828 AMBASADOR UKRAINY: POMÓŻCIE NAM, BO POTEM MOŻEMY NIE MIEĆ CZASU NA ROZLICZENIE HISTORII, bo… EUROPA ZIGNOROWAŁA WEZWANIA UKRAINY O POMOC 02


Fot. zn.ua

lp @lp:
Co za naród, bić się o swój kraj nie chcą, gospodarka leży, wciąż tylko skamlają jak kundle o pomoc na cały świat! A sami co? Stawiają pomniki herojom spod znaku siekiery i wideł, parady w mundurach SS, marsze nazistów z pochodniami i mordy rozdarte wrzaskami o Ukrainie od Wołgi po Wisłę. Hańba takiemu państwu i takiej „nacji”!

Accipiter @Accipiter:
@lp nie nazywaj rezunów narodem bo stawiasz in na równi z nami. Te parchy to zwykłe plemię.

murzynio @murzynio:
W polskim interesie jest istnienie Ukrainy. Słabej i skłóconej z Rosją. Obecny stan jest dobry dla nas. Ukraina mogła by mieć trochę sukcesów gospodarczych. Przypomina państwo afrykańskie pod względem PKB i Ukraińcy muszą być niezadowoleni ze swych dochodów. Jest to groźne dla Polski, bo Ukraina może upaść. Ukraińcy powinny pozbyć się mafii żydowskiej kierujących ich państwem, bo myśli ona o własnych dochodach, a nie o rozwoju gospodarki. Nigdy nie powinniśmy kierować się wobec Ukrainy sentymentami, a jedynie własnym, polskim interesem. Dlatego nie powinniśmy podsyłać im więcej prof. Balcerowicza.

UPAdlina @UPAdlina:
@murzynio W polskim interesie nie jest istnienie banderowskiej ukrainy. Taka ukraina istnieć nie może, bo jest zagrożeniem dla Polski. Normalna ukraina – taka jak na wchodzie tego kraju – może istnieć. O czym ty więc bredzisz mówiąc, że „obecny stan jest dla nas dobry?”. Jaki obecny stan? Istnienie banderowskiej ukrainy jest dla nas dobre? To znaczy, dla kogo? Bo na pewno nie dla Polaków.

Accipiter @Accipiter:
@murzynio masz racje i jej nie masz. Jeśli to gówniane państwo ma istnieć to napewno nie w tych granicach jak obecnie. Kresy (minimum w granicach z przed 1939) powinny wrócić do Macierzy. Oczywiście te tereny powinny wrócić bez rezuńskiej ludności. Balcerowicza to mogą wziąć na stałe. On im tak gospodarkę uzdrowi, że tylko gówno będzie własnością ukraińców.

jazmig @jazmig:
To jest zwyczajna propaganda i nic więcej. UE ma się pchać w awantury z Rosją, bo Poroszenko chce sobie zdobyć elektorat w zbliżających się wyborach?

Tutejszym @Tutejszym:
@jazmig Ze strony UE to zwykła pozoracja pomocy i zrozumienia. Wszystko co Ukraińcy popełnią, powinno iść na ich własny rachunek. Nam nic do tego, może wzięcie w dupę Ukraińców otrzeźwi. Jak w bajce „Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły”, ja Ukrainie w obecnej postaci nie chcę i nie mogę kibicować. Niech napieprza się z Rosją do ostatniego UKRAIŃSKIEGO żołnierza. A tak na marginesie ukraiński zając to po czesku „szybko spierdalacz”. Dzięki temu mamy sporo taniej ukraińskiej siły roboczej.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/afp-europa-zignorowala-wezwania-ukrainy-o-pomoc

AFP: EUROPA ZIGNOROWAŁA WEZWANIA UKRAINY O POMOC

29 listopada 2018|7 komentarzy|w Europa Zachodnia, polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Unia Europejska i jej liderzy odrzucili wezwania Ukrainy do udzielenia jej większego wsparcia w konflikcie z Rosją – stwierdziła w czwartek agencja AFP.

W wydanym w środę oświadczeniu Unia Europejska stanowczo potępiła działania Rosji, ale po trzydniowych dyskusjach wśród jej wysokich urzędników nie zdołała uzgodnić żadnej twardszej odpowiedzi. W swoim oświadczeniu UE powtórzyła żądania, by Rosja zwróciła Ukrainie zatrzymane okręty oraz ich załogi a także wyraziła „pełne poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”. Tym razem nie zagrożono Rosji sankcjami ograniczając się do stwierdzenia, że UE „jest zdeterminowana, aby działać właściwie w ścisłej współpracy ze swoimi międzynarodowymi partnerami”.

W czwartek Angela Merkel wezwała Kijów do zachowania rozsądku w związku z sytuacją w Cieśninie Kerczeńskiej. Wydaje się, że w ten sposób odpowiedziała prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence, który w wywiadzie dla „Bildu” wezwał NATO, w tym Niemcy, do wysłania swojej floty na Morze Azowskie. Merkel obciążyła Rosję odpowiedzialnością za eskalację konfliktu, lecz nie dała Poroszence nadziei na militarne wsparcie.

„Prosimy także stronę ukraińską, aby była rozsądna, ponieważ wiemy, że możemy rozwiązywać problemy jedynie dzięki rozsądkowi i dialogowi, ponieważ nie ma wojskowego rozwiązania tych sporów” – powiedziała niemiecka kanclerz.

PRZECZYTAJ: Die Welt: Niemcy i Francja przeciwne zaostrzeniu sankcji wobec Rosji

Ukraina może mieć jeszcze nadzieję na poruszenie sprawy incydentu na forum NATO. Rzeczniczka NATO Oana Lungescu powiedziała, że kwestia ta będzie omawiana podczas przyszłotygodniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli, gdzie spodziewany jest również ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. 

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu. Rosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne.

CZYTAJ TAKŻE: Trump odwołał spotkanie z Putinem – powodem incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

Kresy.pl / AFP

…..


Sigmar Gabriel, blu-news.org/Flick

jwu @jwu:
Opinia Gabriela jest przykładem na to ,że w przeciwieństwie do „naszych „polityków ,ci z zachodu są bardziej powściągliwi w swoich opiniach i widzą to, czego „nasi” nie zauważą ,bo nie chcą i nie mogą tego widzieć.

franciszekk @franciszekk:
@jwu <— Szanowny jwu.
Jeśli nie mają mentalności typu łaszącego się bezdomnego psa do ewentualnego pana (tzw. Jankesów ) to tak przedstawiają swój suwerenny niemiecki interes państwowy!

dls Maverick @dls Maverick:
Wojna domowa na Ukrainie trwa od momentu majdana. Mamy nadzieje, iz tego juz nie powtorza, bo jeszcze wiecej straca ziem. A o agresji statkow na wody rosyjskie juz… zapomniano. Przycmilo to G 20.

jwu @jwu:
@dls Maverick Gdzie zapomniano ? Chyba tylko na zachód od Polski ? Bo w programach :Kawa na ławę i Lożą prasowa, dalej wałkowano temat brutalnej agresji na Ukrainę i Ukraińców w wykonaniu zimnego czekisty Putina. I zastanawiano się co zrobić ,by Rosja jak najdotkliwiej odczuła skutki tej akcji?

tagore @tagore:
To nawet jest zabawne jak Berlin się wije jednocześnie trzymając swojego ukraińskiego „strategicznego” sojusznika na wycieraczce przed drzwiami od czasu do czasu przepędzając go na podwórko. Kijów jak widać to akceptuje ,nie próbuje nawet zmienić swojego stosunku do sąsiadów.

elbezet @elbezet:
@tagore Niemcy się nie „wiją trzymając“, Niemcy pamiętają (Ty także?) jak Poroszenko zrobił z nich „łacha“! Przypomnę Tobie jak to było; – niemiecki DJV (Deutsche Journalisten-Verband) po „mordzie“ (środa 30.05.2018) na Babczence zaszczekał; – teraz niemiecki rząd po bruralnym mordzie na niezależnym dziennikarzu powinien zerwać kontakty z Rosją, zbojkotować Wm2018 itd…
W tym czasie „przypadkowo“ byl w Kijowie niemiecki prezydent Steinmeier ze swam „gumowyn uchem“ Heiko Maas (MSZ). Jako pierwszy „mord“ potępił prezydent, nasteępnie MSZ i natępnego ranka „frau“. Niemcy są pragmatyczni i wyrachowani (tochę mniej od „braci“) i nie zapomnieli kto zrobił z Niemców „łacha“. Biznes u „zachodnich braci“ jest na pierwszym miejscu, na dalszym morale lub litość dla biedniejszych. Jako przykład masz „wicie“ przy Nord Str.2 – tego nikt nie zatrzyma, to nie jest „morale“ lecz biznes. P.S. DJV (Deutsche Journalisten-Verband) to taka „firma“, która może każdego polityka „uśmiercić“ lub kreować na „wybitnego“.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/ukraina-probuje-wciagnac-nas-w-wojne-uwaza-byly-szef-niemieckiej-dyplomacji/

UKRAINA PRÓBUJE WCIĄGNĄĆ NAS W WOJNĘ – UWAŻA BYŁY SZEF NIEMIECKIEJ DYPLOMACJI

2 grudnia 2018|6 komentarzy|w Europa Zachodnia, polityka, Rosja, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

W wywiadzie dla kanału telewizyjnego N-TV były minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel uznał, że Ukraina próbuje „wciągnąć” Niemcy w wojnę.

W wyemitowanym w piątek przez niemiecką telewizję informacyjną N-TV Gabriel komentował sytuację wokół Krymu po ostatniej eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Niemiecki polityk powiedział w tym kontekście o swoim „bardzo dużym” niepokoju. „I myślę, że nie ma żadnego powodu abyśmy pozwolili wciągnąć się w wojnę przez Ukrainę. Tego próbuje Ukraina” – ocenił Gabriel.

Niemiecki polityk skrytykował jednak także stronę rosyjską – „To co robi rząd Rosji nie jest zgodne z prawem międzynarodowym”. Gabriel pozytywnie ocenił politykę Angeli Merkel w kwestii ukraińskiej – „W tym kontekście myślę, że jest prawidłowym, iż niemiecka kanclerz czyni wysiłki by przywrócić normalne relacje między stronami”. Uznał, że „to właśnie Angela Merkel i francuski prezydent Francois Hollande zapobiegli eskalacji” wojny na „wschodzie Ukrainy”, nawiązując do ich udziału w negocjowaniu porozumień mińskich. Gabriel przyznał, że niemiecka kanclerz nie ma do dyspozycji „twardych narzędzi” nacisku na strony konfliktu, dlatego „rozmowy są teraz najważniejszą rzeczą jaką mamy do zrobienia”.

Na pytanie o pojawiające się w państwach zachodnich propozycję zaostrzenia sankcji wobec Rosji były szef niemieckiej dyplomacji odpowiedział – „konfrontacja, która przejawia się w ostatnich latach raz za razem już nam nie służy”. Gabriel zaproponował w wywiadzie wprowadzenie do Donbasu Sił Pokojowych ONZ. Dopiero wówczas będzie można znieść sankcje. Niemiecki polityk podkreślił jednak, że za wdrażanie rozejmu na wschodzie „odpowiedzialne są dwie strony” a eskalacja konfliktu „nie jest winą tylko jednej strony”.

W niedzielę doszło do zbrojnej eskalacji w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do wymiany ognia, po czym trzy ukraińskie okręty zostały zajęte przez Rosjan, a ich załogi zatrzymane.  Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu. Rosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne.

Sigmar Gabierl był ministrem środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów atomowych, ministrem gospodarki i energii, a w latach 2017-2018 ministrem spraw zagranicznych Niemiec. W latach 2009-2017 był także szefem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec.

n-tv.de/kresy.pl

https://wpolityce.pl/polityka/423896-szef-niemieckiego-msz-zaskakuje-ws-ns2

http://wgospodarce.pl/informacje/57177-niemiecka-hipokryzja-nord-stream-2-pomaga-ukrainie

https://kresy.pl/wydarzenia/orban-jestesmy-po-stronie-ukrainy-w-jej-konflikcie-z-rosja-choc-w-kijowie-jest-antywegierski-rzad/

…..


Jacek Czaputowicz i Pawło Klimkin w Kijowie. Fot. twitter.com, @MSZ_RP

jwu @jwu:
Moim jedynym komentarzem na ten artykuł, jest brak stosownego komentarza. Przyznam ,że zagotowałem się, czytając deklaracje człowieka ,któremu powierzono tekę szefa MSZ Polski.

uvara @uvara:
@jwu posłuchaj tego trójkowego wywiadu, na 14 minut 10 minut poświęca Ukrainie, a gdy dziennikarka wchodzi na temat relacji historycznych to już kompletnie odpływa.. najpierw zaczyna coś bełkotać o nagrodzie którą wiezie dla Oleha Sentsova (nie mam pojęcia jaki to ma związek z naszą historią) a potem zaczyna wyjaśniać „bułkę przez bibułkę”, byle tylko nie powiedzieć nic co mogłoby urazić wrażliwość banderowską.. z resztą dla zainteresowanych:

https://polskieradio24.pl/9/299/Artykul/2223505,Jacek-Czaputowicz-sankcje-wobec-Rosji-powinny-byc-wprowadzone

jwu @jwu:
@uvara Dlatego coraz częściej zastanawiam się ,czy to jego suwerenne opinie ,czy napisane przez współpracowników pani M.?

jazmig @jazmig:
Banderowski piesek z Polski zaszczekał, a rosyjski niedźwiedź nawet tego nie zauważył.

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Dopiero co obchodziliśmy 100. rocznicę Obrony Lwowa, wydarzenia które w wyjątkowy sposób wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości. To, podobno, ważna rocznica dla tego rządu, a jego minister nie znalazł nawet 15 minut, by złożyć kwiaty na Cmentarzu Obrońców Lwowa? I czym ta, „dobra zmiana” różni się od poprzedników? W kwestiach kresowych – niczym!

mark57 @mark57:
Pojechał do Bykowni, a nie oddał hołdu Polakom zamordowanym na Wołyniu, tylko dlatego że byli Polakami. Najgorszy minister i tchórz ,który zgina kark przed banderowskimi nacjonalistami . Wstyd panie Czaputowicz.

jwu @jwu:
@mark57 Pojechał do Bykowni ,bo tam leżą zabici przez „sowieckie NKWD”, co niedouczeni traktują jakoby przez ruskich. A prawda jest taka ,że na tamtych terenach, rekrutowało się w 80% z obywateli kraju z za rzeki. Ciekawe ,czy o tym wiedział ,czy nigdy nie doczytał ?

Roman1 @Roman1:
Czaputowicz to najbardziej zajadły banderowski minister Ukrainy.

jaro7 @jaro7:
A wydawało się że wiekszej miernoty w dyplomacji od Waszcza nie będzie!!! A tu okazało się że ten pizd.ś przebił go o lata świetlne, jak się takich zaprzańców ,imbecyli ,dyplomatołów jak Cipatowicz wynajduje do pracy w dyplomacji. Dużo wyjaśnia fakt studiowania na UW który jest ostoją banderofilstwa w Polsce. Ma 5 córek, mam nadzieję że ich w dyplomacji nie umieści.

jwu @jwu:
@jaro7 Na koniec, w ramach podziękowania za zasługi, trafi do Brukseli. A stamtąd na ciepłą i sytą emeryturę. Co nie oznacza ,że nie będziemy oglądać go w tv, jako wybitnego znawcę w dziedzinie dyplomacji.

https://kresy.pl/wydarzenia/czaputowicz-w-kijowie-agresywna-polityka-rosji-przyniesie-konsekwencje/

CZAPUTOWICZ W KIJOWIE: AGRESYWNA POLITYKA ROSJI PRZYNIESIE KONSEKWENCJE

1 grudnia 2018|10 komentarzy|w bezpieczeństwo i obrona, Europa Zachodnia, gospodarka, polityka, Polska, Rosja, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Drugiego dnia swojej wizyty na Ukrainie, szef MSZ Jacek Czaputowicz spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem oraz z prezydentem Ukrainy. Wyrażał zdecydowane poparcie dla Kijowa w obecnej sytuacji międzynarodowej. Chwalił też liczną obecność Ukraińców w Polsce i zaznaczył, że niezbędne jest dogłębne zbadanie przeszłości i przekazanie wiedzy młodym, szczególnie ws. „tragedii Polaków na Wołyniu”.

W piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz rozpoczął swoją dwudniową wizytę na Ukrainie. Wczoraj, jak informowaliśmy, spotkał się z ukraińskim premierem Wołodymyrem Hrojsmanem. W rozmowie z Hrojsmanem zapewnił, że Polska popiera stanowisko Ukrainy ws. zaostrzenia sankcji przeciw Rosji. Poruszono też m.in. sprawę wznowienia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie, ale strona ukraińska nie przedstawiła żadnych konkretów.

W sobotę Czaputowicz spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji, Pawło Klimkinem. Obaj ministrowie wspólnie złożyli rano wieńce na wspólnej mogile ofiar totalitaryzmu oraz na mogile zbiorowej na polskim cmentarzu wojennym w Kijowie-Bykowni.

„W ten symboliczny sposób szefowie dyplomacji zwrócili uwagę na bolesną przeszłość obydwu narodów, brutalnie doświadczonych zbrodniami sowieckiego totalitaryzmu” – zaznacza Biuro Prasowe MSZ.

„Agresywna polityka Rosji przyniesie konsekwencje”

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Klimkinem Czaputowicz zaznaczył, że Rosja „musi zrozumieć, że agresywna polityka przyniesie konsekwencje i spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią społeczności międzynarodowej”. Zapowiedział też, że Polska w przyszłym tygodniu na spotkaniu szefów MSZ krajów członkowskich NATO podniesie „sprawę rosyjskiej agresji na Morzu Azowskim”.

– Ukraina jest ofiarą trwającej agresji rosyjskiej, której pierwszym aktem była nielegalna aneksja Krymu, następnie wywołanie i podsycanie konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, a najnowszą odsłoną – otwarty atak na ukraińskie okręty zmierzające na Morze Azowskie – powiedział szef polskiej dyplomacji.

– Rząd Rzeczypospolitej stoi w pierwszym szeregu państw podkreślających, że nie ma i nie może być zgody na łamanie przepisów prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej jakiegokolwiek członka społeczności międzynarodowej –podkreślał Czaputowicz.

Szef MSZ odniósł się też do projektu Nord Stream 2, w kontekście incydentu kerczeńskiego. Jego zdaniem, powinno to przypomnieć tym, którzy są zaangażowani w ten projekt, do czego Rosja jest zdolna. Minister przyznał, że w kwestii zatrzymania tej inwestycji wspólnota międzynarodowa jest podzielona. Jednak w jego ocenie, w kontekście ostatnich wydarzeń na Morzu Azowskim, „jest szansa na zatrzymanie tego projektu”.

Minister Czaputowicz, jak podaje Biuro Prasowe MSZ, „wyraził zdecydowane poparcie ze strony Polski dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez prawo międzynarodowe”.

– Chciałbym wyrazić poparcie i solidarność dla państwa i narodu  ukraińskiego w tych trudnych historycznie chwilach – powiedział szef polskiej dyplomacji. Zaznaczył, że wcześniej rozmawiał z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini i przekazał od niej Ukraińcom wyrazy poparcia i solidarności od całej UE.

W kontekście stosunków dwustronnych Czaputowicz zwrócił uwagę na zacieśnianie kontaktów między społeczeństwami Polski i Ukrainy i na dynamiczny wzrost wymiany handlowej.

Przeczytaj: Ukraiński eksport do Polski wzrósł niemal o 1/3

Czytaj także: Wielki wzrost eksportu owoców i jagód z Ukrainy – najwięcej trafia do Polski

Zobacz: Ukraina zalewa Unię Europejską swoimi produktami spożywczymi

Czaputowicz mówił też, że „według różnych szacunków, w Polsce są prawie 2 mln Ukraińców, którzy pracują w kluczowych obszarach naszej gospodarki”. – Doceniamy ich wysiłki i wkład w rozwój naszego kraju – powiedział. Dodał, że w ubiegłym roku polskie konsulaty na Ukrainie wydały Ukraińcom 1,2 mln wiz, a na polskich uczelniach studiuje już 40 tys. Ukraińców.

Minister zwrócił uwagę, że w dialogu polsko-ukraińskim nie brakuje tematów trudnych. Podkreślił, że „społeczeństwo polskie chce poznać prawdę o naszej wspólnej historii i domaga się godnego upamiętnienia zmarłych”. – Niezbędne jest dogłębne zbadanie przeszłości i przekazanie wiedzy o niej młodym pokoleniom. W szczególności dotyczy to II wojny światowej i tragedii Polaków na Wołyniu – dodał szef MSZ.

Szef MSZ Ukrainy powiedział z kolei, że „Nord Stream 2 to pętla gazowa dla Europy, a gaz rosyjski dla Europy ma charakter gazu paraliżującego, podobnie jak Nowiczok”.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy zainaugurowali też wspólnie sesję plenarną Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa‎ w Kijowie.

Na portalu społecznościowym Klimkin zaznaczył, że swego czasu Polska jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy, a teraz szef polskiej dyplomacji jako pierwszy przybył na Ukrainę w geście wsparcia w obliczu „rosyjskiej agresji”, z wiadomością od UE. Jego zdaniem, poranne złożenie hołdu polskim i ukraińskim ofiarom NKWD w Bykowni było „symboliczne”. Podziękował też Czaputowiczowi za przyznanie Ołehowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi przetrzymywanemu przez Rosjan, medalu Pro Dignitate Humana.

Szef MSZ Ukrainy docenił wsparcie ze strony „polskich przyjaciół” i „wszystkich naszych partnerów z UE”. Zdaniem Klimkina, on i Czaputowicz zwrócili uwagę na ważne aspekty: że „wspólnota międzynarodowa powinna postrzegać agresję Rosji na Morzu Czarnym jako sygnał”.

„Rosja ma Flotę Czarnomorską i Flotę Bałtycką. Kierują nimi jedni i ci sami ludzie z Kremla, dla których nie istnieją żadne czerwone linie. Wyobraźcie sobie, do czego zdolna jest Rosja na Morzy Bałtyckim, gdyby miała bronić Nord Stream 2?” – napisał Klimkin. Opowiedział się też za międzynarodową obecnością na Morzach Czarnym i Azowskim oraz w Cieśninie Kerczeńskiej, celem monitorowania sytuacji.

Według strony ukraińskiej, rozmowy Czaputowicza z Klimkinem koncentrowały się na tematach z obszarów bezpieczeństwa, obrony, współpracy energetycznej, granicy polsko-ukraińskiej, opozycji wobec Nord Stream 2. „Wyrażono nadzieję na odnowienie współpracy między ukraińskimi i polskimi instytucjami, które odpowiadają za pamięć historyczną” – podaje ukraińskie MSZ.

Minister Czaputowicz spotkał się także z prezydentem Petrem Poroszenką. Podczas spotkania polski minister poruszył m.in. zagadnienia z obszaru dwustronnej współpracy politycznej oraz sytuacji bezpieczeństwa po niedawnych wydarzeniach na Morzu Azowskim.

„Działania Rosji muszą spotkać się z symetryczną odpowiedzią”

Jak informowaliśmy wcześniej, wczoraj podczas spotkania z premierem Ukrainy, szef polskiego MSZ podkreślił, że Polska potępia eskalację napięcia na Morzu Azowskim. Jak relacjonuje resort spraw zagranicznych, Czaputowicz zauważył też, że „potrzebna jest mocna i jednoznaczna reakcja społeczności międzynarodowej, o co Polska stara się na wszystkich forach międzynarodowych”.

Według Czaputowicza, w trakcie rozmowy poruszono również kwestie historyczne, w tym sprawę wznowienia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na Ukrainie, ale strona ukraińska nie przedstawiła żadnych konkretów:

– Mówiliśmy również o kwestiach historycznych. Zwróciłem uwagę na pewne oczekiwania Polski, że Ukraina pozwoli na ekshumacje polskich żołnierzy, Polaków leżących na ziemi ukraińskiej. Zyskałem obietnice, że premier Ukrainy będzie wt ej sprawie rozmawiał, czyniąc nadzieję, że dojdzie do przełomu.

Według oficjalnej relacji strony ukraińskiej, podczas rozmów z polskim ministrem szef ukraińskiego rządu mówił, że sankcje przeciwko Rosji muszą zostać wzmocnione, a „odpowiedź na jej zuchwałe działania, czy to na Morzu Azowskim, czy gdzie indziej na świecie, muszą spotkać się z symetryczną [dosł. lustrzaną – red.] odpowiedzią”.

– Proponuję naszym partnerom podjęcie symetrycznych działań przeciw Rosji. Proszę o poruszenie tych kwestii na poziomie Unii Europejskiej – mówił Czaputowiczowi Hrojsman, dodając, że jego zdaniem takie „lustrzane odpowiedzi” mogą być efektywne. Jego zdaniem, skoro Rosja zatrzymuje statki różnych krajów w Cieśninie Kerczeńskiej, to statki rosyjskie muszą być zatrzymywane na wodach innych krajów.

W oficjalnym komunikacie podsumowującym wizytę Czaputowicza na Ukrainie, MSZ stwierdza, że rozmowy z premierem Ukrainy dotyczyły przede wszystkim kwestii współpracy gospodarczej i udrożnienia przejść granicznych między oboma państwami.

Msz.gov.pl / twitter / facebook / 112.ua / mfa.gov.ua / rmf24.pl / Kresy.pl

https://wpolityce.pl/polityka/423609-szef-msz-spotkal-sie-z-premierem-ukrainy

https://kresy.pl/wydarzenia/spotkanie-hrojsman-czaputowicz-dzialania-rosji-musza-spotkac-sie-z-symetryczna-odpowiedzia/

https://kresy.pl/wydarzenia/szef-msz-jedzie-na-ukraine/

https://wpolityce.pl/polityka/423572-minister-czaputowicz-wylatuje-do-kijowa

https://wpolityce.pl/polityka/423604-mucha-prezydent-postepuje-zgodnie-z-polska-racja-stanu

https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-chce-by-trump-przekazal-putinowi-ze-ma-sie-wynosic-z-ukrainy/

https://wpolityce.pl/swiat/422766-napiecie-na-wschodzie-stan-wojenny-na-ukrainie

https://kresy.pl/wydarzenia/ukraina-chce-zamkniecia-ciesnin-tureckich/

https://kresy.pl/publicystyka/ukraina-nie-powinna-stac-sie-czlonkiem-nato/

https://kresy.pl/publicystyka/ukraina-nie-zasluguje-na-slepe-poparcie-stanow-zjednoczonych/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/w-gruzji-zatrzymano-obywateli-ukrainy-wsrod-nich-bojownika-batalionu-donbas/

…..

https://kresy.pl/wydarzenia/putin-incydent-w-ciesninie-kerczenskiej-byl-prowokacja-obecnych-wladz-ukrainy/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/trump-odwolal-spotkanie-z-putinem-powodem-incydent-w-ciesninie-kerczenskiej/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/rzeczniczka-rosyjskiego-msz-dopuszcza-ze-eskalacje-na-morzu-azowskim-wywolala-prowokacja-zachodu/

https://kresy.pl/wydarzenia/fsb-ukrainskie-okrety-mialy-potajemnie-przejsc-przez-ciesnine-kerczenska-dokument/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-minister-rosja-faktycznie-zablokowala-nasze-porty-na-morzu-azowskim/

http://wgospodarce.pl/informacje/57170-rosja-prezy-muskuly-na-krymie

1 thought on “828 AMBASADOR UKRAINY: POMÓŻCIE NAM, BO POTEM MOŻEMY NIE MIEĆ CZASU NA ROZLICZENIE HISTORII, bo… EUROPA ZIGNOROWAŁA WEZWANIA UKRAINY O POMOC 02

 1. https://wpolityce.pl/swiat/424359-poroszenko-ostrzega-w-nyt-przed-rosyjskim-imperializmem

  Zbyszek
  Poroszenko jak się mają twoje firmy w Moskwie które regularnie odwiedzasz. Jeżdzisz po cukiereczki i czekoladki dla wojska ?

  szok@szok
  Nikt nie będzie ginął na Ukrainę więc niech już sobie ten Poroszenko daruje.To prawda,że Rosja posunie się tak daleko jak jej na to pozwolą,ale Ukrainą nikt się nie przejmie nawet jak zniknie z map świata. Tak jak to było w przypadku Polski

  Jot-32
  Rosja jest tak lubiana i popularna, ze nie musi uzywac srodkow militarnych tak , jak inne, pro izraelskie „sily”.

  Jot-32
  Krym – referendum, Donbas – antyfaszystowskie powstanie ludowe – sily uzywala tylko armia Ukrainy.

  zenonek
  ukraina eksportuje bron na miliardy dolarow do Rosji… dlaczego o tym nie napiszecie?

  poroszenko-
  zapomnial ze w Rosji pracuje 3 mln Ukraincow,!! Tyle samo wPl!! Po majdanie mial byc raj na UA.! Nie szukaj wrogow -tylko rob to co Ua obiecales ! Albo do dymisji i powrot Janukowicza! Bedzie pokoj!

  polish_proud@polish_proud
  Srutu tutu, nie strasz bo się ze***sz, dlaczego więc Ukraińcy się nie mobilizują i walczą o własną ojczyznę? Ani mi się śni wysyłać tam jaką kolwiek pomoc, bo oni jedynie co robią względem nas to gryzą.

  nohood
  ukraina bez dostępu do morza czarnego i donbasu jest kosztem. na razie ten koszt jest na naszej głowie.

  nohood
  druga opcja: trump dogadał się z putinem i za cenę ukrainy + polski do wisły zyska rosję dla operacji lądowych przeciw chinom (dwa ognie). niemcy zająłyby zachód polski a centrum żydzi pod gardą usa.

  wasi
  napuszczanie goi na goi ,właściwe trąby dmią

  nohood
  ruscy zajmą zgniły zachód i poczekają aż chiny z usa podzialą się rosją w odwecie? poroszenko to krótkowzroczny tępak. put zabezpiecza tylko swoje interesy. run nach west byłby końcem rosji.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.