586 SKRBH 73 Rondel z okolic Cedyni. Wykopaliska archeologiczne – Nowe Objezierze 2017

Kręgi – Nowe Objezierze 2017


Nowa ciekawostka archeologiczna, czyli tzw. rondel z okolic Cedyni sprzed około 7,000 lat temu!


Norbert Pajak
Published on Sep 6, 2017

Spokojnie to żadne UFO, 4 września zaczęły się prace archeologiczne.
Ze wstępnych ustaleń wynika że mogło to być miejsce spotkań i obrzędów naszych przodków sprzed wielu tysięcy lat.

5.9.17 Wykopaliska archeologiczne i lot po okolicy

Norbert Pajak
Published on Sep 6, 2017

KWA CHU
2 months ago
Mam nadzieję że dzięki temu wiencej osub sowie się o kanale.

…..

https://www.tvn24.pl/pomorze,42/nowe-objezierze-tajemnicze-kregi-w-zbozu-w-poblizu-cedyni,771502.html

Archeolodzy badają tajemnicze kręgi w zbożu

10 września 2017, 14:09


Archeolodzy odkryli zaledwie 3 proc. całego obiektu Czytaj dalej 

4 thoughts on “586 SKRBH 73 Rondel z okolic Cedyni. Wykopaliska archeologiczne – Nowe Objezierze 2017

 1. Prehistoryczna osada w Maszkowicach – część 1

  Prehistoryczna osada Maszkowice
  Published on Sep 1, 2017

  Relacja z Watry Archeologicznej w Maszkowicach w dniu 19 sierpnia 2017. Wykład doktora hab. Marcina Przybyły na temat odkrycia. Zwiedzenie stanowiska archeologicznego na Górze Zyndrama w Maszkowicach koło Łącka oraz bazy archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  …..

  Wg pana archeologa mieszkańcy tzw. Góry Zyndrama,.. to byli tzw. Indoeuropejczycy, ale nie Polacy… No to jest równie prawdziwe jak równie nieprawdziwe… A o Pra-Słowianach… cisza… Wszystko to jest „najprawdopodobniej”… Piknie…

  Polubienie

  • Archeologia UJ. Odkrycia niezwykłych kamiennych konstrukcji na Górze Zyndrama w Maszkowicach

   Uniwersytet Jagielloński
   Published on Oct 12, 2015

   Podczas prowadzonych w sierpniu 2015 roku badań wykopaliskowych w Maszkowicach koło Łącka, archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli unikatową konstrukcję kamienną – pozostałości monumentalnego muru obronnego, pochodzącego sprzed ponad trzech i pół tysiąca lat. Jest to najstarszy przykład architektury kamiennej w Polsce, pod względem rozwiązań konstrukcyjnych nawiązujący do budownictwa z początków epoki brązu w basenie Morza Śródziemnego. Film „Kamienna architektura z epoki brązu” prezentuje z urywki z nagrań dokumentacyjnych wykonanych podczas prac prowadzących do tego niecodziennego odkrycia, a także rekonstrukcje przedstawiające pierwotny wygląd osady w Maszkowicach około 1700 roku przed naszą erą.

   BananowyYe
   Polecam zaznajomić się również z historią Karpackiej Troi. Ufortyfikowanej osady sprzed 4000 lat w Trzcinicy koło Jasła.

   Stanisław znad Dunajca
   No, karpacka Troja jest chyba równoczesna z „Polskimi Mykenami”. I chyba ta sama kultura tu i tam: Fuzesabony-Otomani.

   BananowyYe
   +Stanisław znad Dunajca Zgadza się

   Eliza S
   Gora Zyndrama znajduje sie niedaleko Nowego Sacza. Sadeczanie to Lachy a Lachy to grupa etnograficzna zamieszkujaca cale Podkarpacie … Lachy -Lechici ;P

   V6
   szkoda że to nie słowianie,ale grecy na naszych ziemjach to tesz powód do dumy.

   Stanisław znad Dunajca
   Grecy też znają teorię pochodzenia znad Wisły czy Dniepru Praindoeuropejczyków, z których wywodzą się Mykeńczycy, więc w końcu nie wiadomo jak nazwać tę ludność maszkowickiej fortyfikacji.

   jankier
   Ach ci turbosłowianie w komentarzach. Niż jacyś tam naukowcy bardziej mądrzy i oczytani, niczym antyszczepionkowcy czy inni ekoterroryści.

   Erdo
   Smutna prawda.

   Polubienie

 2. Skribho,
  Spróbuję jak najlepiej potrafię przedstawić mój tok rozumowania. Ale zaznaczam, nie mam przygotowania językoznawczego, a etymologie uważam za wredną dziedzinę.
  Wystarczy spojrzeć na jakąkolwiek stronę np. https://en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Proto-Slavic/slověninъ, żeby zauważyć jak różne interpretacje i pomysły wiążą się z etonimem „Słowianin”. I nie są to propozycje „ludowych etymologów” ani „korespondencyjnych studentek” Skribhy, ale uznanych autorytetów; filologów slawistów, specjalistów w dziedzinie językoznawstwa diachronicznego, leksykografów, etymologów , dialektologów czy też członka Instytutu Języka Litewskiego. Moim zdaniem propozycja Jakobsona, nawiązująca do prasłowiańskiego rdzenia slovo (słowo) urzeka prostotą i logiką. Bo przecież Słowianie to jedna rodzina językowa, posługująca się wspólnym słowem. Proste – Słowianie mówią słowami.
  Proponuję mapę Słowiańszczyzny zatytułowaną : “word” in The Slavic Linguistic Atlas. http://www.slavatlas.org/files/publications/atlasy/ola9/map-76.pdf wraz z regionalnymi róznicami w wymowie. Szczególnie te z zachodniej części wydają się być intrygujące. Suevo, suovo wygląda niezwykle podobnie do etnonimu Suevi, Suavi, którym starożytni Rzymianie określali obszerną grupę plemion zamieszkujących w środkowej Europie. https://en.wikipedia.org/wiki/Suebi
  A co, jeśli niemiecki językoznawca Jacob Grimm miał rację i etnonim ten ma słowiańskie pochodzenie? Czy Rzymianie i Grecy nie powinni znać Słowian, jeśli znali ich słowa?
  Czy nadali Słowianom (Suevom) nazwę we własnym języku? Jeśli Suevi, Suavi pochodzi od „słowa”, to czy nie powinniśmy sprawdzić, jak „słowo” brzmiało w języku łacińskim?
  Skribho, i kaszana. Napisałam to pare dni temu i dalej się zacięło. Miałeś rację z njunją. Bo nie wiem co dalej napisać. I jak zrozumiale pisać o jezyku. W planie miałam oczywiście „sermo” jako podstawe do dalszych rozważań, *sermo* The Proto-Indo-European root suer- (Pokorny’s etymon 1049) i rough breathing s > h, z przykładami.
  Ze świeżo otrzymanego rdzenia „hermo” chciałam zawitać do Latynosów i pokazać przykład – hermano (esp.), irmán (gal.), irmão (pt.)
  No i zauważyć: Wow?! Spanish hermano = lac. germanus. H= G.
  Dalej coś o nieustalonej etymologii germani. Wiesz kiełki, zarodki, bracia, guerre etc.
  No i
  Welsh – word, speech
  From Middle Welsh geir, from Proto-Brythonic *gėr, from Proto-Celtic *garyo- ‎(“word, speech”‎), from Proto-Indo-European *ǵh₂r-, zero grade of *ǵeh₂r-. Cognate with Ancient Greek γῆρυς ‎(gêrus, “voice, speech”‎)
  Middle Breton: guer
  Breton: ger
  Cornish: ger
  Middle Welsh: geir
  Welsh: gair
  Ancient Greek γῆρυς = λόγος
  No zobacz – to wszystko oznacza słowo. I jak Middle Breton – guer pasuje do Pokornego suer = sermo. A grecki gêrus do Cherusków.
  Może starożytny etnonim Germani pochodził od “słowo” jak Słowianie?
  Daj gdzieś znać co otym myślisz, ma sens? Czy czegoś nie zauważam? Wrzucę to do kibla.

  Polubienie

  • Po pierwsze nigdy nie pisz w Czeluści, bo to jest miejsce dla przeklętych…

   Po drugie masz rację i przekonałaś mnie, że coś jest na rzeczy. Gdyby było inaczej, to nie marnowałbym czasu żeby babrać się w tym…

   Musisz przestać zachowywać się jak 13 letnia dziewczynka, a zamienić się w 40 letniego pruskiego oficera… i metodycznie szukać, zapisywać dane i budować swój przekaz… Inaczej nic z tego nie będzie.

   Nie wiem, co jeszcze mam Ci napisać, bo już któryś raz pisze w sumie to samo…

   Masz gruby temat i tylko musisz go poukładać, a ja Ci w tym pomogę, ale nie załatwię za Ciebie całej roboty…

   S -> H/G działa, ale SeRMo itd to szerokie pojęcie a KR”yK i SL”oWo itp to nie jest jedno i to samo, choć pochodne…

   A i pisz pod jednym wpisem, żeby nie skakać i nie gubić tematu.

   A co do SL”oWiaN i So”L”eWiaN, powtarzam poczytaj to: http://www.jassa.org/?page_id=7982

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.