869 Polskojęzyczny gang-bang: Sprawa ekshumacji w Jedwabnem powinna być wyjaśniona w trójkącie Polska-USA-Izrael


Witold Waszczykowski, b. szef MSZ / autor: Fratria/Andrzej Wiktor wPolityce.pl

Proste?
Badania zrobi się po cichu. Jeśli wyjadą po myśli Polski to udamy że ich nie było, jeśli po myśli Izraela, to wtedy je nagłośnimy na cały świat!

Helmut
Prawdziwie suwerenny POLITYK ! A co do ekshumacji z czasów II Wojny Światowej mają USA i Izrael ? A jak wam zabronią to co, podkulicie ogon ?

silent
On jak idzie zrobić siku to musi to wpierw wyjaśnić w trójkącie Polska-USA-Izrael.

szok@szok
„Polska miałaby kłopot(?), gdyby podjęła samodzielną decyzję. W kwestii Jedwabnego prawa roszczą sobie Izrael oraz diaspora żydowska”

Te słowa świadczą o okupacji Polski!!!!O jakich problemach mówi Waszczykowski? Co to ma znaczyć, że Izrael roszczy sobie prawa do naszego terytorium???

Kłamstwo jedwabieńskie?
A co ma do Jedwabnego USA. Oparcie dla Izraela? Kombinujcie, tak aby Gros miał rację, bo co ludzie zrobią z tymi książkami gdy liczba osób okaże się inna i gdy część z nich zginęła od kul.

niestety
Typowe wasalne myślenie. Z ludźmi, którzy tak myślą nigdy nie zbudujemy nie tylko wielkiej ale normalnej Polski.

nicko
powiem krotko – duren !!!! jeden z najgorszych msz w historii.

zdrajcy nie politycy
Najlepiej niech się to odbywa w obecności uzbrojonych agentów Mossadu. Jak coś nie po ich myśli to kula w łeb. Oj będzie się działo.

Niewiarygodne!
Kompromitujące i oburzające! Żydzi wraz z USA nie zgodzą się na żadne badania podważające ich ostateczną wersję. Polacy sami muszą to zrobić bez pytania innych o zgodę na działania w Polsce (?).

mm
pis to usraelska agentura, tyle w temacie!

A Grenlandia to kurwa co!?
Chiba tysz ma cuś do powiedzenie, c’nie? Jesteś tak samo jeʙnięty jak ciaputowicz, tyle że wyglądasz na normalnego Polaka. Ale jesteś typowym żydowskim parszywym zaqʉrwieńcem! Będziesz wisiał!

antoni
Skandaliczna wypowiedź Waszczykowskiego! Co politykom do badań historycznych? Upolitycznianie historii! Dalej Polska na kolanach!

https://wpolityce.pl/polityka/436620-ekshumacje-w-jedwabnem-a-dyplomacja-b-szef-msz-komentuje

TYLKO U NAS. Waszczykowski: Sprawa ekshumacji w Jedwabnem powinna być wyjaśniona w trójkącie Polska-USA-Izrael

opublikowano: 6 godzin temu · aktualizacja: 6 godzin temu

Podzielam zdanie prof. Jana Żaryna. Sprawa powrotu do ekshumacji w Jedwabnem powinna być wyjaśniona w trójkącie Polska-Izrael-Stany Zjednoczone; takie rozmowy powinny się toczyć nie przy odsłoniętej kurtynie, ale w sposób poufny – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl Witold Waszczykowski, poseł PiS i były minister spraw zagranicznych.

Pod koniec lutego prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek poinformował w mediach, że Instytut jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem. Podkreślił przy tym, że decyzja w tej kwestii należy do resortu sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezes IPN: Instytut jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem; decyzja nie należy do nas

Odnosząc się do tej informacji wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że „mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy historyczną i „IPN jest instytucją do tego powołaną”.

CZYTAJ TAKŻE: Będą ekshumacje w Jedwabnem? Wiceszef MSZ: Mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy. IPN jest instytucją do tego powołaną

Według prof. Jana Żaryna żądanie ekshumacji w Jedwabnem powinno znaleźć się w agendzie rozmów polsko-amerykańsko-izraelskich. „Ekshumacja mogłaby pomóc poznać prawdę albo przynajmniej się do niej zbliżyć” – podkreślił historyk i senator PiS w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Prof. Żaryn: Powinniśmy zabiegać o zgodę środowisk żydowskich na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Nasz rozmówca podzielił zdanie prof. Jana Żaryna.

Zgadzam się. To rzeczywiście powinno być wyjaśnione w tym trójkącie Polska-Izrael-Stany Zjednoczone i powinna zostać podjęta decyzja, czy wracamy do tej sprawy. Ekshumacje mogłyby pokazać, w jaki sposób ci ludzie zostali zgładzeni

— mówił.

Polska miałaby kłopot, gdyby podjęła samodzielną decyzję. W kwestii Jedwabnego prawa roszczą sobie Izrael oraz diaspora żydowska. Warto by było więc to delikatnie rozstrzygnąć. Ale tym środowiskom również powinno na tym zależeć

— powiedział były szef MSZ.

Dopytywaliśmy naszego rozmówcę, w jaki sposób prowadzić takie rozmowy. Napięcie po słowach izraelskiego premiera oraz p.o. szefa MSZ pokazują, że może być to trudne zadanie. Ale jednocześnie nie sposób ignorować tego, że sprawa Jedwabnego stała się pałką do uderzania w Polskę – podkreślała to w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl posłanka klubu PiS Anna Maria Siarkowska, a dobitnie ukazała manipulacja „The Jewish Voice”. Ta żydowska gazeta z Nowego Jorku zamieściła na swojej stronie internetowej zdjęcia niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen jako ilustrację do tekstu poświęconego wydarzeniom w Jedwabnem.

NASZ WYWIAD. Siarkowska: Należy wreszcie dokończyć ekshumację w Jedwabnem. Ta sprawa nie może być pałką do uderzania w Polskę

Magierowski odpowiada na kłamliwą publikację: Czy „The Jewish Voice” potrafi uczciwie spojrzeć na swoją oszczerczą manipulację?

Takie rozmowy powinny się toczyć nie przy odsłoniętej kurtynie, na otwartej scenie, ale w sposób poufny. To powinny być delikatne rozmowy zarówno w Izraelu, jak i w Stanach Zjednoczonych, na przykład z American Jewish Committee. Od takich działań jest właśnie  dyplomacja

— odpowiedział Witold Waszczykowski.

Mogłyby się w to zaangażować także pośrednie „siły”, jak Żydowski Instytut Historyczny. W końcu to jest historia Żydów i powinna być wyjaśniona do końca

— stwierdził poseł PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Prof. Szwagrzyk nie ma wątpliwości: Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie doszło do masowej zbrodni na Żydach, powinna zostać wznowiona

Marzena Nykiel: Nie powielajmy kłamstw o Jedwabnem. Świadkowie i fakty czekają na prawdę. W odpowiedzi Piotrowi Skwiecińskiemu. WIDEO

OGLĄDAJ RÓWNIEŻ TELEWIZJĘ WPOLSCE.PL:

Not. ak

Zagorski
Dlaczego wykonywanie dyspozycji polskiego Kodeksu Postępowania Karnego (Ekshmacja) ma zależeć od zgody USA I Izraela? Dla Waszcza Polska jest pod okupacją . Odsunąć go od spraw państwowych.Już!

PL
Chyba sobie robisz ministrze jadra z ludzi, jedwabne jest na naszym terenie, takze po co pytac kogos, dzialac

nemo
To gdzie leży Jedwabne – w Izraelu? w USA??? Czy na Podlasiu rządzą Żydzi do spółki z Amerykanami?? Czy Polska straciła suwerenność?? Ostateczne wyjaśnienie wytrąciłoby pałki z rąk krzykaczom!!!

J.
Waszczykowski, autor strategii „UK to nasz główny sojusznik w UE, dlatego jesteśmy za tym żeby opuścili UE”. Prosto do panteonu gwiazd dyplomacji, nasz Richelieu, nasz Talleyrand.

narodowiec
Jeszcze nic nie zaczęli, a już wchodzą w d…. Żydom ! Jak jakiś Żydek pryknie, to znów będziecie leżeć na pyskach i skomleć !!! EKSHUMACJĘ W JEDWABNEM NALEŻY PRZEPROWADZIĆ BEZ PYTANIA SIĘ !!!

…..

Prof. Jan Żaryn / autor: Fratria wPolityce.pl

Panchuligan@Panchuligan
O JAKĄ ZGODĘ MY MAMY ESKIMOSÓW PYTAĆ PANIE ŻARYN !!!!!!!!!! GDZIE MY JESTEŚMY ??????? W POLSCE CZY NA WZGÓRZACH GOLAN ??????????!!!!!!!!!!!

co to
JEDWABNE LEZY NA TERENIE IZREALA, ZE POTRZEBUJEMY ZGODY???????????????????????????????????

Roman
Żaryn, żartujesz? Jak ja się czuję jako Polak? A może nie mieszkam u siebie???

Wybieramy narodowców i Brauna
Kogo ten Żaryn z PIS reprezenuje?. Kogo Duda z jakiegoś Polin reprezentuje?. Kogo PIS reprezentuje?

???
Co? Polacy mają pytać Izrael czy mogą wyjaśnić zbrodnię popełnioną na terenie Polski i na polskich obywatelach???

Krycha
Czy pana porąbało od kiedy to USA Izrael mamy pytać o zgodę na ekshumacji w JEDWABNEM

Marta
Od dawna nie podoba mi się p. Żaryn, brak odwagi i zawsze na dwoje babka wróżyła. IPN to przechowalnia uśpionych tzw. obiektywnych badaczy, którzy z dobrem narodu i z prawdą nie mają nic wspólnego.

AntePortas@AntePortas
Pan Jan Żaryn od dawna mi podśmierdywał aż w końcu zbyt trudne dla niego czasy spowodowały, że smród się wydostał na zewnątrz z dużą intensywnością.

https://wpolityce.pl/polityka/433942-prof-zaryn-nalezy-zadbac-o-ekshumacje-w-jedwabnem

NASZ WYWIAD. Prof. Żaryn: Powinniśmy zabiegać o zgodę środowisk żydowskich na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem

opublikowano: 14 lutego · aktualizacja: 14 lutego

W agendzie polsko-amerykańsko-izraelskiej powinna się znaleźć kwestia wyrażenia zgody przez miarodajne środowiska żydowskie na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem. Ekshumacja mogłaby pomóc poznać prawdę albo przynajmniej się do niej zbliżyć

— mówi portalowi wPolityce.pl prof. Jan Żaryn, historyk, senator PiS.

wPolityce.pl: Mike Pompeo mówił w Warszawie o potrzebie restytucji mienia osób zamordowanych przez Niemców w Holokauście. Chwalił też funkcjonariusza UB Franka Bleichmana, jako człowieka, którego życie było świadectwem niezłomności polskiego ducha. Co pan sądzi o wystąpieniu Pompeo? Jak pan skomentuje słowa, jakie padły ze strony dziennikarki Andrei Mitchell, która stwierdziła, że powstańcy getcie warszawskim walczyli z polskim nazistowskim reżimem?

Prof. Jan Żaryn: To bardzo niestosowne wypowiedzi. Słowa sekretarza stanu USA i bardzo wpływowej dziennikarki, specjalistki od spraw międzynarodowych jednej z najważniejszych stacji telewizyjnych w USA należy poddać analizie.

Co wynika z pańskiej analizy?

W trójkącie, Stany Zjednoczone, Izrael, Polska, jesteśmy stroną narażoną na ustawiczne naciski w związku z interesami jednej ze stron tej trójki, czyli z interesami żydowskimi. Te wypowiedzi są przykładem prawdziwości moich słów. Trzeba liczyć się z tym, że środowiska żydowskie, Izrael czy Żydzi amerykańscy będą używały tego trójkąta do wywierania nacisków na Polskę w kwestiach, które uznajemy za naruszające nasze interesy narodowe i naruszające prawdę historyczną dotyczącą przebiegu II wojny światowej. Naciski idą w dwóch kierunkach równocześnie.

Jakich kierunkach?

Pierwszy kierunek nacisku dotyczy fałszu historycznego dotyczącego przebiegu II wojny światowej. Fałszu, w którym Polacy mają być współsprawcami Holokaustu. Z drugiej strony obserwujemy naciska związany z tzw. prawem bezspadkowym, czyli z próbą wymuszenia, aby państwo polskie podjęło zobowiązanie i decyzję prawno-finansową o płaceniu roszczeń za Holokaust. Nie bardzo wiadomo z jakiego tytułu i  nie bardzo wiadomo komu mielibyśmy płacić pieniądze, które były jakąś częścią wartości majątku Żydów, obywateli II RP, którzy zginęli wraz ze swoimi potomkami, kuzynami i spadkobiercami.

„Grillowanie” Polski, żeby wypłaciła nienależne odszkodowania, trwa. Nic nie wskazuje na to, żeby się zakończyło.

Tak. Dlatego trzeba zdać sobie sprawę w jakiej rzeczywistości geopolitycznej funkcjonujemy. Dzieje się tak dlatego, bo strona żydowska doskonale zdaje sobie sprawę, że Ameryka jest dla nas partnerem strategicznym. Wyzyskuje więc tę sytuację i potrafi ją wykorzystać. Na szantażu relacji polsko-amerykańskich, na których nam bardzo zależy, strona żydowska próbuje wygrać swoje interesy. Nie unikniemy tej konfrontacji. Powinna ona polegać nie tylko na reagowaniu na wszelkiego rodzaju kłamstwa i naciski.

A na czym jeszcze powinna polegać?

Na wprowadzeniu do agendy naszych spraw związanych z relacjami w tymże trójkącie. Niewątpliwie do tychże spraw należy dokument, który został spisany między panem premierem Benjaminem Netanjahu a premierem Mateuszem Morawieckim. Punkt po punkcie powinniśmy stronie amerykańskiej i żydowskiej proponować realizację tego dokumentu. Realizację widzianą z punktu widzenia naszej interpretacji tego dokumentu.

Co konkretnie powinniśmy zrobić? Jakie zmiany wprowadzić w agendzie?

Powinniśmy podjąć dyskusję na forum dyplomatycznym korzystając z własnych instrumentów oddziaływania. We wszystkich podręcznikach dotyczących edukacji o Holokauście powinny być akapity w których przedstawia się informacje na temat wyjątkowości Polski, Rządu Polskiego na Uchodźstwie, Polskiego Państwa Podziemnego, a także na temat tych Polaków, którzy pod okupacją niemiecką wypełniając swoją polską misję i pomagali Żydom w czasie II wojny światowej. Te akapity powinny być obowiązującą częścią lekcji o Holokauście. Takie lekcje są praktycznie we wszystkich krajach świata. To jest konkretny przedmiot, który powinien znaleźć się w agendzie. W tym przedmiocie rozmów powinna się również znaleźć kwestia kłamstwa, które dostarczyła opinii publicznej współczesność.

Co ma pan profesor na myśli?

Kłamstwo dotyczące Jedwabnego i przerwanych prac ekshumacyjnych. W agendzie polsko-amerykańsko-izraelskiej powinna się znaleźć kwestia wyrażenia zgody przez miarodajne środowiska żydowskie na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem. Ekshumacja mogłaby pomóc poznać prawdę albo przynajmniej się do niej zbliżyć. Nie żylibyśmy w jedynej obowiązującej wersji tamtej historii. Takich tematów, które należy dodać do agendy znaleźlibyśmy znacznie więcej.

Na przykład?

Na przykład powinna znaleźć się kwestia dyskusji na temat nieistniejącej w Polsce ustawy reprywatyzacyjnej. Jej brak jest błędem. Wszyscy obywatele II RP bez względu na pochodzenie etniczne powinni zostać nią objęci i traktowani w niej na równi. Spadkobiercy mają prawo do ubiegania się o zwrot mienia bądź zadośćuczynienia za utraconą własność w czasie II wojny światowej. Ale nie może się to odbywać na zasadzie wykluczenia Polaków. Nie może być tak, że tylko Żydzi mają mieć jakąś specjalną taryfę prawną.

Dlaczego rząd nie wprowadza do agendy kwestii, o których pan mówi?

Myślę, że jest kilka powodów. Dotyczy to z jednej strony analizy, którą w skrócie przeprowadziłem i odpowiedzi na tę analizę. Być może, to jest oczywiście moja głęboka niewiedza, bo nie mam tutaj instrumentów poznawczych. Nie rozmawiałem też na ten temat z panem ministrem spraw zagranicznych. Ale mogę domniemywać patrząc na naszą scenę polityczną, że być może umowa terezińska jest traktowana przez Polską dyplomację jako dokumentu nie zobowiązujący do niczego Polski i Polaków. Nie jesteśmy tam wymienieni z nazwy. Podobnie, jak nie jesteśmy wymieni w żadnym innym dokumencie, który na tę pierwotną terezińską umowę się powoływał. Mam na myśli słynną amerykańską ustawę 447.

Tak długo jak jest wyłącznie domniemanie, że jesteśmy objęci tym ustawodawstwem, tak długo nie wyrażamy poglądu, że nas to nie dotyczy. Ale wypowiedź pana Pompeo burzy taką konstrukcję myślenia. Jakby w odpowiedzi na tę politykę polskiego MSZ wysoki funkcjonariusz państwa amerykańskiego daje do zrozumienia, że Ameryka będzie wspierać zgodnie z przyrzeczeniem złożonym środowiskom żydowskim dążenia Żydów do uzyskania mienia bezspadkowego. To bezsprzecznie dotyczy Polskę, ponieważ właśnie u nas i do nas te słowa zostały wypowiedziane przez Pompeo. Nawet jeżeli ta alternatywna wizja MSZ była rozsądną do dnia wczorajszego, została zanegowana przez wypowiedź wysokiego funkcjonariusza amerykańskiej administracji.

Not. TP

wiesław
co na to wszystko p. prezydent duda dlaczego milczy,jego szyja nie pasuje do głowy panstwa. jedwabne zakonczyc dalszymi badaniami to w interesie panstwa polskiego p.prezydencie POLSKI

bardo
Takie to są te króliki pisowskie. My mamy pytać pejsów o „zgodę”? We własnym państwie? Ten pan albo jest wciąż ciężko przestraszony albo jeszcze nie wybudził się z peerlowskiego oduraczenia.

jesteśmy suwerennym państwem
Skad to przekonanie, że jakieś „miarodajne środowiska żydowskie” potrzebowałyby wyrażać jakąś zgodę na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem? Tu jest Polska, ginęli obywatele polscy (Żydzi).

MRM
To skandal!! Żądam ustąpienia p. Żaryna!!!

Lucy
Tylko podejmując niezalezne, odważne decyzje we własnym państwie możemy odzyskać suwerenność. Dlaczego mamy pytać Żydów, czy zrobić ekshumacje? Bo może im runąć przemysł holokaustu?

BonaWentura@BonaWentura17 lutego
Szanowna Pani Redaktor Marzeno Nykiel: Pragnę zaznajomić Panią z celnym stwierdzeniem naszego Wielkiego Poety: Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala? Czy ten, co mówić o tym nie pozwala? (Cyprian Kamil Norwid). Przytaczam do głębszego przemyślenia wobec usunięcia po kilkudniowym okresie czasu mojego, merytorycznie zasadnego, eleganckiego wpisu na temat wypowiedzi prof. Żaryna. Wpis ten został uznany przez 7 korespondentów jako wartościowy i widniał wśród najlepszych komentarzy. Cenzura? Lęk (przed kim)? Selekcja korespondentów wg niejawnych kryteriów?

…..


Dr hab. Sławomir Cenckiewicz / autor: Fratria wPolityce.pl

Kryna
Gdyby ekshumacja miała niczego nie wyjaśnic, Żydzi by jej nie blokowali. Natychmiast ja, wznowić, bez zgody Zydow i Amerykanow. Albo jesteśmy niezależni, albo już kondominium obu krajów.

Kryna
Natychmiast wznowić ekshumacje w Jedwabnem, ktora zablokowal podobno jeden rabin, aby prawda nie wyszła na jaw. Nie potrzeba zgody Zydow i Amerykanow. Dosyć tego, to nasz kraj.

menora
(…) sprowadzi na Polskę katastrofę – co ten pachołek żydowski bredzi, jaką katastrofę? Rzucimy wtedy parxchom żydowskim, co NAPRAWDĘ się tam wydarzyło, ilu parxchów Niemcy zutylizowali itp.

Buba
Przecież Daniels zabronił! Trzeba się dostosować? Prawda panie cenckiewicz? Wyszło szydlo z worka!

nicko
a ja myslalem ze on jest historykiem, ktory domaga sie prawdy. panie centkiewicz politykowanie zostaw pan politykom…

lola
No i patrzcie wyszło szydło z worka że Cenckiewicz to wydmuszka filosemicka.Tffu

WK
Prof.Cenckiewicz – członek Kolegium IPN – dawno powinien zainicjować zweryfikowanie starego śledztwa. Następnie należy dokonać ekshumacji zgodnie z polskim prawem, bo zabici byli obywatelami polskimi.

nohood
pane centkiewicz od kiedy kupczy pan prawdą? gdyby ekshumacja nie przynosiła odpowiedzi, nikt nie wykopywałby dowodów z ziemii. wstyd.

https://wpolityce.pl/polityka/436324-cenckiewicz-przeciwny-ekshumacji-w-jedwabnem

Cenckiewicz przeciwny ekshumacji w Jedwabnem. „Nie przyniesie żadnych kategorycznych rozstrzygnięć a sprowadzi na Polskę katastrofę”

opublikowano: godzinę temu · aktualizacja: godzinę temu

Ekshumacja w Jedwabnem nie przyniesie żadnych kategorycznych rozstrzygnięć a sprowadzi na Polskę katastrofę! – ostrzega dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Pamiętajcie moje słowa – ta ekshumacja nie przyniesie żadnych kategorycznych rozstrzygnięć a sprowadzi na Polskę katastrofę!

— pisze historyk i członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Zweryfikujmy wpierw stare śledztwo i niezbadany wówczas materiał dowodowy wydobyty podczas ekshumacji poddajmy analizie!

— dodaje.

Prezes IPN zapowiedział, że Instytut w każdej chwili może rozpocząć ekshumację w Jedwabnem.

Instytut Pamięci Narodowej jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem, ale decyzja w tej sprawie nie należy do nas

— zapowiedział prezes IPN Jarosław Szarek.

Dodał, że decyzja zależy od Ministerstwa Sprawiedliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes IPN: Instytut jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem; decyzja nie należy do nas

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Szwagrzyk nie ma wątpliwości: Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie doszło do masowej zbrodni na Żydach, powinna zostać wznowiona

Według historyka i senatora PiS prof. Jana Żaryna żądanie ekshumacji w Jedwabnem powinno znaleźć się w agendzie rozmówi polsko-amerykańsko-izraelskich.

W agendzie polsko-amerykańsko-izraelskiej powinna się znaleźć kwestia wyrażenia zgody przez miarodajne środowiska żydowskie na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem. Ekshumacja mogłaby pomóc poznać prawdę albo przynajmniej się do niej zbliżyć

— podkreśla prof. Żaryn w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Prof. Żaryn: Powinniśmy zabiegać o zgodę środowisk żydowskich na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem

W podobnym tonie wypowiedziała się posłanka PiS Anna Maria Siarkowska.

Sprawa Jedwabnego jest jednym z najbardziej wrażliwych elementów w relacjach polsko-żydowskich. Jest pałką używaną do uderzania w Polskę i wytaczania przeciwko nam najcięższych oskarżeń. Nie możemy sobie na to pozwolić. Prawda historyczna jest najważniejsza i musimy o nią walczyć

— powiedziała polityk portalowi wPolityce.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Siarkowska: Należy wreszcie dokończyć ekshumację w Jedwabnem. Ta sprawa nie może być pałką do uderzania w Polskę

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie powielajmy kłamstw o Jedwabnem. Świadkowie i fakty czekają na prawdę. W odpowiedzi Piotrowi Skwiecińskiemu. WIDEO

ems/Twitter

dominik@dominik
Mentalnosc Judenratu i rzadu francuskiego w Vichy w wykonaniu pana Cenkiewicza. Polska majac Cenckiewiczow moze byc co najwyzej republika bananowa Kilka kilometrow dalej kapitan Raginis ze swoimi 700 zolnierzami bronil odcinka nad Wizna przeciwko 40-tysiecznemu korpusowi guderiana. Dla pamieci jego 550 zolnierzy ( plus 150 ktorzy przezyli obrone) nalezy przeprowadzic ekshumacje w Jedwabnem. Tych 550 zolnierzy lezacych kilka kilometrow dale, czesto niewiadomo gdzie, j w nieoznakowanych miejscach wymaga szacunku, wymaga by nie nazywac ich zbrodniarzami, antysemitami, zbrodniarzami. Tych 550 zolnierzy walczacych w niedokonczonych schronach, majacych 20 naboi do dwoch karabinow przeciwpancernych przeciwko 350 czolgom, umierajacych z braku tlenu w bunkrach… I to taki cenkiewicz. Niech najlepiej cenkiewicz zamowi 550 ciezarowek gnojowki i wyleje tam gdzie najprawdopodobniej moga lezec-tym co najwyzej zdenerwuje Polakow ale co mu moga zrobic ?

:/
@95.114.64.* – zastanawiam się jakim durniem musi być wyborca PiSu, który chce rozkopywać miejsce morderstwa w Jedwabnem. Co konkretnie chcesz osiagnąć? Potrzebna ci następna klęska tego rządu?

:/
…natomiast jak chcecie mieć hasło „Jedwabne” na 1szym miejscu wyszukiwań google w Europie i Ameryce Pn, to śmiało, grzejcie ten temat. Skończy się jak z ustawą o IPN- paniczną ucieczką rzadu RP…

:/
Co chcecie osiągnąć? Są zeznania świadków, wygrzebano kilkaset ciał Żydów spalonych przez polskie chłopstwo. Może uda się odkopać więcej, ale jaką dziś różnicę robi czy będzie 500, 600 czy 1000 ofiar?

nocna zmiana zydo-germa PO
:/ 138.197.177.*…smierdzisz szambem szabesgoju szambonuru! Moze pogadamy o zydowskich katach w silach bezpieczenstwa co tysiacami mordowali Polaków po wojnie, wyjechali bezkarnie w 68r do Izraela

prawda uszlachetnia
tak, my Polacy chcemy żeby doszło do kategorycznych rozstrzygnięć, wtedy będzie wiadomo kto jest kto i czyje interesy reprezentuje, i nie strasz nas panie Cenckiewicz, a Żaryn o zgodę niech pyta żonę

Gogh@okluzja
my mamy pytać o ekshumacje Polaków pochodzenia żydowskiego?, to śmieszne, jestesmy niepodległym państwem o ekshumacje zapytać dr Kurek,jest specjalistka bo Centkiewicz tak gada jak mu każą a Gross zaciera ręce i niedługo ogłosi światu,ze tam zamordowano 50 000 Żydów,sprawę trzeba wyjasnic obojętne jak się skończy bo to się będzie ciągłe ciągnąć

chemik@chemik
Boi się prawdy ? A niech będzie nawet ta gorzka dla nas, ale PRAWDA . Jak długo mam oglądać i słuchać ( nagranych w Kanadzie) słów naocznego świadka Niemieckiej zbrodni w Jedwabnem i czytać co ma do powiedzenia pan Gross ?

Andy@Andy
Kolejne rozczarowanie po niedawnej (z lekka kompromitującej) wypowiedzi prof. Żaryna. Dlaczego cokolwiek przesądząć?? Czy przyniesie czy nie przyniesie? A dlaczego się domagamy ekshumacji na Ukrainie? Gdzie tu logika? Zaraz Ukraińcy użyją tego argumentu.

zadziwiony
W agendzie polsko-amerykańsko-izraelskiej … zgody przez środowiska żydowskie na kontynuowanie ekshumacji ?? To Jedwabne jest ziemią eksterytorialną pod zarządem zydowsko-amerykańskim????

obiektywnie
Pozytyw jest jeden: Cenckiewicz pokazał w której gra drużynie. Powoli wychodzi kto jest kim i po co robi, to co robi.

obiektywny
Najpierw Pan profesor był przeciwny ustawie IPN o ściganiu za obrazę narodu polskiego, teraz jest przeciwny ekshumacji, która przyniesie obiektywne dowody. W czyim imieniu…

precz z tchorzami
Pycha kroczy tuż przed głupotą; robi się z niego bufon jak z bolka….Ekshumacja udowodni,że nie było tyle ofiar ile gross wymyslił, i ,że zostali zastrzeleni przez komando Schapera a nie spaleni

banita
zawsze tak się straszy gdy wiadomo że wkrótce kłamstwo zostanie zdemaskowane Co w tedy będą mówić żydzi? Pewnie że Polacy nocą powynosili szkielety i ukryli w nieznanym miejscu.

…..


Lech Kaczyński (2006)

chyba zwariuję
Decyzję o nieprzeprowadzaniu pełnej ekshumacji – na prośbę strony żydowskiej, która argumentowała, że godzi ona w tradycje religijne Żydów -podjął ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński

narodowiec
„każdy wie że na ekshumację nie wyrazi zgody Kaczyński, każdy też wie dlaczego !!” Niech tylko spóbuje, to przy najbliższych wyborach wyleci z Polski na kopach razem z Chabad-Lubawicz !

nie tylko Traktat Lizboński
Mamy obowiązek dochodzenia do prawdy. Prawo do tego nam odebrano. Lech Kaczyński wówczas minister sprawiedliwości zatrzymał ekshumację, bo zaczęły pojawiać się dowody zadające KŁAM żydowskiej narracji

kamil
PIS tak gada przed wyborami a potem bedzie jak zawsze, nic nie beda robic.Tchorze i zydowscy lokaje!!

Adam66@Adam66
Będzie jak Jonny pozwoli https://www.youtube.com/watch?v=NYLu7f6AB6k

Cóż za sensacja
Czekamy na decyzję, a nie czcze gadanie.

Aronek
Zamiast zrobić to już dawno w ciszy, to jak zwykle jest krzyk, a w efekcie i tak nie dojdzie do ekshumacji. Pozostanie tylko smród.

https://wpolityce.pl/polityka/436609-wiceszef-msz-o-jedwabnem-mamy-prawo-dochodzenia-do-prawdy

Będą ekshumacje w Jedwabnem? Wiceszef MSZ: Mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy. IPN jest instytucją do tego powołaną

opublikowano: 8 godzin temu · aktualizacja: 8 godzin temu

Mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy; IPN jest instytucją do tego powołaną – podkreślił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk odnosząc się do informacji o możliwości podjęcia ekshumacji w Jedwabnem. Zapewnił jednocześnie, że relacje Polski ze środowiskami żydowskimi są dobre.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie powielajmy kłamstw o Jedwabnem. Świadkowie i fakty czekają na prawdę. W odpowiedzi Piotrowi Skwiecińskiemu. WIDEO

Pod koniec lutego prezes IPN Jarosław Szarek poinformował w mediach, że Instytut jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem. Podkreślił przy tym, że decyzja w tej kwestii należy do resortu sprawiedliwości.

Szynkowski vel Sęk pytany we wtorek w Poznaniu o wpływ ewentualnych prac w Jedwabnem na relacje polsko-żydowskie odparł: „naszym obowiązkiem jest dochodzenie do prawdy historycznej i IPN jest instytucją do tego powołaną”.

Po tym, co padło z ust niektórych polityków izraelskich sądzę, że trudno mówić, że jakieś działania ze strony polskiej wzbudzają kontrowersje. Politycy izraelscy (…) powinni się zastanowić, czy ich wypowiedzi rzeczywiście przyczyniają się do budowy nie tylko dobrych relacji polsko-izraelskich, ale i do budowy dobry dobrego wizerunku Izraela na arenie międzynarodowej. W mojej opinii te wypowiedzi się temu nie przysłużyły i to tam powinna nastąpić refleksja. A my mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dochodzenia do prawdy  historycznej

— oświadczył wiceszef MSZ.

W lutym media izraelskie przytoczyły domniemaną wypowiedź premiera Benjamina Netanjahu z jego wizyty na konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Wynikało z niej, że Polacy kolaborowali z Niemcami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce oraz kancelaria premiera Izraela. Według przedstawionych przez stronę izraelską wyjaśnień, w rzeczywistości Netanjahu podczas rozmowy z dziennikarzami mówił o Polakach, nie o polskim narodzie ani państwie i odnosił się jedynie do tych Polaków, którzy współpracowali z nazistami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NASZ WYWIAD. Prof. Żaryn: Powinniśmy zabiegać o zgodę środowisk żydowskich na kontynuowanie ekshumacji w Jedwabnem

P.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Netanjahu, stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca – +Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki+”.

Szynkowski vel Sęk podkreślił we wtorek, że „relacje z przedstawicielami społeczeństwa i środowiskami żydowskimi są dobre”.

Znaczna część, żeby nie powiedzieć większość środowisk żydowskich, po tej wypowiedzi (Israela Katza – PAP) jednoznacznie stanęła w obronie Polski. Stała się rzecz, która jeszcze półtora roku temu byłaby, jak sądzę, rzeczą niemożliwą – tak masowe głosy środowisk żydowskich z całego świata w obronie Polski

— powiedział wiceminister.

Ze środowiskami żydowskimi jesteśmy w dobrych relacjach – to chcę podkreślić. Natomiast z panem ministrem Katzem, po tej wypowiedzi, trudno mówić o jakichkolwiek relacjach. Jego wiarygodność jest, po tej wypowiedzi, zerowa. Krytyka, która spadła na niego z całego świata sprawia, że będzie miał niezwykle trudne zadanie, by, jako szef dyplomacji budować wiarygodność swojego państwa

— dodał Szynkowski vel Sęk.

Z konkluzji śledztwa, które IPN umorzył w czerwcu 2003 r., wynika, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem w 1941 roku dokonali Polacy, którzy działali z niemieckiej inspiracji. Powodem umorzenia było niewykrycie sprawców – innych niż ci, których za tę zbrodnię skazano po wojnie. Mimo umorzonego postępowania w sprawie tej zbrodni wciąż istnieje możliwość jego wznowienia, ale pod warunkiem, że pojawiłaby się uzasadniająca taką decyzję nowa okoliczność.

Ekshumacja w Jedwabnem odbyła się w 2001 r. Sprawa wznowienia prac, które miałyby ostatecznie zamknąć sprawę odpowiedzialności za mord z 10 lipca 1941 r., podnoszona jest od wielu lat.

Decyzję o nieprzeprowadzaniu pełnej ekshumacji – na prośbę strony żydowskiej, która argumentowała, że godzi ona w tradycje religijne Żydów – podjął w 2001 r. ówczesny minister sprawiedliwości Lech  Kaczyński.

mly/PAP

-laków ma zostaćw Polsce
już dawno ta ekshumacja powinna zostać przeprowadzona ,ale najlepszy prezydent ją zablokował i teraz stawiają mu za to pomniki a Polaków zmusza sie do szczepień swoich dzieci w imię czego – 15mln.Po-

chyba zwariuję
To jakieś chyba żarty są? Ta ekshumacja powinna zakończyć się lata temu!

Gogh@okluzja
dr Kurek od lat domaga się ekshumacji w Jedwabnem,strona polska od lat jest opluwana ,wstrzymanie ekshumacji nie ma nic wspólnego z religia zydowska to kołowanie nas przez społeczność zydowska żeby mieć na nas kij,obojętne co się okaże trzeba zbadać, Kaczyńscy zawsze byli prozydowscy i jak mówi Witold Gadowski na tym się prezes moze potknąć

www
Straty, jakie poniosła Polska i Polacy w wyniku niewytłumaczalnej spolegliwości polityków wobec polakożerczych, kłamliwych zachowań żydostwa są poprostu niewaobrażalne i nie dające się już odwrócić.

wicie rozumicie …
Wypowiedź vel Sęka świadczy o jednym, że rządzący wiedza doskonale o oczekiwaniach społecznych, jeśli teraz przebąkuje coś półgębkiem o ekshumacji, która powinna być już dawno przeprowadzona.

były wyborca pis
Szabesgoje nie odważą się tego zrobić. Top tylko medialne szczerzenie zębów przed wyborami.

wasz goj
Mozna znalezc/ kto szuka uwaznie / ze ekshumacje zablokowała zydoska strona gdy znaleziono mnostwo łusek niemieckich i kul w cialach ofiar a to nie p a s u j e do antypolskiej narracji i przeprosin…

wasz goj z pl wiki
W pobliżu stodoły wJedwabnem znaleziono około dwustu łusek lub innych części amunicji oraz części uzbrojenia,a w masowej mogile znaleziono przedmiot,który wstępnie uznano za płaszcz pocisku kalibru 9

JKP@JKP
Jak ekshumacje w Jedwabnem będą nie po myśli syjonistów to znajdą inną miejscowość. Jak ich dopuścimy do prac, to znajdą na miejscu nawet dokumenty dziadków obecnych polityków, którzy krytykują żydów – ta nacja różne „cuda” potrafi czynić. Najlepiej ich „olać” i utrzymywać bezpieczny dystans. Czy my mamy obowiązek być najbardziej świętymi ze świętych? Czy Naród Polski ma obowiązek składać się z samych aniołów? Czemu nie wolno mówić o zdradzie popełnionej przez polskich obywateli pochodzenia żydowskiego i kolaboracji z okupantem na wschodzie? Czemu obce państwo miesza się w wydarzenia które podobno zaszły między polskimi obywatelami? Nie dajmy się zwariować.

hejka
Najwyższa pora na badania historyków ws. Jedwabnego. Należy wykorzystać sytuację i wreszcie dokonać ekshumacji, po czym opublikować rzetelnie umotywowane wyniki badań.

Adam. polską wieś za pomoc
Nie prawo a święty obowiązek, zdetronizować kłamstwa Grossa na których zrobił karierę, Grabowski wyssał z palca 200 tys. Żydów zabitych przez chłopów na pytanie skąd wziął podał autora, który chwalił

taa
PIS podajcie sie do dymisji i rozwiazcie ta swoja partie jeszcze nikomu na świecie nie udało sie skłócić z Iranem i Izraelem jednocześnie.Bo Iran i Izrael to są przeciwległe politycznie pańśtwa

dominik@dominik
Ekshumacja w Jedwabnem to dodatkowe 3-4 procent dodatkowe poparcia dla Pis o ile ekshumacja bedzie zaczeta 60-70 dni przed wyborami. Trzeba do obecnych sondazy dolozyc te 3-4 procent dodatkowego poparcia i zobaczyc jak sie to przeklada na miejsca w sejmie i senacie. Mozna tez intensywnie promowac Jonny Danielsa 60-70 dni przed wyborami i odjac od obecnego poparcia 2-3 procent poparcia. Prosta arytmetyka. Kilka kilometrow od Jedwabnego leza ciala 550 obroncow Wizny ( walczylo 700) czesto nie wiadomo gdzie. Trzeba wybierac pomiedzy zatajaniem historii, zatajaniem roli Zydow w holocauscie etnicznych Polakow pod okupacja sowiecka w latach 1939-1941 a szacunkiem dla zolnierzy wrzesnia 1939 roku lezacych kilka kilometrow daje.Polityczna poprawnosc albo szacunek dla przodkow. Jezeli szacunek dla przodkow to ponad nasze sily to czy jestesmy narodem ktory mozna szanowac i ktory moze cos osiagnac?

3 thoughts on “869 Polskojęzyczny gang-bang: Sprawa ekshumacji w Jedwabnem powinna być wyjaśniona w trójkącie Polska-USA-Izrael

 1. Co z tą Polską?
  My zbieramy do puszki na renowację grobów, a jakiś glinski sypie milionami na żydów, którzy ns nas plują.

  Biały
  Polskie groby po upływie 20 lat są likwidowane, chyba że rodzina wniesie opłatę za następny okres (w mojej parafii skromne 2500 zł). Co innego Żydzi, spróbowałby który upomnieć się o kasę.

  po 300 tys Wolyniakow
  bestialsko zamordowanych slad zaginal. Zniknely setki miejscowosci, cmentarzy itd bez sladu! Ale tzw pl rzad ma Polakow gdzies! Szczegolnie -3 mln w bylym ZSRR-gdzie cierpia do dzis za POLSKOSC!

  dno
  Skandal !

  X-ray
  I to jest granda!

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/436603-100-mln-zlotych-na-cmentarz-zydowski

  Rząd przekazał 100 mln złotych na ratowanie cmentarza żydowskiego. Są już pierwsze efekty prac

  opublikowano: 8 godzin temu · aktualizacja: 9 godzin temu


  Cmentarz Żydowski / autor: wikipedia wPolityce.pl

  100 mln złotych przekazano z budżetu państwa na ratowanie największego żydowskiego cmentarza w Polsce. Są już pierwsze efekty – czytamy na łamach „Rzeczpospolitej”.

  Chodzi o nekropolię przy ulicy Okopowej w Warszawie, która jeszcze dwa lata temu przypominała gęsty las, jednak teraz to miejsce wygląda zupełnie inaczej.

  Dr Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego powiedział, że cmentarz oczyszczono z krzaków, dzięki czemu odsłoniły się nagrobki. Z terenu wywieziono też 300 ciężarówek zmielonych samosiejek.

  Na cmentarzu prowadzone są renowacje niektórych grobów. Odnowiono już m.in. okazałe pomniki rodzin Landauów, Bergsonów, Szancerów, Fajanów, Lesserów i Londonów.

  Wszystkie działania wykonywane są na zlecenie fundacji, która w grudniu 2017 roku otrzymała od Ministerstwa kultury 100 mln zł na ratowanie tego żydowskiego cmentarza. Prace prowadzone są w porozumieniu z gminą wyznaniową żydowską.

  wkt/”Rzeczpospolita”

  A ile milionów dostały Powązki
  Ile cmentarze we Lwowie, w Wilnie? Kiedy przejeʙiecie wybory, to z dużą przyjemnością będziemy patrzeć jak was zamykają platfonsy! Wróg naszych wrogów jest dla nas pożyteczny! Będziecie dyndać!

  PR
  A Ty Polaczku zbieraj do puszki na remont Powązek…

  bb
  a oni poogladaja a potem opluja Polske i Polakow we wszystkich swoich i anglojezycznych gazetach a w hotelach jak zwykle zostawia obsr… posciel i kloce na srodku pokoi w ktorych mieszkali

  mm
  maja miliardy na kontach i nie stac ich na utrzymanie grobow swoich przodkow? to jakas dzicz bez szacunku dla przodkow a dra ryje jak sie chce dociec prawdy przez ekshumacje

  Panda
  Zydzi oni biedni sa, po co maja dawac na groby swoich ziomkow, toz to tylko kamien jest. Goje co wyssali antysemityzm z mlekiem niech nam odnawiaja a my ich potem….Geszeft jest geszeft.

  zigik
  Zydowskie cmentarze niech finansuja Zydzi. Skandal.

  mich
  Nie ma na Rossę czy na Łyczaków, że ograniczę się do najważniejszych, ale widać Izrael nie ma funduszy na żydowskie cmentarze… mój Boże.

  maur
  w grzymałkowie są 2 KOŚCIOŁY katolickie ,nowy używany ,stary niszczeje ,3 miljony wystarczą .zadbać o takie budowle a co zostanie na kirkut

  goska
  Te 100 milionów powinno pójść na zaniedbane polskie cmentarze na Kresach i na polskie cmentarze wojenne.Żydzi powinni organizować kwesty podczas ,,marszu żywych ” i w swoich gminach w Izraelu i USA.

  atos@atos
  czasami decyzje polskiego rządu lub samorządu powodują przekonanie, że jesteśmy na sznurku żydowskim, zresztą nie sami na świecie. Nawet mocarstwa światowe do tego skłaniają swoją polityką solidarnościową. Nawet naziści sa już najlepszymi przyjaciółmi i szuka się zastępców aby kasa nie chudła.

  Senior Weteran
  Są też żydowskie efekty rządowej darowizny: opluwanie, oczernianie,fałszywe oskarżanie, napuszczanie na nas innych, okradanie, roszczenie spłat tego, co zniszczyli Niemcy w Polin. Ot, żydowska wdzięczność

  Polubienie

 2. Darek
  Czy w Jedwabnem zginęli jacyś Amerykanie ,że mielibyśmy konsultować z USA sprawę ekshumacji ?

  szok@szokza godzinę
  „Podkreślał także, że dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić ze względu na „ustalenia ze stroną żydowską oparte na regułach wyznania mojżeszowego”.

  Co to za ustalenia są? Dlaczego wyznanie religijne ma blokować działania śledcze niepodległego państwa? Czy nasze władze przestaną w końcu zwodzić za nos Polaków…pozbierajcie swoje genitalia i przeprowadźcie rzetelnie,profesjonalnie to śledztwo bez żadnych pobocznych ustaleń.Jesteście to winni Polsce i Polakom!

  zmian nie będzie
  W Polsce nic się nie zmieni, nadal będzie utrwalana żydowska narracja historii, czego przykładem jest muzeum Auschwitz.

  https://wpolityce.pl/polityka/436712-premier-nie-wyklucza-ekshumacji-w-jedwabnem

  Premier nie wyklucza ekshumacji w Jedwabnem: Ostateczne decyzje należą do prokuratorów, ale będziemy też uwzględniali różne okoliczności

  opublikowano: za 8 minut · aktualizacja: za 17 minut


  autor: Fratria wPolityce.pl

  Ostateczne decyzje należą do prokuratorów, ale będziemy też uwzględniali różnego rodzaju okoliczności w tej sprawie – powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany, czy w Jedwabnem powinna się odbyć ponownie ekshumacja. Dla nas najważniejsze jest, by prawda historyczna była uwypuklona – podkreślił.

  Pod koniec lutego prezes IPN Jarosław Szarek zapytany w Telewizji Republika, czy IPN „rozważa powrót do badań terenowych w Jedwabnem i innych tego typu miejscach” odpowiedział, że „IPN jest gotowy przeprowadzić taką ekshumację”, ale – jak zaznaczył – decyzja nie należy do Instytutu.

  CZYTAJ TAKŻE: TYLKO U NAS. Waszczykowski: Sprawa ekshumacji w Jedwabnem powinna być wyjaśniona w trójkącie Polska-USA-Izrael

  Szef rządu zapytany we wtorek w Polsat News, w kontekście naszych relacji z Izraelem, czy jest za tym, by taka ekshumacja się odbyła, odpowiedział:

  Zobaczymy jak ta sytuacja się rozwinie. Ostateczne decyzje są decyzjami i odpowiednich prokuratorów w tej sprawie, ale też oczywiście będziemy uwzględniali różnego rodzaju okoliczności w tej sprawie.

  Dla nas najważniejsze jest to, żeby prawda historyczna była uwypuklona, a prawda historyczna o losach Polaków w czasie II wojny światowej jest dla nas z jednej strony niezwykle smutna, ale też świadczy o tym jak wspaniałym, wielkim jesteśmy narodem i kto ponosi wyłączne winy za Holokaust, okupację, terror okupacyjny czasów II wojny światowej

  —podkreślił premier.

  Sprawa wznowienia prac, które miałyby ostatecznie zamknąć sprawę odpowiedzialności za mord w Jedwabnem z 10 lipca 1941 r., podnoszona jest już od wielu lat.

  W ubiegłym roku o gotowości IPN do podjęcia ekshumacji w Jedwabnem mówił także wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Również wtedy IPN komentował, że decyzja w tej sprawie należy do Prokuratora Generalnego, który może zdecydować co dalej ze śledztwem dotyczącym zbrodni w Jedwabnem.

  W trakcie postępowania prokuratury IPN ustalono, że 10 lipca 1941 r. w Jedwabnem dokonano masowego zabójstwa nie mniej niż 340 Żydów. Z konkluzji śledztwa, które IPN umorzył w tej sprawie w czerwcu 2003 r., wynika, że zbrodni na Żydach w Jedwabnem dokonali Polacy, którzy działali z niemieckiej inspiracji.

  CZYTAJ TAKŻE: Będą ekshumacje w Jedwabnem? Wiceszef MSZ: Mamy prawo i obowiązek dochodzenia do prawdy. IPN jest instytucją do tego powołaną

  Powodem umorzenia śledztwa było niewykrycie sprawców – innych niż ci, których za tę zbrodnię skazano po wojnie. Mimo umorzonego postępowania w sprawie tej zbrodni wciąż istnieje możliwość jego wznowienia, ale pod warunkiem, że pojawiłaby się uzasadniająca taką decyzję nowa okoliczność.

  W 2001 r. na przełomie maja i czerwca odbyła się w Jedwabnem ekshumacja. Decyzję o nieprzeprowadzaniu pełnej ekshumacji w Jedwabnem – na prośbę strony żydowskiej, która argumentowała, że godzi ona w tradycje religijne Żydów – podjął, jeszcze w 2001 r., ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Po ekshumacji Lech Kaczyński podkreślił, że najważniejszym ustaleniem prac była weryfikacja liczby ofiar. Podkreślał także, że dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić ze względu na „ustalenia ze stroną żydowską oparte na regułach wyznania mojżeszowego”.

  Strona żydowska podtrzymuje swoje stanowisko ws. ekshumacji w Jedwabnem tłumacząc, że nie tylko godzi ona w tradycje religijne Żydów, ale też niczego – po śledztwie IPN – już nie wyjaśni.

  Wcześniej we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk pytany o wpływ ewentualnych prac w Jedwabnem na relacje polsko-żydowskie odpowiedział, że „naszym obowiązkiem jest dochodzenie do prawdy historycznej i IPN jest instytucją do tego powołaną”.

  kk/PAP

  nohood
  jeśli polacy, którzy najwięcej od żydów stracili im nie wybaczą, to świat nie wybaczy im tym bardziej. w dobie bitcoina banki to przeżytek. oni dobrze wiedzą, że świat im uciekł i będzie się mścił.

  stan
  ” naszym obowiązkiem jest dochodzenie do prawdy historycznej i Ipn jest instytucją do tego powołaną” To jest jedynie słuszna odpowiedż żydowskim okupantom. Mam nadzieję, że Pan Morawiecki wytrzyma.

  Mr in or out
  Tu nie ma żadnych innych okoliczności. Jedyna decyzja Męża Stanu to decyzja o natychmiastowej ekshumacji w ramach międzynarodowej komisji.

  zgłoś nadużycieszok@szokza godzinę
  „Podkreślał także, że dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić ze względu na „ustalenia ze stroną żydowską oparte na regułach wyznania mojżeszowego”.

  Co to za ustalenia są? Dlaczego wyznanie religijne ma blokować działania śledcze niepodległego państwa? Czy nasze władze przestaną w końcu zwodzić za nos Polaków…pozbierajcie swoje genitalia i przeprowadźcie rzetelnie,profesjonalnie to śledztwo bez żadnych pobocznych ustaleń.Jesteście to winni Polsce i Polakom!

  nohood
  będą zmiany. żydzi mają w polsce wszystko do stracenia. muszą pogodzić się ze statusem gości, albo zrobimy im krach światowego interesu. będą bać się własnego cienia, gdy wyjdzie prawda o tym kim są.

  mlodykisel@mlodykisel
  Byle „te okoliczności różne” zostały uwzględnione. Powiem krótko : NARESZCIE !!!!!

  nohood
  grupa historyków plus bezwzględna ochrona tych ludzi od negatywnych wpływów z zewnątrz. przemysł holokaust zainwestował zbyt dużo aby łatwo odpuścić. proces powinien być dokumentowany i upubliczniony.

  krycha
  Temat na którym może przejechac się PiS. Polacy takich wypowiedzi nie rozumieją i nie popierają. Komuch Kwaśniewski przeprosił Żydów za Polaków a nowy rząd dalej to potwierdza.

  Polubienie

 3. Sancho
  Trzeba porzadnie zrobic ekshumacje w wiezieniach UB w Bialymstoku i Lomzy gdzie jego ojciec byl sledczym!!!!

  chłop z ciemnogrodu
  To wszystko co tu napisano o tym czerwonym sługusie komunistycznym, warszawiacy i tak go wybiorą do EP.

  HISTORYK
  W. Cimoszewicz, syn ZBRODNIARZA STALINOWSKIEGO, płk Mariana Cimoszewicza, który osobiście katował żołnierzy AK ,ŚMIE POUCZAĆ Polaków !

  jorgus@jorgus1
  A ty i Twoj ojciec mieliscie respekt do doczesnych szczatkow tych ktorycz zamordowaliscie?Pamietasz kacyku komunistyczna laczke? Przywrocic ci pamiec, lajdaku zbrodniarz, a co zrobiliscie z cialem bl. Popieluszki. Zapomniales komuchu.

  dominik@dominik
  ” o szanownym tatusiu pana senatora wiadomo sporo, trzeba się wiedzą podzielić.

  Otóż: pan Marian Cimoszewicz, urodził się w 1917r w Uljanowsku. Mieszkał w Endrychowce pow. Wołkowysk. Był zdeklarowanym komunistą. Pracował, jako robotnik drogowy. W 1939 r. nie został powołany do polskiego wojska, ponieważ już wtedy był agentem NKWD. Po napaści Sowietów na Polskę, szybko awansował. Został poborcą dostaw obowiązkowych w Wołkowysku, czyli rekwirował płody rolne na rzecz Bolszewików. W początkach roku 1940 został seksotem – tajnym donosicielem komisarza NKWD, później skierowano go do Armii Czerwonej, do Szkoły Podoficerów Radiotechnicznych w Rostowie nad Donem. W czasie wojny służbę pełnił w Jednostce Specjalnej NKWD SMIERSZ. W 1943 r. przeszedł kurs pracowników „oświatowych, czyli politycznych i przeniesiony został do Armii Berlinga. Po zakończeniu wojny, do roku 1972 wiernie służył w organach Informacji Wojskowej i WSW. W latach 1945-46 czynnie uczestniczył w likwidacji podziemia AK. Wykazywał się szczególnym zaangażowaniem, zwłaszcza, jako szef Informacji Wojskowej WAT. Według zeznań świadków, był gorszy od sowieckiego komendanta WAT. Aresztował pierwszego komendanta i twórcę WAT gen. Grabczyńskiego.

  Na jego rozkaz zbudowano specjalną celę pod schodami, w której w nieludzkich warunkach więził m.in. kpt. Słowika (w tym czasie jego żona była w ciąży). Przez 11 miesięcy przesłuchiwał go z bronią w ręku, do utraty przytomności.” za http://www.polskaniepodlegla.pl

  https://wpolityce.pl/polityka/437730-cimoszewicz-przeciwko-ekshumacji-w-jedwabnem

  Cimoszewicz przeciwko ekshumacji w Jedwabnem: Będzie to ordynarna manifestacja braku respektu dla judaizmu. Te szczątki są nietykalne

  opublikowano: 20 minut temu · aktualizacja: 40 minut temu


  autor: YouTube/Superstacja wPolityce.pl

  Były premier Włodzimierz Cimoszewicz na antenie TVN24 m.in. krytykował Polaków, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu założeń deklaracji LGBT+ do szkół. Skrytykował też ewentualne przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem.

  Trzeba poprzeć człowieka, który robi rzecz pożyteczną i słuszną

  — powiedział Cimoszewicz, odnosząc się do wprowadzanej w Warszawie przez Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+.

  Cimoszewicz zaatakował prezesa PiS, by następnie obrazić Polaków, którzy nie popierają promocji LGBT.

  Nie podejrzewam, że należy do 40 proc. naszego społeczeństwa, które nie potrafi ze zrozumieniem przeczytać tekstu. Tak długo, jak w naszym społeczeństwie będziemy mieli duży odsetek ludzi, którzy są łatwowierni, nie potrafią oceniać czyichś twierdzeń, to będziemy mieli problem. To jest rzecz przykra dla nas, jako społeczeństwa

  — mówił.

  Na pytanie, czy wystartuje w wyborach do PE jako „jedynka” KE w Warszawie, Cimoszewicz odpowiedział:

  To jest prawdopodobne. Nie ukrywam, że o tym rozmawiałem z osobami tworzącymi koalicję.

  Były członek PZPR-u stwierdził, że chciałby likwidacji IPN-u.

  Mam nadzieję, że jak zmieni się władza, to ta instytucja zostanie zlikwidowana

  — stwierdził.

  Włodzimierz Cimoszewicz zdecydowanie skrytykował ewentualne przeprowadzenie ekshumacji w Jedwabnem.

  W przypadku Jedwabnego chodzi o względy religijne. Będzie to ordynarna manifestacja braku respektu dla judaizmu. Te szczątki są dla nich nietykalne. Zwłaszcza, że nie ma sensownego powodu tej ekshumacji

  — powiedział.

  Tego typu ekshumacja jest bezsensowna. Nie wolno tak się zachowywać głupio. Doświadczenie z ustawą o IPN powinno czegoś tą życia nauczyć

  — dodał.

  as/TVN24

  Daiana
  Za to od 3 lat, czyli odkad rządzi PiS jest w Polsce euroweek, gdzie muzułmanie których miało w Polsce nie być „zabierają się” za polskie dziewczynki, a MEN udaje ze nic nie wie, hańba dla POPiSu

  Daiana
  Teraz PiS ponownie znając z badań nastawienie Polaków do LGBT gardłuję ze jest przeciw,nie jest ! Wystarczyła by ustawa zabraniająca LGBT wejście do szkół ( taka ustawa jest np na Litwie ),ustawy brak

  Charles Bronson
  Odezwał się synalek zbrodniarza komunistycznego, czerwony kacyk, TW Carex. Pies cię trącał mendo antypolska!

  Daiana
  Tak samo jak PiS prawie 4 lata temu pod publiczkę krzyczał ze jest przeciw imigrantom,po wygranych wyborach zaczął ich ściągać do Polski lawinowo, obecnie Polska przyjmuje najwiecej imigrantow

  Daiana
  PiS nie chce ekshumacji, to tylko przedwyborcze gadanie aby przekonać Polaków do siebie, szczególnie teraz kiedy każdego dnia jesteśmy przez Żydów atakowani, w końcu to L Kaczyński przerwał ekshumacje

  abcd
  Nie wpadajcie w panikę na widok niezadowolonego żyda. „Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie.” Owadia Josef, naczelny rabin Izraela

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.