853 POMPEO WZYWA POLSKĘ DO OPRACOWANIA USTAWY WS. RESTYTUCJI MIENIA ŻYDOWSKIEGO, STAWIA ZA WZÓR FUNKCJONARIUSZA UB


Mike Pompeo i Jacek Czaputowicz. Fot. MSZ, twitter

Gaetano @Gaetano:
Wysłannik usraelskiego bandyty ponaglany przez W. Street, przekazuje już sztampowo, nie owijając w bawełnę, żadania wymuszeniowe haraczu przez to przeklęte plemię. Żałosne tournee dwóch „braci” i innych po tych żydo-satanistycznych instytucjach jest symbolem upadku i hańby. Żydowski bandzior i kryminalista, przytoczony w wywodzie tego spasłego WASP-a, jest kolejnym z dobitnych przykładów na to, jakie są prawdziwe intencje i jakim tradycjom hołduje ten „strategiczny sojusznik”.

jwu @jwu:
@Gaetano Dokładnie. Tragedią dla nas Polaków będzie to ,że obecny rząd nic z tym nie robił i dalej zamiata pod dywan. Wkrótce odejdzie z polityki ,a my zostaniemy z garbem w postaci „bezspadkowych” roszczeń. Dlatego jeszcze raz powtarzam: szkoda ,że nie mamy takiego kodeksu karnego, jaki mają Chińczycy .

https://kresy.pl/wydarzenia/pompeo-wzywa-polske-do-opracowania-ustawy-ws-restytucji-mienia-zydowskiego-stawia-za-wzor-funkcjonariusza-ub/

POMPEO WZYWA POLSKĘ DO OPRACOWANIA USTAWY WS. RESTYTUCJI MIENIA ŻYDOWSKIEGO, STAWIA ZA WZÓR FUNKCJONARIUSZA UB

13 lutego 2019|11 komentarzy|w Ameryka, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Podczas wtorkowej konferencji sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał Polskę do poczynienia postępów ws. „kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego” Żydów, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu. Wątek ten został pominięty w głównych relacjach z konferencji. Pompeo wychwalał też postać żydowskiego partyzanta, który po wojnie był funkcjonariuszem UB.

Jak informowaliśmy, wtorek do Polski przybył z wizytą sekretarz stanu USA, Mike Pompeo, który wcześniej złożył wizytę na Węgrzech. Wystąpił na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Pompeo podkreślił m.in., że USA nigdy nie umieszczą sprzętu w kraju zagrożonym możliwością hakowania informacji przez Chiny. Wcześniej szef MSZ dziękował mu za zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w bazie w Redzikowie. Omawiano też plany dalszego rozszerzenia obecności sił USA w Polsce.

Czytaj także: „Rzeczpospolita”: Polska wesprze USA wobec Rosji, Iranu i Chin za większą obecność wojskową

Zobacz: „Financial Times”: Mosbacher zapowiada znaczące zwiększenie liczby żołnierzy USA w Polsce

Po czasie zaczęto jednak zwracać uwagę, że nie wszystkie ważne fragmenty wystąpienia szefa amerykańskiej dyplomacji w Warszawie zostały dokładnie zrelacjonowane. Dotyczy to przede wszystkim relacji Polskiej Agencji Prasowej, na którą powoływały się potem liczne media. W depeszy PAP napisano:

„CHCEMY RÓWNIEŻ ROZWIĄZAĆ SPRAWY Z PRZESZŁOŚCI, TEGO CO WYDARZYŁO SIĘ W CZASIE HOLOKAUSTU. STANY ZJEDNOCZONE NIGDY NIE ZAPOMNĄ NIEZŁOMNEGO DUCHA POLSKIEGO” – OŚWIADCZYŁ AMERYKAŃSKI SEKRETARZ STANU. PRZYPOMNIAŁ, ŻE NIEDAWNO W USA ZMARŁ FRANK BLAICHMAN – „JEDEN Z ŻYDOWSKICH PARTYZANTÓW, KTÓRZY RYZYKOWALI ŻYCIEM PRZECIWSTAWIAJĄC SIĘ NAZISTOWSKIEJ MACHINIE WOJENNEJ”.

„JEGO ŻYCIE BYŁO ŚWIADECTWEM NIEZŁOMNOŚCI POLSKIEGO DUCHA O ODDANIA AMERYKAŃSKIM IDEAŁOM, KTÓRE MÓWIĄ, ŻE KAŻDY, KTO PRZYKŁADA SIĘ DO PRACY MOŻE OSIĄGNĄĆ SWÓJ CEL” – POWIEDZIAŁ POMPEO.

Pełną wersję zapisu konferencji Czaputowicza i Pompeo zamieścił, w wersji angielskiej, Departament Stanu USA. Wynika z niego, że PAP dokonał daleko idącego skrótu wypowiedzi amerykańskiego polityka. Wyraźnie mówił bowiem wzywaniu Polski do opracowania kompleksowej ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego. W dokumencie na stronie Departamentu Stanu zacytowano następujące słowa sekretarza stanu USA:

„Doceniamy też znaczenie rozwiązywania niezałatwionych [oryg. outstanding – red.] kwestii z przeszłości i wzywam moich polskich kolegów, by poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa o restytucji mienia prywatnego dla tych, którzy utracili swoją własność w czasach Holokaustu”.

Czytaj również: Fort Trump w zamian za dokumenty IPN na temat Żydów? Mosbacher zaprzecza

Sprawę skomentował na Twitterze poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego:

Później, w kolejnym wątku, Pompeo wspomniał o Blaichmanie, „mężnym żydowskim partyzancie w Polsce, który ryzykował życie by dać opór nazistowskiej machinie wojennej”. Zaznaczył, że po wojnie osiedlił się on w USA i przedstawił go jako przykład polskich dążeń do zachowania polskości.

Należy jednak zaznaczyć, że Franciszek Blaichman był też funkcjonariuszem stalinowskiego aparatu opresji w Polsce. Po II wojnie światowej pracował w UB, m.in. jako po. kierownika Wydziału Więzień i Obozów kieleckiego Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Do USA wyemigrował na początku lat 50. XX wieku. Ponadto, w czasie wojny jego oddział ściśle współpracował z partyzantką komunistyczną, a według Tadeusza Płużańskiego, jego oddział był w istocie bandą rabunkową, zwalczaną przez polskie podziemie. Blaichman w swoich wspomnieniach przyznał, że jego grupa zamordowała dwóch żołnierzy AK.

Poniżej załączamy nagranie wideo z wystąpienia Pompeo w Warszawie. Wątki opisane wyżej są w 3. minucie nagrania.

Przypomnijmy, że tydzień temu w siedzibie IPN w Warszawie odbyło się spotkanie kierownictwa Instytutu z delegacją amerykańską, na czele z ambasador Georgette Mosbacher. Dotyczyło ono przekazania Amerykanom dokumentów z archiwów IPN, na których im zależy. Strona amerykańska ma być zainteresowana archiwami dotyczącymi zagłady Żydów. Na spotkanie przybyła też m.in. dyrektorka Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie Sara Bloomfield. Według dziennikarza PR24 Rafała Dudkiewicza, podczas trudnych negocjacji IPN nie zgodził się na kontrowersyjny załącznik do umowy, w którym Muzeum Holocaustu domaga się od Instytutu pełnego dostępu do dokumentów, nie oferując nic w zamian.

Przeczytaj: Płużański o ustawie 447: jest szalenie groźna, tu chodzi o naciski lobby żydowskiego

W związku z wypowiedzią Pompeo część komentatorów przypomina o amerykańskiej ustawie JUST Act 447, która pozwala na wspieranie przez rząd Stanów Zjednoczonych roszczeń majątkowych organizacji żydowskich i otwiera drogę do przejęcia przez żydowskie organizacje tzw. mienia bezspadkowego. Mimo zwracania uwagi na jej potencjalnie olbrzymie zagrożenie dla Polski, polskie władze oficjalnie bagatelizowały tę sprawę.

PRZECZYTAJ: Winnicki dla Kresy.pl: ws. ustawy 447 mamy do czynienia ze skandaliczną zmową milczenia

CZYTAJ TAKŻE: Poseł Wilk: Just Act 447 może być największym problem Polski od czasów II Wojny Światowej

ZOBACZ TAKŻE: Polski wicepremier spotkał się w USA z organizacjami żydowskimi – rozmowy nt. ustawy o IPN i ustawy 447

Ponadto, Pompeo pochwalił wcześniej działania podejmowane w Polsce przez ambasador Georgette Mosbacher:

– Nasze relacje gospodarcze również się rozwijają. Amerykańskie firmy są wciąż bardzo zainteresowane Polską i mamy niestrudzonego rzecznika amerykańskiej inwestycji w naszej ambasador Georgette Mosbacher.

Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach zdecydowane występowanie Mosbacher w interesie amerykańskich firm oraz jej interwencje w tych sprawach u przedstawicieli polskiego rządu wzbudziły liczne kontrowersje.

Jesienią ubiegłego roku ujawniono, że Georgette Mosbacher wystosowała skandaliczny list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym w aroganckim tonie pouczała szefa polskiego rządu w jaki sposób wolno krytykować dziennikarzy TVN (stacja ta ma obecnie amerykańskich właścicieli). Pod drukowaną treścią listu, z rażącymi literówkami i błędami, znajdował się jeszcze odręczny dopisek Mosbacher: „musimy to rozwiązać, to staje na drodze naprawdę bardzo ważnym sprawom”. Przy innej okazji ostrzegała też polskich posłów przed próbą regulowania rynku medialnego w kontekście zapowiadanej przez PiS dekoncentracji i repolonizacji mediów. Na początku stycznia ujawniono, że dzięki jej naciskom na ministerstwo zdrowia, resort umieścił na liście leków refundowanych specyfik produkcji Genetech, czyli spółki – córki amerykańskiego koncernu Roche. Ostatnio, według ustaleń „Faktu”, Mosbacher naciskała na ministerstwo infrastruktury ws. zmiany przepisów, które były bardzo niekorzystne dla powstałej w USA firmy Uber.

W marcu 2018 r. informowaliśmy, że amerykańscy senatorowie napisali do premiera Mateusza Morawieckiego list z żądaniem, aby uwzględnił Żydów w reprywatyzacji.  Inicjatorami listu są Republikanin Marco Rubio i Demokratka Tammy Baldwin. Podpisało się pod nim 57 innych senatorów. W tym lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer i czołowy neokonserwatysta, nieżyjący już John McCain. List jest powtórzeniem  stanowiska wyrażonego przez Światową Żydowską Organizację Restytucji (World Jewish Restitution Organization – WJRO). Amerykańscy politycy krytykują w nim brak reprywatyzacji w Polsce. „Polska jest jedynym poważnym państwem Europy, które do tej pory nie przyjęło narodowej, kompleksowej ustawy przewidującej restytucję mienia bądź odszkodowania za własność prywatną” – pisali senatorowie, żywiąc „nadzieję, że wkrótce to nastąpi”.

W liście Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego z Nowego Jorku (WJRO – World Jewish Restitution Organisation) do polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości żydowscy obywatele USA obliczają swoje żądania na 300 miliardów dolarów.

W kwietniu ub. roku podczas wizyty w USA wicepremier Jarosław Gowin spotkał się m.in. z przywódcami B’nai B’rithAmerican Israel Public Affairs Committee (AIPAC), American Jewish Committee, National Coalition Supporting Eurasian Jewry, World Jewish Restitution Organization (Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego). Analogiczne spotkanie odbył były wiceszef MSZ Marek Magierowski podczas swojej wizyty w USA w końcu lutego br. Organizacje te wcześniej ostro krytykowały nowelizację ustawy o IPN. Wicepremier przyznał, że między stanowiskiem rządu polskiego, a reprezentowanym przez liderów organizacji żydowskich zachodzą istotne różnice.

Wypowiedzi Gowina wskazywały, że rozmawiano też dużo o kwestii roszczeń żydowskich i ustawie reprywatyzacyjnej. Pytany o szacunkową wielkość restytucja, jaka mogłaby wchodzić w grę, wiceminister powiedział, że przedstawiciele organizacji żydowskich nie określili tego zakresu. Według jego relacji twierdzili, że nie chodzi im „o kwoty znaczące z punktu widzenia możliwości finansowych polskiego państwa”.

Według niego, przedstawiciele organizacji żydowskich podkreślali, że nie chodzi im o zwrot mienia w całości, ale zależy im raczej na „symbolicznych gestach”. Jak wyjaśnił,  chodzi o przekazywanie pewnych sum pieniędzy na podtrzymywanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Wicepremier zwracał im z kolei uwagę na to, że Polska czyni wiele dla ocalenia pamięci i materialnej spuścizny polskich Żydów. – Zgodziliśmy się, że potrzebne są na ten temat dalsze rozmowy, które określą dokładnie, co znaczą „gesty symboliczne – potwierdził wicepremier.

State.gov.pl / Kresy.pl

Willgraf @Willgraf:
ta złodziejska q..wa Pompeo żąda tego co się nie należy ..Jak widać USA a raczej USrael bo to taki twór to złodziej i bandyta

jwu @jwu:
Jest luty, a on już się upomina, ciekawe co będzie jesienią ?

uvara @uvara:
Z takimi przyjaciółmi, kto potrzebuje wrogów?

KazimierzS @KazimierzS:
Świetnie, że sam pan Pompeo poruszył ten temat, bo wybierając się na kolejną wojnę, warto najpierw rozliczyć poprzednie:
1.USA wycofają swoich żołnierzy z PL, a zostawią nam za darmo całą broń: w tym czołgi czy systemy łączności, a poza tym co roku będą na ich własny koszt dostarczać kolejne partie amunicji, a na koszt PL, ale po cenach USArmy – części zamienne.
2.Żydzi chcą biliona zł??? – to niech najpierw zapłacą 3 biliony za ratowanie Żydów w czasie wojny, ich utrzymywanie w kryjówkach, straty w zabitych z tego powodu Polaków w czasie wojny, informowanie i alarmowanie światowej opinii publicznej o ludobójstwie żydów i ogólna walka polityczna na arenie międzynarodowej w ich obronie.
3. Dodatkowo Izrael i USA zapłacą każde z osobna po bilionie zł za udział i straty (przede wszystkim w ludziach, ale także w sprzęcie) Wojska Polskiego w wojnach w Iraku i Afganistanie.
4. Dodatkowo Wielka Brytania zapłaci 2 biliony zł za: raz- nie dotrzymanie warunków sojuszu w II wojnie przeciw Niemcom, a dwa za walkę Polaków i obronę Anglii w wojnie na morzu, lądzie i w powietrzu.
5. Rosja niech zapłaci bilion zł odszkodowania za nasze straty w czasie wojny, a za aneksje naszych Kresów w 1945 odda nam teraz Kaliningrad.
6. Ukraina, Białoruś i Litwa niech nam również oddadzą co nasze.
7. Słowacja nas napadła razem z nazistowskimi Niemcami – niech odda nasz Spisz.
8. Czesi całą wojnę współpracowali z Niemcami będąc w jednym państwie nazistowskim na naszą szkodę – niech oddadzą Zaolzie, którego i tak nie bronili.
9. Anglosasi niech oddadzą nam nasze złoto, a Rosja wrak Tupolewa.
10. Niemcy niech płacą, płacą i płacą !!!

KazimierzS @KazimierzS:
@KazimierzS
Jeżeli pan Pompeo pomógłby Polsce w zrealizowaniu powyższych wciąż nie rozwiązanych kwestii, to Polska mogłaby zadeklarować:
1. „Wschodnia flanka” NATO jest najlepiej bronioną granicą zewnętrzną sojuszu NATO i to bez żadnych obcych wojsk na terytorium Najjaśniejszej.
2. Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest gotowa rozpatrzyć amerykańską propozycję bilionów (tym razem dolarów) finansowania Polsce kolejnej wojny w Azji, przy czym na wstępie zastrzega, że proponowana kwota jest tak daleko niewystarczająca, że nie pokryłaby nawet pomocy humanitarnej dla cywilów prześladowanych przez Żydów w Palestynie.

jwu @jwu:
@KazimierzS 11. oddamy Niemcom Pomorze zachodnie, dużą część Pomorza, Mazury, Ziemię lubuską, Dolny Śląsk i część Górnego śląska, Gdańsk i zapłacimy im za siedemdziesięcioletnią „okupację” tych terenów. Tak może być, jeżeli postanowienia prządku jałtańskiego przestaną definitywnie istnieć ?

KazimierzS @KazimierzS:
@jwu
Czy PiS nie walczy o wrak Tupolewa? – walczy!! Z Rosją. Ale dla większości ludzi temat Iranu ma nic do tego i rzeczywiście nie warto tego mieszać. Tak i nie mieszajmy wojny przeciw Niemcom i tematu Sowietów, bo zapewniam, że większość ludzi na świecie, wspólnie kojarzy ich tylko jako zażartych wrogów.

KazimierzS @KazimierzS:
@jwu
Niemcy napadły na Polskę i wojnę tę przegrały. Koniec. Kropka. Czy ktoś czegoś nie rozumie? Którego słowa?

jwu @jwu:
@KazimierzS Ok. Niemcy napadły na Polskę i przegrały. Ale dla przypomnienia, ZSRR był jednym ze zwycięzców tej wojny. A jak podejrzewam ,to pewnie orientujesz się ,że zwycięzców nie rozlicza się ?

…..

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA / autor: PAP/Paweł Supernak wPolityce.pl

miedzy@zamiedzy
Takich słów nie rzuca się bez przyczyny. Nieuregulowanie spraw własnościowych w Polsce wyjdzie nam bokiem. Patrząc na ekipę w pałacu Namiestnikowskim i na nasz MSZ z ministrem Ciaputowiczem na czele można powiedzieć krótko „Kończ Waść wstydu oszczędź”. Bo jadą po nas jak po łysej kobyle.

grimm
Będą nas grillować jak unia europejska. W Polsce potrzeba przywódców odważnych, takich co powiedzą STOP i się nie cofną. PIS nie zdaje egzaminu

Maciek zwany Rózeczką
Zostaliśmy zmuszeni do organizacji szczytu który psuje nam stosunki z Bliskim Wschodem, naraża nas na odwet i pogorszenie stosunków z Iranem a w zamian jesteśmy opluwani przez sojusznika. Brawo PiS!

wsx
To jest łajdactwo, nic im się nie należy, to byli obywatele Polski, nie było Izraela, po śmierci majątek przechodzi na rzecz Państwa. Zachowanie PIS nas obraża, przy wyborach odpłacimy.

https://wpolityce.pl/polityka/433722-holokaust-i-restytucja-mienia-mowil-o-tym-pompeo

Te słowa przeszły bez echa, a nie powinny! Pompeo: Namawiam, by Polska uczyniła postępy ws. restytucji mienia utraconego w Holokauście

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Sekretarz stanu USA wypowiedział w Polsce słowa, które przemknęły bez większego rozgłosu, a jednak warto, by je wiernie zacytować. Mike Pompeo po spotkaniu z szefem MSZ Jackiem Czaputowicz nawiązał bowiem do historii i legislacji dotyczącej restytucji mienia prywatnego osób, które utraciły je w czasie Holokaustu. Czy to nawiązanie do głośnej ustawy JUST?

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo, w ramach dwustronnej wizyty szefa amerykańskiej dyplomacji w naszym kraju. Związana jest ona z organizacją konferencji bliskowschodniej w stolicy Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA: „Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne”

Po spotkaniu obaj dyplomacji relacjonowali dziennikarzom jego przebieg. Czaputowicz i Pompeo poruszyli m.in. temat Nord Streamu 2, Rosji, Chin, ale przede wszystkim relacji polsko-amerykańskich.

Okazuje się jednak, że nie wszystkie – a ważne! – fragmenty stanowiska sekretarza stanu USA zostały zrelacjonowane dokładnie. W czym rzec? Gdy Mike Pompeo wyrażał zadowolenie że stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijają się, nawiązał do sprawy… Holokaustu.

W relacji medialnej (w tym przygotowanej przez PAP) można było przeczytać:

Chcemy również rozwiązać sprawy z przeszłości, tego co wydarzyło się w czasie Holokaustu. Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną niezłomnego ducha polskiego” – oświadczył amerykański sekretarz stanu. Przypomniał, że niedawno w USA zmarł Frank Blaichman – „jeden z żydowskich partyzantów, którzy ryzykowali życiem przeciwstawiając się nazistowskiej machinie wojennej”.

Jego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha o oddania amerykańskim ideałom, które mówią, że każdy, kto przykłada się do pracy może osiągnąć swój cel” – powiedział Pompeo.

Warto jedna sięgnąć do pełnego zapisu konferencji prasowej, dostępnej na stronie Sekretariatu Stanu USA. Czytamy w nim:

We also appreciate the importance of resolving outstanding issues of the past, and I urge my Polish colleagues to move forward with comprehensive private property restitution legislation for those who lost property during the Holocaust era.

Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam/namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu.

autor: state.gov
autor: state.gov

Fragment ten można odsłuchać w poniższym nagraniu od 3 minuty:

Czy to nawiązanie do przygotowania gruntu legislacyjnego w Polsce, powiązanego z głośną ustawą 447, tzw. JUST („Justice for Uncompensated Survivors Today” – „Sprawiedliwość dla osób, które po dziś dzień nie uzyskały rekompensat”).

NASZ WYWIAD. Prof. Wróblewski: Ustawa 447 jest pierwszym krokiem, żeby wszcząć dalsze działania przeciwko Polsce

Co naprawdę zawiera przyjęta przez Kongres USA ustawa 447 i w czym jest niebezpieczna dla Polski?

kpc/PAP/Twitter/state.gov

Piotr
Czy doceniają również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i oddadzą mienie oraz wypłacą odszkodowania Indianom, których amerykańscy osadnicy okradli i wymordowali?

Gość
Z żądaniami proszę zwracać się do tych którzy rozpętali wojnę – do Niemiec. Polsce do dzisiaj nic nie zapłacono z tytułu reparacji.

KU PRZEPAŚCI
mamy taki „sojusz” PL-USA, że już żadnych wrogów naród PL nie potrzebuje!

Bolo
Przecież ten Blajchman był w AL i należał do stalinowskiego aparatu represji!!! Pompeo nie odróżnia stalinowskiej AL od AK! To jakiś ponury żart stawiać jako przykład kata Polaków!

tuteraz
Tak, gadajmy o iranie i palestynie dla żydów, a ci chcą nas okraść na grubą kasę. Niech ameryka płaci, skoro wzięła 40 mln dol. w 1960 roku i zobowiązała się regulować roszczenie żydów

skw
czy PAD odpowiedział jak mąż stanu, że Polska i Polacy nie mają nic do uregulowania? Wszystko spłacone a 447 to sobie mogą.. czy tez grzecznie będziemy dalej uczestniczyć w agresjach usa

stop globalizacji
Panie Mike, wydrukujcie 400 lub 600 mld i oddajcie swoim obywatelom i jest ok. Gaz, i uzbrojenie od was to jeszcze za mało?

za miedzy@zamiedzy
Frank Blaichman, właśc. Franciszek Blaichman, Franciszek Blajchman – członek żydowskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, funkcjonariusz stalinowskiego aparatu represji w Polsce. Po wojnie rozpoczął pracę w Urzędzie Bezpieczeństwa, piastując w 1945 stanowisko po. kierownika Wydziału Więzień i Obozów kieleckiego WUBP

Jiri50@Jiri50wczoraj
https://pl.sci.historia.narkive.com/z8HQC345/ydowski-bohater-mordowa-polakow-to-byli-antysemici „W książce Blaichman nie ukrywa, że jego oddział zabijał żołnierzy AK i rabował chłopów – byli to bowiem „antysemici”. Ponadto opisuje spektakularne i zwycięskie militarne akcje. Jak jednak wyjaśnili „Rzeczpospolitej” historycy, większość opisanych wydarzeń albo nie miała miejsca, albo miała zupełnie inny przebieg. Jedyne, co się zgadza, to zbrodnie na Polakach.

Blaichman jest bowiem postacią dobrze znaną polskim historykom. Naprawdę nazywał się Franciszek Blajchman i był członkiem rabunkowej bandy na Lubelszczyźnie. W 1945 roku komuniści mianowali go na p.o. kierownika Wydziału Więzień i Obozów WUBP w Kielcach – zajął więc wysokie stanowisko w zbrodniczej strukturze UB.” Może MSZ powinien wyrazić ubolewanie, że tego „gieroja” nie można poddać ekstradycji i osądzić za zbrodnie na obywatelach RP?

wieśniak
„Ruszyć przyschnięte g…./ustawa 447/, to zacznie cuchnąć. „OC” zapłacone USA a dot. Przemysłu Holokaust i przypieczętowane deklaracją terezińską zamyka ten problem

o jej!
Niech spadają ze swoją „przyjaźnią”!!!

Steve
Czy dlatego Kaczyński wyrzucił Szydło i wstawił na jej miejsce Morawieckiego?

…..


Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo; książka Franka Blaichmana / autor: PAP/EPA/JAKUB GAVLAK; wyd. Replika wPolityce.pl

Adam Paris
„Wpadka”? „Przypadek”? Obama z „polskimi obozami” też? Nie, to celowe działanie w dyskredytowaniu Polski i Polaków. Obudźcie się…

kilim@kili
Zobaczymy, czy nasi pozostawią to bez uwagi i bez echa, czy jednak zechcą zwrócić mu uwagę, że facet gada dyrdymały i kłamstwa, że powinien przeprosić Polaków i wyjaśnić swoją niewiedzę, a tym samym zlekceważenie.

makaryn6@op.pl
Żadna niewiedza Pompeo tylko celowa prowokacja, rząd masochistów milczy a Polacy doznają kolejnego upokorzenia.

Hubert
W jednym dniu amerykanie zarzucili Polaków stertą goowna!

HR
Czy ten rząd to kolejny sprzedawca Polski (tym razem Amerykanom i Żydom)? Co zostanie dla Polaków pomimo zapewnień Szydło i jej drużyny? Partia Kaczyńskiego traci honor obudźcie się!

PrzezNPO/PSLD
to narracja udowadniająca ze polacy sa winni holokaustu a tym samym odpowiedzialni za zwrot pożydowskiego mienia o czym ten sam pan mówił w tym samym wystąpieniu. Zamiast Polskiej Racji Stanu, Racja USAwPL

???
Czy doradcą JK genialnego stratega i patrioty jest Lejba Fogelmann?

https://wpolityce.pl/polityka/433769-skandaliczna-wpadka-pompeo-wychwalal-stalinowskiego-oprawce

Skandaliczna wpadka Pompeo! Sekretarz stanu USA wychwalał w Warszawie Franka Blaichmana. Stalinowskiego oprawcę!

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

„Jego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha…” – w ten sposób sekretarz stanu USA chwalił postać Franka Blaichmana. Jest to jednak dowód na ignorancję historyczną, bądź zwykłą niewiedzę amerykańskiego polityka. Opowiadał bowiem o żydowskim partyzancie, który stał się stalinowskim oprawcą, oskarżającym po wojnie Armię Krajową o „antysemityzm”!

Amerykański sekretarz stanu podczas konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem nawiązał do sprawy restytucji mienia utraconego w czasie Holokaustu.

Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam / namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu

— mówił. Warto zadać pytanie, czy nie jest to nawiązanie do głośnej ustawy JUST.

CZYTAJ WIĘCEJ: Te słowa przeszły bez echa, a nie powinny! Pompeo: Namawiam, by Polska uczyniła postępy ws. restytucji mienia utraconego  w Holokauście

Stany Zjednoczone nigdy nie zapomną niezłomnego ducha polskiego

— oświadczył dalej amerykański polityk.

Mike Pompeo przywołał jako symbol postać niedawno zmarłego w Stanach Zjednoczonych Franka Blaichmana.

Jeden z żydowskich partyzantów, którzy ryzykowali życiem przeciwstawiając się nazistowskiej machinie wojennej. Jego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha i oddania amerykańskim ideałom, które mówią, że każdy, kto przykłada się do pracy może osiągnąć swój cel

— powiedział.

Po wojnie został obywatelem USA. Bardzo dobrze funkcjonował jako deweloper w Nowym Jorku (…) Był ucieleśnieniem tego, o czym mówił prezydent Trump podczas swojej wizyty w Polsce w 2017 r. Polska żyje, Polska się rozwija, Polska zwycięża

— opowiedział Pompeo.

Jednak słowa te mogą świadczyć jedynie o ignorancji, bądź niewiedzy amerykańskiego polityka. Frank Blaichman był bowiem… stalinowskim oprawcą! Według jego pamiętnika oddział przez niego kierowany zamordował m.in. dwóch młodych żołnierzy Armii Krajowej. Po wojnie rozpoczął zaś pracę w Urzędzie Bezpieczeństwa, piastując stanowisko po. kierownika Wydziału Więzień i Obozów kieleckiego WUBP. Do Stanów Zjednoczonych emigrował w 1951 roku.

Książka Blaichmana („Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej”) spotkała się z licznymi głosami krytyki ze strony historyków i środowisk kombatanckich, ze względu na zawarte w niej kłamstwa i liczne treści antypolskie. IPN w 2010 wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia Bleichmana o popełnienie przestępstw stalinowskich oraz mordowanie członków polskiego ruchu oporu.

autor: ipn.gov.pl
autor: ipn.gov.pl

Wspomnienia stalinowskiego oprawcy – wyniesionego przez sekretarza stanu USA do rangi symbolu niezłomności polskiego ducha – promowało hasło na okładce: „Przeciw nazistom, volksdeutschom i antysemickiej Armii Krajowej”.

autor: wyd. Replika
autor: wyd. Replika

kpc/wPolityce.pl/PAP/tvp.info

…..


Witold Waszczykowski, były szef MSZ / autor: Fratria wPolityce.pl

RAM
Ta tzw. dziennikarka powinna być NATYCHMIAST uznana za persona non grata i w ciągu najdalej 24 godz wydalona z Polski!!

HBO
A nie jest Pan działaczem partii rządzącej? Nie może Pan walnąć w stół, kiedy widzi brak jakiejkolwiek reakcji na poniżanie Polski i fałszowanie historii? Może przydałoby się ruszyć kolegów za uszy?

j23
WSTYD ! Polska upokorzona przez PIS !

XXXX
JAK RZĄD NIE WYDALI TEJ PINDY ŻYDOWSKIEJ TO KONIEC Z NIM , ONI W OGÓLE NIE MAJĄ WIEDZY CO NA TEMAT PRZYMILANIA SIĘ DO KABALCZYKÓW MYŚLI NARÓD , ODERWALI SIĘ RZECZYWISTOŚCI I SKOŃCZĄ JAK PO

F.U
Niestety, nasi wielcy „patrioci” typu Duda, Morawiecki i reszta mają to gdzieś.

https://wpolityce.pl/polityka/433896-waszczykowski-rzad-powinien-zareagowac-na-slowa-pompeo

NASZ WYWIAD. Waszczykowski: Reakcja polskiego rządu na słowa Mike’a Pompeo powinna być natychmiastowa

opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu

Wypowiedź dziennikarki MSNBC Andrei Mitchell powinna być skontrowana przez dużej klasy historyków i publicystów w amerykańskiej stacji, która wyemitowała te słowa

— mówi portalowi wPolityce.pl Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.

wPolityce.pl: Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Polsce mówił o prawie dotyczącym zwrotu mienia prywatnego osób, które utraciły je w czasie Holokaustu. Chwalił też ubeckiego oprawcę Franka Blaichmana. Z kolei korespondentka amerykańskiej stacji MSNBC Andrea Mitchell relacjonująca wizytę wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a w Polsce mówiła, że powstanie w getcie warszawskim z 1943 r. było sprzeciwem wobec… „polskiego nazistowskiego reżimu”. Jak rząd powinien odpowiedzieć na te słowa?

Witold Waszczykowski: Nie przedstawię panu stanowiska polskiego rządu, bo nie jestem już jego członkiem. Wszystkie te wypowiedzi oznaczają, że nasza polityka historyczna ciągle kuleje. Nie docieramy do świata z naszą narracją o historii II wojny światowej. Restytucja mienia nie dotyczy tylko mienia pożydowskiego. W zasadzie mienie pożydowskie jest małym procentem własności, która należy się Polakom. A poza tym restytucja jest teraz niemożliwa z oczywistych względów finansowych.

Koszty są olbrzymie.

Podejmowaliśmy próby rozwiązania tej sprawy. Dwadzieścia lat temu zostało to zawetowane przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Dzisiaj nie ma możliwości ani klimatu, żeby te kwestie regulować ustawą. Jest jednak możliwość dochodzenia roszczeń w sądach na drodze prywatnej. Zresztą taka możliwość zawsze była. Trzeba to wytłumaczyć. Obserwując reprywatyzację w Warszawie można stwierdzić, że prywatna droga sądowa była bardzo często nadużywana i wykorzystywana przez nieuczciwych hochsztaplerów bądź przez władze samorządowe. To niestety kładzie się cieniem na możliwości restytucji.

Wypowiedzi Mike’a Pompeo i korespondentki amerykańskiej stacji MSNBC Andrei Mitchell świadczą o tym, że nasza polityka historyczna nie dochodzi do wpływowych środowisk. Z drugiej strony mam przeświadczenie, że w administracji Donalda Trumpa obok jego zaufanych ludzi w dalszym ciągu są urzędnicy z poprzednich ekip, którzy podsuwają tego typu kwestie wiedząc, że to będzie wywoływało dyskusje. Nie sądzę, że Pompeo zrobił to samodzielnie i z rozmysłem. Jestem przekonany, że ktoś mu to podsunął, a on nie znając sytuacji w Polsce wypowiedział te słowa.

Co by pan doradził polskiemu rządowi w tej sprawie?

Natychmiastową reakcję na słowa Pompeo. Powinna być wypowiedź rzecznika rządu czy ministerstwa sprawiedliwości na temat sytuacji prawnej dotyczącej restytucji mienia w Polsce. Jest tu również rola dla ministra, który będzie rozmawiał z Pompeo. Niech mu tę kwestię wyjaśni. Przydałaby się szersza praca z politykami amerykańskimi w Stanach Zjednoczonych. Ważna rola w tym zakresie spoczywa na polskim  ambasadorze.

Pompeo wypowiedział te słowa we wtorek. Mija kolejny dzień i nie ma żadnej reakcji polskiego rządu.

A powinna być.

Do kłamstwa dziennikarki amerykańskiej stacji MSNBC Andrei Mitchell powinni się odnosić politycy czy lepiej żeby to zrobili polscy dziennikarze i historycy?

Wypowiedź dziennikarki MSNBC Andrei Mitchell powinna być skontrowana przez dużej klasy historyków i publicystów w amerykańskiej stacji, która wyemitowała te słowa. W tej sprawie przydatne byłoby działanie ze strony władz i rządu. Mógłby to zrobić minister nauki albo minister kultury.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polska ambasada reaguje na kłamstwa Mitchell: „Powstanie w getcie było aktem bohaterstwa przeciwko niemieckim nazistom”

Not. TP

…..


autor: Fratria wPolityce.pl

Ula
Ten pan nie budzi we mnie szacunku. To taki fałszywy przyjaciel Polski.

teolog
„Prestiż” – powiadasz panie Weiss? Widać, po tym komentarzu że świata ma za za głupków, nie umiejących samodzielnie myśleć. Smutne.

JUŻ CZAS NA WEKSLE
MORGAN 447 -1066 JUŻ SIĘ SZYKUJĄ PO MIENIE BEZ SPADKOWE

kilim@kilim
Żydzi bronią żydowskich komunistycznych morderców takiego jak Michnika. Żyd broni mordercę żyda. Weiss uratowany przed śmiercią przez Polaków jest zarazem anty Polakiem.

https://wpolityce.pl/polityka/433698-weiss-konferencja-bliskowschodnia-to-prestiz-dla-polski

Weiss: Konferencja bliskowschodnia to prestiż dla Polski, a prestiż daje siłę. To da Polsce trochę więcej niż konkretne sprawy z USA

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Ja bym dał szersze szanse Polsce. Bo taka konferencja [bliskowschodnia], tylu uczestników, jednak to światowa konferencja, nie wszystkie są strony, ale jednak delegacja Stanów Zjednoczonych i z różnych innych ważnych miejsc – to jest prestiż dla Polski, a prestiż daje siłę. To da Polsce trochę więcej niż konkretne sprawy ze Stanami Zjednoczonymi. Zobaczymy na końcu

— powiedział na antenie RMF FM Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce.

Dla Izraela spotkać się jednak osobiście z ministrem spraw zagranicznych, sekretarzem stanu – z Pompeo – to jest ważna sprawa. Spotkać się z Pence’em (wiceprezydentem USA – przyp. red.) to jest ważna wprawa. Spotkać się z wysoką administracją Departamentu Stanu USA… Nawet z Polską mamy duże, różne interesy i stosunki ostatnio ciekawe, coraz ciekawsze…

— podkreślał rozmówca Roberta Mazurka.

Zapytany o kontakty Izraela z Grupą Wyszehradzką, powiedział:

Węgry nie bardzo podobają się Izraelczykom, że Orban, że ta partia antysemicka w parlamencie. To jest otwarta rana. Z Polską mieliśmy otwarte rany, ale my je cały czas goimy.

Szewach Weiss został również zapytany o sprawę Stefana Michnika.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stefan Michnik jednak trafi do Polski? Minister sprawiedliwości: „Nie ustanę z działaniami, by wpłynąć na władze szwedzkie”

Nie chcę na to [pytanie] odpowiedzieć

— powiedział były ambasador Izraela.

Ja powiem z jakiego powodu. To jest głęboka sprawa wewnętrzna polska (…) Kiedy powstał konflikt między narodem żydowskim i polskim w kontekście ustawy [o IPN], ta sprawa zbudziła się od nowa. Ja myślę, że nie powinienem się w nią mieszać

— stwierdził Weiss.

To nie tak, że nie mam czego do powiedzenia moralnie. Nie chcę rozszerzyć tego, co się już mniej więcej zgasiło

— dodał.

gah/rmf24.pl

z neta
https://ziut.neon24.pl/post/147519,dokument-cia-z-1947-r-ws-restytucji-mienia-zydowskiego-pl

StanisłaW
Żydowskie ble, ble, ble a mienie bezspadkowe macie oddać Jeśli rząd się ugnie powstanie nowa grupa trzymająca władzę – szlachta jerozolimska. Tyle będziemy znaczyć we własnym kraju _ NIC

PIS górą zawsze
Boże chron przed takimi przyjaciółmi jak Weiss!! Przecież oni wszystkich sprzedadzą: własne matki, córki i sąsiadów w czasie wojny. Cóz jakie władze takie sojusze, i przyjaciele. Sprzedawczyki z PIS.

PMP
Ty bezczelny łgażu.

babcia
panie weiss dlaczego panstwo izrael nie potrafi się same utrzymać tylko musi brać cały czas ciężką kasę od ameryki i innych państw

babcia
polacy sa przeciwko lizopodanczej polityki pis wobec opluwajacych i oskarzajacych nas za holakaust jaki sami sobie zgotowali wobec swojej pazerności i nienawiści do wszystkich narodow na swiecie

BUDZIMY SIĘ !!!
Zerknij na prawdę, zdaj sobie sprawę z konsekwencji i podaj dalej jak wygląda prawdziwa „polska” polityka i na co jest obliczona- na wygaszanie Polski https://www.youtube.com/watch?v=D9UM-LX_xCU

gosc
PRAWDA JEST aby – odwrócić uwagę społeczności międzynarodowej od agresywnego postępowania Izraela!!! https://www.pch24.pl/warszawski-szczyt-i-rocznica-iranskiej-rewolucji-islamskiej-,66095,i.html

olin 46.186.7.*za 3 minuty
Taki prestiż jest nam niepotrzebny panie Weiss.

https://wpolityce.pl/swiat/433693-mosbacher-usa-planuje-zwiekszyc-liczbe-zolnierzy-w-polsce

https://wpolityce.pl/polityka/433630-minister-szczerski-spotkal-sie-z-ambasadorem-iranu

https://wpolityce.pl/polityka/433714-spychalski-konferencja-nie-jest-skierowana-przeciw-nikomu

https://wpolityce.pl/polityka/433273-azari-iran-to-nie-jest-partner-do-rozmow

https://kresy.pl/wydarzenia/financial-times-mosbacher-zapowiada-znaczace-zwiekszenie-liczby-zolnierzy-usa-w-polsce/

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/pompeo-na-mazurach-rosja-moze-otworzyc-tutaj-drugi-front/

https://wpolityce.pl/polityka/433749-pompeo-sojusznicy-powinni-podazac-sladem-polski

https://kresy.pl/wydarzenia/jak-mon-wspiera-zbrojeniowke-usa-dziennikarz-komentuje-zakup-systemow-himars/

https://wpolityce.pl/polityka/433813-relacja-rozpoczela-sie-konferencja-bliskowschodnia

https://wpolityce.pl/polityka/433797-prezydent-rp-spotkal-sie-z-wiceprezydentem-usa-silny-sojusz

https://wpolityce.pl/polityka/433742-wywiad-profszeremietiewwzrasta-rola-polski-w-polityce-usa

https://wpolityce.pl/polityka/433767-persowie-protestuja-przeciwko-rezimowi

https://wpolityce.pl/polityka/433756-mike-pence-stoimy-ramie-w-ramie-z-polakami

https://wpolityce.pl/polityka/433750-podpisano-umowe-na-dostawe-systemu-himars

https://wpolityce.pl/polityka/433749-pompeo-sojusznicy-powinni-podazac-sladem-polski

15 thoughts on “853 POMPEO WZYWA POLSKĘ DO OPRACOWANIA USTAWY WS. RESTYTUCJI MIENIA ŻYDOWSKIEGO, STAWIA ZA WZÓR FUNKCJONARIUSZA UB

 1. Publiczne Żądanie USA Zapłaty Pieniędzy za Just Act 447 w Polsce – PIS Ukrywa – Analiza Komentator

  wideoprezentacje
  Published on Feb 14, 2019
  ► ZACZĘŁO SIĘ – Polska Oficjalnie Dostała Roszczenia na 330 MLD w tle 447 i USA ►

  Niech Ginie
  Kolejny ,,sukces” PIS a poważnie już chyba nikt nie ma wątpliwości że USA nie jest żadnym sojusznikiem Polski

  Check Mate
  Z USA nie można bać się pertraktować. Jeśli chcą u nas robić konferencję, to najpierw wymieniamy ambasador – pudernicę. Jeśli polskie wojsko ma jechać gdzieś na misję, to najpierw niech zniosą wizy. Jeśli mamy kupować ich uzbrojenie, to w zamian za rezygnację z żydowskich roszczeń. Jeśli mają być bazy wojskowe, to niech za nie zapłacą itd. W ogóle Polska ze względu na swoje strategiczne położenie może być sojusznikiem USA, ale tylko na takich regułach jak Izrael, tj. dotacje, subwencje, subsydia, co roku wysoka suma na dozbrojenie, zgoda na broń atomową, zniesienie wszelkich roszczeń żydowskich, powołanie Międzynarodowej Agendy do Zwalczania Antypolonizmu, itp. Tymczasem my z pozycji lokajów wkrótce staniemy się froterkami USraela.

  alleksa12345
  I prysły złudzenia: przyjaciel? sojusznik? NIE!!! KSIĘGOWY!!!

  Hussar Warrior
  Mi to wyglądało na szczyt anty-POLSKI!

  Niech Ginie
  Polacy usłyszeli wczoraj, z ust największych przyjaciół :
  1. Franek Bleichman z UB jest ,,symbolem odporności narodu polskiego”
  2. Bolek Wałęsa to ,,wielki bohater”
  3. Szykujcie forsę za ,,mienie żydowskie”
  Niech żyje przyjaźń Polsko – Amerykańska

  rad111 yy
  2 hours ago
  Dostali K…wy kasę w 1960.jeszcze im mało.wy…..łac!!!!!!!!!

  Jan Winnicki
  40 mln dolarów w 1960 to tak jak dziś 40 miliardów dolarów.

  Artur Majcher
  PIS teraz powinno dostać od suwerena po głowie bo nie tylko zbagatelizowali sprawę ustawy 447 w kongresie to jeszcze bezczelnie kłamali że ta ustawa nie dotyczy polski a wszystkich tych którzy mówili inaczej nazywali kłamcami nie dość że ci ludzie powinni się domagać się przeprosin od PIS-u to jeszcze powinni dostać za darmo najlepszy czas antenowy w TVP by zwrócić na to uwagę i wyjaśnić w jakie szambo przez swoją niekompetencje w pakowało na PIS tylko jeszcze pytanie się mi nasunęło czy aby to była tylko niekompetencja czy celowe działanie ?

  Anna Turek
  Celowe działanie

  bak elzbieta
  Wiecej , wyslali Magierowskiego , zeby rozgonil Polonie , ktora protestowala.Teraz jest ambasadorem w Izraelu

  Andrzej Walczak
  A jeszcze jedno wypowiedź redaktorki z NBC i MSNBC. Andrea Mitchel stojąc w centrum Warszawy tłumaczyła widzom swojej stacji, że powstanie w getcie w 1943 roku było wymierzone przeciw „POLSKIEMU I NAZISTOWSKIEMU REŻIMOWI”. Czy to jest przypadek, że tak powiedziała – NIE SĄDZĘ! Jeszcze raz tfuu na amerykanów. No to już wiecie dlaczego mamy płacić.

  Polubienie

 2. https://wpolityce.pl/historia/433890-77-rocznica-powstania-armii-krajowej

  77. rocznica powstania Armii Krajowej – największego i najlepiej zorganizowanego podziemnego wojska w okupowanej Europie

  opublikowano: 6 godzin temu · aktualizacja: 8 godzin temu


  autor: Wikimedia Commons wPolityce.plautor: Wikimedia Commons

  77 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

  Korzenie Armii Krajowej sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku przez grupę wyższych oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim, przy współudziale prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski. Stała się ona zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego.

  Utworzona 27 września 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona najpierw w 1940 roku w Związek Walki Zbrojnej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. , W skład AK weszło ok. 200 organizacji wojskowych, zarówno spod okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej.

  Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

  Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot – do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór – do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – do 19 stycznia 1945 roku. Komendant Główny AK podlegał Naczelnemu Wodzowi Polskich Sił Zbrojnych. Organem dowodzenia AK była Komenda Główna, w której skład wchodziły oddziały, piony organizacyjne i samodzielne służby – oddziały: I Organizacyjny, II Informacyjno-Wywiadowczy, III Operacyjno-Szkoleniowy, IV Kwatermistrzostwa, V Łączności Operacyjnej, VI Biura Informacji i Propagandy oraz VII Finansów i Kontroli, a także Kierownictwo Dywersji.

  Terenowa struktura organizacyjna AK odpowiadała zasadniczo przedwojennemu podziałowi administracyjnemu kraju. Na terenie województw tworzono okręgi, w powiatach – obwody, w gminie lub kilku gminach – placówki. Tworzone były także obszary będące jednostkami strukturalnymi, obejmującymi kilka okręgów. Na początku 1944 roku Komendzie Głównej AK podlegały 4 obszary i 8 samodzielnych okręgów. W skład AK wchodziły także jednostki strukturalne, działające poza granicami kraju: Samodzielny Wydział do Spraw Kraju Sztabu Naczelnego Wodza tzw. Oddział VI oraz Oddziały AK na Węgrzech („Liszt”) i w Niemczech (Komenda Okręgu Berlin „Blok”).

  AK od początku była organizacją masową, zwiększającą szeregi przez werbunek ochotników i kontynuowanie akcji scaleniowej, rozpoczętej przez Związek Walki Zbrojnej. W latach 1940-1944 do AK przystąpiły m.in.: Tajna Armia Polska, Polska Organizacja Zbrojna „Znak”, Gwardia Ludowa PPS-WRN, Tajna Organizacja Wojskowa, Konfederacja Zbrojna, Socjalistyczna Organizacja Bojowa, Polski Związek Wolności oraz częściowo Narodowa Organizacja Wojskowa, Bataliony Chłopskie i Narodowe Siły Zbrojne.

  Liczba zaprzysiężonych żołnierzy AK wynosiła na początku 1942 roku ok. 100 tys., zaś w lecie 1944 roku już ok. 380 tys., w tym: ok. 10,8 tys. oficerów, 7,5 tys. podchorążych i 87,9 tys. podoficerów. Kadra AK rekrutowała się z oficerów i podoficerów armii przedwrześniowej oraz z absolwentów tajnych Zastępczych Kursów Szkoły Podchorążych Rezerwy i Zastępczych Kursów Podoficerów Piechoty, a także przerzucanych do kraju oficerów, tzw. cichociemnych. Od 1943 roku w jednostkach podporządkowanych Komendzie Głównej AK tworzono kompanie i bataliony, od 1944 roku – pułki, brygady, dywizje, zgrupowania pułkowe i dywizyjne.

  Potrzeby finansowe, materiałowo-sprzętowe i w zakresie uzbrojenia były zabezpieczane przez rząd RP i uzupełniane w drodze akcji bojowych i innych działań, mających na celu zaopatrzenie w broń, mundury, sprzęt i środki finansowe (m.in. zakupy broni i własna, tajna produkcja broni strzeleckiej: pistoletów maszynowych, granatów i materiałów wybuchowych).

  AK realizowała swe cele poprzez prowadzenie walki bieżącej i przygotowywanie powstania powszechnego. Walka bieżąca prowadzona była głównie przez akcje małego sabotażu, akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów.

  Przygotowaniem i wykonaniem akcji sabotażowo-dywersyjnych i specjalnych zajmowały się autonomiczne piony wydzielone z KG AK: Związek Odwetu, „Wachlarz” i Kierownictwo Dywersji, pod nadzorem Kierownictwa Walki Konspiracyjnej, a następnie Kierownictwa Walki Podziemnej. Innymi formami walki bieżącej były: organizowana na szeroką skalę akcja propagandowa wśród społeczeństwa polskiego (prowadzona przez Biuro Informacji i Propagandy), wydawanie prasy, np. „Biuletynu Informacyjnego”, szerzenie dezinformacji wśród Niemców (akcja „N”) oraz wywiad wojskowy.

  Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane.

  19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego.

  Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.

  mly/PAP

  Marek
  A nikogo nie zastanawia czemu zawsze jak przyjeżdżają hamerykańce to składają kwiaty na pomniku powstania w Gettcie ? Do rocznicy przecież jeszcze 2 miesiące.

  jbp@jbp
  Armia Krajowa – dowód bohaterskiej walki POLAKÓW zdradzonych przez tych, których następcy DZIŚ przyznają sobie PRAWO TWORZENIA EUROPY z pozycji SIŁY BEZPRAWIA, podobnego do PAKTU HITLER–STALIN

  jbp@jbp TYLKO
  w Rzeczpospolitej Polskiej Niemcom nie udało się powołać oddziałów z ludności podbitych ziem.ISTOTNA RÓŻNICA http://ioh.pl/artykuly/pokaz/w-imi-hitlera-i-allacha-muzumaskie-jednostki-waffen-ss,1069/

  \/banzafaktyipoglady
  Dyskusyjna teza o największej i najlepiej uzbrojonej – Serbowie stworzyli największą i najlepiej uzbrojoną a także prowadząca regularną wojnę z Niemcami formację partyzancką

  Polubienie

 3. https://wpolityce.pl/polityka/433971-jesli-pompeo-ma-taka-wiedze-o-iranie-jak-o-blaichmanie-to

  Jeśli Mike Pompeo ma taką wiedzę o Iranie, jak o Franku Blaichmanie, to rozwiązanie kryzysu bliskowschodniego będzie dość trudne

  opublikowano: 7 minut temu · aktualizacja: 18 minut temu


  autor: PAP wPolityce.plautor: PAP

  Często drobniejsze sprawy decydują o porażce przy próbach rozwiązania tych największych. Zlekceważenie przez głównych arogantów Brukseli ostrzeżeń napływających z Wielkiej Brytanii skutkuje dziś kryzysem Unii na dwadzieścia cztery fajerki. Pospieszne awansowanie Misiewicza w hierarchii Ministerstwa Obrony Narodowej dały partii Powszechnej Obłudy (skrót doskonale Państwu znany) nowe fiolki z benzyną do podpalania politycznej atmosfery w kraju. Takich przykładów jest wokół sporo. Teraz amerykańska dziennikarka, pal licho jej nazwisko, bo na to zasłużyła, sponiewierała historyczną prawdę o Powstaniu w Getcie Warszawskim, równając uczynki niemieckich bandytów z wspaniałą postawą Polaków podczas II wojny światowej. Przecież nieliczne przypadki zwykłych sprzedawczyków i przestępców nie mogą zmienić obrazu czasów hitlerowskiej okupacji w Polsce. Zarówno władze Podziemnego Państwa, jak i jego obywatele spisali się w latach napaści na Polskę dwóch największych zbirów wzorowo. Jak nikt inny w Europie. Dlatego cała reszta ma niewątpliwy kompleks Polski, czego rezultatem są liczne kłamstwa i wręcz bluźnierstwa. Polacy byli w owym czasie niedoścignionym przykładem patriotyzmu i bohaterstwa.

  Niestety bezczelna i zakłamana dziennikarka nie jest samotna w przekręcaniu faktów dotyczących polskiej ziemi w czasie niemiecko – sowieckiej okupacji. Jakimś, chciałoby się wierzyć, tylko nieszczęśliwym przypadkiem, amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wydźwignął do roli bohatera niejakiego Franka Blaichmana, komunistycznego łotra, oprawcę wielu wspaniałych żołnierzy AK i innych patriotycznych ugrupowań.

  To dość smutny epizod warszawskiej konferencji bliskowschodniej. Rzuca on jednak spory cień na całe przedsięwzięcie. Bo jeśli Mike Pompeo ma wiadomości dotyczące irańskich szczegółów podobnej jakości, co w sprawie Franka Blaichmana, to … No, właśnie.

  autor: Tomasz Domalewski

  HBN 67.191.38.*za 35 minut
  Jaki narod takie elity a one slyna ze swej wybitnej wiedzy i intelektu. Biedak powtarzal co mu nagrano „do ucha” a ze nie wie o co chodzi co tam…

  zgłoś nadużycie1 forumowicz uznał ten post za wartościowy luiza 185.20.173.*za 12 minut
  Dobre skojarzenie.Saddam Husajn też podobno zagrażał światu.

  zgłoś nadużycie1 forumowicz uznał ten post za wartościowy G-W 185.56.211.*za 8 minut
  Po tym, co się stało nawet Totalni zaniemówili.

  zgłoś nadużycie1 forumowicz uznał ten post za wartościowy manko1492 83.24.30.*za 2 minuty
  pompeo = nazipig = naziliar. Zakaz wjazdu do Polski dla tego nazibandyty ob. caputowicz, lokaju gebelsstalinowskich nazikłamców.

  zgłoś nadużycie1 forumowicz uznał ten post za wartościowy antysyf 37.248.212.*minutę temu
  Bardzo celne spostrzeżenie i argument w negocjacjach, co do celowości angażowania Polski w ich konflikt.

  zgłoś nadużycie1 forumowicz uznał ten post za wartościowy
  NAJNOWSZE KOMENTARZE (zobacz wszystkie)
  … 94.254.241.*za godzinę
  Być może Pompeo właśnie się dowiedział, że Iran i Irak, to dwa różne państwa, ale… być może jeszcze to sprawdza.

  NOR 99.227.184.*za 21 minut
  Knuja przeciwko Iranowi jak wczesnie Irakowi . W Iraku miala byc bomba atomowa i okazalo sie to klamstwem !Teraz bedzie inaczej ?

  …..

  https://wpolityce.pl/polityka/433951-czaputowicz-i-pompeo-podsumowali-konferencje-bliskowschodnia

  Czaputowicz i Pompeo podsumowali konferencję bliskowschodnią: UE i USA podobnie widzą problemy na Bliskim Wschodzie

  opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 6 minut temu


  autor: PAP/Paweł Supernak wPolityce.pl

  Unia Europejska i USA podobnie widzą problemy na Bliskim Wschodzie, podzielają także negatywną ocenę roli Iranu w regionie – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz na czwartkowej konferencji prasowej podsumowującej obrady konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

  Przemówienie wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a w dniu dzisiejszym i dyskusja pokazała, że UE i Stany Zjednoczone podzielają diagnozę sytuacji, podobnie widzą problemy na Bliskim Wschodzie, także – powiedzmy to otwarcie – negatywną rolę Iranu

  — podkreślił szef polskiej dyplomacji.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: https://wpolityce.pl/polityka/433945-kolejna-manipulacja-mitchell-internauci-antypolska-postawa

  Jak zaznaczył, Iran „nie był przedmiotem obrad”, jednak w czasie dyskusji na temat „problemów horyzontalnych rola tego państwa się pojawiała”.

  To jest stanowisko także Unii Europejskiej, Polska jest członkiem UE i je podziela. Natomiast UE i Stany Zjednoczone różnią się co do sposób działania, zwłaszcza jeśli chodzi o rolę porozumienia nuklearnego JCPOA czy specjalnego mechanizmu „special purpose vehicle”

  — dodał minister Czaputowicz.

  Szef polskiej dyplomacji wyraził też nadzieję, że kończąca się w czwartek konferencja bliskowschodnia „zapoczątkuje proces, który być może nazwiemy procesem warszawskim”. Prace powołanych podczas konferencji grup roboczych powinny – jego zdaniem – zmierzać do wypracowania „pozytywnej wizji dla całego regionu”.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: https://wpolityce.pl/polityka/433813-relacja-zakonczyla-sie-konferencja-bliskowschodnia

  Zorganizowaliśmy konferencję bliskowschodnią, żeby podkreślić działania administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, będziemy kontynuować proces pokojowy dla Bliskiego Wschodu – mówił sekretarz stanu USA Mike Pompeo na briefingu podsumowującym konferencję bliskowschodnią.

  Myślę, że budujemy trwałe wartości – budujemy pokój i bezpieczeństwo Europy oraz mieszkańców Bliskiego Wschodu

  — mówił sekretarz stanu USA.

  Pompeo ocenił, że zagrożenia, które pojawiają się na Bliskim Wschodzie, przenoszą się także do innych regionów świata, w tym do USA. Wśród najważniejszych zagadnień, które omówiono podczas konferencji, wymienił problemy: Syrii, Jemenu, proliferacji, procesy pokojowe miedzy Izraelczykami a Palestyńczykami czy kryzys humanitarny.

  Zorganizowaliśmy to spotkanie dlatego, żeby podkreślić prawdziwe działania administracji prezydenta Trumpa, to o czym mówiłem kilka tygodni temu w Kairze – będziemy kontynuować proces pokojowy dla Bliskiego Wschodu

  — mówił amerykański sekretarz stanu.

  mly/PAP

  mysle,ze Polonia
  podziekuje Trumpowi i innym za antypolska nagonke urzadzona nam. Pompeo i ta dziennikarzyna pluja jadem na Polakow, a Czaputowicz i rzadzacy ani slowem w obronie dobrego imienia Polski WSTYD i HANBA

  Trybun
  Przestańże w końcu roboć yanlesom laskę, bo mi na rzygi się zbiera! Ciapek. Czy jak ci tam, już dosyć!

  jan
  zenujacy minister, udajacy ,ze nie slyszal o roszczeniach zydowskich – nielegalnych, wstyd i hanba dla tego rzadu IRAN NIE ZAGRAZA NA BLISKIM WSCHODZIE TYLKO IZRAEL

  HBN
  „licza glosy” i szukaja alibii do ew ataku na Iran Jak mozna bylo dac sie w to „wkrecic” Szanowny PJK czy naprawde oddal p Polske z a miske zupy, pare rakiet.? Co bedzie po przegranych wyborach?

  so
  czaputowicz won toto przynosi hanbe narodowi

  manko
  Antypolski naziopluwacz Polski i Polaków i lokaj antypolskich, gebelsstalinowskich opluwaczy Polski i Polaków = dirty nazisliars. Związek partnerski, w Polsce zabroniony. Precz za Atlantyk.

  St50
  Przyjechali, napluli i odjeżdżają.

  <<???>>
  Szkoda słów. Kiedyś byliśmy wasalami Ruskich teraz Amerykanów. I na nieszczęście również Żydów. Za Ruskich nic nie mieliśmy do powiedzenia ale budowaliśmy w Iraku i Iranie. Teraz nie budujemy nigdzie.

  kop
  Czytając te komentarze uważam ,że problem został wyraźnie opisany , nic dodać.

  Polubienie

 4. https://wpolityce.pl/polityka/433942-prof-zaryn-nalezy-zadbac-o-ekshumacje-w-jedwabnem

  NASZ WYWIAD. Prof. Żaryn: Powinniśmy zabiegać o zgodę środowisk żydowskich na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem

  opublikowano: 3 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu


  Prof. Jan Żaryn / autor: Fratria wPolityce.pl

  W agendzie polsko-amerykańsko-izraelskiej powinna się znaleźć kwestia wyrażenia zgody przez miarodajne środowiska żydowskie na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem. Ekshumacja mogłaby pomóc poznać prawdę albo przynajmniej się do niej zbliżyć

  — mówi portalowi wPolityce.pl prof. Jan Żaryn, historyk, senator PiS.

  wPolityce.pl: Mike Pompeo mówił w Warszawie o potrzebie restytucji mienia osób zamordowanych przez Niemców w Holokauście. Chwalił też funkcjonariusza UB Franka Bleichmana, jako człowieka, którego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha. Co pan sądzi o wystąpieniu Pompeo? Jak pan skomentuje słowa, jakie padły ze strony dziennikarki Andrei Mitchell, która stwierdziła, że powstańcy getcie warszawskim walczyli z polskim nazistowskim reżimem?

  Prof. Jan Żaryn: To bardzo niestosowne wypowiedzi. Słowa sekretarza stanu USA i bardzo wpływowej dziennikarki, specjalistki od spraw międzynarodowych jednej z najważniejszych stacji telewizyjnych w USA należy poddać analizie.

  Co wynika z pańskiej analizy?

  W trójkącie, Stany Zjednoczone, Izrael, Polska, jesteśmy stroną narażoną na ustawiczne naciski w związku z interesami jednej ze stron tej trójki, czyli z interesami żydowskimi. Te wypowiedzi są przykładem prawdziwości moich słów. Trzeba liczyć się z tym, że środowiska żydowskie, Izrael czy Żydzi amerykańscy będą używały tego trójkąta do wywierania nacisków na Polskę w kwestiach, które uznajemy za naruszające nasze interesy narodowe i naruszające prawdę historyczną dotyczącą przebiegu II wojny światowej. Naciski idą w dwóch kierunkach równocześnie.

  Jakich kierunkach?

  Pierwszy kierunek nacisku dotyczy fałszu historycznego dotyczącego przebiegu II wojny światowej. Fałszu, w którym Polacy mają być współsprawcami Holokaustu. Z drugiej strony obserwujemy naciska związany z tzw. prawem bezspadkowym, czyli z próbą wymuszenia, aby państwo polskie podjęło zobowiązanie i decyzję prawno-finansową o płaceniu roszczeń za Holokaust. Nie bardzo wiadomo z jakiego tytułu i  nie bardzo wiadomo komu mielibyśmy płacić pieniądze, które były jakąś częścią wartości majątku Żydów, obywateli II RP, którzy zginęli wraz ze swoimi potomkami, kuzynami i spadkobiercami.

  „Grillowanie” Polski, żeby wypłaciła nienależne odszkodowania, trwa. Nic nie wskazuje na to, żeby się zakończyło.

  Tak. Dlatego trzeba zdać sobie sprawę w jakiej rzeczywistości geopolitycznej funkcjonujemy. Dzieje się tak dlatego, bo strona żydowska doskonale zdaje sobie sprawę, że Ameryka jest dla nas partnerem strategicznym. Wyzyskuje więc tę sytuację i potrafi ją wykorzystać. Na szantażu relacji polsko-amerykańskich, na których nam bardzo zależy, strona żydowska próbuje wygrać swoje interesy. Nie unikniemy tej konfrontacji. Powinna ona polegać nie tylko na reagowaniu na wszelkiego rodzaju kłamstwa i naciski.

  A na czym jeszcze powinna polegać?

  Na wprowadzeniu do agendy naszych spraw związanych z relacjami w tymże trójkącie. Niewątpliwie do tychże spraw należy dokument, który został spisany między panem premierem Benjaminem Netanjahu a premierem Mateuszem Morawieckim. Punkt po punkcie powinniśmy stronie amerykańskiej i żydowskiej proponować realizację tego dokumentu. Realizację widzianą z punktu widzenia naszej interpretacji tego dokumentu.

  Co konkretnie powinniśmy zrobić? Jakie zmiany wprowadzić w agendzie?

  Powinniśmy podjąć dyskusję na forum dyplomatycznym korzystając z własnych instrumentów oddziaływania. We wszystkich podręcznikach dotyczących edukacji o Holokauście powinny być akapity w których przedstawia się informacje na temat wyjątkowości Polski, Rządu Polskiego na Uchodźstwie, Polskiego Państwa Podziemnego, a także na temat tych Polaków, którzy pod okupacją niemiecką wypełniając swoją polską misję i pomagali Żydom w czasie II wojny światowej. Te akapity powinny być obowiązującą częścią lekcji o Holokauście. Takie lekcje są praktycznie we wszystkich krajach świata. To jest konkretny przedmiot, który powinien znaleźć się w agendzie. W tym przedmiocie rozmów powinna się również znaleźć kwestia kłamstwa, które dostarczyła opinii publicznej współczesność.

  Co ma pan profesor na myśli?

  Kłamstwo dotyczące Jedwabnego i przerwanych prac ekshumacyjnych. W agendzie polsko-amerykańsko-izraelskiej powinna się znaleźć kwestia wyrażenia zgody przez miarodajne środowiska żydowskie na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem. Ekshumacja mogłaby pomóc poznać prawdę albo przynajmniej się do niej zbliżyć. Nie żylibyśmy w jedynej obowiązującej wersji tamtej historii. Takich tematów, które należy dodać do agendy znaleźlibyśmy znacznie więcej.

  Na przykład?

  Na przykład powinna znaleźć się kwestia dyskusji na temat nieistniejącej w Polsce ustawy reprywatyzacyjnej. Jej brak jest błędem. Wszyscy obywatele II RP bez względu na pochodzenie etniczne powinni zostać nią objęci i traktowani w niej na równi. Spadkobiercy mają prawo do ubiegania się o zwrot mienia bądź zadośćuczynienia za utraconą własność w czasie II wojny światowej. Ale nie może się to odbywać na zasadzie wykluczenia Polaków. Nie może być tak, że tylko Żydzi mają mieć jakąś specjalną taryfę prawną.

  Dlaczego rząd nie wprowadza do agendy kwestii, o których pan mówi?

  Myślę, że jest kilka powodów. Dotyczy to z jednej strony analizy, którą w skrócie przeprowadziłem i odpowiedzi na tę analizę. Być może, to jest oczywiście moja głęboka niewiedza, bo nie mam tutaj instrumentów poznawczych. Nie rozmawiałem też na ten temat z panem ministrem spraw zagranicznych. Ale mogę domniemywać patrząc na naszą scenę polityczną, że być może umowa terezińska jest traktowana przez Polską dyplomację jako dokumentu nie zobowiązujący do niczego Polski i Polaków. Nie jesteśmy tam wymienieni z nazwy. Podobnie, jak nie jesteśmy wymieni w żadnym innym dokumencie, który na tę pierwotną terezińską umowę się powoływał. Mam na myśli słynną amerykańską ustawę 447.

  Tak długo jak jest wyłącznie domniemanie, że jesteśmy objęci tym ustawodawstwem, tak długo nie wyrażamy poglądu, że nas to nie dotyczy. Ale wypowiedź pana Pompeo burzy taką konstrukcję myślenia. Jakby w odpowiedzi na tę politykę polskiego MSZ wysoki funkcjonariusz państwa amerykańskiego daje do zrozumienia, że Ameryka będzie wspierać zgodnie z przyrzeczeniem złożonym środowiskom żydowskim dążenia Żydów do uzyskania mienia bezspadkowego. To bezsprzecznie dotyczy Polskę, ponieważ właśnie u nas i do nas te słowa zostały wypowiedziane przez Pompeo. Nawet jeżeli ta alternatywna wizja MSZ była rozsądną do dnia wczorajszego, została zanegowana przez wypowiedź wysokiego funkcjonariusza amerykańskiej administracji.

  Not. TP

  Panchuligan@Panchuligan
  O JAKĄ ZGODĘ MY MAMY ESKIMOSÓW PYTAĆ PANIE ŻARYN !!!!!!!!!! GDZIE MY JESTEŚMY ??????? W POLSCE CZY NA WZGÓRZACH GOLAN ??????????!!!!!!!!!!!

  szok@szok
  Polska jest w takim stanie że musi prosić Żydów o zgodę na przeprowadzenie działań śledczych na własnym terytorium. Brawo! Czy można jeszcze niżej upaść??

  co to
  JEDWABNE LEZY NA TERENIE IZREALA, ZE POTRZEBUJEMY ZGODY???

  BonaWentura@BonaWentura
  Szanowny Panie Profesorze, W jakim państwie Pan żyje, mieszka i pracuje? Jakiego państwa obywatelami były ofiary II wojny światowej (i niemieckich ustaw norymberskich) w Jedwabnem. Czy to państwo ma stosowne służby np. policję, prokuraturę i sądownictwo dysponującymi autoryzowanym naukowo – badawczym zapleczem kryminologicznym? I czy ma uprawnienia jurysdykcyjne na swoim terytorium? I jeśli zna Pan odpowiedź na te proste pytania, to dlaczego zdaniem Pana „Powinniśmy zabiegać o zgodę środowisk żydowskich na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem”? Nie bądźmy naiwni. Nie jest w interesie środowisk żydowskich udowodnienie, że inspiratorami i wykonawcami zbrodni w Jedwabnem byli Niemcy. Takiej zgody nigdy Pan nie uzyska, nawet jeśli wysuwane dotychczas argumenty nie mają jednoznacznych uzasadnień religijnych w Talmudzie. Środowiskom tym zależy, o czym powinien Pan dobrze wiedzieć, aby utrzymywać nas w przeświadczeniu o ogromie naszych win i ten psychologiczny szantaż / kamuflaż zamieniać na tzw. mamonę, przy każdej okazji.

  Wybieramy narodowców i Brauna
  Kogo ten Żaryn z PIS reprezenuje?.Kogo Duda z jakiegoś Polin reprezentuje?.Kogo PIS reprezentuje?

  Stanisław 178.43.17.*za godzinę
  Dzięki takim ludziom, jak Żaryn – Polską pomiatają na całym świecie.

  er
  To są jakieś kpiny? Prosić to możemy Ukrainę, jeżeli chcemy przeprowadzać ekshumację na ich terytorium a nie u siebie.

  Al
  Po ch.. nam żydowska zgoda ! Żaryn – Ty chyba nie jesteś Polakiem !

  Varan
  Jakieś miarodajne środowiska mają wydawać zgodę państwu polskiemu na działania we własnym raju? Co to wogole jest? Co pan Zybertowicz sugeruje? Czyżby Polska nie była krajem suwerennym?

  Kiks
  Mamy najgorszy rząd od 500 lat! Znowu bliscy jesteśmy utraty suwerenności i niepodległości.
  Obcy mówią nam co mamy robić. Organizują w Polsce wrogie zjazdy jakby to było ich terytorium.
  Katastrofa

  Zbig
  A po co nam zgoda Eskimosów ? Czyż nie żyjemy już w suwerennym kraju ? Czy w Polsce polskie prawo już nie obowiązuje?

  zu
  ha ha to co juz nas nie ma? na wlasnym terytorium sie mamy pytac? ten gosciu to antysemita bo wmawia, ze zydkowie maja jakies nadzwyczajne prawa i nami rzadza. to jest w definicji antysemityzmu.

  Lulek
  Tą wypowiedzią p. Żaryn potwierdził naszą podległość wobec Żydów. Do wznowienia czynności na własnym terytorium państwo polskie potrzebuje zgody…

  ech
  Jedwabne leży na terenie Polski więc żadne zabieganie u żydów o zgodę nie wchodzi w grę.

  Maciej
  Jaką zgodę? Żyjemy w wolnym kraju, czy nie? Chcemy prawdy, czy nie? Brać łopaty i kopać.

  Łysy
  Panie Żaryn, przy całym szacunku! ‚Środowiska Żydowskie’ NIE MAJA W TYM ŻADNEGO INTERESU! Geszeft się kreci a my doopy dajemy za darmo, wiec z jakiej okazji mieliby iść na rękę?

  grimm
  zróbcie to, przestańcie zabiegać u obcych o zgodę na działania we własnym kraju !! Niech Żaryn posłucha Ewy Kurek, i nie mydli nam oczu !!

  Polubienie

 5. zybi
  Teraz widząc co wyprawiają w Polsce w całosci Iran popieram i to bardzo Jezeli to zrobia to pełen szacun

  precz
  ”Iran pręży muskuły”.. karnowscy, nie narobcie w pory z wrazenia

  mietas@mietas
  No i zaczęło się. Z Żydami nie da się normalnie. Wszystkich się czepiają. Najwięcej Polaków, którzy im pomagają i kiedyś pomagali.

  https://wpolityce.pl/swiat/433946-iran-prezy-muskuly

  Iran pręży muskuły! Prezydent Rowhani wini za samobójczy zamach USA i Izrael. Zapowiada odwet

  opublikowano: 3 godziny temu · aktualizacja: 3 godziny temu


  Prezydent Iranu Hasan Rowhani / autor: PAP/EPA wPolityce.pl

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani wini USA i Izrael za samobójczy zamach na Strażników Rewolucji na południowym wschodzie Iranu, gdzie zginęło co najmniej 27 członków tych elitarnych sił. W czwartek obiecał odwet na „najemnikach” – podała irańska telewizja.

  Rowhani oskarżył Izrael i USA o wspieranie terroryzmu.

  Ta zbrodnia pozostanie „brudną plamą” w czarnym rejestrze głównych popleczników terroryzmu w Białym Domu, Tel Awiwie i ich regionalnych agentów

  — oświadczył prezydent.

  Głównym korzeniem terroryzmu w regionie są Stany Zjednoczone, syjoniści (czyli Izrael) i niektóre kraje naftowe w regionie, które to finansują

  — powiedział Rowhani przed odlotem do Soczi na poświęcony Syrii szczyt prezydentów Iranu, Turcji i Rosji.

  Poza Izraelem Rowhani nie wymienił z nazwy innych państw regionu. W większości szyicki Iran nie uznaje Izraela, kluczowego sojusznika USA w regionie. O wspieranie ugrupowań separatystycznych oskarża poza nimi Arabię Saudyjską, będącą jego głównym rywalem w regionie.

  Ajatollah Ali Chamenei, najwyższy przywódca duchowy Iranu i zwierzchnik Korpusu Strażników Rewolucji (Pasdaran), najlepiej wyszkolonej i wyposażonej części sił zbrojnych Iranu, powiedział, że istnieje „powiązanie między zamachem a niektórymi regionalnymi i międzynarodowymi agencjami szpiegowskimi i wywiadowczymi”. Chamenei nakazał podjęcie natychmiastowych działań przeciwko odpowiedzialnym za zamach.

  Powtarzając groźby dowódcy Strażników Rewolucji Alego Fadawiego, który w środę mówił o odwecie poza granicami Iranu, Rowhani powiedział również, że Teheran chce wymierzenia sprawiedliwości odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu na Pasdaran.

  Odwet sięgnie poza granice Iranu – zagroził Fadawi, cytowany przez agencję Fars.

  Nasza reakcja w obronie islamskiej rewolucji nie ograniczy się do naszego kraju

  — mówił Fadawi.

  Rowhani wezwał blisko leżące kraje do „przyjęcia odpowiedzialności” i niedopuszczania, aby terroryści korzystali z ich terytoriów do przygotowywania ataków. „Jeśli te kraje nie są w stanie aresztować terrorystów, to wobec tego rezerwujemy sobie prawo do działania” – ostrzegł.

  Do przeprowadzenia ataku w ostanie Sistan i Beludżystan przyznało się według agencji Fars i amerykańskiego centrum monitorującego ruchy dzihadystyczne (SITE) sunnickie ugrupowanie Dżaisz al-Adl (Armia Sprawiedliwości), domagające się większych praw dla Beludżów. W ostatnich latach przeprowadziło ono wiele ataków na cele wojskowe w Iranie. Teheran uważa je za organizację terrorystyczną i wielokrotnie wzywał kraje sąsiedzkie, by nie udzielały schronienia jego bojownikom.

  Armia Sprawiedliwości powstała w 2012 roku z niedobitków mającej siedzibę w Pakistanie sunnickiej organizacji Dżundallah (Żołnierze Boga), zlikwidowanej w 2010 roku przez irańskie służby bezpieczeństwa, i po wykonaniu wyroku śmierci na Abdulmaliku Rigim, szefie Żołnierzy Boga, i jego bracie. O wspieranie Dżundallahu Iran oskarżał Pakistan, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

  Na pograniczu z Pakistanem w ostanie Sistan i Beludżystan często dochodzi do krwawych starć między siłami irańskimi a beludżyjskimi separatystami lub dżihadystami. Beludżystan jest zamieszkany głównie przez sunnitów.

  W pierwszej irańskiej publicznej reakcji na zamach szef MSZ Mohammad Dżawad Zarif napisał na Twitterze, że „to nie jest zbieg okoliczności, że Iran został dotknięty aktem terroryzmu tego samego dnia, kiedy rozpoczęła się konferencja warszawska, którą nazwano +cyrkiem+”. „Wydaje się, że Stany Zjednoczone zawsze dokonują tych samych złych wyborów, spodziewając się całkiem różnych wyników” – dodał w tweecie.

  W środę w samobójczym zamachu bombowym na autobus przewożący funkcjonariuszy Korpusu Strażników Rewolucji na drodze łączącej miasta Zahedan i Chasz w prowincji Sistan i Beludżystan zginęło 27 funkcjonariuszy, a 12 zostało rannych.

  Poprzednio do podobnie krwawego ataku doszło we wrześniu w Ahwazie w południowo-zachodnim Iranie. W zamachu na defiladę Pasdaranu zginęło wtedy 24 ludzi, a ponad 60 zostało rannych, a do przeprowadzenia go przyznało się Państwo Islamskie i arabscy separatyści.

  ems/PAP

  Polubienie

 6. https://wpolityce.pl/polityka/433832-jonny-daniels-to-byl-trudny-rok-dla-relacji-polska-izrael

  Jonny Daniels: „To był trudny rok od czasu nowelizacji ustawy o IPN, ale był to też rok, który bardzo pozytywnie się zakończył”

  opublikowano: wczoraj · aktualizacja: godzinę temu


  autor: wPolityce.pl/TVP Info wPolityce.pl

  Zagrożenie ze strony Iranu nie dotyczy tylko Izraela. To cywilizacyjne zagrożenie, to poważny problem

  — powiedział w programie „Minęła dwudziesta” (TVP Info) Jonny Daniels, prezes Fundacji From the Depths.

  Wszyscy, którym zależy na więzach judeochrześcijańskich, muszą zebrać się razem

  — podkreślił.

  Odnosząc się do relacji polsko-izraelskich, stwierdził:

  To był trudny rok od czasu nowelizacji ustawy o IPN, ale był to też rok, który bardzo pozytywnie się zakończył. Myślę, że wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela to początek porozumienia. Premier Morawiecki przyjedzie do Izraela, co umocni nasze relacje i jest dla nas ważne.

  gah

  mimi
  Zobaczcie kim oni nas tu obsługują : Mosbacher Azari Daniels Weiss Pompeo przedtem Tillerson zwany Rexem .To jest żenada

  Buba
  Jaką korzyść będzie miała Polska z tego zjazdu dobitnie pokazał Ziemkiewicz w „tyle wizji”. Sama prawda którą wyznaje 99%Polaków.

  Marek
  Dr Ewa Kurek o Jonny Danielsie – To niekoronowany król Polski. https://www.youtube.com/watch?v=dZ2Iw77Veks

  rer
  Kim na prawde jest Daniels, że ma takie mocne ręce, aby za sznurki w Polsce w wielu sprawach pociągać?

  ola
  A kto tego Danielsa prosił o zdanie

  kcuf
  Dopoki FED (amerykanski?) bedzie bankiem prywatnym, a jest od 1913 roku, na swiecie nic i nigdy sie nie zmieni. To papierek lakmusowy tego czego mozemy oczekiwac. Taki jest twardy, niepodwazalny fakt.

  ob
  kim jest ten daniels i po co zapraszają go do tv cz to agent mosadu?

  krakus
  Następny „autorytet” Dyzma w jarmułce przemówił….Tzw sojusznik (USA) traktuje Polskę jak Bantustan. ŻENADA.

  Populista
  Znowu on, teraz wiecie dlaczego Was nie kupuję.

  skwarek
  za 10 lat Izrael ma przestać istnieć – powiedział pono 7 lat temu Brzeziński- czyli za trzy lata Polin Jeśli ktokolwiek obśmiewał tego typu teorie spiskowe – juź chyba przejrzał.

  Yakuza
  Pozytywnie dla kogo, Mr. Daniels?

  Polubienie

 7. https://wpolityce.pl/polityka/433897-miller-reaguje-na-slowa-pompeo

  Miller reaguje na słowa Pompeo i przypomina: „Mocą umowy z 16 lipca 1960 rząd USA przejął na siebie wszelkie roszczenia”

  opublikowano: 8 godzin temu · aktualizacja: 8 godzin temu


  autor: Fratria wPolityce.plautor: Fratria

  Warto przypomnieć Panu Pompeo, że mocą umowy z 16 lipca 1960 rząd USA przejął na siebie wszelkie roszczenia własnych obywateli

  – napisał Leszek Miller na Twitterze.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: https://wpolityce.pl/polityka/433722-holokaust-i-restytucja-mienia-mowil-o-tym-pompeo

  Sprawa dotyczy wypowiedzi Sekretarza Stanu USA, który powiedział podczas konferencji w Warszawie:

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: https://wpolityce.pl/polityka/433896-waszczykowski-rzad-powinien-zareagowac-na-slowa-pompeo

  Doceniamy również wagę rozwiązywania nierozstrzygniętych kwestii z przeszłości i wzywam/namawiam moich polskich kolegów, aby poczynili postępy w zakresie kompleksowego ustawodawstwa dotyczącego restytucji mienia prywatnego dla osób, które utraciły nieruchomości w dobie Holocaustu

  — mówił.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ: https://wpolityce.pl/polityka/433769-skandaliczna-wpadka-pompeo-wychwalal-stalinowskiego-oprawce

  Miller krytykuje wypowiedź Pompeo, przypominając umowę z rządem USA, która tę kwestie już wyjaśniła.

  Mike Pompeo wzywa polskie władze do postępów na rzecz restytucji mienia. Warto przypomnieć Panu Pompeo, że mocą umowy z 16 lipca 1960 rząd USA przejął na siebie wszelkie roszczenia własnych obywateli i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń

  — napisał Leszek Miller.

  autor: Ciekawa opinia

  Panchuligan@Panchuligan
  MILLER TO BOLSZEWIK Z PRZEKONANIA , KTÓREGO NIE TRAWIĘ ( MILLERA ) ALE TUTAJ MA ABSOLUTNIE 100 % !!!!!!!!!!!!!!! DLACZEGO NIKT Z RZĄDU NIE POWIE TEGO SAMEGO GŁOŚNO TYM ESKIMOSOM Z NARODU WYBRAKOWANEGO ??????????

  Mario
  Zadziwiające jest to, że stary komunista musi przypominać Polskim Patriotom jaka jest sytuacja… Co to za rząd, co to za świat i co to za Rzeczpospolita, że sobie jakiś jankes pozwala na 1 wizycie :/

  Marian_z_Pragi@Marian_z_Pragi
  Nawet Miller ma w sobie odrobinę polskiego patriotyzmu, a przynajmniej w tej chwili to artykułuje. Natomiast obecny rząd cicho siedzi, bo Fort Trump oraz inne tego typu sprawy, a nawet jakby podnieśli tę sprawę, to hukną na nich, a w zasadzie na Polskę jak w sprawie ustawy o IPN, którą sejm szybko zmienił pod dyktando „sojuszników”. Dla nas ważne jest bezpieczeństwo, a dla USA i Izraela to tylko interes jak każdy inny.

  zxx
  tylko czy rzad PISu pamiętaj o tym o czym przypomina pan Miller?? bo jakos nie widze ich reakcji na słowa Pomoeo:(

  Misio
  1. Brawo Miller 2. Okazuje się, że jest niewidzialny sznurek, który łączy takich ludzi jak Ziemkiewicz i Miller… realny patriotyzm?

  mich
  Jeden Miller sensownie, cała reszta głowy w piasek. Wstyd…

  roland
  oj panowie, pamięć krótka o tym pisano wielokrotnie , znalazłem to http://ruch-obywatelski.com/absurdy/polska-juz-zaplacila-usa-za-majatki-zydowskie-realizujac-postanowienia-ukladu-z-1960-roku/

  roland
  po słowach towarzysza millera ciśnie się na usta słowo AMEN

  kazik
  A gdzie był Miller gdy bartoszewski akceptował roszczenia?.

  admirał
  Czy znów stary komuch Miller musi być najrozsądniejszy z naszych polityków? Gdzie Prezydent, Premier i MSZ?

  Polubienie

 8. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/bliski-wschod/pompeo-tylko-konfrontacja-z-iranem-moze-doprowadzic-do-pokoju-na-bliskim-wschodzie-video/


  Binjamin Netanjahu i Mike Pompeo. Źr. YouTube (zrzut ekranu)

  POMPEO: TYLKO KONFRONTACJA Z IRANEM MOŻE DOPROWADZIĆ DO POKOJU NA BLISKIM WSCHODZIE [+VIDEO]

  14 lutego 2019|3 komentarze|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

  Nie da się osiągnąć pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem – powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo do premiera Izraela Binjamina Netanjahu w kuluarach warszawskiej konferencji.

  Mike Pompeo oraz Binjamin Netanjahu spotkali się w czwartek przy okazji konferencji ministerialnej nt. Bliskiego Wschodu w Warszawie. Przed spotkaniem wystąpili wspólnie przed dziennikarzami udzielając antyirańskich wypowiedzi.

  Netanjahu podziękował Amerykanom za zorganizowanie „wspaniałej konferencji”. Wymienił przy tym Pompeo, wiceprezydenta Pence’a oraz „administrację Trumpa”, nie wymienił natomiast strony polskiej, jako współorganizatora szczytu. Wczorajsze, niedostępne dla prasy obrady nazwał „historycznym punktem zwrotnym”.

  „Około 60 ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli kilkunastu rządów, premier Izraela i ministrowie spraw zagranicznych wiodących krajów arabskich zebrali się razem i wypowiedzieli się z niezwykłą siłą, jasnością i jednością przeciwko wspólnemu zagrożeniu ze strony irańskiego reżimu” – mówił Netanjahu. Zdaniem izraelskiego premiera oznacza to zmianę w rozumieniu zagrożeń oraz tego, „co trzeba zrobić” dla zapewnienia bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Netanjahu opowiedział się za kontynuowaniem takich działań „w innej formie i na inne sposoby”.

  W swojej wypowiedzi sekretarz Pompeo nazwał „konfrontację z Iranem” [confronting Iran – red.] warunkiem osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie. „Nie da się osiągnąć pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem, to nie jest możliwe” – mówił. Według niego Iran destabilizuje sytuację w Libanie, Jemenie, Syrii i w Iraku. „Trzy H – Houti, Hamas i Hezbollah – to są trzy rzeczywiste zagrożenia, a są także inne” – mówił Pompeo wymieniając wspierane przez Iran ruchy. „Ale nie da się osiągnąć pokoju na Bliskim Wschodzie bez odparcia Iranu” – dodawał.

  Jak pisze The Times of Israel, amerykański sekretarz stanu zignorował pytania dziennikarzy o szczegóły amerykańskiej propozycji odnośnie układu pokojowego między Izraelem a Palestyną.

  Przypomnijmy, że premier Izraela zamieścił wczoraj w mediach społecznościowych wpis, w którym napisał po angielsku, że celem warszawskiej konferencji jest przybliżenie wojny z Iranem. Wpis był relacją wcześniejszej wypowiedzi Netanjahu w języku hebrajskim. „Co jest ważne w tym spotkaniu, a ono nie jest tajemnicą, bo jest ich wiele, to to, że to otwarte spotkanie z przedstawicielami czołowych krajów arabskich, które zasiadają wspólnie do rozmów z Izraelem, żeby przybliżyć nasz wspólny interes, czyli wojnę z Iranem” – brzmiały słowa premiera Izraela. Po krótkim czasie post ten został skasowany. Zamiast niego zamieszczono inny, w którym sformułowanie o „wojnie z Iranem” zastąpiono frazą o „zwalczaniu” tego kraju.

  Kresy.pl / Times of Israel / YouTube

  Medor @Medor:
  Ta swołocz chce kolejnej wojny.

  Roman1 @Roman1:
  Jeżeli dwaj żydowscy bandyci dążą do wojny, dlaczego wciągają w to Polskę? Dlatego, że jesteśmy wasalem USA?

  jwu @jwu:
  Pamiętam,że podobnie mówiono przed inwazją na Irak. Sadama obalono,a pokoju jak nie było ,tak nie ma.

  Polubienie

 9. uvara @uvara:
  Najśmieszniejsze były te „zapewnienia”, że warszawska konferencja wcale nie ma wydzwięku antyirańskiego, a potem dowiadywaliśmy sie kolejno od USA/Izraela i ich polskich wasali, że Iran to największe zagrożenie dla światowej demokracji, jego przywódcy dążą do kolejnego holocaustu i tylko konfrotnacja z Iranem może doprowadzić do stabilizacji Bliskiego Wschodu. Nie, konferencja wogóle nie miała wydźwięku antyirańskiego.

  jwu @jwu:
  Czytam i oczom nie wierzę .Jankesi już się nawet nie kryją z tym ,że wkrótce Iran może podzielić los Iraku ? Tam powodem ataku była broń „masowego rażenia” w rękach Saddama ,a tu wspieranie terroryzmu. Chociaż obserwując konflikt w Syrii to mam nieco odmienne zdanie. Ciekawe jakie jest stanowisko Polski ? Zasili krucjatę ,czy się wstrzyma ?

  https://kresy.pl/wydarzenia/pence-iran-to-najwieksze-zagrozenie-dla-pokoju-na-bliskim-wschodzie-dazy-do-kolejnego-holokaustu/


  Mike Pence na konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Fot. twitter.com, @VP

  PENCE: IRAN TO NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIE DLA POKOJU NA BLISKIM WSCHODZIE, DĄŻY DO KOLEJNEGO HOLOKAUSTU

  14 lutego 2019|3 komentarze|w Ameryka, bezpieczeństwo i obrona, Bliski Wschód, Europa Zachodnia, polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Marek Trojan
  Wiceprezydent USA Mike Pence w swoim przemówieniu na konferencji w Warszawie zdecydowanie krytykował i atakował Iran, nazywając go „największym zagrożeniem dla pokoju na Bliskim Wschodzie” i „sponsorem terroryzmu”, który dąży do nowego Holokaustu. Skrytykował też politykę części krajów UE wobec Teheranu, wzywając je do zerwania porozumienia nuklearnego z Iranem i stanięcia po stronie USA.

  W czwartek wiceprezydent USA Mike Pence wygłosił przemówienie otwierające dyskusję plenarną ws. Bliskiego Wschodu na konferencji w Warszawie. Na wstępie swojego wystąpienia Pence przypomniał, że dwa lata temu na Bliskim Wschodzie prezydent Donald Trump mówił, że „kolebka cywilizacji czeka na rozpoczęcie nowego renesansu” i że trzeba zmierzyć się z „wielkim testem historii, by pokonać ekstremizm i siły” terroryzmu.

  Przeczytaj: Większa obecność sił USA w Polsce, „widmo agresji ze Wschodu”. Spotkanie Duda-Pence w Warszawie

  – Jestem tu dziś w imieniu prezydenta (…) żeby powiedzieć, że Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy ze wszystkimi tu zebranymi, by sprostać temu wielkiemu wyzwaniu – powiedział Mike Pence. – Wszystkich nas jednoczy nasza misja wykucia lepszej przyszłości i rozwoju na Bliskim Wschodzie.

  Wiceprezydent USA zaznaczył, że przez dziesięciolecia narody Bliskiego Wschody cierpiały, a ich kraje były „destabilizowane i niszczone przez zagrożenia bezpieczeństwa, które są z nami teraz”.

  – Gromadzimy się dziś na bazie obietnicy ws. lepszego jutra, ze względu na wspólne zagrożenia, z którymi się mierzymy. A żadne zagrożenie nie jest bardziej niebezpieczne i pilniejsze niż radykalny islamski terroryzm i autorytarne reżimy, które eksportują go na cały region i na cały świat –powiedział Pence. – Terror islamski nie zna granic. Bierze na cel USA, Izrael, narody na całym Bliskim Wschodzie i na całym świecie. Nie respektuje wiary (…) i nie uznaje żadnej rzeczywistości poza brutalną siłą.

  Wiceprezydent USA przyznał, że poprzednie amerykańskie rządy zbyt często nie doceniały tego zagrożenia, ale administracja Trumpa postępuje inaczej, „realizując amerykańskie interesy i zachowując pokój poprzez siłę”. Dodał jednak, że „America First” nie znaczy „Ameryka sama”. Zaznaczył, że USA chcą zbudować koalicję narodów chcących walczyć z ekstremizmem.

  PRZECZYTAJ: Pompeo wzywa Polskę do opracowania ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego, stawia za wzór funkcjonariusza UB

  – Wiatr zmian można już odczuć na cały Bliskim Wschodzie – powiedział Pence, wspominając o wizycie premiera Izraela w Omanie i niedawnej pielgrzymce papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego zdaniem, „ta historyczna konferencja to świadectwo prawdy, że rozpoczęła się nowa era”, a USA ze swoimi sojusznikami chcą z całą mocą militarną „zetrzeć radykalny islamski terroryzm z powierzchni ziemi”. Dodał jednak, że sukcesy w zwalczaniu ISIS oznaczają, że USA zaczną przekazywać odpowiedzialność za walkę swoim partnerom w regionie, jednocześnie ściągając swoich żołnierzy do domu.

  – To zmiana taktyki, ale nie misji – podkreślił Pence, zapewniając, że Stany Zjednoczone utrzymają „silną obecność w regionie”. Podkreślił też, że pod przewodnictwem Trumpa, USA „pozostają w pełni zaangażowane na rzecz osiągnięcia trwałego pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami” oraz, że Waszyngton i jego sojusznicy odpowiadają w Syrii na przypadki użycia broni chemicznej i zaznaczył, że nigdy nie będzie to tolerowane. – Jesteśmy gotowi na odstraszenie wszelkiego przyszłego użycia broni chemicznej przez reżim Asada.

  – Prezydent Trump jest przywódcą, które chce prowadzić wolny świat drogą siły. Zawsze będziemy stać przy naszych sojusznikach i bronić naszych wartości – podkreślił wiceprezydent, zwracając tu szczególną uwagę na Izrael i gotowość do obrony wolnej i niezależnej prasy. W tym kontekście mówił też o konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy stoją za zamordowaniem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, krytycznego względem władz w Rijadzie.

  – Ostatnia noc była znacząca. Na początku tej historycznej konferencji, przywódcy z całego regionu zgodzili się, że największym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie jest Islamska Republika Iranu – powiedział Pence. Zarzucił irańskim władzom, że wspierają ugrupowania terrorystyczne, w tym Hezbollah i Hamas, eksportują rakiety i podsycają konfliktu w Syrii i Jemenie.

  -Reżim irański jest czołowym państwowym sponsorem terroryzmu na świecie. Wysadzali amerykańskie ambasady, zamordowali setki amerykańskich żołnierzy – mówił Pence. – Iran bezczelnie przeciwstawił się sankcjom ONZ, naruszył rezolucje i planował ataki terrorystyczne na europejskiej ziemi.

  Wiceprezydent USA mówił też, że „autorytarny reżim w Teheranie” ogranicza wolność słowa i zgromadzeń, prześladuje mniejszości religijne, a także „brutalnie traktuje kobiety, dokonuje egzekucji gejów i otwarcie opowiada się za zniszczeniem Państwa Izrael”. W tym kontekście wspomniał też o Holokauście i antysemityzmie, zaznaczając, że Polacy przez nazistowską okupację „zbyt dobrze wiedzą”, że antysemityzm „to zło” i „musi być konfrontowane i potępiane”.

  – Poza swoją nienawistną retoryką, reżim irański otwarcie nawołuje do następnego Holokaustu i szuka środków na osiągnięcie tego. Iran dąży do odtworzenia starożytnego Imperium Perskiego pod współczesną dyktaturą ajatollahów – mówił Pence.

  Czytaj także: Netanjahu w Warszawie: Izrael i kraje arabskie chcą przybliżyć swój wspólny interes – wojnę z Iranem

  Oskarżył też Iran o wspierania Asada, podsycanie konfliktu w Syrii i „brutalnej wojny tego dyktatora przeciwko jego własnemu narodowi”, o uzbrojenie Hezbollahu w Libanie w „ponad 100 tysięcy rakiet i pocisków”, o wysyłanie broni rebeliantom Huti w Jemenie i o antyamerykańskie działania związanych z Iranem oddziałów w Iraku. Jego zdaniem, to Iran jest odpowiedzialny za „bezprecedensowy kryzys humanitarny” na Bliskim Wschodzie, zmuszając ponad 5,7 mln osób do opuszczenia Syrii, a także wywołując klęskę w Jemenie i problemy w Iraku.

  Przeczytaj: Czaputowicz: potępiamy działania Iranu

  -Sytuacja uciskanych na Bliskim Wschodzie – i zagrożenie, jakie stwarzają ich prześladowcy – skłoniła Stany Zjednoczone do działania – zaznaczył Pence, mówiąc o działaniach zbrojnych i humanitarnych Waszyngtonu w regionie. – Stany Zjednoczone były siłą dobra na Bliskim Wschodzie, zaś pod władzą mułłów w Iranie, dla tych ludzi było to 40 lat korupcji, represji, terroru i klęski.

  Wiceprezydent USA powiedział, że Ameryka zbyt długo pobłażała radykalnemu Islamowi. – Prezydent Trump obiecał stanąć u boku dobrych ludzi Iranu i przeciwstawić się ich prześladowcom. (…) Dotrzymał słowa, gdy wycofał Stany Zjednoczone z katastrofalnego porozumienia nuklearnego z Iranem – mówił, zaznaczając, że JCPOA nie zapobiegł pozyskaniu broni jądrowej przez Teheran, lecz tylko ledwie to opóźnił. Dodał, że zdaniem uczestników konferencji, porozumienie to w istocie tylko rozzuchwaliło Iran. Podkreślił też, że sankcje, ponownie nałożone na Iran, nigdy nie powinny były zostać z niego zdjęte, a część krajów regionu zaczyna prowadzić politykę aktywnie asertywną względem Teheranu, np. rezygnując z importu surowców irańskich.

  -Zasmuca jednak to, że niektórzy z naszych europejskich partnerów nie byli nawet trochę bliscy współpracy. W rzeczywistości, prowadziły one działania na rzecz stworzenia mechanizmów służących do zerwania naszych sankcji – powiedział wiceprezydent USA, wymieniając następnie specjalny mechanizm handlu z Iranem, opracowany przez Niemcy, Francję i Wielką Brytanię, krytykując ich inicjatywę jako „nierozsądny krok, który tylko wzmocni Iran, osłabi UE i stworzy jeszcze większy dystans między Europą a Stanami Zjednoczonymi”. Zapowiedział też, że amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi będą jeszcze mocniejsze, jeśli tamtejsze władze nie zmienią „niebezpiecznego i destabilizującego zachowania”.

  – Nadszedł czas, by nasi europejscy partnerzy stanęli u boku nas i Irańczyków, naszych sojuszników i partnerów w regionie, (…) by wycofali się z porozumienia nuklearnego z Iranem i dołączyli do nas,którzy prowadzą presję gospodarczą i dyplomatyczną, konieczną dla Irańczyków, regionu, pokoju na świecie – oświadczył amerykański polityk. Jego zdaniem, ostatnim razem, przy okazji dużych protestów w Iranie, świat nie skorzystał z okazji, by zmierzyć się z irańskim reżimem. – Ale nie tym razem. Tym razem, wszyscy musimy stanąć, (…) by pociągnąć irański reżim do odpowiedzialności za zło i przemoc wyrządzone swoim ludziom, regionowi i całemu światu.

  Następnie Pence, w imieniu prezydenta USA i narodu amerykańskiego wezwał zebranych:

  – Jeśli staniecie u naszego boku w tej szlachetnej sprawie, będziemy stali przy was.

  Zobacz: Pompeo: tylko konfrontacja z Iranem może doprowadzić do pokoju na Bliskim Wschodzie [+VIDEO]

  Odwoływał się też do wątków religijnych, m.in. do Abrahama i jego potomków w postaci Żydów, Chrześcijan i Muzułmanów. Twierdził, że Stare Miasto w Jerozolimie jest przykładem dla całego regionu, jak przedstawiciele tych trzech religii mogą ze sobą żyć. Dodał, że taka jest wizja regionu według Donalda Trumpa.

  ZOBACZ: W Warszawie odbyła się alternatywna konferencja o Bliskim Wschodzie [+VIDEO]

  Whitehouse.gov / Kresy.pl

  Polubienie

 10. https://wpolityce.pl/polityka/434001-mazurek-zapowiada-wazna-inicjatywe

  Mazurek zapowiada ważną inicjatywę: PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust

  opublikowano: za 20 minut · aktualizacja: za 20 minut


  autor: PAP/Paweł Supernak wPolityce.pl

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS zaproponuje uchwałę ws. odpowiedzialności za Holokaust wz. z niedopuszczalnymi wypowiedziami, które miały miejsce podczas konferencji bliskowschodniej

  —poinformowała na Twitterze Beata Mazurek, rzecznik PiS.

  Przypomnijmy, że podczas konferencji bliskowschodniej organizowanej w Warszawie amerykańska dziennikarka podczas relacji powiedziała odnosząc się do powstania w getcie warszawskim z 1943 roku mówiąc o sprzeciwie wobec… „polskiego nazistowskiego reżimu”. Jej słowa wywołały falę sprzeciwu, również wśród środowisk żydowskich.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Światowy Kongres Żydów żąda od MSNBC natychmiastowego sprostowania słów Mitchell. „Żydowscy powstańcy walczyli z Niemcami”

  kk/Twitter

  Bruno@bruno_jaza
  Ale jaja. Najpierw uchwalili ustawę, potem ją odwołali, a teraz straszą uchwałą. I co? Uchwalając uchwałę będziecie tak mocno tupać, aż wszyscy ?na Świecie się przestraszą?

  hehe
  Pani Mazurek, a konsultowała już Pani tę uchwałę z ambasadoressą Mosbacher?

  ksrobak
  Jestescie skonczeni tak samo jak po! hanba, gadac to kazdy moze! tylko ruch narodowy!

  nazgul
  zalosni jestescie! nadajecie sie tylko na pisuar!!!!

  grzech
  amrykanska dziennikaeka żydówka oczywiście , a wszystko to przypadkiem i nieswiadomie

  Polak
  To, ze dziennikarka nas obrazila to jedno ale wazniejsze jest to ,ze Morawiecki zaprosil Natanjahu do naszego domu Polski a ten w miejscu oplacanym przez Nas Polakow nazwal nas….nazistami mordercami!

  Wizerunkowa Katastrofa
  zaproszony do Warszawy przez rząd PIS Benjamin Netanjahu : „Polacy pomagali Niemcom zabijać Żydów” i po pisowskiej inicjatywie

  Hela
  ludzie nie popadajcie w szaleństwo , ta dziennikarka jest ze stacji typu TVN i tępi Trampa rząd zadziałał poprzez gminy żydowskie po cichu nie robiąc skandalu na szczycie

  J.
  Czy wasz rząd przygotuje tą ustawę z taką gracją jak poprzednio, kiedy zażegnywanie skandalu wokół IPN trwało miesiącami, a relacje i polska marka bezpowrotnie ucierpiały? Może lepiej zamknąć MZS.

  Zbyszek
  Jesteście skompromitowani. Wsadzcie sobie uchwaly w (CENZURA).

  NOR
  Pani mazurek taka uchwala to moze sobie pani podetrzec 4 litery ,hahaha

  natenczas@natenczas
  patriota 89.71.178.*Badzo dobry pomysl trzeba go dobrze umocować jak chcesz głupku to umocować? zakleić mordę jakiejś amerykańskiej dziennikarce czy inaczej? 😀

  kj
  Żarty się skończyły, to już nie jest zwykła, codzienna, nawalanka z PO. Wy pozwalacie opluwać Polskę przez inne kraje, moje zaufanie straciliście. Wierzyłem w was, ale teraz przestałem.

  azot
  Zamiast ustawy uchwałka (sic!). Wsadźcie ją sobie …… i jeszcze dzisiaj prof. Żaryn będzie pytał Żydów o zgodę na ekshumację w Jedwabnym (?!?). Czy wam się do reszty w głowach pop…….. !

  Jaco
  Taaa… bardzo ciekawe, pożyteczne, pouczające i zapewne ważne. Świat się dowie i zaniemówi z wrażenia. Po tej uchwale nic już nie będzie tym czym było wcześniej. Za wyjątkiem naszej dyplomacji..

  śmiechu warte
  Tymi uchwałami to możecie sobie podetrzeć jak nie macie cywilnej odwagi stanąć w obronie Polski gdy plugawcy plują na Polskę.

  nie dość że brzydka, to smutna
  smutna jakaś, bo prezes DEWELOPER nie przewiduje jej do Brukseli

  Polubienie

 11. Polak
  Nazwa tego wydarzenia juz jest – Cyrk Warszawski.

  Ptaszek
  Czas rozwalić ministerstwo spraw zagranicznych, bo nie służy Polakom. Przerwać fałszywą współpracę z Amerykanami i powrócić do pierwotnej ustawy o IPN

  zyzio
  człowieku kup se metr gumy i strzel se w łeb albo zrób sobie lewatywę od bula

  AnKa
  Co ten człowiek wygaduje, chyba zamienił się z czym łbami !

  Wik
  Żoltaniecki, jeszcze jedno: są granice serwilizmu, poza nimi sytuuje się czysta groteska. Przecież ty już tej hańby poddanczego popierania wszystkiego co pisowskie nie zmyjesz.

  KsRobak
  Stuknij sie w leb czlowieku! To nie konferencja lecz sped pracych do wojny baranow pod wodza usraela! Kto w to bagno miesza PRAWDZIWYCH POLAKOW i POLSKE? Wojny Zydow nie sa naszym problemem!!!

  Wik
  Aleś ty niemądry doktorze. Konferencja to była totalna katastrofa i trzeba szybko o niej zapomnieć. Polska w gronie podżegaczy wojennych, zapomniane słowo, pasuje jak ulał, tego nie przerabialiśmy.

  ADA
  Dr. Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas, w ktorej „wykladowcami” sa Dukaczewski i Komorowski.. Dr. h.c Walesy tylko brakuje !!

  Ola
  Pan z kosmosu przyleciał ? Ta konferencja to wstyd hańba ,brak słów. Człowieku obudź przestań pisać ple ple ple . Tak poniżeni zostaliśmy że serce boli !!!!!!

  https://wpolityce.pl/swiat/434018-dr-zoltaniecki-polska-moglaby-zyskac-role-mediatora

  Dr Żółtaniecki: Byłoby dobrze, gdyby ugruntowała się nazwa Konferencja Warszawska. Polska zyskałaby rolę mediatora

  opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu


  autor: YouTube/Collegium Civitas wPolityce.pl

  Byłoby dobrze, żeby po zakończonej w czwartek konferencji bliskowschodniej ugruntowała się nazwa Konferencja Warszawska, bo Polska w ten sposób awansowałaby do grupy krajów, które są czymś w rodzaju mediatora – uważa dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas.

  Zdaniem eksperta, Polska skorzysta na zorganizowanej w Warszawie konferencji poświęconej sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Żółtaniecki dobrze ocenił zarówno wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego jak i szefa MSZ Jacka Czaputowicza.

  Nie doprowadzą do tego, że ktoś może odnieść wrażenie, że jesteśmy powolnym narzędziem polityki amerykańskiej, a jednocześnie udało się utrzymać pewną równowagę pomiędzy postawą UE, szczególnie Francji i Niemiec, a polityką Stanów Zjednoczonych. I my znaleźliśmy się gdzieś w środku, ale bardzo taktownie

  — powiedział PAP.

  Według Żółtanieckiego konferencja może stać się początkiem długiego, skomplikowanego procesu.

  Dobrze byłoby, żeby na wzór innych tego typu konferencji, ugruntowała się nazwa Konferencja Warszawska, co wcale nie oznacza, że jej kolejne rundy mają odbywać się w Warszawie. Polska w ten sposób awansowałaby do grupy krajów, które są czymś w rodzaju mediatora, dostarczają tzw. dobrych usług, czyli przestrzeni, dobrej atmosfery

  — powiedział.

  W jego ocenie, warte podkreślenia jest zaprezentowane podczas konferencji warszawskiej „globalne spojrzenie na problemy pokoju”. Zwrócił uwagę, że jest to nie tylko kwestia rozstrzygnięcia konfliktu zbrojnego w Syrii czy denuklearyzacji, ale kwestia znacznie szersza, czyli zaplecza ekonomicznego, przepływów finansowych, handlu bronią czy handlu narkotykami.

  To jest pewien rodzaj schematu globalnego, który kumuluje się konfliktem, wojną w jakimś obszarze. Wszystko jedno, czy jest to Bliski Wschód czy Ameryka Środkowa, ale mechanizm jest cały czas ten sam. Dobrze, że wreszcie zwrócono na to uwagę, że jeżeli odetnie się źródła finansowania czy źródła, z których dostarczana jest broń, to wtedy dużo łatwiej będzie osiągnąć pokój

  — ocenił.

  Żółtaniecki zauważył, że w wystąpieniu wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Mike’a Pence’a pojawiły się co prawda ostre oceny Iranu i jego roli, m.in. obecności wojska i sprzętu irańskiego w Syrii, ale konkluzja „nie była zbyt agresywna”.

  Złagodził na koniec swoje wystąpienie i w zasadzie zaapelował jedynie o zwiększenie presji na Iran i eskalacji sankcji

  — dodał ekspert.

  Według niego bliskowschodnia konferencja w Warszawie miała dwa wymiary: była sondażem stanowisk poszczególnych państw, ale miała również wyznaczyć kierunek dalszego działania. Zapowiedziano na niej powstanie siedmiu grup roboczych ds. pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, które będą wypracowywać konkretne rozwiązania dla regionu w różnych dziedzinach.

  Dobrze że powstała struktura, która jest pewnym zapleczem, że będzie jakieś centrum, do którego będą wpływać dokumenty wypracowane przez grupy robocze

  — mówił.

  Zakończona w czwartek konferencja poświęcona sprawom pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie przyciągnęła do Warszawy m.in. szeroką reprezentację krajów tego regionu (w tym Arabię Saudyjską, Izrael, Katar, Jemen, Jordanię, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie) oraz przedstawicieli państw Unii Europejskiej.

  Na warszawskiej konferencji nie było natomiast przedstawicieli Iranu, który nie został zaproszony do udziału w spotkaniu. Nieobecna była też m.in. Rosja, która organizuje zorganizowała w czwartek spotkanie prezydenta Władimira Putina z przywódcami Turcji i Iranu: Recepem Tayyipem Erdoganem i Hasanem Rowhanim, w Soczi.

  gah/PAP

  Polubienie

 12. Rząd USA w zamian za odszkodowanie 40 mln ówczesnych dolarów przejął na siebie zobowiązania z roszczeń odszkodowawczych i zobowiązał się, że nie będzie wysuwał, ani popierał żadnych dalszych roszczeń.
  Problem roszczeń obywateli Stanów Zjednoczonych wobec Polski został uregulowany umową z 16 lipca 1960 r.

  Polubienie

 13. dominik@dominik
  Na niektorych grobach Polskich Zydow w USA-bylych oficerow UB-zbrodniarzy na narodzie Polskim jest napisane w tym stylu „zasluzony w walce z niemieckim i polskim faszyzmem. Liczby zagranicznych ochotnikow w Waffen SS. Holandia 50,000; Hiszpania 47,000; Belgia – 40,000; Francja- 20,000; Rosja- 40,000; Ukraina – 40,000; Wlochy – 15,000; Dania – 6,000; Norwegia – 6,000; Chorwacja – 23,000; Bialorus – 16,000; 🇵🇱Poland – 0; Bylo takze sporo szmalcownikow-wystarczy popatrzec ilu bylo czyscicieli kamienic, ilu urzednikow, sedziow, prokuratorow, policjantow za czasow PO i HGW liczyla mafia reprywatyzacyjna. Ci ludzie za okupcji niemieckiej sprzedawaliby innych za kilo cukru i pol litra wodki. Byl problem ze szmalcownictwem, glownie sie zajmowali Polacy choc bylo tez troch Zydow-szmalcownikow jednakze Dziesiatki tysiecy ludzi zginelo probojac ratowac obywateli Polskich pochodzenia Zydowskiego. Rzad Polski byl jedynym rzadem ktory probowal ratowac Zydow w czasie wojny. Inne rzady ( tak jak USA) byly obojetne lub aktywnie pomagaly Niemcom w zagladzie narodu Zydowskiego

  Mam dość
  Wygląda na to , że Amerykanie wcale Polski nie szanują i traktują ją instrumentalnie . Wysłali żydówkę jako ambasadora , teraz ten Blajchman , Netanjachu w Warszawie czuje się jak w Knesecie Dość tego

  Konrad
  Polska ma tysiace prawdziwych bohaterow, o ktorych powinien wiedziec swiat. Ale swiat karmiony jest podstawionymi zydowskimi „bohaterami”. Nastepnym razem Pompeo uczci stefana michnika.

  clanc
  Morderca Polaków bohaterem w USA…

  https://wpolityce.pl/historia/434191-blajchman-chwalil-sie-ze-jego-oddzial-mordowal-zolnierzy-ak

  Kim był Frank Blajchman? Chwalił się, że jego komunistyczny oddział mordował żołnierzy AK. IPN wszczął śledztwo w tej sprawie

  opublikowano: 16 lutego · aktualizacja: 16 lutego


  Franciszeb Blajchman, fragment wystawy IPN Twarze kieleckiej bezpieki / autor: ipn.gov.pl wPolityce.pl

  Oddział Armii Ludowej Franciszka Blajchmana zamordował m. in. dwóch młodych żołnierzy Armii Krajowej. Amerykański sekretarz stanu Mikeo Pompeo mówił o Blajchmanie podczas wizyty w Polsce, że był „świadectwem niezłomności polskiego ducha i oddania amerykańskim ideałom”. Do zamordowania przez jego oddział dwóch żołnierzy AK Blajchman przyznał się we wspomnieniach, który ukazały się w 2009 r. w USA. Rok później wydano je w Polsce.

  (…) drapieżczo antysemicka Armia Krajowa i wykonujące rozkazy nazistów Narodowe Siły Zbrojne (…)

  — pisał Blajchman w „Wolę zginąć walcząc. Wspomnienia z II wojny światowej”.

  Dziennikarze podważali udział Blajchmana w partyzanckich walkach z Niemcami. Wskazywali, że myli daty i wydarzenia oraz przypisuje swojemu oddziałowi działania żołnierzy polskiego podziemia.

  Przedstawione przez niego fakty wskazują raczej na udział w operującej na Lubelszczyźnie, komunizującej, rabunkowej grupie walczącej z podziemiem. W książce Blaichman chwali się m.in. udziałem w zabójstwie dwóch żołnierzy Armii Krajowej, których określa mianem „podrostków”, i opisuje nieudaną akcję przeciw dowódcom lokalnego oddziału AK

  — pisała w 2010 r. „Rzeczpospolita”.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Skandaliczna wpadka Pompeo! Sekretarz stanu USA wychwalał w Warszawie Franka Blaichmana. Stalinowskiego oprawcę!
  https://wpolityce.pl/polityka/433769-skandaliczna-wpadka-pompeo-wychwalal-stalinowskiego-oprawce

  O fakcie mordowania żołnierzy AK przez oddział Blajchmana pisze dr Mariusz Bechta, historyk i pracownik naukowy IPN w książce „Pogrom czy odwet Akcja zbrojna Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Parczewie 5 lutego 1946 r.” wydanej w 2014 r.

  CZYTAJ WIĘCEJ: POGROM CZY ODWET? Odtrutka na Grossa RECENZJA
  https://wpolityce.pl/kultura/252402-pogrom-czy-odwet-odtrutka-na-grossa-recenzja

  Franciszek (Franek) Blajchman — urodzony 11 grudnia 1922 r. w Kamionce (pow. Lubartów). W 1942 r. uciekł do lasu w obawie przed wywózką do getta lubartowskiego. Stanął na czele żydowskiej grupy przetrwaniowej i utrzymującej kontakty z ruchem komunistycznym. W 1944 r. trafił do Armii Ludowej w Lasach Parczewskich (był jednym z dowódców plutonu AL). Po wejściu Sowietów początkowo funkcjonariusz UBP w Lubartowie (od początku października 1944 r.). W styczniu 1945 r. wyjechał z lubelska grupą operacyjną „resortu” do Kielc. Na etacie WUBP w Kielcach pozostał do 22 lipca 1945 r. Przed końcem służby w bezpiece pełnił obowiązki kierownika Wydziału Więzień i Obozów w WUBP w Kielcach. Zmienił też imię na Franciszek. Zob. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach (dalej: AIPN Ki). AIPN Ki-103/3255, Akta osobowe Franciszka Blajchmana

  — pisze dr Bechta.

  Wyjechał z kraju do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech, a stamtąd emigrował w 1951 r. do USA. W 2009 r. wydał pamiętnik jako Frank Blaichman Rather Die Fighting: A Memoir of World War II, który w polskim przekładzie ukazał się w sierpniu 2010 r., wzbudzając sporo głosów krytyki ze strony historyków i środowisk kombatanckich AK z powodu oskarżeń polskiego podziemia o współpracę z z okupantem niemieckim oraz antysemityzmem

  — wskazuje historyk.

  Przyznał się też, że jego oddział zamordował m.in. dwóch młodych żołnierzy Armii Krajowej. W 2010 r. IPN wszczął śledztwo w sprawie podejrzenia Franka Blajchmana o popełnienie zbrodni komunistycznych i mordowanie żołnierzy podziemia niepodległościowego

  — podkreśla dr Bechta z IPN.

  Od 2010 r. trwa śledztwo IPN w tej sprawie. Nie wiadomo jakie są jego losy. Będziemy wracać do sprawy.

  Frank Blaichman, właśc. Franciszek Blaichman, Franciszek Blajchman zmarł 27 grudnia 2018 w Nowym Jorku. Miał 96 lat.

  ems

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.