708 Ustawa o IPN krajobraz po bitwie… wygranej, czy raczej niespecjalnie? 02

Szokujące INFO! Jak Ukraińcy traktują Polaków?

kiniakinia1000
Ukry wiedzą, że Polska jest zającem, którym niedźwiedzie i wilki podcierają sobie dupę i robią to samo bo są jednym z niedźwiedzi.

Wieslawa Szkafarak
Jechałam w grudniu 2017 do Przemyśla i rozmawiałam z ukraińska. Byłam w ssoku pracuje na czarno w Polsce,kupiła 2 mieszkania we Lwowie a syn jej studiuje w Krakowie na koszt polskiego podatnika. Makabra!!!! Ja wjechalam by moje dziecko mogło zrobić dobre studia. placilam prywatnie ciężko pracując. Dziś podatek mojej córki nie odklada się na moja dobra emeryturę tylko na zodziejskie przekręty. W UK każdy może studiować ale bierze kredyt i po ukończeniu studiów idzie do pracy i zwraca w ratach. A polski rząd żydom i ukraincom funduje studia akademiki żarcie kieszonkowe za darmo. Dokąd Polska zmierza ???? Do niewolnictwa????.Wstyd!!!!

https://skribh.wordpress.com/2018/04/07/703-kongres-usa-zabrania-dostarczania-broni-pulkowi-azow-z-powodu-neonazistowskich-powiazan-ale-wg-niektorych-pewno-to-tez-jest-ruskie-trollowanie-i-klamstwo/

…..


Antybanderowskie wlepki z Olsztyna. W tle flaga UPA pod ambasadą RP w Kijowie. Fot. Unian, zdjęcia przesłane redakcji

ProPatria @ProPatria:
Ręce opadają: na upainie każdy akt przeciw polskości jest tłumaczony działaniem wiadomej „siły trzeciej” i żadne służby nawet nie tracą czasu na szukanie odpowiedzialnych za te czyny banderowców. Tymczasem u nas nadgorliwi w nieodwzajemnionej „miłości” do dziczy polskojęzyczni bądź zakamuflowane banderowskie pomioty każdy przejaw uzasadnionej wrogości do zbrodniczego motłochu tępią bezwzględnie wyłapując sprawców i ferując ogromne wyroki. Polacy są bezlitośnie prześladowani na upainie i probanderowskie lobby robi wszystko by Nas zastraszyć w naszyj własnej Ojczyźnie, abyśmy nie śmięli zareagować. Niestety nieudolni polskojęzyczni wydatnie im w tym pomagają… Pan Robert powinien wziąć prawnika z prawdziwego zdarzenia (tylko taki te absurdalne oskarżenia obali), całą sprawę medialnie jak najbardziej nagłośnić (niech nawet najbardziej zagorzali wyznawcy polskojęzycznych wiedzą, co wyrabiają z Narodem), wytoczyć oddzielne powództwo prokuratorzynie jaroczyńskiemu (oskarżenie opiera się na domysłach, brak konkretnych ekspertyz, skala zaniedbań z jego strony jest niedopuszczalna). ZERO TOLERANCJI DLA ZASTRASZANIA POLAKÓW W ICH WŁASNYM PAŃSTWIE !!!

Accipiter @Accipiter:
Prokurator i sędzia to ewidentni rezuni. Należało by sprawdzić czy nie majączarnego podniebienia. Zamiast na Syberie na tamte tereny trafiło sporo ukrów. Jak widać obsiedli wymiar (nie)sprawiedliwości. mam nadzieję, że wyrok zostanie zaskarżony i uchylony. Gdyby to wydażyło się u nas na Dolnym Śląsku to ta rezuńska para miała by przejebane i w te pędy wróciła na upadline. Kolejny dowód do jakiego skundlenia dochodzi w Polsce.

https://kresy.pl/wydarzenia/sad-w-olsztynie-uznal-ze-antybanderowskie-wlepki-nawoluja-do-nienawisci-wobec-ukraincow/

SĄD W OLSZTYNIE UZNAŁ, ŻE ANTYBANDEROWSKIE WLEPKI NAWOŁUJĄ DO NIENAWIŚCI WOBEC UKRAIŃCÓW

12 kwietnia 2018|9 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał, że Robert D. naklejając antybanderowskie wlepki znieważył ukraińskie małżeństwo na tle narodowościowym, a treść wlepek „nawoływała do nienawiści” wobec Ukraińców. Sąd skazał go na pół roku prac społecznych. Wyrok nie jest prawomocny.

W środę przed Sądem Rejonowy w Olsztynie zapadł wyrok ws. Roberta D. Przypomnijmy, że jak informowaliśmy wcześniej, w październiku 2016 roku pan Robert D. z Olsztyna został zatrzymany przez policję po tym, jak wcześniej rozklejał w swojej okolicy tzw. wlepki z antybanderowskimi motywami, które kupił legalnie przez internet. Pierwsza przedstawiała przekreśloną podobiznę lidera OUN, Stepana Bandery. Na drugiej widać było grafikę z płonącymi wiejskimi zabudowaniami i napisem „UPA. Ukraińscy mordercy”. Mężczyzna przykleił te wlepki m.in. na samochodzie należącym do młodego małżeństwa Ukraińców, którzy trzy lata temu przyjechali do Olsztyna za pracą. Oburzeni Ukraińcy zawiadomili policję, która od razu zatrzymała Roberta D. Śledczy bez żadnej ekspertyzy uznali, że wlepki te miały charakter antyukraiński.

Według oficjalnego komunikatu, Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Północ oskarżyła Roberta D. o to, że w okresie od dnia 17 do 26 października 2016 r. w Olsztynie publicznie nawoływał do nienawiści wobec osób pochodzenia ukraińskiego oraz znieważył małżeństwo H., obywateli Ukrainy. Prokurator zarzucił też D. „posiadanie w celu rozpowszechniania czterech naklejek zawierających treści służące do nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym”. Oskarżony nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Zdaniem prokuratury, zebrany materiał dowodowy wskazuje, że nawoływano do nienawiści i znieważono Ukraińców na tle narodowościowym.

PRZECZYTAJ: Ambasada Ukrainy: hasło „banderowcy-mordercy” to „antyukraińska propaganda”

Sąd 11 kwietnia uznał go za winnego publicznego znieważenia na tle narodowościowym ukraińskiego małżeństwa oraz „posiadania w celu rozpowszechniania czterech naklejek o treści nawołującej do nienawiści na tle narodowościowym”. Skazano go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającego na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 24 godzin w miesiącu. Obciążono go też kosztami procesu.

Sąd w ustnym wyjaśnieniu stwierdził, że zachowanie mieszkańca Olsztyna nie wypełniło znamion przestępstwa nawoływania do nienawiści wobec osób pochodzenia ukraińskiego, ponieważ nie wykonywał w tym kontekście żadnych gestów czy wypowiedzi.

Zdaniem sądu, kara wymierzona Robertowi D. „ będzie wystarczająca, żeby go zresocjalizować i spowodować, żeby nie naruszał więcej norm prawnych i nie krzywdził innych ludzi”. Wyrok jest nieprawomocny.

Co ważne – wcześniej zwróciliśmy się do prokuratury w Olsztynie, chcąc dowiedzieć się, na jakiej podstawie uznano, że wlepki miały charakter antyukraiński i czy powołano w tej sprawie jakiegoś biegłego. Jak poinformował nas Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, żadnej ekspertyzy ani biegłego nie było. Po prostu śledczy, w tym prowadzący sprawę prokurator Adam Jaroczyński sami uznali, że wlepki są antyukraińskie.  Postępowanie od początku było prowadzone w kierunku rzekomego nawoływania do nienawiści. Sąd uznał antybanderowskie wlepki za nawołujące do nienawiści na tle narodowościowym mimo dopuszczenia dowodów w postaci opinii historyka prof. Czesława Partacza na temat zbrodniczego charakteru OUN-UPA.

Wlepki z Olsztyna, uznane przez sąd za nośniki treści nawołujących do nienawiści na tle narodowściowym. Fot. przesłane redakcji

Przypomnijmy, że w toku postępowania Ukraińcy byli pytani o swój stosunek do Stepana Bandery i UPA. Ukrainka składając zeznania nazwała go „kierownikiem UPA”, a jej mąż parokrotnie powiedział, że Bandera był „rewolucjonistą”. Podczas procesu nie byli w stanie wyjaśnić, dlaczego tak zrobili. Ukrainiec zeznał m.in., że nie wie, co oznacza skrót UPA.

Czytaj więcej: Proces za antybanderowskie wlepki: „ciekawe zeznania” Ukraińców nt. Bandery i UPA

We wcześniejszej rozmowie z portalem Kresy.pl, jeszcze przed ogłoszeniem wyroku pełnomocnik oskarżonego, mec. Monika Brzozowska powiedziała, że oskarżycieli posiłkowych, czyli Ukraińców, „bardziej  uraziło sformułowanie „ukraińscy mordercy”, bo jak mówili, nie wiedzieli co to jest UPA ani kim był Stepan Bandera”. Sami też potwierdzali, że treści z wlepek ich nie znieważają, „bo również uważają, że była to organizacja, która mordowała, a jej członkowie to mordercy”. – To dość ciekawe w kontekście aktu oskarżenia, który mówi o znieważeniu za narodowość – dodała mec. Brzozowska. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku dziwiła się, jak przekreślony wizerunek Bandery mógłby kogoś zmuszać do nienawiści względem Ukraińców.

Prowadzący sprawę Roberta D. prokurator Adam Jaroczyński z Prokuratury Rejonowej Olsztyn – Północ, wcześniej zajmował się m.in. tematem probanderowskich materiałów w szkołach mniejszości ukraińskiej w Bartoszycach i w Górowie Iławieckim. Po tym, jak portal Kresy.pl opisał sprawę probanderowskich książek dostępnych w bibliotece w szkole z ukraińskim językiem nauczania w Bartoszycach, złożono w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Dołączono do niego ekspertyzę, która jasno wskazywała na to, że książka „Bandera i Ja” propaguje ideologię banderowską, czyli totalitarny ustrój państwa. Podobnie jak eksponowane w ukraińskich szkołach parę lat temu napisu – hasła banderowskiego w języku ukraińskim „Sława Ukrajini – Herojam Sława!”, w tym w czerwono-czarnych barwach OUN-UPA.

Przeczytaj: „Bandera i Ja”. Banderowska propaganda w polskiej szkole dla Ukraińców [+FOTO / +VIDEO]

Prokurator Jaroczyński odmówił jednak wszczęcia postępowania, zadowalając się wyjaśnieniami dyrektorki szkoły w Bartoszycach, pani Lubomiry Tchórz oraz szkolnego bibliotekarza. Przyjął za pewnik ich tłumaczenia jako dowodzące, że pracownicy szkoły nie chcieli propagować treści banderowskich i podjął decyzję o niewszczynaniu postępowania z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Według akt sprawy, prokurator nie zainteresował się jednak drugą publikacją „Sotnik Burłaka”, z serii „Heroj UPA”, która była dostępna w bibliotece szkolnej w Bartoszycach i dotyczyły ukraińskiego zbrodniarza z UPA, odpowiedzialnego za mordy na Polakach. Nie zajęto się również tym, dlaczego władze szkoły od razu po pozyskaniu książki „Bandera i Ja”, będących częścią pakietu kilku publikacji dla dzieci i młodzieży, nie usunęły jej, lecz pozwoliły na wpisanie jej na stan biblioteki.

Kresy.pl

jazmig @jazmig:
Pisowskie sądy nie będą lepsze.

zbigniew2707 @zbigniew2707:
Kto tu z kogo chce zrobić durnia? Ulotka z napisem:„UPA. Ukraińscy mordercy”, którą mężczyzna przykleił na samochodzie należącym do młodego małżeństwa Ukraińców, którzy trzy lata temu przyjechali do Olsztyna za pracą, miała jakiś konkretny cel. Zastanówcie się, dlaczego ją nakleił akurat na samochodzie młodych, bogu ducha winnych Ukraińców, a nie na pierwszym z brzegu samochodzie polskim. Czy chciał u czytających wywołać sympatię do nich? Wyobraźcie sobie oklejanie polskich samochodów w Anglii nieprzyjaznymi dla Polaków naklejkami o Polsce. Czy nie powinna tym zająć się powołana w tym celu służba? Takich głupków i prowokatorów /być może z kiboli lub ONRu/ należy zdecydowanie powstrzymywać i karać. I ta nie ma w sobie niczego służalczego wobec Ukrainy.

jwu @jwu:
@zbigniew2707 Nie bij piany chłopie. On nakleił im na aucie tylko wklejkę. A do polskiego autobusu (na Ukrainie) strzelano z granatnika, natomiast węgierskie auta doszczętnie zniszczono.

ProPatria @ProPatria:
Trzeba było czytać wcześniejsze artykuły z uwagą probanderowski pomiocie. P. Robert zauważył butne, chamskie, wrogie Polakom zachowanie tej upaińskiej parki. Zrobił pewien wywiad środowiskowy i dowiedział się, że pochodzą ze zdominowanego przez neobanderowską Swobodę regionu upainki. Wiedział dobrze komu nakleja te jakże potrzebne przy dzisiejszym zalewie motłochem ulotki. Pomyliłeś portale, to forum polskich patriotów. Wejdź na Pudelka, tam znajdziesz warte siebie towarzystwo.

Gaetano @Gaetano:
Wg sądu (niezawisłego) pana Roberta należy „resocjalizować” bo przecież jest antyspołeczny i dodatkowo będzie bakał z grabkami za darmo. Jak kryminalista, wypuszczony z ZK pod dozorem. Teraz takimi metodami sąd próbuje walczyć z postawami patriotycznymi. Prokurator Adam J. teraz jest zadowolony z wyroku po swojej myśli, ale może kiedyś przyjść taki czas, że nie będzie mu za wesoło. Tutaj również „ukłony” w stronę „generalnego”, zazwyczaj tak gadatliwego, a tu cichutko milczącego, jak mysz pod miotłą. Oby wniesienie apelacji zapewniło p. Robertowi korzystną decyzję, ale tu potrzebne jest wsparcie i naprawdę dobra kancelaria prawnicza.

To jest front, a p. Robert jest żołnierzem na tym froncie. I zapewne są tacy, którzy zdają sobie sprawę z tej paraleli. Panie Robercie, proszę się nie załamywać, choć tak najpewniej nie jest i głowa do góry; jestem niezwykle dumny z Pana postawy, podobnie jak wielu świadomych Polaków.

jwu @jwu:
@Gaetano Nie licz na to że ktoś tego prokuratora rozliczy w przyszłości. W okresie stalinowskim, jego koledzy po fachu skazali wielu polskich patriotów, i włos im z głowy nigdy nie spadł.

jwu @jwu:
Ta sprawa pokazuje jakie niebezpieczeństwo ciąży na nas Polakach w Polsce? Wystarczy ,że podpadniesz Ukraińcowi z sąsiedztwa ,by znaleźć się przed sądem. Bo oskarży cię o nawoływanie do nienawiści rasowej i obrazę wrażliwości narodowej.

…..


Narodowcy palą portrety Bandery i Szuchewycza pod ukraińską ambasadą, 18 III 2018. Fot. youtube

Accipiter @Accipiter:
Kolejny strzał w pysk od rezunów. Nie wiem co muszą zrobić ukry by (nie)rząd w Polsce zareagował zgodnie z polską racją stanu. Może chachły muszą nastać na głowę PiSiorom to się ogarną wreszcie. Choć obawiam się, że nawet w tedy dadzą im szybciej papier toaletowy i przeproszą za niedogodności.

MacGregor @MacGregor:
@Accipiter Dobrze zdiagnozował to prof. Osadczy – chwilowo jest zapotrzebowanie geopolityczne (ze strony jankesów) na ukraiński nazim (w sensie jako na jedyną zorganizowaną siłę celem dalszej dekonstrukcji krainy U)

https://kresy.pl/wydarzenia/ambasada-ukrainy-haslo-banderowcy-mordercy-to-antyukrainska-propaganda/

AMBASADA UKRAINY: HASŁO „BANDEROWCY-MORDERCY” TO „ANTYUKRAIŃSKA PROPAGANDA”

11 kwietnia 2018|8 komentarzy|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Ambasada Ukrainy w Polsce w odpowiedzi na zapytanie ukraińskich mediów oświadczyła, że hasło „banderowcy-mordercy” oraz palenie portretów zbrodniarzy z OUN i UPA to „antyukraińska propaganda”.

Ukraińska agencja informacyjna UNN zwróciła się do Ambasady Ukrainy w Polsce z zapytaniem o „incydenty o antyukraińskim charakterze” i przykłady antyukraińskiej propagandy, do których doszło w naszym kraju od początku roku. W odpowiedzi ukraińscy dyplomaci poinformowali, że w tym roku odnotowano jeden incydent, który w ten sposób zaklasyfikowano. Według ukraińskiej ambasady, chodzi o protest, jaki pod jej siedzibą w Warszawie 18 marca zorganizowały środowiska narodowe: Ruch Narodowy, ONR i Młodzież Wszechpolska.

– Przy okrzykach „Banderowcy-mordercy” spalili portrety Bandery i Szuchewycza –cytuje odpowiedź ambasady UNN [w oryg. napisano „S[tepana]. Bandery i Ju[rija]. Szuchewycza” (sic!); Jurij Szuchewycz to ukraiński deputowany, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza, którego portret spalili narodowcy – red.]. Według tej agencji, w ten sposób ukraińska ambasada przyznała, że hasło „banderowcy-mordercy” oraz palenie portretów zbrodniarzy z OUN i UPA to „antyukraińska propaganda”. W tytule artykułu napisano: „<<Banderowcy-mordercy>>: w Ambasadzie Ukrainy w Polsce powiedziano o antyukraińskiej propagandzie”.

UNN przypomina też, że wcześniej szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin sugerował, że „pomysł spekulowania na polsko-ukraińskiej historii” polskim nacjonalistom „podsunęły” rosyjskie służby specjalne.

19 marca br. narodowcy zorganizowali pod siedzibą ukraińskiej ambasady pikietę. Jeszcze 7 marca MW, ONR i RN wydały oświadczenie w którym, odnosząc się do narastania tendencji antypolskich na Ukrainie, narastania dyskryminacji mniejszości polskiej w tym kraju, polityki historycznej Ukrainy i wrogich posunięć Kijowa na polu polityki handlowej domagali się od władz Rzeczpospolitej całkowitej zmiany polityki wobec wschodniego sąsiada.

Analogiczny wydźwięk miała opisywana manifestacja. Zebrani trzymali transparenty z napisami: „StopAntipolonism, Defend the truth”, „Banderowiec nie jest moim bratem”. Skandowano hasła: „Szuchewycz morderca, Bandera zbrodniarz”, „Banderowcy ludobójcy”. W czasie manifestacji głos zabrał szef Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki. Występował stojąc na rozłożonej na chodniku fladze w czerwono-czarnych barwach, jakiej używała OUN-UPA i jakiej także dziś używają funkcjonujące na Ukrainie organizacje nacjonalistyczne, ale także ukraińskie władze państwowe i samorządowe. Winnicki nazwał tę flagę „banderowską szmatą”. Marsz ukraińskich nacjonalistów jaki odbył się 4 marca we Lwowie dla uczczenia dowódcy UPA Romana Szuchewycza pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”, stał się dla posła Winnickiego przykładem antypolskich tendencji narastających na Ukrainie. Protestujący spalili też portrety Bandery i Szuchewycza.

Manifestacja została potępiona przez ukraińską ambasadę. Według ukraińskiego ambasadora, jej uczestnicy „świadomie czy nieświadomie, ale swoimi działaniami i wypowiedziami rozpalali nietolerancję, działając w interesie Kremla, w polityce którego nie ma miejsca dla istnienia ani wolnej Ukrainy, ani wolnej Polski i demokratycznej Europy”.

unn.com.ua  / Kresy.pl

tagore @tagore:
Problem w semantyce, w Polsce świadomie steruje się nazewnictwem. OUN-B to ukraińscy naziści ,a nie enigmatyczni dla świata banderowcy.

MacGregor @MacGregor:
@tagore Chyba nie jest t o świadomoa manipulacja – na nasz krajowy a także wschlodnioeuropejski użytek nazwa jest trafna, choć warto podkreślac, że byli / sa to ukraińscy naziści

jwu @jwu:
Banderowcy -mordercy, to anty ukraińska propaganda ? A jak nazwać ludzi odpowiedzialnych za wymordowanie w wyjątkowo okrutny sposób, ponad 200tys. Polaków ? Pytam jak ich określić ,by nie urazić wrażliwości naszych „przyjaciół z za Buga”?

MacGregor @MacGregor:
@jwu Stepowe bydło nie rozumie innego języka poza językie siły, więc nie ma co się egzaltowac, a należy robić swoje

znadsanu @znadsanu:
@MacGregor Banderowiec rozumie jedynie mowę karabinów maszynowych, wideł i siekier. Kto z nimi rozmawia – sam sobie szkodzi.

…..


Fot. UNIAN

RAFALXJXJXJ @RAFALXJXJXJ:
A czy Kaczyński nie krzyczał tej banderowkiej śpiewki na Majdanie?

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/banderowski-okrzyk-oficjalnym-pozdrowieniem-ukrainskiej-armii-chce-tego-rzad-ukrainy/

BANDEROWSKI OKRZYK OFICJALNYM POZDROWIENIEM UKRAIŃSKIEJ ARMII? CHCE TEGO RZĄD UKRAINY

6 lutego 2018|1 Komentarz|w bezpieczeństwo i obrona, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Ukraiński rząd chce, by okrzyk „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” był oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii.

Rada Ministrów Ukrainy wniosła do ukraińskiego parlamentu projekt nowelizacji przepisów dotyczących odbywania służby wojskowej, w tym do statutu służby wewnętrznej Sił Zbrojnych Ukrainy, który przewiduje zmianę dotychczasowego wojskowego pozdrowienia „Dobrego zdrowia!” na „Sława Ukrajini-Herojam Sława!” (Chwała Ukrainie-Bohaterom Chwała). – poinformował ukraiński portal lb.ua.

Na przywitanie dowódcy czy starszego stopniem wojskowym „Chwała Ukrainie!” wszyscy żołnierze, którzy są na służbie i poza służbą, odpowiadają „Bohaterom Chwała!”. Jeśli dowódca lub starszy stopniem żegna się, na jego słowa „Chwała Ukrainie!” żołnierze odpowiadają „Bohaterom Chwała!” – napisano w dokumencie, który Rada Ministrów Ukrainy zarejestrowała w Radzie Najwyższej z datą 5. lutego br. Takie samo pozdrowienie przewiduje się podczas wręczenia sztandaru bojowego jednostce.

Oprócz tego, jak pisze lb.ua, do osób cywilnych w randze ministra i wiceministrów obrony żołnierze będą zwracać się „towarzyszu” dodając po tym nazwę piastowanej przez nich funkcji.

Hasło „Sława Ukrajini” i odzew „Herojam sława” zostały ustanowione jako organizacyjne przywitanie banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przez Uchwałę II Wielkiego Zboru OUN z kwietnia 1941 roku. Według uchwały przywitaniu miał towarzyszyć gest podniesienia „wyprostowanej prawej ręki w prawo skos wyżej wysokości czubka głowy”.

Przypomnijmy, że już w 2014 roku partia Swoboda domagała się, by to banderowskie hasło zostało oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii. Nieoficjalnie od czasu Majdanu było w niej w powszechnym użyciu.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: nie chciał powiedzieć „herojam sława!”, przestrzelono mu obie nogi [+VIDEO+18]

Kresy.pl / lb.ua / zaxid.net

https://kresy.pl/wydarzenia/parlament-ukrainy-potepil-nowele-ustawy-o-ipn/

https://wpolityce.pl/swiat/380149-rada-najwyzsza-ukrainy-potepila-ustawe-o-ipn-deputowani-twierdza-ze-zawiera-wykrzywione-pojecie-ukrainskiego-nacjonalizmu

https://wpolityce.pl/swiat/386332-byly-premier-ukrainy-apeluje-do-polakow-nie-odwracajcie-sie-od-nas-potrzebujemy-sojuszu-naszych-dwoch-silnych-panstw

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-rozkopali-zbiorowy-grob-ofiar-holokaustu-w-poszukiwaniu-kosztownosci-foto/

16 thoughts on “708 Ustawa o IPN krajobraz po bitwie… wygranej, czy raczej niespecjalnie? 02

 1. lemon
  komedia, oni musza? a co z jedwabnem, co my musimy? kim ten czlowiek mysli, ze jest? nikim jestes prezesie.

  jacek
  czy to prawda że IPN chce odbudowywać banderowskie pomniki w Polsce?

  dziadek
  Kraj ? To dzikie terytorium gdzie nie mają szacunku dla siebie – to jak mają mieć szacunek do bliźniego i brata? Oni zwią się narodem? Kabaret i błazenada- to po prostu dziki step u k r a i n a

  V
  A Jedwabne to co? Wy możecie blokować ekshumacje, wbrew polskiemu interesowi, za to w imię zachcianki gnoma z Żoliborza?

  stanisław
  https://kresy.pl/wydarzenia/sad-w-olsztynie-uznal-ze-antybanderowskie-wlepki-nawoluja-do-nienawisci-wobec-ukraincow/ tak”polskie”sądy traktuja prawdę to dziwić sie że neobanderowcy poniżaja polske

  blabla@blabla
  A gdzie informacja o tym, że pomniki upowskie były postawione nielegalnie, bez wymaganych uzgodnień i pozwoleń? To skandal, że były aż tak długo tolerowane przez polską administrację!

  https://wpolityce.pl/polityka/389955-prezes-ipn-ukraina-musi-odblokowac-ekshumacje-wtedy-bedziemy-mogli-wznowic-wspolprace

  Prezes IPN: Ukraina musi odblokować ekshumacje. Wtedy będziemy mogli wznowić współpracę

  opublikowano: 6 godzin temu · aktualizacja: 2 godziny temu


  autor: PAP/Jacek Turczyk wPolityce.pl

  Wznowienie współpracy z ukraińskim IPN umożliwi spełnienie przez Ukraińców kilku warunków m.in. odblokowanie ekshumacji i opublikowanie dorobku Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków – poinformował w czwartek PAP prezes IPN Jarosław Szarek.

  Wznowienie współpracy z ukraińskim IPN umożliwi spełnienie przez Ukraińców kilku warunków m.in. odblokowanie ekshumacji i opublikowanie dorobku Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków – poinformował w czwartek PAP prezes IPN Jarosław Szarek.

  REKLAMA

  Ukraina zwróciła się do Polski o wznowienie współpracy Instytutów Pamięci Narodowej, resortów kultury oraz komisji międzyrządowych, zajmujących się kwestiami historycznymi. W środę takie oświadczenie złożył wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko.

  Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy do współpracy, ale warunkiem jest umożliwienie przeprowadzenia ekshumacji szczątków naszych rodaków na Ukrainie i ich godne upamiętnienie (…). Na razie padły słowa, ale słowa to jest za mało. Za deklaracjami muszą iść czyny

  — powiedział PAP Szarek. Przypomniał przy tym, że ukraiński IPN nie jest podmiotem, który ma kompetencje do wydawania zgody na przeprowadzenie ekshumacji przez polskich specjalistów.

  Kolejnym warunkiem wznowienia współpracy – jak mówił Szarek – będzie wspólne opublikowanie dorobku z dotychczasowych spotkań Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Prace tego forum, na którym spotykali się naukowcy z obu krajów, są obecnie zawieszone.

  Uznaliśmy, że zawieszamy współpracę, ale jesteśmy gotowi podjąć kolejne spotkania z badaczami ukraińskimi, jeżeli najpierw opublikujemy po polsku i po ukraińsku referaty, które w ramach tego forum do tej pory zostały wygłoszone

  — poinformował Szarek.

  Do dzisiaj jednak ze strony ukraińskiej nie dostaliśmy tekstów autorów ukraińskich, choć jesteśmy je w stanie wydrukować

  — zaznaczył. Dodał też, że polski IPN czeka „na realne propozycje”.

  Prezes IPN zapewnił jednocześnie, że dla Instytutu badanie relacji polsko-ukraińskich zawsze było bardzo ważne. Przypomniał przy tym, że w stosunkach obu krajów – w kontekście historycznym – punktem najbardziej spornym pozostaje nadal sprawa zbrodni wołyńsko-galicyjskiej.

  Doszło do takiej sytuacji, że ta współpraca – jeśli chodzi o poszukiwania i upamiętnienia polskich ofiar – przez stronę ukraińską została zupełnie zablokowana

  — mówił Szarek. Zwrócił jednak uwagę, że sprawa ta nie dotyczy tylko ofiar OUN-UPA, ale także np. żołnierzy I Brygady Legionów dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego, którzy w lipcu 1916 r. polegli w bitwie pod Kostiuchnówką.

  Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zamierzali również ekshumować szczątki żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Tynne, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r. oraz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie Lwowa.

  Mimo trudności we współpracy z Ukrainą w sprawie ekshumacji i upamiętnień prezes IPN zwrócił uwagę także na pozytywne przykłady współpracy z Ukrainą, m.in. z jej archiwami. Pod koniec marca br. IPN zawarł porozumienia z Państwowymi Archiwami Obwodowymi – w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie, które przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dot. zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Sowieckim.

  Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

  Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych z wicepremierami Rozenką i Glińskim na czele.

  W lutym odbyło się w Warszawie spotkanie Glińskiego i Rozenki. MKiDN napisało następnie w komunikacie, że potrzebna jest kontynuacja rozmów w celu stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium Ukrainy i Polski.

  Po spotkaniu Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy wyraziła „głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski”.

  Kancelaria premiera poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki w trakcie rozmowy z prezydentem Ukrainy sprzeciwił się próbom – niedającego się niczym uzasadnić – zakazania przez władze ukraińskie poszukiwań, ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar.

  28 marca w trakcie rozmowy telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem premier Morawiecki powiedział, że liczy, iż Kijów uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji.

  W odpowiedzi premier Wołodymyr Hrojsman stwierdził, że powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje

  — informowała wówczas KPRM.

  wkt/PAP

  Polubienie

  • https://kresy.pl/wydarzenia/szarek-stawia-warunki-wznowienia-wspolpracy-z-uipn-wjatrowycz-je-odrzuca/


   Prezes IPN, dr Jarosław Szarek, foto: youtube.com

   SZAREK STAWIA WARUNKI WZNOWIENIA WSPÓŁPRACY Z UIPN, WJATROWYCZ JE ODRZUCA

   12 kwietnia 2018|4 komentarze|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

   Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek poinformował, że wznowienie współpracy wymagałoby od Ukraińców odblokowania ekshumacji i opublikowania dorobku Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków.

   W środę wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko oświadczył, że Kijów chce wznowienia współpracy Instytutów Pamięci Narodowej, resortów kultury oraz komisji międzyrządowych, zajmujących się kwestiami historycznymi Polski i Ukrainy.

   W czwartek do propozycji ukraińskiego wicepremiera odniósł się szef polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Powiedział on: Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy do współpracy, ale warunkiem jest umożliwienie przeprowadzenia ekshumacji szczątków naszych rodaków na Ukrainie i ich godne upamiętnienie (…). Na razie padły słowa, ale słowa to jest za mało. Za deklaracjami muszą iść czyny.

   ZOBACZ TAKŻE: Wjatrowycz: brak zgody na wznowienie ekshumacji to wina Polski, ustawa o IPN zmieniła warunki

   Szarek wskazał przy tym, że ukraiński IPN nie ma kompetencji do wydawania zgody na przeprowadzenie ekshumacji przez polskich specjalistów. Szef polskiego IPN wskazał, że kolejnym warunkiem wznowienia współpracy ma być wspólne opublikowanie dorobku z dotychczasowych spotkań Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Forum pozostaje obecnie zawieszone.

   Uznaliśmy, że zawieszamy współpracę, ale jesteśmy gotowi podjąć kolejne spotkania z badaczami ukraińskimi, jeżeli najpierw opublikujemy po polsku i po ukraińsku referaty, które w ramach tego forum do tej pory zostały wygłoszone – powiedział Szarek. Do dzisiaj jednak ze strony ukraińskiej nie dostaliśmy tekstów autorów ukraińskich, choć jesteśmy je w stanie wydrukować – zaznaczył polski historyk, dodając, że IPN czeka na „realne propozycje”.

   CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wjatrowycz po decyzji Dudy: Ukraina stała się ostoją wolności w tej części Europy

   Warunki te odrzucił szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz. Jego zdaniem to Polska powinna wykonać gesty. W komentarzu dla portalu istpravda.com.ua stwierdził, że w latach 2014-2017 r. w Polsce odnotowano 17 przypadków wandalizmu dotyczących ukraińskich miejsc pamięci, a żaden zabytek nie został odbudowany.

   Zdaniem Wjatrowycza w ubiegłym roku wstrzymano prace na poszukiwanie i ekshumacyjne polskich grobów na Ukrainie z powodu braku odbudowywania ukraińskich zabytków. Uważa on, że piłka jest teraz po stronie polskiej i to ona powinna robić co w ich mocy, aby wznowić tę współpracę.

   ZOBACZ WIĘCEJ: Wjatrowycz o ustawie o „kłamstwie wołyńskim”: z moimi poglądami w Polsce trafiłbym do więzienia

   Wjatrowycz twierdzi, również, że jeżeli chodzi o publikacje Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków to części ukraińskie są gotowe, a forum czeka na polskie teksty.

   Odnosząc się do spotkania historyków szef ukraińskiego IPN stwierdził, że z powodu zmian w polskim prawie nie można zagwarantować swobody wypowiedzi ukraińskich naukowców na terenie Polski, a nawet ich bezpieczeństwo. Z tego powodu zaprasza ona na Ukrainę, gdzie nie ma żadnych ograniczeń ani dyktatu politycznego w sprawie oceny przeszłości. Przypomnijmy, że spotkanie do którego nie doszło, miało odbyć się w marcu w Polsce.

   Kresy.pl / tvp.info / istpravda.com.ua

   jaro7 @jaro7:
   Szarkowi nie ufam ,chce odbudowywać pomniki bandytów z upa. Jak to zrobi to trzeba go podać do sądu za propagowanie banderyzmu. temu upaińskiemu goebbelsowi sie nie dziwie ,on widzi że jedyna strona która ustępuje to ta polskojęzyczna, więc poczeka. I dopóki nie pogoni się tego antypolskiego tałatajstwa z PiS i PO to tak dalej będzie.

   jwu @jwu:
   @jaro7 I ja jemu nie ufam. A do tego następny negocjator Gliński. Który dla dobrych stosunków z banderowcami wybuduje w Birczy muzeum UPA. Wiem ,że ironizuję ,ale oby to nie stało się prawdą ?

   bob @bob:
   @jwu Bez przesady dość rozsądnie się wypowiada nie jest tak żle o ile będzie w tym konsekwentny a już porównanie do przygłupa Piotra „oddam ci hrabio 400mln za obrazy które nie są twoje” glizdeńskiego to obelga

   Wolyn1943 @Wolyn1943:
   Wznowienie prac ekshumacyjnych powinno być bezdyskusyjne i bezwarunkowe! Szczytem ukraińskiej arogancji i bezczelności jest żądanie postawienia przez Polskę pomników gloryfikujących ludobójców polskich kobiet i dzieci. Skoro „bracia” Ukraińcy są tak zapatrzeni w Niemcy, to niech wezmą z nich przykład i przyjmą na siebie odpowiedzialność za dokonane przez OUN-UPA, etc. zbrodnie, zadośćuczynią ofiarom i wykorzenią uprawianie kultu banderowskiego pod groźbą stosownych paragrafów!

   Polubienie

 2. Skazany w Polsce za postawę antybanderowską.

  jack caleib
  Published on Apr 12, 2018

  Michi Maxi
  Kurwa to sie w Pale nie mieści ! Naszej Polski NIEMA !!!

  ProOnlyOne
  Zenada… Teraz to Polacy beda sie juz wogole bac cokolwiek robic. -.- Japierdole Sady bronia bandere na terenie Polski.

  Polski Patriota
  Jakiej narodowowsci był prokurator i sędzia ????? Polak ??

  Andrzej Juda Prezydent Polin
  Pierdolone banderowsko-żydowskie kliki w państwie Polskim .

  Polubienie

 3. Andrzej Duda o rozwijaniu współpracy Polska – Izrael… W co wierzy prezydent? 🤔

  MASAKRACJA
  Published on Apr 12, 2018

  MASAKRACJA
  7:44 – Mnie to troszkę zastanawia, dlaczego #PAD stawia Polskę i Polaków na drugim miejscu podczas swojej wypowiedzi… 🤔

  Ela Kot
  Jest Pan pionkiem izraelskim. Proszę wymienić z imienia i nazwiska tych Zydow co oddali życie za Polskę.

  Janusz Wojtach
  Tragedia co ten człowiek wygaduje 😱

  Majka Majka AntiAntifa Poland
  Co on robi?! Kim on jest?! To jest potworne!

  Kate Ha
  Nie mam słowa komentarza ….nie mam .

  Polubienie

 4. Żenujący spektakl prezydent w poniżającej roli ..

  jack caleib
  Published on Apr 12, 2018

  Zjawiska Przyrodnicze
  Trzeba muzeum Polin przekształcić na muzeum zbrodni żydowskich na Polakach wprowadzic wizy dla żydów i drogie bilety na zwiedzanie obozów 1000 euro od jednego żyda za zwiedzanie nie to won

  Jarpen Zoltan
  Niech izrel zrobi rachunek sumienia za żydów z nkwd wymordowali miliony Polaków i izrael ich ochraniał. Co z żydami z armii niemieckiej 140 tyś. żydzi brali udział w nazistowskiej eksterminacji i własnych ziomków i Polaków.

  Mario Bary40
  Poniżając siebie poniża nas wszystkich a jaki Izrael jest wiemy to wszyscy.

  Marian Witek
  Obawiam się , ze jednak nie wszyscy wiedzą jaki jest wrogi do nas Usrael.

  Polubienie

 5. jwu @jwu:
  Nie rozumiem jednego, dlaczego wspominając tą zbrodniczą dywizję ,nigdy nie wspomina się jej zbawcę gen. Andersa ?

  Gaetano @Gaetano:
  Warto przypominać i nagłaśniać dzieje zwyrodnialców i kolaborantów z „Hałyczyny” do jej żałosnego końca, jaki spotkał banderowskich „herojów” pod Brodami, otoczonych i rozbitych przez Sowietów, gdzie nielicznym niedobitkom udało się zbiec. To jedna z najbardziej zbrodniczych organizacji w dziejach, jeśli nie najbardziej zbrodnicza. Makabryczne i wyjątkowo bestialskie mordy dokonane na Polakach w Hucie Pieniackiej w lutym 1944r. to najbardziej jaskrawy przykład działania obłąkańczej ukrowskiej dziczy w stosunku do naszych Rodaków.

  Teraz hasła głoszone przez ludobójców z tej przeklętej formacji są credo obecnych neobandeowców. Jednak polskojęzyczne pomioty są głusi na krzyk ofiar, zapewne wzywających wówczas Boga, który chyba spał. Dla giedroyciowego ścierwa z szeroko rozumianego popisu to, co się działo przecież całkiem niedawno, to już historia, zgodnie ze słowami swego chorego, antypolskiego idola: „należy zapomnieć”. Dlatego też trudno spodziewać się tutaj stanowczej i zdecydowanej reakcji, mimimum z wydaleniem tzw. dyplomatów z ich rezuńskim szefem włącznie.

  Patrioci i kresowiacy, wśród których narasta gniew i wściekłość, oczekują takich działań, tymczasem obserwują postępującą degrengoladę, upodlenie i służalczość polskojęzycznych elyt, z wszczepionym genem rusofobii i zarazem przepełnionych miłością do stepowej dziczy. Tego rodzaju pogańsko-satanistyczne obchody to nawet nie jest policzek, to kopniak wymierzony w Polaków i Polskę.

  jwu @jwu:
  @Gaetano Koniec i to wcale nie tak żałosny, mieli ci zbrodniarze we Włoszech. Które opuścili po wstawiennictwie gen. Andersa u Churchila. Udając się do Kanady, USA i Australii.

  Gaetano @Gaetano:
  @jwu To są, mam nadzieję, znane fakty. Sowieci żądali wydania tych zwyrodnialców, jednakże brytole murem stanęli za Andersem, że to polscy obywatele. Ten idiota Anders, który doskonale przecież zdawał sobie sprawę z ludobójstwa, jakie popełnili ukry na Wołyniu i Galicji, przy zaangażowaniu właśnie SS Galizien, oczywiście to popierał i przy wsparciu również Watykanu załatwił skurwysynom bezpieczne osiedlenie. Wynika z tego jasno, że jemu również było obojętne, co się stało z Polakami na Kresach, przecież to było chłopstwo, nie inteligencja – liczyły się cele „wyższe”.

  Ten fakt będzie się zawsze kłaść cieniem na jego dokonaniach, choć trzeba pamiętać, że pod Monte Cassino również doskonale wiedział, jaką ofiarę złożą polscy bohaterowie (głównie z okolic Lwowa i Wilna), ale to pyrrusowe zwycięstwo, okupione niepotrzebną stratą bezcennej, polskiej krwi, było potrzebne, dziś powiedzielibyśmy, medialnie. Jednakże sednem tego, co było napisane w pierwszym akapicie jest to, że właśnie pod Brodami w lipcu 1944r. ta zbrodnicza jednostka została okrążona i rozbita. I w takich kategoriach niewątpliwie trzeba rozpatrywać jej koniec.

  https://kresy.pl/wydarzenia/lwow-lokalne-wladze-szykuja-sie-do-obchodow-rocznicy-utworzenia-ss-galizien/


  Marsz ku czci SS Galizien we Lwowie w 2014 r. Fot. UNN

  LWÓW: LOKALNE WŁADZE SZYKUJĄ SIĘ DO OBCHODÓW ROCZNICY UTWORZENIA SS GALIZIEN

  13 kwietnia 2018|13 komentarzy|w polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W rozmowach dotyczących organizacji obchodów 75 rocznicy utworzenia zbrodniczej, kolaboracyjnej ukraińskiej dywizji Waffen-SS Galizien uczestniczy m.in. Ołeh Syniutka, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

  W dniu 11 kwietnia we Lwowie odbyło się spotkanie dotyczące organizacji tegorocznych obchodów rocznicy utworzenia Dywizji Waffe-SS Galizien („Hałyczyna”), ochotniczej ukraińskiej formacji kolaboracyjnej. Jak poinformowały służby prasowe Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, w spotkaniu z przedstawicielami organizacji społecznych uczestniczył szef Administracji, Ołeh Syniutka. Jego uczestnicy zaznajomili się z planami tegorocznych obchodów. Przedstawiciele lwowskiej obwodowej administracji państwowej zachęcają też do przedstawiania uwag i propozycji odnośnie rocznicy utworzenia dywizji Waffen-SS Galizien.

  PRZECZYTAJ: Dywizja SS Galizien

  Obchody odbędą się w sobotę 28 kwietnia, a rozpocznie je panachyda w Soborze Archikatedralnym Św. Jura. Następnie, na Cmentarzu Łyczakowskim zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze, po czym nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu Ukrainy. Z okazji rocznicy ulicami Lwowa przejdzie też „Marsz Wyszywanek”, który wyruszy spod pomnika Stepana Bandery pod pomnik Tarasa Szewczenki. Całość zakończy się okolicznościowym koncertem.

  ZOBACZ:

  Ukraińscy nacjonaliści uczcili zbrodniarzy z SS Galizien [+VIDEO / + FOTO]

  Marsz na cześć SS Galizien we Lwowie [+VIDEO]

  W tym roku przypada 75. rocznica utworzenia ukraińskiej, kolaboracyjnej formacji ochotniczej Wafen-SS Galizien. To jednostka zbrodniczej niemieckiej formacji Waffen-SS, złożona z ukraińskich kolaborantów; powołana przez Niemców dla uzupełnienia braków kadrowych. „Wsławiła” się licznymi zbrodniami na Polakach.

  Przeczytaj: Wiatrowycz: Waffen-SS Galizien to nie zbrodniarze, ale ofiary wojny

  Czytaj również: Wjatrowycz: symbolika SS Galizien nie podlega ustawie o zakazie propagandy nazizmu

  Pod koniec czerwca 1944 roku dywizja ukraińska Waffen-SS Galizien została przerzucona na front, by walczyć z Armią Czerwoną. W lipcu pod Brodami dywizja poniosła ciężkie straty w starciu z siłami radzieckimi, z 3. Armią Pancerną i została zamknięta w kotle. 22 lipca dywizja SS Galizien została ostatecznie rozbita. Dywizja poniosła potężne straty, w okrążeniu zginęło ponad 7 tys. żołnierzy tej kolaboranckiej formacji. Jednak co roku, w rocznicę tej bitwy, ukraińscy nacjonaliści z udziałem duchownych grekokatolickich i polityków, oddają hołd członkom tej kolaboracyjnej formacji, którzy wówczas polegli.

  Przeczytaj: Ukraińcy uczcili pamięć SS Galizien: w mundurach Waffen-SS i pod flagami OUN-UPA [+VIDEO / +FOTO]

  Galinfo.com.ua / Kresy.pl

  UczSieHistorii @UczSieHistorii:
  Duda też weżnie udział w tych obchodach jeżeli nie on to może wysłać tam Waszczykowskiego.

  Wolyn1943 @Wolyn1943:
  Kowal i Żurawski vel Grajewski nie dostali zaproszeni do prac w komitecie honorowym obchodu? Szkoda, a przecież są tak otwarci na Ukrainę…

  jwu @jwu:
  @Wolyn1943 Być może Gosiewska dostała ?

  bob @bob:
  piekło pojawi się tam w ssmańskim mundurze gosiewskiej już nie zapraszają za bardzo gierojów napastowała ha ha

  voy @voy:
  Organizacja takich obchodów powinna być uznana przez Polskę jako akt wrogości wobec naszego kraju i spotkać się ze zdecydowaną notą protestacyjną polskich władz z żadaniem zakazu gloryfikowania i upamiętniania zbrodniczych organizacji przez lokalne ukraińskie władze.(administrujące na dawnych polskich kresach)

  Jeśli Polska nie podejmie w tej sprawie żadnych kroków znaczy że nie jesteśmy państwem które potrafi dbać o nasz żywotny interes, własną historię o własnych obywateli nie mówiąc już o honorze.

  Tego typu „uroczystości” powinny być szeroko napiętnowane i krytykowane, a ich organizatorzy powinni ponieść wszelkie dopuszczalne prawem międzynarodowym konsekwencje związane z propagowaniem zbrodniczych nazistowskich organizacji. Czekam na ruch państw polskiego w tej sprawie.

  UczSieHistorii @UczSieHistorii:
  Jeszcze chciałem coś dodać, ukraincy to naprawdę głupi są oni myślą, że to Waffen-SS Galizien to była jakaś patriotyczna jednostka militarna która walczyła za ich kraj? Przecież to byli zwykli najemnicy trzeciej rzeszy, Niemcy takie mięso armatnie wysyłali na pierwszy front i dla nich takie jednostki nic nie znaczyły. Naród bez historii to śmieszny naród czego dowodem jest ukraina.

  ProPatria @ProPatria:
  Oczywiście możni tego świata w ramach hipokryzji nie widzą rozprzestrzeniającego się ognia ludobójczych ideologii w hołubionym kraiku-żarcie historii, lecz niedopracowana polska nowelizacja ustawy o IPN wywołuje natychmiastowe reakcje i posądzenia o antysemityzm czy wręcz nazizm. Najbardziej mnie martwi brak jakiejkolwiek reakcji polskojęzycznych. Niestety to my graniczymy z morderczą stepową dziczą i my jako pierwsi poniesiemy konsekwencje bezpłciowej polityki wobec zbrodniczych ideologii…

  Badyl @Badyl:
  @ProPatria Elytom można byłoby dosadnie to przypominać. Przecież takimi faktami KAŻDA dyplomacja miażdżyłaby przeciwnika. Pytanie, dlaczego obie strony robią to, co robią (z polskiej strony – nie robią)?

  grodkresowy @grodkresowy:
  Ołeh Syniutka, jeden z gości Uniwersytetu Rzeszowskiego:
  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:CF-TSfF7OnkJ:www.ur.edu.pl/pdf/24/26655/1+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b

  https://kresy.pl/wydarzenia/pieklo-do-ukraincow-prosze-nie-zapominajcie-ze-polska-jest-prawdziwym-sojusznikiem-ukrainy-staramy-sie-jak-mozemy/

  Polubienie

 6. anka@anka-anka
  Ja nie widzę żadnego powodu, aby wspierać Ukrainę. Tak jak i nie ma żadnego powodu, aby tak łatwo można było otrzymać Kartę Polaka. Nie rozumiem też przywilejów dla osób z Kartą Polaka – stypendia, darmowe wejścia do muzeów, itp.

  najwyzszy czas!
  Kiedy nareszcie Polacy wysiedleni ze wschodnich rubiezy Polski, pozbawieni swoich domow, ziemi i calego dorobku pokolen dostana od Ukrainy odszkodowania i renty?!

  sponsor plusów@Alfa_Omega
  To po co wspieramy ten chazarski Kijów?

  Panie Ambasadorze
  Jak się „ma problem”, to się nie wspiera …i problem znika

  https://wpolityce.pl/polityka/390691-co-z-relacjami-polski-i-ukrainy-ambasador-rp-wspieramy-kijow-ale-mamy-problem-z-dialogiem-historycznym

  Co z relacjami Polski i Ukrainy? Ambasador RP: Wspieramy Kijów, ale „mamy problem z dialogiem historycznym”

  opublikowano: godzinę temu


  zdjęcie ilustracyjne / autor: Fratria wPolityce.pl

  Polska wspiera Ukrainę i współpracuje z nią w wielu dziedzinach, lecz problemem we wzajemnych relacjach jest dialog historyczny – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Kijowie ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło.

  Mamy problemy z dialogiem historycznym, który został wstrzymany w wyniku wprowadzenia przez stronę ukraińską zakazu prowadzenia przez polskich specjalistów prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych szczątków Polaków, ofiar wojen i represji politycznych na terytorium Ukrainy w czasach sowieckich

  — wyjaśnił Piekło.

  W ocenie ambasadora zakaz ten jest krzywdzący i negatywnie wpływa na stosunki polsko-ukraińskie.

  Godne pochowanie poległych żołnierzy i ofiar cywilnych jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem. Niebawem będziemy obchodzili 75. rocznicę zabójstw polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Dla rodzin bardzo bolesny jest fakt, że większość ofiar tej tragedii do dziś nie ma swoich grobów, przy których można pomodlić się i zapalić świeczkę

  — podkreślił.

  Piekło dodał, że wznowienie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych nie może być uwarunkowane kwestią odbudowy ukraińskich pomników w Polsce. Zadeklarował też, że Polska chce jednak rozmawiać o legalizacji ukraińskich upamiętnień.

  Jednorazowej, masowej legalizacji upamiętnień przeprowadzić nie można. Proponujemy wspólne prace ekshumacyjne w Hruszowicach (podkarpackie), gdzie władze lokalne rozebrały nielegalny pomnik UPA. Jeśli znajdują się tam szczątki ludzkie, to mogiła zostanie odnowiona

  — powiedział.

  Ambasador podkreślił, że w ciągu ostatniego roku w Polsce nie było ani jednego przypadku zniszczenia czy demontażu ukraińskiego pomnika. Zapewnił jednocześnie, że nowelizacja ustawy o IPN, która przewiduje m.in. wszczynanie postępowań za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, zostanie rzetelnie zbadana przez Trybunał Konstytucyjny, do którego skierował ją prezydent Andrzej Duda.

  Nowa redakcja ustawy nie jest wymierzona w państwo czy naród ukraiński; celem ustawy jest oddanie należnej sprawiedliwości pomordowanym ludziom

  — oświadczył.

  Przypomniał także, że na Ukrainie od 2015 roku obowiązuje ustawa przewidująca karanie za naruszanie dobrego imienia organizacji walczących o niepodległą Ukrainę, w tym OUN i UPA.

  Te organizacje, które w świadomości Ukraińców są symbolem walki z sowiecką okupacją, w pamięci Polaków zapisały się jako czynniki, które spowodowały krwawe zbrodnie na Wołyniu i w Galicji wschodniej

  — powiedział.

  Piekło poinformował, że nie ma jeszcze ustalonej daty wizyty w Kijowie wicepremiera Piotra Glińskiego, który wraz z wicepremierem Ukrainy Pawłem Rozenką zajmuje się uregulowaniem sporów na tle historycznym.

  Potwierdził informacje o przygotowaniach do posiedzenia polsko-ukraińskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

  Chcemy, by doszło do spotkania premierów Polski i Ukrainy oraz do posiedzenia komisji. Sądzę, że będzie to możliwe w drugiej połowie bieżącego roku

  — przekazał.

  Zdaniem ambasadora, poza sporami na tle historycznym, w innych dziedzinach współpraca Polski z Ukrainą układa się bardzo dobrze.

  Od grudnia 2015 roku odbyło się ponad 50 wizyt na wysokim szczeblu, w tym spotkań prezydentów i szefów parlamentów. Ostatnia wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy miała miejsce w grudniu 2017 roku w Charkowie. To wyraźnie wskazuje na rozmiary i dynamikę naszych relacji

  — powiedział.

  Mówił o współdziałaniu ministerstw dwóch krajów, dzieleniu się doświadczeniami polskich reform oraz o intensywnej współpracy obronnej. Przypomniał też niedawny kryzys gazowy między Rosją a Ukrainą, oraz to, że Polska wsparła Ukrainę dostawami gazu ze swojego terytorium.

  Oddzielną wypowiedź dyplomata poświęcił Ukraińcom uczącym się i pracującym w Polsce.

  Pracownicy z Ukrainy są cenieni w Polsce, pomagają w rozwoju polskiej gospodarki, ale jest to korzystne dla obu państw, gdyż Ukraińcy przesyłają swoje oszczędności swoim rodzinom w ojczyźnie

  — zaznaczył.

  Niezmienną sprawą jest polskie poparcie dla suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy, w tym wspieranie ukraińskiego Krymu. Uważamy, że stały nacisk i bolesne sankcje wobec Rosji mają doprowadzić ją do wycofania się z Krymu. Polska popiera także rozmieszczenie misji pokojowej ONZ w Donbasie

  — oświadczył Jan Piekło.

  ak/PAP

  aha
  Jaki my mamy interes we wspieraniu chazarskiej UPAdliny.

  PL =macocha dla Polakow
  A na nieludzkim wschodzie = 3 mln przeslad. Polakow-Kazachst itd-Ich wina Polskosc!. Im wydac paszp, ulgi i niech wracaja do Ojczyzny. Trzeba troche chciec! Ale checi i przyzwolenia nie ma niestety! Hanba

  lamia
  wspierajcie wspierajcie! zwłaszcza te hordy tu napływające, już mają świadczenia ubezpieczenie darmowe leczenie szpitalne a ktoś się nimi kiedyś posłuży. Gratulacje!

  Narodowiec
  A my POLACY patrzymy na ręce PiSowi, Zero dyskusji z UPAdliną.

  najwyzszy czas!
  Kiedy nareszcie Polacy wysiedleni ze wschodnich rubiezy Polski, pozbawieni swoich domow, ziemi i calego dorobku pokolen dostana od Ukrainy odszkodowania i renty?!

  s
  ponad 50 wizyt….”dynamika” wg ambadadora Piekło i jakie efekty? czy Ukraina nas potrzebuje?jedynie dla przysporzenia dochodu dla swojej nadwyżki siły roboczej

  o faktach
  R. Winnicki wyjaśnia dlaczego A. Duda okłamał Polaków w sprawie Izraela https://www.youtube.com/watch?v=Yr94Lvg4fLo

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ujawniono-wysokosc-nagrod-dla-ambasadorow-jan-pieklo-jednym-z-najlepiej-ocenionych/

  Polubienie

 7. Gaetano @Gaetano:
  Co taki jankeski gad może myśleć, on tylko kojarzy – jak pies. „Cały świat chce”, i tak dalej, i tak dalej; jak donosi zapewne cnn, czy nbc, nawet Maorysi i Tybetańczycy są zaniepokojeni. Tą tandetną, wyświechtaną formułką o tym, że jakoby Polska potrzebuje ukradliny, może się karmić sam, do woli. Polscy patrioci już doskonale wiedzą, jakie wy podejmujecie „wysiłki”.

  Na pohybel wam. Nie będziecie nas wciągać w żaden konflikt. ŻADEN. Bo tylko to jest waszym pieprzonym nadrzędnym celem. Wiadomo, że Polaka najprościej i najłatwiej posłać na pierwszy rzut w roli mięsa armatniego. Jednak pomimo wielu podejmowanych „wysiłków”, ten numer z Polską, ścierwa, nie przejdzie.

  jwu @jwu:
  @Gaetano Piszesz o patriotach i zgadzam się z tym, bo sam nim jestem.Ale w mediach głównego nurtu funkcjonują inni patrioci (KOD,obywatele RP i inne lewactwo),którzy wielokrotnie powtarzali i powtarzają :”nie ma wolnej Polski ,bez wolnej Ukrainy”.I ten przekaz ,(a nie nasz) trafia do ogółu Polaków.Na zakończenie chciałbym napisać ,że ostatnio czytałem o wielkim zaniepokojeniu w rezerwacie Czukczów ,w sprawie stosunków na linii Polska -Ukraina.A tak na poważnie to USA stosuje presje , naciski,a nawet szantaż na nasz rząd w tej sprawie ,a nie podejmują wysiłki.

  jwu @jwu:
  I to jest powodem banderowskiej buty i arogancji.Bo wiedzą dobrze ,że wujek Sam przymyka oko na ich poczynania,zaś Polaków trzyma krótko za twarz, i zmusza do nieodwzajemnionej miłości do tego narodu.

  franciszekk @franciszekk:
  Amerykanie POprzez tworzenie krwawych kolorowych rewolucji (muzułmański terroryzm) zdestabilizowali cały Bliski Wschód a także spowodowali zagrożenie terrorem w UE!
  Poprzez tzw. POmarańczową rewolucję na Ukrainie zdestabilizowali Europę Wschodnią i POnowne narodziny krwawych terrorystycznych nazistowskich organizacji na Ukrainie.
  Słynne biblijne stwierdzenie głosi cytat – „po owocach ich poznacie”!

  gotan @gotan:
  panie konsulu…panie konsulu o naszych stosunkach z tzw .upadliną wiesz pan,tyle co nic.Wszelkie „uczone „konferencje ,fora itp.wypociny nas,Polaków,nie ruszają..Gdyby miał pan jakiekolwiek pojęcie o problemie to ruszyłby pan temat ludobójstwa na polakach,przez czerń upadlińską…Spowodowałby pan aby Polacy mogli godnie pochować swoich bliskich z tzw.dołów śmierci….Każdy Polak to panu powie ,co do tej pory neobanderowcy robią i jak próbują szantażować Polskę.Aby mówić o naszych mizernych stosunkach ,powinien pan wiedzieć,że tzw.Upadlina nie jest nam potrzebna .Do niczego ! Wszelkie dywagacje dotyczący tzw.stosunków raczej sprzyjają żydostwu,które chce osiedlać się na olbrzymim pustkowiu gdzie wiatr hula…..Szalom panie konsulu…Szalom!

  Roman1 @Roman1:
  czy jankesi spowodują, że na Ukrainie przestaną wychwalać morderców Polaków i że Ukraińcy potępią zbrodnię wołyńską?


  Flaga USA. Fot. publicdomainpictures.net

  AMERYKAŃSKI DYPLOMATA: USA AKTYWNIE WSPIERAJĄ POLSKO-UKRAIŃSKIE POJEDNANIE

  20 kwietnia 2018|6 komentarzy|w bezpieczeństwo i obrona, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Stosunki polsko-ukraińskie są bardzo złożone, stąd Stany Zjednoczone podejmują wysiłki na rzecz ich poprawy, w kontekście sytuacji niebezpiecznej nie tylko dla Polski, ale dla całego regionu – twierdzi konsul USA Thomas Zia.

  W piątek na zamku w Dubiecku koło Przemyśla odbyło się III Polsko-Ukraińskie Forum Strategiczne, w ramach którego miała miejsce debata ekspertów o wpływie sytuacji za wschodnią granicą na Polskę. Forum zorganizowała Fundacja Centrum Badań Polska-Ukraina.

  Podczas forum głos zabrał m.in. Thomas Zia, Konsul ds. Polityczno-Ekonomicznych z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Mówił, że stosunki polsko-ukraińskie są złożone, stąd Stany Zjednoczone podejmują wysiłki na rzecz ich poprawy.

  – Stosunki polsko-ukraińskie są bardzo skomplikowane. Myślę, że Ukraina potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Ukrainy. Cały świat chce, by te kraje miały dobre relacje, jako że obecna sytuacja w regionie jest dość niebezpieczna nie tylko dla Polski, ale dla całego regionu – powiedział Zia, cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform. – My, jako USA, podejmujemy wszelkie wysiłki, by wesprzeć poprawę relacji między Polska, a Ukrainą.

  Amerykański dyplomata podkreślił, że Waszyngton jest aktywnym graczem w Europie Wschodniej. Przypomniał też o sankcjach nałożonych na Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę oraz o dostarczania pomocy humanitarnej dla Kijowa. Zia powiedział też, że aktywność USA w ramach NATO również jest ważna dla całego regionu. Wskazał w tym kontekście na 5 tys. amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce, którzy jego zdaniem są symbolem wsparcia dla Europy Wschodniej ze strony Stanów Zjednoczonych. Konsul uważa, że wsparcie ze strony USA i działania Polski w tej części kontynentu przyczynią się do tego, że Ukraina stanie się „silną częścią Europy”.

  Ze strony amerykańskiej w Forum brał udział także Walter Braunohler, Konsul Generalny USA w Polsce.

  Czytaj także: Kongres USA apeluje do Departamentu Stanu ws. antysemityzmu w Polsce i na Ukrainie

  Ukrinform / Kresy.pl

  https://kresy.pl/wydarzenia/kongres-usa-apeluje-do-departamentu-stanu-ws-antysemityzmu-w-polsce-i-na-ukrainie/

  https://kresy.pl/publicystyka/e-maile-departamentu-stanu-obalic-asada-aby-pomoc-izraelowi/

  Polubienie

 8. MacGregor @MacGregor:
  dopiero teraz doczytałem: „Wakoluk, który powiadomił o sprawie Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy” … to wszystko jest głęboko nienormalne, dobrze, że nie powiadomił rezunów z Azowa, o dirlenwangerowcach nie wspominając wzbraniałem się, ale teraz widzę, że Dmowski pisząc o sprawie ukraińskiej był prorokiem

  jwu @jwu:
  „Sprytnie zrobiona, rosyjska robota”. I to mi wystarcza za cały komentarz tego ukraińskiego Polaka.

  tagore @tagore:
  Ten artykuł idealnie pasuje do sytuacji: http://www.istpravda.com.ua/short/2018/04/18/152317/ Wiatrowyczowa wizja historii.

  UPAdlina @UPAdlina:
  Zachodnie banderowskie ukry stosują tak prymitywną propagandę, że w efekcie jedyne co osiągają to to, że stają się pośmiewiskiem.

  https://kresy.pl/wydarzenia/polacy-z-wolynia-przeciw-ustawie-o-ipn-ukrainskie-media-publikuja-falszywe-oswiadczenie/


  Nacjonalizmów ukraińskiej flagi UkraińcówFlagi Ukrainy i Polski. Fot. Unian

  „POLACY Z WOŁYNIA PRZECIW USTAWIE O IPN”? UKRAIŃSKIE MEDIA PUBLIKUJĄ FAŁSZYWE OŚWIADCZENIE

  19 kwietnia 2018|4 komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Ukraińskie media rozpowszechniają rzekome oświadczenie członków polskiej organizacji z Wołynia, w którym skrytykowano nowelę ustawy o IPN ws. banderyzmu, a także działania polskich władz. Jak ustalił portal Kresy.pl, jest ono fałszywe, a ukraińskie media opublikowały tzw. fejk.

  W ukraińskich mediach pojawiły się artykułu na temat rzekomego oświadczenia Polaków z Wołynia, w którym ci krytykują nowelizację ustawy o IPN, umożliwiającą m.in. ściganie za propagowanie banderyzmu w Polsce.

  „W imieniu polskich organizacji Wołyni (wszędzie pis. oryg. – red.) wyrażamy głębokie zaniepokojenie działaniami władz Rzeczypospolitej Polskiej i bezpośrednio Prezydenta Andrzeja Dudy. Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest brakiem szacunku wobec milionów Ukraińców walczących o niepodległość swojego państwa” – napisano w rzekomym piśmie, podpisanym „Członkowie Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu”, który cytują obszernie media na Ukrainie. Część zawartych tam sformułowań brzmi co najmniej osobliwie:

  „My Polacy wiemy co wydarzyło się na Wołyniu w 1943 roku. Wiemy o zbrodni Wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich, ale wiemy także o tym że prosty lud polski w ramach odwetu odznaczył się nie mniejszym bestialstwem w mordowaniu Ukraińców. Musimy to nareszcie uznać. Tylko wtedy gdy przestaniemy się bać mówić prawdę, będziemy mogli się nawzajem zrozumieć”.

  PRZECZYTAJ: Ukraińska Wikipedia podaje fałszywe informacje dotyczące słynnego polskiego matematyka [+FOTO]

  Autorzy pisma uważają, że „nadszedł czas powiedzieć «Przebaczamy i prosimy o wybaczenie»”, jednocześnie krytykując podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o IPN. Ich zdaniem w ten sposób pokazano „całemu światu, że Polska  może interpretować światową historię tak jak  zechce”.

  „Ale czy pomyślał  Prezydent, Sejm, Senat Rzeczypospolitej Polskiej o Polakach, mieszkających na  Ukrainie?  Jak, będąc obywatelami Ukrainy, możemy  postrzegać podpisanie tej Ustawy?  Jaką stronę w tym konflikcie mamy zająć? Jesteśmy Polakami i kochamy Polskę, ale kochamy też Ukrainę, ponieważ tu się urodziliśmy i tu mieszkamy  przez całe swoje życie. Nie chcemy wybierać jaką ojczyznę kochać więcej, jak i nie chcemy zostać zakładnikami czyjejś gry politycznej” – napisano.

  Rzekome oświadczenie kończy się wyrażeniem nadziei, że polskie władze „zrobią wszystko  by zarówno Polacy, jak i Ukraińcy nie czuli się zagrożeni ze względu na ich narodowość”.

  Informacje na temat rzekomego oświadczenia, z obszernymi cytatami, pojawiły się w lokalnych ukraińskich mediach. W tym na stronach internetowych „Wołyńskiej Gazety”i portalu volyn.com.ua.

  Przeczytaj: „Mazur, pamiętaj! Na Wołyniu narodziła się UPA!”. Protest neobanderowców pod konsulatem w Łucku [+FOTO]

  Portal Kresy.pl skontaktował się z Panem Walentym Wakolukiem, szefem Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej na Wołyniu. Zdecydowanie stwierdza on, że rozpowszechniane oświadczenie jest nieprawdziwe. – To fejk. Już kilka razy w imieniu stowarzyszeń polskich, ogólnie, pojawiały się takie treści, jakieś rzekome petycje itd. Jesteśmy już do tego trochę przyzwyczajeni, ale teraz to już przesada – powiedział Wakoluk, który powiadomił o sprawie Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Jego zdaniem, to „sprytnie zrobiona, rosyjska robota”.

  Szef Stowarzyszenia powiedział też, że nikt z mediów, które rozpowszechniały fałszywe oświadczenie, nie kontaktował się z nim przed publikacją. Uważa, że celem takiego działania mogła być m.in. próba oczernienia Polaków z Wołynia w oczach ich rodaków z Polski, być może w związku ze zbliżającą się rocznicą rzezi wołyńskiej.

  Czytaj także: Konsul RP z Łucka: ukraińskie media przekłamały moje słowa

  Kresy.pl

  Polubienie

 9. ProPatria @ProPatria:
  Mam tylko 2 pytania:
  1) czy to coś mające uczcić motłoch delektujący się cierpieniem niewinnych Polaków będzie finansowane przez polskojęzycznych ?? Jeżeli tak (a zapewne tak) to czy całokowicie pokryją koszty czy JEDYNIE w części (i w jakiej części)??
  2) czy podczas odsłonięcia upamiętnienia mordującej Polaków dziczy będą prominentni polskojęzyczni ?? Zapewne tak to jacy ( piekło, gosiewska, kowal, żulek vel grajek, targalski, kuchciński, karczewski, juda będą w domyślnym pytam o elytę elyt) ??

  tagore @tagore:
  Wypadało by w Przemyślu postawić pomnik ku czci polityków i elit Łemków,Bojków ,Hucułów oskarżonych przez ukraińskich działaczy w Wiedniu podczas I wojny o sympatie panslawistyczne. Część tych ludzi Austriacy skazali na śmierć za zdradę ,a większość osadzili w obozie internowania. Tak otwarli sobie drogę do „rządu dusz” w okolicach Lwowa. Taki był początek ukrainizacji Rusinów w Karpatach.

  jwu @jwu:
  Wooooooooow!!! A na tym pomniku muszla klozetowa i wanna ,bo to zyskali dzięki operacji Wisła.

  Wolyn1943 @Wolyn1943:
  A polskie samorządy jak ognia boją się stawiać pomników dla ofiar ukraińskiego ludobójstwa. Bo ukraińska wrażliwość, bo tam wojna, bo po co psuć relacje z bratnim narodem… A gdzie jest troska o polską wrażliwość i obawa, że taki pomnik może popsuć relacje z bratnią Polską? Czy trzeba bardziej dosadnego dowodu na to, gdzie Ukraińcy mają polską wrażliwość?

  Gaetano @Gaetano:
  Ilekroć czyta się artykuły odnośnie Akcji „Wisła”, ubolewam nad tym, że ówcześni komuniści nie rozegrali sprawy należycie, a mówiąc po ludzku, spartaczyli. Bo tutaj należało załatwić to z Sowietami, co nie było przecież niemożliwe, i zrobić coś na kształt Akcji „Zachód”, odbywającej się w tym samym roku. Na koszt Sowietów przetransportować ukrowską, zwyrodniałą czerń, wagonami pod granicę, potem dalsza wycieczka na wschód i byłby święty spokój. Żarliby zmarzłą tundrę albo mieliby świetlaną przyszłość za Kołymą, a nie myli się w klozetach. Zamiast tego spotkała ich jakże miła odmiana.

  jwu @jwu:
  @Gaetano I z tej „miłej odmiany” chcą (bracia ze wschodu) zrobić holocaust ukraiński.By z katów stać się ofiarami.

  https://kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-powstanie-pomnik-ofiar-deportacji-podczas-akcji-wisla/


  dialog we LwowieZdjęcie ilustracyjne. Fot. YouTube

  WE LWOWIE POWSTANIE POMNIK OFIAR DEPORTACJI PODCZAS AKCJI „WISŁA”

  19 kwietnia 2018|6 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  W środę poinformowano o pracach przy budowie we Lwowie pomnika mającym upamiętnić ukraińskie ofiary deportacji XX wieku.

  Lwowska rada miejska poinformowała, że miasto jest gotowe do rozpoczęcia prac przy budowie pomnika. Poinformowano także, że we Lwowie rozważane jest zwiększenie funduszy na jego powstanie.

  Są na razie dwie sumy które trzeba będzie zapłacić – 60 tysięcy i 1,2 miliona hrywien, ale ile pomnik będzie kosztował będzie wiadomo dopiero wtedy, kiedy powstanie projekt. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac – powiedział Andrij Moskalenko, zastępca burmistrza Lwowa.

  CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Dzień 70. rocznicy akcji „Wisła” został ogłoszony dniem żałoby w obwodzie lwowskim

  Przypomnijmy, że 5 stycznia 2017 roku zaakceptowano warunki budowy i wyznaczono teren pod budowę pomnika ukraińskich ofiar deportacji XX wieku.

  Pomnik będzie upamiętniał Ukraińców wysiedlonych z tzw. Zakerzonia – ziem które znajdowały się po polskiej stronie linii Curzona, która przez środowiska banderowskie są uważane za rdzenne ziemie Ukrainy. Termin ten był używany w publicystyce OUN i UPA. Do tych terytoriów zaliczali oni Łemkowszczynę i Nadsanie, a także części Lubaczowszczyzny, Rawszczyzny, Sokalszczyzny, Chełmszczyzny i Podlasia. Część z tych terenów objęła akcja „Wisła”.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Rzecznik Praw Obywatelskich: operacja „Wisła” była zbrodnią przeciwko ludzkości

  Kresy.pl / city-adm.lviv.ua

  Polubienie

 10. Badyl @Badyl:
  Krótki artykuł i film z wypowiedzią tego piekielnika: http://dzienniknarodowy.pl/ambasador-rp-ukrainie-obiecuje-mozliwosc-odbudowania-zburzonego-pomnika-upa-hruszowicach-wideo/

  jwu @jwu:
  No to teraz wszystko w rękach społeczności lokalnej.Która powinna przypilnować ,by nie zakopano tam zwłok banderowskiego ludobójcy.A swoją drogą wasalstwo u nas zaczyna sięgać zenitu.I to nie tylko wobec Ukraińców.Przyznam ,że nie jestem antysemitą ,ale jak widzę dziennikarzy tv i polityków z gwiazdami Dawida w klapach to mam odruchy ……..

  Wolyn1943 @Wolyn1943:
  Czyżby otrzymana premia do tego stopnia rozum mu odebrała? Czy, aby pomnik dla formacji zbrodniczej, jaką była UPA, nie narusza ustawy o IPN?

  jwu @jwu:
  @Wolyn1943 Ustawy o IPN? A czy taka w ogóle jeszcze jest ? Bo zaczynam w to wątpić ?

  RAFALXJXJXJ @RAFALXJXJXJ:
  Takiego wała jak Polska cała – osobiście pojade do tych Hruszowic i skuje ten banderowski pomnik bandytów z UPA jesli stanie ponownie

  RAFALXJXJXJ @RAFALXJXJXJ:
  Mieszkańcy zalejcie to miejsce betonem i załózcie ukryta kamerę ,żeby żaden nieznany sprawca nie podrzucil truchła jakiegos upadlinca z tryzubem w zębach.

  Gaetano @Gaetano:
  Ludzie ze SKUBUwP oraz mieszkańcy Hruszowic będą mieli co robić, a do tych pierwszych zawitają zapewne smutasy ze służb. Te neobanderowskie kanalie, pałające gorącym uczuciem do stepowej trzody, są gotowi do największych matactw i perfidii. Zatem monitoring 24/7 jest tutaj bezwzględnie wskazany.

  jazmig @jazmig:
  Prawo zabrania budowania upamiętnień nazistów, a banderowcy to naziści.

  UPAdlina @UPAdlina:
  No jak te „nasze” pacynki żydo-bandero-uSSmańskie postawią na nowo pomnik zwyrodnialcom z upa to przy następnych wyborach będzie można tylko na nich napluć.

  jwu @jwu:
  @UPAdlina Jeżeli tak zażyczą sobie bandery ,to postawią ten pomnik ponownie.A po następnych wyborach i tak się znajdą w rządzie ,czy sejmie ,nawet jak na nich nikt nie zagłosuje.Czytając rewelacje Snowdena ,człowiek przestaje wierzyć w uczciwe wybory.

  Roman1 @Roman1:
  A może jeszcze pomniki gestapo lub SS. Rząd Polski się zgodzi.

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainskie-media-pomnik-upa-w-hruszowicach-moze-zostac-odbudowany/


  Pomnik UPA w Hruszowicach przed i po demontażu, facebook.com

  UKRAIŃSKIE MEDIA: POMNIK UPA W HRUSZOWICACH MOŻE ZOSTAĆ ODBUDOWANY

  19 kwietnia 2018|11 komentarzy|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

  Portal hromadske.ua cytuje ambasadora Polski na Ukrainie Jana Piekło, który dopuścił możliwość odbudowy zlikwidowanego pomnika UPA w Hruszowicach.

  Cytowany przez hromadske.ua ambasador Piekło powiedział: Proponujemy, aby przeprowadzić wspólne prace ekshumacyjne w Hruszowicach, gdzie lokalne władze rozmontowały nielegalny pomnik UPA. Jeśli zostaną tam odnalezione szczątki ludzkie, to monument będzie mógł zostać przywrócony.

  Jan Piekło przypomniał również, w ubiegłym roku w Polsce po zdarzeniu w Hruszowicach nie miało miejsca żadnego zniszczenia lub likwidacji ukraińskiego pomnika.

  CZYTAJ TAKŻE: Ujawniono wysokość nagród dla ambasadorów. Jan Piekło jednym z najlepiej ocenionych

  Demontaż pomnika UPA w Hruszowicach miał miejsce 26 kwietnia 2017. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdziło, że rozbiórka pomnika jest legalna, ponieważ został on zbudowany z naruszeniem prawa, bez zgody władz lokalnych.

  W odpowiedzi Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wstrzymał prace ekshumacyjne w polskich miejscach pamięci na Ukrainie.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nielegalny pomnik UPA  został rozebrany [+FOTO]

  Kresy.pl / hromadske.ua

  https://kresy.pl/wydarzenia/wladze-belchatowa-chca-wyjasnien-od-ukrainskiego-miasta-partnerskiego/

  Polubienie

 11. Pytanie do Pl Rzadu
  na Wolyniu zostalo zamordowanych min 300 tys Polakow. IPN systematycznie zaniza liczby! =skandal!, Wolyniacy- ci co przezyli to ciagle potwierdzaja. Kiedy w Centrum kijowa mauzoleum rzezi na Wolyniu

  WLS
  Akcja Wisła nie była zemstą za mordy banderowców. To było tylko. przeważnie dobrowolne przesiedlenie (rzadko przymus) na Ziemie Odzyskane. Tam rolnicy dostawali pomoc z UNRRA i gospodarstwa po 15 ha

  kes
  Nasuwa się pytanie, w jakim celu nasi rządzący spełniają w podskokach każdą zachciankę banderowców i namiętnie całują ich w d.. Może podpowiedzią jest fakt, że i u nas, i na Upadlinie rządzą jarmułki

  Chwalba
  Co PAD na to ? Nic . PAD ma szczególną wrażliwość wobec Żydów tylko .

  https://wpolityce.pl/historia/391294-75-lat-temu-zolnierze-upa-zamordowali-600-polakow-w-janowej-dolinie-na-wolyniu

  75 lat temu żołnierze UPA zamordowali 600 Polaków w Janowej Dolinie na Wołyniu

  opublikowano: 7 godzin temu


  autor: wPolityce.pl

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe.

  W 1939 roku mieszkało tam około 2 tysięcy osób, w tym 80 proc. Polaków. Podczas okupacji niemieckiej znajdował się w Janowej Dolinie obóz dla jeńców sowieckich i niemiecki posterunek.

  W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (Wielki Piątek) żołnierze UPA, którymi dowodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”, wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi wtargnęli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy.

  Ludzie ginęli w płomieniach bądź byli zabijani, gdy ratowali się ucieczką z płonących zabudowań. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli opuścić domów, schronili się w murowanych piwnicach i z tych nikt nie mógł się uratować. Albo podusili się od dymu, albo spalili się tam, gdzie upowcy wrzucali do piwnic butelki z łatwopalnym płynem i płoniące żagwie, albo też upiekli się od żaru płonących domów. Złapani byli przywiązywani do drzew i podpalani lub pozbawieni różnych części ciała. Niektórzy zostali powieszeni. Do ofiar nie strzelano – ludzie byli mordowani siekierami, widłami a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany

  — pisali na podstawie relacji ocalałych Ewa i Władysław Siemaszkowie w książce „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”.

  Podczas napadu na Janową Dolinę słaby opór napastnikom stawili nieliczni żołnierze AK, a także Niemcy zajmujący jeden z budynków. Ocaleli Polacy zostali wywiezieni przez Niemców do Kostopola. W 2003 roku w Janowej Dolinie Ukraińcy upamiętnili wydarzenia nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku. Postawiona wówczas tablica pamiątkowa objaśniała, że UPA zlikwidowała „bazę polsko-niemieckich okupantów”.

  Zbrodnia w Janowej Dolinie poprzedzała największą falę masowych zbrodni dokonanych przez UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu. Zapoczątkowały ją mordy dokonane 11 i 12 lipca 1943 roku w 150 miejscowościach powiatach włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego.

  Do największych masakr ludności polskiej na Wołyniu doszło m.in. w Woli Ostrowieckiej (572-620 zabitych) i Ostrówkach (476-520 zabitych). Podczas II wojny światowej UPA zamordowała na Wołyniu ok. 50-60 tysięcy Polaków.

  wwr, PAP

  grzego
  Jacy zolnierze? I tu sie wkrada poprawnosc lewacka. Poprostu bandyci. Zobaczcie „dekalog’ ukrainskiego nacjonalisty i straszliwe metody mordowania gl . Polakow bezbronnych.

  Jota
  Jacy ż o ł n i e r z e UPA!! Poprawcie to na bandy UPA!

  Amen
  Bandyci Sąsiedzi robili to z najniższych pobudek. Bydlaki wyjątkowe Bestie to nie ludzie . By ich szlag trafił

  Andrzej azs
  UPOWCY I OUNY to ZBYDLĘCONE CZŁEKO-PODOBNE BESTIE – JAK ICH NIEMIECCY, ROSYJSCY I INNE GADZTWO !

  kris
  Żołnierze? Od kiedy bandziory o z UPA to żołnierze?

  @
  Wydaje mi się , że powinniśmy jeszcze ich przeprosić….

  Polubienie

  • Gaetano @Gaetano:
   Ten przerażający, niedługi przecież, opis mordów ukrów na naszych Rodakach obrazuje inwencję tego zwyrodniałego pseudo-narodu. I pomyśleć, że te popisowe ścierwa za wszelką cenę chcą zaadoptować tą czerń do naszej Polski i do cywilizacji jako takiej. Desant motłochu na nas wciąż trwa, a trzoda, która kształci się za darmo, za nasze pieniądze, będzie przygotowywana do pełnienia stanowisk. Nie ma przebaczenia. Kiedy wreszcie Naród postawi temu tamę…

   jwu @jwu:
   @Gaetano Kiedy wreszcie Naród postawi temu tamę ??? Obawiam się ,że nigdy to nie nastąpi ? Bo obecny rząd (i te poprzednie )powielają błędy poprzedników z IIRP. Chociaż na usprawiedliwienie (tych sprzed wojny) ,trzeba przyznać ,że nie przypuszczali do czego będą zdolni banderowscy siepacze.Czego nie można napisać o władzach powojennej Polski.A w dodatku media głównego nurtu i wszelkie lewactwo, z hasłem :”nie ma wolnej Polski ,bez wolnej Ukrainy ” wyprały mózgi większości Polaków.Dla których ważniejsze jest jak wykarmić i wykształcić dzieci ,a nie wracać pamięcią do zamordowanych w wyjątkowo bestialski sposób ,mieszkańców kresów wschodnich II RP.

   https://kresy.pl/wydarzenia/75-rocznica-jednej-z-najwiekszych-zbrodni-upa-w-janowej-dolinie/


   Pomnik UPA w Janowej Dolinie, foto: wikimedia.org

   75. ROCZNICA JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH ZBRODNI UPA – W JANOWEJ DOLINIE

   22 kwietnia 2018|2 komentarze|w polityka, Polska, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Piotr Łapiński

   W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku w Janowej Dolinie na Wołyniu Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała około 600 Polaków.

   Janowa Dolina była osiedlem, które powstało w latach 30. XX wieku przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe. W 1939 roku zamieszkiwało je około 2 tysięcy osób, z czego Polacy stanowili 80 proc. W trakcie niemieckiej okupacji w Janowej Dolinie powstał obóz dla jeńców sowieckich i niemiecki posterunek.

   W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 r. (Wielki Piątek) żołnierze UPA, którymi przewodził Iwan Łytwyńczuk „Dubowyj”, wraz z Ukraińcami z sąsiednich wsi weszli do Janowej Doliny i zaczęli podpalać domy.

   ZOBACZ TAKŻE: Prawy Sektor świętował rocznicę rzezi Polaków w Janowej Dolinie

   Ludzie ginęli w płomieniach bądź byli zabijani, gdy ratowali się ucieczką z płonących zabudowań. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli opuścić domów, schronili się w murowanych piwnicach i z tych nikt nie mógł się uratować. Albo podusili się od dymu, albo spalili się tam, gdzie upowcy wrzucali do piwnic butelki z łatwopalnym płynem i płoniące żagwie, albo też upiekli się od żaru płonących domów. Złapani byli przywiązywani do drzew i podpalani lub pozbawieni różnych części ciała. Niektórzy zostali powieszeni. Do ofiar nie strzelano – ludzie byli mordowani siekierami, widłami a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany – napisali na podstawie relacji ocalałych Ewa i Władysław Siemaszkowie w książce „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945”.

   W trakcie ataku na Janową Dolinę opór ukraińskim napastnikom stawili nieliczni żołnierze AK oraz Niemcy którzy zajmowali jeden z budynków. Ocaleli Polacy zostali wywiezieni przez Niemców do Kostopola. W 2003 roku w Janowej Dolinie Ukraińcy upamiętnili mord nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku ustawiając tablicę wedle której, że UPA zlikwidowała „bazę polsko-niemieckich okupantów Wołynia”.

   Zbrodnia w Janowej Dolinie miała miejsce przed największą falę masowych zbrodni dokonanych przez UPA na Polakach mieszkających na Wołyniu. Rozpoczęły ją mordy dokonane 11 i 12 lipca 1943 roku w 150 miejscowościach powiatach włodzimierskiego, horochowskiego i kowelskiego.

   Kresy.pl / dzieje.pl

   Polubienie

 12. uvara @uvara:
  Na Ukrainie nie ma nazistów, sami patrioci, a to jest rosyjski fotomontaż.

  dls Maverick @dls Maverick:
  ale…gdzie tam! to jakas pomylka! Ukry nazistami?

  lp @lp:
  Tego światowe jak i polskie żydostwo oczywiście nie dostrzeże gdyż na tę chwilę kolidowało by to z ich geszeftami na ukrainie.

  1000_szabel @1000_szabel:
  Pan Doliński się pomylił. Swastyki?.. To na pewno byli Polacy! Tak przy okazji naszła mnie trochę ponura myśl… Jak w przyszłości dojdzie (odpukać!) znów do ogólnoludzkiego nieszczęścia, tak jak to miało miejsce w XX wieku, to ciekawe, ilu byłoby kretynów plujących sobie w brodę i zadających sobie pytanie, czemu nie zduszono tego w zarodku zanim doszło do tragedii. Swoją drogą zastanawia mnie, co to za „Polacy”, którzy udali się na tę imprezę barachła. Ech… szkoda słów. Jest ładna pogoda, idę malować balustradę.

  jwu @jwu:
  Wkrótce na Ukrainie pojawi się raport SBU ,mówiący o tym ,że Doliński mówił (i owszem), ale o faszystach i antysemitach z Polski.A zdjęcia to fotomontaż zrobiony na zlecenie Putina,żeby móc Ukraińców oskarżać o faszyzm.

  https://kresy.pl/wydarzenia/koncert-dla-neonazistow-w-kijowie-z-udzialem-grupy-czczacej-waffen-ss-galizien-foto-16/


  Koncert w klubie Bingo w Kijowie. Fot. zaborona com

  KONCERT DLA NEONAZISTÓW W KIJOWIE – Z UDZIAŁEM GRUPY CZCZĄCEJ WAFFEN-SS GALIZIEN [+FOTO / 16+]

  5 maja 2018|5 komentarzy|w społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  W Kijowie odbył się koncert dla neonazistów. Wystąpił na nim m.in. zespół, który wcześniej w centrum Lwowa grał na zakończenie marszu ku czci Waffen-SS Galizien.

  Sprawę koncertu muzyki neonazistowskiej w Kijowie nagłośnił Przewodniczący Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Doliński. Zamieścił on na swoim profilu społecznościowym zdjęcia z neonazistowskiej imprezy oraz link do publikacji na ten temat.

  „W Kijowie, w klubie Bingo, odbył się koncert popularnej muzyki neonazistowskiej. Wystąpili „Sokyra Peruna”, „Komu Wnyz” i inne zespoły” – napisał Doliński. Komentujący wyrażali swoje oburzenie i pytali, gdzie mieli oczy funkcjonariusze ukraińskiej policji i SBU.

  Koncert odbył się 29 kwietnia w kijowskim klubie „Bingo”. Według relacji portalu Zaborona, wśród publiczności liczącej około 300 osób były również osoby z Czech, Francji, Polski i Białorusi. Na swoich stronach portal zamieszcza fotografie sprzed koncertu, na których widać różne osoby m.in. z neonazistowskimi tatuażami, a także koszulkami, m.in. z podobizną Stepana Bandery. Opublikowano też zdjęcia z samego koncertu. Widać na nich m.in. osoby z wytatuowanymi swastykami, także obok ukraińskiego tryzuba, a także w koszulkach z symbolami nazistowskich Niemiec. Widać także stylizowaną flagę III Rzeszy, a także osoby wykonujące gest nazistowskiego pozdrowienia.

  Głównym elementem koncertu był występ grupy „Sokyra Peruna”, obchodzącej swoje 20-lecie i promującej swój nowy album „Droga do ATO” [Operacja Antyterrorystyczna w Donbasie, odniesienie do walk na wschodzie Ukrainy – red.]. Jej lidera, wokalistę Arsenija Biłoduba, nazywano „patriarchą prawej sceny”, a w połowie występu przedstawiciele Prawego Sektora dziękując mu za muzykę wręczyli mu pomalowaną łuskę od pocisku artyleryjskiego.

  Podczas koncertu wystąpiła też grupa „Komu Wnyz”, które pod koniec kwietnia występowała w centrum Lwowa po marszu na cześć ukraińskiej kolaboracyjnej formacji ochotniczej Waffen-SS Galizien. Wydarzenie to, jako doroczny „marsz wyszywanek”, w tym roku pod nazwą „Marsz Wielkości Ducha”, był organizowany przez Korpus Narodowy, czyli partię ściśle powiązana ze środowiskiem pułku „Azow”, odwołującemu się do banderyzmu i symboliki neonazistowskiej.

  Przeczytaj: Działacz Związku Ukraińców w Polsce na marszu ku czci SS Galizien we Lwowie [+FOTO]

  Z grupą „Komu Wnyz” sympatyzuje także Marjana Batiuk, radna Lwowa z ramienia neobanderowskiej partii Swoboda, a także nauczycielka historii. Została ona wyrzucona ze szkoły, w której uczyła i pracowała jako wicedyrektorka po tym, gdy na Facebooku uczciła rocznicę urodzin Adolfa Hitlera, nazywając go „wielkim człowiekiem”. W sieci zamieszczono jej zdjęcie z liderem zespołu Andrijem Seredom, którego w opisie nazwała „swoją legendą”.

  Przeczytaj: Lwów: „spontaniczny protest” w obronie radnej Swobody, która wychwalała Hitlera [+FOTO / +VIDEO]

  Obozrevatel.com / facebook.com / zaborona.com / Kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.