837 „NAZISTOWSKI KOLABORANT”. ŚWIATOWY KONGRES ŻYDÓW KRYTYKUJE ROK BANDERY WE LWOWIE. Ładnie, ładnie, ale banderyzm ukraiński to kto suto finansuje?


Pomnik Stepana Bandery we Lwowie, youtube.com

jaro7 @jaro7:
Pic na wodę, przecież wiedzą kto rządzi upaina ,ich pobratymcy. Niektórych naiwnych może dziwić brak reakcji polskojęzycznych polityków ,ci co obserwują ich poczynania od lat już to nie dziwi.

jwu @jwu:
Mydlenie oczu. Wychodzi na to, że stepowy kraj jest już przejęty przez wybranych i wkrótce zacznie się akcja wzorowana na „nocy długich noży”.

zefir @zefir:
Bandery z Kijowa, podobnie jak ze Lwowa, plują na uczucia Żydów i Polaków, żadnymi bezsilnymi niepokojami, szokami, czy udawanymi oburzeniami się nie przejmują. Ważne jest, że światowe żydostwo banderyzm ukraiński suto finansuje.

JeszczePolska @JeszczePolska:
Zaniepokoili się żydzi ze światowego Kongresu, naprawdę?? O rany, co to będzie, co powie Walzman/Poroszenko/ i Groisman czy Kapitelman /Tymoszenko/. No ładna zakłamana mistyfikacja, jak to oni!! Może przestać zbroić i szkolić banderowskich nazioli ukraińskich co??? nie???

https://electronicintifada.net/content/israel-arming-neo-nazis-ukraine/24876

JeszczePolska @JeszczePolska:
Israel Is Arming Ukraine’s Blatantly Neo-Nazi Militia the Azov Battalion

greg @greg:
Maja rozmach w zaklamaniu i bezczelnosci bandersyny. Abolutnie konieczna szybka i bolesna nauczka, oderwanie bankrutów od pomocy i koryta, aby wreszcie mieli okazję dojrzeć, w jakim skansenie, bandero-naziolskim, totalitarnym gownie tkwią i nie czują smrodu.

JeszczePolska @JeszczePolska:
Wasza „pomoc” i pobłażliwość wobec waszych cyngli skutkuje tym!! Więc udawanie oburzonych?? Ps. Ci ludzie w Donbasie to też są LUDZIE!!! https://rutube.ru/video/6ee0e390e35a04dd5fe20afa0515f2f0/

Tutejszym @Tutejszym:
„Początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia”. Na Chełmszczyźnie było 15% Ukraińców i tysiące zbrodni na Polakach. Przesiedlenia i deportacje Ukraińców były hańbą polskiego rozumu. Należało tych zbrodniarzy oddać Rosjanom, o co ci zabiegali. Typowy błąd i hańba rozumu ANDERSA.

https://kresy.pl/wydarzenia/nazistowski-kolaborant-swiatowy-kongres-zydow-krytykuje-rok-bandery-we-lwowie/

„NAZISTOWSKI KOLABORANT”. ŚWIATOWY KONGRES ŻYDÓW KRYTYKUJE ROK BANDERY WE LWOWIE

19 grudnia 2018|8 komentarzy|w Ameryka, polityka, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Światowy Kongres Żydów jest zaniepokojony upamiętnianiem nazistowskiego kolaboranta, Stepana Bandery w obwodzie lwowskim. „Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich”.

Głos w sprawie decyzji Lwowskiej Rady Obwodowej, która w ubiegłym tygodniu ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraiński Nacjonalistów, zabrał Światowy Kongres Żydów (WJC). We wtorek na oficjalnej stronie tej organizacji pojawił się komunikat dotyczący tej sprawy.

„Światowy Kongres Żydów jest zaniepokojony doniesieniami, że Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 Rokiem Stepana Bandery, ukraińskiego nacjonalisty, który kolaborował z nazistami podczas II wojny światowej” – napisano na stronie WJC. Przypomniano też, że wcześniej ambasador Izraela w Kijowie, Joel Lion wyraził szok i oburzenie z tego powodu.

Zacytowano też Roberta Singera, wiceszefa Światowego Kongresu Żydów.

„To, że taka postać jak Stepan Bandera – nazistowski kolaborator podczas II wojny światowej, który jest głęboko kontrowersyjny w ukraińskim społeczeństwie i poza nim – będzie upamiętniona w taki sposób, jest głęboko niepokojące” – uważa wiceprzewodniczący WJC.

Singer podkreślił również, że „Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich, bez względu na ich motywację czy uzasadnienie”. Wezwał też władze obwodu lwowskiego, żeby ponownie rozważyły „ten niepokojący krok”.

Przypomnijmy, że wczoraj ukraiński parlament zatwierdził dokument zawierający listę rocznic, które mają być uroczyście obchodzone na Ukrainie w przyszłym roku. Wśród nich jest m.in. 110. rocznica urodzin Stepana Bandery. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 232 deputowanych Rady Najwyższej. Przeciwnych było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie zagłosowało 92 deputowanych, którzy byli na sali.

„1 stycznia – 110 lat od dnia urodzin Stepana Bandery (1909-1959), czołowego działacza i teoretyka ukraińskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego, szefa Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, działacza politycznego” – brzmi fragment dokumentu przyjętego przez Werchowną Radę. Oprócz rocznicy urodzin Bandery w dokumencie znalazły się takie jubileusze, jak 90-lecie przeprowadzenia Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów i utworzenia OUN, setna rocznica urodzin działacza UPA Petra Feduna (19. lutego), 110. rocznica urodzin działacza UPA Petra Olijnyka ps. Enej (9. lipca), 110. rocznica urodzin jednego z przywódców bojówek OUN Iwana Kłymiwa ps. Łehenda a także ustanowiona niedawno oficjalnym dniem pamięci rocznica „początku przesiedleń i deportacji Ukraińców z Łemkowszczyzny, Chełmszczyzny, Nadsania i Podlasia” (9. września). 

„Byłem zszokowany decyzją Obwodu Lwowskiego ustanawiającą rok 2019 jako Rok Stepana Bandery” – napisał wcześniej izraelski ambasador w Kijowie. „Nie mogę zrozumieć, jak gloryfikowanie bezpośrednio zaangażowanych w straszliwe antysemickie zbrodnie ma pomagać w zwalczaniu antysemityzmu i ksenofobii”.

„Ukraina nie powinna zapominać tych zbrodni popełnionych przeciwko ukraińskim Żydom, ani w żaden sposób celebrować ich poprzez upamiętnianie sprawców” – zaznaczył Lion.

We wrześniu 2016 roku prezydent Izraela podczas swojego przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze podkreślił, że podczas II wojny światowej Ukraińcy, a przede wszystkim ukraińscy nacjonaliści z OUN, mordowali Żydów. Odnosząc się do gloryfikacji UPA na Ukrainie zaznaczył z kolei, że nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów.

– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemców –powiedział prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie. Szef UIPN Wołodymyr Wjatrowycz twierdził wówczas, że Reuwen Riwlin mówiąc o udziale Ukraińców, a przede wszystkim członków OUN w Holokauście, “powtórzył sowieckie mity”.

Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, której przywódcą był Stepan Bandera, wraz z jej zbrojnym ramieniem – Ukraińską Powstańczą Armią, jest odpowiedzialna za ludobójstwo Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W czasie rzezi wołyńskiej Bandera był przetrzymywany przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen, w związku z czym kwestionowana jest jego odpowiedzialność za tę zbrodnię. Obrońcy Bandery nie biorą pod uwagę, że był on przetrzymywany w dobrych warunkach i utrzymywał stały kontakt ze swoją organizacją. Odpowiada on również za liczne zbrodnie swojego ugrupowania popełnione w czasie przebywania na wolności.

worldjewishcongress.org / Kresy.pl

…..

autor: Fratria wPolityce.pl

M..
A gdzie był ten Światowy Kongres jak Polska protestowała przeciwko uznaniu Bandery za bohatera Ukrainy, dlaczego wtedy milczał?

lk
brawo PIS! brawo Polin!!!!

Czytelnik
Rowniez Węgrom się to działanie tez nie podoba!

Polin i Socjalizm
Szabesgoje z Polin dostały sygnał jak mają zareagować :))

Marek
A to się nasi zdziwią niedługo jak ukraińcy zaczną wynosić na ołtarze banderowców ! Teraz jak się cerkiew ukraińska oddzieliła od Moskwy nie będą mieć już hamulców..

80-letni Polak
…dlatego tez, obowiazkowo ,nalezy zakazac pod grozba kary , wszelkoch ruchow i poruchow dotyczacych gloryfikacji UPA w Polsce!!!!!…

mamut
Jakoś Żydzi potrafili zareagować na rok bandery na Ukrainie. Dlaczego polskie władze schowały głowę w piasek i milczą. Nawet o polskie sprawy nie potrafią dbać tutaj na miejscu a co dopiero za granicą.

Jacek
Dość tego popierania ukrów przez rząd Pis. Jeśli nie zajmie twardej postawy to w nadchodzącym roku przegra wybory. Ludzie mają dość ukrów w naszym kraju! Czy ten rząd jedt ŚLEPY???

A ubój rytualny nie przeszkadz
Gdzie trochę kasy można ukraść tam już żydy są. Ciekawe czym ten złodziejski światowy kongres żydów i jego czkonkowie się zajmują? Nawet złoty pociąg na Śląsku mial być ich.

https://wpolityce.pl/historia/426244-swiatowy-kongres-zydow-krytykuje-kijow

Nie tylko Polsce przeszkadza kult Bandery! Światowy Kongres Żydów krytykuje Kijów: „Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa”

opublikowano: przedwczoraj · aktualizacja: przedwczoraj

Światowy Kongres Żydów wyraził we wtorek zaniepokojenie doniesieniami, że Lwowska Rada Obwodowa ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery. „Wzywam obwód lwowski do ponownego rozważenia tej niepokojącej decyzji” – zaapelował wiceprezes Kongresu Robert Singer.

To, że taka postać jak Stepan Bandera – nazistowski kolaborator podczas II wojny światowej, który jest głęboko kontrowersyjny w ukraińskim społeczeństwie i poza nim – będzie upamiętniona w ten sposób, jest głęboko niepokojące

—oświadczył Singer.

Ukraina ma obowiązek uznawać akty ludobójstwa, a nie gloryfikować tych, którzy dopuścili się ich lub podżegali do nich, bez względu na motywację i uzasadnienie. Wzywam obwód lwowski do ponownego rozważenia tej niepokojącej decyzji

—dodał.

Lwowska Rada Obwodowa w ubiegłym tygodniu ogłosiła rok 2019 rokiem Stepana Bandery.

Z okazji obchodów w 2019 roku 110. rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu (zarządu) OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 roku Rokiem Stepana Bandery

—oświadczyła rada.

Swoje oburzenie wyraził wówczas ambasador Izraela na Ukrainie Joel Lion, według którego ta decyzja nie pomaga w zwalczaniu antysemityzmu i ksenofobii na Ukrainie.

Nie mogę zrozumieć, w jaki sposób gloryfikacja tych, którzy brali bezpośredni udział w straszliwych antysemickich zbrodniach, pomaga w walce z antysemityzmem i ksenofobią. Ukraina nie powinna zapominać o zbrodniach na ukraińskich Żydach i nie powinna ich (tych zbrodni – PAP) upamiętniać poprzez uszanowanie ich sprawców

—oświadczył ambasador Lion.

Światowy Kongres Żydów to założona w 1936 roku w Genewie międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich ze 115 krajów. Jej siedziba mieści się w Nowym Jorku, a w Jerozolimie znajduje się jej instytut badawczy.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) – jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

kk/PAP

Taka prawda
Obawiam się że kult bandery przeszkadza wszystkim Żydom i wszystkim politykom Izraela ,przeszkadza wszystkim Polakom i nie wszystkim politykom a spora część rżnie wręcz głupa a to spora różnica

hannibal
Znowu tylko żydzi ginęli ? A może wspomną jeszcze o innych nacjach, w tym o Polakach, których zginęło najwięcej, z rąk ukraińskich ludobójców

Chwalba
No patrzcie ! Nawet Żydzi się obruszyli a przecież premierem Ukrainy jest Żyd

Lord Father
Ale głupie te Ukraińce. Zadarli z Żydami lepiej niech szykują odszkodowania. Czyli Polska ma chwilowy spokój.

Nigga
Brawo światowy kongres Żydów! Świetne słowa. Jesteśmy z wami! Je._..ać bannddere i całe ten ukkrowski hłam! Trzymajmy z Rosją a lepiej na tym wyjdziemy.

Ih
A ja mam w dupie i Banderę i żydów cebularzy.

rrrrr
Fajnie, tu nas Żydzi trochę pobronią, a potem i tak będą nas chcieli wyszlamować na ciężkie miliardy, vide amerykańska ustawa JUST.

Stańczyk
Ambasador Izraela jak zwykle wybiórczo – nasi wybrani ginęli metafizycznie a polskie goje tylko biologicznie. Jeszcze Szeptyckiego tablice we Wrocławiu zdemontować!

Monk
ŚKŻ – ok., pełna zgoda, a co ŚKŻ powie na zbrodnie popełnione przez NKWD, w której to zbrodniczej organizacji było tak wielu Żydów. Niektóre źródła podają nawet 80 %, a 100 % dowództwo.

logi
Ukraina nie zasługuje na istnienie swobodnego państwa skoro jej bohaterami są bandyci..

Tyle
Putin ma Rację ! A Żydzi niech patrzą na Siebie .

antybul@antybul
Ej tam czepiacie się izraelici z kongresiku… jakoś ukropscy żydzi z Patroszenką na czele się nie czepiają , a nawet popierają…

antybul@antybul
A co ŚKŻ powie na zbrodnie popełnione przez NKWD ,zbrodniczej organizacji , która to składała się prawie w 100% z Żydów ? Co powie w sprawie bandyty Stefana Michnika ?

80-letni Polak
…musimu jako Polacy pamietac o jednym!……Wg ukraincow „historycznymi wrogani ukrainow sa : Polacy, Wegrzy i …sydzi!!!!. Dlatego tez ja bardzo „kocham” blaci …ukraincow!!!

80-letni Polak
…wydaje sie, ze i w Polsce znalezli by sie tacy „rzenieslnicy”, ktorzy mogli by z ukraincow zdzierac skore zywcem i posypywac …sola!!!. Niech o tyn oni rowniez wiedza!!!…

80-letni Polak
…a te przyjazn Polski i ukrainy, to preferuja nabytli ukraincow przeflancowanych w Akcji WislaKJMc!!!…

zgłoś nadużycie
80-letni Polak
…te pogroby UPA, musza pamietac o tym, ze obecnie w Polsce przebywa ok melona ukraincow !!!. Nie jest dobrze, kiewdy pies gtryzie laskawa reke … pana!!!…

tak to ja
bandera to morderca i bandzior … precz z tym sukinsynem !!!

to tyle
na kulcie Bandery to Ukraina do cywilizowanego swiata nie dojedzie, nakrecanie kultu Bandery jest na reke Kremlowi

z
pisowi wcale nie przeszkadza banderyzm i nic nie potępia publicznie jeszcze część polityków to banderowcy to o czym mówimy, JERŁOPA każe pis robi a polakom została propaganda tvp kurski ty cfelu

…..

Tymczasem…

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-oficjalnie-uczci-w-przyszlym-roku-rocznice-urodzin-bandery/

http://wgospodarce.pl/informacje/57860-europa-jednak-murem-za-ukraina

http://wgospodarce.pl/informacje/57794-rosja-zaatakuje-ukraine-w-obronie-prawoslawia

http://wgospodarce.pl/informacje/57788-rosyjska-cerkiew-stracila-ukraine

https://wpolityce.pl/polityka/425574-nie-bedzie-nowych-sankcji-na-rosje

 

4 thoughts on “837 „NAZISTOWSKI KOLABORANT”. ŚWIATOWY KONGRES ŻYDÓW KRYTYKUJE ROK BANDERY WE LWOWIE. Ładnie, ładnie, ale banderyzm ukraiński to kto suto finansuje?

 1. https://wpolityce.pl/polityka/426560-w-polsce-powstanie-centrum-ds-rosyjskiej-dezinformacji

  MOLAS
  no to mamy kolejny problem: Anglia jest naszpikowana ru osyjskimi szpiegami bardziej niz makowiec makiem. Polska jak baba wielkanocna rodzynkami…

  kaz
  Po „urodzinach Hitlera” zorganizowanych przez TVN, bardzo potrzebne jest centrum zajmujące się zwalczaniem izraelskiej i niemieckiej dezinformacji.

  autorwidmo
  Kiedy Ziobro zamknie Sasina i Jackowskiego za to że ściągali haracz ze SKOK Wołomin? Są świadkowie, są zeznania, są dowody. Dlaczego tylko Gawłowski ma siedzieć? Sasin też powinien kiblować.

  tom132
  ,,Staliśmy ramię w ramię w najbardziej znaczących momentach ubiegłego wieku.” Cytat roku. Sprzedawczyki mówią że sprzedając nas stali z nami ramię w ramię.

  angrusz@angrusz
  Taak , na forach jest dużo ruskich trolli .

  Andy r
  Nawet Enigme nam zajumali

  taa
  Stworza GCHQ-NSA ten pisowski rzad to juz przehandlowal cala polske wszystkim chyba dookola,zydom ukraincom amerykanom i teraz anglikom.

  taa
  te zydziory maja rozmach co ja beznadziejna sytuacja dla polakow.Jest sie podwojnie potrojnie poczwornie … i dalej pewnie po ktorys raz sprzedanym komu sie dowie za pare msc

  taa
  a pisalem zeby nie glosowac na pis tylko na Kukiza on by az takiej kaszany nie robil tylko by dal te jowy cos tam no komu szkadza te jowy mi nie

  Antoni Macierewicz dar GRU
  Byłem przekonany że centrum rosyjskiej dezinformacji ruszyło już parę lat temu, z Antonim Macierewiczem na czele. Ale widzę że tamto było nieoficjalnie;)

  Ech
  A tak zapytam z ciekawości, czy ekoterroryzm i działanie zielonych ludzików blokujących polski przemysł i infrastrukturę również będzie objęty zainteresowaniem? Czy chodzi tylko o ptaszki i kwiatki?

  olo
  po co to komu potrzebne? ludzie, litości…

  Bożena
  Trolle obsiadły i ujadają.B.dobrze,że mamy dobre stosunki z Wielką Brytanią.Trolle przyznacie,że lepiej mieć takie niż złe.Wam się nic nie podoba.Dla was wszystko na opak.Takie myślenie mają zdrajcy!

  Polubienie

 2. https://kresy.pl/wydarzenia/nazistowski-kolaborant-swiatowy-kongres-zydow-krytykuje-rok-bandery-we-lwowie/

  tedd 19.02.2017, 18:56
  Życzę Ukraińcom jak najlepiej ale droga przed nimi trudna. My mieliśmy jednak łatwiej ani oligarchii aż takiej nie było ani też Rosja tak nie „pomagała”.

  azon123 18.02.2017, 08:35
  Niestety, ja nie widzę światełka w tunelu, jeżeli chodzi o Ukrainę. Poprawa tragicznej sytuacji wewnętrznej jest tam tak powolna, że szerokie rzesze ludności tracą wiarę w sens życia na Ukrainie. Ukraińcy w zeszłym roku otrzymali w Polsce milion trzysta tysięcy wiz pracowniczych, a ponad 100.000 Ukraińców otrzymało karty pobytu w Polsce. Wniosków o nie jest znacznie więcej, bo rozpoznawanie kart pobytu zajmuje urzędnikom w Polsce co najmniej 3 miesiące. Pomoc Zachodu jest ograniczona i uzależniona od konkretnych kroków, co nie buduje sympatii do Zachodu na Ukrainie. Co ciekawe, Polska jest jedynym państwem, któremu zależy szczerze na umacnianiu niepodległości Ukrainy – a Ukraińcy odpłacają nieufnością. Pojawiła się tam cała masa wypowiedzi, że Polacy szykują się do napaści, aby odebrać Lwów. Tu jedna z typowych dla nich wypowiedzi liderki Socjalnej Partii Ukrainy: youtube.com/watch?v=tBKqKJwp2WY . Stałym motywem jest teza elit ukraińskich, że Ukraińcy są polskimi niewolnikami. Tu jest głos Ukraińca, że woli być niewolnikiem w Polsce, niż głodującym wolnym na Ukrainie: youtube.com/watch?v=oaAuScN-KPo .

  alakyr1 19.02.2017, 13:25
  Jaka rewolucja godności? Brutalny pucz 100 tys demonstrantów zabijających swoich i milicjantów dla zwiększenia efektu, który obalił wybrane w demokratycznych wyborach władze Ukrainy. Że te władze odmówiły podpisania układu stowarzyszeniowego? Miały do tego prawo, a dzisiaj widać że miały rację. Pucz, który wyniósł do władzy banderowców, doprowadził do tragicznych podziałów w społeczeństwie czego skutkiem jest wojna domowa. Pucz, który z wartościami demokratycznymi, przestrzeganiem praw człowieka nie ma nic wspólnego. Pucz, w organizacji i wsparciu którego brały udział służby amerykańskie, polskie i litewskie. Na dodatek władze w Kijowie odmówiły realizacji porozumień mińskich, które same podpisały. Ukraina dziś to wirtualne państwo zamieszkałe przez 45 mln realnych ludzi na utrzymaniu zagranicznych instytucji finansowych. Myślę że Ukraińcy przy okazji następnych wyborów wystawią banderowcom rachunek, w końcu jest ich nie tak wielu.

  smoku 18.02.2017, 10:49
  Majdan to była akcja CIA, pucz, przewrót, ustanowienie władzy oligarchy Poroszenko.

  azon123 18.02.2017, 22:34
  Artykuł optymistyczny, a pod nim widzimy link do innego artykuł GW „Korupcja jak hydra wciąż odradza się na Ukrainie” 🙂 wyborcza.pl/7,75399,21196106,korupcja-jak-hydra-wciaz-odradza-sie-na-ukrainie.html

  Polubienie

 3. turkuc_podjadek @turkuc_podjadek:
  Ja mam tylko formalne pytanie: czy Światowy Kongres Żydów przejmuje się w jakikolwiek sposób śmiercią gojów?

  Kojoto @Kojoto:
  Żenada… lichwiarze upomnieli sie o swojego pachołka… nawiasem mówiąc ciekawe która frakcja obcych interesów zdecydowała się zgładzić tego szubrawca. Zlecenie jest najbardziej prawdopodobną opcją.

  Tutejszym @Tutejszym:
  Niemiecki dziennik pisze, że „zamordowano symboliczną postać demokratycznej, liberalnej Polski”.
  Ta „symboliczna postać miała sprawy w prokuraturze o oszukiwanie fiskusa, zakup siedmiu mieszkań po niskich cenach, przekręty na setki tysięcy PLN, nieujawnione źródła dochodów… Dzieci tego zamordowanego kryształu dostały prezenty na kwotę ponad 500 tysięcy PLN.
  Takie symbole w Niemczech siedzą w więzieniach, każdy pretekst jest dobry na oplucie Polski przez Berlin.

  https://kresy.pl/wydarzenia/swiatowy-kongres-zydow-zabojstwo-adamowicza-to-atak-na-sama-wartosc-tolerancji/


  Logo Światowego Kongresu Żydów. Źr. YouTube, WJC

  ŚWIATOWY KONGRES ŻYDÓW: ZABÓJSTWO ADAMOWICZA TO ATAK NA SAMĄ WARTOŚĆ TOLERANCJI

  15 stycznia 2019|3 komentarze|w Europa Zachodnia, polityka, Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Prezydent Adamowicz był wiodącym głosem sprzeciwu wobec skrajnie prawicowego ekstremizmu i orędownikiem równych praw i bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli Polski, który sprzeciwiał się antysemityzmowi w Polsce – podkreśla przewodniczący Światowego Kongresu Żydów. Niemiecki dziennik pisze z kolei, że „zamordowano symboliczną postać demokratycznej, liberalnej Polski”.

  W związku z zamordowaniem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, głos zabrał m.in. Światowy Kongres Żydów (WJC). Oświadczenie w tej sprawie, autorstwa przewodniczącego Kongresu, Ronalda S. Laudera, zamieszczono wczoraj na oficjalnej stronie internetowej tej organizacji.

  „Światowy Kongres Żydów jest zszokowany i poruszony przerażającym atakiem na Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, wyrażamy naszą najgłębsze wyrazy współczucia i kondolencje jego rodzinie i wyborcom” – napisał Lauder.

  Prezydent Adamowicz był wiodącym głosem sprzeciwu wobec skrajnie prawicowego ekstremizmu i orędownikiem równych praw i bezpieczeństwa dla wszystkich obywateli Polski. Był prawdziwym przyjacielem społeczności żydowskiej, głośno i wyraźnie wypowiadając się przeciwko antysemityzmowi w Polsce” – zaznaczono.

  „To był atak nie tylko na prezydenta, ale na samą wartość tolerancji” – podkreślił w oświadczeniu Lauder. Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów wyraził też głęboką nadzieję, że morderstwo prezydenta Gdańska „nie odwiedzie zwolenników demokracji i akceptacji od dalszego przyjmowania i promowania tych posłań, które prezydent Adamowicz niósł przez całe swoje życie i karierę”.

  Przeczytaj: Tusk chce bronić Polski i Europy „przed nienawiścią”

  Jak podaje serwis Deutsche Welle, warszawski korespondent gazety „Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel, znany z silnej niechęci do obecnych władz Polski napisał że „w osobie Pawła Adamowicza zamordowano symboliczną postać demokratycznej, liberalnej Polski”.

  Według DW, zdaniem niemieckich komentatorów, główną przyczyną zamachu na prezydenta Gdańska była „silna polaryzacja polskiej sceny politycznej i klimat agresji, za który odpowiedzialność ponosi przede wszystkim prawica”. Sam Hassel uważa, że polaryzacja została dodatkowo zaostrzona głównie przez „prawicowe ugrupowania i media, a także przez państwową telewizję”. Podkreśla, że zamordowany Paweł Adamowicz był „zagorzałym przeciwnikiem rządu kierowanego przez prawicowo-populistyczną partię PiS”, dodając, że „jego wpływy nie ograniczały się do spraw lokalnych”. Przypomina m.in. zaangażowanie zamordowanego w sprawę Trybunału Konstytucyjnego oraz popieranie migracji.

  Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. W niedzielę został zaatakowany przez nożownika, 27-letniego Stefana W., odnosząc poważne rany m.in. serca i opłucnej. Mimo kilkugodzinnej operacji Adamowicz zmarł w poniedziałek w wyniku odniesionych ran. Jego zabójca w grudniu ub. roku wyszedł z więzienia, gdzie odbywał karę za napady na banki z bronią w ręku. W przeszłości mężczyzna był leczony psychiatrycznie i miał rozpoznaną schizofrenię paranoidalną. W ostatnim czasie miał jednak przestać przyjmować leki.

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że dzień pogrzebu prezydenta Gdańska będzie dniem żałoby narodowej.

  worldjewishcongress.org / dw.com / Kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.