579 KS. ISAKOWICZ-ZALESKI: TYLKO BARBARZYŃCY NIE POZWALAJĄ POCHOWAĆ POMORDOWANYCH


Ostrówki, miejsce zbrodni OUN-UPA. Źr. Wikimedia


Jakoś nie słyszę, żeby tzw. kościół polski chciał zająć się Polakami, zamordowanymi przez zbrodniarzy z UON-UPA i ciągle niepochowanymi po krześcijańsku… Nic,.. cisza… Księża liczą kasę za dopłaty unijne do gruntów, jakie posiadają i nie mają czasu nawet o tym pomyśleć?

Ja „ruski troll i zły agent Putina” pytam tych szybciej myślących, bo tych wolnych wolnomyślicieli… no to sami już pewno wiecie co i gdzie…

Byliście już na grobach Waszych Przodków i uszanowaliście ich..? 

I co nadal myślicie, że to dobrze jest jak jest, czyli „a srał pies” bestialsko pomordowanych i bezimiennie zagrzebanych, gdzieś po rowach przez waszych UPAdlińskich przyjaciół i obrońców… hm? 

Wszystko cacy, ja nie mam racji i jestem głupi jak but, w dodatku przekupiony rublami,.. a wy czujecie się nadal niezbrukani, uczciwi i spełnieni?

Jeśli tak, no to winszuję Wam dobrego samopoczucia…


Gaetano @Gaetano:
Ks. Isakowicz-Zaleski dwoi się i troi, ale jego słowa nie trafiają do polskojęzycznych. Co więcej, neobanderowcy nie zamierzali rezygnować ze swego kursu. Czego można się było spodziewać od początku po popłuczynach uwpopis. Politycy w habicie z episkopatu również mają to gdzieś, płyną z prądem, a tyle mają szuje złotoustych kazań, przypowieści etc. Media głównego ścieku nie są zainteresowane w najmniejszym stopniu uczczeniem ofiar zamordowanych bestialsko przez ukrów. Przykładowo, w wiadomościach w zarzyganej, lewackiej „3”, ani wzmianki o ofiarach mordów na Wołyniu, Galicji i Małopolsce Wsc., jedynie o uczczeniu ofiar katyńskich, smoleńskich…

https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/ks-isakowicz-zaleski-barbarzyncy-pozwalaja-pochowac-pomordowanych/

KS. ISAKOWICZ-ZALESKI: TYLKO BARBARZYŃCY NIE POZWALAJĄ POCHOWAĆ POMORDOWANYCH

1 listopada 2017|1 Komentarz|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Apelując o zapalenie zniczy dla pomordowanych Kresowian ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał o blokowaniu przez ukraińskie władze prac IPN mających na celu poszukiwanie i godne pochowanie szczątków ofiar OUN-UPA.

Duszpasterz Kresowian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski jak co roku zaapelował o zapalenie Zniczy Pamięci dla tych zamordowanych na Kresach Polaków, którzy wciąż nie mają grobów.

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał, w kontekście blokowania przez ukraińskie władze prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych IPN, że jednym z uczynków miłosierdzia w religii katolickiej jest pogrzebanie umarłych.

Tym właśnie chrześcijanie, jak i inni obywatele cywilizowanego świata, różnią się od barbarzyńców, że dbają o pochówki zmarłych i nawet swoim wrogom ich nie zabraniają. Przypomnienie tego jest bardzo ważne, bo w tych dniach IPN w Kijowie, czyli ukraińskie „ministerstwo propagandy”, kierowane przez zagorzałego banderowca, znów storpedował ekshumacje ofiar UPA i SS Galizien. Co uczyniła strona polska? Jak zwykle nic, uszy po sobie.– pisze ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Zdaniem księdza winę za ten stan rzeczy ponoszą polscy politycy. Wśród nich wymienił prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw wewnętrznych Witolda Waszczykowskiego.

To oni bowiem przez swoją chwiejności i uległość nauczyli partnerów znad Dniepru, że mogę oni z naszych kieszeni czerpać pełnymi garściami, nic w zamian nie dając. Dziś rodziny pomordowanych, którym w czasie wyborów Andrzej Duda wiele obiecał, mają do niego słuszne pretensje. Tak jako do prezydenta, jak i chrześcijanina, który lęka się upomnieć o pochówek rodaków. Czyżby słowa Jana Pawła II „nie lękajcie się”, skierowane do wszystkich wiernych, nie było już aktualne? – pyta duszpasterz Kresowian.

Duchowny wskazał, że wymienieni politycy udadzą się z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek na groby swoich bliskich, a także zapewne do miejsc upamiętniających na przykład Powstańców Warszawskich, Żołnierzy Niezłomnych oraz ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej, po to by pomodlić się, zapalić znicze i złożyć kwiaty. Przypomniał jednak, że do tej pory politycy ci nie odwiedzili miejsc zbrodni OUN-UPA na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, po to by oddać hołd ofiarom.

Także w czasie swoich kolejnych wizyt na Ukrainie, nie zdobyli się oni, jak i inni politycy obozu „dobrej zmiany”, na odwiedzenie Wołynia, Pokucia czy Podola, aby uczcić tych Polaków, których kości, bez żadnego chrześcijańskiego pochówku, są nadal tam nie pozbierane i nie pochowane. Zdaję sobie sprawę, że dla pana prezydenta i szefa MSZ , którzy w kwestii tzw. polityki wschodniej idealnie „weszli w buty” swoich poprzedników z UW i PO, sojusz z prezydentem Petro Poroszenką i innymi ukraińskimi oligarchami jest sprawą najważniejszą. Jednak to nie powinno oznaczać, że można porzucić prawdę i pamięć o ofiarach. – uważa ks. Isakowicz-Zaleski.

Duszpasterz Kresowian wskazuje także na milczenie Episkopatu Polski w sprawie ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego „choć są wyjątki jak np. biskupi z Wrocławia, Szczecina czy Świdnicy”.

W sytuacji, gdy większość ofiar zbrodni ukraińskich nacjonalistów wciąż nie doczekało się godnego pochówku, Kresowianie i ich potomkowie proszą wszystkich rodaków, także tych poza granicami kraju, o zapalenie dla nich 1 i 2 listopada Zniczy Pamięci.- apeluje ksiądz Isakowicz-Zaleski.

CZYTAJ TAKŻE: Kijów żąda odbudowy nielegalnego „pomnika” ku czci UPA w Hruszowicach i ukarania winnych

Kresy.pl / rmf24.pl

…..


Fot. facebook, PolscyKibicedlaKresowiakow

Laszka @U.D:
o ile ich bandergrenzschutz wpuści.

https://kresy.pl/wydarzenia/swiatlo-pamieci-dla-pomordowanych-upa-kolejna-akcja-kibicow-polski-foto/

ŚWIATŁO PAMIĘCI DLA POMORDOWANYCH PRZEZ UPA – KOLEJNA AKCJA KIBICÓW Z POLSKI [+FOTO]

1 listopada 2017|1 Komentarz|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Stowarzyszenie Polscy Kibice dla Kresowiaków kolejny raz rusza w miejsca pamięci o Polakach, pomordowanych przez banderowców z OUN-UPA.

Z okazji 1 listopada i Święta Wszystkich Świętych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców „Polscy Kibice dla Kresowiaków” wyrusza z kolejną akcją na Kresy Wschodnie – Światło Pamięci dla Pomordowanych przez UPA. W jej ramach odwiedzą polskie cmentarze i miejsca pamięci o Polakach zamordowanych przez OUN-UPA.

– Tym razem miejscem szczególnym będą polskie cmentarze i miejsca pamięci Polaków pomordowanych w bestialskich sposób przez szowinistów OUN-UPA. Kibice po raz kolejny łączą w całość swoje siły, pomimo animozji kibicowskich pragną ukazać, że potrzeba pomocy Rodakom oraz pielęgnowania historii dla potomnych jest ważniejsza niż codzienna rywalizacja na trybunach czy stadionach – czytamy na facebookowym profilu stowarzyszenia.

Kibice udadzą się m.in. na Wołyń. Ponadto, zorganizowano wyjazdy na miejsca pamięci na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. W Przeworsku prowadzona była zbiórka zniczy. We wtorek kibice odwiedzili cmentarze i miejsca pamięci na Podkarpaciu.

Przeczytaj: Polscy kibice z pomocą dla podpalonej polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie

W akcję włączyło się szereg osób, które zorganizowały znicze, a także wpłacało pieniądze na akcję, przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych materiałów na wyjazd. Pomogli m.in. kibice z Przeworska, Leska, Jędrzejowa, Kielc i Jelnej.

W ubiegłym roku, kibicom udało się zapalić kilka tysięcy zniczy na cmentarzach w obwodzie lwowskim na Ukrainie.

facebook.com / Kresy.pl

…..


autor: wPolityce.pl

Aisa
Ilu księży zostało zamordowanych w okropny sposób. Dlaczego żaden z nich nie jest. na ołtarze wyniesiony?

tomahawk
Największym ,, osiągnięciem ,, PiS w stosunkach z Ukrainą , jest zniszczenie jednorodności naszego narodu . Wg. planów PiS w 2018 roku ma pracować w Polsce 3 miliony Ukraińców , jeśli dodamy do tego proces łączenia rodzin , to w ciągu najdalej kilkunastu lat , będziemy mieli kilkunastomilionową mniejszość ukraińską . Czy o to chodzi ,, dobrej zmianie ,, i jej mocodawcom ?

Absurdus
Blokowanie ekshumacji jest aktem ostentacyjnego barbarzyństwa, który wyklucza obecną ukraińską „elitę” z grona państw cywilizowanych. Kult OUN-UPA czyni Ukrainę odpowiedzialną za ludobójstwo.

Polacy
Stop ukrainizacji Polski i podmianie populacji! Pisowi trzeba to uświadomić przy okazji wyborów. Nie ma na to pozwolenia Polaków aby nasze dzieci migrowały a przyjeżdżali banderowcy.

https://wpolityce.pl/historia/365056-nasz-wywiad-prof-ryba-sprofanowane-kosci-polakow-pomordowanych-na-wolyniu-wolaja-o-godny-pochowek-i-upamietnienie

NASZ WYWIAD. Prof. Ryba: „Sprofanowane kości Polaków pomordowanych na Wołyniu wołają o godny pochówek i upamiętnienie”

opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu

Przez Katyń widać całe nasze dzieje, naszą misję cywilizacyjną, którą nieśliśmy na Wschodzie i barbarzyństwo, z którym się zetknęliśmy. Bolszewizm i komunizm był najgorszym barbarzyństwem, jakie nas dotknęło ze strony Wschodu, ale nie jedynym. Elementami konstytuującymi naszą przestrzeń kulturowo-cywilizacyjną jest katolicyzm i wolność. Te elementy są ujęte na cmentarzach

— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca akademicki.

wPolityce.pl: Dziś na polskich cmentarzach, także poza granicami kraju wspominamy naszych rodaków. Panie profesorze, które z nekropolii leżących poza granicami Polski mają największe znaczenie dla naszej kultury?

Prof. Mieczysław Ryba: Łyczaków i Rossa, Lwów i Wilno. Ważność tych nekropolii w odniesieniu do naszej kultury i tradycji oraz do pewnej misji dziejowej jest niezwykła. To dwa miasta, które mocno oddziaływały podczas realizowania naszej misji cywilizacyjnej na Wschodzie.

Co zawdzięczamy m.in. ks. Piotrowi Skardze, który założył Akademię Wileńską.

Tak. We Lwowie oddziaływał na tamtejsze tereny Uniwersytet Jana Kazimierza. Możemy pochwalić się ogromnym dorobkiem religijnym, intelektualnym, politycznym i artystycznym. Widać to w zabytkach, które przetrwały na tamtych terenach. Na tamtejszych cmentarzach widzimy tych, którzy tę kulturę tworzyli. Są to miejsca szczególne, znajdziemy tam bohaterów narodowych. Nie tylko wojowników i żołnierzy, ale również literatów, ludzi kultury, sztuki i polityki.

Wschód łączy się z niesieniem przez Polskę cywilizacji łacińskiej, ale i z naszymi tragediami narodowymi.

Nasze zaangażowanie na Wschodzie i bycie przedmurzem chrześcijaństwa łączy się z gigantycznymi ofiarami i ogromną daniną krwi. Od strony symbolicznej działa na nas do dzisiaj w sposób przemożny. Wspomnę chociażby o Katyniu. Przez Katyń widać całe nasze dzieje, naszą misję cywilizacyjną, którą nieśliśmy na Wschodzie i barbarzyństwo, z którym się zetknęliśmy. Bolszewizm i komunizm był najgorszym barbarzyństwem, jakie nas dotknęło ze strony Wschodu, ale nie jedynym. Elementami konstytuującymi naszą przestrzeń kulturowo-cywilizacyjną jest katolicyzm i wolność. Te elementy są ujęte na cmentarzach. Zmagania o niepodległość oraz walka za wolność można znaleźć m.in. na cmentarzu pod Monte Cassino. Monte Cassino jest symbolem kultury chrześcijańskiej Europy. Spoczywają tam ci, którzy polegli za Polskę i Europę. Takich miejsc jest wiele.

M. in. na szlaku dywizji generała Stanisława Maczka.

Tak, są nawet czczone przez miejscową ludność. Groby drogie dla Polaków spotkamy praktycznie na całym świecie. Jednak kilka wymienionych nekropolii ilustruje nasze tragiczne dzieje i naszą misję cywilizacyjną.

Wielu pomordowanych i poległych Polaków nie ma jeszcze swoich grobów. Nie odnaleziono ich szczątków.

Oni wołają o upamiętnienie. Sprofanowane kości Polaków pomordowanych na Wołyniu wołają o godny pochówek i upamiętnienie. Niestety, Ukraina cały czas blokuje poszukiwania .

Nie zostały odnalezione wszystkie ofiary sowieckich zbrodni.

Na odnalezienie czekają żołnierze AK zamordowani przez Sowietów, m. in. pomordowani w obławie augustowskiej. Na swoje groby czekają ofiary zbrodniczej akcji polskiej przeprowadzonej w Sowietach w latach 1937-38. XX wiek to okres ogromnych cierpień Polaków. Czas antypolonizmu dążącego do zniszczenia naszego narodu. Musimy o pamiętać również o naszych tragicznych losach, bo są częścią naszej historii i tożsamości. Naród, jak pisał Roman Dmowski, to pokolenia, które były, są i przyjdą.

Rozmawiał Tomasz Plaskota

adam66
Czyż to też nie była profanacja ?

Foudre
Dzieki Bogu źe człowiek urodził sie w Polsce a nie na Wołyniu 43 na you tube-RZEZ WOŁYŃSKA WIDZIANA OCZAMI DZIECKA-wspomnienie z rzezi wsiHurby, której UPA matce jej odcieli piersi a ojca ze skóry obdarli

historia uczy
„…z niesieniem przez Polskę cywilizacji…” Zacznijcie się szanować, dajcie spokój tym niesieniem. Dość polskiej krwawicy dla barbarzyńskiej dziczy. Przywrócić wschodnie granice.

Czytelnik
Rząd hołubi Ukraińców w Polsce, a jak Ukraińcy się za to odpłacają? Komentarz jest zbędny. Tylko barbarzyńcy nie pozwalają na godny pochówek bestialsko pomordowanych. To nie nasz krąg cywilizacyjny.

uczyc sie od Wegrow!
nalezy zweryfikowac Pl stosunki zUA, Orban protestuje mocno. Blokada UA w eu itd, Na Zakarpaciu niebedzie mozna w panstwowych szkolach nauczac wegierskiego jest ich 140 tys.A Polacy -tylko Ua = Hanba!

gdańszczanin
Nie rozumiem dlaczego rząd i PIS tak bardzo pomaga ukrainie?! Jeżeli oni nie potrafią sami rządzić się to niech znikną z mapy świata! Wg różnych ekspertów to ukraina jest najbardziej biednym i skorum

…..


autor: Fratria

UA-zidiocenie
Do tego doprowadziła absurdalna polityka wzgl. Ukrainy, prowadzona przez wychowanków niejakiego Giedrojcia, pewnie finansowanego przez upowców!?

vh
I nic im nie zrobicie… bo wam USA i Izrael nie pozwola. Przeniesc jak najszybciej Polakow, polskie groby i cmentarze do Polski a od tej azjatyckiej dziczy odgrodzic sie wysokim murem.

fritz
Czy pan prof.Zaryn, ktorego bardzo cenia, jest jeszcze agentem i lobbysta srodowisk zydowskich domagajacych sie od Polski 65 mld dollarow w tej czy innej formie, np. przy przejmowaniu majatku Polakow w formie reprywatazycji? Bo tym wlasnie bylo wystapienie w zeszlym tygodniu dotyczace ustawy reprywatyzacyjnej min. Jakiego. Wszystko wskazuje na to, ze Duda ja zawetuje.

nota
@fritz Pan profesor Żaryn tydzień temu odsłonił swoje prawdziwe oblicze i myślę, że dalsze pytania nie mają sensu, podobnie jak poleganie na jego lobbystycznych osądach. Temu panu już dziękujemy!

BB
Tylko ze … to sa tylko słowa, słowa , gdzie CZYNY? Kiedy USTAWA o ZAKAZIE BANDERYZMU w Polsce ? Dlaczego Ukraincy nie plują w twarz Węgrom, Slowakom , Rumunom tylko Polakom???

https://wpolityce.pl/polityka/365030-prof-zaryn-na-wschodzie-jest-bardzo-duzo-laczek-bezimiennych-grobow-naszych-rodakow

Prof. Żaryn: „Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków”

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Ukraina to państwo, które nie może przeżyć tego, co się stało rok temu. Rząd PiS i parlament podali jednoznaczną granicę, poza która nie będziemy wychodzić, jako Polska. Ta granicą jest prawda dotycząca zbrodni ludobójstwa na Polakach, dokonana m.in. przez OUNUPA
—stwierdził prof. Jan Żaryn, który był gościem programu „O co chodzi?” na antenie TVP Info.

Profesor mówił o napiętych ostatnio relacjach na linii Warszawa-Kijów. Ukraińcy wycofali zgodę na prace ekshumacyjne na terenach dawnej II RP

W imię podporządkowania swoich racji politycznych Ukraińcy zdecydowali się na dokonanie zbrodni na Polakach, tylko, dlatego, że byli Polakami

—mówił prof. o rzezi wołynskiej.

Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków

—zauważył historyk.

kk/TVP Info

Chrobry
Ukraincom pdobnie jak Ruskim i Niemcom nie mozna nigdy wierzyc. Oni wszyscy sa falszywi i wredni.

asdd
Ukraińcy to Rosjanie, mentalność azjatycka, radykalny materializm i rzeczywisty ateizm

BB
https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/sprawcy-napisow-konsulacie-ukrainy-rzeszowie-grozi-5-wiezienia-nawolywanie-nienawisci/….Mowienie PRAWDY jest ” mową nienawisci” w polskim sądzie ???

pkp
Czas przenieść mogiły Polaków do Polski zamiast użerać się z tą azjatycką dziczą w Rosji i na Ukrainie. Oddali życie nie wyrzekając się polskości więc należy im się panteon w ojczyźnie, a nie u wroga

…..


autor: Fratria

BB
,” pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre” , wasze relacje są dobre bo dajecie Ukrainie wszystko a nie dostajecie w zamian NIC Politycy ukrainscy są skuteczni wy NIE

Paweł1982
Hańba!! Płaszczenie się PiSu przed UPAiną coraz bardziej mnie wkur.. Albo to się zmieni albo za 2 lata na was nie zagłosuję.

Maciej
A ja chciałbym gwiazdkę z nieba… I co jeszcze? Gliński to dziecko we mgle!! Dopóki Polska nie pokaże Ukrainie kto od kogo bardziej zależy to dopóty tak będziemy traktowani!!!! Kpina i żenada!!!

Bożena Maria
Zamknąć granicę z ukrainą.Koniec finansowania studiów ukraińcom. Deportować za najmniejsze przewinienie. Poprawić stosunki z rosją. Nie wspierać na arenie międzynarodowej, być chłodnym w wypowiedziach. Wzywać na dywanik ambasadora przy każdej okazji. W interesie Polski jest słaba ukraina. Jaka ukraina? Do kijowa to polskie ziemie a od kijowa to tereny rosyjskie.Taka prawda.

minsect
Można sobie tylko wyobrazić co zrobiłby Orban gdyby Ukry w tak haniebny sposób pogrywali ludobójstwem na jego narodzie… PiS woli jednak być na kolanach przed banderyzującą się Ukrainą. Zamiast zamknąć granicę i odesłać gości do domu, PiS wspiera finansowo czcicieli Bandery, jeszcze chce im emerytury fundować. Pozwalają bezcześcić ofiary ludobójstwa – nie mają one nawet pochówku, nie są udokumentowane miejsca z resztkami zwłok. Do tego jest to zagrożenie na przyszłość… bezmyślność czy zdrada?

Stary Warszawiak
Może ktoś pomoże i przypomni staremu Warszawiakowi kiedy istniało wolne i niepodległe państwo ukraińskie i jakich bohaterów narodowych (oprócz Chmielnickiego i Bandery) miało to państwo.

ember11
„..we wszystkich innych kwestiach… nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre”. Bzdura. Jak dzieki naszym duzym staraniom zniesiono Im wizy gdzie swietowal to Poroszenko? Na granicy slowackiej.

ooo
Jak długo jeszcze będziecie wchodzić rezunom do doopy ?

Robert1701
Po co pomagać na siłę dej banderowskiej banzie. To gorzej skorumpowany naród jak rosjanie Niech się kiszą we własnym sosie. Żyrynowski dobrze kiedyś powiedzał wschód Ukrów dla Rosji a zachód dla Polski

hmm
My jednak mamy głupi rząd.

https://wpolityce.pl/polityka/364833-ukraina-blokuje-ekshumacje-polskich-ofiar-minister-kultury-chcielismy-przelamac-ten-impas-i-dojsc-do-porozumienia

Ukraina blokuje ekshumacje polskich ofiar. Minister kultury: „Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia”

opublikowano: wczoraj

Zaproponowaliśmy Ukrainie, żeby kwestie interpretacji historii i upamiętnień, które nas dzielą, odłożyć na później. Chcieliśmy otworzyć się tylko na podstawowe wartości: poszukiwania zmarłych i ich godny pochówek – powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując w programie „Minęła dwudziesta” TVP Info ostatnią wizytę na Ukrainie, zwrócił uwagę na trudną historię łączącą Polskę i Ukrainę w kontekście zablokowania poszukiwań prac polskich zespołów badawczych.

Pojechaliśmy na Ukrainę z rodzinami ofiar Katynia, (…) Bykowni. Na miejscu towarzyszył nam m.in. minister kultury Ukrainy. To była pierwsza tego rodzaju wizyta po otwarciu cmentarza. Przy okazji tego spotkania rozmawialiśmy o kwestiach związanych z naszą wspólną historią. Ponieważ dzielą nas pewne sprawy, strona ukraińska zablokowała możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych na rzecz polskich ofiar, głównie z okresu II wojny światowej. Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia

— powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Jak mówił, „badania dotyczą ofiar bardzo wielu wydarzeń. Konieczne są ekshumacje polskich legionistów z okresu I wojny światowej, polskich ofiar 1939 roku czy zbrodnię ludobójstwa wołyńskiego. Niestety nasze stanowisko nie znalazło zrozumienia”.

W opinii wicepremiera, trudno jest przewidzieć czy stanowisko strony ukraińskiej ulegnie w najbliższym czasie zmianie, z uwagi na sytuacje wewnętrzną Ukrainy.

Usztywnienie naszych ukraińskich partnerów jest nie do zaakceptowania. Jesteśmy przeciwni interpretacji historii w postaci wygłaszania poglądów, wypowiedzi czy konkretnych działań strony ukraińskiej, z jakimi mamy obecnie do czynienia. To generuje problemy we wzajemnych relacjach. Sądzę, że wynika to z sytuacji wewnętrznej Ukrainy, ponieważ do głosu doszły środowiska, które chcą radykalizować sprawy związane z polityką historyczną. Być może to stanowisko zmieni się za jakiś czas. Polska strona ma jasny pogląd na temat historii i w pewnych kwestiach nie możemy iść na kompromis

— powiedział prof. Gliński.

Muszę jednak dodać, że we wszystkich innych kwestiach, pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre. Dotyczy to współpracy wojskowej, kultury, ochrony zabytków czy archiwów. Tam współpraca jest bardzo dobra

— podsumował.

CZYTAJ WIĘCEJWicepremier Gliński stanowczo ocenia decyzję KRS: „Ktoś tam chce uprawiać politykę i to taką politykę totalną, obstrukcji”

23 października na Ukrainie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. Jak napisano w komunikacie MKiDN jednym z punktów wizyty było omówienie „stanu i perspektyw dialogu dwustronnego w obszarze historycznym”.

W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. Zostały one wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia br. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii – odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945. W ocenie polskich władz pomnik ten wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

CZYTAJ WIĘCEJNASZ WYWIAD. Prof. Szwagrzyk: Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach

ak/PAP

BRAD
NIE DLA POMNIKÓW MORDERCÓW W POLSCE I PRZESTAŃMY POMAGAĆ TYM UKRAIŃCOM

a Polacy im za to:
ukropis 217.170.197.* 23 minuty temu https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-prosi-solidarnosc-o-wsparcie-rzadu-dla-przyjmowania-pracownikow-ze-wschodu/

rzad zdradzil Ofiary Kresow
http://patrz.pl/film,polskie-trupy-w-niewoli-ukrainskiego-rzadu-mp4,161262.html

nigdy więcej pisu
https://kresy.pl/wydarzenia/we-wroclawiu-500-plus-korzysta-300-rodzin-ukrainskich/

as
Ukrofilski PiS.

dobra zmiana?!
trzeba dalej ulaskawiac UA -mldy w gotowce, gaz, prawa dla robotnikow i studentow > 2x itd, Moze troche zmienia zdanie. I prosic o wybaczenie za wymordowanie nie 350 tys Pl na Wolyniu-tylko UA przez PL!

wybory niedlugo!
Pl Rzad musi sie wreszcie zastanowic komu ma sluzyc! Rzad nie slyszy woli Wyborcow = Narodu! Zobaczycie gniew Narodu w wyborach! Narod ma pamiec i Honor!

Page
Ukraina chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Irytujące. I bezczelne! Strzelają sobie gola do własnej bramki. decyzje, decyzje . . wschód czy zachód .. YUK!

ZAKAZANA BALLADA
Panu ministrowi po „”owocnych rozmowach” na UPAdlinie. Moze te obrazy i tekst porusza Pana kamienne serce. Wołyń 1943. sł. muz. Lech Makowiecki

Narodowiec
Żydzi i Amerykanie każą klęczeć więc PiS klęka. Kiedy w Polsce będą rządzić Polacy?

IPN o tym wie. Czy zareaguje?
Znaleźli banderowskie dokumenty – w nich instrukcje o zabijaniu Polaków! https://www.youtube.com/watch?v=5rJRkJyHocM

ad
Zastanówmy sie czy napewno w naszym interesie jest silna Ukraina. Za dużo tych prowokacji, nie zwalajmy wszystkiego na Rosję, a Ukraina rewanżuje sie nam za pomoc którą jej udzielamy. To obraza RP

Waldemar
W zwiazku z zachowaniami wladz ukrainskich wydaje mi sie, ze nadszedl juz czas najwyzszy na GRUNTOWNE PRZEWARTOSCIOWANIE naszych zachowan w stosunku do Ukrainy, ktore MUSZA SIE PRZELOZYC na KONKRETNE, WYMIERNE EKONOMICZNIE I POLITYCZNIE KROKI. Nie powinnismy za wszelka cene wspierac Ukrainy dlatego tylko, ze wolna Ukraina dzieli nas od Rosji. Rosja Ukrainy NIE ZAJMIE, bo w dzisiejszej sytuacji politycznej i gospodarczej by sie ta Ukraina UDLAWILA! Musialaby tam prowadzic wieloletnia wojne i okupowac cale terytorium, a na to Rosji nie stac. Trzeba zaryzykowac nawet kilkuletnie pogorszenie stosunkow z Ukraina, az tamtejsi decydenci zrozumia, ze ani Polska, ani Europa wolynskich „bohaterow” UPA nie zaakceptuja. W miejsce Ukrainy nalezy rozszerzyc stopniowo i ostroznie wspolprace z Bialorusia, w szczegolnosci otwierajac sie na ich pracownikow.

doWaldemar
racja, dobrze ze to powielasz. Ale tego typu rady z seca plynace widac nie interesuja Pl Rzadu, nawet pewnie tego nikt nie czyta! Tylko robia profile piszacych! Ciagle bla bla-nawet handelu w niedziele

Kris
Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ukraina dopuściła się LUDOBÓJSTWA na Wołyniu i nawet się do tego nie przyznaje. To co powiedział Juszczenko jest skandalem nad którym nie można przejść do porządku

do Kris
juszczenko by l= dawno -jak bolek! Ale co robi nowy rzadUa!? Likwiduje Pl szkoly, swoja polityka wobec Rus = pobor do armii -zalewa nas ukraincami = pozbywa sie mln bezrob. niewygodnych wrogow PL! To bomba zeg

Polak
Jacy znowu partnerzy? Dla Polaków tania siła robocza ot co. Bez Polski długo nie będą istnieć. Zamrozić kontakty międzyrządowe to może zaczną trzeźwieć. I ani grosza z naszych podatków!!!

rus=ukr
Nie bardzo rozumiem czego polski rząd spodziewał się po państwie, które ma widły w godle. Nadskakiwanie tym co mają nas w d.pie to nie jest rozsądna polityka. Z całą tą wschodnią dziczą trzeba krótko

tak to widzę
Ukraińcy niedługo będą nam z lodówek wyskakiwać po ich otwarciu, a tu proszę… To jest źle rozgrywane – najpierw zachód Ukrainy do Polski, a następnie szukać zmarłych „na swoim” bez niczyjej zgody.

pisior
I tak to wygląda i lepiej nie będzie, Ukraińskie psy blokują poszukiwania wymordowanych Polaków, więc ich dążenia o wejście do unii Polska również powinna blokować !

normalny Polak
Nie do zaakceptiwania jakiegokolwiek wsparcia i pomocy Ukrainie! Dla kazdego Polaka, panowie Kaczynski, Waszczykowadki i Glinski, pani Fotygo! Czas przestac dzialac na szkode polskiej ojczyzny.

50% to kosci dzieci ROZUMIECIE
Przeciez ponad 50% szkieletow to kosci DZIECI POLSKICH wymordowanych przez pedofili z oun-upa. I oni to wiedza i nie bedzie zadnych ekshumacji i godnych pochowkow. To nie pasuje do ukr. bajek o upa.

tylko PIS
Polska wstaje z kolan.

Tyle.w.temacie
UA to upadły twór, który za ojców założycieli obrał najgorszych z możliwych patronów…jacy bohaterowie taki naród niestety, pora skończyć z tym ukrofilstwem

przemyśl-7
Ukraińcy całkowicie się pogubili i nie wiedzą czego chcą , a Ruscy nadal ich skutecznie destabilizują ……

HWdt
Starczy tego patyczkowania się z tym gównianym państewkiem!

6 thoughts on “579 KS. ISAKOWICZ-ZALESKI: TYLKO BARBARZYŃCY NIE POZWALAJĄ POCHOWAĆ POMORDOWANYCH

 1. Wiesia Jawroska
  No body, no crime. Nie ma ciała nie ma zbrodni. o to chodzi. Doły śmierci, ich zlokalizowanie, byłyby dowodem jaka mistyfikacją jest ukraiński mit o UPA, jako bohaterach walczących o wolność

  stan
  Pana Żaryna już poznałem jako ziemianina ,któremu mam płacić za utracone włości Temu panu już dziękuję tak jak panu Dudzie.

  rozczarowany Polak
  Niech P. profesor sie zdecyduje wreszcie. Kilka dni temu publikowal Pan tutaj laur pochwalny „nieszczesnikow” UPAdlinskich. Ta wypowiedz zmienila Pana obraz w oczach wielu Polakow. Moich tez. Przykro mi.

  https://wpolityce.pl/historia/365069-nasz-wywiad-prof-zaryn-ukraina-nie-chce-nalezec-do-rzymskiej-cywilizacji-zachowuje-sie-jak-barbarzynca-w-sprawach-pamieci-historycznej

  NASZ WYWIAD. Prof. Żaryn: „Ukraina nie chce należeć do rzymskiej cywilizacji. Zachowuje się jak barbarzyńca w sprawach pamięci historycznej”

  opublikowano: 36 minut temu · aktualizacja: 35 minut temu


  autor: Fratria

  W jakiejś mierze pośrednio jestem zaangażowany w ustalanie tożsamości polskich żołnierzy, głównie z Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego AK, mordowanych w latach 1944-47 przez NKWD w wileńskich Tuskulanach. Strona litewska bardzo godnie uhonorowała polskie i litewskie ofiary specjalnym muzeum. Kilkadziesiąt szczątków polskich ofiar do dzisiejszego dnia jest anonimowych. Polskie groby znajdują się na całej przestrzeni geograficznej byłego Związku Sowieckiego

  — mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.

  wPolityce.pl: Panie profesorze, co dalej z poszukiwaniem polskich grobów na Ukrainie?

  Prof. Jan Żaryn: W rozmowach polsko-ukraińskich mamy wielowymiarowy kryzys. Kryzys został spowodowany poważnymi i głębokimi różnicami kulturowymi między Polska a Ukrainą. Ukraina nie chce należeć do rzymskiej cywilizacji. Zachowuje się jak barbarzyńca w sprawach pamięci historycznej. W bieżącej polityce zagranicznej mamy ze sobą wiele wspólnego, mamy sobie wiele pozytywnych rzeczy do zaoferowania. Jednak wzajemna relacja będzie bardzo płytka, jeżeli Ukraina nie zrozumie, że dużo głębsze relacje pochodzą z wymiaru kulturowego, czyli długiego trwania narodów. Nie da się jej zbudować na zadaniach wynikających z bieżącej, zmiennej rzeczywistości politycznej.

  Czy jest szansa na przełamanie tego kryzysu?

  Rozwiązanie jest po stronie ukraińskiej. Ona ma w rękach klucz do tego, czy chce być z polską i z polską kulturą. Ukraina musi sobie odpowiedzieć, czy chce wziąć współodpowiedzialność za trwanie szeroko pojętej kultury materialnej na terenie dzisiejszej Ukrainy. W ramach tej szeroko pojętej kultury materialnej mieszczą się cmentarze i miejsca pochówków, a tym bardziej miejsca ostatniego spoczynku, które nie zostały jeszcze naznaczone obecnością krzyża. Krzyż jest właściwym symbolem upamiętnienia Polaków mordowanych i zabijanych w różnych okolicznościach. Polacy ginęli na tamtych terenach w czasie I wojny światowej. Groby, które tam się znajdują pochodzą z czasów bitew legionowych, września 1939 r., z czasów ludobójstwa na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich. To wydarzenia, które wiążą się z polskim dziedzictwem w XX wieku, którymi do dziś żyjemy. Jeżeli nie będzie zrozumienia tej prostej prawdy po stronie ukraińskiej, to nasza „przyjaźń” będzie coraz bardziej się oddalała.

  Polskie groby i bezimienne doły śmierci można znaleźć na całym świecie.

  W jakiejś mierze pośrednio jestem zaangażowany w ustalanie tożsamości polskich żołnierzy, głównie z Okręgu Wileńsko-Nowogródzkiego AK, mordowanych w latach 1944-47 przez NKWD w wileńskich Tuskulanach. Strona litewska bardzo godnie uhonorowała polskie i litewskie ofiary specjalnym muzeum. Kilkadziesiąt szczątków polskich ofiar do dzisiejszego dnia jest anonimowych. Polskie groby znajdują się na całej przestrzeni geograficznej byłego Związku Sowieckiego. Polacy ginęli od Syberii po zachodnie gubernie sowieckie. Wszystko to jest w polskiej świadomości, szczególnie za sprawą Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Dorobek tej instytucji jest olbrzymi i bardzo pozytywny. Rozwija ten dorobek Ministerstwo Kultury i IPN. Żyjąc w ciągłości historycznej, mamy świadomość, że do wypełnienia jest jeszcze masę zadań. To dotyczy także polskich cmentarzy i grobów Polaków, którzy wyszli z Sowietów razem z gen. Andersem w 1942 r. Polskie cmentarze znajdują się na terenie całego Zachodu, od Nowej Zelandii po Stany Zjednoczone i Kanadę. Niedawno byłem na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem. Jestem bardzo zbudowany, że tamtejsza polska placówka dyplomatyczna oraz ministerstwo kultury zrobiły bardzo wiele, żeby odnowić i utrzymać w dobrym stanie groby. Na podparyskim cmentarzu zostało pochowanych wielu naszych rodaków, którzy tęsknili za Polską i umierali z jej imieniem na ustach. Byłoby to straszną zdradą, gdybyśmy jako Polska niepodległa udawali, że nie mieliśmy takich ludzi w swoich narodowych szeregach.

  Panie senatorze, wzrosną inwestycje na Senat. Czy to prawda, że te środki mają zostać przeznaczone na Polonię?

  Otrzymaliśmy przyrzeczenie od budżetu państwa, że na 100-lecie odzyskania niepodległości do dyspozycji Senatu zostanie przeznaczonych 100 milionów na rzecz Polaków na Wschodzie. Będzie to o 25 milionów więcej niż w ubiegłym roku. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na dotacje dla programów medialnych i edukacyjnych związanych z obchodami 100-lecia niepodległości.

  Rozmawiał Tomasz Plaskota

  -ale nawet na to ich nie stać
  Zachowują się jak barbarzyńcy – bo to są barbarzyńcy. W pełni świadomie wrócili do antypolskiej ideologii banderyzmu. Upamiętnienie miejsc z zabitymi przez ukraińskich ludobójców Polakami to minimum-

  Polak
  Prof. Żaryn obrażając sąsiadów sam zachowuje się jak barbarzyńca.

  minsect
  Ciekawe czy to tylko na 1 listopada wróciła pamięć PiSowi o pomordowanych bez grobów, czy może jednak jest to w końcu zmiana.

  basta
  Panie profesorze, Ukraina cierpiała od Rosjan nie mniej niż Polska, proszę się nie dać ogłupiać rosyjskiej propagandzie. ILE TAKICH KATYNI I WOŁYNI KRYJE ROSYJSKA ZIEMIA!

  dor
  Pożyczajcie im więcej naszych pieniędzy na wieczne nieoddanie! Naiwniacy!

  Foudre
  Dopóki wladze na Ukrainie beda sprawowac Banderowcy UPA nigdy Ukraińcy prawdy o zbrodniarzach UPA nie dowiedźą się-to źe i Ukraincow mordowali którzy Polaków ukrywali przed ich noźami

  spotkanie
  Wiatrowycza – szefa UPAdlinskiego IPN z weteranami banderii. Szok! Kazdy Polak MUSI to obejrzec. Co na to polskie wladze? http://patrz.pl/film,polskie-trupy-w-niewoli-ukrainskiego-rzadu-mp4,161262.html

  zs
  Jak uznamy, ze bylo 45 lat okupacji przez ZSRR, to okaze sie, ze Uk byla po stronie krajow okupujacych Polske. Raz po niemieckiej raz po rosyjskiej. Niemcy tez nie moga sie pozbierac z myslami: mowia, ze „z nami walczyli nazisci ale my walczylismy przeciw Niemcom i dlatego nas nie lubia” Zamiast Polski i Polakow woleliby zabiedzony wschod jak Uk.

  no tak
  jaro byl na ukrainie i wolal slawa ukrainie tak po banderowsku

  Lex
  Moim zdaniem historia Ukrainy dobiega kończ… i nie ma co im przeszkadzać.

  Pawel
  Ukrainy jest SAMA! USA kupiły poparcie Rosji w walce z Koreą Płn za to że odpuszcza Krym i tylko na papierze będzie bredzić abyzachowac twarz. Emabargo BZDURA Towary przez Białoruś IDAna Rosję

  gość
  Blokując ekshumacje i używając ich jako karty przetargowej banderland wypisał się z rodziny państw cywilizowanych,http://www.wyszperane.info/2017/10/30/adnovum-o-o-postepach-przyjazni-z-banderowcami/

  sun tzu sztuka wojny
  Niech ci barbarzyńcy wytłuką się nawzajem to będzie dobre dla Polski. Wojna Rusko-Ukraińska powinna być długa i krwawa.

  Witka
  Wielbiący Banderę Ukraińcy uzależniają dobre stosunki z Polską od spolegliwości Polaków i nie domagania się zadośćuczynienia za pokrojenie siekierami, piłami ,młotkami ,gwoździami ok.250 tys Polaków

  Chwalba
  Polityka polskiego rządu – dobrej zmiany – jest katastrofą wobec Ukrainy . Wyborcy to ocenią .

  UPA=SS Galizien!
  Dość tej sPOlegliwości wc. faszystów i imbecyli ukraińskich! Skończyć z polską adwokaturą w przyjmowaniu tych wschodnich dzikusów do Europy! Oni mentalnie pasują wyłącznie do Dżingis Chana i ruSSkich

  777
  Jestescie niektorzy smieszni. Rozmawialiscie kiedykolwiek z Ukraincem? To sa ludzie uposledzeni intekletualnie i emocjonalnie. Rownie dobrze moglibyscie rozmawiac z osoba z zaawansowana demencja.

  NiePOprawny
  ONI nic nie zrozumieli ze swojej historii gdyby mogli to dalej by mordowali? Niemcy w swoim okrucieństwie szkolili się właśnie u Ukraińców Budowanie na kłamstwie to budowanie na piasku

  spiritusamovens
  Gdyby mieli 4oo mln jak pan Zaryn na swoje patriotyczne bredzenie w IPN to tez pewnie by byli tacy madrzy. Budzet IPN jest 4 razy wiekszy niz budzet Polskie Akademii Nauk. Tak trzymac.

  Narodowiec
  W końcu głos rozsądku ze strony PiSu.

  qwerty
  Ukraina to słoma w butach tępota i indolencja Nie wiem po co kaczor im pomaga To totalna głupota

  Polubienie

  • UA-zidiocenie
   Do tego doprowadziła absurdalna polityka wzgl. Ukrainy, prowadzona przez wychowanków niejakiego Giedrojcia, pewnie finansowanego przez upowców!?

   vh
   I nic im nie zrobicie… bo wam USA i Izrael nie pozwola. Przeniesc jak najszybciej Polakow, polskie groby i cmentarze do Polski a od tej azjatyckiej dziczy odgrodzic sie wysokim murem.

   fritz
   Czy pan prof.Zaryn, ktorego bardzo cenia, jest jeszcze agentem i lobbysta srodowisk zydowskich domagajacych sie od Polski 65 mld dollarow w tej czy innej formie, np. przy przejmowaniu majatku Polakow w formie reprywatazycji? Bo tym wlasnie bylo wystapienie w zeszlym tygodniu dotyczace ustawy reprywatyzacyjnej min. Jakiego. Wszystko wskazuje na to, ze Duda ja zawetuje.

   nota
   @fritz Pan profesor Żaryn tydzień temu odsłonił swoje prawdziwe oblicze i myślę, że dalsze pytania nie mają sensu, podobnie jak poleganie na jego lobbystycznych osądach. Temu panu już dziękujemy!

   BB
   Tylko ze … to sa tylko słowa, słowa , gdzie CZYNY? Kiedy USTAWA o ZAKAZIE BANDERYZMU w Polsce ? Dlaczego Ukraincy nie plują w twarz Węgrom, Slowakom , Rumunom tylko Polakom???

   https://wpolityce.pl/polityka/365030-prof-zaryn-na-wschodzie-jest-bardzo-duzo-laczek-bezimiennych-grobow-naszych-rodakow

   Prof. Żaryn: „Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków”

   opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


   autor: Fratria

   Ukraina to państwo, które nie może przeżyć tego, co się stało rok temu. Rząd PiS i parlament podali jednoznaczną granicę, poza która nie będziemy wychodzić, jako Polska. Ta granicą jest prawda dotycząca zbrodni ludobójstwa na Polakach, dokonana m.in. przez OUNUPA

   —stwierdził prof. Jan Żaryn, który był gościem programu „O co chodzi?” na antenie TVP Info.

   Profesor mówił o napiętych ostatnio relacjach na linii Warszawa-Kijów. Ukraińcy wycofali zgodę na prace ekshumacyjne na terenach dawnej II RP

   W imię podporządkowania swoich racji politycznych Ukraińcy zdecydowali się na dokonanie zbrodni na Polakach, tylko, dlatego, że byli Polakami

   —mówił prof. o rzezi wołynskiej.

   Na wschodzie jest bardzo dużo „Łączek” – bezimiennych grobów naszych rodaków

   —zauważył historyk.

   kk/TVP Info

   Chrobry
   Ukraincom pdobnie jak Ruskim i Niemcom nie mozna nigdy wierzyc. Oni wszyscy sa falszywi i wredni.

   asdd
   Ukraińcy to Rosjanie, mentalność azjatycka, radykalny materializm i rzeczywisty ateizm

   BB
   https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/sprawcy-napisow-konsulacie-ukrainy-rzeszowie-grozi-5-wiezienia-nawolywanie-nienawisci/….Mowienie PRAWDY jest ” mową nienawisci” w polskim sądzie ???

   pkp
   Czas przenieść mogiły Polaków do Polski zamiast użerać się z tą azjatycką dziczą w Rosji i na Ukrainie. Oddali życie nie wyrzekając się polskości więc należy im się panteon w ojczyźnie, a nie u wroga

   Polubienie

  • BB
   ,” pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre” , wasze relacje są dobre bo dajecie Ukrainie wszystko a nie dostajecie w zamian NIC Politycy ukrainscy są skuteczni wy NIE

   Paweł1982
   Hańba!! Płaszczenie się PiSu przed UPAiną coraz bardziej mnie wkur.. Albo to się zmieni albo za 2 lata na was nie zagłosuję.

   Maciej
   A ja chciałbym gwiazdkę z nieba… I co jeszcze? Gliński to dziecko we mgle!! Dopóki Polska nie pokaże Ukrainie kto od kogo bardziej zależy to dopóty tak będziemy traktowani!!!! Kpina i żenada!!!

   Bożena Maria
   Zamknąć granicę z ukrainą.Koniec finansowania studiów ukraińcom. Deportować za najmniejsze przewinienie. Poprawić stosunki z rosją. Nie wspierać na arenie międzynarodowej, być chłodnym w wypowiedziach. Wzywać na dywanik ambasadora przy każdej okazji. W interesie Polski jest słaba ukraina. Jaka ukraina? Do kijowa to polskie ziemie a od kijowa to tereny rosyjskie.Taka prawda.

   minsect
   Można sobie tylko wyobrazić co zrobiłby Orban gdyby Ukry w tak haniebny sposób pogrywali ludobójstwem na jego narodzie… PiS woli jednak być na kolanach przed banderyzującą się Ukrainą. Zamiast zamknąć granicę i odesłać gości do domu, PiS wspiera finansowo czcicieli Bandery, jeszcze chce im emerytury fundować. Pozwalają bezcześcić ofiary ludobójstwa – nie mają one nawet pochówku, nie są udokumentowane miejsca z resztkami zwłok. Do tego jest to zagrożenie na przyszłość… bezmyślność czy zdrada?

   Stary Warszawiak
   Może ktoś pomoże i przypomni staremu Warszawiakowi kiedy istniało wolne i niepodległe państwo ukraińskie i jakich bohaterów narodowych (oprócz Chmielnickiego i Bandery) miało to państwo.

   ember11
   „..we wszystkich innych kwestiach… nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre”. Bzdura. Jak dzieki naszym duzym staraniom zniesiono Im wizy gdzie swietowal to Poroszenko? Na granicy slowackiej.

   ooo
   Jak długo jeszcze będziecie wchodzić rezunom do doopy ?

   Robert1701
   Po co pomagać na siłę dej banderowskiej banzie. To gorzej skorumpowany naród jak rosjanie Niech się kiszą we własnym sosie. Żyrynowski dobrze kiedyś powiedzał wschód Ukrów dla Rosji a zachód dla Polski

   hmm
   My jednak mamy głupi rząd.

   https://wpolityce.pl/polityka/364833-ukraina-blokuje-ekshumacje-polskich-ofiar-minister-kultury-chcielismy-przelamac-ten-impas-i-dojsc-do-porozumienia

   Ukraina blokuje ekshumacje polskich ofiar. Minister kultury: „Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia”

   opublikowano: wczoraj


   autor: Fratria

   Zaproponowaliśmy Ukrainie, żeby kwestie interpretacji historii i upamiętnień, które nas dzielą, odłożyć na później. Chcieliśmy otworzyć się tylko na podstawowe wartości: poszukiwania zmarłych i ich godny pochówek – powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński.

   Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując w programie „Minęła dwudziesta” TVP Info ostatnią wizytę na Ukrainie, zwrócił uwagę na trudną historię łączącą Polskę i Ukrainę w kontekście zablokowania poszukiwań prac polskich zespołów badawczych.

   Pojechaliśmy na Ukrainę z rodzinami ofiar Katynia, (…) Bykowni. Na miejscu towarzyszył nam m.in. minister kultury Ukrainy. To była pierwsza tego rodzaju wizyta po otwarciu cmentarza. Przy okazji tego spotkania rozmawialiśmy o kwestiach związanych z naszą wspólną historią. Ponieważ dzielą nas pewne sprawy, strona ukraińska zablokowała możliwość prowadzenia prac ekshumacyjnych na rzecz polskich ofiar, głównie z okresu II wojny światowej. Chcieliśmy przełamać ten impas i dojść do porozumienia

   — powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

   Jak mówił, „badania dotyczą ofiar bardzo wielu wydarzeń. Konieczne są ekshumacje polskich legionistów z okresu I wojny światowej, polskich ofiar 1939 roku czy zbrodnię ludobójstwa wołyńskiego. Niestety nasze stanowisko nie znalazło zrozumienia”.

   W opinii wicepremiera, trudno jest przewidzieć czy stanowisko strony ukraińskiej ulegnie w najbliższym czasie zmianie, z uwagi na sytuacje wewnętrzną Ukrainy.

   Usztywnienie naszych ukraińskich partnerów jest nie do zaakceptowania. Jesteśmy przeciwni interpretacji historii w postaci wygłaszania poglądów, wypowiedzi czy konkretnych działań strony ukraińskiej, z jakimi mamy obecnie do czynienia. To generuje problemy we wzajemnych relacjach. Sądzę, że wynika to z sytuacji wewnętrznej Ukrainy, ponieważ do głosu doszły środowiska, które chcą radykalizować sprawy związane z polityką historyczną. Być może to stanowisko zmieni się za jakiś czas. Polska strona ma jasny pogląd na temat historii i w pewnych kwestiach nie możemy iść na kompromis

   — powiedział prof. Gliński.

   Muszę jednak dodać, że we wszystkich innych kwestiach, pomijając politykę historyczną, nasze relacje z Ukrainą są bardzo dobre. Dotyczy to współpracy wojskowej, kultury, ochrony zabytków czy archiwów. Tam współpraca jest bardzo dobra

   — podsumował.

   CZYTAJ WIĘCEJWicepremier Gliński stanowczo ocenia decyzję KRS: „Ktoś tam chce uprawiać politykę i to taką politykę totalną, obstrukcji”

   23 października na Ukrainie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. Jak napisano w komunikacie MKiDN jednym z punktów wizyty było omówienie „stanu i perspektyw dialogu dwustronnego w obszarze historycznym”.

   W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. Zostały one wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia br. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii – odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945. W ocenie polskich władz pomnik ten wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

   Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

   CZYTAJ WIĘCEJNASZ WYWIAD. Prof. Szwagrzyk: Państwo polskie nie odstąpi od poszukiwań i ekshumacji obywateli polskich na Kresach

   ak/PAP

   BRAD
   NIE DLA POMNIKÓW MORDERCÓW W POLSCE I PRZESTAŃMY POMAGAĆ TYM UKRAIŃCOM

   a Polacy im za to:
   ukropis 217.170.197.* 23 minuty temu https://kresy.pl/wydarzenia/morawiecki-prosi-solidarnosc-o-wsparcie-rzadu-dla-przyjmowania-pracownikow-ze-wschodu/

   rzad zdradzil Ofiary Kresow
   http://patrz.pl/film,polskie-trupy-w-niewoli-ukrainskiego-rzadu-mp4,161262.html

   nigdy więcej pisu
   https://kresy.pl/wydarzenia/we-wroclawiu-500-plus-korzysta-300-rodzin-ukrainskich/

   as
   Ukrofilski PiS.

   dobra zmiana?!
   trzeba dalej ulaskawiac UA -mldy w gotowce, gaz, prawa dla robotnikow i studentow > 2x itd, Moze troche zmienia zdanie. I prosic o wybaczenie za wymordowanie nie 350 tys Pl na Wolyniu-tylko UA przez PL!

   wybory niedlugo!
   Pl Rzad musi sie wreszcie zastanowic komu ma sluzyc! Rzad nie slyszy woli Wyborcow = Narodu! Zobaczycie gniew Narodu w wyborach! Narod ma pamiec i Honor!

   Page
   Ukraina chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Irytujące. I bezczelne! Strzelają sobie gola do własnej bramki. decyzje, decyzje . . wschód czy zachód .. YUK!

   ZAKAZANA BALLADA
   Panu ministrowi po „”owocnych rozmowach” na UPAdlinie. Moze te obrazy i tekst porusza Pana kamienne serce. Wołyń 1943. sł. muz. Lech Makowiecki

   Narodowiec
   Żydzi i Amerykanie każą klęczeć więc PiS klęka. Kiedy w Polsce będą rządzić Polacy?

   IPN o tym wie. Czy zareaguje?
   Znaleźli banderowskie dokumenty – w nich instrukcje o zabijaniu Polaków! https://www.youtube.com/watch?v=5rJRkJyHocM

   ad
   Zastanówmy sie czy napewno w naszym interesie jest silna Ukraina. Za dużo tych prowokacji, nie zwalajmy wszystkiego na Rosję, a Ukraina rewanżuje sie nam za pomoc którą jej udzielamy. To obraza RP

   Waldemar
   W zwiazku z zachowaniami wladz ukrainskich wydaje mi sie, ze nadszedl juz czas najwyzszy na GRUNTOWNE PRZEWARTOSCIOWANIE naszych zachowan w stosunku do Ukrainy, ktore MUSZA SIE PRZELOZYC na KONKRETNE, WYMIERNE EKONOMICZNIE I POLITYCZNIE KROKI. Nie powinnismy za wszelka cene wspierac Ukrainy dlatego tylko, ze wolna Ukraina dzieli nas od Rosji. Rosja Ukrainy NIE ZAJMIE, bo w dzisiejszej sytuacji politycznej i gospodarczej by sie ta Ukraina UDLAWILA! Musialaby tam prowadzic wieloletnia wojne i okupowac cale terytorium, a na to Rosji nie stac. Trzeba zaryzykowac nawet kilkuletnie pogorszenie stosunkow z Ukraina, az tamtejsi decydenci zrozumia, ze ani Polska, ani Europa wolynskich „bohaterow” UPA nie zaakceptuja. W miejsce Ukrainy nalezy rozszerzyc stopniowo i ostroznie wspolprace z Bialorusia, w szczegolnosci otwierajac sie na ich pracownikow.

   doWaldemar
   racja, dobrze ze to powielasz. Ale tego typu rady z seca plynace widac nie interesuja Pl Rzadu, nawet pewnie tego nikt nie czyta! Tylko robia profile piszacych! Ciagle bla bla-nawet handelu w niedziele

   Kris
   Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ukraina dopuściła się LUDOBÓJSTWA na Wołyniu i nawet się do tego nie przyznaje. To co powiedział Juszczenko jest skandalem nad którym nie można przejść do porządku

   do Kris
   juszczenko by l= dawno -jak bolek! Ale co robi nowy rzadUa!? Likwiduje Pl szkoly, swoja polityka wobec Rus = pobor do armii -zalewa nas ukraincami = pozbywa sie mln bezrob. niewygodnych wrogow PL! To bomba zeg

   Polak
   Jacy znowu partnerzy? Dla Polaków tania siła robocza ot co. Bez Polski długo nie będą istnieć. Zamrozić kontakty międzyrządowe to może zaczną trzeźwieć. I ani grosza z naszych podatków!!!

   rus=ukr
   Nie bardzo rozumiem czego polski rząd spodziewał się po państwie, które ma widły w godle. Nadskakiwanie tym co mają nas w d.pie to nie jest rozsądna polityka. Z całą tą wschodnią dziczą trzeba krótko

   tak to widzę
   Ukraińcy niedługo będą nam z lodówek wyskakiwać po ich otwarciu, a tu proszę… To jest źle rozgrywane – najpierw zachód Ukrainy do Polski, a następnie szukać zmarłych „na swoim” bez niczyjej zgody.

   pisior
   I tak to wygląda i lepiej nie będzie, Ukraińskie psy blokują poszukiwania wymordowanych Polaków, więc ich dążenia o wejście do unii Polska również powinna blokować !

   normalny Polak
   Nie do zaakceptiwania jakiegokolwiek wsparcia i pomocy Ukrainie! Dla kazdego Polaka, panowie Kaczynski, Waszczykowadki i Glinski, pani Fotygo! Czas przestac dzialac na szkode polskiej ojczyzny.

   50% to kosci dzieci ROZUMIECIE
   Przeciez ponad 50% szkieletow to kosci DZIECI POLSKICH wymordowanych przez pedofili z oun-upa. I oni to wiedza i nie bedzie zadnych ekshumacji i godnych pochowkow. To nie pasuje do ukr. bajek o upa.

   tylko PIS
   Polska wstaje z kolan.

   Tyle.w.temacie
   UA to upadły twór, który za ojców założycieli obrał najgorszych z możliwych patronów…jacy bohaterowie taki naród niestety, pora skończyć z tym ukrofilstwem

   przemyśl-7
   Ukraińcy całkowicie się pogubili i nie wiedzą czego chcą , a Ruscy nadal ich skutecznie destabilizują ……

   HWdt
   Starczy tego patyczkowania się z tym gównianym państewkiem!

   Polubienie

  • Poznaniak74 @Poznaniak74:
   A mnie uczono że „Ostatnim Rzymianinem”, czyli obrońcą ginącej pod naporem barbarzyńców cywilizacji rzymskiej był Flawiusz Aecjusz z V wieku, a tu się okazuje że to jednak niejaki PiSowczyk Żaryn. Po.ebało ich tam w tym PiSie już chyba wszystkich…

   Kojoto @Kojoto:
   @Poznaniak74 nie rozumiesz co to jest Cywilizacja Łacińska, bo sam należysz do tej UPAdlińsko-Moskiewskiej – przytarganej przez tatarów z Syberii… dawałeś temu wyraz wspólnie z trolem Padliną. Profesor Żaryn jest przedewszystkim wybitną postacią polskiej nauki. Nie podoba mi się, że firmuje swoim imieniem PiS, bo sam jest warty więcej niż cały PiS razem wzięty, ale go z tego nie będę rozliczał. O banderowcach, sowietach i innej hołocie, Żaryn wypowiadał się zawsze jasno, na długo zanim został senatorem z listy PiS.

   franciszekk @franciszekk:
   Mam pytanko ???….! Skąd takie nagle opamiętanie u PiS-iorków? Czyżby nadmierna troska o słupki sondażowe ? Przecież lekko douczony człowiek w Polsce wie, że większość Ukraińców zwłaszcza NEO-banderowcy należą do obcej, brutalnej nam cywilizacji – turańskiej, do której należą również Rosjanie!

   Kojoto @Kojoto:
   @franciszekk – Żaryn zawsze otwarcie o tym pisał i mówił. Został senatorem z listy PiS, ale na długo przedtem głosił prawdę i nie przestał tego robić od początku kadencji.

   https://kresy.pl/wydarzenia/zatrzymano-4-obywateli-ukrainy-zwiazku-zabojstwem-gdansku/


   Prof. Jan Żaryn. Fot. Kresy pl

   PROF. ŻARYN: UKRAINA NIE CHCE NALEŻEĆ DO RZYMSKIEJ CYWILIZACJI

   1 listopada 2017|4 komentarze|w kresy, polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

   Senator Prawa i Sprawiedliwości prof. Jan Żaryn uważa, że Ukraina zachowuje się jak barbarzyńca w sprawach pamięci historycznej.

   Profesor Jan Żaryn udzielił wywiadu, który w środę ukazał się na portalu wpolityce.pl. Senator PiS przyznał, że w rozmowach polsko-ukraińskich mamy wielowymiarowy kryzys. Kryzys został spowodowany poważnymi i głębokimi różnicami kulturowymi między Polska a Ukrainą. Ukraina nie chce należeć do rzymskiej cywilizacji. Zachowuje się jak barbarzyńca w sprawach pamięci historycznej.

   Senator dodał, że wzajemna polsko-ukraińska relacja będzie bardzo płytka, jeżeli Ukraina nie zrozumie, że dużo głębsze relacje pochodzą z wymiaru kulturowego, czyli długiego trwania narodów. Nie da się jej zbudować na zadaniach wynikających z bieżącej, zmiennej rzeczywistości politycznej.

   CZYTAJ TAKŻE: Szef Ukraińskiego IPN: To Polacy nie chcą rozwiązania sprawy polskich pochówków na Ukrainie

   Profesor Żaryn podkreślił, że rozwiązanie kryzysu leży po stronie ukraińskiej. Historyk zaznaczył, że to Ukraina ma w rękach klucz do tego, czy chce być z polską i z polską kulturą. Ukraina musi sobie odpowiedzieć, czy chce wziąć współodpowiedzialność za trwanie szeroko pojętej kultury materialnej na terenie dzisiejszej Ukrainy.

   Odnosząc się bezpośrednio do spawy poszukiwań polskich grobów i zakazu jaki wprowadził ukraiński IPN profesor Żaryn podkreśla, że w ramach szeroko pojętej kultury materialnej mieszczą się cmentarze i miejsca pochówków, a tym bardziej miejsca ostatniego spoczynku, które nie zostały jeszcze naznaczone obecnością krzyża. Krzyż jest właściwym symbolem upamiętnienia Polaków mordowanych i zabijanych w różnych okolicznościach.PATRZ WIĘCEJ: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu

   Polacy ginęli na tamtych terenach w czasie I wojny światowej. Groby, które tam się znajdują pochodzą z czasów bitew legionowych, września 1939 r., z czasów ludobójstwa na Wołyniu i Kresach południowo-wschodnich. To wydarzenia, które wiążą się z polskim dziedzictwem w XX wieku, którymi do dziś żyjemy. Jeżeli nie będzie zrozumienia tej prostej prawdy po stronie ukraińskiej, to nasza „przyjaźń” będzie coraz bardziej się oddalała – tłumaczył profesor Żaryn.

   Kresy.pl / wpolityce.pl

   https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainscy-hakerzy-probowali-zablokowac-dystrybucje-wspomnien-ukrainskiego-biskupa-meczennika-ofiary-nkwd/

   https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-szef-msw-broni-oskarzonego-o-korupcje-syna-wysyla-sledczych-policje-pulk-azow/

   https://kresy.pl/wydarzenia/syn-szefa-msw-ukrainy-zatrzymany-sluzby-antykorupcyjne/

   Polubienie

 2. Poznaniak74 @Poznaniak74:
  Cytat „Nie jest jasne, dlaczego Wjatrowycz opatrzył swój wpis komentarzem o zwycięstwie”, JAK TO NIE JEST JASNE? Przecież na naszych oczach „chrumiaki hałyczyńskie” z tym „czcicielem” „świniopasa Bandery” i „pastucha Szuchewycza” zakłamują i zniekształcają ile się da historię…

  SobiePan @SobiePan:
  Biorą przykład z mateczki Rosji to ona pierwsza obchodziła rocznicę zajęcia moskwy przez Polaków w 1612 r

  https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/wjatrowycz-uczcil-1-listopada-grafika-oun-o-lwowie-pamietamy-o-naszych-zwyciestwach/


  Źr. Facebook

  WJATROWYCZ UCZCIŁ 1. LISTOPADA GRAFIKĄ OUN O LWOWIE. „PAMIĘTAMY O NASZYCH ZWYCIĘSTWACH”

  1 listopada 2017|2 komentarze|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Wołodymyr Wjatrowycz uczcił zwycięstwo Ukraińców, którego nie było.  1. listopada jest obchodzony na zachodniej Ukrainie jako Dzień Czynu Listopadowego.

  Przewodniczący ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz uczcił 1. listopada, który na zachodniej Ukrainie jest obchodzony nieoficjalnie  jako Dzień Czynu Listopadowego, umieszczając w sieci społecznościowej grafikę Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów poświęconą Lwowowi z komentarzem „Pamiętamy o naszych zwycięstwach. 1.11.[19]18”.

  Na grafice opublikowanej przez szefa ukraińskiego IPN widać żołnierza ukraińskiego stojącego obok posągów lwów przed ratuszem we Lwowie. Na grafice znajduje się także godło Ukrainy – tryzub, herb OUN oraz napis „1.listopada 1918-1942”. Grafika jest podpisana banderowskim hasłem „Chwała Ukrainie – bohaterom chwała” (oryg. Sława Ukrajini – herojam sława).

  1. listopada 1918 roku w zamieszkanym w większości przez Polaków Lwowie Ukraińcy korzystając z pasywności Austriaków, dysponując 2,6 tys. żołnierzy narodowości ukraińskiej, zajęli większość budynków w mieście, a kilkanaście dni później ogłosili powstanie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej ze stolicą we Lwowie. Ukraińskiej polityce faktów dokonanych przeciwstawili się polscy mieszkańcy miasta. W związku z tym, że polska społeczność nie dysponowała siłami zbrojnymi (Polacy wcieleni do armii austrowęgierskiej walczyli na frontach I wojny światowej), do walki stanęli słabo uzbrojeni ochotnicy, w tym Orlęta Lwowskie. Pomimo przewagi militarnej Ukraińców, Polakom udało się odzyskać znaczną część miasta, a 22. listopada, po uzyskaniu posiłków z Przemyśla, wyprzeć oddziały ukraińskie ze Lwowa. Konflikt przemienił się w regularną wojnę polsko-ukraińską, która w połowie 1919 roku zakończyła się pełnym polskim zwycięstwem.

  Nie jest jasne, dlaczego Wjatrowycz opatrzył swój wpis komentarzem o zwycięstwie. Walki o Lwów zakończyły się dla Ukraińców przegraną. Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów również nigdy nie udało się przejąć rządów we Lwowie.

  CZYTAJ TAKŻE: Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu tego słowa

  Kresy.pl

  Polubienie

 3. https://kresy.pl/polacy/swiatelko-dla-rossy-tysiace-zniczy-wilenskiej-nekropolii-video/


  wilnoteka.lt

  ŚWIATEŁKO DLA ROSSY – TYSIĄCE ZNICZY NA WILEŃSKIEJ NEKROPOLII [+VIDEO]

  2 listopada 2017|0 Komentarze|w kresy, Litwa, Polacy, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Tysiące zniczy rozświetliło najstarszą nekropolię Wilna w Dniu Wszystkich Świętych za sprawą harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

  Mimo niesprzyjającej pogody harcerze rozstawili na mogiłach Cmentarza na Rossie kilka tysięcy zniczy. Na cmentarzu spoczywa wielu przedwojennych mieszkańców Wilna, wielu zasłużonych nie tylko dla miasta ale i dla całego narodu polskiego. Zorganizowana akcja ich upamiętniania jest tym ważniejsza, że w przypadku wielu mogił, w Wilnie, na skutek burzliwej historii, nie mieszkają już żadni krewni pochowanej osoby.

  „1 listopada dotarliśmy na Rossę przed godziną 14.00. Na cmentarzu było dość tłoczno, wszędzie słyszeliśmy język polski.” Mimo że rozstawianie zniczy w ramach akcji „Światełko dla Rossy” miało się zacząć o 14.30, harcerze i wolontariusze byli postawieni w stan gotowości o wiele wcześniej” – relacjonuje redakcja polskiego portalu na Litwie, Wilnoteki. Zwraca uwagę, że w kiepskich warunkach pogodowych roznoszenie pudeł ze zniczami stromymi ścieżkami Rossy, rozstawianie zniczy i odpalanie ich przemoczonymi zapałkami było dla młodych ludzi ciężką pracą.

  Po trzech godzinach, gdy dziennikarze opuszczali cmentarz, harcerze nadal pracowali. Redakcja podkreśla, że działania podjęte 1 listopada są tylko zwieńczeniem wysiłków wielu ludzi w Polsce i na Wileńszczyźnie. W różnych ich zakątkach, różni ludzie i organizacje prowadzą zbiórkę zniczy, a potem organizują ich transport. Część wolontariuszy osobiście dostarcza znicze z Polski.

  W reportażu przygotowanym przez redakcję Wilnoteki uczestnicy akcji opowiadali o swoich motywach i wyjątkowych wrażeniach z prowadzonej akcji.

  wilnoteka.lt/kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.