materiałów wybuchowych ???

  Polubienie

 2. Radosław S.
  Przecież to jest żenada 🙂 Najpierw USA wymordowało swoich obywateli a teraz robią szopki 🙂 Przecież to oczywiste, że były wybuchy, a budynki opadły spadkiem swobodnym… odwrotnie niż w Londynie!

  https://wpolityce.pl/swiat/357335-nowy-jork-uczcil-ofiary-zamachow-na-world-trade-center

  Nowy Jork uczcił ofiary zamachów na World Trade Center

  opublikowano: wczoraj


  autor: EPA/PAP

  W poniedziałek o godz. 8.46 dźwięki dzwonu obwieściły 16. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku, gdy w bliźniaczy kompleks uderzył pierwszy z dwóch samolotów. 3,5-godzinna uroczystość zgromadziła tysiące ludzi.

  W tym roku odbudowa kompleksu została już w dużej mierze zakończona. Nowy, główny gmach World Trade Center 1 – najwyższy budynek na zachodniej półkuli, mierzący 541 metrów wysokości – został oddany do użytku w 2014 roku, a umieszczone na jego szczycie obserwatorium – rok później. Otwarcie 80-piętrowego World Trade Center 3, z łącznie czterech zaplanowanych nowych wieżowców, zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

  Powołując się na dane lokalnej organizacji Downtown Alliance, telewizja CBS podała, że w sąsiedztwie WTC mieszka obecnie 61 tys. osób, czyli trzy razy więcej niż w 2000 roku, co – jak podkreśla – pomaga przekształcić to miejsce w symbol odrodzenia.

  Jak podkreślają komentatorzy, rocznicowe uroczystości nie mają charakteru publicznego, lecz prywatny. Uczestniczą w nich głównie ci, którzy ocaleli, a także krewni i przyjaciele ofiar tragedii z 11 września 2001 roku oraz ratownicy.

  Tradycją stało się już odczytywanie w Strefie Zero nazwisk zabitych w atakach kobiet, mężczyzn i dzieci – zarówno tych, którzy zginęli w obydwu gmachach dawnego World Trade Center, jak i członków załogi i pasażerów porwanych przez terrorystów samolotów, które uderzyły w wieże. Wśród nazwisk ofiar wyczytano sześcioro Polaków. Byli to: Anna De Bin (z domu Pietkiewicz), Maria Jakubiak, Dorota Kopiczko, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski oraz Norbert Szurkowski.

  Mimo upływu czasu także dla innych rocznica ataków to nadal bolesne przeżycie. Wielu krewnych, a były pośród nich dzieci, wspominając swoich bliskich, nie mogło powstrzymać łez. Podkreślali, że myślą o nich każdego dnia, dziękowali ekipom ratunkowym.

  „Babciu Ruth, życzyłabym sobie ponad wszystko inne, żeby dane mi było cię poznać. Wiem, że byłaś cudownym człowiekiem.() Dziękuję ci bardzo za wychowanie mojej mamy na tak wspaniałą osobę. () Mam nadzieję, że spoglądasz na mnie z nieba. Kocham cię” – mówiła z płaczem wnuczka zabitej w ataku Ruth Sheili Lapin.

  11 września Nowy Jork upamiętnia również ofiary zamachu na Pentagon, w tym osoby podróżujące samolotem, który uderzył w gmach ministerstwa obrony USA. Przypomina się też odwagę załogi i pasażerów, którzy usiłowali przeszkodzić porywaczom kolejnego samolotu; ostatecznie w trakcie walki maszyna rozbiła się na polu w pobliżu Shanksville stanie Pensylwania.

  W trakcie ceremonii co roku składa się hołd także ofiarom zamachu bombowego na World Trade Center w 1993 roku.

  Odczytywanie nazwisk ofiar sześciokrotnie przerywano chwilą ciszy. Pauzy symbolizowały ataki na północną i południową wieżę WTC, runięcie każdego z wieżowców, uderzenie samolotu w Pentagon oraz katastrofę w Shanksville.

  Do World Trade Center przybyli w poniedziałek nowojorscy politycy, w tym gubernator stanu Andrew Cuomo oraz burmistrz miasta Bill de Blasio, a także poprzedni włodarz Nowego Jorku Michael Bloomberg. Zgodnie z tradycją nie wygłaszano żadnych przemówień.

  W programie poniedziałkowych uroczystości przewidziano nabożeństwo ekumeniczne w kościele katolickim św. Piotra, który został uszkodzony w ataku 11 września 2001 roku. Świątynia była pierwszym obiektem, w którym gromadzono sprzęt ratunkowy, tam też gromadziły się ekipy odpowiedzialne za operacje ratownicze.

  Upamiętnianie poległych w Strefie Zero wzbogaciła przed czterema laty mniej znana, ale wpisana już w krajobraz Nowego Jorku skromna ceremonia. Sean Evans z Muzeum 9/11 ozdabia białą różą nazwisko osoby, która danego dnia ma urodziny, wygrawerowane na tablicach okalających zbiorniki wodne z fontannami-wodospadami, pomnikami zniszczonego WTC.

  Codziennie upamiętniane są w ten sposób co najmniej dwie ofiary. Najwięcej – 17 – w Walentynki, 15 w wigilię Bożego Narodzenia, sześć osób w rocznicę ataków.

  Wieczorem na niebie nad Nowym Jorkiem pojawią się w hołdzie zabitym dwa ogromne słupy światła, przypominające kształtem zniszczone wieże WTC. Reflektory zgasną we wtorek o świcie.
  Plany na przyszłość obejmują upamiętnienie ponad 580 funkcjonariuszy policji, strażaków, pracowników budowlanych i wolontariuszy pracujących na gruzach WTC, którzy zmarli z powodu narażenia na substancje toksyczne, pyły itp.

  Według mediów amerykańskich blisko 30 tys. osób wystąpiło o odszkodowania z rządowych funduszy, a poszkodowanym przyznano dotąd łącznie 3 mld dolarów. Około 2,7 tys. z 17,4 tys. osób, których roszczenia uznano za uzasadnione, choruje na raka.

  Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

  lw, PAP

  Polubienie

 3. http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/lawrow-obecnosc-amerykanskich-zolnierzy-syrii-bezprawna/


  Ławrow widzi możliwość wybuchu wojny pomiędzy USA a Koreą Płn.Siergiej Ławrow, foto: wikimedia.org

  ŁAWROW: OBECNOŚĆ AMERYKAŃSKICH ŻOŁNIERZY W SYRII BEZPRAWNA

  11 września 2017|0 Komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, polityka, Rosja, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow skrytykował obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Syrii, podkreślając, że przebywają tam oni wbrew prawu międzynarodowemu.

  Ławrow mówił o obecności Amerykanów w Syrii po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych sąsiadującej z tym krajem Jordanii. Słowa te były o tyle znaczące, że Jordania udostępniała swoje terytorium dla organizowania przez Amerykanów obozów dla szkolenia bojowników ugrupowań zbrojnych, które miały na celu obalenie legalnych władz Syrii. W efekcie tego, to właśnie przy granicy Jordanii znajduje się  w południowej Syrii strefa opanowana przez te ugrupowania, którym Amerykanie asystują, posuwając się aż do atakowania syryjskich sił rządowych.

  „Od samego początku konsekwentnie występowaliśmy z wiadomych pozycji” – mówił Ławrow – „Wszyscy, którzy znajdują się na syryjskiej ziemi lub w syryjskiej przestrzeni powietrznej baz zgody syryjskiego rządu naruszają prawo międzynarodowe”. Podkreślił odmienny status sił rosyjskich operujących w Syrii oraz innych sojuszników Damaszku. „Rosja działa tu [w Syrii] na bezpośrednie zaproszenie legalnego rządu Syrii, tak samo jak przedstawiciele Iranu, w tym przedstawiciele ruchu Hezbollah” – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji, zaznaczając, że Rosja „współpracuje w tym formacie z syryjskimi siłami zbrojnymi wyłącznie w celu stłumienia terroryzmu, zakończenia wojny domowej, dla rozpoczęcia rozwiązywania problemów humanitarnych i postępu na drodze politycznego uregulowania [konfliktu]”.

  Według informacji ujawnionych przez turecką, państwową agencję  Amerykanie od 2015 roku zorganizowali na terytorium Syrii ozostającym poza kontrolą jej władz 10 baz wojskowch.

  Ławrow oskarżył przy tym Amerykanów o dwuznaczną politykę wobec ruchu Dżabhat an-Nusra, syryjskiego  skrzydła Al-Kaidy, występującego obecnie pod nazwą Tahrir asz-Szam. Jak stwierdził, antyrządowe ugrupowania zbrojne wspierane przez Waszyngton współpracują z ekstremistami, „z jakiegoś powodu starają się ochraniać i wyprowadzać spod uderzeń” bojowników Tahrir asz-Szam.

  Nieoczekiwanie Ławrow stwierdził, że animowany przez Moskwę, popierany przez Iran i Turcję format negocjacji w Astanie między rządem Syrii i częścią jego przeciwników popiera także Arabia Saudyjska. Saudowie są raczej znani ze wsparcia jakie zapewniali islamistycznym organizacjom walczącym z syryjską armią.

  tass.ru/kresy.pl

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/waszyngton-kurdowie-chca-przekroic-syrie-mapa/

  http://kresy.pl/wydarzenia/ponad-pol-miliona-uchodzcow-wrocilo-syrii/

  http://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/doradca-putina-rosja-turcja-podpisaly-kontrakt-sprzedaz-ankarze-systemu-s-400/

  http://kresy.pl/wydarzenia/rosjanie-przeprowadzili-test-miedzykontynentalnej-rakiety-balistycznej-jars/

  Polubienie

 4. Kojoto @Kojoto:
  Tam to dopiero mają „smoleńsk”, należy się cieszyć, że organizatorzy „katastrofy” smoleńskiej nie postanowili zamordować przy okazji ponad 4000 przypadkowych osób…

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/specjalny-prokurator-badajacy-trumpa-utrudnial-sledztwo-ws-mozliwego-wspoludzialu-arabii-saudyjskiej-zamachach-11-wrzesnia-2001-roku/


  Fot. nbc4i.com

  SPECJALNY PROKURATOR BADAJĄCY TRUMPA UTRUDNIAŁ ŚLEDZTWO WS. MOŻLIWEGO WSPÓŁUDZIAŁU ARABII SAUDYJSKIEJ W ZAMACHACH Z 11 WRZEŚNIA 2001 ROKU

  12 września 2017|1 Komentarz|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, polityka, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Mueller obecnie pełni funkcję specjalnego prokuratora badającego rzekome związki między sztabem wyborczym Donalda Trumpa a Moskwą. W latach 2001-2013 Mueller był dyrektorem FBI. Jak informuje Andrew Cockburn w obszernym artykule na łamach „Harper’s Magazine”, Mueller miał utrudniać pracę agenta FBI Michaela Jacobsona, który jako śledczy z ramienia Kongresu chciał zbadać powiązania dwóch porywaczy z domniemanymi funkcjonariuszami saudyjskiego wywiadu i saudyjskich placówek dyplomatycznych.

  „San Diego odgrywa dużą rolę w historii 9/11, lecz nie dlatego, że było głównym miejscem przygotowań do zamachów. Przygotowując się do operacji, przyszli porywacze zostali rozproszeni po całym kraju, w takich miejscach jak New Jersey czy Floryda. W dużej mierze dzięki pracy byłego prawnika FBI i analityka antyterrorystycznego, Michaela Jacobsona, który pracował jako śledczy dla połączonej komisji śledczej [Izby Reprezentantów i Senatu], wiemy tak wiele o aktywności porywaczy na zachodnim wybrzeżu. Przeglądając akta w siedzibie FBI natrafił na wzmiankę o informatorze FBI z San Diego, który znał jednego z porywaczy. Zaintrygowany, postanowił udać się do filii FBI w San Diego. Bob Graham, były przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu, powiedział mi niedawno, że ówczesny dyrektor FBI (obecnie specjalny prokurator badający związki Trumpa z Rosją) ‚mocno sprzeciwiał się’ planowanej wizycie Jacobsona i jego współpracowników w San Diego” – relacjonuje Cockburn.

  Jacobson jednak oparł się Muellerowi i udał się do San Diego. Już na miejscu, Jacobson szybko odkrył, że dokumenty FBI z biura w San Diego zawierały sporą ilość niezwykłych i obciążającyh informacji, w szczególności o znajomości między porywaczami Nawafem al-Hazmim i Khalidem al-Midharem a Omarem al-Bayoumim, Saudyjczykiem zamieszkałym w San Diego i pracującym dla firmy mającej bliskie powiązania z saudyjskim ministerstwem obrony i lotnictwa. „FBI badało jego możliwe powiązania z saudyjskim wywiadem. Kilka tygodni po tym jak porywacze wylądowali w Los Angeles z Malezji, [Bayoumi] udał się do miasta i spotkał się z Fahdem al-Thumairym, islamskim duchownym zatrudnionym w ministerstwie ds. islamskich i pracującym w konsulacie Arabii Saudyjskiej. Thumairy, który miał być zwolennikiem ekstremistycznej ideologii wahabizmu (później odmówiono mu wizy amerykańskiej z powodu dżihadystycznych koneksji) był również imamem w meczecie im. Króla Fahda w hrabstwie Los Angeles, który porywaczy odwiedzili po swoim przybyciu do USA” – pisze Cockburn.

  Po spotkaniu z Thumairym, Bayoumi udał się na drugi koniec miasta, gdzie w jednej z bliskowschodnich restauracji miał „przypadkowo” spotkać się z al-Hazmim i al-Midharem. Następnie Bayoumi pomógł przyszyłym porywaczom osiedlić się w San Diego, opłacił im czynsz za pierwszy miesiąc i pomógł w otwarciu konta bankowego. Co ciekawe, jak informuje Cockburn, w okresie gdy Bayoumi pomagał przyszłym porywaczom „jego wynagrodzenie jako pracownika-ducha w firmie lotnicznej wzrosło o 700%.; zostało obniżone, gdy porywacze opuścili miasto.” Bayoumi otrzymywał również pieniądze, za pośrednictwem żony swojego przyjaciela Osamy Bassnana, od żony saudyjskiego ambasadora w USA. Całkowita suma tej puli miała wynieść 150 tys. dolarów.

  „Jacobson odkrył również dowody, odnotowane, ale widocznie zignorowane przez FBI, świadczące o tym, że al-Hazmi pracował dla biznesmena z San Diego, który sam był przedmiotem antyterrorystycznego śledztwa FBI. Co dziwniejsze, obaj porywacze mieli bliskie relacje z informatorem FBI Abusattarem Shaikhem. Al-Hazmi nawet mieszkał u niego, gdy al-Midhar wyjechał z miasta. Shaikh nie wspominał o swoich młodych saudyjskich przyjaciela w regularnych sprawozdaniach dla swojego oficera prowadzącego z FBI, ani o tym, że zapisali się na kurs pilotażu. Co zrozumiałe, FBI miało wiele pytań dla tego człowieka.  Niemniej jednak Mueller stanowczo odmówił prośbie przesłuchania go, nawet w obliczu wezwania ze strony Kongresu i umieścił Shaikha w tajnej lokalizacji ‚dla jego własnego bezpieczeństwa’. Obecnie Graham uważa, że Mueller wykonywał polecenia Białego Domu” – pisze Cockburn

  Jak pisze publicysta Justin Raimondo, „Zastanówmy się nad tym przez chwilę: człowiek, który teraz kieruje śledztwem dotyczącym prezydenta Stanów Zjednoczonych w sprawie ‚zmowy’ z Rosją i możliwego utrudniania śledztwa, sam utrudniał śledztwo Kongresu w sprawie ataków terrorystycznych z 9/11. Czy Mueller, działając prawdopodobnie na zlecenie prezydenta George’a W. Busha, spiskował z Saudyjczykami, aby ukryć ich rolę? Administracja Busha wraz z jej powiązaniami z Saudyjczykami miała wszelki interes w tym, aby ukryć aktywny współudział Rijadu. Poza tym, popychali bajkę o ‚powiązaniach’ Saddama Husajna z zamachami z 9/11.”

  Kresy.pl / Harper’s Magazine

  Polubienie

 5. http://kresy.pl/wydarzenia/usa-tysiace-osob-zadeklarowalo-strzelanie-huraganu-aby-go-zawrocic/


  Huragan Irma, foto: wikimedia.org

  USA: TYSIĄCE OSÓB ZADEKLAROWAŁO STRZELANIE DO HURAGANU ABY GO ZAWRÓCIĆ

  10 września 2017|0 Komentarze|w Ameryka, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Policja zareagowała już na szybko zdobywające popularność wydarzenie na Facebooku i ostrzega przed strzelaniem w kierunku huraganu Irma.

  Dzisiaj w serwisie Facebook powstało wydarzenie „Strzelaj do huraganu Irma”, które zachęca osoby posiadające broń do strzelania w kierunku żywiołu. Autorzy wydarzenia apelują: Irma nadchodzi w naszą stronę, pokażmy jej, że to my strzelamy pierwsi. 27 tys. osób zaznaczyło, że weźmie udział w tym wydarzeniu, a 54 tys. wyraziło zainteresowanie.

  W efekcie dużego zainteresowania tym wydarzeniem sprawę skomentowała florydzka policja. Podkreśla ona w wpisie w serwisie Twitter, że strzelanie do huraganu może zawrócić burzę, a także zaznacza, że to wystrzelone pociski mogą wrócić.

  CZYTAJ TAKŻE: Trump odwiedzi Teksas po katastrofalnym huraganie Harvey

  Amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) poinformowało, że po przejściu nad Kubą huragan Irma nieco osłabł, jednak żywioł pozostaje dalej bardzo niebezpieczny. W 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 oznacza maksymalną siłę huraganu, Irmę oceniona jest obecnie na poziomie 4. Wiatr może osiągać prędkość około 205 km/h.

  Szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego Brock Long przekazał, że część Florydy będzie pozbawiona prądu przez wiele dni. Ocenia, że ponad 100 tys. osób może potrzebować schronienia. Huragan Irma nadal jest zagrożeniem, które zdewastuje Florydę i część obszarów w stanach południowo-wschodnich – oświadczył Long.

  kresy.pl / wprost.pl

  Polubienie

 6. spq @spq:
  Jeszcze ciekawsze ,,kwiatki” wychodzą gdy się wpisze w wyszukiwarkę ,,eksport broni Ukraina 2010″. Od 2010 do 2013 (przez 4 lata) USA kupiły na Ukrainie 360 tysięcy kałachów.

  http://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/pentagon-wpompowal-syrii-ogromne-ilosci-broni-miedzy-innymi-polski/


  Kontenerowiec z dostawą na zlecenie amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych w bułgarskim porcie Burgas, który wypłynął do Jordanii, 22 grudnia 2016 r, fot Ivan Kolev, Balkan Insight

  PENTAGON WPOMPOWAŁ DO SYRII OGROMNE ILOŚCI BRONI – MIĘDZY INNYMI Z POLSKI

  13 września 2017|1 Komentarz|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, Europa Południowa, Europa Środkowa, Kaukaz, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Sieć dziennikarzy śledczych odkryła, że amerykański Departament Obrony zbroił działające w Syrii ugrupowania antyrządowe w poradziecką broń kupowaną między innymi w Polsce.

  Portal Balkan Insight opublikował we wtorek obszerny materiał będący wynikiem pracy 11 dziennikarzy z różnych krajów, którzy prześledzili transfery broni jakich Amerykanie dokonali na rzecz operujących w Syrii ugrupowań zbrojnych. Dziennikarze Bałkańskiej Sieci Dziennikarstwa Śledczego (BIRN) oraz Projektu Dziennikarskiego ws. Zorganizowanej Przestępczości i Korupcji obliczyli, że od 2015 roku Amerykanie wpompowali do Syrii broń o łącznej wartości około 700 milionów dolarów. Pentagon nie zamierza jednak wygaszać konfliktu, bowiem mimo postępującego upadku „Państwa Islamskiego”, które jest oficjalnym celem interwencji USA, na zbrojenie ugrupowań antyrządowych operujących w Syrii zaplanowano przeznaczyć kolejne 900 mln dolarów, co łącznie z innymi dodatkowymi wydatkami, daje kwotę 2,2 mld dolarów. „Oznacza to rzekę broni płynącą do syryjskich rebeliantów w kolejnych latach” – można przeczytać w raporcie.

  Na potrzeby przerzutu broni do Syrii Pentagon stworzył skomplikowaną sieć dostawców i pośredników. Główną rolę ze strony USA odgrywa w niej Dowództwo Operacji Specjalnych (SOCOM) oraz skład broni Picatinny Arsenal. Oznacza to, że zamknięcie przez prezydenta Trumpa operacji CIA „Syacamore”, nie oznaczało zwinięcia wsparcia antypaństwowych organizacji zbrojnych w Syrii, lecz jedynie powierzenie jego realizacji armii.

  Jak pisze Balkan Insight, po tym jak szereg ugrupowań określanych jako „umiarkowanie rebelianci” dołączyło do tak ekstremistycznych organizacji jak Dżabhat an-Nusra, wraz z przekazaną im wcześniej amerykańską bronią, Pentagon zdecydował, że będzie teraz pompował do Syrii starą broń radzieckiej produkcji lub modele tego typu uzbrojenia ciągle produkowane w Europie. Ponieważ trudno było w tym względzie liczyć na Rosję i Chiny, które sprzeciwiają się amerykańskiej interwencji w Syrii, ta pierwsza zaś oficjalnie wspiera jej władze i jest objęta amerykańskimi sankcjami, głównym źródłem poradzieckiej broni mogły być tylko państwa dawnego bloku wschodniego z Europy Środkowej i Wschodniej.

  Pierwsza dostawa takiej broni – 50 ton, trafiła do Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w październiku. Co znamienne SDF zostało proklamowane zaledwie kilka dni wcześniej i nie było niczym innym, niż nową nazwą pod którą ukryto kurdyjskie Ludowe Oddziały Obrony (YPG). Biorąc pod uwagę rolę swojego głównego proxy w Syrii, jaką Pentagon przyznał temu ugrupowaniu, taka zamiana marki, wraz z dołączeniem do SDF niezbyt dużej liczby przedstawicieli innych grup etnicznych, były obliczone na stworzenie legitymacji dla ofensywnych działań SDF w Syrii daleko poza terytorium zamieszkanym przez etnicznych Kurdów, co też właśnie się dzieje.

  SDF nie były jednak jedynym odbiorcą dostaw uzbrojenia radzieckiego typu. Balkan Insight informuje, że Amerykanie dostarczali je także ugrupowaniom operującym w południowej części Syrii, które nie mają tam żadnej okazji do kontaktu bojowego z ISIS, lecz walczą z siłami rządowymi.

  Portal prezentuje też dane na temat tego ile broni przepływało z poszczególnych krajów. Zdecydowanie najwięcej broni – o wartości aż 243,2 milionów dolarów, Pentagon przetransferował z Bułgarii. Broń o wartości 126,5 mln dol. pochodziła z Afganistanu. Z Czech sprowadzono uzbrojenie na łączną sumę 69,3 mln dol., z Rumunii 38,7 mln dol., Serbii 33,2 mln dol., Bośni i Hercegowiny 32,5 mln dol., Ukrainy 17,3 mln dol., Polski 9,4 mln dol., Chorwacji 6,3 mln dol., Kazachstanu 4 mln dol., Gruzji 1,8 mln dol. Obecnie Pentagon szuka dostawców także w Pakistanie i Wietnamie.

  Pierwsze dostawy realizowano poprzez zrzuty powietrzne, potem jednak, by je powiększyć, używano statków kontenerowców. Jak dowodzi mail, jaki wyciekł z korespondencji pracownika Pentagonu, głównym europejskim centrum logistycznym dla przerzutu broni do Syrii były amerykańskie bazy w Niemczech, co zresztą wywołało zaniepokojenie Berlina. Następnie kontenery z bronią wypływały z portów rumuńskich i bułgarskich. Ostatnimi bazami logistycznymi przed przerzutem do Syrii były bazy w Jordanii i Turcji. Korzystano jednak także z pomocy azerbejdżańskich Silk Ways, które przewoziły broń do Kuwejtu. Łącznie było to dziesiątki tysięcy karabinów Kałasznikowa, granatników RPG i dziesiątki milionów jednostek amunicji. Dziennikarze śledczy twierdzą, że tylko w niewielkiej części dokumentów Dowództwa Operacji Specjalnych, które oglądali, napisano o przerzuceniu w roku bieżącym 10 tys. AK-47, 6 tys. wyrzutni pocisków, 6 tys. ciężkich i lekkich karabinów maszynowych, 36 milionów jednostek amunicji.

  Dziennikarze śledczy twierdzą, że Pentagon usiłował ukrywać cel zakupów uzbrojenia radzieckiego wzoru. Dotarli do dwóch wersji analogicznych dokumentów Departamentu Obrony z marca i maja bieżącego roku, przy czym z późniejszych znika kod V7 stosowany na określenie programu wsparcia ugrupowań antyrządowych w Syrii. W dokumentach wpisywano też fałszywe państwa docelowe, do których trafiać miała zakupiona broń. Często fałszywe w sposób oczywisty, gdy jako ostatecznego klienta w certyfikatach wymaganych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, określano armię amerykańską, mimo, że w swoich przepisach nie przewiduje ona używania broni typu radzieckiego. Na takie dokumenty powołali się jednak urzędnicy rumuńscy, czescy, serbscy i gruzińscy, tłumacząc dlaczego wydawali zgodę na transfery broni.

  BIRN/Kresy.pl

  http://kresy.pl/wydarzenia/amerykanskie-abramsy-bradleye-wyladowaly-gdansku/

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/izraelski-czolg-wkroczyl-terytorium-syrii/


  sg-insight.com

  IZRAELSKI CZOŁG WJECHAŁ NA TERYTORIUM SYRII

  13 września 2017|2 komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Po raz drugi w ciągu kilku tygodni odział izraelskiej armii wyposażony w ciężki sprzęt wjechał w głąb terytorium Syrii. Potwierdza to wolę Tel Awiwu eskalowania konfliktu w sąsiednim państwie.

  Według związanego z syryjską opozycją portalu Al-Etihad, oddział izraelskiej armii wyposażony w czołg i buldożer wjechał w poniedziałek od strony Wzgórz Golan wgłąb terytorium Syrii. Według świadków zdarzenia, na których powołuje się portal, Izraelczycy, przy pomocy buldożera, stworzyli umocniony posterunek w pobliżu miasta Bir Ajam.

  Portal przypomina, że to kolejny taki wypad po przekroczeniu granicy 23 sierpnia. Tego dnia kilka izraelskich czołgów przekroczyło linię demarkacyjną i przez kilka godzin operowało w okolicach Tel Akasza, po czym zawróciło w kierunku Wzgórz Golan.

  Fakt infiltracji terytorium Syrii przez izraelskie oddziały lądowe potwierdza wolę Tel Awiwu do eskalacji konfliktu, w którym Izrael od dawna niemal otwarcie angażuje się po stronie przeciwników syryjskich władz, atakując syryjskie siły i instalacje wojskowe przy pomocy swojego lotnictwa. Charakterystyczne, że w bieżącym roku, wraz ze znacznymi sukcesami syryjskich sił rządowych w przejmowaniu kontroli nad kolejnymi rejonami kraju, Izraelczycy nasili kampanię takich ataków.

  Ale Izraelczycy wspierają także antyrządowe ugrupowania operujące w Syrii, w tym dżihadystów. Wykorzystuję do tego terytorium Wzgórz Golan. Jego większość jest nielegalnie okupowana przez Izrael, który zajął je po wojnie z Syrią w 1967. Po kolejnej wojnie w 1973 r. Syryjczykom udało się odzyskać niewielką część Wzgórz Golan, która tworzy obecnie odrębną prowincję przy linii demarkacyjnej oddzielającej tereny okupowane przez Izraela. Te ostatnie Tel Awiw bezprawnie anektował w 1981 r., czego do dziś nie uznaje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

  Na obszarze części Wzgórz Golan pod kontrolą Syrii, jej siły zbrojne muszą zmagać się ze wzmożona aktywnością antyrządowych ugrupowań zbrojnych, wśród których główną rolę odgrywają ekstremiści powiązani z Al-Kaidą. Wspieranie przez Izrael tych bojówek potwierdził już stacjonujący na Wzgórzach Golan kontyngent sił pokojowych ONZ (UNDOF), który udowodnił, także za pomocą nagrań wideo, że izraelscy żołnierze konwojowali rannych bojówkarzy do izraelskich szpitali, gdzie ci leczyli się by potem wrócić na front. Wielokrotnie raportowano o tego rodzaju przypadkach. Władze Syrii przypominają zaś, że izraelskie ataki często poprzedzają ataki antyrządowych bojówek.

  syrianobserver.com/kresy.pl

  Antymajdan2 @Antymajdan2:
  Izrael to zbrodniczy twór, jak tu nie zgodzić się z Iranem? Żydzi potwierdzają bezustannie prawdziwość tej oceny.

  Kojoto @Kojoto:
  jedni psychopaci gorsi od drugich…

  Polubienie

 7. http://kresy.pl/wydarzenia/putin-dazyl-pelnej-normalizacji-stosunkow-usa/


  cnn.com

  PUTIN DĄŻYŁ DO PEŁNEJ NORMALIZACJI STOSUNKÓW Z USA

  14 września 2017|0 Komentarze|w Ameryka, polityka, Rosja, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Portal BuzzFeed powołuje się na poufny rosyjski dokument, który miał stanowić mapę drogową do normalizacji stosunków między Rosją a USA.

  Jak wynika z dokumentu, w trzecim miesiącu urzędowania prezydenta Donalda Trumpa, prezydent Rosji Władimir Putin wysłał do Waszyngtonu jednego ze swoich dyplomatów ze śmiałą propozycją normalizacji stosunków dwustronnych. Propozycja obejmowała normalizację na poziomie wszystkich głównych instytucji rządowych obu krajów. BuzzFeed podaje, że rosyjski dokument przewidywał pełne odbudowanie relacji wojskowych, dyplomatycznych i gospodarczych.

  „W kwietniu rosyjski doradca ds. cyberbezpieczeństwa Andriej Krutskich miał się spotkać ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, aby odbyć konsultacje w dziedzinie zabezpieczenia informacji, wynika z dokumentu. Do maja oba kraje miały odbyć ‚specjalne konsultacje’ w sprawie wojny w Afganistanie, porozumienia nuklearnego z Iranem, ‚sytuacji na Ukrainie’, a także w sprawie denuklearyzacji Połwyspu Koreańskiego. A do czasu pierwszego spotkania Trumpa z Putinem, szefowie FBI, CIA, Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Pentagonu spotkaliby się twarzą w twarz z rosyjskimi odpowiednikami w celu omówienia obszarów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Zostałyby również przywrócone kanały wojskowe i dyplomatyczne uruchumione w trakcie ‚resetu’podczas pierwszej kadencji Obamy”.

  Jak powiedział Andrew Weiss z Carnegie Endowment for International Peace, „Ten dokument to ni mniej, ni więcej mapa drogowa do pełnej normalizacji stosunków USA i Rosji”.

  Urzędnicy Departamentu Stanu nie chcieli komentować treści dokumentu, ale nie zaprzeczyli jego autentyczności. Jak dotychczas, relacje amerykańsko-rosyjskie nie uległy zasadnicznej zmianie zapowiadanej przez Donalda Trumpa w trakcie kampanii wyborczej. Podsekretarz stanu Tom Shannon i jego rosyjski odpowiednik Siegierj Rybakow odbyli kilka nieformalnych spotkań dotyczących drażliwych tematów w stosunkach USA z Rosją, ale jak dotychczas nie widać konkretnych decyzji. W kwestii Syrii, Michael Ratney i Brad McGurk z Departamentu Stanu prowadzili regularne rozmowy z rosyjskimi odpowiednikami w celu omówienia zawieszenia broni na południowym zachodzie Syrii, a co się tyczy Ukrainy, rozmowy między amerykańskim wysłannikiem Kurtem Volkerem a rosyjskimi negocjatorami dopiero się rozpoczęły.

  Pentagon pozostaje zaś sceptycznie nastawiony wobec ewentualnej współpracy z Rosją w Syrii. Co prawda dyrektor CIA Mike Pompeo udał się na spotkania do Moskwy w maju, lecz agencja nie chce podać czego dokładnie dotyczyły dyskusje z Rosjanami.

  BuzzFeed cytuje wysokiego urzędnika Departamentu Stanu, który powiedział, że pierwotne oczekiwania Rosjan były nierealistyczne i, jak poinformował Siergieja Ławrowa sekretarz stanu Rex Tillerson w Hamburgu w lipcu, żadne szersze porozumienie nie wchodzi w grę dopóki Rosjanie nie wykaża się dobrą wolą na Ukrainie.

  Pomimo trudności w pierwszych miesiącach prezydentury Trumpa, Rosjanie pozostają optymistami. Jak powiedział niedawno nowy rosyjski ambasador w USA Anatolij Antonow, „Zawsze interesowała nas konstruktywna interakcja z Waszyngtonem na temat całej agendy bilateralnej i międzynarodowej”.

  Kresy.pl / BuzzFeed

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/putin-zgadza-sie-sily-pokojowe-onz-ukrainie/

  http://kresy.pl/wydarzenia/usa-programy-kaspersky-lab-zostana-usuniete-komputerow-rzadowych/

  http://kresy.pl/wydarzenia/dlug-publiczny-usa-wyzszy-niz-20-bilionow-dolarow/


  Rosja chce wycofać się z amerykańskich obligacji jako rezerw walutowychDolary, foto: pixabay.com

  DŁUG PUBLICZNY USA WYŻSZY NIŻ 20 BILIONÓW DOLARÓW

  13 września 2017|0 Komentarze|w Ameryka, gospodarka, polityka, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Amerykański dług publicznego powyżej 20 bilionów dolarów jest efektem podpisania piątek ustawy, zawieszającej na okres trzech miesięcy limit zadłużenia.

  Uchwalona przez obie izby Kongresu przeważającą liczbą głosów ustawa pozwoliła sekretarzowi skarbu na wznowienie pożyczanie pieniędzy po kilkumiesięcznym wykorzystywaniu tak zwanych przedsięwzięć nadzwyczajnych, aby zapewnić wypłacalność agend rządowych. Przedsięwzięcia nadzwyczajne dotyczą przykładowo wstrzymania zakupów wyłączonych z obrotu giełdowego obligacji skarbowych przez fundusze emerytalne pracowników państwowych. Bezpośrednio po przywróceniu możliwości pożyczania Departament Skarbu zwiększył dług o 317 miliardów dolarów.

  Zawieszanie limitu zadłużenia publicznego poprzez ustawy stosowane jest w USA od drugiej kadencji Barracka Obamy w 2013 roku. Dzięki temu sekretarz skarbu może zaciągać pożyczki na kwoty wymagane do wypłacania bieżących zobowiązań.

  ZOBACZ TAKŻE: Dług publiczny USA ciągle rośnie

  Trump ku zaskoczeniu Republikanów, porozumiał się z Demokratami w Kongresie w kwestii uwolnienia funduszy federalnych w wysokości 15 mld dolarów. Zostaną one wykorzystane na doraźną pomoc dla poszkodowanych przez huragan Harvey. W zamian prezydent zgodził się na zawieszenie limitu zadłużenia.

  Według oficjalnych danych podawanych przez sekretarza skarbu USA, już piątek dług publiczny podniósł się do nienotowanej wcześniej kwoty 20 bilionów 162 mld dolarów. Z tego 14,6 bilionów stanowią zobowiązania rynkowe, a ponad 5,5 bilionów na wyłączone z obrotu giełdowego obligacje, będące w posiadaniu różnych agend i funduszy rządowych. W relacji do PKB zadłużenie USA wynosi 104 proc.

  Prezydent Trump zwiększył amerykańskie zadłużenie od początku swojej kadencji o 1,1 proc. Dla porównania, przez całe dwie kadencje Obamy wzrósł o 87,7 proc. (9,32 biliona dolarów). George W. Bush zwiększył dług o  85,5 proc. (4,89 bln). Republikanin odziedziczył po Billu Clintonie dług na poziomie 5,72 miliona dolarów. Oznacza to, że przez ostatnie 16 lat dług USA wrósł niemal czterokrotnie.

  kresy.pl / pb.pl / bankier.pl

  Polubienie

 8. http://kresy.pl/wydarzenia/erdogan-ostro-odpowiada-natowskim-krytykom/


  źr. Scout.com

  ERDOGAN OSTRO ODPOWIADA NATOWSKIM KRYTYKOM

  14 września 2017|0 Komentarze|w bezpieczeństwo i obrona, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odpowiedział na głosy krytyki wobec jego państwa, spowodowane zakupem rosyjskich zestawów rakietowych ziemia-powietrze S-400.

  Krytyka ze strony amerykańskiego Departamentu Obrony spadła na Turcję po tym, gdy we wtorek ogłoszono, że państwo to przystąpiło do realizacji transakcji z Rosjanami, przelewając pierwszą pulę pieniędzy.

  „Szaleją na punkcie naszej umowy na S-400” – Erdogan powiedział w czasie spotkania z burmistrzami z ramienia rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).  „Czego oczekujecie? Mamy czekać na was? Dbamy o siebie pod każdym względem naszego bezpieczeństwa. Podejmujemy środki ostrożności i będziemy tak robić” – podkreślił Erdogan, który wskazywał na kłopoty w kooperacji z USA i Izraelem w kwestii napraw i serwisu  dronów kupowanych od tych państw.

  Choć relacje turecko-amerykańskie popsuły się znacznie po ubiegłorocznej próbie zamachu stanu ze strony grupy tureckich wojskowych, to wola dywersyfikacji dostaw uzbrojenia była sygnalizowana przez Ankarę już wcześniej. Jeszcze w 2013 roku turecki resort obrony ogłosił, że na potrzeby swojej obrony przeciwlotniczej zakupi zestawy rakietowe chińskiej produkcji FD-2000. Wówczas wielu zachodnich komentatorów traktowało tę deklarację jako zagrywkę negocjacyjną ze strony Turków, chcących uzyskać lepsze warunki zakupu rakiet ziemia-powietrze od któregoś z państwa NATO. Warunki oferowana przez Chińczyków Ankara również oceniła jako niekorzystne i ostatecznie zwrócili się w stronę Rosjan.

  Wyrzutnie rakietowe S-400 Triumf do system rakietowy czwartej generacji. Może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na 6 celów znajdujących się w odległości nawet 400 km. Rosjanie twierdzą, że mogą zwalczać nie tylko wrogie samoloty, ale także pociski balistyczne poruszające się z prędkością do 4,5 km na sekundę oraz rakiety typu cruise. Może wystrzeliwać zarówno rakiety obsługiwane przez zestaw S-300, jaki cztery nowe rodzaje rakiet.

  rt.com/kresy.pl

  http://kresy.pl/wydarzenia/pasmo-komplikacji-ws-systemu-wisla-mon-nie-jest-w-stanie-opanowac-sytuacji/

  http://kresy.pl/wydarzenia/dziennik-zbrojny-o-patriotach-dokad-plynie-wisla/

  http://kresy.pl/wydarzenia/usa-kluczowy-system-dla-polskich-patriotow-opozniony-o-lata/

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-usa-podpisaly-ws-patriotow/

  Polubienie

 9. tagore @tagore:
  Niepodległy Kurdystan nie będzie istniał bez dogadania się z Assadem , jeśli Kurdowie dadzą się wkręcić to skończy się to tak jak po traktacie w Trianon gdy podszczuci przez Turków wzięli udział w rzezi Ormian i stracili szansę na niepodległe Państwo.

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/waszyngton-kurdowie-chca-przekroic-syrie-mapa/


  facebook.com

  WASZYNGTON I KURDOWIE CHCĄ PRZEKROIĆ SYRIĘ [+MAPA]

  12 września 2017|1 Komentarz|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, polityka, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Po tym jak syryjska armia przerwała oblężenie ISIS wokół miasta Dajr az-Zaur w jego kierunku ruszyła ofensywa zbrojonych przez Amerykanów tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych.

  O tym jak Waszyngton wykorzystuje Syryjskie Siły Demokratyczne do sabotowania wysiłków syryjskiej armii na rzecz opanowania całego pasa terytorium, aż do granicy Iraku, pisaliśmy już w czerwcu. Cel USA wydaje się jasny, przeciąć Syrię z północy na południe, tak aby uniemożliwić Syryjczykom odzyskanie kontroli nad znaczną częścią granicy z Irakiem. Celem długofalowym jest utrudnienie im korzystania ze wsparcia operujących w Iraku Irańczyków. W perspektywie strategicznej, Amerykanie chcą stworzyć trwały kordon, który uniemożliwiłby stabilizację Syrii i przedłużenie przez jej terytorium szlaków komunikacyjnych, a w przyszłości ewentualnych rurociągów, transportujących irańską ropę i gaz na wybrzeże Morza Śródziemnego, co wiąże się z faktem, że administracja Donalda Trumpa, ponownie określiła właśnie Iran jako głównego wroga na Bliskim Wschodzie. Chodzi o zablokowanie powstania stabilnej osi Teheran-Damaszek-Bejrut.

  W perspektywie tej jasnym staje się polityczny cel proklamowania Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które składają się w znacznej mierze z kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG). Zmiana nazwy i włączenie pewnej liczby bojowników innego, niż kurdyjskie, pochodzenia etnicznego, ma legitymizować ich działania daleko poza obszarem zaludnionym przez Kurdów.

  Nie są to już domysły oparte na pośrednich przesłankach. Ciwan Ibrahim, szef kurdyjskiej policji bezpieczeństwa, funkcjonującej na opanowanych przez Kurdów terenach północnej Syrii (Asajisz), tłumaczył ofensywę SDF-YPG w prowincji Dajr az-Zaur koniecznością opanowania położonego daleko na południu przejścia granicznego z Irakiem Abu Kamal oraz znajdujących się w tym rejonie pól naftowych. Przyznał, że ma to służyć sabotowaniu odzyskania kontroli nad granicą przez władze Syrii, które uznał za realizatora „irańskiego projektu”.

  Najnowsze zdarzenia na frontach syryjskiego konfliktu potwierdzają wolę Kurdów zablokowania marszy syryjskiej armii na wschód. W sobotę SDF ogłosiły, że rozpoczynają ofensywę w kierunku położonego na wschodzie Syrii miasta Dajr az-Zaur. W praktyce SDF już wcześniej rozpoczęła działania na kierunku południowym. Pospieszna ofensywa została podjęta mimo tego, że koalicja ciągle nie może uporać się z resztkami ISIS broniącymi się w mieście Rakka, położonym, w przeciwieństwie do Dajr az-Zaur, w sąsiedztwie terytoriów etnicznie kurdyjskich. Działania SDF są więc najpewniej reakcją na sukcesy syryjskiej armii, która tydzień temu przyszła z odsieczą tej wysuniętej na wschód prowincjonalnej stolicy, gdzie oddziały rządowe były oblężone przez bojowników ISIS, przez 28 miesięcy.

  Obecnie Syryjczycy skutecznie oczyszczają  z dżihadystów zachodnie dzielnice i zachodnie przedpole miasta, zabezpieczając swoje linie komunikacyjne. Wschodnie dzielnice nadal pozostają jednak w ręku ISIS. I właśnie wzdłuż wschodniego brzegu posuwa się ofensywa SDF-YPG. Napotkała ona jednak opór ze strojny ISIS. W poniedziałek jego bojownicy rozpoczęli kontrofensywę przeciw siłom Kurdów. Dżihadyści chwalą się zniszczeniem kilku pojazdów SDF-YPG przy pomocy wyrzutni przeciwpancernych.

  cnn.com/almasdarnews.com/facebook.com/kresy.pl

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/syryjska-armia-odzyskala-wysuniete-wschod-lotnisko-video/

  http://kresy.pl/wydarzenia/sierpniu-bialym-domu-doszlo-ostrego-starcia-miedzy-mcmasterem-a-izraelska-delegacja/

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/putin-korei-polnocnej-pamietaja-o-losie-saddama-husajna/

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/prezydent-kurdystanu-rozmawial-amerykanami-o-alternatywie-dla-niepodleglosci/

  http://kresy.pl/wydarzenia/irak-zareagujemy-zbrojnie-jezeli-referendum-kurdystanie-doprowadzi-przemocy/

  http://kresy.pl/wydarzenia/panstwowa-agencja-kazachstanu-opublikowala-rewizjonistyczna-mape/

  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/hamas-gotowy-ugody-wladzami-palestyny/

  Polubienie

 10. jaa 188.146.110.*10 godzin temu
  I znów fotka na której nie ma samolotu. Gdzie podziały się te samoloty po uderzeniu w owe wieże? Odleciały na zapasowe lotnisko, czy zdematerializowały się po sekundzie? Gdzie spadły ich szczątki?

  9/11 zbrodnia systemu 83.6.175.*wczoraj
  NIEMOŻLIWE, żeby samolot w którym przód kadłuba jest z diaelektrycznego tworzywa sztucznego, zachował swój dziób w całości, po przejściu przez piętro całego budynku. A tak wynika z filmów 9/11…

  https://wpolityce.pl/swiat/357821-ucieczka-z-82-pietra-world-trade-center-w-tygodniku-sieci-wstrzasajace-wspomnienia-polki-z-11-wrzesnia-2001-r

  Ucieczka z 82. piętra World Trade Center. W tygodniku „Sieci” wstrząsające wspomnienia Polki z 11 września 2001 r.

  opublikowano: wczoraj


  autor: UA_Flight_175_hits_WTC_south_tower_9-11/commons.wikimedia.org/wPolityce.pl

  Kiedy byłam już po drugiej stronie mostu Brooklyńskiego, zaczęła się walić „moja” wieża. Nie mogłam na to patrzeć, słyszałam tylko krzyk ludzi. Kiedy po chwili odwróciłam się w tamtą stronę, Manhattan był jednym wielkim kłębowiskiem dymu, a wieże zniknęły z horyzontu

  — podczas krótkiego pobytu w Polsce opowiada Leokadia Głogowska.

  W najnowszym numerze tygodnika „Sieci” Polka, która przeżyła atak na World Trade Center, rozmawia z Jaromirem Kwiatkowskim.

  Pani Leokadia wraz z mężem Markiem i synem Michałem wyemigrowali z Polski w 1987 r. Po dwóch latach pobytu w RFN mieli do wyboru Australię, Kanadę lubUSA. Zdecydowali się na Stany. Nie była to emigracja z powodów politycznych, choć moja rozmówczyni wychowała się w antykomunistycznym domu i denerwował ją ustrój, w którym awans zawodowy był uzależniony od przynależności partyjnej.

  Nie wyjeżdżaliśmy też, by zbić majątek

  — zastrzega.

  Byliśmy bardzo młodzi, a Polska była zamkniętym krajem. Trudno się było wydostać stąd na Zachód, a ja byłam bardzo ciekawa świata

  — czytamy w tekście.

  Polka opowiada o dramacie tamtego dnia:

  11 września 2001 r. Zwykły, roboczy dzień. Rano wstaliśmy, Marek przygotował kawę, zjedliśmy śniadanie

  — opowiada Leokadia Głogowska.

  Mąż odwoził mnie do pracy samochodem. Wyszedł przede mną, by wyprowadzić samochód z parkingu.

  Pani Leokadia wyciągnęła z szafki z butami bardzo wysokie szpilki. Włożyła już jeden but i w tym momencie jej wzrok padł na płaskie, wygodne sandały.

  Jakiś głos powiedział mi w sercu: „Nie idź w szpilkach, zmień je na wygodne buty”. W ostatniej chwili zamieniłam szpilki na sandały

  — wspomina pani Leokadia.

  To był detal, który bardzo zmienił moją sytuację tego dnia. Podczas ucieczki z WTC nie mogliśmy ściągać butów, bo na klatkach schodowych leżało szkło. Dziewczyny, które uciekały w szpilkach i przeżyły, do dziś mają pozrywane ścięgna

  — dodaje.

  11 września w Nowym Jorku była piękna pogoda. Moja rozmówczyni podeszła do swojego biurka, które znajdowało się przy samym oknie. Przez kilka minut kontemplowała widok, który niezmiennie ją fascynował. Potem zajęła się jednym z projektów

  — wspomina Polka.

  Więcej nt. przebiegu zamachu z perspektywy osoby bezpośrednio dotkniętej jego tragedią w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”, dostępnym w sprzedaży od 11 września, także w formie e-wydania na http://www.wsieciprawdy.pl/e-wydanie.html.

  autor: „Sieci” – Największy konserwatywny tygodnik w Polsce

  gacek@gmail.com 78.11.217.*20 minut temu
  Plan dojścia do Prawdy (Blueprint for Truth) – 114 min. – Polskie napisy

  V 5.172.255.*31 minut temu
  Na YT jest sporo materiałów sporządzonych przez inzynierów, także po polsku, które krok po kroku konfrontują oficjalną wersję z wiedzą ścisłą. Wniosek jest tylko jeden: WTC zostały wyburzone.

  wacek 46.20.58.*6 godzin temu
  Przecież to było regularne wyburzenie. Taki budynek nie ma szans tak się zawalić, nawet po uderzeniu samolotu. No chyba, że uderzyłby, gdzieś na dole, a nie na samej górze.

  maksimum@maksimum7 godzin temu
  Pylu po zawaleniu wiez na dole Manhattanu ponizej Canal Street bylo po kolana. Ksiezycowy krajobraz.Caly dol Manhattanu byl zamkniety przez tygodnie,bo nie dalo sie tam ani chodzic ani jezdzic.

  Andrew just 172.56.12.*8 godzin temu
  Z tym atakiem ,to pic na wode, fotomontarz……….

  W. 217.17.38.*9 godzin temu
  Te wieże były jak bunkry, proszę sprawdzić jaki miały rdzeń i ramę… miały też zamontowane wyburzanie nuklearne… http://www.911thology.pl/nexus1.html

  Syjonizm=Terroryzm 174.1.120.*9 godzin temu
  Syjonistyczny rezim Izraela powinien zostac postawiony pod sciane za zbrodnie 911…

  dss 91.234.112.*10 godzin temu
  komunistyczna cenzura na wPolityce.pl

  bravo 83.29.35.*wczoraj
  Czytałem, miała kupę szczęścia, opatrzność nad nią czuwała.

  Polubienie

  • http://www.911thology.pl/nexus1.html

   11 Września – trzecia prawda.
   (Wersja w języku polskim, zawierająca dodatkowe zdjęcia i filmy)

   To read this article in English, click here:
   http://www.911thology.com/nexus1.html

   Прочитать эту статью на русском можно здесь: http://www.911thology.ru/nexus1.html

   “ …Jeżeli powiesz odpowiednio podłe kłamstwo i będziesz je wystarczająco długo powtarzał, to ludzie w końcu w nie uwierzą. Ale kłamstwo to można podtrzymywać jedynie dopóty, dopóki Państwo może chronić ludzi od politycznych, ekonomicznych i/lub wojskowych konsekwencji wynikających z tego kłamstwa. Wtedy priorytetem Państwa staje się użycie wszelkich środków, by represjonować tych, którzy poddają to kłamstwo w wątpliwość, ponieważ prawda jest śmiertelnym wrogiem kłamstwa, a zatem prawda jest śmiertelnym wrogiem Państwa”. – Joseph Goebbels, Minister Propagandy Nazistowskiej III Rzeszy Niemieckiej w latach 1933-1945.

   ” …Społeczeństwo opiera się w sumie na przekonaniu, że” Big Brother” jest wszechmocny, a rządzący są nieomylni. Ponieważ jednak w rzeczywistości” Big Brother” nie jest wszechmocny i rządzący nie są nieomylni, zachodzi potrzeba ciągłego dostosowywania sposobu postrzegania faktów. Słowem kluczowym jest tu „czarno-biały”(„blackwhite”). Podobnie jak w przypadku wielu słów tzw. nowomowy, słowo to ma dwa różne znaczenia. W stosunku do oponenta, przeciwnika, oznacza ono zwyczaj uporczywego twierdzenia, że czarne jest białe, wbrew oczywistym faktom. W stosunku do członka elity, oznacza to lojalną gotowość jej przedstawiciela do twierdzenia, ze czarne jest białe, gdy wymaga tego interes lub dyscyplina partii. Ale oznacza to również gotowość do uwierzenia, co więcej do utwierdzenia się w głębokim przekonaniu, że rzeczywiście czarne jest białe i że nigdy nie sądziło się inaczej. Wymaga to ciągłej zmiany postrzegania przeszłości, a jest możliwe dzięki sposobowi myślenia, który dotyczy wszystkich i jest określany, jako podwójne myślenie (doublethink)… – George Orwell, „Nineteen Eighty-Four”.

   ” …Musimy mówić prawdę o terroryzmie. Nie będziemy tolerować teorii spiskowych traktujących o wydarzeniach z 11-go Września; są to wierutne kłamstwa, które próbują dowieść, że wina nie leży po stronie terrorystów, że nie oni są winni… – Wystąpienie prezydenta G. W. Busha na Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych w siedzibie ONZ – Nowy Jork, 10 listopad 2001 09:38 EST

   O tak. Zgadzam się. Zróbmy to, Panie Bush. Skończmy z tolerowaniem tych skandalicznych teorii spiskowych natychmiast…

   Zacznijmy od najbardziej skandalicznej ze wszystkich teorii spiskowych na temat wydarzeń z 11-go Września 2001 – od tej, która stwierdza, że paliwo lotnicze („kerozyna”), jest w stanie przekształcić wielkie ilości stali konstrukcyjnej w lotny mikroskopijny pył, a miejsce tego niesamowitego zdarzenia nazwane zostanie punktem zerowym, epicentrum, „ground zero”. (..)

   Polubienie

 11. Komentarz przeniesiony z:

  https://skribh.wordpress.com/2017/09/13/536-334-rocznica-bitwy-pod-wiedniem-zwanej-odsiecza-wiedenska-wielkie-zwyciestwo-jana-3-sobieskiego-zahamowalo-ekspansje-islamu-w-europie-czyli-no-i-po-co-nam-to-bylo-czyli-kilka-mysli-o-k/#comment-13440

  kaeisia on 2017-09-15 o 12:03 said:

  Źli Rosjanie wspierający złego Asada i dobrzy Amerykanie i Kurdowie itd.

  Celebration of Fatherland Protector Day in Syria

  Russian sappers finish their duty at Aleppo

  Syria Free News
  Opublikowany 20 lut 2017
  Aleppo citizens thanks russian sappers, organizing a special holiday for them

  Opening school at Tariq-al-Bab, Aleppo Province, Syria

  Syria Free News
  Opublikowany 13 lut 2017

  U.S backed Kurds rush to stop SAA advance #NoBSnews

  TyrannyUnmasked
  Opublikowany 14 wrz 2017

  9/11, Trump and the Israeli connection. (Johnny Gat Mirror)

  TyrannyUnmasked
  Opublikowany 11 wrz 2017

  GENIUS EXPLAINS WITH FACTS WHY AND HOW ISRAEL DID 9 11

  ISREAL CONNECTION
  Opublikowany 14 mar 2017

  9/11 TRUTH Donald Trump’s Good Friend Larry Silverstein is a LIAR

  jeranism
  Opublikowany 27 sty 2017

  Polubienie

 12. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/izrael-wspiera-islamistow-syrii/


  sg-insight.com

  Izrael wspiera islamistów w Syrii

  3 lipca 2017|1 Komentarz|w bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, polityka, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Portal Middle East Eye komentuje niedawny reportaż amerykańskiego dziennika „Wall Street Journal” w którym walczący w Syrii bojownicy przyznają, że ich ugrupowanie otrzymuje bezpośrednie wsparcie od Izraela.

  W opublikowanym 18 czerwca reportażu trójka dziennikarzy śledczych „Wall Street Journal” pracujących w Tel Awiwie, Bejrucie i Ammanie uzyskała wypowiedzi pięciu bojowników antyrządowych ugrupowań walczących z władzami Syrii w rejonie przylegającym do okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Potwierdzili oni, co jeszcze pod koniec 2014 roku ogłosili żołnierze stacjonujących tam oddziałów ONZ – Izrael od lat wspiera antyrządowe bojówki finansowo, materiałowo, operacyjnie (np. lecząc rannych bojówkarzy w izraelskich szpitalach). W reportażu cytowane są słowa Moatasima al-Golaniego, komendanta ugrupowania Fursan al-Dżulan, który przyznaje wprost, że „nie przetrwalibyśmy bez wsparcia Izraela”.

  Piszący dla portalu Middle East Eye izraelski dziennikarz Richard Silverstein nie ma wątpliwości, że reportaż odkrywa „najbardziej strzeżony sekret” syryjskiego konfliktu, który jednakże już wkrótce może zmienić się w „koszmar Izraela”. Publicysta analizujący syryjskie pole bitwy zauważa, że nazwa Fursan al-Dżulan do tej pory nie pojawiała się w relacjach z walk na Wzgórzach Golan i ocenia, że to lokalne ugrupowanie „niewątpliwie ma afiliacje z większymi grupami islamistycznymi” obecnymi w tym rejonie, tym bardziej, ze w artykule „Wall Street Journal” wyklucza się przynależność do „umiarkowanych rebeliantów”. Silverstein cytuje zresztą artykuł z izraelskiego dziennika „Yediot Achronot”, w którym autor udowadnia, że „wcale nie błaha część syryjskich rebeliantów na Wzgórzach Golan przyjęła ekstremistyczna ideologię salaficką [od] Dżabhat an-Nusra, skrzydła Al-Kaidy” ale dla Izraela „to nie jest ważne”.

  Publicysta całkowicie zgadza się z tezami dziennikarzy „Wall Street Journal” podkreślając, że są one zbieżne z wynikami kilku lat jego badań „dokumentujących szeroką interwencję Izraela w konflikt syryjski, włączając liczne uderzenie w konwoje Hezbollahu i Irańczyków [wspierających władze Syrii], zestrzelenie syryjskiego odrzutowca” czy „zabójstwa komendantów Hezbollahu i irańskich [w Syrii]” a także „zrzuty zaopatrzenia dla oddziałów al-Nusry powiązanych z Al-Kaidą i bezpośrednie narady wywiadowcze między oficerami IDF [armii izraelskiej] i rebelianckimi komendantami”. Wszystko to pozwala, według Silversteina, określić stanowisko władz Izraela deklarującego neutralność wobec wojny w sąsiednim kraju jako „fałszywe twierdzenia”.

  Publicysta twierdzi, że Tel Awiw dąży do obalenia prezydenta Baszara al-Asada, „ponieważ jest on sprzymierzony z arcywrogami” Izraela – Iranem i libańskim Hezbollahem. W związku z tym „Izrael chce podzielonej Syrii. Chce kraju rozrywanego przez etniczne i religijne konflikty, by mógł zdominować Wzgórza Golan i zabezpieczyć północną granicę”. A ponieważ syryjska armia odnosi ostatnio sukcesy, rozszerzając kontrolę na kolejnych obszarach państwa, Silverstein spodziewa się „eskalacji” wrogich działań Tel Awiwu.

  Publicysta podkreśla przy tym, że Amerykanie także nie chcą ostatecznego zwycięstwa sił rządowych i stabilizacji Syrii w jej uznawanych międzynarodowo granicach. Ocenia, że takie działania jak zestrzeliwanie syryjskich samolotów wojskowych, potwierdzają, że cele Waszyngtonu w Syrii „odzwierciedlają” cele Tel Awiwu, administracja Trumpa „chce Syrii podzielonej na etniczne kantony”. Silverstein przestrzega, że takie działania mogą w końcu doprowadzić do bezpośredniego konfliktu z operującymi w Syrii siłami rosyjskimi.

  Analityk przestrzega Izraelczyków, że dzisiejsi ekstremistyczni sojusznicy bardzo łatwo mogą się obrócić w śmiertelnych wrogów, tak jak to się stało z wspieranymi przez Amerykanów w Afganistanie mudżahedinami. Silverstein wpisuje politykę Izraela w wielki konflikt w świecie islamu, w którym skupione wokół Arabii Saudyjskiej sunnickie monarchie zwalczają w regionie Bliskiego Wschodu Iran i jego sojuszników. Włączanie się w awanturniczą, w jego mniemaniu, politykę Saudów, Silverstein ocenia jako błąd Tel Awiwu.

  middleeasteye.net/wsj.com/kresy.pl

  Polubienie

 13. https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-jesli-usa-dostarcza-nam-bron-podobnie-moga-zrobic-wlk-brytania-kanada-inne-kraje/


  Petro Poroszenko, foto: wikimedia.org

  POROSZENKO: JEŚLI USA DOSTARCZĄ NAM BROŃ, PODOBNIE MOGĄ ZROBIĆ WLK. BRYTANIA, KANADA I INNE KRAJE

  19 września 2017|0 Komentarze|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, polityka, Rosja, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Według ukraińskiego prezydenta, jeśli USA zdecydują się dostarczać Ukrainie systemy broni defensywnej, w tym śmiercionośnej, to otworzy to możliwość takich działań ze strony innych krajów.

  Służby prasowe prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko podały, że Kijów i Waszyngton zrobiły postęp w rozmowach dotyczących dostaw tzw. broni defensywnej, w tym „śmiercionośnej” na Ukrainę.

  Przy okazji wizyty w USA, Poroszenko spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z liderami mieszkających tam Ukraińców, a także organizacji Tatarów Krymskich. Podkreślił, że poprawia to sytuację Ukrainy w dwóch aspektach. M.in., otwierając możliwość dostarczania takiej broni również przez inne kraje.

  – To nie tylko stanowisko, które pozwala nam znaczącą zwiększyć koszty ponoszone przez rosyjskiego agresora, jeśli ucieknie się do ofensywy. To otwiera również drogę do podobnego wsparcia ze strony Wielkiej Brytanii, Kanady i innych państw – powiedział ukraiński prezydent. – Czekamy na decyzję USA.

  Poroszenko zwrócił też uwagę na inną kwestię:

  – Kolejna ważna sprawa odnośnie broni defensywnej: to nie tylko systemy przeciwpancerne Javelin. Produkujemy systemy Stugna, oparte na innej zasadzie. Są bardzo efektywne, ale mówimy o systemach walki elektronicznej, które dałyby światu niepodważalny dowód na zbrodnie Rosji: lokalizację stanowisk, z których otwierają ogień, by zabijać naszych cywilów; gdzie, kiedy i jaki kaliber broni ciężkiej, zakazanej przez porozumienia mińskiej, ściągnęli.

  Ukraiński prezydent zaznaczył, że ma to pomóc w zdobyciu dowodów przeciwko Rosji, które zostaną użyte przeciwko niej, gdy Kijów skieruje sprawę do Trybunału w Hadze. – To nie jest po prostu broń, to narzędzie prawne, by broń ukraińskiego stanowiska.

  Poroszenko poinformował również na Facebooku, że amerykański Senat przyjął projekt ustawy ws. budżetu na obronność na 2018 rok. Przewiduje on przeznaczenie 500 mln dolarów na wsparcie dla Ukrainy w sferach bezpieczeństwa i obrony poinformował. Jego zdaniem, dokument zatwierdza dostarczanie Ukrainie broni śmiercionośnej o charakterze defensywnym, a także umożliwia rannym ukraińskim wojskowym leczenie w amerykańskich placówkach medycznych i wzmacnia zdolności sił powietrznych i morskich.

  – Po raz pierwszy, na poziomie legislacyjnym, proponuje się dostarczenie Ukrainie takich środków defensywnych: radarów obrony powietrznej i śledzenia sytuacji naziemnej, min morskich, okrętów przybrzeżnych i straży przybrzeżnej – podkreślił Poroszenko.

  PRZECZYTAJ:John Mearsheimer: Nie dozbrajajcie Ukrainy

  Czytaj również: Dlaczego dozbrajanie Ukrainy to naprawdę bardzo zły pomysł

  W kwestii dotyczącej dostarczania Ukrainie tzw. broni defensywnej głos zabrał też były sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen. Po wizycie w Donbasie, gdzie był gościem strony ukraińskiej oświadczył, że to niezbędny krok.

  – Powinniśmy dostarczyć Ukrainie systemy broni defensywnej – napisał na facebooku Rasmussen. Zamieścił również nagranie, w którym podkreśla, że Zachód jest to Ukraińcom winien.

  Broń śmiercionośna na Ukraina

  W ostatnim czasie władze w Kijowie intensyfikują działania na rzecz pozyskania od USA tzw. broni śmiercionośnej. Chodzi tu przede wszystkim o nowoczesne rakietowe systemy przeciwpancerne. Pod koniec sierpnia kwestia ta była jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Petra Poroszenki z delegacją amerykańskich kongresmenów. Ukraiński prezydent wezwał do ułatwienia procedur pozyskania przez Ukrainę amerykańskiej broni śmiercionośnej w ramach programu pomocy USA dla Ukrainy.

  Na początku września prezydent Rosji Władimir Putin odniósł się do amerykańskich planów wysłania Ukrainie tzw. broni śmiercionośnej. Putin przestrzegł, że poza wzrostem liczby ofiar, niczego to nie zmieni. Zasugerował jednak, że może to doprowadzić do eskalacji w innych strefach konfliktu.

  Wcześniej szef Pentagonu James Mattis przyznał, że rozważane jest przekazanie Ukrainie tzw. broni śmiercionośnej. Mattis powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy: Zobowiązujemy się do udzielania pomocy w waszych wysiłkach na rzecz obrony waszego państwa i narodu Ukrainy. Wspieramy wysiłki Ukrainy ku modernizacji sektora obronnego, dzięki czemu jej siły zbrojne stają się bardziej efektywne.

  Szef Pentagonu zapowiedział również, że po rozmowach w Kijowie wróci do Waszyngtonu z „konkretnymi rekomendacjami”, odnośnie sprzedaży przez Stany Zjednoczone śmiercionośnej broni na Ukrainę.

  Unian / 112.ua / Kresy.pl

  https://wpolityce.pl/swiat/358502-usa-przeznacza-500-mln-dolarow-na-cele-obronne-ukrainy-ogromne-wsparcie-od-amerykanskiego-sojusznika

  https://wpolityce.pl/polityka/358492-wiceszef-msz-na-ukrainie-rozmawial-w-kijowie-o-bezpieczenstwie-miedzynarodowym-i-polskiej-pomocy-rozwojowej

  https://wpolityce.pl/swiat/358535-spotkanie-prezydentow-polski-i-ukrainy-w-onz-duda-i-poroszenko-rozmawiali-o-sytuacji-w-donbasie-i-wspolpracy-obu-panstw

  https://wpolityce.pl/polityka/358553-spotkanie-prezydentow-polski-i-litwy-w-nowym-jorku-rozmawiano-min-o-konsekwencjach-zapad-2017-i-sytuacji-polakow-na-litwie

  Polubienie

 14. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/zbrojny-wyscig-syryjska-rope-mapa/


  Sytuacja militarna w prowincji Dajr az-Zaur, twitter.com

  ZBROJNY WYŚCIG PO SYRYJSKĄ ROPĘ [+MAPA]

  19 września 2017|0 Komentarze|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, polityka, Rosja, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Oddziały syryjskiej armii rządowej dokonały pospiesznego desantu na wschodni brzeg Eufratu. Chcą zablokować pochód oddziałów, którym patronują USA, a które chcą zająć główny rejon roponośny Syrii.

  Błyskawiczna ofensywa Syryjskiej Armii Arabskiej doprowadziła do pogromu oddziałów ISIS w centralnej części Syrii. Pozwoliło to armii na kierowanie oddziałów do szybkiego marszu na wschód. 5 września siłom rządowym udało się dojść do prowincjonalnej stolicy Dajr az-Zaur, które było oblężone przez ISIS przez 28 miesięcy. Dżihadyści ciągle kontrolują część terenu miasta, ale armia odsunęła ją od lokalnego lotniska na tyle, by przeprowadzić duże dostawy materiałowe za jego pośrednictwem. Oddziały rządowe uderzyły na zgrupowanie ISIS okupujące, położoną między główny korytem Eufratu a jego odnogą, wyspę Sakr.

  Sukcesy te pozwoliły na przprowadzenie w poniedziałek desantu na wschodni brzeg Eufratu. Dokonano tego błyskawicznie budując most pontonowy na tej dużej rzece. Istotne wsparcie dla tej operacji zapewnili Rosjanie, prowadząc intensywne bombardowania pozycji ISIS na wschodnim brzegu Eufratu. Najbardziej wysunięte na wschód od Eufratu punkty osiągnięte wczoraj przez syryjskich żołnierzy, to miejscowości Marrat i Mazlum, gdzie oddziały inżynieryjne zabrały się za przygotowanie umocnionych pozycji. Syryjscy dowódcy spodziewają się bowiem silnych kontrataków ISIS na te pozycje.

  Niemal natychmiast po odsieczy syryjskiej armii dla Dajr az-Zaur, na południe ruszyły oddziały tak zwanych Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). To koalicja skupiona wokół kurdyjskich Ludowych Oddziałów Obrony (YPG), zaopatrywanych w broń i wspieranych operacyjnie przez USA. SDF prowadzać operację w prowincji Dajr az-Zaur mimo, że nie ma tam ludności kurdyjskiej. Dowództwo ofensywy SDF twierdzi nawet, że prowadzą ją oddziały złożone w większości z miejscowych Arabów, choć tempo w jakim oddziały amerykańskiego proxy pojawiły się pod Dajr az-Zaur każe wątpić, czy były w stanie zmobilizować lokalną ludność. Niemniej SDF zajęły, położoną na północnym wschodzie miasta, dzielnicę przemysłową i proklamowały powstanie „Rady Wojskowej Dajr az-Zaur”, w imieniu której przedstawiają swoje roszczenia do kontroli nas wschodnią częścią tej prowincji. Formalny przewodniczący Rady wprost ostrzegł syryjską armię przed próbą opanowania wschodnich przedmieść prowincjonalnej stolicy. Podobne wypowiedzi padały z ust komendantów SDF ostrzegających, że „każdy strzał w tym obszarze” uznają za atak na własne oddziały i „odpowiednio odpowiedzą”.

  Poza oczywistym celem geopolitycznym, jakim jest niedopuszczenie do odzyskania przez legalne władze Syrii szerokiego oparcia o granicę Iraku, a tym samym geograficznego osadzenia osi Iran-Irak-Syria-libański Hezbollah, Amerykanie i Kurdowie chcą także przejąć pod swoją kontrolę najważniejszym obszarem roponośnym w Syrii. Duża część syryjskich pól naftowych, w tym największe z nich – al-Omar, znajduje się właśnie w prowincji Dajr az-Zaur, na wschodnim wybrzeżu Eufratu.

  Wyścig do pól naftowych spowodował, że syryjskie siły rządowe znajdują się obecnie około 5 kilometrów od oddziałów SDF. Kurdowie już oskarżyli lotnictwo syryjskie i rosyjskie o atak na swoje pozycje, do którego miało dojść w sobotę, a w którym rannych miało zostać 6 ich bojowników. Podobne informacje upowszechniał sztab amerykański dowodzący operacjami militarnymi w Syrii. Oba komunikaty różniły się jednak znacznie w opisie okoliczności zdarzenia – tego kto i kiedy zaatakował SDF. Niemniej może to świadczyć o gotowości do konfrontacji.

  Z drugiej strony rzecznik amerykańskiego sztabu pułkownik Ryan Dillon powiedział agencji Associated Press, że Waszyngton utrzymuje „otwarte linie” komunikacji z władzami Syrii by uniknąć incydentów zbrojnych. Jak zwraca uwagę kurdyjski portal Rudaw, to pierwsza taka oficjalna deklaracja amerykańskiego wojskowego.

  Dla map niżej: kolor czerwony – syryjskie siły rządowe, żółty – SDF/YPG, szary – ISIS

  almasdarnews.com/rudaw.net/twitter.com/kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.