914 79 rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. To byli Polacy. Organizatorzy nie pozwolili odśpiewać hymnu RP!

PILNE! Niespokojnie pod Auschwitz ws. upamiętnienia Polaków pomordowanych przez Niemców!? #1

wRealu24.pl
Streamed live 6 hours ago

magilson
To kurestwo próbuje zmienić historię a mówiąc dokładnie zakłamać i szerzyć młodszym pokoleniom.

Marek Wenta
W Auschwitz nie zabito żadnego obywatela żydowskiego. Najwięcej zamordowano obywateli polskich. Takie są fakty.

geniusz
Gdyby to był rząd Polski to upamiętniono by ten dzień.

Krzysztof Klos
Gdzie pisowski rząd?jak Lech zginął to stać ich było na miesiecznice a dla milionów pomordowanych nie można raz w roku uroczyście oddać hołd ofiarom?Teraz już wiem na 100% komu służy pis i skąd płyną wytyczne. Po wyborach Polin.

La Certa
@Krzysztof Klos Bo Lech to nie Polak. Tylko przypomnę Ci co powiedziała prof. Barbara Engelking: „Dla Polaków śmierć to była kwestia biologiczna, naturalna, śmierć jak śmierć. Dla Żydów to była tragedia, dramatyczne doświadczenie, metafizyka”.

Malgorzata Wolakiewicz
Hańba co się dzieje w tym kraju. Tu jest Polska nie Polin. Gdzie jest ten rząd i Gliński. Podlosc jakiej świat nie widział.

Mikolaj Mikun
Gliński jest pod żydowską jarmułką. Nie pytaj gdzie jest bo to nic nie da.

fendere1tube
Może G pojechał z Dudą? Kupić samoloty czyli 1-sza rata do umowy 447. Tak to się będzie odbywać. Potem zakup gazu za 180% ceny rynkowej itd. Kolejne pomysły ustalą przy następnej wizycie.

Skandal! Pominięte obchody kaźni Polaków w Auschwitz! Transmisja NA ŻYWO wRealu24! #2

wRealu24.pl
Streamed live 6 hours ago

Barosz Karos
Smutna jest ta pogarda, dzielenie i pomijanie ofiar ze względu na to, że byli Polakami, przemysł holokałst działa nawet w takim miejscu. Cześć pamięci, ofiar niemieckiej zbrodni.

Check Mate
Polacy przelewali krew, a syjoniści z Wall Street przelewali kasę, aby przemysł wojenny się kręcił… Zresztą robią to do dziś.

Bożena Mentel
I ponownie szykują nam to samo, co w 1939 roku…..

Bill Hicks
I jeszcze w tym 2019 roku żydzi z Wall Street dostaną od gojów 300mld – co prawda nie w gotówce, ale w tym co tłuste koty lubią najbardziej: w aktywach… Już PiS się o to zatroszczył, a goje gremialnie pójdą na wybory i poprą PiS. Brawo PiS! Niech żyje Polin!

Zofia Barbara
@Bill Hicks – jakie polin ?? Rzeczpospolita Polska jest i zawsze będzie Polska człowieku !!

AnnaB.
Pamiętamy o WAS POLACY zamordowani w tym niemieckim piekle . . . 🇵🇱 JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA 🇵🇱

Paweł G
Marsze zboczeńców wspierane przez ambasady, prezydentów miast… a tutaj? Hańba politykom antypolskim!

…..


autor: wPolityce.pl

Hucpa447
Niepotrzebny dysonans??!!! To celowa robota, żeby głośno było tylko o żydach, to jest dalszy ciąg zakłamywania historii i upokarzania Polski i Polaków!! Dyrekcja muzeum w całosci na bruk!!!

Mariner1
Kiedy wreszcie na stanowiska związane z pamięcią i polityką historyczną zostaną mianowano polscy patrioci, a nie osoby polskojęzyczne?

Kryna
Dlaczego nie następuje zmiana kierownictwa obozu, mimo od dawna jawnie antypolskich działan.

kolejny kamyk
Dlaczego P. Cywiński jest nie do ruszenia?

bartek47@bartek47
Oj tam…..Niejaki Gliński ma ważniejsze sprawy na głowie niż zajmowanie się KL Auschwitz.Nie dziwię się zatem postępowaniu tego przypadkowego v-ce premiera – współpracownika fundacji batorego ale premierowi Morawieckiemu że trzyma takiego człowieka w rządzie.

stary dziad
Czyli mamy eksterytorialny obszar podlegający Izraelowi. Następny krok to utworzenie państwa Polin, z obszarami eksterytorialnymi : zarządzany przez sodomitów plac Zbawiciela i Frei Staat Danzig.

Bożena
Tych żydów to już trudno znieść!IA przyczyną tego są oni sami,konfliktowi żydzi.Rządźcie się w Izraelu a nie w Polsce,w mojej Ojczyźnie,Ojczyźnie Polaków!Z nimi są same problemy!Antypolonizm żydowski

bartek47@bartek47
Czy niejaki gliński jest jeszcze w rządzie?????

Kryna
Dlaczego nie następuje zmiana kierownictwa obozu, mimo od dawna jawnie antypolskich działan.

Kto o tych uroczystościach się
dowie, jeśli w mediach cisza A ten dzień powinien być nagłośniony z udziałem najwyższych przedstawicieli władz w KL Auschwitz tak by cały świat dowiedział się że ten obóz został wybudowany dla Polaków

… KAMIENI KUPA !!!
KTO RZĄDZI POLSKĄ, bo jak widać ci którzy są za takowych podawani są tylko figurantami do wykonywania poleceń ?!!

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/450976-zgrzyt-podczas-rocznicy-deportacji-polakow-do-auschwitz

Zgrzyt podczas rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Auschwitz. „Organizatorzy nie widzieli potrzeby odśpiewania hymnu RP”

opublikowano: za 26 minut · aktualizacja: za 36 minut

79 lat temu Niemcy wysłali pierwszych Polaków do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. To tragiczna i równocześnie ważna rocznica. Niestety w czasie oficjalnych obchodów doszło do poważnego zgrzytu.

Tragiczna rocznica. 79 lat temu Niemcy wysłali pierwszych Polaków do obozu koncentracyjnego w Auschwitz

Andrzej Sznajder, historyk IPN z Katowic zaalarmował na Twitterze.

Podczas obchodów 79. rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz przy bud. dawn. Pol. Monop. Tytoniowego organizatorzy – Muzeum Auschwitz-Birkenau – nie widzieli potrzeby odśpiewania hymnu RP

—napisał.

Okazuje się, że sytuacja został uratowana przez rodziny ofiar.

Wyręczyły ich Rodziny Pol. Ofiar Obozów  Koncentracyjnych

—podkreślił historyk.

Niepotrzebny dysonans i to wtedy gdy trwa walka o pamięć polskich ofiar niemieckich obozów śmierci.

autor: Zaćwierkane na Twitterze

…..


autor: Fratria/Andrzej Skwarczyński

Taurus
Droga Redakcjo. Ta wiadomość powinna być na początku serwisu i to przez cały dzień.

J.S.
Znałem Polaka, podoficera Wojska Polskiego II RP, był w pierwszym transporcie. Nr. 312. Przegadałem z nim wiele godzin przez 30 lat naszej znajomości. Zmarł w wieku 97 lat.

Cześć ich pamięci
Mój dziadek, jego bracia i pradziadek trafili do obozu. Nie przeżyli. Niemcy jednej nocy aresztowali ponad 100 członków ruchu oporu i wywieźli do obozów śmierci. Za rzadko się to przypomina.

sake
A wolno będzie Polakom wejść na teren obozu i uczcić pamięć? Czy też będą jak zwykle mnozyć się trudności przez Cywińskiego i cham przewodnik?

eric
KL Auschwitz był od samego początku miejscem kaźni Polaków, gdzie m.in. zesłano moich dwóch krewnych (jeden nie przeżył) a żydostwo miało swój obóz w oddalonej o 2 km Birkenau.

W KL Auschwitz całą wojnę
Polacy stanowili większość. 150 tyś to wielokrotnie zaniżona liczba Niemcy niszczyli dokumentacje a jak brak dokumentów to nawet jak Polak zginął w obozie nie ma go w rejestrze więźniów i statystykach

Po ponad 1,5 roku więzienia…
w Tarnowskim więzieniu, w tym pierwszym transporcie z Tarnowa znalazł się mój wujek, wtedy młody chłopak, Polak (jak i inni) z dziada-pradziada, z krwi i kości. Przeżył tylko tam tylko 50 dni…..

https://wpolityce.pl/historia/450887-79-rocznica-pierwszej-deportacji-do-auschwitz

Tragiczna rocznica. 79 lat temu Niemcy wysłali pierwszych Polaków do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

opublikowano: 11 godzin temu

79. rocznica pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz przypada w piątek. 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie przewieziono tam 728 mężczyzn. Polacy, dla których Niemcy utworzyli KL Auschwitz, stali się pierwszymi ofiarami obozu.

14 czerwca obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Z pomysłem stworzenia obozu koncentracyjnego na peryferiach Oświęcimia, miasta na pograniczu Śląska i Małopolski, którego nazwę po wcieleniu do Rzeszy Niemcy zmienili na Auschwitz, wystąpił pod koniec 1939 r. inspektor policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa z Wrocławia oberfuehrer SS Arpad Wigand. Okupantów niepokoiły mnożące się raporty o przepełnieniu więzień na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Narastał też ruch oporu, który można było ugasić jedynie poprzez masowe aresztowania.

Wigand zwracał uwagę, że więźniów w Auschwitz można osadzić niemal natychmiast, wykorzystując koszary po polskiej armii. Teren umożliwiał w przyszłości ewentualną rozbudowę obozu i izolację od świata zewnętrznego. Esesman wskazywał dogodne połączenie kolejowe – nieopodal biegła linia łącząca miejscowość ze Śląskiem i Generalnym Gubernatorstwem. Rozkaz założenia obozu wydał 27 kwietnia 1940 r. zwierzchnik SS Heinrich Himmler. Organizacją zajął się Rudolf Hoess, późniejszy jego pierwszy komendant.

20 maja 1940 r. esesman Gerhard Palitzsch przywiózł do Auschwitz 30 więźniów, niemieckich kryminalistów osadzonych w KL Sachsenhausen. Na rękach wytatuowano im numery od 1 do 30. Stworzyli oni zaczątek kadry funkcyjnej obozu.

Za datę uruchomienia obozu uważany jest 14 czerwca 1940 r. Tego dnia do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych tu przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie. Wśród deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów. Pociąg składał się z wagonów osobowych drugiej klasy.

Bogumił Antoniewicz, jeden z więźniów deportowanych 14 czerwca, wspominał po wojnie, że większość wśród nich stanowili ludzie młodzi.

Najstarsi z nas nie mieli powyżej lat 50. Pod względem pochodzenia społecznego, wykształcenia, wykonywanych zawodów byliśmy grupą niejednolitą. Znajdowało się wśród nas sporo uczniów gimnazjalnych, byłych wojskowych, inteligencji, byli też hrabiowie i chłopi. W pierwszym transporcie było też kilku Żydów, księży nie przypominam sobie

— relacjonował po wojnie. Zbigniew Damasiewicz podkreślił jednak:

Byli wśród nas zakonnicy, księża, a także Żydzi.

Pociąg z wiezionymi do obozu Polakami zatrzymał się w Krakowie. Ten moment miał symboliczne znaczenie. Deportowani usłyszeli wówczas wiadomość o upadku Paryża. Były więzień Jerzy Bielecki wspominał:

Szczególnie utkwił mi w pamięci moment, gdy transport wjechał na dworzec w Krakowie. Wówczas z megafonów popłynął komunikat: Paryż upadł! Czuliśmy się okropnie. To straszliwe wspomnienia. Niemcy wiwatowali!

— wspominał.

Moment przyjazdu do Auschwitz i pierwsze słowa kierownika obozu Karla Fritzscha cytował m.in. Kazimierz Albin.

Hauptsturmfuehrer Fritzsch powiedział: „Tu jest Konzentrationslager Auschwitz (…) Jako element wrogi narodowi niemieckiemu będziecie internowani do końca wojny. Wszelkie przejawy buntu lub niesubordynacji będę tłumił w sposób bezwzględny. Za opór władzy, usiłowanie ucieczki – kara śmierci. Zdrowi i młodzi mają prawo żyć tu nie dłużej niż trzy miesiące. Wyjście stąd prowadzi tylko przez komin krematorium”

— wspominał Albin.

Po przybyciu do Auschwitz więźniowie otrzymali numery od 31 do 758 i zostali umieszczeni w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal dzisiejszego Muzeum Auschwitz. Obecnie mieści się w nich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witolda Pileckiego. Obóz nie był jeszcze gotowy na ich przyjęcie. Najniższy numer – 31, otrzymał Stanisław Ryniak.

Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym, jak to się stało, że otrzymałem numer 31 – pierwszy numer więźnia politycznego Polaka. Wiadomo, że numerami 1-30 oznaczeni zostali więźniowie kryminalni, Niemcy. Być może nazwisko moje figurowało jako pierwsze na liście transportowej, a może był to po prostu przypadek

— mówił po wojnie.

Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a w przypadku 158 los jest nieznany. Żyje ostatni – Kazimierz Albin.

Niemcy, eksterminując Polaków w obozie Auschwitz, uzyskiwali dwa cele: doraźny – terroryzowanie ludności, a także dalekosiężny – stopniowe zmniejszanie ludności polskiej na obszarach uznanych za „niemiecką przestrzeń życiową”, która miała zostać zgermanizowana.

W pierwszym okresie Polacy dominowali liczebnie wśród więźniów. Począwszy od połowy 1942 r. ich liczba zrównała się z liczbą Żydów, która, wskutek rosnącej liczby transportów z okupowanej Europy, sukcesywnie rosła. Od 1943 r. Żydzi stanowili już większość więźniów.

Do obozu trafiali przedstawiciele polskiej elity: ludzie nauki, kultury, sztuki, politycy, duchowieństwo, lekarze i nauczyciele, prawnicy, inżynierowie i oficerowie, a także osoby schwytane podczas ulicznych „łapanek”. Do Auschwitz Niemcy deportowali wysiedlaną ludność Zamojszczyzny. Podczas Powstania Warszawskiego docierały tu transporty z mieszkańcami stolicy. Wśród polskich ofiar obozu byli też oświęcimianie. Wielu z nich pomagało więźniom. Obóz był też miejscem, w którym Niemcy wykonywali wyroki śmierci sądu doraźnego katowickiego gestapo.

Ogółem do Auschwitz Niemcy przywieźli ok. 150 tys. Polaków. Blisko połowa nie przeżyła.

Auschwitz wraz z Birkenau i siecią podobozów stał się największym niemieckim obozem. Trafiło do niego co najmniej 1,3 mln osób. Śmierć poniosło w nim co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, dlatego Auschwitz stał się symbolem ich Zagłady. Ginęli tu także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

mly/PAP

…..

https://wpolityce.pl/kultura/450665-powstanie-film-o-rtm-pileckim-pfn-podpisala-umowe

 

2 thoughts on “914 79 rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz. To byli Polacy. Organizatorzy nie pozwolili odśpiewać hymnu RP!

 1. Pilne! Ten program został usunięty przez youtube! Relacja Joanny Płotnickiej z obchodów w Auschwitz

  Media Narodowe
  Published on Jun 14, 2019

  Elżbieta Piętka
  Tak dalej nie może być, Polacy zginęli a teraz właśnie o nich nie wolno wspominać! Ktoś nam pluje ,ubliza ,zabrania uczcić zmarłych, a całe władze udają ,że tego nie ma,

  LUSI M
  Skandal zeby we wlasnym kraju Polak nie mogl czuc sie gospodarzem ! Taki mamy rzad Ludzie otworzcie oczy! Robia z nas niewolnikow na naszej ziemi!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.