601 SKRBH 76 Fart / FaRT, czyli… Pra-Słowiański Pierd / PieRD, czyli znów Pra-Słowiański rdzeń rządzi, a tzw. prawo Raska / Grimma kłania się w pas

BLOK EKIPA (109), WIESŁAW PALETA MA DOŚĆ

Wiesław Paleta

Mistrz niedościgły w akcji… Idę, a właściwie ulatniam się za ciosem, a właściwie za puknięciem, czy może bardziej pruknięciem… Zwracam uwagę na podobieństwa w odniesieniu do poprzedniego wpisu i rdzeni i słów tam opisywanych, patrz:

(…) *perd [break wind loudly] or *pezd [the same, softly] (…)

Pamiętacie jeszcze delikatną Pizdicę / PiZD+iCe„, co smakuje jak jajko, ale gorzej…

Do rzeczy. Także i w tym wpisie udowodnię, że

a) Pra-Słowiańskie rdzenie i słowa są IDENTYCZNE z tymi odtworzonymi tzw. PIE,

b) odtworzone i współczesne rdzenie i słowa germańskie są zniekształcone w stosunku do tych pierwszych i pierwotnych…

Pamiętajcie, że tzw. PIE = PS, czyli Pra-Słowiański! 🙂 

…..

https://en.wikipedia.org/wiki/Fart_(word)

Fart is a word in the English language most commonly used in reference to flatulence. The word fart is often considered unsuitable in formal situations as it may be considered vulgar or offensive. Fart can be used as a noun or a verb.[1] The immediate roots are in the Middle English words fertenfeortan and farten, kin of the Old High German word ferzan. Cognates are found in Old Norse, Slavic and also Greek and Sanskrit. The word fart has been incorporated into the colloquial and technical speech of a number of occupations, including computing.

Etymology

The English word fart is one of the oldest words in the English lexicon. Its Indo-European origins are confirmed by the many cognate words in some other Indo-European languages: It is cognate with Greek verb πέρδομαι (perdomai),[2] as well as the Latin pēdĕreSanskrit pardateAvestan   pərəδaitiItalian fare un petoFrench „péter”, Russian пердеть (perdet’) and Polish „pierd” << PIE *perd [break wind loudly] or *pezd [the same, softly], all of which mean the same thing.

Like most Indo-European roots in the Germanic languages, it was altered under  Grimm’s law, so that Indo-European /p/>/f/, and /d/>/t/, as the German cognate   furzen also manifests.[3][4][5][6] (…)


UWAGA! Przypominam, że PIE = PS (Pra-Słowiański), gdzie P>F i D>T


Czytaj dalej 

23 thoughts on “601 SKRBH 76 Fart / FaRT, czyli… Pra-Słowiański Pierd / PieRD, czyli znów Pra-Słowiański rdzeń rządzi, a tzw. prawo Raska / Grimma kłania się w pas

 1. „Puchnięcie kojarzy mi się z Pustką ”

  Jest i pierwotny tego ślad tego w sanskrycie:
  puṣṭa (पुष्ट)
  1. odżywiony, dobrze wykarmiony, tłusty
  2. silny, krzepki, o mocnej budowie
  3. staranne wychowany, zadbany, wypielęgnowany
  4. zdrowy, odżywczy (o jedzeniu)
  5. potwierdzony (o informacji)

  W polskim mamy PuSzysty

  PuCH-nięcie to PCHanie, uPyCHanie, dosłowne np. im czegoś więcej upcyhasz w worku, tedy on rośnie, zwiększa objętość, np. im bardziej pchasz wóz by pomóc koniu, tym bardziej puchną ci uda np.im bardziej upychasz jedzenie, tym bardziej rośnie ci brzuch, np. oPuCHlizna -duże i miękkie
  Z tego PCHania jest PuCh oraz PuChacz

  PuSty będzie od oPuŚcić -wywedrować z danego terenu, uPuŚcić-nad brzegiem rzeki i bezpowrotnie stracić, czyli pozostać z niczym, naPuŚcić – napełnieć coś PuStego

  Polubienie

 2. PaczPan, nowa publikacja o k.amfor kulistych (KAK):
  http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/284/1867/20171540

  Nie ma YDna, ale skądinąd wiemy, że 90% YDNA z tej kultury to byli I2a2, staroeuropejscy łowcy zbieracze przybyli 30 000 lat temu.
  W tej pracy, potwierdzają, że tych 17 próbek z KAK z terenów polskich, z owych kujawskich piramid, nie ma żadnych połaczeń genetycznych z nieco późniejszymi lub równoległymi ludźmi k.ceramiki sznurowej, ale za to bardzo dużo z np. Motala (który był I2a1b, sprzed 7500 lat) a nawet co nieco ze średniowiecznymi (!) ludźmi ze Szwecji i Hiszpanii, co wygląda, że tam zachowali swoje geny owi łowcy zbieracze w większym stopniu niż w średniowiecznej Polsce.

  Oj Białczyński załamie się, bo w wypowiedziach jego istnieje zawsze stwierdzenie, że w tych grobowcach znajdują się ludzie przybyli znad Dunaju i że są to R1a.

  Że przybyli znad Dunaju, wraz z ustepującym lodowcem to normalne, ale nie są oni na pewno R1a, co:
  -potwierdziły wprost wcześniejsze próbki YDna z KAK w ilości 10 sztuk
  -potwierdza powyższa praca, na podstawie analizy PCA z pobranego DNA

  Wyłania się oczywisty obraz, że KAK był dziełem łowców zbieraczy, bez udziały rolników anatolijskich, zyjących w europie środkowej i zachodniej od 30 000 lat, ludzie KAK są mysliwymi, którzy przeszli na częsciowe rolnictwo.

  Ludzie k.ceramiki sznurowej, to zupełnie inna populacja, która przyniosła ze sobą pasterstwo i rolnictwo oraz R1a w YDNA oraz, że nie mieli oni za wiele wspólnego z kulturami naddunajskimi.

  Polubienie

  • No cóż… wielu zapłacze… 🙂 Ciekawe kiedy dojdzie do niego, że Rudaweb nie kupuje tych jego stepowych protobanderowskch fantastycznych bajek o Scytach i Sarmatach, jako Pra-Słowianach i przodkach Lechitów… (no może z ew. wyłączeniem R1b, bo to akurat może być od sarmackie…)

   Czekam, aż rzucą się sobie do gardeł o to, i zwyzywają wzajemnie od ruskich trolli… Teraz taka moda nadejszła wiekopomna, że co koleś to ruski troll… hehehe LOL

   A tak przy okazji, z tymi późnymi N, no to też gówno wybije w kibelku… i pewno niejeden jego smak poczuje na języku… hehehe.

   Polubienie

   • Zastanawia mnie to, że wg, wikipedii k.ceramiki sznurowej jest o 100 lat starsza i generalnie rozwijała się na tym samym terenie. Czy aby nie świadczy to o przejmowaniu od nich uprawy zbóż, przy odrebnosci społeczno-genetycznej?

    Tak też tam piszą o sznurowcach:
    ” Groby te odpowiadają prawdopodobnie migracjom niewielkich grup ludności, wywodzących się prawdopodobnie ze wschodnich Niemiec.
    Opanowały one tereny zajmowane wcześniej przez kultury pucharów lejkowatych i amfor kulistych.
    Hipoteza ta zastąpiła powszechne dawniej przekonanie o migracji ludności z terenów stepów wschodnioeuropejskich.”

    Polubienie

   • Coraz gorzej, Panie dzieju, coraz gorzej… Wyznawcy południowej drogi R1a, teraz pewno oczi sfe wypłaczo… Eee nie… oni jak allo-allo będą nadal dumnie trfać na z góry upatrzynych pozycjach i obrzucać „niewiernych” ruskim błotem po Trechlebowie… hehehehe

    Polubienie

   • Tutaj wykres
    http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/royprsb/284/1867/20171540/F3.large.jpg?width=800&height=600&carousel=1

    Zgadza się to z tym co pisałem wcześniej.

    KAK wygląda jak mieszanka łowców zbieraczy (hg. I2a2 + I2a1+I1 róznie w róznych częściach Europy) i anatolijskich rolników (G2a) i taki obraz populacji był od Węgier do Hiszpanii. Z pojedynczym w KAK sygnałem od Ceramiki Sznurowej.

    Ceramika Sznurowa wygląda jak liczny komponent umownie nazywany stepowy (90% hg. R1a Z645, całkiem możliwe, że był rodzimy w północnej Polsce, Białorusi, Rosji) wchłania mniej licznych KAK.

    Tak zostaje utworzona zmieszana populacja k.ceramiki sznurowej, zmieszanie to nastąpiło miedzy Odrą a Bugiem, i z niej część migruje na wschód, tworząc populacje kultury Śrubnaya (dotychczas znaleziono 90% R1a Z93) i Sintashta.

    Większość oczywiście pozostała na miejscu, między Odrą a Bugiem, wchodzi jeszcze w epoce brązu komponent k.pucharów dzwonowatych (R1b), jako odłam wielkiej naddunajskiejj migracji R1b, znad M.Czarnego na zachód Europy. Do Polski wchodzi on od strony Czech, stąd R1b więcej jest na zachodzie Polski, w Wielkopolsce niż na Mazowszu.

    I to jest koniec zmian genetycznych miedzy Odrą a Bugiem.

    Polubienie

 3. cenna uwaga patr zeć w rosyjskim oczy to głaza głazy a w polskim patrzeć jest od ptr skała kamień bardzo cenna uwaga ol śniło mnie dzięki tobie skrybo

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.