578 Pustynne prawdy wg. tradycyjnie zakręconej wykładni tradycji pustynnej,.. czyli co jest, a co nie jest tradycją…


autor: MANSOUR DE TOTH (Laszloen)/GFDL/CC/Wikimedia Commons


Szkoda mi słów, by pisać o logice i mondrości wyznawców pustynnej tradycji, a zresztą pisałem już o tym, np. tu, więc teraz napiszę tylko tyle:

SŁAWA NASZEJ PRASTAREJ SŁOWIAŃSKIEJ TRADYCJI, KULTURZE I JĘZYKOWI!


M.
Choinka też jest pogańska.

Justyna
Choinka, podarki od gwiazdora, kolędy to też zwyczaje pogańskie dalekie chrześcijaństwu a jednak tak ochoczo je celebrujemy. Co za hipokryzja. Ble

Poganin
Halloween / Święto zmarłych – jedno i drugie pogańskie korzenie, figurki i kapliczki przy drogach nie pojawiły się też z tradycji chrześcijańskiej tylko z pogańskiej.. Nie mam pojęcia o co bicie piany.

arek
A Zielone Świątki to co obłudniku ???? Boli Was to, że na tym nie zarabiacie ?? Jak się dzieciaki chcą bawić to nie widzę problemu.

zbig
95% obrzędowości katolickiej wzięło się z pogaństwa. Wasze koltuństwo przypomina walkę toczona niegdyś ze zwyczajem przejetym od niemieckich (zgroza!) protestantów (zgroza!) czyli choinką

xyz
Domagam się aby KEP zaczął domagać się od min. edukacji wykreślenia z list lektur szkol. Dziadów Mickiewicza i podjęcia kampanii przeciw choinkom na Boże Narodz. Tfu! co za pogańska patola!

ppp
Ale choinka już gorliwym fundamentalistom nie przeszkadza nie będą dzieciom jej zabraniać? Jak zwykle temat zastępczy: obarczyć zabawę rodem z bajek winą za niepowodzenia w kościelnej ewangelizacji.

W_LS
„Pogańskość” lepiej pominąć i nie próbować tępienia „pogańskich” Zaduszek. To obyczaj SŁOWIAŃSKI – NASZ A Hallowyeen to obyczaj saksoński – przeniesiony do Ameryki przez tych z Bostonu i herbaty

xyz
Taaak! Ekskomunika dla czytających Dziady Mickiewicza!!!

xyz
Trzeba się spowiadać z pogańskiego zgorszenia panoszącego się na Boże Narodzenie czyli choinki. Toż to zdradzieckie antypolskie działania masonerii propagowanie choinki!!!

xyz
Nie zapomnijmy o zdradzieckich pogańskich pisankach na Wielkanoc! W ogóle nie sprzyjają zadumie i modlitwie. Kolejny haniebny pogański zwyczaj. Ta masoneria to nasze dzieci indoktrynuje po cichu.

ppp
KEP niech się zajmie pogaństwem w obrębie KK – jacyś ześwirowani charyzmatycy leczący ludzi z chorób upadkami na plecy i tym podobne herezje.

Prawnik
Zakazać hodowli i sprzedaży dyni jak maku . A dzieciaki próbujące się przebierać , sprawy do sądu rodzinnego kierować i kuratora dla rodziny dać . I sie skończy Helołinowanie.

https://wpolityce.pl/kosciol/364645-rzecznik-kep-halloween-to-poganski-zwyczaj-niezgodny-z-nasza-kultura-i-tradycja-obchody-te-sa-przeciwne-atmosferze-modlitwy-i-zadumy

Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w  uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu przypomniał słowa papieża Benedykta XVI, który wskazał, że Halloween „promuje kulturę śmierci” oraz „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej magii, atakuje święte i duchowe wartości”.

Dodał, że w Polsce pierwsze dni listopada są czasem pamięci o zmarłych, modlitwy i zadumy nad sensem życia, a Halloween „zupełnie nie jest zgodne z duchem tych dni”, a nawet jest „zaprzeczeniem fundamentalnych wartości chrześcijańskich”.

Jednocześnie Kościół nie wzywa do smutku i przygnębienia, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych to wydarzenie w gruncie rzeczy radosne, niosące nadzieję zmartwychwstania. Dobrze się dzieje, że zamiast przebierania się w upiorne stroje, rodzice coraz częściej wybierają dla swoich dzieci korowody świętych lub bale, by radośnie świętować

— ocenił ks. Rytel-Andrianik.

Wyjaśnił, że Halloween to „zwyczaj pogański, obcy chrześcijaństwu”.

W Polsce ten zwyczaj się nie przyjął i nie ma szans na jego sztuczne zaadaptowanie. Z naszej tradycji wynika wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa za nich, a nie epatowanie makabrycznym strojem

— powiedział rzecznik episkopatu.

Jak wskazał, „Halloween wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego święta, które niejednokrotnie wprowadza dzieci i młodzież w rzeczywistość magiczną”.

Ponadto badania psychologiczne wykazują, że mali uczestnicy tej zabawy mogą odczuwać później lęki lub mieć nocne koszmary związane z duchami, zjawami i upiorami, za które są przebierani. Tak więc Halloween nie jest tylko niewinną zabawą, ale niesie ze sobą poważne konsekwencje, choć wiele osób to bagatelizuje, a nawet ośmiesza

— podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Anglosaskie Halloween, obchodzone 31 października, najbardziej popularne jest w USA. Słowo Halloween jest swoistym zniekształceniem angielskiego All Hallow’s Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i celtyckiego Samhain. W istocie korzenie święta tkwią w kulturze starożytnych Celtów, którzy wierzyli, że 31 października – w dniu będącym u nich oficjalnym końcem lata – dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć.

Dlatego żywi zaczęli się tego dnia przebierać w odrażające maski i odpychające, makabryczne kostiumy, aby odstraszyć dusze zmarłych. Stąd współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic.

gah/PAP

Dość
Halowen był propagowany przez prl, komunistów i lewaków, którzy chcieli wykorzenić chrześcijaństwo! A ubecja dalej działa i propaguje to wstrętne święto!!!!

Pol
Nie obchodzę Halloween, bo to okultystyczne obrzędy.

mem
Arek, wycisz się. Możesz zacząć zarabiać na szyciu strojów świętych. Jest nisza na rynku, a zainteresowanie spore. Zgaś ogarek.;-)

mem
xyz coś opętało. Czytam te wpisy i nie mam wątpliwości. Jako- symbol życia, gadżety halloweenowe – symbole śmierci. czego xyz nie rozumiesz? Jak Ci mogę pomóc?

a tak
Pytanie do rzecznika KEP, czy sprzyjanie przez KEP inwazji imigrantów islamskich jest zgodne z naszą kulturą i tradycją ? Co jest gorsze nachodźcy islamscy w Polsce czy halloween ? Gdzie racja stanu

czesiek900
DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, ZADUSZKI I HALLOWEEN Jakie niebiblijne wierzenia są związane z Dniem Wszystkich Świętych, Zaduszkami i Halloween? (Zobacz też przypis). W niektórych krajach, aby uczcić katolickich „świętych”, 1 listopada obchodzi się Dzień Wszystkich Świętych. Przyczyny, dla których wybrano akurat tę datę, są niejasne. Dzieło New Catholic Encyclopedia wiąże ją z Celtami, poganami zamieszkującymi w starożytności Wyspy Brytyjskie i inne części Europy: „Ponieważ na 1 listopada przypadał (…) początek celtyckiej zimy, prawdopodobnie właśnie w tym dniu oddawano cześć wszystkim świętym. Święto to mogło też być odpowiedzią chrześcijan na druidyczne święto zmarłych, zwane Samhain”, obchodzone w czasie pełni księżyca najbliższej 1 listopada*. Jeśli chodzi o Zaduszki, przypadające na 2 listopada, to samo dzieło podaje: „W wiekach średnich powszechne było przekonanie, że w tym dniu dusze pokutujące w czyśćcu mogą się ukazywać jako błędne ogniki, czarownice, ropuchy i tym podobne [i w ten sposób nękać] osoby, przez które za życia zostały skrzywdzone”. Do dziś kultywuje się takie dawne praktyki, jak ofiarowywanie zmarłym jedzenia czy procesje na cmentarz. Widać wyraźnie, że święta te są kontynuacją pogańskich wierzeń i zwyczajów, które w Jehowie, Bogu prawdy, budzą odrazę. *Przypis Halloween — którego nazwa stanowi skrót angielskiego określenia „wigilia Wszystkich Świętych”, a które kojarzy się z postaciami czarownic, chochlików i innych groteskowych figur — również wywodzi się od obrządku Celtów. Wierzyli oni, że podczas Samhain podnosi się zasłona dzieląca ludzi od świata nadprzyrodzonego i po ziemi zaczynają wędrować dobre i złe duchy. Dusze zmarłych miały odwiedzać swe rodzinne domy, toteż krewni wystawiali im jedzenie i picie, żeby je udobruchać. Gdy poprzebierane dzieci chodzą dziś po domach, domagając się poczęstunku pod groźbą spłatania złośliwego figla, nieświadomie odtwarzają rytuały Samhain.

czesiek900
Chrześcijaństwo z jednej strony walczyło z pogańskimi obrzędami, sukcesywnie zakazując ich praktykowania, z drugiej strony próbowało adaptować niektóre z nich, dążąc do ich chrystianizacji. W przypadku dziadów zarówno Kościół katolicki, jak i prawosławny usiłowały zmarginalizować, a następnie zlikwidować święta pogańskie, wprowadzając na ich miejsce (w tych samych bądź zbliżonych momentach cyklu rocznego) święta i praktyki chrześcijańskie (odpowiednio radzicielskije suboty i zaduszki). Odmienną strategię przyjęto w kościele unickim, który zobowiązał księży do chodzenia wraz z ludnością wiejską na dziady i odmawiania tam modlitw Anioł Pański, Zdrowaś Mario i Wieczny Odpoczynek. W niektórych regionach księża uniccy odprawiali na cmentarzach specjalne procesje, podczas których święcili poszczególne groby oraz zbierali pozostawione na nich pożywienie i pieniądze. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_%28zwyczaj%29

M.
Komerchy się nie powstrzyma. Zajączek wielkanocny, dynie, walentynki itp będą zaprzątać głowy dzieciaków. Ważne żeby edukować co jest ważne. Zwalczanie zabaw ma efekt wsteczny. Dzieci muszą dorosnąć.

kamaz
No nie wiem czy się nie przyjął, raczej odwrotnie, u mnie poprzebierane dzieciaki tłumnie przychodzą po słodycze ( i jak co roku się nie zawiodą).

Czesław
Przecież szkoły organizują to coś na potęgę. Patologię najskuteczniej wgrywa się w mózgi w szkole. Komuniści to dawno zauważyli.

Ultima Thule
@Czesław: Jacy komuniści??? Halloween to pogański, celtycki zwyczaj pochodzący z Irlandii. W KATOLICKIEJ Irlandii Halloween to święto narodowe. Jego polski odpowiednik to „dziady”.

Ultima Thule
A tak się bawią w ojczyźnie Halloween czyli Irlandii

Ultima Thule
A tak świętują Halloween Polacy z Cork

Rafa
Halloween to pogański zwyczaj, a sciaganie do Europy islamistow i pozwolenie na budowanie meczetow to katolicki obowiazek. Import islamu na tereny BOGA to ZDRADA KK! Oni u siebie morduja chrzescijan!

olaf
Halloween to patologia i nic więcej

W_LS
Znowu dynie zamiast głów i świece i była jakie „czary” Nasza choinka i Mikołaj niedaleko

trewq123
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dziady_(zwyczaj) pzdr

Nie znają swego dziedzictwa
Polskie zakompleksione niedokształcone kmioty i ich rozhulana, niewykształcona, sformatowana przez edukatorów wg zaleceń Gramsciego w duchu nicości progenitura -zabawiają się w Halloven, jak gdyby nic

W Y W A L I C
W wielu szkołach podstawowych durne, niedouczone nauczycielki promują takie pogańskie zabawy zamiast uczyć uczciwej polskiej historii. Chyba ze to wyuczone w kierunku GENDER

Garfield
Jak zwykle nie dostrzegają belki we własnym oku. A gdy w kościołach odbywa się regularna kakafonia na bębnach czy talerzach perkusyjnych to czy to nie jest POGAŃSTWO?

W_LS
Niektórzy ludzie lubią horrory, bo to silna emocja w bezpiecznym miejscu NIektóre dzieci podobnie traktują Halloween. Wychowawcy wiedzą, że strach źle wpływa na kształtowanie psychiki dziecka?

https://kresy.pl/wydarzenia/rzecznik-episkopatu-krytykuje-halloween-szans-sztuczne-zaadaptowanie/

…..


autor: fot.freeimages.com

ala wilk
Pingwiny z Madagaskaru to też satanizm – Skipper to tylko lekko zakamuflowany Tusk.

strachy na lachy
halloween to obrzed celtycki, pozegnanie lata i nadejscia ciemnosci-czyli zimy, kk przejal to swieto od celtow, po to ,zeby nie bylo obrzedow poza kk, wg biblii nie ma tez swieta wszystkich swietych

!!!!!!!!
Kościół katolicki zawsze akceptował pewne daty i święta pogańskie ale zdecydowanie zmieniając ich rytuał oraz nadając sens oparty na wierze chrześcijańskiej. Lepiej bawić się w świętych niż w demony..

jajajaja
ej ale oni tak na serio? 😀

snajper
Nazwa Hollyween nie jest najlepsza, ponieważ bardzo kojarzy się z Halloween. Czy brak wam polskich słów? Wracając do „święta”” Halloween dodam, że jest to ohydna „zabawa”, a więc nie dla dzieci. Widać, że są siły, które za wszelką cenę chcą zniszczyć wszystko to co piękne w polskiej tradycji zastępując to chłamem.

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/364586-ksieza-egzorcysci-apeluja-halloween-nie-jest-niewinna-beztroska-zabawa-ale-grozi-otwarciem-sie-na-dzialanie-zlych-duchow

Księża egzorcyści apelują: „Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów”

opublikowano: wczoraj

Księża egzorcyści diecezji płockiej zwrócili się z apelem do rodziców, nauczycieli oraz wychowawców dzieci i młodzieży, aby nie organizować i nie uczestniczyć w inicjatywie zwanej Halloween, która – jak podkreślają – nie jest niewinną, beztroską zabawą.

Oświadczenie księża egzorcyści diecezji płockiej wydali po swoim cyklicznym spotkaniu z bp. Piotrem Liberą. Oświadczenie zostało opublikowane na stronie kurii.

Jak podkreślono w apelu:

Halloween nie jest niewinną, beztroską zabawą, ale grozi otwarciem się na działanie złych duchów.

Zaznaczono, że inicjatywa jest „obca kulturze polskiej i chrześcijańskiej” i wiąże się „ze  wzrostem liczby opętań wśród dzieci, które wcześniej bawiły się w Halloween”.

Zgłaszają się do nas rodzice z prośbą o pomoc, z powodu pojawiających się problemów u dzieci, które brały udział w różnych „zabawach”, odbywających się w okolicach 31 października. Zwracamy się z apelem do rodziców, nauczycieli oraz wychowawców dzieci i młodzieży, aby nie organizować i nie uczestniczyć w inicjatywie zwanej Halloween

— zaapelowali księża egzorcyści.

Zaznaczyli, że „wejście w przestrzeń demonów”, choćby dla zabawy, jest  niebezpieczne.

Kościół zawsze potępiał praktyki okultystyczne i satanistyczne. Przeciwko Halloween w 2009 roku wypowiedział się papież Benedykt XVI, określając je jako „święto antychrześcijańskie i niebezpieczne”, które „promuje kulturę śmierci” i „popycha nowe pokolenia w kierunku mentalności ezoterycznej, magii, atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych”

— czytamy w komunikacie.

Jednocześnie duchowni zachęcili, by Halloween zastąpić popieraną przez Kościół inicjatywą „Hollyween”, w ramach której dzieci i młodzież przebrani za świętych Kościoła katolickiego, uczestniczą w marszach, balach przebierańców i czuwaniach  modlitewnych.

W Kościele katolickim egzorcystą może zostać jedynie biskup lub mianowany przez biskupa ksiądz, który otrzymuje pozwolenie na sprawowanie tzw. egzorcyzmu wielkiego, czyli modlitwy nad osobami opętanymi lub udręczonymi przez demona. W Polsce obecnie pracuje ok. 120 egzorcystów, przynajmniej jeden w każdej diecezji. W czerwcu biskupi zgromadzeni na zebrani  plenarnym KEP mianowali  koordynatorem posługi księży egzorcystów w Polsce ks. Janusza Czenczka.

Anglosaskie Halloween, obchodzone 31 października, najbardziej popularne jest w USA. Słowo Halloween jest swoistym zniekształceniem angielskiego All Hallow’s Eve (Wigilia Wszystkich Świętych) i celtyckiego Samhain. W istocie korzenie święta tkwią w kulturze starożytnych Celtów, którzy wierzyli, że 31 października – w dniu będącym u nich oficjalnym końcem lata – dusze zmarłych wychodzą z grobów i błąkają się po ziemi w poszukiwaniu ciał żywych, do których mogłyby wniknąć. Dlatego żywi zaczęli się tego dnia przebierać w odrażające maski i odpychające, makabryczne kostiumy, aby odstraszyć dusze zmarłych.

Stąd współczesny zwyczaj przebierania się w stroje upiorów, demonów i czarownic. Dzieci w małych grupach, przebrane za zjawy i upiory, chodzą od domu do domu, pukają do drzwi i mówiąc: „Treat or trick” (Poczęstunek albo straszymy), domagają się słodyczy*

wkt/PAP

…..


autor: fot.youtube.pl/Arek Z

dziwaki!
Jak zamiast Halloween? Tylko bez pisarskich sztuczek, w Polsce prawnie nigdy nie było żadnego Halloween, więc nic „zamiast”. Poza tym, ten cyrk na ulicach też nie jest nam do niczego potrzebny.

Kaczka
Próbowano wprowadzić głupie święto Halloween, za bardzo nie wyszło, to dobrze. Ale po co od razu czarni wyskakują z jakąś kontrą i na siłę chcą was katolików uszczęśliwić

Edmund Klessa
Halloween to wynalazek cywilizacji powstałej z odpadów?

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/364948-zamiast-halloween-korowody-wszystkich-swietych-na-ulicach-calej-polski

Zamiast Halloween – korowody wszystkich świętych na ulicach całej Polski

opublikowano: 16 minut temu · aktualizacja: 16 minut temu

Ponad 100 korowodów świętych w ramach przejętej z Francji tradycji „Holy Wins” przejdzie ulicami polskich miast. Dzieci i dorośli przebrani za postaci świętych pojawią się m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Radomiu, Wrocławiu, Toruniu i  Krakowie.

Organizatorzy podkreślają, że trzeba dziś przypominać sylwetki świętych, którzy tak jak my pokonywali różne trudności życia codziennego i uczyli się wierności Bogu w każdej sytuacji. Ich świętość wynikała z ufności, że pragnienie wieczności jest dzięki Bogu możliwe do spełnienia.

Chcielibyśmy przypomnieć, że właśnie ufność pomaga pokonać lęk w wielu sytuacjach i przywraca pokój oraz  radość w ludzkich sercach – mówił ks. prał. Marek Rumiński, proboszcz parafii katedralnej w Toruniu. – Celem marszu jest przypomnienie, że każdy chrześcijanin może liczyć na pomoc tych członków Kościoła, którzy zakończyli już swoją ziemską pielgrzymkę i orędują za nami w niebie

—dodał proboszcz.

Na marszu w Przemyślu za swoją patronkę przebrała się michalitka s. Dorota.

Wybrałam ją, bo jest moją patronką, modlę się do niej i ona mi pomaga. Pracuje jako katechetka i zachęcałam dzieci do tego, żeby się przebrać, a jeśli już się zachęca to trzeba też samemu stanąć na wysokości zadania – stwierdziła.

W Bielsku Białej asystent diecezjalny KSM ks. Wojciech Pal, poinformował, że po raz pierwszy do Korowodu Świętych dołączono akcję pt. „Challenge – wyzwanie: świętość!” To propozycja zadań na każdy dzień, począwszy od dnia 28 października aż do  Uroczystości Wszystkich Świętych. – To propozycja przeżycia dni pozostałych do  uroczystości Wszystkich Świętych. Warto wykorzystać ten czas na jeszcze lepsze przygotowanie się do radości ze Świętych i starania się o coraz lepsze życie – wyjaśnił.

Co roku korowód świętych w Poroninie angażuje całe rodziny w przygotowanie strojów i atrybutów świętych. – My nawiązaliśmy do jubileuszu setnej rocznicy Objawień Fatimskich, stąd nasza pociecha przyszła jako dziecko fatimskie – mówiła Hanka Rybka, znana piosenkarka mieszkająca w Poroninie. Tam w korowodzie przeszło ponad 200 młodych górali.

Na ulicach Poznania 31 października pojawi się aż 7 korowodów świętych.

Organizatorami są m.in. świeccy we współpracy z parafią farną pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa Męczennika w Poznaniu, parafią pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Poznańskiej oraz Cafe Misja przy ul. Gołębiej.

Ekipę korowodową w Poznaniu tworzą świeccy związani z dwoma śródmiejskimi parafiami i ich proboszczowie, ks. Mateusz Misiak i ks. Paweł Pacholak. Uruchomiła ona stronę http://www.korowodswietych.pl oraz profil na portalu Facebook.com, na których promuje ideę korowodu.

Płoccy egzorcyści wskazali korowody świętych jako alternatywę zachodniej tradycji Halloween. „Zachęcamy, by zastąpić te niebezpieczne praktyki świętem Holyween – organizacją korowodów świętych, podczas których dzieci i młodzież przebrani za świętych, na przykład swoich patronów, uczestniczą w balach świętych i czuwaniach modlitewnych.” – piszą w apelu duchowni.

Pierwowzorem Nocy Świętych są francuskie czuwania modlitewne pod hasłem „Holy Wins” (ang.”święty zwycięża”) zainicjowane przez duszpasterstwo młodzieży archidiecezji paryskiej. Spotkania, którym towarzyszyły koncerty i zabawa, powstały jako alternatywa francuskiej młodzieży dla tradycji Haloween.

ann/KAI

…..

Dodatkowo:

https://wpolityce.pl/kosciol/364553-czy-wspolczesni-protestanci-sa-bardziej-katoliccy-niz-protestanccy-choc-sami-tego-nie-wiedza

12 thoughts on “578 Pustynne prawdy wg. tradycyjnie zakręconej wykładni tradycji pustynnej,.. czyli co jest, a co nie jest tradycją…

 1. Herezja w Polskim Kościele! Ksiądz YouTuber Chwali Samobójcę za Odwagę

  wideoprezentacje
  Published on Oct 31, 2017

  Szarmancki Romeło
  3 hours ago
  Niestety Jezuici to nic dobrego . Kto wie ten wie . (jestem chrześcijaninem )

  Romuald Szymoniak
  3 hours ago
  W przeszłości nie takich okropności dopuszczali sie jezuici czyli jednostki specjalne watykanu.,pamiętacie inkwizycje, to oni.!

  lidia Trela
  2 hours ago
  Jedna z takich okropności to np. zbrojny opór przeciw traktowaniu Indian jak bydła… Zakładanie szkół… Jedni zwalają zło świata na Żydów, inni na masonów inni na jezuitów… Papież Franciszek też jest jezuitą… A Inkwizycja to dominikanie i franciszkanie, nie jezuici.

  Kinek
  1 hour ago
  Akurat palili to przede wszystkim protestanci.

  Świętowit prawdziwy król Polski
  3 hours ago
  Obecnie w Polsce każda partia polityczna jest zła. PIS robi nam państwo katolickie oparte na kłamstwie i propagandzie, a reszta partii donosi na Polskę i przez lata okradały.

  Świętowit prawdziwy król Polski
  2 hours ago (edited)
  Watykan, Kościół Katolicki i Chrześcijanie(był ochrzczony więc jest chrześcijaninem) nie potrafią się przyznać do swoich ludobójstw oraz, że to oni eksterminowali i niszczyli inne wierzenia i zwyczaje. Kościół Katolicki nawet okradał inne religie z wierzeń i zwyczajów. Na przykład sól i chleb do koszyka wielkanocnego, czy choinka na Boże Narodzenie to pogański zwyczaj, który został skradziony przez Kościół Katolicki. Ator to kościół Katolicki eksterminował i niszczył inne narody. Pozbawiał ich własnej religii, wierzeń i zwyczajów!!!

  Jaro K
  13 minutes ago
  Zabijali mongolowie islamisci japonczycy hiszpanie slowianscy praprzodkowie ale ty tylko problem masz tylko z katolikami. Puknij sie w leb!!!

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/365461-ksiadz-adam-boniecki-na-lamach-gazety-michnika-uwzniosla-i-usprawiedliwia-samobojstwo-gdzie-sa-granice

  Polubienie

 2. http://sledczy24.pl/irlandzkie-zakonnice-pogrzebaly-szambie-800-dzieci-kosciol-wiedzielismy/

  Irlandzkie zakonnice pogrzebały w szambie 800 dzieci. Kościół: nie wiedzieliśmy

  Przez ŚLEDCZY24.PL – 14 października 2014

  Żądamy śledztwa, które wyjaśni okoliczności śmierci tych dzieci – mówi parlamentarzysta z Tuam, gdzie w szambie przy prowadzonym przez zakonnice ośrodku znaleziono zwłoki blisko 800 małych dzieci. Arcybiskup odpowiada: jesteśmy zszokowani, ale nic nie wiedzieliśmy.

  – Byłem głęboko wstrząśnięty, jak my wszyscy, informacją o liczbie dzieci pochowanych w Tuam. Dowiedziałem się o skali tej tragedii z mediów i danych historycznych – mówił cytowany w BBC arcybiskup Tuam, Michael Neary. – Jestem przerażony i zasmucony, słysząc, że chodzi o tak wiele zmarłych dzieci. Myślę o wielkim cierpieniu i bólu tych maleństw i ich matek – przekonywał.

  Biskup zaznaczył jednocześnie, że jego diecezja nie ma żadnych dokumentów związanych ze śmiercią dzieci. – Rozumiem, że cały materiał, jakim dysponowały siostry jako menedżerki ośrodka, został przekazany radzie hrabstwa Galway już w 1961 r. Chociaż archidiecezja Tuam będzie w pełni współpracowała w tej sprawie, moralny imperatyw spoczywa na siostrach Bon Secours. Powinny postąpić zgodnie ze spoczywającą na nich odpowiedzialnością i dobrem publicznym – mówił.

  Zbiorowy grób w Tuam w irlandzkim hrabstwie Galway, przy dawnym sierocińcu i domu samotnej matki prowadzonym przez siostry Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (Bon Secours), rzeczywiście został odkryty blisko 40 lat temu. Długo zakładano, że zawiera ciała dzieci zmarłych w wyniku głodu w latach 50 XIX w. Dopiero teraz, miejscowa historyk Catherine Corless, po przeanalizowaniu dokumentacji ośrodka, stwierdziła, że 796 pochowanych w betonowym zbiorniku ciał, to dzieci zmarłe w latach 1926-1961. Najmłodsze z dzieci miało dwa dni, najstarsze – 9 lat. Większość umarła z powodu chorób, przedwczesnego urodzenia, albo niedożywienia.

  Pochodzący z Tuam parlamentarzysta Colm Keaveney nazwał pochowanie dzieci w szambie „niewyobrażalnym”. – To ogromny skandal. Wezwałem już rząd do złożenia oficjalnych przeprosin kobietom, których dzieci tam pochowano, a także do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do odkrycia prawdy – mówił w BBC. – Domagamy się od premiera przedstawienia planów przeprowadzenia śledztwa, które wyjaśniłoby okoliczności śmierci tych dzieci. To byli irlandzcy obywatele, a sposób w jaki zostali potraktowani – oni i ich matki – jest nie do zaakceptowania – przekonywał.

  Ośrodek w Tuam był jednym z dziesięciu domów dla kobiet, które zaszły w ciążę bez ślubu i ich dzieci. Jak podaje BBC, w sumie przewinęło się przez nie 35 tys. kobiet. Ich dzieciom odmawiano chrztu, były odseparowane od innych dzieci w szkołach. Kiedy umierały, nie były chowane na poświęconej ziemi.

  Władze kościelne obiecują pomoc w zbiórce pieniędzy na postawienie w miejscu pochówku pomnika i tablic z imionami zmarłych dzieci. Jednak pojawiają się głosy, że konieczne jest śledztwo w sprawie śmierci dzieci i wykopalisk w miejscu ich pochówku. Biskup Weary obiecuje, że będzie współpracował z rodzinami zmarłych dzieci tak, żeby otrzymały „godny powtórny pochówek” szczątków, na poświęconej ziemi.

  Po rewelacjach z Tuam, inny zakon, Sióstr Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który prowadził w Irlandii trzy domy dla matek i dzieci, poinformował, że chętnie podda się śledztwu w sprawie chowania niemowląt w nieoznaczonych grobach. – To bardzo smutny rozdział w historii irlandzkiego społeczeństwa – tłumaczył w rozmowie z RTE News rzecznik zakonu.

  Źródło: newsweek

  Polubienie

  • Dziady – Nadchodzi czas gdy DUCHY wracają na Ziemię! Słowiańskie Halloween

   Zjawiska Niewyjaśnione
   Published on Oct 23, 2017

   Adrian ***
   1 week ago
   Szkoda że dalej te tradycje nie są tak powszechne. Zamiast tego tysiące baranów zbiera się przy granicy i klepie wierszyki do wisiorka, błagając o przebaczenie.

   Adelajda
   6 days ago
   Adrian składanie rączek energetyzuje organizm, różaniec to rodzaj mantry uspokaja umysł. Katolicyzm to religia wymyślona przez żydów dla gojów, aby ich podporządkować

   DJQuismo
   1 week ago
   zdecydowanie pogańskie dziady są bardziej interesujące :)

   Polubienie

 3. bielik
  przypominam słowa wypowiedziane u Sowy na temat pewnych księży, a że arcybiskup jest propełowski to od dnia nominacji wiadomo, a suspendować to se biskup może ks Sowę, Lemańskiego, Pieronka et consortes

  bielik
  poza tym chcę księdza Polaka uświadomić, że bynajmniej księżą nie są jego własnością tylko Kościoła czyli nas, wiernych, przedstawicielami, skandal, że hierarcha występuje przeciwko wiernym

  stefano5548
  Doczekaliśmy się słów, które miast uspakajają i wprowadzają ład w narodzie, to tylko sieją burzę! To jest efekt, że i w kościele nie nastąpiła czystka na wzór ,,stajni Augiasza”

  Konserwa1
  W książce O’Braiana autor mówi, że do władzy w Kościele dochodzi pokolenie „dzieci kwiatów”. Oni skrajnie lewicowo zgubią Kościół i to dzieje się na naszych oczach prymasie Sorosa.

  Jarzębinka 49
  No, pięknie, mamy prymasinę LEWAKA !!!!! Niech od razu POwie że jest mułłą a nie księdzem katolickim !!!! Aneks WSI natychmiast !!!!!

  https://wpolityce.pl/polityka/362938-burza-wsrod-internautow-po-slowach-prymasa-polski-w-tp-kosciol-jest-tylko-i-wylacznie-chrystusowy-a-nie-zaden-moj

  Burza wśród internautów po słowach Prymasa Polski w TP: Kościół jest tylko i wyłącznie Chrystusowy, a nie żaden „mój”

  opublikowano: 18 października · aktualizacja: 18 października


  autor: youtube/wpolityce.pl

  Wywiad udzielony „Tygodnikowi Powszechnemu” przez prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka. Największe kontrowersje wzbudziły słowa dotyczące suspendowania księży, którzy wezmą udział w manifestacjach przeciwko przyjmowaniu uchodźców.

  „….jeśli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza, i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy, który tam pójdzie, będzie suspendowany. Nie ma dla mnie innej drogi, dlatego że jestem odpowiedzialny za tych, którzy są w mojej diecezji. W takich sytuacjach, gdzie następuje wyraźne opowiadanie się po jakiejś stronie politycznego konfliktu, trzeba natychmiast reagować”

  — powiedział prymas.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zaskakująca deklaracja prymasa w „Tygodniku Powszechnym”: Suspenduję księdza, który pójdzie w manifestacji przeciw uchodźcom

  NASZ WYWIAD. Ks. prof. Bortkiewicz o słowach Prymasa Polski w „TP”: „Arcybiskup staje się narzędziem w pewnym sporze politycznym”

  Wywiad ten wiele emocji wzbudził również wśród internautów. Nie zgadzają się z „występowaniem przeciwko narodowi” i zawłaszczaniu Kościoła. Przypominają także słowa ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego.

  wkt

  mordechaj
  Słowa Księdza Prymasa wynikają z EWANGELII. Hejt na Księdza Prymasa wynika z polityki i obskurantyzmu Polski prowincjonalnej.

  Xyallas
  Więc mogą być marsze anty-katolickie, anty-prawicowe anty-… wszystko. Ale anty uchodżcowe to już nie ? Widzę, że są równi i równiejsi. Każdy ma wybór robić to co uważa za słuszne.

  Ziutek_1
  Następny wywiad w faktach i mitach?

  obserwer_1
  kościelny urzędasie grzeszysz pychą, kościół jest Chrystusowy a ty jesteś tylko pyłem marnym

  prymas Judasz
  Wyjaśniam, że biskupi są następcami Apostołów, a ponieważ jednym z 12 był Judasz, on też ma swoich następców.

  wierny z Lubinia
  Tow. Polak OŚMIESZA Kościół katolicki w Polsce. to NIEZWYKLE GROŹNY klecha, która dla politycznych korzyści Platformy sprzeniewierza się EWANGELII CHRYSTUSOWEJ Ostatnim Prymasem był Kard. Glemp !

  Foudre
  Trzeba sie modlic za ks Polaka widac diabeł go opetał-czy św. Józef i Maryja jak uciekli do Egiptu narzucali Egiptowi swoja wiare? jak islamisci to czynią gdy ćzuja ze mają przewage-islam to sekta szatana

  ida
  Twój Kościół to meczet, Prymasie Polaku.

  demos
  Nie dajcie się wkręcać dziennikarzom tygodnika udającego pismo katolickie. To lewacka kuźnia. Kują tam broń przeciw kościołowi.

  zaq
  księże biskupie, co zrobisz, gdy islamiści zażądają w „twoim kościele” abyś pozdejmował krzyże, bo to razi ich uczucia. Jesteś gotowy umierać za to?

  Georgio
  Do Gniezna powinno przyjechać tysiące księży. Posłuszeństwo wobec przełożonego jest niczym wobec posłuszeństwa dla Chrystusa.

  https://wpolityce.pl/polityka/363657-nasz-wywiad-ks-prof-kobylinski-o-slowach-abp-polaka-w-tp-mam-nadzieje-ze-prymas-nie-bedzie-stosowal-tak-radykalnych-kar-wobec-ksiezy

  https://wpolityce.pl/polityka/363606-absurd-ks-lemanski-pod-reke-z-kod-em-rusza-do-ataku-ilu-jeszcze-uchodzcow-musi-utonac-zeby-polski-kosciol-zrobil-to-do-czego-namawia-go-papiez

  https://wpolityce.pl/media/363010-tygodnik-powszechny-przeprasza-za-manipulacje-ubolewamy-ze-okladkowy-tytul-narazil-prymasa-na-tak-maloduszne-ataki

  https://wpolityce.pl/kosciol/362971-rzecznik-kep-broni-slow-abp-polaka-w-tp-nt-uchodzcow-prymas-przypomina-nauke-plynaca-z-ewangelii

  https://wpolityce.pl/kosciol/362957-wazna-analiza-po-slowach-prymasa-polaka-kosciol-w-polsce-niezmiennie-apeluje-o-pomoc-i-szacunek-dla-uchodzcow

  https://wpolityce.pl/kosciol/362861-zaskakujaca-deklaracja-prymasa-w-tygodniku-powszechnym-suspenduje-ksiedza-ktory-pojdzie-w-manifestacji-przeciw-uchodzcom

  https://wpolityce.pl/kosciol/363016-12-pytan-do-prymasa-polaka-ktorych-nie-zadano-w-czasie-glosnego-wywiadu-czy-kosciol-podejmie-inicjatywe-dnia-modlitw-za-ofiary-terroryzmu

  https://wpolityce.pl/kosciol/363085-gdzie-sa-korzenie-prymasa-abp-polaka-mam-wrazenie-jakby-nad-naszym-prymasem-unosil-sie-duch-jakiejs-niedawnej-rp

  https://wpolityce.pl/polityka/362912-nasz-wywiad-ks-prof-bortkiewicz-o-slowach-prymasa-polski-w-tp-arcybiskup-staje-sie-narzedziem-w-pewnym-sporze-politycznym

  Polubienie

 4. lolas
  I czy dziwicie się że społeczenstwa zachodu nie chodzą do kościołów? gdy tacy hierarchowie jak ten Bassetti „modernizują” wiernych. A wy drwicie z Francuzów, Niemców a jakich mają pasterzy?

  Wiktor
  Włoski kardynał powinien wrócić do rzeczywistości ponad 160 wezwań do zabijania niewiernych w surach koranu taka jest prawda,od dawna zastanawiam się czy lewaccy duchowni to jest naprawdę moja wiara

  Jamci
  Włoski kardynał Nycz.

  Polish First!
  Niech do Watykanu przyjmą ze 100 wahabickich, czy sunnickich rodzin to ich tam szybko wyleczą z empatii. Oczywiście na swój koszt. Polecam to doświadczenie. Będzie czarna flaga na Watykanie. Szybko.

  https://wpolityce.pl/polityka/344204-wloski-kardynal-watpi-czy-islamscy-zamachowcy-sa-muzulmanami-sa-biednymi-stworzeniami-ktore-oszalaly-z-wscieklosci

  Włoski kardynał wątpi, czy islamscy zamachowcy są muzułmanami. „Są biednymi stworzeniami, które oszalały z wściekłości”

  opublikowano: 13 czerwca


  autor: fot. YouTube

  Czołowi politycy europejscy od lat powtarzają jak mantrę, że zamachy terrorystyczne islamskich fundamentalistów nie mają nic wspólnego z religią muzułmańską. Ostatnio do tego chóru dołączył kardynał Gualtiero Bassetti, wybrany 24 maja nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. W jednym z pierwszych wywiadów powiedział:

  Mówi się o islamskich terrorystach, ale oni nie są muzułmanami, nawet gdy zabijają lub gdy wysadzają się w powietrze z imieniem Allaha na ustach. Nie są islamistami, są biednymi stworzeniami, które oszalały z wściekłości, oszalały z nienawiści.

  Z całym szacunkiem dla kardynała, można się zgodzić, że islamscy zamachowcy są stworzeniami oszalałymi z nienawiści, ale nie sposób negować związku między ich czynami a religią, którą ich motywuje i napędza do działania. To zamykanie oczu na rzeczywistość.

  Wypowiedź włoskiego hierarchy wpisuje się jednak w dominujący dziś ton mówienia o tych sprawach na szczytach Kościoła. Należy unikać wskazywania jakichkolwiek relacji między religią muzułmańską a terroryzmem islamistów. Ostatnim, który głośno postawił kwestię przemocy w islamie, był w 2008 roku papież Benedykt XVI podczas swego słynnego wykładu w Ratyzbonie. Zrobił to w formie akademickiej, w sposób bardzo wyważony, wzywając do refleksji nad umysłowym dziedzictwem tradycji islamskiej, a mimo to jego mowa wywołała oburzenie zachodnich elit oraz furię muzułmanów. Widocznie dziś wyciągnięto wnioski z tamtej lekcji.

  Odmiennego zdania nie boją się prezentować natomiast księża urodzeni i pracujący na Bliskim Wschodzie, którzy religię muzułmańską znają z bliska. Na pierwszy plan wybijają się dziś zwłaszcza dwaj egipscy jezuici: 79-letni Samir Khalil Samir i 85-letni Henri Boulad. Obaj są wiekowi, nie mają nic stracenia, nie ryzykują kariery. Mówią wprost, że wizja islamu pielęgnowana w umysłach europejskich elit politycznych (i coraz częściej kościelnych) nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ element przemocy jest integralnie wpisany w religię muzułmańską.

  autor: Grzegorz Górny

  aaa
  Za to ich ofiary nie są biednymi stworzeniami.

  V kolumna ciągle ryje pod KK
  Diabeł też jest pewnie dla tego księdza ,,biednym stworzeniem, które oszalało z wściekłości”. W proroctwach Anny Katarzyny Emmerich występowali wysocy rangą duchowni rozbierający mury Kościoła.

  Wojtek
  Najgorsze, że te trendy próbuje się u nas instalować. Włoski Kościół wbrew pozorom jest zlewaczały, postępowy. Niektórzy duchowni ulegają tym wpływom oświeceniowym. Polski OK ma inną tradycję.

  ja
  jak będzie uciekał przed nimi to niech lepiej omija Polskę, niech wieje do francji

  pisior57
  Może pan kardynał zostałby konwertytą i przeszedłby na islam

  Jano Vaticano
  Są biedni muzułmanie, niech razem z hierarchą jadą do bogatej muzułmańskiej Arabii Saudyjskiej, żyjącej w przepychu.

  HWdt
  veraicon – Ogladałeś Ojca Chrzestnego? ta scena pokazuje kto tu rzadzi. Antychryst bergolio ma zadanie zniszczyć KK i jak na rzie idzie mu dobrze.

  https://wpolityce.pl/kosciol/361369-rozaniec-do-granic-to-moglo-zdarzyc-sie-tylko-w-polsce-nasz-kraj-jest-dzis-miejscem-wyjatkowym-na-duchowej-mapie-naszego-kontynentu

  Polubienie

 5. Jarek Fujarek 178.42.81.*za godzinę
  Drogi przedstawicielu żydowskiej religii, nie nazywaj Dziadów pogaństwem. Zanim przyszliście tu, ze swoimi naukami o Judei i Galilei, my obchodziliśmy Dziady. I po was też będziemy obchodzić.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/365045-ks-henryk-zielinski-w-telewizji-wpolscepl-spoleczenstwa-ktore-nie-radza-sobie-z-tajemnica-smierci-probuja-ja-zalosnie-obsmiac-wideo

  Ks. Henryk Zieliński w telewizji wPolsce.pl: „Społeczeństwa, które nie radzą sobie z tajemnicą śmierci, próbują ją żałośnie obśmiać”. WIDEO

  opublikowano: za 22 minuty · aktualizacja: za godzinę


  autor: wPolsce.pl

  Człowiek, gdy sobie z czymś nie radzi, to może od tego uciec, obśmiać. (…) Społeczeństwa, które sobie nie radzą z tajemnicą śmierci, nie wierzą w zmartwychwstanie i życie wieczne, co mogą robić ze śmiercią? Żałośnie obśmiać. To histeryczny śmiech

  — podkreślił w rozmowie z telewizją wPolsce.pl ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

  Ks. Henryk Zieliński wyjaśniał, że 1 listopada jest tak naprawdę świętem wyjątkowo radosnym, ponieważ wspominamy w Kościele wszystkich świętych.

  To święto bardzo radosne i w pierwszych wiekach Kościoła było bezpośrednio powiązane ze świętami paschalnymi. Dlatego, że chrześcijanie wierzyli, że świętość każdego z nas jest odzwierciedleniem świętości Jezusa Chrystusa, wskutek Jego naśladowania. I usłyszymy czy może usłyszeliśmy dziś, że święci to ci, którzy opłukali swe szaty we krwi Baranka, zostali przez Niego odkupieni

  — mówił.

  Dopiero wejście ludów północy, germańskich czy celtyckich, sprawiło, że jest może bardziej praktycznie aniżeli mistyczne, dlatego zaczęliśmy je obchodzić 1 listopada, nakładając na to maskę obumierającej przyrody. Dlatego nie rozróżniamy, że jest to święto radości i triumfu

  — tłumaczył duchowny.

  Ks. Zieliński skupił się również na istocie świętości.

  Święci to ludzie, którzy zrealizowali w pełni swoje chrześcijańskie i ludzkie powołanie, osiągnęli szczęście, nie takie przemijające, ale wieczne; osiągnęli i sens swojego życia

  – powiedział.

  Można zachęcać do świętości. Jan Paweł II napisał, że jeżeli pytamy człowieka w czasie chrztu, czy chce przyjąć ten chrzest, to jest to równoznaczna z pytaniem, czy chce być świętym. Jeżeli wjeżdżamy na autostradę, to nie po to, żeby okupować przydrożne parkingi, ale dotrzeć do celu. Chrzest jest wjazdem na autostradę do nieba

  — porównał, dodając również, że „Święto zmarłych” brzmi koszmarnie.

  Chrześcijaństwo w krajach północnych, decydując o tym, że to będzie 1 listopada, weszło na miejsce różnych praktyk pogańskich, np. dziadów. One teraz próbują powrócić, np. w postaci halloween

  — mówił.

  W grę wchodzi jeszcze nasza słabość. Jeśli mam konkret w postaci nagrobku i znicza i coś, co brzmi metafizycznie, czyli świętości niebo, to łatwiej jest nam skupić się na tym, co praktyczne, niż na tym, co umyka naszym zmysłom

  — dodał.

  Ks. Zieliński ostrzegał przed lekceważeniem halloween.

  Należy przed tym przestrzegać, bo z niektórymi elementami wiążą się obrzędy spirytystyczne i satanistyczne, Doświadczyłem, kiedy pracowałem więcej z młodzieżą, młodych ludzi, którzy przez obrzędy spirytystyczne wpadli w satanizm i skończyło się to opętaniem. To były naprawdę poważne rzeczy, w które ciężko byłoby nawet mi uwierzyć, gdybym sam ich nie doświadczył

  — przyznał.

  To nie jest przesada. Istnieją w świecie złe moce, z którymi nie należy zadzierać. Mówię to z całą powagę. Ja tego doświadczyłem

  — podkreślił redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

  Człowiek, gdy sobie z czymś nie radzi, to może od tego uciec, obśmiać. (…) Społeczeństwa, które sobie nie radzą z tajemnicą śmierci, nie wierzą w zmartwychwstanie i życie wieczne, co mogą robić ze śmiercią? Żałośnie obśmiać. To histeryczny śmiech

  — ocenił.

  Ks. Zieliński zwrócił uwagę na często przesadzone skupienie się na doczesności, w postaci próżności wyrażanej w bogatych nagrobkach.

  To efekt próżności, jak również zaniku wiary w życie wieczne. Im mniej angażujemy się w to, czego nasi bliscy zmarli tak naprawdę potrzebują – jeżeli cierpią w czyśćcu, to potrzebują naszej modlitwy, ofiary i odpustu – jeżeli nie jesteśmy w stanie im tego zapewnić, to oferujmy produktu zastępcze

  — powiedział.

  Jeżeli miałby pozostać w tym „domku”, to jaki to ma sens? Cmentarz były tylko śmietnikiem, a jest raczej poczekalnią

  — dodał.

  ak

  https://wpolityce.pl/kosciol/365035-kosciol-katolicki-obchodzi-uroczystosc-wszystkich-swietych-ks-rytel-adrianik-to-wydarzenie-niosace-nadzieje-zmartwychwstania

  https://wpolityce.pl/kosciol/365040-bp-mizinski-uroczystosc-wszystkich-swietych-to-czas-refleksji-i-zadumy-swietosc-jest-naszym-celem

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/365057-na-ratowanie-nekropolii-pomoc-bezdomnym-odnowe-pomnikow-na-cmentarzach-od-rana-trwaja-kwesty

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/365068-pamietamy-na-cmentarzu-lyczakowskim-we-lwowie-na-polskich-grobach-zapalono-tysiace-bialo-czerwonych-zniczy-zdjecia

  https://wpolityce.pl/swiat/365080-wzruszajaca-uroczystosc-na-polskim-cmentarzu-wojennym-na-montecassino-pamietamy-w-modlitwie

  https://wpolityce.pl/historia/365079-wstrzasajaca-relacja-telewizji-wpolscepl-z-rakowieckiej-37-mury-tego-wiezienia-sa-polska-golgota-wideo

  https://wpolityce.pl/swiat/365072-1-listopada-w-miejscach-pamieci-poza-granicami-w-katyniu-i-smolensku-oddano-hold-ofiarom-katastrofy-smolenskiej

  Polubienie

 6. Jakoś nie słyszę, żeby tzw. kościół polski chciał zająć się Polakami, zamordowanymi przez zbrodniarzy z UON-UPA i ciągle niepochowanymi po krześcijańsku… Nic,.. cisza… Liczą kasę za dopłaty unijne do gruntów, jakie posiadają i nie mają czasu nawet o tym pomyśleć?

  Aisa
  Ilu księży zostało zamordowanych w okropny sposób. Dlaczego żaden z nich nie jest. na ołtarze wyniesiony?

  tomahawk
  Największym ,, osiągnięciem ,, PiS w stosunkach z Ukrainą , jest zniszczenie jednorodności naszego narodu . Wg. planów PiS w 2018 roku ma pracować w Polsce 3 miliony Ukraińców , jeśli dodamy do tego proces łączenia rodzin , to w ciągu najdalej kilkunastu lat , będziemy mieli kilkunastomilionową mniejszość ukraińską . Czy o to chodzi ,, dobrej zmianie ,, i jej mocodawcom ?

  Absurdus
  Blokowanie ekshumacji jest aktem ostentacyjnego barbarzyństwa, który wyklucza obecną ukraińską „elitę” z grona państw cywilizowanych. Kult OUN-UPA czyni Ukrainę odpowiedzialną za ludobójstwo.

  Polacy
  Stop ukrainizacji Polski i podmianie populacji! Pisowi trzeba to uświadomić przy okazji wyborów. Nie ma na to pozwolenia Polaków aby nasze dzieci migrowały a przyjeżdżali banderowcy.

  https://wpolityce.pl/historia/365056-nasz-wywiad-prof-ryba-sprofanowane-kosci-polakow-pomordowanych-na-wolyniu-wolaja-o-godny-pochowek-i-upamietnienie

  NASZ WYWIAD. Prof. Ryba: „Sprofanowane kości Polaków pomordowanych na Wołyniu wołają o godny pochówek i upamiętnienie”

  opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu


  autor: wPolityce.pl

  Przez Katyń widać całe nasze dzieje, naszą misję cywilizacyjną, którą nieśliśmy na Wschodzie i barbarzyństwo, z którym się zetknęliśmy. Bolszewizm i komunizm był najgorszym barbarzyństwem, jakie nas dotknęło ze strony Wschodu, ale nie jedynym. Elementami konstytuującymi naszą przestrzeń kulturowo-cywilizacyjną jest katolicyzm i wolność. Te elementy są ujęte na cmentarzach

  — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca akademicki.

  wPolityce.pl: Dziś na polskich cmentarzach, także poza granicami kraju wspominamy naszych rodaków. Panie profesorze, które z nekropolii leżących poza granicami Polski mają największe znaczenie dla naszej kultury?

  Prof. Mieczysław Ryba: Łyczaków i Rossa, Lwów i Wilno. Ważność tych nekropolii w odniesieniu do naszej kultury i tradycji oraz do pewnej misji dziejowej jest niezwykła. To dwa miasta, które mocno oddziaływały podczas realizowania naszej misji cywilizacyjnej na Wschodzie.

  Co zawdzięczamy m.in. ks. Piotrowi Skardze, który założył Akademię Wileńską.

  Tak. We Lwowie oddziaływał na tamtejsze tereny Uniwersytet Jana Kazimierza. Możemy pochwalić się ogromnym dorobkiem religijnym, intelektualnym, politycznym i artystycznym. Widać to w zabytkach, które przetrwały na tamtych terenach. Na tamtejszych cmentarzach widzimy tych, którzy tę kulturę tworzyli. Są to miejsca szczególne, znajdziemy tam bohaterów narodowych. Nie tylko wojowników i żołnierzy, ale również literatów, ludzi kultury, sztuki i polityki.

  Wschód łączy się z niesieniem przez Polskę cywilizacji łacińskiej, ale i z naszymi tragediami narodowymi.

  Nasze zaangażowanie na Wschodzie i bycie przedmurzem chrześcijaństwa łączy się z gigantycznymi ofiarami i ogromną daniną krwi. Od strony symbolicznej działa na nas do dzisiaj w sposób przemożny. Wspomnę chociażby o Katyniu. Przez Katyń widać całe nasze dzieje, naszą misję cywilizacyjną, którą nieśliśmy na Wschodzie i barbarzyństwo, z którym się zetknęliśmy. Bolszewizm i komunizm był najgorszym barbarzyństwem, jakie nas dotknęło ze strony Wschodu, ale nie jedynym. Elementami konstytuującymi naszą przestrzeń kulturowo-cywilizacyjną jest katolicyzm i wolność. Te elementy są ujęte na cmentarzach. Zmagania o niepodległość oraz walka za wolność można znaleźć m.in. na cmentarzu pod Monte Cassino. Monte Cassino jest symbolem kultury chrześcijańskiej Europy. Spoczywają tam ci, którzy polegli za Polskę i Europę. Takich miejsc jest wiele.

  M. in. na szlaku dywizji generała Stanisława Maczka.

  Tak, są nawet czczone przez miejscową ludność. Groby drogie dla Polaków spotkamy praktycznie na całym świecie. Jednak kilka wymienionych nekropolii ilustruje nasze tragiczne dzieje i naszą misję cywilizacyjną.

  Wielu pomordowanych i poległych Polaków nie ma jeszcze swoich grobów. Nie odnaleziono ich szczątków.

  Oni wołają o upamiętnienie. Sprofanowane kości Polaków pomordowanych na Wołyniu wołają o godny pochówek i upamiętnienie. Niestety, Ukraina cały czas blokuje poszukiwania .

  Nie zostały odnalezione wszystkie ofiary sowieckich zbrodni.

  Na odnalezienie czekają żołnierze AK zamordowani przez Sowietów, m. in. pomordowani w obławie augustowskiej. Na swoje groby czekają ofiary zbrodniczej akcji polskiej przeprowadzonej w Sowietach w latach 1937-38. XX wiek to okres ogromnych cierpień Polaków. Czas antypolonizmu dążącego do zniszczenia naszego narodu. Musimy o pamiętać również o naszych tragicznych losach, bo są częścią naszej historii i tożsamości. Naród, jak pisał Roman Dmowski, to pokolenia, które były, są i przyjdą.

  Rozmawiał Tomasz Plaskota

  adam66
  Czyż to też nie była profanacja ?

  Foudre
  Dzieki Bogu źe człowiek urodził sie w Polsce a nie na Wołyniu 43 na you tube-RZEZ WOŁYŃSKA WIDZIANA OCZAMI DZIECKA-wspomnienie z rzezi wsiHurby, której UPA matce jej odcieli piersi a ojca ze skóry obdarli

  historia uczy
  „…z niesieniem przez Polskę cywilizacji…” Zacznijcie się szanować, dajcie spokój tym niesieniem. Dość polskiej krwawicy dla barbarzyńskiej dziczy. Przywrócić wschodnie granice.

  Czytelnik
  Rząd hołubi Ukraińców w Polsce, a jak Ukraińcy się za to odpłacają? Komentarz jest zbędny. Tylko barbarzyńcy nie pozwalają na godny pochówek bestialsko pomordowanych. To nie nasz krąg cywilizacyjny.

  uczyc sie od Wegrow!
  nalezy zweryfikowac Pl stosunki zUA, Orban protestuje mocno. Blokada UA w eu itd, Na Zakarpaciu niebedzie mozna w panstwowych szkolach nauczac wegierskiego jest ich 140 tys.A Polacy -tylko Ua = Hanba!

  gdańszczanin
  Nie rozumiem dlaczego rząd i PIS tak bardzo pomaga ukrainie?! Jeżeli oni nie potrafią sami rządzić się to niech znikną z mapy świata! Wg różnych ekspertów to ukraina jest najbardziej biednym i skorum

  Polubienie

 7. czesiek900@czesiek900godzinę temu
  Co Biblia mówi na temat modlitwy za zmarłych? – Modlitwa za zamarłych nie jest biblijnym nauczaniem. Nasze modlitwy nie mają żadnego wpływu na życie osoby, która już zmarła. Żadna modlitwa ani jej ilość nie zapewni zbawienia, które dana osoba odrzuciła za życia. Czy odprawianie mszy przynosi ulgę duszom w czyśćcu? – W pewnym katechizmie dla dorosłych powiedziano: „W Biblii nie ma słowa ‚czyściec’ ani też jasno wyłożonej nauki o czyśćcu. (…) W dziełach Ojców wielokrotnie wspomniano nie tylko o istnieniu czyśćca, lecz również o tym, że wiernemu zmarłemu mogą pomóc modlitwy żywych, a przede wszystkim Ofiara Mszy” (The Teaching of Christ — A Catholic Catechism for Adults, ss. 347, 348).O stanie zmarłych Pismo Święte mówi: „Żyjący wiedzą, że umrą, a zmarli niczego zgoła nie wiedzą” (Kohel. [Kazn.] 9:5, BT). „Dusza [„osoba”, BT], która grzeszy, ta umrze” (Ezech. 18:4, Bg). Czy raczej nie powinniśmy modlić za tych którzy stracili bliskich, oraz wszystkich, których dotknęła ta tragedia.

  https://wpolityce.pl/kosciol/365145-dzis-dzien-zaduszny-czas-szczegolnej-modlitwy-za-zmarlych-kep-zacheca-do-wlaczenia-sie-w-akcje-zaduszki

  Dziś Dzień Zaduszny – czas szczególnej modlitwy za zmarłych. KEP zachęca do włączenia się w akcję #Zaduszki

  opublikowano: 2 godziny temu


  autor: PAP/Kamiński

  Kościół katolicki wspomina 2 listopada wszystkich wiernych zmarłych. Dzień Zaduszny to czas szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba”. Konferencja Episkopatu Polski zachęca wiernych do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciami nekropolii i pomników bliskich zmarłych i oznaczania ich hasztagiem #Zaduszki.

  Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 r. a potwierdził i wyjaśnił na Soborze Trydenckim (1545-1563) w osobnym dekrecie. Opiera się na przesłankach zawartych w Piśmie św. oraz na sięgającej II wieku tradycji kościelnej. Duży wkład w rozwój nauki o czyśćcu wniósł św. Augustyn. Dogmat podkreśla dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary za grzechy oraz możliwość i potrzebę modlitwy i ofiary w intencji dusz czyśćcowych.

  Ci zmarli, którzy po śmierci doświadczają czyśćca są już bezpieczni, bo znaleźli się w Bożych rękach. Mogą być pewni zbawienia, na którego pełnię muszą się jeszcze przygotować. Czyściec jest „przedsionkiem nieba”. Jest wyrazem Bożego miłosierdzia, które oczyszcza tych, którzy za życia na ziemi nie wydoskonalili się w pełni w miłości do Boga, bliźniego i samego siebie. Stan czyśćca nie należy pojmować jedynie jako kary lecz jako przygotowanie do pełnego zjednoczenia z Bogiem w niebie. Aby zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią, oczyszczenie winno być całkowite.

  Przez czyściec przechodzą dusze, które zeszły z tego świata w grzechach powszednich i nie odbyły jeszcze na ziemi całej doczesnej kary za grzechy. Istotą kary doświadczanej po śmierci wydaje się tymczasowa rozłąka z Bogiem i oczekiwanie na spotkanie z Nim. Dusza ludzka, poznając po śmierci Boga jako pełnię miłości, pragnie zjednoczenia z Nim a równocześnie rozpoznaje, że jeszcze nie jest tego godna i szuka możliwości oczyszczenia. Bóg w swoim miłosierdziu odpowiada na to pragnienie poprzez działanie, które nazywamy czyśćcem.

  W związku z okresem modlitw za zmarłych można uzyskać odpusty dla nich. Należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych, przy zachowaniu stałych warunków odpustu: stanu łaski uświęcającej, przyjętej w danym dniu Komunii św., wolności od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. „Ojcze nasz” i „Zdrowaś Mario”). W samym dniu 2 listopada – przy zachowaniu tych samych warunków – również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”.

  Pamięć o zmarłych była czczona już w czasach pogańskich. W Rzymie obchodzono pogańskie rytuały w lutym każdego roku. Chrześcijanie przejęli tę cześć obrzędów, która nie była sprzeczna z wiarą. Wspominano najbliższą rodzinę. Powszechne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych spotykamy dopiero w VII wieku.

  Narodziny Dnia Zadusznego przypadają na 998 r., kiedy to w klasztorach podległych opactwu Cluny zaczęto obchodzić 2 listopada wspomnienie zmarłych. Poprzez kluniackie klasztory zwyczaj rozpowszechnił się na północ od Alp. Dotarła także do Rzymu, ale dopiero około XII wieku. Z kolei w XV wieku wśród hiszpańskich dominikanów rozpowszechnił się zwyczaj odprawiania w tym dniu 3 Mszy św. przez każdego z kapłanów. Stopniowo papieże rozciągnęli ten przywilej wielokrotnego odprawiania Mszy św. na cały Kościół.

  W obliczu Bożego Miłosierdzia, któremu zawierzamy zmarłych, nie tyle istotne wydaje się ilościowe nastawienie na wielokrotne sprawowanie tego dnia Eucharystii, ale głęboka wiara wypływająca z przeżywania paschalnej tajemnicy Chrystusa. Zreformowana liturgia mszalna odeszła od średniowiecznych form „przepełnionych lękiem – jak pisze teolog liturgii Michael Kunzler – i beznadziejną ciemnością liturgii zmarłych, nastawionej treściowo głównie na straszliwy sąd i grzeszność człowieka”.

  Obecnie, w Dzień Zaduszny Kościół w modlitwie z ufnością zwraca się do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią.

  Konferencja Episkopatu Polski zachęca wiernych w Dzień Zaduszny do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciami nekropolii i pomników bliskich zmarłych. Fotografie należy oznaczyć hasztagiem #Zaduszki.

  Jak wyjaśnił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, akcja to nowa forma przypomnienia znajomym z mediów społecznościowych o potrzebie modlitwy za dusze zmarłych.

  Zaduszki to skrócona nazwa – obchodzonego 2 listopada – Dnia Zadusznego, czyli Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych. W najbliższych dniach będziemy udawali się na rodzinne groby, ale także nawiedzimy słynne polskie nekropolie. Zdjęcia zrobione np. smartfonem i zamieszczone na Twitterze czy Facebooku z hasztagiem #Zaduszki, mogą być jednym z wyrazów modlitewnej pamięci”

  — powiedział rzecznik episkopatu.

  Dodał, że zdjęcia publikowane z hasztagiem #Zaduszki to także prośba do znajomych o modlitwę za naszych bliskich zmarłych. Z kolei tworząc galerie ze zdjęciami nekropolii w mediach społecznościowych „dajemy także szansę duchowej łączności osobom, które z różnych przyczyn nie mogą udać się na groby swoich bliskich”.

  CZYTAJ WIĘCEJKs. Paweł Rytel-Andrianik o akcji #Zaduszki: To zachęta i przypomnienie o modlitwie za dusze naszych bliskich zmarłych

  KAI/mall

  Polubienie

 8. bob @bob:
  Po grubym kołdunie, podwójnej brodzie i mętnym spojrzeniu od razu poznać jakoś tego „kapłana”

  tagore @tagore:
  Niemcy zabili go w ramach tępienia ukraińskiej inteligencji ,to dotknęło najbardziej melnikowców . Trudno powiedzieć czy krwawo się zasłużył ,z pełnionych funkcji to nie wynika. Fanatycy z OUN-B bardziej Niemcom odpowiadali ,choć i tam Niemcy usuwali zbyt dużo myślących.

  Kojoto @Kojoto:
  Wszyscy Polacy i w ogóle ludzie uczciwi powinni trzymać się z daleka od wszelkich odmian OUN – cały ruch nacjonalistów ukraińskich był z założenia szowinistyczny, więc poparcie dla niego w jakiejkolwiek formie jest łajdactwem, lub głupotą. W przypadku duchownego zakrawa na ekskomunikowanie się – ale mnie to ni grzeje, ni ziębi w gruncie rzeczy, tylko, że to Polak…. wstyd.

  ProPatria @ProPatria:
  Znając polskojęzyczny kler to zapewne prymas awansuje i nagrodzi tego zdradzieckiego klechę za brak instynktu samozachowawczego i popieranie wrogów państwa i Narodu polskiego. To, co oni teraz wyrabiają przechodzi ludzkie pojęcie: albo wspierają islamskie hordy imigrantów zarobkowych mordujących w Europie lub też wrogich Polsce upaińskich nacjonalistów. Niech ten klecha poczyta co robił motłoch z duchownymi katolickimi. Nie tylko w latach 1939-1947, lecz np. podczas rzezi humańskiej.

  lp @lp:
  @ProPatria Tak a’propos – dlaczego żaden z księży katolickich zamordowanych bestialsko przez ukraińców nie został beatyfikowany? Czyżby chłodna kalkulacja obliczona na utrzymanie unitów przy Rzymie? Jak się to ma do poczucia elementarnej uczciwości aby tych męczenników skazać na zapomnienie?

  Gaetano @Gaetano:
  Co taki kapłan może wiedzieć, ważne, że dostanie michę pod nos. Wyjątkowo podłe jest uczestnictwo kapłana kat. w tej banderowsko-pogańskim spędzie.

  https://kresy.pl/wydarzenia/proboszcz-katedry-zytomierzu-obok-neobanderowcow-poswieceniu-pomnika-dzialacza-oun-m-foto/


  Ks. Wiktor Makowski pod pomnikiem Olżyca w Żytomierzu. Fot. facebook, vgolos.ua

  PROBOSZCZ KATEDRY W ŻYTOMIERZU OBOK NEOBANDEROWCÓW NA POŚWIĘCENIU POMNIKA DZIAŁACZA OUN-M [+FOTO]

  2 listopada 2017|6 komentarzy|w polityka, religia, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W uroczystym odsłonięciu pomnika znanego działacza OUN-M, Ołeha Olżyca (Kandyby) poza liderami organizacji neobanderowskich, m.in. Swobody i OUN, uczestniczył także ks. kanonik Wiktor Makowski, proboszcz polskiej parafii katedralnej w Żytomierzu.

  Tydzień temu, 27 października br., w Żytomierza miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika Ołeh Olżyc, znanego działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i przywódcy frakcji OUN-M. W uroczystości brali udział m.in. szef neobanderowskiej Swobody, Ołeh Tiahntbok, a także Bohdan Czerwak, przywódca OUN. Ten ostatni w swoim przemówieniu podkreślił, że pomnik upamiętnia również „wszystkich, którzy w składzie Grup marszowych OUN z Olżycem na czele w latach 1941-42 oddali życie za niepodległość i jedność Ukrainy”.

  Grupy marszowe OUN liczące po kilku-kilkunastu działaczy miały za zadanie utworzyć na terenach zajmowanych przez wojska III Rzeszy niemiecką sieć administracji, a także policję, jednostki wojskowe, i siatkę organizacyjną OUN. W założeniu, miały to być zręby organizacyjne przyszłego państwa ukraińskiego.

  W uroczystościach poza duchownymi grekokatolickimi uczestniczył również ks. kanonik Wiktor Makowski, proboszcz parafii katedralnej w Żytomierzu. Jest on widoczny m.in. na zdjęciach z uroczystości, na których pozuje na tle pomnika wspólnie z Tiahnybokiem i Czerwakiem. Obecni byli również przedstawiciele administracji państwowej i władz miasta.

  Przeczytaj: Lider OUN grozi Polakom użyciem siły. „Moskale już się przekonali, Polacy też chcą?”

  Czytaj również: Lider OUN: prezydent Izraela splunął Ukraińcom w duszę

  Ołeh Olżyc, który urodził się w Żytomierzu jako Ołeh Kandyba, był ukraińskim poetą, archeologiem i działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Ukończył studia w Pradze, obronił również doktorat z archeologii. Nieco wcześniej, w 1929 roku wstąpił do OUN. Należał do frakcji melnykowców. W 1937 roku był kierownikiem referatu kulturalno-oświatowego OUN, później angażował się w ustanawianie Ukrainy Karpackiej. W 1941 roku, po ataku III Rzeszy na ZSRR powrócił  na Ukrainę i został jednym z organizatorów Ukraińskiej Rady Narodowej w Kijowie.

  W 1944 roku, po aresztowaniu Andrija Melnyka, został przywódcą frakcji OUN-M. Po kilku miesiącach został aresztowany we Lwowie przez Gestapo i zesłany do obozu Sachsenhausen, gdzie wkrótce został zamordowany.

  Eduard Doliński, dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego zwraca uwagę, że Olżyc (Kandyba) był jednym z autorów konstytucji Ukrainy, która uniemożliwiała Żydom bycie ukraińskimi obywatelami. A także, że przybył do Żytomierza wraz z grupami marszowymi OUN, które powstały dzięki porozumieniu z nazistami i przez których były kontrolowane. Na zorganizowanym przez niego procesie skazano in absentia przywódców OUN-B, Stepana Banderę i Jarosława Stećkę na karę śmierci, za to, że wcześniej agent frakcji Bandery zamordował jego dwóch bliskich i prominentnych kolegów. Później w Kijowie był szefem ds. ideologii przy urzędzie miejskim. Doliński zaznacza, że na łamach zorganizowanej przez niego gazety „Ukraińskie Słowo” publikowano antysemickie teksty.

  Czytaj także: W Winnicy odsłonięto pomnik Petlury, Żydzi protestują [+FOTO]

  facebook.com / vgolos.ua / Kresy.pl

  Polubienie

 9. http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/niezwykle-odkrycie-to-najbardziej-zlozona-konstrukcja-tego-typu-znana-z-obszaru-polski,21621089708?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget

  Niezwykłe odkrycie! „To najbardziej złożona konstrukcja tego typu znana z obszaru Polski”

  Ok. 120 m średnicy mają pozostałości olbrzymiej świątyni sprzed niemal 7 tys. lat, odkrytej w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie). W jej wnętrzu czczono pamięć przodków, zawierano małżeństwa i świętowano zrównanie dnia z nocą – uważają archeolodzy.

  „To najbardziej złożona konstrukcja tego typu znana z obszaru Polski” – powiedziała PAP dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego, członek zespołu badającego ten spektakularny zabytek.

  Naukowcy ustalili, że główny element założenia stanowiły cztery dookolne rowy, natomiast jej centralna część była osłonięta przez trzy koncentryczne palisady. Do wnętrza prowadziły trzy bramy. Naukowcy określają tego typu budowle mianem rondeli.

  Budowla położona jest w najwyższym punkcie w okolicy, gdzie dziś znajduje się pole uprawne. Zdaniem naukowców musiała być widoczna już z daleka, a z budowli roztaczał się widok na okolicę. Walory lokalizacji doceniono też współcześnie – obok rondela znajduje się maszt telekomunikacyjny.

  Do tej pory w Polsce odkryto tylko trzy podobne struktury: w Wenecji pod Biskupinem, w Bodzowie koło Głogowa, a w ostatnich miesiącach – pod Oławą. Wszystkie, łącznie z nowo odkrytym, wzniesiono ok. 4800-4600 lat p.n.e. Jednak w obrębie żadnego z tych odkrytych w Polsce nie przeprowadzono na taką skalę wykopalisk. Archeolodzy zaznaczają, że to dopiero początek szeroko zakrojonych prac.

  „Przeznaczenie rondeli nadal nie jest do końca jasne. Pełniły funkcje miejsca kultu, a jednocześnie forum spotkań lokalnych społeczności, które wspólnym wysiłkiem je budowały i utrzymywały. Można je też określić jako pierwsze w Europie monumentalne świątynie” – uważa dr Matuszewska. Według badaczki bardzo prawdopodobne jest, że wewnątrz nich świętowano zmiany pór roku.

  Np. przez bramę północno-wschodnią wpadały promienie słońca wschodzącego w dniu zrównania dnia z nocą, co sygnalizowało bardzo ważny moment dla pradziejowych społeczności. Czczono tam też pamięć przodków, być może również zawierano małżeństwa albo rozsądzano ważniejsze spory sąsiedzkie – uważają badacze.

  Dzięki badaniom geofizycznym wykonanym przez dr. Łukasza Pospiesznego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu (które umożliwiają „zajrzenie” pod powierzchnię gruntu bez wbicia łopaty) archeolodzy uzyskali dodatkowe informacje na temat pradziejowej konstrukcji – zwłaszcza w miejscach, gdzie nie prowadzono wykopalisk. Dowiedzieli się też, że na południowy wschód od rondela mogą się znajdować kolejne konstrukcje.

  „Być może jest to pozostałość pradziejowej osady, ale nie wiemy, czy z tego samego okresu, w którym funkcjonował rondel. Odpowiedź mogą przynieść przyszłe wykopaliska” – dodała archeolog.

  Wewnątrz wszystkich rowów archeolodzy znaleźli bardzo rozdrobnione fragmenty naczyń ceramicznych. Wszystkie pochodzą z tego samego okresu, mają ok. 7 tys. lat. Z analiz prof. Lecha Czerniaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego wynika, że są to pozostałości po naczyniach bardzo dobrej jakości, w większości cienkościennych i zdobionych nakłuciami. Zdaniem naukowców nie można wykluczyć, że naczynia były wrzucane do rowów w czasie obrzędów.

  Natomiast w dwóch wewnętrznych rowach archeolodzy odkryli fragmenty kości bydlęcych.

  Dla archeologów pozostaje zagadką, dlaczego tak duża konstrukcja przestała być wykorzystywana po zaledwie ok. dwustu latach (w jej obrębie do tej pory nie odkryto fragmentów naczyń z innych okresów). Pod tym względem nowo odkryty rondel z woj. zachodniopomorskiego nie jest wyjątkiem – inne znane z terenu Europy też przestały funkcjonować ok. 4600-4550 r. p.n.e.

  W Europie zlokalizowano dotąd nieco ponad sto trzydzieści rondeli, z których jedna trzecia znajduje się w Austrii. Pozostałe są na terenie dzisiejszych Węgier, Słowacji, Czech oraz Niemiec.

  Rondel w Nowym Objezierzu odkrył w 2015 r. paralotniarz Norbert Pająk. Niezależnie od niego pozostałości konstrukcji zostały dostrzeżone w czerwcu 2016 r. przez archeologa Marcina Dziewanowskiego, który przeglądał zobrazowania satelitarne dostępne w serwisie Google Maps. (PAP)

  Autor: Szymon Zdziebłowski Edytor: Anna Ślązak

  fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay

  Polubienie

 10. https://www.tvn24.pl/pomorze,42/nowe-objezierze-tajemnicze-kregi-w-zbozu-w-poblizu-cedyni,771502.html

  Archeolodzy badają tajemnicze kręgi w zbożu

  10 września 2017, 14:09


  Archeolodzy odkryli zaledwie 3 proc. całego obiektu

  Archeolodzy pracują na polu pod Cedynią. To tam paralotniarz i historyk-pasjonat dostrzegli tajemnicze kręgi w zbożu. Naukowcy są przekonani, że nie jest to dzieło żadnych obcych cywilizacji, a naszych przodków. W ruch poszedł georadar i łopaty.

  Naukowcy ze Szczecina, Gdańska i Poznania badają kręgi odkryte na polu w miejscowości Nowe Objezierze pod Cedynią (woj zachodniopomorskie). Zainteresowali się nimi, kiedy pole sfotografował z lotu ptaka paralotniarz. Z tej perspektywy widać, że zboże w tym miejscu ma trochę inny odcień. – Różnie dojrzewające zboże pozwala dostrzec to, co niegdyś było pod ziemią. W miejscu gdzie teraz widzimy ciemne plamy ziemi, kiedyś był głęboki rów. z czasem się zasypał. I dlatego ta ziemia różni się od skały macierzystej, która ją otacza – tłumaczy prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kręgi zauważył również około rok temu historyk-pasjonat Marcin Dziewanowski, który z kolei dostrzegł je na zdjęciach satelitarnych. Pierwsze świątynie? Prace na polu ruszyły w ubiegłym tygodniu. Archeolodzy zaczęli od badania ziemi georadarem. Wytypowany jego fragment został odgrodzony. Potem w ruch poszły łopaty. I tak centymetr po centymetrze zdejmują kolejne warstwy ziemi. Według pierwszych ustaleń, kręgi mogą być pozostałościami po rolniczych plemionach sprzed 7 tys. lat. – Żeby zrozumieć to zjawisko trzeba się cofnąć do czasu, kiedy pojawili się tutaj pierwsi rolnicy, którzy przybyli na te ziemie z Bałkanów. Oni hodowali bydło, owce, kozy i zaczęli uprawiać zboża. Żyli tu jakieś 300 lat. I nagle wszystko się skończyło. Można powiedzieć, że nastał jakiś kryzys. Wszystko zniknęło. 200 lat później ponownie pojawili się ich potomkowie i zbudowali kręgi – opowiada prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jak twierdzi prof. Czerniak, kręgi mogły być pierwszymi w dziejach świątyniami. – To są kręgi koncentrycznych rowów. Z czterema lub trzema bramami, które najczęściej mają orientację związaną z przesileniem jesienno-zimowym. Mniej więcej w południe promień słońca przechodzi przez tą bramę – tłumaczy prof. Czerniak.

  Kręgi w Cedyni z lotu ptaka
  Kręgi w Cedyni z lotu ptaka (http://www.tvn24.pl)

  Nie odkopią wszystkiego

  Cały obiekt ma średnicę około 120 metrów. To, co teraz odkryli archeolodzy to zaledwie 3 proc. całości. – Badamy tylko część, resztę zostawiamy dla następnych pokoleń archeologów, którzy niewątpliwie będą mieć w przyszłości lepsze możliwości, by jeszcze raz to zbadać. Dlatego nie wolno nam całości kopać. To jednak metoda niszcząca stanowisko – dodaje Czerniak.

  "Rondele" z lotu ptaka
  „Rondele” z lotu ptaka

  …..

  W zbożu zauważyli tajemnicze kręgi. „To dzieło naszych przodków”

  Polubienie

 11. Kręgi – Nowe Objezierze 2017

  Norbert Pajak
  Published on Sep 6, 2017

  Spokojnie to żadne UFO, 4 września zaczęły się prace archeologiczne.
  Ze wstępnych ustaleń wynika że mogło to być miejsce spotkań i obrzędów naszych przodków sprzed wielu tysięcy lat.

  5.9.17 Wykopaliska archeologiczne i lot po okolicy

  Norbert Pajak
  Published on Sep 6, 2017

  KWA CHU
  2 months ago
  Mam nadzieję że dzięki temu wiencej osub sowie się o kanale.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.