626 Wielka Lechia – Rozmowa z Historykiem – Krytyczna analiza źródeł

Wielka Lechia – Rozmowa z Historykiem – Krytyczna analiza źródeł

wideoprezentacje
Published on Dec 24, 2017


Poniżej zwracam uwagę na kilka kwiatków, które zaznaczyłem. W sumie to należałoby zaznaczyć wszystko to, co tu spisałem, jako cytaty z tej wypowiedzi allo-allo historyka i znaftzy tematu Wielkiej Lechii.

Mam już serdecznie dość i fantastycznego bełkotu turbolechitów wszelkiej maści i wszystkich tych nazistowskich ofitzjalnych allo-allo bredni i oświadczam, że zabieram się za spisywanie w jedną całość moich poglądów związanych z pochodzeniem Polaków, Po-Lachów, Lachów, Lechów, Lędzian, Lendzian, Gotów, Wandali, Germanów, Wenedów, Scytów, Sarmatów, Orłów / Ariów, Słowian, Pra-Słowian, czyli Indo-Germanów, czy innych Pra-Indo-Europejczyków… i Ich Przodków. Oczekujcie Mię wkrótce, bo idę na was wszystkich, a jak już obiecałem PaLi+SaDa przez moim Pra-Słowiańskim G+RoD+eM, od dawna stoi niecierpliwie gotowa…

Poniżej niektóre mondrości allo-allo historyka i znaftzy tematu Wielkiej Lechii. Mój komentarz znajduje się na samym końcu tego wpisu.


42:45

„Nie, nie, nie, nie.. to znaczy tak. Nie można mówić, że przed przyjęciem chrześcijaństwa była tu zupełna dzicz i chodziliśmy po drzewach i tu nie było nic.

To występowanie haplogrupy R1a i podgrup haplogrupy jakiejś tam, odpowiadającej mniej więcej Polakom, dowodzi tylko tego, że mamy na danym obszarze ciągłość osiedleńczą.

To nie było tak, że jedna kultura, że kultura się zmieniała, kultura wielbarska, kultura pucharów lejkowatych, itd. Tam było, tam było oczywiście wiele kultur archeologicznych. Ludzie nie wiem umierają, są wybici, wyrzuceni, emigrują stąd i przychodzi druga. Ta kultura transformuje się w inną pod wpływem jakichś najazdów na przykład, pod wpływem osiedlenia.

To że mamy na danym obszarze od wieluset, wielu tysięcy lat tą samą haplogrupę, to znaczy tylko tyle, że ona tu jest. A jeżeli ona tu jest ciągle, to znaczy że mamy ciągłość osadniczą. I nie było tak, że na terenach tych słowiańskich, terenach dzisiejszej Polski, czy terenach dawnej Rzeczypospolitej była dzicz i dopiero przyszło chrześcijaństwo i było wielce, wielce dobrze.

Mieliśmy wielkie kultury niekoniecznie słowiańskie, które naprawdę były świetne, chociażby kultura łużycka, kultura łużycka, którą datuje się tam mniej więcej na lata 1300, może trochę wcześniej przed nasza erą. I w okresie brązu ona, ona przestaje funkcjonować. To była kultura tak silna, tak fantastyczna pod względem  właśnie  kulturowym, miała tak wysoka cywilizację, że to było dużo wyższa kultura niż w ówczesnej Grecji. Tam o Rzymie nikt w ogóle nie słyszał. To jest ta kultura, która buduje Biskupin, ale z tą kulturą wiąże się jeszcze jeden, prawdopodobnie z ta kulturą, to jest jeszcze nie do końca potwierdzone, ale wiele na to wskazuje, że wiąże się jeszcze jeden dowód Turbolechitów na istnienie tego państwa.

Otóż dowodem tym jest bitwa. To są dzisiejsze Niemcy, nad rzeką Dołężą, czyli po niemiecku Tollense. To jest bitwa stoczona mniej więcej 3,000 – 3,300 lat temu. A więc w okresie kiedy kultura, kultura łużycka już istnieje i mniej więcej sąsiaduje z tymi terenami, bo to była bardzo duża kultura. Też miała różne podgrupy, na dzisiejsze Niemcy, na dzisiejsza Polskę, gdzieś tam expandujące. Bitwa nad rzeką Tollense jest o tyle ciekawa, że tam na bardzo niewielkim obszarze znaleziono, jeszcze nie cała jest zbadana, znaleziono wiele broni, znaleziono wiele artefaktów, kości koni, kości ludzi, których można by zbudować z nich prawie kompletne szkielety kilkuset osób, więc bitwa ogromna, jak na ówczesne czasy. I ponoć według oficjalnych historyków, ta niewielka bitwa większa przecież niż bitwa grunwaldzka, dlatego że, dlatego że, pod Grunwaldem znaleziono kilkanaście, może kilkadziesiąt ciał. (…) Ciała się rozkładają (…) To znaczy, że tylko tyle się zachowało. To mogą być różne warunki glebowe, to mogą być różne warunki klimatyczne, osadnictwo różne itd. Różne też zwyczaje nawet pogrzebowe, nie. Być może że była wtedy taka kultura, że zostawiano poległych na polu bitwy i oni sobie tam zgniją i będzie im tam wesoło sobie i się rozłożą. A w chrześcijaństwie było tak, że trzeba pogrzebać. To jest chrześcijański obowiązek.

Więc ta bitwa ukazuje tyle, że na tym terenie były bardzo silne kultury, były kultury które potrafiły zbudować silną cywilizację. Na dalekim wschodzie były bitwy jeszcze większe na Żyznym Półksiężycu. Kultura egipska, chyba największa bitwa starożytności bitwa pod Kadesz. To są ogromne bitwy, które występowały, więc nie ma nic dziwnego na to, że że ta bitwa się toczyła, tyle że nie ma źródeł pisanych. (…)

53:40

Na Ukrainie na przykład, na Polaków mówią Lachy. Na wschodzie w Turcji, w Rosji, ba, tam gdzieś dalej na bliskim wschodzie mówią Lachy. Tylko, tylko że, to jest współczesne nazewnictwo. Było na terenach Polski, czy Węgrzy, Lengiel, Lendzianie właśnie. Było plemię Lendzian, gdzieś tam udokumentowane. W językach wschodnich, w językach tych łacińskich, czy nawet w językach wschodnio-słowiańskich nie było głoski „ę”. Nawet w języku polskim ona się bardzo późno wykształciła. Np. litera w cyrilicy „ja”, to jest ona przekształciła się z tego, z tego „ę”, czyli dzisiejszy Ljach, L+jach, przez to „lja”, to był wcześniejszy Lęch. Lęch, czyli przedstawiciel plemienia Lędzian, które było udokumentowane.

To było bardzo silne plemię. Postuluje się nawet że, to plemię, które stało się późniejszym zaczątkiem Polski, bo raczej nie było to plemię Polan niestety, bo nie ma takich źródeł w ogóle, że to było jedno z plemion, tych tych lendziańskich. Może faktycznie Lendzianie, ale tego nie wiemy. Faktycznie to plemię musiało być silne jeżeli ich nazwa przeszła do bardzo, bardzo wielu języków prawie, że w czystej postaci, do języka węgierskiego.

Ale jeżeli od początku weźmiemy pod uwagę, że kościół katolicki, czy Watykan, ma zniszczyć państwo lechickie, ma zupełnie zatrzeć to, to dlaczego nie starł innych ogromnych imperiów nie chrześcijańskich, czy pogańskich? Dlaczego pamiętano o Imperium babilońskim? Dlaczego pamiętamy o pogańskiej wierze Rzymian? Dlaczego pamiętamy o Grekach? Dlaczego pamiętamy o Egipcie? (…) Dobra, a co z Grekami na przykład? Co właśnie z tymi Egipcjanami? Kiedy jeszcze pamiętano o tych cywilizacjach, to Państwo Kościelne było jeszcze słabe, zresztą mimo tego one wszystkie potrafiły koegzystować.

Mamy tą starą historię, historię przed chrześcijańską i później i później potrafimy wybić się na chrześcijaństwo. Nawet Gal Anonim pisał o Mieszku I, że on urodził się ślepy i dopiero kiedy przyjął chrzest. E, czy, czy nie… kiedy na postrzyżynach odzyskał wzrok. Tak państwo polskie wcześniej ślepe, w mrokach katolicy… w mrokach pogaństwa po przyjęciu chrztu przejrzało na oczy. To jest fantastyczne to, co było podnoszone przez kościół, było podnoszone przez hierarchów kościelnych, że wyjście z pogaństwa, ale pamiętanie o tej starej silnej tradycji, jest dobre i cementujące. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że kościół…

Teraz myślę, że przyjmujesz tę argumentację…

Jeżeli kościół i Niemcy, bo i Niemcy odwieczny wróg chce zniszczyć pamięć o Wielkiej Lechii, to wszystkie, to dlaczego prawie wszystkie źródła te, które przypomniałem są źródłami kościelnymi? Prokosz miał być biskupem. Kadłubek był biskupem. Dzierzba… (…) Wincenty Kadłubek był błogosławiony. Jeżeli kościół miałby misję niszczenia, to to dlaczego hierarchowie kościoła katolickiego, później są uznanymi za błogosławionych i piszą to otwarcie i tylko te źródła się zachowały? Jeżeli kościół chce to zniszczyć, to dlaczego ten poczet królów lechickich nie jest zniszczony, tylko mino, że gdzieś tam schowany, to nie jest jakieś wielkie dzieło artystyczne, ale jest na stałej ekspozycji w muzeum na Jasnej Górze? Wiele osób się bulwersuje, że powinno… (…)  Ale nie zachowało się… (…) Jeżeli oni chcieliby to zniszczyć, to hierarchowie, biskupi tym bardziej nie chcieliby tego kultywować, nie?

Mamy wielką, wielką, silną, piękną historię. Nie musimy teraz w żaden sposób robić sobie jakiejś protezy umysłowej. Mamy historię sięgającą ponad 1000 lat. Już nie musimy na arenie międzynarodowej wstydzić się, że jesteśmy parweniuszami. Powinniśmy być dumni z tego. (…)

1:03:56

I jeszcze ostatnia rzecz o Wielkiej Lechii, skąd to się wzięło. Jakie są proweniencji tej… Początki wielkolechickości, tak na prawdę mają początek, początki mają początek, ale tak się zaczęło naprawdę, to się zaczęło przez rosyjski panslawizm. Połączenie wszystkich Słowian i to ma być właśnie w Wielkiej Lechii. Więc, więc Wielka Lechia tak naprawdę może zrobić więcej szkody, niż pożytku…

…..

A teraz trochę komentarzy, żeby udokumentować poziom wiedzy na jaki wznieśli się niektórzy komentujący…

…..

BLACKWING
Świetny film Ator, jak i wkład Pawła oczywiście. Ogląda się wyśmienicie. Wesołych świąt wszystkim! 🙂

v8tatra
koleś pieprzy 3po3 białczyński bieszk paweł szydłowski winicjusz kossakowski i wielu innych – to oni budzą Naszą świadomość i ukazują prawdziwe nasze dzieje. ator nie trwoń uwagi subskrybentów – stworz coś wielkiego z rozwagą a nie pieprz jak przekupka na targu

Niusia Szamanka
To starożytni Polacy jednak nie ujezdzali dinozaurów?:(

Paweł Staszczak
Niusia Szamanka bzdura. Popylali na welociraptorach walczac (zwyciesko rzecz jasna) z annunaki.

Joseph M
Oczywiście że nie ujeżdżali dinozaurów. Po co mieli by to robić. Jak inne plemiona ujeżdżały olbrzymie gady to Lechici kolonizowali już marsa. Jest na to masa dowodów historycznych. Nie kłamie !

Kasica Belch-Sebastian
No przecież tresowali mamuty…. każde dziecko wie

Lem Ko
Z całym szacunkiem do Atora… Ale podczas oglądania tego filmu tyle razy chciało mi się powiedzieć ‚zamknij się i daj mówić gościowi’… Ator irytujacy trochę w tym materiale.

Rick Grymas
Dokladnie, myślałem kiedy wreszcie da sie wypowiedzieć gościowi, jednak jak żyd zaczął ględzić wyłączyłem.

Lem Ko
I jeszcze gdy Ator się wypowiada… widać że sie na tym nie zna. Nie jego dziedzina a stara się zgrywać Bóg wie co. Ekspert z jego zdaniem się albo nie zgadza, albo kręci głowa w stylu ‚No jako tako’.

Joseph M
Ator robi bardzo dobrą robotę w tym odcinku. Wciela się trochę w adwokata diabła i przytacza wszystkie te bzdury, którymi turbosłownie zalewają internet.

ari szydło
Prof Marek Chodakiewicz mówił o badaniach genetycznych które dają nam 10 tys. lat historii tutaj na ziemiach polskich a oficjalna historia daje nam 1000 lat, gdzie pozostałe 9 tys. lat.

Sigillum Militum
Pozostałe 9 tysięcy lat lataliśmy na kosmicznych jachtach typy Sokół Tysięczny 😀

pawelvg1
ari szydło gdybyś oglądał uważnie to byś się dowiedział

iowa406
pawelvg1
Czego się spodziewasz, że obejrzy/wysłucha ponad godzinny wlog? Dobre żarty , dzieciak z ADHD nie zobaczy/wysłucha nic co ma więcej niż 5 min.

ari szydło
No tak. Odezwała się ynteligencyja. Kretynie co do ADHD to ściema.Do warszawki lub krakówka to jeszcze nie dotarło. Co do vloga to Wielka Lechia czy też Wielka Scytia. Słowianie czy też Sarmaci. Przed rozbiorami Polacy wiedzieli że są Sarmatami o słowiańskości nic nie słychać. Nie ma nic o Kronice bp Jana Długosza a to szkoda bo to ją Zygmuś III Wazia kazał spalić. kim byli Germanie, na pewno Ariami i ze szkopstwem nie mieli nic wspólnego bo ci to alemani, Nie było nic o wyprawie Cyrusa Wielkiego, którą przypłacił głową. Wracając do słowa słowianin które dla mnie jest obraźliwe to można pociągnąć taki ciąg słowianin-panslawizm-ruska ściema. Pozdrawiam wszystkich lemingowych ynteligentów czytających ze zrozumieniem. A chodziło tylko o to kiedy ludzie pokroju Panfila, Nowaka powiedzą to co tutaj. Bo Ediego Słowianina czy też Bieszka nie da rady podciągnąć do poziomu Chodakiewicza. A wogóle wiecie kim jest prof Chodakiewicz?

Rafał Krzentowski
To może teraz dla równowagi wywiad z jakimś bardziej znanym zwolennikiem wielkiej Lechii np . z Januszem Bieszkiem albo z Białczyńskim lub Pawłem Szydłowskim lub Eddiem Słowianinem.

TheAstro1004
XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

iowa406
Jestem, za. Ciekawe co „mądrego” powiedzą.

Jerry Carrera
nie wchodźmy w to bo faktycznie się okaże że jesteśmy wyłącznie gorszą odmianą Niemców

Michal c
raczej nam to nie grozi, to w nas płynie krew Ariów a nie u szwabów jak hitlerek chciał

Jean Rufio
Zadaję sobie jedno pytanie, skoro na naszym terenie były słabe plemiona słaba civka a były takie bogactwa jak Bursztyn żyzne pola, to co sprawiło że Aleksander a potem cesarstwo rzymskie nie wkroczyło na te tereny woleli podbić Egipt Indie wielka brytanie wyprawy o wiele dalsze ,o wiele droższe i o wiele bardziej wymagające niż wyprawa na prawie przyległe terytorium obecnej polski .Każdy kto grał w gry strategiczne wie że pierwsze co sie podbija to słabe państewka z dobra gospodarką bo to pewny zysk a na naszym terenie nie ma obecności kultury ani greckiej ani rzymskiej i nie uwierzę że miłosierny Aleksander lub Cezar postanowił zrobić skansen natura 1 i dla bujnych lasów nie najeżdżać terenów bo ładna przyroda i że lepiej handlować na bursztynowym szlaku niż go sobie zabrać .

Michal c
Siłą Macedończyków była falanga , siłą Rzymu legiony jednak obie miały słaby punkt. Otóż jedni i drudzy najlepiej walczyli w zwartym szeregu który ciężko było zastosować na zalesionym terenie.To nie tak że oni nie próbowali wejść tutaj bo próbowali czego dowodem jest to że np.Rzym zatrzymał się na linii Dunaju i Renu

Konan PL
A Galia, Brytania i Germania nie były zalesione? Kolega ma rację, po prostu w czasach antycznych Europa Środkowo-Wschodnia to były dziewicze, prawie niezamieszkałe puszcze puszcze i Rzymianie zwyczajnie stwierdzili, że nie opłaca się ich podbijać.

Michal c
Germania to nazwa ogółu plemion Słowiańskich, to nie ma nic wspólnego z Niemcami.Poszperaj sobie w necie i zobacz ile wiosek,rzek i innego typu rzeczy w dzisiejszych Niemczech ma Słowiańskie nazwy. I jakie tereny dziewicze. Zacytuje ci coś „Okres od ok. II w. p.n.e. do IV w. n.e. to czas intensywnego rozwoju hutnictwa, natrafiono tutaj na ślady jednego z największych w ówczesnej Europie ośrodków metalurgicznych opartych o znaczne zasoby rudy darniowej. Jego śladem jest ok. 4000 dymarek w okolicach Brwinowa, Pruszkowa i Milanówka. Wyjątkowe znalezisko odkryto w Brwinowie: odkopano tu miechy hutnicze.” A drugi taki ośrodek był w świętokrzyskim, to niby dla kogo to było skoro jak twierdzisz nikogo tu nie było. To była produkcja broni na skalę masową a nie dla garstki tubylców.

Jean Rufio
ja w to nie wątpię dlatego wydaje mi się że to co u kadłubka jest napisane jest coś na rzeczy że i ci i ci próbowali i dostali wciry właśnie przez to że mieli inny styl walki ale nie udało by sie to małym plemionom więc jedyne co się nasuwa to to że była jednak tutaj siła zdolna odeprzeć i pokonać oba imperia i to jest zastanawiające kto to uczynił.Moim zdaniem brak obecności kultury Rzymskiej jak i kultury Greckiej dowodzi słowom Kadłubka i dzieżby ale jak to ty sie przyjmuje to co logiczne nie musi być prawdą

Jean Rufio
no nie zgodzę się z tym że im się nie opłacało bo handlowali bursztynem który był niezmiernie cenny ,a bursztyn pochodził z naszych terenów ,zresztą do teraz. zamiast handlować wystarczyło zająć tereny i mieć za darmo tak jak się to robi do dzisiaj .

Michal c
Jak pisali potrafili wystawić 100 tys armię ( a to liczba taka sama jaką dysponował Rzym ) ,każdy okręg dawał po 1000 wojów na zmianę ( bo gdy jedni zajmowali się rolą inni szli się bić ).

Jean Rufio
no dokładnie nie mogę się nie zgodzić z tym że kwitła na naszym terenie metalurgia dlatego też mnie dziwi dlaczegi taki łakomy kąsek nie został podbity a podbito presję gdzie było trudniej bo na zdrowy rozum myśleć to tu coś nie klika bogactwa wielkie a wielkie imperia nie ruszają nie wierze j.w że zrobili sobie program natura 1 i oszczędzają jakiś skansen

Jean Rufio
to by wiele tłumaczyło jednak jeszcze nasuwa się pytanie komu i dlaczego zależało na zakłamaniu i zamazywaniu historii i to jest ciekawe bo za każdym skutkiem jest przyczyna wiec komu aż tak zależało że tak było

Alucard J.B M.P
Jako ciekawostkę dodam, że w języku perskim (farsi), Polska to لهستان (Lahestan), czyli ”kraina Lachów”.

Michal c
kraina Panów ,boga

janek kowalski
w językach orientalnych Polaków faktycznie nazywa się lachami. określenie to przejęli od Rusinów którzy tak nazywali wszystkich Słowian Zachodnich (nazwa pochodzi od plemienia Lędzian)

kuba8131
Jeszcze jedna rzecz jest nielogiczna. Skoro Kościół Katolicki i Niemcy rzekomo starali się zniszczyć naszą historię sprzed 966 roku to dlaczego nie starali się wymazać z historii Bitwy pod Grunwaldem, Wojny trzynastoletniej czy Hołdu pruskiego. Przecież to były wielkie zwycięstwa nad Zakonem Krzyżackim który był chrześcijański a jego ludzie byli narodowości niemieckiej. Gdyby to była prawda to zafałszowywanie historii powinno zacząć się od tych wydarzeń.

Michal c
Odróżniasz rok np 966 od 1410 ? Kiedy były większe możliwości spisywania kronik i w większej ilości ?Nie tak łatwo wymazać coś o czym pisze wielu.

kuba8131
Po prostu sądzę że ten cały mit ,,Wielkiej Lechii” to propaganda przeciwko Kościołowi Katolickiemu.

Michal c
Czy ja wiem czy przeciw kościołowi, myślę że bardziej ludzie chcą poznać historię.Wiesz że na Naszych króli papieże rzucali klątwy ? Do dziś dzień nie zostały one ściągnięte choć mieliśmy papieża.

kuba8131
Na niemieckiego cesarza Henryka IV, papież Grzegorz VII (podczas sporu o inwestyturę) też rzucił klątwę (tylko cesarz wyciął taki numer że najpierw przeprosił papieża a potem gdy wrócił do władzy do wstawił na tron papieski własnego papieża [teraz zaliczanego do antypapieży]). Zresztą mit ,,Wielkiej Lechii” to nie tylko propaganda antyklerykalna ale też prorosyjska, związana z ideą panslawizmu, korzystać z niej może Rosja na zasadzie ,,wszystkie państwa słowiańskie Europy Wschodniej z Polską na czele niech się przyłączą do Rosji aby być znowu imperium”. Oczywiście Putin jest w tym kontekście przedstawiany jako silny słowiański przywódca, wielki mąż stanu.

Antek Policmajster
wielkolechiccy imbecyle nie pojmują, że chrześcijaństwo przede wszystkim starało się zaadaptować wcześniejsze wierzenia do własnych celów. dlatego np nowe kościoły powstawały na miejscu starosłowiańskich świątyń itp. gdyby spuścizna Wielkiej Lechii była tak duża, jak to twierdzą niektóre tłuki, to z pewnością przetrwałaby tak jak przetrwały wielkie piramidy starożytnego egiptu czy prekolumbijskich kultur. zamiast tego archeologowie znajdują po prostu prymitywne (w porównaniu z basenem morza Śródziemnego) drewniane grody, jakieś chujowo ociosane kamienie typu baby pruskie czy niedźwiedź ze Ślęży i to wszystko. nie znaleziono żadnych wielkolechickim monet, a jeśli już to czeskie czy wielkomorawskie. nie ma Wielkiej Lechii, ale jest wielka pseudopatriotyczna megalomania

Antek Policmajster
tłumoki, macie swoją Wielką Lechię https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienne_b%C3%B3stwo_poga%C5%84skie_z_Ma%C5%82ocina

Michal c
bzdura,jeśli to miało by być na tej zasadzie to raczej powinni się przyłączyć do Polski skoro to u Nas jest najwięcej R1a1. Poza tym Rosja to nie Ruś Kijowska,tak samo jak Prusy to nie plemię Prusów,a Germanie to nie Niemcy

hubert s
Ator proszę zrób film o teorii Wielkiej Lechii ten aspekt jest bardzo skomplikowany ma dużo w sobie informacji . Dokładnie to pokazuje kanał Pol Lechicki polecam tobie obejrzeć bardzo ciekawy .

Azazel Shemgaz
Historycy, archeolodzy maja niestety program, ktory zostal im wbity do glow na uczelniach. Wiekszosc nie potrafi wylezc z tego wypraniu mozgu

ArpeggioVibration
Więcej o początkach państwa polskiego poproszę – w szczególności o Lestku Siemomyśle Popielu!!!!! Bardzo ciekawe rzeczy – fajnie jakby ten pan podzielił się swoją wiedzą.

ArpeggioVibration
Poproszę jeszcze o analizę rządów dynastii Jagiellonów zahaczając jeszcze o Kazimierza Wielkiego – w szczególności w odniesieniu do dzisiejszej ideologii multikulti. Z tego co wiem, Polska była pierwszym państwem multikulturowym- zaś żydów zaprosił do Polski Kazimierz Wielki – ale było to na zupełnie innych zasadach niż dzisiaj. Warto byłoby o tym porozmawiać. Dodatkowo wskazując różnice między Unią Lubelską a Unią Europejsą. Nasze tradycje były o wiele skuteczniejsze i rozwijające zarówno państwo jak i kulturę / prawo/ siłę państwa niż to co nowomarksistowskie ruchy tworzą – warto Polakom przypomnieć skąd się wywodzą , jaka jest ich kultura i tradycja i jak można stworzyć realnie pełną sukcesów unię. Bardzo Cię proszę Ator bo masz bardzo wielu widzów byś nie pomijał historii na swoim kanale. Polska historia to nasz skarb narodowy z której wszyscy możemy czerpać garściami, ale musimy ją znać i rozumieć. Dziękuję z góry za potraktowanie mojej prośby poważnie. Pozdrawiam serdecznie

Michal c
Pan historyk pięknie opowiadał o bitwie pod Tollense ( Doleżą ) tak zgłębiał temat że jakoś zapomniał wspomnieć że badania DNA wskazały że brali tam udział wojownicy z z dzisiejszych Włoch,Skandynawii i Polski ( nie że Słowianie ogólnie tylko że te DNA pasuje do teraźniejszych Polaków ) .I jakimś dziwnym trafem nie ma tam DNA Niemców, nie ma Germanów w dzisiejszym znaczeniu bo musieliby potwierdzić że te DNA Germanów pasuje do Słowian

Michal c
A czy jest dowód na to że Mieszko przyjął chrzest w 966 r ? Gdzieś coś w w archiwach się zachowało kościelnych ? Jak to możliwe że nigdzie nie odnotowano tego że spore Państwo tuż przy granicy cesarstwa niemieckiego nawróciło się. Dajcie jakiś oryginalny dokument.

Antek Policmajster
durniu, historia nie opiera się na ‚twardych dokumentach’, które często bywają fałszerstwami, ale krytycznej analizie wielu źródeł i wielu kontekstów. o fakcie przyjęcia chrześcijaństwa przez dwór Mieszka wspomina choćby Kronika Tietmara, więc wypierdalaj

Michal c
powściągnij język bohaterze internetowy, epitety zostaw dla własnej rodziny.

Antek Policmajster
no i się zesrałeś merytorycznie.

Michal c
Nikt się nie zesrał, pokaż mi dokument ze zbiorów kościoła na temat chrztu ,bo przecież kościół powinien mieć dokument na temat takiego wydarzenia.

MrWiegul
Z tymi Lędzianami to pieprzy jak potłuczony, no nie wyrobiłem. Współczesne nazewnictwo ale odnoszące się do starożytnego plemienia… Hahaha tak się samozaorać tylko historyk amator potrafi. Jeśli jest to współczesne określenie to jakim cudem odnosi się do zapomnianych czy wręcz nieznanych czasów. Druga sprawa to ten historyk niestety skupia się na negowaniu, a nie omówienie za i przeciw. Fajnie, że o tym mówi, mity warto obalać ale to nie jest materiał (chyba?) mający na celu zanegowanie istnienia Lechii, a omówienie całościowo tematu. Niestety zabrakło trzeciej osoby do dialogu, kogoś który by wyposrodkował narrację, bo gość skupił się tylko i zarazem niestety na negowaniu.

Michal c
dokładnie tak jak piszesz

Paweł Staszczak
MrWiegul podalem ewolucję nazwy Lędzian. Uzywanie nazw nie odnoszacych sie do konkretnych ludów a do ich „poprzednikow” jest typowe. Andaluzja to kraj wandali, przy czym juz ich tam niema. Na to sa konkretne zrodla historyczne i jezykoznawcze. Co do negowania… niestety nie znalazlem źródeł ktorych nie mozna by podwazyc. Klasyczna metoda historyczna – ktrytyka zewnetrzna i wewnętrzna zrodel.

MrWiegul
Paweł Staszczak krytyka bardzo rzeczowa i na miejscu, o to nie można mieć pretensji, chciałbym by wszyscy historycy tak podchodzili do tematu który omawiają. Co do Lędzian, to lechitami byli raczej jako jedno z plemion, niekoniecznie z nazwy, mocno naciągana sprawa. Nie jestem w stanie przyjąć że Lechia była jakimś mocarstwem, bardziej chyba państwa miasta na podobieństwo starożytnej Grecji, coś bardzo zdecentralizowanego. Nie zdziwilbym się jakby przemiana Lechii wyglądała tak, że jej tereny zachodnie, na zachód od Odry były systematycznie podbijane przez Germanów, a chrzest Polski był szansą na powstrzymanie dalszych podbojów terenów „pogańskich”. Możliwe że by utrzymać państwowość Piastowie sami wyrugowali wcześniejszą historię. Oprócz tego że tereny na zachód od Odry były słowiańskie to oczywiście reszta to tylko moje domysły. Poszukam jeszcze pewnej rzeczy i postaram się wrzucić.

Michal c
Nie pisz że przez Germanów, Cesarstwo Niemieckie i wcale nie byli silniejsi od państwa Mieszka, tyle że Mieszko zaczynał być otaczany przez kraje chrześcijańskie. Samo Cesarstwo nie zagrażało mu ,dopiero razem z Frankami, Czechami mogli go pokonać.

Michał Kopciuch
Panie Pawle, mam nadzieje, że będzie Pan pierwszym historykiem, który odpowie mi na ponizsze pytania. Dotychczas moi rozmówcy reagowali agresywnie gdy pytałem ich o poniższe sprawy. Najpierw jednak kilka pytań co do rozmowy z Atorem:

1)
Dlaczego mówiac o bitwie pod Dołężą nie powiedział Pan, że niemieccy genetycy przebadali zęby z czaszek poległych. Badania pokazały że bardzo duża częć poległych miała genotyp odpowidający współczesnym mieszkańcom Polski?

2)
Jak sie to ma do rzekomego przybycia słowian na tereny Polski w VII n.e. wieku skoro bitwa odbyła sie 1300 p.n.e ?

3)
Dlaczego nie wspomniał Pan o najwibitniejszym polskim kronikarzu Janie Długoszu?

4)
Pisał on o byłych polskich ziemiach na terenie obecnych Niemiec jak poniżej:

„Wspomniawszy synów Leszka z pobocznego łoża, nie moge zamilczeć o ich księstwach, posiadłościach i miastach, które oni założyli i osadzili, aby potomni Polacy wiedzieli, ile naród Niemiecki uszczyplił krajów Polskich, gdy wszystkie owe ziemie i powiaty Niemcy pod swoje zagarnęli panowanie, lubo po włościach i osadach wiejskich jeszcze dotąd utrzymuje sie ród i język Słowiański.”

Długosz między innymi był dyplomatą. Wiedział jak cięzkie i ważne słowa pisze. Był tego świadomy. Na jakiej podstawie mozna posądzic Długosza o świadome fałszerstwo lub o niewiedzę?

5)
Odpowiadam na Pana pytanie. Dlaczego kościół nie zniszczył źródeł kościelnych? Rzeczy których kościół nie zniszczył przemianowano na bajki ( tak nazwano księgi Długosza przed chrztem w 966 „dzieje bajeczne”)

6)
Mówił Pan że nasi kronikarze mogli dorabiac naszą przeszłość. Dlaczego więc to samo zrobili Czesi w swojej kronice? Kronika pochodzi z XI wieku. Wiemy przeciez że Czesi byli z nami wtedy (po rządach Chrobrego) bardzo skonfliktowani

7)
Germania: według Tacyta jest to świeżo powstała nazwa określająca ludy od dawna zyjace na wschód od Renu i na północ od dunaju. Opisuje on że najsiniejszy wśród tych ludów był związek Słewów (według historyków z rudaweb była to pierwsza historycznie podana nazwa słowian). http://www.rudaweb.pl
Czy moze się Pan do tego ustosunkować?

8)
Skoro poczet na Jasnej górze może być dorabianiem sobie historii to dlaczego pruski zaborca robi to samo? Czyżby chwalił się kogo pokonał? Pisali w niej o dynastii Lechickiej. Teraz kolejne pytania niezwiązane z filmem.

9)
Skąd w Bawarii nazwy ziazane z imieniem LECH. Według Pana Bieszka Jest to wynikiem posiadania tych ziem przez naszego króla Ariowista. Miał te ziemie otrzymac od Juliusza Cezara. Na jakiej podstawie mozemy ocenić ze to prda lub fałsz.

10)
Dlaczego tyle źródeł Polskich i nie Polskich pisze o Polakach jako potomkach Wandali? Czy jesteśmy potomkami Wandali? Mapy cesarstwa rzymskiego pokazuja ze ziemie obecnej Polski to ziemie Wandali.

11)
Dlaczego Niemcy nas mówią że jesteśmy Wandalami?
– „Kronika Słowian” (łac. Chronica Slavorum) autorstwa Helmolda.
– Gesta Hammaburgensis ecclesiae pontificum (łac. Dzieje Kościołahamburskiego) Adama z Bremy
– Gerhard z Augsburga w pisanej w latach 983 – 993 hagiografii świętego Ulryka nazywa Mieszka nie inaczej jak wodzem Wandalów (dux Wandalorum, Misico nomine). Gdy w roku 992 Mieszko umiera, w rocznikach Kościoła niemieckiego zapisuje się: „obiit Misica dex Vandalorum” – „zmarł Mieszko książe Wandalów”

12)
Dlaczego o Polskich królach mówi sie ze byli królami Wandali? – I tak tytuł Zygmunta III Wazy brzmi: „Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wenedów”. Nie inaczej czynią jego następcy, oto tytuł Władysława IV Wazy: „Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wandalów, wybrany Carem Rosji

13)
Kronika Lechitów i Polaków.
https://books.google.pl/books?id=k2xVAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=pl#v=onepage&q=chrobry&f=false
Co może Pan powiedzieć o powyższej kronice? Czy jest ona tozsama z kronika wielkopolską?

14)
Nestor o Polakach pisze nastepuąco: „ Nazwisko Lechitów jest nazwiskiem całego narodu, Nazwisko zaś Polaków Jednej hordy Lechitów” Jest to cytat z Kroniki Wielkopolskiej.

15)
Skąd Kadłubek wiedział, że kopiec Kraka jest z czwartego wieku przed nasza erą? Przecież badania archeologiczne, które to potwierdziły to dopiero w dwudziestoleciu między wojennym. Udało mu sie trafić? Jest to tylko część moich wątpliwości. Jednak na początek wystarczy.Zdaję sobie sprawę że tego jest sporo. Być może nakręcicie vloga z odpowiedziami na te pytania?

Paweł Staszczak
Michał Kopciuch oczywiscie postaram sie ustosunkowac do Pańskich wątpliwości, prosze dac mi troche czasu na oddech w wolnym czasie. Vlog jest dobrym pomyslem. Pozdrawiam i wesolych świąt.

Michał Kopciuch
Paweł Staszczak wielkie dzięki. Na razie odpoczywamy i świętujemy 🙂 Pozdrawiam

neboo666
Michał Kopciuch podlaczam sie pod pytanie. Rozwincie temat.

Sigillum Authenticum
Na wszystkie postawione pytania znajdziesz odpowiedz na http://sigillumauthenticum.blogspot.com

Wolfenberg [MIRKO]
Chetnie bym posluchal jak sie pan Pawel odniesie do pytan Michala. Pozdrawiam.

Michal c
Wystarczy że zobaczyłem tam w komentarzach Sataviste i zrezygnowałem z dalszego przeglądania.

Słowianin
No cóż, zarówno turbolechici jak i katole mówią prawdę, ale tylko częściową.

BŁĘDY TURBOSŁOWIAN:
-Nie było PAŃSTWA polskiego do czasu około chrztu
-Nie było jednego całkiem zjednoczonego bytu słowiańskiego przed chrztem
-Polacy nie walczyli z Aleksandrem Wielkim i Cezarem
-Haplogrupa R1a nie jest TYLKO słowiańska. Pieprzenie, że jej obecność w Skandynawii świadczy o rządach polskich jest kompletnie błędne.

BŁĘDY KATOLI:
-Polacy nie „zeszli z drzew” dopiero po chrzcie
-Na terenie „Wielkiej Lechii/” istniała tak zwana kultura ceramiki sznurowej w późnym neolicie, więc twierdzenie, że Słowianie byli w Skandynawii i nad Renem nie jest aż tak błędne, aczkolwiek nie tyle „słowianie” co ogólnie Indoeuropejczycy z grupy satem, od których Słowianie BEZPOŚREDNIO pochodzą.
-Polacy nie byli zacofani technologicznie około chrztu, typowa wieś polańska czy mazowiecka nie różniła się np. niemal niczym od schrystianizowanej wsi np. frankijskiej. A w średniowieczu i tak to głównie wsie się liczyły. Mówienie, że przez chrzest przestaliśmy być zacofani „bo alfabet” jest błędne, bo ilu Polan ten alfabet w ogóle znało? Tylko elity i głównie kler.

Można nawet powiedzieć, że skrajność turbosłowiańska jest odpowiedzią na skrajność katolską, która zrównuje przedchrześcijańską Polskę niemal do buszmenów z Afryki, aż dobry oświecony pan Niemiec nie przyszedł i „podludzi” nie nauczył chrystianizmu.

Paweł Staszczak
Słowianin dla tego skupialem sie na analizie i krytyce zrodel, zeby byc maksymalnie fachowy i obiektywny. Ps. Swietny komentarz, pozdrawiam.

Anonimowy Inkwizytor Kuba
Słowianin Na terenie polski byli wcześniej germanie Słowianie przyszli potem

al capone z corleone
Słowianin z większością twoich racji się zgadzam ale nie ze wszystkimi kolego. Mamy tę samą haplogrupe co Skandynawowie pniewarz normanowie podbili terytoria aż do terenów dzisiejszej Rumuni. Ale jeśli chodzi o Lechię to istniało państwo Słowian ale nie było tak ogromne jak z legend tylko zbliżone do terytorium dzisiejszej Polski . A propo wojen prawdziwe jest tylko to że przodkowie Słowian czyli goci normanowie i vandalowie walczyli z Rzymianami. My Polacy poprostu jesteśmy szczepem 3 plemion i stąd te dowody genetyczne. Ale to że Mieszko nagle dzięki chrztowi utworzył państwo to groteska. Polska przedchrześcijański sięga VI wieku. Wkoncu cesarstwo narodu niemieckiego dojechało by jakieś plemię malp jak to określają niemieccy historycy.

Słowianin
+Anonimowy Inkwizytor Kuba
Ci Germanie byli tu jednak tylko przejazdem w ich migracjach na południe. Przed nimi żyli w Polsce Celtowie i kuzyni dzisiejszych Słowian również z haplogrupą R1a.

Słowianin
+Grk GrEKu
Nie do końca wiem co masz na myśli pisząc „Normanowie”. Jeśli chodzi ci o Wikingów, to byli co najwyżej na Pomorzu jako napastnicy. Natomiast Goci i Wandale rzeczywiście byli w Polsce najprawdopodobniej przed Słowianami, ale tylko przejściowo. W kilka wieków uciekli dalej na południe, a ich resztki które zostały nad Wisłą zostały zaabsorbowane przez Słowian. Dziś w polskiej mowie istnieje trochę słownictwa z gockiego, jak np. „hełm”, „lek”, „miecz”, mogą to być jednak raczej zapożyczenia które przybyły drogą handlu lub walki (ze sobą?), niż spowodowane większymi wpływami Germanów na Słowian.

Jacek Widor
Po coż Pan wkłada w usta katoli „błędy katoli” skoro katole mający choćby blade pojęcie o historii nie twierdzą tego, co pan pisze.

Słowianin
Moje odczucia są inne. Typowy katolik uważa, że Polska powstała z niczego w 966 roku, a Polacy przed tym rokiem to były dzikie zwierzęta bez „moralności”, co nie znały nawet alfabetu (którego nie potrzebowali).

al capone z corleone
Jacek Widor to insynuacja nawiązująca do rzekomego stworzenia cywilizacji polskiej dopiero po chrzcie co jest groteska. Poczet władców Polski na jasnej górze sięga V VI wieku zachęcam do wizyty i obejrzenia. Data jego powstawania to V-XVIII wiek więc dziwne że plemiona dzikich zwierząt tworzyły coś takiego nie umiejąc nawet pisać został tam umieszczona w XIII wieku po powstaniu klasztoru niestety je wcześniejszy pobyt skryty jest tajemnica

Jacek Widor
Według mnie jakieś 90% albo i więcej ludzi w jakimkolwiek kraju ma tylko mgliste pojęcie o historii własnego i sąsiednich krajów, o innych jeszcze mniejsze. Podobnie jak o astronomii, oceanologii, geologii czy jakiejkolwiek bądź innej dziedzinie. Tak jest i być musi, bo rozwój nauk wszelkich doszedł do poziomu, którego źaden człowiek nie jest w stanie ogarnąć. Nie wiem, szczerze pisząc, czego uczą się dzieci dzisiaj w podstawówkach, ale co do ludzi 40+ nie mogę się zgodzić, źe jest AŻ TAK ŻLE. dzieci uczyły się o Kraku, Lechu Wandzie itd. starsi czytali powszechnie książki Jasienicy i powieści Bunsch itd. oczywiście wiadomo dość powszechnie, źe część to legendy, mało kto wie, które teorie historyków okazały się błedne, które nie, ale ogólnie rzecz biorąć, kaźdy, to CHOĆ TROCHĘ SIĘ INTERESOWAŁ ma pojęcie, że jakaś forma państwowości musiała istnieć kilka pokoleń przed Mieszkiem.

Jacek Widor
Widziałem tę tablicę jakieś trzydzieści lat temu, wisiała wtedy w pomieszczeniu z boku kaplicy NMP, nie pamiętam już czy to była nawa czy (raczej) korytarz. Typowe malarstwo barokowe. Nikt rozsądny nie zakwestionuje tego że jakieś formy państwowości istniały przed Mieszkiem I -pisał o tym nie tylko Anonim Gal, są źródła IX wieczne – w żywocie św. Metodego jest słynny ustęp o „potężnym księciu na Wiśle”, geograf Bawarski opisuje dość dokładnie ziemie polskie, ale z tego opisu nie wynika istnienie jednego państwa Lechii/Polski, ale kilku czy nawet kilkunastu państewek plemiennych, o nieznanych wzajemnych relacjach. Zatem odpowiedź na pytanie, czy początki państwa polskiego sięgają czasów przed Mieszkiem I odpowiedź brzmi JEDNOZNACZNIE TAK. ale to się ma nijak do bredni Szydłowskiego, czy nawet bardziej sensownych wywodów Bieszka o kilkutysiącletniej Wielkiej Lechii od Renu do Wołgi czy Uralu, jeśli nie dalej. ABSOLUTNIE NIE. Sam bym chciał, by coś moźna było więcej napisać o tych początkach, ale źródeł Z EPOKI jest tyle co kot napłakał. Trzeba jeszcze brać pod uwagę, że w całej średniowiecznej Europie granice państw były płynne, a narody nieukształtowane- ograniczając się do Słowian. Państwo Samona, Wielkie Morawy, i Księstwo, a później Królestwo Czeskie to róźne państwa, mimo, że w dużej części pokrywały się terytorialnie i w dużej cżęści obejmowały te same plemiona.

Mark 13
Wielka lechia to ubeckie rzygowiny jak powiedzial Stanislaw Michalkiewicz.

Paweł Szydłowski
Co to za pajace tu dyskutują? Panowie, zapoznajcie się z materiałami źródłowymi do historii Polski. https://www.swiatksiazki.pl/wandale-czyli-polacy-ostatnia-zagadka-naszej-historii-6368597-ksiazka.html

Sigillum Authenticum
Oto co mowi rzeczony bard lechicki
http://sigillumauthenticum.blogspot.com/2016/08/styl-turbosowianskiego-mistrza-urojenia.html?m=1

l0ht
Wielka lechia, wielka bzdura. Panslawizm to bzdury wymyślone przez ruskich, i wrogów kościoła.

Damian Bilinski
czyli logicznie o grupie tych krwi ciagłąśc osiedleńcza swiadczy ze bylismy germanami ino ktoś podbił i narzucil kulture i jezyk tu teoria o podbiciu przez Sarmatów , ze owi podbili tu mieszkajacych i stworzyli miejscową szlachte która narzucila swoja kulture. Tak byc moze bo sa przykłady np germanizacji w panstwie Krzyzackim gdzie mało niemców z zakona narzuciło swa kulture i jezyk prusom

Michal c
germanie to ogół plemion Słowiańskich, niemcy to złodziejaszki tak jak ukradli nazwę Prusy po wymordowaniu przez Krzyżaków plemienia prusow

…..

Jacek Widor
Panie Krzysztofie, nie chcę być złośliwy, ale pańskie vlogi na tematy historyczne są chyba najsłabsze, w końcu nikt nie zna się na wszystkim. Jako człowiek inteligentny i oczytany „daje pan radę”, ale generalnie wygląda to jak korepetycje licealisty dla ucznia podstawówki. Radzę zawsze dobierać sobie fachowców.

karnovsko v
Pan lechiosceptyk nie podał żadnego dowodu na istnienie wielu mniejszych państewek zamiast jednej wielkiego państwa Słowian. Zamiast tego przytacza różne dowody i bez żadnej argumentacji wedle swojego widzimi się odrzuca je lub obśmiewa.
Podsumowując jego „argumentacje”:
– są kroniki prokosza, ale na pewno zostały sfałszowane z zazdrości
– są kroniki kadłubka i dzierzby które są autentyczne, ale to nie wystarczy bo nie ma odkryć archeologicznych
– są odkrycia archeologiczne bitwy nad rzeką Tollense, gdzie walczyła duża jak na tamte czasy armia, ale to nie dowód na ogromne państwo tylko na istninie wielu znaczących kultur (kultur bakterii? xD)
– jest poczet królów, ale w XVIIIw. znowu fałszowano historie
– jest wzmianka w bibli, ale to biblia tysiąclecia wiadomo jak tłumaczona, więc kolejne fałszerstwo według widzi mi się historyka

Ator następym razem zaproś historyka który poda jakiejś argumenty za lub przeciw, zamiast takiej czczej gadaniny.

Michal c
Dokładnie historyk się zbłaźnił. Np Prokosz sfałszowany bo tak stwierdził Lelevel, natomiast Lelevel stworzył mapy gdzie pokazał Lechię ale to nie dowód bo pewnie opierał się na sfałszowanych dokumentach.

smolar16
Trochę przynudza gościu

Jean Rufio
szczerze nie przekonują mnie te argumenty przeciw lechi dość słaba argumentacja

Dawid Busz
https://skrbh.wordpress.com/ –> tu macie gościa, który rusza temat strony genetyki i językoznawstwa, on na pewno będzie chętny do dyskusji 🙂 . A coś takiego jak Lechia musiało istnieć, tylko nie wiadomo w jakim rozmiarze i formacie.

…..

I akurat z Jacek Widor, karnovsko v, Michal c, smolar16, Jean Rufio i Dawid Busz nie umiem nie zgodzić się… 🙂

6 thoughts on “626 Wielka Lechia – Rozmowa z Historykiem – Krytyczna analiza źródeł

 1. Pingback: 89 SKRiBH 626 Wielka Lechia – Rozmowa z Historykiem – Krytyczna analiza źródeł | SKRBH

 2. To dlatego całe to nofoczesne nauczanie i nałka nie robią na mie żadnego wrażenia. Te wasze zasrane tytuły, honory, czy brednie, jakie pieprzycie jedni i drudzy… Wy+MioT+o”Je” tym już nawet przez nos… KONIEC Z TYM! Po nowym roku zaczynam składać w jedno to, czego nie będziecie umieli obalić. Już od dziś zacznijcie się lepiej przygotowywać na mój prawdziwie słowiański wpierdol… Wszyscy czujcie się ostrzeżeni…

  Modern Educayshun

  Neel Kolhatkar
  Published on Nov 9, 2015

  The Reason Education Sucks

  iStateOfMind3
  Published on Jan 28, 2013

  Be the change you want to see in the world.

  Vikram Khanzode 1 year ago
  for me Mr. Carlin is not a comedian, for me he is a teacher, scholar, mentor and a grandpa I never had .

  robert4you 1 year ago
  This man was absolutely brilliant. George Carlin, we miss you. Just take a look at today’s screwed up world, Carlin would have material for at least 1000 more years….

  TheRareOne 1 month ago
  Comedians should be laughed at and Politicians should be respected. Nowadays comedians are respected and our politicians are laughed at.

  Just Random Things 1 year ago
  This speaks the truth.The sad truth.

  steve nunua 2 years ago
  Truth is to painful for most people. That is why they love a mythological fantasy reality where everything loves them and they are the most important to god. Willful ignorance runs the country and the world. And we will protect this fantasy at all cost…wars and more wars. We let people cut the heads off of people to protect OUR GREAT RELIGION!

  Steven Jeffrey 1 year ago
  It’s pretty ironic how the audience claps and cheers while he bluntly speaks the truth. I’ve always admired George Carlin for telling it like it is, and part of me wonders if this has anything to do with how he died. He was very outspoken during the shows leading up to his death and very anti-establishment. In my experience, people who do this don’t last long in the entertainment business, or get killed off- those brave enough to tell the truth like Fritz Springmeier, JFK, John Lenon, Martin Luther King Jr. etc.

  Wh1teMist 1 year ago
  He is right. I remember reading about Rockefeller and he said that he doesnt want a country of thinkers, he wants a country of workers. Everyone thats not in the 1% is getting screwed everyday.

  Mason Brown 2 years ago
  So true. I think this could apply to American colleges as well. I’ve seen too many friends rack up thousands of dollars of debt with no clue on what they actually want to do in life. Many have to end up working somewhere they are overqualified just because they need work and have loans due. It’s a vicious cycle. In America, I don’t think anyone should be spending time and money in college unless they have a sense of direction and purpose behind their major. Even then, the situation can be pretty bleak. The whole „college experience” isn’t going to mean much if you spend every year after 22 not living a life you enjoy.

  Polubienie

 3. Ten historyk, to ciapa.
  „Sytuacja Polski powinna być uprzywilejowana, przekonywał Mularczyk, ponieważ Polska jako pierwsza była napadnięta przez Niemcy, była najdłużej okupowana, nigdy z Hitlerem nie współpracowała i poniosła największe straty.
  Problemem jest tylko to, że przez wiele lat nic w tej sprawie nie robiono. Odnoszę wrażenie, że wychowanie elit prawniczych i historycznych wiązało się ze środkami finansowymi z Niemiec, szkoleniami, grantami – miękką siłą, którą Niemcy eksportowali do Polski. To spowodowało, że temat reparacji wojennych, relacji polsko-niemieckich, strat wojennych Polski był głęboko schowany w szafach i nikt go nie badał, nikt go nie podnosił, nie tworzono filmów, nie pisano książek. Niestety, to były realne zyski dla Niemiec. Każdy dzień, każdy miesiąc, każdy rok, gdy ta sprawa jest odwlekana – to są realne korzyści dla Niemiec wynikające z faktu, że nie muszą płacić ani Polsce, ani Polakom odszkodowań wojennych”

  Polubienie

 4. Przytaczam część moich komentarzy pod tym filmem. Komentować zacząłem 26.12.17, a więc na 3-ci dzień po ukazaniu się filmu, najwyraźniej Skribha przystapił do kopiowania przed tym momentem.

  37:55 „rzymscy kronikarze rozróżniali które plemiona były Germanami, które Słowianami” ??? Bardzo ciekawe, proszę o źródła !!! Już samo to stwierdzenie potwierdza teorię autochtoniczną, a obala allochtoniczną.

  Michal c
  rozróżniali bo Germanie to byli Słowianie :)

  Paweł Staszczak
  Jordanes chociazby. Co to ma wspolnego z tymi teoriami?

  Lechosław
  @Paweł Staszczak. „Najwcześniejsze wzmianki dotyczące Słowian pochodzą z VI w., kiedy owe ludy wspomniał historyk gocki Jordanes. Według tegoż uczonego Słowianie dzielili się na Sklawenów, żyjących na wschód od Karpat od źródeł Wisły po dalekie stepy wschodu oraz Antów zamieszkujących ziemie położone na północy wschód i północ od Morza Czarnego.”. Jak wynika z powyższego cytatu, Jordanes jako pierwszy rzymianin wspomina o Słowianach, ale dopiero pod sam koniec istnienia starożytnego Rzymu. Nie uprawnia to do stwierdzenia, że „kronikarze rzymscy rozróżniali między Słowianami, a Germanami. Poza tym Jordanes, żył w Konstantynopolu, a więc w cesarstwie wschodniorzymskim. Oczywiście rzymianie wspominali wcześniej i to wielokrotnie o Słowianach, tyle tylko że pod innymi nazwami,jak Germanów, Wandali, Wendów, Suebów/Suevów itd. Ewidentnie można przyjąć, że rzymianie nie rozróżniali między Słowianami a Germanami, te pojęcia były płynne.

  Paweł Staszczak
  Lechosław nadal nie widzę potwierdzenia czemu by utozsamiac np Wandali ze slowianami, no i gdzie tu jakakolwiek Lechia? No i gdzie tu miejsce na archeologie, ktora jasno pokazuje ciągłość osadnictwa, ale nie kultury.

  Lechosław
  Proszę trzymać się tematu. Kwestionowałem zdanie „rzymianie rozróżniali między Germanami a Słowianami”. Proszę nie odbiegać od tematu. Na inne kwestie możemy podyskutować, ale przy odrębnym wpisie, w tym miejscu nie, bo zamazuje jedynie to co powiedziałem na wstępie.

  Paweł Staszczak
  Lechosław germanie to lud o konkretnej kulturze, jezyki i obyczajach, podobnie jak Słowianie. Historycy i podróżnicy rzymscy/bizantyjscy rozrozniali ich i nie widze ZADNYCH dowodow na plynnosc tych pojęć.

  Lechosław
  NIE rozróżniali. Oto cytat z Jordanesa : „Wenedowie zaś, (…) pochodząc z jednego pnia, występują dzisiaj pod trzema nazwami: Wenedów, Antów i Sklawenów”. W ten sposób Jordanes oświadczył, że Wenedowie, Słowianie i Antowie to jeden i ten sam lud, który wcześniej znany był jako Wendowie, lecz obecnie występuje pod trzema nazwami. Jordanes to kronikarz schyłkowego Rzymu, tymbardziej na temat Słowian pod wspólczesną nazwą, nie pisali wcześniejsi kronikarze rzymscy, nie musieli, gdyz występowali oni pod innymi nazwami, co zaświadcza Jordanes. Może w końcu przestaniesz chować głowę w piasek i zdeklarujesz się jako popierający teorię autochtoniczną, czy allochtoniczną ? Jak długo można robić uniki ?

  Paweł Staszczak
  Lechosław te teorie sa juz przestarzale. Po najnowszych badaniach lansowana jest teoria mieszana mowiaca o ciaglosci osadniczej, ale nie kulturowej. Mowilem o tym.

  Michal c
  Pawle a jak ma byc ciągłość kulturowa skoro kultury się zmieniają ale nie znaczy to że Ci co te kultury tworzyli nie przeszli w inną kulturą. Ale to nadal są Ci sami osobnicy. Więc osadnictwo jest cały czas te same .Przeciez Ci z kultury Vinci nie stwierdzili nagle, fajnie było ale się skończyło wiec czas zmykać z tej planety,a zaraz na ich miejsce przyszli inni.

  Lechosław
  Paweł Staszczak. Nie są przestarzałe, tylko teoria allochtoniczna /allo-allo/ poniosła całkowitą klęskę. Jak widać szukasz wybiegu aby nie odpowiedzieć wprost. Teoria allochtoniczna zakładała pustkę osadniczą, a jeśli Ty twierdzisz, że była ciągłość osadnicza, czyli przeciwieństwo pustki to oznacza że zaprzeczasz teorii allo-allo, tylko brakuje Ci odwagi aby powiedzieć to wprost. proszę nie motać, mówić TAK, tak, NIE, nie !

  Paweł Staszczak
  Lechosław chyba nie zrozumiales. To nic, jeszzcze raz… popieram teorie mieszana mowiaca o ciaglosci osadniczej, ale nie kulturowej. Rozumiesz?

  Lechosław
  Chcesz połączyć ogień z wodą ? Nie ma teorii mieszanej, kto tak mówi jest oszustem. Ja oczywiście rozumiem dlaczego to robisz, boisz się że Cię zniszczą, być może wiążesz z tym jakieś uzależnienie materialne, jesteś chyba zawdowym historykiem /?/. Allo-allo było od początku do końca kłamstwem, gwałtem na żywe komórki mózgowe, jednak mało kogo historyków stać było aby powiedzieć, że król jest nagi.

  Paweł Staszczak
  Lechosław to sie robi przykre. Pytasz mnie jaka lansuje teorie pochodzenia slowian, kiedy odpowiadam nazywasz mnie oszustem? Ale dobrze, jeszcze raz. Teoria mieszana zasadzajaca sie na najnowszych badaniach w tym genetycznych mowi o stalosci osiedlenczej, ale kulturze naplywowej. A teraz czekam na twoje argumenty na obalenie tezy.

  Lechosław
  Jeżeli była stałość osiedleńcza, tzn. jest pełne zwycięstwo autochtonizmu, zupełna klęska allo-allo, nie ma trzeciego wyjścia. Doskonale to rozumiesz, tylko nie chcesz się przyznać. Jest zupenie naturalne, że kultury materiane się zmieniały pod wływem różnych czynników, nie narusza to w najmniejszym stopniu autochtonizmu jako etnogenezy Słowian na terytorium Polski. Zmiany kultur mogły następować pod wpływem migracji grup ludnści, ale także pod wpływem innych czynników. Czy w starożytności były przemarsze niesłowiańskiej ludności przez terytorium Polski, to kwestia otwarta, w każdym razie nawet zakładając że tak, nie zmieniły one trzonu ludności ani jej języka.

  Paweł Staszczak
  Lechosław pomalutku… po kawalku… z kad masz pewnosc ze nie zmienial sie jezyk!? Tak, trzon ludnosci ostawal sie w miare bez zmian, ale ewoluowal on kulturowo. Sa na to dowody zrodlowe, archeologiczne…

  Lechosław
  Wykraczasz poza temat. Toponomastyka świadczy, że zmiany języka nie były radykalne.

  Rom_troy
  @Lechosław
  „NIE rozróżniali. Oto cytat z Jordanesa ” Po co cytować Jordanesa skoro nawet sami Szwedzi w niego nie wierzą. Wystarczy poczytać jego brednie o Gotach – że niby przybyli ze Skandynawii 🙂
  Tutaj jest więcej o Gotach: http://romtroy.blogspot.com/2017/01/goci-guttones-gutians.html

  Lechosław
  Rom_troy. Odnoszę wrażenie, że nie rozumiesz tego co piszę. To nie ja powołałem się jako pierwszy na Jordanesa, ale pan Staszczak. Mój cytat był wtórny i dotyczył czegoś przeciwnego od twierdzenia pana Staszczaka. Nie wszystko co napisał Jordanes jest bezwartościowe. Proszę czytać uważniej i całość, a nie tylko wyrwany z kontekstu wpis. Jeśli kwestionujesz Jordanesa to powinieś zwrócić się najpierw do pana Staszczaka, nie do mnie.

  Rom_troy
  Lechosław ok 🙂

  …..

  UWAGA! Usunąłem zbędne dane nie wpływające na treść komentarzy i podkreśliłem niektóre najważniejsze.

  Zgadzam się z Twoimi tezami w 100%. Nasz histeryk nie ma pojęcia ani o genetyce, a o językoznawstwie tym bardziej. To poprostu młody nazista, który właśnie stanął twarzą w twarz z prawdą o całej jego i nie tylko jego fietzy… Dobra robota! Czytaj co piszę o językoznawstwie, bo p;o genetyce tam będzie miała miejsce najważniejsza bitwa. Jeśli genetyka to Moskwa i Stalingrad, to językoznawstwo to będzie Łuk Kurski i Operacja Bargation… czyli uderzenie z bagien Prypeci, a dokładnie z Mezine… sprzed 15,000 lat temu… dokładnie w całkowicie skurwiałe niemieckie serce, czyli w Vatykan, bo to ich sprawka!

  Ostrzcie nasze noże z kory brzozowej Słowianki i Słowianie. Czas zapłaty wszystkim przeciw-słowiańskim kłamcom za nasze krzywdy nadciąga nieubłaganie… A i pamiętajcie o naszych tradycyjnych Pra-Słowiańskich łapciach, bo to dzięki nim nigdy nie utopicie się w bagnie językowych krętactw…

  PZDRWM
  SKRiBHa

  Wpis ten skopiowałem tu:

  https://skrbh.wordpress.com/2017/12/25/89-skribh-626-wielka-lechia-rozmowa-z-historykiem-krytyczna-analiza-zrodel/comment-page-1/#comment-2464

  Polubienie

  • Oficjalnie wprowadzam nową nazwę dla ciężko wstrząśniętych i dobrze zmieszanych allo-allo, czyli „alle-mieszacze”, patrz ogłoszony przez tego histeryka ostateczny koniec tzw. pustki osadniczej i początek tzw. teorii mieszanej „mówiącej o ciągłości osadniczej, ale nie kulturowej”…

   Oj, dobrze to wy alle-mieszacze już mieć nie będziecie, oj nie! 😈😂✌️

   Polubienie

  • „Słowianie dzielili się na Sklawenów, żyjących na wschód od Karpat od źródeł Wisły po dalekie stepy wschodu ”

   Nie, Sklawenowie żyli do źródeł Wisły ograniczeni na wschodzie łukiem Karpat:
   Słowacja, Węgry, północna Chorwacja i Serbia, zachodnia Rumunia.

   Wenetowie na północ od nich- dzisiejsza Polska.

   Antowie, żyli na pólnoc i wschód od łuku Karpat -dzisiejsza środkowa i południowa Ukraina, pólnocne wybrzeze m.Czarnego.

   Wiele osób nie patrzy na mapy i tego nie widzi:
   https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQfv5h1IB0rDEYomSs1ma63eLNRecLf11vhZHhxj9X9Dp7Uc31e

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.