849 74 rocznica wyzwolenia Auschwitz a TIMES OF ISRAEL OBURZONY: POLACY NIE CHCĄ PRZYZNAĆ SIĘ DO MORDOWANIA ŻYDÓW


Zdjęcie ilustracyjne. Brama obozu KL Auschwitz, źródło: wikipedia.org

Kojoto @Kojoto:
Jak można takie bezczelne żmije nazywać przyjacielami Polski.

Willgraf @Willgraf:
tylko syjonistyczna IIIRP jest odpowiedzialna ,ze takie kreatury oskarżają Polskę -bo III RP TO SYJONISTYCZNA FIRMA ZAREJESTROWANA W USA O NUMERZE 0000079312
https://justice4poland.com/2018/10/02/szok-iii-rp-to-syjonistyczna-firma-zarejestrowana-w-usa-o-numerze-0000079312/?fbclid=IwAR2UvvUV26P9jIJktgKCuP6MDqArhl0bjYStSAu7AaQBjiRfD_eP__v2Jow

banderapadlina @banderapadlina:
To wy ścierwa żydowskie przyznajcie się do mordowania i sprzedawania Polaków gestapowcom nkwd dlaczego oprócz Jankesów nikt was nie toleruje na świecie bo jesteście podłym plemieniem żyjący w fałszu i zakłamaniu

Bohdan Staszynski @Bohdan Staszynski:
nie ma co ujadać. trzeba patrzeć co będzie się działo dalej… Szczególnie w obszarze sądownictwa, które sowiety wiadomo komu przekazały.

Pawel60 @Pawel60:
Jak Polacy mają odpowiadać za zbrodnie na żydach jak w tym okresie Polski nie było na mapach bo Polska była krajem okupowanym. Przecież wiadomo że tu tylko o kasę chodzi i chcieliby aby Polska wypłacił pieniądze żydom

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/times-of-israel-oburzony-polacy-nie-chca-przyznac-sie-do-mordowania-zydow/

TIMES OF ISRAEL OBURZONY: POLACY NIE CHCĄ PRZYZNAĆ SIĘ DO MORDOWANIA ŻYDÓW

29 stycznia 2019|5 komentarzy|w Bliski Wschód, polityka, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Popularny izraelski portal The Times of Israel piórem swojego korespondenta Raphaela Ahrena wyraził oburzenie przebiegiem obchodów 74. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, obchodzonej jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W artykule opublikowanym we wtorek na portalu The Times of Israel Ahren zarzucił polskim władzom, że obchodząc w niedzielę Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu „całkowicie zignorowały współudział Polaków, którzy aktywnie uczestniczyli w zbrodniach przeciwko Żydom podczas II wojny światowej”, natomiast podkreślały cierpienia Polaków podczas niemieckiej okupacji oraz próby ratowania Żydów przez Polaków.

Korespondent izraelskiego portalu napisał, że szacunki historyków odnośnie tego, ilu Polaków „wspierało nazistowską maszynę śmierci” wahają się od „dziesiątków tysięcy do setek tysięcy”. Ubolewał, że „Polska nigdy nie przyznała się do udziału w takiej skali” i wspomniał, że w 2018 roku polski parlament uchwalił nowelizację ustawy o IPN nazywając ją „prawem zabraniającym ludziom oskarżania polskiego narodu o zbrodnie Holokaustu”. Wspominając o uchyleniu ustawy w zamian za wydanie przez premiera Netanjahu wspólnego oświadczenia z premierem Mazowieckim Ahren przytoczył głosy krytykujące szefa rządu Izraela za rzekome ustępstwo wobec Polski.

Ahren przytoczył szereg wypowiedzi polskich polityków obozu rządowego z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w tym premiera Morawieckiego i polskich dyplomatów. Według niego koncentrowały się one na odpowiedzialności Niemiec „bez wspominania o polskim współudziale”. W oświadczeniu polskiego MSZ zauważył „położenie nacisku” na polskie cierpienia z rąk Niemców i polskie próby ratowania Żydów, natomiast w oświadczeniu ambasadora RP w Izraelu Marka Magierowskiego dopatrzył się sugestii, że „tylko Niemcy byli zaangażowani w zabijanie Żydów”.

Izraelski portal zacytował Havi Dreifussa, szefa Instytutu Historii Żydów Polskich i Stosunków Polsko-Izraeskich z Tel Awiwu, którego zdaniem Polacy mówiąc o swojej pomocy dla Żydów sprawiają wrażenie, że Holokaust był „polskim projektem ratunkowym”. Historyk nazwał to „kolejnym wykrzywianiem historii przez obecny polski rząd”. Dreifuss oskarżył też „setki tysięcy” Polaków o wydawanie Żydów Niemcom lub ich własnoręczne mordowanie.

Korespondent Times of Israel przywołał także w swoim artykule nowe opracowanie autorstwa badaczy z koledży w Yale i Grinnell, z którego ma wynikać, że pod rządami „prawicowego nacjonalistycznego rządu” Polska znalazła się wśród „największych przestępców” jeśli chodzi o „próby rehabilitowania nazistowskich kolaborantów i zbrodniarzy wojennych” oraz o „umniejszanie własnej winy w próbach eksterminacji Żydów”.

CZYTAJ TAKŻE: Times of Israel: Polscy przywódcy wezmą udział w antysemickim marszu

Kresy.pl / timesofisrael.com

…..


Auschwitz / autor: Fratria wPolityce.pl

https://wpolityce.pl/swiat/431474-polskie-obozy-smierci-znow-w-amerykanskich-mediach

„Polskie obozy śmierci” znów w amerykańskich mediach! Błyskawiczna reakcja polskiego konsulatu

opublikowano: 28 stycznia · aktualizacja: 28 stycznia

O „polskim obozie śmierci” napisała amerykańska stacja CBS News w relacji na Twitterze, poświęconej obchodom 74. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zareagował konsulat RP w Nowym Jorku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 74. lata temu Sowieci zajęli Auschwitz. Były więzień obozu: Najgorsze było to, że Niemcy pozbawili nas człowieczeństwa

Na koncie stacji na Twitterze pojawiło się niespełna 40-sekundowe nagranie z tego wydarzenia; widać na nim m.in. teren byłego obozu z lotu ptaka, a także fragmenty uroczystości z udziałem ocalałych więźniów i słychać fragment przemówienia polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.

Klip opatrzono wpisem:

Nigdy nie zapomnimy – w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu ocalali wrócili do obozu śmierci 74 lata po jego wyzwoleniu.

Zamieszczono też link do rozmowy CBS News z Nicholasem Wintonem, Brytyjczykiem, który w 1939 roku uratował życie kilkuset żydowskich dzieci, organizując ich transport z okupowanej przez III Rzeszę niemiecką Czechosłowacji do Wielkiej Brytanii.

W samym nagraniu pojawiają się napisy, z których pierwszy głosi, że „dziesiątki byłych więźniów Auschwitz powróciły do polskiego obozu śmierci na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu”. Potem przypomniano, że obóz wyzwoliła Armia Czerwona oraz że zginęło w nim ponad 1,1 mln ludzi.

Kilka godzin po opublikowaniu wpisu przez CBS News zareagował konsulat generalny RP w Nowym Jorku, prosząc stację o „zwrócenie uwagi na relację błędnie nazywającą niemieckie nazistowskie obozy śmierci w okupowanej Polsce ‘polskimi’”.

Dodano też link do nagrania zamieszczonego na Twitterze polskiej ambasady w Waszyngtonie, w którym przybliżona została historia hitlerowskich podbojów i okupacji w krajach europejskich podczas II wojny światowej oraz stworzonego przez III Rzeszę systemu obozów pracy, koncentracyjnych i zagłady, m.in. w okupowanej Polsce.

W materialne wyjaśniono, że z tego powodu nie można mówić o „polskich obozach” i podkreślono, że „używanie wprowadzającego w błąd języka przesłania tragedię milionów ofiar Holokaustu”.

To nie kwestia tylko semantyki, to kwestia historycznej uczciwości i dokładności. Słowa mają znaczenie (…)

— przekonuje, w języku angielskim, lektor w nagraniu.

ems/PAP

zz 91.246.67.*28 stycznia
oto efekt wycofania sie PISu z ustawy o IPN! czy amerykanska ambasador MOśbacher zostanie wezwana do naszego MSZ by zaprotestowac przeciwko szkalowaniu Polaków>>>?

WK 156.17.137.*28 stycznia
Ciekawe, czy CBS News stosuje np. nazwy „malajskie obozy jenieckie”, czy jednak „japońskie ..” w odniesieniu do obozów, w których Japończycy przetrzymywali jeńców USA.

czerpydysz 83.56.201.*29 stycznia
Ciekawe kto czesciej sie myli: potomkowie hitlerowcow mieszkajacych w USA czy financiera szydowska ktora wzbogacila sie na wojnie,?

PP 91.2.36.*29 stycznia
„Polskie obozy śmierci” znów w amerykańskich mediach! — przecież podobno jedynie Niemcy kłamią.

porto 5.173.160.*29 stycznia
Amerykański samolot uderzył w wieżowiec to fakt

MonX 80.53.206.*28 stycznia
Czy ktoś kiedyś napisał o japońskich bombach atomowych w Hiroszimie i Nagasaki? Wybuchły przecież w Japonii…. NIE. Nikt, nigdy, nigdzie tak nie napisał. Zawsze „mylą się” tylko na ten jeden temat…

Obserwator 83.26.252.*28 stycznia
A gdzie te ogromne fundusze, które miały iść na kancelarie adwokackie w Stanach by ścigać te media z powództwa cywilnego o milionowe odszkodowania? Czy dobrały się do nich jakieś ‚Misiewicze’?

https://wpolityce.pl/swiat/431552-cbs-prostuje-klamliwe-okreslenie-polskie-obozy-smierci

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/polski-oboz-smierci-w-amerykanskiej-telewizji-foto-video/

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/cbs-news-wycofala-sie-z-okreslenia-polski-oboz-zaglady/

https://wpolityce.pl/swiat/431524-klamstwa-o-auschwitz-birkenau-w-szwedzkiej-prasie

…..


Efraim Zuroff, wiesenthal.com

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/szef-zydowskiego-centrum-szymona-wiesenthala-stawia-polakow-w-szeregu-narodow-kolaborujacych-z-hitlerem/

SZEF ŻYDOWSKIEGO CENTRUM SZYMONA WIESENTHALA STAWIA POLAKÓW W SZEREGU NARODÓW KOLABORUJĄCYCH Z HITLEREM

28 stycznia 2019|8 komentarzy|w Bliski Wschód, Litwa, Łotwa, polityka, Polska, Ukraina, Wydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

Szef wpływowej żydowskiej instytucji z USA sugeruje, że Polacy są współodpowiedzialni za zagładę Żydów i umieszcza ich w szeregu narodów kolaborujących z Hitlerem.

Efraim Zuroff, szef Centrum Szymona Wiesenthal opublikował w poniedziałek na portalu izraelskiego dziennika „Times of Israel” artykuł zatytułowany „Izrael musi przestać ulegać zniekształcającym Holokaust”. Jako zniekształcających historię zagłady Żydów działacz z USA ukazuje państwa Europy Środkowo-Wschodniej, które według niego „systematycznie przepisują opowieść o drugiej wojnie światowej i rzezi europejskiego żydostwa”.

Pretekstem dla artykułu Zuroffa jest niedawna wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenko w Izraelu, w czasie której nie zabrakło deklaracji o dobrych stosunkach i współpracy miedzy dwoma krajami. Żydowski działacz z USA wspomina jednak także o zbliżającej się wizycie premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa, który przybędzie do Izraela w tym tygodniu. Wizyta liderów dwóch wschodnioeuropejskich państw staje się dla Zuroffa pretekstem dla twierdzeń o „postkomunistycznej Europie Wschodniej gdzie problem zniekształcania [historii] Holokaustu staje się coraz bardziej ważny i niebezpieczny”.

Według Zuroffa „zniekształcanie” historii do jakiego ma dochodzić w postkomunistycznych państwach Europy ma na celu: „ukrycie lub przynajmniej zminimalizowanie szerokiego udziału lokalnych kolaborantów nazistów w przestępstwach Holokaustu”, „promowanie fałszu równoważności przestępstw nazistów i komunistów, i kategoryzowanie tych ostatnich jako >>ludobójstwa<<„, „promowanie lokalnych antysowieckich bohaterów mimo ich aktywnego udziału w przestępstwach Holokaustu”, „ustanowienie przynajmniej w Europie wspólnego dnia upamiętniającego ofiary reżimów totalitarnych, który byłby obchodzony 23 sierpnia, w dniu [podpisania] radziecko-niemieckiego paktu o nieagresji”. W odniesieniu do tego ostatniego celu Zuroff martwi się przy tym – „kto wie jak długo przetrwa Międzynarodowy Dzień Pamięci Holokaustu, gdy propozycje bardziej inkluzywnego dnia pamięci wszystkich ofiar reżimów totalitarnych zostaną zaakceptowane”. Jako „głównych winowajców w Europie Wschodniej” w której „lokalny kolaboranci” mieli ponosić poważną odpowiedzialność za zagładę Żydów Zuroff wymienia Ukrainę, Litwę, Węgry, Polskę, Chorwację, Łotwę, Rumunię i Estonię.

Zuroff twierdzi, że wymienione cele w polityce europejskich postkomunistycznych nie są nowe, ale wcześniej był realizowane z większą „powściągliwością” do czasu aż „większość z tych państw została dopuszczona do Unii Europejskiej i NATO”. Żydowski działacz stwierdza przy tym, że przed integracją państw postkomunistycznych do struktur zachodnich nie domagano się od nich „zachowania trafności narracji historycznej”. Doprowadziło to według Zuroffa do sytuacji w której „aktywne uczestnictwo lokalnych kolaborantów w przestępstwach Holokaustu jest wybielane, a muzea, wystawy i książki uczą, że zbrodnie komunistyczne były ludobójstwem i są tak samo złe jak te [popełnione przez] nazistów, co nie jest historycznie słuszne”.

Działacz z USA krytykuje przy tym politykę władz Izraela, którą ocenia jako „powstrzymywanie się od walki” z polityką historyczną państw Europy Środkowej i Wschodniej. W tym charakterze interpretuje nawet zeszłoroczną wspólną deklarację w sprawie historii premierów Polski i Izraela, w zamian za którą rząd PiS przeprowadził zmianę ustawy o IPN, wycofując się z penalizacji przypisywania narodowi polskiemu odpowiedzialność za zagładę Żydów w czasie drugiej wojny światowej. Zuroff uważa, była Netanjahu „zaakceptował fałszywą narrację, która oczyściła Polaków ze złych czynów”. Twierdzi wręcz, że Izrael „porzucił rolę strażnika pamięci o holokauście” mimo, że państwa wschodnioeuropejskie nie są kluczowe dla wsparcia polityki powstrzymywania Iranu.

„Możemy im powiedzieć, że nie jest już możliwe pociągnięcie ich dziadków do odpowiedzialności i nie obciążamy ich winą za ich dziadków ale jako minimum oczekujemy przyznania prawdy o Holokauście i uczenia prawdy odpowiednio w ich krajach” – radzi władzom Izraela Zuroff pisząc o „nowych przyjaciołach w Europie Wschodniej”.

Centrum Szymona Wiesenthala zostało założone w 1977 r. w Los Angeles. Ma zajmować się pielęgnowaniem i upowszechnianiem wiedzy o Holokauście, choć jego działacze zajmowali się także poszukiwaniem jego sprawców. Centrum jest akredytowane przy Organizacji Narodów Zjednoczonych i cieszy się autorytetem w USA.

timesofisrael.com/kresy.pl

Willgraf @Willgraf:
kolejna obłąkańcza dzicz …ich podstawa jest kłamstwo oszustwo i zerowanie i pomawianie

lp @lp:
@Willgraf Teraz widać dlaczego Żydzi tak zaciekle zwalczali poprawkę do ustawy o IPN. Mogę nadal bezkarnie opluwać, fałszować a poprawka stawiała tamę takim praktykom. Widać też, kto jest w polskich władzach, kto przysłużył się Żydom przy jej obalaniu i czyj interes w Polsce jest nadrzędny. Wnioski (niestety niewesołe) nasuwają się same.

Medor @Medor:
Holocaust Industry

Bohdan Staszynski @Bohdan Staszynski:
Grupa Wyszehradzka powinna zbojkotować żydowskie zaproszenie.

banderapadlina @banderapadlina:
To właśnie wy żydowskie szumowiny kapowaliście szwabom na Polaków i swoich a w mordach w Katyniu ilu icków brało udział?

ViS @ViS:
Z Hitlerem kolaborowali ukraińcy 14 dywizja sS Galitzen, oraz rosjanie RONA. Oba te narody były wiernymi sojusznikami III Rzeszy.

UPAdlina @UPAdlina:
@ViS Nie bredź ukro-ZWISIE. RONA to kilku zdrajców, a nie cała Rosja. Jak Rosja miała być sprzymierzeńcem hitlera ukro-kłamco, jeżeli była narodem podbitym przez żydo-bolszewię i walczyła w ramach armii czerwonej z nazistami??????? Co ty bredzisz? Do szkoły ukro-tłuku!
Za to twoi ukro-ziomale z zachodniej upainy nazistów witali chlebem i solą, a potem za ich przyzwoleniem dokonali ludobójstwa na bezbronnej polskiej ludności. Swoją prymitywną ukro-banderowską propagandę pozostaw dla znajomych z nazi-majdanu o IQ pudełka po butach w kijowie. Poniał ukro-ZWIS?

zefir @zefir:
Same brednie ten żydowski kacyk Efrraim Zuroff w sprawie Polaków opowiada i insynuuje. Aż się prosi przypomnieć co rabin Yitzchak Gruensbaum w 1943r roku powiedział: ”Syjonizm jest ponad wszystkim, dlatego nie przeznaczy żadnych funduszy na wysiłki zmierzające do ratowania Żydów z holokaustu”. Uzasadnił to słowami: ”Jedna krowa w Palestynie jest ważniejsza niż wszystcy Żydzi w Polsce”. Jakoś Efrraimowi nie przeszkadza fakt historyczny, że USA i jej żydostwo, w 1939r odmówiło przyjęcia w swe granice 20000 dzieci Żydów niemieckich, które w tego następstwie zginęły wraz ze swymi rodzicami w niemieckich komorach gazowych. Polakom ta żydowska menda kolaborację z Hitlerem perfidnie przypisuje, pomimo tego że z rąk niemieckich zbrodniarzy zginęło ok 3 mln rdzennych Polaków, że Polacy nigdy nie utworzyli kolaboracyjnych struktur władzy, że Polacy na wszystkich europejskich frontach IIW.Ś. z niemieckimi oprawcami walczyli. Sprawdza się więc powiedzenie, że Żyd-antypolak dziurki nie zrobi a krew Polaka wypije. To wszystko z żydowskiej zawiści, że Polska to jeszcze nie Judeopolonia, zaś holocaust żydowskim geszeftem-industry ma być!

3 thoughts on “849 74 rocznica wyzwolenia Auschwitz a TIMES OF ISRAEL OBURZONY: POLACY NIE CHCĄ PRZYZNAĆ SIĘ DO MORDOWANIA ŻYDÓW

 1. krk
  Panie Duda, który z Żydów zginął niby w 68 ? Przepraszając za 68, nie wiem w czyim imieniu, Jaruzela cos go wybronił? wspomniałes pan o tym, że niby ofiary były śmiertelne …

  HBN
  A Zorzety nie bylo? Cywinski z Auschwitz schowa to do swojego biurka!

  Polak mały
  Zastanawiam się od dłuższego czasu czy Prezydent Duda jest Polskim Prezydentem czy jest Prezydentem Izraela.

  max
  Dokumenty do IPN a potem do USA. Sprawa dotyczy żydów, to Polakom wara od tych dokumentów? Jest jeszcze coś, czego nie chcą nam zabrać?

  https://wpolityce.pl/historia/433622-archiwum-eissa-trafilo-do-polski

  Archiwum Eissa w Polsce! Zbiór przedstawia, jak polscy dyplomaci ratowali Żydów. Duda: Robiono to „z niezwykłą zaciętością”

  opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu


  autor: PAP/Radek Pietruszka wPolityce.pl

  Do Polski trafiło Archiwum Eissa, przedstawiające działania polskich dyplomatów w Szwajcarii na rzecz ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Żydów ratowano „z niezwykłą zaciętością” – ocenił prezydent Andrzej Duda, który we wtorek w Belwederze zapoznał się z dokumentami.

  Prezydent wspominając działania polskich dyplomatów w Szwajcarii, m.in. Aleksandra Ładosia i Konstantego Rokickiego, a także Chaima Eissa – przedstawiciela organizacji żydowskich, podkreślił, że „z niezwykłym oddaniem” i „z niezwykłą zaciętością” ratowali oni Żydów w latach II wojny światowej.

  Mimo wielu przeszkód i wielu niebezpieczeństw, także w Szwajcarii, bo to była działalność nielegalna – od samego początku do samego końca realizowali to, realizowali to za zgodą polskich władz emigracyjnych po to, żeby ratować ludzi

  —powiedział Duda.

  Dyplomaci należący do tzw. Grupy Berneńskiej (określanej także jako Grupa Ładosia) działając w okresie wojny w polskim poselstwie w Bernie w Szwajcarii ratowali Żydów poprzez wystawianie im fałszywych paszportów. Polscy dyplomaci oraz działacze organizacji żydowskich pozyskiwali paszporty państw Ameryki Południowej, które następnie trafiały do Żydów w okupowanej Europie. Dzięki nim wielu z nich uniknęło wywózek do niemieckich obozów zagłady.

  Lista uratowanych Żydów – jak powiedział prezydent – jest bardzo długa; zaznaczył też, że wielu Żydów niestety nie udało się uratować.

  Wielu ludzi ocalało, ale wielu także nie udało się ocalić. Ale co jest bardzo istotne… Ważna była każda godzina, każdy dzień i każdy paszport i dokument… I to właśnie im przyświecało. Ratowali ludzi nie licząc się z żadnymi tego kosztami, współdziałając ręka w rękę jako Polacy, czy to polskiego czy to żydowskiego pochodzenia. Współobywatele, w poczuciu także zwykłej, po prostu ludzkiej więzi i walki przeciwko bezprawiu i okrucieństwu

  —powiedział Duda.

  Przekazane Polsce Archiwum Eissa – jak dodał – w najbliższym czasie trafi do zasobów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  Mam nadzieję, że ludzie z całego świata, którzy tam przybywają, by zobaczyć to straszliwe świadectwo bestialstwa i by usłyszeć to i zobaczyć to nieprawdopodobne memento tamtej niewyobrażalnej Zagłady, tamtego niewyobrażalnego bestialstwa, zobaczą również to: wkład polskich dyplomatów, wkład Polaków i Żydów w ratowanie swoich bliźnich

  —podkreślił Duda.

  Archiwum Eissa – mówił prezydent – staje się teraz polskim depozytem.

  Bo Polska przez te dramatyczne, historyczne fakty, że te obozy Zagłady zostały założone na zajętych przez Niemcy hitlerowskie polskich ziemiach, jest depozytariuszem tej wielkiej pamięci o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani, o Żydach, których pochłonął Holokaust

  —zaakcentował.

  Cieszę się, że ludzie z całego świata będą mogli tę historię wielką zobaczyć i usłyszeć też o tych ludziach, którzy byli do tej pory naprawdę cichymi bohaterami tamtej walki o ludzkie życie, o ludzką godność, że ich nazwiska będą wymienione i wskazane

  —dodał Andrzej Duda.

  Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński zapewnił, że wkrótce dokumentami zaopiekują się konserwatorzy. Również on podkreślił, że działania polskich dyplomatów i przedstawicieli organizacji żydowskich to „akcja wspaniałych ludzi”.

  Polaków i szwajcarskich Żydów pochodzenia polskiego, ale to jest, w sensie jedności z Londynem, akcja Rzeczypospolitej. I to jest coś, co tutaj chciałbym bardzo mocno podkreślić

  —powiedział Cywiński.

  W uroczystości prezentacji dokumentów wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, także ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch, który znacząco przyczynił się do rozpowszechnienia wiedzy o swoich poprzednikach ratujących Żydów. Obecni byli także m.in. przedstawiciele Izraela, Ukrainy, organizacji żydowskich, MSZ, Instytutu Pamięci Narodowej; na uroczystość przybyli także polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

  Archiwum Eissa – jak podał Instytut Pileckiego, który w Belwederze przygotował ekspozycję pt. „Paszporty” – jest jednym z największych zbiorów dokumentujących działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą podczas II wojny światowej. Wystawa podkreśla rolę polskiego rządu na uchodźstwie i Polskiego Państwa Podziemnego w informowaniu świata o Holokauście, a także rolę w akcjach ratowania Żydów.

  W gablotach zaprezentowano najcenniejsze obiekty: paszporty, rachunki, korespondencje pomiędzy Chaimem Eissem i polskimi dyplomatami, także listy pomiędzy Żydami przebywającymi w gettach a Abrahamem Silberscheinem, który był jednym z pośredników pomiędzy polskimi Żydami i placówką dyplomatyczną w Bernie w Szwajcarii. Dokumenty zaprezentowano m.in. w formie reprintów.

  W skład Grupy Berneńskiej wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

  Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.

  kk/PAP

  …..

  https://wpolityce.pl/polityka/433619-znamy-szczegoly-spotkania-morawiecki-netanjahu

  Znamy szczegóły spotkania Morawiecki-Netanjahu. Premierzy Polski i Izraela będą rozmawiać w południe 14 lutego

  opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu


  autor: PAP/EPA/Tomasz Gzell wPolityce.pl

  W czwartek ok. południa w Warszawie planowane jest spotkanie premierów Polski i Izraela: Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu – poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy izraelskiej ambasady Michał Sobelman.

  Jak powiedział PAP Sobelman, Netanjahu przylatuje do Warszawy w nocy z wtorku na środę, aby nazajutrz wziąć udział w organizowanej przez Polskę i USA konferencji bliskowschodniej. Szef izraelskiego rządu zostanie w Warszawie do czwartku.

  Według informacji przekazanych przez rzecznika izraelskiej placówki, w czwartek ok. godziny 12 szef izraelskiego rządu ma się spotkać z Mateuszem Morawieckim.

  W trakcie konferencji bliskowschodniej Netanjahu ma też zaplanowane spotkania z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo.

  Rozpoczynająca się w środę konferencja ministerialna w Warszawie dotyczy budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Według izraelskich mediów, Netanjahu ma wygłosić podczas konferencji ostre antyirańskie przemówienie. Jeszcze w styczniu, informując o planach zorganizowania konferencji, sekretarz stanu USA zapowiadał, że szczególna uwaga ma zostać poświęcona wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu.

  Zaproszenie na konferencję wystosowano do przedstawicieli władz blisko 80 państw, w tym krajów arabskich. Udziału w wydarzeniu odmówiła m.in. Autonomia Palestyńska, która do uczynienia tego samego namawia pozostałe kraje arabskie.

  mly/PAP

  adf
  Będzie o wywiązywaniu się Polski z Ustawy Kongresu USA nr 477?

  interesy z zydami i jankesami
  za jakiś czas dowiemy się a raczej poczujemy na skórze efekty spotkania prymusa z żydami… skończy się rozbiorem Polski i podzielimy los Palestyńczyków, pójdziemy do gett

  Asdfgh
  Tak zwłaszcza radanitom się w Polsce dobrze wiodło. Multum niewolników sprzedali do krajów arabskich.

  danziger
  Przez 1000 lat Żydzi w Polsce rozmawiali z rządzącymi o swoich sprawach, prawach i interesach i przez 1000 lat dobrze im się w Polsce wiodło. Niestety w 1939 roku Niemcy wymyślili holokaust.

  sasa
  Ta obmierzła rakowata narośl z Goldman Sachs przeszczepiona na polski grunt niech sobie sama idzie na wojnę z Iranem

  wan
  konferencja klimatyczna kosztowała 250 milionów zł, ile będzie kosztował ten zlot na darmowy posilek i poszczekiwanie na Iran.\? Polska na minusie i z pogorszonymi relacjami z Iranem

  Polubienie

 2. SKANDAL! „Eskimosi” chcą wyłudzić od Polski 400 mln rocznie na „walkę z antysemityzmem”? Gdzie MSZ?

  wRealu24.pl
  Streamed live 4 hours ago

  Imie Nazwisko 2
  Trump bedzie walczyl z „antysemityzmem” w Europie bo podpisal ustawe hr 672 ,ale rowniez podpisal ustawe 447 wprowadza zamieszanie np przeniesienie ambasady do Jerozolimy itp to syjonista palna geba i falszywy prawicowiec , wpiszcie ponizsze tytuly na yt

  Jerzy Parzymies
  Pani Sierpimska bardzo dobrze przeanalizowala polskosc pasozytow zydowskich , ktorzy przez stulecia zerowali na narodzie polskim i nigdy nie chcieli byc polakami a wrecz oddzielali sie w gettach zydowskich i konspirowali i dzialali przeciwko Polsce i Narodowi polskiemu . I dzisiaj dzieki zaprzancom takim jak Duda ,. Morawiecki . Kaczynski , macierewicz , Glinski , Gowin , Ktorzy zostali wybrani przez narod polski za przyslowiowa pasture dla ryb – zeby braly PIS dal 500 plus i polacy przestali widziec ile pieniedzy zydowski rzad Morawieckiego daje na jednego zyda zyjacego w Polsce , ktory rozpowszechnia antypolska propagande . Polacy w 2015 roku oddaliscie wladze zydom glosujac na PIS i dlatego dzisiaj w Polsce rzadza zydzi Izraela , a to tylko pierwszy stopien opanowania narodu polskiego przez zydow . Jezeli w nastepnych wyborach – TY POLAKU zaglosujesz na PIS , to nie tylko Polska , ktora jest juz w recach zydowskich z wladzami PIS i prezydentem JUDA , ale MY POLACY staniemy sie niewolnikami zydowskich pasozytow .

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.