880 Wykład Mirosława Szumiło „Żydokomuna – fakt czy mit?” i prafdy obrzezane Bronka Wildsteina o tzw. antysemityzmie i rasowej identyfikacji narodu


autor: Fratria

Szlomo
a słowo „antysemityzm” kto (przecież nie pies ani kot) wymyslił, kto lansuje i do czego się odwołuje ?

JamPolak
Czy Żyd nie widzi, że najbardziej rasowym państwem na świecie jest Izrael? Czyż nie tam najpierw należy zwalczać nacjonalizm, tam gdzie jest w najbardziej jaskrawej postaci?

ponura identyfikacja
Czyli nie ma mienia pożydowskiego ?

Taka prawda
W zasadzie Żydów nie powinno się utożsamiać z narodem choć wielu to robi wielu chce i chyba tak zostanie. Dziś Żydzi niemal nic nie mają wspólnego z tymi z Biblii a sam Judaizm był religią misyjną

Odpowiedź
Żydowska nadreprezentacja wśród komunistów jest faktem. Do rasowej identyfikacji narodu odwołuje się natomiast minister Katz, mówiąc o Polakach, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki.

Antropolog
Badania pokazuja ze 90% Zydów to nie sa prawdziwi Zydzi tylko Chazarowie, bezwzgledne zadne krwi plemie, które przywlaszczylo sobie Judaizm oparty na perfidnym Talmudzie. Czy o tym wie rasowy Wildstein

saga
uważam, że oni sami wprowadzili tę identyfikację rasową swego narodu-np. uczono mnie w szkole, że w Auschwitz zginęło 3 mln ludzi różnych narodowości (20 flag w Auschw) – dziś słyszymy, że to byli żydzi

Yakuza
A cóż ponurego jest w rasowej identyfikacji narodu, skoro Żydzi sami tak się postrzegają? Czyżby pan Netanjahu pisząc o Izraelu, jako „państwie narodowym Żydów” był w szczególnie ponurym nastroju?

abc
A co robi degenerat Hartman z B’nai B’rith strasząc Polaków: „Miliony was, chamy, miliony. I co my mamy z wami zrobić? Ale przyjdzie na was czas. — A jak nie na was, to na wasze dzieci”.

kcuf
Czyli wszystko mozna usprawiedliwic, w UB szukali bezpiecznego miejsca do zycia, a ze przy okazji mordowali polskich patriotow to byl tylko wypadek przy pracy. Skandal.

JKP@JKP
Nielogiczne. W stosunku do zbrodniarzy – Żydów wyciąga argumenty mające ich usprawiedliwiać pozycją społeczną, religią i czym się da. W stosunku do Polaków – żadnych usprawiedliwień. To ma być symetria? Jak czytam takie wypowiedzi, to zaraz jakiś diabełek mi szepcze do ucha: „A jednak Żyd zawsze będzie trzymał że swoimi, nie ważne że wygląda na całkiem zasymilowanego”. Panie Wildstein, tak właśnie umacnia się antysemityzm.

bredzi
No to wysilil sie pan Wildstein usilnie starajac sie nas przekonac, ze biale jest czarne. A przeciez taki Hartman, Engelking, Michnik, Boni, Spiewak tak kochaja Polske ze az jadem tocza z otworow gebowych.

tukan
Faszyzm i komunizm wyrasta z jednego pnia, syjonizmu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pp
żyd ostatecznie zawsze będzie bronił żyda i nie zmienią tego żadne nawet kłótnie między nimi…

Zydowski NKWD
Jezeli byla nadreprezentacja Zydow w kierownictwie w PRLu, to mozna mowic o Rzydokomunie. Nadreprezentacja Zydow w kierownictwie miala takze miejsce w UdSSR i NKWD. Zydzi zbudowali po prostu komunizm!

kpharck
Gdzie są, panie Wildstein, głosy polskich Żydów na równi z Polakami broniących prawdy o Polsce i godności Polaków jako wspólnego narodu różnych grup etnicznych? Nie słychać. Tracę szacunek do Pana.

Hak
Proponuję aby p. Wildstein zebrał ilu się da przedstawicieli polskich Żydów i razem wystosowali protest do: prezydenta USA, Izraela i środowisk żydowskich wobec ustawy 447 i atak na Polaków. Czekamy.

Do Bronisława.
Szanowny Bronku, to co, mam przemilczać i kłamać, że było inaczej? Że nie było nadreprezentacji? A dziś czy przypadkiem we władzach też nie ma nadreprezentacji?

Mucha@Mucha
Liczba osób żydowskiego pochodzenia w aparacie komunistycznym jest obliczana na podstawie ankiet personalnych, które wypełniali sami funkcjonariusze. A wpisywali tam narodowość żydowską, a nie polską, a zdarzało się, że i wiarę mojżeszową. Ich samoidentyfikacja jest więc znana. Poza tym tłumaczenie ludzi, którzy z własnej woli wstąpili do aparatu sowieckiego terroru i uczestniczyli w jego potwornych zbrodniach jest delikatnie mówiąc niesmaczne.

nojonny
Zabijanie żydowskich komunistów jest przez Żydów uważane za zabijanie Żydów. Izrael nie wydaje komunistycznych zbrodniarzy, ponieważ są Żydami. Byłoby antysemityzmem nie uznawać ich za Żydów.

Do Bronka.
I właśnie rozumujemy kulturowo a nie biologicznie, bo taka jest kultura narodu żydowskiego: dla dobra własnego narodu zniszczyć innych. To jest ta różnica kulturowa: dbać o siebie, nie o innych.

\/banzafaktyipogladyH
Pan Wildstein nie rozumie że to kwestia wyboru – wyboru moralnego – jeśli mamy potępiać szmalcowników to tak samo musimy potępiać rzydokomunę. Bo można było zostać porządnym człowiekiem.

qbc
Panie Wildststein, żydzi w Polsce są przybłędami i nie jest potrzebna żadna identyfikacja.

Szmul Lejzorek
Polak, jak palił Żyda w stodole, był dwa razy Polakiem, a Żyd, jak mordował Polaka w piwnicy, nie był Żydem. Czy wy szabesgoje to fersztejen?

juli
szanowny pan kombinuje.. yrwanie się z getta.. a kto getto robił? rabini i bogaci Zydzi.. straszyli utratą tożsamości.. więc bieda porzucała religię i z nią walczyła… judaizm jest przyczyną komuny

stahlah
Fakt pozostaje faktem, ze 70% w PZPR to byli Zydzi. W UB wierchuszka, to Zydzi. Takze niektore zawody (sedziowie) i miejsca byly zarezerwowane „dla swoich”.

ddd
No tak tak, ale idea komunistyczna to kreacja Żydów a nie tylko możliwość, pod którą się oportunistycznie podpięli. A więc {Żyqokomuna} i tyle. Rozumiem, że ciężko Panu ze względu na swoje korzenie.

gosc
p. Wildstein kaze sie zastanawiac, kim czuli sie zydowscy czlonkowie aparatu wladzy… sadystyczne bydlaki mordowaly Polakow i czuly sie panami zycia i smierci, panie Wildstein.

W-Ł
Smutno czytać takie „prożydowskie banały” (odcięcie od żydowskiej tożsamości itp. dobrze, że nie ‚ukąszenie heglowskie’ jak GW lata90.) spod pióra p.B. Wildsteina. Może po prostu pada kolejna iluzja.

to nie jest w porzadku
Dlaczego nie potepi Pan publicznie tego, ze Zydzi obrazaja Polakow, tylko broni zydowskich komunistow? Dlaczego nie napisze Pan czegos o paszkwilu Grabowskiego, Engelking, tylko atakuje Pan Polakow?

ewa
Stało się. Nieuniknione. Zew przodków. Skryty wróg Polski i Polaków. Jeden siedzi w Gazecie. Drugi udaje romans jako niby zwolennik Polaków. To samo bracia Kurscy, Weissowie. Opanowali w pełni.

narodowiec
Widstein po prostu się odsłonił – i tyle

https://wpolityce.pl/polityka/440300-wildstein-w-sieci-zydokomuna

Wildstein w „Sieci”: Czy ci, którzy o opowiadają o żydokomunie, nie zauważają, że odwołują się do rasowej identyfikacji narodu?

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

Niesprawiedliwe ataki czyniące z Polaków wspólników Holokaustu wyzwalają efekt wahadła, który z jednej strony każe postrzegać siebie jako świętych, z drugiej – odreagować wobec narodu, który w sposób nieuprawniony nas pomawia. Za taki naród uznawani są w sposób naturalny Żydzi. Odruch to zrozumiały i po ludzku nieunikniony, co nie znaczy, że należy go akceptować. Na rasistowskie brednie o „wysysaniu antysemityzmu z mlekiem matki” nie należy odpowiadać ich lustrzaną wersją o antypolonizmie – pisze w najnowszym „Sieci” Bronisław Wildstein.

Publicysta podkreśla, że przyczyny zaangażowaniu wielu Żydów w ruchu komunistyczny są złożone.

Udział ludzi pochodzenia żydowskiego w ruchu komunistycznym był duży i znacznie przekraczał ich procentową liczbę w społeczeństwach, w których powstawał. Przyczyny były złożone. Najważniejsza to poszukiwanie możliwości i awansu, które utrudniało pochodzenie żydowskie, a komunizm był snem o świecie bez podziałów i ograniczeń, kolejna to wpisana w kulturę żydowską tradycja mesjanistyczna, którą w zeświecczonej wersji prezentował marksizm. Nie znaczy to, że za ideologię tę odpowiada judaizm, bo równie uzasadniona jest jej interpretacja jako chrześcijańskiej herezji. Niezależnie jednak od rodowodu tej laickiej religii, a w dużej mierze ze względu na ten jej charakter, przystąpienie do komunizmu w pierwszym okresie jego trwania oznaczało odcięcie się od żydowskiej i każdej innej narodowej tożsamości

— stwierdza.

Nadreprezentacja ludzi o takim pochodzeniu w strukturze państwa w pierwszych latach zaprowadzania komunizmu w Polsce jest pochodną ich liczby w przedwojennym ruchu komunistycznym, a także polityki divide et impera, którą z lubością uprawiał Stalin. Wyliczanie, jak wielki odsetek ludności żydowskiej stanowili oni po wojnie, jest o tyle absurdalne, że w Polsce zostali komuniści i ich sympatycy, a inni w dużej mierze z niej uciekli. Inna sprawa, że po traumie Holokaustu Żydzi próbowali znaleźć dla siebie w miarę bezpieczne miejsce również w aparacie władzy

— podkreśla.

Wildstein pisze, że jego zdaniem opowieści o żydokomunie są nieuprawnione.

Czy ci, którzy opowiadają o żydokomunie, nie zauważają, że odwołują się do ponurej rasowej identyfikacji narodu? Na tym polega sprawdzanie rodowodu członków aparatu władzy bez zastanowienia się, czy pochodzili oni z rodzin zasymilowanych i kim się czuli. W ten sposób naród zaczynamy rozumieć biologicznie, a nie kulturowo, co w wypadku Polski jest szczególnie pozbawione sensu. Nie przypuszczałem, że będę czuł się zmuszony o tym jeszcze pisać. I jest to bardzo przykra konieczność

— pisze.

(…)

autor: „Sieci” – Największy konserwatywny tygodnik w Polsce

dominik@dominik
Wole nazywac udzial 40 procent Zydow w Stalinowskim Urzedzie Bezpieczenstwa Publicznego …………niz byc nazywanym potomkiem zbrodniarzy mordujacych masowo Zydow. Z dwojga trzeba cos wybrac zwlaszcza ze moja rodzina tracila zycie ratujac Zydow. W momencie gdy muzeum Polin , muzeum Auschwitz, klamcy Gross, Engelking, Grabowski i setki innych oplacanych z podatkow Polakow oczerniaja narod Polski robiac z niego narod gorszy od esesmanow w Auschwitz to trzeba zdjac biale rekawiczki. Kiedy Izrael przeprosi za zbrodnie Zydowskie na wschodzie na etnicznych Polakach w latach 1939-1941 i w okresie stalinowskim? PS.Nie nazywam niczego ani nikogo …………. ale inni maja prawo tak to nazywac po tych wszytkich kalumniach i klamstwach jakie to wlasnie srodowiska Zydowskie na nas wylaly i wylewaja. Tylko dlatego ze chca by dac im tereny lasow panstwowych-30 procent terenu Polski za zbrodnie ktore popelnili inni.

Co za ulga
Okazuje sie ze zydzi to najwieksi przyjaciele Polakow.

Polak
Obiektywnie na to patrząc pan Wildstein ma rację gdyż w komunistycznej bezpiece Żydów owszem była procentowa nadreprezentacja ,ale to Polacy a nie Żydzi byli tam jednak w większości …

lojalność i zaufanie
uczucia BW nas nie interesują. My znamy fakty, a te są takie, że 30 do 50% żydów na kresach II RP witało radośnie Czerwoną Armię i świętowało upadek Polski. Naprawdę, nie jesteśmy jednym narodem

zw
w pełni rozumiem te wywody, niemniej w powszechnym obiegu jest zbitka frazeologiczna w dużej mierze uzasadniona, nie obciąża narodu żydowskiego ale stanowi „rekompensatę” za lata upodlenia

kserkses
Prawda nas wyzwoli

Polacy ginęli i po wojnie
Z szacunkiem, ale jest to niezrozumiałe. Mesjanizm nawet w złym? Polskie przysłowie brzmi: Nie gryzie się ręki, która karmi. Dosłownie i przenośni Żona P. Boni różnicę w śmierci wyjaśniła „kulturowo”

Trójca św. wyjaśni
Nikomu z Polaków nigdy nie przyszły na myśl takie dyskusje. Znajomy kolega, koleżanka, kogo obchodziło pochodzenie nawet jeżeli było wiadome. Profesor który przeżył obóz, sąsiedzi, szacunek. Początek?

madzia
Znaczy się jak Żyd popełni zbrodnię lub przestępstwo to przestaje być Żydem i Żydzi są czyści. Jak Polak popełni ten sam czyn to pozostaje Polakiem i naród polski ma za tę zbrodnię zapłacić? Skandal!

Pytam, bo…
Trump uznał Wzgórza Golan i Jerozolimę za stolicę Izraela. Już się nie pisze o impeachmencie, fałszowaniu wyborów, dostał przeszło miliard $ na mur z Meksykiem. Czy my musimy oddać lasy?

saga
wciąż nadstawiać drugi policzek ? można raz, ale wciąż ? nie jesteśmy świętymi ale ciężko doświadczonym narodem i należy się nam za naszą postawę szacunek – nie plucie. Zaś milczenie jest przyzwoleniem

gonzo1@gonzo1
Panie Bronku bzdura antypolonizm żydowski ma trochę szerszy aspekt i nie da się go ograniczyć wyłącznie do żydowskich komunistów

Tyle w temacie

Sasza
Komando które wymordowało cała rodzine cara strzelano do dzieci kobiet na koniec wymazało na ścianie cytat z kabały żydowskiej to znak tamtej ideologii korzeni sensu smutne straszne zakłamane

A pan mówiąc publicznie o tym
że niemieckiej zbrodni w Jedwabnem dokonali Polacy do czego się odwoływał?

AnKa
Następny kubeł nieczystości na głowy Polaków i to przez samego Polaka (sic!) Wildsteina. Wylazło z redaktorka źmijowe plemię.

zdziwiony
„przystąpienie do komunizmu w pierwszym okresie jego trwania oznaczało odcięcie się od żydowskiej … tożsamości” ?!!!

@szabesgoje to fersztejen?
Problemem nie jest swinia, tylko swiniopas, które tej swini chce sluzyc… Masa pIugawego sqndlonego poIactwa, niemajaca nawet swiadomosci swego lajdactwa

zaklamane PAxCHY
Dlaczego Zydzi nie chca prawdy o Jedwabnem? Jeden z rabinów powiedzil ze w stodole splonelo 3 miliony zydów . Konczmy ten kabaret . Wznowic ekshumacje !!

Agata
Polacy cierpieli upokorzenia i biedę bo nie chcieli budzić rąk ubeckim awansem.

stan
Panie W., świat nie zna komunizmu bez przewodniej roli żydów. To naród wybrany ,przez siebie samych, zdominował banki i wsz. media, z religią włącznie, i planowo wznieca rozruchy społeczne na całym świecie

stan
Dzisiaj panie W. nadreprezentacja żydów jest jeszcze większa niż była za PRL i są agresywni. Proszę podać ilu jest posłów, ministrów i wyższych urzędników reprezentujących interesy Polaków, sprawdzimy.

Zydzi nas obrazaja!
Przepraszam Pana bardzo, ale przy takim szkalowaniu Polakow przez Zydow, to trudno jest Polakom prowadzic ta dyskusje tylko merytorycznie. Jak mozna Polakow ofiary 2. WS osadzac o Holocoust?

nohood
najpełniejszą realizacją komuny jest kibuc

amen
panie Wildstein, kuń jaki jest każdy widzi, zaklęcia nic nie pomogą, oczywiście są również porządni żydzi, tylko ich jest i była garstka, tzn. niedo-reprezentacja, ociupinka

Nuchim
Panie Bronisławie! Mleko się już rozlało. Akcja wywołuje reakcję. Podział na Żydów (ludzi) i „goim” (nie ludzi) jest wynalazkiem żydowskim. PS.Status „mischlingów” jest dla nich uciążliwy.

Kris
Panie Wildsztajn szanuję pana, ale weź pan nie chrzań, ok? Wielu Niemców też wstąpiło do NSDAP dla społecznego awansu. To nie jest żadne usprawiedliwienie.

Czesław
Rasowa identyfikacja, bo taka jest rzeczywistość. Nazista to Niemiec, komunista to Rosjanin, Polak to katolik i jak sam autor pisze Żydzi byli nadreprezentowani więc słowo Ży-na jest prawidłowe

PolakówWymordowano-NieUciekli
Przykre, że p.Wildstejn zaprzecza faktom. Przyznaje fakt, że w większość aparatu komunistycznego tworzyli Żydzi a protestuje przeciw określeniu ż-k(słowo zakazane). Bitwa na słowa nie zmieni faktów.

Malvo
Maski opadły. Jedyne co nas może uratować to unia Polsko-Irańska Jasne Żydzi mogą nas poniżać ale my mamy ich zrozumieć i siedzieć cicho kiedy nas niszczą i okradają Panu już dziękujemy Panie W

lamia
kochany nie chodzi o to że „próbowali dla siebie znależć bezpieczne dla siebie miejsce” tylko o to co robili!!!! Przyjmij, że wszystko co dotyczy świata, spraw, ludzi to spór. Nie żądaj wyjątków!!!

nn
Dzieki dzisaj dowiedzialem sie co to jest asymilacja fonetyczna

Baumsteinauer
Śledząc historię stosunków polsko-żydowskich, lepiej mieć do p. Wildsteina ograniczone zaufanie. Warto poczytać, jak się one układały: https://tiny.pl/tt3tj

miska_ryżu
Panie masonie Wildstein, z książki pt „Chciałbym dożyć takich dni” wynika, że tam gdzie jest socjalizm, lewica itp są żydzi. To ich wynalazek. Dzięki ich wsparciu zaraza rozprzestrzenia się na cały świat.

madzia
Znaczy się jak Żyd popełni zbrodnię lub przestępstwo to przestaje być Żydem i Żydzi są czyści. Jak Polak popełni ten sam czyn to pozostaje Polakiem i naród polski ma za tę zbrodnię zapłacić? Skandal!

Radosław
Jeszcze trochę i Wildstein odkryje, że na prawicy antysemitów jest więcej.

…..


autor: blogpress wPolityce.pl

marian
Dziękuję bardzo! Przed chwilą napisałem, że dotąd nikt nie zrobił bilansu nikczemności żydostwa polskiego na państwa polskie. Przepraszam – jest bilans – winien być popularyzowany!

marian
dr Szumilo bardzo zaniza udzial zydow w KPP i w antypolskich wystapieniach

fann
Dzisiaj jest nie inaczej. Komuna PZPR z PRL podpisała układ mafijny przy „Okrągłym Stole”w 1989 r. z żydowską organizacją KOR. Ta nacja obecnie opanowała wszystkie dziedziny decyzyjne i opiniotwórcze RP

Polacy nie gęsi……
Rozdwojenie jaźni. Na dwa fronty. Dlatego jest jak jest. Kto myślał o Polsce i Polakach. Bardzo ważne przed wyborami, teraz analiza kandydatów, by nie było jak było. W Izraelu rządzą Żydzi nikt inny.

🇵🇱
Tak jak mśći się polityka tolerancji wobec obcej Polsce nacji żydowskiej ,tak zemści się w przyszłości proUkrainska polityka PIS.😔

patriota
wszyscy wiedzą że żydki to tylko kasa i władza. złoty cielec i judasz to przykłady

Izabella.
Dziekuje i prosze o szerokie rozpropagowanie.

Ina
Nareszcie! Czarno na bialym. Statystyki. Gdzie to publikowac? np New York Times? Mozna pomarzyc!

Jur
Można dodać: dyrektorzy departamentów w ministerstwach, redaktorzy naczelni gazet, dyrektorzy teatrów, ambasadorzy, ordynatorzy w szpitalach, rektorzy, dziekani. Do 1968 r. wszędzie na czele.

Dziadek
Ten tekst powinien byc lektura obowiazkowa, szczegolnie nalezy dedykowac go ambasadzie Izraela i USA.

https://wpolityce.pl/polityka/439364-zydokomuna-fakt-czy-mit

Żydokomuna – fakt czy mit? Wykład dr. hab. Mirosława Szumiło z Biura Badań Historycznych IPN

opublikowano: 23 marca · aktualizacja: 23 marca12 marca w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Dr hab. Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych IPN, wykładowca na UMCS, autor książki „Roman Zambrowski 1909-1977”, wygłosił wykład na temat żydokomuny w elicie władz komunistycznych w pierwszych latach po II wojnie światowej.Ilu było Żydów w strukturze władzy i kim oni byli? Dr Szumiło w czasie swojego wykładu operował liczbami, żeby pokazać skalę zjawiska.Jak wyjaśnił historyk, określenie „żydokomuna” pojawiło się już w roku 1920, w związku z licznym udziałem Żydów w strukturach władzy bolszewickiej w Rosji, miała wpływ na to także postawa Żydów w czasie wojny polsko-bolszewickiej, gdy w wielu miasteczkach oddziały Armii Czerwonej były witane właśnie przez młodzież żydowską. Żydzi wstępowali do komitetów rewolucyjnych, rewkomów, milicji Jak zastrzegł historyk, tylko część Żydów popierała bolszewików, ale byli tak głośni i widoczni, że powstało powszechne przekonanie o ich masowym poparciu dla bolszewików.

Jeśli chodzi o okres II RP, 30% wszystkich członków Komunistycznej Partii Polski to byli Żydzi. W organizacji młodzieżowej KPP – Komunistycznym Związku Młodzieży Polski działającym w latach 1922–1938 liczba Żydów sięgała 50%. Liczba Żydów w przedwojennym ruchu komunistycznym przekłada się na ich powojenne zaangażowanie.

Dr Szumiło zauważył, że w kadrze kierowniczej Związku Patriotów Polskich, zorganizowanym w 1943 przez komunistów polskich w ZSRR, było 47 osób, w tym 35 przedwojennych komunistów i w tym 22 pochodzenia żydowskiego. Jeśli chodzi o aparat polityczny Wojska Polskiego, według raportu sowieckiego w I Armii WP na 44 oficerów zarządu politycznego było 34 Żydów.

Znana jest postawa Żydów podczas wkraczania Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. i w czasie okupacji sowieckiej: stawiali bramy powitalne, niejednokrotnie zdarzały się napaści bojówek na żołnierzy Wojska Polskiego, denuncjacje, zaangażowanie w struktury nowej władzy sowieckiej.

Dr Szumiło przywołał raport sowieckiego doradcy przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego z maja 1945 r., według którego Żydzi stanowili ponad 18% pracowników tego ministerstwa i zajmowali w nim 50% stanowisk kierowniczych. Trzeba pamiętać, że ludność żydowska stanowiła wówczas 0,4% ludności w Polsce.

Historyk podawał kolejne statystyki: w PPR w latach 1944-1948 w najwyższych strukturach ok 34% stanowili działacze pochodzenia żydowskiego, w partyjnej kadrze kierowniczej stanowili 49%, w kierownictwie aparatu bezpieczeństwa – 48%. Na stanowiskach ministerialnych było ok. 20% osób o żydowskim pochodzeniu, a w Wojsku Polskim – 15%. Jeśli chodzi o kierownictwo partii: Biuro Polityczne, Sekretariat KC itd., to na 21 osób, które się przewinęły w ciągu 4 lat, było ich 7, a więc 1/3 tego składu. W Biurze Politycznym, obok Bieruta i Gomułki, najważniejsze trzy osoby to byli: Jakub Berman, Hilary Minc i Roman Zambrowski.

W 1951 r. na 18 wydziałów KC PZPR Żydzi kierowali 11 wydziałami.

Historyk zwrócił uwagę na to, że Żydzi zajmowali się przede wszystkim frontem ideologicznym, pracowali w Wydziałach Propagandy, Prasy, Kultury, Oświaty, Wydziale Zagranicznym, w Wydziale Organizacyjnym i w szkołach partyjnych. Nie byli eksponowani jako I sekretarze wojewódzcy, ale za to jako II sekretarze mieli decydujący wpływ na decyzje.

Np. w MSZ w 1953 r. na 11 departamentów 8 dyrektorów było narodowości żydowskiej. Julia Minc (działaczka KPP, ZPP w ZSRR, PPR i PZPR, żona Hilarego Minca) była pierwszą wieloletnią (1944-1954) szefową Polskiej Agencji Prasowej.

Prokuratorem Generalnym był polski komunista Stefan Kalinowski, ale kluczową postacią był jego zastępca pochodzenia żydowskiego Henryk Podlaski. Jeśli chodzi o Prokuraturę Wojskową i sądownictwo, najważniejsze nazwiska to Henryk Holder, Oskar Karliner (Szyja Karliner) i Helena Wolińska (Fajga Danielak).

Z niektórych danych wynika, że w 1953 r. było 776 Żydów zatrudnionych w aparacie bezpieczeństwa, co stanowiło 2,3% ogółu, ale trzeba pamiętać, że wówczas w Polsce było 70 tys. Żydów. Natomiast jeśli chodzi o stanowiska kierownicze w latach 1944-1954, na 450 osób na stanowiskach od naczelnika wydziału wzwyż 167 osób miało pochodzenie żydowskie czyli 37%.

Dr Szumiło zwrócił uwagę na statystykę dotyczącą dyrektorów departamentów i samodzielnych wydziałów – jednostek operacyjnych. Na 40 dyrektorów było 17 Żydów, 14 Polaków, 5 Sowietów, 2 Ukraińców i 2 Białorusinów. Wśród nich byli: Julia Brystygier (dyrektorka Departamentu V MBP), Anatol Fejgin (dyrektor X Departamentu MBP), Józef Różański (dyrektor Departamentu Śledczego MBP), Józef Czaplicki (dyrektor Departamentu III MBP), Wacław Komar (dyrektor Departamentu VII MBP).

Jaka była przyczyna tak dużej liczby Żydów na stanowiskach kierowniczych? Jak zauważył dr Mirosław Szumiło władza po wojnie opierała się na komunistach przedwojennych, na sprawdzonych kadrach, a oni stanowili wówczas duży procent, ok. tzw.30%. Według zacytowanego w czasie wykładu historyka żydowskiego przyczyną był brak kandydatów wśród polskiej inteligencji, która została zdziesiątkowana podczas wojny lub była wrogo nastawiona do władz komunistycznych. Dochodzi kwestia wykształcenia, według historyka Żydzi byli lepiej wykształceni od polskich komunistów, którzy wywodzili się ze środowisk robotniczych. Ważna była także lojalność, i poparcie dla władzy. Być może była to także świadoma polityka władz sowieckich, gdyż w innych krajach bloku komunistycznego liczba Żydów w aparacie władzy była znacząca, np. na Węgrzech czy w Rumunii.

Jakie były motywy służby Żydów w aparacie bezpieczeństwa? Z wywiadów przeprowadzonych z emigrantami marca 1968 r. wynika, że były to głównie 4 powody: po pierwsze poparcie dla nowego ustroju, po drugie dyscyplina partyjna, po trzecie chęć zemsty na antykomunistach i antysemitach, czyli motyw odwetu, po czwarte czysta żądza władzy.

Podsumowując, dr Szumiło stwierdził, że udział ilościowy Żydów na stanowiskach kierowniczych był znaczący – rzędu od 1/3 do 1/2, w różnych instytucjach; istotny był udział jakościowy czyli wpływy pewnych osób takich jak Jakub Berman czy Hilary Minc; ponadto mniejszość żydowska w Polsce miała przez kilka lat rodzaj autonomii, cieszyła się pewnymi przywilejami, w przeciwieństwie do innych mniejszości narodowych; komuniści pochodzenia żydowskiego byli preferowani w awansach na stanowiska kierownicze. Dr Mirosław Szumiło przypomniał, że to się zmieniło w w 1954 r. po ucieczce Józefa Światło, gdyż nastąpiło rozwiązanie MBP i odwołano dużą grupę żydowskich komunistów pełniących funkcje kierownicze. Dalsze osłabienie tej grupy nastąpiło w 1956 r. Historyk zapowiedział, że w czasopiśmie „Pamięć i Sprawiedliwość” będzie zamieszczona znacznie rozszerzona wersja tego wykładu.

Żydokomuna – fakt czy mit (dr hab. Mirosław Szumiło)

autor: Blogpress.pl Portal dyskusyjny

Jerzy Wnorowski
Mówiąc dosadnie Żyd wysysa komunę z mlekiem matki !!!

iwo gajda
Uchwalić ustawę reprywatyzacyjną Patryka Jakiego! Dokonać ekshumacji w Jedwabnem! Wypracować mechanizm banicji!

jacek
O zasymilowanych Zydach: swietnie widzielismy to po 1968 czy 1956 na emigracji: po zdjeciu fartucha zaplamionego polska krwia myli raczki, czyscili paznokcie, nie rzadko zmieniali nazwisko i stawali sie zydowskimi wojownikami walczacymi cale zycie z polskim antysemityzmem. Rzadtzili jako namiestnicy okupanta sowieckiego, siedzac na jego bagnetach. ++ Albo inaczej: okolo 10% populacji zydowskiej spolonizowala sie. Ale ich nie bylo w partii, uciekli od zydostwa, natomiast cala reszta pozostala Zydami, mordowala Polakow czy tez jak widzimy po 1989 dalej morduja Polakow nieco innymi metodami, np. skrajnie antypolskimi do bolu zaklamanymi ksiazkami jak „”Dalej jest noc”” czy tez zadaniami o 300 mld US$.

1 thought on “880 Wykład Mirosława Szumiło „Żydokomuna – fakt czy mit?” i prafdy obrzezane Bronka Wildsteina o tzw. antysemityzmie i rasowej identyfikacji narodu

 1. Z całym szacunkiem dla
  Sz. Pana, nie będąc obywatelem U.K. nie ma Pan tytułu do takich wypowiedzi, za czym Sz.Pan jest a za czym nie, ani do pouczania lub napominania nikogo poza Polakami.

  zmęczony zakłamaniem
  Postkomuych, który zgodnie z mądrością etapu starszy Rosją -co za ironia. Do tego domaga się drugiego referendum, w którym Brytyjczycy wreszcie zagłosowaliby po linii. I takich ludzi promuje PiS, ehh

  AK
  …czyli referendum do skutku. Co to ma wspólnego z demokracją ?

  taki jeden
  No i wychodzi z tego pana to co w nim siedzi….. demokracja ale tylko dla jedynie słusznych pomysłów, ludzi, partii ? Referenda powtarzane do skutku – czyli aż wynik będzie taki jak MA BYĆ ??!!!

  https://wpolityce.pl/polityka/440907-saryusz-wolski-jestem-za-drugim-referendum-ws-brexitu

  Saryusz-Wolski: Jestem za drugim referendum ws. brexitu. W 2016 r. Brytyjczycy byli otumanieni dezinformacją, na którą wpływała Rosja

  opublikowano: za 23 minuty · aktualizacja: za 26 minut


  Jacek Saryusz-Wolski / autor: Fratria wPolityce.pl

  Od dawna jestem zwolennikiem drugiego referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE; w 2016 r. Brytyjczycy byli otumanieni dezinformacją, na którą wpływała Rosja – podkreślił w środę europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

  Saryusz-Wolski, który kandyduje w wyborach do PE z pierwszego miejsca w Warszawie z listy PiS, pytany w programie Rozgłośni Katolickich „Poranek Siódma9”, czy Wielka Brytania powinna zorganizować drugie referendum w sprawie członkostwa w UE, odpowiedział, że „od dawien jest jego zwolennikiem”. „Jestem raczej w mniejszości, ponieważ wszyscy przyjęli na wiarę ten argument brytyjski z kręgów rządowych, że jeżeli już było jedno (referendum), to nie może być drugie” – podkreślił europoseł.

  Pierwsze (referendum) było w 1975 r., czyli jeśli już, to drugie nie miało prawa się wydarzyć. Pytam, czy można po raz czwarty tę samą umowę przedstawiać parlamentowi, a odmawiać przedstawienia pytania o brexit własnemu narodowi w sytuacji, kiedy klasa polityczna, jak się okazało w kolejnych głosowaniach na nic się nie może zdecydować?

  — dodał Saryusz-Wolski.

  Europoseł zauważył, że brytyjski parlament nie może zgodzić się na żaden wariant, stąd może dojść 12 kwietnia do bezumownego brexitu.

  Wszyscy twierdzą, że to byłoby katastrofalne

  — dodał.

  Referendum to jest dobre rozwiązanie, oddać głos narodowi. Dzisiaj wygląda na to, że naród by powiedział „zostajemy w Unii”

  — ocenił polityk.

  Według niego nawet gdyby ponowne referendum potwierdziło wolę wyjścia Brytyjczyków z UE, to przynajmniej sytuacja byłaby jasna.

  Wtedy głosowali otumanieni dezinformacją, na którą z resztą wpływał wielki brat – Rosja. Nie wiedzieli dokładnie, co oznacza brexit. Dzisiaj mają bardzo pełną tego świadomość

  — dodał Saryusz-Wolski.

  W poniedziałek wieczorem brytyjska Izba Gmin odrzuciła cztery alternatywne plany wyjścia W. Brytanii z UE. Żadna z przedstawionych propozycji nie uzyskała większości głosów. Najbliżej zwycięstwa była propozycja stworzenia unii celnej ze Wspólnotą.

  Brytyjscy parlamentarzyści mieli do wyboru cztery propozycje: stworzenie unii celnej między Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską, uzyskanie członkostwa w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA) i Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) oraz porozumienia celnego z UE (tzw. Wspólny Rynek 2.0), organizację referendum ratyfikacyjnego dla jakiegokolwiek porozumienia z UE oraz zobowiązanie rządu do jednostronnego wycofania się z brexitu w razie niezdolności uzyskania przedłużenia procesu, lub alternatywnego porozumienia z opcją podjęcia kolejnej próby w przyszłości.

  Po trzykrotnym odrzuceniu rządowego projektu umowy wyjścia z UE Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w UE i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

  Mogłoby ono na przykład polegać na drugim referendum w sprawie brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE (np. pozostanie we wspólnym rynku lub w unii celnej). Taki scenariusz wymagałby jednak udziału w majowych wyborach do PE.

  We wtorek brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że rząd będzie potrzebował dalszego przedłużenia procesu wyjścia z UE, aby wypracować ponadpartyjne porozumienie ws. brexitu, planując konsultację z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem.

  W reakcji na jej słowa szef RE Donald Tusk zaapelował o cierpliwość.

  Nawet jeśli po dzisiejszym dniu nie wiemy, jaki będzie rezultat końcowy, bądźmy cierpliwi

  — napisał Tusk na Twitterze krótko po wystąpieniu May.

  ems/PAP

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.