659 SKRBH 104 Adrian Leszczyński. SARMACI, GERMANIE I SŁOWIANIE


Zapraszam na zapoznanie się z nowym bardzo ciekawym artykułem pana Adriana Leszczyńskiego, jak sam tytuł wskazuje, dotyczącego pochodzenia tzw. Sarmatów, Germanów i Słowian.

Pierwotnie tekst ten ukazał się już tu:

http://rudaweb.pl/index.php/2018/01/28/sarmaci-germanie-i-slowianie/

https://bialczynski.pl/2018/01/29/adrian-leszczynski-sarmaci-germanie-i-slowianie/

Niestety z wieloma twierdzeniami zawartymi w tym tekście nie mogę zgodzić się. Moje dwie odpowiedzi zostaną upowszechnione tu w następnych dwóch wpisach.

Oto nadszedł Nieubłagany  / Nie+o”+B+L”aG+aNy czas wytrząsanie nieprawd lub ćwierćprawd, jak obiecałem ponad trzy lata temu, przy okazji dyskusji o książce dr Makucha i zawartych tam twierdzeniach i dowodzeniach, co do  np. rzekomych tzw. zapożyczeniach od-sarmackich / osetyjskich / irańskich, rzekomo odnajdywanych w j. zachodnio słowiańskich / lechickich.

Miłego czytania i kto wie, może odważnego dowodzenia swoich racji, jak to rzekomo na stepowców przystało? 🙂

http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php?t=49313

PZDRWM
SKRiBHa


SARMACI, GERMANIE I SŁOWIANIE

WSTĘP

„Państwa silne, zwycięskie piszą swoją historię na miarę odniesionych sukcesów, niewiele patrząc na to, co faktycznie miało miejsce. Co więcej, tak samo piszą też historię słabym, biednym i przegranym. I to, co było kiedyś, dopasowują do potrzeb dzisiejszej sytuacji”. Rafał A. Ziemkiewicz Czytaj dalej 

6 thoughts on “659 SKRBH 104 Adrian Leszczyński. SARMACI, GERMANIE I SŁOWIANIE

 1. „„Sarmate Vadi”, „Solitudines Sarmatarum”, „Amaxobii Sarmate” „Lupiones Sarmate” oraz „Venadi Sarmatae”. Ponadto „Roxulani Sarmate”, „Svani Sarmatae”, „Sasone Sarmatae”.”

  Z tych nazw da się odczytać:

  Svani jako Sveni, Svenska (dzisiejsza własna nazwa Szwedów)

  Sasone jako Saksończycy, Sasowie

  Lupiones jako Wilcy jest oczywiste

  Venadi jako Wenedowie

  Vadi – jako Wandi-Wandalowie (szedłbym tropem Venadi-Wenedowie, to musi być podobnie brzmiąca nazwa)

  Amaxobii jako Mazowszanie i Mazurowie (razem wzięci?)

  Solitudines jako Stoderane(na niemieckiej mapce z IX wieku), czyli Stodolanie

  Wiem, że Szwedzi to Sarmaci bedzie zarzutem błędu, ale:
  1.słowiańskie osadnictwo jest faktem
  2. nie ma żadnej gwarancji, że kronikarz w I wieku tak ich widział

  Saksonie, Sasowie w IX wieku nie są Słowianiami, ale zyją na pograniczu, więc mają zastosowanie dwa powyższe punkty jak u Szwedów, Słowianie za Menem są faktem jeszcze w XVII wieku.

  Polubienie

  • Wystarczy, że jakiś kronikarz wszystkich Słowian określiłby, jako np. Germanów, a nie Scytów, i mielibyśmy wszędzie potomków Germanów, a nie Sarmatów… Czy 10,000 lat temu istnieli Sarmaci?

   Patrz:

   https://bialczynski.pl/2012/01/21/czy-scytowie-byli-slowianami-i-czy-slowianie-sa-scytami-tak/

   Przekonany said, on 28 Wrzesień 2010 at 21:18
   To DNA w grobowcach scytyjskich okazuje się zawierać nie tylko typowo słowiańskie haplotypy R1a1a, ale również identyczne do naszego autosomalne DNA. Scytowie nie tylko mieli tych samych przodków w linii męskiej i to samo Y-STR, co Polacy i Rosjanie, ale również inne geny mieli identyczne ze współczesnymi Słowianami, między innymi te autosomalne, które są odpowiedzialne za wygląd, tzn. starożytni Scytowie wyglądali jak dzisiejsi Słowianie.

   Genetyka wyklucza możliwość aby Scytowie byli Irańczykami, to była populacja genetycznie europejska. Gdy genetyka wykazała, że Osetyńczycy nie mają nic wspólnego ze Scytami, to nie ma już żadnej podstawy by uważać Scytów za Irańczyków. Poza Osetyńczykami nie ma śladu irańskich genów i irańskich języków w Europie Wschodniej. Wszystko wskazuje na to, że Scytowie to Słowianie.

   Robert said, on 28 Wrzesień 2010 at 21:38
   Myslę, że w dalszym ciągu, żeby dojść do ładu trzeba trzymać się pewnych zasad. Prawidłowo postawiona hipoteza jest zdaniem twierdzącym. Można więc postawić szereg hipotez H1, H2 itd. składających się z: hipotezy roboczej oraz hipotezy alternatywnej. Pan Sceptyk stara się obalić coś w rodzaju hipotezy roboczej czymś w rodzaju hipotezy alternatywnej, robi sie bałagan. Moim zdaniem ma pan rację, że obalanie postawionych hipotez bez ich weryfikacji jest bez znaczenia, to pusta słowna przepychanka, może byli a może nie.

   Trudniejszym problemem jest wychwytywanie błędów we wnioskowaniu, które muszą się znaleźć. Dobrym, choć intuicyjnym sposobem jest zadada „koła hermeneutycznego”. Flacius interpretował biblię, my mamy do zinterpretowania dane naukowe. Czytając panów dyskusję widzę, że to nie ułatwia zadania. Tak, że trzymajmy się metodologii zarówno ściśle naukowej jak i tej dotyczącej analizy tekstów oraz prawidłowego stawiania pytań. Przepychanki to w sejmie – że tak pozwolę sobie zażartować;-)

   https://bialczynski.pl/2015/09/11/harnicy-i-harnasie-czyli-starozytna-harmia-harusji-malopolski-krakowsko-kijowskiej/#comment-21743

   bialczynski 12 września 2015 o 10:46

   Pieśń Jacka Kowalskiego streszczająca historię Sarmatów – starożytnego ludu rzeczywiście zamieszkującego ziemie polskie – dokładnie tereny między Wisłą a Dnieprem. Północną granicą Sarmacji był Ocean Sarmacki (Bałtyk). Wg legendy, a także niektórych badaczy Sarmaci podbili Słowian następnie asymilując się z nimi, dali początek elicie tego ludu. Polskie tradycje sarmackie początkami tkwią w niezapisanej przeszłości. Uczeni podkreślają podobieństwa leksykalne w sferze słownictwa religijno-obrzędowego, etycznego, a także zbieżności pomiędzy sarmacką symboliką, polskimi znakami heraldycznymi i godłowymi orłami. 

   Psalm rodowodowy to opowiedzenie naszej historii (a także prahistorii) w ekspresowym tempie niespełna trzech minut. Niechaj ten „teledysk” będzie obrazem piękna, splendoru i chwały naszej kultury – nie bójmy się rzec – najbogatszej, najbardziej różnorodnej, niezwykłej i ciekawej spośród znanych kultur kręgu naszej cywilizacji. Niechaj będzie też nostalgicznym westchnieniem i iskrą nadziei na odzyskanie dawnej świetności, odebranej nam zdradziecko przez ingerencję wrogów, a także domniemanych przyjaciół. Użyto fragmentów filmów: Król Artur, Stara Baśń, Ogniem i Mieczem, Pan Tadeusz, a także malarstwa Jana Matejki oraz nieznanego autora wizerunków największych zakał naszej cywilizacji .

   Kategoria
   Edukacja
   Licencja
   Standardowa licencja YouTube

   W zasadzie można się zgodzić z tym opisem – tyle tylko że Sarmaci = Scyci = Starosłowianie czyli Prasłowianie (hapologrupa Y-Dna R1a). Scyci i Sarmaci nie podbili lecz zasymilowali w Europie od Adriatyku i Dunaju po Ren i Lech – po wybrzeże Atlantyku w Mormoryce (Armoryka) ludność Staroeuropejską o haplogrupie Y-DNA I – i z tych dwóch języków powstał język słowiański = scytyjsko-staroeuropejski. Działo się to jednak nie 2000 lat temu ale 11.000 lat temu.

   Istowie = Bałtowie = Litwini (Leto-Wynilowie czyli Wino-Wędończycy – Fino-Wenetowie) Finowie – haplogrupa N. Ze zmieszania języka słowiańskiego z fińskim powstały języki bałtyjskie (istyjskie, aestyjskie).

   O barwach Sarmatów i Scytów wiemy tyle, że są to barwy biała, czerwona i niebieska. Herby i flagi krajów Słowianskich i szlachty są bezpośrednią kontynuacją znaków scytyjskich i sarmackich – tamg. Orzeł , Sokół, (Sokołoci = Scyci) i Biały Kruk – dały początek białemu orłowi polskiemu.

   Ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego tylko na północy były zasiedlone przez Litwinów mówiących językiem bałtyjskim a znaczna ich część by la zasiedlona przez Słowian – przodków dzisiejszych Białorusinów. Wszyscy: Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy wywodzą sie z plemion Prapolskich – ich przodkowie pochodzą znad Wisły i z Kujaw.

   Ale jest to oczywiście uproszczenie gdyż praojczyzną Hariów (Arjów) była Stara Koliba w Środkowej Azji i Południowej Syberii skąd szli oni (przesuwali się) do Europy (zostawiając na miejscu w Azji część ludności – np późniejsi Hunowie, Tocharowie, Kuszanowie, Massageci, Kalasze itp) w okresie od 20.000 do 10.000 lat p.n.e.

   Można powiedzieć

   Polubienie

  • „Nazwa „Sarmate Vadi” prawdopodobnie dotyczy Kwadów – łac. Quadi, czytane jako „Kwadi”, gdzie łacińskie „V” zamienne jest z „U”. Kwadowie zamieszkiwali w starożytności obszar współczesnych Moraw, Słowacji i północno-wschodniej Austrii. ”

   Szukałem oficjalnego wywodzenia źródłowego, skąd i dlaczego taka nazwa. Nic nie znalazłem.
   Powyżej skojarzyłem ich z Wandalami oficjalnie naukowcy twierdzą, na podstawie nie wiadomo czego, że są to „Svewowie”, przy okazji fałszując oryginalną nazwę „Suevi – Słewi”.
   Generalnie miało by to wszystko sens, pod warunkiem, że Wandalowie są Słowianami (Suevi).

   Polubienie

 2. Chciałbym zwrócić uwagę na ten urywek:

  Za pierwsze wzmianki o napadach Słowian tą drogą uznajemy informacje zawarte w korespondencji papieża Grzegorza Wielkiego z Kallinikiem, egzarchą Rawenny i Maksymem biskupem Salony w końcu VI w.

  Według zgodnego poglądu historiografii, przeciw tym najazdom wy­mierzony był tzw. limes longobardzki, zorganizowany w drugiej połowie VI w. wzdłuż linii biegnącej w uproszczeniu od górnego biegu rzeki Tagliamento do dzisiejszej Zatoki Triesteńskiej, którego ośrodkiem było Cividale.

  Powstrzymał on skutecznie osadnictwo słowiańskie na ponad sto lat. Dopiero w początku VIII w. nastąpiło przerwanie tego limesu przez Słowian. Mianowicie w 704 r. doszło w nieznanych okolicznościach do konfliktu longobardzko-słowiańskiego, a friulski książę Ferdulf poniósł, w nie określonym przez źródła miejscu, druz­gocącą porażkę.

  W kilkanaście lat później, w 720 r. nowe starcie ze Słowianami pod Udine zakończyło się podobnym rezultatem. Konsekwencją tych klęsk longobardzkich stało się stopniowe – trwające do X w. – zasiedlenie przez Słowian całej równiny friulskiej. Śladem tego osadnictwa są liczne nazwy miejscowe, wykopaliska archeologiczne i relikty etnograficzne. Przypuszcza­my też, że stało się ono bazą dla dalszej infiltracji osadniczej Słowian na obszar Półwyspu Apenińskiego, zwłaszcza w drugiej połowie X w., w związku z kolo­nizacją ziem północnowłoskich, wyniszczonych i wyludnionych przez najazdy węgierskie. ”

  Co rzuca się w oczy to
  -wczesność limesu longobardzkiego, połowa VI wieku -wszak Słowianie mieliby zaledwie 100 lat temu wyleźć z bagien Prypeci, a już najechali Włochy, pokazuje to absurdalność teorii allochtonicznej
  -także linia obronna Longobardów, czyli walecznych German Zdobywców teraz będących w opałach, linie obronne tworzą zawsze słabsi przed silniejszymi, silniejsi po prostu najeżdżają i robią porządek z problemem
  – oraz, że Słowianom jakby zupełnie nie szkodziły najazdy węgierskie
  – jak również, ze tych Longobardów rozgromili w 700 roku

  Zupełnie nijak to wszystko ma się do Getici Jordanesa, jest jej całkowitym zaprzeczeniem.

  Polubienie

   • Na początku nie dowierzałem, że chodzi o połowę VI wieku (550-600), polskojęzyczni historycy celowo pomijają takie informacje.
    Getica Jordanesa to jest rok 551, gdy snułem swoją hipotezę, że opisuje ona walki z pogranicza dzisiejszej Austrii, Wegier, Bułgarii i Rumunii nie miałem pojęcia o limesie longobardzkim.

    Teraz wychodzi, że należy lokalizację przenieść na pogranicze Austrii, Włoch i Słowenii, pólnocną Serbię oraz zachodnią Bułgarię.

    Typowałem Gotów jak pochodzących z Austrii, okazało się, że nie tylko z tamtych rejonów pochodzą, ale są dodatkowo mieszanką południowoniemiecko-mongoloidalną, co pokazały ostatnie badania.
    Longobardzi sytuują się na PCA razem z Holendrami, pólnocno-zachodnimi Niemcami. Daleko od Słowian.
    Gepidzi, OstroGoci to południowe Niemcy, Serbia i wschodnia Azja. Daleko od Słowian.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.