574 Fakty są takie, że to już jest zimna wojna nazistów z banderowskiej UPAdliny z Polską… i nie ważne, że „niektórzy” nie chcą tego UPArcie zrozumieć


Wołodymyr Wiatrowycz, foto: rbc.ua


Puk, puk… Folni ludziofie, itp,.. Jest tam kto? No i jak tam? Czarno-czerwona czekulada ciągle smakuje? No to smaczneho! 🙂

Ułauła, ułauła, ułauła… Mmm… Hihihihi, hehehehe, hahahaha… LOL


franciszekk @franciszekk:
No i macie ku rozwadze wszystkie PiS-iory z kim próbowaliście się „układać! Ich zamiarem jest PO+dstęp, oszustwo, wymanewrowanie cudzeńca, dobranie się do jego kasy a jak się da i nadarzy się okazja, to bezlitośnie i okrutnie zamordować! To jest inna cywilizacja, niebezpieczna dla naiwniaków !

tagore @tagore:
I bardzo dobrze tylko tak dalej.

bob @bob:
Nikt szanujący się nie rozmawia z taką szmatą

Monroe @Monroe:
Jeśli widzę na Ukrainie jakąś ‚rękę Kremla’, to jest nią Wiatrowycz. On się zajmuje już nawet nie tyle propagowaniem banderyzmu, co denerwowaniem Polaków. A bez wsparcia Polski los Ukrainy jest przesądzony. Nawet Galicja nie wymknie się Moskwie.

Laszka @U.D:
A co on myślał, że tupnie swoim banderowskim kopytem, a Polacy rzucą się banderze i UPA pomniki stawiać? POPIS pewnie by to z roskoszą zrobił, ale najzagorzalsi banderofile zdają sobie sprawę, że w Polsce to nie przejdzie. Czekamy na kolejne kroki banderlandu. A ja coraz szerzej się uśmiecham….

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-ukrainskiego-ipn-polacy-chca-rozwiazania-sprawy-polskich-pochowkow-ukrainie/

SZEF UKRAIŃSKIEGO IPN: TO POLACY NIE CHCĄ ROZWIĄZANIA SPRAWY POLSKICH POCHÓWKÓW NA UKRAINIE

28 października 2017|5 komentarzy|w kresy, polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

Zdaniem negacjonisty wołyńskiego Wołodymyra Wiatrowycza, Polacy odrzucają ukraińskie propozycje uregulowania spraw związanych z pochówkiem.

Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wiatrowycz w poście opublikowanym w serwisie Facebook stwierdził, że Polacy od wiosny nie prowadzili tak naprawdę do rozmów, a nierozwiązana kwestia pochówków tworzy dla Polaków jak stwierdzi cudowną okazja do pustych deklaracji o szacunku dla zmarłych i niemożności porozumienia się z Ukraińcami.

Negacjonista wołyński podkreślił, że ukraińska blokada ekshumacji jest odpowiedzią na demontaż przez Polskę nielegalnego ukraińskiego pomnika UPA na cmentarzu w Hruszowicach pod Przemyślem.

ZOBACZ TAKŻE: Majkowski: Szeremeta i Wiatrowycz zablokowali poszukiwania szczątków Polaków na Ukrainie

Wiatrowycz proponuje wzajemną dwustronną legalizacja wszystkich dotychczasowych miejsc pamięci i pochówków w Polsce i na Ukrainie. Szef ukraińskiego IPN twierdzi, że na Ukrainie znajduje się ponad 150 takich miejsc związanych z polskimi zmarłymi nie posiadającymi odpowiedniej dokumentacji.

Według Wiatrowycza Polacy nie przedstawili jeszcze żadnego spisu ukraińskich pochówków na terenie Polski, które mogły powstać nielegalnie.

Kresy.pl / facebook.com

gotan @gotan:
nikt polaków nie denerwuje…. Wypociny jakie wypowiada ten hajdamaka ,czyni na własny użytek….Nikt z poważnych historyków bełkotem bandersyna nie przejmuje się..To typowy Azjata…Paskudzi gdzie się da….nawet wówczas kiedy nie wie komu służy upadliński bełkot….Koniec banderlandu niebawem…Przestaniecie istnieć…i co wtedy ?

greg @greg:
Sluchaj, klamliwy szczurku halicki. W Polsce, wszystkie ofiary OUN i tzw. UPA, jak tez rezimow hitlerowskiego i sowieckiego, od dawna sa godnie pogrzebane i spoczywaja na cmentarzach w swoich mogilach. Co więcej, kozi bobku, w mogilach spoczywaja nawet ZBRODNIARZE I OPRAWCY (np. mogily zbiorowe zbrodniarzy wojennych z tzw. UPA na ukrainskim cmentarzu wojennym w Przemyslu czy hitlerowcow na niemiecki cmentarzu wojennym, tamze). Natomiast u ciebie na UPAinie tzw. banderlandzie, na zdewastowanym i wyludnionym przez barbarzynskie banderowskie ludobójstwo
ponad 180 tys. ludnosci cywilnej oraz wypedzeniu pod grozba smierci 1 mln, Wolyniu i Małopolsce Wsch., strasza niepogrzebane szczatki bezbronnychOFIAR tego bestialskiego ludobujstwa.

Warunkowanie ich pogrzebania, stawianiem w Polsce jakichs wymyslnych gloryfikujacych zbrodniarzy pomnikow ( bo przeciez nagrobki, wszyscy pochowani juz dawno maja) zwyrodnialym zbrodniarzom i bandytom, automatycznie wylacza cie klamliwy bandersynu ze zbiorowiska ludzi, a stawia obok ostatnich dewiantow i degeneratow. Polska juz wszystko zrobila (takze w sferze reprywatyzacji bylego ukrainskiego majatku, i to az z nawiazka (dobrym przykladem jest znowu Przemysl gdzie zwrocono olbrzymi gmach II LO, tzw. Dom Ukrainski oraz dziesiatki innych nieruchomosci, a kosciol garnizonowy na katedre bizantyjsko-ukrainska wraz z zabudowaniami na plebanie, biskupowi ukrainsko-bizantynskiemu wrecz za nic PODAROWANO). Wy, falszywe gady, w zadnej z tych spraw nie zrobiliscie nic. Wiec, do roboty! Wykazcie sie lub nastapi koniec karmienia pasozytow i wrogow i otrujecie sie waszym jadem i utopicie we wlasnych odchodach.

Kas @Kas:
Tak się zastanawiam… Mamy przecież jakieś służby specjalne UOP-y, ABW-ery 😉 jednostki wojskowe do zadań niewykonalnych np. „Grom”. Czy nie mogli by ci chłopcy jakoś dyskretnie, bez hałasu i rozgłosu uciszyć tego gnojka Wiatrowycza? Rzecz jasna, tylko pytam z ciekawości a nie proponuję i nie namawiam. Podobno we Francji jest taka specjalna grupa w dyspozycji prezydenta RF, która załatwia takie sprawy. To znaczy, gdy jest taki uciążliwy osobnik, przeważnie polityk z jakiegoś afrykańskiego kraiku, który swoimi działaniami szkodzi interesom Francji i wszelkie próby przekonania go po dobroci, przemówienia do rozumu nie dają rezultatu, to prezydent RF decyduje o wysłaniu takich gości, co rozwiązują ten problem i ukręcają łeb sprawie. Nie wiem czy to jest prawda, tylko gdzieś to słyszałem. Ja oczywiście do niczego takiego nie nawołuję, tylko tak sobie „głośno myślę” i te przemyślenia tak mnie nurtują, że poczułem potrzebę podzielenia się nimi z kimś.

Beresteczko1651 @Beresteczko1651:
Zobaczycie, że niebawem znajdą się polskojęzyczne coorvy gotowe odbudować ten bandycki „pomnik”, zalegalizować pozostałe, postawione w Polsce nielegalnie przez ukraińskich dywersantów a także postawić kolejne i bić przed nimi pokłony. To tylko kwestia czasu. Jedynym wyjściem z sytuacji jest likwidacja reszty nielegalnych „pomników” ukraińskich ludobójców i jasne danie do zrozumienia ukraińcom przebywającym na terenie Polski, jak się powinny zachowywać ich władze, żeby ich pobyt tutaj mógł być tolerowany!

Laszka @U.D:
@Beresteczko1651 Im prędzej się ujawnią, tym prędzej uśpionej reszcie oczy sie otworzą. A ci co chcieliby to zrobić, będą się modlić o azyl w San Escobar.

franciszekk @franciszekk:
Stara zasada w PO+dobnej sytuacji zawsze miała takie praktyczne zastosowanie cyt. ” im gorzej to tym lepiej”!

jaro7 @jaro7:
Sama myśl o rozmowie z tym degeneratem,kłamca i debilem jest poniżej honoru normalnego Polaka.także p.Motyka wracaj na rolę uprawiać ziemię do czegoś stworzony a nie obściskuj sie z tym zerem bo sobie wystawiasz jak najgorsze swiadectwo.Rozmowa z wiatrowyczem to jak rozmowa z gobbelsem.

…..


autor: Fratria

Narodowy Front Polski
Zrozumcie, że PiS nie ma tu nic do gadania. Rozkazy o wspieraniu przez Polskę Ukrainy wydaje USA i Izrael. PiS tak boi się Rosji, że poświęca w imię wojsk NATO pomordowane kobiety i dzieci z Wołynia.

ala wilk
Pisowcy jak widać chcą wywołać wojnę polsko-ukraińską ku uciesze Putina i jego psa Orbana.

Tyle.w.temacie
To podręcznikowy sposób jak można łatwo roztrwonić przychylność społeczeństwa kraju sąsiedniego, która wobec rosyjskiej interwencji i mimo obciążenia traumą wołyńską w większości dobrze Ukrainie życzyła… niestety w stosunku do tego upadłego kraju należy wykazać daleko idącą ostrożność i nie bawić się w filantropa, bo oni już tak mają, że kąsają rękę która jest wyciągnięta na zgodę i nigdy nie jest pusta

fritz
*IPN ma rowniez fatalane stosunki z Polska nie podejmujac ekshumacji w Jedwabnem i nie publikujac raportu prof. Koli (to jest skandal).

juju44
To nie jest konflikt z ukrami ale z zydami. Caly rzad ukrainski jest zazydzony a szefem jest prezydent zydowski. Ja bym bardzo szybko zmusil ich do porzadku przez embargo na „ukrainskie” slodycze czy czekoladki. Drugi punkt to wydalanie ukraincow a wowczas zaczna sie rozroby bo za wyjatkiem przewalek kasowych nic ten prezydent dla ukrow nie robi i bieda sie rozrasta. Bylem tam, rozmawialem z ludzmi i dlatego moj wpis.

Steve
Niestety, polski rząd prowadzi bardzo niemądrą politykę wobec Ukrainy. Nie ma dnia, żeby PIS nie zrobił dla nich czegoś dobrego. W zamian otrzymuje coraz mocniejsze kopy w krocze.

tomahawk
Prezydent Clinton miał napisane nad biurkiem -GOSPODARKA GŁUPKU Prezes Kaczyński jeśli nie chce przegrać na własne życzenie wyborów parlamentarnych za dwa lata , musi sobie napisać POLSKA , a nie Ukraina głupku . Mamy dosyć klęczenia przed faszystowskim rządem z Kijowa marszałków Kuchcińskiego, Karczewskiego czy Terleckiego, mamy dość wiernopoddańczych hołdów kijowskich ministrów Macierewicza, Waszczykowskiego, Solocha czy Szczerskiego. Brakuje słów co zrobiliście z zaufaniem Polaków przez dwa lata. Gospodarka głupki, nie wystarczy.

https://wpolityce.pl/polityka/364291-prezes-ipn-bez-zludzen-instytut-ma-fatalne-relacje-ze-strona-ukrainska-to-jest-tak-naprawde-zimna-wojna

Prezes IPN bez złudzeń: Instytut ma fatalne relacje ze stroną ukraińską; to jest tak naprawdę zimna wojna

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

IPN ma fatalne relacje ze stroną ukraińską; to jest tak naprawdę zimna wojna; bez gestu ze strony Ukrainy nie będzie przełomu w naszych relacjach

—powiedział w czwartek prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Zapytany w Telewizji Republika o reakcję Instytutu Pamięci Narodowej na wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który zrównał UPA z Armią Krajową, prezes IPN dr Jarosław Szarek ocenił ją jako „fałszywą, niesprawiedliwą i skandaliczną”.

IPN wydał dzisiaj oświadczenie w sprawie tej wypowiedzi. Całkowicie ahistorycznej, nieodnoszącej się do faktów

—powiedział Szarek. Przypomniał, że Wiktor Juszczenko „nie jest jakimś tam politycznym harcownikiem, tylko byłym prezydentem Ukrainy”.

Waga jego słów jest ogromna. (…) Myślę, że on wie, co mówi dotykając tych relacji polsko-ukraińskich

—podkreślił prezes IPN.

Szarek przypomniał, że Juszczenko w 2005 r. otrzymał Order Orła Białego. Zwrócił też uwagę na moment wypowiedzenia tych słów przez byłego prezydenta Ukrainy.

Jeszcze dobrze z Ukrainy nie wyjechał pan wicepremier Gliński, który pojechał tam, żeby próbować rozwiązać ten problem, jaki mamy z Ukrainą (…) To m.in. upamiętnienia naszych rodaków, którzy zostali zamordowani na Ukrainie, na Wołyniu czy w Małopolsce Wschodniej

—powiedział.

Ukraina musi jedno wziąć pod uwagę, że taka droga gloryfikacji tych formacji (UPAOUN – PAP) jest całkowicie ahistoryczna. (…) UPA była zbrojną organizacją jednej z partii, nawet jednej z frakcji partyjnych

—ocenił Szarek.

Przypomniał, że Armia Krajowa „nigdy nie mordowała ludności cywilnej”.

UPA ma na swym sumieniu morze krwi. To jest co najmniej 130 tys. zamordowanych osób cywilnych: dzieci, kobiet, starców

—podkreślił.

Będziemy bronić swojego dobrego imienia, bo takie są fakty historyczne. (…) Tutaj nie ma żadnej symetrii pomiędzy UPA i AK. (…) I my nie zgodzimy się na naginanie faktów historycznych tylko dlatego, że na tej tradycji Ukraina chce budować fundamenty swojej tożsamości historycznej

—zapowiedział dr Szarek.

Pytany o współczesne relacje polsko-ukraińskie prezes IPN zaznaczył, że parokrotnie rozmawiał ze stroną ukraińską.

Wielokrotnie wykazywaliśmy dobrą wolę. Byliśmy przez wiele miesięcy gotowi iść na kompromisy. Ten kompromis miał polegać nie na tym, że to jest kompromis z prawdą – tylko na tym, że odsuwamy pewne tematy. Nie zajmujemy się tym. Odsuwamy Wołyń, bo wiadomo, że ta opowieść strony ukraińskiej jest nie do przyjęcia dla nas

—mówił.

Podkreślił, że istnieją inne momenty we wspólnej historii, gdzie „możemy budować wspólne relacje”. Wymienił m.in. rok 1920, działalność kościoła podziemnego w latach 70. XX w., ruch dysydencki, wspólną tragedię ofiar bolszewizmu, wielki głód, wielki terror.

Są takie kwestie, gdzie możemy się porozumieć. (…) Komuś zależy jednak, by ten plan współdziałania tutaj nie został zrealizowany. Rozmawiałem kilka razy przed wieloma miesiącami z panem Wołodymyrem Wjatrowyczem, z wiceministrem spraw zagranicznych, z wicepremierem Ukrainy i zawsze takie zdanie przedstawialiśmy. I było zrozumienie ze strony ukraińskiej

—mówił Szarek.

Przypomniał, że pojawiły się deklaracje wspólnych obchodów Roku 1920.

Ale to były tylko słowa. Później okazywało się, że po tych deklaracjach nasza ekipa z Biura Poszukiwań i Identyfikacji nie jest wpuszczana na Ukrainę (…) Więcej, gdy jedna z firm zajmujących się poszukiwaniem chciała skorzystać z naszych archeologów, pracowników IPN, poszukując grobów legionistów na Wołyniu pod Kostiuchnówką. Temat zupełnie by się wydawało neutralny (…). I władze ukraińskie odebrały im koncesję na te poszukiwania

—powiedział prezes IPN.

Więc tu nie ma minimum dobrej woli. Trudno w takich warunkach się porozumieć

—ocenił.

Szarek uchylił się od analizy współczesnej sceny politycznej na Ukrainie, gdyż „trzeba bardzo dobrze znać tamtejsze realia”.

Zaznaczył, że „Polska wielokrotnie wykazywała dobra wolę”. Dodał: „ale są granice. I myślę, że osiągnęliśmy tę granicę”.

Prezes IPN zaznaczył, że „potrzebny jest jakiś gest ze strony ukraińskiej”.

My wyczerpaliśmy cały zasób dobrej woli. Nam zależy na relacjach dobrych z Ukrainą. Przecież to są nasi sąsiedzi

—dodał.

Przypomniał, że jako „osoba prywatna wiele razy bywał na Ukrainie”, gdzie poszukiwał polskich śladów, cmentarzy i grobów – i nigdy nie napotkał wrogości ze strony zwykłych Ukraińców.

Tu też trzeba powiedzieć o tym, co stało się kilka miesięcy temu w Suszówce. Ta kwestia usunięcia tego upamiętnienia ukraińskiego, które zostało zbudowane tam w 1994 r.

—przypomniał dr Szarek.

Od samego początku ono miało status nielegalnego upamiętnienia. I to zostało rozebrane w ostatnim czasie i wywołało duży sprzeciw Ukrainy. (…) Natomiast nie ma żadnych wątpliwości, że to upamiętnienie powstało niezgodnie z polskim prawem od samego początku

—ocenił.

Zadeklarował, że IPN „jest gotowy postawić tam upamiętnienie”.

Ale najpierw trzeba dokonać ekshumacji, żeby wiedzieć, kto tam spoczywa. To był pomnik na chwałę UPA. A to trzeba zbadać, czy tam w ogóle żołnierze UPA leżą, czy ludność cywilna

—wyjaśnił.

Stanowisko strony ukraińskiej jest zupełnie nieprzejednane. Oni niemalże i to dosłownie traktują ten pomnik jak relikwię. Zażądali m.in. wydania im gruzu po tym pomniku

—powiedział dr Szarek.

Pytany czy w ostatnim czasie mamy do czynienia z zaostrzeniem relacji polsko-ukraińskich Szarek przyznał, że „tak się dzieje, na wielu poziomach, zwłaszcza na medialnym”.

IPN ma fatalne relacje ze stroną ukraińską. To jest tak naprawdę zimna wojna

—ocenił prezes IPN.

Zastrzegł jednak: „ale w rzeczywistości to nie jest prawda. My od wielu lat mamy bardzo dobre kontakty z historykami ukraińskimi. Wielu z nich można określić jako naszych przyjaciół. Mamy bardzo dobrą współpracę archiwalną. I to się dzieje w ostatnich miesiącach” – mówił, podając przykłady podpisanych umów o współpracy z archiwami w Odessie, Witnicy i Kijowie.

I to jest zupełnie inna jakość, inna rzeczywistość

-wyjaśnił.

Strona ukraińska musi zrozumieć, musi przejść tę drogę, którą przeszli Niemcy

—ocenił prezes IPN. Podkreślił, że „Niemcy przez dziesięciolecia nie ukrywali swojej winy”.

Tutaj ten wyznacznik prawdy jest elementarną rzeczą

—podkreślił. I dodał, że „bez gestu ze strony Ukrainy nie będzie przełomu” w relacjach polsko-ukraińskich.

kk/PAP

Poleszuk
My jak zwykle Jaśnie Wielmożni szlechetni nigdy nie traktowaliśmy ich jak bydło nie zburzyliśmy im w 1938 roku setek światyń a teraz gdy oni walczą z Sowietem to my o Rzezi

Michał
Za modry banderowców i to natychmiast. Zobaczymy ja długo będę podskakiwać .

as
Niemcy coś przeszli? Rozliczyli? Ukarali sprawców zbrodni? Ukrofilski PiS od lat irracjonalnie wspiera Upadlinę.

filodendron
Panu Juszczenko należy odebrać Order Orła Białego. Ukraińcy są często bardziej niewolnikami wałsnych emocji,niż ludźmi myślącymi – a sprawa jest poważna i trzeba trzeźwo pomyśleć,stanąć przed faktami

baya-beaux
Mieliśmy kiedyś sąsiada, który twierdził, że wszystkie ukraińce po urodzeniu są ślepe, jeszcze potem przez tydzień-dwa. On ich znał dobrze, jeszcze przed wojną, i dobrze po. Ciekawe jak jest teraz?

ehodum
@baya-beax: ‚wszystkie ukraińce po urodzeniu są ślepe’ Pamietam gdy bylem maly, nasz znajomy, znany przedwojenny weterynarz i konował w Stanislawowie mawiał, że wszyscy ukraincy maja czarne podniebienia, a wszystkie zydowki maja w poprzek. Co potwierdzily w pelni nasze pozniejsze doswiadczenia. Wiec chyba cos jest na rzeczy?

D
Ukraińcy na ogół są nam dość obojętni. Ale kilka razy przekonałem się że pod tymi pożarami kryje się fałsz a nawet dobrze skrywają nienawiść. Spotykałem się z umowy poza granicami, w innym kraju. Początkowo nie wiedzieli że jestem Polakiem z Polski, więc bhli bardziej otwarci. Mówili śmiało o swoich poglądach na Polskę i Polaków. Nie są nam życzliwi, raczej z konieczności traktują nas instrumentalnie. Gdyby byli w lepszej sytuacji jako państwo, pewnie byliby naszymi nieprzyjaciółmi.

Polak
WIELKI SZACUNEK za to ze PAN MOWI szczera PRAWDE – serdecznosci.

MacieKRK
PiS nie ma po prostu jaj – nikt!! Powinni na czele stawiać interes POLSKI i NARODU POLSKIEGO, a nie zdradzać go na rzecz ukrainy/usa/izraela. To zdrada! Rosja nie zagraża PL, jakoś tego nie

Narodowy Front Polski
Powinni ale to jest partia kochająca USA i Izrael. Tak jak PO, Niemcy. Nie sprzeciwią się im. Potrzebna nam wreszcie Polska partia u steròw ale szybko takie są zwalczanie i rozbijane.

Biba
ala wilk trollu niemyty, nie pozwolimy sobie wycierać naszymi pomordowanymi rodakami gęby UPOwskim szmatom i ich potomkom.

dziobal
To zawistny i nie szczery naród.To się nie zmieni.

przyjazn z rezimem ludobojcow?
Ponad 50%szkieletow ofiar to DZIECI polskie. To ukrywaja banderowcy Nalezy sie raczj cieszyc ze z bander. rezimem mamy zle relacje i nie firmujemy ukraincow ludobojcow Polakow i zydow w obozach konc

hitlerowska UPAina
główny ideolog Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Dmytro DONCOW przetłumaczył Mein Kampf Hitlera na ukraiński i inspirował się niemieckim nazizmem i hitleryzmem

jojo
A czy te fatalne relacje i w RZECZYWISTOSCI BLOKADA POLSKI PRZEZ UKRAINE-JEST BRANA POD UWAGE PRZY KONSTRUOWANIU POLITYKI ZAGRANICZNEDJ-czy moze nadal ukraina moze sobie polska podcierac d…..

JOJO
Jesli ukraina dogaduje sie za naszymi plecami z niemcami a nas ma daleko….. to KTO USTALIL ZE POLSKI ZUS BEDZIE WYPLACAL UKRAINCOM EMERYTURY NAWET ZA CZAS PRACY W UKRAINIE—TO ZDRADA NARODU

putin ty bandyto
Tam też połowę ludzi to stary bolszewicki beton który chce skłócić Polaków z Ukraińcami. Pamiętajmy że za mordy odpowiada Stalin bo to on finansował i dowodził tymi bojówkami.

Karol
Smutn prawda! Szkoda! Widać w tym łapy Moskwy z daleka! Ukraincy też w wielu sprawach nie są bez winy.

Wiemy od wieków, że Ukraińcy
nie są wyrafinowanym graczem politycznym. W skrócie – są ydyotami. Sojusz z Turcją, z Rosją, z Rzeszą i znów z Rzeszą. Tak, nasze kłopoty z Ukrainą to skutek antypolskich działań obecnych niemców

Polska narzucała się jako „ad
wokat” ale wybrali niemców. To logiczne bo to niemcy decydują kogo przyjąć do Unii. A niemcy od lat grają na osłabienie Polski i jej wchłonięcie, więc nasz sojusz z Ukrainą jest im gwoździem w oku

Gwoździem był też LK. Peowcy
po 2007 zblatowani byli z niemcami, a nie z Rosją. Rosja była tylko wykonawcą. To niemcy rozpięli parasol nad tym wykonawcą po 2010 i tak jest do dziś. I szczują na nas Ukraińców, przeciw 3-morzu!

„szczują na nas Ukraińców”,
Klasyczne”dziel i rządź”, tym sensowniejsze, że jest to jednocześnie przeciwamerykańskie, bo Amis usiłują wzmocnić Ukrainę przeciw Rosji. Trawestując-„jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o niemców”

syf
pogrobowcy ludobójców Polakow wyorderowani i wraz z „polskimi politykami” szczują na nas! cos niebywale plugawego! i ta zalosna skamlaca „dyplomacja” nkwdowskozydokomunistycznej nomenklatury!

Maxim66
Trzeba skończyć ze wspieraniem banderowskiej Ukrainy, bo to do niczego dobrego nie doprowadzi!

m
może pora na rewizję polityki wpuszczania do Polski upowców?

maluczki
w 1939r Polska totalnie dała się zaskoczyć migrującej i rabującej GLOBALNIE dziczy chazarskiej działającej na 2 skrzydła hitler-stalin, tak teraz działa ona tak : betaniachu-merkel-putin-poroszenko

ww
biedna nasza Polska ze wschodu i z zachodu dzicz!

żelazny wyborca PiS
Gdzie jest reakcja PAD i Premiera Rządu IV RP? Jak długo będzie prowadzona tak głupia gra z Ukrainą. Ile lat?

gosc
SKANDAL oto jak ROZDAWALI i nadal ROZDAJA polski order orla bialego przygodnym bezPOdstawnie uznanym za zasluzonych. Takie FUTROWANIE ukrainskich miernot milionami i orderami konczy sie kompromitacja

Zofia Chrzanowska
Ukraina to państwo upadłe. Państwo?

…..


Prezes IPN, dr Jarosław Szarek, foto: youtube.com

zefir @zefir:
Łooo, jak miło się złożyło, że parawan i cała dekoracja fałszywej i pozorowanej miłościwej współpracy z banderlandem się wali.

Roman1 @Roman1:
Ale kasę nadal będziemy Ukrainie dawać i dalej bez żadnej potrzeby prowokować Rosję

jaro7 @jaro7:
Na gadaniu się skończy.PiS i tak nie wysunie łba ani o milimetr z banderowskiego zada.W ostateczności zmienią Szarka.Ale przerażające ile czasu panu Szarkowi zabrało dojście do tej oczywistej oczywistości.Już samo zasiadanie przy jednym stole z tym bydlakiem Wiatrowyczem jest piętnem hańby.

ProPatria @ProPatria:
Już się miałem zachwycać nad wypowiedziami prezesa ipn, gdy przeczytałem komentarz jara7.. Ma rację, jak wiele czasu musi zająć tym wszystkim otaczającym nas miernotkom u władzy stwierdzenie oczywistego faktu: upaina robi WSZYSTKO by zaszkodzić jak najskuteczniej naszemu krajowi. Gdyby mięli możliwość najchętniej unicestwiliby państwo polskie, a z nami zrobili to, co zawsze z Polakami robili spuszczeni ze smyczy: bestialsko wymordowali. Przyłapałem się na tym, że otoczony aktami stałej, niezrozumiałej uległości ze strony polskojęzycznych władz wobec banderlandu oraz nieustannym poniżaniem mojego kraju przez zbankrutowany kraik-żart historii na jakikolwiek głos oporu wobec tych morderców reaguję bardzo entuzjastycznie, zachwycam się, że ktoś się w końcu odważył powiedzieć prawdę. Tymczasem, gdyby rządzące Polską miernotki miały za cel nadrzędny naszą rację stanu i dobro obywateli stepowej dziczy nawet przez myśl by nie przeszło, by szydzić z Rzeczpospolitej czy z jej mieszkańców. Jednakże skoro polskojęzyczne elyty płaszczą się przed butnymi rezunami, po łokcie skąpanymi we krwi zamęczonych dzieci, kobiet i starców, wspierają zbrodniarzy na wszystkich możliwych płaszczyznach, finansują kosztem własnych obywateli rozzuchwalony takimi absurdalnymi zachowaniami motłoch posuwa się w niszczeniu wszystkiego co znienawidzone polskie do osiągnięcia celu..

https://kresy.pl/wydarzenia/prezes-ipn-widzi-mozliwosci-dalszej-wspolpracy-ukraina/

PREZES IPN NIE WIDZI MOŻLIWOŚCI DALSZEJ WSPÓŁPRACY Z UKRAINĄ

27 października 2017|8 komentarzy|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

Dr Jarosław Szarek, prezes IPN, tłumaczy, że strona polska wielokrotnie pokazywała dobrą wolę, jednak Ukraińcy wyczerpali polską chęć porozumienia.

IPN wydało w czwartek oświadczenie, w którym skrytykowało słowa byłego prezydenta Ukrainy zrównujące UPA i AK. W komunikacie można przeczytać: Instytut Pamięci Narodowej odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią, jako niestosowną, a przede wszystkim niezgodną z prawdą historyczną.

Stanowisko instytucji potwierdził również w czwartek prezes IPN, dr Jarosław Szarek: IPN wydał dziś oświadczenie ws. niesprawiedliwej, skandalicznej, fałszywej i nie odnoszącej się do historii ukraińskiej wypowiedzi. Ukraina musi wziąć pod uwagę, że droga gloryfikacji informacji na temat UPA i porównywanie jej do AK jest błędem. To dwie różne armie — podkreślił.

ZOBACZ WIĘCEJ: Nieuprawnione, skandaliczne – IPN krytykuje wypowiedzi Juszczenki

Żołnierze Armii Krajowej nie mordowali ludności cywilnej — nigdy w założeniach tego nie było. Nasza armia została uznana przez zachód, była organizacją podziemną naszego państwa i walczyła w słusznej sprawie o wolność Polek i Polaków – zaznaczył prezes IPN.

Ukraińska Powstańcza Armia była zbrojną organizacją jednej z frakcji politycznych. UPA ma na swoim sumieniu co najmniej 130 tys. zamordowanych cywilów, dzieci, kobiet, starców. To absolutnie nieporównywalne dwie grupy bojowe. Tu nie ma żadnej zgody, ponieważ fakty historyczne są jednoznaczne i nie zgodzimy się na ich naginanie. Ukraina chce budować swoją tożsamość na kłamstwie i na to nie pozwolimy — przypomniał dr Szarek.

Komuś ewidentnie zależy na tym, aby stosunki Polsko-Ukraińskie nigdy nie były idealne. Wielokrotnie spotykaliśmy się z niechęcią i brakiem porozumienia w jednym, słusznym i przede wszystkim wspólnym celu. Mowa tu choćby o obchodach świąt wojskowych — dodał prezes IPN.

IPN już kilkanaście lat temu wspólnie z Ukraińcami przygotował wystawę pokazującą wielki głód tragedii ukraińskiej. My wiele razy pokazywaliśmy dobrą wolę i przełamaliśmy granicę, ale teraz wyczerpaliśmy chęć porozumienia. Nie widzę możliwości dalszej współpracy w jakimkolwiek celu, jeśli Ukraina nie pokaże swojej dobrej woli i nie wykaże się i nie poda ręki z konkretną propozycją — powiedział dr. Szarek na antenie Telewizji Republika.

Kresy.pl / telewizjarepublika.pl

Laszka @U.D:
A nie mówiłam. Ukraińcy myśleli, że im wszystko wolno, ale nawet dziecku specjalnej troski trzeba w końcu powiedzieć dość. A nawet trzepnąć po łapach, żeby zrozumiało.

Bosman @Bosman:
Moi Pradziadkowie i Dziadkowie uciekali ze swojej ziemi przed tymi bandytami. Do puki żyję do puty moje dzieci w wnuki będą o ich zbrodniach pamiętały.

Kojoto @Kojoto:
Może być tak jak wróży Jaro7 – to zresztą nie wróżba… to jest bardzo prawdopodobne. Jednak uważam, że to bardzo ważna deklaracja, można mieć pretęsje, że spóźniona, ale ja bym się tym nie przejmował, ważne, że jest i dla wielu niezdecydowanych i zastraszonych będzie jasnym drogowskazem. Mam nadzieję, że to prawdziwy początek końca z pobłażaniem dla nazistów Ukradlińskich. Zastanawiające, że zbiegło sie to z wypowiedzią prof. Cohena, może przyszło nowe zamówienie polityczne? Oby lepsze tym razem.

Gaetano @Gaetano:
Czyżbyście wszyscy tutaj tak szybko zapomnieli, że ten cwany typek zasiada w polsko-upaińskim forum współpracy? A wszyscy uczestnicy tego kure*skiego składu określają siebie „miłośnikami upainy”, co wspólnie uchwalono? Zatem nie wierzcie zaprzańcowi, bo to zwykły oszust. Po drugie nie ma się co łudzić, że cokolwiek się zmieni przez 2 lata, o czym pisałem na tym szacownym portalu, o ile te szumowiny nie znikną, a później zobaczymy…To będzie tylko gra na pokaz, pod publiczkę, dla części elektoratu, żeby podchwycił, że polskojęzyczna władza też może pogrozić chachłom.

…..


Wiktor Juszczenko. Fot. tvc.ru

Kojoto @Kojoto:
Oby to naprawdę był początek końca głoszenia chwały szowinizmu UPAdlińskiego na Ukrainie.

https://kresy.pl/wydarzenia/nieuprawnione-skandaliczne-ipn-krytykuje-wypowiedzi-juszczenki/

NIEUPRAWNIONE, SKANDALICZNE – IPN KRYTYKUJE WYPOWIEDZI JUSZCZENKI

27 października 2017|3 Komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

IPN oficjalnie skrytykował niedawne wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki dla RMF FM, uznając je za niezgodne z prawdą historyczną, a wręcz skandaliczne. Zrównywał on UPA z AK i bronił Stepana Bandery, porównując go do Józefa Piłsudskiego.

Instytut Pamięci Narodowej w czwartek odniósł się oficjalnie do wypowiedzi byłego prezydenta Ukrainy, Wiktora Juszczenki, w wywiadzie dla RMF FM. W relatywizującym historię tonie, Juszczenko zrównywał zbrodniarzy z UPA i AK („Nie byłoby sprawiedliwie mówić, że AK to anioły a UPA to diabły”), a także bronił Stepana Bandery, porównując go do Józefa Piłsudskiego.

Przeczytaj więcej: Juszczenko: niech Polacy nie pouczają Ukraińców, kto ma być ich bohaterem

W czwartek wypowiedzi Juszczenki oficjalnie skrytykował IPN:

– Instytut Pamięci Narodowej odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią, jako niestosowną, a przede wszystkim niezgodną z prawdą historyczną.

IPN zaznaczył, że zrównywanie AK i UPA jest „skandaliczne”, ze względu na nazistowskie wpływy w programie banderowców i fakt, że ponoszą oni odpowiedzialność za ludobójstwo na Kresach Południowo-Wschodnich:

– Stawianie znaku równości między Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią uznać należy za skandaliczne. AK była częścią Polskich Sił Zbrojnych, podległych legalnemu i uznawanemu przez przytłaczającą większość Polaków rządowi na uchodźstwie. Stanowiła część sił Aliantów walczących z III Rzeszą. Natomiast UPA była zbrojnym ramieniem głoszącej politycznie skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której program kształtował się pod wpływem ideologii nazistowskiej. Formacje te ponoszą odpowiedzialność za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej, w przeważającej większości bezbronnych cywilów: starców, kobiet i dzieci.

– Cele polityczne, działalność konspiracyjna, obszar aktywności i stosowane metody stawiają obie formacje w bardzo odległych od siebie miejscach i spotykają się z diametralnie odmienną oceną historyków – pisze IPN.

Instytut podkreślił również, że porównywanie Bandery do Piłsudskiego jest bezpodstawne:

– Także doszukiwanie się analogii pomiędzy działalnością Józefa Piłsudskiego a czynami Stefana Bandery jest całkowicie nieuprawnione, przede wszystkim dlatego, że aktywność niepodległościowa Józefa Piłsudskiego z czasów jego kierowania PPS – Frakcją Rewolucyjną nie zaowocowała śmiercią tysięcy niewinnych istnień ludzkich.

Przypomnijmy, że do podobnych stwierdzeń nt. Piłsudskiego i Bandery posuwała się gazeta Ukraińców w Polsce, „Nasze Słowo”, dotowana z pieniędzy polskich podatników. Ta jednak twierdziła, że to Piłsudski, a nie Bandera, był przykładem „międzynarodowego terrorysty”. Po interwencjach posłów Kukiz’15 przedstawiciele MSW uznali jednak, że nie mają kompetencji dotyczących wpływania na linię pisma i treści, które się tam ukazują.

– Mimo piętrzących się trudności IPN od wielu lat prowadzi współpracę z partnerami ukraińskimi, podejmując również starania na rzecz dialogu historyków z obu krajów, uznając jednakże, że jest on możliwy tylko na drodze wzajemnego poszanowania i dążenia do prawdy – podsumowuje Instytut.

Na wywiad Juszczenki zareagował na Twitterze poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. Poseł przypomniał przy tej okazji, że w sejmowej „zamrażarce” wciąż jest przetrzymywany projekt ustawy o zakazie propagowania ideologii banderowskiej.

– Nie chciałbym, żeby pouczano Ukraińców, kto u nas ma być bohaterem. Dobrze znam historię Piłsudskiego. Dlatego pytam: co robił Bandera złego, czego nie robił Piłsudski? Wydaje mi się, że najlepszym wykładowcą dla Bandery był właśnie Piłsudski. Bandera robił to samo co Piłsudski, używał tych samych narzędzi politycznych. Wiem, że osoby, które stoją za polską ideą narodową nie są aniołami. Tak samo w przypadku Ukrainy – mówił w wywiadzie dla RMF FM Wiktor Juszczenko.

Ipn.gov.pl / Kresy.pl

…..


autor: Fratria; wPolityce.pl/rmf24.pl

proximus
Teraz , to ja się wcale nie dziwę, że Putinek chce ukrów troszkę wyprostowac .

JaN
A jakiż był to przyjaciel Polski !!! Ten czciciel bandery i jego zezwierzęconej bandy.

Art
A gdyby tak PAD w odpowiedzi na to wrogie wobec Polski i Polaków szczekanie UPAowców poprosił o zwrot pożyczonych przed 2 laty 4mld zł? Którą to kwotę Poroszenko ulokował w Panama Papers.

Rojsty
Tak się kończy flirt zapatrzonych w miazmaty giedrojciowskie glupkow z neobanderowcami – przysieglymi wrogami Polski.

Jooma
Ten Polakozerca zostal odznaczony przez L. Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Plujmy w lustro bo w twarz to nam pluja ukraincy

mietek
Przecież z PO i PIS jeździli na majdan aby popierać upa i jeszcze ten prezydent dał bezwrotna pożyczkę na produkcję siekierą i kos aby mogli pozostałych Polaków zmęczyć.

Anieleh
Jak Pis nic nie zmieni i jeszcze zedrze z mojej krwawicy na emerytury dla tych upowcow to nigdy już nie dostanie mojego głosu w wyborach! Cyrk z tym zusem się dzieje!

https://wpolityce.pl/historia/364289-ipn-odpowiada-na-oburzajace-slowa-b-prezydenta-ukrainy-stawianie-znaku-rownosci-miedzy-ak-a-upa-nalezy-uznac-za-skandaliczne

IPN odpowiada na oburzające słowa b. prezydenta Ukrainy: „Stawianie znaku równości między AK a UPA należy uznać za skandaliczne”

opublikowano: za godzinę

IPN odbiera ostatnią wypowiedź byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, w której dokonuje on nieuprawnionych porównań pomiędzy Armią Krajową a UPA, jako niestosowną i niezgodną z prawdą historyczną – podał w czwartek wieczorem IPN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Oburzające słowa Juszczenki: Tak jak dla Polaków bohaterem jestAK, tak dla Ukraińców – UPA. Najlepszym wykładowcą dla Bandery był Piłsudski

Stawianie znaku równości między Armią Krajową a Ukraińską Powstańczą Armią uznać należy za skandaliczne

— podkreślił IPN w przesłanym komunikacie.

AK była częścią Polskich Sił Zbrojnych, podległych legalnemu i uznawanemu przez przytłaczającą większość Polaków rządowi na uchodźstwie. Stanowiła część sił Aliantów walczących z III Rzeszą. Natomiast UPA była zbrojnym ramieniem głoszącej politycznie skrajne hasła Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której program kształtował się pod wpływem ideologii nazistowskiej. Formacje te ponoszą odpowiedzialność za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej, w przeważającej większości bezbronnych cywilów: starców, kobiet i dzieci

— przypomina Instytut.

Cele polityczne, działalność konspiracyjna, obszar aktywności i stosowane metody stawiają obie formacje w bardzo odległych od siebie miejscach i spotykają się z diametralnie odmienną oceną historyków

— dodał IPN.

W ocenie Instytutu, nieuprawnione jest również doszukiwanie się analogii pomiędzy działalnością Józefa Piłsudskiego a czynami Stefana Bandery.

Przede wszystkim dlatego, że aktywność niepodległościowa Józefa Piłsudskiego z czasów jego kierowania PPS – Frakcją Rewolucyjną nie zaowocowała śmiercią tysięcy niewinnych istnień ludzkich

— głosi komunikat.

Instytut Pamięci Narodowej zaznaczył też, że mimo trudności IPN od wielu lat prowadzi współpracę z partnerami ukraińskimi, podejmując również starania na rzecz dialogu historyków z obu krajów”. Podkreślił jednak, że jest on możliwy „tylko na drodze wzajemnego poszanowania i dążenia do prawdy”.

W poniedziałek w rozmowie z dziennikarzem RMF FM były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko powiedział m.in., że „nie byłoby sprawiedliwie mówić, że Armia Krajowa to anioły, a UPA to diabły (…). Tak jak dla Polaków bohaterem jest Armia Krajowa, tak dla Ukraińców bohaterem jest UPA”. Były prezydent Ukrainy stwierdził również, że Stepan Bandera, odznaczony przez niego tytułem Bohatera Ukrainy, inspirował się Józefem Piłsudskim.

CZYTAJ WIĘCEJProf. Szwagrzyk: Ukraina blokuje poszukiwania i ekshumacje polskich obywateli!

ak/PAP

Ewa
Ukraińcy mają do Polaków pretensje, ale nawet nazwy dla swojego kraju nie potrafili sami wymyśleć. To Polacy przed wiekami nazwali tereny położone na wschód od Dniepru terenami „u kraja Rz-plitej”.

emer
PO-PSL zapewniło nam pracę na emerytury Ukraińców – ZUS zgodnie z umową z 2012 musi fundować emerytury Ukraińcom – https://wpolityce.pl/polityka/363140-stanislaw-tyszka-pyta-minister-rafalska-o-finansowanie-przez-polske-emerytur-pracownikom-z-ukrainy

maja
krwawe ukry niech sobie na sztandary wezma kube rozpruwacza bo jak widac pochwalaja jatki na bezbronnych niewinnych

emer
PO-PSL zapewniło nam pracę na emerytury Ukraińców – ZUS zgodnie z umową z 2012 musi fundować emerytury Ukraińcom – https://wpolityce.pl/polityka/363140-stanislaw-tyszka-pyta-minister-rafalska-o-finansowanie-przez-polske-emerytur-pracownikom-z-ukrainy

dioksyna
A tak mu wszyscy współczuli tej dziobatej gęby. Szkoda, że ruscy nie dokończyli wtedy sprawy jak należy. Jednej świni upowskiej by było mniej.

as
A PiS ich i tak wspiera.

Edward
Juszczenko ujawnił, że ma mentalność i „sumienie” na poziomie bandytów z UPA i OUN.

januszp10
Że bydle przeżyło zamach na siebie

lolo
czas by naiwniacy z pis przestali wlazic ukrom w dupska

MacieKRK
Powiem tak „Zrodzony w niewoli, okuty w powiciu, że będę za Ruskimi, nie myślałem w życiu…” Głosowałem na Dudę i PiS ale stracili mój głos!! Nie mają za grosz honoru i jaj by dbać o interes POLSKI!

Ryszard
Działania Ukrainy powinny spowodować zmianę stosunku Polski do tego bandyckiego kraju, dość pomagania.

Ukraina ma problem
Zero gierojow, zero panstwowosci, probuja tworzyc fikcyjna historie swego panstwa. Ukraina to Kijow i pare wiosek dookola. Na szczescie w wiekszosci nie sa banderowcami.

Fel
Persona non grata

ChopinMschopin
ryzuny tak walczyliście na ziemiach II RP: http://dziennik.artystyczny-margines.pl/zestawienie-362-metod-tortur-stosowanych-przez-upa-na-polakach/

hitlerowska UPAina
warto dodać że UPA było zbrojnym ramieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów której głównym ideologiem był Dmytro DONCOW tłumacz Mein Kampf Hitera na ukraiński a jego Nacjonalizm faszystowski

To skutki haniebnych zaniedbań
„polskich” rządów, niestety NA CZELE z obecnym. Ryba psuje się od głowy? – jak najbardziej, wystarczy wymienić właśnie CZOŁÓWKĘ „bohaterów-obrońców (u)krainy” : p. Duda, Macierewicz, Waszczykowski.

Raduś
Za takie wypowiedzi należy zabrać mu Orła Białego ! Weryfikacja powinna być natychmiastowa ! Wróg nie może mieć tak wysokiego wyróżnienia ! Niejaki g r o s s to podobny przypadek „świni” inaczej !

BYDLE
LAJDACKIE BYDLE nic bydlecia nie nauczylo rozumu nic DALEJ BYDLE KASA I GRZMI KLAMSTWAMI

drwal
W wielu akcjach, jak choćby rzeź na Wołyniu, UPA uzgadniała swoje posunięcia z Niemcami. W tym sensie Ruscy mają rację, że to faszyści. Ale również w sensie nacjonalistycznym.

Grzmot
Ograniczyć ilość i czas pobytu w Polsce, za bardzo się rozzuchwalili !!!!!!

wiarus
Z banderowcami się nie dyskutuje, ich się eliminuje.

…..

Dodatkowo:

https://kresy.pl/wydarzenia/kijow-zada-odbudowy-nielegalnego-pomnika-ku-czci-upa-hruszowicach-ukarania-winnych/

https://wpolityce.pl/lifestyle/364040-prof-szwagrzyk-ukraina-blokuje-poszukiwania-i-ekshumacje-polskich-obywateli

https://wpolityce.pl/polityka/363990-swirski-antypolskiej-propagandzie-trzeba-przeciwstawic-polska-rzeczywistosc-to-zadanie-polskiej-fundacji-narodowej-wywiad

https://kresy.pl/wydarzenia/profesor-uw-zolnierze-wykleci-czlonkowie-upa-byli-tacy/

https://kresy.pl/wydarzenia/prof-partacz-dla-kresow-pl-porownywanie-upa-ak-strzelcow-siczowych-legionami-absurd/

20 thoughts on “574 Fakty są takie, że to już jest zimna wojna nazistów z banderowskiej UPAdliny z Polską… i nie ważne, że „niektórzy” nie chcą tego UPArcie zrozumieć

 1. kobra
  Czy to nie politycy PIS i PO pędzili jak na wyścigi na kijowski Majdan? Czy to nie Jaruś Kaczyński robił tam sobie focię z nacjonalistą Tiahnybokiem pod banderowską flagą ? Tak tylko pytam.

  aka
  Niestety, Ukraina trwa w ideologii UPA. Szowinizmowi grożą nawet polskie cmentarze. Chodzi o usunięcie jakiegokolwiek śladu polskiej wielowiekowej obecności we wschodniej Galicji i na Ukrainie. Nawet mogił.

  oczy się otwierają powoli?
  Legła w gruzach polityka płaszczenia się przed banderowcami. Szkoda,że tak późno. Zobaczymy czy zostaną wyciągnięte wnioski czy dalej bezkrytyczne wchodzenie w 4 litery.

  grzeg
  „Przyjazna” Ukraina. Czy jeszcze jest ktoś, kto w to wierzy?

  wyborca PiS
  Powtarzam jeszcze raz. Gdzie jest reakcja oficjalna Rządu IV RP i PAD? Długo jeszcze będziemy się cackać z Ukrainą?

  https://wpolityce.pl/polityka/364483-nasz-wywiad-prof-szwagrzyk-panstwo-polskie-nie-odstapi-od-poszukiwan-i-ekshumacji-obywateli-polskich-na-kresach

  NASZ WYWIAD. Prof. Szwagrzyk: Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach

  opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu


  autor: M. Czutko/wPolityce.pl

  Polskie instytucje mają w tej kwestii jednolite stanowisko. Działania podejmowane w przyszłości będą miały charakter polityczny. To smutne, że na początku XXI wieku w Europie w sąsiednim państwie, którego oficjalnie uznaje się za sojusznika, zabrania się prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Ubolewam nad tym, że strona ukraińska łączy poszukiwania i ekshumacje z innymi kwestiami, również ze sprawą pomnika UPA w Hruszowicach, o której pan wspomniał

  — mówi wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z wPolityce.pl.

  wPolityce.pl: To szokujące, że Ukraina żąda odbudowy pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii w Hruszowicach w zamian za umożliwienie Polsce poszukiwania miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, także ofiar rzezi wołyńskiej.

  Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Sytuacja jest niezwykle poważna. Strona ukraińska podjęła niezrozumiałe i krzywdzące dla nas decyzje. Na ich podstawie nie możemy prowadzić żadnych prac poszukiwawczych ani ekshumacyjnych na terenie Ukrainy.

  Polskiej delegacji w Kijowie przewodził wicepremier pan Piotr Gliński. Towarzyszył mu wiceminister spraw zagranicznych pan Bartosz Cichocki i ja. Naszym celem była doprowadzenie do zmiany stanowiska strony ukraińskiej. Pan Gliński zaproponował, aby wydawanie zgód na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne były podejmowane na wyższym, międzyministerialnym poziomie.

  Jak zareagowała strona ukraińska?

  Nie przyjęła naszej argumentacji. Uważają, że dotychczasowa formuła rozmów, prowadzonych między polskim i ukraińskim IPN, jest wystarczająca. Po naszym powrocie do kraju zdarzyły się rzeczy, które trudno uznać za pozytywne sygnały wobec polskiej strony.

  Co ma pan na myśli?

  Wpis pana Wiatrowycza na stronie ukraińskiego IPN. Stwierdził w nim, że Polacy usiłują grać szczątkami ludzkimi. Jest to rzecz absolutnie niedopuszczalna. To stawia pod znakiem zapytania stawia możliwość porozumienia się ze stroną ukraińską. To nie oznacza, że nie będziemy prowadzili żadnych ani rozmów. Jesteśmy zobligowani do tego, żeby prowadzić działania na terenie państwa ukraińskiego. Będziemy podejmować różne działania. Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach.

  Może MSZ powinien zająć się tą sprawą?

  Polskie instytucje mają w tej kwestii jednolite stanowisko. Działania podejmowane w przyszłości będą miały charakter polityczny. To smutne, że na początku XXI wieku w Europie w sąsiednim państwie, którego oficjalnie uznaje się za sojusznika, zabrania się prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. Ubolewam nad tym, że strona ukraińska łączy poszukiwania i ekshumacje z innymi kwestiami, również ze sprawą pomnika UPA w Hruszowicach, o której pan wspomniał.

  Czy Polska nie ulegnie i zgodzi się na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach?

  Nie.

  Nie ma takiej możliwości?

  Pomnik UPA w Hruszowicach został zburzony, ponieważ został nielegalnie postawiony. Nie znajdował się na czyimkolwiek grobie. Nie było tam szczątków ludzkich. W Polsce nawet przedstawiciele wrogich formacji, bez względu na to, czy to żołnierze Wehrmachtu czy członkowie UPA, mają prawo do grobów. Są takie miejsca i znajdują się pod opieką państwa. Dotyczy to jednak tylko grobów. Monument w Hruszowicach nie był niczym innym jak pomnikiem ku chwale UPA. Wymieniono na nim cztery sotnie ukraińskie. Na takie upamiętnienie nie będzie polskiej zgody. To jest niemożliwe.

  Rozmawiał Tomasz Plaskota

  Kot bury
  To się w głowie nie mieści, ze my ich tu gościmy.

  tomahawk
  Powodzenia panie profesorze , ale bez zmiany polityki naszego rządu wobec Ukrainy i przypomnienia kto kogo bardziej potrzebuje nie będzie żadnych postępów. Każda kolejna wyprawa polskich oficjeli – ostatnio marszałek Karczewski , a następnie wicepremier Gliński , kończy się ,, na klęczkach,, czyli tradycyjnie.

  ugg
  Pomnik jest tylko pretekstem. Boją się ujawnić skalę zbrodni. Trzeba odmawiać wizy działaczom nacjonalistycznych organizacji, potomkom zbrodniarzy itp.

  Patrioci
  Panie Profesorze Szwagrzyk dziękujemy. Jest Pan niezastąpiony

  Poleszuk
  W ciągu 3 ostatnich lat zginęło w walce z sowietem parę tysięcy Ukraińców a my a piat o Rzezi obronie Lwowa sprzed 100 lat. Szwagrzyk Szarek Wy coś dostajecie od Wołodii czy jak?

  Agganus
  ad. Poleszuk. Zginęli bo za głupotę trzeba płacić. Po co było wybierac sobie Bolka Walzmanna vel Polroszenko? czekoladowego oligarchę i agenta Kremla?

  tozrozumieć
  poleszuk – pomnik bandery w Polsce to jak pomnik hitlera w Israelu; po za tym doktor zajmujący się zbrodnią Wołyńską dostał zakaz wjazdu na ukrainę do 2020 roku; ukraińcy są dla nas buforem i muszą

  antyPetru
  Problemem sa Niemcy. To oni wprowadzaja na Ukrainie ten kurs. Po co im silna Polska w sojuszu z Ukraina.

  gosc
  https://kresy.pl/wydarzenia/wegry-blokuja-grudniowa-sesje-komisji-nato-ukraina/….a Polska wspiera ich bezwaarunkowo i dlatego nas lekcewazą …..

  MacieKRK
  do Poleszuk: a ty co? Myslisz ze nie wiadomo ze jesteś ukraińcem? To sie mylisz….

  fritz
  Jedno jest oczywiste: Ukraina pod kontrola Niemiec, jak teraz, jest olbrzymim niebezpieczenstwem dla Polski. Ukraina pod kontrola Rosji wogole nie jest niebezpieczenstwem natomiast sama Rosja mialaby tyle problemow wlacznie z kontrolowaniem Ukrainy ze stanowi nieporownywalnie mniejsze niebezpieczenstwo niz Niemcy.

  AnKa
  Pan prof Szwagrzyk to jeden z największych współczesnych Polaków !

  polek
  DO,,wyborca PIS,,Nie oczekuj interwenci w sprawie Ukrainy ani od PAD ani od posłów. Za dużo mają wspólnego z banderowską Ukrainą i dla PAD czy nich, temat jest zamknięty. W internecie nic nie ginie?

  gość
  http://www.wyszperane.info/2017/10/26/odnaleziono-dokumenty-wzywajace-ukraincow-do-bestialskiego-mordowania-polakow/

  Polubienie

  • Laszka @U.D:
   No i dobrze, Ukraina nie zostawia naszym politykom pola do wyjaśniania o konieczności przymykania oczu i pomagania ”bratniemu narodowi” zagrożonemu „rosyjską agresją”. Ten „bratni naród” jasno pokazuje na czym to „braterstwo” ma polegać. Polacy morda w kubeł i wykonywać polecenia z Kijowa. Ciekawe jak to teraz „wierchuszka” polska wytłumaczy, a może każą odbudować pomnik i ukarać „winnych”. Ukraińcom ktoś musi wytłumaczyć przypowieść o dzbanie i uchu. Ale im więcej takich zachowań, tym prędzej Polacy zrozumieją kto w naszym kraju rządzi. 2019 już niedługo, a w przyszłym roku wybory samorządowe. PIS sie tak samo jak PO zdziwi. 500+ im nie pomoże. Słowiański Lew sie budzi.

   https://kresy.pl/wydarzenia/kijow-zada-odbudowy-nielegalnego-pomnika-ku-czci-upa-hruszowicach-ukarania-winnych/


   Demontaż nielegalnego upamiętnienia UPA w Hruszowicach. Fot. Jacek Borzęcki

   KIJÓW ŻĄDA ODBUDOWY NIELEGALNEGO „POMNIKA” KU CZCI UPA W HRUSZOWICACH I UKARANIA „WINNYCH”

   27 października 2017|9 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

   Według relacji wiceszefa IPN, prof. Krzysztofa Szwagrzyka, władze w Kijowie oczekują od Polski odbudowania nielegalnego upamiętnienia UPA na Podkarpaciu, a także ukarania osób odpowiedzialnych za jego rozbiórkę. Szantażują przy tym Polskę ws. wznowienia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych.

   Piątkowa „Rzeczpospolita” cytuje prof. Szwagrzyka, który towarzyszył wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu podczas wizyty na Ukrainie. W założeniu, miała ona m.in. poprawić wzajemne relacje przed planowaną na grudzień wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie.

   Przeczytaj: Co Duda powiedział Poroszence ws. rozbiórki „pomnika” ku czci UPA w Hruszowicach?

   – W Kijowie oczekują, że Polska doprowadzi do odbudowania pomnika UPA w Hruszowicach i ukarze winnych – powiedział gazecie wiceszef IPN.

   Strona ukraińska zażądała tego od Polski podczas wizyty Glińskiego i Szwagrzyka w Kijowie. Ponadto, jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Ukraińcy uzależnili zniesienie blokady na ekshumacje i upamiętnianie Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej od spełnienia swoich żądań przez Polskę.

   PRZECZYTAJ: Majkowski: Szeremeta i Wiatrowycz zablokowali poszukiwania szczątków Polaków na Ukrainie

   – Ten temat nie powinien być przedmiotem targów – powiedział „Rz” wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk.

   Nielegalne upamiętnienie ku czci UPA na cmentarzu w Hruszowicach powstało w 1994 roku. W kwietniu tego roku „pomnik” został całkowicie rozebrany przez społeczników i rodziny ofiar OUN-UPA. Akcja była zgodna z prawem. Dopełniono określonych procedur, m.in. za zgodą wójta gminy Stubno, Janusza Słabickiego. Rozbiórka miała charakter czynu społecznego, w którym wzięły udział osoby chętne, m.in. działacze Ruchu Narodowego, osoby zasłużone dla walki z banderyzmem, a także rodziny ofiar OUN-UPA. Ruch Narodowy objął całą akcję patronatem. O planowanej akcji informowaliśmy jako pierwsi. Legalność podjętych działań potwierdziło ministerstwo kultury, a także IPN.

   Działania te spotkały się z ostrą reakcją strony ukraińskiej, której przedstawiciele domagali się odbudowania obiektu przez stronę Polską. Miejsce po rozebranym upamiętnieniu było również celem „pielgrzymek” z Ukrainy, które składały tam kwiaty, a także odśpiewywały ukraiński hymn i wznosiły banderowskie okrzyki.

   W lipcu br. na cmentarzu w Hruszowicach poświęcono krzyż, upamiętniający Ukraińców, którzy ratowali Polaków w czasie ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Wcześniej był on częścią rozebranego, nielegalnego obiektu ku czci band UPA. Krzyż stanął na jego miejscu.

   Przeczytaj: „Posialiśmy ziarno normalności”. Krzyż z „pomnika UPA” upamiętnia Ukraińców ratujących Polaków [+FOTO]

   Jak informowaliśmy wcześniej, członkowie Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce (SKUBUwP) byli przedmiotem nacisków ze strony polskich służb. Próbowano wpłynąć na nich, by zaniechali rozbiórki nielegalnego obiektu ku czci band UPA w Hruszowicach lub przenieśli ją na inny termin.

   Jak ustaliliśmy, wysocy rangą funkcjonariusze podkarpackiej policji i oficerowie kontrwywiadu oraz tzw. pośrednicy, „odwiedzają” osoby zaangażowane w usuwanie nielegalnych „pomników UPA”. Próbują wpłynąć na nich, by z tego zrezygnowali. Policja twierdzi, że jej działania są zgodne z prawem.

   Czytaj więcej: Polskie służby „odwiedzają” społeczników usuwających nielegalne upamiętnienia UPA

   PAP/ Kresy.pl

   uvara @uvara:
   Wciąż nie mogę wyjść z „podziwu” nad butnością upaińskich władz… oni zawsze coś żądają, wymagają lub oczekują… upamiętniania ich geroyów w Polsce, kolejnych sankcji na Rosję (podczas gdy „agresor” jest nadal największym partnerem handlowym upadłego kraju), darmowych dostaw gazu lub po prostu kasy (no bo walka z Rosją kosztuje!). Jaką oni mają pozycję by czegoś rządać? Wciąż mam wrażenie, że dla obecnych władz w Kijowie, spełnianie funkcji kija wtykanego w rosysjkie mrowisko przez długa rękę z Waszyngtonu jest jedynym sposobem by władze USA czy Unii Europejskiej dalej tolerowały ich egzystencję, w innym wypadku ich dalsze finansowanie straciłoby jakikolwiek sens polityczny dla zachodnich decydentów.

   uvara @uvara:
   @U.D Węgierskie władze pokazały jak się z chachłami dyskutuje… no ale nasze elyty nie realizują polskiej polityki, tylko dyrektywy otrzmywane przez telefon z Waszyngtonu.

   Laszka @U.D:
   @uvara dlatego trzeba następnym razem dobrze wybrac w wyborach. Pojawia się ludzie na których będzie można oddać głos.

   zefir @zefir:
   Waszczykowski pewnie boleje, że wizyta vicepremiera od kultury i historyków, przyjacielskie relacje z banderlandem mu psuje. Obiektywnie i po prawdzie ,nadzieja na poprawę tych relacji zwyczajnie się rypła. Czy PAD planowaną na grudzień wizytą to wyprostuje? A może wspomni co to godność, czy honor i urzędowo tą wizytę oleje? Jeśli tego nie zrobi to wszem dowiedzie, że jemu miano kundla bandery też przystoi.

   jaro7 @jaro7:
   Bezczelność ich rośnie wprost proporcjonalnie do uległości polskojęzycznych miernot szumnie nazywanymi politykami czy dziennikarzami.

   tagore @tagore:
   I bardzo dobrze, może dotrze do Kaczafiego ,że jest traktowany przez ukraińskich polityków jak pożyteczny idiota. Albo odrzuci presję USA i „ekspertów” żyjących z grantów na wschodniej granicy ,albo docelowo w następnych wyborach będzie musiał wejść w koalicję z ugrupowaniem przy którym narodowcy to cielątka boże.

   wj51 @wj51:
   A to swołocz bezczelna!

   Kojoto @Kojoto:
   wjechać w to buldożerem i usunąć tą nielegalną zabudowę. Powinno to ostudzić trochę zapędy kijowych neonazistów.

   Polubienie

  • odwrotnie
   Strona ukrainska nic nie straci, Panie profesorze. Im bardziej UPAdlincy ponizaja Polakow, tym bardziej zamaszyscie „polski” rzad lize im buciory. Morawiecki funduje emerytury dla 5ooo.000 UPAdlincow

   Czego jeszcze potrzeba, żeby
   polskie władze miały właściwy stosunek do tych ludzi? Poczekamy, aż przeorzą te tereny koparami?

   -coraz więcej amnezji UPAińców
   „Lifestyle”? Taki styl, banderowski, podły, antypolski. Polski rząd pozwala poniewierać pamięć setek tysięcy bestialsko pomordowanych Polaków na Wołyniu… O Wołyniu należy przypominać, dokumentować

   zdzisława
   Panie Prezydencie jeszcze więcej mln. euro dla czcicieli ludobójców, czekamy co powiesz, pewnie znowu ble, ble , to polityka antypolska

   Poleszuk
   A w Polsce już wszystko IPN wykopał? Jakaś obsesja zapanowała w relacji z UA. Mineło 100 lat ( obrona Lwowa) i teraz ekshumacje??? Czuję brudne ręce wołodi.

   skundlenie
   No widzisz Szwagrzyk, jesteś nagle zdziwiony, że polityka leżenia plackiem przed banderowcami tak się kończy. Dobrze napisał o takich zdziwionych Tyszka to probanderowska tłuszcza na niego skoczyła

   https://wpolityce.pl/lifestyle/364040-prof-szwagrzyk-ukraina-blokuje-poszukiwania-i-ekshumacje-polskich-obywateli

   Prof. Szwagrzyk: Ukraina blokuje poszukiwania i ekshumacje polskich obywateli!

   opublikowano: 25 października


   autor: Blogpress

   Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji

   – mówił na antenie TVP INFO wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk odnosząc się do problemów w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej.

   Na Ukrainie przebywała polska delegacja na czele z wicepremierem, ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Jednym z punktów wizyty jest rozmowa polskiego ministra kultury, zastępcy prezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, a także wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką.

   W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej.

   Mówimy o poszukiwaniu miejsc gdzie są pochowani obywatele polscy, zamordowani w okresie II Wojny Światowej. Nie mówimy o upamiętnieniach, które mogą w treści i formie budzić kontrowersje. Mówimy o możliwości prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych

   – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

   Zaledwie kilkanaście godzin po naszym wylocie z Kijowa na stronie ukraińskiego IPNukazał się komunikat, który mówi wprost, że nie ma potrzeby nadawania naszym działaniom innej rangi niż dotychczas

   – kontynuował.

   Nikt w Polsce nie potrafi zrozumieć jak to jest możliwe, że państwo, z którym utrzymujemy bardzo dobre stosunki, w imieniu którego występujemy na arenie europejskiej, gdzie każdego dnia okazujemy wsparcie w bardzo różnych dziedzinach, nagle blokuje nam czynności, które nie powinny budzić jakichkolwiek kontrowersji.

   Według profesora strona ukraińska może na tym wiele stracić.

   Ta wiadomość powinna być przez nas odczytana jako wyrażenie negatywnego stanowiska wobec naszych polskich oczekiwań. To bardzo zła sytuacja dla polsko-ukraińskich stosunków, która szkodzi wszystkim, ale przede wszystkim szkodzi państwu ukraińskiemu

   – stwierdził. Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

   TVP Info / mall

   UPA=NSDAP=KPZR !!!
   UPAińcy blokują i BLOKOWAĆ BĘDĄ, BO WYSZŁOBY NA JAW W JAK OKRUTNY SPOSÓB I ILU POLAKÓW ZAMORDOWALI !!! Były by to twarde dowody na ludobójstwo UPAińców z którymi nie mogli by dyskutować !!!

   Narodowy strateg
   Najważniejsze, że pomnika nie ma na wiejskim cmentarzu, który tam sobie stał od 1994 roku. Jest dobrze.

   Kresowiacy i narodowcy zdradze
   PiS nic nie może. Izrael i USA ma interes w tym by Ukraina była ich a Polacy pomordowani na Wołyniu ich nie obchodzą. PiS postawił na protekcję USA i Żydòw więc musi wykonywać ich rozkaz sojuszu z Ukr

   Kresowiacy i narodowcy zdradze
   Sojusz z USA i Izraelem ma swoją cenę. A tą ceną są kości pomordowanych Polaków. Wojska NATO w Polsce = milczenie o mordowanych Polakach na Wołyniu.

   lolo
   Polska prowadzi wobec Ukrainy politykę spolegliwą i jeszcze wpuszcza tabuny niedomytych Ukrainców do naszego państwa. Skandal

   huckelberry
   Z nimi tak samo jak z litewskim dyrektorem kolei, który wprowadził bandyckie stawki dla Orlenu i rozebrał 12 km torów do granicy z Łotwą, i też były niby nie do usunięcia, aż przyszedł nowy i usunął go

   jack;
   apeluję skończyć z pomocą tym banderowcom.

   Kresowiacy i narodowcy zdradze
   Nie rozumiecie, że PiS choćby chciał zerwać z Ukrainą to nie może tego zrobić? Ukraina jest zbyt ważna dla USA i Izraela. Dlatego nam podskakuje.

   STUDIUJA w POLIN ZA DARMOCHE
   DOBRE STOSUNKI??? TO ILUZJA z tym BADLE nigdy nie bylo dobrze nie jest i nie bedzie. TO DEWIANCI MORDERCY I ZBOCZENCY. ODESLAC TE HORDY bydla do domu z POLSKI na AGH i UJ setki UKRAINCOW za DARMO!!

   krzysztof j1
   Celem Rosji jest, aby została tylko zachodnia częś Ukrainy jako państwo ukraińskie . Ta Ukraina ma być zbudowana na ideologi Bandery i traktować ziemie polskie jako kierunek ekspansji. Skuteczność takiego działania widać w zachowaniu Litwinów. Ten sam efekt budowania społeczeństwa wrogiego Polsce widać wyrażnie na Ukrainie. Rosja ma obecnie decydujące wpływy na Ukrainie , widać to po uruchomieniu akcji likwidacji szkół narodowych .

   Kresowiacy i narodowcy zdradze
   @Krzysztof j1 Ruskie sami sobie by szkoły zamykali?

   Jacek
   Tak jak Rosjanie w kw. Smoleńska, Ukraińcy boją się wykrycia ilości pochówków po Wołyniu. Legiony to były wrogie wg nich siły Zapominają że w II RP byli mniejszością narodową z polskim obywatelstwem

   !
   co na to nasz prezydent? gdzie pan jest teraz?

   Kresowiacy i narodowcy zdradze
   Prezydent jak i prezes PiS są na sznurku USA i Izraela. Coś za coś. Chcieliście wojska NATO i gwarancje rozwoju i bezpieczeństwa? To musicie zapomnieć o męczennikach z Wołynia… Smutne to. Polityka.

   arek
   Z Litwą i Ukrainą nigdy nie będzie zgody.

   Andy
   Róbcie wszystko dalej tak jak dotąd i nic się nie zmieni. To my transponujemy na nich nasze tkliwe spojrzenie jak to my (Polska) chcemy dla nich dobrze, a oni tacy … niewdzięczni. Oni się zachowują nawet racjonalnie tak jakby się każdy zachowywał na ich miejscu – jeśli otrzymuje się coś za darmo i nie trzeba o to zabiegać i płacić – to dlaczego właściwie to zmieniać. Jeśli Polska w ciemno oświadcza, że z góry „popieramy i popierać będziemy” – to mamy to co mamy. Przyjaźń Polski nigdy nie może być za darmo, Polska nie ma (nie powinna mieć) stałych przyjaciół, ma tylko stałe interesy.

   vh
   I dlatego trzeba zbudowac plot na granicy z Ukraina i nie wpuszczac Ukraincow do Polski.

   żelazo
   „Według profesora strona ukraińska może na tym wiele stracić”. No cóż, straci: Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Łuck. Donbas dla Rosji, trochę dla Węgrów, i resztówka z Kijowem dla Ukrainy.

   orientlogistyk
   Ludy wschodu, rosyjska hodowla, od zawsze są wrogie Polsce. I POlska na takie lekceważenie zasługuje przez głupotę polskich władz, brak szacunku do siebie.

   emer
   PO-PSL zapewniło nam pracę na emerytury Ukraińców – ZUS zgodnie z umową z 2012 musi fundować emerytury Ukraińcom – https://wpolityce.pl/polityka/363140-stanislaw-tyszka-pyta-minister-rafalska-o-finansowanie-przez-polske-emerytur-pracownikom-z-ukrainy

   białostocki
   Tak się kończy nagradzanie zbrodni państwowością…

   lolo
   Dwa dni temu w Krakowie Ukraińcy pobili i okradli Polaka wracającego z pracy! Więcej patologii banderowskiej sprowadzać do Polski!

   Ukraina to jednak dziki wschód
   Ukraińcy muszą sami zdecydować czy chcą być dzikim wschodem – cywilizacją turańską którą się stają, czy cywilizacją zachodnią. Władza tego nie zrobi – ona już jest turańska niewiele lepsza od ruskiej

   Nela
   Lwów to miasto w chwili obecnej jest w stanie agonalnym. Osiemdziesiąt lat nic nierobienia, pozostawienie miejskiej struktury bez technicznego zabezpieczenia, to zbrodnia. Chyba zamierzona. Co dalej.


   Wpuszczajcie do Polski jeszcze więcej tej zdegenerowanej hołoty!

   dziadek
   No a czego można się spodziewać po mordercach i bandytach? że ujawnią skale mordu i liczbę ofiar? dzisiaj wywieszają banderowskie flagi i krzyczą ukraina po Tarnów! żadnej skruchy ani słowa wybaczcie

   Polubienie

  • Adinocka @Adinocka:
   To niech się Pan profesor wypłacze Kaczorowi albo Waszczowi a nie ogółowi Polaków, który nie ma żadnego wpływu na podjęcie decyzji o koniecznych retorsjach w celu wymuszenia ukraińskiej zgody. Z całym szacunkiem ale takie wpowiedzi są żenujące i ośmieszające IPN

   jaro7 @jaro7:
   Obudzili się w tym IPN rychło w czas. Samo gadanie z kimś takim jak to zero wiatrowycz was dyskredytuje.

   Galamar @Galamar:
   Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale nie sądzę też, aby tego typu wypowiedzi nie były konsultowane. Kto wie, może oznacza to, że w końcu stanęło w gardle naszej władzy to pianie do ukraińskiej strony.

   https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/prof-szwagrzyk-o-niezrozumialych-krzywdzacych-decyzjach-ukrainy/


   Prof. Krzysztof Szwagrzyk.

   PROF. SZWAGRZYK O „NIEZROZUMIAŁYCH” I „KRZYWDZĄCYCH” DECYZJACH UKRAINY

   29 października 2017|3 komentarze|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

   W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl, kierownik Biura Poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej po raz kolejny skrytykował stanowisko Ukrainy w sprawach historii i jej badania.

   Dziennikarz wPolityce.pl zapytał prof. Krzysztofa Szwagrzyka o „szokujące”, żądanie Ukraińców by odbudować zburzony w zeszłym roku, nielegalnie ustanowiony pomnik UPA. „Pomnik UPA w Hruszowicach został zburzony, ponieważ został nielegalnie postawiony. Nie znajdował się na czyimkolwiek grobie. Nie było tam szczątków ludzkich” – przypomniał pracownik IPN. Jak podkreślił – „Monument w Hruszowicach nie był niczym innym jak pomnikiem ku chwale UPA. Wymieniono na nim cztery sotnie ukraińskie. Na takie upamiętnienie nie będzie polskiej zgody. To jest niemożliwe”.

   Szwagrzyk opisał też niedawne rozmowy polskiej delegacji pod kierownictwem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego w Kijowie, w których brał udział sam kierownik Biura Poszukiwań IPN. „Pan Gliński zaproponował, aby wydawanie zgód na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne były podejmowane na wyższym, międzyministerialnym poziomie” – jednak ja podkreślił Szwagrzyk strona ukraińska „nie przyjęła naszej argumentacji”. Jak powiedział naukowiec, Ukraińcy „uważają, że dotychczasowa formuła rozmów, prowadzonych między polskim i ukraińskim IPN, jest wystarczająca. Po naszym powrocie do kraju zdarzyły się rzeczy, które trudno uznać za pozytywne sygnały wobec polskiej strony”.

   Szwagrzyk przypomniał też, że wkrótce po wyjeździe polskiej delegacji, znany z gloryfikowania OUN-UPA, szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyr Wjatrowycz napisał, że „Polacy usiłują grać szczątkami ludzkimi”, co Szwagrzyk ocenił za wystąpienie, które „trudno uznać za pozytywne sygnały wobec polskiej strony”. Jak komentował – „Jest to rzecz absolutnie niedopuszczalna. To stawia pod znakiem zapytania stawia możliwość porozumienia się ze stroną ukraińską. To nie oznacza, że nie będziemy prowadzili żadnych ani rozmów. Jesteśmy zobligowani do tego, żeby prowadzić działania na terenie państwa ukraińskiego. Będziemy podejmować różne działania. Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach”.

   „Sytuacja jest niezwykle poważna. Strona ukraińska podjęła niezrozumiałe i krzywdzące dla nas decyzje. Na ich podstawie nie możemy prowadzić żadnych prac poszukiwawczych ani ekshumacyjnych na terenie Ukrainy” – podsumował pracownik IPN.

   wpolityce.pl/kresy.pl

   Polubienie

 2. https://kresy.pl/wydarzenia/szczecin-postawiono-kamien-wegielny-budowe-pomnika-ofiar-upa/


  Wizualizacja pomnika w Szczecinie. Źr. Facebook/ks.Isakowicz-Zaleski

  SZCZECIN: POSTAWIONO KAMIEŃ WĘGIELNY POD BUDOWĘ POMNIKA OFIAR UPA

  28 października 2017|0 Komentarze|w Polska, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Kamień węgielny stanowi urna z ziemią z Wołynia. Pomnik ofiar ludobójstwa na kresach stanie na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

  Kamień węgielny został wmurowany w piątek. Podczas uroczystości obecny był świadek rzezi wołyńskiej Antoni Dąbrowski. Przemawiając zaznaczył, że tylko cudem przeżył tę masakrę.

  Płakałem. Mama ze mną wyszła ukryć się w izbie. Podeszli pod drzwi, a mama była już przygotowana do śmierci. Modliła się z różańcem w ręku. Ja zaprzestałem płakać. Podeszli pod drzwi i jeden z banderowców powiedział: tu też chyba nikogo nie ma. I odeszli. Mama stwierdziła, że to był cud, że my żyjemy – wspominał Dąbrowski.

  ZOBACZ TAKŻE: Szczecin: będzie pomnik ofiar ukraińskich nacjonalistów. Radny PO chciał pomnika „ofiar bratobójczych walk”

  Jerzy Mużyło ze Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć przypomniał z kolei, że zabiegi o upamiętnienie Ofiar Zbrodni Ludobójstwa na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej trwały wiele lat.

  Ten element urny jest kolejnym krokiem ku budowie pomnika. Powstanie w przyszłym roku, 11 lipca. W 75. rocznicę tych tragicznych czasów, gdzie zginęło w ciągu jednego dnia ponad 10 tysięcy Polaków – dodał Mużyło.

  Urna Pamięci została wmurowana po mszy, którą odprawił arcybiskup Andrzej Dzięga.

  Kresy.pl / radioszczecin.pl

  Polubienie

 3. Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Ale za to daje pieniądze polskich podatników w ramach jakieś wyimaginowanej „wojny z Rosją”…

  https://kresy.pl/wydarzenia/prof-paz-dla-kresow-pl-banderowcami-sie-rozmawia/


  Szef UIPN Wołodymyr Wiatrowycz podczas konferencji promującej kampanię z okazji 75. rocznicy UPA. Fot. UIPN

  PROF. PAŹ DLA KRESÓW.PL: Z BANDEROWCAMI SIĘ NIE ROZMAWIA

  28 października 2017|2 komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Ukraińcy osiągnęli wszystko, co tylko mogli od nas uzyskać – a uzyskali dużo, np. środki finansowe. I teraz mogą postawić na swoim i robić co tylko chcą. Na polu polityki historycznej i polityki bieżącej. Polacy byli okłamywani ws. realiów za naszą wschodnią granicą. Teraz to w nas uderzyło – mówi Kresom.pl prof. Bogusław Paź (UWr).

  Jak informowaliśmy, według relacji wiceszefa IPN, prof. Krzysztofa Szwagrzyka, władze w Kijowie oczekują od Polski odbudowania nielegalnego upamiętnienia UPA na Podkarpaciu, a także ukarania osób odpowiedzialnych za jego rozbiórkę. Szantażują przy tym Polskę ws. wznowienia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych.

  Ukraińcy osiągnęli wszystko, co tylko mogli od nas uzyskać – a uzyskali dużo, np.  środki finansowe. I teraz mogą postawić na swoim i robić co tylko chcą. Na polu polityki historycznej i polityki bieżącej. Polacy byli okłamywani ws. realiów za naszą wschodnią granicą. Teraz to w nas uderzyło – mówi Kresom.pl prof. Bogusław Paź (UWr).

  Jak informowaliśmy, według relacji wiceszefa IPN, prof. Krzysztofa Szwagrzyka, władze w Kijowie oczekują od Polski odbudowania nielegalnego upamiętnienia UPA na Podkarpaciu, a także ukarania osób odpowiedzialnych za jego rozbiórkę. Szantażują przy tym Polskę ws. wznowienia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych.

  Czytaj więcej: Kijów żąda odbudowy nielegalnego „pomnika” ku czci UPA w Hruszowicach i ukarania „winnych”

  Zdaniem prof. Bogusława Pazia, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmującego się także problematyką związaną z Ludobójstwem Wołyńsko-Małopolskim, sytuacja ta jest zwieńczeniem ponad 20-lecia prowadzenia „szkodliwej polityki wschodniej, realizowanej wedle założeń J. Giedroycia”.

  – Dlatego, wbrew pozorom, mamy tu do czynienia z pewną rzeczywistością racjonalną i logiczną. Polityka wschodnia realizowana przez Warszawę sprowadzała się do zasady, w myśl której będziemy spełniać wszystkie oczekiwania Białorusi, Litwy czy Ukrainy – niezależnie od kosztów, jakie mielibyśmy ponosić – mówi Kresom.pl naukowiec.

  – Po drugie, strona polska ukrywała przed polskim społeczeństwem rzeczywiste relacje, jakie mają miejsce na wschodnią granicą. W szczególności, tendencje nacjonalistyczne, nie tylko na Ukrainie, ale również na Litwie i Białorusi. Oni nawiązują wręcz, jak w przypadku Ukrainy, do tradycji faszystowskich, np. do SS. Takie formacje są dziś traktowane jako wzorce postaw patriotycznych – uważa profesor.

  – W związku z tym, żądanie Ukraińców od Polski, aby uznała i uczciła ich „bohaterów” jest w tym kontekście logiczne. Ale te dwadzieścia-kilka lat, które minęły od upadku komunizmu, są tego konsekwencją. To nie stało się nagle – zaznacza.

  Prof. Paź przypomniał, że jeszcze niedawno czołowi politycy PiS czy takie osoby związane z tą partią, jak dr Targalski mówiły, że banderyzm to wymysł rosyjskiej propagandy. – Społeczeństwo było okłamywane co do realiów za naszą wschodnią granicą. Teraz to w nas uderzyło.

  Postawa prof. Szwagrzyka

  Ponadto, prof. Paź zwrócił uwagę na wypowiedzi wiceszefa IPN, prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Mówił on, że nie widzi możliwości współpracy z ukraińskim IPN. – Ale to nie jest kwestia jego „widzenia”. Takiej perspektywy nie ma, ale nie od dziś, lecz od lat. Szczególnie od momentu, gdy na czele UIPN stanął banderowiec, Wołodymyr Wiatrowycz. Z takimi ludźmi żadna szanująca się strona nie powinna w ogóle wchodzić w jakiekolwiek relacje. Bo to jest poniżanie kraju, który się reprezentuje. Nikt z Polski nie będzie prowadził dyskusji z Niemcami, którzy będą gloryfikować Hitlera – i nikt tego nie robi. Nie wiadomo dlaczego postanowiono wziąć sobie za partnera do rozmów kogoś takiego, jak Wiatrowycz. Który neguje ludobójstwo dokonane przez OUN-UPA i gloryfikuje zbrodniarzy. To niezrozumiałe.

  Przeczytaj: Szef Ukraińskiego IPN: To Polacy nie chcą rozwiązania sprawy polskich pochówków na Ukrainie

  Według prof. Pazia, taka postawa przyjęta przez prof. Szwagrzyka jest w tym kontekście szkodliwa:

  – Ogłasza, że nie widzi możliwości współpracy, której oczywiście już być nie może, ale jednocześnie daje wolną rękę Ukraińcom, by robili co tylko będą uważali za stosowne – niezależnie od nas. Nasza strona przegrywa podwójnie: niczego nie osiągnęliśmy, a do tego jakby uwalnia się stronę ukraińską od jakichkolwiek zobowiązań czy wymagań – bo takie wymagania nie zostały jej postawione przez naszych przedstawicieli. Więc Ukraińcy będą stawiać kolejne pomniki Bandery, będą dokonywać kolejnych gloryfikacji zbrodniarzy, natomiast nasza strona, postępując w ten sposób, odcina sobie możliwość adekwatnej reakcji czy zablokowania tego.

  – Ukraińcy osiągnęli wszystko, co tylko mogli od nas uzyskać – a uzyskali dużo, np.  środki finansowe. I teraz mogą postawić na swoim i robić co tylko chcą. Na polu polityki historycznej i polityki bieżącej. Uważam, że błędem była również postawa polskiej strony, która w momencie gdy nic nie daje się zrobić ogłasza, że przerywa kontakty ze stroną ukraińską. Kontaktów na takim poziomie oczywiście nie ma sensu realizować, ale wraz z tym, co ogłosił prof. Szwagrzyk powinno się zakomunikować pozytywne działania z naszej strony. Takie, że np. my podejmujemy jakieś systematyczne badania w określonych rejonach na Kresach, że będziemy żądali udostępnienia miejsc do przeprowadzenia ekshumacji, że przygotowujemy jakiś program badawczy dotyczący przebiegu ludobójstwa na Kresach. A tu nie ma żadnej pozytywnej odpowiedzi, w sensie działań pozytywnych, na działania strony ukraińskiej. To jest bierna postawa, w której skoro banderowcy nie zgodzili się na ujawnianie ich zbrodni, to my już nie będziemy już z nimi rozmawiać. To jest zupełnie niepoważne. Oczywiście, z nimi nie należy i nie należało rozmawiać, natomiast powinno się podjąć jakieś działania, które byłyby adekwatną odpowiedzią na taki stan rzeczy. I nic nie wskazuje na to, żeby to się zmieniło – uważa profesor.

  Sytuacja korzystna dla PiS?

  Prof. Paź zaznacza, że chciałby wiedzieć, co rzeczowego w takiej sytuacji zamierza uczynić strona polska.  Obawiam się, że dla ideologów PiS paradoksalnie taki stan rzeczy jest w istocie bardzo korzystny. Ponieważ teraz mogą powiedzieć społeczeństwu: „chcieliśmy przebadać kwestię ludobójstwo, przeprowadzić ekshumacje, wykazaliśmy tyle dobrej woli w stosunku do Ukraińców, a oni się na to nie zgodzili – więc my już nic więcej nie możemy zrobić i nic przez to robić nie będziemy”. Obawiam się, że taka postawa prof. Szwagrzyka, który wcześniej nigdy nie podejmował kwestii kresowych, może świadczyć o tym, że jest to pewna perfidna polityka ze strony PiS. Miałaby ona niejako uwiarygodnić postawę PiS wobec Ukraińców, a także usankcjonować całkowitą bierną postawę w tym obszarze na przyszłość. Dlatego trzeba to monitorować i nie dopuścić do przyjęcia przez PiS takiej postawy.

  Kresy.pl

  franciszekk @franciszekk:
  Piszę tu i ówdzie (między innymi w portalu kresy.24 gdzie jestem często blokowany) o bezsensie tzw. dogadywania się z Ukraińcami ! Chociaż nie jestem profesorem historykiem znawcą Ukrainy jak prof. Paź, aaa…le mam trochę już lat i znam się na ludziach i na ogół dobrze oceniam rzeczywistość i ludzi! Aaaa…. piszę między innymi tak ……: Moim zdaniem daremne jest jakiekolwiek tzw. dogadywanie się z Ukraińcami – „mediacje”! To naprawdę nie ma sensu bo ich celem jest jedynie: wymanewrowanie, oszukanie i wyciągniecie kasy w ramach tzw. „współpracy”! Jeśli ktuś chce zrozumieć dlaczego mimo wielu ustępstw ze strony Polaków w wielu sprawach, Oni nawet nie pozwalają pochować godnie – po ludzku tych zbezczeszczonych, to niech ten ktuś przeczyta instrukcję postępowania „porządnego” Ukraińca opracowaną przez Dońcowa a zrozumie dlaczego jest tak jak jest!!!! Bardziej możliwe jest ułożenie normalnych relacji z Rosjanami przy założeniu w działaniu wielkiej, wielkiej ostrożności, niż z Ukraińcami! Relacje z nimi są NIEBEZPIECZNE bo historia niestety bardzo często się powtarza a oni mają chore roszczenia terytorialne wobec granic państwa polskiego a niejednokrotnie grożenie II-gim Wołyniem.

  Polubienie

 4. Mazowszanin jeden @Mazowszanin jeden:
  Na szczęście na Białorusi nie ma Wiatrowycza i nikt nie bruździ. Dziwnie brzmi to, ale Białoruś, nawet pomimo to, iż zrusyfikowana, jest chyba bardziej przyjazna Polsce i Polakom na tle Ukrainy.

  https://kresy.pl/polacy/nowa-tablica-upamietnila-obroncow-kresow-spoczywajacych-miadziole-foto/


  facebook.com/ZPRPnaBialorusi

  Dzięki ofiarodawcom z Polski i pracy lokalnych Polaków, na cmentarzu wojskowym w Miadziole zainstalowano nową tablicę upamiętniającą bohaterów wojny z bolszewikami.

  Zamieszkane przez 7 tys. mieszkańców miasteczko Miadzioł, dziś ośrodek rejonu w obwodzie mińskim Białorusi, przed wojną znajdował się na terenie powiatu oszmiańskiego województwa wileńskiego II RP. Na znajdującym się w Miadziole cmentarzu spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli broniąc Kresów Wschodnich przed ofensywą Tuchaczewskiego w czerwcu 1920 roku.

  Jak do tej pory na zabytkowych krzyżach nie było nazwisk poległych żołnierzy, stąd idea upamiętnienia ich dodatkową tablicą. Idea zakiełkowała w Polsce. Stosowną tablicę ufundował Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego. Działacze Związku przywieźli tablicę do proboszcza miejscowej parafii katolickiej, ks. Pawła Lolito. Jest ustawieniem zajęli się miejscowi Polacy.

  W sobotę do pracy zabrali się członkowie białoruskiego pododdziału Związku Piłsudczyków RP. Jego działacze, początkowo jako nieformalna grupa „Polacy na Kresach Wschodnich”, od lat prowadzą szeroko zakrojone prace renowacyjne na polskich cmentarzach wojskowych, przede wszystkim na terenie obwodu witebskiego i mińskiego skąd pochodzą.

  Członkom Związku Piłsudczyków RP pomagał w pracach kamieniarskich, wykwalifikowany w tej dziedzinie działacz mińskiego oddziału Związku Polaków na Białorusi, Grzegorz Pawłowicz. Asystowali również przedstawiciele Ambasady RP na Białorusi.

  Według Listy Strat Wojska Polskiego na nowej tablicy umieszczono nazwiska:

  Badura —– szer. 8 dyw.piech. 5 VI 1920
  Bukowski Kacper strz. 47 p.strz. 3 VI 1920
  Gałążewski Wincenty szer. 5 p.p.leg. 28 VII 1919
  Gołaszewski Wincenty —– 5 p.p.leg. 28 VII 1919
  Siwiec Jan strz. 47 p.strz. 3 VI 1920
  Wojna Kazimierz strz. 47 p.strz. 2 VI 1920

  Uroczyste odsłonięcie nowej tablicy zostanie dokonane 1 listopada, w obecności ambasadora RP na Białorusi Konrada Pawlika i przedstawicieli miejscowych władz.

  facebook.com/ZPRPnaBialorusi/kresy.pl

  Polubienie

 5. zefir @zefir:
  Prof Szwagrzyk, zbędne jest to skomlenie i tłumaczenie się przed banderowcami. Pańskie argumenty banderowskie ludobójcy doskonale znają, o nich wiedzą i się nie przejmują. Wręcz przeciwnie do Pana zamiarów, bandersyny skomlących wykorzystują, kpią, drwią z takich i na pochodach SS-UPA wiwatują. Sorry, ale miejmy w końcu jaja i ustawmy banderowców do pionu, skutecznymi metodami które mamy, a których z giedroyciowskich zdradliwych powodów nie wykorzystujemy. I na Boga, w tym IPN-ie nie bądżcie takimi służalcami i naiwniakami.

  https://kresy.pl/wydarzenia/wiceszef-ipn-szans-odbudowe-pomnika-upa-hruszowicach/


  Prof. Krzysztof Szwagrzyk, foto: youtube.com

  WICESZEF IPN: NIE MA SZANS NA ODBUDOWĘ POMNIKA UPA W HRUSZOWICACH

  29 października 2017|1 Komentarz|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Prof. Krzysztof Szwagrzyk ubolewa nad faktem uzależnienia przez Ukrainę zgody na szukanie szczątek Polaków z odbudową pomnika UPA.

  Prof. Krzysztof Szwagrzyk nazywa, w rozmowie z portalem wpolityce.pl, sytuację w której Ukraina uzależnia zgodę na prowadzenie prac ekshumacyjnych od odbudowy pomnika w Hruszowicach niezwykle poważną. Strona ukraińska podjęła niezrozumiałe i krzywdzące dla nas decyzje. Na ich podstawie nie możemy prowadzić żadnych prac poszukiwawczych ani ekshumacyjnych na terenie Ukrainy – przypomina.

  Wiceszef IPN poinformował także, że podczas ostatniej wizyty polskiej delegacji w Kijowie z wicepremierem Piotrem Glińskim na czele, zaproponowała ona, aby wydawanie zgód na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne były podejmowane na wyższym, międzyministerialnym poziomie.

  ZOBACZ TAKŻE: Szef Ukraińskiego IPN: To Polacy nie chcą rozwiązania sprawy polskich pochówków na Ukrainie

  Ukraińcy nie chcieli się na to zgodzić, stwierdzając że dotychczasowa formuła rozmów, prowadzonych między polskim i ukraińskim IPN, jest wystarczająca.

  Prof. Szwagrzyk podkreślił, że Polska nie ulegnie i nie wyda zgody na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach. Wiceszef IPN tłumaczy, że nie ma takiej możliwości, ponieważ został nielegalnie postawiony. Nie znajdował się na czyimkolwiek grobie. Nie było tam szczątków ludzkich. W Polsce nawet przedstawiciele wrogich formacji, bez względu na to, czy to żołnierze Wehrmachtu czy członkowie UPA, mają prawo do grobów. Są takie miejsca i znajdują się pod opieką państwa. Dotyczy to jednak tylko grobów. Monument w Hruszowicach nie był niczym innym jak pomnikiem ku chwale UPA. Wymieniono na nim cztery sotnie ukraińskie. Na takie upamiętnienie nie będzie polskiej zgody. To jest niemożliwe.

  Kresy.pl / wpolityce.pl

  Polubienie

 6. kłamca wołyński
  https://forumemjot.wordpress.com/2016/07/11/sellin-wazniejsze-niz-upamietnienie-wolynia-jest-pomaganie-ukrainie/

  Kazia
  Już nie można słuchać bzdur PISowców jak to potomkowie banderowców bronią bohatersko na Ukrainie Polski przed Ruskimi, a w międzyczasie budują pomniki mordercy Polaków Banderze i pomniki UPA.

  Chwalba
  Na Ukrainie gloryfikują UPA i OUN . To narasta a więc nie należy spodziewać się , że Polacy będą przychylnie patrzeć na ten trend. Na wschodzie rośnie wróg .

  https://wpolityce.pl/polityka/364585-nasz-wywiad-sellin-o-relacjach-z-ukraina-i-rekonstrukcji-rzadu-zmiany-personalne-sa-rzecza-naturalna-zwlaszcza-po-dwoch-latach

  NASZ WYWIAD. Sellin o relacjach z Ukrainą i rekonstrukcji rządu: „Zmiany personalne są rzeczą naturalną, zwłaszcza po dwóch latach”

  opublikowano: 43 minuty temu


  autor: TVP Info

  Na posiedzeniach rządu rozpatrywane są różnego rodzaju ustawy, czasem są również rozbieżności pomiędzy ministrami. Jednak w zdecydowanej większości przypadków decyzje zapadają na posiedzeniach rządu i ostateczne decyzje konkluduje premier Beata Szydło. Sama premier zapowiedziała, że w rządzie dojdzie do korekty personalnej podkreślając, że jeżeli ktoś opóźnia bieg, to powinien usiąść na ławce rezerwowych

  —mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

  wPolityce.pl: Tydzień temu premier Gliński był z wizytą na Ukrainie w celu poprawy naszych wzajemnych relacji. Głównie chodzi o kwestie historyczne, które wciąż rodzą napięcie na linii Warszawa-Kijów. Kilka dni temu słyszeliśmy o żądaniach ze strony Ukrainy, aby strona polska odbudowała pomnik UPAw Hruszowicach w zamian za umożliwienie Polsce poszukiwania miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, także ofiar rzezi wołyńskiej. Jak Pan ocenia nasze dzisiejsze relacje?

  Jarosław Sellin: Celem polskiego rządu i ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego jest, aby sprawy związane z ekshumacjami i upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej zostały przeniesione na szczebel rządowy. Chcemy, aby po stronie ukraińskiej w tej sprawie podejmowano decyzje na poziomie ministerstwa kultury, tak jak to ma miejsce w Polsce. Do tego dążyliśmy. Niestety, strona ukraińska oddaje te sprawy i prowadzenie polityki historycznej ukraińskiemu Instytutowi Pamięci Narodowej. Uważamy, że zarówno strona polska i ukraińska nie mogą być zakładnikami sporów historycznych, które są ważne i o których musimy dyskutować, ale które uniemożliwią nam realizację współczesnej racji stanu obu państw. Z różnych powodów powinniśmy być skazani na sojusz polityczny m.in. ze względu na sytuację geopolityczną, na wspólne zagrożenia związane z imperializmem rosyjskim, i na polskie inspiracje, aby nie być tylko wschodnią flanką NATO czy Unii Europejskiej, ale by wciągnąć do tych struktur kraje sąsiadujące z nami od wschodu. To powinno nas interesować. Jeżeli Ukraińcy swoimi działaniami utrudniają nam realizację wspólnej dla nas racji stanu, to sami sobie strzelają w stopę.

  Może strona polska używa zbyt łagodnego języka?

  Polska strona stanowczo podkreśla, że nigdy nie zgodzimy się na porównywanie działań Armii Krajowej z UPAAK była formacją walczącą o niepodległość Polski godnymi metodami, natomiast Ukraińska Powstańca Armia, która również walczyła o niepodległość Ukrainy, miała w swojej ideologi i swoich oficjalnych dokumentach zawarte idee ludobójcze, które realizowała w stosunku do Polaków i Żydów. Z tej części własnej tradycji historycznej Ukraińcy będą musieli wcześniej czy później zrezygnować. Chcemy na ten temat rozmawiać, ale musi być dojrzałość po drugiej stronie.

  Myśli Pan, że ta dojrzałość przyjdzie w niedługim czasie?

  Szczerze mówiąc, to nie widzę takiej możliwości. W dużej mierze naród ukraiński wciąż buduje swoją tożsamość historyczną. Jest jednak parę optymistycznych przesłanek. Zrobiliśmy badania na Ukrainie nt. ich świadomości historycznej i na pytanie „kto jest najważniejszym Ukraińcem w ich 1000-letniej historii?” najczęściej wskazywano na poetę Tarasa Szewczenkę. Na drugim miejscu znalazł się książę sprzed kilku wieków Jarosław Mądry, zaś na trzecim miejscu znalazła się postać Bogdana Chmielnickiego, która wśród Polaków też nie budzi najlepszych uczuć, ale jest to w jakiś sposób zrozumiałe.

  Na którym miejscu znalazł się Stepan Bandera?

  Bandera jest dopiero na 10. miejscu. ale niepokojące jest to, że jego pozycja rośnie. W dodatku zbadaliśmy pogląd Ukraińców na Polskę i więcej jest sympatii do nas, niż antypatii. Nawet w zachodniej Ukrainie, która jest narodowo najbardziej rozwinięta jest najwięcej sympatii do Polski i Polaków. Patrząc na te badania widać, że podstaw do budowania wspólnej wrażliwości jest dużo, ale często mam wrażenie, że część elity politycznej na Ukrainie jest zainteresowana eskalowaniem napięć czy nieporumienień w ramach realizowania prostego interesu politycznego.

  Jakie kolejne kroki podejmie polski rząd, aby sytuację załagodzić?

  Musimy cierpliwie i często rozmawiać. Jeżeli jakaś prawda historyczna jest zakłamywana, to musimy natychmiast przedstawiać dokumenty, które podważą kłamstwa. Jeżeli nie będziemy na prawdzie budować naszych relacji, to nie zbudujemy niczego dobrego. Myślę, że to praca na długie lata. Dobrze byłoby gdyby Ukraina budowała swoją nową tożsamość polityczną i historyczną przede wszystkim na swojej najnowszej historii. Mam tu na myśli Majdan czy krwawą ofiarę składaną codziennie podczas walki z rosyjskim imperializmem. Ukraińcy powinni być dumni, że to oni praktycznie bronią całej Europy przed agresją rosyjską. Gdybyśmy na tym budowali nasze relacje i cele politycznej, to było bardzo dobrze. Natomiast trudne sprawy historyczne zawsze trzeba wyjaśniać sobie w prawdzie. (…)

  gosc
  skoro sami Ukraincy maja gleboko gdzies „elity, ktore eskaluja napiecia” i masowo pracuja w Polsce, to moze tez wladze RP powinny te „elity” olac siurem swobodnym.

  epicpolonia
  A kiedy rekonstrukcja w Belwederze? Może już dosyć obrony sądowniczej kasty, agentów WSI i czerwonych generałów!

  kaczo-tusk
  Przez PISmeńskie skundlenie wobec banderowców rzygać się chce , wstyd. PIS i banderowocy – wspólna sprawa.

  blumkwist
  Problem polega na tym, że prawda to pojęcie mające jakiekolwiek znaczenie tylko u wąskich elit kulturowych Ukrainy… reszta żyje mitami, które zastępują im fakty.

  kaczo-tusk
  Kawał gnoja z tego pajaca, w PISmenii jest więcej takich.

  oksymoron
  @blumkwist 195.242.139.* elity i ukraina to jak pis i patriotyzm…

  Edmund
  W sierpniu przejechalem przez kawal zachodniej Ukrainy ( bylej polskiej) co mnie uderzyło?? Budowa co kawalek nowych cerkwi grekokatolickich w nadmiarze w polach. Zlote kopuly. Sponsorzy???

  a dzisiaj(7 lat)zamach na mozg
  SILNA POLSKA ???? – bardzo sie cieszylem kiedy Nikita chruszczow oswiadczyl , ze w ciagu 25 lat ZSRR dogoni , a nawet przegoni USA – kiedy Trybuna Ludu – dzisiaj blazen na stoleczku- kiedys stonka ,

  Wkurzony wyborca PIS
  Karnowscy jeszcze 2 lata ale jak przeciągniecie strune to momo wszystko popłyniecie

  Poleszuk
  W Naszym interesie narodowym jest zacieśnianie współpracy wojskowej i politycznej z Ukrainą rozumiał to Piłsudski na szczęście rząd też to rozumie. Wróg u bram. PS Sabatchki wowy natschinajte breshat

  kazik
  Spora część elit Ukrainy dokarmiana jest z obcej ręki . Więc zbliżenie z Polską starają się torpedować jak mogą. Woleli by aby to Polska zrywała nici porozumienia. Z tąd spór o zmarłych i prowokacje.

  leming
  Ukraina przedmurze Europy. Dobry wic, muszę przyznać. 🙂 Dlaczego pisowcy nie potrafią wyciągać wniosków z przeszłości ?

  kresowiak
  z chachłami się nie rozmawia

  visor
  Daremne tak duze angazowanie sie Polski w pomoc Ukrainie .Polska im pomaga a oni i tak nas lekcewaza i ignoruja. Po co Polska im pomaga? lepiej to przeznaczyc dla Polakow a nie Ukraincow.

  Polska najwazniejsza.nie odwro
  dobre stos. i wspolprac az UA-tak! ale nie za cene degradacji interesow PL.! miljony Pl zyja na nieludzkim wschodzie-im pomagac! Wydac Pl paszporty, Tak dawno zrobil Orban-wszystkim Hu z Ua i Rum dal

  Rzez Wolynska 11.07.1943 !!!!!
  Widac, ze blizsi wam sa UPAdlincy.Chyba wielu z was ma w sobie ukrainskie geny. Dlatego tak chetnie grabicie Polakow z pieniedzy i wciskacie je w lapy rezunow. Sprowadzacie bandytow do Polski.

  Polubienie

  • Kojoto @Kojoto:
   PIS nie prowadzi samodzielnej poważnej polityki, te ostatnie wystąpienia pisowców są zatem elementem jakichś rozgrywek, w których Polska jest tylko pionkiem….

   greg @greg:
   Kresy.pl , prosze nie rozpowszechniac tu banderowskiej i michn8kowskiej propagandy, i poprawic to falszywe zdanie przy końcu tekstu na ” zburzonego NIELEGALNEGO pomnika UPA, ktory wczesniej zostal przez czynnik spoleczny i Samorzad, za przyzwoleniem wladz LEGALNIE rozebrany”.

   gotan @gotan:
   no i panie Selin.. trzeba było bardziej upadlińcom włazić w rzopu… Dać więcej pieniędzy..gazu i czego tylko sobie zażyczyli…. Teraz pan kwili?… Pieprzyliście PiSowiaki ile wlezie o wspieraniu UPAdliny… to teraz zjedzcie tę żabę… Zamiast stosować zasadę symetrii ,to właziliście im do d… O pomnikach stawianych przez upadlińców już było głośno 15 lat temu… i nikt z IPN nie reagował… Teraz Polacy wezmą te rozbiórki w swoje ręce ,skoro rząd nie chce tego tałatajstwa załatwić… Organizujcie kolejne spotkania z banderowcami, wydając nasze pieniądze na bydlaków i potomków ludobójców… Zobaczycie czym dla was to sie skończy.

   https://kresy.pl/wydarzenia/jaroslaw-sellin-ukraincy-strzelaja-stope-polityka-wobec-polski/


   Wiceminister kultury Jarosław Selin, foto: wikimedia.org

   JAROSŁAW SELLIN: UKRAIŃCY STRZELAJĄ SOBIE W STOPĘ POLITYKĄ WOBEC POLSKI

   29 października 2017|3 komentarze|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

   Wiceminister kultury komentuje ostatnią wizytę wicepremiera Glińskiego i politykę jaką prowadzą Ukraińcy wobec sporów historycznych.

   Sellin poinformował w wywiadzie udzielonemu w niedzielę portalowi wpolityce.pl, że celem polskiego rządu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, aby sprawy związane z ekshumacjami i upamiętnieniem ofiar rzezi wołyńskiej zostały przeniesione na szczebel rządowy”. Przypomniał, że na Ukrainie za prowadzenie polityki historycznej odpowiedzialnych tamtejszy IPN.

   Uważamy, że zarówno strona polska i ukraińska nie mogą być zakładnikami sporów historycznych, które są ważne i o których musimy dyskutować, ale które uniemożliwią nam realizację współczesnej racji stanu obu państw – twierdzi wiceminister. Dodał także: Jeżeli Ukraińcy, swoimi działaniami utrudniają nam realizację wspólnej dla nas racji stanu, to sami sobie strzelają w stopę.

   ZOBACZ TAKŻE: Wiceszef IPN: Nie ma szans na odbudowę pomnika UPA w Hruszowicach

   Sellin dodał również, że nasz kraj nigdy nie zgodzi się na porównywanie działań Armii Krajowej z Ukraińską Powstańczą Armią, która – jak przypomniał – miała w swojej ideologii i swoich oficjalnych dokumentach zawarte idee ludobójcze, które realizowała w stosunku do Polaków i Żydów„.

   Wiceminister uważa, że z tej części własnej tradycji historycznej Ukraińcy będą musieli wcześniej czy później zrezygnowaćChcemy na ten temat rozmawiać, ale musi być dojrzałość po drugiej stronie. Jeżeli nie będziemy na prawdzie budować naszych relacji, to nie zbudujemy niczego dobrego – podkreśla.

   Ukraiński IPN kierowany przez Wołodomyra Wiatrowycza, blokuje prace związane z poszukiwaniem polskich grobów na Ukrainie i ekshumacje z nimi związane. Jak warunek powrotu stawia m. in. odbudowę zburzonego pomnika UPA w Hruszowicach, który wcześniej został tam nielegalnie usunięty.

   Kresy.pl / wpolityce.pl

   Polubienie

 7. Zbyszek Yoran Jablonski · Warszawa
  farsa

  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/umorzono-dwa-sledztwa-ws-ludobojstwa-na-kresach,21551839516?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget


  fot. kadr z filmu „Wołyń”

  Umorzono dwa śledztwa ws. ludobójstwa na Kresach

  30.10.2017

  Prokuratorzy IPN umorzyli dwa śledztwa w sprawie zbrodni ludobójstwa na Kresach dawnej RP. Chodzi o zabijanie Polaków przez ukraińskich nacjonalistów m.in. w Rawie Ruskiej, Tomaszowie Lubelskim oraz w kilku powiatach dawnej Galicji m.in. buczackim.

  Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu prokurator Konrad Bieroń powiedział w poniedziałek PAP, że głównym argumentem do umorzeń była niemożliwość ustalenia żyjących sprawców tamtych zbrodni z lat 1939-46.

  „Drugim argumentem procesowym do umorzenia było też stwierdzenie, że kilku ustalonych sprawców poniosło już karę za tamte zbrodnie” – dodał prokurator.

  Jak podano, w zbrodni ludobójstwa popełnionej na terenie byłego powiatu Rawa Ruska leżącym w woj. lwowskim oraz pow. Tomaszów Lubelski (woj. lubelskie) na obywatelach narodowości polskiej przez nacjonalistów ukraińskich dokonano zabójstwa nie mniej niż 492 osób, usiłowano dokonać zabójstwa nie mniej niż 20 osób oraz spowodowano ciężki uszczerbek na zdrowiu skutkujący zgonem jednej osoby, a nadto spowodowano ciężki uszczerbek na zdrowiu jednej osoby.

  Natomiast na skutek zbrodni ludobójstwa dokonanej na terenie powiatów buczackiego, brzeżańskiego, podhajeckiego i przemyślańskiego w dawnym woj. tarnopolskim zabito nie mniej niż 3386 osób, usiłowano dokonać zabójstwa nie mniej niż 41 osób.

  Pokrzywdzonym przysługuje prawo przejrzenia akt i złożenia zażalenia na powyższe postanowienie do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem prokuratora, który wydał postanowienie. Pokrzywdzeni ma ją na to 7 dni od daty ukazania się postanowienia w środkach masowego przekazu.

  „Odpis postanowienia doręczony zostanie pokrzywdzonym, którzy zwrócą się o to w terminie siedmiu dni od ogłoszenia powyższego postanowienia w mediach. Pokrzywdzonymi są nie tylko poszkodowani, ale też ich dzieci. Trzeba jednak w zażaleniu podnieść konkretne argumenty prawne za kontynuacją śledztwa” – podkreślił prok. Bieroń. (PAP)

  autor: Roman Skiba
  edytor: Paweł Tomczyk

  Polubienie

 8. ProPatria @ProPatria:
  Dziwne, ipn od lat milczący na temat zbrodni upaińskich, publikujący książki o tzw. „upaińskiej partyzantce” czy też „upaińskim ruchu oporu” raptem głośno i przy udziale wielu swoich członków krytykuje banderowską dzicz, która wykorzystuje każdą okazję do poniżania strony polskojęzycznej.. Działania te są dla mnie co najmniej podejrzane.. Oczywiście są to tylko puste słowa, za którymi nie pójdą ŻADNE konkretne działania w celu pokazania butnemu rezunowi jego miejsca. Cokolwiek by teraz nie zrobili to dla mnie ipn, pis, po, nowoczesna są instytucjami / partiami zdradzieckimi, celowo działającymi na szkodę Narodu i państwa polskiego. Podczas wyborów za swoją działalność zapłacą…

  bob @bob:
  Jeszcze parę lat temu nie przyszło by to ale tak im na każdym kroku ustępowaliście tak daliście się … ze teraz wszyscy zbieramy owoce waszej nieudolnej polityki

  franciszekk @franciszekk:
  Oni reprezentują inną podstępną cywilizację: tzw. „sprytu”, oszukania ,brutalności aż po okrutną i bezlitosną zbrodnię włącznie. Po co z takimi się „bratać” czy układać? Byłoby to naiwne i niebezpieczne! Nie jestem zwolennikiem bezmyślnego układania głowy na pniu pod topór!
  Mamy przyjaznych od wieków Madziarów, cywilizowanych Czechów, Słowaków
  W moim przekonaniu Ukraińcy są o wiele bardziej niebezpieczni dla Polaków niż Rosjanie!

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  Lata zaniedbań Polskich władz, tolerowania ukraińskiej wersji banderowskiego nazizmu. To następne pokolenie ukraińców wychowanych w glorii Hitlera, ludobójców, zbrodniarzy ukraińskich UPA. ćTrudno będzie obecnie z tym żyć nam Polakom. Bez zdecydowanych kroków, samą gadaniną niczego nie zmienimy. Ostre zdecydowane ruchy wobec banderowskiej ukrainy, choć po ich części społeczeństwa da do myślenia, że UPA to zbrodniarze, pospolici mordercy dzieci, pedofile. 1. Wprowadzić politykę , która nie daje niczego bez adekwatnych, równoważnych ruchów ukraińców. 2. W razie zaostrzenia konfliktu wprowadzić limity imigrantów ukraińskich. 3. Gdy i to nie pomoże, zamknąć granice, zerwać wszelakie kontakty. 4. Sprawy ludobójstwa na Polakach oddać pod egidę ONZ. Niech świat się dowie, że nie ma dzielenia gorszych nazistów Niemieckich, czy lepszych nazistów ukraińskch.

  https://kresy.pl/wydarzenia/prezes-ipn-porownywanie-upa-armii-krajowej-calkowicie-ahistoryczne-klamliwe/


  Prezes IPN, dr Jarosław Szarek, foto: youtube.com

  PREZES IPN: PORÓWNYWANIE UPA DO ARMII KRAJOWEJ JEST CAŁKOWICIE AHISTORYCZNE, KŁAMLIWE

  30 października 2017|4 komentarze|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Prezes IPN Jarosław Szarek w ostrych słowach skrytykował ukraińską politykę historyczną.

  Jarosław Szarek był pytany w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” o słowa byłego prezydenta Ukrainy Wiktory Juszczenki, w którym zrównuje on UPA z Armią Krajową. „Stosunki polsko-ukraińskie to kwestie polityczne i jako takie pozostawiam je politykom. Z kolei Instytut Pamięci Narodowej musiał stanąć w obronie dobrego imienia Armii Krajowej i Marszałka Józefa Piłsudskiego. Bez względu na to, kto te słowa wypowiedział. Zareagowalibyśmy również wtedy, gdyby takiego zwrotu użył były lub urzędujący prezydent jakiegokolwiek innego państwa. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. A podkreślę to raz jeszcze: porównywanie UPA do Armii Krajowej jest całkowicie ahistoryczne, całkowicie nieuprawnione i kłamliwe. Niestety Ukraina w ten sposób chce realizować swoją politykę historyczną” – powiedział Szarek.

  Szarek zwrócił uwagę, że nie tak dawno Ukraińcy odsłonili pomnik na przełęczy Wereckiej, na którym widnieje napis: „Bohaterom Ukrainy Karpackiej rozstrzelanym przez polskich i węgierskich okupantów w marcu 1939 roku”.”Czczone wydarzenie nigdy nie miało miejsca! To nie ma potwierdzenia w faktach. To jest budowanie fałszywego obrazu. Instytut Pamięci Narodowej będzie w tych sprawach stanowczo reagował” – zapowiedział Szarek.

  Pytany, czy słowa Wiktora Juszczenki to celowa prowokacja Szarek zaznaczył, że ta wypowiedź zbiegła się z wizytą w Kijowie wicepremiera Piotra Glińskiego, który tymi sprawami się zajmuje. „I gdy on udaje się na Ukrainę szukać porozumienia w relacjach polsko-ukraińskich, to były prezydent naszych wschodnich sąsiadów, kawaler Orderu Orła Białego wypowiada takie słowa” – podkreślił Szarek.

  Dopytywany, co dalej z polskimi pracami ekshumacyjnymi na Ukrainie Szarek oświadczył: „Na dzień dzisiejszy wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, które mogłyby nam umożliwić prowadzenie poszukiwań naszych przodków w tym kraju. W tej materii ukraińska polityka jest stanowcza i zdecydowana. Z kolei nasza współpraca na polu archiwalnym i naukowym przebiega bez zarzutu. Ukraińcy w pełni z nami współpracują”.

  Szarek zapowiedział, że w przypadku ekshumacji związanych z ludobójstwem wołyńskim, jako prezes IPN nie zrezygnuje z tego, „aby na miejscu kaźni naszych rodaków i na grobach, w których spoczywają ich szczątki, stanął krzyż z informacją, kto tu jest pochowany.

  Kresy.pl / PAP / Nasz Dziennik

  Polubienie

 9. BB
  ,” pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre” , wasze relacje są dobre bo dajecie Ukrainie wszystko a nie dostajecie w zamian NIC Politycy ukrainscy są skuteczni wy NIE

  Paweł1982
  Hańba!! Płaszczenie się PiSu przed UPAiną coraz bardziej mnie wkur.. Albo to się zmieni albo za 2 lata na was nie zagłosuję.

  Maciej
  A ja chciałbym gwiazdkę z nieba… I co jeszcze? Gliński to dziecko we mgle!! Dopóki Polska nie pokaże Ukrainie kto od kogo bardziej zależy to dopóty tak będziemy traktowani!!!! Kpina i żenada!!!

  Bożena Maria
  Zamknąć granicę z ukrainą.Koniec finansowania studiów ukraińcom. Deportować za najmniejsze przewinienie. Poprawić stosunki z rosją. Nie wspierać na arenie międzynarodowej, być chłodnym w wypowiedziach. Wzywać na dywanik ambasadora przy każdej okazji. W interesie Polski jest słaba ukraina. Jaka ukraina? Do kijowa to polskie ziemie a od kijowa to tereny rosyjskie.Taka prawda.

  minsect
  Można sobie tylko wyobrazić co zrobiłby Orban gdyby Ukry w tak haniebny sposób pogrywali ludobójstwem na jego narodzie… PiS woli jednak być na kolanach przed banderyzującą się Ukrainą. Zamiast zamknąć granicę i odesłać gości do domu, PiS wspiera finansowo czcicieli Bandery, jeszcze chce im emerytury fundować. Pozwalają bezcześcić ofiary ludobójstwa – nie mają one nawet pochówku, nie są udokumentowane miejsca z resztkami zwłok. Do tego jest to zagrożenie na przyszłość… bezmyślność czy zdrada?

  Stary Warszawiak
  Może ktoś pomoże i przypomni staremu Warszawiakowi kiedy istniało wolne i niepodległe państwo ukraińskie i jakich bohaterów narodowych (oprócz Chmielnickiego i Bandery) miało to państwo.

  ember11
  „..we wszystkich innych kwestiach… nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre”. Bzdura. Jak dzieki naszym duzym staraniom zniesiono Im wizy gdzie swietowal to Poroszenko? Na granicy slowackiej.

  ooo
  Jak długo jeszcze będziecie wchodzić rezunom do doopy ?

  Robert1701
  Po co pomagać na siłę dej banderowskiej banzie. To gorzej skorumpowany naród jak rosjanie Niech się kiszą we własnym sosie. Żyrynowski dobrze kiedyś powiedzał wschód Ukrów dla Rosji a zachód dla Polski

  hmm
  My jednak mamy głupi rząd.

  https://wpolityce.pl/polityka/364833-ukraina-blokuje-ekshumacje-polskich-ofiar-minister-kultury-chcielismy-przelamac-ten-impas-i-dojsc-do-porozumienia

  Ukraina blokuje ekshumacje polskich ofiar. Minister kultury: „Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia”

  opublikowano: wczoraj


  autor: Fratria

  Zaproponowaliśmy Ukrainie, żeby kwestie interpretacji historii i upamiętnień, które nas dzielą, odłożyć na później. Chcieliśmy otworzyć się tylko na podstawowe wartości: poszukiwania zmarłych i ich godny pochówek – powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński.

  Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując w programie „Minęła dwudziesta” TVP Info ostatnią wizytę na Ukrainie, zwrócił uwagę na trudną historię łączącą Polskę i Ukrainę w kontekście zablokowania poszukiwań prac polskich zespołów badawczych.

  Pojechaliśmy na Ukrainę z rodzinami ofiar Katynia, (…) Bykowni. Na miejscu towarzyszył nam m.in. minister kultury Ukrainy. To była pierwsza tego rodzaju wizyta po otwarciu cmentarza. Przy okazji tego spotkania rozmawialiśmy o kwestiach związanych z naszą wspólną historią. Ponieważ dzielą nas pewne sprawy, strona ukraińska zablokowała możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych na rzecz polskich ofiar, głównie z okresu II wojny światowej. Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia

  — powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

  Jak mówił, „badania dotyczą ofiar bardzo wielu wydarzeń. Konieczne są ekshumacje polskich legionistów z okresu I wojny światowej, polskich ofiar 1939 roku czy zbrodnię ludobójstwa wołyńskiego. Niestety nasze stanowisko nie znalazło zrozumienia”.

  W opinii wicepremiera, trudno jest przewidzieć czy stanowisko strony ukraińskiej ulegnie w najbliższym czasie zmianie, z uwagi na sytuacje wewnętrzną Ukrainy.

  Usztywnienie naszych ukraińskich partnerów jest nie do zaakceptowania. Jesteśmy przeciwni interpretacji historii w postaci wygłaszania poglądów, wypowiedzi czy konkretnych działań strony ukraińskiej, z jakimi mamy obecnie do czynienia. To generuje problemy we wzajemnych relacjach. Sądzę, że wynika to z sytuacji wewnętrznej Ukrainy, ponieważ do głosu doszły środowiska, które chcą radykalizować sprawy związane z polityką historyczną. Być może to stanowisko zmieni się za jakiś czas. Polska strona ma jasny pogląd na temat historii i w pewnych kwestiach nie możemy iść na kompromis

  — powiedział prof. Gliński.

  Muszę jednak dodać, że we wszystkich innych kwestiach, pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre. Dotyczy to współpracy wojskowej, kultury, ochrony zabytków czy archiwów. Tam współpraca jest bardzo dobra

  — podsumował.

  CZYTAJ WIĘCEJWicepremier Gliński stanowczo ocenia decyzję KRS: „Ktoś tam chce uprawiać politykę i to taką politykę totalną, obstrukcji”

  23 października na Ukrainie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. Jak napisano w komunikacie MKiDN jednym z punktów wizyty było omówienie „stanu i perspektyw dialogu dwustronnego w obszarze historycznym”.

  W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. Zostały one wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia br. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii – odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945. W ocenie polskich władz pomnik ten wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

  Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

  CZYTAJ WIĘCEJNASZ WYWIAD. Prof. Szwagrzyk: Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach

  ak/PAP

  BRAD
  NIE DLA POMNIKÓW MORDERCÓW W POLSCE I PRZESTAŃMY POMAGAĆ TYM UKRAIŃCOM

  a Polacy im za to:
  ukropis 217.170.197.* 23 minuty temu https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-prosi-solidarnosc-o-wsparcie-rzadu-dla-przyjmowania-pracownikow-ze-wschodu/

  rzad zdradzil Ofiary Kresow
  http://patrz.pl/film,polskie-trupy-w-niewoli-ukrainskiego-rzadu-mp4,161262.html

  nigdy więcej pisu
  https://kresy.pl/wydarzenia/we-wroclawiu-500-plus-korzysta-300-rodzin-ukrainskich/

  as
  Ukrofilski PiS.

  dobra zmiana?!
  trzeba dalej ulaskawiac UA -mldy w gotowce, gaz, prawa dla robotnikow i studentow > 2x itd, Moze troche zmienia zdanie. I prosic o wybaczenie za wymordowanie nie 350 tys Pl na Wolyniu-tylko UA przez PL!

  wybory niedlugo!
  Pl Rzad musi sie wreszcie zastanowic komu ma sluzyc! Rzad nie slyszy woli Wyborcow = Narodu! Zobaczycie gniew Narodu w wyborach! Narod ma pamiec i Honor!

  Page
  Ukraina chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Irytujące. I bezczelne! Strzelają sobie gola do własnej bramki. decyzje, decyzje . . wschód czy zachód .. YUK!

  ZAKAZANA BALLADA
  Panu ministrowi po „”owocnych rozmowach” na UPAdlinie. Moze te obrazy i tekst porusza Pana kamienne serce. Wołyń 1943. sł. muz. Lech Makowiecki

  Narodowiec
  Żydzi i Amerykanie każą klęczeć więc PiS klęka. Kiedy w Polsce będą rządzić Polacy?

  IPN o tym wie. Czy zareaguje?
  Znaleźli banderowskie dokumenty – w nich instrukcje o zabijaniu Polaków! https://www.youtube.com/watch?v=5rJRkJyHocM

  ad
  Zastanówmy sie czy napewno w naszym interesie jest silna Ukraina. Za dużo tych prowokacji, nie zwalajmy wszystkiego na Rosję, a Ukraina rewanżuje sie nam za pomoc którą jej udzielamy. To obraza RP

  Waldemar
  W zwiazku z zachowaniami wladz ukrainskich wydaje mi sie, ze nadszedl juz czas najwyzszy na GRUNTOWNE PRZEWARTOSCIOWANIE naszych zachowan w stosunku do Ukrainy, ktore MUSZA SIE PRZELOZYC na KONKRETNE, WYMIERNE EKONOMICZNIE I POLITYCZNIE KROKI. Nie powinnismy za wszelka cene wspierac Ukrainy dlatego tylko, ze wolna Ukraina dzieli nas od Rosji. Rosja Ukrainy NIE ZAJMIE, bo w dzisiejszej sytuacji politycznej i gospodarczej by sie ta Ukraina UDLAWILA! Musialaby tam prowadzic wieloletnia wojne i okupowac cale terytorium, a na to Rosji nie stac. Trzeba zaryzykowac nawet kilkuletnie pogorszenie stosunkow z Ukraina, az tamtejsi decydenci zrozumia, ze ani Polska, ani Europa wolynskich „bohaterow” UPA nie zaakceptuja. W miejsce Ukrainy nalezy rozszerzyc stopniowo i ostroznie wspolprace z Bialorusia, w szczegolnosci otwierajac sie na ich pracownikow.

  doWaldemar
  racja, dobrze ze to powielasz. Ale tego typu rady z seca plynace widac nie interesuja Pl Rzadu, nawet pewnie tego nikt nie czyta! Tylko robia profile piszacych! Ciagle bla bla-nawet handelu w niedziele

  Kris
  Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ukraina dopuściła się LUDOBÓJSTWA na Wołyniu i nawet się do tego nie przyznaje. To co powiedział Juszczenko jest skandalem nad którym nie można przejść do porządku

  do Kris
  juszczenko by l= dawno -jak bolek! Ale co robi nowy rzadUa!? Likwiduje Pl szkoly, swoja polityka wobec Rus = pobor do armii -zalewa nas ukraincami = pozbywa sie mln bezrob. niewygodnych wrogow PL! To bomba zeg

  Polak
  Jacy znowu partnerzy? Dla Polaków tania siła robocza ot co. Bez Polski długo nie będą istnieć. Zamrozić kontakty międzyrządowe to może zaczną trzeźwieć. I ani grosza z naszych podatków!!!

  rus=ukr
  Nie bardzo rozumiem czego polski rząd spodziewał się po państwie, które ma widły w godle. Nadskakiwanie tym co mają nas w d.pie to nie jest rozsądna polityka. Z całą tą wschodnią dziczą trzeba krótko

  tak to widzę
  Ukraińcy niedługo będą nam z lodówek wyskakiwać po ich otwarciu, a tu proszę… To jest źle rozgrywane – najpierw zachód Ukrainy do Polski, a następnie szukać zmarłych „na swoim” bez niczyjej zgody.

  pisior
  I tak to wygląda i lepiej nie będzie, Ukraińskie psy blokują poszukiwania wymordowanych Polaków, więc ich dążenia o wejście do unii Polska również powinna blokować !

  normalny Polak
  Nie do zaakceptiwania jakiegokolwiek wsparcia i pomocy Ukrainie! Dla kazdego Polaka, panowie Kaczynski, Waszczykowadki i Glinski, pani Fotygo! Czas przestac dzialac na szkode polskiej ojczyzny.

  50% to kosci dzieci ROZUMIECIE
  Przeciez ponad 50% szkieletow to kosci DZIECI POLSKICH wymordowanych przez pedofili z oun-upa. I oni to wiedza i nie bedzie zadnych ekshumacji i godnych pochowkow. To nie pasuje do ukr. bajek o upa.

  tylko PIS
  Polska wstaje z kolan.

  Tyle.w.temacie
  UA to upadły twór, który za ojców założycieli obrał najgorszych z możliwych patronów…jacy bohaterowie taki naród niestety, pora skończyć z tym ukrofilstwem

  przemyśl-7
  Ukraińcy całkowicie się pogubili i nie wiedzą czego chcą , a Ruscy nadal ich skutecznie destabilizują ……

  HWdt
  Starczy tego patyczkowania się z tym gównianym państewkiem!

  Polubienie

 10. Accipiter @Accipiter:
  Święte słowa. Lubię posłów z partii Kukiza za to właśnie, że jako jedyni nie trzymają głów w dupach ukraińców czy żmudzinów. Głośno mówią to co wie i uważa polskie społeczeństwo. Ukry szmaca nasze państwo jak chcą. Mi jako Polakowi, wnukowi Wołyniaka jest wstyd i krew się we mnie gotuje na to. Dziadek żołnierz 27 Dywizji AK, którego cała rodzina (2 braci, siostra i rodzice) zostali zarżnięci przez ukraińskich sąsiadów zawsze powtarzał, że dobry rezun to martwy rezun. A on raczej wiedział co mówi.

  https://kresy.pl/wydarzenia/rzymkowski-ukraincy-robia-nami-chca/


  Tomasz Rzymkowski. Fot. Kresy.pl

  RZYMKOWSKI: UKRAIŃCY ROBIĄ SOBIE Z NAMI CO CHCĄ

  31 października 2017|1 Komentarz|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) na antenie Radia ZET mocno skrytykował politykę wschodnią, prowadzoną pod kierunkiem Witolda Waszczykowskiego. „Dajemy Ukraińcom pieniądze, wpieramy ich politycznie, a oni fundują pomniki Bandery, Szuchewycza i zrównują AK ze zbrodniarzami z UPA”.

  Podczas niedzielnego programu „Śniadanie w Radiu ZET” poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski zabrał głos przy okazji omawiania tematu zapowiadanej na połowę listopada rekonstrukcji rządu. Przyznał, że nie wie jakie będą zmiany, ale ma „swoich faworytów do dymisji”. Na pytanie, kogo w takim razie by wymienił, odpowiedział, że zacząłby przede wszystkim od ministra spraw zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego.

  – Uważam, że Polska nie ma żadnej  polityki wschodniej od 1989 roku. Tutaj mamy kompletną białą plamę. Ukraińcy robią sobie z nami co chcą. My im dajemy pieniądze na budowę dróg, my ich wpieramy politycznie na arenie międzynarodowej, a oni nam fundują pomniki Bandery i Szuchewycza – powiedział poseł. Przypomniał również o wypowiedziach byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki podczas wizyty w Polsce:

  – Juszczenko przyjeżdża do Polski i zrównuje Armię Krajową z bandytami z UPA. To jest skandal, taka osoba powinna mieć zakaz wjazdu do Polski. Mówię tu jasno, bo strona ukraińska jest bardzo restrykcyjna wobec naszych przedstawicieli państwowych.

  Czytaj również: Wiktor Juszczenko: Stepan Bandera był święty [+VIDEO]

  W tym kontekście, Rzymkowski przypomniał o sprawie prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, któremu SBU wydała zakaz wjazdu na Ukrainę– Tylko dlatego, że przypomniał, co w 1943 roku Ukraińcy zrobili z naszymi, a także ze swoimi rodakami. Mordując ich w okrutny sposób.

  Przeczytaj: Kukiz o sprawie Chomy: czekam jeszcze, aż Ukraina zażąda od Polski Przemyśla, bo „chroni nas przed Rosją”

  Poseł K’15 wśród ministrów, którzy powinni zostać odwołani, wymienił także szefa resortu infrastruktury, Andrzeja Adamczyka. Tłumaczył to trwającym od dwóch lat, „porażającym” zastojem w inwestycjach infrastrukturalnych. Zdaniem posła, w ministerstwie tym środki finansowe są niewłaściwie wydatkowane. Odnosząc się do spekulacji nt. możliwości objęcia przez szefa PiS teki premiera, powiedział:

  – Jeżeli Jarosław Kaczyński chce zostać premierem, to teraz jest dla niego najlepszy moment. Później może już takiej okazji nie mieć, to jest środek kadencji. Jeśli teraz tak się nie stanie, to można mieć pewność, że Beata Szydło pozostanie premierem do końca kadencji.

  radiozet.pl / Kresy.pl

  Polubienie

 11. Gaetano @Gaetano:
  Jasiu tylko podryguje, jest przerażony, bo jego nasączony giedroyciowskim łajnem łeb nie może ogarnąć, że my im tyle i tyle, a ukry nic i jeszcze nóż w plecy. Zatem jak zwykle gadanina; żadnej reakcji, groteskowe zrzucanie roboty na ipn. A tak a propos tego ścierwa z tzw. uipn, nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że na jego miejsce mógłby przyjść ten sam banderowski ścierwojad lub gorszy.
  Do żadnych znaczących zmian nie dojdzie, dopóki polskojęzyczne szumowiny nie odejdą w niebyt.

  Kojoto @Kojoto:
  A Poroszenka gloryfikujący UPA nie jest przeszkodą? A większość ukradlińskich ministrów? A ich pożal się boże parlament, który przegłosował penalizację krytyki quazi nazistowskiej UPA i OUN?

  Laszka @U.D:
  ????? Że co proszę??? Szef UIPN nie jest przyjacielem???? Noooo, ten Pan Dziedziczak sprostrzegawczy… aż chciałoby się sposzczegafczy napisać. Wiadomo o tym od czasu kiedy Wiatrowycz pierwszy raz usta w sprawach polsko-ukrainich otworzył, kilka lat temu. Ale lepiej późno niż wcale

  ProPatria @ProPatria:
  Masz rację Koleżanko, 100/100. Spostrzegawczość, a raczej jej brak i „natychmiastowe” reakcje polskojęzycznych elyt są już przysłowiowe. Nie liczę jednak na czyny, oni słyną z pustosłowia. pomiot wiatrowycz to wie i beztrosko kpi z ofiar mordów, Narodu polskiego i kraju.. Gdyby użyli środków politycznego nacisku jak Węgrzy banderowcy szybko by zmienili ton. Jednakże na Rząd Narodowy przyjdzie nam jeszcze niestety poczekać..

  greg @greg:
  Te niewydarzone, impotentne slepe i naiwne, jak dziecko we mgle pisiory, tylko czas i nerwy Polakom marnuja. Przeciez majdanuty, bandero-oligarchiczny rzad na Ukrainie nigdy nawet palcem nie kiwnal jesli nie mial w tym wlasnwgo egoistycznwgo interesu (to takie najgorsze pasozyty wsrod tego co wyklulo sie na przestrzeni postsowieckiej), a pisiorow maja w dUPie. Jedna wredota wciska glupim piaiorom, ze broni ixh przed drugia, gdy w rzeczywistosci nie moze sie dogadac z mieszkancami swojego kraju i chce powtorzyc tam ludobojstwo. Niestety, nic sie nie zmieni dopoki te tchorze, banderofile i impotenci sa u wladzy. Norod niedlugo ich przeklnie.

  tagore @tagore:
  Klapa „ofensywy dyplomatycznej” jeleni i ściema dla odwrócenia uwagi od własnego dosadnie mówiąc frajerstwa.

  jaro7 @jaro7:
  hahaha budzą się z letargu,o tym każdy Polak patriota wie od bardzo dawna.Chyba pisomatołki z MSZ dostali jakąs odgórną instrukcję, bo taki Dziedziczak i samodzielne myślenie to żart. Sypie się wam dyplomatołki wasza żałosna polityka.brednie o Międzymorzu, miłość do upainy.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/dziedziczak-szef-ukrainskiego-ipn-nacjonalista-najgorszym-wulgarnym-znaczeniu/


  Jan Dziedziczak. Fot. newseria

  DZIEDZICZAK: SZEF UKRAIŃSKIEGO IPN JEST NACJONALISTĄ W NAJGORSZYM, WULGARNYM ZNACZENIU

  31 października 2017|6 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Według wiceszefa MSZ przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz stanowi przeszkodę dla pojednania polsko-ukraińskiego.

  Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak będąc we wtorek gościem Polskiego Radia 24, został zapytany, czy MSZ podejmie działania w sprawie zablokowania przez ukraińskie władze polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie. W odpowiedzi wiceminister odpowiedział, że MSZ jest w stałym kontakcie z Instytutem Pamięci Narodowej, który jest odpowiedzialny za prowadzenie tych prac na Wschodzie. Jak mówił, MSZ „zachęca IPN, żeby się do nas zwrócił, jeśli są jakieś kłopoty”, wówczas polska dyplomacja „zrobi wszystko, żeby panu profesorowi [Szwagrzykowi, wiceprezesowi IPN odpowiedzialnemu za Biuro Poszukiwań i Identyfikacji] pomóc”.

  Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji. Szefem ukraińskiego IPN został po zwycięstwie Euromajdanu w 2014 roku.

  Dziedziczak przyznał, że przeszkodą w realizacji prac polskiego IPN na Ukrainie jest ukraiński Instytut Pamięci Narodowej, który „niestety nie jest partnerem, który dąży do porozumienia”. Wiceszef polskiego MSZ nazwał dyrektora ukraińskiego IPN Wołodymyra Wjatrowycza nacjonalistą „w najgorszym, wulgarnym tego słowa znaczeniu”.

  …jest to osoba niesprzyjająca Polsce, niesprzyjająca polsko-ukraińskiemu pojednaniu, jest to osoba, która szuka tego, co dzieli – mówił Dziedziczak wskazując, że szef ukraińskiego IPN przeszkadza Polakom „przy najprostszej nawet operacji choćby oddania czci zmarłym”.

  Przypomnijmy, że w kwietniu br. ukraińskie władze wstrzymały wydane już zgody na poszukiwania szczątków polskich ofiar wojny na Ukrainie. Postępowanie Ukraińców było konsekwencją stanowiska ukraińskiego IPN z Wołodymyrem Wjatrowyczem na czele, który w „odwecie” za rozbiórkę nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicachzalecił wstrzymanie wydawania zezwoleń na prowadzenie przez polski IPN prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie. Zablokowano także wydawanie pozwoleń na stawianie polskich znaków pamięci na Ukrainie a także na renowację istniejących. Ponadto oświadczono, że „co najmniej 105 polskich pomników i innych znaków pamięci postawionych na Ukrainie w latach 1991-2017 uznaje się za nielegalne”. Podczas wizyty polskiej delegacji z wicepremierem Glińskim na czele w Kijowie w ubiegłym tygodniu strona ukraińska nie tylko nie zgodziła się na odblokowanie działań IPN na Ukranie, ale także zażądała odbudowy nielegalnego pomnika w Hruszowicach.

  Wołodymyr Wjatrowycz to znany „kłamca wołyński”, historyk, który zrobił karierę na Ukrainie gloryfikując OUN-UPA i zaprzeczając ludobójstwu wołyńsko-małopolskiemu, które nazywa „drugą wojną polsko-ukraińską”. W celu przekonania ukraińskiej opinii publicznej do swoich tez ucieka się do fałszerstw i manipulacji.

  Szefem ukraińskiego IPN został po zwycięstwie Euromajdanu w 2014 roku.

  Kresy.pl / Polskie Radio

  Polubienie

 12. Laszka @U.D:
  Jak to się mówi „tonący brzydko się chwyta”? Bandersyn dostał zadanie- atakowanie Polski- na wszelkie możliwe sposoby, a że inne mu się już wyczerpały, to próbuje od tej strony. Powiem szczerze, mnie to śmieszy, kiedyś wkurzało (delikatnie powiedziawszy). Dla mnie ważne jest, że Polacy sie budzą, że taki bandersyn wytrąca giedrojciowcom i banderolubom argumenty o tzw „trzeciej stronie” i o konieczności wspomagania upadliny mimo wszystko. Slysząc to, co Banderowycz wiatrowycz mówi, będą musieli albo postawić sie po jego stronie (a to byłaby jawna zdrada Polski- to już najzagorzalsze banderofile dostrzegają), albo stwierdzić, że wiatrowycz takim postępowaniem w szeregach ruskich trolli nie pozwalających na pojednanie dwóch „bratnich” narodów się plasuje. (To „bratnich narodów” zaczęrpnięte u giedrojciowców)

  A tak na marginesie, przyłączam się do apelu jednego z komentatorów, zeby Redakcja stworzyła Kącik humoru.

  gotan @gotan:
  Ten upadliński przygłup…mnoży i oskarża polskie AK o zbrodnie na ludności upadlińskiej…a dalej sobie imaginuje,że Polacy nie zaniechają spotkań z tzw.historykami upadlińskimi…. dobre!.. Przygłupie mamy już dość waszego pokrętnego widzenia historii… idźcie do diabła z waszą wiedzą …Z Azjatami się nie rozmawia.. Gnijcie we własnym smrodzie i kloace !!!

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-oskarzyl-ak-o-mordowanie-polakow/


  Wołodymyr Wiatrowycz, foto: rbc.ua

  WJATROWYCZ OSKARŻYŁ AK O MORDOWANIE POLAKÓW

  31 października 2017|6 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Szef ukraińskiego IPN ujawnił dokument mający być dowodem na to, że AK mordowała ludność cywilną, w tym Polaków.

  Dyrektor ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wjatrowycz zareagował na słowa prezesa polskiego IPN dr Jarosława Szarka wypowiedziane w wywiadzie dla Telewizji Republika. Szarek mówił w nim m.in., że żołnierze Armii Krajowej nie zabijali ludności cywilnej.

  Według Wjatrowycza dokumenty ukraińskie, sowieckie i polskie świadczą o czymś przeciwnym. Opublikował w sieci społecznościowej skan dokumentu mającego być rozkazem AK w Rawie Ruskiej z marca 1944 roku. Rozkaz nakazywał polskiemu podziemiu przeprowadzenie akcji ulotkowej wśród ludności ukraińskiej oraz polskiej. Celem akcji miało być zapobieżenie powrotowi ludności ukraińskiej do swoich domów, skąd zostali wygnani, jak twierdzi Wjatrowycz, przez polskich partyzantów. W myśl rozkazu polska ludność oraz polscy partyzanci mieli się tym powrotom przeciwstawiać.

  Komendanci rejonów dopilnują w porozumieniu z komendantami rej.1 rzut, aby Ukraińcom skutecznie i w porę przeszkodzić, gdyby chcieli do dawnych mieszkan powrócic. Stawiących opór likwidować. Zarządzenie te ma na celu powetowanie strat w Rawie posiadania polskiego na Wschodzie i obrona przed napływem rezunów na zaplecze. […]
  Pozostali Ukraińcy na terenie naszym (przypominam,że instrukcja pochodzi z Lwowszczyzny [dopisek Wjatrowycza – Kresy.pl]) traktowani będą jak zakładnicy na przypadek powtorzenia się mordów na naszym terenie lub w sąsiedzkich. Polaków, którzy będą ułatwiali dostęp lub przechowywać u siebie [Ukraińców (dopisek Wjatrowycza – Kresy.pl)] należy po przeprowadzeniu ,sledztwa zlikwidowac łącznie [z Ukraincami (dopisek Wjatrowycza – Kresy.pl)] – brzmi treść rozkazu przytaczana przez Wjatrowycza [zachowano pisownię oryginalną – Kresy.pl].

  Wjatrowycz pominął w przytaczanym tekście zdanie mówiące, iż celem polskiej akcji było także „odizolowanie się od narodu skażonego zbrodnią bratobójstwa, który w niedługim czasie poniesie za to karę”.

  Wobec treści opublikowanego dokumentu szef ukraińskiego IPN postawił w swoim wpisie pytanie „ilu Polaków, zabitych przez AK za pomoc sąsiadom-Ukraińcom, jest dzisiaj uważanych za ofiary nacjonalistów ukraińskich”.

  Następnie przy pomocy łamanej polszczyzny Wjatrowycz zaapelował o zaprzestanie wzajemnego obwiniania się, które może być wykorzystane przez „marginalne grupy” i prowadzi do konfliktu między Polakami i Ukraińcami. Według niego zasada „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz wszechstronne badania naukowe są drogą do zapobieżenia odnowieniu się konfliktów z przeszłości. Wyraził nadzieję, że polski IPN nie zrezygnuje z kontynuowania spotkań polskich i ukraińskich historyków w ramach Forum Polsko-Ukraińskiego.

  Jak twierdzi Wjatrowycz, opublikowany dokument pochodzi ze zbiorów Centrum Badań Ruchu Wyzwoleńczego we Lwowie.

  AK to nie UPA

  Żołnierze Armii Krajowej nie mordowali ludności cywilnej — nigdy w założeniach tego nie było. Nasza armia została uznana przez zachód, była organizacją podziemną naszego państwa i walczyła w słusznej sprawie o wolność Polek i Polaków – mówił prezes Szarek 26. października w wywiadzie w Telewizji Republika, przeciwstawiając się porównaniom Ukraińskiej Powstańczej Armii do AK. Ukraińska Powstańcza Armia była zbrojną organizacją jednej z frakcji politycznych. UPA ma na swoim sumieniu co najmniej 130 tys. zamordowanych cywilów, dzieci, kobiet, starców. To absolutnie nieporównywalne dwie grupy bojowe. Tu nie ma żadnej zgody, ponieważ fakty historyczne są jednoznaczne i nie zgodzimy się na ich naginanie. Ukraina chce budować swoją tożsamość na kłamstwie i na to nie pozwolimy – mówił prezes polskiego IPN.

  CZYTAJ TAKŻE: Dziedziszak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu

  Kresy.pl

  Kojoto @Kojoto:
  szkoda słów na to ścierwo..

  jaro7 @jaro7:
  Banderowska tuba propagandowa czyli Tv republika stawia się w jednym szeregu z tym kretynem,kłamca i manipulantem.I pokazuje że nie jest POLSKĄ telewizją.

  Gaetano @Gaetano:
  A bandersyn nie przestaje ujadać. Wydrukował sobie „dokument” na starym papierze i teraz sieje grozę. Nie ma sensu dyskutować nad banderowskim rzygiem. Stosować ostracyzm.
  Nie na darmo przyjaciel ukrów, niejaki szarek poszedł płakać do chlewni neobanderowca sakiewicza, republiki. To to samo mniej więcej, co jego Gazeta Polin. Tam grupa zajadłych nieświadomych pisowców uwierzy mu na 100%.

  banderacwel @banderacwel:
  To wybitny debil banderowski trzoda UPAdlińska to tępe plemię

  Polubienie

 13. UA-zidiocenie
  Do tego doprowadziła absurdalna polityka wzgl. Ukrainy, prowadzona przez wychowanków niejakiego Giedrojcia, pewnie finansowanego przez upowców!?

  vh
  I nic im nie zrobicie… bo wam USA i Izrael nie pozwola. Przeniesc jak najszybciej Polakow, polskie groby i cmentarze do Polski a od tej azjatyckiej dziczy odgrodzic sie wysokim murem.

  fritz
  Czy pan prof.Zaryn, ktorego bardzo cenia, jest jeszcze agentem i lobbysta srodowisk zydowskich domagajacych sie od Polski 65 mld dollarow w tej czy innej formie, np. przy przejmowaniu majatku Polakow w formie reprywatazycji? Bo tym wlasnie bylo wystapienie w zeszlym tygodniu dotyczace ustawy reprywatyzacyjnej min. Jakiego. Wszystko wskazuje na to, ze Duda ja zawetuje.

  nota
  @fritz Pan profesor Żaryn tydzień temu odsłonił swoje prawdziwe oblicze i myślę, że dalsze pytania nie mają sensu, podobnie jak poleganie na jego lobbystycznych osądach. Temu panu już dziękujemy!

  BB
  Tylko ze … to sa tylko słowa, słowa , gdzie CZYNY? Kiedy USTAWA o ZAKAZIE BANDERYZMU w Polsce ? Dlaczego Ukraincy nie plują w twarz Węgrom, Slowakom , Rumunom tylko Polakom???

  https://wpolityce.pl/polityka/365030-prof-zaryn-na-wschodzie-jest-bardzo-duzo-laczek-bezimiennych-grobow-naszych-rodakow

  Prof. Żaryn: „Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków”

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  autor: Fratria
  Ukraina to państwo, które nie może przeżyć tego, co się stało rok temu. Rząd PiS i parlament podali jednoznaczną granicę, poza która nie będziemy wychodzić, jako Polska. Ta granicą jest prawda dotycząca zbrodni ludobójstwa na Polakach, dokonana m.in. przez OUNUPA
  —stwierdził prof. Jan Żaryn, który był gościem programu „O co chodzi?” na antenie TVP Info.

  Profesor mówił o napiętych ostatnio relacjach na linii Warszawa-Kijów. Ukraińcy wycofali zgodę na prace ekshumacyjne na terenach dawnej II RP

  W imię podporządkowania swoich racji politycznych Ukraińcy zdecydowali się na dokonanie zbrodni na Polakach, tylko, dlatego, że byli Polakami

  —mówił prof. o rzezi wołynskiej.

  Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków

  —zauważył historyk.

  kk/TVP Info

  Chrobry
  Ukraincom pdobnie jak Ruskim i Niemcom nie mozna nigdy wierzyc. Oni wszyscy sa falszywi i wredni.

  asdd
  Ukraińcy to Rosjanie, mentalność azjatycka, radykalny materializm i rzeczywisty ateizm

  BB
  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/sprawcy-napisow-konsulacie-ukrainy-rzeszowie-grozi-5-wiezienia-nawolywanie-nienawisci/….Mowienie PRAWDY jest ” mową nienawisci” w polskim sądzie ???

  pkp
  Czas przenieść mogiły Polaków do Polski zamiast użerać się z tą azjatycką dziczą w Rosji i na Ukrainie. Oddali życie nie wyrzekając się polskości więc należy im się panteon w ojczyźnie, a nie u wroga

  Polubienie

 14. Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Cytat „Nie jest jasne, dlaczego Wjatrowycz opatrzył swój wpis komentarzem o zwycięstwie”, JAK TO NIE JEST JASNE? Przecież na naszych oczach „chrumiaki hałyczyńskie” z tym „czcicielem” „świniopasa Bandery” i „pastucha Szuchewycza” zakłamują i zniekształcają ile się da historię…

  SobiePan @SobiePan:
  Biorą przykład z mateczki Rosji to ona pierwsza obchodziła rocznicę zajęcia moskwy przez Polaków w 1612 r

  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/wjatrowycz-uczcil-1-listopada-grafika-oun-o-lwowie-pamietamy-o-naszych-zwyciestwach/


  Źr. Facebook

  WJATROWYCZ UCZCIŁ 1. LISTOPADA GRAFIKĄ OUN O LWOWIE. „PAMIĘTAMY O NASZYCH ZWYCIĘSTWACH”

  1 listopada 2017|2 komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Wołodymyr Wjatrowycz uczcił zwycięstwo Ukraińców, którego nie było.  1. listopada jest obchodzony na zachodniej Ukrainie jako Dzień Czynu Listopadowego.

  Przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz uczcił 1. listopada, który na zachodniej Ukrainie jest obchodzony nieoficjalnie  jako Dzień Czynu Listopadowego, umieszczając w sieci społecznościowej grafikę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów poświęconą Lwowowi z komentarzem „Pamiętamy o naszych zwycięstwach. 1.11.[19]18”.

  Na grafice opublikowanej przez szefa ukraińskiego IPN widać żołnierza ukraińskiego stojącego obok posągów lwów przed ratuszem we Lwowie. Na grafice znajduje się także godło Ukrainy – tryzub, herb OUN oraz napis „1.listopada 1918-1942”. Grafika jest podpisana banderowskim hasłem „Chwała Ukrainie – bohaterom chwała” (oryg. Sława Ukrajini – herojam sława).

  1. listopada 1918 roku w zamieszkanym w większości przez Polaków Lwowie Ukraińcy korzystając z pasywności Austriaków, dysponując 2,6 tys. żołnierzy narodowości ukraińskiej, zajęli większość budynków w mieście, a kilkanaście dni później ogłosili powstanie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą we Lwowie. Ukraińskiej polityce faktów dokonanych przeciwstawili się polscy mieszkańcy miasta. W związku z tym, że polska społeczność nie dysponowała siłami zbrojnymi (Polacy wcieleni do armii austrowęgierskiej walczyli na frontach I wojny światowej), do walki stanęli słabo uzbrojeni ochotnicy, w tym Orlęta Lwowskie. Pomimo przewagi militarnej Ukraińców, Polakom udało się odzyskać znaczną część miasta, a 22. listopada, po uzyskaniu posiłków z Przemyśla, wyprzeć oddziały ukraińskie ze Lwowa. Konflikt przemienił się w regularną wojnę polsko-ukraińską, która w połowie 1919 roku zakończyła się pełnym polskim zwycięstwem.

  Nie jest jasne, dlaczego Wjatrowycz opatrzył swój wpis komentarzem o zwycięstwie. Walki o Lwów zakończyły się dla Ukraińców przegraną. Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów również nigdy nie udało się przejąć rządów we Lwowie.

  CZYTAJ TAKŻE: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu tego słowa

  Kresy.pl

  Polubienie

 15. zefir @zefir:
  Niby rozsądne słowa Waszczyka to nie z przekonania,lecz z racji obelgi, afrontu San Escobar, którego doznał. W nim Waszczykowskim, jak w innych giedroyciowskich pis-dzielcach rusofobia jest tak silna, że nie zejdą z banderowskich barykad. Dalej będą działać na rzecz umocnienia V-tej bandero-kolumny w Polsce, emeryturki upadlińcom kosztem Polaków fundować, zbiorniki gazu banderlandu zapełniać, kundlić, lizać, banderów całować. Po co to gołosłowie i brednie o procedurach, które nie dopuszczą do nie wiadomo czego, gdy nie ma się nawet elementarnego ustawowego narzędzia zakazu szerzenia banderowskiej propagandy w Polsce?

  Kojoto @Kojoto:
  Waszczykowski się będzie zastanawiał… a tymczasem ukradlińcy wydadzą sankcje i zakaz na cały „polski” zaRząd i prezia Maliniaka. I nazwą to symetryczną reakcją na buńczuczne groźby z „san escobaru”. Władająca UPAdliną dzicz rozumie tylko zamordyzm. Polska powinna pomóz Rusinom reaktywować Ruś Kijowską i puścić w niebyt banderowski terror.

  Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Prosta sprawa „panie” dyplomatoł z San Escobar by sprawdzić prawdziwość twoich intencji. Proszę przedstawić wniosek o PENALIZACJĘ ZACHWALANIA WSZELKICH TREŚCI BANDEROWSKICH, ewentualnie poprzeć ten złożony przez KUKIZ’15.

  ProPatria @ProPatria:
  Zgodnie z tym rozumowaniem ci, którzy nazistowskich mundurów nie zakładają, lecz notorycznie wyniszczają nasz kraj i Naród będą chętnie przyjmowani. Jak więc dziadzio się ustosunkuje do swojej bezgranicznej miłości, oddania i za wszelką cenę wspierania morderców naszych dzieci, którą wyraził parę dni temu na łamach Rzeczpospolitej ?? Zabolało wytknięcie wyimaginowanego San Escobar przez butnych rezunów ?? Za dużo dziadzio wypowiada pustych słów, nie mających pokrycia w rzeczywistych działaniach. Pomioty banderowskie to wiedzą i jawnie, bez ogródek upokarzają nasz kraj. Fakt pomiatania dziadziem mnie nie dziwi (a nawet nie obchodzi), gdyż na to W PEŁNI zasłużył swoją służalczością wobec upaińców (polityką tego nazwać nie można). Teraz dopiero zacznie się nagonka na dziadzia: stepowa dzicz nie zwleka z reakcją, atakuje natychmiast, brutalnie nazywa rzeczy po imieniu. Dziadzio natomiast mówi coś o banie dla osób noszących mundury SS, bezpłciowo obchodzi temat, nie atakuje frontalnie WSZYSTKICH działających na szkodę państwa polskiego i Narodu. Za to zapłaci: banderowcy rzucą się na niego i brutalnie rozszarpią.

  franciszekk @franciszekk:
  Aaaa… to ci dopierrr..o ? To gra PiS-iorków i wykorzystanie zdrowego myślenia Polaków by poprawić sobie słupek sondażowni?

  bob @bob:
  ha ha ha a jak chce wituś to sprawdzać czy ktoś mundur ss nosił skrajnie antypolskie poglądy ma wioskowy historyk wiatrowycz czekam na zakaz wjazdu do Polski dla niego

  banderacwel @banderacwel:
  PISbandera nic nie zrobicie dalej obrabiajcie pałki trzodzie banderowskiej

  https://kresy.pl/wydarzenia/waszczykowski-ludzie-ktorzy-ostentacyjnie-zakladaja-mundury-ss-galizien-polski-wjada/


  Witold Waszczykowski. Źr. UNIAN

  WASZCZYKOWSKI: LUDZIE, KTÓRZY OSTENTACYJNIE ZAKŁADAJĄ MUNDURY SS GALIZIEN DO POLSKI NIE WJADĄ

  2 listopada 2017|7 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  W czwartek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, że zostaną uruchomione procedury które nie dopuszczą ludzi, zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski.

  Szef MSZ zapowiedział w TVP1, że będzie się zastanawiał, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”.

  Pytany o relacje Polski z Ukrainą, podkreślił, że oba te kraje „mają inną koncepcję pojednania”. „My mamy świadomość, jak ważna jest dla nas Ukraina ze względów geopolitycznych (…), ale Ukraińcy, wiedząc o tym znaczeniu swojego państwa dla naszego bezpieczeństwa uważają, że w takim razie kwestie, jakie nas dzielą, szczególnie historyczne, powinny zejść na drugi, trzeci plan” – zauważył Waszczykowski.

  Waszczykowski powiedział, że będą uruchomione procedury, „które nie dopuszczą ludzi, którzy zachowują skrajnie antypolskie stanowisko, do przyjazdu do Polski. Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą”.

  „Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji; do kontynuowania renowacji miejsc kultu polskiego. Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje” – dodał.

  Kresy.pl / PAP

  Polubienie

 16. zefir @zefir:
  Ziemkiewiczu i Janecki, powiem wam tak:Jeśli PAD złoży wizytę na Ukrainie, to uwiarygodni cały banderland, przy czym bestialskie zbrodnie OUN-UPA na cywilnych Polakach, w tym dzieciach i niemowlakach zaakceptuje. W opcji współczesności taka wizyta będzie oznaką pisdzielczej wobec banderowców bezsilności, poddańczej uległości, przyzwolenia na polskie wobec banderowców skundlenie. na zdradę i zniewolenie. Zapewniam, mimo potwierdzenia intencji, taki numer z Polakami PAD-owi się nie uda.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/ziemkiewicz-janecki-mocno-o-ukrainie-programie-tyle-wizji-video/


  Źr. TVP (zrzut ekranu)

  ZIEMKIEWICZ I JANECKI BARDZO MOCNO O UKRAINIE W PROGRAMIE „W TYLE WIZJI” [+VIDEO]

  3 listopada 2017|1 Komentarz|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Rafał Ziemkiewicz i Stanisław Janecki poświęcili sprawom polityki historycznej Ukrainy i „wojnie pamięci” między Ukrainą i Polską całą drugą część czwartkowego programu „W tyle wizji”.

  Troszkę gorzka to satysfakcja, jeśli o czymś się mówi od dłuższego czasu i wreszcie do Pana ministra Waszczykowskiego dotarło, że nasza polityka, i jego także, wobec Ukrainy jest delikatnie mówiąc przeciwskuteczna i niemądra. Staraliśmy się zwrócić na ten problem uwagę od dość dawna, że nasze stosunki wyglądają tak, że my im serce, a oni nam kopa. – mówił Ziemkiewicz, nawiązując do wypowiedzi szefa MSZ o możliwym zakazie wjazdu do Polski dla ukraińskich urzędników prezentujących skrajnie antypolskie postawy.

  Jako przykład przeciwskutecznej polityki prowadzący podali ustępstwa Polski poczynione pod naciskiem ukraińskich polityków, w sprawie motywu Cmentarza Łyczakowskiego w nowych polskich paszportach.

  a z drugiej strony Wjatrowycz [szef ukraińskiego IPN – red.] porównuje AK do OUN- UPA – mówił Stanisław Janecki, a Rafał Ziemkiewicz przypomniał o porównywaniu przez Wiktora Juszczenkę Stepana Bandery do Józefa Piłsudskiego.

  Piłsudski jak wiemy, ludobójstwa ma masową skalę się dopuszczał i projektował je latami, jak etnicznie oczyścić tereny z niepolskiej ludności. Polacy nauczyli cały świat, że można na nas pluć i kopać nas w tyłek bez żadnych absolutnie konsekwencji, my się nigdy nie obrażamy.– stwierdził Ziemkiewicz.

  Prowadzący przypomnieli, że OUN-UPA dokonywała zbrodni nie tylko na Polakach, ale także na Żydach, Ormianach, Czechach a także na wielu Ukraińcach. Przypomniano, że OUN pod rządami Bandery dokonała tzw. pogromu lwowskiego w 1941 roku. Rafał Ziemkiewicz nazwał nacjonalizm OUN jednym z „najstraszliwszych bandyckich nacjonalizmów”. Wcześniej, w pierwszej części programu, Stanisław Janecki nazwał Banderę „zwykłym bandytą”.

  Janecki przybliżył telewidzom historię pobytu Bandery w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen: „Bandera miał mieszkanie, gdzie mógł przyjmować gości, z obrazami, dywanami, gdzie przynoszono mu jedzenie ze stołówki SS, jak był w rozmowach w Berlinie na rozmowach o sprawach ukraińskich, to gościli go jak głowę państwa, więc to nie był zwykły więzień tylko kolaborant.”

  W trakcie programu przypomniano także sprawę zablokowania przez ukraiński IPN polskich prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie oraz zakaz wjazdu na Ukrainę dla prof. Czesława Partacza. Odnotowano również fakt, że lwy na Cmentarzu Obrońców Lwowa stoją zamknięte w pilśniowych pudłach.

  Od lat otrzymywałem sygnały od historyków, że z ukraińskich archiwów znikają dokumenty, tam jest wielkie czyszczenie dokumentów, usuwanie śladów, pisanie historii na nowo – mówił Ziemkiewicz. – Trzeba było długiej pracy z naszej strony, żeby ich rozbezczelnić, żeby ich rozpuścić.

  Publicysta przypomniał słowa Kazimierza Górskiego „tak się gra, jak przeciwnik pozwala”.

  To dotyczy nie tylko piłki nożnej ale przede wszystkim polityki. My tak pozwalaliśmy, my pokazywaliśmy się jako strona bezsilna, z którą się liczyć nie trzeba, nawet Ukraina, cóż dopiero mówić o silniejszych państwach. – mówił Ziemkiewicz.

  To takie memento przed planowaną na grudzień wizytą prezydenta Dudy na Ukrainie– dodał Janecki.

  Kresy.pl / TVP

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.