768 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, czyli stosunek do prawdy wielokrotnie przerywany 01

Duda i Ołdakowski przerwali wypowiedź weteranowi Powstania Warszawskiego


Rok temu niewiele o tym temacie pisałem, bo ciągle zbierałem dane. Jak już je zebrałem,.. to było już na pisanie o tym za późno. W tym roku też mam coś ważnego do robienia – odpoczywam, ale tym razem będzie inaczej i upowszechnię, co zebrałem…


PRESS.WARSZAWA
Published on Jul 30, 2018
Duda i Ołdakowski przerwali wypowiedź weteranowi Powstania Warszawskiego
http://press.warszawa.pl/duda-i-oldakowski-przerwali-wypowiedz-weteranowi-powstania-warszawskiego/

Adrian B
Co za hamstwo Duda nie wiem ale ten huj z lewej nie wiem kto może ktoś mi powie to kurwa w łeb powinien dostać i tyle. Niech nasze dzieci uczą się historii ale prawdziwej a nie opartej na klamstwach.

Elzbieta Andrzejewska
Dlaczego ludzie nie powiedzieli im zamknijcie ryje , kiedy mu przerywali. . Powstaniec powinien zostać uszanowany . Miał prawo się wypowiedzieć. To Polak i Warszawiak a oni ? Żydzi i potomkowie UPAncow morderców Polaków. On jest u siebie. Oni nie.

John Hennessy
Część Powstańcowi! Wstyd tym, którzy próbowali przerwać przemowę! Wykazali brak szacunku zarówno dla osoby powstańca i jego wieku, Powstania Warszawskiego, zaszłości historycznej, ofiar krwi osób cywilnych! Wstyd, wstyd po trzykroć wstyd! Za to 1 sierpnia będą zbierać „zasługi” wszyscy poprawnie historycznie klakierzy!

Marzena Janczuk
Hipokryzja PiSu ,ten brodacz to ordynus szarpie staruszka i odciaga od mikrofonu ,co to za blazen?

Lechosław
Brawo Powstaniec ! PO-PiSowskie wycierusy boją się prawdy nawet 74 lata po fakcie.

Paweł Sitnicki
Czyżby niewygodna prawda dla rządzących? Wstyd Duda, wstyd!

Krzysztof2811
Co to kur.. jest za frajerstwo stoją nad nim jak sępy

Stan Turski
Duda i Oldakowski rece precz od tego powstanca,zenada jak te dwa mlokosy postapili!

monika zalewska Zalewska
judasek kut…………..przydupas danielsa!a ten drugs frajer to kto obrzezany smierdzuch zydowski!czy bandyta banderowski!? rence od tedo czloweka wsadz sobe judasek wrozporek! WARA OD TEGO CZLOWEKA chamie zdreajcu cienasie !

elektriker michal
Przykro gdy konsul Polski w norwegii jest bity przez policje i NIC ! ,powstanca Warszawskiego wyprowadza sie z mownicy (zadnego nachlanego posla nie zdjeto tak z mownicy w ten sposob!) przykro patrzec.

Dawid Bethke
Prawdę trzeba przerwać

Wolflarsen46
Dobrze, że ktoś w końcu na uroczystościach powiedział coś o odpowiedzialności przywódców i dowódców PW, bo argumenty krytyczne, chociaż reguły bardzo mocno osadzone w politycznej i wojskowej rzeczywistości PW są totalnie wyrzucone poza panel dyskusji publicznej. Zachowanie prezydenta Dudy daje do myślenia – ciekawe, czemu podczas Marszu Żywych nie ośmielił się tak zawisnąć na ramieniu jakiegoś prelegenta z Knesetu. PiS nie chce krytyki powstania, bo Lech Kaczyński zbudował sobie pozycję w dużej mierze na jego kulcie, ale dobro Narodu wymaga tutaj pluralizmu i wolnej dyskusji historycznej. Także w czasie obchodów.

Darek Jaskulski
Politycy to błazny i obłudnicy. Widać to dobrze na tym filmie. Lansują się na narodowej tragedii. Co za bydło!!!

…..


youtube.com

lp @lp:
Trzeba było tego powstańca nie zapraszać albo dać mu wypowiedzieć się do końca. To co zrobiono to kpina z jego osoby, zaczął mówić niepoprawnie (choć prawdziwie) więc trzeba było zabrać czym prędzej od mikrofonu, wszak nic tak nie przeraża jak widmo niemiłej prawdy rzuconej prosto w oczy.

Gaetano @Gaetano:
Powstaniec zaczął mówić dobrze, choć nie mógł pewnie powiedzieć wszystkiego o zbrodniarzach z dowództwa powstania (w tym agenta NKWD), mających na rękach krew dziesiątek tysięcy niewinnych Polaków, jak i o samym, samobójczym pomyśle o podjęciu tej zbrodniczej decyzji. Ale i tak chwała mu za to. Dlatego za słowa niewygodnej prawdy maliniak z tym drugim pajacem musieli go „wyłączyć”, jak napisał lp. Za to większy popis krasomówczy stadionowego oratora, z przerwami i mocno zaciśniętymi ustami będzie miał miejsce zapewne jutro.

Kojoto @Kojoto:
Duda gładki łgarz osobiście interweniował? Ciekawe… pisiaki robią sobie jaja nawet z weteranów.

Roman1 @Roman1:
Niestety, niektórzy dowódcy powstania powinni odpowiadać przed sądem, nie zaś nazywani być bohaterami. Każda prawda historyczna kiedyś się przebije, szkoda że późno.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/oficjele-przerwali-przemowienie-powstanca-warszawskiego-video/

OFICJELE PRZERWALI PRZEMÓWIENIE POWSTAŃCA WARSZAWSKIEGO [+VIDEO]

31 lipca 2018|4 komentarze|w Polska, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

W sieci pojawił się nagranie uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na którym widać jak organizatorzy przerwali przemówienie powstańca.

W uroczystościach z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego brali udział między innymi prezydent Andrzej Duda i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Na portalu Youtube pojawiło się nagranie fragmentu obchodów, a konkretnie przemówienia jednego z powstańców.

Powstaniec w czasie swojego przemówienia rozpoczął krytykę dowódców powstania – „Jestem żołnierzem Woli, Starówki i Śródmieścia. Dlaczego powstanie upadło? Dlatego że mieliśmy złych dowódców, uciekli ze Starówki, zostawili na zatracenie szpitale, gdy od 15 sierpnia już wiadomo było, że można było kanałami przejść”. Wkrótce po tym sformułowaniu z głośników dobiegł głos osoby odpowiedzialnej za prowadzenie uroczystości – „Szanowni państwo, na tym kończymy uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, dziękuję”.

Powstaniec nie chciał jednak zakończyć swojego wystąpienia. Mimo to dwukrotnie podchodził do niego dyrektor MWP Ołdakowski i próbował namówić do odejścia od mikrofonu, łapiąc go przy tym powstańca za ramię. W końcu Ołdakowski odsunął weteranowi mikrofon i odprowadził go, a przemówienie rozpoczyna prezydent Duda.

Czytaj także: Powstanie Warszawskie

youtube.com/kresy.pl

…..


Hanna Gronkiewicz-Waltz. Fot. twitter.com

Bohdan Staszynski @Bohdan Staszynski:
czyżby gronkowiec chciał znów zaakcentować swoje macki, jak przy okazji niepłacenia nakładanych grzywien? ja tu (jeszcze) rządzę…

zbigniew2707 @zbigniew2707:
W sumie zginęło około 20 tysięcy żołnierzy AK i Armii Berlinga oraz od 150 do 180 tysięcy cywilów, wobec mniej niż 2 tysięcy zabitych Niemców. Stąd łatwo wyliczyć, że stosunek poległych wojskowych polskich i niemieckich kształtował się jak 11:1. A jeżeli uwzględnimy w tym wyliczeniu jeszcze ofiary poniesione przez ludność cywilną, to okaże się, że za każdego zabitego w powstaniu Niemca śmierć poniosło od 75 do 90 Polaków. Zadajmy zatem pytanie, czy sprawców tej katastrofy narodowej słuszniej by było postawić przed sądem, czy czynić z nich bohaterów narodowych i stawiać pomniki?

To zakłamywanie historii, polegające na stawianiu ich za wzór dla nowych pokoleń, wznoszenie pomników, przywoływanie ich nazwisk i ?zasług? przy nazewnictwie ulic (praktycznie w każdym większym mieście), szkół i drużyn harcerskich, może mieć zgubne skutki dla rozwoju życia publicznego i tworzenie wzorców wychowawczych we współczesnej Polsce. Należy dziś powiedzieć prawdę, że jedną z poważnych przesłanek prowadzących do kapitulacji powstania było to, że ludność zaczęła się burzyć. Zaczęła tego żądać. Trudno chyba jej się dziwić, że po dwóch miesiącach gehenny, nazwanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego zwolenników i usłużnych twórców zakłamanego Muzeum Powstania Warszawskiego ?dniami odzyskanej wolności?, musiało do tego dojść.

Powstanie, dziś to wiemy z wielorakich dokumentów i ocen, najczęściej nie polskich, można było poddać po pierwszym tygodniu, przed poniesieniem tych straszliwych strat, a także w sierpniu i na początku września, kiedy wiadomo już było, że premier Mikołajczyk nic nie załatwił ze Stalinem, i że pomoc sowiecka przy tej ?niezłomnej? postawie jego rządu nie nastąpi. Zwlekanie z decyzją o kapitulacji obciąża stronę polską, gdyż Niemcy szukali porozumienia i zakończenia powstania. Ich dowódca generał von dem Bach-Zelewski powiedział po kapitulacji powstania, że mógł wybić wszystkich mieszkańców Warszawy przy pomocy artylerii i lotnictwa. Ale nie chciał tego robić. Stąd wniosek, że z taką dumą dziś wypowiadane przez apologetów powstania, na czele z jednym z dzisiejszych moralnych autorytetów Władysławem Bartoszewskim, oceny, że powinniśmy chlubić się tym, że przetrwało ono 63 dni, jest wielkim nonsensem i zakłamaniem. Powiedzmy wreszcie prawdę: powstanie warszawskie już po pierwszych 5?6 dniach, przy braku ofensywy sowieckiej, straciło swój sens, gdyż na tyle było zaplanowane. Reszty miała dokonać Armia Czerwona. W oflagowanym biało-czerwonymi symbolami mieście, w chorej wyobraźni rządu emigracyjnego i dowództwa AK, u ich przedstawiciela w Warszawie miał zameldować się radziecki dowódca marszałek Konstanty Rokossowski i prowadzić pertraktacje o dalszych działaniach tej armii i jej poruszaniu się przez Polskę na Berlin. To akurat, przy zerwanych stosunkach dyplomatycznych, nie było w zamiarach żadnego z uczestników konferencji w Teheranie. zbigniew2707@wp.pl

Kojoto @Kojoto:
@zbigniew2707 – zgoda, ale na każdym kroku należy pamiętać o heroicznej walce powstańców. Organizatorzy natomiast otarli się o zdradę stnau, bo dla zaspokojenia własnych próżnych ambicji nie liczyli się ze zdradą tzw. „aliantów” i przebiegłością sowieckich bandziorów ze Stalinem na czele. Wystawili najbardziej ideowych żołnierzy i bezbronnych mieszkańców na niespotykaną rzeź.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/gronkiewicz-waltz-probowala-przerwac-marsz-powstania-warszawskiego/

GRONKIEWICZ-WALTZ PRÓBOWAŁA PRZERWAĆ MARSZ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia 2018|3 komentarze|w polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

Działający w imieniu prezydent Warszawy urzędnik magistratu zawiadomił o rozwiązaniu Marszu Powstania Warszawskiego pod pretekstem, że eksponowany jest znak sierpa i młota.

Marsz Powstania Warszawskiego, corocznie organizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny, miał przejść z ronda Romana Dmowskiego na warszawski Plac Zamkowy. Marsz ruszył po godiznie 17 jednak gdy jego uczestnicy przeszli Alejami Jerozolimskimi a czoło pochodu dotarło na rondo De Gaulle’a zostało zatrzymane przez szpaler policjantów wzmocniony przez stojące na ulicy samochody policyjne. Stało się tak ponieważ na wniosek warszawskiej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która podjęła decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia.

„Zgromadzenie przy Rotundzie zostało rozwiązane z powodu flag i koszulek uczestników z symboliką nawiązującą do org. propagujących ustrój totalitarny. Warszawa za dużo przeszła w historii, żeby nie reagować na takie sytuacje. Zwłaszcza w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego” – taki komunikat pojawił się na administrowanym przez miejskich urzędników koncie na Twitterze. Decyzja taka według Radia Zet miała zostać podjęta już o godzinie 17.27.

„Policję poinformowano, że powodem rozwiązania zgromadzenia jest fakt, że jeden z jego uczestników ma na sobie koszulkę z symboliką zakazanego prawnie ustroju totalitarnego, a także z uwagi na używanie przez niektórych manifestujących materiałów pirotechnicznych” – napisała z kolei Komenda Stołeczna Policji. Okazało się, że symboliką mającą promować totalitaryzm był przekreślony symbol sierpa i młota. Komenda podkreśliła przy tym, że „marsz przebiegał spokojnie i nie odnotowano poważnych zdarzeń”. Mimo wezwań funkcjonariuszy do rozejścia się, uczestnicy marszu pozostali na miejscu skandują hasło: „Cześć i chwała bohaterom”.

Narodowcy stali przed szpalerem około 20 minut. Gdy koordynator zgromadzenia Robert Bąkiewicz oświadczył, że ONR zarejestrował drugie zgromadzenie na Placu Zamkowym policja zdecydowała się przepuścić uczestników Marszu Powstania Warszawskiego chodnikiem ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Marsz zakończył się spokojnie pod Kolumną Zygmunta.

Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński określił powód rozwiązania marszu przez urzędnika Hanny Gronkiewicz-Waltz jako „totalnie od czapy”.

Czytaj także: Oficjele przerwali przemówienie powstańca warszawskiego [+VIDEO]

tvp.info/twitter.com/kresy.pl

https://wpolityce.pl/polityka/406685-absurdalne-fobie-rabiej-narodowcy-szli-jak-nsdap-i-gestapo

https://wpolityce.pl/polityka/406547-antyfaszystowska-fobia-trzaskowski-chce-delegalizacji-onr-u

https://wpolityce.pl/polityka/406241-marsz-powstania-warszawskiego-dotarl-na-plac-zamkowy

https://wpolityce.pl/polityka/406332-szokujace-tlumaczenia-ratusza-ws-rozwiazania-marszu-onr

https://wpolityce.pl/polityka/406701-wiceszef-ms-tlumaczenie-ratusza-ws-marszu-bylo-kuriozalne

5 thoughts on “768 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, czyli stosunek do prawdy wielokrotnie przerywany 01

 1. Do porównania, jak obchodzi się rocznice Powstania Warszawskiego:

  Polskojęzyczne Jewropejczyki:

  http://wpolityce.pl/polityka/351429-18-tys-narodowcow-uczcilo-powstanie-warszawskie-marsz-probowali-zaklocic-obywatele-rp-zdjecia

  http://wpolityce.pl/polityka/351347-swoim-przemowieniem-prezydent-gronkiewicz-waltz-pohanbila-swieto-warszawskich-powstancow

  http://wpolityce.pl/polityka/351626-gw-znow-chce-podzielic-polakow-pamiec-o-powstaniu-warszawskim-sprowadza-do-wojny-polsko-polskiej-a-narodowcow-traktuje-jako-nowotwor

  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/haniebna-manipulacja-gazety-wyborczej-narodowcy-wywiesili-transparent-ze-swastyka,20812094830?utm_source=widget&utm_medium=referral&utm_campaign=artykuly-widget

  http://www.stefczyk.info/wiadomosci/polska/gazeta-wyborcza-na-tropie-nazistow-trojmiejska-dziennikarka-widzi-hailujace-lalki,20411827421

  http://wpolityce.pl/polityka/351314-radek-sikorski-niepotrzebnie-sie-trudzi-co-roku-obrzydzajac-powstanie-warszawskie-stalin-byl-pierwszy

  http://wpolityce.pl/polityka/351289-lider-obywateli-rp-kpi-z-organow-panstwa-pismo-ktore-dostalismy-z-mswia-jest-w-wysokim-stopniu-satyryczne

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/352445-srodkowy-palec-w-rocznice-wybuchu-powstania-warszawskiego-skandaliczna-grafika-napoju-tiger-energy-drink

  https://wpolityce.pl/polityka/352695-tiger-usuwa-wszystkie-posty-z-mediow-spolecznosciowych-zaprzestajemy-dotychczasowej-formy-komunikacji-tigera

  http://kresy.pl/wydarzenia/srodkowy-palec-tigera-dla-powstancow-warszawskich-foto/

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/352540-tiger-bije-sie-w-piersi-firma-przelala-500-tys-zl-na-konto-swiatowego-zwiazku-zolnierzy-armii-krajowej

  https://wpolityce.pl/polityka/352549-tak-michal-rachon-potraktowal-tigera-dziennikarz-tvp-info-wylal-napoj-energetyzujacy-w-programie-minela-dwudziesta

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/352468-swirski-o-reklamie-kpiacej-z-powstania-warszawskiego-plakat-narusza-dobra-osobiste-podejme-kroki-prawne

  https://wpolityce.pl/polityka/352861-tylko-u-nas-radni-pis-zlozyli-zawiadomienie-do-prokuratury-ws-skandalicznych-reklam-tigera-publikujemy-jego-tresc

  http://wpolityce.pl/polityka/351381-donald-tusk-na-twitterze-oddaje-hold-powstancom-warszawskim

  …..

  Polacy

  http://wpolityce.pl/historia/351278-73-rocznica-wybuchu-powstania-warszawskiego-pamietajmy-o-bohaterach-narodowego-zrywu-w-obronie-polski

  http://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/warszawa-uczcila-rocznice-powstania-video/

  http://wpolityce.pl/historia/351295-cala-polska-pamieta-o-bohaterach-powstania-warszawskiego-trwaja-obchody-73-rocznicy-zrywu-z-1-sierpnia-1944-zdjecia

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351412-swiat-w-holdzie-walczacej-warszawie-ambasady-w-polsce-uczcily-73-rocznice-powstania

  http://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/warszawa-uczcila-rocznice-powstania-video/

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351408-czesc-i-chwala-bohaterom-godzina-w-mieszkancy-stolicy-i-calej-polski-uczcili-powstancow-warszawskich-zdjecia-i-wideo

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351369-zolnierze-nato-na-obchodach-rocznicy-powstania-warszawskiego-bo-jak-mowia-to-co-wazne-dla-polakow-wazne-jest-rowniez-dla-nas

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351349-marines-ze-znakiem-polski-walczacej-ambasada-usa-oddaje-hold-warszawskim-powstancom

  http://wpolityce.pl/lifestyle/351333-rejs-po-wisle-uczci-73-rocznice-powstania-warszawskiego

  http://wpolityce.pl/blogi/lech-makowiecki/707-powstanie-warszawskie-z-unia-europejska-w-tle

  http://wpolityce.pl/kosciol/351400-nie-kazdy-narod-moze-pochwalic-sie-tak-heroiczna-postawa-swoich-rodakow-przypomina-bp-lepa

  http://wpolityce.pl/historia/351380-kazda-rocznica-powstania-powinna-przypominac-niemcom-kto-kogo-moze-pouczac-o-niepodleglosci-i-demokracji-brukseli-tez

  http://wpolityce.pl/historia/351388-znaczki-harcerskiej-poczty-polowej-listy-szkice-i-zdjecia-z-walk-archiwum-akt-nowych-zaprezentuje-unikalne-dokumenty-z-powstania-warszawskiego

  http://wpolityce.pl/historia/351317-nasz-wywiad-kulski-trudno-zapomniec-1-sierpnia-44-bylem-w-grupie-szesciu-powstancow-ktorzy-rozpoczeli-powstanie-na-zoliborzu

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351345-weterani-walk-o-niepodleglosc-polski-zwolnieni-z-oplat-za-pobyt-w-domach-pomocy-spolecznej

  http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/351305-grubianstwo-czy-histeria-luft-co-by-bylo-gdyby-ciotka-bronislawa-komorowskiego-nie-uratowala-zycia-rajmunda-kaczynskiego

  Polubienie

 2. Franciszek
  Pod Monte Casino walczyli świadomi żołnierze. Wiedzieli co ich może czekać. W Warszawie ginęli cywile, w tym 33.000 dzieci! Gen. Anders miał rację. To była zbrodnia.

  asd
  Jak to przez cały PRL nie można było upamiętnić Powstania Warszawskiego? A „Zamach” Wajdy, „Kamienne Niebo” czy „Godzina W” ? Przecież to nie filmy z II obiegu tylko polska kinematografia. Przesada.

  asd
  Oczywiście nie „Zamach”, tylko Kanał”. Popi..ło mi się. :/ I jeszcze czekaj na odpuszczenie tej waszej @#$@#$ antytrollowej blokady czasowej. Wrrr

  Dziejopas
  Tylko gwoli historycznej prawdy: Gen.Anders,kiedy poinformowano go o wybuchu powstania ,powiedzial”To zbrodnia na narodzie polskim”.Swoja droga-Naczelny Wodz INFORMOWANY jest o wybuchu powstania !!

  asd
  Panie Redaktorze,a jaki jest Pana stosunek do żołnierzy LWP, którzy wcześniej w łachmanach-jako byli niewolnicy-opuszczali sowieckie łagry, do których wpakował ich Stalin i szli nad Okę ? To zdrajcy?

  Szwabsko-kacapska propaganda
  Komu zależy na tym, żeby przedstawiać powstanie nie jako bohaterski zryw miłujących wolność Polaków, lecz świadectwo ich braku odpowiedzialności i szaleństwa? Szwabom, kacapom i ich kundlom.

  nie posłuchali ani zachodu ani
  Dlaczego polscy politycy nie posłuchali ani Zachodu, ani Stalina? Dlaczego wysłali tych ludzi na rzeź? Dlaczego dzisiejsi politycy, mając takie doświadczenia znów, prowokują wojnę?

  https://wpolityce.pl/polityka/351314-radek-sikorski-niepotrzebnie-sie-trudzi-co-roku-obrzydzajac-powstanie-warszawskie-stalin-byl-pierwszy

  Radek Sikorski niepotrzebnie się trudzi, co roku obrzydzając Powstanie Warszawskie. Stalin był pierwszy

  opublikowano: 1 sierpnia 2017


  autor: PAP/Stach Leszczyński wPolityce.pl

  Zmartwię Radosława Sikorskiego i innych rewizjonistów historycznych, co roku obrzydzających Powstanie Warszawskie jako przedsięwzięcie wręcz zbrodnicze. Pierwszymi rewizjonistami w kwestii powstania byli Józef Stalin i jego szef MSZ Wiaczesław Mołotow. Kiedy więc co roku w rocznicę powstania Sikorski wypisuje coś obrzydliwego na Twitterze (w tym roku poza rytualnym już opluciem kierownictwa powstania, napisał o „samoeksterminacji”), a inni publikują nawet opasłe prace, po prostu powielają opinie Stalina i Mołotowa. Kiedy 3 i 9 sierpnia 1944 r. w Moskwie ówczesny premier rządu RP na uchodźstwie, Stanisław Mikołajczyk, spotykał się z sowieckim dyktatorem, ten opisywał mu powstanie jako przedsięwzięcie zbrodnicze. I podobnie ujmował to ówczesny szef MSZ u Stalina – Wiaczesław Mołotow.

  Kierunek wyznaczony przez Stalina przejęli rządzący potem Polską komuniści. Dla nich też powstanie było zbrodnicze, a jego uczestnicy najpierw byli ścigani, torturowani i mordowani. Po 1956 r. nastąpiła taka zmiana, że powstanie nadal było zbrodnicze, zaś sami powstańcy już byli bohaterami, tylko bezwzględnie i okrutnie wykorzystanymi przez zbrodniarzy i zdrajców w rodzaju generałów Tadeusza Bora-Komorowskiego, Tadeusza Pełczyńskiego, Leopolda Okulickiego czy Antoniego Chruściela. Teraz podobnie oceniają powstanie Radosław Sikorski i inni rewizjoniści. W tym roku, tuż przed rocznicą powstania, Sikorski napisał: „Nikt mnie nie wyprzedzi w szacunku dla żołnierzy, którzy poszli walczyć. I nikt mi nie zabroni kwestionować zgubnych rozkazów”. Szkoda się trudzić, bo już wyprzedzili Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Edward Gierek, Piotr Jaroszewicz, Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak. Wyprzedzili też czołowi historycy PRL, m.in. Włodzimierz Tadeusz Kowalski, Ryszard Frelek czy Eugeniusz Duraczyński.

  Warto pamiętać, że przez cały PRL nie można było upamiętnić Powstania Warszawskiego, no bo przecież to było „przedsięwzięcie zbrodnicze”. Twórca stanu wojennego Wojciech Jaruzelski, chcąc zatrzeć złe wrażenie po wypowiedzeniu wojny Polakom, najpierw zgodził się na odsłonięcie Pomnika Małego Powstańca (1 października 1983 r.), a rok później (w grudniu 1984 r.) na rozpisanie konkursu na „Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944”. Zauważmy, że na pomnik zasługiwali bohaterowie – ofiary przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, natomiast ich największa operacja wojskowa – w żadnym razie. Gdy 1 sierpnia 1989 r. odsłaniano pomnik, były już inne czasy i niejako oddolnie monument stał się Pomnikiem Powstania Warszawskiego, choć od dwóch tygodni Wojciech Jaruzelski był prezydentem wciąż jeszcze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Piszę to wszystko po to, by uświadomić rewizjonistom, czyje koncepcje powielają.

  Rewizjoniści oczywiście powołują się na oceny m.in. generałów Kazimierza Sosnkowskiego, Władysława Andersa czy Mariana Kukiela, ale oni byli uczestnikami tamtych wydarzeń, wojskowymi i politykami, uczestnikami sporów w rządzie i wojsku polskim. Byli także współodpowiedzialni za wydarzenia z tamtego czasu, w tym za Powstanie Warszawskie. Sosnkowski był przecież naczelnym wodzem, Kukiel – ministrem obrony, a Anders – kandydatem na naczelnego wodza, najważniejszym w tym czasie dowódcą w polskim wojsku. Podobnie jak uczestnikiem wydarzeń był pisarz i publicysta Stanisław Cat-Mackiewicz, zdeklarowany stronnik gen. Sosnkowskiego. Czym innym jest zatem ocena współuczestników wydarzeń i współodpowiedzialnych za nie, a czym innym zewnętrzny rewizjonizm, i to uprawiany po latach.

  Naczelny wódz gen. Kazimierz Sosnkowski wprawdzie zdecydowanie sprzeciwiał się wywołaniu powstania, choćby w pismach do prezydenta Władysława Raczkiewicza czy dowódcy AK gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, ale nigdy rozkazem nie zakazał wszczęcia powstania, choć przecież w każdej chwili mógł to zrobić. Poza tym, skoro uważał, że powstanie było tak strasznym błędem, dlaczego jednego z jego dowódców, gen. Leopolda Okulickiego, naczelny wódz odznaczył 28 września 1944 r. Złotym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari? Gen. Władysław Anders nazwał wywołanie powstania „ciężką zbrodnią” oraz „największym nieszczęściem dla Polski” i w lipcu 1944 r. często spotykał wizytującego oddziały polskie we Włoszech gen. Sosnkowskiego oraz naciskał, by ten rozkazem zakazał wszczynania powstania, ale tak się nie stało. Wnioski wyciągane przez gen. Andersa w spawie Powstania Warszawskiego, to jednak broń obosieczna. Gdyby na skutki swego największego zwycięstwa, czyli bitwy o Monte Cassino, gen. Anders spojrzał tak jak oceniał skutki Powstania Warszawskiego, okazałoby się, że to też była wielka ofiara krwi bez strategicznego znaczenia albo w ogromnym stopniu zmarnowana.

  Nie podzielam bezwzględnie surowej oceny rewizjonistów zarówno w stosunku do Powstania Warszawskiego, jak i bitwy o Monte Cassino, bo to swego rodzaju łatwizna post factum. Szczególnie wobec powstania. To wygrywanie wojen zza biurka, i to bez żadnego ryzyka oraz odpowiedzialności. Znakomity australijski historyk prof. Christopher Clark, pracujący na Uniwersytecie Cambridge, autor m.in. bestselleru „Lunatycy. Jak Europa poszła na wojnę w roku 1914”, bardzo słusznie twierdzi, że ani wydarzenia dziejące się w konkretnym czasie, ani ich rzetelna analiza przez historyka nie są tym, czym pisanie powieści kryminalnej przez Agathę Christie. Autorka powieści po prostu od razu wszystko wie, łącznie z finałem, więc może dowolnie manipulować materiałem. Uczestnicy wydarzeń i rzetelni historycy tego nie wiedzą, bo jedni muszą uwzględniać setki warunków, w tym nieprzewidywalnych, a drudzy muszą wszystko przebadać, żeby wyciągnąć wnioski, które na początku nie są przecież znane.

  Rewizjoniści historyczni najczęściej zachowują się tak jak Agatha Christie, gdy przystępowała do pisania kolejnych powieści. Wszystko wiedzą od razu, a potem tylko manipulują materiałem, żeby zobrazować swoje tezy. Prof. Christopher Clark uważa, że jeśli historyk od razu wszystko wie, a przede wszystkim od razu ma winnych i tylko szuka argumentów ilustrujących ich winę, jego praca nie ma żadnego sensu. To jest bowiem tylko literatura, czyli fikcja – taka jak we współczesnej Polsce powieści historyczne Elżbiety Cherezińskiej. I rewizjoniści uprawiają literaturę pozując na historyków. Uprawianie literatury ułatwia im brak elementarnego warsztatu naukowego albo celowe zapomnienie o nim, żeby się łatwiej pisało czy wygłaszało rewizjonistyczne tezy. Rewizjonizm w formie literatury nie jest żadną odwagą, lecz wyjątkową łatwizną. A ta łatwizna jest narzędziem czegoś innego: najczęściej bieżącej polityki, dobrym biznesem, a często po prostu środkiem wyrazu ego, czyli czystym narcyzmem.

  autor: Stanisław Janecki

  Polubienie

 3. Poległym obroncom i pobitym na śmierć w nierównym boju POWSTAŃCOM i wszystkim wymordowanym ,nikt śmieć nie ma prawa odbierać B O H A T E R S T W A I S Ł A W Y- ONI
  wybrali umieranie z sensem walcząc.

  Polubienie

  • Jacy oni wybierali umieranie? Walcząc z sensem czego? Masz na myśli np. Warszawiaków z Woli i Ochoty, że oni walczyli z sensem i dlatego wybrali umieranie? To nie jest troszkie bez sensu?

   A co to niby jest, to: „nikt śmieć nie ma prawa odbierać”, hm? Chodziło tu może o odbiór śmieci, czy że „nikt nie ma prawa odbierać”, czy coś około tego? Umiesz pisać coś logicznie i jakoś po polskiemu? Jak nie, no to lepi daruj sobie tu takie mundrośi, oki?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.