838 Jan Piekło „ambasador RP” na banderowskiej UPAdlinie odwołany,.. bo „planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”


Jan Piekło. Fot. Kurier Galicyjski


Napisałem jakiś już czas temu, że nie będę nic tu komentował. Tym razem chcę to zrobić.

Wielu mocno i niezachwianie popiera i wierzy w tzw. Rewolucję Godności, itp). czyli w kolejny CIAmajdan, tym razem żydobanderowskim wydaniu. To z tej Rewolucji Godności wywodzi się obecna żydobanderowska władza UPAdliny. To ona jest odpowiedzialna min, za wynoszenie na pomniki, a pewno niedługo i na ołtarze różnych zwyrodniałych ukraińskich nazistowskich morderców i ludobójców z OUN, UPA, czy AZOV, itp.

Pisałem o tym od kilku lat, ale byłem zawsze tylko szczekającym ruskim trollem, w najlepszym wypadku. Byłem „anty-ukraiński”, ale nigdy nie „anty-banderowski”, czy „anty-nazistowski”… Byłem tym złym ruskim agentem…

Od niedawna nawet Światowy Kongres Żydów w końcu zauważył, to o czym ja przestrzegam do znudzenia. Nawet polskojęzyczni „nagrodzili” za to ambasadora Jana Piekło… Pewno szykują tam kogoś jeszcze lepszego… itp.

Macie coś z oczami, wszystkie Panie Tureckie? Wszystko gra i bucy i dodaje się?

Rzygam tym wszystkim i na Szczodre Gody biorę się tylko za zaległe językoznawstwo.

A to żeby kopnąć w ZaDy wszystkich fielko-giermańskich i fielko-fatykańskich Wolaków, głoszących nielogiczne przeciw-słowiańskie nazistowskie prawdy objawione, np. o rzekomej czymś nazywanym „Ario-Słowiańskością”, czy „Bałto-Słowiańskościa”, itp i tym, co w tego wynika.

O żydobanderowscach wszelkiej maści nie chce mi się już od dawna nic pisać… Robię to z musu, dla potomności, żeby było czarno na białym, jak to było. Taka osobista dokumentacja upadku…


tagore @tagore:
Wiatr zaczyna wiać w inną stronę ,opublikowanie listu Ambasador USA i odwołanie Pana Piekło łączą się w pewną całość. Wycofanie USA z Syrii też jest częścią nowego układu.

jwu @jwu:
@tagore Wiatr zaczyna wiać w inną stronę ? Czy chodzi Ci o to ,że wkrótce (być ,może?) będziemy mieli wspólnych ambasadorów ?

JeszczePolska @JeszczePolska:
Zastanawia mnie zawsze w takich sytuacjach, moralność, uczciwość, odpowiedzialność przed Bogiem i ludźmi, tego typu ludzi. Nikt nie mówi, o podsycaniu kłótni czy walki z władzami Ukrainy. Ale o godności i prawdzie! Jak człowiek dla chwały czy brudnego zysku, może pełzać, łasić się, i zdradzać i pozwalać upokarzać swój naród/ no chyba że nie swój/. Z którego pieniędzy żyje! Cokolwiek by nie kłamała ukraińska strona, która zawsze będzie robić z siebie pokrzywdzoną ofiarę, szukającą winnych wszędzie dookoła, nie u siebie, to co zrobili Polakom nie mieści się w żadnym zrozumieniu! To co robią teraz jeszcze bardziej, wypieranie się, przerzucanie winy na wszystkich dookoła, atakowanie Polaków na każdym kroku. W tej całej wymuszanej na nas „przyjaźni”, aż wieje fałszem i przymusem! Widać dyrektywę z USA i ich właścicieli. 

Zero refleksji strony ukraińskiej, zero żalu, zero wiary w Boga, wymagającej pokajania się, i udostępnienia chrześcijańskiego pochówku zamordowanych, tylko buta i roszczeniowość. CO zrobili czy też pozwolili zrobić ze swoim bogatym krajem??? pełnym bogactw naturalnych, najlepszej w Europie ziemi, 42 mln obywateli, licznych zakładów w pracy, lotniczych, mechanicznych, hutniczych, włókienniczych itp.???? Jak widzę ich prezydenta ,pielgrzymującego po Europie i świecie w proszlanej procesji, i zadłużającego kraj na miliardy dolarów i na setki lat, to ogrania mnie pogarda. Tylko wszyscy dokoła są winni, nie oni… Polsce zawdzięczają tyle co żadnemu innemu krajowi. Obecnie miliardy płyną na Ukrainę, również dlatego że mogą pracować w Polsce. W zamian, nie możemy pochować naszych Rodaków na Wołyniu oraz obecnie dostarczyć paczek na Boże Narodzenie ,dla ubogich Polaków na Ukrainie. Sama władza i urzędnicy zwłaszcza wojskowi, na Ukrainie są coraz bogatsi, a nasz polski budżet ,jest łupiony i posyłany na Ukrainę zamiast poprawiać ciężkie życie Polaków.
To jakiś obłęd!!

https://kresy.pl/wydarzenia/prof-osadczy-jan-pieklo-realizowal-polityke-amerykanska-powinien-chociaz-grac-polskiego-dyplomate/

PROF. OSADCZY: JAN PIEKŁO REALIZOWAŁ POLITYKĘ AMERYKAŃSKĄ, POWINIEN CHOCIAŻ GRAĆ POLSKIEGO DYPLOMATĘ

20 grudnia 2018|1 Komentarz|w polityka, Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Pan Piekło jest symbolem polityki, którą dałoby się ująć w jednym zdaniu: „Polacy, nic się nie stało”. W jakiś sposób spełniał oczekiwania rządu – uważa prof. Włodzimierz Osadczy. „Tak uległa polityka wobec Ukrainy była kompromitacją. Pan Piekło jest bardzo mocno wspierany przez USA, realizuje politykę amerykańską. Ale nawet prowadząc taką politykę, powinien chociaż grać dyplomatę polskiego”. 

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent Andrzej Duda z dniem 31 stycznia odwołał ze stanowiska Ambasadora RP w Kijowie Jana Piekło, znanego m.in. z ostrej krytyki polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu, które nazwał „epizodem bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami”, i wybielania OUN-UPA. Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski powiedział, że „planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”.

– Wydaje mi się, i nie jest to zdanie odosobnione, że pan Piekło jest osobą skandaliczną, jeśli chodzi o dyplomację RP – mówi w rozmowie z RIRM prof. Włodzimierz Osadczy, historyk i dyrektor Centrum Ucrainicum na KUL.

– Zawsze powtarzałem, że odcinek dyplomatyczny nie jest najmocniejszą stroną funkcjonowania naszego państwa, a za rządów PiS-u już w szczególności. Pan Piekło jest symbolem polityki, którą dałoby się ująć w jednym zdaniu: „Polacy, nic się nie stało”. Mamy sytuację, kiedy relacje polsko-ukraińskie zmierzają po równi pochyłej w przepaść. Nigdy, i to podkreślam z całą siłą, ambasador RP nie zajął stanowiska, które choćby w nieznacznej mierze przypominało postawę jego odpowiednika w Polsce, który zazwyczaj rozmawia z władzami w Polsce w stylu ultimatum. Polski ambasador zawsze milczał, nawet w obliczu nawarstwiających się ekscesów antypolskich – podkreślił historyk.

Prof. Osadczy zaznacza, że Piekło jako ambasador spełniał założenia rządu PiS, ale prowadził politykę uległości wobec Ukrainy.

– Wobec tych rażących zaniedbań, które układały się w całościową politykę, można powiedzieć, że rząd postrzega rozwój relacji polsko-ukraińskich jako dobry. Więc pan Piekło w jakiś sposób spełniał oczekiwania rządu. Pod tym względem była to osoba oczekiwana i z punktu widzenia rządu właściwa. Natomiast tak uległa polityka wobec Ukrainy była kompromitacją – uważa profesor.

Zdaniem prof. Osadczego, Piekło powinien zostać zastąpiony przez kogoś, kto będzie reprezentował polskie interesy, przez dyplomatę, który będzie realizował politykę polską. Zwrócił też uwagę, że odchodzący ambasador „miał ogromne poparcie”.

– Prawdopodobnie wynika to z tego, o czym mówił pan profesor Piotrowski – ważne decyzje o sprawach polskich zapadają za granicą. Pan Piekło jest bardzo mocno wspierany przez USA, realizuje politykę amerykańską. Ale nawet prowadząc taką politykę, powinien chociaż grać dyplomatę polskiego – zwraca uwagę Włodzimierz Osadczy.

Czytaj także: „Kto naprawdę rządzi Polską?”. Prof. Piotrowski: ważne decyzje ws. Polski zapadają za granicą [+VIDEO]

Portal Kresy.pl zwracał już wcześniej uwagę, że działalność Jana Piekło była przez lata finansowana przez Stany Zjednoczone. Fundacja PAUCI, którą kierował, działała dzięki pieniądzom i wsparciu z USA. Ponadto, to właśnie Amerykanie uczynili Jana Piekło prezesem projektu PAUCI. Działalność Jana Piekło bardzo podobała się Amerykanom, którzy finansowali działalność jego organizacji.

PRZECZYTAJ: Amerykański cień Jana Piekło

– W tej chwili pozostaje jeden wielki cel: zająć właściwe stanowisko wobec szerzącej się ideologii banderyzmu – podkreśla profesor. – Ukraina staje się państwem, gdzie idea banderowska staje się w sposób symboliczny obecna w życiu powszechnym.

Historyk zaznacza też, że trzeba pamiętać o Polakach, którzy zginęli na Ukrainie.  – Pan Piekło to osoba, która nie doprowadziła do choćby jednej ekshumacji. Kończy się kadencja Prawa i Sprawiedliwości. Zadajmy pytanie: Ilu państwo pochowało Polaków, których szczątki bezcześci się poza granicami państwa? Żadnego! Ze 130 tys. ofiar żadne szczątki nie zostały pochowane. Musi w to miejsce wejść dyplomata, który będzie realizował polską politykę.

PRZECZYTAJ: Prof. Osadczy: Ukraina przyjmuje totalitarne ustawy mając świadomość bezkarności, przy poparciu polskich władz

Jan Piekło został ambasadorem w 2016 roku. Jego nominacja wzbudzała kontrowersje m.in. w środowiskach kresowych, z uwagi na jego wcześniejsze działania i wypowiedzi. Zaznaczano, że jego poglądy w zasadzie niczym nie różnią się od poglądów ukraińskich i jest to m.in. ostra krytyka polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu i wybielanie OUN-UPAJak pisaliśmy wcześniej, publiczne wypowiedzi Jana Piekło to mieszanina radykalizmu i umiarkowania. Dziwnym trafem radykalizm prezentuje tylko wobec polskich prób upamiętnienia czy nawet tylko przypomnienia ludobójstwa na Wołyniu. Gdy natomiast mowa idzie o UPA, jest pełen umiarkowania i niuansowania.

Czytaj więcej: Jan Piekło – zobacz kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

PRZECZYTAJ: Jan Piekło jako ambasador będzie realizował politykę bezwarunkowego wspierania Ukrainy

RIRM / Kresy.pl

…..

autor: visegradsummerschool.org/Paweł Mazur wPolityce.pl

Adam. czasy
Patrzcie jak gnida Gieremek tryumfuje zza grobu, ten szczerze nienawidzący Polaków stachanowiec wymienił wszystkich w jeden miesiąc a oni odwołują jednego co dwa lata. Rzygać się chce, patrząc na te

Wanda
Można powiedzieć lepiej późno niż wcale. Ale p. Piekło w ogole nie powinien być powołany. Zmarnowane w najlepszym razie, jeśli nie zepsute cenne dwa lata na tej newralgicznej placówce.

jacek
nareszcie!! pan Piekło nie reprezentował polskich interesów, to znany banderofil…

Rojsty
Piekle nie udało się uszczuplić choć trochę piekła banderyzmu na naszych kresach. Może po kunktatorze Piekle pojawi się ambasador z polskim sercem i „powerem”.

zenek2
Odwołany Piekło, no istny cyrk w wykonaniu PAD. Jak kresowiacy protestowali przeciwko tej osobie jako ambasadora, to PAD spał ? Jego urzędnicy nie czytali protestów ?

Sal
Wreszcie. Ten pan był raczej ukraińskim rzecznikiem niż polskim ambasadorem. Poprosimy wreszcie kogoś kto kręci łeb banderyzmowi

miki
Obawiam się na Ukrainę wyślą kogoś jeszcze gorszego do Piekła, chociaż Piekło był strasznie antypolski.

kto do banderlandu ?
tj. piekło gdy banderyzm podnosi łeb ! Będzie nadal jeśli PiS wyśle do UPAiny kolejnego filobanderowca od Gójskiej lub Przełomiec. Zatrzymać BANDERYZACJĘ ludzi sowieckich ! Bo inaczej ŹLE się skończy.

Ola
Nie rozumiem zupełnie co ma oznaczać ,,podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”. Przecież nowy Ambasador będzie Ambasadorem jak ten odchodzący. Co tu można ,,podwyższyć”?

Michal
A Zorzeta wyrazila zgode?

0k0
Widać idą wybory 🙂 ale mnie już nie oszukacie.

https://wpolityce.pl/polityka/426422-prezydent-odwolal-ambasadorow-stanowisko-traci-jan-pieklo

Ważna decyzja prezydenta! Andrzej Duda odwołał dwóch ambasadorów. Stanowisko na Ukrainie traci Jan Piekło

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Prezydent Andrzej Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie – wynika z postanowienia opublikowanego w środę w Monitorze Polskim. W tym samym terminie odwołany ze stanowiska ambasadora w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej został Krzysztof Ciebień.

Datowane na 4 grudnia 2018 r. postanowienia prezydenta o odwołaniu ambasadorów opatrzone są kontrasygnatą premiera Mateusza Morawieckiego.

Piekło kierował polską placówką w Kijowie od 2016 r.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, jego odwołanie, które nastąpiło na wniosek ministra spraw zagranicznych, „nie ma nic wspólnego z oceną stosunków polsko-ukraińskich”.

Planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie; mam nadzieję, że następca będzie szybko zaakceptowany przez stronę ukraińską i wtedy ta zmiana będzie mogła być płynna

— dodał.

Zanim został ambasadorem Piekło był dziennikarzem i ekspertem związanym z organizacjami zajmujących się m.in. współpracą polsko-ukraińską: Instytutem Mosty na Wschód w Krasiczynie pod Przemyślem oraz Fundacją Współpracy Polsko-Ukraińskiej (z siedzibą w Warszawie i Kijowie).

W przeszłości Piekło redagował również elektroniczny magazyn „Forum” poświęcony dialogowi kultur, a w latach 2011-2013 był członkiem Komitetu Sterującego Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego przy Komisji Europejskiej.

W Monitorze Polskim opublikowano też w środę postanowienie o odwołaniu z funkcji z dniem 31 stycznia 2019 r. ambasadora RP w Pjongjangu Krzysztofa Ciebienia. Dyplomata ten kierował placówką w Korei Płn. od września 2014 r. Ciebień jest związany z resortem dyplomacji od 1981 r.; studia w zakresie stosunków międzynarodowych ze specjalizacją chińską ukończył na Wydziale Dalekiego Wschodu Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie.

gah/PAP

Jan
W końcu…

Chwalba
Jeśli chodzi o Ukrainę , to słusznie . Ale czy wyznaczą lepszego ?

Rajf
Panie Prezydencie,Panie Premierze a kiedy czystki na kontynencie Amerykanskim. Tu potrzebujemy Polakow Patriotow w Ambasadach i Konsulatach by bronili interesu Polakow a nie obcych!!!

chango
Nie ma co się pitolić. Powymieniać do spodu. Nie tylko na Ukrainie ale i na Białorusi i Litwie. Za dużo konfliktów, powiązań dziwnych. Kontaktów szemranych.

Guy Fawkes
Nooo wreszcie jakaś pozytywna informacja. Nie wszystko układa się źle.

Aisa
Czy od tego prezydenta można oczekiwać zmiany na dobre?

J
A co z tym nieudacznikiem od Kozlowskiej?

Ula
Niestety, to tylko nieznaczna korekta. MSZ to w przeważającej wiekszosci komusze i resortowe dzieci i już także wnuki. Nie zatrudniani według kompetencji, ale klucza rodzinno towarzyskiego.

Jacek
Ukry von z Polski… tak samo beżowe paździerze. Już jest tego za DUŻO. Czy oni tego nie widzą.

Agnieszka
Prezydent Juda podejmuje TYLKO wazne decyzje 24/7

kori
A co z tym panem który wspiera p. Kozłowską Liudmiłę . Mam nadzieję że jest już w domowych pieleszach bez prawa powrotu do polskiej dyplomacji

zxx
a co z ambasadorem chyba w Belgii który fotografował sie z Ludmila Kozlowski?? chyba on pierwszy powinien byc na liscie??

matylda
a kiedy pan wielbiciel Ludmiły Kozlowskiey jak się nie mylę chyba z Brukseli?

diabelskie nasienie
Tych dwóch, to powinien być dopiero wstęp, do czyszczenia ze złogów o POstkomunistycznej proweniencji w polskiej dyplomacji, którą pracowicie tam zasiał typ o ksywie Geremek

tolo
Kiedy odwołacie ze stanowiska lewackiego Bodnara.*

jot
A Bukareszt? Bez obchodów 100 rocznicy, zaproszenia z okazji ZIMOWYCH Świąt. Niekompetentna, arogancka obsada.

starykoń
Piekło był za bardziej proukrainski i niż propolski

apel
Nareszcie! Wysłac polskiego patriotę o poglądach ks. Isakowicza Zaleskiego

adam
Przyglądajmy się dobrze tym podmianom, bonie ufam PiS-owcom. Ciekawe czy nowy ambasador to będzie orędownik sprawy polskiej, czy ukraińskiej.

aniela@aniela
a ten po szkołach moskiewskich to i tak dlugo sie ukrywal

kjbkb
brawo -banderofil do piekła. w dodatku piekło to prezes fundacji ktora była dotowana przez amerykanska fundacje wspierajaca tez KOD.

…..


Jan Piekło. Fot. twitter.com, FundOpenUkraine

jwu @jwu:
Nareszcie. No chyba ,że będzie tak jak w przypadku Witka Waszczykowskiego i jego następcy? A swoją drogą, za zasługi dla Ukrainy (pan były ambasador ) powinien zastąpić Deszczycę w Warszawie.

wilenski @wilenski:
@jwu Podobnie jak Piekło, zachowuje się obecna ambasador w Wilnie. Nie bez powodu jest nazywana litewskim ambasadorem w Wilnie to niejaka Urszula Doroszewska, która próbuje dzielić polską społeczność a nawet występuje przeciw niej biorąc udział w atakach na prezesa Związku Polaków. Miejmy nadzieję też niebawem doczekamy jej odwołania.

jwu @jwu:
Panowie, mały konkurs. Wpisujcie swoich kandydatów na stanowisko ambasadora w Kijowie ? Ja obstawiam panów :vel Żurawskiego, Targalskiego, Sekielskiego lub panie Romaszewską, albo Przełomiec?

uvara @uvara:
@jwu haha pomyślałem o tym samym -Vel Grajewski, czyli z deszczu pod rynne! 🙂 a tak na poważnie, mam nadzieje, że to będzie punkt zwrotny w relacjach z Ukrainą i w końcu przestaną nas traktować jako wycieraczkę dla swoich banderowskich buciorów. Co do p. Piekło myślę, że zasłużył co najmniej na ciepłą posadkę w jakimś ukraińskim think-tanku gdzie do woli będzie mógł realizować swoją miłość do wszystkiego co banderowskie.

Accipiter @Accipiter:
@jwu Dodał bym jeszcze pawlo kowala, pawlo tyme. A tak serio to obawiam się, że następca piekły może być jeszcze gorszy. Przy nastepnych wyborach trzeba pisiorą podziękować za godną politykę wschodnią, walke o prawdę historyczną i pamięć naszych pomordowanych rodaków, za ściąganie wszelkiego tałatajstwa pod pozorem walki o rozwój gospodarczy, za ślepe wspieranie wrogich nam państw (ukraina, izrael). Generalnie za politykę wstawania z kolan, która sprowadzona została do nurkowania w gównie. Jeśli więc środowiska kresowe nie stworzą własnej parti to głosuje na narodowców.

Badyl @Badyl:
Sakiewicz – za medal od bezpieki sbu; musi mieć wybitne predyspozycje…

uvara @uvara:
@Badyl o k*#wa, ja nawet o tym nie wiedziałem… tzn znałem jego poglądy i wręcz obsesyjnie szukanie rosyjskich wpływów wszędzie tam gdzie ktoś ma odmienne zdanie, ale że został odznaczony przez ukraińską bezpiekę (!!!!) to po prostu w głowie się nie mieści.

Badyl @Badyl:
@uvara Sam widzisz, jakie możliwości ma Departament Stanu i Kurt Volker na obsadzenie tego stanowiska. Jestem pewny, że już mają wyhodowanego kandydata.

lp @lp:
@jwu Kogokolwiek wybiorą to będzie on musiał realizować politykę pisiatej miłości wobec banderstanu i nie łudźmy się, że będzie lepiej. Strach tylko pomyśleć co Szczerski miał na myśli mówiąc o „podwyższeniu rangi reprezentacji Polski w Kijowie”? Może Wojsko Polskie na ukrainie czy i jakaś forma unii, co nie daj Boże? Wszak idea Judeopoloni realizowana jest na na naszych oczach.

jwu @jwu:
@lp Przyznam ,że mam podobne obawy ?

Beresteczko1651 @Beresteczko1651:
Ja się najbardziej boję tego „podwyższenia rangi” w sytuacji mnogości proukraińskich kanalii.

https://kresy.pl/wydarzenia/jan-pieklo-odwolany/

JAN PIEKŁO ODWOŁANY

20 grudnia 2018|26 komentarzy|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Prezydent odwołał ze stanowiska Ambasadora RP w Kijowie Jana Piekło. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że „planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”.

W środę w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Prezydenta Andrzeja Dudy ws. odwołania Jana Piekło ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie z dniem 31 stycznia. Wiadomo, że został odwołany na wniosek MSZ.

„Na podstawie art. 133 ust. 1 pkt 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. odwołuję Pana Jana PIEKŁO z dniem 31 stycznia 2019 r. ze stanowiska Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie” – czytamy w postanowieniu prezydenta, datowanym na 4 grudnia br. Poza nim, odwołany został również ambasador w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej Krzysztof Ciebień.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczał, że jego odwołanie „nie ma nic wspólnego z oceną stosunków polsko-ukraińskich”.

– Planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie – tłumaczył Szczerski. – Mam nadzieję, że następca będzie szybko zaakceptowany przez stronę ukraińską i wtedy ta zmiana będzie mogła być płynna.

Jak dotąd nie podano ani nie zasugerowano oficjalnie, kto mógłby zostać nowym polskim ambasadorem w Kijowie.

Kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

Jan Piekło został ambasadorem w 2016 roku. Jego nominacja wzbudzała kontrowersje m.in. w środowiskach kresowych, z uwagi na jego wcześniejsze działania i wypowiedzi. Zaznaczano, że jego poglądy w zasadzie niczym nie różnią się od poglądów ukraińskich i jest to m.in. ostra krytyka polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu i wybielanie OUN-UPAJak pisaliśmy wcześniej, publiczne wypowiedzi Jana Piekło to mieszanina radykalizmu i umiarkowania. Dziwnym trafem radykalizm prezentuje tylko wobec polskich prób upamiętnienia czy nawet tylko przypomnienia ludobójstwa na Wołyniu. Gdy natomiast mowa idzie o UPA, jest pełen umiarkowania i niuansowania.

Czytaj więcej: Jan Piekło – zobacz kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

PRZECZYTAJ: Jan Piekło jako ambasador będzie realizował politykę bezwarunkowego wspierania Ukrainy

Portal Kresy.pl zwracał też uwagę, że działalność Jana Piekło była przez lata finansowana przez Stany Zjednoczone. Fundacja PAUCI, którą kierował, działała dzięki pieniądzom i wsparciu z USA. Ponadto, to właśnie Amerykanie uczynili Jana Piekło prezesem projektu PAUCI. Działalność Jana Piekło bardzo podobała się Amerykanom, którzy finansowali działalność jego organizacji.

Tygodnik „Polityka” pisał:

„Nie bez powodu Amerykanie powierzyli funkcję szefa Piekle, bo PAUCI finansowali Amerykanie właśnie. Docenili jego talent, otwartość, a przede wszystkim głębokie przekonanie, że demokratyczna, wolna i niezależna od Moskwy Ukraina to najlepsze sąsiedztwo dla Polski”.

PRZECZYTAJ: Amerykański cień Jana Piekło

Jan Piekło wygrał konkurs na kierowanie międzyrządowym polsko-ukraińsko-amerykańskim projektem PAUCI w 2005 roku. Według informacji byłego wiceszefa MSZ Jan Dziedziczaka, zawartej w odpowiedzi na interpelację posła Kukiz’15 Tomasza Rzymkowskiego, projekt ten był finansowany przez USA, a dokładniej przez US AID [U.S. Agency for International Development], zaś administrowany był przez waszyngtońską organizację Freedom House, zajmującą się obroną praw człowieka. Freedom House miało zaprosić do USA lidera KOD, Mateusza Kijowskiego. W rozmowie z Kresami.pl publicysta Stanisław Michalkiewicz powiedział, że podejrzewa tę organizację o związku z CIA. Później projekt PAUCI został przekształcony organizację pozarządową – Fundację Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Wiceminister Dziedziczak zaznaczył, że to właśnie działalność w ramach PAUCI była główną przesłanką za powołaniem Piekły na stanowisko ambasadora na Ukrainie.

W połowie lipca 2016 roku w Sejmie poseł Tomasz Rzymkowski  (Kukiz’15),  nawiązując do swojej interpelacji skierowanej do ministra Witolda Waszczykowskiego, zwrócił uwagę, że nie uzyskał odpowiedzi na dwa pytania: czy zasięgnięto opinii jakichkolwiek organizacji nt. kandydatury Jana Piekło i jakie było ich ewentualne znaczenie, a także o wypowiedzi Piekło, w których mówił o bratobójczym konflikcie na Wołyniu i wybielał UPA. „Czy osoba, która niszczy dobre imię Polski może być dobrym ambasadorem? Czy przeciwnik filmu Wołyń może być polskim ambasadorem w Kijowie?” – pytał Rzymkowski.

Przeczytaj: MSZ unika konkretnych odpowiedzi na wątpliwości ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora w Kijowie

W odpowiedzi wiceminister Marek Ziółkowski nie podał precyzyjnych informacji, odpowiadając wymijająco: „Nie jest naszym zadaniem i nie mamy powodów, by dziś informować te środowiska, które pytano o Jana Piekło”. Dodał, że MSZ ma recenzje, nie wszystkie pisemne, m.in. nt. dorobku Piekło właśnie z Fundacji PAUCI, a także Znak.

PRZECZYTAJ: Rzymkowski (Kukiz’15): postawa MSZ ws. nominacji Jana Piekło na ambasadora w Kijowie to skandal

Piekło w Kijowie

W październiku 2016 roku, już po złożeniu listów uwierzytelniających na ręce ukraińskiego prezydenta, nazwał Polaków z Ukrainy „Polonią” i podkreślił, że filmu „Wołyń” nie należy traktować jako „jedynej prawdy na temat zbrodni wołyńskiej”. Wcześniej nazwał rzeź wołyńską „epizodem bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami”.

Przeczytaj także: Paweł Kukiz o Janie Piekło: ze swoimi poglądami nadaje się na ambasadora Ukrainy w Polsce

Jako Ambasador RP w Kijowie Jan Piekło w publicznych wypowiedziach  bagatelizował gloryfikację Bandery na Ukrainie. Jako gość ukraińskich mediów twierdził też m.in., że dla Polski przyjęcie milionów Ukraińców nie jest problemem, bo przez to oba kraje są jak jeden wspólny organizm. Dodawał, że konkretnym zagrożeniem są polskie ugrupowania prawicowe. Często wypowiadając się na tematy historyczne przyrównywał walki narodowo-wyzwoleńcze Ukraińców do walk Polski o niepodległość lub o jej utrzymanie.

Przeczytaj: Obchody rocznicy powstania styczniowego na Ukrainie. Piekło: wojna w Donbasie to jego kontynuacja [+VIDEO]

W temacie antypolskich akcji na Ukrainie, takich jak niszczenie miejsc pamięci pomordowanych Polaków czy ataki na polskie placówki dyplomatyczne, Piekło konsekwentnie przedstawiał je jako prowokacje, za którymi stoi „trzecia siła” i nie dopuszczał możliwości, że odpowiedzialni mogą być za to sami Ukraińcy.

Przeczytaj: Jan Piekło: incydent w konsulacie we Lwowie wpisuje się w szereg prowokacji

Czytaj także: Piekło do Ukraińców: Proszę, nie zapominajcie, że Polska jest prawdziwym sojusznikiem Ukrainy, staramy się jak możemy

Polski ambasador odciął się też od stanowiska Węgier w sprawie Ukrainy i blokowania spotkań Komisji NATO-Ukraina z powodu kontrowersyjnej ukraińskiej ustawy oświatowej. Choć uderza ona w szkolnictwo mniejszości narodowych na Ukrainie i stanowi zagrożenie m.in. dla polskich szkół, Piekło nie krytykował jej, prezentując stanowisko raczej przychylne. Podobnie było ws. ustawy o języku ukraińskim. W ostatnim czasie jako polski ambasador nie zajął żadnego oficjalnego stanowiska w obliczu kolejnych inicjatyw na rzecz upamiętnienia Stepana Bandery i OUN-UPA na Ukrainie: zarówno ws. ogłoszenia roku 2019 przez Lwowską Radę Obwodową Rokiem Bandery i OUN, jak i wobec przyjęcia podobnej inicjatywy przez ukraiński parlament.

Rmf24.pl / Kresy.pl

zefir @zefir:
Za wpełni zasłużoną ,wręcz szczęśliwą uznać należy decyzję Prezydenta i Premiera (kontrasygnata) w sprawie odwołania banderowskiego agenta ze stanowiska ambasadora RP w Kijowię. Nieszczęściem będzie jednak ewentualne powołanie następcy na modłę Żula vel Graja.

Roman1 @Roman1:
Dobrze, że odwołano tego banderowskiego bandytę. Piekło na Ukrainie był po to by wybielać piekło, które banderowcy zgotowali Polakom w latach czterdziestych. Ciekawe, czy władze Polski wybiorą teraz na ambasadora mniej skompromitowanego polityka.

jwu @jwu:
@Roman1 Znając politykę rządzących, wobec stepowej braci ,nie mam złudzeń co do następcy. Myślę ,że będzie podobnie jak w przypadku podmiany Witka na Czaputowicza ?

vader213 @vader213:
cóz za wspaniała informacja że ten BANDEROWSKI GAD zniknie z placówki ambasadorskiej

tomso @tomso:
Kandydaci niebieskiej sotni z Polin: Maria Przebieraniec, Horpyna Gosiewska, Targalski z Kotem, Żurawski vel Wóycicki, Karczewski von Tryzub, itd.

dls Maverick @dls Maverick:
W New Jersey, obok pomnika katynskiego, niech Polonusy sprobuja teraz wybudowac pomnik rzezi wolynskiej…

Gaetano @Gaetano:
Jak już zostało tutaj napisane, raczej będzie „z deszczu pod rynnę”, tj. analogicznie jak w przypadku roszady spasionego wieprza na ścierę do podłóg. Poza rozpłaszczania się przed dziczą była i musi być kontynuowana, pisuar (popis) przecież nie pozbędzie się cech szczególnych. Złowrogo wróży też „podwyższenie rangi”. Żadnych złudzeń.

jwu @jwu:
@Gaetano Może w tym „podwyższeniu rangi ” chodzi o to ,że mało znanego dziennikarzynę P.zastąpi tuz dziennikarstwa polskiego i laureat orderu SBU ,redaktor naczelny Sakiewicz ?

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Nie cieszmy się przedwcześnie! Zawsze może być gorzej. Niestety, zaplecze polityków stawiających wyżej dobro Ukrainy niż Polski, jest ogromne…

jwu @jwu:
@Wolyn1943 To fakt. I to z tendencją rosnącą.

KazimierzS @KazimierzS:
To „podwyższenie rangi” brzmi dosłownie złowrogo.

jwu @jwu:
@KazimierzS Rozwiń. Bo ciekawy jestem Twojej opinii.

KazimierzS @KazimierzS:
Sądzę, że sam Kaczyński jest coraz bardziej „zniesmaczony” ciągłą ingerencją USA w nasze sprawy wschodnie. Nie podziela jednak obaw Kaczyńskiego większość wierchuszki PiS i chcą oni sami przejąć sprawy w swoje ręce, licząc na ściągnięcie wojsk USA do Polski. Myślę, że Bartosz Cichocki – obecny wiceminister do spraw wschodnich – musi mieć dobre „notowania” w Pałacu Prezydenckim, a dni ministra Czaputowicza są już policzone – choć sama „rekonstrukcja rządu”, a więc i pozostawanie Czaputowicza na obecnym stanowisku, może się odbyć nawet dopiero za rok.

KazimierzS @KazimierzS:
Złowrogie jest to, że wydaje się iż najważniejszym obecnym celem całej polityki zagranicznej PiS, jest ściągnięcie obcych wojsk do Ojczyzny. A w imię tego celu, oczywistym polem do ustępstw Polski na rzecz USA, jest przede wszystkim polityka wschodnia, a sprawy ukraińskie w szczególności.

jwu @jwu:
@KazimierzS Przyznam ,że też się tego obawiam ,i jednocześnie zastanawiam, który wśród następców Piekły ma jeszcze bardziej pro banderowskie poglądy, by realizować plany suwerena ? No chyba ,że o czymś nie wiemy i dlatego źle oceniamy byłego ambasadora?

…..


Wjatrowycz ukraiński IPNWołodymyr Wjatrowycz, foto: rbc.ua

lp @lp:
Banderowiec Wiatrowicz dał najlepsze resume ambasadorowania kanalii Piekły w banderstanie.

MacGregor @MacGregor:
prawdu każe 🙂

jazmig @jazmig:
Dla Polski i Polaków był bardzo szkodliwy.

Roman1 @Roman1:
Pierwszy raz zgadzam się Wiatrowyczem – Piekło był dobry dla Ukrainy. Ale tylko dla Ukrainy i USA. To nie był polski polityk.

JeszczePolska @JeszczePolska:
Tak się składa, że ten pan był ambasadorem Polski, o czym umyślnie na polecenie swoich właścicieli … zapominał. Skoro był płacony przez suwerena, czyli naród polski to, jego psim obowiązkiem było mieć na uwadze przede wszystkim polskie interesy i godność oraz dobro Polaków, bo to JEST polska racja stanu, a nie pełzanie przed KIMKOLWIEK!Ukraina niech sobie poszuka innej mamusi, oprócz tej macochy która ją używa jako cyngla.

JeszczePolska @JeszczePolska:
No duuużo dobrych dla was było i jest nadal! nowy też będzie dobry!!!
http://www.nacjonalista.pl/2014/03/03/oddzial-delty-operacja-mossadu-na-majdanie/

zefir @zefir:
Gnidzie Wjatrowyczowi należy grzecznie zaprzeczyć: Dobrze, że tak się stało. Nie wiem jak dla Banderlandu, ale dla Polski i stosunków polsko-ukraińskich Jan Piekło był zdradzieckim i bardzo złym wyborem na ambasadora.

Wolyn1943 @Wolyn1943:
Odchodzi ambasador Ukrainy na Ukrainie! Czym „dobra zmiana” nas zaskoczy tym razem?

https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-o-odwolaniu-piekly-nie-wiem-jak-dla-polski-ale-dla-ukrainy-byl-bardzo-dobry/

WJATROWYCZ O ODWOŁANIU PIEKŁY: NIE WIEM JAK DLA POLSKI, ALE DLA UKRAINY BYŁ BARDZO DOBRY

21 grudnia 2018|8 komentarzy|w Polska, społeczeństwo, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Szef Ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, znany apologeta OUN-UPA i „kłamca wołyński”, skomentował odwołanie Jana Piekło z funkcji polskiego ambasadora na Ukrainie.

Jak informowaliśmy w czwartek, prezydent Andrzej Duda z dniem 31 stycznia odwołał ze stanowiska Ambasadora RP w Kijowie Jana Piekło, znanego m.in. z ostrej krytyki polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu, które nazwał „epizodem bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami”, i wybielania OUN-UPA.

Sprawę skomentował m.in. Wołodymyr Wjatrowycz, szef Ukraińskiego IPN, znany apologeta OUN-UPA i „kłamca wołyński”, który zamieścił komentarz w tej sprawie na portalu społecznościowym.

„Szkoda, że tak się stało. Nie wiem jak dla Polski, ale dla Ukrainy i stosunków ukraińsko-polskich Jan Piekło był bardzo dobrym wyborem na ambasadora”.

Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski powiedział, że „planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”.

– Pan Piekło jest symbolem polityki, którą dałoby się ująć w jednym zdaniu: „Polacy, nic się nie stało”. W jakiś sposób spełniał oczekiwania rządu – uważa prof. Włodzimierz Osadczy. „Tak uległa polityka wobec Ukrainy była kompromitacją. Pan Piekło jest bardzo mocno wspierany przez USA, realizuje politykę amerykańską. Ale nawet prowadząc taką politykę, powinien chociaż grać dyplomatę polskiego”.

Portal Kresy.pl zwracał już wcześniej uwagę, że działalność Jana Piekło była przez lata finansowana przez Stany Zjednoczone. Fundacja PAUCI, którą kierował, działała dzięki pieniądzom i wsparciu z USA. Ponadto, to właśnie Amerykanie uczynili Jana Piekło prezesem projektu PAUCI. Działalność Jana Piekło bardzo podobała się Amerykanom, którzy finansowali działalność jego organizacji.

PRZECZYTAJ: Amerykański cień Jana Piekło

Jan Piekło został ambasadorem w 2016 roku. Jego nominacja wzbudzała kontrowersje m.in. w środowiskach kresowych, z uwagi na jego wcześniejsze działania i wypowiedzi. Zaznaczano, że jego poglądy w zasadzie niczym nie różnią się od poglądów ukraińskich i jest to m.in. ostra krytyka polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu i wybielanie OUN-UPAJak pisaliśmy wcześniej, publiczne wypowiedzi Jana Piekło to mieszanina radykalizmu i umiarkowania.

„Dziwnym trafem radykalizm prezentuje tylko wobec polskich prób upamiętnienia czy nawet tylko przypomnienia ludobójstwa na Wołyniu. Gdy natomiast mowa idzie o UPA, jest pełen umiarkowania i niuansowania”.

Czytaj więcej: Jan Piekło – zobacz kogo PiS zrobił ambasadorem na Ukrainie

PRZECZYTAJ: Jan Piekło jako ambasador będzie realizował politykę bezwarunkowego wspierania Ukrainy

twitter.com / facebook.com / Kresy.pl

https://kresy.pl/wydarzenia/wiceminister-cichocki-nowym-ambasadorem-rp-na-ukrainie-prof-osadczy-to-kosmetyczna-zmiana/

https://wpolityce.pl/polityka/426595-z-warszawy-do-kijowa-gw-cichocki-ambasadorem-na-ukrainie

…..

Tymczasem…

https://kresy.pl/wydarzenia/kuchcinski-w-wilnie-sa-sprawy-polakow-na-litwie-ale-sprawa-zasadnicza-to-bezpieczenstwo-polski-i-litwy/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/polska-partia-na-litwie-wzmacnia-swoja-pozycje/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/litwa/na-litwie-aresztowano-domniemanych-szpiegow-wsrod-nich-znany-polityk/

https://kresy.pl/wydarzenia/nowe-kredyty-dla-ukrainy-750-mln-dol-od-banku-swiatowego-39-mld-dol-od-mfw/

https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainskie-media-ukraina-potajemnie-przedluzyla-kontrakt-na-dostawy-paliwa-jadrowego-z-rosji/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-kupila-od-rosji-wegiel-za-1677-miliarda-dolarow/

https://kresy.pl/wydarzenia/prawie-polowa-mlodych-ukraincow-chce-wyjechac-z-kraju/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainscy-celnicy-nie-wpuscili-na-ukraine-busa-z-darami-dla-polakow/

8 thoughts on “838 Jan Piekło „ambasador RP” na banderowskiej UPAdlinie odwołany,.. bo „planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”

 1. Dla przypomnienia

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/miron-sycz-ponownie-wicemarszalkiem-wojewodztwa-warminsko-mazurskiego/

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-pokazano-zwiastun-antypolskiego-filmu-o-napadzie-terrorystow-z-oun-wideofoto/

  https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-obiecal-bezzwlocznie-podpisac-ustawe-nadajaca-czlonkom-upa-uprawnienia-kombatanckie/

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-parlament-przyznal-czlonkom-upa-uprawnienia-kombatanckie/

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-radzie-najwyzszej-wniosek-o-obwolanie-stepana-bandery-bohaterem-ukrainy-ponownie/

  https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-proponuje-ustanowienie-orderu-im-bandery/

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-polityk-nazwal-bandere-i-upa-narodowymi-bohaterami-ukrainy-prokuratura-to-nie-bylo-wychwalanie/

  https://kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-noca-probowano-rozbic-pudla-w-ktorych-ukraincy-zamkneli-lwy-na-cmentarzu-orlat/

  …..

  https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-to-nie-byl-incydent-to-jest-wojna-kreml-komentuje/

  http://wgospodarce.pl/informacje/57217-ukraina-zrywa-ostatecznie-wiezi-z-moskwa

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainski-parlament-rozwiazal-umowe-o-przyjazni-z-rosja/

  https://wpolityce.pl/swiat/424359-poroszenko-ostrzega-w-nyt-przed-rosyjskim-imperializmem

  https://kresy.pl/wydarzenia/media-usa-szykuja-sie-do-wyslania-okretow-wojennych-na-morze-czarne/

  https://kresy.pl/wydarzenia/bondariew-jesli-usa-wycofaja-sie-z-traktatu-inf-rosja-bedzie-musiala-przygotowac-sie-na-atak/

  …..

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainski-polityk-nazwal-bandere-i-upa-narodowymi-bohaterami-ukrainy-prokuratura-to-nie-bylo-wychwalanie/

  https://kresy.pl/wydarzenia/ukraincy-odwiedzili-ukrainskie-etniczne-tereny-w-polsce-i-oddali-hold-dowodcy-upa-foto/

  …..

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/polski-rzad-przedluzyl-umowe-dotyczaca-kredytu-dla-ukrainy/

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/gruzja-szesciu-ukraincow-uslyszalo-zarzuty-szykowali-krwawy-majdan-w-tbilisi/

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/w-rosji-skazano-bylego-ochroniarza-przywodcy-prawego-sektora/

  https://kresy.pl/wydarzenia/tymoszenko-wciaz-zdecydowanie-przed-poroszenka-sondaz/

  https://wpolityce.pl/gospodarka/424787-ukraina-ma-finansowy-noz-na-gardle-musi-splacic-12-mld-usd

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/media-zatrzymani-na-cmentarzu-orlat-we-lwowie-to-dwa-polskie-malzenstwa/

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/nagranie-wideo-kolejnej-proby-demontazu-pudla-skrywajacego-lwa-na-cmentarzu-orlat-video/

  https://kresy.pl/wydarzenia/wjatrowycz-porownuje-bandere-do-pilsudskiego/

  Polubienie

 2. julka
  Pelna zgoda z księdzem

  Ember
  „Uderz w stół ..” pani Romeszewska? Już sie pani nie raz „zasłużyła” swoimi wypowiedziami i działalnością w antypolskim radiu Biełsat przeciwko żolnierzom wyklętym, Polakom na Litwie i Białorusi itd.

  POPiS@wPolin
  PO/PiS utrzymuje takie indywidua jak Romaszewskie z publicznych pieniędzy (TV i „doradztwo”). Same te jej prostackie wpisy i bezzasadne grożenie procesami powinno skutkować wywaleniem z funkcji zależnych od władz państwa.

  https://wpolityce.pl/polityka/426819-ostra-wymiana-zdanromaszewska-grozi-procesem-ks-zaleskiemu

  Ostra wymiana zdań! Ks. Isakowicz-Zaleski: Oby prezydent nie uległ reakcji sojuszników czciciela UPA; Romaszewska grozi procesem

  opublikowano: za 43 minuty · aktualizacja: za godzinę


  autor: Fratria wPolityce.pl

  Oby Pan Prezydent Andrzej Duda nie uległ histerycznej reakcji sojuszników oligarchy i czciciela ludobójczej UPA Petro Poroszenki i nie cofnął dymisji Jana Piekło, który tyle razy nie zachował się jak trzeba wobec rodzin ofiar

  — napisał na Twitterze ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: Naukowcy i dziennikarze apelują do prezydenta Dudy. Proszą, żeby Jan Piekło dalej pełnił swoją misję na Ukrainie

  Na wpis duchownego zareagowała Agnieszka Romaszewska.

  Oj, bo się ksiądz doigra sprawy sądowej. Takiej wcale nie śmiesznej. Nie jestem sojusznikiem „oligarchy i czciciela ludobójczej UPA” i nie życzę sobie być tak nazywana. Proszę to usunąć!

  — napisała szefowa telewizji Biełsat.

  Co jest nieprawdą? To, że Poroszenko jest oligarchą i czcicielem ludobójczej UPA? czy to, że osoby podpisane wspierają prezydenta i władze Ukrainy?

  — zapytał ks. Isakowicz-Zaleski.

  Ja mogę się wypowiedzieć w tej drugiej kwestii. Nie zajmuję się wspieraniem prezydenta Ukrainy i to zdanie, zwłaszcza w połączeniu z określnikami dodanymi do opisu prezydenta Poroszenki narusza moje dobra osobiste i jako ekspertki i dziennikarki.

  — odparła Romaszewska.

  gah

  https://kresy.pl/wydarzenia/romaszewska-grozi-sadem-ks-isakowiczowi-zaleskiemu/

  https://wpolityce.pl/polityka/426801-apel-do-prezydenta-o-pozostawienie-ambasadora-rp-na-ukrainie

  https://kresy.pl/wydarzenia/przelomiec-rey-romaszewska-i-inni-apeluja-do-dudy-o-nieodwolywanie-jana-pieklo/

  https://kresy.pl/wydarzenia/we-lwowie-uczcza-pamiec-terrorystow-z-oun-mordercow-tadeusza-holowki/

  Polubienie

 3. Roman1 @Roman1:
  To tak jakby Niemcy przyznały prawa kombatanckie członkom SS. Władze milczącej Polski bez honoru

  dls Maverick @dls Maverick:
  Polska tez. Tym co mordowali po wojnie: NSZ.

  ProPatria @ProPatria:
  Niereformowalny, amerykański oszołomie nie masz prawa zabierać głosu o Naszym Narodzie i bohaterach dekując się za oceanem. Może tak wspomniałbyś o „wyczynach” swoich hieroiv z us army np. w Guantanamo ?? Gdziekolwiek wasza „sławna” armia nie wprowadza „demokracji” zostawia tylko zgliszcza, dziesiątki tysięcy zabitych i psychcznie okaleczonych. Pochwal się „bohaterami” światowego pasożyta, w którym żyjesz.

  Kasper1 @Kasper1:
  @dls Maverick O takie właśnie RELATYWIZOWANIE czyli bezczelne ZAKŁAMYWANIE HISTORII – „Polacy jak Ukraińcy”, „Ukraińcy jak Polacy” chodzi banderowcom ukraińskim. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna bo o ile niektóre oddziały polskiego zbrojnego podziemia oraz aparat bezpieczeństwa Polski „lubelskiej” były oskarżane o zbrodnie i były faktycznie ich sprawcami (w Polsce w latach 1944 – 1952 była wojna domowa) to NIKT z nich I NIGDY nie był sprawcą etnicznego, bestialskiego ludobójstwa.

  ProPatria @ProPatria:
  Kult ludobójców kwitnie w najlepsze, a polskojęzyczni milczą (co akurat niestety nie dziwi).. Oby za ich bierność nie zapłacił jak zwykle Naród..

  mark57 @mark57:
  Oligarcha Poroszenko z weteranami ludobójcami z upa . Europa chyba oślepła .Ten twór zwany dopiero dwa wieki temu ukrainą ,nigdy nie powinien wejść do UE i NATO . Wizyty polityków UE i NATO w Kijowie, a na ulicach pochody w mundurach SS Galizien. Wstyd ,gdzie my żyjemy.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/poroszenko-podpisal-ustawe-przyznajaca-czlonkom-upa-prawa-weteranow-wojennych/


  Petro Poroszenko z weteranami UPA. Fot. zn.ua

  POROSZENKO PODPISAŁ USTAWĘ PRZYZNAJĄCĄ CZŁONKOM UPA PRAWA WETERANÓW WOJENNYCH

  23 grudnia 2018|6 komentarzy|w polityka, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał nowelizację ustawy o statusie weteranów wojny, gwarancjach ich ochrony socjalnej.

  Ustawa uznająca członków zbrodniczej UPA za bojowników walczących o wolność Ukrainy i przyznająca im wszystkie prawa weterana została uchwalona 6 grudnia. Nowelizację poparło 236 spośród 326 deputowanych. Jak poinformowała w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN prezydent Ukrainy Petro Poroszenko  w sobotę podpisał ustawę.

  Obok członków UPA, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, w poczet weteranów walki o niepodległą Ukrainę zostali zaliczeni także członkowie Ukraińskiego Organizacji Wojskowej prowadzącej w latach 20 XX wieku działalność terrorystyczną przeciw Polsce i organizującą działalność szpiegowską na rzecz Niemiec, Karpackiej Siczy – przedwojennej organizacji separatystycznej działającej na Zakarpaciu w latach 1938-1939, zbrojnych oddziałów ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów przed powstaniem UPA.

  Według informacji Ogólnoukraińskiego Bractwa OUN-UPA, na Ukrainie żyło w maju bieżącego roku 1201 byłych członków UPA. Nabywając prawa weterana będą mogli korzystać ze wszystkich świadczeń społecznych i ulg przysługujących tej kategorii ludności. Nowa ustawa nie czyni w tym względzie wyłączeń, na przykład dla osób, które dopuściły się zbrodni wojennych.

  unian.net/kresy.pl

  Polubienie

 4. Roman1 @Roman1:
  Jeżeli decyzja zapadła wiele miesięcy temu, to dlaczego ten banderowiec nadal reprezentuje Polskę? Mazowiecki, chociaż był przedstawiany jako żółw, działał o wiele szybciej

  https://kresy.pl/wydarzenia/czaputowicz-decyzja-o-odwolaniu-jana-pieklo-zapadla-wiele-miesiecy-temu/


  Jacek Czaputowicz. Fot. twitter.com, MSZ

  CZAPUTOWICZ: DECYZJA O ODWOŁANIU JANA PIEKŁO ZAPADŁA WIELE MIESIĘCY TEMU

  29 grudnia 2018|1 Komentarz|w polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

  Szef MSZ Jacek Czaputowicz komentując apel o nieodwoływanie Jana Piekły z Ambasady RP w Kijowie, podpisany m.in. przez Agnieszkę Romaszewską, Marię Przełomiec i Marcina Reya powiedział, że nie ma takiej możliwości, a decyzja w tej sprawie zapadła „wiele miesięcy temu”.

  W rozmowie z PAP szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicza pytany o zmianę na stanowisku Ambasadora RP na Ukrainie pozytywnie ocenił pracę odchodzącego ambasadora w Kijowie Jana Piekły. Zaznaczył jednak, że „z drugiej strony chyba potrzeba jakiegoś nowego spojrzenia na stosunki polsko-ukraińskie i umocnienia też naszej reprezentacji w Kijowie”. W opinii szefa MSZ w obecnym kontekście, w związku z nadchodzącymi na Ukrainie wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, to dobry moment na zmianę polityczną.

  Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda potwierdził, że na nowego Ambasadora RP na Ukrainie, zaproponowano wiceszefa MSZ Bartosza Cichockiego. Duda przychylił się do argumentacji resortu dyplomacji, że w Kijowie „potrzebna jest większa dynamika w działaniu”.

  O odwołanie Piekły wnioskował szef MSZ. Teraz Czaputowicz tłumaczył, że wysłanie na Ukrainę Cichockiego będzie podkreśleniem wzajemnych stosunków. Jak mówił, Cichocki to „profesjonalista, który nadzorował Departament Wschodni MSZ i zna świetnie sprawy ukraińskie”. Potwierdził też, że Ukraińcy wiedzą o tej zmianie „od jakiegoś czasu”.

  Tydzień temu na łamach radia Wnet opublikowano apel skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy. Jak informowaliśmy, podpisani pod nim „polscy naukowcy i eksperci, przedsiębiorcy, dziennikarze, działacze polskich środowisk na Ukrainie” apelowali o nieodwoływanie Jana Piekły ze stanowiska ambasadora. Chcieli, żeby pozostał na stanowisku „do końca okresu urzędowania, lub chociażby do końca kampanii wyborczej przed wyborami do Rady Najwyższej Ukrainy”. Wśród osób podpisanych pod apelem znaleźli się m.in. Piotr Zaremba, Maria Przełomiec, Marcin Rey i Agnieszka Romaszewska, szefowa TV Biełsat.

  Szef MSZ odnosząc się do tego apelu powiedział, że raczej nie ma możliwości pozostawiania Piekły na na stanowisku, bo data zakończenia jego urzędowania jest określona. Dodał, że „odwołanie ambasadora Piekły zostało ustalone wiele miesięcy temu”.

  Zdaniem Czaputowicza, zmiany na stanowisku ambasadora nie należy interpretować jako niechętnego gestu wobec Ukrainy. Twierdził, że intencją jest poprawa wzajemnych stosunków z Ukrainą i, jak podaje PAP, „poszukanie możliwości dyplomatycznego rozwiązania problemów, takich jak ekshumacje czy ‘pewne kwestie historyczne’”.

  – Minister Cichocki ma też swój zdecydowany styl działania, jasno, otwarcie mówi o pewnych problemach; a przecież nie o to chodzi, żeby udawać, że ich nie ma, bo te problemy są. Trzeba je w sposób dyplomatyczny artykułować i rozwiązywać – ocenił szef MSZ. Dodał też, że w MSZ Cichocki współtworzył polską politykę względem Ukrainy.

  Przeczytaj: Giedroycizm nie wystarczył – wiceminister Cichocki nie dogodził Ukraińcom

  Czytaj także: „Bardzo się cieszymy” – wiceminister spraw zagranicznych o imigracji zarobkowej z Ukrainy

  Jak już informowaliśmy, prezydent Andrzej Duda z dniem 31 stycznia odwołał ze stanowiska Ambasadora RP w Kijowie Jana Piekło, znanego m.in. z ostrej krytyki polskiej pamięci o ludobójstwie na Wołyniu, które nazwał „epizodem bratobójczej walki między Ukraińcami a Polakami”, i wybielania OUN-UPA. Szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski powiedział, że „planowane jest podwyższenie rangi reprezentacji Polski w Kijowie”.

  W rozmowie z portalem Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy, historyk i dyrektor Centrum Ucrainicum KUL komentując tę sprawę zauważa, że w kontekście odwołania Piekły „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Jego zdaniem, nie należy do tego zbyt entuzjastycznie podchodzić, choć zaznacza, że powinno to się stać już dawno temu.

  – Takie zmiany personalne (…) bez zmiany polityki i dyplomacji w ogóle, nic nie wnoszą. Będziemy mogli mówić o pewnych różnicach kosmetycznych, np. stylu, natomiast trudno byłoby mówić o różnicach konceptualnych. Więc w świetle informacji, że jako następca szykowany jest wiceminister Bartosz Cichocki odnoszę wrażenie, że jest to właśnie polityka „wypuszczania pary” i łagodzenia pewnych relacji wewnątrzpolitycznych – uważa prof. Osadczy, dodając, że „pan Cichocki mało czym się od Piekły różni”.

  – Widzimy więc, że nie ma co się oszukiwać. (…) linia polityczna nie zmieni się dopóty, dopóki dyplomacja polska będzie sterowana z ośrodków poza granicami państwa polskiego – zaznacza historyk.

  PAP / RIRM/ Kresy.pl

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.