826 UKRAINA OCZEKUJE OD POLSKI ZMIANY USTAWY O IPN i… wyciszeniu niepotrzebnych emocji we wzajemnych stosunkach dwustronnych


Pawło Klimkin, foto:. IBTimes

Roman1 @Roman1:
Bezczelność banderowców jest coraz większa, gdyż władze Polski na nią pozwalają. Okrzyk banderowski jest oficjalnym okrzykiem armii Ukrainy. To tak jakby Niemcy wprowadzili do armii pozdrowienie „Heil Hitler”. Czy PiS i PO maja Polaków za kompletnych głupków? Tak wcześniej myśleli komuniści. Historia, jak widać, lubi się powtarzać.

jwu @jwu:
Ukraińcy pomimo trudnej sytuacji, brną dalej w swojej bezczelności.Mają „agresję” Rosji ,toczy się „wojna”, a oni zamiast zadeklarować odblokowanie ekshumacji, znowelizować ustawę językową i ocieplić stosunki z Polską, naciskają na Czaputowicza ,by ten wpłynął na usunięcie zapisu z ustawy o IPN ,dotyczącego banderyzmu. No nie k..wa tego nie da się komentować.

Wolne Pomorze @Wolne Pomorze:
Zobaczymy, czy tym razem też polskojęzyczne kundle na kolanach ugną się tym razem przed banderowcami – SUWEREN patrzy !!!!!!!!!!!!!!!!!

uvara @uvara:
Ciaputowicz jedzie do Kijowa zapewniać o bezwarunkowej pomocy stronie ukraińskiej w sporze z Rosją, a w podzięce ten zbaneryzowany Rusek oczekuję od Polaków jeszcze większych ustępstw na rzez OUN/UPA w ustawie IPN… czemu mnie to już wogóle nie dziwi…..

zefir @zefir:
Pawło Klimkinie, zajmij się lepiej kasacją swojej ustawynr 2538-1 z dnia 9 kwietnia 2015r, która faszyzuje Ukrainę i nakazuje gloryfikację bestialskich ukraińskich morderców z OUN-UPA i innych kolaboracyjnych, zdradzieckich formacji, którzy w rzeżniczy sposób wyrżnęli ok 200tys polskich niemowląt ,ciężarnych matek, dzieci, kobiet i starców. Polska nowelizacja ustawy o IPN-ie tylko zabezpiecza młode polskie pokolenia przed banderowską zarazą szerzącą się po sąsiedzku w twojej zbanderyzowanej Ukrainie. Ta ustawa jest również wyrazem naszego szacunku do polskich niewinnych ofiar ukraińskich „bohaterów”, szacunku ,którego wam brak – dowodzi tego ukraiński zakaz poszukiwań i ekshumacji kości tych ofiar

jazmig @jazmig:
Polska oczekuje od Ukrainy zniesienia ustawy o gloryfikacji zbrodniarzy banderowskich, likwidacji wszystkich pomników Bandery i banderowców, odsłonięcia lwów na cmentarzu Orląt, a potem możemy porozmawiać o ustawie o IPN.

jwu @jwu:
@jazmig Pomiędzy oczekiwaniami Polaków i banderowców ,jest jedna zasadnicza różnica. Nasze oczekiwania to mrzonki i niewykonalne marzenia ,a ich mogą się wkrótce spełnić.

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Nie jest źle! Na razie tylko „oczekują”, a przecież mogliby „żądać”! Brat Ukrainiec jest dla nas bardzo łaskawy. Ktoś mógłby pomyśleć, że rosyjskie czołgi są pod Warszawą , bo tak się łasimy do Ukraińców, którzy są coraz bardziej bezczelni w swych „oczekiwaniach” wobec Polski, a tu nawet na Kijów nie wyruszyły…

banderapadlina @banderapadlina:
Już słuchać się nie da co te qrwy żydo- banderowcy z PIS wyrabiają przed ścierwami banderowskimi na kolanach żydowskimi jankesami nawet litwinami

franciszekk @franciszekk:
Przedstawiciele cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) inaczej rozumieją moralne aspekty w odróżnieniu od przedstawicieli cywilizacji łacińskiej. Oni przyjmują do swojej świadomości tylko i wyłącznie argumenty z POZYCJI siły !!!!!!!!….. Rosjanie i Ukraińcy przynależą do tej samej cywilizacji! Dialog i negocjacje przyjmują jako przejaw słabości i uległości drugiej strony. Przykładów na powyższe stwierdzenie proszę sobie znaleźć samemu a jest ich bardzo wiele w aktualnych tzw. stosunkach polsko – ukraińskich i polsko – rosyjskich!!!!!……………

jwu @jwu:
@franciszekk Fakt, banderowcy należą do tej cywilizacji, podobnie jak niektóre ludy tureckie. Ale ruscy ? Raczej nie ? Dlatego nie myl pojęć. Bo w przyszłości mogą znaleźć się tacy, którzy będą mówili ,że Polak i Ukrainiec mają te same korzenie cywilizacyjne.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-oczekuje-od-polski-zmiany-ustawy-o-ipn/

UKRAINA OCZEKUJE OD POLSKI ZMIANY USTAWY O IPN

2 grudnia 2018|11 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin nie ukrywa, że chce kolejnej zmiany nowelizowanej w tym roku już dwukrotnie polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowicza w Kijowie Klimkin napisał w sobotę na Twitterze:

„Na historię trzeba popatrzeć uczciwie, bez politycznych okularów. My jesteśmy do tego gotowi. I sami, i z naszymi [polskimi] przyjaciółmi. Oczekujemy ostatecznej aprobaty zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Obecność w ustawie tylko czynnika [ukraińskiego] stwarza sytuację wybiórczości. To nie przynosi nikomu korzyści”. 

Po pierwszej, styczniowej nowelizacji ustawy o IPN znalazły się w niej przepisy wprowadzające odpowiedzialność karną za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów oraz ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką. Chodzić ma o „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925–1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Pod naciskiem Izraela, negocjując z jego przedstawicielami treść ustawy, obóz Prawa i Sprawiedliwości dokonał pospiesznej nowelizacji prawa w czerwcu, uchylając przepisy o karnej odpowiedzialności za obciążanie narodu polskiego odpowiedzialnością za zagładę Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

twitter.com/kresy.pl

…..

autor: PAP/EPA wPolityce.pl

belzebub
wszyscy doskonale wiemy co znaczy ten haniebny bełkot : rezygnacja z obrony polskich interesów i polskiego dobrego imienia. No bo po co te emocje… Trzeba wyciszyć, przeprosić i podziękować…

Azowskij
Przy takiej polskiej polityce to polskie emocje wygasi Putin i Merkel przy pomocy Ukraińców. Głupota nie zna granic.

xxx
duzo tutaj troli moskiewskich i pożytecznych idi0t0w z onr.

Jastrzebiec@Jastrzebiec
Dobra zmiana w polityce wschodniej nie zaszła! Dalej trwa ślepe wręcz poddańcze postępowanie Polski wobec Ukrainy. Mam na myśli to, że po wizycie polskiego ministra z poparciem dla Ukrainy ta odwdzięczyła się i zażądała nowelizacji ustawy o IPN – czyli zniesienia karania za zaprzeczanie zbrodni ukraińskich nazistów z UPA na Polakach i swobody epatowania symbolami nazistów z UPA w tym czerwono-czarnymi flagami. Oczywiście polityka Rosji jest imperialna i stanowi zagrożenie dla Polski i Ukrainy, co daje podstawy do sojuszu, ale taki sojusz, który zakłada,że Polska rezygnuje z własnych interesów, a Ukrainie w sprawach historycznych nie czyni żadnych ustępstw, np. zniesienia skandalicznego zakazu ekshumacji 130.000 pomordowanych Polaków jest nierozważna i krótkowzroczna. Nie bądźmy zatem zaskoczeni, jak ambasador Mołdawii wystąpi wobec Polski z jakimiś żądaniami. Sami na takie postępowania zezwalamy

belzebub
banderowcy pIugawią polskie pomniki, aresztują polskich studentów, blokują polskich badaczy, blokują nasze towary, fałśzują historię. I co na to polska oferma? Wyciszam się i klękam do Iachy😂

@J@
Wołyń. Hańbiące pomijanie tematu ludobójstwa polaków przez polskich pisowskich urzędników. Dążą do tego byśmy zapomnieli. No to nie znają polaków.

george
co wyciszyc, czy Poroszenko wyzbyl sie pretensji banderowskich do Przemysla?

ddx40
Ten Ciapatowicz to się śmieje tylko jak widzi banderowca. Za chwile chyba zacznie szczać po nogach.

Wielokropek
Polska nie może dać się wciągnąć w gry wyborcze Poroszenki, który przez całą kadencje pokazywał, że Polska jest wrogiem Ukrainy oraz gloryfikował banderowców, ochydnych morderców narodu polskiego.

Mucha@Mucha
Nie liczyłabym na żaden przełom we wzajemnych relacjach. Poroszenko przed wyborami chce pokazać elektoratowi, że był w stanie pozyskać jakichkolwiek sojuszników należących do UE i NATO, zwłaszcza, że większość krajów europejskich odmówiła mu pomocy i nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję. Jak tylko kryzys na Morzu Azowskim zostanie zażegnany, znowu będzie podgrzewać atmosferę, żeby przyciągnąć elektorat nacjonalistyczny. Wątpię, czy zdecyduje się na poważne kroki, np. skuteczne doprowadzenie do zniesienia zakazu ekshumacji.

https://wpolityce.pl/swiat/423708-szef-msz-polsce-i-ukrainie-zalezy-na-wyciszeniu-emocji

Szef MSZ: Polsce i Ukrainie zależy na wyciszeniu niepotrzebnych emocji we wzajemnych stosunkach dwustronnych

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Jest oczekiwanie obu stron dotyczące wyciszenia emocji we wzajemnych stosunkach – powiedział w sobotę wieczorem w Kijowie szef MSZ Jacek Czaputowicz, podsumowując swoją dwudniową wizytę na Ukrainie.

Jak zaznaczył, głównym celem wizyty było przekazanie wyrazów solidarności dla władz Ukrainy w związku z trudną sytuacją geopolityczną, w jakiej znalazł się ów kraj po agresji Rosji na Morzu Azowskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska i Ukraina wspólnie przeciw Nord Stream 2. Szef MSZ w Kijowie: Agresja Rosji powinna przypomnieć, do czego jest zdolna

Ks. Zieliński w „Salonie Dziennikarskim”: III wojna światowa jest cały czas możliwa, ale osią tej wojny nie będzie Ukraina

Przed odlotem do Warszawy szef polskiej dyplomacji poinformował przedstawicieli mediów, że podczas wieńczącej jego pobyt w stolicy Ukrainy rozmowy z prezydentem tego kraju Petro Poroszenką usłyszał „słowa podziękowania dla Polski za zdecydowane stanowisko na forach międzynarodowych, wyrażające poparcie dla narodu ukraińskiego”. Jak zaznaczył umówił się z ukraińskim prezydentem na „dalszy kontakt – codzienny niemalże, jeśli byłaby taka potrzeba w związku z sytuacją międzynarodową Ukrainy”.

Omówiliśmy inne kwestie, gdzie moglibyśmy tutaj jeszcze (…) wesprzeć (Ukrainę – PAP) poprzez działania na forach międzynarodowych, przede wszystkim NATO, OBWE i UE

— dodał Czaputowicz.

Jak mówił, podczas spotkania z Poroszenką omówił też polsko-ukraińskie stosunki dwustronne, współpracę gospodarczą, współpracę między społeczeństwami obu krajów oraz „trudne relacje dotyczące interpretacji historii”.

Jest oczekiwanie na działania z obu stron mające na celu wyciszenie różnych emocji w naszych stosunkach dwustronnych

— stwierdził szef MSZ.

wkt/PAP

** Jarema**
Dawajcie dalej banderowsiej bandzie darowy gaz i pieniążki a oni będą płuc nam w twarz i szargac pamięć bestialsko zamordowanych !!!!! A ten konflikt jest prowokacja ukrów bo nie mają na gaz !!!!!

nohood
na wyciszeniu historii może zależeć wyłącznie bezbożnikom podającym się za ukraińców. możemy spotkać się wyłącznie w prawdzie, inaczej ukraińcy będą ginąć dla dziadów sprzedający ich w niewolę.

nohood
a ciaputowicz nie jest ministrem interesu polski, czyli nie jest polskim ministrem. co najwyżej jest produktem upokarzającego polaków kompromisu pomiędzy naszymi gośćmi odbierającymi nam domy.

mały
Ludmile Kozloski niech do obrony Ukrainy ściągną, może będzie to z pożytkiem dla obu stron.

mfk
Załosny człowieku ukraińcy olewają nas a my na siłe robimy się ich przyjaciółmi. Pomóżcie polskim przedsiębiorcom i rolnikom a nie ukraińcom

sternik1@sternik1
Tak (tragicznie) fatalnego ministra MSZ RP jeszcze nie było „okazji” słyszeć od czasów powojennych (łącznie z komunistycznymi dygnitarzami pełniącymi tę funkcję).

jacek
czyli co, mister Czaputowicz, będziemy budować w Polsce pomniki Bandery? bo polityka PIS zmierza w tym kierunku…

Aronek
To pokazuje że mamy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale nie prowadzimy polityki zagranicznej.

Jastrzebiec@Jastrzebiec
Rozumiem, że sprawa zakazu ekshumacji pomordowanych przez ukraińskich nazistów z UPA nie jest aktualna i ważna dla Polski. Rozumiem, że Ukraina ma tego samego wroga co Polska jednak rezygnacja z własnych interesów nie jest optymalne

dziadek
Układać można się z kimś kto wyznaje podobne wartości a nie z pierwotnym ludem barbarzyńskim.

edyta
Pączek za czekoladkę- nie interesuje mnie taka wymiana. Wyciszenie jest możliwe tylko na polskich warunkach: wesprzemy, poprzemy jak wycofacie banderyzm przynajmniej ze Lwowa. Warszcz był jednak OK.

Wanda
Co konkretnie p. Ministrze uważa pan za „niepotrzebne spory? Dlaczego tam nie pojechali makaron Merkel, to i ich Ukraina poprosiła o negocjacje z Rosją. Polski nie zaprosili.

ziom
oj panowie dyplomaci z tytułami naukowymi u kogo pobieraliście nauki kto was uczył polskości patriotyzmu? wstyd wstyd i jeszcze raz wstyd

Mucha
Poroszenko chce tylko pokazać przed wyborami, że w trudnym momencie Ukraina może liczyć na sojuszników, zwłaszcza, że Zachód kompletnie zignorował jego prośby o pomoc. 1/1

ziom
widły i siekierę powinien wziąć i uprawiać dyplomację zrozumiałą dla interlokutorów

myPL18
Niech powie Ukraińcom , że mają się tak samo rozprawić z ruskimi jak to zrobili z Polakami na Wołyniu !

anna
nokogo niema tylko z Polski to dlatego ze to tez ukroninec

Jan
Polska jak zwykle, wylazła przed szereg.

uwaga
Polakom nie zależy na wyciszaniu niezałatwionych spraw, tylko na realizacji POLSKICH interesów. banderowcom stanowcze NIE

ahador
Co z ta Ukrainą, czy my jesteśmy ich adwokatami? – niech się bronią sami, to kraj nieukształtowany i wrogi nam – niech spadają.

Eurpejczyk
Czyż na poparcie tezy zawartej w tytule artykułu dobitnie nie świadczy marsz miłości organizowany we Lwowie przez przyjaciół banderowców i zwolenników UPA pod hasłem „Nie oddamy Lwowa polskim panom”?

nick
Ten geremkowski czyputowicz uważa ludobójstwo na Polakach za „niepotrzebne emocje – do wyciszenia”; Nasz msz to kupa g

ORT
Tak to jest jak połowa rzadu w tej chwili pochodzi z byłej Unii Wolnosci – Czaputowicz to szkoła Geremka – i juz nawet brak komentarza dalej bo szkoda język strzępic. Najgorszy minister w rzadzie

oburzenie
Skandaliczna spolegliwosc i czołobitnosc Czaputowicza wobec Ukrainy i innych sąsiadow również. Czy rząd Morawieckiego dąży do likwidacji Polski?

joanna
Ukraina nie wpuszcza badaczy w celu przeszukiwania szczątków polskich bohaterów, Ukraina dolewała oliwy do ognia w sporze Polski z Izraelem a my mamy ich wiecznie wspierać? Są niewdzięczni i tyle

lipkaz
Panie Czaputowicz to największa okazja , by nazwać Banderę SS em , a jego UPA zbrodniarzami i unicestwić pamięć o nim wśród Ukraińców. Mówmy twardo , zero poparcia i pomocy Banderowskiej Ukrainie

em. inż.
W jakim języku rozmawiali ci dwaj panowie? Podpowiem: nie po polsku, nie po ukraińsku, nie po angielsku, nie po niemiecku, nie po rosyjsku.

sigre
Wyciszyć to można siebie, ale nie kłamstwo upainskie.

Asd
W d… włazicie riezunom, zamiast wykorzystać ich strach do ZAŻĄDANIA od nich natychmiastowego i stałego dostępu do grobów naszych bliskich, wymordowanych przez bestie z UPA. I to bez łachy!!

Asd
Ten prowyndyk rozdusi ci jeszcze jajko. Na czole!!. Waszczykowski to był giść z jajami. A Caputowiczowi powinni na lotnisku liczyć opłatę za nadbagaż. ZA KLĘCZNIK.

czyli dalej ustępujemy UPAinie
W polityce pisowskiej co do Ukrainy bez zmian. Dalej ustępujemy UPAinie i udajemy że deszcz pada kiedy banderowcy plują nam w twarz. Ukrainę na lepsze zmieni dopiero wielkie nieszczęście, nic innego.

kotbialasl@kotbialasl
Czy odmowa wsparcia Ukrainy przez słowa „ze z banderowcami na sztandarach Polska nie zgodzi sie na wejscie do Nato i EU”. Sytuacja pogorszyła sie w stosunkach miedzy krajami. Wymagania wzrosły a Klimkin nie odpuscił nawet centymetra w naszych sprawach. Profesor Szarek powinien ogłosic swoja listę wymagań .

ad
wykorzystują nas a my jeździmy ich o to jeszcze prosić. nawet nie omówiono tej najnowszej wojny-widmo z Rosją tylko, co możemy im jeszcze dać, z czego zrezygnować i o czym zapomnieć. bagno.

monika
Wyciszenie tz. zamiatanie pod dywan. To nie załatwi problemu

…..

Oksana Zabużko. Fot. wikimedia.org, kadrowane

jwu @jwu:
Dobre sobie mln. młodych byczków dekuje tyłki w Polsce (i nie tylko), a polski żołnierz ma zraszać swoją krwią ukraińską ziemię, w wojnie która nas nie dotyczy. Ani nie zobowiązuje członkostwem w NATO.

dls Maverick @dls Maverick:
To wyscie wtargneli nielegalnie na wody rosyjskie, poprostu niedoinformowany ten brzydalek..

jwu @jwu:
@dls Maverick Ona dobrze wie co zrobili, ale bazuje na niedoinformowaniu naszego społeczeństwa ,które swoją wiedzę zdobywa z przekazów TVP,TVN i Polsatu,oraz masy polskojęzycznych rozgłośni radiowych.

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Zapomnieć Rzeź Wołyńską i natychmiast rzucić się na pomoc Ukrainie. Sęk w tym, że właśnie ze względu na Rzeź Wołyńską – nie można tego zrobić! Pomaganie gloryfikatorom ludobójców to potwarz dla szczątków naszych Rodaków leżących w niepoświęconej ziemi! Ciekawe, czy Izrael nawiązałby po wojnie stosunki dyplomatyczne z RFN, gdyby na każdym placu niemieckich miast stał pomnik Hitlera? Oburzenie przedstawicieli ukraińskiej inteligencji (najpierw Zabużko, po niej Deszczyca), że Polska spogląda na Ukrainę poprzez pryzmat Wołynia, jest żałosne! Moralność Kalego razi w oczy! Ukraina chce, by cały świat czcił razem z nią ofiary hołodomoru, ale jak Polacy pamiętają Wołyń – trzeba ich za to zganić, bo to takie „antyukraińskie” resentymenty. Ot, mentalność rezuna…

https://kresy.pl/wydarzenia/oksana-zabuzko-twierdzi-ze-rosyjski-hitler-atakuje-a-polska-wciaz-zyje-wolyniem/

OKSANA ZABUŻKO TWIERDZI, ŻE ROSYJSKI HITLER ATAKUJE, A POLSKA WCIĄŻ ŻYJE WOŁYNIEM

30 listopada 2018|21 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna. W Rosji mamy nowego Hitlera, którego apetyt jest nienasycony – twierdzi ukraińska pisarka Oksana Zabużko, nagrodzona za antypolską książkę.

W rozmowie z portalem WP.pl Oksana Zabużko, ukraińska pisarka, w Polsce wyróżniona m.in. Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus” za antypolską książkę uznała, że Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, „bo to są Rosjanie!”.

– Mamy na Ukrainie ciągle wojnę, ciągłe prowokacje. Wy tego pewnie nie śledzicie. Ale może teraz w końcu cały świat, łącznie z Polską, to zobaczy… – mówiła pisarka. Skrytykowała też politykę wschodnią polskiego rządu.

– Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem… (…) nie tylko tam na Wschodzie (…), ale wszędzie na Ukrainie. Rosja to państwo terrorystyczne, uprawiające typ wojny hybrydowej. My żyjemy tak, jak Izrael, obawiający się cały czas terroru Hamasu.

Zapytana o to, „co może zrobić Polska, zamiast zajmować się przeszłością”, Zabużko odparła, że podobnie jak inne kraje „powinna się obudzić”, przypominając sobie np. gwarancje niepodległości dla Ukrainy w zamian za pozbycie się arsenału nuklearnego, zawarte w memorandum budapesztańskim z 1994 roku.

– Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli. Udają, że dzieje się na Ukrainie coś niezrozumiałego, jakiś dziwny konflikt „ukraiński” – mówi ukraińska pisara. Jej zdaniem, Ukraińcy zostali „brutalnie i cynicznie zaatakowani w 2014 roku przez Rosję”, więc „obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie”.

– W Rosji mamy nowego Hitlera, którego apetyt jest nienasycony. Trzeba jak najszybciej tego agresora poskromić – powiedziała Oksana Zabużko.

Czytaj także: Ukraińska pisarka: UPA walczyła też z Polakami

Nagrodzona za antypolską książkę

Przypomnijmy, że nagroda Angelus 2013 została przyznana Oksanie Zabużko pomimo bardzo negatywnej opinii prof. Grzegorza Motyki. Recenzując jej książkę „Muzeum porzuconych sekretów” podkreślał, że „fragmenty, które dotyczą stosunku UPA do Polaków oraz Żydów są po prostu historycznie fałszywe”, a Polacy zostali ukazani w sposób karykaturalny. Książka ta przemilcza też mordowanie Żydów przez UPA, a postać sanitariuszki – Żydówki w UPA oparła na rzekomo „autentycznej relacji” uratowanej przez UPA Żydówki Stelli Krencbach, a faktycznie, według prof. Motyki, fałszywki spreparowanej przez banderowców w celu ukrycia popełnionych przez nich zbrodni.

„(…) czy Zabużko zdaje sobie sprawę, że nakreślony przez nią kuriozalny obraz Polaków nie jest niczym więcej niż specyficzną mieszanką nacjonalistycznych i komunistycznych antypolskich stereotypów?” – pytał prof. Motyka.

„(…) w powieści faktycznie uznano mordowanie całych wsi, od dopiero co urodzonych malców po staruszków, za symetryczną odpowiedź na przedwojenną polską politykę. Adrian (niech będzie, że tylko on) przecież myśli: traktowaliście nas jak świnie, więc zarąbaliśmy was tak, jak to od stuleci robiono (najczęściej w okolicy świąt) z kabanami. Chcąc nie chcąc, rzeź wołyńska w ten sposób została przedstawiona – jako coś w rodzaju wielkiego świniobicia! Przyznam, że dawno żaden ukraiński tekst nie zrobił na mnie tak przygnębiającego wrażenia jak wspomniany cytat. Nie twierdzę, że intencja Zabużko była taka, jak przedstawiłem to wyżej. Upierałbym się jednak, że wielu zwykłych czytelników tak właśnie odbierze – i ma do tego pełne prawo – wspomniany tekst. (…)Tworzy zmitologizowaną wersję ukraińskiej partyzantki, przedstawiając jej uczestników jako bohaterów bez skazy, jednocześnie przemilczając popełnione przez nich w czasie wojny mordy na Żydach i Polakach. Zamiast otworzyć przysłowiową szafę ze szkieletami, woli owinąć ją w nowe, niby-modernistyczne, ale w rzeczywistości dalej czerwono-czarne sreberka” – pisał prof. Motyka.

Zabużko znana była też z krytyki filmu „Wołyń”.

wp.pl / Kresy.pl

uvara @uvara:
Ukraińcy winią wszystkkich na około za ich krzywdy, Rosję za akty terroru, Zachód za brak (większej) pomocy, Polskę, za wypominanie Wołynia… nigdy nie spojrzą na Siebie, na swój (nie)rząd, warchoły które niezależnie w którą stronę wieje polityczna chorągiewka napychają swoje kieszenie milionami dolarów, gdy ludność bieduje, teraz też, niby wojna wielka krzywda, larum i krzyk na cały Świat… a spójrzcie na Poroszenkę, na Grojsmana i innych u władzy, ich majątek rośnie z każdym rokiem tej „wojny”, śmiem stwierdzić,że ta „wojna” jest im na ręke gdyż mają pożywkę do szczucia swoich ludzi ciągłym zagrożeniem a bojaźliwy lud to lud łatwy do manipulacji. Ale nie, jak Polsza śmie wypominać nam Wołyń, wstydźcie sie! Nieważne że my ciągle wypominamy wam Akcję Wisła, Rosji Wielki Głód i wszystkie inne krzywdy historyczne… noż ileż moża mieć pretensje do wszystkich naokoło tylko nie do siebie!

jwu @jwu:
@uvara Bardzo trafny komentarz. Proszę o więcej takich.

banderapadlina @banderapadlina:
Szmato banderowska prawdziwi Polacy srają na twoją UPAdlinę wskocz lepiej do szamba śmierdząca banderówo

jwu @jwu:
@banderapadlina Prawda ,ale oni nie rządzą krajem ,a ci co za to odpowiadają ,bardzo kochają kraj za rzeką i wcale się nie zdziwię jak tych prawdziwych Polaków wezmą w kamasze i wyślą za rzekę.

Accipiter @Accipiter:
Mamy prawo zajmować się tym czym chcemy. Wołyń to żadna historia skoro żyją ciągle ofiary i kaci. Co za debile dali jej tą nagrodę? Ten banderowski ku.wiszon powinien dostać, po banderowsku, siekiere między oczy. Za takie właśnie teksty i postawy życzę z serca rezuną by ich Ruscy utopili w krwi. Bynajmniej nie zmiłości do kacapów. Tylko ukraińcy na nic innego nie zasłużyli.

Kasper1 @Kasper1:
@Accipiter Wszystko bardzo słusznie i ręce same składają się do oklasków ale „życzymy z serca rezunOM”.

vader213 @vader213:
Żyje i będzie żyć do końca waszych ohydnych dni ukraińskie karaluchy

Willgraf @Willgraf:
SSwołocz banderoska jest gorsza od Hitlera bo poza kontrola bez moralności i współczucia bez szacunku wobec żywego …takie q..wy szły przez polskie kresy i wykręcały łby kurczakom i pisklakom aby nic nie było ..a ta SSwołocz nas poucza

franciszekk @franciszekk:
Ten PO+Twór cywilizacji turańskiej (prof. Feliks Koneczny – Cywilizacje) – tzw. turańska pisarka śmie cuś żądać od Lachiv! PO napadzie dwóch agresorów hitlerowskich Niemiec i ZSRR na państwo polskie, całą polską bezbronną ludność w tym; kobiety, starców, niepełnosprawnych, dzieci a nawet niemowlęta w okrutny sposób wyrżnęli i jak padłe zwierzęta powrzucali do ziemi! Ich zdziczałym okrucieństwem zszokowani byli nawet Niemcy i Rusy bo czegoś takiego jeszcze dotąd nie widzieli !!!!!!
Zamieszkałe przez polską ludność miejscowości zniknęły z powierzchni ziemi!!!!…
Obecnie turańscy następcy okrutnych i zdziczałych morderców nie pozwalają ekshumować tych męczenników i godnie pochować jak ludzi .!!!… Okrutne męczeństwo wszystkich tych pomordowanych o d wielu lat woła o sprawiedliwość do nieba noo……. i w końcu sprawiedliwości musi w końcu nastąpić!!!!….

tagore @tagore:
Chmielnicki rzezią pod Batohem zamknął sobie inne drogi niż Perejasław, Juszczenko i jego następcy opierając idee niepodległej Ukrainy na traktacie Brzeskim i rzeziach mniejszości pozostawili sobie tylko Berlin. W wojnie 1920 roku polska armia straciła ok 160 tyś ludzi, Petlura 2 tyś. Czyżby w związku z brakiem chętnych do walki Ukraińcy potrzebowali naiwnych do wyciągania kasztanów z ognia?

Kasper1 @Kasper1:
@tagore Dużo bardziej od Berlina tych banderowskich dzikusów popiera Waszyngton. Berlin myśli pragmatycznie i pilnuje własnych interesów (na szczęście).

gotan @gotan:
tak się składa, że każdy azjata o zafarbie probanderowskim, zabawia się w pouczanie wkoło wszystkich, którzy narazili się w mniejszej czy też większej formie, nieprzychylności wobec „dążenia” ukrów do „demokracji”… a to Węgrzy a to Rumunii no i „Lachy”.. którzy zabawiają się historią Wołynia nie licząc się ze zdaniem tzw. ukraińców… Widzenie historii przez tzw. naukowców z Dzikich Pól, to takie coś jak twierdzenie przez tychże, iż Jezus wisząc na krzyżu też był ukraińcem bo rozmawiał ze złoczyńcami po ukraińsku… ponoć istnieją nagrania z tego wielkiego ukraińskiego odkrycia… I co tu rozprawiać o Oksanie Zabużko, której odebrało rozum…. Tak jak i większości jej pobratymcom…

budulaj @budulaj:
słuchaj, franco, ten kraj , który przejmował arsenal nuklearny po ZSRR przejmowal również długi ZSRR, a więc wy banderowcy z dziką rozkosza oddaliście broń atomowa Rosji, aby tylko nie mieć nic wspólnego ze spłatą wspomnianego długu, a Budapesztu nikt nigdy nie ratyfikował, a więc tak jakby nigdy nic takiego nie istniało, ucz si e prawdziwej historii banderówo i nie próbuj sprzedawać swoich banderlandzkich kłamstw w Polsce i nie próbuj pisać historii na swój szmaciarski sposób.

murzynio @murzynio:
Poznaliśmy się na Was i dlatego Wam nie pomożemy. Walcz babo z Hitlerkiem sama !

zefir @zefir:
Oksano Zabużko,zajmij się lepiej dalszymi badaniami nad ukraińskim seksem i dalszym zgłębianiem feminizmu,w tym ponoć jesteś dobra,zaś od Polski zwyczajnie się odpieprz.Swym skomleniem i obrażaniem nie szukaj wśród Polaków głupszych od siebie.Obłędną ideologią nazi-OUN cię naszprycowano,dlatego nie rozumiesz dlaczego „Polska wciąż żyje Wołyniem”.Najoględniej mówiąc to wina waszych ukraińskich morderczych pobratymców m.inn. z OUN-UPA i kolaborantów Hitlera,których w banderowskiej krainie tak gloryfikujecie,do których się modlicie,których naśladujecie,w imieniu których gospodarczy i militarny wpierdol dostajecie.Polska niczego wam nie gwarantowała,twierdzicie nawet,że Polska was okupowała-mimo,że sami polskie ziemie i miasta okupujecie-dlaczego więc z wydumanymi pretensjami do Polski się bezczelnie mizdrzycie?

UPAdlina @UPAdlina:
Precz z tym banderowskim ukro-suczyskiem! Won! Walczyć to ja mogę ramię w ramię z Rosjanami przeciw nazi-banderowskim gnidom.

jwu @jwu:
@UPAdlina Czyli podobnie jak Pan H. Cybulski i pozostali obrońcy Przebraża.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.