851 Okrągły Stół jest symboliczny, nie tylko dla przemian politycznych, ale także dla sposobu debatowania, stwierdził preżydęt Polin Adrian Juda-Kornhauser 02

autor: screenshot/YouTube wPolityce.pl

ZeneX
i się okazało ze śp. Lech Kaczyński tez pił wódeczkę z komuszkami…

🙂
I gdzieś tam obok siedzi też Lech Kaczyński i pije wódeczkę. Jarosław też by pił, ale był za mały by go tam zaproszono. Jarosław siedział pod stolikiem, tzn. sorry, siedział przy tzw. „podstoliku”.

prawda boli
Lesiu Awiatorek Smoleński też tam przesiadywał, też pił, też strzelał bruderszafty z Kiszczakiem. Wybiórcza jest pamięć szympansów z wpolityce.

cyd@cyd
@prawda boli, współczuję, że cię boli, ale niestety Lech Kaczyński nie wypił bruderszaftu z Kiszczakiem i do końca zycia był z nim na „pan”. W tym rzecz -gdyby wypił, byłby w PO.

🙂
@cyd – nagranie Lecha Kaczyńskiego pijącego wódeczkę w Magdalence : http://www.wykop.pl/ramka/4504879/kaczynski-brzydzil-sie-piciem-w-magdalence-co-innego-widac-na-nagraniu/

ONI nie są NASI
zabawna cenzura! Pokażmy również Lecha Kaczyńskiego pijącego wódę w magdalencie, przy stole ozdobionym menorą, typowym elementem polskich domów..

https://i.imgur.com/v2ho9MC.gifv

Konrad
W niemieckim Stürmerze Zydzi byli przedstawiani jako podstepni, brudni, niechlujni i mieli paskudnie zepsute zeby. Patrze na tego szechtera i stwierdzam, ze to prawda.

Obywatel IV RP
Na tych taśmach widać wszystkie przyczyny tego, co jest dzisiaj…

mina
tam wspólnie upokorzyli i skrzywdzili naród polski a państwo ograbili. do dzisiaj tego bronią

gosc
warto przypominac na jakim fundamencie stoi „wolna Polska”, bo nawet prezydent Duda opowiada dzieciom o „obaleniu komunizmu” przy okraglym stole.

https://wpolityce.pl/polityka/432865-gorace-komentarze-po-emisji-tasm-z-magdalenki

Gorące KOMENTARZE po emisji dokumentu „Taśmy z Magdalenki”: „Tych rechotów na biesiadach nie daje się słuchać nawet dziś”

opublikowano: za 17 minut · aktualizacja: za 16 minut

TVP Info zaprezentowało dzisiaj film „Taśmy z Magdalenki”. Kolejna emisja dokumentu wywołała gorącą reakcję internautów.

Tych rechotów opozycyjno-kiszczakowo-SBckich na biesiadach w Magdalence nie daje się słuchać nawet dziś – napisała na Twitterze Krystyna Pawłowicz.

Użytkownicy Twittera, w tym politycy, zwracali uwagę na klimat tych rozmów i fraternizację części opozycji z komunistycznymi działaczami.

Tych rechotów opozycyjno- kiszczakowo-SBckich na biesiadach w Magdalence nie daje się słuchać nawet dziś… Te dowcipy, toasty… Rzygać się chce.

mly/twitter

Konrad 95.90.224.*za 26 minut
bolek i aaron szechter vel adam michnik chlali wodke z mordercami ks.Jerzego Popieluszki. Dlugo wczesniej przed Magdalenka zaprzyjaznili sie z esbekami i zostali przyjaciolmi. Ale udawali opozycje

Proszek84
Kaczka też chlala z komuchami

Emigrant4X@Emigrant4X
Błagam Was pokażcie program TVP Info z 2008 roku gdzie dziennikarze odczytują stenogramy z Plenum KC PZPR z 1986 rok. Stenogramy są w IPN, bo taśmy nagraniami z posiedzenia zostały zniszczone. Stenogramy ujawniają , że już w 1986roku komuniści szykowali się do zmiany kolorów potrzebowali tylko bezpartyjnego premiera. W trakcie tego Plemun padły dwa nazwiska : Mazowiecki i Geremek

:/
Okrągły Stół był jedną z najwspanialszych spraw w nowożytnej historii Polski. Bracia Kaczyńscy też tam byli i bardzo dobrze. Wstydem jest to co Jarosław Kaczyński mówi dziś, ale nie to, co wtedy robił.

Kryna
Oglądanie tego dokumentu po latach przyprawia o mdłości. Zostaliśmy oszukani przez tych reprezentantów narodu. Jeszcze ci księza do kompletu. Zakupiono sobie z nieswiadomego społeczenstwa.

🙂
@Kryna oszukiwany to jesteś teraz przez Jarosława Kaczyńskiego, który udaje że on i jego brat nie brali w Okrągłym Stole udziału. Natomiast w 1989 Okrągły Stół to było najlepsze, co mogło się zdarzyć.

kolek
no nie fajnie było w tej Magdalence i WÓDECZKA BYŁA I JEDZONKO i żarciki jednym słowem SIELANKA !!! Nie dziwię się że tak uroczyście chcą wspominać ten czas

:/
@kolek – lepiej się było dogadać niż utopić kraj we krwi i przegrać. Co więcej- byliśmy pierwsi. Krwawa porażka w Polsce zmieniłaby na gorsze nie tylko historię Polski, ale wszystkich krajów regionu.

janek@Edward Szmitza
Obrzydliwe ! Bydło to mało powiedziane …jak można pić wódę rozmawiając o Polsce ?! Nic dziwnego ,że ta banda teraz mówi „tyn kraj ” !

:/
janek@Edward Szmit – na twoim miejscu nie obrażałbym tak pamięci Lecha Kaczyńskiego, bo ani to mądre, ani to ładne. L. Kaczyński miał swoje wpadki, ale akurat tamta wódka jest po stronie jego zasług.

:/
To w sumie fajne i budujące, że WSPÓLNĄ zasługę mają bracia Kaczyńscy i Michnik, Wałęsa i Jaruzelski, Kwaśniewski i Geremek itd. Wszyscy oni przy Okrągłym Stole byli i to jest ich historyczna zasługa.

bredzisz chłopino @ :/
w NRD się nie polała krew, na Węgrzech się nie polała, w Bułgarii się nie polała, w Czechosłowacji się nie polała, w Rumuni się nie polała (prawdziwa krew) a akurat w Polsce miałaby się polać?

:/
89.64.39.* zmiany w NRD i innych państwach były PÓŹNIEJ niż Okrągły Stół. Tam się krew nie polała, bo u nas bezkrwawy eksperyment się udał. My byliśmy pierwsi. Gdyby u nas „poszło na noże” to tam też.

wizje GW dla idiotów @ :/
tam nie było okrągłych stołów a Honecker i bodaj też Żiwkow otrzymali azyl w ZSRR. A w Chinach wygrała nie armia a Państwo. Z wewnętrzną anarchią.

bzdury z GW sadzisz@:/
tak jakbyśmy dziś nie wiedzieli o układzie Rockefeller – Jaruzelski z 1985 i gwarancjach USA dla Starych Kiejkutów udzielonych w Reykjaviku w 1986…. matołów szukaj na forum GW…

Ede
Tam i teraz wszyscy dmuchali i teraz dmuchaja do jednego wora. Ich motto to wladza i pelne koryto. Magdalenka to farsa i zdrada.

aleks
A Kaczyńscy to nie spoufalali się z esbekami? Pili gorzałę z komuchami, ale im nie smakowała? A z dowcipów się śmiali, ale w duchu to byli baaardzo ponurzy.

taka prawda
A dzisiaj opluwaja w gazetach uczciwych ludzi. Pan Bóg nierychliwy ale sprawiedliwy..

Kotzber@Kotzber
A co myślicie że teraz jest inaczej, jesteśmy manipulowani z każdej strony . Łykamy papkę medialną,A później będziemy zdziwieni że to tak nie miało być no bo itp.polityka to bagno A społeczeństwo jest tylko masą w rękach cwaniaków.

nazywają się elytą
chłopo-robotnicy przy stole mlaskanie dziabdzianie chlipane widelec w ręku jak widły szczerbate jamy gębowe tłuste kłaki brudne buty i wypchane kolana wsółczesna ELYTA homosovietikus

ghost
„Okrągły Stół” to właściwie OKRĄGŁY CYRK (dosłownie) z MENAŻERIĄ ROSYJSKICH SŁUGUSÓW,zdrajców I …JEŁOPÓW „ucharakteryzowanych” na OPOZYCJE. ŚMIECH (przez łzy) WARTE. KTO W TO PRZEDSTAWIENIE WIERZYŁ

Bolo
W Rumuni się polała bo towarzysza zaraz postawili pod murem Tak powinno być w Polsce z ruskim agentem Wolskim.

PIS i PC @br
Podziwiam CzeKiszczaka za **genialny* manewr z Oficjalną i Urzędową partią opozycyjną 3 UBeckiej. W demokracji powinna być opozycja… no i była! Pozorowała reformy i .. oddawała władzę. Genialne

Aguirre
Wszyscy ci komunistyczni zdrajcy powinni zostac aresztowani-osadzeni i zgnic w wiezieniach. Za zdrade Narodu i Ojczyzny.

:/
@Aguirre – bracia Kaczyńscy też, twoim zdaniem ?

:/
@Aguirre tak się składa ze bracia Kaczyńscy byli przy Okrągłym Stole, a Lech Kaczyński pił wódkę na tej imprezie w Magdalence, jest tam nagrany. Mi to nie przeszkadza, ale ciekawe jak Ty to oceniasz.

\/banzafaktyipogladyH
Okrągły stół to zdrada Polski i Polaków, nieliczna grupa zdrajców oraz działacze ż-komunistyczni z (BUNDrodowodem) dogadali się ze zbrodniarzami komunistycznymi – nie zmieni tego żadne zaklinanie.

…..


Oryginalny okrągły stół w Pałacu Prezydenckim w Warszawie / autor: wikimedia commons/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL wPolityce.pl

kuba
Okrągły stół ,to była nic innego tylko zdrada narodowa. Dziś obóz zdrady narodowej /OZN/ odnowił stary układ podpisując deklarację KE. Już nawet z tym się nie kryją ,zdrajcy.

Król Polski Jonny Daniels
. Komuniści dobrali się do majątku należnego wszystkim Polakom a reszty dokończy Izrael z PIS-em.

Boluś
Komunizm w 1989 przepoczwarzył się III RP , opartą na złodziejskim uwłaszczeniu się agentów WSI i SB,,,

Bolek Zdrajca 1000 lecia
To był największy przekręt ostatnich 120 lat!!. Komuniści dobrali się do majątku należnego wszystkim Polakom!!.

xyz
Ile wynosi rekord świata w pluciu na odległość? Odpowiedź: mniej niż średnica tego okrągłego mebla, który o dziwo okazał się największym kantem w historii Polski. Z tym kojarzy mi się „okrągły stół”

https://wpolityce.pl/historia/432113-sondaz-okragly-stol-w-oczach-polakow-zachodzi-zmiana

Okrągły Stół w oczach Polaków. SONDAŻ: Coraz mniej osób uważa to wydarzenie za moment wyznaczający koniec komunizmu

opublikowano: 1 lutego · aktualizacja: 4 lutego

Nieco ponad jedna trzecia respondentów (37 proc.) pozytywnie ocenia porozumienia zawarte przy Okrągłym Stole. Niemal tyle samo osób (36 proc.) ma do nich stosunek obojętny, a 15 proc. badanych negatywnie odnosi się do tych uzgodnień – wynika z sondażu CBOS.

W związku ze zbliżającą się 30. rocznicą rozpoczęcia Obrad Okrągłego Stołu CBOS zapytał Polaków, jak pamiętają to wydarzenie i jak oceniają je z perspektywy tych lat. Jak wykazało badanie, postrzeganie symbolicznej wagi rozmów prowadzonych między stroną rządową a opozycyjną w pierwszych miesiącach 1989 r. zmienia się. Obecnie jedynie 22 proc. badanych uważa je za moment wyznaczający koniec komunizmu w Polsce. Dla porównania, dziesięć lat temu odsetek ten wynosił 40 proc. (…)

Xyallas
Wystarczy już tego, ja głosuje na Koalicje RN, bo Postkomuna nigdy się nie skończy jeżeli nie zaczniemy zmiany my sami !

Chwalba
Żydy dogadali się z komuchami i podzielili władzą

Żadnej dyskusji, ale wyraźny
podział na ludzi i degeneratów! Całą tę peerelowską szarańczę dinozaurów pachnących naftaliną komunizmu, należy strząsnąć ze zdrowego polskiego drzewa aby chronić polski dom i polskich mieszkańców.

nikt taki
zydoubecka zdrada narodu polskiego Haniebne kupczenie Polska. Ludzie wojtyly tez tam byli i pokazali troske o Ojczyzne. Szambo

rządzą ci sami, nie Polacy
na wschodzie od 1944 bez zmian…

jasiek
Największy rabunek POLSKI przez układ okrągłego stołu i Magdalenki konieczność rozliczenia uczestników obu stron i rozliczenie majątków

te polityczne klotnie
Podzial na prawice i lewice jest sztucznym podzialem. Wszystko dazy do skonfliktowania spoleczenstwa, wyciagniecia pieniadzy na partie polityczne a tak wlasciwie to wzbogacenia sie w latwy sposob

glowa1234@glowa1234
Koniec komunizmu to zrobili w Czechach, A my go mamy w różnych osobach i jeszcze niestety z jedno pokolenie mieć będziemy.

Bolek Zdrajca 1000 lecia.
To był największy przekręt ostatnich 120 lat!!. Komuniści dobrali się do majątku należnego wszystkim Polakom!!.

https://wpolityce.pl/polityka/432623-tylko-u-nas-wyszkowski-okragly-stol-oznaczal-zdrade

https://wpolityce.pl/polityka/397107-rzymkowski-w-studiu-wpolscepl-o-wyborach-z-1989-to-byla-fikcja-tamte-standardy-nie-moga-byc-punktem-odniesienia-dla-panstwa-prawa-wideo

Reklamy

6 thoughts on “851 Okrągły Stół jest symboliczny, nie tylko dla przemian politycznych, ale także dla sposobu debatowania, stwierdził preżydęt Polin Adrian Juda-Kornhauser 02

 1. taunus68
  Zabawne są te prawicowe giermki, tak pił wódkę ale mu nie smakowała to tak jak Gowin głosował, ale się nie cieszył, kto to wymyśla…

  notowany
  picie małpek to nie picie…

  prawdziwyklecha
  Przecież on pił ale nie przełykał, palił papierosy ale się nie zaciągał , siedział na krześle ale cały czas był gotowy do wyjścia, o wy małowierni.

  polakadam
  Dużo obrońców kaczysyn sobie wychował. Czy Morawiecki zadbał już o produkcję wazeliny? Jest potrzeba stworzenia Narodowego Holdingu Wazelinowego. Zapotrzebowanie na produkt rośnie.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23847393,prawicowy-dziennikarz-kaczynski-brzydzil-sie-piciem-w-magdalence.html

  Prawicowy dziennikarz: Kaczyński brzydził się piciem w Magdalence. Co innego widać na nagraniu

  Publikujący m.in. w „Do Rzeczy” dziennikarz Piotr Semka przekonywał, że Lech Kaczyński „patrzył z obrzydzeniem” na picie wódki z komunistami na spotkaniu w Magdalence. Jednak z nagrań wynika, ze sam sięgał po kieliszek.

  W Telewizji Republika dziennikarz Piotr Semka odpowiadał na pytania dot. sprawy tablicy, która miała upamiętniać udział w strajkach robotniczych w 1988 roku Lecha i Jarosława Kaczyńskiego. Tablica przed planowanym odsłonięciem (do którego ostatecznie nie doszło) stała się obiektem kpin, gdyż zapowiedź uroczystości sugerowała, iż upamiętnia ona to, że bracia Kaczyńscy „przebywali w hali” stoczni w czasie strajku. 

  Semka przekonywał, że dla środowiska związanego z Tadeuszem Mazowieckim ten strajk nie był ważny. Tymczasem – oceniał – „to był ostatni strajk, w którym robotnicy mieli wpływ na zmianę wydarzeń politycznych, bo on doprowadził do Okrągłego Stołu”. 

  – Potem przy Okrągłym Stole robotnicy byli w mniejszości. Czuli się niepewnie. Michnik, Geremek, jakieś koszmarne toasty – mówił. Po tym nawiązał do słynnych rozmów w Magdalence. Środowisko PiS przy licznych okazjach krytykuje spotkanie opozycji z władzami komunistycznym, na którym był Lech Wałęsa, Władysław Frasyniuk, Tadeusz Mazowiecki, ale też Lech Kaczyński. Semka mówił, że ma pretensje do przedstawicieli robotników, że powiedzieli „nie” zaproszeniom do stołu od władz komunistycznych. 

  – Lech Kaczyński też wówczas nie zdecydował się na takie ostre działanie, ale też patrzył na to z wyjątkowym obrzydzeniem – stwierdził Semka. 

  Możemy jedynie domyślać się, jak Kaczyński patrzył na picie wódki z komunistami w Magdalence. Jednak jak widać wyraźnie na nagraniu ze spotkania, sam także pił z kieliszka. Później zresztą o tym mówił. – Komunistom chodziło o osobiste poznanie nas. To miał być też pierwszy etap fraternizacji. Na jednym z przyjęć w Magdalence generał Kiszczak powiedział, że 25 pierwszych kieliszków jest obowiązkowych, a potem jak kto chce – stwierdził w rozmowie z „Newsweekiem” w 2009 roku.

  https://imgur.com/v2ho9MC

  Sprawa picia wódki przez Kaczyńskiego w Magdalence zdaje się być wyjątkowo drażliwa dla prawicowych dziennikarzy. W zeszłym roku korespondent TVP w Berlinie Cezary Gmyz zarzekał się, że tak nie było. „Nie łżyj. Przejrzałem 9 godzin taśm z Magdalenki. Nie ma na nich ani jednego kadru na którym Lech Kaczyński pije wódkę z kimkolwiek” – napisał na Twitterze komentując sugestie innego dziennikarza, że „Kaczyński też pił wódkę z komuchami”. Jak widać dziennikarzowi TVP musiał umknąć fragment nagrania, który widać powyżej.

  TVP ujawnia niepublikowane wcześniej „sensacyjne” nagrania z rozmów w Magdalence

  blob:http://video.gazeta.pl/9d77f39a-2c94-48d2-90ff-768606f92a1f

  nazwa.niepoprawna
  Semka jak zwykle OdRzeczy. Jasne, palił, ale się nie zaciągał. Poparł, ale się nie cieszył. Nie poparł, ale rozumiał. A gorzałę mu siłą w kacze gardziołko Kiszczu z Jaruzelem wlewali.

  Kuba Drożdżowski
  Tak samo nie pił jak Semka zbudował masę na odżywianiu się promieniami słonecznymi 😉

  bjuras
  Jak to było z tym małpkami przed Smoleńskiem?

  panewnik
  Pił ale otrząsał się z obrzydzeniem. Oj Semka, Semka… ty to pewnie piszesz z obrzydzeniem

  hamsterx
  wzruszyła mnie ta historia do łez

  jaja-kaczora
  smrod z kaczych du…p unosi sie nad Polska!

  farsizm
  W kieliszku były łzy Jarosława, które ten ronił przebywając w hali nr 26.

  woks-66
  pił ale nie połykał

  kissmygrass
  Pił, ale się krzywił.

  psycholog11
  Brzydził się tej wódki, więc lał ją w mordę.

  Polubienie

 2. taa
  Ten PRL to byl 100x llepszy niz to co jest teraz ten syf zydowski czasem jak patrze na to wszystko jak jest to strasznie sp*** to sie przeszlo z level PRL na level Bagno

  pws@pwsgodzinę temu
  taa
  No chyba pan wie kto jest za ta forme transformacji odpowiedzialny, transformacje ktora doprowadzila do wyprzedazy tego co Polacy przez 45 lat budowali a na wyprzedazy skorzystali transformersi, bo Polacy dostali kopa i na bruk i ratuj sie jak poptrafisz.

  https://wpolityce.pl/polityka/433078-jan-olszewski-i-okragly-stol

  Jan Olszewski i „okrągły stół”. Był znakiem sprzeciwu wobec domowej hańby „transformacji” PRL

  opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu


  ARCHIWALNE JAN OLSZEWSKI / autor: PAP ARCHIWALNE JAN OLSZEWSKI wPolityce.pl

  Umarł Jan Olszewski, polski patriota, socjalista-niepodległościowiec, pierwszy premier III Rzeczypospolitej. Obalenie, jego rządów przez obrońców układu z właścicielami PRL, jakie dokonało się 4 czerwca 1992 roku, było dla mojego pokolenia czwartym wielkim doświadczeniem formacyjnym. Po natchnieniu, jaki przyniosła wybór Jana Pawła II, a potem jego pielgrzymka w czerwcu 1979 roku – przyszło złamanie nadziei Solidarności przez stan wojenny. Po nadziei, jakie przynosił wynik głosowania 4 czerwca 1989 roku – przyszedł wybór twórcy stanu wojennego na prezydenta – przez formalnych reprezentantów dziedzictwa Solidarności. A potem przyszło głosowanie przerażonych perspektywą lustracji „Bolka”, Tuska, Niesiołowskiego: właśnie 4 czerwca 1992. I zobaczyliśmy wtedy, tak jak to powiedział tamtej nocy premier Olszewski: czyja jest Polska. Pod czyją „serdeczną kontrolą” się znajduje.

  Przypominam te doświadczenia, by nie dać zakłamać wspomnienia o wielkim polskim patriocie, dziedzicu Okrzei i Piłsudskiego. On był znakiem sprzeciwu wobec domowej hańby „transformacji” PRL. Za zablokowanie umowy, jaka prezydent Wałęsa chciał zawrzeć wiosną 1992 roku z Moskwą, kosztem polskiej suwerenności i za próbę lustracji zapłacił błyskawicznym odsunięciem od władzy przez koalicję strachu: strachu przed prawdą i strachu przed niepodległością. To trzeba dzisiaj przypomnieć.(…)

  Oto odpowiedź Premiera na pytanie o ocenę okrągłego stołu:

  Moje wątpliwości zaczęły się dużo wcześniej. Widzi Pan, od samego początku uczestniczyłem w imprezie, która najpierw tak się jeszcze nie nazywała, ale która na zasadzie naszego odpowiednika wobec tworzonej przy Jaruzelskim Rady Konsultacyjnej przybrała formę Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Różnice między mną a większością uczestników prac tego gremium zaczęły się rysować gdzieś w roku 1986, kiedy na fali pieriestrojki, tego, co się działo w Rosji, zaczęły się wyraźne tendencje, by i u nas szukać jakichś kompromisowych rozwiązań, wejścia w jakieś porozumienie z władzami. Ja wyrażałem wtedy przekonanie, że nie należy się do tego spieszyć, że coś się tutaj zaczęło naprawdę ważnego, w Rosji uruchomiony został początek jakiegoś ważnego procesu – wraz z pieriestrojką, wraz z głasnostią. Uważałem, że trzeba poczekać, aż się ten proces bardziej wyklaruje w swoich intencjach i celach, że za wcześnie w to wchodzić. W tym duchu występowałem na posiedzeniu Komitetu, apelowałem do Lecha Wałęsy. Ten sceptycyzm zachowałem do samego końca, do pojawienia się idei Okrągłego Stołu. Nie uważałem samej tej idei za złą, uważałem tylko, że czas pracuje dla nas, my się spieszyć nie potrzebujemy, tamci się spieszą. I to był główny powód, dla którego odmówiłem propozycji, by objąć kierownictwo grupy, która miała z naszej strony omawiać przy Okrągłym Stole sprawy wymiaru sprawiedliwości itp. – tzw. podstolika prawnego. Natomiast, kiedy profesor Adam Strzembosz to objął, uznałem, że nie mogę nie udzielić jego grupie pomocy w zakresie mojej wiedzy czy doświadczenia, w charakterze eksperta. W ten sposób mogłem przynajmniej na takim roboczym pułapie obserwować, jak przebiegała cała ta procedura.

  Muszę powiedzieć, że ten przebieg nastroił mnie jeszcze bardziej sceptycznie do całej sprawy. Zobaczyłem, że nagłośnienie tego, danie temu oprawy propagandowej do czegoś zmierza. Zobaczyłem, że to nie jest wcale tak, że toczy się tutaj ostra walka, by wyrwać im jakieś ustępstwa, że oni się bronią, że my walczymy o jak najwięcej, oni o to, by dać jak najmniej. Zobaczyłem zamęt, zobaczyłem, że my wchodzimy w coś, w co nas się wprowadza, ale nie wiemy w gruncie rzeczy, w co. Sądziłem wówczas, że to jest sytuacja całej naszej ekipy przy Stole, że cała nasza strona podobnie jak ja nie orientuje się do końca, w jaką grę jesteśmy wciągani. zastanawiającą rzeczą było, jak przy Okrągłym Stole odnawiały się bliskie stosunki, odżywało ponad stołem dawne koleżeństwo zetempowskiego pokolenia, tych ludzi, którzy kiedyś się podzielili; wydawało się, że są śmiertelnie skłóceni, a teraz okazywało się, że to są koledzy. Nagle odnaleźli się koledzy z dawnych lat, odżyły wspomnienia z lat młodości, wspólne doświadczenia z obozów wakacyjnych, wspólne dziewczyny itd. Stopień zrozumienia i współżycia wzrastał szybko, pogłębiała się dobra komitywa. To był dla mnie następny sygnał alarmowy, że coś tu jest niedobrze. Rozmowy przy Stole nie były wcale takie ostre, obie strony starały się sobie wychodzić naprzeciw. Na to natomiast nakładała się ta niesłychanie nachalna oprawa propagandowa, która starała się przekazać odbiorcy przy telewizorze obraz ludzi, którzy spierają się gwałtownie ze sobą, ostro polemizują – przed tymi kamerami o wiele bardziej niż w rzeczywistości, przy stoliku. Coś było w tym fałszywego, nieautentycznego. Nie można było nie mieć wątpliwości.

  Kiedy obrady Okrągłego Stołu zostały ostatecznie przełożone na propozycję „niekonfrontacyjnych” wyborów, jeszcze okazało się, że w tych wyborach nawet w owym wąskim zakresie, w jakim społeczeństwo zostało dopuszczone, żeby wyrazić swoją wolną wolę, nie zostawiamy mu jednak żadnej swobody, tylko idziemy jako blok i żądamy od ludzi poparcia bez warunków i bez pytań: macie nas poprzeć, bo my jesteśmy waszymi reprezentantami z racji tego, że dopuszczono nas do stolika… Uznałem, że tego jest już trochę za wiele. To jest coś, w czym po prostu nie można wziąć udziału. Wielu ludzi mówiło mi wtedy: nie bądź idiotą, jeżeli teraz odmówisz udziału w tych wyborach, to nie będziesz miał żadnego wpływu na rzeczywistość. To był taki argument, który przypomniał mi rok 1956. W czasie odwilży po okresie stalinowskim wielu ludziom, nawet z opozycji, proponowano, żeby wstąpili do partii, bo przecież idzie nowy czas i ci, którzy zostaną z boku, nie będą mieli wpływu na rzeczywistość, bo można ją zmieniać tylko od środka… Nie miałem wątpliwości ani wtedy, ani w 1989 roku.

  Wiedziałem, że proponuje nam się udział w naprawianiu czegoś, czego naprawić się nie da. Uważałem też, że do zmiany całego układu można się przyczynić, oddziałując nań z zewnątrz, a nie koniecznie w nim uczestnicząc. Okazało się, że od środka na pewno nie można go zmienić, ale tylko konserwować… (…)

  autor: prof. Andrzej Nowak

  Polubienie

  • Halina
   Ale wy dranie odwolaliscie Premiera Zorganizowaliscie NOCNA ZMIANE WALESA TUSK PAWLAK MAZOWIECKI MOCZULSKI Wy wolnosciowcy Teraz wszystko wychodzi kogo reprezentowaliscie komu sprzedaliscie Polske

   kuba
   „Jan Olszewski nie bał się systemu totalitarnego” Nie bał się ,on z nimi walczył.Ryzykował życie ,ale się nie bał. Ty też się nie bałeś ,boś im się sprzedał. Mam odruchy wymiotne,sprzedajny Władku

   a
   Pan tak serio panie Frasyniuk? „Chwali” pan pana premiera Olszewskiego i jednocześnie idzie pan ramię w ramię z tymi, którzy obalali jego rząd podczas nocnej zmiany. Pan obraża naszą inteligencję.

   Konrad
   I ty draniu masz czelnosc zabierac teraz glos ???!!!

   https://wpolityce.pl/polityka/433073-frasyniuk-jan-olszewski-nie-bal-sie-systemu-totalitarnego

   Frasyniuk: Jan Olszewski nie bał się systemu totalitarnego, miał nieprawdopodobną odwagę

   opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu


   Władysław Frasyniuk / autor: screen youtube.com Gazeta.pl wPolityce.pl

   Jan Olszewski nie bał się systemu totalitarnego, miał nieprawdopodobną odwagę, żeby stanąć w obronie wolności i przekonań swoich klientów – powiedział PAP b. szef Unii Wolności i Partii Demokratycznej Władysław Frasyniuk. (…)

   misiek
   Widzisz zawszawiony grzybie vel frasyniuk.O Panu Olszewskim wszyscy mówią,że był uczciwym człowiekiem i oddany Polsce.O tobie będą mówić zawszawiony komunistczny sprzedawczyk!!!

   sylen
   Brawo Frasyniuk! Dlatego teraz idziesz pod reke z tymi ktorzy go obalali ,jak tvhorz Tusk czy penetrator z PSL?

   cyd@cyd
   Tak, Olszewski miał niesłychaną odwagę, w przeciwieństwie do ciebie Władek. On był premierem, a ty błaznem, sprzedałeś się za pare groszy.

   monika
   I takie zera jak Frasyniuk dokonały zamachu na rząd Jana Olszewskiego. U Frasyniuka musi być choroba dwubiegunowa, jednocześnie czci Olszewskiego i współpracuje z Tuskiem

   weteranka
   Piszę tu na forum w innym temacie, bo tam komentarze ZABLOKOWANE! Proszę, nie mówcie o RZĄDZIE Jana Olszewskiego że „upadł”. Mówcie o ZAMACHU na jego rząd.. To była zdrada Polski!!!..

   MRM
   Ty podły draniu, jak możesz spojrzeć w lustro?!! Kiedy SOLIDARNOŚĆ rozliczy go z pieniędzy?!!!

   kkkkk
   milcz trepie wstydu oszczedz nam i sobie O tobie nigdy nikt nie POwie dobrze Jozefie grzybie

   ck.
   Pana Olszewskiego zapamiętam jako człowieka , który każdemu mógł spojrzeć śmiało w oczy . W przeciwieństwie do Frasyniuka ,Tuska , Wałęsy i ich komunistycznych kolegów . Frasyniuk milcz .

   Polubienie

  • https://wpolityce.pl/polityka/433080-tusk-pozegnal-olszewskiego-przypomnieli-mu-nocna-zmiane

   Tusk pożegnał Olszewskiego. Internauci przypomnieli mu „nocną zmianę”: To ty liczyłeś głosy jak obalić jego rząd

   opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu


   Donald Tusk / autor: Fratria wPolityce.pl

   Donald Tusk pożegnał na Twitterze premiera Jana Olszewskiego. Internauci uznali to za przejaw hipokryzji. Przypomnieli mu, że przyczynił się do obalenia rządu Olszewskiego w czerwcu 1992 r. (…)

   Monaliza@Monali
   Tutzek ma tupet! Powinien doprze pamietać jak SBecja i TW agentura wykorzystały jego karierowiczowskie zapędy, zakłamanie, cynizm – w walce z pierwszym prawdziwie polskim rządem mec. Olszewskiego! Te, Tutzek przypomnij sobie „Nocną zmianę”!! Lepiej byś się nie odzywał targowico zamiast „żegnać” Prawdziwego Patriotę!

   Olgierd
   Trzeba nie mieć honoru i wstydu!

   Polubienie

  • https://wpolityce.pl/historia/433092-nocna-zmiana-w-piatek-na-antenie-tvp1-koniecznie-zobacz

   „Nocna zmiana” i „Prawnik w czasach bezprawia” – ważne filmy o Janie Olszewskim w piątek na antenie TVP1. Koniecznie zobacz!

   opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: 30 minut temu


   Fragment filmu ‚Nocna zmiana’ / autor: YouTube; film w reżyserii Jacka Kurskiego wPolityce.pl

   Telewizja Polska uczci pamięć o Janie Olszewskim, emitując w piątek wieczorem dwa ważne filmy, które opowiadają o historii byłego premiera i obrońcy opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL. W TVP1 o 20:35 film „Nocna zmiana” w reżyserii Jacka Kurskiego, a tuż po nim „Prawnik w czasach bezprawia”. Tych filmów nie można przegabić! (…)

   (…)

   polko
   Te kundle wtedy podpisały wyrok na Polskę Dziś powinien na nich być podpisany wyrok

   Krzysztof
   Zobaczcie WP – o ile ten portal można nazywać w ogóle „polskim”. Wiadomość o śmierci Premiera polskiego rządu w dziale lokalnym warszawskim u dołu strony. Na topie „Mila” i Gronkiewicz. Żenada.

   Albert
   Jednak dziwne jest,że spiskowcy z „Nocnej zmiany ” pozwolili na sfilmowanie”tego .

   PiS=PZPR
   Teraz za to mamy „dobra zmianę”, szajke esbeków i malwersantow, za nich trzeba się zabrać. I wezmiemy się na wyborach.

   Nina
   Ci co obalili pierwszy polski rząd Olszwskiego tj.Bolek,Tusk i im podobni przyczynili się do zniszczenia przemysłu w Polsce, bo Olszewski nie chciał dzikiej prywatyzacji,a chciał lustracji.

   kapiszon@kapiszon
   Znowu nas karmią starymi kaPiSzonami. Gdzie jest obiecywany ANEKS ? To nas interesuje dzisiaj. Odtajnić aneks do raportu WSI! https://www.anekswsi.pl/

   Polubienie

 3. https://wpolityce.pl/polityka/433161-poruszajacy-wpis-premiera-nt-jana-olszewskiego

  Poruszający wpis premiera nt. Jana Olszewskiego w księdze kondolencyjnej: Dziedzictwo Pańskiej służby Ojczyźnie będzie trwać

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj


  autor: PAP/Paweł Supernak wPolityce.pl

  Jan Olszewski był człowiekiem wielkiej odwagi i mądrości, wiernym idei Niepodległej Rzeczpospolitej, całe swoje życie poświęcił Polsce i Polakom – napisał premier Mateusz Morawiecki w księdze kondolencyjnej wystawionej w KPRM po śmierci Jana Olszewskiego. (…)

  NARODOWIEC
  Ludzie nie dajcie się oszukać PiSowi—> oni każą wam czcić kolejnego masona. Mazowiecki, Geremek, Olszewski-to oni tworzyli III RP w Magdalence, tylko potem Kaczyńscy pokłócili się z innymi o władze

  Bart
  No polski kibuc smutny bo zmarł Żyd działający na rzecz państwa Izraela a nie Rzeczpospolitej. Zdjęcia z Mazowieckim, Geremkiem, Kuroniem i Wałęsą mówią wszystko. Żydzi rządzą Polską!

  Narodowa_Demokracja
  Kolejny „święty” Pi(S)ekty. Zadeklarowany socjalista z PPS-owskiej rodziny powiązany z masonerią. Jak był premierem nie zrobił NIC dla Polaków na Kresach, a rok temu stwierdził że Bandera to bohater

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.