649 Mateusz Zimmerman. Salomon Morel. Zbrodniarz o rozkołatanych nerwach


Salomon Morel Foto: PAP


UWAGA! https://skribh.wordpress.com/2018/01/10/637-sukces-newsweek-pl-musi-opublikowac-sprostowanie-od-tej-chwili-kazdy-polak-moze-zadac-prostowania-bledow-historycznych-o-polsce-w-prasie/

Jestem bardzo ciekawy, co Mateusz Zimmerman myśli sobie o swoim ziomalu,  Salomonie Morelu, bo dla mnie jest on żydowskim, a nie polskim zbrodniarzem, patrz:

Umarł przed 10 laty w Tel Awiwie-Jaffie. Podobno do śmierci był przekonany, że polskie władze chcą się na nim mścić i miał żal, że nie pozwolono mu umrzeć spokojnie w ojczyźnie. Do śmierci otrzymywał polską emeryturę – prawie 5 tys. zł brutto.


http://film.onet.pl/artykuly-i-wywiady/salomon-morel-zbrodniarz-o-rozkolatanych-nerwach/1ds2ze

Salomon Morel. Zbrodniarz o rozkołatanych nerwach

Mateusz Zimmerman, Dziennikarz Onetu 15 paź 17 07:12

Z bramy obozu nie usunięto nawet napisu „Arbeit macht frei”. Więźniom Zgody wyryły się w głowach słowa komendanta, że w porównaniu z jego „sanatorium” Oświęcim to przedszkole.


„Zgoda” – oboz koncentracyjny w dzielnicy Zgoda miasta Swietochłowice Foto: East News

  • Salomon Morel jako komendant obozu Świętochłowice-Zgoda był jednym z najbardziej odrażających zbrodniarzy pierwszego okresu rządów komunistycznych
  • Prawdopodobnie osobiście odpowiadał za śmierć kilkuset osób
  • Choć Morel dożył upadku PRL, nigdy go nie osądzono – przed postawieniem zarzutów uciekł do Izraela
  • Film „Zgoda” w reż. Macieja Sobieszczańskiego w kinach od 13 października

Więźniarki wspominały, że gdy przybywały do obozu, na placu stał komendant – wysoki, wyprostowany, z rękami założonymi z tyłu. „Przystojny, postawny. Wydatna szczęka” – charakteryzuje go w książce „Mała zbrodnia” Marek Łuszczyna.

„Wy hitlerowskie k***y, Oświęcim to było przedszkole w porównaniu z moim sanatorium” – mówił do przybyłych.

Jedna z więźniarek: „Morel ze swoimi kompanami mordował ludzi. Nie, nie widziałam, ale słyszałam straszne wrzaski katowanych. To było na ogół w nocy. Rano wynoszono trupy. To widziałam. Ile? Trzy, cztery. Czasem więcej”.

W latach 90. Salomon Morel – zeznając jako świadek – powie, że więźniowie obozu w Świętochłowicach-Zgodzie go „uwielbiali” i że panowały tam warunki „sanatoryjne”.

Miejsca, które zostały po Niemcach

Kariera Salomona Morela w komunistycznej bezpiece zaczyna się jesienią 1944 roku w Lublinie – na Zamku. Działające tam podczas niemieckiej okupacji więzienie nowa, komunistyczna władza dziedziczy po ucieczce hitlerowców na własne potrzeby – tak jak wiele innych więzień i obozów w „wyzwalanej” Polsce. Na Zamek trafiają prawdziwi lub domniemani wrogowie nowej władzy.

W pierwszej kolejności: akowcy. Morel zaczyna służbę w tym miejscu akurat wówczas, gdy członkowie polskiego podziemia zaczynają ginąć w egzekucjach, choć sam nie bierze w nich udziału. Co może dziwić w kontekście jego dalszych awansów: przełożeni się na niego skarżą, wprost proszą o jego zwolnienie. Tymczasem Morel najpierw zostaje wysłany do kierowania więzieniem w Tarnobrzegu, a następnie awansuje na komendanta obozu w Świętochłowicach-Zgodzie.

Dekrety PKWN przewidywały, że każdy polski obywatel, który w czasie okupacji zadeklarował przynależność do narodu niemieckiego lub korzystał z praw i przywilejów z tym związanych, podlegał niezależnie od ew. sankcji karnych umieszczeniu na czas nieoznaczony w miejscu odosobnienia i poddaniu przymusowej pracy”. To była to podstawa prawna do tworzenia obozów w praktyce koncentracyjnych. Można w nich było (bez wyroku sądu, nakazu prokuratora czy decyzji administracyjnej) umieszczać Niemców, folksdojczów oraz Polaków posądzanych o współpracę z okupantem. Czyli: właściwie wszystkich wrogów nowego reżimu.

Historia powstania obozu w Zgodzie jest charakterystyczna. To miejsce założyli Niemcy jako KL Eintrachthütte (1943) – jedną z licznych filii obozu Auschwitz. Tutejsi więźniowie pracowali w zakładach zbrojeniowych Świętochłowice-Zgoda. Pod koniec stycznia 1945 roku Niemcy uciekli – obóz został przejęty przez resort bezpieczeństwa publicznego.

Jego kształt pozostał niezmieniony: siedem drewnianych baraków dla więźniów, jeden murowany dla załogi, kostnica, karcer, wieżyczki wartownicze. Do tego ogrodzenie z podwójnego drutu kolczastego pod napięciem. Według relacji więźniów nowi „gospodarze” nie usunęli nawet napisu na bramie wjazdowej: Arbeit macht frei.

„Sami tu wyzdychacie”

Główną grupą ofiar obozu w Świętochłowicach byli cywile ze Śląska – głównie dlatego, że podczas okupacji Volkslistę podpisywali (na warunkach znacznie bardziej skomplikowanych niż te w Generalnym Gubernatorstwie) lub się na niej znaleźli. Komuniści posłużyli się tym jako pretekstem do represji wobec miejscowej „kolaborującej” ludności.

Do miejsc takich jak Zgoda wysyłano całe rodziny: Niemców, Ślązaków, Polaków, w zasadzie niezależnie od klasy społecznej (często chodziło po prostu o wywłaszczenie). „A wy gnoje, k***y niemieckie, na was szkoda naboju. Wy sami tu wyzdychacie” – usłyszała jedna z mieszkanek Katowic, przywieziona do Zgody na początku marca ’45.

Morel trafił na Górny Śląsk, nie mając pojęcia o narodowościowych niuansach Górnego Śląska. Nie miał referencji, nie umiał niczego – wypełniając ankietę personalną w bezpiece, w rubryce z kwalifikacjami wpisał jedno słowo: żadne”. Jedyną okolicznością, która wyjaśniała powierzenie mu takiego stanowiska jak w Zgodzie, była jego partyzancka przeszłość.

Morel pochodził z ubogiej rodziny żydowskiej z podlubelskiego Garbowa. Gdy wybuchła wojna, miał 20 lat. Prawdopodobnie podczas okupacji był z początku członkiem leśnej bandy rabunkowej, która została rozbita, a on został wcielony do komunistycznej partyzantki. Jego dowódcą był przyszły minister spraw wewnętrznych Mieczysław Moczar. Rodzina Morela ukrywała się, chcąc uniknąć wysłania do getta, zginęła jednak z rąk granatowych policjantów.

On sam zaś – wraz z grupą żydowskich towarzyszy z partyzantki – trafił w końcu do Lublina i po wyzwoleniu trafił do pracy w bezpiece. Do Niemców i ich kolaborantów żywił „żarliwą nienawiść” i zwierzchnicy mogli ją wykorzystać.

Dziewięć miesięcy męki

Obóz Zgoda istniał przez dziewięć miesięcy. Jednorazowo przebywało w nim 1-1,5 tys. ludzi. Porządek dnia ustalił Morel: więźniów zrywano z prycz nad ranem. Potem musieli wyrzucać przez okna baraków ciała tych, którzy umarli w nocy. Następnie: apel (najdłuższy trwał trzy dni – bez jedzenia, picia i możliwości siedzenia), na którym więźniowie zmuszeni byli śpiewać: „Kiedy ranne wstają zorze”.

Karmiono wodnistą zupą (z zakwaszonych buraków lub stęchłej kapusty), czarną kawą i gliniastym chlebem, który nie tylko nie nadawał się do jedzenia, ale powodował zapalenie dziąseł. Nie było sztućców ani naczyń. „Karmiono nas gorzej niż króliki, bo te trawę dostają na gęsto” – mówi jedno ze świadectw. Żywności zawsze było za mało – niektórych osadzonych ratowały rodziny, które odnajdywały obóz i przerzucały przez ogrodzenie chleb i zupę, korzystając z nieuwagi albo przymknięcia oka przez strażnika.

Nic dziwnego, że – wbrew założeniom twórców obozu – niewielu więźniów było na tyle zdrowych, by pracować. Większość spędzała całe dnie, wegetując w barakach.

Morel dla więźniów był bezwzględny. Najprostszą i najskuteczniejszą metodą terroryzowania było bicie – jako kara za nieposłuszeństwo, drobne przewinienia czy brak zaangażowania w przymusową pracę. Te kategorie były tak pojemne, że władza Morela i jego ludzi nad życiem i śmiercią więźniów była nieograniczona.

Z relacji więźniów wynikało, że oprócz bicia na widoku Morel zapędzał ludzi do baraku, który był właściwie „blokiem tortur” – w środku były szubienica, prycza przystosowana do bicia, pręty metalowe, woda do cucenia. Ludzi bito pejczem, nogą od taboretu, metalową rurką obciąganą gumą, rękojeścią pistoletu, łomem.

„Słychać było dochodzące z baraku nieludzkie wycie” – mówi relacja. Komendant wymierzał razy sam i zmuszał do liczenia zadawanych ciosów. Przypadki zatłuczenia na śmierć były wcale liczne – świadkowie twierdzili, że komendant odpowiada za śmierć kilkuset więźniów osobiście. Jego podwładni byli nie mniej brutalni.

Rozkazywali wynosić wiadra z nieczystościami w zębach

Nie tylko bito, ale i zmuszano więźniów do bicia się nawzajem. „Byliśmy ustawiani w dwuszeregu naprzeciw siebie i nawzajem mieliśmy bić się po twarzy. Jeżeli mocno nie uderzyło się współwięźnia, to ta osoba występowała z szeregu i była okładana rurką lub bykowcem przez strażników” – opowiadał świadek.

Szczególną grupą ofiar byli osadzeni w „domu niemieckim” (barak nr 7) – umieszczano tam nie tylko ludzi, którym udowodniono współpracę z SS i NSDAP, ale także tych, których tylko o to podejrzewano. Morel zmuszał mieszkańców „domu niemieckiego” np. do śpiewania nazistowskiego quasi-hymnu „Horst Wessel-Lied”. Kto nie śpiewał, nie znał tekstu albo nie reagował na przewrotne nazistowskie „pozdrowienia” – był bity.

Jedna z osadzonych wspominała, że więźniowie rzucali się na druty kolczaste pod napięciem. Opowiadała też o gwałtach na dziewczętach, które przywożono do obozu. Jeśli stawiały opór, były maltretowane.

Morel i jego ludzie upokarzali też więźniów na inne sposoby. Potrafili rozsypać na podłodze baraku kilka wiaderek miału węglowego i kazać zlizywać tę podłogę pod groźbą bicia. Kubły z nieczystościami rozkazywali wynosić w zębach, co oczywiście było niewykonalne – efekt: bicie. Często wpadali do baraków nocą. Świadek: „Mieliśmy na przykład wszyscy schować się pod pryczę, czyli osiem osób. Osoby, które pozostały, bo nie mogły się zmieścić, były kopane i na siłę wpychane pod pryczę”.

Karano też więźniów wysłaniem do karceru w dawnym bunkrze przeciwlotniczym. Ukarany stał w wodzie sięgającej do piersi. Ludzie niekiedy tonęli ze zmęczenia albo byli atakowani przez szczury.

Foksom tyfus się należy

„Wszy były tak duże, że wyglądały jak mrówki. A jeszcze gorsze były pluskwy” – mówiła jedna z osadzonych.

W warunkach brudu, głodu i braku opieki medycznej wybuch epidemii był kwestią czasu. Czerwonka była problemem stałym, ale latem 1945 r. w obozie zaczął się rozprzestrzeniać tyfus. Zaczęło się od „domu niemieckiego”, który próbowano izolować, np. zakazując mieszkającym tam więźniom używania wspólnej drogi do latryny. Nad wejściem do baraku namalowano trupie czaszki.

Szczury rozniosły chorobę na cały obóz. Mianowany przez Morelalekarz mówił, że foksom [folksdojczom – przyp. MZ] tyfus się należy”. W szczytowym momencie epidemii umierało nawet 100 osób dziennie, a na cmentarz jeździło każdego dnia kilka furmanek ze zwłokami. Do Świętochłowic dotarła w końcu specjalna komisja resortowa. Baraki zdezynfekowano, a więźniów zaszczepiono i pozwolono im na kąpiel raz na tydzień.

Nie wiadomo dokładnie, ilu więźniów straciło życie w obozie. Ponad 1,8 tys. aktów zgonu Morel podpisał osobiście, ale liczba zmarłych i zakatowanych była z całą pewnością wyższa. Gdy jesienią 1945 roku obóz miał być likwidowany, więźniowie usłyszeli od jednego ze strażników, że „część zostanie zabita, część umrze sama, „a z resztą zobaczymy”. Gdy ludzi w końcu zwolniono, kazano im podpisywać papiery zobowiązujące do milczenia.


Marsz pamięci o Zgodzie Foto: PAP

Zbrodnie, nagrody i rozkołatane nerwy

Morel „w nagrodę” dostaje komendanturę Centralnego Obozu Pracy MBP w Jaworznie. W przyszłości będzie jeszcze kierować więzieniami w Opolu, Raciborzu, Wrocławiu i Katowicach. Władze odznaczają go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, potem dostaje też Odznakę Wzorowego Funkcjonariusza Służby Więziennej.

Zdaje maturę i przechodzi przez wieczorowy uniwersytet marksizmu-leninizmu. Idzie na studia prawnicze. Kończy je pracą magisterską pt. „Praca więźniów i jej znaczenie”. Otacza się ludźmi służącymi w obozach i więzieniach – ze strażniczką więzienną bierze nawet ślub.

W 1968 roku odchodzi ze służby. Nie emigruje – składa wniosek o wcześniejszą emeryturę, pisząc w uzasadnieniu m.in.: „Tyle lat z elementem przestępczym zupełnie rozkołatało mi nerwy”.

Cały bilans dyscyplinarny jego służby to trzykrotny areszt domowy (po 3 dni) i trzy nagany. Z oczywistych powodów do końca epoki PRL nikt nie zamierzał przypatrywać się ani historii obozu w Świętochłowicach-Zgodzie, ani temu, co robił jego osławiony komendant.

Urosła w nim bryła lodu

Zajął się tym za to kilka miesięcy po Okrągłym Stole katowicki oddział Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Dokumentów, które obciążały Morela, było aż nadto. Gdy zidentyfikowała go jedna z dawnych więźniarek, powiedział, że „coś się jej pomyliło” i że „podejrzewa zaburzenia psychiczne”.

Choć przeciw jego słowu stały w końcu zeznania blisko stu świadków, Morel całkowicie wypierał czyny, których się dopuścił. Jako świadek zeznawał, że w obozie był przyzwoity i pomocny, a sam obóz był „bajką”. Jeśli zaś on zachowywał się agresywnie, to dlatego, że sam wcześniej był więźniem Auschwitz-Birkenau (nie miało to nic wspólnego z rzeczywistością). Jedyne jego słowa, w które można było uwierzyć, mówiły, że po śmierci jego rodziny „urosła w nim bryła lodu i się rozrastała”.

Po rozpoczęciu śledztwa, a przed postawieniem zarzutów, Morel uciekł do Izraela (1992). Oskarżono go o ludobójstwo (potem kwalifikacja została zmieniona: zbrodnia przeciwko ludzkości). Od 2003 r. był ścigany międzynarodowym listem gończym, ale dopiero w 2005 polskie MSZ wnioskowało o jego ekstradycję.

Pięć tysięcy brutto dla zbrodniarza

Odpowiedź na wniosek (mimo braku umowy ekstradycyjnej) była tyleż obszerna, co zdumiewająca.

Przedstawiciel izraelskiego ministerstwa sprawiedliwości pisał m.in., że zarzuty stawiane Salomonowi Morelowi się przedawniły, a wbrew ustaleniom polskich organów ścigania „śmiertelność w obozie Świętochłowice-Zgoda nie mogła być tak wysoka”. Wskazywano, że Morel kontynuował karierę w służbie więziennej, a funkcji pozbawiły go antysemickie czystki roku 1968.

„Przypuszcza się, że niektóre [zeznania dawnych więźniów] mogły być stronnicze, ponieważ zostały złożone w czasie napastliwego antysemityzmu i skierowane przeciwko obywatelowi żydowskiego pochodzenia” – napisali izraelscy urzędnicy. Podkreślali też, że Morel ma 86 lat i poważne problemy zdrowotne. „Niepokoi i smuci fakt, że ściganie Morela jest kontynuowane” – można przeczytać w podsumowaniu. Oczywiście Izrael nie zgodził się na jego wydanie – najpewniej jego zeznaniom uwierzono tam na słowo.

Umarł przed 10 laty w Tel Awiwie-Jaffie. Podobno do śmierci był przekonany, że polskie władze chcą się na nim mścić i miał żal, że nie pozwolono mu umrzeć spokojnie w ojczyźnie. Do śmierci otrzymywał polską emeryturę – prawie 5 tys. zł brutto.

1 thought on “649 Mateusz Zimmerman. Salomon Morel. Zbrodniarz o rozkołatanych nerwach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.