879 Bohaterskie polskojęzyczne NIE dla ekshumacji w Jedwabnem,.. bo poznanie prawdy grozi międzynarodowym konfliktem politycznym


autor: Fratria wPolityce.pl

PARANOJA AGENTOW W IPN
I to jest pracownik IPN??? PARANOJA toz to ANTYPOLSKI AGENT ZDRAJCA DNO!!! OPLUWACZ POLSKI I POLAKOW SZAMBO.

last
Zgroza !!! …I taka „postać” była członkiem IPN, kiedy, za czyjej kadencji? To historyk ???? Nie dziwota, że wiele spraw w [wcześniejszym] ipn szło jak po grudzie, a prawda była. jak komu czapka stoi.

ererer
Sądziłem, że członek Rady IPN będzie chciał znać prawdę, ale widać kalkulacje polityczne ważniejsze.

Czy dla pana nie ważne
są zeznania naocznych świadków mówiące o tym że zbrodni tej dokonało niemiecki komando SS, tylko ustalenia osób które nie były w czasie zbrodni lub nigdy nie były w Jedwabnem?

I to był HISTORYK w IPN ?!?
Gdzie był ten „historyk” gdy prezydent i rząd, niepotrzebnie wtrącili się i PRZERWALI RZETELNE BADANIA HISTORYCZNE ?! Efekt: teraz jakiś „socjolog” bierze z kapelusza 1600 zabitych w Jedwabnem.

wiarus
Udowodnienie prawdy o Jedwabnym warte jest każdego konfliktu, a na pewno z tymi którzy głoszą podobne poglądy i budują na nich politykę antypolską.

Zamoyski
Panie Chojnowski, my chcemy poznac prawde!!! Kto co, kogo i ile oraz dlaczego? Zydzi uniemozliwiajac ekshumacje nie maja prawa nas oskarzac i pomawiac!!!

antyLewak
dzięki takiemu tchórzliwemu podejściu z Polaków zostanie zrobiony naród sprawców, wstyd i hańba

kserkses
Będą odżegnywać, mówić że to złe, że nie ma sensu i wogóle że jak zrobimy to będzie jeszcze gorzej. Ale każdy Polak kochający swą Ojczyznę czuje że trzeba to zrobić i kropka. Nie ten rząd to następny…

kkk
Badania zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności mają wywołać konflikt międzynarodowy? Przecież ustawa o IPN była zła, bo groziła zablokowaniem badań naukowych. A teraz badania są be?

Zo9
Następna antypolska menda trzęsie portkami przed żydami.

gość
Panie Chojnowski, POLACY uważają inaczej.

St. Baniak
Tak tylko może powiedzieć tylko żyd.

https://wpolityce.pl/polityka/440280-b-czlonek-rady-ipn-jestem-przeciw-ekshumacji-w-jedwabnem

B. członek Rady IPN: Jestem przeciw ekshumacji w Jedwabnem. Nie warto prowokować międzynarodowy konflikt polityczny

opublikowano: 29 minut temu · aktualizacja: 29 minut temu

Historyk i były członek Kolegium IPN oraz Rady IPN Andrzej Chojnowski w rozmowie z „Dziennik Gazetą Prawną” zdradził między innymi, że jest przeciwko przeprowadzeniu ekshumacji w Jedwabnem.

Zastanówmy się – czy skórka jest warta wyprawki, czy warto prowokować międzynarodowy konflikt polityczny? Ja uważam, że nie

— mówił w rozmowie z DGP Andrzej Chojnowski, tłumacząc, dlaczego jest przeciwko ekshumacji w Jedwabnem.

Wiara, że ekshumacja przekreśli dotychczasowe ustalenia, że okaże się, że to nie Polacy zamordowali Żydów, jest wiarą w mrzonki

— stwierdził historyk.

Na uwagę redaktora Roberta Mazurka, że IPN z własnej inicjatywy deklarował już gotowość do przeprowadzenia takiej ekshumacji, odpowiedział:

Nie rozumiem tego, nie wiem, czemu wychodzą przed szereg.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes IPN: Instytut jest gotowy przeprowadzić ekshumację w Jedwabnem; decyzja nie należy do nas

(…)

as/”Dziennik Gazeta Prawna”

https://wpolityce.pl/polityka/438439-nie-bedzie-ponownej-ekshumacji-w-jedwabnem

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/rmf-ekshumacji-w-jedwabnem-nie-bedzie/

https://wpolityce.pl/polityka/438490-wyszkowskiekshumacja-w-jedwabnem-jest-konieczna

wqr
Facet, role ci się pomyliły. Historyk ma badać a nie mendzić…

launau
…. a właśnie że trzeba…. bo Jedwabne to odruch obronny na denuncjacje członków polskiej administracji, patriotów wykorzystany z premedytacją przez Niemców,…czas wreszcie powiedzieć prawdę


Jeśli zostanie złożona teraz prawda na ołtarzu mrzonek w relacjach z USA i ma służyć jako pałka do okładania i zaspokojenia żądań żydowskich, to taka władza traci mandat do sprawowania władzy.

Bóg Honor Ojczyzna
Mości Panowie, Szlachta, Rodacy – PiS oszukał- PiS zdradził Rzeczpospolitą i jej niezbywalne interesy. Ustawa 447 wroci nas do 1795 roku. Nie pozwólcie na to! Głosujcie na #Konfederacje

lgarstwa i klamstwa tomcia
grossa. Jaki miedzynarodowy, z Izraelem co najwyzej, na chwile i po hucpie, przezylismy nie takie historie, a skoro Zydzi nie chca to musi to byc klamstwo jedwabne, jesli prawda to czego sie boja ?

PL
Dlaczego dążenie do prawdy zawsze jest tak zawile ?

Kryna
Jak dochodzenie do prawdy ma spowodować konflikt polityczny. Czy już wypowiedzi każdego bez wyjątku będa, cytowane i komentowane.

kserkses
Czekam z niecierpliwością aż skończą się czasy kiedy 2% społeczeństwa decyduje w naszym kraju o tym: 1.kto jest w Sejmie 2.o naszej polityce międzynarodowej 3.o kierunku w jakim podąża kraj.Dość tego.

obserwator
NIE OBCHODZĄ MNIE OPINIE TEGO PROFESORKA . MA BYĆ EKSHUMACJA I JUŻ .PYTANIE TYLKO KIEDY . ????????????????

J.
No chyba że pisowskie MSZ i IPN byłyby na tyle sprawne, żeby wykonać ekshumację bez wywołania skadalu. Osobiście wątpię, na podstawie dotychczasowego, mało umiejętnego zarządzania kontrowersjami.

kl
ten kto jest przeciwny ekshumacji ten reprezentuje interesy SYJOBANDYTÓW w Polsce, a syjobandyci opierać się wolą na bajdurzeniu a nie na PRAWDZIE, NA POHYBEL ŻEDOSTWU

Malvo
Nie no to idźmy na całość: nie wyjaśniajmy i nie badajmy Smoleńska!!! Po co nam ta prawda i konflikt ze sprawcami? Co za kundlizm i brak logiki połączony z obłudą i głupotą? Tacy ludzie w IPN Boże!

Prawnik z międzynarodowym dośw
Dobrze, że p. Chojnowski nie jest już w Radzie IPN. Ekshumacja w Jedwabnem powinna być przeprowadzona, tak jak każde postępowanie w przypadku jakiejkolwiek niewyjaśnionej zbrodni w poważnym kraju.

jabol
Dziwne, dziwne…..Jakoś Ruscy zgodzili się na ekshumację w Katyniu, chociaż nie było to im „na rękę”….A tutaj jakiś Eskimos „zabrania”….

A67
Ludu pisowski, zwany przez swoich ciemny: sprawa Jedwabnego jest dawno zamknięta tak samo jak reparacje od Niemiec!

…..


autor: wPolsce.pl

o jo joj
POWOŁAĆ MIĘDZYNARODOWY NIEZALEŻNY ZESPÓŁ ARCHEOLOGÓW .POLSKA NIECH BĘDZIE OBSERWATOREM a żydzi jak chcą to dobrze a jak nie to nie .Narobić hałasu na cały świat że to POLSKA CHCE PRAWDY o Jedwabnym.

wwww
O ile dobrze pamiętam ekshumacje w Jedwabnem rozpoczęto na wniosek Żydów po tym, jak Gross spalił w małej stodółce 1600 Żydów, a przerwano je również na wniosek rabinów widzących jej skutki!

lubelak@lubelak
Pani m dr Ewa Kurek ma absolutną rację. Tu jest Polska i obowiązuje prawo polskie. A co sobie pomyślą rabini, to ich sprawa. Wznowienie eksumacji natychmiast.

Moro
Jak zawsze pod płaszczykiem rozwagi kryje się tchórzostwo…

tyle na temat
Do badań wystarczy zaprosić naukowców z Izraela czy wezmą udział jest bez znaczenia z innymi naukowcami w tym z Unii nie powinno być kłopotów. Żaryn ciągle gdzieś odlatuje głównie niestety w logice

oj tam
Żaryn jak zwykle mataczy. Zasłania się jakimiś mitycznymi „środowiskami żydowskimi”. Zapomina, że jesteśmy w Polsce i obowiązuje nas prawo polskie a nie mityczne żydowskie. To ma być polski senator?

Steve
Żaryn wypadł rozpaczliwie. No, prawdziwy z niego senator.


Panie Żaryn, jak nie zaczniecie myśleć wyłącznie o własnym narodzie i kraju, to w końcu wszyscy wyjdziemy na przyjaźni z żydami, jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Ocknijcie się w końcu!

https://wpolityce.pl/polityka/440256-arcyciekawa-dyskusja-kurek-z-zarynem-we-wpolscepl

Arcyciekawa dyskusja Kurek z Żarynem we wPolsce.pl! Senator PiS: Bez strony żydowskiej badania na terenie Jedwabnego będą niewiarygodne

opublikowano: 2 godziny temu · aktualizacja: 2 godziny temu

Poziom wiedzy nt. relacji polsko-żydowskich wzrasta z powodu m.in. wypowiedzi pani ambasador Anny Azari i premiera Netanjahu. Obserwuję zainteresowanie historią polsko-żydowską we wszystkich pokoleniach, również wśród młodzieży, co mnie bardzo cieszy

—powiedziała dr Ewa Kurek, gość telewizji wPolsce.pl. Historyk wraz z prof. Janem Żarynem była gościem publicysty Rafała Otoki-Frąckowiaka. W programie dyskutowano o stosunkach polsko-żydowskich.

W 1993 r. miałam wykład w Princeton i jak powiedziałam, że tylko w Polsce była kara śmierci za pomoc Żydom, to wszyscy amerykańscy profesorowie byli zszokowani

—wspomniała Kurek.

Historycy wspomnieli, że przed wojna bardzo mała liczba Żydów poddawała się asymilacji. 95 proc. Żydów za swój pierwszy język uznawało hebrajski.

20 lat egzystencji na terenie Polski w dwudziestoleciu między wojennym, to był wspaniały czas dla społeczności żydowskiej, która mogła rozpocząć budowę nowoczesnego narodu izraelskiego

—podkreślił senator PiS.

Państwo polskie pozwalało na pełne wyartykułowanie potrzeb intelektualnych narodu żydowskiego w tym czasie

—dodał.

Zdecydowana większość Żydów nie oczekiwała pomocy od Polaków do końca 1942 r. Dopiero w wyniku akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim, Żydzi zrozumieli, że bedą poddani totalnej eksterminacji. Do tego momentu przyjmowali „gettowość” jako warunki brzegowe wyznaczone przez Niemców i w których muszą się zmieścić

—zaznaczył Żaryn.

Kurek przypomniała słowa żydowskiego historyka, który pisał o tym, że przed 1942 r. z rąk Niemców ginęli przeważnie Polacy.

W latach 1939-1942 na 10 ginących obywateli Rzeczpospolitej – 9 było Polakami. Dopiero w 1942 roku, kiedy Niemcy przystępują do wymordowania Żydów, proporcje się zmieniają. W tym pierwszym okresie getto było bezpieczniejsze. Pisze o tym żydowski historyk Emanuel Ringelblum. Polacy unikając łapanek ubierali opaski z Gwiazdą  Dawida

—powiedziała.

Żaryn odpowiedział również na słowa krytyki ze strony dr Kurek, która źle oceniła obecną politykę historyczną prowadzoną przez polskim rząd. Jej zdaniem doprowadzi ona do tego, że Polska z narodu „ofiar” stanie się narodem „sprawców”.

Polska polityka historyczna wyrasta na filarach mówiących o tym, że będziemy wspierać wszystkie inicjatywy, które wiążą się z ochroną dobrego imienia Polski, co nie znaczy, że jest to łatwe. Mamy bardzo trudnego przeciwnika, którym są bardzo ważne organizacje żydowskie. Społeczności żydowskie są zainteresowane podtrzymywaniem antypolskich mitów. Żeby wyzwolić się z tej kwadratury koła konieczne jest poszukiwanie wśród Żydów osób, które byłyby wstanie wesprzeć prawdę historyczną

—tłumaczył senator.

Z jednej strony musimy wyciszyć antypolskie środowiska żydowskie, a z drugiej znaleźć wśród żydów partnerów, z którymi zaczniemy rozmawiać nt. prawdy historycznej

—dodał.

W trzeciej części audycji rozmawiano o ekshumacji w Jedwabnem.

W 2000 roku po ukazaniu się książki Grossa rozsądnie zachował się IPN, bo powiedział „sprawdzam” i zapowiedział rozpoczęcie ekshumacji. W 2001 r. Polacy dostali szmergla i od 18 lat robią wszystko, aby nie wyjaśnić tego, co się stało. Kolejne władze blokują badania i opowiadają nam bzdury, że trzeba było wstrzymać badania, bo prawo religijne na to nie pozwalało (…)

—powiedziała Kurek, przypominając następnie słowa jednego z rabinów, który te argumenty obalił.

Z kolei prof. Jan Żaryn podkreślił, że aby ekshumacje w Jedwabnym miały sens, musi wziąć w nich udział strona izraelska.

Została podjęta decyzja ze strony środowisk żydowskich, by te ekshumacje zostały wstrzymane. Motywacje religijna mówi o tym, że nie można dalej wprowadzać tego, co mogło by naruszyć doczesne szczątki społeczności żydowskiej

—przypomniał.

Faktem jest, że to nie polski rząd jest stroną, która nie chce wznowić ekshumacji, tylko istnieje pewna sytuacja brzegowa, w której musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy chcemy być skuteczni czy nie?”. Jeżeli chcemy być skuteczni, to trzeba sobie powiedzieć, że musimy po stronie żydowskiej znaleźć partnera, który by dał argument od strony żydowskiej, aby ekshumacje były przeprowadzone

—tłumaczył senator.

Proszę wziąć przykład z relacji polsko-ukraińskich. IPN nie jest dopuszczany do ekshumacji szczątków polskich ofiar pomordowanych na Kresach i  dane ukraińskiego IPN-u będą danymi niewiarygodnymi

—zauważył.

Bez strony żydowskiej badania na terenie Jedwabnego będą niewiarygodne. Czy o to nam chodzi? Wygrać w tej sprawie można jedynie przeciągając na swoją stronę część środowisk żydowskich. Jeżeli chcemy je zrobić po polsku, suwerennie, spotkamy się z bojkotem tych wyników. (…) Domagam się od polskiego MSZ, aby wprowadzić do agendy relacji polsko-żydowskich sprawy ekshumacji

—zaznaczył senator.

kk/wPolsce.pl

taki jeden
W Brześciu (po stronie białoruskiej) właśnie dokonano ekshumacji 1200 żydowskich ofiar i … jakoś protestu ze strony Izraela nie słychać … tam można tu nie ? na pewno nie chodzi tu o prawdę.

gosc
Coraz gorzej z panem panie Zaryn, a taki pan byl zarliwy i dobrze sie zapowiadal. Rejterada na calego w tej Warszawie, jakis blady strach padl na was wszystkich w stolycy ?

sąsiad
Ekshumację zaczęli dawno temu sami Żydzi z Izraela, po odkryciu że nie ma tam 1600 ofiar jak twierdził Gross, ekshumację przerwano, ponoć prawo religijne…kłamstwo, należy zwłoki rytualnie pochować!

kadwa
Sytuacja w której ukraińcy nie dopuszczają polskiej strony do ekshumacji jest nieporównywalna z sytuacją w której polski rząd proponuje stronie żydowskiej udział w ekshumacji a ta odmawia

Malvo
Odniosłem wrażenie, że Pan Żaryn nie potrafi nawet oddać moczu bez zgody Żydów i że jest to postawa całego PiSu. Wstydźcie się Żydzi są dla was ważniejsi niż Polacy! Kim wy jesteście i komu służycie?

krgor
Żaryn czy ty wiesz że bredzisz?. Ukraińcy robią co chcą i w tyle mają twoją opinię.

smutna prawda
To tylko pokazuje jak nisko upadł PIS po próbie wstawania z kolan, że już teraz Żydzi piszą im ustawy, uprawiają politykę zagraniczną i wydajają pozwolenia. Nie jesteście warci kopniaka w tyłek.

nm
Jarosław Kaczyński jest jak Józef Piłsudski: dla siebie nic, dla Polski wszystko – powiedział eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard wazelina Czarnecki glupcow nie sieja oni sie rodza

Asdfgh
Kurek ma rację ale Żaryn jest realistą. Wie, że USA rządzi światem a Żydzi rządzą USA i stawianie się im grozi zniszczeniem naszego państwa. Tak się kończy jednobiegunowa polityka Kaczyńskiego…

Przecinek
Pierwszy jezyk przed wojna wsrod przedwojennych Zydow to hebrajski? A ja myslalem ze jidysz.No ale ja sie nie znam. A tak na powaznie wystarczy wyslac do Izraela zaproszenie dla izraelskich naukowcow

launau
.p. Żaryn, obecność żydów nikomu tu potrzebna, ta służalczość budzi wręcz obŻydzenie ,nie lojalni wobec swych sąsiadów z którymi żyli od wieków, to tylko ,,odruch obronny,, sprowokowany przez Niemców

Asdfgh
@launau to po co wybierałeś PiS który nigdy nie ukrywał, że marzy mu się kraj wielokulturowy bo ideałem Kaczyńskich jest Republika Obojga Narodów? Kaczyńscy zawsze gardzili jednonarodową Polską.

Przechrzty i Szabesgoje
Senator PIS nie może działać bez zgody Izraela. No, po prostu – nie może. Może jacyś tubylcy kolonii Polin na niego głosowali, ale jego suwerenem jest rząd Izraela.

Guy Fawkes
A co nas Żydzi obchodzą? My mamy znać prawdę dla siebie. Żaryn – polskojęzyczny autonomista w Polin.:))

wqr
P Żaryn nie kręć się wokół żydowskiego ogona…

Tylko ekschumacja
Zlecić badania niezależnej zagranicznej instytucji, przyglądać się z boku i walić to co mówi strona Żydowska, wstańmy wreszcie z kolan, niech przestaną pluć nam w twarz! PiS nas oszukał

Salomon
95% Żydów w. Polsce mówiło w języku jidisz a nie hebrajskim. To jest niewiedza lub manipulacja.

krgor
Żaryn, Pani dr Kurek o takich jak ty mówi. Dwurzydziany!!!.

taka_prawda
panie Żaryn, więcej wazeliny, PIS to przybudówka państwa izraelskiego !

…należy skorzystać ….
.. z wiedzy i kontaktów historyk Pani dr Ewy Kurek….a nie politykować

kcuf
Panie Zaryn, jak swiat swiatem nigdy zyd nie bedzie Polakowi bratem, nawet ten ktorego Polacy uratowali przed smiercia np. Geremek. Jego nienawisc do Polski byla niewyobrazalna.. O jakim szukaniu pan mowi.

Pisoskie parchy w 2015 stręczy
li się jako obrońcy czci i godności Polski i Polaków a okazali się zwykłymi żydowskimi skuʀwysynami znanymi od ’44 roku! Jeśli teraz, w roku wyborczym, Deʙile Polskie ich nie skasują,to już nigdy

Polka
Wybierzemy patriotów polskich do rzadzeni i dokona się ekshumacji. Przestana wtedy fałszywcy wybierani do rzadzenia przepraszać za niepopełnione mordy bić Polaków pałka żydowską

ja
Tacy ludzie w PIS ie jak ten to nieszczęście…

skw
Wyniki ze stroną żydowską są już niewiarygodne. Państwo polskie powinno zrobić badania i ogłosić wyniki. Dalej to problem zydów

MOLAS
@Salomon, jakim językiem TO BEZ znaczenia, znaczenie ma, że nie po polsku!. NIE ASYMILOWALI się; zarzuty żydów, że Polacy nie pomagali żydom są fałszywe. Jak pomóc komuś kto mówi idisz a nie polskim?

last
Argumentacja prof. Żaryna o ew. niewiarygodności ekhumacji bez zgody „starszych” jest dziecinna, a zaprosić do „asysty” przy niej można wiele wiarygodnych podmiotów i niekoniecznie za zgodą „innych”

Asdfgh
@launau nie zapraszał ale zapraszał tych drugich. A obecny premier sprowadza ich na potęgę więc w niczym się od Partii Oszustów nie różnią. Warszawa wygląda jak Berlin. Pełno Arabów.

grimm
panie Żaryn, czy nie zauważył pan, że Jedwabne leży na terytorium Polski i dot. obywateli polskich, a Kresy obecnie są poza Polską?? Czy ma pan Polaków za ćwierć inteligentów?? Tchórze ! Zdrajcy !

Polka
Polacy pochodzenia polskiego już wiedzą że narazie od dziwnie zachowujących się rzadzących nie ma co wymagać tylko cierpliwie odsunąc ich od władzy w wyborach

gonzo
@Polka 89.64.47.*5 minut temu Polacy pochodzenia polskiego już wiedzą że narazie od dziwnie zachowujących się rzadzących nie ma co… I kim zastąpić? Narodowcy nie mają szans na objęcie władzy

abc
Zaczętą ekshumację należy dokończyć ,choćby dla porządku. Jak rozpoczynano to nie było protestów ?

KsRobak
Panie Zaryn a Jedwabne to jest w Polsce czy gdzie? Puknij sie w glowe!

k.pitan
Teraz „arcyciekawa”. A jak wcześniej mówiłem, że należy do dyskusji o Jedwabnem itd włączyć panią dr Kurek, toście mnie zbanowali…

Zamoyski
Slabosc panstwa poraza!! Pan Zaryn bredzi i dobrze o tym wie, Izrael rozgrywa to politycznie a sprawne panstwo ma obowiazek dotrzec do faktow. Ci ludzie byli obywatelami Polski i nalezy im sie prawda

Po owocach ich poznacie.
Nie ruszone obce wrogie media,Jedwabne,robi się naloty policyjne na patriotów polskich i rozgłosnie prawicowe,szuka się rolników jako bandytów,setkami mln dotuja Ukraine i sprowadzają imigrantów

Ticino
Jak bardzo nie wygodne, nie na rękę Żydom jest JEDWABNE, ile złego jest w kłamstwach? jaki ma interes w tym Przedsiębiorstwo-Holokaust

wiarus
Szukać partnerów wśród żydów? Ciekawa utopia, szczególnie w ustach profesora.

Gadanie
Komisja z historyków nie wystarczy? To zaprosić dodatkowo z zagranicy.

ewa
Cud mniemany. Już z Panią rozmawiają? a Żydzi robią co chcą w Polin. Ta polska gehenna nigdy się nie skończy. Ciągle kłamią ani im w głowie opuścić naszą Polskę Ojczyznę Polaków. ŻARYN WRÓG.

MonX
Zacznijmy od tego, aby polskie władze nauczyły się wymawiać słowa „HOLOCAUST INDUSTRY”. Czekamy na pierwszego odważnego który wyraźnie i głośno powie je Polakom. Bo jak na razie wszyscy się boją.

prosty
Błędna kolejność u senatora Żaryna. Musimy najpierw z sensem pokazywać swoje, przy okazji szukać sprzymierzeńców. Nie odwrotnie!

PL
To nie jest trudny przeciwnik tylko wielkie pieniądze które idą zanim .

Tak Polakom nam dopmóż Bóg
Na jesieni Polacy muszą wybrać propoplski rząd a nie prożydowski czy proniemiecki

Monk
Skąd Polacy miel wówczas takie ilości benzyny, by podpalić stodołę ? Czy widział ktoś stodołę, w której zmieściłoby się 1500 osób ? O takich zdaje się liczbach mówią Żydzi ? To czysty absurd.

żyd rządzi światem
Gdyby nie był z narodu tzw wybranego senatorem by nie zostal! tak jak śp. JP II mial matke żydowke i tylko dlatego zostal papieżem!!!

Magierowski,ambasador RP
w Izraelu robi sobie jaja i promuje śpiochy z napisem „Polin”. Śpiochy z napisem „Polin. Ken!” zamierzamy wręczać w prezencie wybranym, świeżo upieczonym rodzicom – napisał na Twitterze ambasador RP

Mgr historii
Profesorowie amerykańscy musieli być zszokowani, tyle że ignorancją pani Ewy. To samo prawo obowiązywało na Bałkanach oraz terenach podbitych w operacji Barbarossa.

zuzol@zuzol
Nie rozumiem dlaczego Izrael ma być stroną i co gorsza dyktować warunki. Podczas mordu w Jedwabnem to państwo nie istniało. Zamordowani byli obywatelami polskimi narodowości żydowskiej, w większości nawet nie byli syjonistami i z jakimś Izraelem nic nie mieli wspólnego. Tylko i wyłącznie Polska powinna załatwić tę sprawę, ew. zapraszając bezstronnych zagranicznych obserwatorów, niekoniecznie żydowskich.

santana
Że też Żaryn nie wstydzi się takie głupoty opowiadać.

ja
Oglądam wypowiedzi P Kurek a Gliński co? chwali się że zapłacił za wcześniej zrabowany obraz. I to jest obecny wicepremier i niedoszły premier. Płakać?, nie wybory niedługo…

Marek
Pani Kurek -w tej kwesti- jest poteznym autorytetem!

ana
A dlaczego pan sądzi, że badania z udziałem Żydów będą wiarygodne???? To my Polacy na naszej polskiej ziemi musimy zawsze uwzględniać Żydów??? . To my Polacy w Polsce jesteśmy najważniejsi.

dominik@dominik
Panie Zaryn. Moze do prac naukowych na temat badan „lekarskich” doktora Mengele na terenie Auschwitz zapraszac czlonkow jego rodziny jako recenzentow?

„Po wejściu Rosjan natychmiast z urzędów zwolniono Polaków i wszystkie urzędy, łącznie z miejskim, obsadzili Żydzi. Otrzymali oni od Rosjan broń i utworzyli miejscową milicję. Sporo młodych Żydów wstąpiło do NKWD, do Komsomołu, do partii bolszewickiej. W Jedwabnem Żydzi utworzyli listę Polaków do wywózki na Sybir i bezpośrednio ją nadzorowali. Komisarz spod Moskwy, zapytany przez Polkę wytypowaną wraz z rodziną do wywózki, skąd zna szczegóły dotyczące liczby osób w jej rodzinie, skąd wie, że posiada konia i wóz, na który mają się załadować, odpowiedział: To nie my przywieźliśmy ze sobą swoje sobaki, to wy macie tu swoich iwrejów.

Żydzi odegrali szczególną rolę w ujawnieniu i rozbiciu polskiego ruchu oporu przez NKWD i Armię Czerwoną. Doszło do walki, w której zginęli partyzanci i enkawudziści. Doszło do aresztowania księdza Szumowskiego związanego z ruchem oporu. Został on wywieziony do Mińska Białoruskiego i rozstrzelany.

Okolice Jedwabnego w latach 1939-1941 byly terenem na ktorym byl dokonywany holocaust etnicznych Polakow przez Sowietow korzystajacych z masowej wspolpracy obywateli Polskich pochodzenia Zydowskiego. Tereny dookola Jedwabnego do czerwca 1941 roku byly obszarem na ktorym Sowieci dookonywali masowych mordow i deportacji na etnicznych Polakach.

Brawo Pani EWO Mąż stanu
Podpadł senator polski. Z tych powodów ludzie nie zagłosują, w ustawach rządzą, ambasador 1i2 nakazuje, beszta takie jej prawo ale prawem rządu dbać o interesy Polski i mówić Nie. To samo telefony

wyborca
WRĘCZ PRZECIWNIE PANIE ŻARYN , NIE ŻYDÓW TYLKO MIĘDZYNARODOWYCH EKSPERTÓW POTRZEBUJEMY DO TEJ EKSHUMACJI.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! INACZEJ ŻYDZI I TAK NAS WYROLUJĄ.!!!!!!!!!!!!!!

Vincent
Tak jak myślałem. Żaryn to antypolski zdrajca! Czyli typowy pissowiec.

Stanley
Panie profesorze! Czy Polska jest jeszcze suwerennym i poważnym państwem czy też kolonią izraelską? Coraz więcej Polaków ma poważne wątpliwości!

ahador
To nie pierwszy prof., który poruszając sprawy żydowskie zachowuje się jak przestraszony i niedouczony.

krakus
Jedno pytanie. Czy w Polsce mamy polityków, czy namiestników? Zachowanie senatora Żaryna i innych świadczy o tym drugim, niestety. Może komisja międzynarodowa. Może tam są szczątki nie tylko Żydów?

Rafał Broda@RafalBroda
Żaryn jest skrajnie naiwny i nieodpowiedzialny jeśli chce szukać sprzymierzeńców wśród Żydów. Czy postawa Danielsa, który nie wiadomo skąd wziął się w Polsce, niczego nie uczy? IPN powinien wydać oświadczenie, że zbrodnia w Jedwabnem była w całości zbrodnią Niemców, taką jak w wielu miejscach na tamtych terenach. To pozostanie główną i jedyną prawdą, do czasu, gdy dalsze śledztwo i ekshumacja nie potwierdzą, że było inaczej. Na każde kłamstwo o polskim sprawstwie w Jedwabnem należy reagować protestem i przypomnieniem, że Żydzi zablokowali wyjaśnienie, bo chcieli podtrzymania swojego kłamstwa.

krgor
Na uczestnictwo żydów w ekshumacji nie ma co liczyć, przerwali bo holokaust by im runął w dodatku Polin też się oddali. A my jestemy u siebie u siebie i róbmy co należy…

ahador
Szukanie Żydów do wspólnego odkrywania prawdy historyczne graniczy z młodzieńczą naiwnością, panie prof Żaryn, przecież oni budują swoją historię na fałszu. Dlaczego pani dr Ewa Kurek nie ma w TVP?

II RP + Konfederacja
Ten żydowski rząd n i g d y nie pozwoli na dokończenie ekshumacji w Jedwabnym. Musimy wybrać p o l s k i e wladze tylko narodowcy-przewrócmy ten okrągly stól!!!

kubas
Wystarczy wysłać stronie żydowskiej zaproszenie. Jak z własnej woli z niego nie skorzystają to wiarygodność nie ucierpi.

Prof.Zaryn powiedzial, cytuje:
ze w 20leciu miedzywojennym „Państwo polskie pozwalało na pełne wyartykułowanie potrzeb intelektualnych narodu żydowskiego w tym czasie” I TO BYL FUNDAMENTALNY BLAD! Obca nacja zagarniala nasze panstwo!

gość
Strona izraelska nie jest żadną stroną jeśli chodzi o historię II wojny światowej. Po prostu. I koniec z tą nadinterpretacją faktów.

zax
Dobrze że filosemici, dwurzydziany ujawniają się przed wyborami, i wtedy ziarno od plew odwiejemy.

rozczarownie Zarynem
no widac nie słuzy do doradzanie Judzie….

madzia
Żydzi podziękowali za 100mln zł. na cmentarze? Powiedzieli, że oni chcą pieniędzy na żywych a nie na cmentarze, ale kasę przytulili…? Dlaczego Polaków można drażnić, a Żydów nie?

Kiks
Jest jeden plus pisich rządów Ujawniły wśród nich ukrytych filosemitów. Takich Żarynów okazało się być na pęczki co akurat nie jest zaskoczeniem. Sam pomysł powstania PiS padł przecież w Telawiwie.

gb
p.senatorze, jeszcze w tym tyg. po negatywnej wypowiedzi rzecznika Ziobry byl Pan za ekshumacja w Jedwabnym i to bez stawiania zadnych warunkow. Pewnie J Kaczynski paluszkiem pomachali skad ta WOLTA?

Jeśli nie chcecie ekshumacji
bo boicie się że wyniki nie zostaną uznane to jakim prawem polskie instytucje i przedstawiciele oskarżają Polaków o tę zbrodnię Czy te oskarżenie są wiarygodne? Środowiska żydowski są nad prawem w PL

6 thoughts on “879 Bohaterskie polskojęzyczne NIE dla ekshumacji w Jedwabnem,.. bo poznanie prawdy grozi międzynarodowym konfliktem politycznym

 1. Kojoto @Kojoto:
  Gliński jest przeciwny ujawnieniu prawdy o Jedwebnem, bo robi po prostu co mu każą… cała filozofia.


  gettaPiotr Gliński. Fot. twitter, PiotrGlinski

  GLIŃSKI PRZECIWNY EKSHUMACJI W JEDWABNEM ZE WZGLĘDU NA USA? WICEPREMIER ZAPRZECZA

  31 marca 2019|1 Komentarz|w polityka, Polska, Wydarzenia |Przez Redakcja

  Według historyczki Ewy Kurek wicepremier Piotr Gliński jest przeciwny ekshumacji w Jedwabnem, ponieważ miałoby to spowodować wycofanie wojsk USA z Polski. W odpowiedzi Gliński zarzucił Kurek „konfabulację”.

  Dr Ewa Kurek, badaczka relacji polsko-żydowskich, ujawniła treść rzekomej rozmowy z Glińskim w czwartek w telewizji WPolsce.pl. Jak stwierdziła, miesiąc wcześniej wicepremier miał jej powiedzieć, że do ekshumacji nie dojdzie z obawy o reakcję USA. „I on w pewnym momencie (…), mówi mi, że ekshumacji w Jedwabnem nie będzie, bo w takiej sytuacji Amerykanie wyprowadziliby swoje wojska z Polski. Mózg mi stanął.” – mówiła Kurek.

  W dalszej części swojej wypowiedzi Ewa Kurek polemizowała z domniemanym stanowiskiem Glińskiego. „Jeśli wicepremier polskiego rządu uważa, że dla – z całym szacunkiem – garści kości żydowskiej Amerykanie zrezygnują ze sprzedaży skroplonego gazu (…) lub zrezygnują ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO… Ja nie sądzę, by Trump i Amerykanie byli głupi” – mówiła. Jak podaje portal DoRzeczy.pl, obecny w studiu historyk i senator PiS Jan Żaryn dodał, iż ma nadzieję, że Gliński „się myli”.

  Wicepremier Gliński w niedzielę zaprzeczył słowom dr Kurek na Twitterze. „Konfabulacja” – napisał Gliński w odpowiedzi na twitt rysownika i dziennikarza Cezarego Krysztopy wzywający wicepremiera do ustosunkowania się do wersji zaprezentowanej przez historyczkę.

  Jak pisaliśmy, pod koniec lutego br. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek deklarował gotowość podległej mu instytucji do przeprowadzenia ekshumacji w Jedwabnem, lecz decyzję w tej sprawie zostawiał ministerstwu sprawiedliwości. W połowie marca radio RMF FM podało, powołując się na opinię Prokuratury Krajowej, że ekshumacja nie zostanie przeprowadzona. Zdaniem prokuratury nie ma przesłanek prawnych, które uzasadniałyby zarządzenie ekshumacji.

  Dotychczasowe śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej wykazały, że pogromu Żydów w Jedwabnem w 1941 roku dokonała z inspiracji Niemców grupa około 40 Polaków, mieszkańców Jedwabnego i okolic, a ich „rola była tam decydująca”. Niedokończona ekshumacja w Jedwabnem miała miejsce na przełomie maja i czerwca 2001 roku. Decyzję o jej przerwaniu, po niepełnym przeprowadzeniu prac, podjął ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński. Domagała się tego strona żydowska, twierdząc, że prace badawcze godzą w tradycje religijne Żydów.

  Kresy.pl / dorzeczy.pl / wpolsce.pl

  Polubienie

 2. https://wpolityce.pl/polityka/442309-krasnodebski-reparacje-zostaly-nam-przyznane-w-poczdamie

  bas 37.47.135.*32 minuty temu
  To dla kogo mają być te reparacje ? Dla Polaków czy środowisk żydowskich.

  Bravo 83.10.13.*godzinę temu
  Tym razem Krasnodębski się myli, sprawa repatriacji wojennych, jest sprawą między Polską a Niemcami. Żydom z Ameryki nic do tego, oni już od Niemców dostali wszystko co chcieli.

  Tymczasowo@wPolin+52 godziny temu
  Żydom jedynie należy wystawić rachunek za ich zdradę w 1939, systemową kolaborację z Niemcami, zbrodnie na Polakach w czasie wojny i po wojnie. Do tego wzięli od Niemców miliardy za POLSKICH obywateli żydowskich, te pieniądze należały się Polsce.

  Michalkiewicz już dawno mówił jak to będzie z tym „zabieganiem o środowiska żydowskie w USA”. Polska w ten sposób uzna bezprawne roszczenia żydowskie, a Niemcy i tak nic nie zapłacą. PiS realizuje koszmarny wariant dla Polski, zmianę w zadłużoną żydowską kolonię.

  txc@txc2 godziny temu
  Kwestia jaką prowizję zażyczą sobie „środowiska żydowskie w USA” za to poparcie – 20% (to było by nieźle) czy raczej 80% prowizji?

  wtf? 145.237.2.*2 godziny temu
  „Zdobycie poparcia środowisk żydowskich w USA.”…yyyyyy??! Czy on jest trzeźwy? Wtedy zapewne szydzi przejmą te wszystkie reparacje. No chyba, że szydom z PiS o to chodzi? Genialne! Zapraszamy!

  Niech pan nie liczy na to 178.235.3.*godzinę temu
  że środowiska które oczerniają nas po to by wyciągnąć od nas pieniądze, nam pomogą. Jeśli „pomogą” to tylko po to by nas oskubać.

  bb 83.29.207.*godzinę temu
  POWOLI MASKI OPADAJĄ. PIZZIORY pilnują interesów żydowskich w PL sprawują władzę w imieniu żydów. W ogóle w PL od 30 lat władza jest w rękach żydów. NIE WIDAĆ RATUNKU.

  prosty 212.180.218.*2 godziny temu
  Czekam na inne działania: (1) wniosek o zwrot zagrabionych dzieł sztuki, z listą, (2) dokumenty z II WŚ w internecie, z tłumaczeniem, może internetowe muzeum w stylu Muzeum Powstania Warszawskiego?

  Polubienie

 3. Tymczasowo@wPolin+5
  Nie będzie ekshumacji bo żydzi z USA zabronili!

  Yellow
  Właśnie ten Nierząd na którego czele stoi przedstawiciel narodu wybranego skapitulował bez walki. A przeciwko ekshumacji w Jedwabnem optowali prezes tej partii i pacynka Duda zwany ponoć Prezydentem.

  gb
  Ziobro zlecil ekshumacje, a Kaczor znow ja cofnal. Poddanie sie kolejny raz dyktatowi Zydow jest skandalemi w razacy sposob osmiesza rzadzaca ekipe, konsekwencja czego musi byc odplyw wlasnego elektoratu

  Shalom dziennikarze
  A jakiś powód czy przyczyna nie należy się wyjaśnienia tej sytuacji Polakom ? Jestesmy służacymi we własnym domu !? To nie naród tylko niewolnicza tluszcza. Czy dlatego telewizownia milczy ?!

  toni
  Napiszcie prawdę – nie będzie ekshumacji bo PIS boi się Żydów.

  vidi
  i co ten IPN będzie robił w dłuższej perspektywie.

  https://wprawo.pl/2019/04/12/amerykanie-pouczaja-polske-ekshumacje-w-treblince-tylko-za-zgoda-zydow/

  „15 kwietnia” w niczym by nie przeszkadzał, po tylu latach byłyby jedynie szczątki, kości. Nie ma powodu by prowadzić takie prace tylko przy niskich temperaturach.

  https://wpolityce.pl/historia/442430-nie-bedzie-ekshumacji-polskich-ofiar-w-treblince

  Nie będzie ekshumacji polskich ofiar niemieckiego obozu w Treblince! Miały rozpocząć się 15 kwietnia. Skąd taka decyzja?

  opublikowano: za 12 minut · aktualizacja: za 11 minut


  autor: Fratria wPolityce.pl

  Zaplanowana w dniach od 15 do 30 kwietnia 2019 r. ekshumacja polskich ofiar niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków w Treblince I nie odbędzie się – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

  „Decyzję taką podjął Zastępca Prokuratora Generalnego Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, wydając stosowne polecenie prokuratorowi prowadzącemu śledztwo

  —czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej (PK) przesłanym w piątek PAP.

  Jak wyjaśniono, decyzja jest podyktowana tym, że „zgodnie z § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z 1 grudnia 2001 r. ekshumacje zwłok i szczątków ludzkich są dopuszczalne do 15 kwietnia”.

  Zaplanowanych czynności procesowych nie da się przeprowadzić do tej daty, ponieważ prace na terenie niemieckiego niewolniczego Obozu Pracy dla Polaków Treblinka I zostały wyznaczone na obszarze obejmującym aż 5000 mkw. Nie sposób przy tym precyzyjnie określić liczby jam grobowych i ilości szczątków, które mogą zostać ujawnione i miałyby zostać ekshumowane

  — podano w komunikacie.

  Obóz Pracy w Treblince I został utworzony dla Polaków zarządzeniem niemieckiego gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera z dnia 15 listopada 1941 r. i funkcjonował do 23 lipca 1944 r. Zajmował obszar 17 hektarów i był oddalony o 2 kilometry od Obozu Zgłady w Treblince II. Otoczony był ponad dwumetrowym ogrodzeniem z drutu kolczastego, w strategicznych punktach stały wieże wartownicze z karabinami maszynowymi. Na zewnątrz tego ogrodzenia rozciągnięto zwoje drutu kolczastego oraz ustawiono zapory przeciwczołgowe. Na bramie głównej obozu widniał napis „Arbeit macht frei”. Polscy więźniowie mieszkali w drewnianych barakach, spali na gołych deskach we własnych ubraniach. Załoga obozu składała się z kilkudziesięciu SS–manów i około 100 ukraińskich strażników, przeszkolonych uprzednio w ośrodku szkoleniowym SS w Trawnikach.

  Zsyłano tu polską ludność cywilną, początkowo mieszkańców powiatu sokołowskiego, później także pozostałych powiatów dystryktu warszawskiego. Polaków osadzano w obozie w odwecie za akcje zbrojne polskiego podziemia, nieprzestrzeganie godziny policyjnej, przejawy oporu wobec przedstawicieli władzy okupacyjnej. Sposobem stałego, „uzupełniania siły roboczej” było osadzanie w obozie osób zatrzymanych podczas łapanek i obław, organizowanych w miastach dystryktu warszawskiego, na szlakach kolejowych i pobliskich wioskach.

  Dużą grupę więźniów stanowili Polacy, którzy na czas nie oddali niemieckim władzom okupacyjnym wyznaczonych kontyngentów – przymusowych dostaw. Do obozu trafiali także Polacy z okolicznych miejscowości, dalsi krewni osób, które zostały rozstrzelane przez Niemców za udzielanie pomocy ukrywającym się Żydom lub jeńcom radzieckim, zbiegłym z obozu jenieckiego znajdującego się w okolicach Łochowa.

  W obozie przebywało jednorazowo od 1000 do 2000 polskich więźniów, którzy byli podzieleni na oddziały robocze. Najliczniejsza grupa Polaków pracowała w pobliskiej żwirowni, więźniowie pracowali też przy usypywaniu wałów przeciwpowodziowych nad rzeką Bug, przy pracach melioracyjnych, polegających na osuszaniu oraz przy pozyskiwaniu drewna. Niewolnicza praca trwała co najmniej przez 10 godzin dziennie, była skrajnie wyczerpująca, co powodowało, że już po kilku tygodniach polscy więźniowie popadali w osłabienie. Sytuacja ta sprzyjała powstawaniu chorób, które przy złym wyżywieniu powodowały liczne zgony.

  Przez Obóz Pracy w Treblince I przeszło co najmniej kilkanaście tysięcy Polaków, z których zdecydowana większość straciła życie na skutek egzekucji, głodu, wyczerpania, epidemii. W pobliskim lesie grzebano zwłoki zmarłych podczas ciężkich prac, rozstrzeliwano rannych i wycieńczonych, skazanych na śmierć za wykroczenia obozowe.

  Las przylegający do Obozu Pracy w Treblince I był miejscem straceń nie tylko więźniów obozu. W miejscu tym, na zarządzenie gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera, dokonywano także egzekucji Polaków przywożonych z Warszawy i z Sokołowa Podlaskiego, w tym więźniów Pawiaka. Wśród zamordowanych w ten sposób osób było kilkunastu aresztowanych działaczy Stronnictwa Pracy, ludzi kultury, członków palestry, polskich działaczy oświatowych, nauczycieli, oficerów Wojska Polskiego m.in. poseł Stanisław Ratajczyk, krytyk literacki Stefan Essmanowski, redaktor miesięcznika „Teatr Ludowy” Jędrzej Cierniak, gen. Edward Szpakowski. Egzekucje wykonywano do ostatniej chwili funkcjonowania Obozu Pracy, tj. do końca lipca, a nawet pierwszych dni sierpnia 1944 r.

  kpc/PAP

  …..

  https://kresy.pl/wydarzenia/usa-ostrzegaja-polski-rzad-ekshumacje-w-treblince-tylko-po-konsultacjach-ze-srodowiskami-zydowskim/

  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/po-naciskach-usa-nie-bedzie-ekshumacji-w-treblince-podano-kuriozalne-wytlumaczenie/

  Polubienie

 4. konfederatka@konfederatka
  „zlekceważona została dobra wola Lecha Kaczyńskiego, który zgodził się na ograniczoną formę prac ekshumacyjnych”??? Ludzie! Przecież on ją zatrzymał!!!

  Jan
  Dlaczego Lech Kaczyński nakazał przerwanie ekshumacji? Dlaczego dla Jarosława głównym wrogiem jest Konfederacja ?

  bronco
  dlaczego do dzisiaj sa utajnione wyniki wstepnych prac ekshumacyjnych i dlaczego utajniona jest decyzja ,na jakiej podstawie wstrzymano prace?!!..i nie wiem czemu, lechowi stawiaja pomniki!!!hanba!

  eric
  Strachliwość PIS-u i zwłoka w wyjaśnianiu m.im. tej tragedii gra na niekorzyść partii rządzącej, bo wielu prawicowych wyborców nie tylko przeciera oczy ze zdumienia, ale poszukuje także alternatywy.

  belzebub
  zydofil lęka się swego rabina panicznie. Chce służyć swemu Panu i być dobrą polską prostytutką. Ekschumacje będą możliwe dopiero po śmierci kaczyńskiego, najwierniejszego goja w Polinie

  MonX
  „Polski” rząd, zamiast przyznać kasę na badania i promocję prac polskich historyków takich jak Ewa Kurek, woli dawać dotacje Grabowskim i Engelkingom. Boją się pisnąć nawet słówkiem przeciw żydostwu.

  stańczyk
  Tylko tchórz lub faktyczny sprawca bałby się tych ekshumacji i poznania prawdy !

  zen
  Konfederacja domaga się ekshumacji, ale Daniels zabronił, więc nasz rząd niewątpliwie podkuli ogon pod siebie.

  Zofia
  Co to znaczy „niebezpieczny” ?Kogo mamy się bać, kaprala Mosadu, Danielsa ? Tu jest Polska, a nie Polin. Niech rząd pamięta.

  babcia były wyborca pis i dudy
  dlaczego szabesgoje z pis-u boją się zydów którzy są za pan brat z rosją boją sie uchwalić ustawę reprywatyzacyjną duda boi się wydrukować ANEKS WSI zrobić AUDYT BBN za ustawę IPN przerżnienie wybory

  https://wpolityce.pl/polityka/444397-marek-pyza-w-sieci-czy-warto-odkryc-prawde-o-jedwabnem

  Czy warto odkryć prawdę o Jedwabnem? Marek Pyza w „Sieci”: Czy nasze państwo powinno wrócić do tego tematu?

  opublikowano: dzisiaj, g. 0:02 · aktualizacja: 5 godzin temu

  wPolityce.pl
  Wykop
  100

  Kwestia ekshumacji w Jedwabnem wróciła do polskiej debaty publicznej. Przed kilkoma tygodniami była używana w kolejnym sporze o historię z Izraelem. Jest obecna w dyskusjach polityków, również w ministerialnych gabinetach. Po 18 latach widać, że zlekceważona została dobra wola Lecha Kaczyńskiego, który zgodził się na ograniczoną formę prac ekshumacyjnych. Czy nasze państwo powinno wrócić do tego tematu? Dlaczego wszyscy się go boją? Jakie mogłyby być konsekwencje polityczne? – pyta Marek Pyza w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.
  Advertisement

  Temat niedostatecznie wyjaśnionej masakry Żydów w Jedwabnem w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji, a narosłe wokół niego mity działają na szkodę wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Ekshumację w 2001 r. zakończono po kilku dniach z powodu nacisku środowisk żydowskich. Czy faktycznie nienaruszalność szczątków ludzkich wynika z żydowskiej tradycji religijnej?

  Sięgnijmy do publikacji Piotra Kadlčika, wieloletniego przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W 2014 r. na łamach „Kolbojnika”, biuletynu gminy, podał całą serię dowodów na to, że ekshumacja w Jedwabnem powinna się odbyć. Już w stanowisku Naczelnej Rady Religijnej Żydów w Polsce z 1949 r. czytamy: „Synagogi i bóżnice mogą być wydzierżawione tylko pod tym warunkiem, że pieniądze […] będą wykorzystane na cele kultywowania cmentarzy […], ewentualnie ekshumacje Żydów”. Kadlčik przywołuje przypadek siedlecki, gdzie w 1949 r. ekshumowano 304 osoby, a także statystyki Centralnego Komitetu Żydów dotyczące ekshumacji w latach 1948–1949 w: Bochni, Bystrzycy, Czechowicach, Garwolinie, Górze św. Anny, Grójcu, Izabelinie, Jordanowie, Józefowie, Karczewie, Krakowie, Lubaczowie, Lublinie, Łazach, Łowiczu, Łukowie, Okuniewie, Opolu, Parysowie, Pieszycach, Pionkach, Poznaniu, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie, Siedlcach, Stutthofie (na terenie obozu), Świdrach Starych, Tarnowie, Toruniu, Tyszowcach, Warszawie i Zakopanem. Autor przypomina, że w 1949 r. Joint (American Jewish Joint Distribution Committee, Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Rozdzielczy) przekazał 2 mln zł m.in. właśnie na prace ekshumacyjne

  — wskazuje publicysta.

  Istotnym głosem w sprawie masakry w Jedwabnem jest publikacja „Sąsiedzi” Jana Tomasza Grossa, za sprawą której do dziś Polsce przypisuje się udział w Holokauście. Pseudofakty w niej zawarte obnażają zarówno historycy, także na łamach „Sieci”, przeprowadzone śledztwo IPN czy właśnie ekshumacje.

  Wiemy więc m.in., że zamordowano wówczas nie 1,6 tys. osób, ale 300–400. Nie jest prawdą, że Polacy podpisali z Niemcami jakąś umowę na wymordowanie sąsiadów. Nie ma dziś żadnej wątpliwości, że zbrodnia odbyła się z niemieckiej inicjatywy i – co najmniej – pod niemieckim nadzorem (sąd, który badał sprawę w 1949 r., użył nawet sformułowania „pod terrorem”). Gontarczyk konkludował: „Polacy zachowywali się różnie: jedni ochotniczo wzięli udział w mordzie (do kilkunastu), inni zostali przymuszeni do udziału w zganianiu Żydów siłą, niektórzy ratowali Żydów”. I tak rozprawiał się z relacjami, na które powoływał się Gross: „Wszystkie relacje z tej zbrodni okazały się niewiarygodne, a głównymi oskarżycielami Polaków byli »naoczni świadkowie«: komunista mszczący się za śmierć brata – też sowieckiego kolaboranta – który tego dnia w ogóle nie przebywał w osadzie. Inne drastyczne opisy dotyczące Polaków (morderstwa i gwałty) zaczerpnięto z zeznań dwóch żydowskich świadków: Eliasza Grądowskiego i Abrama Boruszczaka. Tylko że Grądowskiego w 1940 r. Sowieci wywieźli na Sybir za kradzież, więc żadnym świadkiem nie był. Także Boruszczak nie mieszkał nigdy w Jedwabnem i nie wiadomo, czy istniał. Oba zeznania są bardzo podobne i można postawić hipotezę, że zostały spreparowane w UB w ramach rozgrywek między gangami handlującymi pożydowskimi nieruchomościami

  — pisze Pyza.

  Pytanie, które należy sobie dziś postawić, mówi o tym, o co tak naprawdę chodzi w wyjaśnieniu pogromu Żydów w Jedwabnem. Zwłaszcza w kontekście jawnych roszczeń finansowych strony izraelskiej i niechęć do ekshumacji, które w innych miejscach nie spotykają się ze sprzeciwem.

  W relacjach polsko-izraelskich nie musi więc wcale chodzić o prawdę historyczną ani nawet o relacje między dwoma narodami, tylko właśnie o setki miliardów, które próbuje się wyciągnąć z Polski – w dodatku przy użyciu amerykańskiej potęgi. Jest oczywiste, że w gardłowych sprawach nie rozmawiamy z samym Izraelem, lecz z imperium izraelsko-amerykańskim. Ale jest równie oczywiste, że nie będziemy poważnym graczem na arenie międzynarodowej, dopóki nie wyzwolimy się z oków postkolonializmu na rzecz podmiotowości, nie przyzwyczaimy świata, że twardo zabiegamy o swoje interesy, że nie boimy się trudnych spraw, że opór potężniejszych partnerów nie odwiedzie nas od walki o prawdę. Nie chodzi o bezmyślne konfliktowanie się na siłę z naszym głównym sojusznikiem, co jest na drugim tle każdego sporu z Tel Awiwem, lecz o prawo Polaków do obrony swojego dobrego imienia. Nawet jeśli miałoby to nas trochę kosztować

  — podsumowuje Marek Pyza.

  …..

  https://wpolityce.pl/polityka/443634-w-nowym-numerze-sieci-jedwabne-niebezpieczny-temat

  mix
  Jedwabne tamat niebezpieczny dla antypolonistów !

  ola
  Oczywiscie ,ze nalezy przeprowadzic ekshumacje i nie przejmowac sie jazgotem zydow ani pohukiwaniem amerykanow. Na razie to jeszcze jest Polska a nie Polin.

  szok@szok
  Ekshumacja powinna być już dawno w pełni przeprowadzona i skończona ze szczegółowym wyjaśnieniem. Wciąż powracający temat Jedwabnego świadczy tylko o bezsilności rządu Polskiego bo każdy inny by tą sprawę już dawno w pełni przeprowadził i zakończyć. Przebierani żydzi z PiS-u udających chrześcijan nie są w stanie tej sprawy załatwić…może trzeba dać szansę nowemu rządowy pod kierownictwem nowej partii może oni to skończą?
  4 forumowiczów uznało ten post za wartościowy

  Ewa
  Polacy nie mieli nic do gadania pod okupacja niemiecka niestety wiekszosc ludzi tego nie wie. Klamstwo wygrywa z prawda.

  jedynie prawda jest ciekawa
  Gdyby nie było ekshumacji przeprowadzonej przez Niemców w Katyniu w 1943, to na prawdę o zbrodni czekalibyśmy do 1990 roku. Jest oczywiste, że ekshumacja w Jedwabem jest konieczna.

  wyspa_szczawiowa@wyspa_szczawiowa
  Brak ekshumacji dla zagadki Jedwabnego jest tym samym, czym brak wraku dla zagadki Smoleńska. Ale decyzja o wraku nie zależy od Polski. Zaraz, czekaj…

  yaki
  Bracia, co za hipokryzja, przecież wasz przyjaciel jonydaniels nie pozwala na ekshumację!!!

  tomek579
  SKĄD NIBY POLACY WZIĘLI BY BENZYNĘ DO PODPALENIA WIELKIEJ STODOŁY??????? I to tyle żeby NIKT NIE ZDĄŻYŁ UCIEC????? CPN-ów wtedy nie było, benzynę mieli TYLKO NIEMCY!!!!!

  gmin
  Jedwabne, to kwestia odwołanie haniebnych słów wypowiedzianych przez Kwaśniewskiego „przepraszamy za Jedwabne”. Polacy byli mordowani, terroryzowani i szantażowani groźbą wyroku śmierci za wszystko

  A gfzie Prawo i Sprawiedliwość
  hahahaha, dobre. Prokuratura nie wykona ustawowegfo obowiązku żeby nie podpaść polityycznie. PWaworządnośc (sterowana)

  mix
  sprawa jest prosta niemcy spalili żydów w stodole ! żyją jeszcze polscy świadkowie !

  wjk
  Choćbyśmy przyznali się do do wszystkich wyssanych z palca zbrodni, założyli muzea Getta we wszystkich dużych miastach, to Żydów i tak nie ugłaskamy. Bo oni chcą tylko nienależnej im kasy!

  …..

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/443605-wlasciwie-wszyscy-wiedza-jaka-jest-prawda-czy-na-pewno

  otakabe
  Antypolskie ruskie trolle atakujące PiS, Żydów i Episkopat – na tym forum i na innych forach, po prostu szaleją.

  Historyk
  ”żaden z ocalałych Żydów nie mógłby ocaleć bez pomocy Polaka”? To jest oczywiście nieprawda ale skąd Mateusz może o tym wiedzieć jego wiedza jest prawie zerowa jeśli chodzi o Holocaust

  Wiesław Pilch
  Ten żyd grał rolę która jest Mu przypisana. KAŻDEMU z nich!

  Obatel
  Czasami się zastanawiam który z bliżniaków jest większym, pisowskim lizusem

  Polubienie

 5. E. Kurek i W. Sumliński o Jedwabnem i przemilczanych faktach relacji polsko-żydowskich

  Media Narodowe
  Published on Apr 18, 2019

  Pawel Gruszka
  Brawa dla Pani Kurek i Pana Sumlinskiego za wkład w obronie naszej ukochanej Ojczyzny.Spotykamy się 11maja WAWA!

  Tadeusz Walkowiak
  A SUMLIŃSKI I KUREK NADAL NAMIAWAJĄ BY GŁOSOWAĆ NA PIS a raczej PIC i JUDĘ ?

  Monika Marciniszyn
  Albo dwójka idiotów, albo zdrajców. Inaczej ich postępowania wyjaśnić się nie da

  Mateusz Maciejewski
  Wartościowa konferencja. Przykro jednak, że pani dr sugeruje, że należy głosować na PiS. 😦 Przecież teraz ono rządzi i wciąż klęczymy przed żydami.

  Irena Smolik
  Właśnie pani Ewo najbardziej boli to że rząd chce Polskę sprzedać zydom. I dalej pani mówi żeby na nich głosować? Nie przekona mnie pani.

  Stefan Bolec
  Pani Kurek z całym szacunkiem ale to że nie zna Pani pochodzenia Kaczyńskiego to dzieciom może Pani opowiadać , kto jak kto ale Pani ma obszerną wiedzę na ten temat , więc proszę nas nie traktować jak idiotów bo to Pani nie przystoi .

  Tadeusz Walkowiak
  To ich AGENTKA tak samo jak gadowski i chyba też Sumliński ?

  Tadeusz Walkowiak
  JESZCZE GADOWSKIEGO DO TEJ DWÓJKI „WSPANIAŁYCH” DOŁĄCZYĆ I BĘDZIE 3 AGITATORÓW.

  Monika Marciniszyn
  Już nie mogę znieść p.Kurek. Jej ciągła mantra, iż mimo wszelkiego zła, które PIS uczynił, nadal należy na niego głosować, przyprawia mnie o mdłości. Jak mogę ufać w szczere intencje kobiety, która skłania Polaków do partii usiłującej przehandlować Polskę z Źydami?? Ona jest albo tak nierozgarnięta, albo , po prostu, sprzedana

  Polubienie

 6. PILNE! Na Białorusi trwają ekshumacje Żydów zamordowanych w II WŚ! Co Z Jedwabnem? Treter-Sierpińska

  wRealu24.pl
  Streamed live on Jun 3, 2019

  Imie Nazwisko 2
  Na Białorusi sa ekshumacje zydow bo nie ma tam syjonistycznego rzadu jak w Polsce

  Maria J
  W NKWD żydzi tam pracowali i oni naszych niezłomnych mordowali i to z jakim okrucieństwem. To są tacy sami mordercy jak Niemcy albo jeszcze gorsi i byli współpracownikami w czasie drugiej wojny światowej.

  Marcin Zaniewski
  Podziękujmy grzecznie Panu Łukaszence i róbmy swoje w Jedwabnem 👍🏻

  Krzysztof
  Co za podły naród, zamiast wykopać szczątki swoich braci żydów i pochować godnie na żydowskim cmentarzu w Warszawie lub Izraelu, to zostawili w dole na wysypisku śmieci w Jedwabnem.

  Doms
  No nie wykopią bo jeszcze się okaże że to nie Polacy są za to odpowiedzialni i Izrael będzie miał o jednego haka mniej na Polskę

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.