805 1 listopad 1918, 1 listopad 2018… i rocznica 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, tymczasem nasi „przyjaciele” neobanderowcy NAZYWAJĄ ORLĘTA LWOWSKIE „SZUMOWINAMI”, UTRUDNIAJĄ UPAMIĘTNIANIE POLAKÓW I KŁÓCĄ SIĘ O LWY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM


Orlęta – obrona cmentarza. 1926. Olej na płótnie. 90 x 120 cm. Muzeum Wojska Polskiego, Warszawa.

zefir @zefir:
Toż w banderlandzie non stop szumi od banderowskich nazistów i szumowin.To dzikie stepowe plemię zwyrodniałych morderców nie potrafi niczego uszanować, bardzo chce się dowartościować, stądbohaterskie Orlęta-polską młodzież i dzieci ze swoimi bandami i szumowinami porównuje.

muniek1982 @muniek1982:
Jedynymi szumów ami miejskimi były te bandy Ukraińców które napadł polskie miasto Lwów i co będą świętować że grupa dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych ich heroja z bożej łaski sprawiły Manto to dla nich jest już norma że nie mają sukcesów w swej historii bo kogokolwiek napadli ten obił chamom mordy więc świętują swoje porażki i tak będzie już zawsze bo dzizz że wschodu bez historii i honoru może tylko żyć porażką

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Dziwaczne jest to nazywanie Obrońców Lwowa „powstańcami”. Przed wojną Obrońcy Lwowa byli skupieni w Związku Obrońców Lwowa z listopada 1918 r., a nie w „Związku Powstańców Lwowskich” – nie zmieniajmy tego w sposób sztuczny, tylko dlatego że takie mamy widzimisię! Historiografia nie notuje zjawiska „powstańców lwowskich”, zatem nie idźmy na przekór tradycji, po prostu szanujmy ją!

vader213 @vader213:
co na to GAD ŻYDOBANDEROWSKI kalsztajn ps „kaczyski” ?

jwu @jwu:
Ostatnio słuchałem radia Tok fm, gdzie paru ukrofilskich ”ekspertów” mówiło ,że banderowskie poglądy ma tylko 2% wszystkich Ukraińców i powinniśmy być wdzięczni tym ostatnim ,bo bronią Polski i Europy przed zalewem ruskich siepaczy.

uvara @uvara:
@jwu Tylko 2%? To zapewnie dlatego oficjalnym odzewem ukraińskiej armii jest zakrzyk banderowski, na masztach wielu miast wywieszana jest obok flagi państwowej banderowska, a dzieci w szkołach uczą się jak to podstępni Lachowie sprowokowali dzielnych upowców, walczących jednocześnie na 2 frontach z Sowietami i Nazistami, doprowadzając do niejednoznacznego w ocenie konfliktu polsko-ukraińskiego? Taaa…..

General @General:
@jwu TOK fm to rynszTOK. A banderowcom się nie dziwię że przeklinają i wyzywają Obrońców od szumowin. Wszak to dzieciaki były co im wp@@@dol spuściły. Więc muszą turańskie chachły odreagować sobie.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainskie-wladze-nazywaja-orleta-lwowskie-szumowinami-foto/

UKRAIŃSKIE WŁADZE NAZYWAJĄ ORLĘTA LWOWSKIE „SZUMOWINAMI” [+FOTO]

4 listopada 2018|7 komentarzy|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

4 listopada we Lwowie odbędą się obchody rocznicy proklamowania Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZUNR). Władze obwodu lwowskiego zachęcają do uczestnictwa obraźliwymi dla Orląt Lwowskich ulotkami.

O sprawie napisał w niedzielę prowadzony przez środowisko Polaków ze Lwowa portal Polmedia.pl. W artykule znana polska działaczka Maria Pyż informuje o tym jak promowane są obchody setnej rocznicy proklamowania Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Portal zamieszcza ulotki, z których wynika, że do obchodów wzywa rada obwodu lwowskiego a także działające w tym obwodzie struktury administracji centralnej. Z plakatu wynika, że „Marsz Chwały sił zbrojnych Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej – Armii Halickiej i Ukraińskiej Republiki Ludowej” miał wyruszyć w niedzielę o godzinie 13 spod siedziby rady obwodowej, poprzez plac Halicki i Mickiewicza pod Ratusz. Na zakończeniu marszu zorganizowana ma zostać rekonstrukcja „Lwów – stolica Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej”.

Na ulotkach zamieszczonych przez portal Polmedia.pl opisano przebieg walk oddziałów ukraińskich z polskimi mieszkańcami Lwowa, którzy 1 listopada powstali przeciw proklamowaniu ZUNR ze Lwowem jako jej stolicą. Wśród powstańców bardzo ważną rolę odegrały grupy miejscowej młodzieży szkolnej, która chwyciła za broń by walczyć o przynależność swojego miasta do Polski. W ulotce sygnowanej przez administrację centralną i regionalną obwodu lwowskiego, w ramach opisu walk jakie toczono we Lwowie w dniach 7-8 listopada przeciwko oddziałom ukraińskim, autor ulotki pisze o „polskich legionistach” i „bandach miejskiej szumowiny”, mając najwyraźniej na myśli właśnie lwowskich powstańców.

Czytaj także: Ukraina: Antypolski marsz „Azowa” w Lwowie [+FOTO]

polmedia.pl/kresy.pl

https://kresy.pl/kresopedia/obrona-lwowa-1-22-xi-1918-i-orleta-lwowskie/

…..


Światełko dla Lwowa. Zdj. ilustr. Fot. facebook.com, Fundacja Pomaganie Łączy Ludzi

uvara @uvara:
NAsze władze są w stanie znieść DUUUUUUUŻO więcej… takie „drobnostki” nie zrobią na nich żadnego wrażenia.

jwu @jwu:
@uvara „Nasze” władze zniosą wszystko ,a nawet więcej (hi,hi), pytam ile upokorzeń jeszcze, zniosą zwykli Polacy ?

vader213 @vader213:
żydowscy banderowcy z PIS obudzą się po pierwszym zamachu bombowym jaki będzie bo to jest kwestia czasu jak będzie kilkadziesiąt polskich trupów zabitych przez ukraińców potworów to się obudzą ale to będzie za późno

jwu @jwu:
@vader213 Nie wierz w cuda ? Nawet jak do takiego zamachu dojdzie ,to wiadomo kto będzie sprawcą (oficjalnie). Bo wroga mamy tylko jednego ,a pozostali są przyjaciółmi.

vader213 @vader213:
@jwu czyli ukraińce będą podrzynać gardła a zbrodnie będą szły na konto Rosjan -neobanderowcy z pis są do tego zdolni

zefir @zefir:
Gdy banderowska Ukraina na Polskę pluje, polskość obraża i profanuje, to polskojęzyczne media, w tym tv i prasa nabiera wody w usta, zaś polskojęzycznym skundlonym politykierom ze strachu drżą portki i uginają się kolana. Gdyby to była Rosja a nie banrutująca banderowska Ukraina to wrzawie i oburzeniu nie byłoby końca. Wniosek nasuwa się prosty: Nie mamy w Polsce patriotycznego politycznego ugrupowania, tak od lewa do prawa i odwrotnie. Mamy za to politykierskich karierowiczów, nienasyconych braniem kasy od Rzeczypospolitej, zainteresowanych tylko własnym ego nawet kosztem grabienia i rozdzierania sukna tej Najjaśniejszej. Rozpleniło się w Polsce samo wrogie skurwysyństwo.

jwu @jwu:
@zefir Mamy takie ugrupowanie ,ale jest niszowe i atakowane od lewa do prawa. Za propagowanie nazizmu, hitleryzmu, stalinizmu, lataniu na miotle i ch.j wie jeszcze czego ?

zefir @zefir:
@jwu :Miałem na myśli partyjne ugrupowania polityczne a nie ich wersje stowarzyszeniowe. To partie polityczne zdzierają z Rzeczypospolitej kasę mimo, że w jej obronie niewiele robią, nawet patriotom np z ONR szkodzą.

Yogi @Yogi:
Ten polskojęzyczny rząd jest mistrzem w zawieraniu jednostronnych sojuszy, choć dla nich osobiście może to są sojusznicy, ale nie dla Polaków. Dzięki ustawodawstwu tego rządu prymitywne, szowinistyczne świnie obrażają i drenują Polaków do woli:
Świadczenie pieniężne dla posiadaczy karty paliaka:
4. Wysokość i okres na jaki przysługuje świadczenie:
Świadczenie pieniężne przysługuje (przepis ten wszedł w życie z dniem 01.01.2017) przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy, z czego
1) pierwsze 3 miesiące:
dla wnioskodawcy i jego małżonka 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w roku złożenia wniosku, w 2018 wynosi 1.050,00 zł,
dla każdego małoletniego dziecka po 50% ww. kwoty, w 2018 wynosi 525,00 zł,
2) kolejne miesiące od 4 do 9 po 60% wymienionych kwot, czyli:
dla wnioskodawcy i jego małżonka, w 2018 wynosi 630,00 zł,
dla każdego małoletniego, w 2018 wynosi 315,00 zł.
Dodajmy różne stypendia, dodatki, dopłaty, refundacje i uj wie jeszcze co. Jak się mamy czuć w tej sytuacji? Bo ja mam ochotę komuś za@#$ać.

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-utrudnia-upamietnianie-polakow-na-cmentarzu-lyczakowskim-we-lwowie/

UKRAINA UTRUDNIA UPAMIĘTNIANIE POLAKÓW NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM WE LWOWIE

2 listopada 2018|9 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Strona ukraińska blokowała przewiezienie na Ukrainę zniczy na polskie groby w Mościskach i na Cmentarz Orląt Lwowskich. Ponadto, tegoroczna akcja na „Światełko pamięci dla cmentarza Łyczakowskiego” została skrócona ze względu na oficjalne obchody stulecia antypolskiej Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej.

W tym roku po raz trzeci organizowana była akcja „Światełko dla Lwowa”, w ramach której 1 listopada na polskich grobach m.in. na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie i na cmentarzu w Mościskach zapalane są przywiezione z Polski znicze.

Jak napisał w relacji na Facebooku Wiesław Nowakowski z Fundacji Pomaganie Łączy Ludzi, jeden z organizatorów akcji, jeszcze przed wyjazdem osoby zaangażowane w tę inicjatywę miały przeczucie, że „może coś się wydarzy” i że nie dotrą na miejsce na czas. Dlatego postanowiono wyjechać na Ukrainę wcześniej.

W piątek 28 października po południu samochód ze zniczami został zatrzymany na przejściu granicznym Medyka-Szeginie, po stronie ukraińskiej.

„Po ok. 3,5 godzinie po stronie ukraińskiej zaczęły się problemy, Pani celnik stwierdziła, że umowa wypożyczenia samochodu jest nieważna bo brakuje pieczątek, po naszych protestach kazała nam otworzyć auto i tym razem nie spodobało się to, że jest dużo zniczy. Pomimo naszych wyjaśnień, że jesteśmy PRZEDSTAWICIELAMI FUNDACJI POMAGANIE ŁĄCZY LUDZI celniczka OZNAJMIŁA, że taka ilość ZNICZY nie może być przewieziona PRZEZ granicę i że dostaniemy dokumenty odmowy wjazdu na teren Ukrainy” – relacjonuje Nowakowski na Facebooku (pis. oryg. – red.).

Uczestnicy akcji byli zrezygnowani i chcieli wracać. Dzięki pomocy przyjaciół z Mościsk i z Przemyśla znaleźli noclegi. Znicze zostawili w Przemyślu.

„OTRZYMALIŚMY POTWIERDZENIE, że znicze te zapłoną na grobach żołnierzy Polskich w Mościskach. Nie mogliśmy zawieść tych, którzy WSPARLI NASZĄ AKCJĘ. Pani Prezes fundacji DO KOŃCA walczyła aby, znicze zebrane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej z Bojkowa /DZIELNICA GLIWIC/ dotarły na miejsce przeznaczenia.” – napisał Nowakowski. Dodał, że niestety ich złe przeczucia się sprawdziły.

PRZECZYTAJ: Obrona Lwowa 1-22 XI 1918 i Orlęta Lwowskie

Organizatorzy już 1 listopada dowiedzieli się, że tego dnia do godziny 11:00 Polacy mają zniknąć z cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie, bo w południe zaczynają się „uroczystości z okazji zajęcia Lwowa przez Ukraińców”.

Przeczytaj: Ukraińcy będą hucznie świętować 100-lecie próby odebrania Lwowa Polakom

„Mijają się z prawdą ci którzy uważają, że Polska otrzymuje „policzki” od Ukrainy, to nie są już wymierzane policzki to kopanie po twarzy. Obrażani jesteśmy wszyscy począwszy od prezydenta a skończywszy na zwykłych Polakach” – komentuje oburzony Nowakowski.

Sprawę skomentował na Facebooku ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

„”Sojusznicza” Ukraina znów utrudnia upamiętnienia poległych i pomordowanych Polaków. Tylko barbarzyńcy tak postępują.”

Tuż przed 1 listopada polska dziennikarka ze Lwowa Maria Pyż poinformowała, że w tym roku akcja „Światełko pamięci dla cmentarza Łyczakowskiego” rozpocznie się wcześniej, gdyż tego dnia władze ukraińskie zamierzają świętować tam 100-lecie powstania Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej i do godziny 11:00 wszyscy ludzie biorący udział w akcji mają zniknąć z cmentarza.

„Na mieście rozdają ulotki, mówiące o zajęciu Lwowa w ciągu jednego (!) dnia przez Ukraińców i … z tego powodu jutro przypada 100. lecie ZUNR” – pisała Pyż. „Nie liczą się państwa, nie liczą się umowy międzynarodowe i nie liczy się uznanie granic innych krajów. Nie liczy się zupełnie niczego – historia, fakty, pomniki, pamięć”.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie powstaną aż dwa pomniki upamiętniające próbę zabrania miasta Polakom

Polska dziennikarka przypomniała, że w walce o Lwów zwyciężyli Polacy. „Ale o tym … ciii! Nie mówimy niczego, bo teraz jest to Ukraina, a ZUNR we Lwowie obchodzi 100 lat”.

Przeczytaj: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

„Gdzie były polskie władze 24 grudnia 2015 roku? Gdzie przynajmniej jeden głos sprzeciwiający się aresztowaniu lwów na cmentarzu naszych obrońców? Minęło prawie 3 lata. Być może przebudzenie, po tak długiej śpiączce, było zbyt dotkliwe? Czy ktoś zechciał powiedzieć ludziom prawdę, od kogo tak faktycznie zależy los kamiennych posągów, których nie odważyli się rozbić nawet komuniści? To nie rada miasta Lwowa, ani tym bardziej obwodowa, która może sobie przyjąć 100 takich uchwał, to nawet nie Komitet Ochrony Środowiska Historycznego przy radzie miasta, który wg statutowych założeń miałby opiekować się tym miejscem” – napisała Maria Pyż.

Zaznaczyła, że formalnie pierwszeństwo w kwestii przyszłości lwów z Cmentarza Orląt mają m.in. znani ukraińscy szowiniści i propagatorzy banderyzmu: sekretarz międzyresortowej państwowej komisji ds. uwiecznienia pamięci uczestników ATO, ofiar wojny i represji politycznych Światosław Szeremeta (niedawno mówił, że Polacy powinni przeprosić za Orlęta Lwowskie) oraz szef Ukraińskiego IPN i „kłamca wołyński” Wołodymyr Wjatrowycz. Poza nimi, decyzję może podjąć kijowski urząd ds. architektonicznej kontroli i nadzoru budowlanego.

„Tajemnicą poliszynela jest fakt braku interwencji państwa polskiego w naprawdę ważnych sprawach oraz fakt „a – historycznego podejścia sąsiada”. Także, dopóki na terenie obecnej Ukrainy, Orląt Lwowskich będą nazywać separatystami, i co gorsza – dokładnie tak myśleć, będziemy świętować kolejne rocznice ZUNR już nie tylko we Lwowie” – pisze Maria Pyż.

Przeczytaj: Żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt, bryluje na polskich salonach – Ołeksandr Hanuszczyn [+FOTO]

Zobacz również: Ambasada Ukrainy promuje w Polsce film przedstawiający lwowskich batiarów jako Ukraińców

W ubiegłym tygodniu Lwowska Rada Obwodowa w przyjętym dokumencie zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Ukraińscy deputowani uznali je za „symbol polskiej okupacji Lwowa” i twierdzą, że ustawiono je niezgodnie z prawem. Niedługo potem w sprawie wypowiedział się ukraiński wicepremier Pawło Rozenko, który uważa, że sytuacja wokół posągów lwów to wynik naruszenia obowiązującego na Ukrainie prawa. Sugerował też, że nie będzie ingerował w przypadku ewentualnej decyzji lwowskiego samorządu o usunięciu posągów, podobnie jak Międzyresortowa Komisja ds. Upamiętnień.

Przeczytaj: Prof. Partacz: w kwestii banderyzmu mamy to, czego sami chcieliśmy

Czytaj również: Bakun o sprawie lwowskich lwów: to karygodne, że nasz rząd i dyplomacja nie potrafią tego z Ukrainą załatwić

Facebook.com / polmedia.pl / Kresy.pl

https://wpolityce.pl/swiat/419233-polacy-ze-lwowa-odpowiadaja-na-ukrainska-prowokacje

…..


Wołodymyr Wjatrowycz. Fot. 1tv.com.ua

jwu @jwu:
Buhahahahaaaa. Zaczęła się zabawa w dobrego i złego policjanta.Ciekawe kiedy polskojęzyczne media zaczną się ślinić do banderowców broniących lwów ?

UPAdlina @UPAdlina:
@jwu Dokładnie. Zaraz zacznie się w „naszych” ścierwo-uSSmano-banderowskich ścieko-meNdiach przekonywanie, że ludobójcy nazi-banderowscy to „w porzo” goście. Tfu, k**** jego mać.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/spor-neobanderowcow-o-lwy-na-cmentarzu-orlat/

SPÓR NEOBANDEROWCÓW O LWY NA CMENTARZU ORLĄT

5 listopada 2018|2 komentarze|w kultura, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz skrytykował ukraińską skrajnie nacjonalistyczną partię Korpus Narodowy za stanowisko, w którym lwowskie struktury tej partii opowiedziały się za pozostawieniem rzeźb lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Przy okazji po raz kolejny uciekł się do kłamstw i manipulacji.

Zdaniem Wjatrowycza oświadczenie Korpusu Narodowego jest „haniebne”. We wpisie na portalu społecznościowym, który ukazał się w poniedziałek, szef UIPN zarzucił azowcom (tak określa się osoby związane z organizacjami powstałymi na bazie pułku ukraińskiej Gwardii Narodowej „Azow”, m.in. z Korpusem Narodowym), że wsparli „nie tylko ignorowanie przez Polskę porozumień z Ukrainą, ale także brutalne naruszenie ukraińskiego prawa na terytorium Ukrainy”.

Nazywany „kłamcą wołyńskim” Wjatrowycz nie byłby sobą, gdyby i tym razem nie uciekł się do kłamstw i manipulacji. Przypomniał o „14 aktach wandalizmu na ukraińskich grobach w Polsce” a swój post zilustrował zdjęciem zniszczonego w 2016 roku przez nieznane osoby, prawdopodobnie związane z organizacją Obóz Wielkiej Polski, pomnika UPA na cmentarzu w Werchracie, na którym ktoś w ostatnim czasie zapalił znicze i złożył wieńce w ukraińskich barwach.

„Na fotografii mogiła Ukraińców w Werchracie (Polska). Pomnik w odróżnieniu od lwów na Łyczakowie jest absolutnie legalny, powinien być chroniony przez polskie państwo zgodnie z umową międzynarodową z Ukrainą. Ale do tej pory jest w ruinie”. – napisał Wjatrowycz.

Jak podawał w 2010 roku Kazimierz Krajewski z IPN, pomnik w Werchracie powstał nielegalnie z inicjatywy miejscowego Ukraińca Dymitra Bogusza i był symboliczny, a więc nie związany z miejscem pochówku. Podobnie nie jest prawdą informacja o „14 aktach wandalizmu na ukraińskich grobach”, ponieważ część z tych czynów dotyczyła upamiętnień symbolicznych. Ponadto Wjatrowycz konsekwentnie dokonuje manipulacji określając zniszczone obiekty „ukraińskimi” ukrywając, że wszystkie dotyczyły OUN-UPA.

Przypomnijmy, że w sobotę wieczorem ukraińska skrajnie nacjonalistyczna partia polityczna Korpus Narodowy opowiedziała się za pozostawieniem posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

„Ukraińcy i Polacy powinni dać spokój martwym i pracować nad historycznym pojednaniem i porozumieniem pomiędzy ukraińskim i polskim narodem.”

– napisali azowcy dając do zrozumienia, że ustępstwo to powinno zachęcić Polaków do zjednoczenia się z Ukraińcami w walce z Rosją.

W swoim programie Korpus Narodowy ma postulat utworzenia antyrosyjskiego bloku państw zwanego Międzymorzem, w którym widzi m.in. Polskę. W związku z tym niekiedy azowcy łagodzą swoje stanowisko wobec Polaków. Jednak w marcu br. Korpus Narodowy zorganizował we Lwowie antypolski marsz pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów”. Do współpracy z Polską sceptycznie podchodzi Wjatrowycz, który jest zwolennikiem orientowania się Ukrainy na Niemcy i Francję.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz: lwy na Cmentarzu Orląt to prowokacja, trzeba je usunąć

Kresy.pl

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/azowcy-za-pozostawieniem-lwow-na-cmentarzu-orlat

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wjatrowycz-lwy-na-cmentarzu-orlat-to-prowokacja-trzeba-je-usunac/

1 thought on “805 1 listopad 1918, 1 listopad 2018… i rocznica 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, tymczasem nasi „przyjaciele” neobanderowcy NAZYWAJĄ ORLĘTA LWOWSKIE „SZUMOWINAMI”, UTRUDNIAJĄ UPAMIĘTNIANIE POLAKÓW I KŁÓCĄ SIĘ O LWY NA CMENTARZU ŁYCZAKOWSKIM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.