598 Orban to przyjaciel Putina, tako w domyśle rzecze Waszczykowski, czyli nowa mocarstwowa polityka polska i koniec Międzymorza


Witold Waszczykowski, foto: wikimedia.org


Polskojęzyczni żydobanderowcy będą za tę ich banderowską i nazistowską UPAdlinę walczyć do krwi ostatniej… teraz także i przeciwko Węgrom…

UPAdlińców no to jestem jeszcze nawet w stanie zrozumieć i w jakimś sensie nawet trochę imponują mi swoim hm… bezmózgim rzeźnickim troglodytyzmem. Jest w tym jakiś tępy, ale pomysł,.. szkoda że zabójczy dla Słowian i że tylko na to było ich stać. Cóż, taki widocznie ich sarmacko-scytyjski barbarzyński stepowy los…

Polskojęzyczni żydobanderowcy jednakże zamęczyli Mię do tego stopnia swoim skundlonym PiSdzielstwem, że kończę już prawie ten UPAdliński wątek. Będę i tak co jakiś czas powracał do niego, bo mam i tak przygotowanych sporo „ciekawych” materiałów i muszę je z siebie że tak powiem wywalić…

Co do Grupy Wyszehradzkiej, polityki Państwa Polskiego, logiki, rozpadającego się właśnie Trój, czy Międzymorza, itp no cóż… Co tu gadać, skoro nawet polski węgiel ze Śląska zastąpiony został węglem z Rosji. Okazuje się także, że i gaz z Usraela,.. to gaz rosyjski… Pisałem o tym tu. Polityka gospodarcza aż się paczy… Czy muszę pisać coś więcej?

Szkoda, że folni ludzifie zdecydowali się nadal tylko w ciszy bohatersko bronić swoich jedynie słusznych poglądów, no ale milczenie opłaca się, bo jest przecież czystym złem, przepraszam… złotem…


bob @bob:
Co za idiota Węgry będą kupowały tańszy gaz to oczywiste nie ważne skąd kiedy tą poplamioną zamuloną umysłowo miernotę zdejmą ze stanowiska

Accipiter @Accipiter:
Kiedy ten głąb zostanie wywalony z MSZ-u? Ten probanderowski pajac nadaje się tylko do przerzucania gnoju na ukrainie.

jaro7 @jaro7:
no właśnie stan szkolnictwa się różni „dzięki” takim zaprzańcom i renegatom jak San Escobar. Bo prawie 800tys Polaków ma 4 szkoły a 150 tys Węgrów 71 !!!!!!!!!!!!!!! Ale jak się prowadzi politykę depolonizacji kresów to trudno się dziwić.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/polska-regiony/waszczykowski-zagrozil-orbanowi-mozemy-go-uznac-przyjaciela-putina/

WASZCZYKOWSKI: JEŚLI WĘGRY NIE KUPIĄ OD NAS GAZU, MOŻEMY UZNAĆ ORBANA ZA „PRZYJACIELA PUTINA”

19 października 2017|12 komentarzy|w Europa Środkowa, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Stanowisko wobec Rosji, ukraińska ustawa o oświacie oraz wybór Donalda Tuska na przewodniczącego RE – to trzy sprawy, które różnią Polskę i Węgry – uważa Witold Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski udzielił wywiadu węgierskiemu tygodnikowi „Heti Valasz”. Omówienie wywiadu zamieściła Polska Agencja Prasowa.

Szef polskiego MSZ pytany o częste wizyty Władimira Putina w Budapeszcie powiedział, że Polski to nie cieszy, ponieważ „mamy o Rosji inne zdanie”. Podkreślił, że kraje Unii Europejskiej powinny mieć jednolite stanowisko wobec Rosji i że Polska komunikowała to węgierskim władzom – ministrowi spraw zagranicznych Peterowi Szijjarto i premierowi Viktorowi Orbanowi. Jednocześnie min. Waszczykowski wyraził zrozumienie takiej postawy Węgier – wynika ona z innej sytuacji geopolitycznej, ponadto Węgry są uzależnione od rosyjskiego gazu. Zaznaczył jednak, że gdy będzie możliwość nabywania gazu z terminali LNG w Polsce i w Chorwacji, Polska będzie oczekiwała, że Węgry z niej skorzystają.

W związku z tą sytuacją Witold Waszczykowski zastrzegł, że nie nazywa premiera Orbana przyjacielem Putina. To pragmatyczny polityk, który nie ma innej możliwości –  stwierdził szef polskiej dyplomacji – Ale jeśli będzie alternatywa i Węgry z niej nie skorzystają, możemy zmienić zdanie. – zagroził.

Waszczykowski ujawnił także w wywiadzie, że strona węgierska zwracała się do Polski z propozycją wystosowania wspólnego listu do władz w Kijowie w związku z ukraińską ustawą „O oświacie” zagrażającą ponadpodstawowemu szkolnictwu mniejszości narodowych. Polska dyplomacja odrzuciła tę propozycję. Żądania rewizji układu stowarzyszeniowego między UE a Ukrainą wysuwane przez Węgry w związku z przyjęciem ustawy oświatowej uznał za dwustronną sprawę Ukrainy i Węgier. „Jestem przekonany, że sytuację można rozwiązać w pokojowy, mniej emocjonalny sposób.” – mówił polski minister. Jednak jak przyznał, „rozumie sytuację Węgrów”, ponieważ status węgierskiego szkolnictwa na Ukrainie różni się od statusu szkół polskich.

PRZECZYTAJ: MSZ: Polska nie poprze Węgier w sporze z Ukrainą

Szef MSZ odniósł się także do poparcia przez Węgry kandydatury Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Jego zdaniem rządzący na Węgrzech Fidesz, należący do Europejskiej Partii Ludowej, „postąpił zgodnie z poleceniem Angeli Merkel i innych przywódców partii”. Zaznaczył, że rząd PiS uznał postępowanie węgierskich władz w tej sprawie za „niedopuszczalne” a Orban zna to stanowisko.

Minister Waszczykowski podtrzymał także w wywiadzie dotychczasowe polskie stanowisko w sprawie tzw. relokacji uchodźców. Użył przy tym przywoływanego wcześniej argumentu, że Polaka przyjęła już prawie milion Ukraińców, którzy uciekli z Ukrainy „przed wojną i trudnościami gospodarczymi”. „Dlaczego Ukrainiec nie może znaczyć tyle co powiedzmy Libijczyk? Nie możemy się zgodzić na ten podwójny standard” – mówił szef polskiego MSZ.

CZYTAJ TAKŻE: Waszczykowski dla „Rzeczpospolitej”: Warszawa chce sojuszu z Kijowem

Kresy.pl / PAP

wj51 @wj51:
Ten facet to porażka.

gotan @gotan:
panie Waszczykowski… pieprzył pan wcześniej głupoty i pieprzy pan nadal… Przypomnij sobie twoje stanowisko wobec upadlińskich cwaniaków i to jak rząd pisowski stosuje podwójne standardy wobec działań szkodzących Polsce w polityce i gospodarce a także jak rozliczył się z historii wobec tych, którzy doznali krzywd ze strony banderowców. Nie jest to wstyd? Będziesz dalej spolegliwy wobec upadlińców..? Jesteś gadającą głową, która powtarza frazesy i szkodzi Narodowi Polskiemu. Co tylko wymyślą na szczytach tzw. władzy… łykasz to i zapluwasz sobie brodę perorując na tematy zakazane. Bez względu na to jaki obraz oświaty mają Węgrzy czy Rumuni z tzw, Ukrainą, powinieneś bronić tej resztki, która uważa się za polaków na dawnych terenach RP.

Gaetano @Gaetano:
Neobanderowski spaślak to dewastator, bez najmniejszych skrupułów niszczący dobre stosunki z naszymi bratankami. Nie ma prawa rozumieć sytuacji Węgrów, już nawet pomijając to, że ich poziom oświaty na upadlinie jest wysoko rozwinięty. Jego argument, przytoczony w „Heti Valasz” mówiący o innej sytuacji geopolitycznej Węgier, jest chybiony, bo przecież w realiach nowoczesnej wojny odległość dla pocisków balistycznych 2 tys. km to nie problem. Astrahując, że taka wojna byłaby dla nich totalnie bez sensu i absurdalna. Jaki trzeba osiągnąć poziom zidiocenia aby oczekiwać, że pragmatyczni Madziarzy będą kupować dużo droższy ussmański LNG. Czy on myśli, że Węgrzy dają się robić w konia i będą traktować swoich obywateli, podatników, jak stado bezmyślnych baranów i tamtejsze władze mogą im wmówić, że to dla nich korzystne? To już antyruska paranoja. Wcześniej pisałem już, że to też zemsta za brak poparcia niejakiego wolskiego z Syriusza, zresztą to oczywiste. Ale podstawowa rzecz, której giedroyciowski pomiot nie pojmie nigdy to to, że Węgry realizują swoją rację stanu, a on słucha jedynie dyspozycji z ussraela i bander-kijowa.

UPAdlina @UPAdlina:
No coś nieprawdopodobnego. Ten tłusty bandero-uSSmański wieprz popsuje nam relacje z naszymi najlepszymi sojusznikami w imię swojej putino-fobii i bandero-uSSmano-filii za które pewnie jest opłacany przez faszyngton. Obecnie dwa najbardziej anty-polskie i niebezpieczne indywidua obsadzone na wysokich stołkach w Polsce to ten ohydny wieprz i psychiczny antonii. Oby jak najszybciej znikli ze sceny politycznej, bo doprowadzą tej kraj do tragedii.

tagore @tagore:
Było by miło gdyby redakcja przedstawiła ten wywiad w całości lub link ,komentarze do pojedynczych zdań tego nie zastąpią.

tagore @tagore:
Oto treść wywiadu ,redakcja nieco przegięła:

Wywiad ministra Witolda Waszczykowskiego dla „Heti Valasz”
W rozmowie z węgierskim tygodnikiem szef MSZ mówił m.in. o współpracy w ramach NATO, a także o różnicach w stanowiskach Polski i Węgier odnośnie do rosyjskiego gazu i ukraińskiej ustawy oświatowej.

Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że uruchomienie artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego wystarczy, by stawić czoło konfliktowi o niskiej intensywności lub działaniom hybrydowym. Zastrzegł jednak, że „nie do wybronienia się przed agresją o szerokim zasięgu, jaką ćwiczono na manewrach Zapad”. – Uzgodniliśmy z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem, że będziemy na to reagować – powiedział minister. – Jeśli dyplomacja poniesie fiasko i Rosja będzie nadal zachowywać się tak jak dotychczas, trzeba będzie nie tylko rozmawiać, ale i rozlokować w regionie dodatkowe jednostki – oznajmił.

Zapytany o to, czy wojenną retorykę w stosunkach Polski z Rosją można odwrócić, szef dyplomacji odparł, że wszystko jest odwracalne. – Rządy Putina nie będą wieczne, wcześniej czy później – mam nadzieję, że wcześniej – w Rosji nastąpi zmiana – powiedział. Zaznaczył równocześnie, że Unia Europejska i NATO są gotowe do dialogu, lecz Rosjanie go odrzucają. Minister wyraził przy tym przekonanie, że prezydentowi Putinowi nie uda się przywrócić Rosji statusu jaki miało ZSRR. – Dlatego jego plan minimum polega na tym, by zgodnie z mocarstwową logiką sformułowaną w XIX wieku mógł wraz z kilkoma innymi państwami decydować o przyszłości przestrzeni transatlantyckiej. To myślenie imperialne, z powodu którego trudno z nimi pertraktować – ocenił minister.

Szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że to naturalne, iż Polska i Węgry inaczej odnoszą się do Rosji, gdyż ich sytuacja geopolityczna jest różna: „Węgry nie graniczą z Rosją i z tego względu nie stanowi ona dla nich bezpośredniego zagrożenia, gdy tymczasem granica Polski z obwodem kaliningradzkim ma ponad 200 km, a Rosja umieściła w tym regionie rakiety balistyczne i od czasu do czasu formułuje groźby pod adresem Polski”. Zapytany o to, jak odnosi się do już drugiej wizyty Putina w tym roku na Węgrzech, minister odparł: „Nie cieszymy się, bo mamy o Rosji inne zdanie”. Podkreślił też, że Unia Europejska powinna prezentować zgodne stanowisko w tej kwestii. Zaznaczył jednak, że otwarcie rozmawiał o tym z ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto i premierem Viktorem Orbanem.

Minister Waszczykowski odniósł się również do innej kwestii, co do której stanowiska Polski i Węgier się różnią: nowej ukraińskiej ustawy o oświacie. Z powodu ustawy Węgry zapowiedziały wystąpienie z inicjatywą rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską, a także występowanie przeciwko dalszej integracji Ukrainy z Unią. – Nie będę tego potępiać, bo jest to dwustronna sprawa między Węgrami a Ukrainą. Nie upolityczniałbym jednak tego problemu, biorąc pod uwagę trudności Ukrainy wynikające z rosyjskiej agresji. Jestem przekonany, że sytuację można rozwiązać w pokojowy, mniej emocjonalny sposób – powiedział i dodał, że jednocześnie rozumie sytuację Węgrów: „mieszkają w większej enklawie, mają też więcej szkół, gdzie węgierski jest głównym językiem, choć szczerze mówiąc nie brzmi to dla mnie naturalnie, bo mieszkające tam osoby powinny rozumieć oba języki”. Źródło: Heti Valasz

SobiePan @SobiePan:
Jednak jak przyznał, „rozumie sytuację Węgrów”, ponieważ status węgierskiego szkolnictwa na Ukrainie różni się od statusu szkół polskich. WŁAŚNIE DZIĘKI TAKIM IDIOTOM POPIERAJĄCYM BANDEROWCÓW.

banderacwel @banderacwel:
Waszczykowski klaunie ssij dalej śmieciom banderowskim PISbandera

Kojoto @Kojoto:
mały zadaniowany sprzedawczyk… a do tego nieprawdopodobnie głupi, taki PISowski „Petru”.

…..


Witold Waszczykowski. Źr. UNIAN

jazmig @jazmig:
Facet ma wyraźną obsesję na punkcie Rosji i Rosja. Łże jak bura suka o agresji Rosji na Ukrainę. Gdyby Rosja chciała, to już dawno miałaby tę część Ukrainy, którą uważa za potrzebną dla siebie. Natomiast jeżeli on liczy na to, że Węgry będą kupowały droższy gaz od Polski, zamiast tańszego od Rosji, to jest zwyczajnym idiotą.

banderacwel @banderacwel:
PISbandera cały czas wchodzi w dupę padlinom banderowskim zero godności nie mówiąc o honorze UPAdlińskie ścierwa to najgorsze plemię w Europie fałszywce prymitywy po prostu trzoda

Gaetano @Gaetano:
Po tym wywiadzie można wywnioskować bezsprzecznie, że to wielki polityk, niezwykle przenikliwy i yntelygętny, i za jego zasługi należałoby postawić mu pomnik.

Gaetano @Gaetano:
Wraz z maciorem i resztą neobanderowców widzi w ruskich ludożerców i agresorów, którzy zagrażają nam w każdym aspekcie państwowości i gospodarki, i nie bacząc na realia będzie dążył do konfrontacji, wiedząc, że to upadlina rości sobie pretensje terytorialne do znacznej części naszego kraju. Jego destrukcyjne działania należy traktować w kategorii zdrady stanu.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-srodkowa/u-nas-caly-wywiad-witolda-waszczykowskiego-dla-wegierskiego-tygodnika-ktorym-grozil-orbanowi/

TYLKO U NAS: CAŁY WYWIAD WITOLDA WASZCZYKOWSKIEGO DLA WĘGIERSKIEGO TYGODNIKA, W KTÓRYM GROZIŁ ORBANOWI

20 października 2017|13 komentarzy|w Europa Środkowa, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Grożenie, że Polska może uznać Orbana za przyjaciela Putina, sugerowanie, że premier Węgier spełnił polecenie Angeli Merkel głosując na Tuska, uznanie dużej liczby węgierskojęzycznych szkół na Ukrainie  za coś nienaturalnego – te i wiele innych kwestii padło w wywiadzie szefa polskiego MSZ dla tygodnika „Heti Valasz”.

Za zgodą tygodnika „Heti Valasz” zamieszczamy poniżej tłumaczenie całości wywiadu z Witoldem Waszczykowskim opublikowanego 19. października. Autorem wywiadu jest Vörös Szabolcs.

Vörös Szabolcs: Z powodu nowego ukraińskiego prawa oświatowego Węgry nie będą popierać integracji Ukrainy z UE, czegoś co Polska zawsze gorąco popierała. Przypuszczam, że nie jest Pan szczęśliwy.

Witold Waszczykowski: Celem tej ustawy było wyjaśnienie statusu języka rosyjskiego i szkół, co pośrednio dotknęło inne mniejszości, w tym polską, ale inne mniejszości mają tylko kilka szkół, które są dwujęzyczne. Mamy nadzieję, że przy współpracy polskiego i ukraińskiego ministerstwa edukacji można osiągnąć kompromis. Dlatego nie przyłączyliśmy się do bardzo emocjonalnego oświadczenia węgierskiego ministra spraw zagranicznych Petera Szijjarto. Rozumiem jednak stanowisko Węgier: Węgrzy na Ukrainie żyją w większej enklawie, mają znacznie więcej szkół, w których węgierski jest językiem głównym, co [EDIT: w pierwotnym tłumaczeniu „który” – red.] – szczerze mówiąc – brzmi trochę nienaturalnie dla mnie. Ludzie mieszkający na Ukrainie powinni mówić nie tylko własnym językiem, ale także urzędowym.

VS: Nazwał Pan oświadczenie Petera Szijjarto emocjonalnym. W rzeczywistości miało prawo być takim.

WW: Nie będę tego oceniał, ponieważ jest to problem dwustronny między Węgrami a Ukrainą. Nie będę upolityczniał tego problemu, biorąc pod uwagę trudności Ukrainy spowodowane rosyjską agresją. Jestem pewien, że problem można rozwiązać w sposób pokojowy i mniej emocjonalny.

VS: Czy powiedział to Pan także swojemu węgierskiemu koledze?

WW: Tak, kiedy skontaktował się ze mną, sugerując napisanie wspólnego listu do Kijowa. Wytłumaczyłem mu polski punkt widzenia, że ​​nasza sytuacja nie jest tak poważna, a kwestia ta mogłaby zostać rozwiązana dwustronnie, choć niekoniecznie na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.

VS: Przy okazji, czy bezwarunkowo popieracie integrację UE z Ukrainą? Ponieważ istnieją również nierozstrzygnięte kwestie między waszymi krajami, takie jak rzeź wołyńska w latach 1943-44, która w ubiegłym roku została określona jako ludobójstwo przez polski parlament.

WW: Przekazaliśmy nasze przesłanie Ukrainie, że rozwiązanie historycznych debat z sąsiadami jest zasadniczą sprawą przed ich przystąpieniem do UE. W tym celu powołaliśmy dwustronną komisję ekspertów …

VS: … która dotychczas nie przyniosła powodzenia.

WW: Jak dotąd, ale wstąpienie Ukrainy do UE nie nastąpi jutro. Mamy więc czas, jakkolwiek im szybciej, tym lepiej. Chciałbym tu dodać, o czym już wspomniałem wcześniej, że z banderowskimi flagami nie będzie wstąpienia do UE. Jedyne o co prosimy, to wyjaśnienie faktów historycznych.

VS: To byłoby polityczne samobójstwo dla każdego przywódcy na Ukrainie.

WW: Dajmy popracować historykom. Ale nasze przesłanie polityczne jest jasne.

VS: W sierpniu prezydent Rosji odbył swoją drugą wizytę w Budapeszcie w tym roku. Jak Pan do tego podchodzi?

WW: Nie jesteśmy szczęśliwi, ponieważ widzimy Rosję w inny sposób. Jest to jednak naturalne, ponieważ nasze położenie geopolityczne jest inne. Na szczęście Węgry nie mają granicy z Rosją, dlatego nie są bezpośrednio zagrożone. Granica polsko-rosyjska z obwodem Kaliningradzkim ma ponad 200 km długości, w rejonie rozlokowano pociski balistyczne, a od czasu do czasu otrzymujemy bezpośrednie groźby.

S: Powiedział Pan, że nie jest szczęśliwy …

WW: … nie, dlatego że UE powinna mieć wspólne stanowisko wobec Rosji.

VS: Czy jest jakiś kanał, za pomocą którego może Pan wyrazić niezadowolenie?

WW: Mówimy otwarcie o tym z Peterem Szijjarto i premierem Viktorem Orbanem.

VS: I jak oni tłumaczą na przykład dwie wizyty Putina w jednym roku?

WW: Mówią, że nie czują bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji. Węgry rozpaczliwie potrzebują gazu i wydaje się, że jest to jedyna możliwość, ponieważ inne – takie jak terminale LNG w Polsce i Chorwacji, rurociągi i interkonektory – nie są jeszcze dostępne. Tak więc stanowisko Węgier jest takie, że nadal lepiej i taniej jest kupować rosyjski gaz bezpośrednio niż od pośredników. Rozumiem ich stanowisko. Jednakże naszym celem jest całkowite uniezależnienie się od rosyjskiego gazu do 2022 roku.

VS: Byliśmy także uzależnieni od rosyjskiego gazu podczas pierwszej kadencji Orbana jako premiera w latach 1998-2002, ale wtedy nie był on określany jako przyjaciel rosyjskiego prezydenta.

WW: My też go tak nie określamy. Jest pragmatycznym politykiem, który nie ma innego wyboru. Jak już powiedziałem, jesteśmy na dobrej ścieżce, aby zapewnić alternatywę. Ale jeśli będzie alternatywa, a Węgry z niej nie skorzystają, możemy zmienić zdanie.

VS: Jakie są relacje polsko-rosyjskie? Po ostatnich przesunięciach amerykańskich wojsk do Polski Moskwa zagroziła waszemu krajowi rozmieszczeniem kolejnych rakiet w Kaliningradzie. Czy ta wojenna retoryka może się zmienić?

WW: Wszystko może się zmienić. W latach 80. byłem zmuszony emigrować z Polski, bo nie miałem perspektywy – 4-5 lat później blok sowiecki upadł. Potęga Putina nie będzie trwać wiecznie, prędzej czy później – mam nadzieję, prędzej – nastąpi zmiana w Rosji. Podczas gdy UE i NATO są gotowe do dialogu, Rosja odmawia tego, ponieważ chce osiągnąć pozycję, jaką miał Związek Radziecki. To maksimum tego, co Putin może osiągnąć, ale nie sądzę, żeby odniósł sukces. Dlatego jego plan minimum to decydowanie o przyszłości regionu transatlantyckiego zgodnie z logiką równowagi sił, która powstała w XIX wieku. Ze względu na ten imperialny sposób myślenia, każde ułożenie się z Rosją jest dość trudne.

VS: Czy ufa Pan w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego – zgodnie z którym ci amerykańscy żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, pójdą za was walczyć?

WW: Każdy normalny polityk powinien ufać, ale również sprawdzać. Poprosiliśmy NATO o potwierdzenie artykułu 5 od czasu naszego przystąpienia w 1999 r., i wreszcie zostało to spełnione podczas ostatniego szczytu NATO w Warszawie. Sojusz wysłał żołnierzy do Polski i państw bałtyckich, a USA wysłały brygadę pancerną, także przysłanie systemu antyrakietowego jest uzgadniane. Jest to konkretny dowód zaangażowania, o którym mowa w art. 5.

VS: Czy to wystarczy? Wspólne wojskowe ćwiczenia Białorusi i Rosji, Zapad-2017, z udziałem dziesiątek tysięcy żołnierzy właśnie skończyły się na waszym zapleczu.

WW: To wystarczy, by sprostać konfliktowi o niskim natężeniu lub kilku operacjom hybrydowym. Ale nie wystarczy, aby zmierzyć się z wielkim konfliktem, takim jaki ćwiczono podczas Zapadu. Dlatego uzgodniliśmy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergem, że musimy dać temu odpowiedź.

VS: Czy uważa Pan, że prezydent Trump, jako główny decydent w NATO, jest na to gotowy?

WW: Nie ma jeszcze decyzji, ale dyskusje już się rozpoczęły. Jeśli więc dyplomacja zawiedzie i Rosja nadal będzie robić to, co dotychczas robiła, powinniśmy nie tylko dyskutować, ale wysłać dodatkowe siły do tego ​​regionu.

VS: „Jeśli dyplomacja zawiedzie”. Czy poważnie Pan tak myśli?

WW: Jako dyplomata powinienem być optymistą. Gdybym nie był optymistą, prawdopodobnie pracowałbym jako dziennikarz.

VS: Dziękuję… Katastrofa smoleńska w 2010 roku jest kolejnym delikatnym elementem relacji polsko-rosyjskich. Szef rządzącej partii PiS, Jarosław Kaczyński, powiedział któregoś razu „możemy nigdy nie poznać prawdy”. Czy oznacza koniec pewnej ery?

WW: Nie będę oceniał tego stwierdzenia. Mogę powiedzieć, że poprzedni rząd nie zrobił wszystkiego co w jego mocy dla wyjaśnienia i rozwiązania sytuacji. W ministerstwie nie znalazłem żadnych dokumentów, które mogłyby udowodnić, że moi poprzednicy starali się dojść do prawdy. Stracili pięć lat, ponieważ, na przykład, pozwolili Rosjanom prowadzić śledztwo. Nasz przekaz jest jasny: dopóki nie oddadzą nam samolotu, zachowujemy prawo do myślenia, że ​​coś było nie w porządku i możemy to im to zarzucać.

VS: Czy jest Pan wśród tych, którzy uważają, że poprzedni rząd – w tym premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – był „zamieszany” w Smoleńsk?

WW: Pan Tusk złożył wizytę w Rosji na trzy dni przed katastrofą, która została uznana za oficjalną wizytę państwową, a wizyta prezydenta Kaczyńskiego została uznana jedynie za osobistą pielgrzymkę. Dlatego też jest całkiem prawdopodobne, że środki bezpieczeństwa były różne. I podczas dwóch kampanii wyborczych po katastrofie, oddanie Rosjanom śledztwa było dla nich nawet korzystne, ponieważ nie musieli się tłumaczyć z braku wyników.

VS: Tej wiosny w Radzie Europejskiej Węgry poparły ponowny wybór Donalda Tuska, którego nazywał Pan „ikoną zła i głupoty”.

WW: To moje słowa?

VS: Wspomniał Pan o tym w wywiadzie radiowym w styczniu. A więc był Pan zaskoczony, że Orban głosował na Tuska?

WW: Fidesz jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej, dlatego rozumiem, że postępował zgodnie z dyrektywą Angeli Merkel i innych przywódców partii.

VS: A więc to była dyrektywa pani Merkel.

WW: Mogła być.

VS: Skąd Pan to wie?

WW: Nie wiem tego.

VS: Jednak to była Pańska pierwsza myśl.

WW: Rozmawialiśmy o tym z premierem Orbanem i on zna naszą opinię: jest nam smutno, że tak przyjazny kraj i partia otwarcie popierają Tuska, który był kandydatem poprzedniego polskiego rządu, a nie naszego. W rzeczywistości nie było nawet właściwego głosowania.

VS: 27:1. Tak nazwali to Polacy.

WW: Padło tylko pytanie, kto jest przeciwko niemu.

VS: Węgry nie były. Nawiasem mówiąc, czy Viktor Orban obiecał, że nie poprze Tuska?

WW: Napisał niejednoznaczny – ale nie publiczny – list w tej kwestii do polskiej premier Beaty Szydło, ale nie było w nim otwartej obietnicy.

VS: Polska i Węgry podzielają tę samą opinię na temat migracji, chociaż w latach 90. udało się zintegrować w Polsce około 100 000 czeczeńskich uchodźców. Dlaczego teraz się boicie?

WW: Większość Czeczenów wyjechała na Zachód, a pozostali mają płytką muzułmańską tożsamość. Także ataki terrorystyczne nie były wówczas metodą działania.

VS: Cóż, jeśli ktoś pamięta coś o Czeczenach, to były ataki terrorystyczne.

WW: Ale wiele z nich to rosyjskie prowokacje. Ci, którzy pozostali w Polsce, nie dokonali żadnych ataków.

VS: A dlaczego Syryjczycy mieliby to robić? Oni też wyjeżdżają na Zachód.

WW: Wobec tego dlaczego Bruksela próbuje przysłać ich tutaj za wszelką cenę? Dwa lata temu Komisja Europejska popełniła straszliwy błąd, określając tych ludzi jako uchodźców, chociaż tylko kilka procent z nich to prawdziwi uchodźcy. Bóg wie, dlaczego to zrobili.

VS: A Pan oczywiście podejrzewa, że …

WW: Są spekulacje. Przyczyny społeczne i humanitarne; niektóre kraje czują się winne z powodu ich imperialnej przeszłości lub z powodu zbrodni wojennych i holokaustu; Soros.

VS: Proszę nie mówić, że wierzy Pan w plan Sorosa.

WW: Nie wierzę w żadne spekulacje, po prostu wymieniam je. Nie wiem, która jest prawdą. Nie jest również jasne, dlaczego Komisja uważa tylko mieszkańców Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a nie Ukraińców za uchodźców. W Polsce mieszka około 1 mln Ukraińców.

VS: Wśród nich tylko 16 osób otrzymało azyl.

WW: Może więcej. Ale dlaczego ten milion ludzi tu przybył? Ze względu na trudności spowodowane wojną.

VS: I witacie ich z otwartymi ramionami, ponieważ wasza gospodarka bardzo ich potrzebuje.

WW: To nie jedyny powód. Ale dlaczego Ukrainiec nie może być traktowany tak samo jak Libijczyk na przykład? Nie możemy akceptować podwójnych standardów.

VS: Czy nie wyobcujecie się tym samym?

WW: W jaki sposób?

VS: Jesteście wymieniani razem z Węgrami.

WW: I co z tego? Niedawno przybyło do Warszawy dziesięciu ministrów spraw zagranicznych, a potem przed wyjazdem do Londynu spotkałem 14 moich kolegów w Budapeszcie. Nie mam nawet czasu dla mojej rodziny.

VS: Więc nie boi się Pan artykułu 7 [nałożenia sankcji przez UE na Polskę – red.].

WW: Ani trochę.

VS: Czy dlatego, że Orban obiecał veto?

WW: Jest to jeden z powodów.

VS: Czy to nie jest niejednoznaczna obietnica – tak jak jego wcześniejszy list?

WW: Nie. To była jego jawna obietnica.

CZYTAJ TAKŻE: Waszczykowski udzielił wywiadu rosyjskiej prasie. Mówił m.in. o Patriotach, UPA i ociepleniu stosunków z Rosją

Kresy.pl / Heti Valasz

Poznaniak74 @Poznaniak74:
Cóż na to rzec, SKOŃCZONY DYPLOMATOŁ i tyle…

tagore @tagore:
Rzeczowe ,nie widzę tu groźby dla Orbana.

Monroe @Monroe:
@tagore Chodzi o to?: „VS: …, ale wtedy nie był [Orban] określany jako przyjaciel rosyjskiego prezydenta. WW: My też go tak nie określamy. …. Ale jeśli będzie alternatywa, a Węgry z niej nie skorzystają, możemy zmienić zdanie. „

bob @bob:
wwwrrrr oficjalny wywiad a ten debil o Sorosie jakieś plotki prywatne listy facet łamie wszystkie zasady dyplomacji plecie co mu ślina na język przyniesie. Co najgorsze na ważne pytania np o sprzeciw wobec emigracji/ustawie o szkolnictwie czy stosunkach z Rosją nie potrafi rzeczowo odpowiedzieć i ten jakaś gęsi pęd do kolizji z Rosją która dla nas oznacza katastrofę dokładnie jak debile z Niemcami w 39 podpuszczani przez Francję i Wielką Brytanię

Gaetano @Gaetano:
@bob Zgadza się. Ponadto, gdy Węgrzy wstrzymają się od głosu w ważnym głosowaniu w ue, co de facto oznacza poparcie inicjatywy komisarzy, to te szumowiny mogą rozpętać kampanię wystąpienia z ue, która jaka jest, każdy widzi, ale coś jednak znaczy.

bob @bob:
I tak wszystko przebija tekst „szczerze mówiąc – brzmi trochę nienaturalnie dla mnie ” dla tego prostaka nie z tej ziemi szurzyk na pewno brzmi naturalniej co to za tekst dyplomaty idea Międzymorza z tym głupkiem!? zapomnijcie …

Monroe @Monroe:
@bob ‚mają znacznie więcej szkół, w których węgierski jest językiem głównym, który – szczerze mówiąc – brzmi trochę nienaturalnie dla mnie. ” – Myślę, że to błąd w tłumaczeniu (z angielskiego, w którym przeprowadzano wywiad?). Zamiast ‚który’ powinno być ‚co’. I wówczas to nie język węgierski zadziwia WW, ale fakt, że język mniejszości jest językiem głównym w szkole.

bob @bob:
@Monroe tam jest BRZMI !! więc trudno tu o błąd w tłumaczeniu używanie języka mniejszości w szkołach mniejszości brzmi nienaturalnie coś pokrętnie próbujesz go tłumaczyć

Monroe @Monroe:
@bob Spojrzałem do tekstu powyżej i widzę, że Redakcja się ze mną zgodziła. Po prostu ‚co’ zamiast ‚który’ brzmi sensowniej w kontekście akapitu, a pomyłkę tłumacza nietrudno zrozumieć, jeżeli w oryginale było ‚that’. Inna rzecz, że nawet i taka wypowiedź nie powinna była paść z ust polskiego dyplomaty, bo walka o standardy dla Węgrów to pośrednio walka o nasze. I szef polskiej dyplomacji dobrowolnie, jednostronnie je zaniża.

…..

https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-chorwacji-putina-trojmorze-moze-wspolpracowac-rosja/

https://kresy.pl/wydarzenia/spotkanie-prezydentow-chorwacji-rosji-soczi-zagrzeb-chce-rozszerzyc-wspolprace-gospodarcza/

https://wpolityce.pl/polityka/363323-waszczykowski-polsko-armenskie-relacje-gospodarcze-maja-znaczny-potencjal-rozwoju

http://stefczyk.info/wiadomosci/swiat/szef-msz-w-gruzji-o-partnerstwie-wschodnim-i-stosunkach-z-rosja,21459301966?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget

https://kresy.pl/wydarzenia/waszczykowski-stanowisko-tuska-ws-jednosci-ue-rowniez-nasza-polityka/

https://kresy.pl/wydarzenia/wladimir-putin-dopuszcze-rzezi-donbasie/

https://kresy.pl/wydarzenia/wyrok-zerwanie-ukrainskiej-flagi-sad-nawolywanie-nienawisci/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainie-trzykrotnie-wzrosla-liczba-notowanych-przypadkow-handlu-ludzmi/

http://kresy.pl/wydarzenia/ukrainska-zywnosc-moze-zdestabilizowac-polski-rynek/

http://wgospodarce.pl/informacje/41228-ukraina-ujawnila-jaka-bron-chce-dostac-od-usa

https://wpolityce.pl/swiat/361095-lista-uzbrojenia-ktorego-oczekuje-ukraina-wyslana-do-usa-sa-na-niej-min-srodki-rozpoznania-powietrznego-i-systemy-przeciwczolgowe

https://wpolityce.pl/polityka/363092-cbos-84-proc-za-ograniczeniem-dostepu-do-broni-palnej-11-proc-za-liberalizacja-przepisow

https://wpolityce.pl/polityka/361042-cejrowski-ograniczenie-dostepu-do-broni-wszystkim-by-przestepca-jej-nie-dostal-jest-koncepcja-idiotyczna

http://wgospodarce.pl/informacje/41492-ustawa-o-broni-ostrzal-wp-z-ostrej-amunicji

http://wgospodarce.pl/informacje/41520-polska-sie-zbroi-agresja-rosji-jest-realna

 

20 thoughts on “598 Orban to przyjaciel Putina, tako w domyśle rzecze Waszczykowski, czyli nowa mocarstwowa polityka polska i koniec Międzymorza

 1. zefir @zefir:
  Działając zgodnie z prawami rynku w handlu skroplonym gazem, jesteśmy wszyscy artystycznie robieni w jaja, przez cwaniaków sorosów, Rossów, rajskich Nawigatorów, działających pod ochronnym parasolem Hegemona.

  Gaetano @Gaetano:
  Blady strach padł na polskojęzycznych. Jak to możliwe, kupiliśmy gaz od pana zza oceanu, ale okazuje się, że jest rosyjski, dlaczego nic nam nie powiedzieli? W min. Energii trwa zapewne posiedzenie sztabu antykryzysowego w tej sprawie, z udziałem ludzi maliniaka. W skrócie: rosyjski tańszy gaz jest kupowany przez amików i następnie odsprzedawany dużo drożej, z dużym zyskiem dla siebie, takim przygłupim naiwniakom, co to myśleli, że dokopią w ten sposób ruskim, kosztem polskich podatników, rzecz jasna. Ussrael niczego nie robi w ramach tzw. przyjaźni, w dodatku za pół darmo. Nie kieruje się kryteriami jakiegoś strategicznego partnerstwa. Podstawowym kryterium, mottem przewodnim, jest zysk. Co teraz; Kuwejt, Katar? O nie, nie. Błędem jest takie założenie; to na później. Teraz pan kazał kupować, cena nie gra większej roli, w przeciwnym razie papierowa armia wraz z dowództwem będzie wycofana lub przeniesiona np. do szaulisów. I tak was wasi przyjaciele elegancko wyrolowali na cacy.

  https://kresy.pl/wydarzenia/paradise-papers-lng-rosji-trafia-europy-statkach-usa/


  Navigator Ceres, jeden z gazowców Navigator Holdings Ltd. Fot. apmcdn.org

  PARADISE PAPERS: LNG Z ROSJI TRAFIA DO EUROPY NA STATKACH Z USA

  8 listopada 2017|2 komentarze|w Ameryka, Europa Zachodnia, gospodarka, polityka, Rosja, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Skroplony gaz LNG docierający do Europy na amerykańskich statkach jest kupowany w Rosji, a dostarcza je firma powiązana z sekretarzem handlu USA – podają media, powołując się na ustalenia dziennikarzy śledczych ws. Paradise Papers.

  W ramach sprawy Paradise Papers, czyli śledztwa dziennikarskiego prowadzonego przez Międzynarodowe konsorcjum dziennikarzy śledczych (ICIJ) ujawniono szczegóły transakcji dotyczących dostaw gazu skroplonego przez amerykańskie gazowce do portów w Europie Zachodniej.

  Belgijska gazeta „Le Soir” opisując wyniki dochodzenia podała, że do portu w Antwerpii w Belgii dotarły cztery amerykańskie gazowce z LNG. Nie przywiozły jednak gazu skroplonego z USA, ale surowiec wyprodukowany przez rosyjską firmę Sibur. LNG zatankowano zaś w terminalu w Ust-Łudze pod St. Petersburgiem. Gaz ten ma mieć wyższą cenę od tego, który Zachód kupuje w Gazpromie.

  Firma Sibur ma według doniesień ICIJ należeć w części (niespełna 4 proc udziałów.) do Kiriła Szamałowa, powszechnie nazywanego zięciem prezydenta Rosji, Władimira Putina. Nie został on objęty amerykańskimi sankcjami. Jest on mężem Kateriny Tichonowej, której jednak Putin nie uznał publicznie za swoją córkę. Udziałowcem Sibur jest także oligarcha Giennadij Timczenko, powiązany z Putinem.

  Dostawcą gazu, według tych doniesień, jest firma Navigator Holdings Ltd, zarejestrowana w raju podatkowym na Wyspach Marshalla. Ponad 30 proc. jej udziałów ma należeć do amerykańskiego sekretarza ds. handlu, Wilbura Rossa. Podczas negocjacji w Stanach Zjednoczonych w kwietniu br., to m.in. z nim prowadził rozmowy wicepremier Mateusz Morawiecki, ogłaszając po nich bliską perspektywę dostaw LNG z USA do Polski.

  Przeczytaj: Polska kupuje gaz LNG od Amerykanów

  Navigator Holdings Ltd reklamuje się jako posiadacz największej na świecie floty gazowców. Posiada 38 tego rodzaju statków, zdolnych do transportu LNG. Ross w latach 2012-2014 był szefem tej firmy. Sprawa jego powiązań z Rosją wzbudziła spore poruszenie w Stanach Zjednoczonych. Rzecznik departamentu handlu USA zapewniał w poniedziałek, że Ross nigdy nie brał udziału w żadnych negocjacjach z rosyjską firmą Sibur. Sam sekretarz handlu USA w rozmowie z dziennikarzami zaznaczał, że fakt, iż Sibur to rosyjska firma nie oznacza, że „tkwi w niej zło”.

  ICIJ jest organizacją międzynarodową, finansowaną m.in. przez Fundusz George’a Sorosa.

  Serwis RP.pl pisze, że „to może być największy przekręt w branży”. Zaznacza, że gaz skroplony, który dociera do Europy na amerykańskich statkach, jest kupowany faktycznie w Rosji.

  Według mediów rosyjskich opisujących tę sprawę, świadczy ona za tym, że powstające w Europie terminale LNG, w założeniu mające zmniejszyć zależność krajów UE od gazu z Rosji, „działają zgodnie z prawem rynku”. W ten sposób, że otrzymują gaz z najbliższego źródła, tj. z Rosji, a nie z USA – choć po wyższej cenie. LNG z USA miałby według takiej wersji trafiać na rynki azjatyckie.

  Czytaj również: Waszczykowski dla RIA Novosti: Amerykański gaz jest znacząco droższy od rosyjskiego

  Qz.com / rp.pl / sputniknews.com / tankershipping.com /zerohedge.com / Kresy.pl

  Polubienie

  • a to dopiero jaja z Polakow
   Niespodzianka! Amerykański gaz okazał się rosyjskim! I co teraz?

   Dywersyfikacja dostaw gazu …
   „USA dostarczają do Belgii skroplony gaz kupiony w Rosji” http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/140970,dywersyfikacja-dostaw-gazu-w-

   xxx
   Katarski gaz kosztuje nas 870$ za 1000 m/3, czyli 2.5 raza drożej niż rosyjski. Fakturuje go żyd Soros, lecz to tajemnica już poliszynela. Ot geszeft żyda Sorosa na Polsce i Polakach..

   KKK
   Jak taki super ten kontrakt to dlaczego nigdzie nie mogę znaleźć ceny za 1000 m3 ?

   Astor
   Europejskie warunki cenowe to nie powód żeby odtrąbić sukces, przecież ceny gazu w USA są niższe niż europejskie. Redakcjo nie rób sobie kpin.

   $knerus
   Jak to jest Gaz Amerykański a umowa z Brytyjczyjami? Pośrednik? I ma być taniej? CENA ministrze.

   Damian
   Ceny gazu w US są niższe niż w UE, ale jeśli uwzględnisz logistykę: transport z pól gazowych do terminala+skroplenie+transport przez Atlantyk+regazyfikacja to cena nie będzie niższa niż w UE.

   cccp
   Rosyjski gaz za us_raelską cenę.. a ciemny lud to kupił.

   Pat
   Każdy dzień przynosi informacje ,które tłumaczą wściekły atak na rząd i stanięcie prezydenta na czele zdrajców zwalczających obóz reform w Polsce.

   https://wpolityce.pl/gospodarka/368155-tchorzewski-o-przelomowym-kontrakcie-na-lng-amerykanie-zgodzili-sie-na-to-zeby-byl-on-podpisany-na-europejskich-warunkach-cenowych-wideo

   Tchórzewski o przełomowym kontrakcie na LNG: Amerykanie zgodzili się na to, żeby był on podpisany na europejskich warunkach cenowych. WIDEO

   opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


   autor: TVP Info

   Średnioterminowy kontrakt na dostawy gazu LNG z USA, jaki podpisało PGNiG, to pierwszy kontrakt tego typu, w których zastosowano europejskie warunki cenowe
   —oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. (..)

   Milczące psy
   I o to chodzi wrzeszczącym wytrzeszczom z Wrzeszcza. Moskale i Teutoni płacą tym sprzedawczykom ,którzy spluną na RP i nas,byle w łapie mieć srebrniki. Ot,”Milczące psy” -W.Łysiaka.

   stranded
   To chyba nie jest już tajemnicą, po ile ten gaz przez 5 lat będziemy kupować . Chyba ,że jest to informacja dla ciemnego ludu co wszystko kupi . Cenę proszę podać.

   PL V
   Dalej nie ma słowa o wynegocjowanej cenie! Wg PiS naród jest na to za głupi?

   I ZOSTAŁ DYREKTOREM W PZU…
   http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/zaatakowal-siekiera-sasiadow-zostal-dyrektorem-w-pzu/cm4gv62

   RZADZI NAMI RYNSZTOK
   puszcza bialowieska ? CHODZIE PATRZE PLACZE – droga na wschod jest otwarta – nikt ciebie-kaczy bolszewiku w NATO w unii nie trzyma- TAKIEGO BARBARZYNSKIEGO DURNEGO BARBARZYNSTWA NIE BYLO NAWET W PRL

   klasv
   Żegnaj liberalno-komunistyczny smogu.

   Marek
   Przecież rurociąg nie wyszedł jeszcze z etapu planowania a oni o budowie he he he ! Dwa hamerykańskie statki z LNG na rok do Świnoujścia nie spowoduje że będziemy mogli zrezygnować z ruskiego gazu.

   filemon_kot
   Chodzi o to, żeby tym razem plan się udał. Rurę z Norwegii udało się postkomunie zablokować dwa razy. Pierwszy raz SLD, drugi raz PO. Potrzeba kilka lat, żeby doprowadzić sprawę do końca, czyli jeszcze jedna kadencja. Gaz z USA i budowa rury z Norwegii, perspektywa dostaw z innych kierunków (rejon Kaukazu) pozwoli nam wynegocjować lepsze warunki z Rosją, gdy złodziejska umowa Pawlaka przestanie obowiązywać.

   ważne kiedy będzie
   Do: Marek 195.117.63. zalecam wikipedię „Baltic Pipe”. Najistotniejsze, że rurociąg leży wyłącznie w granicach morskich Polski i Danii.

   RYSK
   tak to lecialo i niech leci dalej-fantastyczna zmiana dokonuje niemożliwego,a to tylko 2 lata za nami.Jest pieknie,a bedzie cudownie-brawo JK,Szydło cały rzad.

   Kostek
   Panie Waldku Pan się nie boi, cały gazprom #kratą# za Panem stoi!

   babcia dolozyla do pieca
   Staniszkis Jarosław Kaczyński 11.11 powiedział, że przy pomocy państwa należy przekształcić naród. To typowe dla bolszewickiego totalitaryzmu, gdzie wolność uznawano za czynnik przeszkadzający

   Pawel
   to ile Polska płaci za gas jankesom ,dlaczego to tajemnica BREDNIE znowu wciska kit ,ale to nie przejdzie GOSPODARKA nie polityka nie kłamstwo szybko wychodzi na jaw

   Krzysztof1
   Umowa gazowa z USA jest oczywistym dowodem na anty-kremlowską politykę polskiego rządu pod przewodnictwem PBS.Tusk alarmując ostatnim tweetem oczywiście dowiódł, że kłamie i jątrzy.

   luxmea
   a gdzie jest tańszy gaz? W USA czy w UE? Pytam w kontekście tej ceny europejskiej na LNG..

   stary Polak
   mamy swoje 5 min. USA są wypychani z Europy przez Niemcy. Mogą tu zostać jeśli Polska będzie na tyle silna że stara UE nie przetrąci jej kręgosłupa. USA jest skazane na wzmacnianie siły polski.

   Daiana
   Do stary Polak – Twój wpis to jeden z najrozsądniejszych wypisów pod tym artykułem. Od wygranej Trumpa powtarzam dokładnie to samo co Ty.

   Brawo PiS
   Zapytajcie Pawlaka o cene jaka placimy ruskim jak jestescie tacy ciekawi. Wreszcie rzad polski a nie jak poprzednio na kolanach przed obcymi. PiS rzadzi 2 lata a ile dobrego juz zrobili.Przy wrzaskach

   w usa najtaniej….
   luxmea@luxmea poczytaj stock market….

   pisowskie brednie i kłamstwa!
   Brawo PiS 68.173.225.* podwyzki wszystkiego ,coraz drozsze zycie , patologa 500 + ,rozklad panstwa ,sciaganie banderowcow liczonych juz w milionach co takiego dobrego zrobil ten pseudo polski rzad?

   POlt
   Super może w końcu gaz będzie tańszy i nie trzeba będzie palić węglem xd

   Czesław
   Cena na europejskich warunkach, to jaka ta cena konkretna jest.

   pisowskie brednie i kłamstwa!
   POlt 87.239.222.* gdyby mial byc tanszy juz by o tym trabili tymczasem zaplacimy jeszcze wiecej! kupujemy nie wiadomo za ile i ile tylko zeby zrobic na zlosc Rosjanom a zabulimy za to my Polacy!

   pisowskie brednie i kłamstwa!
   dla tych co sie podniecaja gazem z USA za ktory zaplacimy jak za zloto! koszta transportu! http://forsal.pl/artykuly/1056069,eksperci-o-szansach-na-umowe-z-usa-amerykanski-gaz-bedzie-drogi.html

   pisowskie brednie i kłamstwa!
   komunistyczny pisowsko esbecki , kapus , donosicel i antypolska gnida na stanowisku ministra! https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/208-minister-energii-w-archiwach-sb

   madziar
   Panie Tchórzewski , czy Woźniak czasem Panu nie sprzedał bzdury ? wierdząc,że Amerykanie zgodzili się nam sprzedawać swoje LNG na warunkach rynku europejskiego ? Przecież jest jasne i oczywiste ,ze cena LNG na rynku USA jest dużo niższa niż na rynku europejskim !

   wiem
   CENA ??

   do wiem
   Opłacalne. Nie tak bardzo długo będziemy czekać na korzyści z naszych łupków bitumicznych. Droższe ale NASZE i rozwijające technologie

   madziar
   wiem , CENA JEST RYNKOWA . Nie wiem czy wiesz co to jest rynek ? w gimnazjum ci tego nie mówili ? Podano ,że wg. europejskiego rynku , a zatem na gorszych warunkach niż gdybyśmy kupowali ten LNG na warunkach rynku gazu w USA ! Podejrzewam ,ze niejaki Woźniak szef PGNiG jest albo marnym negocjatorem , skoro nie potrafił się dogadać aby LNG z USA kupować na zasadach rynku gazu w USA, a kupuje go za pośrednictwem firmy angielskiej , która kupuje przecież te LNG od USA i jak znam życie na korzystniejszych warunkach niż na rynku gazu w UE. albo wtyką , która torpeduje kupowanie gazu LNG z USA na warunkach rynku w USA. !

   madziar
   Czesław , Twoje pytanie jest bardzo naiwne , skoro pytasz o jego cenę ! Nie wiesz co to jest rynek gazu w Europie ? To dwie giełdy gazowe w Londynie i Hadze i cena z tego rynku jest ceną jaką płaci się za ten GAZ na tych giełdach. Cena gazu rosyjskiego też jest oparta na rynku ale ROPY na giełdach światowych z półrocznym opóźnieniem.Warto jednak jak stawiasz pytanie abyś się zastanowił , czy pytanie ma jakiś sens. P.S. Od ceny wyjściowej z giełd gazowych dostawcy europejscy zwykle dają jakiś procent upustu , ten upust jest tym większy im więcej go u nich kupujesz. Tego mechanizmu ( upustu ) w umowie z Rosją nie mamy i niezależnie ile od nich kupujemy gazu nie otrzymujemy żadnego upustu cenowego.

   madziar
   Panie ministrze Tchórzewski nasze służby specjalne winny przyjrzeć się panu Woźniakowi , z dwóch powodów . 1. Tenże Woźniak otworzył biuro PGNIG w Londynie , w którym umieścił swoją rodzinkę , która prawdopodobnie stoi za podpisaniem tego kontraktu na LNG USA z firmą brytyjską na warunkach rynku europejskiego 2. Dlaczego nie zawarto kontraktu z firmą z USA na warunkach rynku gazu w USA , który cenowo jest korzystniejszy niż rynek europejski gazu.Ponadto w trybie pilnym działalności PGNIG winien pzyjrzeć się NIK !! Ja nie przesądzam sprawy , być może chodzi w grę cena transportu gazowcami , ale sprawa nie wygląda na czystą.

   gość
   Brytyjczycy chcą odkupić od nas zamkniętą kopalnie przywrócić ją do życia, chodzi o ukryte pod ziemią 40mld zł! http://niewygodne.info.pl/artykul8/04129-Brytyjczycy-chca-przejac-zamknieta-kopalnie.htm

   Jastrzębiec
   Kiedy wreszcie minister uruchomi kopalnię Krupiński mającą wspaniałe zasoby? Oddawanie jej pazernym Niemcom czy Australijczykom to dywersja wobec racji skarbu państwa!

   madziar
   Jastrzebięc, bredzisz jak Piekarski na mękach. Aktualnie wydobywamy wystarczającą ilość węgla, zatem nie ma potrzeby wydatkowania pieniędzy publicznych na uruchamianie nowej kopalni. W tej sytuacji warto kopalnię sprzedać , niech się nabywca martwi komu wydobyty z tej kopalni węgiel sprzedać i uzyskać od tego inwestora należne państwu podatki.

   madziar
   Ilu tutaj znalazło się funkcjonalnych analfabetów po gimnazjum , którzy nie mają pojęcia co oznacza CENA RYNKOWA ! NIKT IM NIE POWIEDZIAŁ CO TO JEST RYNEK I JAK KSZTAŁTUJE SIĘ CENA NA RYNKU ! To dla nich czarna magia jest

   pkp
   A co zrobią Ruskie – jak zawsze, podłożą ogień pod „Most Łazienkowski”. Prymitywne ale kto im co zrobi. Skoro mówią że nie strzelali w Katyniu…

   Jastrzębiec
   Madziar; nie słyszałeś nic o obecnych zyskach w górnictwie? Nie czytałeś ile węgla kupujemy z Rosji? Nie wiesz co to antracyt? Czemuż to Niemcy tak chcą kupić te złoża? Grasz jak agent wpływu Niemiec!

   normalny
   Szkoda tylko ,że pan minister nie wspomniał o gazowaniu polskiego węgla, potencjale i udzielaniu koncesji w wygaszonych kopalniach Niemcom na „pseudo badania” itd. .O co tu chodzi ? O wielką kasę?

   madziar
   Jastrzebiec, to my wydobywamy za mało węgla koksowego ? Sądzisz że energetyczne spółki SP kupują węgiel z Rosji a nie z polskich kopalń ? Skup się , bo zwykle jest tak ,że każdy głupi sądzi po sobie.

   madziar
   normalny , faktycznie masz rację z uwagą ,że szkoda iż minister nie wspomniał o technologii gazowania węgla. W mojej opinii powodem tego ( nie wspominania ) jest osoba niejakiego Gowina, który przecież odpowiada za szkolnictwo wyższe i naukę w Polsce a nie za bardzo bierze odpowiedzialność za to za co jest odpowiedzialny.

   jaja
   gaz z rury 186 $/1000 m3 -gaz PISA z butli 390 $/1000 m3 wesolych swiat 🙂

   Polubienie

  • tagore @tagore:
   Ukraina chce być pośrednikiem sprzedającym rosyjski gaz europie podobnie jak Niemcy. Gdzie tu jest interes gospodarczy i polityczny Polski?

   uvara @uvara:
   @tagore tak tylko że nie Niemcy to największy odbiorca kontynentu z olbrzymią nadwyżką gazu, który mogą spokojnie odsprzedawać a banderowska Ukraina to gołodupiec, który ma wiecznie puste magazyny i zaprasza wszystich naiwniaków (w tym oczywiście nasz rząd) do „przechowywania” gazu w ich magazynach…. reszta Europy się na to nie nabierze.

   uvara @uvara:
   To jest normalnie jakaś banderowska komedia, czytałem ten tekst z 3 razy i dalej za cholerę nie rozumiem sensu tego pokrętnego „przedsięwzięcia”, oni nie będą już transportować ani kupować gaz z Rosji, ale chcą aby kraje UE kupujące rosyjski gaz, robiły to przez Ukrainę i korzystały z ich magazynów??? Gdzie w tym jakikolwiek sens? Leżę i kwiczę!:)

   Beresteczko1651 @Beresteczko1651:
   @uvara To dopiero będziesz leżał i kwiczał jak nasi idioci będą pierwszymi, którzy pójdą na ten złoty interes w imię wiecznego sojuszu z banderowską ukrainą a Ty i wszyscy podatnicy sfinansujemy im tę drobna przyjemność:))

   uvara @uvara:
   @Beresteczko1651 ja jestem tego pewien, przecież niedawno podpisana umowa PGNiG z ukraińskimi pustostanami magazynowymi nie pozostawia złudzeń, że to dopiero początek „owocnej współpracy”… najlepsze jest to, że ten hub to niby ma powstać za pieniądze unijne… czyli nie dość że my mamy im płacić za pośrednictwo pomimo wygaśnięcia ukraińskiej umowy z Gazpromem, to jeszcze całość zostanie sfinansowana przez za djengi Jewrosojuzu… Waltzman jest geniuszem byznesu!:)

   https://kresy.pl/wydarzenia/wicepremier-ukrainy-stworzymy-wschodnioeuropejski-hub-gazowy/


   Zdj. ilustracyjne. Fot. interfax.ru

   WICEPREMIER UKRAINY: STWORZYMY WSCHODNIOEUROPEJSKI HUB GAZOWY

   22 listopada 2017|7 komentarzy|w gospodarka, polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

   Wicepremier Wołodymyr Kistion oprócz stworzenia huba gazowego zapowiedział zwiększenie wydobycia gazu do 35 mld metrów sześciennych rocznie.

   Kistion oświadczył w środę podczas posiedzenia rządu: Naszym celem jest międzynarodowy hub gazowy, który nazwałbym wschodnioeuropejskim hubem gazowym. Jest to idealny i perspektywiczny model rynku gazowego dla Ukrainy.

   Wicepremier podkreśla, że Ukraina, która wydobywa średnio 20 mld m sześc. gazu rocznie, planuje do 2035 roku podnieść wydobycie do poziomu 35 mld m sześc. Jednocześnie planowane jest ograniczenie zużycia do 30 mld m sześc., ma pozwolić na eksport 5 mld m sześc. błękitnego paliwa.

   CZYTAJ TAKŻE: PGNiG zawarło umowę o korzystaniu z ukraińskich magazynów gazu

   Jest to potwierdzenie słów prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który we wrześniu tego roku oświadczył, że Kijów chce, by po skończeniu się kontraktu z Gazpromem państwa UE kupowały od niego gaz na wschodniej granicy Ukrainy. W związku z tym, że kontrakt kończy się w 2019 roku, chcemy z pomocą Unii Europejskiej przeprowadzić rewolucyjną zmianę w organizacji tranzytu gazu – powiedział ukraiński przywódca.

   Prezydent Ukrainy tłumaczył, że jego kraj chce sprzedawać usługi tranzytowe państwom unijnym, a nie Rosji. Europejskie firmy, kupujące rosyjski gaz na wschodniej granicy Ukrainy, miałby możliwość przechowywania go w ukraińskich zbiornikach podziemnych.

   Kresy.pl / forsal.pl

   gotan @gotan:
   krótko mówiąc… usrała się upadlina i płacze…

   zefir @zefir:
   Cała ta upaińska narracja gazowa to tylko banderowskie mżonki na którą dają się nabierać tylko polskie gazowe matołki.Rozważmy pokrótce o co banderowcom chodzi.Sami określają własne docelowe gazowe zużycie na ok 30 mld m.sześć/rok tj w przybliżeniu 2x większe niż Polska.Własne aktualne wydobycie oceniają na ok 20mld m.sześć. i chcą je zwiększyć do ok 35 mld m.sześć.-oceniam,że szanse mają.Gdy to uzyskają staną się gazowo samowystarczalni,nawet z ok 5-cio mld nadwyżką gazu własnego.Co więc banderowców kusi?Otóż 2-e sprawy.Pierwsza to olbrzymie magazyny gazowe (pojemność 32-35 mld m.sześć.),które w spadku po sovieckim raju mają,a które praktycznie stoją puste,zapełnione są tylko w ok 20%-ach,zanosi się na zapełnienie zerowe. Po drugie to gazociąg „Braterstwo” biegnący przez ich terytorium w kierunku Słowacji,przesyłający rosyjski gaz ziemny do Europy Środk. i Zachodniej,o olbrzymiej zdolności przesyłowej do ok.150 mld m.sześć gazu/rok.Za tranzyt tego gazu upaina od Rosji kasuje ok.2-3 mld USD/rok.To bardzo istotny zastrzyk kasy dla rozwiniętej gospodarki banderlandu.Ta kasa jednak banderowcom nie smakuje gdyż pochodzi od Rosji-a pfe.Pogłówkowali więc i postanowili przejąć gaz rosyjski na granicy z Rosją by stać się hubem gazowym dla unijnej Europy i już się delektują,że wyższą kasę od niej zainkasują.Za przesył i magazynowanie tego gazu suta kasa im się należy,tak uważają.Jednego tylko ta chora banderowska narracja pod uwagę nie bierze,że Rosja ma zamiar zamknąć całkowicie dopływ swojego gazu ziemnego do rurociągu ‚Braterstwo”.Ale tu już wkraczamy w dalszy obszar rozważań,w którym Polska aktywny udział bierze i banderowcom się podkłada.

   https://wpolityce.pl/polityka/368256-nasz-wywiad-szewczak-o-kontrakcie-na-dostawy-lng-ataki-europejskich-mediow-i-politykow-sa-powodowane-naszymi-bliskimi-relacjami-z-usa

   https://wpolityce.pl/polityka/368228-nasz-wywiad-szczerski-o-umowie-gazowej-z-usa-takie-kontrakty-potrzebuja-parasola-politycznego-zapewnil-go-prezydent-andrzej-duda-i-polski-rzad

   https://wpolityce.pl/gospodarka/368261-nasz-wywiad-marcin-roszkowski-o-kontrakcie-na-dostawe-lng-z-usa-wyglada-na-to-ze-tych-kontraktow-bedzie-wiecej

   https://wpolityce.pl/polityka/368366-nasz-wywiad-minister-naimski-podpisanie-srednioterminowego-kontraktu-pgnig-z-amerykanska-spolka-jest-przelomowe

   Polubienie

  • ciekawy 2017-11-24 15:13
   jaki gaz ma „hubowć” Ukraina ? Darmowy z Polski czy rosyjski ze Słowacji, bo Rosjanie na pewno im nie sprzedadzą swojego mając na uwadze niespłacone zaległości i kradzież ???

   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraina-hub-gazowy-polska,2,0,2391554.html

   Ukraina chce być wielkim hubem gazowym. Polska musi zmienić plany
   Polska również ma ambicje stania się kluczowym węzłem gazowym dla regionu.


   FOT. LASKI DIFFUSION/EASTNEWS

   Polska również ma ambicje stania się kluczowym węzłem gazowym dla regionu.
   Wicepremier Ukrainy Wołodymyr Kistion przedstawił strategię, w której jego kraj ma stać się strategicznym węzłem dla dystrybucji błękitnego paliwa. Zwiększy wydobycie, obniży spożycie i spotęguje eksport. Polskie ambicje wcale nie są mniejsze. Czy staniemy się konkurentami? Może się okazać, że będziemy musieli zmienić strategię.

   Obecnie Ukraina wydobywa każdego roku około 20 mld m3 gazu. Jej plany są jednak znacznie większe. W ciągu najbliższych 17 lat zamierza zwiększyć wydobycie o kolejne 15 mld m3. Ukraiński wicepremier Wołodymyr Kistion chce, aby do 2035 roku Ukraina wydobywała 35 mld m3 błękitnego paliwa – donosi PAP.

   Jednocześnie Kistion zapowiedział, że jego kraj zmniejszy zużycie gazu do poziomu 30 mld m3. To wszystko dałoby 5 mld m3 nadwyżki, którą można by wysłać na Zachód. (…)

   adam 2017-11-24 19:08
   Polska i stabilność polityczna… w reżyserii pis… dobre!

   bogu 2017-11-24 18:59
   A co będzie jak Ukraińcy znowu ruszą i zaczna wyżynać Polaków ?

   skończyć z tym raz na zawsze 2017-11-24 18:58
   przecież my mamy zdrajców nie tylko w UE ale na wschodzie: Slawko Nowaczenko czy chociażbyBalcertek, jeszcze paru innych uciekło i robią krecią robotę Polsce

   Lwowiak 2017-11-24 18:55
   Ukraina jak wiedzą ludzie mądrzy jest uzależniona od Rosji w dostawach gazowych w prawie 70 % , i nawet gdyby zwiększyła wydobycie własne o 100 % co jest możliwe na przestrzeni przyszłych 10 lat to i tak sporo będzie jej brakowało żeby uniezależnić się od Rosji ! A na dostawy z innych byłych radzieckich republik Rosja na pewno nie wyrazi zgody politycznej i prędzej zbrojnie zaatakuje Ukrainę niż pozwoli jej robić własne interesy !

   EMERYTKA 70 2017-11-24 19:58
   przecież ten gaz skroplony z USA to z tych łupków … co to zniszczeli system ekologiczny wewnątrz ziemi i poza tym 4 razy droższy …. ale o tym tak mało ….mówią … Postawieni przed faktem dokonanym …. podwyżką … to dopiero będzie PATRIOTYZM !!!!

   Polubienie

  • Mru mru 87.205.37.*za godzinę
   Zeman to komuch, w Czechach nadal rządzi poskomuna. Potrzeba tam dobrej zmiany, takiej jak u nas.

   henrykus1943@henrykus1943godzinę temu
   No to rzeczywiście mamy sojuszników-pepikom nigdy nie można wierzyć.

   Hart 87.207.179.*za kilka sekund
   Czech dba o czeskie interesy. Nic w tym dziwnego

   https://wpolityce.pl/swiat/368727-prezydent-czech-popiera-nord-stream-2-sprzeciw-jest-w-polsce-u-nas-nie

   Prezydent Czech popiera Nord Stream 2. „Sprzeciw jest w Polsce, u nas nie”

   opublikowano: wczoraj


   autor: gazprom.com autor: gazprom.com

   Prezydent Czech Milosz Zeman podczas wizyty w Rosji wyraził, w imieniu swojego kraju, poparcie dla planowanego gazociągu Nord Stream 2, który ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego – podały w piątek media rosyjskie.

   Jak poinformował czeski portal Info.cz, Zeman wyraził poparcie dla Nord Stream 2 w czwartek, w wypowiedzi dla czeskiej stacji telewizyjnej Barrandov. Pytany, czy istnieje sprzeciw wobec budowy Nord Stream 2, odpowiedział:

   W Polsce tak, u nas nie. (…) Cieszę się, że mogę państwa poinformować, iż także po konsultacji z ministrem przemysłu i handlu wyraziłem pełne poparcie Republiki Czeskiej dla gazociągu Nord Stream 2 – byśmy byli ściśli – dlatego, że dla Republiki Czeskiej oznaczałoby to korzyść ekonomiczną w wysokości około 1 miliarda euro

   — cytuje jego słowa portal Parlamentni listy.cz.

   Tak więc rozumiem, że Polska już troszkę ucierpiała przez to, iż wskutek sporów o opłaty tranzytowe – a ten poprzedni gazociąg wiódł przez Morze Bałtyckie, a nie przez polskie terytorium, a jak państwo wiecie Morze Bałtyckie jest bardzo tolerancyjne, gdyż opłat tranzytowych nie pobiera – zatem z tego wynika, że da się zrozumieć opór Polski wobec tego produktu. Ale powtarzam państwu ponownie, że podobnie, jak (były kanclerz Niemiec) Gerhard Schroeder również ja, zdecydowanie popieram ten projekt z powodów, które właśnie przytoczyłem i cieszę się, że wspiera mnie w tym minister przemysłu i handlu.

   Zeman kończy w piątek kilkudniową wizytę w Rosji, w trakcie której spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem i premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Strona rosyjska podawała w materiałach, przygotowanych na spotkanie prezydentów, że Moskwa prowadzi konsultacje z Czechami w sprawie wsparcia dla Nord Stream 2, dotyczące wykorzystania czeskiego systemu gazociągów w tranzycie gazu.

   Nord Stream 2 – licząca 1200 km dwunitkowa magistrala gazowa – ma być gotowy do końca 2019 roku. Gazociąg ten zwiększyłby dwukrotnie ilość gazu, który Rosja mogłyby dostarczyć przez Bałtyk do Niemiec. Po 2019 roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi, obawiając się, że zwiększy on uzależnienie Europy od Rosji.

   mly/PAP

   http://wgospodarce.pl/informacje/43111-prezydent-czech-poparl-nord-stream-2

   https://kresy.pl/wydarzenia/rosjanie-nord-stream-pracuje-110-proc-swojej-mocy-przesylowej/

   https://wpolityce.pl/polityka/368690-zamknieto-przestrzen-powietrzna-nad-terminalem-lng-w-swinoujsciu

   https://wpolityce.pl/gospodarka/368681-unijne-wsparcie-dla-polskich-inwestycji-energetycznych-polski-terminal-lng-i-baltic-pipe-na-liscie-projektow-ue

   https://wpolityce.pl/gospodarka/368626-minister-piotr-naimski-o-kontrakcie-pgnig-amerykanski-gaz-skroplony-bedzie-konkurencyjny-cenowo-na-europejskim-rynku

   Polubienie

 2. jazmig @jazmig:
  To jest prawidłowe działanie. Skoro wydobycie w Polsce jest droższe, niż światowe ceny węgla loco port w Gdańsku, to nie ma sensu topić ogromnych pieniędzy w kopalniach, skoro lepszy węgiel można taniej kupić za granicą. Równie dobrze moglibyśmy postawić olbrzymie szklarnie i hodować własne pomarańcze, mandarynki itp. zamiast je importować z Hiszpanii oraz innych ciepłych krajów.

  tagore @tagore:
  Jaki ma sens publikowanie tego tekstu ,import rzędu 12-14 % krajowego wydobycia nie stanowi problemu jest po prostu racjonalny przy obecnych cenach.

  https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/zamykamy-kopalnie-by-importowac-wegiel-rosji/


  Rośnie import węgla, głównei z Rosji, foto: pixabay.com

  ZAMYKAMY KOPALNIE BY IMPORTOWAĆ WĘGIEL Z ROSJI

  19 listopada 2017|2 komentarze|w gospodarka, Polska, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  W Polsce spada wydobycie węgla. W związku z tym gwałtownie rośnie import tego surowca. Do Polski kupowany jest przede wszystkim węgiel z Rosji.

  Dziennik „Rzeczpospolita” przytacza dane na temat importu węgla do Polski zebrane przez Eurostat. Wynika z nich, że od stycznia do września bieżącego roku do Polski importowano 8,5 mln ton węgla. To aż o 42% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Głównym źródłem importowanego węgla była Rosją, na którą przypadało aż 65% kupionego przez polskie podmioty węgla. Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, we wrześniu polscy importerzy sprowadzili z Rosji o 121% węgla więcej niż rok wcześniej. W skali dziewięciu miesięcy wzrost importu z Rosji wyniósł 54%, do 5,5 mln ton. O gwałtownym wzroście importu węgla z Rosji pisaliśmy też na naszym portalu.

  15% importowanego węgla przyjechało do Polski z Australii, po 7% z Kolumbii i USA, 2% z Czech, 1% z Kanady i 3% z innych państw. Ministerstwo Energii wydało już zgodę na import kolejnych ton węgla z USA.

  Gazeta podkreśla, że „zwiększony import to efekt kłopotów wydobywczych w polskich kopalniach, zwłaszcza tych należących do Polskiej Grupy Górniczej. Te zaś są pokłosiem m.in. braku inwestycji w ostatnich latach w nowe fronty wydobywcze oraz trudnych warunków geologicznych”. Z powodu braku dostatecznej ilości taboru oraz remontów torów, polskie koleje nie są w stanie przewieźć dostatecznej ilości węgla. „Rzeczpospolita” przytacza komunikaty niektórych elektrowni i koncernów energetycznych, piszących o brakach w zaopatrzeniu czy nawet zagrożeniu dla bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.

  Gazeta przypomina, że jeszcze w 2000 roku w Polsce wydobyto 103,3 mln ton węgla. W ciągu 17 lat wydobycie węgla w naszym kraju spadło do 67 mln ton. Brak surowca odbije się na jego cenie. „Istotny wzrost cen węgla jest nieunikniony. Ceny tego surowca na światowych rynkach są wyraźnie wyższe niż przed rokiem, a dodatkowo polskiego węgla brakuje” – powiedział „Rzeczpospolitej” Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

  rp.pl/kresy.pl

  https://kresy.pl/wydarzenia/dgp-brytyjczycy-zainteresowani-reaktywacja-zamknietych-kopaln-wegla-polsce/

  Polubienie

 3. Teraz każdy jest „ruskim szpiegiem” albo chociaz trollem… Taka moda… albo jakiś wirus…

  https://kresy.pl/wydarzenia/giertych-pis-dziala-rzecz-kremla-kontakty-wylacznie-prorosyjskimi-politykami-amerykanskimi/


  Kreml. Fot. rfel.org

  GIERTYCH: PIS DZIAŁA NA RZECZ KREMLA, MA „KONTAKTY WYŁĄCZNIE Z PROROSYJSKIMI POLITYKAMI AMERYKAŃSKIMI”

  20 listopada 2017|1 Komentarz|w polityka, Polska, Rosja, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Roman Giertych skomentował na Facebooku słowa Donalda Tuska.

  Jak napisał Giertych: „Ktoś wreszcie powiedział to głośno. Dotychczas udawaliśmy, że nic specjalnego się nie dzieje. Ot, w Polsce nastąpiła zmiana rządu, a ten realizuje swój program. Tymczasem prawda jest brutalna. Żadni agenci Putina nie działaliby inaczej niż PiS”. (…)

  jwu @jwu:
  Rosja okupuje wschodnią Ukrainę ?Panie mecenasie tą retoryką wpisuje się Pan w banderowską propagandę.Szkoda,że nie dodał Pan tego ,jak „dzielni” Ukraińcy bronią Polski i całej Europy przed imperializmem rosyjskim?

  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/tusk-pyta-pis-realizuje-plan-kremla/


  Donald Tusk, foto: wikimedia.org

  TUSK PYTA CZY PIS REALIZUJE „PLAN KREMLA”

  19 listopada 2017|6 komentarzy|w polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Donald Tusk sformułował na Twitterze uwagę, w której dwuznacznie skrytykował politykę zagraniczną obecnego rządu Polski.

  Pisząc o polityce zagranicznej rządu PiS, Tusk postanowił zaakcentować między innymi jego werbalnie twardsze, w ostatnich tygodniach, stanowisko wobec Ukrainy. Przewodniczący Rady Europejskiej nie jest jednak zadowolony z takie zmiany tonu w relacjach ze wschodnim sąsiadem pisząc o „ostrym sporze z Ukrainą”. (…)

  Mazowszanin jeden @Mazowszanin jeden:
  Tusk usiłuje ponownie zaistnieć w polskiej polityce wiedząc, że jego dni w Brukseli są raczej policzone i przestał być potrzebny bezdzietnej grossmutter.

  tagore @tagore:
  Ciekawe czego będzie dotyczył nakaz aresztowania Tuska.

  Mazowszanin jeden @Mazowszanin jeden:
  @tagore Powodów zapewne jest multum, jednak poważny zarzut może wynikać z niedopełnienia obowiązków jako premiera nadzorującego SKW przy zawieraniu umowy z FSB?

  jaro7 @jaro7:
  Jak to jest Tusk i wy z PO że dostajecie spazmów i histerii na „polski nacjonlizm” a z drugiej strony wspieracie nacjonalizm upaiński 100 razy gorszy od polskiego? ?? Aberracja. Poza tym teraz ujmujesz się Tusk za facetem który jest ANTYPOLAKIEM i do tego banderofilem!!! wy chcecie wrócić do władzy???? Jestem przeciwnikiem PiS właśnie dlatego że też wspierają Bandero-land, ale na was na pewno nie zagłosuję ani żaden Polak patriota.

  jwu @jwu:
  @jaro7 Mam podobnie.Z tą tylko różnicą ,że zachowanie PiS wobec Ukrainy ,tłumaczę sobie naciskami z ambasady pewnego mocarstwa ,a nie BANDEROFILIĄ (tak powszechną u polityków PO i Nowoczesnej).

  budulaj @budulaj:
  jaro, ja też nie będę głosować na te obie partie

  https://wpolityce.pl/polityka/367861-rzecznik-rzadu-donald-tusk-jawnie-przeciwstawia-sie-polskiemu-interesowi-narodowemu-polskiej-racji-stanu

  https://wpolityce.pl/polityka/367828-donald-tusk-nie-spi-spokojnie-jak-sobie-poscielesz-tak-sie-wyspisz-i-tak-dobrze-ze-na-miekkim

  https://wpolityce.pl/polityka/367832-na-zlodzieju-czapka-gore-czyli-tusk-tweetuje-o-realizacji-przez-pis-strategii-putina

  https://wpolityce.pl/polityka/367883-wicepremier-glinski-o-wpisie-tuska-to-sa-absurdalne-zarzuty-w-ktorych-jest-czysto-polityczny-cel-zeby-w-polsce-sie-gotowalo

  https://wpolityce.pl/polityka/367802-zlecenie-z-moskwy-nie-mial-nigdy-putin-bardziej-skutecznego-wspolpracownika-swoich-planow-wobec-polski-anizeli-tusk

  https://wpolityce.pl/polityka/367800-porzucajac-urzad-premiera-tusk-otworzyl-pis-droge-do-zwyciestwa-w-jego-logice-pomogl-zrealizowac-plan-kremla

  https://wpolityce.pl/polityka/367807-prof-maliszewski-pyta-o-wpis-tuska-nerwowosc-utrata-sluchu-spolecznego-czy-wynajeta-agencja-do-obslugi-konta

  https://wpolityce.pl/polityka/367794-swiecicki-zarzuca-polityka-pis-jest-na-reke-putinowi-odpowiada-mu-pek-czy-tusk-nie-zdaje-sobie-sprawy-ze-szkodzi-polsce

  https://wpolityce.pl/polityka/367837-mariusz-blaszczak-w-studiu-wpolscepl-tuska-mozna-traktowac-jako-czlowieka-ktory-wpisuje-sie-w-tendencje-rosyjskie-wideo

  https://wpolityce.pl/polityka/367831-prof-krasnodebski-w-pe-sa-sily-bardzo-zainteresowane-tym-zeby-polsce-odebrac-prawo-glosu-naganiaczem-jest-niejaki-donald-tusk

  https://wpolityce.pl/polityka/367796-neumann-wychwala-tuska-robi-wiecej-dla-polski-niz-caly-rzad-i-pis-razem-wziete-czy-oprocz-posady-dla-siebie-cos-zalatwil

  https://wpolityce.pl/polityka/367851-nowoczesna-staje-w-obronie-tuska-lubnauer-w-jednym-tweecie-zawarl-wszystko-co-jest-podsumowaniem-rzadow-pis

  https://wpolityce.pl/polityka/367838-wiceminister-dworczyk-cynizmem-jest-sugerowanie-przez-donalda-tuska-ze-w-polsce-jest-realizowany-jakis-plan-moskwy

  https://wpolityce.pl/polityka/367830-rzecznik-prezydenta-o-tusku-moze-trzeba-zrobic-akcje-zabierz-donaldowi-smartfona-re-powinna-go-zdyscyplinowac

  https://wpolityce.pl/polityka/367824-czarnecki-tusk-przestaje-byc-wiarygodny-szef-re-staje-sie-zakladnikiem-wewnatrzkrajowych-porachunkow-i-emocji-to-jest-zle-odbierane

  https://wpolityce.pl/polityka/367775-byly-dziennikarz-tvp-tusk-nie-pisalby-takich-slow-gdyby-nie-slyszal-ich-w-europejskich-stolicach-i-nie-byl-proszony-o-wyrazenie-takiego-stanowiska

  https://wpolityce.pl/polityka/367773-czarnecki-donaldowi-tuskowi-puszczaja-nerwy-od-czasu-gdy-juncker-zaczal-domagac-sie-likwidacji-stanowiska-szefa-rady-europejskiej

  https://wpolityce.pl/polityka/367820-soloch-o-tweecie-tuska-to-szkodliwe-dla-polski-i-nie-dla-rzadu-pis-tylko-dla-wszystkich-polakow-byly-premier-podcina-galaz

  https://wpolityce.pl/polityka/367763-politico-ostry-atak-donalda-tuska-na-polski-rzad-podsyca-na-nowo-spekulacje-o-jego-przyszlosci-w-krajowej-polityce

  https://wpolityce.pl/polityka/367801-minister-waszczykowski-tusk-zostal-instrumentalnie-wykorzystany-przeciwko-wladzy-w-polsce

  https://wpolityce.pl/polityka/367789-jachowicz-stanowczo-o-wpisie-tuska-to-wziecie-antypolskiego-i-antypisowskiego-sztandaru-zamierza-stac-sie-chorazym-calej-opozycji

  https://wpolityce.pl/polityka/367762-tylko-u-nas-tarczynski-tusk-ewidentnie-gra-na-niemcy-a-kasek-z-tego-otrzymuja-jeszcze-rosjanie-wpisuje-sie-w-polityke-antypolska-dzielaca-polakow

  https://wpolityce.pl/polityka/367772-minister-waszczykowski-o-wpisie-tuska-to-krzyk-frustracji-nie-moze-zaistniec-w-polityce-europejskiej-wiec-probuje-wrocic-do-polskiej-mieszac-i-ingerowac

  https://wpolityce.pl/polityka/367759-premier-szydlo-stanowczo-o-groteskowym-wpisie-tuska-donald-tusk-jako-szef-rady-europejskiej-nic-dla-polski-nie-zrobil

  https://wpolityce.pl/polityka/367757-saryusz-wolski-odpowiada-na-skandaliczny-wpis-tuska-to-kalka-z-klamliwej-i-antypolskiej-rezolucji-pe-i-donos-nie-licujacy-z-urzedem

  https://wpolityce.pl/polityka/367889-szymanski-o-wpisie-tuska-to-absolutnie-nieprofesjonalne-zachowanie-to-wychodzenie-z-roli

  Polubienie

 4. zefir @zefir:
  Swą pochwałą nie chcę szkodzić ukraińskiemu historykowi Wasylowi Rasewiczowi. Trudno jednak milczeć gdy w morzu banderowskich kłamstw i obłudy pojawia się odwaga Wasyla Rasewicza, jak iskierka nadzieji na opamiętanie prowadzące do obiektywnej i moralno-etycznej oceny historii.

  uvara @uvara:
  Jest tylko jedna spodziewana reakcja ukraińskich oficjeli: agent Kremla!

  jwu @jwu:
  Czy tylko na Ukrainie tak go nazwą ? Podejrzewam ,że wśród naszych polityków i posłów, też wielu się znajdzie ,by go tak określić ?

  uvara @uvara:
  @jwu o tak, ogólnie teraz trendy jest obwinianie za wszystkie nieszczęścia świata (tego lepszego, bo zachodniego) Rosji i jego wszędobylskich agentów.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-historyk-ludzie-o-rekach-zbrukanych-krwia-niewinnych-maja-byc-wzorem-dla-ukraincow/


  Wasyl Rasewycz

  UKRAIŃSKI HISTORYK: CZY LUDZIE O RĘKACH ZBRUKANYCH KRWIĄ NIEWINNYCH MAJĄ BYĆ WZOREM DLA UKRAIŃCÓW?

  20 listopada 2017|7 komentarzy|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Wasyl Rasewycz oskarżył politykę pamięci prowadzoną przez Wołodymyra Wjatrowycza o wybielanie Ukraińców, którzy popełniali zbrodnie i o spychanie Ukrainy na pozycję międzynarodowego pariasa.

  Wasyl Rasewycz, ukraiński historyk, pracownik wydziału historii Instytutu Ukrainoznawstwa Narodowej Akademii Nauk we Lwowie, w artykule który ukazał się w piątek na portalu zaxid.net, podważa założenia aktualnej ukraińskiej polityki historycznej.

  Nie ma tygodnia, żeby aktualna ukraińska polityka historyczna nie przynosiła naszemu państwu przykrych niespodzianek. – zauważa Rasewycz przypominając, że jej celem ma być konsolidowanie społeczeństwa wobec zagrożenia ze strony Rosji.

  u nas, mówią, wojna trwa, a nasza polityka pamięci jest podyktowana warunkami wojskowymi. Aby zwiększyć ducha walki, potrzebujemy bohaterów historycznych, którzy walczyli o niepodległość Ukrainy z bronią w ręku. Potrzebujemy tego, aby skonsolidować naród ukraiński do walki z nowym agresorem. Zgodnie z tą logiką, sąsiedzi muszą po prostu przymknąć oczy na nie zawsze szlachetne i poprawne uczynki naszych historycznych bohaterów. – pisze lwowski histotryk.

  Jednak, jak pisze Rasewycz, w warunkach II wojny światowej ci, którzy „walczyli z bronią w ręku na terenie Ukrainy”, nie byli bohaterami.

  To, na co twórcy ukraińskiej polityki historycznej proponują przymknąć oczy, w normalnym systemie zasad moralno-etycznych zasługuje często na wieczne potępienie. Tutaj bohaterami byli nie ci, którzy zabijali – bez względu na to, jak szlachetnym celem się kierowali i do czego dążyli. Jeśli brali udział w zabijaniu ludności cywilnej, czystkach etnicznych i Holokauście, a potem walczyli przeciw radzieckiemu reżimowi, może nawet nie tylko po to, by uniknąć kary za poprzednie działania – nie mogą być zaliczeni w poczet bohaterów. Dlatego, że bohaterów z przeszłości z definicji wybiera się dla celów dydaktycznych (wychowawczych). Nie tylko po to, aby pamiętać, ale i brać przykład. Ale czy chcemy, aby nowe pokolenia Ukraińców wychowywały się na takich wzorcach? (…) Czy chcemy, aby młodzi Ukraińcy traktowali jako bohaterstwo działania postaci historycznych, które brały udział w rozstrzeliwaniu cywilów, kobiet, niemowląt, młodzieży, starych i młodych; wrzucali ich do płonących chat, stodół, topili w studniach, rąbali siekierami i zarzucali im pętle na szyje? Czy zgadzamy się po prostu na dziką manipulację, kiedy złoczyńcy od nóg po głowę zbryzgani ludzką krwią, porzuciwszy haniebną służbę w ukraińskiej policji pomocniczej poszli do lasu i stali się podstawą UPA, nagle stają się biali i wchodzą do szkolnych podręczników, ale już jako heroiczni powstańcy? – pyta Rasewycz.

  Ukraiński historyk argumentuje, że oprócz wymiaru moralnego, wysuwanie OUN-UPA na piedestał jest także rewizją rezultatów II wojny światowej.

  …szybciej cały świat się od nas odwróci, niż zgodzi się na to, żeby ktoś czcił wrogów koalicji antyhitlerowskiej, albo usprawiedliwiał zbrodnie przeciwko ludzkości. – uważa.

  Rasewycz krytykuje w swoim artykule Wołodymyra Wjatrowycza. Jego zdaniem polityka historyczna uprawiana przez szefa ukraińskiego IPN „zatapia Ukrainę” niszcząc jej międzynarodowy autorytet i pozbawiając sojuszników. W opinii Rasewycza taka polityka tworzy z Ukrainy międzynarodowego pariasa.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński polityk: Zagraliśmy się Banderą i zamknęli nam drogę do Europy

  Kresy.pl / zaxid.net

  Laszka @U.D:
  I wystarczyla tak niewiele, ze strony Polski, zeby ludzie na Ukrainie przestali sie bac. Choc to dopiera taka „jaskolka”, ale juz druga. Moze bedzie ich wiecej i przyjdzie wiosna?? Tylko jak przekonac mlodych ludzi wychowanych na kulcie UPA i BAndery? Zapiski CIA o Banderze chyba nie wystarcza. A przynajmniej musialyby byc na Ukrainie rozpowszechnione.

  bob @bob:
  @U.D a jakie są zapiski nie znam tego?

  bob @bob:
  Prosto dosadnie do rzeczy może jeszcze są normalni ludzie w tym kraju

  Polubienie

 5. tagore @tagore:
  Wszystko to stało się za zgodą władz w ramach umiarkowanego zastraszania. Członkowie partii Swoboda powinni dostać zakaz wjazdu i organizatorzy rozbicia tego spotkania ze strony Rządu.

  jwu @jwu:
  Nie licz na to. Wszystko zamknie się krótkim stwierdzeniem: prowokacja Rosji.

  jwu @jwu:
  Ciekawe ,czy w mediach głównego nurtu pojawi się, chociaż mała wzmianka o tym zajściu ? Bo nad naszymi chłopakami pastwią się już dziesiąty dzień.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainscy-nacjonalisci-rozbili-kijowska-konferencje-mniejszosci-narodowych-video/


  glavcom.ua

  UKRAIŃSCY NACJONALIŚCI ROZBILI KIJOWSKĄ KONFERENCJĘ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH [+VIDEO]

  20 listopada 2017|6 komentarzy|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  W Kijowie miało odbyć się Forum Mniejszości Narodowych. Zgodnie z zapowiedziami na salę, w której się rozpoczęło wkroczyli ukraińscy nacjonaliści.

  Forum Mniejszości Narodowych miało konferować w hotelu Hilton Kyiv. Organizatorem konferencji była mało znacząca partia „Rozumna Siła”. Miała być ona poświęcona przede wszystkim nowej ukraińskiej ustawie oświatowej, którą wielu przedstawicieli mniejszości, a także rządy Węgier, Bułgarii czy Rumunii, uważają za dyskryminacyjną i prowadzącą do likwidacji większości szkół prowadzących nauczanie w językach innych niż ukraiński.

  Ochroniarzom nie udało się powstrzymać przed wkroczeniem na salę młodych osób, które zażądały przerwania Forum uznając je za „bezprawne”. Można podejrzewać, że są to ukraińscy nacjonaliści, bowiem akcji intruzów towarzyszyły okrzyki „Sława Ukrainie, herojam sława”. Jeszcze w sobotę, zerwanie forum zapowiedziała neobanderowska partia Swoboda. Neobanderowcy określają „Rozumną Siłę” jako budowaną przez osoby z dawnej Partii Regionów.

  W sieci pojawiły się już nagrania wideo, obrazujące jak grupa nacjonalistów wkracza do sali i wdaje się w dyskusję z prowadzącym i głównym organizatorem Forum, Ołeksandrem Sołowiowem. W efekcie Forum zostaje przerwane. Wiadomo, że przebywał na nim co najmniej jeden zagraniczny gość, polityk Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, Rumen Geczew.

  Jak twierdzi portal Gławkom, na miejscu pojawili się funkcjonariusze policji. W dyskusji z Sołowiowem jaką na korytarzu odbywał z jeden z intruzów, zarzucał on politykowi, że nie jest „czystym Ukraińcem”. Inny protestujący mówił z kolei o „separatystycznym zebraniu”.

  Czytaj także: Ukraina: Polacy obawiają się nowej ustawy oświatowej

  glavcom.ua/kresy.pl

  bob @bob:
  I chcemy żeby u nas taki sam burdel był żeby buraki z onr robiły taka trzodę? i tutaj akurat może być prawdziwy wątek ilu z tych ćwoków to prowokatorzy ruskich i czy u nas onr czy nop tez nie siedzi w kieszeni ruskich o czym się zawsze mówiło.

  herkure @herkure:
  @bob jak ci się ONR nie podoba to zmień kraj, co do ruskich to może pomyśl o trollach żydowskich

  jwu @jwu:
  @bob Wyluzuj trochę kolego,bo powielasz retorykę prosto z Kijowa.

  Polubienie

 6. Czy przypadkiem nie jest tak, że Waszczykowski ramię w ramią z Sorosem nie napierdalają w Orbana, hm?

  https://kresy.pl/wydarzenia/soros-zarzucil-rzadowi-wegierskiemu-klamstwa-wypaczenia/


  George Soros. Fot. flickr.com

  SOROS ZARZUCIŁ RZĄDOWI WĘGIERSKIEMU „KŁAMSTWA I WYPACZENIA”

  20 listopada 2017|0 Komentarze|w Europa Środkowa, polityka, Wydarzenia |Przez Michal Krupa

  Finansista George Soros napisał, że celem działań rządu Viktora Orbana jest stworzenie fałszywego wroga zewnętrznego.

  Soros skrytykował siedem twierdzeń w ramach „konsultacji narodowych”, które prowadzi rząd Viktora Orbana na temat „planu Sorosa”. Węgrzy zarzucają Sorosowi, że liczy na nacisk Unii Europejskiej ws. sprowadzania co roku co najmniej miliona imigrantów do unijnych krajów. Soros jest atakowany m.in za próby narzucenia polityki „otwartych granic”. Budapeszt twierdzi również, że Bruksela miałaby narzucić państwom członkowskim obowiązek wypłacenia każdemu imigrantowi pomocy finansowej w wysokości 9 mln forintów (ok. 29 tys. euro).

  Jak napisał Soros w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej: „Przedstawiciele rządu węgierskiego utrzymują również niezgodnie z prawdą, że George Soros w jakiś sposób kontroluje proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. W rzeczywistości decyzje o tym, jak postępować wobec kryzysu migracyjnego są podejmowane przez państwa członkowskie i instytucje UE, w tym przez rząd węgierski.”

  Soros zaznaczył, że „UE musi odzyskać kontrolę nad swymi granicami”. Zaprzeczył rownież, jakoby twierdził, że Węgry miały płacić imigrantom po 9 mln ft, tylko że UE powinna zapewnić odpowiednie finansowanie wysokości 15 tys. euro na każdego ubiegającego się o azyl w dwóch pierwszych latach. Miałaby to więc być dotacja ze strony Brukseli dla węgierskiego rządu. W wywiadzie dla „Financial Times”, Soros powiedział również, że „Tragedią Węgier jest to, że rząd usiłuje utrzymać władzę poprzez wzniecanie nienawiści i wprowadzanie ludności w błąd”. Zaznaczył również, że jest zwolennikiem, wbrew temu co mu się zarzuca, dobrowolnego przyjmowania uchodźców, „co jest dokładnie sprzeczne z tym, o co oskarża mnie w swej kampanii propagandowej rząd węgierski”. „To Orban się zmienił, z lidera protestu przeciw ówczesnemu reżimowi w przywódcę państwa mafijnego” – stwierdził Soros. Obecny premier Węgier Viktor Orban otrzymał w 1989 r. stypendium Fundacji Georga Sorosa które umożliwiło mu na studia na Oksfordzie.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nigel Farage ostro krytykuje Sorosa w Parlamencie Europejskim [+VIDEO]

  Kresy.pl / PAP

  Polubienie

 7. czyżby mówił prawdę ?
  Dlaczego ukraiński ambasador Deszczyca nie został jeszcze wezwany do MSZ w celu wyjaśnienia kłamstw o rzekomej zgodzie władz polskich na odbudowę nielegalnych pomników poświęconych zbrodniarzom z UPA

  https://wpolityce.pl/polityka/368303-waszczykowski-okreslil-cele-polskiej-polityki-w-rb-onz-znamionowac-je-bedzie-wiarygodnosc-i-odpowiedzialnosc

  Waszczykowski określił cele polskiej polityki w RB ONZ: „Znamionować je będzie wiarygodność i odpowiedzialność”

  opublikowano: wczoraj


  autor: fot. M. JASIULEWICZ/MSZ

  Polskie działania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ znamionować będzie wiarygodność i odpowiedzialność – powiedział w środę w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski. Zaznaczył, że swoje wejście do Rady Polska zawdzięcza m.in. jednomyślnemu poparciu krajów Ameryki Łacińskiej.

  Minister spraw zagranicznych i marszałek Sejmu Marek Kuchciński wzięli udział w otwarciu odbywającego się w Sejmie Dnia Ameryki Łacińskiej, zorganizowanego przez m.in. Kancelarię Sejmu, MSZ oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o miejscu Ameryki Łacińskiej w polityce zagranicznej Polski i perspektywach współpracy z państwami regionu.

  Zdaniem szefa MSZ spotkanie może posłużyć refleksji nad rolą Ameryki Łacińskiej w polskiej polityce zagranicznej i jej miejscem na „mapie” priorytetów naszego kraju.

  Możemy przy tej okazji zapoznać się z latynoamerykańską wizją relacji regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów z Unią Europejską i Polską

  — wskazał.

  Waszczykowski podkreślił, że trzy priorytety, którymi kieruje się Polska w swojej polityce zagranicznej, to bezpieczeństwo, rozwój oraz budowa międzynarodowego autorytetu Polski.

  Zdaniem szefa dyplomacji w kwestiach bezpieczeństwa Polska i kraje Ameryki Łacińskiej to „partnerzy, którzy funkcjonują w odmiennych realiach i układach sił”. Wskazał jednocześnie, że obecna globalizacja zagrożeń „wymaga od nas pogłębienia dialogu”.

  Waszczykowski podkreślił, że głównym obszarem współdziałania w tej dziedzinie są organizacje wielostronne, w tym w szczególności ONZ. Zwrócił w tym kontekście uwagę, że Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZw latach 2018-2019 będzie zajmowała się kwestiami latynoamerykańskimi, m.in. procesem pokojowym w Kolumbii oraz stabilizacją sytuacji na Haiti, a jej partnerami w Radzie będą Peru i Boliwia.

  Zauważył też, że swój udział w RB Polska zawdzięcza m.in. jednomyślnemu poparciu państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

  Jesteśmy tym zaszczyceni i czujemy się oczywiście zobowiązani

  — powiedział minister.

  Zadeklarował, że działania polskie w RB znamionować będzie „wiarygodność i odpowiedzialność”. Jak dodał Waszczykowski, Polska w tematyce bezpieczeństwa, prowadzi z krajami Ameryki Łacińskiej intensywne rozmowy m.in. o sprawach migracji, walki z terroryzmem, handlem narkotykami, przestępczości zorganizowanej, korupcji, handlu ludźmi, procederu „prania brudnych pieniędzy” oraz cyberprzestępczości.

  Odnosząc się do relacji z Ameryką Łacińską minister SZ zaznaczył też, że Polska bierze udział w negocjacjach nowych unijnych umów o wolnym handlu z państwami regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dążąc do tego, by proces liberalizacji handlu światowego – tak jak było to do tej pory – przynosił korzyści polskiej gospodarce.

  Wskazał również na potencjał współpracy z Argentyną, Brazylią i Meksykiem jako członkami G20, wyrażając nadzieję, że Argentyna, która od 1 grudnia przejmie przewodnictwo w grupie, udzieli wsparcia w staraniach o włączenie Polski w jej prace.

  To pozwoliłoby wypełnić lukę, jaką stanowi brak reprezentacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej w G20

  — argumentował szef MSZ.

  Zwrócił również uwagę na rozwój relacji gospodarczych łączących Polskę z poszczególnymi krajami latynoamerykańskimi. Wskazał w tym kontekście na podwojenie w ostatnich latach obrotów handlowych z Kolumbią, realizację projektów inwestycyjnych w Argentynie oraz zwiększenie ekspansji na rynek meksykański. Jak ocenił, polska marka „coraz częściej kojarzona jest w Ameryce Łacińskiej z dobrą jakością i atrakcyjną ceną”.

  Odnosząc się do kwestii budowy wizerunku Polski szef MSZ podkreślił, że jego podstawą jest przywiązanie do zasad, takich jak „przywiązanie do wolności, uznanie pokojowego współistnienia narodów, pielęgnowanie pamięci o przeszłości, przy jednoczesnym dostrzeganiu wzywań współczesności”.

  Istotne jest dla nas utrzymanie stabilności i przewidywalności środowiska międzynarodowego, poszanowanie zasad demokratycznych, również przywiązanie do wartości chrześcijańskich

  — dodał Waszczykowski, co – jak zaznaczył – łączy Polskę ze światem latynoamerykańskim.

  Nasze wspólne dziedzictwo sprawia, że dialog jest łatwiejszy, zaś różnice kulturowe są mniej widoczne niż w przypadku innych regionów

  — mówił.

  Z kolei Kuchciński podkreślił, że Ameryka Łacińska jest „fascynującym regionem i przypomina trochę Europę Środkową”.

  Jest zarówno jednością w sferze wartości, w sferze aksjologicznej, ale jednocześnie jest różnorodnością w sferze politycznej, która jest mocno osadzona w rzeczywistości społecznej

  — mówił marszałek Sejmu.

  Jak ocenił, mieszkańcy Ameryki Łacińskiej potrafią „fascynować” świat swoją kulturą, gospodarką, sportem, polityką a przede wszystkim – jak zaznaczył marszałek – „wyjątkowymi emocjami, które niosą radość życia”.

  Marszałek dodał, że Sejm, który jest zaangażowany w politykę międzynarodową rządu, aktywnie działa na rzecz współpracy z Ameryką Łacińską.

  Polska jest zainteresowana budowaniem najlepszych relacji dwustronnych z państwami latynoamerykańskimi

  — wskazał Kuchciński.

  Zauważył jednocześnie, że istotną rolę w rozwoju współpracy między Polską a Ameryką Łacińską, odgrywa polska emigracja, która osiedliła się w państwach tego regionu.

  Moi rodacy są ważnym łącznikiem umożliwiającym współpracę

  — zaznaczył Kuchciński.

  Marszałek wyraził nadzieję, że odbywająca się w Sejmie konferencja będzie „mocnym impulsem” do rozwoju dalszej współpracy pomiędzy regionami.

  Warto zabiegać o współpracę Ameryki Łacińskiej z Polską i Europą Środkową

  — przekonywał Kuchciński.

  Gościem konferencji był także szef dyplomacji Salwadoru Hugo Martinez, który w czwartek przeprowadzi także rozmowy w polskim MSZ. W swoim wystąpieniu akcentował szczególny charakter relacji Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i UE oraz zbieżność wizji prezentowanych przez kraje obu regionów.

  Wśród wspólnych dla obu regionów priorytetów znajdują się – jego zdaniem – przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu oraz zagwarantowanie wolnego i sprawiedliwego handlu „pomiędzy naszymi regionami i poszczególnymi krajami całego świata”.

  pc/PAP

  Polubienie

 8. greg @greg:
  A o kim tu w ogole mowa? O kraju rzadzonym przez banderowsko-oligarchiczna dzicz, wykorzystujaca bezczelnie glupich pisdzielcow do swoich interesow? Taka Ukraina to taki sam partner dla Polakow jak ich bohatwrowie poganacy, barbarzynscy rezuni. O zadnym zblizeniu do Europy tej zaklamanej banderowskiej dziczy, ani przyjeciu do UE i NATO mie ma mowy. Czysta strata czasu. Wspierajcie rozsadne proeuropejskie sily na Ukrainie bo tylko w nich nadzieja na jakas wspolprace i partnerstwo. Tepych banderowcow demaskujcie, ignorujcie i tepcie, gdzie sie tylko da, do skutku. To nasz najwiekszy wrog, gorszy niz daesh (terrorysci z IS).

  Gaetano @Gaetano:
  pavlo koval, parszywa ukrowska kanalia, znowu ujada. Nie podoba mu się, że stosunki z jego umiłowaną banderią tylko odrobinę się pogorszyły, jeśli w ogóle ma to miejsce…Jak przystało na rasowego neobanderowca, on, ponoć historyk (sic!), przytacza piramidalne bzdury i cofa się do połowy 17 wieku! Gdzie była jakaś tzw. „ukraina”? Czy to coś jakaś mityczna Atlantyda? Czysty idiotyzm. koval, cwany ujadający neobanderowcu, jak śmiesz mówić o „polskim interesie”, skoro wiadomo, że reprezentujesz ukradliński.

  Gaetano @Gaetano:
  Jeszcze jedno, nie będzie żadnego zbliżenia z tzw. „ukrainą”. Ten rak zaszedł już zbyt daleko i jedyną możliwością jest jego usunięcie. Nigdy nie było czegoś takiego jak tzw. „ukraina”. Jakiekolwiek wspieranie tego trupa i żartu historii, to wspieranie chorej idei neobanderowca giedroycia, dla którego bestialsko pomordowane dzieci, kobiety i starcy to zero i nic nie znaczą.
  Może kiedyś nastanie taki czas, że ten stepowy bankrut zniknie z mapy Europy równie szybko, jak się pojawił.

  tagore @tagore:
  Usunięcie tego człowieka z list wyborczych przez Kaczafiego było bardzo dobrym posunięciem.

  bob @bob:
  @tagore nie on sam odszedł przeliczył się że po wygra znowu ale kaczafi go nie skrzywdzi dostał posadkę w PAN

  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/pawel-kowal-najwiekszy-kryzys-stosunkach-ukraincami-powstania-chmielnickiego/


  Paweł Kowal, parlamentarny.pl

  PAWEŁ KOWAL: MAMY NAJWIĘKSZY KRYZYS W STOSUNKACH Z UKRAIŃCAMI OD POWSTANIA CHMIELNICKIEGO

  23 listopada 2017|10 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Były wiceminister spraw zagranicznych uważa, że wykazywanie twardej postawy może jedynie doprowadzić do pogorszenia relacji z Ukraińcami.

  Paweł Kowal, były wiceszef polskiej dyplomacji a obecnie przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk na Ukrainie, będąc we wtorek gościem TOK FM komentował m.in. pogorszenie się w ostatnim czasie relacji polsko-ukraińskich.

  Poważnie mówiąc to chyba największy kryzys od czasów Powstania Chmielnickiego. Mówiąc już całkiem poważnie, w ostatnich 25 latach takiego spadku napięcia [sic!] w relacjach polsko-ukraińskich nie było. – stwierdził Kowal.

  Zdaniem byłego wiceszefa MSZ przyczyną zepsucia się relacji polsko-ukraińskich są „siły po obu stronach granicy, które liczą na wsparcie nacjonalistów”. Uważa on, że postawy populistyczne i nacjonalistyczne na świecie stają się coraz bardziej popularne a główne siły polityczne chcą się przypodobać wyborcom o takich poglądach. W opinii Kowala jeszcze „od czasów PRL” polską opinię publiczną najłatwiej jest „rozbujać” „łatwymi diagnozami czy pomysłami” w dwóch obszarach – stosunków polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich. Były dyplomata uważa, że pokłóciliśmy się ze wszystkimi sąsiadami na Wschodzie.

  Stale uważamy, że to ktoś inny jest winny, a nie my. W wielu sprawach mamy rację. Ale doszliśmy do takiego momentu, że warto się zastanowić nad polskim interesem. A w nim nie leży sytuacja, w której jesteśmy pokłóceni ze wszystkimi sąsiadami na wschodzie – uważa Kowal.

  Jak mówi były wiceminister, należy się zastanowić, czy za pomocą twardego stanowiska wobec Kijowa Polska będzie w stanie osiągnąć swoje cele.

  Jeżeli naszym celem jest prowadzenie wykopalisk na Wołyniu i to jest rzeczywiście bardzo ważne, to nie wiem, czy działania ostatnich tygodni, rzeczywiście nas do niego przybliżają. Gdzie się podział realizm? – pytał Kowal.

  Rozmówca TOK FM powtórzył wyrażaną już wcześniej krytykę przywiązywania nadmiernej wagi do symetryczności w polityce zagranicznej.

  Wkradła się do polskiej polityki obsesja symetryczności. Kończy się tak, że ukraiński urzędnik codziennie pisze coś w mediach społecznościowych, a polski minister spraw zagranicznych codziennie mu odpowiada. To nie jest mądra polityka. – uważa Kowal twierdząc, że uprawiając w ten sposób politykę można paść ofiarą „trzeciej siły”, która wiedząc, jak polska dyplomacja reaguje, może prowokować pewne zachowania.

  CZYTAJ TAKŻE: Kowal: Bez Niemców niczego istotnego nie możemy zrobić

  Kresy.pl / TOK FM

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  Skoro Kowal ludobójstwa (200 tys. Polaków, głównie kobiet i dzieci) dokonanego na polakach przez ukraińców, w ostatniej wojnie nie widzi, to się zgadzam.

  zefir @zefir:
  Druhu Pawło Kowal,tak w temacie tego realizmu, którego niby brak.Powiedz druhu czy będzie Perejesław III? Największy kryzys od czasów Chmielnickiego, twarde polskie stanowisko, banderowcy wystraszeni, trzecia siła czeka – tak gaworzysz Pawło, więc pytam.

  Laszka @U.D:
  Typowi musiało coś mocno w łeb piznąć (to śląskie słowo, nie przekleństwo). Jak to krajińcy myli skutek z przyczyną.

  gotan @gotan:
  No i pora aby Michaiło Koval…dostał szpica żyć….To organiczna zaraza banderowska…Nic nie pomoże t€maczenie,iż jego czas się skończył jako tzw.polityka..Obić tylko wredną mordę i cofnąć osobnika do czasów Chmielnickiego.I to będzie przestrogą dla takich jak Michajło….won z Polski!

  Roman1 @Roman1:
  Banderowski Kowal – jak on to przeżyje?

  Polubienie

 9. jwu @jwu:
  Tym spotkaniem, Poroszenko chciał pokazać ,kto jest faktycznym partnerem do rozmów (dla niego) w sprawach Polsko-ukraińskich.Tylko zapomniał o tym ,że to ludzie z Warszawy ,a nie z Brukseli mają decydujący głos .

  Roman1 @Roman1:
  Tusk, stojąc po stronie banderowskich morderców, jest dla mnie zdrajcą Polaków i ojczyzny. Dlaczego nie chwali zbrodniarzy hitlerowskich, przecież banderowcy niejednokrotnie byli znacznie gorsi.

  uvara @uvara:
  No to się spotkał banderowiec z banderofilem i pogadali sobie w serdecznej atmosferze.

  https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-spotkal-sie-tuskiem-chwali-go-odpowiedzialne-stanowisko/


  Poroszenko spotkał się z Tuskiem i chwali go za „odpowiedzialne stanowisko”Petro Poroszenko i Donald Tusk, foto: twitter.com

  POROSZENKO SPOTKAŁ SIĘ Z TUSKIEM I CHWALI GO ZA „ODPOWIEDZIALNE STANOWISKO”

  23 listopada 2017|7 komentarzy|w Europa Zachodnia, polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Petro Poroszenko spotkał się z Donaldem Tuskiem podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Brukseli. Rozmowy dotyczyły m. in. stosunków polsko-ukraińskich.

  Po spotkaniu z Tuskiem Poroszenko napisał w poście w serwisie Twitter: Jestem wdzięczny Donaldowi Tuskowi, zarówno jako przewodniczącemu Rady Europejskiej jak i Polakowi. Prezydent Ukrainy zaznaczył, że podziękowania dotyczą absolutnie strategicznej wizji polsko-ukraińskiej przyjaźni.

  Poroszenko dodał także: To jest odpowiedzialne stanowisko odpowiedzialnej osoby. Ukraiński prezydent do wpisu dołączył także zdjęcie ze spotkania z szefem Rady Europejskiej.

  CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko reaguje na krytykę Ukrainy ze strony polskich polityków

  O spotkaniu z prezydentem Ukrainy poinformował również Donald Tusk, także za pomocą serwisu Twitter. Przewodniczący Rady Europejskiej napisał, że spotkanie z Petrem Poroszenką dotyczyło przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego.

  W tym samym wpisie Donald Tusk wyraził smutek z powodu śmierci tatarskiej aktywistki z Krymu, która zmarła po tym jak Rosjanie aresztowali jej współpracowników. Zapewnił również o solidarności z krymskimi Tatarami, a także wszystkimi Ukraińcami. Unia Europejska nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję – napisał Donald Tusk.

  Kresy.pl / twitter.com

  tagore @tagore:
  Traktat Brzeski dał jednak Niemcom pewne profity w dyscyplinowaniu Polski.Tylko czy Rosja zaakceptuje wzmocnienie Niemiec kosztem swoich wpływów na Ukrainie.
  Natknąłem się na ciekawą uwagę pewnego ukraińskiego politologa : „Polska nie może dogadać się z Rosją ,bo blokuje to Smoleńsk (Kaczyński) więc Ukraina może narzucić Polsce swoje warunki”

  zefir @zefir:
  Spoykaniem z Tfuskiem Upaszenko ewidentnie gra PiS-owi na nosie.W mniejszym stopniu PAD-owi,ten bowiem”króla” UE też zapraszał.Spolegliwe podziękowania Upaszenki za odpowiedzialne stanowisko Tfuska w sprawie „absolutnie strategicznej wizji polsko-ukraińskiej przyjażni” są absolutnie jednoznacznie wymowne.Poroszenko pewnie takie uznanie Tfuska zdobył gdy mu przedstawił banderowską wizję polsko-ukraińskiej przyjażni,wyrażoną kilka dni temu w słowach gnidy Wjatrowycza.Tfusk nie przegapił okazji do hitu spotkania,celowo bowiem podkreślił swoją solidarność z wszystkimi Ukraińcami,banderowcom ukłony czyniąc.Historia zapisze ,że od daty spotkania Tfusk-Upaszenko,polsko-ukraińska przyjażń kwitnie i rozwija się tylko na trasie:podpalacz cygar Rady UE-Banderowski oligarchat.

  zefir @zefir:
  @zefir :cd.Kto do tego grona przyjacielskich druhów dołączy,w grudniu 2017r przekonamy się.

  jwu @jwu:
  A dlaczego dopiero w grudniu się przekonamy ? Obstawiam w ciemno,będzie to nasz pierwszy.Człowiek mający takich doradców ,był,jest i będzie przyjacielskim druhem dla banderowców.Chociaż w obecności ojca Tadeusza wyraził parę cierpkich słów pod adresem ww.

  Polubienie

 10. jwu @jwu:
  Buhahaaaaaaaa. Ukraińcy tak zapłacą Polsce, jak się wyrzekną Bandery.

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska-zada-250-mln-zl-odszkodowania-ukrainskiej-firmy-ktora-100-zl-kupila-akcje-fso/


  FSO, Fabryka Samochodow Osobowych w Warszawie. Fot. wikimedia.org

  POLSKA ŻĄDA 250 MLN ZŁ ODSZKODOWANIA OD UKRAIŃSKIEJ FIRMY, KTÓRA ZA 100 ZŁ KUPIŁA AKCJE FSO

  25 listopada 2017|1 Komentarz|w gospodarka, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Polska domaga się 250 mln zł odszkodowania od Awto-ZAZ, inwestora z Ukrainy, który za przysłowiowe grosze kupił akcje FSO, a później nie wywiązał się z umowy. Ukraińcy obiecywali m.in. dalszą produkcję aut i co najmniej utrzymanie zatrudnienia.

  Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, Awto-ZAZ (Zaporoski Zakład Budowy Samochodów) 12 lat temu zainwestował w fabrykę FSO na warszawskim Żeraniu. Kupiła 19,9 proc. akcji, dających 84,31 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Ukraińska firma do tej pory zapłaciła za akcje FSO jedynie 100 zł. W 2005 roku, gdy za rządów premiera Marka Belki (wtedy SLD) doszło do transakcji zaznaczano, że sprzedaż zakładu jest uzależniona od gwarancji ukraińskiego inwestora, który zobowiązał się do dalszej produkcji samochodów i utrzymania, a nawet zwiększania zatrudnienia. Miał też docelowo zwiększyć produkcję aut.

  W tamtym czasie, w zakładach FSO było zatrudnionych 2,2 tys. osób. Do marca 2011 roku zwolniono ponad 1,8 tys. pracowników. Dziś sytuacja wygląda tak, że fabryka od 6 lat nie produkuje żadnych samochodów i faktycznie nie funkcjonuje. Ukraiński Awto-ZAZ nie wywiązał się zatem z umowy, którą zawarł z Polską, bo prywatyzacja FSO miała uchronić ją przed upadłością.

  Teraz Ministerstwo Rozwoju chce, by pieniądze – 250 mln zł odszkodowania – wpłynęły do Skarbu Państwa. Pomysłodawcą tej precedensowej sprawy jest Ministerstwa Finansów.

  – Skarb Państwa domaga się od pozwanego zapłaty tytułem niewykonania zobowiązań umownych – powiedziała „Rzeczpospolitej” mec. Sylwia Hajnrych, rzeczniczka Prokuratorii Generalnej.

  Ukraińcy twierdzą jednak, że nie ma podstawy do roszczeń. Reprezentujący spółkę Awto-ZAZ mecenas Adam Zwierzyński zapewnia, że jego klient wykonał wszystkie swoje zobowiązania z umowy prywatyzacyjnej. Zaznacza, że potwierdził to niezależny audytor, więc ukraińska firma nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Skarbu Państwa. Strona ukraińska podkreśla też, że wcześniej wykupiła większą część długu FSO.

  Spór pomiędzy polskim rządem a ukraińską firmą rozstrzygnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

  Zdaniem posła Kukiz’15 Norberta Kaczmarczyka, sprzedaż FSO Ukraińcom to przykład dzikiej prywatyzacji, dokonanej tuż przed wstąpieniem Polski do UE, która zablokowała rozwój polskiego przemysłu samochodowego.

  Czytaj także: MSW: Ukraińcy najbardziej zainteresowani polskimi nieruchomościami

  „Rzeczpospolita” / Kresy.pl

  Polubienie

 11. jwu @jwu:
  Panowie politycy z Polski UCZCIE się od Węgrów.

  zefir @zefir:
  Postawa kierowników Węgier imponuje. ”Nie pozostaniecie sami-będziemy kontynuować walkę tak długo, aż prawa których zostaliście pozbawieni zostaną przywrócone…” – powiedział szef węgierskiej dyplomacji, Węgrom mieszkającym na historycznych ziemiach Królestwa Węgier, dziś wchodzących w skład Ukrainy. Jakże polskim politycznym kierownikom do Węgrów daleko. Pozostawili Polaków mieszkających w granicach II-giej Rzeczypospolitej, dziś na Ukrainie, samych i jeszcze się wypięli na nich, zapominając o nich.Żaden polityczny kierownik Polski będąc na Ukrainie ukłonu i poszanowania polskim ofiarom banderyzmu nie złoży. Ochoczo korzysta z okazji by po banderowskiej myśli szacunek ofiarom NKWD złożyć, tak jakby polskie ofiary banderyzmu szacunku nie były warte. Powiedzmy szczerze, polskie giedroyciowskie władze lagę kładły i kładą na Polaków z Ukrainy, tak żywych, jak bestialsko przez bandytów z UPA zamordowanych.

  Sun Escobar @Sun Escobar:
  Zupełne przeciwieństwo polskich sprzedajnych polityków.

  https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-wegier-poswiecimy-zakarpackich-wegrow-oltarzu-swiatowej-polityki/


  Peter Szijjarto. Fot. dailynewshungary.com

  SZEF MSZ WĘGIER: NIE POŚWIĘCIMY ZAKARPACKICH WĘGRÓW NA OŁTARZU ŚWIATOWEJ POLITYKI

  25 listopada 2017|3 komentarze|w Europa Środkowa, Europa Zachodnia, polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli oświadczył, że węgierski rząd nie może poprzeć euro-atlantyckich aspiracji Ukrainy, dopóki nie uchyli ona ustawy o oświacie, uderzającej w szkolnictwo mniejszości narodowych.

  Podczas piątkowego szczytu w Brukseli szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto powiedział, że Ukraina narusza prawa mniejszości narodowych oraz umowę stowarzyszeniową z UE i stąd Budapeszt nie może poprzeć starań Kijowa dotyczących członkostwa w UE i NATO.

  – Nie możemy tego zrobić, nie możemy poprzez euroatlantyckich dążeń [Ukrainy], ponieważ Kijów ignoruje prawa mniejszości narodowych i poważnie naruszył umowę stowarzyszeniową między Unią Europejską, a Ukrainą – powiedział Szijjarto.

  Szef MSZ Węgier powiedział, że jeśli dla Ukrainy ważna jest integracja z UE i NATO, to powinna ona wypełniać swoje międzynarodowe zobowiązania i wycofać ustawę o oświacie, która jak zaznaczył dyskryminuje mniejszości narodowe. Szijjarto powiedział, że tylko w takim przypadku Ukraina może znów liczyć na wsparcie ze strony Węgier. Powtórzył również, że Węgry nie zostawią zakarpackich Węgrów samych:

  – Nie poświęcimy zakarpackich Węgrów na ołtarzu światowej polityki.

  Jak informuje „Ukraińska Prawda”, 24 listopada prezydent Ukrainy Petro Poroszenko spotkał się z rezydentem Rumunii, Klausem Johannisem. Obiecał mu zmianę prawa oświatowego, ale wyłącznie po konsultacjach z przedstawicielami mniejszości rumuńskiej na Ukrainie.

  12 listopada w Budapeszcie, podczas XVII zjazdu rządzącej Węgrami partii Fidesz, Szijjártó odniósł się w swoim wystąpieniu do sytuacji jego rodaków na Ukrainie.

  Przeczytaj: Węgry będą dalej blokować integrację Ukrainy z UE z powodu ustawy oświatowej

  – Musi być zapewnionym aby każdy kto urodził się Węgrem, gdziekolwiek [by się urodził], mógł pozostać Węgrem – stwierdził Szijjártó, podkreślając wagę wspierania rodaków poza obecnymi granicami, która w oficjalnej terminologii administracyjnej zyskała nawet na Węgrzech swoje miano „polityki narodowej”.

  – Nie pozostaniecie sami – powiedział szef węgierskiej dyplomacji Węgrom mieszkającym na historycznych ziemiach Królestwa Węgier, dziś wchodzących w skład Ukrainy. – Będziemy kontynuować walkę tak długo, aż prawa których zostaliście pozbawieni zostaną przywrócone, tak długo aż Węgrzy na Zakarpaciu będą mogli uczyć się w swoim języku ojczystym – powiedział Szijjártó. Zdecydowanie głos w sprawie działań Ukraińców zabrał także wcześniej sam Orbán.

  Pravda.com.ua / Kresy.pl

  https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/szczyt-partnerstwa-wschodniego-zakonczyl-sie-bez-niespodzianek/

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-obiecal-prezydentowi-rumunii-zmiany-ukrainskiej-ustawie-oswiatowej/

  https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-spotkal-sie-tuskiem-chwali-go-odpowiedzialne-stanowisko/

  Polubienie

 12. Polak63@Polak63
  Nie chcielibysmy????????? oj joj joj!!!!!!!!!!!!!!! Zbliza sie wigilia to moze zaproscie ich do polskich domów ??????? Wy cholerni Nieudacznicy!!!!!! Rozkradacie Polske i Polaków ,dajac rezunom takie same warunki emerytalne jak Polakom. Banderowscy studenci mieszkaja za darmo w akademikach ,rodziny dostaja 500+ daliscie juz 500 000 000 Euro bezzwrotnej pożyczki Banderowcom!!!!!!! Jeszcze Mało?????? Niech Was Wszystkich Szlag trafi!!!!!!!

  west
  Zapomnial jak z synem szuchewycza bral sie za falszowanie historii , czolowy bandersyn pisowski

  antypolski SKANDAL!!!!
  Kto usunął z Grobu Nieznanego Żołnierza pamiątkę po polskich bohaterach?!

  historia w/g pana Sellina
  Rosjanie sprawcami Rzezi Wolynskiej! SKANDAL! Zdrajca, czy falszerz historii? Na czyich uslugach? Jarosław Sellin – Sejmowa debata o rzezi wołyńskiej

  https://wpolityce.pl/polityka/368966-wiceminister-sellin-nie-chcielibysmy-sporu-z-ukraina-ale-nie-mamy-innego-wyjscia-jestesmy-prowokowani

  Wiceminister Sellin: „Nie chcielibyśmy sporu z Ukrainą, ale nie mamy innego wyjścia. Jesteśmy prowokowani”

  opublikowano: 3 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu


  autor: Fratria

  Mamy wiele takich przestrzeni, niestety wywoływanych przez władzę ukraińską, w których jesteśmy zmuszani do sporu. Nie chcielibyśmy go, ale nie mamy innego wyjścia. Wolelibyśmy skupić się na innych rzeczach, ale jesteśmy tymi tendencjami w ukraińskiej polityce historycznej prowokowani i niestety tego sporu nie da się pominąć

  — powiedział w audycji Radia Wnet wiceminister kultury Jarosław Sellin.

  Polityk wskazał na ważną konferencję, jakie odbyła się w niedzielę w Toruniu.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: RELACJA: Międzynarodowa konferencja „Pamięć i nadzieja” poświęcona Polakom ratującym Żydów. O. Rydzyk: „Dziękujemy wszystkim za wsparcie”. ZDJĘCIA

  Obecność ważnych przedstawicieli państwa Izrael była w tym miejscy ważna. Byli jednak zszokowani i zbudowani tym, co zobaczyli – Kaplicę Pamięci, gdzie jest 1170 nazwisk Polaków, którzy nie tylko ratowali Żydów, ale zginęli z tego powodu

  — mówił.

  Taką politykę [historyczną] trzeba uprawiać w czasie, kiedy Polska jest niesprawiedliwie o różne rzeczy z II wojny światowej oskarżana

  — podkreślił Sellin.

  Wiceminister zwrócił uwagę na próbę rozmywania odpowiedzialności za Holokaust i rozciągnięcia jej na wszystkie narody Europy.

  Najtrudniej autorom takich koncepcji i tendencji jest narzucić tę narrację Polsce, bo była jedynym krajem okupowanym w Europie, poza Serbami, który nie wytworzyła struktury kolaboracyjnej

  — powiedział.

  Polsce, jako narodowi i państwu, niczego nie można narzucić

  — dodał.

  Jarosław Sellin podkreślił, jaka powinna być polityka historyczna.

  Mądrą i systematyczną politykę historyczną wytwarza się nie poprzez akcje – one też są fajne – ale trwałe instytucje. To co wczoraj się wydarzyło i ta kaplica w Toruniu to także trwała instytucja i trwałe miejsce

  — mówił polityk.

  Wiceminister kultury odniósł się także do kwestii sporu na tle polityki historycznej z Ukrainą.

  Ten spór historyczny trzeba prowadzić i trzeba go prowadzić w prawdzie. Mamy wiele takich przestrzeni, niestety wywoływanych przez władzę ukraińską, w których jesteśmy zmuszani do sporu. Nie chcielibyśmy go, ale nie mamy innego wyjścia

  — wyznał polityk obozu rządzącego.

  Wolelibyśmy skupić się na innych rzeczach, ale jesteśmy tymi tendencjami w ukraińskiej polityce historycznej prowokowani i niestety tego sporu nie da się pominąć

  — powiedział.

  Chociaż cały czas należy pamiętać, że ten spór historyczny nie powinien nam przysłaniać bieżących interesów narodowych, a one polegają na tym, że powinniśmy wspierać państwo ukraińskiej w tym trudnym momencie, by przetrwało i pozostało niepodległe

  — dodał.

  Pytany z kolei, dlaczego Ukraina buduje swoją tożsamość narodową w oparciu o zbrodnicze OUNUPA, Jarosław Sellin, odparł:

  To rozpaczliwe szukanie punktów odniesienia i budowanie emocji wokół pewnych postaci. To są często złe wybory, które będą w dłużej perspektywie i szkodzić. Ludzi, którzy odpowiadają za ludobójstwo, nie można dłużej tolerować jako głównych bohaterów wnoszonych na pomniki

  — mówił, dodając, że ten problem dotyczy także Żydów. Choć wiceminister Sellin wskazał jednocześnie, że ten spór jest toczony z władzami, ale nie narodem.

  MÓWIMY WON IM
  To my mamy bronić Ukraińców, dawać im pracę, płaszczyć się przed nimi ? A oni nas mają gdzieś, uważają tylko Niemców i nie potrafią uznać naszej historii i barbarzyństwa UPA i OUN ??? Szok i won !!!

  emer,
  Ograniczyć do niezbędnego minimum kontakt z Ukrainą. Zweryfikować pobyt jej obywateli. Odciąć się we wsparciu militarnym i bardziej wzmocnić granicę Polski. Zaprzestańmy być adwokatem Ukrainy!

  gość
  CIA ujawnia, był nazistowskim agentem! http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/cia-ujawnia-bohater-ukraincow-i-morderca-polakow-stefan-bandera-byl-nazistowskim-agentem

  olo
  dymać banderowców, słyszysz Sellin?

  tyle na temat
  Na Ukrainie siedzą nienawidzący Polski cwaniacy i dorobkiewicze z polskim pochodzeniem. Nie myślicie chyba, ze oni nie mają wpływu na polityków?

  Głupi Jasio
  „spór jest toczony z władzami, ale nie narodem”- Czy nie był to argument Timmermannsa?

  Polubienie

 13. END of the Crypto-German EMPIRE & Old WORLD ORDER

  Black Pigeon Speaks
  Published on Nov 27, 2017

  Chris Wilson
  1 day ago
  Notice how all the pro EU leaders don’t have their own children. Think of this as an EU Spring

  Aqua Fyre
  1 day ago (edited)
  We all live in the shadow of WW2 ? No – WW2 was just Part 2 of the First World War.
  The seeds of our Destruction were sown because of 2 major political events
  1. – Giving Women the Vote. This alone – has destroyed the West as we know it.
  2. – Socialism – first in Russia in 1917 & then in other parts of the World

  Jim
  1 day ago
  Communism did not collapse it transcended. Now they are within transnational organizations and billion-dollar corporations making laws that bypass nations’ sovereignty promoting political correctness and criminalizing wrongthink and wrongspeak.

  RABBI SHEKELSTEIN
  1 day ago
  OY VEY WE’RE APPROACHING CRITICAL LEVELS OF GOYIM-KNOWING. CONVENE THE COUNCIL

  White World Media
  1 day ago
  crypto german? come on, call a spade a spade, it’s a crypto jewish empire, germany is a dead body with a jewish brain controlling it

  Polubienie

 14. jazmig @jazmig:
  Węgrzy i Rumuni pokazali zęby, więc banderowcom zmiękła rura. Na ostatnim szczycie partnerstwa wschodniego spuszczono banderowców z wodą dzięki stanowczej postawie Węgrów, więc banderowcy zwinęli ogon po siebie i zaczynają realizować węgierskie żądania.

  jwu @jwu:
  @jazmig A polskich żądań nie ma ,i dlatego nie muszą nic realizować !!!

  https://kresy.pl/wydarzenia/klimkin-ukrainska-ustawa-oswiatowa-bedzie-konsultowana-wegrami-rumunami/


  Wjatrowycza Pawlo KlimkinPawlo Klimkin fot. wikimedia.org

  KLIMKIN: UKRAIŃSKA USTAWA OŚWIATOWA BĘDZIE KONSULTOWANA Z WĘGRAMI I RUMUNAMI

  30 listopada 2017|2 komentarze|w Europa Środkowa, polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Pawlo Klimkin oświadczył jednocześnie, że strona ukraińska nie przestraszy się żadnych ultimatów związanych z ustawą edukacyjną.

  Agencja prasowa Interfax zacytowała w czwartek słowa szefa ukraińskie dyplomacji Pawlo Klimkina dotyczące ustawy oświatowej ograniczającej dostęp do nauki języka ojczystego mniejszościom narodowym.

  Nie akceptujemy stawiania nam żadnych ultimatów i warunków ws. ustawy oświatowej. Jestem pewien, że Komisja Wenecka, której zadaniem jest sprawdzanie prawa, potwierdzi wagę nauki języka ukraińskiego – stwierdził Klimkin.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Polacy obawiają się nowej ustawy oświatowej

  Minister dodał jednocześnie, że Ukraina wciąż prowadzi dyskusje na temat wprowadzenie nowego prawa w życie z społecznościami Węgrów i Rumunów. To jest sprawa Ukrainy i mamy prawo wprowadzić ustawę jak chcemy, jednak rozmawiamy z mniejszościami narodowymi – Węgrami i Rumunami – stwierdził Klimkin.

  Zakarpacie jest regionem współpracy gdzie współpracujemy z europejskim społeczeństwem. Nie możemy odbierać szansy tym ludziom, którzy często nie znają wystarczająco języka ukraińskiego, kraju w którym żyją, na wstąpienie do służby cywilnej czy polityki – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

  Kresy.pl / interfax.com.ua

  Polubienie

 15. MateuszJ
  A u nas w najlepsze działają jego wszystkie „fundacje”, organizacje i jeszcze mają dotacje. Dlaczego nasze nasze służby nie nie biorą się za nie ? Delegalizować „fundacje” opłacane przez zagranicę!

  parnassus
  Gdyby pis różnił się od po to też walczyłby z pachołkami sorosa – niestety rząd jest po stronie innego kraju, a nie Polski

  leming
  Chciałbym by Orban był prezydentem Polski. PiS jest dla mnie przybudówką sorosa

  Pat
  I właśnie na przykładzie Węgier widać jak grożnym dla Polski staje się z dnia na dzień Dudaczewski (prezydent).

  https://wpolityce.pl/swiat/369729-premier-orban-alarmuje-siatka-i-maszyneria-sorosa-wlaczyly-sie-w-wegierska-kampanie-wyborcza

  Premier Orban alarmuje: „Siatka i maszyneria Sorosa włączyły się w węgierską kampanię wyborczą”

  opublikowano: wczoraj


  autor: PAP/EPA

  Premier Węgier Viktor Orban zarzucił w piątek „siatce” amerykańskiego finansisty George’a Sorosa włączenie się w kampanię wyborczą na Węgrzech. Mówił o tym w porannym programie w Radiu Kossuth.

  Siatka i maszyneria Sorosa włączyły się w węgierską kampanię wyborczą. Nikt się z tego nie cieszy, ale dobrze jest stanąć oko w oko z nieprzyjemną rzeczywistością zamiast chować głowę w piasek i potem się dziwić

  — oznajmił premier, nawiązując do wiosennych wyborów parlamentarnych na Węgrzech.

  Orban powiedział, że Soros zbudował w ostatnich 20-30 latach „ogromną maszynerię”, która realizuje jego plan sprowadzania imigrantów do Europy, i od tego czasu „jest to dla Węgier kwestia życia lub śmierci”.

  Ten spekulant finansowy () chce zburzyć ogrodzenie (graniczne na Węgrzech), nie chce, by narody były oddzielane przez granice, chce, by zmienił się nasz sposób myślenia i byśmy się cieszyli, że przybywają tu ludzie z innej niż nasza kultury, byśmy dawali im pieniądze. Ma więc zupełnie inną wizję przyszłości niż ta, jakiej chcą dla siebie Węgrzy, i chce ją zrealizować

  — oznajmił Orban.

  Według niego „siatka Sorosa” działa w sposób typowy dla partii.

  Działalność ta przypomina partyjną w takim sensie, że każda partia koncentruje się na wyborach. () Chcą usunąć i osłabić rządy, które występują przeciwko ich polityce imigracyjnej i osiedlaniu (imigrantów – PAP). Dlatego będą wspierać publikacje dotyczące tego tematu, będą prowadzić propagandę, będą wzmacniać organizacje pozarządowe, będą opłacać setki i tysiące ludzi, będą tworzyć na wybory tzw. centra obywatelskie w różnych miejscach kraju, które będą działać dokładnie tak jak zwykłe partie podczas kampanii wyborczej

  — oświadczył Orban.

  Jak ocenił, Sorosowi już się udało doprowadzić do przyjęcia jego planu w Parlamencie Europejskim, który obecnie naciska na Komisję Europejską.

  Teraz atakowani są premierzy, Parlament Europejski domaga się, byśmy także zatwierdzili decyzję przyjętą przez PE i by rozpoczęło się osiedlanie

  — powiedział.

  Jak zaznaczył, w przypadku „spekulanta finansowego”, jakim jest Soros, nigdy nie należy patrzeć na usta, a zawsze na ręce, i dlatego zlecił tajnym służbom przygotowanie raportu na ten temat.

  Musimy zwracać uwagę tylko na to, co się dzieje, a nie na to, co mówią opłacane, podkupione i dobrze wyposażone organizacje. Dlatego poprosiłem tajne służby o raport na temat tego, co się dzieje

  — oznajmił.

  Pytany o to, jaka część raportu zostanie upubliczniona, Orban odparł, że rząd musi być ostrożny, bo żaden kraj nie chce ujawniać swoich możliwości w zdobywaniu trudnych do uzyskania informacji.

  Powołując się na raport, premier powiedział, że sprawozdanie założonej przez Sorosa Fundacji Społeczeństwa Otwartego z sierpnia mówiło o wsparciu „ważnych graczy” w kontekście migracji, w tym think tanków, ośrodków analizy politycznej i sieci organizacji pozarządowych, aby wpłynąć na politykę migracyjną.

  Przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi rządząca koalicja konserwatywnego Fideszu oraz Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej ma ogromną przewagę nad rywalami, zapowiada się więc na to, że wygra wybory na trzecią z rzędu kadencję.

  mly/PAP

  lelek@lelek
  Soros kupił zdrajców w naszym kraju tak wielu: PO, Nowoczesną, sprzedajną każdemu kto zapłaci czyli PSL, podpłaca komuchów, natworzył dziesiątki organizacji jawnie walczących przeciwko naszemu krajowi a część tego ogłupiałego społeczeństwa dalej nie rozumie o co tu chodzi a wiadomo że tylko o kasę a nie żadną demokrację.

  jasiek
  Narodzie Węgier do boju jesteście dumnym NARODEM

  last
  Soros ma synów, którzy maja kontynuować jego dzieło, zwłaszcza Alexander, tak więc to totalpsujstwo nie skończy się tak szybko…

  qwe
  wreszcie nie nazywacie tego ……. filantropem.

  jest
  a u nas? sprawdzić Fundację Batorego , kto i za co im płaci ( po cichu), po prostu trzeba wiedzieć, kto chce nami sterować
  zgłoś nadużycie

  hace
  Jak u nas będą wybory, to nie dość, że Soros, nie dość, że Tusk, że Merkel, że Macron, to okaże, że i Marsjanie się wtrącają z było niebyło czerwonej planety.

  +R+@R++
  Amerykanie prowadzą śledztwo w sprawie „wpływania Rosji” na wybory w USA, Niemcy prowadzą podobne śledztwo (w związku ze sporym sukcesem wyborczym AfD) . Pytam: kiedy zostanie wszczęte śledztwo w sprawie wpływania Sorosa i innych zagranicznych organizacji na wybory w Polsce?

  https://wpolityce.pl/swiat/369846-brutalny-atak-sorosa-ludzie-na-wegrzech-sa-obecnie-bardziej-uciskani-niz-podczas-sowieckiej-dominacji

  https://kresy.pl/wydarzenia/soros-orban-przesladuje-opozycje-gorszej-niz-czasach-zsrr/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.