809 11.11.2018 ĆWIERĆ MILIONA LUDZI NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI


Marsz Niepodległości na Rondzie Dmowskiego. Źr. Twitter/ Witold Tumanowicz

Artas @Artas:
To była rzesza.

Accipiter @Accipiter:
Piękno i siła. Jeszcze Polska nie zginęła…..! Brawa i ukłony dla środowisk narodowych.

Kojoto @Kojoto:
Policja podała informację, że na wspólnym marszu było około 250 000 osób… cóż dzięki transmisjom można się przekonać jak to wyglądało: parada wojskowa 10 minut, za nimi PiSdzielcy 10 minut, a za nimi Marsz Niepodległości – prawie 3 godziny przechodził przez Most Poniatowskiego. Media rządowe i inne media głównego ścieku usiłują zminimalizować sukces tegorocznego Marszu Niepodległości i pierdzielą o „biało-czerwonym marszu Dla Ciebie Polsko” i że Polacy odpowiedzieli na apel prezia Judy. Rzeczywistość była dla PiSuaru o wiele smutniejsza. Spęd urzędników i klubów Gazety Polskiej nie stanowił nawet 10 % całości zgromadzenia.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/cwierc-miliona-ludzi-w-marszu-niepodleglosci-video/

ĆWIERĆ MILIONA LUDZI NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI [+VIDEO]

11 listopada 2018|3 komentarze|w polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Ulicami Warszawy przeszedł marsz zorganizowany w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według szacunków organizatorów i policji wzięło w nim udział 250 tysięcy ludzi.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy stroną rządową a Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości dzisiejszy pochód składał się formalnie z dwóch zgromadzeń – rządowego marszu „Dla Ciebie Polsko” i Marszu Niepodległości organizowanego co roku 11. listopada w Warszawie przez środowiska narodowe.

Marsz rozpoczął się o godzinie 15. na rondzie Romana Dmowskiego od krótkiego przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i odśpiewania hymnu państwowego. W trakcie wykonania hymnu odpalono race.

Jako pierwszy szedł marsz rządowy, prowadzony przez pojazdy wojskowe, kompanię reprezentacyjną Wojska Polskiego, orkiestrę oraz żołnierzy niosących 100 biało-czerwonych flag. Brali w nim udział m.in. prezydent Duda, premier Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Marsz Niepodległości podążał za marszem rządowym w odległości kilkuset metrów z transparentem „Bóg, honor i ojczyzna” na czele.

Uczestnicy Marszu wznosili m.in. hasła „Cześć i chwała bohaterom”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „Lwów, Wilno – pamiętamy”, „Roman Dmowski – wyzwoliciel Polski”, „Nadchodzą! Nadchodzą! Nacjonaliści!”, „Patriotyzm największą siłą narodu polskiego”, „1918-2018 wolnym być!”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Śpiewano również pieśni patriotyczne a także modlono się.

Nad głowami zebranych powiewało morze głównie biało-czerwonych flag. Widoczne były również flagi ONR a także grupka włoskich nacjonalistów z flagami Forza Nuova.

Na twitterowym profilu Młodzieży Wszechpolskiej poinformowano, że w trakcie Marszu doszło do spalenia flagi UE.

Po dotarciu do ronda Waszyngtona marsz rządowy został rozwiązany, natomiast Marsz Niepodległości skierował się w stronę błoń Stadionu Narodowego, gdzie zaplanowano koncert i przemówienia liderów środowisk narodowych.

Policja początkowo szacowała, że w dzisiejszym marszu wzięło udział ponad 200 tysięcy ludzi. Było to największe zgromadzenie w historii ochraniane przez warszawską policję. Organizatorzy Marszu Niepodległości ocenili, że wzięło w nim udział 250 tysięcy osób. Taką samą liczbę uczestników podała później policja.

Jak wynika z informacji podawanych przez policję, organizatorów oraz media, marsz odbył się bez większych incydentów. Nie odnotowano także zdarzeń o charakterze terrorystycznym czy ekstremistycznym. Według Krzysztofa Bosaka przed Mostem Poniatowskiego doszło do niewielkiej próby zablokowania MN przez organizacje lewicowe.

Jak podał portal Do Rzeczy, sympatycy ONR usunęli z kolumny marszowej około 30 członków organizacji „Szturmowcy”, którzy wcześniej zapowiadali, że dołączą do marszu jako tzw. czarny blok.

CZYTAJ TAKŻE: Wielka Orkiestra Świątecznego Marszu Niepodległości

Kresy.pl/ PAP / Interia / RMF FM / Media Narodowe

https://wpolityce.pl/polityka/420709-calkiem-udany-1111-kilka-egzaminow-zostalo-zdanych

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/420615-relacja-frekwencyjny-rekord-na-marszu-z-okazji-11-listopada

https://wpolityce.pl/polityka/420727-mlodziez-wszechpolska-nie-odcinamy-sie-od-spalenia-flagi-ue

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/420738-prezes-mw-przyznaje-sie-do-spalenia-flagi-ue

https://wpolityce.pl/polityka/420725-twardy-orzech-do-zgryzienia-verhofstadta

https://wpolityce.pl/kultura/420722-na-tym-marszu-wygrala-wolnosc-slowa

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/420723-policja-poszukuje-osob-ktore-uzywaly-rac-w-czasie-marszu

https://wpolityce.pl/swiat/420698-prezydent-slowacji-wszystkiego-najlepszego-polski-sasiedzie

https://wpolityce.pl/polityka/420658-ale-wymyslila-absurdalny-wpis-dziennikarki-gw

…..

Marsz Niepodległości / autor: Fratria wPolityce.pl

Syrena@Syrena
To nie zwiekszy poparcia dla RN. Glupi upor ktorego rezultatem jest brak wspolnego marszu wystawia jak najbardzej negatywne swiadectwo. RN pokazal ze nie dorosl do zadnej roli w polityce i dalsze powolywanie sie na Dmowskiego to farsa. Normalni ludzie pojda w marszu panstwowym.

jeszcze coś
Zaczyna być lansowana narracja że to zamieszanie (jakkolwiek się potoczy w finale) zmniejszy popularność, poparcie sondażowe dla RN. Bardzo się te osoby pomylą, bo RN ma teraz wprost niebywałą reklamę

kara
Oczywiście rządowa propaganda będzie do bólu przedstawiała PiS jako zbawcę tej chorej sytuacji. Jednak prawda jest taka, że po prostu PiS przejął na bezczelnego Marsz Niepodległości!

Upór Narodowców?
To jest upór PIS-u i PAD-a. Kto u was robi „zlecenia” ?

dfg
Dlaczego nie Upór Dudy ?.

Radek
Dla czego mój PiSie to robisz? Lewacy i tak Cię nie pokochają a stracisz twarz na prawicy ! Oddajcie nie swój marsz prawowitym organizatorom albo się do nich przyłączcie.

lt
Prezydent nigdy nie był na MN i pewnie więcej nie będzie, a teraz chodzi tylko aby zniszczyć niezależne konkurencyjne środowisko, podobnie jak Leppera.

asenizator
PAD swój marsz powinien zorganizować 12 listopada, a nie zawłaszczać święto od lat pielęgnowane przez polskich patriotów, narodowców i Polaków. Nieładnie PAD postępujesz.

PADaka
Przejmowanie wszystkiego przez państwo w tym oddolny ruch Marszu Niepodległości to czysty faszyzm. Prezydent Polski powinien szanować społeczne inicjatywy a nie zawłaszczać je i niszczyć.

Mrowisko@Mrowisko
PiS to kolejna kunktatorska partia. Karmi nas telenowelami komisji sejmowych, a konsekwencji dla winnych – żadnych! Teraz chcą przejąć MN w stylu komuchów, bo gromadzi młodych, stanowiących dla nich zagrożenie.

https://wpolityce.pl/polityka/420352-narodowcy-mn-sie-odbedzie-zapraszamy-na-niego-prezydenta

Upór narodowców. Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości: Nasz marsz się odbędzie i zapraszamy na niego prezydenta Dudę

opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu

Marsz Niepodległości się odbędzie, zapraszamy na niego prezydenta Andrzeja Dudę – oświadczył w piątek prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. W związku z tym, że – jak powiedział – w niedzielę odbędą się dwa marsze, wciąż liczy na rozmowy w tej „trudnej” sprawie.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w czwartek wieczorem decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie zakazu organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada w centrum stolicy.

Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w  demokratycznym państwie prawa (…) prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją”

— powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie „jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie”.

Dzień wcześniej prezydent Warszawy zakazała Marszu Niepodległości 11 listopada organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości współtworzone przez m.in. Młodzież Wszechpolską, ONR i Ruch Narodowy. Organizatorzy złożyli zażalenie na tę decyzję. W związku z decyzją prezydent stolicy odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono, że zostanie zorganizowany „wspólny biało-czerwony marsz”, który będzie miał charakter uroczystości państwowej, organizowanej przez rząd.

Prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości pytany w TOK FM, czy wybiera się na marsz, który organizuje rząd, odpowiedział:

ja idę na marsz, który organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości, który się nazywa Marsz Niepodległości”.

Dopytywany, czy ten marsz się odbędzie, Bąkiewicz potwierdził i powiedział, że rozpocznie się on w niedzielę o godz. 14 na Rondzie Dmowskiego w Warszawie. W odpowiedzi na to, że w tym czasie już w tym miejscu będą zabezpieczenia marszu organizowanego przez rząd, odpowiedział: „pana prezydenta na pewno zapraszamy na nasz marsz”.

Bąkiewicz był również pytany o szczegóły rozmów, które toczyły się między stowarzyszeniem Marsz Niepodległości i przedstawicielami władz, a które miały doprowadzić do wspólnego marszu 11 listopada. Prezes stowarzyszenia mówił, że po stronie władz w spotkaniach w Senacie brali udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef MSWiA Joachim Brudziński oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Przyznał, że takich spotkań było siedem, ale nie przyniosły porozumienia. Mówił, że problemem było to, że stowarzyszenie nie chciało, aby marsz miał charakter państwowy, a marsz – jak mówił – ma charakter oddolny.

Zapytany, czy nie przyjmuje do wiadomości, że prezydent Andrzej Duda „wypisał” Marsz Niepodległości przynajmniej na ten rok poprzez wspólny marsz, który organizuje rząd, odpowiedział: „nie ma takiego prawa, żeby pan prezydent Duda wypisał jakiś marsz, czy strona rządowa dlatego, że takie prawo nie istnieje”. Powiedział, że zgodnie z prawem obecnie są dwa zgromadzenia zapowiedziane w niedziele jako marsz.

Bąkiewicz przyznał, że obecnie organizatorzy Marszu Niepodległości są w trudnej sytuacji w związku z tym, że mają się w niedzielę odbyć dwa marsze. Dodał, że liczy, na rozmowy w tej sprawie. Pytany, czy nie było rozmów z marszałkiem Karczewskim ws. rozwiązania tej sytuacji, odpowiedział: „w tej chwili nie było z marszałkiem Karczewskim żadnych spotkań”.

Dopytywany, czy chciałby rozmawiać z marszałkiem Karczewskim i z szefem MSWiA ws. marszu, odpowiedział: „nie ma problemu, żebym się z nimi spotkał i porozmawiał na ten temat, jak rozwiązać tę trudną sytuację”.

Nie zostało dużo czasu. Trzeba pamiętać o tym, że pan prezydent, Kancelaria Prezydenta czy premiera jeszcze 3 dni temu mówiła o tym, że w  marszu nie bierze udziału

— powiedział.

Pytany, czy jest w stanie upilnować, aby na Marszu Niepodległości nie było rasistowskich haseł, odpowiedział: „czy pan prezydent jest w stanie upilnować, żeby na marszu prezydenckim nie było kieszonkowców?”. Dodał, że organizatorzy nie życzą sobie na marszu haseł rasistowskich.

W wydanym w czwartek przez stowarzyszenie „Marsz Niepodległości” oświadczeniu jego członkowie ocenili, że prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz nadużyła swojej władzy i zapowiedzieli złożenie w związku z tym zawiadomienia o możliwości popełnienia przez nią przestępstwa. „Marsz Niepodległości jest zgromadzeniem legalnym. Nie możemy odejść od jego społecznej i oddolnej formuły” – napisali. Dodali, że zapraszają wszystkich na Marsz Niepodległości, który rozpocznie się o godzinie 14. na Rondzie Dmowskiego w Warszawie.

Decyzję sądu skomentował też rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk, który powiedział w czwartek PAP, że miastu przysługuje prawo do wniesienia zażalenia, ale najpierw musi się ono zapoznać się ze szczegółowym uzasadnieniem.

Zawsze przyjmujemy decyzje sądu, natomiast oczywiście po przeanalizowaniu uzasadnienia będziemy mogli podjąć decyzję o ewentualnym odwołaniu”

— podkreślił Milczarczyk.

kpc/PAP

https://wpolityce.pl/polityka/420304-cejrowski-wezmie-udzial-w-marszu-niepodleglosci

https://kresy.pl/publicystyka/rzad-nie-zdolal-przejac-marszu-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/bakiewicz-rzad-i-palac-prezydencki-chcieli-znacjonalizowac-marsz-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/media-minister-kolarski-naklonil-prezydenta-do-rezygnacji-z-udzialu-w-marszu-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/tumanowicz-tlumaczenia-ws-odmowy-udzialu-prezydenta-w-marszu-niepodleglosci-to-wybiegi/

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/prezydent-duda-odmowil-udzialu-w-marszu-niepodleglosci/

https://wpolityce.pl/polityka/419096-rasizm-na-mn-brudzinski-albo-idioci-albo-prowokatorzy

https://wpolityce.pl/polityka/419046-jeden-wspolny-marsz-niepodleglosci-to-uluda-grozna-uluda

https://wpolityce.pl/polityka/420001-sasin-jest-szansa-na-dogadanie-sie-ws-wspolnego-marszu

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/prezydent-wroclawia-zakazal-narodowego-marszu-niepodleglosci/

https://wpolityce.pl/polityka/420153-kukiz-deklaruje-pojde-w-tym-marszu-ale-stawia-warunki

https://wpolityce.pl/polityka/420329-beda-dwa-marsze-bosak-i-winnicki-zapraszaja-na-mn

https://wpolityce.pl/polityka/420315-sad-uchylil-absurdalna-decyzje-hgw-ws-zakazu-mn

https://wpolityce.pl/polityka/420162-bosak-krytycznie-to-wyglada-jak-proba-przejecia-marszu

https://kresy.pl/wydarzenia/ruch-narodowy-zada-zakazu-wjazdu-do-polski-dla-neobanderowcow-udajacych-sie-na-marsz-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/neobanderowcy-zapowiedzieli-udzial-w-marszu-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/marsz-niepodleglosci-czarny-blok-jest-niemile-widzialny-na-marszu-11-listopada/

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/gronkiewicz-walt-zapowiada-mozliwe-rozwiazanie-marszu-niepodleglosci/

…..

autor: Fratria wPolityce.pl

DarekPolak@DarekPolakwczoraj
100-lecia odzyskania niepodległości nie obchodzi się po złodziejsku. Narodowcy stworzyli i odważnie rozwijali Marsz Niepodległości, kiedy wiązało się to z realnym prześladowaniem. PiS, moim zdaniem, zrobił wstrętną ustawkę z gronkowcem, żeby zawłaszczyć Marsz. A po tym złodziejskim akcie zaprasza -wszystkich-. Czyli zarówno okradzionych, jak i tą całą hołotę, dla której Polska nic nie znaczy i która nie powinna być dopuszczona do Marszu, bo wtedy stanie się on własną parodią. Wstrętne to.

donek
To Adrian z pisowcami od początku wstydzą się marszu z Polakami w różnorodności ich poglądów i przynależności organizacyjnej. Trzęsą porami przed opinią „żydowskich przyjaciół” racją stanu w Polin.

Roztropek
Ksenofobiczne i pełne nienawiści hasło to – BÓG HONOR OJCZYZNA!

Drakoniusz@Drakoniusz
Wszystko wskazuje na to, że ten marsz prezydencko-rządowy będzie takim samym nudnym niewypałem jak marsz zorganizowany kiedyś przez „Bula”. Przemaszerują członkowie partii politycznych, urzędnicy z rodzinami…

Polska Narodowa
Nawet Komorowski nie był taki bezczelny ! Zrobił swój marsz, oddzielnie, z czekoladowym Orłem. Ale NIE KRADŁ naszego ! Jesteście gorsi od PO ! Oddajcie nam NASZ MARSZ ZŁODZIEJE !!!

Marek
godz. 21:40 Robert Winnicki w TV Trwam o kłamstwach Dudy i jego marszu gwiaździstym. Duda już wyborów nie wygra. Zabraknie głosów prawej strony.

Pat
A czy można będzie podnieść transparent z napisem: „Prezydenckie weta zdradą obozu reform i zagrożeniem wolności”??

templariusz
PAD się pogrąża coraz bardziej. To już 4 wielka wpadka, gdy się nie wycofa wraz z kapciowym Błaszczakiem. PIS odchodzi od prawdziwych patriotów i lawiruje, ale to znów zdołuje w wyborach.

Problem właśnie w tym
braku wyobraźni Mogli stanąć na czele narodu jaki by on nie był i rozpocząć proces jednoczenia a stanęli naprzeciw do konfrontacji i wiadomo, że stracą. To droga do przegranych wyborów. Niestety. Żal.

Roztropek
P. Duda chce z Marszu Niepodległości zrobić pochód pierwszomajowy jak za komuny. Brak tylko trybuny, gdzie będą siedzieć czcigodni przedstawiciele władzy i przyjmować pokłony pokornego ludu.

https://wpolityce.pl/polityka/420321-prezydent-duda-nie-pojde-pod-haslami-nienawisci

Prezydent Duda stawia sprawę jasno: Nie wyobrażam sobie, by iść w marszu pod hasłami nienawiści czy ksenofobii

opublikowano: 8 listopada · aktualizacja: 8 listopada

Zamierzam pójść w marszu państwowym 11 listopada – oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że na marsz zaproszeni są wszyscy; apelował, by odbył się on poza podziałami politycznymi i ideologicznymi i wyraził nadzieję, że siły porządkowe zabezpieczą go w sposób perfekcyjny.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Duda apeluje o jedność 11 listopada: „Jestem przekonany, że pod biało-czerwonymi flagami, jest miejsce dla każdego”. WIDEO

Prezydent, który w czwartek był gościem Radia Maryja i Telewizji Trwam, był pytany m.in., czy zamierza wziąć udział w marszu narodowym 11 listopada.

Zamierzam pójść dlatego, że to będzie marsz, który jest uroczystością państwową. On się stał uroczystością państwową, ta decyzja została podjęta przede wszystkim przez pana premiera Mateusza Morawieckiego (…). Jest generalna zasada w tym roku, że jako prezydent Rzeczypospolitej jestem ogólnym honorowym patronem wszystkich uroczystości państwowych związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Jeżeli tak, to jestem także patronem tego marszu, w  związku z powyższym oczywiście, że wezmę w tym marszu udział

—powiedział prezydent.

Jak mówił, wierzy w to, „że siły porządkowe zabezpieczą go w sposób perfekcyjny, jeżeli dojdzie do jakichkolwiek incydentów, czy prób zakłócenia spokoju, bo oczywiście teoretycznie nie można wykluczyć, że takie mogą się zdarzyć”.

Choć mam nadzieję, że nikt nie będzie chciał w taki sposób psuć nam święta odzyskania niepodległości

—zaznaczył Duda.

Bądźmy tego dnia rzeczywiście uśmiechnięci, pokażmy serdeczność. Spróbujmy, bo jestem przekonany, że  potrafimy to zrobić. Na to liczę, że taki właśnie będzie ten 11 listopada w tym roku – wielkie, wspaniałe, absolutnie wspólne święto

—apelował prezydent przekonując, że pod biało-czerwonym sztandarem „jest miejsce dla każdego”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent zaprasza na „Biało-Czerwony Marsz 100-lecia Odzyskania Niepodległości”: Pokażmy, że Polska jest jedna, radosna i wspólna!

Duda akcentował jednocześnie, że 11 listopada „jedynymi barwami, które powinny nas spajać, powinny być barwy biało-czerwone”; wzywał, żeby nie mieszać do obchodów „niczego innego, a zwłaszcza czegoś, co mogłoby oburzyć kogoś, co mogłoby kogoś zranić, słów, które są źle odbierane”.

Powstrzymajcie się proszę państwa od tego, nawet jeśli ktoś ma taki ostry temperament

—mówił prezydent.

Duda powiedział też, że jego intencją było, aby 11 listopada ulicami Warszawy przeszedł jeden wspólny „marsz gwiaździsty”, gdzie łączyłoby się kilka marszy, w tym Marsz Niepodległości.

Prezydent, czyli ja zgłasza swój marsz, pan premier zgłasza swój marsz z kancelarii premiera, panowie marszałkowie Sejmu i Senatu zgłaszają swój marsz spod kancelarii Sejmu i Senatu. Idziemy razem, spotykamy się np. na Rondzie de Gaulle’a, w taki +gwiaździsty+ sposób z marszem organizowanym przez stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Tam tworzymy jeden wielki biało-czerwony marsz w stulecie odzyskania niepodległości i kawałek maszerujemy razem jako ten właśnie symboliczny przemarsz pod biało-czerwonymi sztandarami, bez jakichkolwiek podziałów, bez jakichkolwiek barw partyjnych

—wyjaśnił prezydent.

Według niego na taką koncepcję nie zgodzili się jednak organizatorzy Marszu Niepodległości, proponując w zamian, by to prezydent wziął udział w ich zgromadzeniu.

To jest po prostu niemożliwe, bo to jest stawianie sprawy, w której w efekcie urząd prezydenta i wszyscy ci oficjalni uczestnicy marszu niepodległości: pan premier, ministrowie musieliby wziąć odpowiedzialność za  wydarzenia, nad którymi nie mają bezpośredniej kontroli, a do tego nikt nie dopuści

—mówił Duda.

Zwrócił uwagę, że media donosiły o tym, że w Marszu Niepodległości mieli wziąć udział przedstawiciele sił skrajnie prawicowych, czy wręcz faszyzujących z innych krajów.

Jak dodał prezydent, jeżeli coś takiego miałoby faktycznie nastąpić, to byłaby sytuacja, z którą on, jako głowa państwa, ale przede wszystkim jako człowiek się nie zgadza.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której ja  spokojnie idę pod banerami, które wyrażają nienawiść, które kogoś postponują, które są  ksenofobiczne, czy w jakiś inny sposób naruszają czyjeś prawa i nie ma żadnej interwencji, nikt nie próbuje odebrać takiego transparentu

—podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent był też w Radiu Maryja pytany o decyzję prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz dot. zakazu organizacji Marszu Niepodległości, organizowanego przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, współtworzonego przez m.in. Ruch Narodowy i Obóz Narodowo-Radykalny.

Andrzej Duda ocenił, że po decyzji prezydent Warszawy „zrobił się straszny bałagan” oraz że „natychmiast była odpowiedź środowisk narodowych, że oni i tak pójdą”. Mówił, że gdyby decyzja Gronkiewicz-Waltz była utrzymana, mielibyśmy do czynienia z nielegalnym wydarzeniem.

I co się dzieje? I jedynym, co może zrobić polskie państwo, to wysłać siły porządkowe, by zapobiec temu marszowi. Czyli mamy gwarantowane zamieszki i to jest oczywiste, że do nich by doszło, trzeba by było uniemożliwić przemarsz

—przekonywał prezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ NEWS. Potwierdzamy: Biało-czerwony Marsz przejdzie tą samą trasą, co Marsz Niepodległości. Ma się rozpocząć o godz. 15

Więc absolutnie nie braliśmy pod uwagę z panem premierem takiej sytuacji i powiedzieliśmy: trudno, w takim razie bierzemy to ryzyko na siebie, tą odpowiedzialność bierzemy na siebie, czyli na władze państwowe. (…) Ponieważ pan premier razem z ministrami, razem z szefem MSWiA dysponuje siłami policyjnymi, z ministrem obrony, gdzie również jako zwierzchnik sił zbrojnych współdziałam, dysponuję wojskiem, żandarmerią, więc wojskowymi siłami porządkowymi, uznaliśmy, że bierzemy to jako wydarzenie o  charakterze państwowym, (…) tworzymy pełne zabezpieczenie, także zgodnie z przepisami ustawy o ochronie najważniejszych osób w państwie

—tłumaczył Duda.

Dodał, że wierzy w to, iż „to bezpieczeństwo uda się zapewnić – nie tylko uczestnikom tego marszu, będącym osobami pełniącymi funkcje publiczne, ale przede wszystkim jego zwykłym uczestnikom”.

Prezydent zaznaczył, że wie od szefów MSWiA Joachima Brudzińskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka, że w środę ze środowiskiem Marszu Niepodległości zostały podjęte rozmowy „dotyczące jednak tego, żeby wspólnie i spokojnie przejść”.

Liczę na to, że ta sprawa pomyślnie się rozwiąże. Liczę też na to, że te środowiska będą na tyle odpowiedzialne, żeby nie psuć Polakom tej wspaniałej uroczystości, jaką jest święto 11 listopada, i pójść spokojnie, we wspólnym radosnym marszu, w którym każdy będzie miał prawo iść, pod biało-czerwonym sztandarem – wspólnie i, mam nadzieję, z uśmiechem

—dodał.

Pytany o szanse na pojednanie Polaków ponad podziałami w dniu Święta Niepodległości i miejsce w ramach państwowych obchodów dla przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej czy przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, Duda zapewnił, że na marsz zaproszeni są wszyscy.

Ja apeluję, żeby to był marsz absolutnie poza jakimikolwiek podziałami politycznymi i ideologicznymi; idźmy razem

—podkreślił prezydent, apelując, by tego dnia „nie dzielić się na żadne barwy partyjne”.

Duda zadeklarował jednocześnie, że jest „gotów podać rękę w tym marszu każdemu, kto przyjdzie z biało-czerwoną flagą i będzie chciał się razem z nami radować z odzyskania niepodległości”.

Podkreślił, że cieszy się z zapowiedzi uczestnictwa w marszu Pawła Kukiza.

Mam nadzieję, że inni politycy też przyjdą, żeby być razem

—dodał prezydent.

Duda był też pytany o plany związane z przyznaniem w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Orderów Orła Białego. W odpowiedzi prezydent poinformował, że odznaczenia te otrzyma pośmiertnie 25 „wielkich zasłużonych ludzi Rzeczypospolitej”.

Czasem aż dziw bierze, że do tej pory te osoby nie otrzymały (odznaczeń – PAP), chociaż są to postaci powszechnie znane z kart naszej historii. Choćby Ignacy Daszyński – nie miał do tej pory Orderu Orła Białego, Władysław Reymont – też nie miał do tej pory Orderu Orła Białego, Maria Skłodowska-Curie – też nie miała Orderu Orła Białego, proszę sobie wyobrazić, czy Maciej Rataj

—mówił Duda.

Jak dodał, wśród osób, które zostaną odznaczone jest także „wielka postać polskiego Kościoła” – abp Antoni Baraniak.

Mam nadzieję, że poprzez tę postać zasługi Kościoła dla odzyskania niepodległości, dla rozwoju niepodległego polskiego państwa, dla także wyjścia naszego już na pełną dzisiejszą wolność, niepodległość, suwerenność z ciemności komunizmu, że to będzie pewne dziękczynienie ze strony państwa

—podkreślił prezydent.

Na zakończenie wywiadu Duda złożył Polakom życzenia z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.

Jako prezydent życzę, żeby nasza ojczyzna rozwijała się jak najlepiej, żeby były odpowiedzialne władze, które dobrze będą prowadziły polskie sprawy, polskie interesy, które będą dbały o polskie społeczeństwo; żeby Polacy stawali się społeczeństwem coraz zamożniejszym, żyjącym w coraz lepszych warunkach, aby w związku z tym w jak największym stopniu likwidować ubóstwo

—powiedział prezydent.

(Życzę), żebyśmy byli państwem bezpiecznym, żeby nikt w Polsce nie musiał się obawiać o to, że zostanie napadnięty, że ktoś go obrabuje na ulicy czy zrobi mu jakąś krzywdę. Żeby Polscy nie musieli się obawiać, że zostaniemy napadnięci z zewnątrz przez jakiegoś przeciwnika, który będzie chciał znowu likwidacji państwa polskiego – tak jak się kiedyś stało

—mówił. Jak zaznaczył prezydent, żeby to się spełniło, „musimy na to wszystko razem pracować”.

Duda życzył też Polakom m.in., żeby nie musieli martwić się o to, w jaki sposób związać koniec z końcem „od pierwszego do pierwszego”, a także – na najbliższe dni – „pięknych, wspaniałych, radosnych obchodów święta stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości”

kk/PAP

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/418797-prezydent-nie-wezmie-udzialu-w-marszu-niepodleglosci

https://wpolityce.pl/polityka/418881-dlaczego-duda-nie-bedzie-na-mn-spychalski-zdradza-powody

https://wpolityce.pl/polityka/420308-glowa-panstwa-o-negocjacjach-z-narodowcami

https://kresy.pl/wydarzenia/mlodziez-wszechpolska-policja-i-abw-dokonuja-przeszukan-w-domach-naszych-dzialaczy/

https://kresy.pl/wydarzenia/policja-zatrzymuje-czlonkow-czarnego-bloku-przed-marszem-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/neobanderowcy-odwoluja-udzial-w-marszu-niepodleglosciowy/

https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-przeciwko-transparentom-partii-obecnych-i-ruchow-historycznych-na-marszu-11-11/

https://kresy.pl/wydarzenia/jest-porozumienie-ws-marszu-11-11-bedzie-jeden-marsz-wspolnotowy-z-wladzami-panstwa-na-czele/

https://kresy.pl/wydarzenia/wszechpolacy-sluzby-szantazuja-i-strasza-organizatorow-wyjazdow-na-marsz-niepodleglosci-policja-zaprzecza/

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pilne-sad-uchylil-zakaz-marszu-niepodleglosci/

https://kresy.pl/wydarzenia/gawor-niezaleznie-od-wyroku-sadu-marsz-niepodleglosci-i-tak-nie-moze-sie-odbyc/

https://kresy.pl/wydarzenia/media-decyzja-ws-przejecia-marszu-niepodleglosci-zapadla-na-samej-gorze/

https://kresy.pl/wydarzenia/zofia-romaszewska-zakazanie-marszu-niepodleglosci-bylo-sluszne-nie-mozna-maszerowac-pod-swastykami/

https://wpolityce.pl/polityka/420345-romaszewska-mam-nadzieje-ze-jednak-narodowcy-sa-polakami

14 thoughts on “809 11.11.2018 ĆWIERĆ MILIONA LUDZI NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI

 1. Asdfgh
  Jonny Daniels to ten przyjaciel PiSu? 😉

  precz
  Jonny Daniels, który mówi, że „zna wielu ludzi, którzy opuścili Warszawę przed marszem”. Ze strachu. …erdolone zydzisko. Precz z nim z Polski.

  precz
  Sierzant Daniels dal glos. Jego Izrael oglosil sie panstwem tylko dla zydow i to jest faszyzm w czystej postaci. Wygnac tego prowokatora raz na zawsze z Polski.

  Albert
  Coś czuję, że Jonny Daniels wezwie polski rząd na dywanik 🙂

  Guy Fawkes
  Jak ten Daniels się tak boi, to niech jedzie do Izraela. Przecież nikt go tu nie trzyma.

  zly
  Daniels chcialby zdelegalizowac ONR, co te indywidum ma do gadania w Polsce, predzej niech delegalizuje sobie cos w Izraelu !

  polek
  Daniels powinien dostać kopa w żydowską ,,nać,, z biletem do Izraela z zakazem powrotnego wjazdu do Polski. Dosyć już szkalowania i opluwania Polaków!!!!

  ZOYA
  Jonny Daniels nie jest obywatelem Polski więc ktoś przedłuża jego wizę w nieskończoność !!! Kto i dlaczego ??? Pluje na na nas więc niech wyjeżdża natychmiast !!!

  Kuku
  KARNOSKIE promowały tutaj tego żydowskiego kreta,co to polskich patriotów z MW i ONR chce delegalizować. WIDAĆ co byście chcieli w PL:miętki,na wszystko się zgadzający i wszystkim się kłaniający PIS

  Zo9
  Panie Karnowski tak Pan chwalił i bronił niejakiego Danielsa a ten żyd pluje na Polskę i Polaków. Niech spada do Izraela. A Panu nie wstyd Panie Karnowski?

  belzebub
  tak żydofile PiSowskie i karnowskie – tak właśnie wasze pany żydy danielse i inne qrewy widzą Polskę. Z mord cieknie wam żydowska ślina a wy nadal wzywacie do robienia Iaski danielsowi…

  Łże media
  Służta dalej żydom – na pewno się odwdzięczą – to widać!

  https://wpolityce.pl/polityka/420752-zagraniczne-media-o-marszu-pis-ramie-w-ramie-z-faszystami

  Zagraniczne media o Biało-Czerwonym Marszu: PiS ramię w ramię z faszystami. „Polski nacjonalizm jest zaściankowy, małostkowy i agresywny”

  opublikowano: za 6 minut · aktualizacja: za 6 minut


  autor: PAP/wPolityce wPolityce.pl

  Zagraniczne media szeroko komentują wczorajszy marsz z okazji 100-lecia Niepodległości w Warszawie. Jak można się spodziewać, według większości europejskich i amerykańskich mediów, polskie władze maszerowały wczoraj wspólnie z nacjonalistami i faszystami, nie tylko z Polski.

  Jak podkreśla amerykański dziennik „Wall Street Journal” skrajnie prawicowe ruchy z całej Europy „dołączyły wczoraj do marszu, zorganizowanego by świętować 100 lecie Niepodległości Polski”.

  Marszu, który stał się corocznym miejscem spotkania dla politycznego marginesu Europy

  —zaznacza „WSJ”. Zdaniem gazety, „w obliczu marszu, który stał się zbyt duży, by go zakazać – ponad 200 000 osób wzięło w nim udział – i zbyt znaczący politycznie, aby go zwyczajnie zignorować, prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki stanęli na jego czele”.

  W zamian za swoje zaangażowanie poprosili organizatorów o powstrzymanie się od nawoływania do nienawiści i przemocy. Było to milczące przyznanie, że katolicki i konserwatywny polski rząd nie jest w stanie pozbyć się ekstremistów. Żaden europejski przywódca nie uczestniczył w uroczystościach z okazji 100. rocznicy niepodległości Polski. Ambasada USA nawet zachęcała Amerykanów do ich unikania

  —twierdzi „WSJ” dalej. W artykule cytowany jest Jonny Daniels, który mówi, że „zna wielu ludzi, którzy opuścili Warszawę przed marszem”. Ze strachu.

  Ludzie się boją i to nie jest miejsce w którym powinna być Polska w dzień 100-lecia swojej niepodległości

  —podkreśla Daniels. Jak dodaje otrzymuje pogróżki odkąd „zaczął nawoływać do delegalizacji Młodzieży Wszechpolskiej i ONR”. Według „WSJ” niedzielny marsz pokazuje, że marginalne grupy „przywłaszczyły sobie patriotyzm w niektórych krajach Europy Środkowej i Wschodniej”.

  Brytyjski „The Guardian” jest jeszcze bardziej surowy w swojej ocenie marszu.

  Nacjonaliści, którzy odpalają race i noszą flagi ekstremistycznych grup, idą tuż za prezydentem. W dniu Święta Niepodległości polscy przywódcy maszerowali ze skrajną prawicą

  —twierdza i dodaje, że „pierwszy raz zdarzyło się, aby prezydent i premier poprowadzili marsz, w którym uczestniczą organizacje nacjonalistyczne”. Wspomniano o udziale w Marszu Niepodległości włoskiej organizacji „Forza Nuova” i o tym, że Roberto Fiore, który stoi na jej czele, sam określił się mianem faszysty.

  Agencja „Reuters” zaś zacytowała prezydenta Andrzeja Dudę, który przed manifestacją 11 listopada mówił o tym, iż dla każdego jest miejsce pod polską flagą.

  Kilkaset metrów za kolumną członków rządu, uczestnicy marszu trzymali transparenty z napisem „Bóg, honor, ojczyzna”. Niektórzy skandowali: „Duma, duma, narodowa duma” oraz: „wczoraj Moskwa – dziś Bruksela – pozbawiają nas suwerenności”

  —czytamy w korespondencji, której użyto w najważniejszych amerykańskich dziennikach. Agencja „Bloomberg” tymczasem porównuje marsz w Warszawie z uroczystościami z okazji 100-lecia zakończenia I wojny światowej w Paryżu. Zdaniem agencji paryskie święto było „pokazem jedności Francji i Niemiec”, podczas gdy w Warszawie „polscy przywódcy maszerowali wspólnie z ekstremistami”.

  Policja szacuje, że w niedzielę w polskiej stolicy zebrało się ponad 200 000 osób, aby uczcić stulecie Niepodległości. Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej i najpotężniejszy polityk Polski, powiedział, że impreza była „wielkim sukcesem”. Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron ostro potępił wzrost nacjonalizmu, który grozi jego zdaniem podkopaniem Unii Europejskiej

  —zaznacza „Bloobmerg”. Według agencji polskie uroczystości pokazują „jak bardzo Polska jest oderwana od geopolityki”.

  Polska śpiewała nie tylko na innej nucie niż reszta przywódców UE, ale śpiewała zupełnie inną piosenkę

  —podkreśla agencja. W swoim internetowym wydaniu „BBC” przekonuje, że Marsz w Polsce na 100-lecie odzyskania niepodległości został zepsuty decyzją, żeby pozwolić wziąć w nim udział grupom skrajnej prawicy.

  Partie opozycyjne zbojkotowały to wydarzenie

  —czytamy. „BBC” odnotowało, że w Marszu Niepodległości wzięło udział ponad 200 tys. osób, ale oprócz biało-czerwonych flag, na ulicach Warszawy widać było „nacjonalistyczne symbole”. Niemiecki „Sueddeutsche Zeitung” skupił się na podziałach, obecnych w Polsce.**

  Prezydent Andrzej Duda przemawiał na tle członków rządu PiS, który organizował Marsz Niepodległości w Warszawie. Część opozycji spotkała się na marszu antyfaszystowskim. Rząd wcześniej zapowiadał, że z Marszu Niepodległości w świat pójdą wyłącznie ładne zdjęcia Polaków patriotów z neutralnymi biało-czerwonymi flagami. Rzeczywistość wyglądała jednak inaczej

  —napisał warszawski korespondent dziennika, Florian Hassel. Jego zdaniem „partia rządząca pielęgnuje katolicko-monoteistyczny wizerunek kraju, ale przeciwko temu rośnie odczuwalny sprzeciw”.

  PiS-owi chodzi jej o odgraniczenie się i o wykluczenie. Znamienne jest to, że podczas marszu niepodległości rząd „połączył się z ugrupowaniami znajdującymi się na skrajnie prawicowym marginesie

  —zauważa dziennikarz „SZ”.

  Z pewnością, dla dziesiątek tysięcy Polaków marsz jest wyrazem patriotyzmu i bardzo długo zwalczanej tradycji. Jednak państwo, które obchodzi stulecie niepodległości, stawia sobie zwykle pytanie, co ma być alej. „Bóg, Honor, Ojczyzna”, pierwotne motto marszu nie odnosi się do współczesności, nie mówiąc już o przyszłości. Pasuje natomiast doskonale do autorytarnego stylu, do wiodącej idei szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, faktycznego władcy Polski

  —czytamy w „SZ”. Komentator „Die Welt” natomiast zwraca uwagę na rusyfikację i germanizację wdrażaną przez zaborców i tłumaczy tym „nieładne strony” polskiego nacjonalizmu – jego „zaściankowość, małostkowość i agresywność”.

  Jego zdaniem właśnie Rosja i Prusy-Niemcy ponoszą odpowiedzialność za to, że polska świadomość narodowa nie rozwinęła się w kierunku inkluzywnym i przyjaznym.

  Monokulturowe ograniczenie, które praktykuje obecnie polski rząd, jest przede wszystkim produktem zachodniej ignorancji wobec narodu, który już dawno temu mógł był rozkwitnąć, gdyby dołączył do Zachodu

  —pisze Schmid. Według niego „Polska dokonała po 1989 roku olbrzymiego skoku modernizacyjnego, a pomimo tego pozostaje krajem trudnym”. Izraelski „The Jerusalem Post” na swojej stronie internetowej przypomina o wystąpieniu Andrzeja Dudy z niedzieli.

  Dodaje, że kilkaset metrów za rządowym marszem część transparentów głosiła „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Przypomniano, że rok temu obecne na Marszu Niepodległości były „faszystowskie hasła”: „Europa będzie biała, albo nie będzie jej wcale” oraz „Czysta krew, biała siła”. „

  Gazeta zaznacza, że PiS odrzuca rasizm i antysemityzm, ale politycy tej partii uczestniczyli w marszu z prawicowymi nacjonalistami. Przywołano wpisy na Twitterze Marcina Kierwińskiego z PO, którego określono „centrowym posłem”.

  Pamiętacie haniebne hasła z zeszłorocznego marszu 11 listopada? Minął rok a ich autorzy zamiast z prokuratorem spotkają się na jednym marszu z prezydentem i premierem

  —pisał polityk.

  JWW/welt.de/jerusalempost.com/sueddeutsche.de/wsj.com/dw.com/bloomberg.com

  do roboty
  Masowe pozwy i wezwanie ambasadorów na dywanik , oficjalne noty MSZ , ścigać oszczerców !!!

  M..
  Według zagranicznych mediów Polska nie ma prawa samostanowić o sobie. Najlepiej gdybyśmy nie mieli prawa głosu.

  wiem
  Nie może być. Media Amerykańskie, Brytyjskie, Izraelskie? Przecież to nasi najwięksi strategiczni sojusznicy

  Michaś
  BBC, the guardian to kłamcy i oszuści. Swinie sami opuścili ue, a swojemu narodowi sprzedają wyssane z palca informacie zwane fake news

  I.Ch.@I.Ch.
  Krewni i przyjaciele królika Michnika.

  Polubienie

 2. K.Bosak ucina kłamliwą narrację o Marszu Niepodległości

  Media Narodowe
  Streamed live 73 minutes ago
  https://marszniepodleglosci.pl/wplaty/

  Nie byłoby Marszu Niepodległości gdyby nie setki ludzi, którzy wspierają nas finansowo. Wielu maszerujących nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie koszty finansowe wszyscy ponosimy.

  Organizując tak wielkie zgromadzenie publiczne, zobligowani jesteśmy nie tylko przez prawo, ale również przez Uczestników do jak najlepszej organizacji marszu pod względem: bezpieczeństwa, promocji, oprawy, zarządzania informacyjnego, nagłośnienia czy tak podstawowych spraw jak zabezpieczenia potrzeb sanitarnych i zapewnienie czystości na terenie Stadionu Narodowego.

  To wszystko wymaga ogromnych nakładów. Dlatego już teraz pragniemy wszystkim dobrodziejom podziękować, za wsparcie i zaufanie.

  Wesprzyj nas: https://marszniepodleglosci.pl/wplaty/

  Polubienie

 3. jazmig @jazmig:
  Gliński mówi o tegorocznych doświadczeniach w organizowaniu marszu, ale oni niczego nie zorganizowali, tylko przyszli na gotowe, przygotowane przez środowiska patriotyczne.

  Willgraf @Willgraf:
  Warra od Marszu Glinski ty Polinowcu Syjonisto!


  Przestawiciele PiS na marszu 11 listopada. Fot. twitter.com, StKarczewski

  GLIŃSKI: TO PAŃSTWO POWINNO ORGANIZOWAĆ MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI. NARODOWCY ODPOWIADAJĄ

  13 listopada 2018|2 komentarze|w polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Wicepremier Piotr Gliński uważa, że państwo polskie powinno wziąć na siebie organizację Marszu Niepodległości w przyszłości, wykorzystując „doświadczenia z tego roku”. Przedstawiciele Ruchu Narodowego zapowiadają, że nie będzie na to zgody przyznając, że czeka ich „ostra rywalizacja” z rządem. „Poprzednia władza walczyła z Marszem Niepodległości, obecna chciałaby zawłaszczyć jego sukces”.

  W niedzielę wicepremier Piotr Gliński biorący udział w marszu wspólnotowym 11 listopada, jeszcze w jego trakcie udzielił krótkiego wywiadu portalowi wPolityce.pl. Zapytany o to, czy to początek nowej tradycji i czy państwo polskie będzie głównym organizatorem Marszu Niepodległości odpowiedział, że nie wie, ale wyraźnie zasugerował, że taka możliwość istnieje. Jednocześnie całkowicie pominął fakt, że jego inicjatorami były środowiska narodowe.

  ZOBACZ: Ćwierć miliona ludzi na Marszu Niepodległości [+VIDEO]

  – Trudno mi jest dzisiaj powiedzieć jak to się wszystko potoczy. Marsz Niepodległości jest inicjatywą oddolną, obywatelską. To właśnie środowiska zwykłych obywateli wyszły z tą ideą i ona dzisiaj urosła do dużych rozmiarów. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie szanowali ruchów obywatelskich. Na to nie mogę się zgodzić – powiedział Glińskie. Jednocześnie zaznaczył jednak:

  – Ale z drugiej strony, 11 listopada jest szczególnym dniem dla nas wszystkich, to święto państwowe. Poważne państwo powinno brać na siebie odpowiedzialność za godne uczczenie Niepodległości i powinno samo ten marsz organizować. Dobrze by było gdyby tak było. Mamy doświadczenia z tego roku i mam nadzieję, że posłużą nam na przyszłość.

  Później Gliński powtórzył swoje słowa, już w bardziej zdecydowanym tonie, na antenie Polsat News:

  – Od początku byłem zwolennikiem tego, żeby to był marsz o charakterze państwowym. (…) Moim zdaniem Marsz powinien być marszem państwowym na stałe. Powinno być to konsultowane z obywatelami, którzy to organizowali cyklicznie.

  Do wypowiedzi wicepremiera szybko, tego samego dnia odniósł się wiceszef Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak. Przyznał w rozmowie z portalem Onet.pl, że kompromis ze stroną rządową ws. tegorocznego Marszu Niepodległości został zawarty pod pewnym przymusem.

  – Teraz, gdy obserwuję linię propagandową mediów publicznych, które w dużym stopniu ignorują Marsz Niepodległości organizowany przez nas, jestem mocno zaniepokojony – powiedział Bosak. Dodał, ze słowa wicepremiera Glińskiego nie napawają go optymizmem. Jego zdaniem, swego rodzaju walka o Marsz Niepodległości między stroną społeczną a rządem dopiero się rozpoczęła. – Czeka nas ostra rywalizacja – powiedział Bosak.

  W swoich relacjach z tegorocznego marszu szereg mediów, w tym także publicznych i prorządowych, umniejszały lub wręcz pomijały zaangażowanie środowisk narodowych ws. marszu wyraźnie sugerując, że to zasadniczo marsz państwowy organizowany przez rząd pod patronatem prezydenta.

  Podobny ton miały wypowiedzi przedstawicieli rządu. Szef MSWiA Joachim Brudziński napisał na Twitterze, że biorący udział w marszu „Polacy odpowiedzieli na apel prezydenta i premiera”.

  Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk serdecznie dziękował przedstawicielom MON, MSW i klubom Gazety Polskiej wyraźnie sugerując, że to oni odpowiadają za sukces marszu i jego organizację.

  W poniedziałek do sprawy odniósł się poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego. Zapowiedział, że nie będzie zgody na organizowanie kolejnych marszy przez władze. Podkreślił, że rządowi negocjatorzy „piętnaście razy” otrzymali jasny komunikat, że „marsz wspólnotowy” to propozycja jednorazowa, wynikająca z tegorocznej 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  – Chcemy wierzyć w zapewnienia przedstawicieli rządu, że przyłączyli się do organizacji Marszu Niepodległości tylko ten jeden raz. Ufam im, bo inaczej musiałbym wziąć ich za oszustów – powiedział Winnicki w rozmowie z Onet.pl. Przyznał, że dostrzega, iż „władza ma wielki apetyt na nasz Marsz”.

  – (…) dążenie do upaństwowienia wszystkiego, to albo socjalizm, albo faszyzm. Chciałbym, żeby rząd nie szedł tą drogą – mówił lider Ruchu Narodowego. Zapowiedział, że jakakolwiek propozycja rządu w tej sprawie zostanie odrzucona. – Jeśli rząd zechce przejąć Marsz Niepodległości, to go zniszczy – zaznaczył. – Poprzednia władza walczyła z Marszem Niepodległości, obecna chciałaby zawłaszczyć jego sukces. Ale race, twardy sprzeciw wobec UE, narodowcy zza granicy czy transparenty organizacji katolickich, narodowych, obecność kibiców – to należy do jego istoty –mówił Winnicki.

  Przeczytaj: Policja poszukuje sprawców spalenia flagi UE. Skarbnik MW donosi na prezesa tej organizacji

  CZYTAJ TAKŻE: Wielka Orkiestra Świątecznego Marszu Niepodległości

  Kulisy „nacjonalizacji” Marszu Niepodległości

  Komentując w rozmowie z portalem Kresy.pl fiasko pierwszych rozmów ze stroną rządową na temat udziału przedstawicieli rządu i prezydenta w tegorocznym Marszu Niepodległości, Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zaznaczał, że ważnym elementem utrudniającym rozmowy, o którym strona rządowa czy prezydencka nie mówi, była kwestia „nacjonalizacji Marszu Niepodległości”:

  – Postawiono warunek, że należy upaństwowić ten marsz, na co nie mogliśmy się zgodzić, bo ma on charakter oddolny, społeczny. On w ten sposób powstał i byłoby to zaprzeczenie idei samego marszu. Zgadzaliśmy się na wiele propozycji drugiej strony, ale tego zaakceptować nie mogliśmy.

  Redaktor portalu Kresy.pl, Karol Kaźmierczak, opisywał niedawno kulisy negocjacji pomiędzy organizatorami Marszu Niepodległości a stroną Rządową i reprezentantami Prezydenta: Z informacji jakie uzyskałem z rozmowy z prominentnym przedstawicielem narodowców wynika, że to strona rządowa naciskała na rozpoczęcie tych rozmów. Co ciekawe pierwszy kontakt wyszedł z Kancelarii Premiera. W dodatku w pierwszym spotkaniu nie uczestniczył Kolarski ani żaden innych przedstawiciel prezydenta, co potwierdza, że odgrywał on pasywną rolę, a gra była grą kierownictwa PiS.(…) mój rozmówca wspomniał o innym warunku, tym razem zaporowym, postawionym przez władze. Politycy PiS domagali się formalnego przejęcia organizacji Marszu przez państwowy Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Ten sam komitet do którego władze od dwóch lat nie potrafiły zaprosić nikogo ze środowisk narodowców mimo, że znalazło się w nim miejsce i dla przedstawicieli pozaparlamentarnej, planktonowej lewicy jak Polska Partia Socjalistyczna czy Zieloni, i reprezentantów związków zawodowych czy mniejszości narodowych. W czasie rozmów narodowcy próbowali uratować porozumienie proponując włączenie ich przedstawiciela do państwowego Komitetu i pisemną umowę w sprawie organizacji manifestacji, jednak spisania porozumienia odmówiła strona rządowa.

  W czwartek jeden z organizatorów Marszu Niepodległości, pod warunkiem zastrzeżenia anonimowości, przyznał w rozmowie z portalem Kresy.pl, że administracji rządowej najprawdopodobniej uda się przejąć tegoroczne wydarzenie.

  „Nie chcemy wyjść na awanturników. W tej sytuacji największym przegranym będzie ten, kogo media pierwsze oskarżą o wszczynanie awantur 11 listopada”. Nasz rozmówca potwierdził, że oznacza to de facto przejęcie Marszu przez administrację państwową. „Marsz odbędzie się, jak co roku, najwyżej w tym roku odbędzie się pod rygorem wydarzenia państwowego”. Dopytywany o to czy oznacza to, że organizatorzy faktycznie kapitulują przed rządem i wykluczają organizację spontanicznego nielegalnego marszu inną trasą, rozmówca Kresów.pl zastrzegł się, że nie chce zdecydowanie wykluczać takiej ewentualności.

  Onet.pl / wpolityce.pl / Kresy.pl

  https://wpolityce.pl/polityka/420858-brudzinski-kto-i-kiedy-powiedzial-ze-to-jest-nasz-marsz

  https://wpolityce.pl/polityka/420879-czy-marsz-niepodleglosci-stanie-sie-w-przyszlosci-nietykalny

  Polubienie

  • Polish President Marches with Nazis in Warsaw

   RT America
   Published on Nov 12, 2018

   Anya Parampil reports on a 200,000-strong far-right rally held in Poland over the weekend to mark 100 years of the country’s independence. Polish President Andrej Duda spoke at the event, which included self-described Nazis and fascists chanting slogans such as “Refugees, get out!”. News Analyst for Sputnik Radio, Dmitry Babich, joins Anya to discuss the roots of Nazi sentiment in Poland and whether or not the mainstream international press has sufficiently covered the disturbing news.

   Finn Macky
   RT is just mad Poland still celebrates its INDEPENDENCE

   doug723
   calling them far right and nazis is sad and pathetic

   LogicalDeduction
   So RT America is a bad channel. Didn’t know that until now.

   Niall of the Nine
   Apparently Nazi means something different today than it did in the 1940s. 1940s Nazism established an ever expanding empire and aimed to destroy Jewish power. Today’s definition of Nazism now includes people like my grandpa and grandma. The kind of people who actually helped fight actual Nazis. Now Nazism means people who don’t want to ghettoise their local town with third world migrants. Amazing.

   CeeBarrio1
   Even RT news got that heavy Jewish influence? Putin is a down low ✡️

   Against Jihadi Justin
   Good for Poland. They are standing up for themselves.

   Mark BERGY Baxter
   The only Nazis I know of live in the apartheid Terror state of Israel🇮🇱✡🇮🇱and the liberal FASCIST marxist in the us

   W.A. Mozart
   I’ve noticed that whenever another European country shows any signs of nationalism, RT calls them Nazis not unlike the Western MSM.

   Always Ahmed
   Dumb goyim pandering to zionist war agenda.

   Tactical Tony702
   Rt is just as bad as American propaganda media

   Polubienie

 4. While Macron Was Condemning Nationalism, Poland Has Their Largest Independence Day March Ever

  Oppressed Media
  Published on Nov 13, 2018

  France’s Emmanuel Macron rebukes nationalism in front of Trump. Meanwhile, 300,000 Polish nationalists march on the streets of Warsaw.

  Oppressed Media
  The woman seated next to Macron is his wife, who he married in 2007 and is 25 years his senior. She was also his high school teacher, and was screwing him when he was 15 and she was 40. Macron has no children. His chancellor, Angela Merkel, an anti-nationalist, also has no children. These are the types of people who are being elected to lead Europe. Sad.

  Seek the Truth See the Deception
  I’ve got nothing but respect for the Polish people.

  Profile Photography
  from now on i’m taking my holidays in Poland

  Dubai Celebrating Poland’s Independence Day 2018

  More than 200,000 marched to celebrate Poland’s independence

  Polskaboy America
  Amazing you commies at the daily mail didn’t call this a neo-nazi, fascist march; because you know that you CAN’T! VIVA POLSKA!

  poulexvx
  You translated only small part, but when people shouted „honor and glory to the heroes” or many other patriotic lines you didnt… Well done Soviets your idol Mr. Kim Jong Un is proud!

  Polish independence day 2018 national anthem

  Polubienie

 5. https://wpolityce.pl/polityka/421008-glinski-marsze-1111-powinno-organizowac-panstwo

  Wicepremier Gliński dla wPolsce.pl: Marsze 11 listopada powinny być organizowane przez polskie państwo. [WIDEO]

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  Wicepremier Piotr Gliński / autor: Telewizja wPolsce.pl

  Jest oczywiste, że 11 listopada tego typu marsze powinny być organizowane przez polskie państwo. (…) Polska jest ważniejsza niż jakiejkolwiek środowisko politycznie. To jest Święto Niepodległości Polski

  — powiedział wicepremier Piotr Gliński w rozmowie z Marcinem Fijołkiem dla telewizji wPolsce.pl. (…)

  Teo
  To jest już chore, następny nawiedzony. 3 godz.t. przestrzegałem przed tryumfalizmem… zostawić tak jak było, zapewnić ochronę a pójdzie 0,5 mln Polaków, czy rząd nie ma socjologów czy republika buraków?

  obserwator
  Świetny Pomysł. MN powinien być organizowany przez Polskie Państwo, zarządzane przez Polaków i dla Polaków. Można się wzorować na Izraelu, który oficjalnie stał się państwem nacjonalistycznym.

  a ten dalej swoje
  Nie ustanie PIS póki z MN nie zrobią marszu Polin z żydostwem i masonerią na czele. RN tylko zyska na ewentualnych szykanach, a PIS straci w oczach patriotów

  true
  To organizujcie. Żydostwo będzie Polakom organizować marsz 11 listopada. Tego jeszcze nie grali.

  Nick
  Niech sobie PiSobolszewia organizuje. Sami będą w nich chodzić, tak jak Komorowski ze swoją bandą błaznów. Czasy PRL i państwowych bolszewickich imprez minęły towarzyszu Gliński.

  belzebub
  ten żyd nie ma prawa głosu w sprawie marszu

  nieudacznik gliński
  największy lewak „dobrej zmiany” nieudacznik i przekręt chce nacjonalizować i ukraść marsz narodowy? chce wojny? nie zna jeszcze siły tych ludzi! śmieszny typ, skończy jak radziu i ryży

  faust
  ulep orła z czekolady i sobie z nim pójdź w swoim marszu… już taki jeden próbował i oprócz spędzonych urzędasów nikt nie przyszedł

  Bożena
  Żydkom coś przeszkadza?Może solidarność Polaków i ich budzący się patriotyzm?Nawet nie próbujcie!Z wami to zawsze trzeba szukać drugiego dna!Brawo Narodowcy,Wasz patriotyzm budzi serca Polaków!Cudnie!

  fff
  Miły bolszewicki pomysł. Brawo Glina!!!

  tom
  wara wam od marszu,zajmij sie kultura ,bo lewactwo zawladnelo wszystko,albo marsz bedzie mn jak dotad ,albo bylo to wasze ostatnie rzadzenie

  Cyklista_z_ONRu
  Gliński zapomniał, że sam uchwalił prawo o „zgromadzeniach cyklicznych”? To teraz neofaszyści mają zgromadzenie cykliczne panie Gliński.

  CO ZA NIEMOTA
  NIE ważcie się przejmować cudzego marszu. Gliński prze do wojny z narodowcami . NIE TEDY DROGA . POZDRÓW ZONKĘ i FUNDACJĘ BATOREGO!

  Polubienie

 6. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/jonny-daniels-twierdzi-ze-ludzie-uciekali-z-warszawy-w-obawie-przed-marszem-niepodleglosci/


  Mateusz Morawiecki i Jonny Daniels, dzienniknarodowy.pl

  JONNY DANIELS TWIERDZI, ŻE LUDZIE UCIEKALI Z WARSZAWY W OBAWIE PRZED MARSZEM NIEPODLEGŁOŚCI

  13 listopada 2018|7 komentarzy|w Ameryka, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Znany żydowski działacz związany z obecnym obozem rządzącym Polską Jonny Daniels skomentował dla „Wall Street Journal” Marsz Niepodległości.

  „Znam wielu ludzi, którzy opuścili Warszawę, aby uciec od tego marszu” – powiedział Jonny Daniels, którego dziennikarz „Wall Street Journal” określa jako „konserwatywnego doradcę rządu” PiS. Daniels stwierdził także, że po tym gdy zaproponował delegalizację Młodzieży Wszechpolskiej i Obozu Narodowo-Radykalnego, które są organizatorami Marszu Niepodległości zaczął otrzymywać groźby pozbawienia życia. „Ludzie się boją i to nie jest miejsce, w którym Polska powinna być w setną rocznicę niepodległości Polski” – ocenił Daniels.

  Tytułem artykułu znany amerykański dziennik twierdzi, że Marsz Niepodległości połączył w niedzielę „skrajnie prawicowe grupy” i jest „punktem zbornym politycznego marginesu Europy”. Zauważa też, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki kroczyli na czele marszu, „który stał się zbyt wielki by go zakazać” i „zbyt polityczny, by go zignorować”. Oceniają to jako potwierdzenie tego, że rząd PiS „nie może całkowicie zniszczyć takich ekstremistów”.

  Autor artykułu uznaje za stosowne podkreślić, że żaden europejski przywódca nie brał udziału w Marszu Niepodległości a warszawska „ambasada USA skłaniała Amerykanów do unikania go”. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny określa jako „dwie organizacje, które przyjęły nazwy od faszystowskich młodzieżówek z lat 30” i twierdzi, że „ostatnio określiły Żydów >>piątą kolumną<< nielojalną wobec narodu”.

  Czytaj także: Marsz Niepodległości w Jaszunach na Wileńszczyźnie [+FOTO]
  https://kresy.pl/polacy/marsz-niepodleglosci-w-jaszunach-na-wilenszczyznie-foto/

  wsj.com/kresy.pl

  Yogi @Yogi:
  Nom. I to działo się nie tylko w Warszawie. W moim mieście przez cały dzień były zablokowane przez wystraszonych eskimosów wszystkie kible.

  Willgraf @Willgraf:
  nachodźcy i agenci Mossadu

  gotan @gotan:
  czy przedstawiciel narodu wybranego… to jeszcze” ludź”/… czy też nie „łudź”? Zapewne będziecie uciekać z Polski…i to szybko…!!

  roob @roob:
  Panie Daniels wielu Palestyńczyków nie ma nawet szans na opuszczenie swojej ziemi, są zabijani czasem we śnie przez izraelską armię i nie mówię tu o terrorystach.

  roob @roob:
  A tak poza tym to panu Morawieckiemu bardzo do twarzy w jarmułce 🙂

  nina.pl @nina.pl:
  „nie może całkowicie zniszczyć takich ekstremistów”. Kużwa co to znaczy? do gazu z nimi czy może , bombardowania jak w Palestynie . W ten sposób Polacy , nie wyzwoleni ( EWROPEJCZYCY INTERNACJONALIŚCI ) a Polacy mają prane mózgi, a od tego już dwa kroki do wmawiania że polskość jest be i jeden krok do wcielenia Polski w człon jakiegoś tam PAŃSTWA EUROPEJSKIEGO ze wspólnym rządem i armią. Próbowali osobno kurdupel Napoleon, kurdupel Hitler a teraz kombinują wspólnie .

  Willgraf @Willgraf:
  Daniels WON z POLSKI i won ze swoimi brudnymi łapami z Polski Spółek dość żerowania na Polsce i Polskim Majątku !

  Polubienie

 7. Zofia
  Pan Stefan powinien być mianowany Ambasadorem Polski. Wspaniały człowiek i Polak. Dziękuję za postawę i za to co Pan robi dla Polski.

  To piekne slowa, piekny jezyk.
  Ten mlody czlowiek robi wiecej dla Polski, niz cale MSZ, nawet teraz, kiedy od 3 lat mamy patriotow u wladzy, niz IPN, ktory nie potrafi pokazac prawdy o Jedwabnym i o 3 mln polskich ofiar Holokaustu.

  Ania
  wszystko to piękne co powiedziałeś. dziekuje Ci. !!

  blumkwist
  Tompson na szefa PFN!

  1313_1
  Wspaniały człowiek

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/421466-dlaczego-polacy-maszeruja-1111-odpowiedz-na-klamstwawideo

  Odpowiedź na oszczerstwa w zagranicznych mediach! Stefan Tompson: Dlaczego Polacy maszerują 11 listopada? WIDEO

  opublikowano: 16 listopada · aktualizacja: 16 listopada


  Stefan Tompson / autor: YouTube/Stefan Tompson wPolityce.pl

  Moja odpowiedź na oszczerstwa w zagranicznych mediach o Marszu Niepodległości. Maszerujemy nie dlatego, że jesteśmy faszystami, lecz dlatego że Polska jeszcze nie zginęła, kiedy my żyjemy

  — pisze Stefan Tompson pod filmem, w którym tłumaczy światu, dlaczego Polacy maszerują 11 listopada.

  Stefan Tompson to Polak urodzony w Londynie. Dał się szerzej poznać jako autor krótkich filmów, w których tłumaczy zagranicznym widzom polską historię, broniąc jej często przez manipulacjami, kłamstwami i oskarżeniami.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stanowcze słowa Polaka urodzonego w Wlk. Brytanii: Nazywanie obozów „polskimi” jest skandaliczne, niesłuszne i obraźliwe. WIDEO

  CZYTAJ TAKŻE: Stefan Tompson dla wPolsce.pl: W debacie o prawdzie historycznej pomijana jest rola edukacji i problem powrotu ideologii totalitarnych. [WIDEO]

  11 listopada Polska świętowała setną rocznicę odzyskania Niepodległości; tego dnia odbył się marsz. Wielu przedstawicieli zagranicznych mediów skrytykowało go, korzystając z mocnych słów, by opisać uczestników: znany politolog Francis Fukuyama określił Marsz jako faszystowski, Andrew Rettman z EUObserver nazwał go neonazistowskim, Al Jazeera opisała Marsz jako homofobiczny i suprematystyczny, a BBC jako skrajnie prawicowy. Najczęściej pojawia się określenie „nacjonalistyczny”

  — opowiada w swoim najnowszym filmie Stefan Tompson.

  Nie chcę bronić Marszu pod tymi zarzutami, bo są nie warte zbytniej uwagi; raczej chcę Wam wytłumaczyć, dlaczego 250 tys. Polaków postanowiło uczestniczyć w Marszu Niepodległości

  — tłumaczy swoje intencje.

  To mocne przywiązanie do narodowości jest powodem, dla którego nasz kraj przetrwał i dla którego dziś możemy mówić o Polsce. Ale jak możemy nie być radykalni, gdy nasza tysiącletnia historia to ponad dwieście wojen i kilkanaście powstań, by obalić tych, którzy okupowali nasze ziemie

  — mówi, przybliżając zagranicznym widzom takie fakty jak to, że horror niemieckiej okupacji i brutalność komunizmu odcisnęły swoje piętno także na obecnym pokoleniu Polaków.

  11 listopada to dzień, w którym świętujemy wolność, ale także dzień, gdy zastanawiamy się nad wielką ceną zapłaconą przez naszych przodków po to, abyśmy i my byli wolni i niepodlegli

  — opowiada Tompson.

  Maszerujemy dlatego, że Polska istnieje, wbrew wielkim, prawie nieprzezwyciężonym sprzecznościom Maszerujemy, bo rozumiemy co to znaczy być narodem bez państwa. Rozumiemy jak trudno odzyskać utracony kraj. Dlatego też będziemy maszerowali dalej, bez względu na to, jak o nas piszecie

  — podkreśla autor.

  ZOBACZ NAGRANIE:

  „Neo-Nazi, fascist and far right” Independence March – A Response

  kpc/YouTube

  Polubienie

 8. manko1492
  A antypolskie, polskojęzyczne tzw. mszpis RP jak zawsze na kolanach przed antypolskimi nazipluwaczami Polski i Polaków. Caputowicz won do nazikubła na śmieci. Haniebny antypolski pachołek nazikłamców.

  Konrad
  Mamy do czynienia z precyzyjnie przygotowana perfidna akcja na skale swiatowa oczerniania Polski. Tu nic nie dzieje sie przypadkiem i przez pomylke. Wrogowie przyprawiaja Polsce nazistowska gebe

  kotbialasl@kotbialasl
  Nalezy rozpoczac zadania reperacji wojennych za ludobojstwo 6 mln Polaków.I wiesci pójsc na cały swiat .Hitlerowcy beda bronic sie ze to nieprawdziwe.

  Konrad
  II Wojna Swiatowa nie skonczyla sie. Ona weszla w inny etap. Ale cel jest ciagle ten sam – Polska. Polska jest nieustannie atakowana przez owczesnych agresorow i ich pomagierow/kolaborantow.


  autor: Fratria wPolityce.pl

  https://wpolityce.pl/polityka/422375-burza-na-islandii-praca-o-nazistach-maszerujacych-1111

  Burza na Islandii. Ambasada RP interweniuje po kłamliwym artykule o „nazistach” i „faszystach” maszerujących 11 listopada

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

  Autor artykułu w islandzkiej gazecie „Stundin” nazwał uczestników warszawskiego marszu z okazji stulecia odzyskania niepodległości „nazistami” i „faszystami”. Ambasada RP interweniowała, by utrzymać dobre stosunki między liczną na wyspie Polonią a Islandczykami.

  Według polskiej placówki dyplomatycznej niektórzy dzwoniący do ambasady Islandczycy pozwalali sobie na powitanie słowami „Heil Hitler”.

  Sytuacja zrobiła się przykra i wymagała reakcji. Domagali się tego ode mnie mieszkający na Islandii Polacy. Nie chciałem dopuścić do sytuacji, aby jeden niezbyt mądry artykuł zepsuł relacje, jakie udało nam się z Islandczykami zbudować

  —powiedział w rozmowie z PAP ambasador RP w Islandii Gerard Pokruszyński.

  Dyplomata wystosował do gazety „Stundin” list, z kopią do wiadomości islandzkich władz, w którym przypomniał historię Polski oraz stosunek Polaków do nazizmu.

  Jak to jest możliwe, żeby w przestrzeni publicznej w demokratycznej Islandii można było tak swobodnie używać określeń tego typu pod adresem zwykłych obywateli i posądzać ich o związki z tą niemiecką machiną zbrodni. W Polsce, która 1 września 1939 roku zbrojnie jako pierwsza stawiła opór faszystowskim Niemcom, która tyle wycierpiała w czasie II Wojny Światowej, która straciła 6 milionów swoich obywateli, której stolicę – Warszawę faszyści zrównali z ziemią, jesteśmy szczególnie wyczuleni na tego typu retorykę

  —napisał Pokruszyński.

  Polski dyplomata podkreślił, że bezpodstawnymi oskarżeniami łatwo jest zniszczyć więź między islandzkim a polskim narodem.

  Tysiące Polaków zamieszkują ten piękny kraj i wnoszą cenny wkład w rozwój ekonomiczny i kulturalny Islandii. Tysiące Islandczyków z coraz większym zaciekawieniem udają się do Polski, aby poznać kraj często ich sąsiadów – jego kulturę, tradycje, przyrodę i historię

  —zaznaczył ambasador.

  Według najnowszych danych na Islandii (338 tys. mieszkańców) zameldowanych jest oficjalnie ponad 19 tys. Polaków, a w praktyce przebywa ich tam nawet 30-40 tys. Polacy stanowią największą grupę imigracji na Islandii – 43 proc. W niektórych mniejszych miejscowościach stanowią nawet większość.

  List ambasadora został opublikowany przez „Stundin” wraz z odpowiedzią, w której redakcja odrzuciła oskarżenia o stronniczość i nie zmieniła kontrowersyjnych określeń.

  Na stanowisko polskiego ambasadora w ostrym tonie zareagował redaktor naczelny demaskatorskiego portalu WikiLeaks, następca Juliana Assange’a, Islandczyk Kristinn Hrafnsson. W tekście opublikowanym przez „Stundin” napisał on, że „to wyjątkowo bezczelne zachowanie (ze strony ambasadora) i powinno zostać mocno skrytykowane przez władze (islandzkie)”. Według niego reakcja polskiej strony jest „nieuzasadniona” oraz jest „atakiem na wolne media”.

  Nie rozumiem oskarżeń o naciski. Mój list został wysłany do redakcji z kopią do wiadomości władz islandzkich i tyle. Nie domagałem się żadnej reakcji

  —tłumaczy ambasador Pokruszyński, który jak sam podkreśla, w przeszłości walczył na ulicach w Polsce o wolność mediów w starciach z ZOMO.

  Sprawą zajął się także islandzki publiczny nadawca radiowo-telewizyjny RUV, zastanawiając się, czy publikacja artykuł w „Stundin” może zaszkodzić relacjom islandzko-polskim. W przekazanym RUV stanowisku islandzkie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdza, że nie będzie podejmować działań i że nie otrzymało formalnie żadnego pisma.

  Ambasadorowie mają prawo do występowania w sprawach, które wiążą się z ich państwem. Stosunki z Polską nadal pozostaną bardzo dobre

  —oświadczyło islandzkie MSZ.

  Jon Bjarki Magnusson, autor artykułu w „Stundin”, w którym pojawiły się pod adresem Polaków określenia „naziści” oraz „faszyści”, przyznał w rozmowie z islandzkimi mediami, że otrzymał „nieprzyjemne wiadomości od Polaków”, ale nie definiuje ich jako bezpośrednie zagrożenie. Dziennikarz nie był na miejscu w Warszawie 11 listopada, a swój artykuł o marszu niepodległości oparł na podstawie relacji innych mediów. Nadal zamierza opisywać wydarzenia w Polsce.

  W swoim artykule dziennikarz napisał m.in., że podczas marszu „naziści trzymali transparenty z napisami +Biała Europa+ oraz z hasłami, że Europa powinna być wyłącznie dla Europejczyków”.

  Niektórzy palili flagi Unii Europejskiej, inni machali flagami z symbolami nazistowskimi. Można było usłyszeć pełne nienawiści okrzyki przeciw uchodźcom i imigrantom, a także hasła odwołujące się do tego, że Holokaust, za który odpowiedzialni są niemieccy naziści, to nieprawda i sfałszowanie historii. Było także słychać, że wrogów państwa polskiego można zabijać. Niektóre polskie media były określane właśnie jako ci wrogowie

  —zaakcentował autor.

  Według „Stadium” marsz niepodległości „nigdy nie zgromadził tak licznej grupy uczestników jak w tym roku”.

  Zakłada się, że wzięło w nim udział około 200 tys. osób, a wśród nich rodziny. Mówi się, że było to największe zgromadzenie narodowców i radykalnych prawicowców na całym świecie w ostatnim czasie

  —podkreślono.

  Przyczyną tak licznej frekwencji było, według islandzkiej gazety, wspieranie tej inicjatywy przez najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydenta Andrzeja Dudę.

  kk/PAP

  LOL
  co jest do diaska czy te zachodnie media bolszewicy opanowali? Na bliskim wschodzie 2 narody zwalczają się nienawistnie od lat, alarmy bombowe odpalane rakiety ,pasy szachida, krew, my niby faszyści?

  irka@irka
  Znalazłam coś takiego o tym dziennikarzu: Jón Bjarki Magnússon
  Journalist, writer and filmmaker
  Berlin Friedrichshain, Berlin, Germany Pisanie i redagowanie
  Obecnie
  Stundin
  Poprzednio
  DV, Nýhil – Independent Publishing House, Easy English language school
  Wykształcenie
  Freie Universität Berlin Myślę, że wyjaśnia to wiele.

  Obserwator
  Tak zwane wolne media mogą kłamać do woli i nie można nawet powiedzieć, że kłamią. To ci dopiero wolność.

  Obserwujący dogłębnie
  Wszyscy Ci co twierdzą że druga wojna jeszcze się nie skończyła mają rację. Teraz nie wiadomo kiedy się skończy akt kapitulacji Niemców to tylko była przerwa złapanie głębszego oddechu.!!!.

  I co im zrobicie?
  Po to wyrwano zęby ustawie o IPN, żeby można było Polaków szkalować bezkarnie. Wszędzie i przez wszystkich, włączając w to media w Polsce.

  Londyn
  Wlasnie ze ambasador powinien z cala stanowczoscia zreagowac na te kalumnie i ohydne obrazliwe klamstwa. Oni nie zdaja sobie sprawy ze nazywaja imieniem katow narod ofiar?To jest skandal

  bla bla bla
  jesli nie bedzie pozwow o miljonowe odszkodowania wytaczanych przez komorke rzadowa kazdemu klamiacemu medium to mozecie im na fiukac. Ile razy jeszzce uslyszymy te stekania ze ambasador reagowal itd

  Chwalba
  Czy jest ambasada Islandii w Polsce ? Jeśli tak , to wezwać ambasadora i go zapytać , co sądzi o marszu . Wtedy będziemy mieli oficjalne stanowisko a nie świrowatego szmatławca.

  Potrzebny jest proces
  Czy nie można im wytoczyć procesu ? Reduto Dobrego Imienia – działaj. I ambasador Islandii na dywanik do MSZ

  Interesujące
  Bo Islandia z równą stanowczością jak Polska nie przyjmuje żadnych muzułmanów.

  manko1492
  Jón Bjarki Magnússon Wykształcenie Freie Universität naziBerlin naziJournalist, obecnie naziStundin = nazipig = naziliar. A ambasador RP prosi nazikłamcę o sprostowanie. caputowicz precz z RP!!!

  ale kicha
  Ciapa a nie Ambasador!!! ! Dziwia mnie jednak takie artykuly w Islandii, Islandii ktora jako jedna z pierwszych dala dyla przed euroarabskim kolchozem.

  \/banzafaktyipogladyH
  Jak nie wytaczacie procesów to nawet nie piszcie o tym – a Islandia gdyby jej nie okupowali Brytyjczycy to kolaborowałaby z Niemcami jak robiły to wszystkie państwa skandynawskie.

  qaz
  Lewacka choroba dotarła na Islandię. Przenoszona jest w genach i żadne granice nie stanowią przeszkody. Należy ją wpisać do jednostek chorobowych umysłu i leczyć w ośrodkach zamkniętych

  Don Myszores
  Dzwonienie do ambasady ze słowami „HH” ocenię trzema słowami: Kultura Jak [tu wstawić popularne przekleństwo na Ch]. Nie wiem, jak to brzmi po islandzku…

  Dąbrowa
  Upadek dziennikarstwa na całym świecie. Nie był na Marszu, opiera się na innych mediach i formułuje skrajne, fałszywe wnioski. Źle się dzieje w tzw. wolnym świecie (i stąd tylu „faszystów” w Polsce).

  Jazzz
  Oto efekty działania TOTALNEJ, CZYLI KRYTYKUJĄCEJ WSZYSTKO I WSZYSTKICH, OPOZYCJI. Zło jakie wyrządzili NIGDY NIE MOŻE ZOSTAC ZAPOMNIANE. Wsparli wieloletnie starania Niemców i Rosji żeby zeszmacic P

  mrao@mrao.one
  A jak sie nie uspokoja na tej tam Islandii to im zrobimy za rok marsz niepodległosci w tym ich Rejkaviku. I kamień na kamieniu…

  U
  Taki z niego Magnusson, jak u nas jest Warszawski czy Mazowiecki. Parx gnieździ się tam, gdzie przypomina gospodarza.

  BASTA !!!
  ALE PO TYM STOSUNKI POLSKO-ISLANDZKIE POWINNY SIĘ ZEPSUĆ ,BO TEN ARTYKUŁ JEST WYJĄTKOWO PODŁY I BARDZO SZKODLIWY .POWINNO NAM ZALEZEĆ ,BY POLACY WRACALI DO KRAJU ,A ICH DZIENNIKARZE DO SPRAWIANIA RYB

  Pampero
  Islandia liczy 338 tys mieszkancow, moze ich przerażać marsz 300 tys Polakow, o silnej tożsamosci narodowej, skoro mająich u siebie w liczbie30-40 tys,Taki artykuł moze wywołać zamieszki.

  pp
  Może powinni pomóc internauci wysyłając zdjęcia i komentarze „zapychając” redakcji i rządowi skrzynki ?

  lewackie, antypolskie media
  Przykre że to akurat z Islandii, bo życzliwie patrzymy na jej separację od UE, na poradzenie sobie z banksterami i skorumpowanymi politykami. Taki zgrzyt… szkoda. Antypolskie media są już wszędzie.

  Paweł1982
  SKANDAL!!! Pozwać tych pismaków do sądu i zażądać wysokiego odszkodowania za zniesławienie Polski!!

  Pampero
  Ja ,w przeciwieństwie do” redaktora” byłem na Islandii i poznałem wyspę od południa do połnocnych krańców, więc nie mogę fantazjować, że mieszkają tam wyłącznie faszyści i radykalni prawicowcy

  ELLENA
  tel.do konsulatu Islandii-22 841 75 17 i emil@.ihc.wa można napisać swoje oburzenie w tej sprawie , forma petycji albo osobistego listu. My to zrobiliśmy jako dzieci sybiraków !

  wst
  Nasze władze oczywiście milczą i zdają się wyłącznie na ambasadora. Żadnych konsekwencji? Należy co najmniej wezwać naszego ambasadora na konsultacje albo nawet obniżyć rangę naszej placówki.

  Polubienie

 9. Poland’s identity crisis – BBC Newsnight

  BBC Newsnight
  Published on Mar 12, 2018

  Mike Thomson reports from Poland on the support for – and opposition to – the country’s populist Law and Justice Party.

  Newsnight is the BBC’s flagship news and current affairs TV programme – with analysis, debate, exclusives, and robust interviews.

  Comments are disabled for this video.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.