928 Wikipedia usuwa wzmianki o żydowskim pochodzeniu nazistowskich kolaborantów


Chaim Rumkowski i Hans Biebow. Fot. wikimedia, kadrowane


Czyżby ktoś tu wstydził się swoich koSSernych przodków, nazistowskich kolaborantów?

https://skribh.wordpress.com/2018/02/04/661-ireneusz-lisiak-zydowscy-kolaboranci-hitlera-i-inne-zrodla-dotyczace-zydowskiej-wspolpracy-z-niemieckimi-nazistami-przy-zagladzie-ich-ziomkow/

https://skribh.wordpress.com/2015/07/08/127-tzw-zydzi-w-armii-niemieckiej-podczas-ii-wojny-swiatowej-a-co-z-innymi-narodami-ktore-walczyly-po-stronie-faszystowskich-hitlerowskich-nazistowskich-niemiec-01/


turkuc_podjadek @turkuc_podjadek:
„Podobne zmiany miały miejsce w przypadku dwóch Żydów narodowości polskiej” Serio?!? A ta sprawa nie dotyczy przypadkiem ludzi NARODOWOŚCI żydowskiej, a OBYWATELSTWA polskiego czy niemieckiego?!?

zefir @zefir:
To dowód szachrajstwa godnego potępienia.

AlexWolf @AlexWolf:
zdegenerowane żydostwo pełną gębą, słudzy piekła w całej okazałości – kłamstwa, zbrodnie, każda podła nikczemność tych, którzy uważają się za rasę panów!

https://kresy.pl/wydarzenia/anglojezyczna-wikipedia-usuwa-wzmianki-o-zydowskim-pochodzeniu-nazistowskich-kolaborantow/

ANGLOJĘZYCZNA WIKIPEDIA USUWA WZMIANKI O ŻYDOWSKIM POCHODZENIU NAZISTOWSKICH KOLABORANTÓW

23 maja 2019|3 komentarze|w Polska, społeczeństwo, Wydarzenia |Przez Marek Trojan

Jeden z administratorów anglojęzycznej Wikipedii edytuje hasła dotyczące Żydów, którzy kolaborowali z Niemcami w czasie II wojny światowej, zmieniając ich narodowość. Dotyczy to również polskich Żydów, którzy obecnie figurują na Wikipedii jako Polacy.

Zmiany wprowadza administrator Wikipedii o pseudonimie Jayjg, który dołączył do jej zespołu w 2004 roku i jest jednym z jego najaktywniejszych członków. Przyczynił się m.in. do wprowadzenia ponad 127 tys. zmian na Wikipedii. W lutym br. powrócił do swojej aktywności po ponad półrocznej przerwie. Od tamtej pory wprowadził zmiany w ponad 5 tys. haseł.

Uwagę części użytkowników zwróciło to, że zaczął zmieniać informacje na temat narodowości hitlerowskich kolaborantów, w tym pochodzenia żydowskiego. Dotyczyło to m.in. Chaima Rumkowskiego, polskiego Żyda z Łodzi, który po zmianach na anglojęzycznej Wikipedii figuruje jako Polak.

Korzystając z możliwości prześledzenia jego działalności zauważono, że Jayjg stal się bardzo aktywny na przełomie kwietnia i maja br. Część wprowadzonych przez niego wówczas zmian dotyczyła modyfikacji narodowości postaci historycznych, w tym wielu osób pochodzenia żydowskiego, które w czasie Holokaustu kolaborowały z nazistowskimi Niemcami.

Przeczytaj: Dziennikarz Deutsche Welle: Polska tworzyła kolaborantów jak żaden inny kraj w Europie

Samego 1 maja tego roku Jayjg zmienił narodowość czterech tego typu postaci, usuwając z ich profili wzmiankę o tym, że mają pochodzenie żydowskie, która pojawiała się w podsumowaniu informacji o danych postaciach i dzięki której można było za pomocą tzw. kategorii wyszukać te osoby w encyklopedii.

Pierwszą zmianę wprowadził w haśle dotyczącym Stelli Kübler, Niemki pochodzenia żydowskiego, która działała w siatce zawodowych szmalcowników, czyli osób, które szantażowały lub wymuszały okup od Żydów ukrywających się przed Gestapo. Jak informuje TVP Info, Jayjg całkowicie usunął widoczną dotychczas na jej profilu narodowość żydowską, zastępując ją niemiecką.

Podobne zmiany miały miejsce w przypadku dwóch Żydów posiadających polskie obywatelstwo, wspomnianego wcześniej Rumkowskiego, a także Mojżesza (Moshe) Merina. Obaj uważali, że współpraca z Niemcami to jedyna droga przetrwania zagłady i tylko dzięki byciu użytecznym dla nazistów oraz pracy na rzecz okupanta i bezwzględnemu posłuszeństwu są w stanie ocalić siebie i innych. Powszechnie ocenia się ich krytycznie i uważa za kolaborantów. Jednak w ich hasłach na Wikipedii usunięto informację, że byli polskimi Żydami, zastępując ją określeniem ich narodowości jako Polaków.

Zmiany wprowadzane przez Jayjga nie dotyczą tylko polskich Żydów. W haśle na temat Ans van Dijk, holenderskiej Żydówki, która zdradziła Żydów w Niemczech jedyna holenderska kobieta została stracona za działalność wojenną, wspomniany administrator usunął informację, że była Żydówką i wpisał narodowość holenderską.

Ponadto, Jayjg częściowo usunął z sekcji „zobacz także” notatki o Rumkowskim odnośniki do innych haseł dotyczących dotyczących Żydów różnych narodowości kolaborujących z niemieckimi nazistami. Ponadto, w ostatnim czasie wprowadzał też szereg edycji modyfikujących kategorię, do której przypisano postacie. Zmienił np. kategorię „Polish Jewish” na „Polish Jews”, a „Hungarian Jewish” na „Hungarian Jews”.

Czytaj także: Hitlerowski kolaborant zostanie błogosławionym? Kontrowersje wokół beatyfikacji metropolity Szeptyckiego

Twitter.com / tvp.info / Kresy.pl

…..


autor: Fratria

Gość
To ta Szwajcaria , która w czasie ll wojny i po ukryła wielki majątek zagrabiony przez niemieckich faszystów m in z Polski ?

pik
150 tys do 220 tylu wymordowali Szwajcarzy Żydów, którzy uciekli z Polski, Czechosłowacji, Wegier przed niemieckimi mordercami z SS i Wermachtu by ratować swoje życie, przed zamordowaniem ich okradali

kazioo
Szwajcaria? To ten złodziejski kraik gdzieś tam w górach gdzie Niemcy zostawiali w bankach zagrabione precjoza i pieniądze, a terroryści wszelkiej maści trzymają swoja kasę obok kasy dyktatorów??

XXXXX
A co nie można na zbitą twarz wywalić ambasadora z Warszawy,zostawić tylko babcie klozetową a reszta niech wraca do siebie ,no przy okazji w światowej prasie wywalić artykuł o naziolach szwajcarskich

Ania
Gazeta nie chciała. I co? Ambasador podkulil ogon i poszedł na herbatę? Czemu polskie MSZ nie wezwalo ambasadora Szwajcarii na dywanik, a nasz ambasador nie wystąpił do sądu o obrazę narodu polskiego?

obserwator
IPN lub Reduta powinny pozwać tę gazetę w Polsce za kłamstwa na mocy polskiej ustawy albo bez niej domagać się odszkodowania, uzyskać skazujący werdykt i ścigać Grossa i Grabowskiego przez Interpol.

www
Trzeba sprawdzć kto stoi za tą gazetą i pewnie wiele się wyjaśni skąd ta prowokacja i przez kogo zamówiona

cds
Ktos inny pociaga za sznurki..

https://wpolityce.pl/polityka/453851-skandal-gazeta-powiela-klamstwa-o-polakach-mordujacy-zydow

Skandal! Szwajcarska gazeta powiela kłamstwa o zamordowaniu tysięcy Żydów przez Polaków. Po raz kolejny odmawia polemiki Ambasadzie RP

opublikowano: 5 lipca · aktualizacja: 5 lipca

Szwajcarka gazeta „Neue Zürcher Zeitung” parokrotnie pisała o Polakach mordujących Żydów w czasie wojny. Powielała m.in. kłamstwa Tomasza Grosa i Jana Grabowskiego. W czerwcu w gazecie ukazał się wywiad z historykiem Holokaustu, który przekonywał, że podczas Zagłady z rąk Polaków zginęło „między 150 a 200 tys. Żydów”. Na te kłamstwa chciała zareagować Ambasada RP w Szwajcarii, ale gazeta odmówiła opublikowania repliki Ambasadora RP.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szwajcarska gazeta powiela kłamstwa Grossa i Grabowskiego! Polscy dyplomaci odpowiadają: Nie sprzeciwiamy się badaniom nad Holokaustem

Pomimo wielu próśb, gazeta @NZZ nie opublikowała repliki Ambasadora RP. Dzieje się to po raz trzeci i po raz trzeci w sprawie dotyczącej spraw Zagłady Żydów. Raz nam odmówiono, raz próbowano ingerować w treść, raz przez wiele dni odmawiano odpowiedzi. Sprawa w @PresseratCH w toku

—czytamy ambasada RP w Szwajcarii.

Odrzucamy te insynuacje. Zacytowane przez pana Bauera liczby to rezultat sfałszowania źródła historycznego. Nie są one udowodnione naukowo. W lutym 2019 r. przyznał to w swoim komentarzu dziennik „Jerusalem Post”, co dla mnie oznacza przełom w dialogu polsko-żydowskim

—pisze ambasador Jakub Kumoch.

kk/Twitter

…..

https://wpolityce.pl/swiat/449535-znowu-polski-oboz-smierci-w-anglojezycznym-portalu

https://kresy.pl/wydarzenia/na-twitterze-zablokowano-szereg-patriotycznych-kont-w-tym-prowadzone-przez-polakow-na-emigracji/

https://kresy.pl/wydarzenia/you-tube-zmienia-regulamin-zaczyna-usuwac-filmy-z-prawicowymi-tresciami-w-ramach-walki-z-mowa-nienawisci/

https://kresy.pl/publicystyka/bez-ciebie-nie-przetrwamy-ataku-facebooka-oto-8-rzeczy-ktore-mozesz-dla-nas-zrobic/

2 thoughts on “928 Wikipedia usuwa wzmianki o żydowskim pochodzeniu nazistowskich kolaborantów

 1. Czy Żydzi mordowali Polaków w trakcie Powstania?! | Ewa Rzeuska

  Streamed live on Aug 16, 2019

  Mariusz Borowski
  Jedyne, co powinniśmy oddać żydom to ich prawdziwe nazwiska. Tak jak mówi Pani Modelska. A co do ukrainy, to ludzie w Polsce nie wiedzą. Tam wprost gloryfikuje się nie tylko upa ale i ss. I państwo tam to wspiera.

  Wieslawa Szkafarak
  Dziękuję pani za te informację . Słyszałam wiele opowiadań od starszych ludzi prostym językiem . Ostrzegali przed Ukraińcami i żydami . Musimy ponownie zawalczyć o Polskę i wyrzucić prozydowski rząd . Boże płakać się chce ze rząd nie nasz,chierarchowie kościoła też proydowscy(nie wszyscy). Absolutnie musimy wspierać młodych i pomóc im wygonić okupanta z gwiazdą .

  Polubienie

 2. PILNE! „Erupcja antysemityzmu”!? Doradca sekretarza stanu USA o Polsce ws. 447! Sumliński i Rola!

  Streamed live 2 hours ago

  Gabi Pochopien
  Panie Wojtku, jest Fakt, ze oni chca pieniadze od Polakow. TA nagonke na Polske czytam po niemiecku i angielsku czesto i serce mi rozrywa, Mimo, ze jestem urodzona krotko Po wojnie, ale zylam z moimi rodzicami wspomnieniami wojennymi i to co teraz slysze zabija moja dusze. Plan przejecia Polski jest juz historyczny. Oni Rozwieszali zaproszenia w Uniwersytetach w RPA do Polski aby budowac nowe Panstwo. Jakie oni maja prawo zapraszac do naszego kraju. To jest antypolonizm a moja reakcja, to oburzenie na klamstwa Zydow. Ja pracowalam z Zydami i nigdy nie bylo problemu. Zydzi stworzyli ten istniejacy Problem.

  Agnieszka Lun
  Mogą co najwyżej dostać za swoją bezczelność „miskę ryżu i po krzyżu”. Według Talmudu, zupełnie bezkarnie może Żyd zabierać gojom rzeczy do nich należące i to sposób nastepujacy: oszustwem i podstępem, nie mówi się też wtedy, że on kradnie lecz odzyskuje co jego jest takie jest Żydów motto taka uczciwość, a wtajemniczanie niewiernych (gojow) w podstawy ich wiary największym przestępstwem. Zresztą cała ich religia opiera się na nietolerancji i nienawisci do innych. (T. Pardej „używanie pojęcia” antysemityzm” jest zwykłym nadużyciem.. Sens może mieć jedynie antyjudaizm w odniesieniu do Żydów”).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.