803 1 listopad 1918, 1 listopad 2018… i rocznica 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, tymczasem nasi „przyjaciele” UKRAIŃCY ŻĄDAJĄ USUNIĘCIA LWÓW Z CMENTARZA ORLĄT [+FOTO]


Lwy na Cmentarzu Orląt. Fot. vgolos.com.ua


https://skribh.wordpress.com/2017/11/04/582-michalkiewicz-w-stosunkach-z-ukraina-polska-bije-rekordy-kuestwa/

https://skribh.wordpress.com/2017/11/01/579-ks-isakowicz-zaleski-tylko-barbarzyncy-nie-pozwalaja-pochowac-pomordowanych/

https://skribh.wordpress.com/2016/11/02/361-1-listopada-1918-r-we-lwowie-wybuchlo-polskie-powstanie-przeciwko-ukraincom-ktorzy-probowali-zajac-miasto/

https://skribh.wordpress.com/2015/11/13/209-wyzwolenie-czy-obrona-lwowa-w-tzw-1918r-tylko-przed-kim-czy-przeciw-tzw-zydowskim-i-ukrainskim-krwawym-siepaczom-czy-haniebna-polska-napasc-na-przyjaciol/


qabriel @qabriel:
Pamiętajmy, że ta ich bezczelność wynika prawie wyłącznie z winy naszych żałosnych mężyków stanu. Przecież Ciaputowicz niepytany nawet się do tego nie odniesie, a jak już to zacznie bredzić o dobrych stosunkach i nie podgrzewaniu atmosfery. Ręce opadają..

Kasper1 @Kasper1:
„Więc mam jeszcze nadzieję na podtrzymanie dialogu, wsłuchanie się, rozmowy między naszymi państwami – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał, jego zdaniem nie byłoby dobrze, gdyby emocje zdominowały stosunki z naszym wschodnim sąsiadem. – One powinny być dobre i na to liczymy”. Świetne – „Wsłuchanie się” 🙂 Zamiast tych bredni niech CIAPUtowicz po prostu użyje wazeliny do nasmarowania sobie dziury i niech się wypnie Klimkinowi. Tylko niech robi to na własny rachunek bez kompromitowania autorytetu Rzeczypospolitej jako, O ZGROZO, minister jej rządu.

Kasper1 @Kasper1:
Ta nasza „dyplomatolska” hołota w rodzaju CIAPUtowicza i tego drugiego vice debila kompromituje nas i nasz kraj. RANY BOSKIE! Gdybyśmy mieli prawdziwy rząd dbający o interes narodowy i honor, jak mają Węgrzy, to dawno zawnioskowalibyśmy do Unii o „czasowe” przywrócenie wiz z Ukrainą oraz przyłączylibyśmy się do Węgrów w blokowaniu jakichkolwiek prób zbliżenia banderowców do NATO i Unii. Banderowskie Chachły z Kijowa zaskowytałyby rozdzierającym głosem.

JeszczePolska @JeszczePolska:
Spokojna czacha panie Sremeta, Pan Ciaputowicz i MSZ na pewno pana pana i pańskich rodaków przeprosi ~ może instrukcje już przyszły od pani ambasador USA! I jeszcze dołoży z 5mld z naszych podatków, może nawet wybudują Muzea UPA w dużych miastach! Jak tam jezioro Świteź już zmeliorowane z naszych pieniędzy?? Nowak wybudował wam już drogi z naszych pieniędzy?? jak pan Karczewski pojedzie następnym razem z wizytą, to na pewno nie zawiezie samej aparatury medycznej jak ostatnio, tylko ze 4 TIRy z wyposażeniem szpitali pojedzie!! U nas już szpitale i przychodnie działają pełną parą, ludzie są znakomicie zaopatrzeni medycznie. Dlatego niech pan i pana liczni kompanii plują jeszcze bardziej.Zasada jest taka, im więcej plujecie i obrażacie z pogardą Polaków i Polskę, tym więcej dostajecie. Z polskich podatków potomków lwowian, którzy ocaleli, z podatków potomków Kresowian, z podatków potomków ocalałych z Powstania Warszawskiego, w którym tak dzielnie pomagaliście zmieść Polaków z powierzchni ziemi. Krew Orląt woła z ziemi, krew dzieci z Wołynia woła z ziemi, niech Bóg zapomni o tych , którzy to lekceważą, w Polsce przede wszystkim!!!!

Kojoto @Kojoto:
Następny krok kurwaińskich szowinistów to żądanie przeproszenia banderowskich psychopatów przez Polskę, za to, że nieliczne grupy Polaków uniknęły śmierci w męczarniach z rąk UPA i jej pomagierów. Analogicznie Niemcy mogą się domagać od Polski przeprosin za Powstanie Warszawskie, a od diaspory żydowskiej za powstanie w getcie.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-minister-polacy-powinni-przeprosic-za-orleta-lwowskie/

UKRAIŃSKI MINISTER: POLACY POWINNI PRZEPROSIĆ ZA ORLĘTA LWOWSKIE

31 października 2018|13 komentarzy|w kresy, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Redakcja

Uważam, że Polacy powinni przede wszystkim przeprosić Ukraińców za wydarzenia z lat 1918-1919, podkreślając, że ich pradziadowie oraz państwo polskie, postąpili bezprawnie rujnując nasze państwo – twierdzi Światosław Szeremeta, ukraiński urzędnik w randze ministra, szef ukraińskiej Państwowej Komisji do spraw Upamiętnień Ofiar Wojen i Represji.

Szeremeta skomentował sprawę lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich, w wypowiedzi udzielonej portalowi vgolos.com.ua, należącemu do nacjonalistycznej partii Swoboda:  Gdy analizujemy historyczne wydarzenia, a ściślej wojnę polsko-ukraińską z lat 1918-1919, gdy Ukraińcom nie udało się ustanowić własnej państwowości i niepodległości, widzimy, że to Polacy anektowali Zachodnioukraińską Republikę Ludową, okupowali nasze ziemie, pozbawiając Ukraińców prawa do własnego państwa. Uważam, że Polacy powinni przede wszystkim przeprosić Ukraińców za wydarzenia z lat 1918-1919, podkreślając, że ich pradziadowie oraz państwo polskie, postąpili bezprawnie rujnując nasze państwo. Wydarzenia z lat 1918-1919, o których mówi Szeremeta, są znane w polskiej historiografii jako wojna polsko-ukraińska, która wybuchła wraz z nieudaną próbą zajęcia Lwowa przez Ukraińców 1 XI 1918 r.. Młodzi Lwowianie, którzy stawili wtedy opór Ukraińcom przeszli do historii jako Orlęta Lwowskie.

Zobacz także: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach 1918-19. Preludium Wołynia

Jak pisaliśmy wcześniej, tydzień temu rada Obwodu Lwowskiego przyjęła oświadczenie, w którym żąda usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy deputowani uważają je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzą, że ustawiono je niezgodnie z prawem.

Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych – napisano w oświadczeniu lwowskiej Rady Obwodowej.

Lwy nazwano częścią dawnego „polskiego militarno-propagandowego kompleksu pamiątkowego”, a głosy ze strony Polski odnośnie ich ustawienia i odsłonięcia na Cmentarzu Orląt uznano za „część systemowej strategii części polskich polityków, ukierunkowanej na wykorzystywanie nastrojów szowinistyczno-imperialnych, w tym w odniesieniu do Lwowa”. W oświadczeniu krytycznie opisano też inskrypcje na posągach lwów, „Zawsze wierni” i „Tobie, Polsko!”, a także symbolikę Szczerbca, które zdaniem lwowskich polityków „wykraczają poza granice honorowania zmarłych” i są formę wykorzystywania historii do celów politycznych.

Obecnie, lwy na Cmentarzu Orląt są przykryte pudłami z płyty paździerzowej. Co jakiś czas podejmowane są próby „uwolnienia” lwów – fragmenty płyt są odrywane, przyczepiane są też polskie flagi czy wstążki w polskich barwach narodowych. W oświadczeniu zwrócono na to uwagę, krytykując te działania i przypominając, że w lipcu sąd skazał Polaka, który chciał „uwolnić” lwy na karę grzywny. Według dostępnych informacji, fragmenty pudeł co jakiś czas odrywają m.in. uczestnicy wycieczek z Polski. Braki są szybko uzupełniane lub zaklejane.

„Zrozumiałe jest, że wspomniane posągi będą wykorzystywane przez polskie koła radykalne do prowokacji na Ukrainie i staną się podstawą pogorszenia stosunków ukraińsko-polskich” – czytamy w oświadczeniu. W dokumencie jest też mowa o narastaniu w Polsce ukrainofobii i nacjonalizmu. Deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej domagają się od ukraińskich służb i Rady Miasta Lwowa wszczęcia śledztwa i ustalenia, kto brał udział w „nielegalnym” ustawieniu posągów na cmentarzu.

Domagamy się, dla uniknięcia możliwych prowokacji i z braku podstaw prawnych dla obecności tych rzeźb na terenie Cmentarza Łyczakowskiego, zdemontowania lwów i wywiezienia ich na przechowanie do czasu wyjaśnienia sytuacji w sposób prawny – apelują deputowani.

Autorem uchwały jest Ludowy Ruch Ukrainy, ukraińska partia nacjonalistyczna, rządząca w latach 90. XX wieku, obecnie mająca raczej marginalne znaczenie.

To nie pierwszy raz, gdy Lwowska Rada Obwodowa zabiera głos w tej sprawie. W styczniu 2016 roku przyjęła ona wniosek neobanderowskiej “Swobody”, by sprawdzić, czy powrót lwów na Cmentarz Orląt Lwowskich odbył się zgodnie z prawem. W treści uchwały stwierdzono, że same posągi oraz fakt ich przywrócenia na swoje miejsce mogły mieć „antyukraiński charakter”.

„Obiekty te w oryginalnej wersji zawierały jednoznaczną symbolikę, która w połączeniu z innymi symbolami militarnymi (np. polski miecz – Szczerbiec) tworzyły i nadal tworzą kontekst, który może mieć treść antyukraińską, symbolizować okupację ukraińskich ziem i obrażać uczucia narodowe Ukraińców”– napisano. Za przyjęciem tej uchwały, skierowanej do mera Lwowa Andrija Sadowego, głosowało 59 spośród 84 deputowanych.

Do decyzji Lwowskiej Rady Obwodowej odniósł się kilka dni temu szef MSZ, Jacek Czaputowicz. Zobaczymy jakie będą reakcje władz Ukrainy. Myślę, że to jest szerszy kontekst i decyzje mogą być podejmowane nie w samym Lwowie, ale także w Kijowie, więc mam jeszcze nadzieję na podtrzymanie dialogu, wsłuchanie się, rozmowy między naszymi państwami – powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał, jego zdaniem nie byłoby dobrze, gdyby emocje zdominowały stosunki z naszym wschodnim sąsiadem. – One powinny być dobre i na to liczymy.

W ubiegły piątek szef MSZ pytany o sprawę oświadczenia Lwowskiej Rady Obwodowej powiedział, że poruszył tę kwestię podczas rozmowy z szefem MSZ Ukrainy Pawło Klimkinem, który niedawno gościł w Warszawie, zwracając mu uwagę na „ogromną symbolikę”, jaką posągi lwów na Cmentarzu Orląt mają dla Polski. Klimkin miał wówczas odpowiedzieć, że sprawdzi to po powrocie na Ukrainę i osobiście poruszy kwestię lwów z władzami Lwowa.

– [Klimkin – red.] zadeklarował pomoc w poszukiwaniu rozwiązania tej kwestii – powiedział Czaputowicz zapewniając, że on sam również jest gotowy do dyskusji na ten temat.

Tego samego dnia w sprawie wypowiedział się ukraiński wicepremier Pawło Rozenko, który uważa, że sytuacja wokół posągów lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie to wynik naruszenia obowiązującego na Ukrainie prawa. Sugerował też, że nie będzie ingerował w przypadku ewentualnej decyzji lwowskiego samorządu o usunięciu posągów, podobnie jak Międzyresortowa Komisja ds. Upamiętnień.

– Niestety, ta sprawa jest wynikiem naruszenia obowiązującego na Ukrainie prawa, gdy koniunktura polityczna była ponad normami ukraińskiego ustawodawstwa. (…) Wszystkie inne kwestie, które zostały poruszone w oświadczeniu (Lwowskiej Rady Obwodowej), leżą wyłącznie w gestiach odpowiednich lokalnych organów władzy. My nie będziemy ingerowali w pracę struktur samorządowych – oświadczył Rozenko.

Przeczytaj: Rozenko: Wznowienie prac ekshumacyjnych w zamian za ochronę ukraińskich miejsc pamięci w Polsce

Przeczytaj także: Ukraiński wicepremier Rozenko: ustawa o IPN może negować prawa Ukraińców pracujących w Polsce

Wcześniej w piątek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki sprzeciwił się ewentualnemu usunięciu rzeźb lwów z Cmentarza Obrońców Lwowa. Zdaniem MSZ takie działanie byłoby nielegalne, tzn. sprzeczne z dwustronnym protokołom dotyczącym odbudowy i renowacji Cmentarza Łyczakowskiego i wpłynęłoby negatywnie na stosunki dwustronne z Ukrainą.

Posągi dwóch lwów, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis „Zawsze wierny” a drugi godło Polski i napis „Tobie Polsko”, strzegły wejścia na Cmentarz Obrońców Lwowa (popularnie nazywany Cmentarzem Orląt” od początku jego założenia. W 1971 roku sowieckie władze zabrały posągi lwów z cmentarza, usunęły z tarcz polskie inskrypcje i ustawiły rzeźby w dwóch różnych miejscach Lwowa. Posągi wróciły na swoje miejsce w grudniu 2015 roku dzięki staraniom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W miejscach, gdzie dotychczas stały oryginalne lwy, ustawiono ich kopie. Do czasu konserwacji zaplanowanej na wiosnę 2016 roku oryginalne posągi umieszczono w drewnianych pudłach. Do konserwacji jednak do tej pory nie doszło, ponieważ władze obwodu zwróciły się do policji o sprawdzenie, czy przeniesienie odbyło się legalnie i nie ma „charakteru antyukraińskiego”.

PRZECZYTAJ: Szeremeta: Usunąć lwy z Cmentarza Orląt, to symbol okupacji [+FOTO]

W lipcu br. w rozmowie z Marią Pyż, polską dziennikarką ze Lwowa, Lilia Onyszczenko, przewodnicząca Wydziału Ochrony Środowiska Historycznego miasta Lwowa [odpowiednik miejskiego konserwatora zabytków w Polsce – red.] powiedziała, że jej urząd nie miał obiekcji ws. przeniesienia lwów na cmentarz. W przeciwieństwie do znanego ukraińskiego szowinisty, Światosława Szeremety, który jest sekretarzem Państwowej Komisji ds. Upamiętnień.

– Wydział, którego jestem przewodniczącą, nie miał zarzutów aby te lwy przenieść na cmentarz, bo to są lwy cmentarne i nic nie mieliśmy przeciw aby wrócić je na miejsce pierwotnej lokalizacji. Ale później to wszystko zrobiło się trochę nie tak, dlatego, że jest Państwowa Komisja ds. Upamiętnień, która powinna zajmować się pochówkami wojskowymi, dokładniej – sekretarz tejże komisji Światosław Szeremeta powiedział, że bez ich zgody nic więcej nie wolno robić. Dlatego, na razie jest jak jest – mówiła Onyszczenko.

Parę tygodni temu do usunięcia lwów z Cmentarza Orląt wzywał też Wołodymyr Wjatrowycz, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej i znany „kłamca wołyński”. Według niego „sama obecność tych lwów na Cmentarzu jest prowokacją”. Zdaniem Wjatrowycza wygląd tej nekropolii jest rezultatem trudno osiągniętego kompromisu a umieszczenie na niej posągów lwów „rujnuje ten kompromis”, ponieważ lwów „nie było w poprzednich ustaleniach”. Historyk wyraził przekonanie, że wraz ze zbliżającą się setną rocznicą walk między Polakami a Ukraińcami o Lwów sprawa posągów będzie wykorzystywana przez stronę polską do wywierania „dalszego nacisku” na Ukrainę.

„Toteż jestem przekonany, że rada miasta Lwowa powinna zrobić wszystko, aby przywrócić poprzedni wygląd tego miejsca. Lwy trzeba stamtąd wywieźć”. – powiedział Wjatrowycz.

Kresy.pl

zefir @zefir:
Szeremetę banderowca i cwaniaka pod siebie krew zalewa, że banderyzm rujnuje Ukrainę gdy Polska się rozwija. Ten banderowski urzędnik w randze ministra swą żółć na Polskę wylewa by zyskać na czasie przed odpowiedzialnością przed swym narodem za nieudacznictwo, zakłamanie, pasożytnictwo, za zas.. nie relacji z dobroczynną Polską.

jwu @jwu:
Za co jeszcze mamy ich przeprosić ? Bo widzę ,że żądania rosną i to w zastraszającym tempie. A teraz z innej beczki, czy ten jegomość ma w dalszym ciągu zakaz wjazdu do Polski i UE, czy zakaz mu cofnięto? Jeżeli tak, chciałbym by publicznie ujawniono nazwisko urzędnika, który ten zakaz cofnął ?

uvara @uvara:
@jwu zapewne już się wycofali z tego, po cichu bez rozgłosu, w imię „dobrych stosunków” i „niezaogniania stosunków”, tak jak to było z ustawą o IPN… no i mają tego rezultaty, banderowski Warchoł jeszcze bardziej utwierdził się w przekonaniu, że Polska to słaby kraj i trzeba od nich „żądać” i „wymagać” a nie prosić i zabiegać, jak to robią nasze pożal się boże dyplomaty.

jwu @jwu:
@uvara Smutne to ,ale niestety prawdziwe. Szkoda ,że wszystkie niezależne media mają tak niewielki zasięg, i stosunkowo niewielką widownię. Stąd nasz naród ,pogrążony jest w błogiej niewiedzy. A jeszcze doszło do tego ,że stepowi mogą decydować o usuwaniu z naszych portali, niewygodne dla nich treści.

JeszczePolska @JeszczePolska:
Znamienny tytuł i prawdziwy i tak jest obecnie, i niestety może się to źle dla nas skończyć!!
http://nowahistoria.interia.pl/drogi-do-wolnosci/news-bitwa-o-lwow-polacy-poczatkowo-dali-sie-podejsc,nId,2651076

Przykład por. Rummla, który pojechał się „porozumieć” z Ukraińcami z UPA!! Skończył w mękach rozerwany końmi!!

franciszekk @franciszekk:
Moi nieżyjący już Rodzice przekazali mi jedną z życiowych sentencji o treści – „Lepiej z mądrym zgubić niż z głupcem coś znaleźć”! W mojej ocenie nowo – powstałe państwo tzw. Ukraina dąży do samozagłady!

murzynio @murzynio:
Szkoda dla nich naszego czasu i pieniędzy. Ukraina to bankrut i skrajny przykład braku umiejętności rządzenia. Pracują na Żydów, a pretensje mają do nas. Trudno o większych idiotów.

MacGregor @MacGregor:
Na pochyłe drzewo koza skacze – nie jest winą durnia, że jest durniem, ale winą jest lekarzy, że traktuja go z powagą. natychmiast wymienic ambasadora piekło na Polaka itd itd

…..


Zdjęcie ilustracyjne. Rekonstruktorzy UHA we Lwowie. Źr. zaxid.net

Kasper1 @Kasper1:
Siczowa dzicz będzie świętować jak jej uzbrojone, umundurowane i wyszkolone przez Austro-Węgry wojsko zostało na kopach wyniesione ze Lwowa przez jego cywilnych mieszkańców a w tym dzieci. To m. in. za to mścili się po ponad 20 latach bestialsko mordując ok. 160 tys. bezbronnych kobiet, ludzi starszych i dzieci.

zefir @zefir:
Całe to banderowskie świętowanie i swych klęsk celebrowanie nie zaciemni oczywistego faktu o polskim Lwowie.Nadymają się i rzucają te bandersyny i udają,że nie pamiętają iż dzisiejszą okupację Lwowa sovietom i Stalinowi zawdzięczają.Taka to ich parszywa,zawsze zdradziecka i kolaboracyjna ideologia.

jwu @jwu:
@zefir Nie da się ukryć ,że to zawdzięczają Stalinowi,za to silne diaspory w Kandzie, USA i Australii powstały dzięki gen.Andersowi.

Kojoto @Kojoto:
Żaryn ma nadzieję, że MSZ złoży kwiaty na Cmentarzu Orląt….? A jako senator nie może aktywnie działać na rzecz oficjalnego upamiętnienia? Już nie jest jedynie historykiem i redaktorem Glaukopisu.

Kojoto @Kojoto:
Nawiasem mówiąc można się spodziewać, że gnidy z PiSuaru i tym podobne wezmą udział w ukraińskim – antypolskim świętowaniu. Nie zdziwi mnie nawet jeśli Juda wyśle im list gratulacyjny w związku z rocznicą zaatakowania wielkiego Polskiego miasta.

muniek1982 @muniek1982:
Nigdy nie mieli państwa nigdy nie wywalczyli sobie niepodległości bo dzieci ich armię tchórzy rozgromili na wielu frontach i teraz będą świętować pogrom jaki im polskie dzieci zrobiły i jak w dupe od polskich dzieci dostali

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraincy-beda-hucznie-swietowac-100-lecie-proby-odebrania-lwowa-polakom/

UKRAIŃCY BĘDĄ HUCZNIE ŚWIĘTOWAĆ 100-LECIE PRÓBY ODEBRANIA LWOWA POLAKOM

31 października 2018|6 komentarzy|w kultura, polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Pierwszego listopada 1918 roku Ukraińcy, którzy stanowili tylko niecałe 10 proc. ludności Lwowa, ogłosili w tym mieście powstanie tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL). Próbie oderwania Lwowa i okolicznych ziem od odradzającej się Polski sprzeciwili się polscy mieszkańcy Lwowa, co dało początek wojnie polsko-ukraińskiej. W ciągu niespełna roku siły ukraińskie zostały pokonane i wyparte za rzekę Zbrucz. W czwartek Ukraińcy we Lwowie będą hucznie świętować 100-lecie proklamowania ZURL.

Szeroki program uroczystości 100-lecia ZURL opublikował dzisiaj portal Zaxid.net.

Jednym z pierwszych akcentów obchodów będzie odsłonięcie 31. października o godz. 20 czasu lokalnego pomnika ZURL przy ulicy Gródeckiej 40, ufundowanego przez władze miasta. Odsłonięcie pomnika poprzedzi tzw. strzelecka watra.

Na pierwszy dzień listopada zaplanowano szereg wydarzeń mających związek z rocznicą. Już o godz. 9 rano w pobliżu siedziby państwowych władz obwodu lwowskiego przy ul. Wynnyczenki (d. Wały Gubernatorskie) odbędzie się przedstawienie teatralne odtwarzające wydarzenia tzw. Listopadowego Czynu (tak Ukraińcy nazywają proklamowanie ZURL). Niemal w tym samym czasie na uroczystej sesji rady miasta 10 naukowców zajmujących się historią ZURL otrzyma granty po 25 tys. hrywien.

O godz. 11 na Cmentarzu Łyczakowskim odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA – siły zbrojne ZURL) oraz na grobach ukraińskich działaczy z tamtego okresu.

W samo południe na lwowskim Rynku dojdzie do rekonstrukcji wydarzeń sprzed 100 lat. Przedstawienie nosi nazwę „Boje o stolicę – Lwów” oraz „Marsz Chwały Armii Halickiej i wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej”.

O godz.13 spod lwowskiego uniwersytetu wyruszy marsz studentów na Cmentarz Janowski, gdzie odbędzie się złożenie kwiatów przy pomniku żołnierzy UHA. W tym samym czasie odbędzie się odsłonięcie drugiego pomnika poświęconego ZURL we Lwowie – tym razem ufundowanego przez władze obwodu na rogu ulic Ohijenki i Listopadowego Czynu (d. Krasickich i Mickiewicza).

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie powstaną aż dwa pomniki upamiętniające próbę zabrania miasta Polakom

Ostatnim elementem obchodów tego dnia będzie koncert w lwowskiej operze pt. „Historia Siły. 100 lat ZURL”. NA koncercie, który rozpocznie się o godz. 18 zabrzmią pieśni Strzelców Siczowych.

Jak podaje Zaxid.net, imprezy z okazji 100-lecia ZURL zaplanowane są również na kolejne dni listopada. Obejmują one m.in. wystawy, koncerty, zajęcia w szkołach i prezentację gry planszowej „Galicja”.

Jak pisał kilka dni temu portal wPolityce.pl, w dniu 1. listopada we Lwowie, w 100-lecie rozpoczęcia walki przez Orlęta Lwowskie, nie są przewidziane żadne oficjalne polskie uroczystości państwowe. „Mam nadzieję, że MSZ i konsulat we Lwowie złożą kwiaty na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Taki brak szacunku do polskiej historii i naszego dziedzictwa byłby niewytłumaczalny.” – komentował tę informację prof. Jan Żaryn.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / Zaxid.net

https://kresy.pl/wydarzenia/lwow-ukraincy-zadaja-usuniecia-lwow-z-cmentarza-orlat-foto/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-wicepremier-w-sprawie-ustawienia-lwow-na-cmentarzu-orlat-naruszono-prawo/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-zabral-glos-w-sprawie-rzezb-lwow-na-cmentarzu-orlat/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/zada-usuniecia-lwow-z-cmentarza-orlat-bryluje-na-polskich-salonach-oleksandr-hanuszczyn-foto/

https://wpolityce.pl/polityka/418465-spor-wokol-posagow-lwow-to-wynik-naruszenia-prawa

…..


autor: Wikipedia/Wojciech Kossak/Domena publiczna wPolityce.pl

leming
Chwała młodym bohaterom. A dzisiejsi „bohaterzy” z PiS, z podkulonymi ogonami pozwoliły zapakować polskie lwy na cmentarzu w skrzynki z dykty. Rodacy, jeszcze macie kartkę wyborczą

yeah
Mam kartkę wyborczą i rozum, który umożliwia mi ogląd CAŁEJ SYTUACJI Polski. Zatem głosuję na PiS, pamiętając o BOHATERACH. Polska nie jest krajem suwerennym. Polska próbuje wybić się na suwerenność.

MRM
Żadnego wsparcia i żadnej pomocy Ukrainie i Ukraińcom oraz żadnych robotników ukraińskich w Polsce!!! JAKO SUWEREN – ŻĄDAM!!!!

San
Panie pisz pan, że gdyby nie Przemyśl żadna pomoc by nie dotarła do Lwowa.Czepił się tego Andrychowicza jak suchej d. piasek ? Zacytujcie Karaszewicza, Roję, Mączyńskiego. Orlęta Przemyskie też byli.

lo
polska racja stanu to powrót Lwowa , Wołynia do macierzy

Ale na PIS nie głosuje
Praprzyczyną wszystkich Polskich problemów było Powstanie Chmielnickiego i błędy pijanej Polskiej Szlachty. Ps. Chmielnicki chciał wydania na męki Rusinów z Lwowa . Polacy powiedzieli „NIE”.

Ireneczka@Ireneczka
„O mamo, otrzyj oczy, z uśmiechem do mnie mów. Ta krew, co z piersi broczy, tak krew – to za nasz Lwów”… Pamiętajcie o Polakach, którzy tam są… I o lwowskim szeregowcu, którego prochy są w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Chwała Lwowskim Orlętom! Cześć Ich Pamięci!

POPiS@wPolin
Niestety w II wojnie światowej już Polacy nie obronili Lwowa. Atak dwóch mocarstw, ludobójstwo na Wołyniu, a następnie zdrada aliantów dopełniła zła. Od tego czasu Ukraińcy niech sobie liczą okupację polskiego Lwowa – w wykonaniu ZSRR.

PISF itd śpi w temacie
Ile dobrych, epickich filmów wojennych oczywiście wysokobudżetowych z gwiazdami w obsadzie nakręcono o tym po 1989? Oczywiście ani jednego, także pod rządami dobrej, proukraińskiej zmiany. Hańba PiS!

anty cccp
tak, szkoda, bardzo szkoda …..nie zeby na marne to wszystko, ale w duzej czesci zapomniane niestety, a szczegolnie przez schetyne i te jego bande oslow …

anty cccp
do leming i pisf, a od 1989 roku to najdluzej pomiatal Polska i Polakami, o likwidacji IPN nie wspomne, no noe PIS tylko te durne kmioty z ruskiej budy PEŁO przeciez, zaponiali ooo? PEŁO i tyle

Łysy
Ireneczka@Ireneczka Z prawdziwym karabinem, u pierwszych stałem czat, nie płacz za swym synem co za ojczyznę padł Z krwawa na piersi rana odchodzę w sina dal, tylko mi ciebie mamo tylko mi Polski zal

obłudnicy
Brak uroczystości państwowych we Lwowie to skandal. Ten rząd udaje tylko patriotów bo potrzebuje głosów przy wyborach.

Nina
Polski Lwów dał nam wielu wybitnych ludzi, oddanie po wojnie tego pięknego miasta Rosji było najgorszym świństwem.Ukraińcy tylko to miasto zniszczyli.

Chwalba
Przecież część mieszkańców Ukrainy to potomkowie zwykłych bandytów , którzy uciekli z I RP na Dzikie Pola .

@ Chwalba
dobre ponad 25% genów, więcej tam naszych genów niż pozostałości po Rusi Kijowskiej. Uciekali na Ruś nie tylko bandyci, ale też chłopi przed pańszczyzną, dłużnicy, awanturnicy i ci co nic nie mieli..

@ Chwalba
a na miejscu czekali już popowie i następowała adaptacja nowej wiary przez nowych zasiedleńców na Rusi… po najazdach mongolskich ludność Rusi Kijowskiej spadła poniżej 20% pierwotnej liczby

@ Chwalba
stąd też Wielkie Księstwo Litewskie mogło zająć bez walk te wielkie, ale niemal bezludne terytoria.. Cywilizacja się tam cofnęła po najazdach Mongołów i wróciła z I Rzeczpospolitą i jej osadnikami

https://wpolityce.pl/historia/419087-nie-zapomnijmy-100-rocznica-walk-we-lwowie

Nie zapomnijmy! 100 lat temu rozpoczęły się walki ukraińsko-polskie we Lwowie. Miasta dzielnie broniły Orlęta Lwowskie

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

100 lat temu, 31 października 1918 r., rozpoczęły się walki ukraińsko-polskie we Lwowie. W obronie miasta bohaterską kartę zapisała ochotnicza młodzież gimnazjalna – „Orlęta Lwowskie”.

Na przełomie października i listopada Ukraińcy zajęli kluczowe obiekty w mieście. Próba opanowania przez nich Lwowa była konsekwencją proklamowania 19 października państwa ukraińskiego przez Ukraińską Radę Narodową.

Dowództwo nad polskimi oddziałami (złożonymi z członków POW, Polskich Kadr Wojskowych, byłych żołnierzy Polskiego Korpusu Posiłkowego) objął 1 listopada kpt. Czesław Mączyński. Wśród wyróżniających się w walkach oficerów byli późniejsi generałowie WP: Roman Abraham, Bernard Mond i Mieczysław Boruta-Spiechowicz.

Polscy mieszkańcy Lwowa spontanicznie zgłaszali się do szeregów. Walczono m.in. o Górę Stracenia, Górę św. Jura, rejon Szkoły Kadeckiej, ulicy Bema, Dworzec Główny, Pocztę Główną, dzielnicę Zamarstynów. Polskimi redutami były m.in. Szkoła Sienkiewicza i Dom Technika.

Odsiecz oddziałów Wojska Polskiego, dowodzona przez ppłk Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza dotarła do Lwowa 20 listopada. Wspólne uderzenie obrońców Lwowa i sił odsieczy, które nastąpiło 21 listopada zmusiło oddziały ukraińskie do opuszczenia miasta. 22 listopada nad ranem Lwów znalazł się w polskich rękach.

W szeregach obrońców Lwowa znalazło się 6022 osób, w tym 427 kobiet. 1422 obrońców Lwowa nie miało ukończonych 17 lat. Nazwano ich „Orlętami Lwowskimi”. Najbardziej znany wśród nich jest Jurek Bitschan, syn Aleksandry Zagórskiej, która podczas obrony Lwowa była komendantką Ochotniczej Legii Kobiet. Czternastoletni Bitschan, uczeń gimnazjum, zgłosił się do jednego z walczących oddziałów i poległ na cmentarzu Łyczakowskim.

W listopadowych walkach zginęło 439 obrońców Lwowa. Największą grupę poległych – 109 osób – stanowili uczniowie szkół średnich.

Współczesny pisarz ukraiński Jurij Andruchowycz, stwierdza: „W ulicznych walkach 1918 r. we Lwowie Polacy wygrali z Ukraińcami przede wszystkim dlatego, że było to ich miasto – i to nie w jakimś abstrakcyjno-historycznym wymiarze, ale właśnie wymiarze konkretnym, osobistym – to były ich bramy, podwórza, zaułki, to oni znali je na pamięć, choćby dlatego, że właśnie tam umawiali się na randki ze swoimi pannami”. W 1910 roku Polacy stanowili 51 proc ludności Lwowa, Żydzi 28 proc., Ukraińcy 19 proc.

Opanowanie Lwowa przez Polaków nie zakończyło jednak walk o miasto.

Aż do końca kwietnia 1919 roku znajdowało się w okrążeniu a walki toczyły się na przedmieściach. Lwów znajdował się pod ostrzałem artyleryjskim. Ukraińskie pociski sięgały śródmieścia.

Wojska Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej dwa razy były bliskie zdobycia Lwowa. 27 grudnia 1918 roku rozpoczęło się natarcie na przedmieściach Lwowa. Krwawy, nocny bój toczył się z 28 na 29 grudnia w Persenkówce. Wydawało się, że ukraińskie oddziały utorują sobie drogę do centrum miasta. Twardy opór Polaków złamał jednak impet ich natarcia.

16 lutego 1919 roku Ukraińcy przypuścili gwałtowny atak na Lwów, odparty przez obrońców miasta. Na początku marca wydawało się, że Lwów zostanie zdobyty. Generał Tadeusz Rozwadowski, dowodzący we Lwowie i Galicji Wschodniej, liczył się z upadkiem miasta. Myślał o przebiciu się załogi wojskowej do Przemyśla.

Idące z odsieczą zgrupowanie pod dowództwem gen. Wacława Iwaszkiewicza przywróciło newralgiczne połączenie kolejowe Przemyśla ze Lwowem. 19 marca pierwsi żołnierze odsieczy weszli do Lwowa.

29 kwietnia 1919 roku Lwów został ostatecznie uwolniony od ostrzału artyleryjskiego.

W drugą rocznicę zakończenia listopadowych walk o Lwów, 22 listopada 1920 roku, marszałek Józef Piłsudski odznaczył herb miasta Krzyżem Virtuti Militari. Podczas dekoracji powiedział: „Za zasługi położone dla polskości tego grodu i jego przynależności do Polski, mianuję miasto Lwów kawalerem Krzyża Virtuti Militari”.

Walki o Lwów były fragmentem polsko-ukraińskiej wojny o ziemie między Sanem a Zbruczem. Zakończyła się ona w lipcu 1919 roku, gdy wojsko polskie wyparły siły ukraińskie za Zbrucz.

kk/PAP

…..


autor: fot. PAP/Darek Delmanowicz wPolityce.pl

małopolanin
Dumne polskie lwy „Zawsze wierni Tobie Polsko” zamknięte w pudłach z dykty. Smutny to widok. Czy to obraz relacji PL – UA?

McG
W pudłach powinny być nie lwy, a banderowcy

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/365068-pamietamy-na-cmentarzu-lyczakowskim-we-lwowie-na-polskich-grobach-zapalono-tysiace-bialo-czerwonych-zniczy-zdjecia

Pamiętamy. Na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie na polskich grobach zapalono tysiące biało-czerwonych zniczy. ZDJĘCIA

opublikowano: 1 listopada 2017

W dzień Wszystkich Świętych na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie na tutejszych polskich grobach zapalono tysiące zniczy.

To efekt XIV edycji akcji „Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego” zorganizowanej przez lwowski Konsulat Generalny RP przy współudziale tamtejszego Polskiego Radia Lwów oraz TVP Rzeszów. Założony w 1786 roku Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie.Na Cmentarzu znajduje się wiele grobów zasłużonych Polaków. M.in. obrońców Lwowa z lat 1918 – 1920, powstańców kościuszkowskich, styczniowych i listopadowych.

Sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak i konsul generalny RP we Lwowie Rafał Wolski złożyli dziś kwiaty przed mogiłą „Weteranów Wojska Polskiego z 1830/31r.

ann/PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.